Hlavní Výživa

Proč tělo často svědí během těhotenství?

Ke všem komplikacím, které se objevují během těhotenství, je tu jedna věc, která nemusí být nutně známkou nemoci, ale určitě přináší nepohodlí, a někdy vás dokonce šílí - je to svědění kůže. Tím nechci říci, že pokud otěhotníte, určitě se s tímto problémem setkáte. Ale absolutně každý má šanci, protože praxe ukazuje, že mnoho budoucích matek svědí.

Může to být konstantní nebo příležitostně se vyskytující svědění, může se projevit sám nebo v kombinaci s jinými příznaky, večer se zintenzivnit nebo nezměnit jeho charakter. Ale ať už je to jakkoli, dříve než uděláte cokoli, musíte se poradit s gynekologem, specialistou na infekční choroby a dermatologem a zjistit příčinu svědění kůže..

Proč svědí kůže během těhotenství?

Na otázku: „Doktore, proč jsem během těhotenství škrábat?“, Ani jeden lékař vám určitě neodpoví, protože přesná odpověď prostě neexistuje. Z nějakého důvodu však musí být hledána kůže a důvod.

Existuje několik teorií týkajících se výskytu svědění kůže u těhotných žen. Příčiny jsou hledány v závislosti na projevech. To může být:

 • Vzhled strií: díky rychle rostoucí hrudníku a břiše je kůže natažená a v místech, kde se vlákna rozbijí, dochází k silnému svědění, které předchází vzniku strií. Takové svědění je lokalizováno v břiše, boky, hýždě, hrudi a někdy i v horní části paže. Vyskytuje se ve druhé polovině těhotenství, nejčastěji u geneticky predisponovaných a dobře krmených matek.
 • Těhotná cholestáza: způsobená poruchou funkce jater v důsledku změn v těle během těhotenství. Většinou je doprovázeno zarudnutím dlaní a nohou, které jsou velmi svědivé. V průběhu času se svědění šíří do celého těla a zintenzivňuje se ve večerních a nočních hodinách. Těhotná cholestáza se nejčastěji projevuje ve třetím trimestru. V tomto případě může moč výrazně ztmavnout, ale stolička se naopak stává světlejší. Do rizikové skupiny patří ženy s vysokým krevním cholesterolem a chronickými onemocněními žlučových cest.
 • Hormonální změny: jsou často příčinou cholestázy. Taková svědění je také lokalizováno na dlaních a nohou a zmizí až po porodu..

Svědění během těhotenství - co může stát za tím?

Pokud máte pocit, že tělo během těhotenství svědění, neměli byste být překvapeni. Téměř všechny ženy v tomto období mají svědění jiné povahy, v závislosti na povaze svého původu. Svědění může vyvolat jiné příčiny než těhotenství, ale někdy se stává příčinou specifický trimestr..

Časté příčiny nemoci v těhotenství

Ne nutně všechny příčiny spojené s prenatálním obdobím. Pokud žena před těhotenstvím trpěla kožními chorobami nebo alergiemi (trvalými i sezónními), pak se ve „zajímavém postavení“ situace nijak nezmění.

Alergie. Alergii může vyvolat cokoli:

 • pyl květin;
 • plody moře;
 • ovoce;
 • zelenina;
 • ořechy
 • prací prášek:
 • syntetické oděvy;
 • mazlíček a tak dále.

Pro každou osobu je alergen individuální a ovlivňuje jej jinak. Alergie se projevuje ve formě zarudnutí kůže a vyrážek, které neustále svědí. Může se objevit také rýma a slza. Chcete-li si pomoci s alergií na těhotnou ženu, musíte se nejprve alergenu zbavit. Pokud jsou alergie známy předem a vy už víte, co dělat, když se objeví. V této poloze se nedoporučuje používat nový prací prášek a vyzkoušet neobvyklé produkty, protože mohou způsobit svrab.

Kožní choroby. Mezi taková onemocnění patří ekzém, dermatitida, kožní houba a další. Možná, že problém byl přítomen ještě před početí dítěte. Kožní onemocnění se vyznačují nejen vyrážkou, ale také loupáním kůže.

Svědění v prvním trimestru

V prvním trimestru se mění hormonální pozadí, které může ovlivnit výskyt svědění. Hlavním důvodem jejího vzhledu se změnou hormonálního pozadí je estrogen. Začne se zvyšovat dokonce i během cesty oplodněného vajíčka do dělohy. Je to tento hormon, který změkčuje stěny dělohy před zavedením vajíčka a také s jeho pomocí se zvyšuje mléčná žláza. V normálním množství estrogen nezpůsobuje nepříjemnosti, ale při jeho nadměrném množství může tělo během těhotenství v časných stádiích svědit. Pravidelné testy prováděné pro všechny těhotné ženy pomáhají udržet tuto hladinu hormonů uvnitř.

Svědění těla ve druhém a třetím trimestru

Podvrtnutí kůže

Ve druhém trimestru dochází k rychlému nárůstu hmotnosti. Pokud žena nezíská svou osobní hmotu, svěří ji pouze zvětšený žaludek, hrudník a boky. Rychle rostoucí plod a zvětšené mléčné žlázy velmi napínají pokožku, od které tělo často svědí.

V pozdním těhotenství se strie mohou objevit nejen na břiše a na prsou, ale také na bocích, protože se při přípravě na porod liší. Pokud tělo během těhotenství svědí, speciální krémy pomohou zvýšit pružnost pokožky..

Porušení vnitřních orgánů

Na přelomu druhého a třetího trimestru se často objevuje cholestáza. Důvodem je hormon estrogen, který se zvýšil příliš vysoko. Práce jater a žlučových cest je narušena. To může být určeno svrabem nohou a rukou. Svědění začíná ve večerních hodinách a končí pouze ráno, charakterizované jako pálení. Pokud se neléčí, šíří se po celém těle svědění.

V případě cholestázy by neměla být povolena samoléčba, je nutná pouze kvalifikovaná lékařská pomoc. Nemoc v zanedbávaném stavu je nebezpečná pro život dítěte, protože nadbytek produkované žluče koroduje stěnu placenty, díky čemuž špatně přenáší kyslík na plod živinami. Dítě bude pociťovat hladovění kyslíkem, na které může zemřít.

U hepatitidy a diabetu jsou také zaznamenány závažné obsedantní svrab. V takovém případě musíte naléhavě konzultovat lékaře, absolvovat řadu studií a analýz. Pokud bude teorie potvrzena, lékař předepíše odpovídající léčbu, která je nejvhodnější pro těhotné ženy.

Silné pocení

Jedním z nejčastějších problémů ve třetím trimestru je nadměrné pocení. Zejména v létě se hromadí sůl mezi kožními záhyby, což dráždí pokožku a způsobuje svědění. Co lze udělat, pokud je svědění těla během těhotenství způsobeno pocením?

 1. Časté sprchy. Pokud se vyskytne problém s pocením, je nutná častá sprcha.
 2. Používejte pouze přírodní oblečení. Syntetický oděv nepropouští vzduch, díky čemuž se tělo cítí jako v parní místnosti. Během těhotenství nemůžete nosit oblečení ani s malým procento syntetiky. Pouze čistá a přírodní látka!

Jak svrab ovlivňuje budoucí dítě?

V podstatě svědění nepřináší dítěti žádné nepohodlí, pokud se nejedná o nemoc vnitřních orgánů. Svrab způsobený jinými příčinami může dráždit pouze nastávající matku. Ale s nedostatkem spánku, podrážděním a špatnou náladou bude žena zranitelnější vůči virovým infekcím a nachlazením. Vzhledem k tomu, že během těhotenství nelze mnoho léků užívat, bude obtížnější se zotavit. Je lepší nechat problém s svěděním těla na pozdější dobu, ale okamžitě vyhledat radu od svého pozorujícího lékaře a dermatologa.

Léčba intimního svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství je považováno za běžný jev, který nejčastěji obtěžuje nastávající matky v noci. Takový příznak naznačuje různé patologie, které se vyskytují v těle. Léčení intimního svědění během těhotenství se provádí s ohledem na faktory, které jej vyvolaly. S problémem se můžete vyrovnat použitím komplexní terapie s různými skupinami léčiv a recepty tradiční medicíny.

Jaké porušení

Pálení v genitáliích těhotných žen je považováno za patologický stav, který slouží jako příznak různých chorob. Vyskytuje se nebo se vyvíjí u ženy během těhotenství, což způsobuje bolestivé lechtání podráždění kůže. Možná vyrážka a podráždění různých orgánů a systémů.

Příčiny nepohodlí u stydkých pysků u těhotných žen jsou nejčastěji:

 • kožní a plísňová onemocnění;
 • genitální infekce;
 • dermatózy;
 • zvýšená suchost kůže v důsledku působení progesteronu;
 • snižování obranyschopnosti těla;
 • porušení přirozené mikroflóry vulvy.

Je možné diagnostikovat patologii během biochemických, hormonálních, imunologických a mikrobiologických studií.

Léčba intimního svědění během těhotenství se provádí pomocí antihistaminik, sedativních bylin, kortikosteroidů a změkčovadel.

Léčebné metody

Cílem taktiky terapie je eliminace patogenu, který způsobil jeho vzhled. Kromě toho jsou vybírány metody a léky, které přispívají ke snížení jeho intenzity nebo k úplnému odstranění.

V závislosti na faktoru jsou předepisovány antimykotické, antibakteriální, protizánětlivé a imunomodulátory. Kromě toho lze léky použít k léčbě endokrinních, somatických a jiných extragenitálních patologií. Jak odstranit intimní svědění během těhotenství, musíte zkontrolovat u svého lékaře.

Tablety

Prášky pro ženy se vybírají s ohledem na důvod, který jejich výskyt vyvolal.

U trichomoniázy může být předepsán Trichopolum. Claritin a Suprastin dokážou odstranit alergické reakce a vyrovnat se s nepříjemným příznakem..

Léčba intimního svědění během těhotenství v důsledku gardnerelly se provádí pomocí Metronidazolu. Herpevir a Acyclovir pomáhají léčit opar.

V případě, že se cystitida stane provokatérem pálení, pak odborníci vyberou antibakteriální látky. Ženy jsou předepsány ciprofloxacin a jeho deriváty. Kurz trvá nejméně 7 dní a je přísně zakázáno přerušovat léčbu sami.

Nastávající matka je vybrána s neúčinným pimafucinem a nystatinem, které jsou považovány za bezpečné pro plod. Přípravky Diflucan, Levorin a Nizoral ve formě tablet je přísně zakázáno.

Svíčky

Pro zmírnění svědění v intimní oblasti se doporučují léky ve formě svíček.

 1. Livarol. V krátké době zmírňuje nepohodlí způsobené normalizací mikroflóry a ničením hub z rodu Candida..
 2. Clotrimazol. Lék rychle ničí patogenní mikroflóru. Klotrimazol je také k dispozici ve formě tablet, mastí a roztoků.
 3. Šestiúhelník. Čípky pomáhají nejen ničit plísňové patogeny, ale také se vypořádat s pohlavně přenosnými infekcemi. Ženy jsou často před porodem povinny vyčistit porodní kanál..

Léky ve formě mastí mohou eliminovat nepříjemné příznaky. Těhotné ženy je však mohou používat až po konzultaci s lékařem.

Účinkem některých léků je odstranění nepohodlí v pochvě..

 1. Vagické. Jeho základem je extrakt z měsíčku. Suspenze pomáhá zastavit zánětlivý proces, ničit houbu a urychlit hojení trhlin..
 2. Pimafucin. Tento léčivý přípravek se používá k léčbě patologií vyvolaných houbami. Pimafucin v krátké době eliminuje nepříjemné symptomy a má mírný terapeutický účinek.
 3. Vagisil. Díky použití se obnoví rovnováha vody a zvyšuje se elasticita..
 4. Laktokyselina Složení léčiva zahrnuje kyselinu mléčnou. Pomáhá udržovat rovnováhu vody, obnovuje mikroflóru a eliminuje suchost..

Při nepřítomnosti alarmujících příznaků je povoleno léčit podráždění v intimní zóně doma samostatně, ale po předchozí konzultaci s lékařem.

Praní

Při silném nepohodlí v perineu můžete použít odvar z léčivých bylin, jako je šňůra, bahenní bahenní, heřmánek, elecampan a další.

Aby se odstranily nepříjemné pocity ve vulvě, je nutné otřít genitálie roztokem 2% salicylového alkoholu v lékárně. Považuje se za silné antiseptikum a rychle zastavuje zánětlivý proces..

Douching

Během těhotenství se můžete zbavit pálení v pochvě tím, že se vypijete vodou a sodou. K přípravě léčiva je nutné rozpustit lžíci prášku v litru kapaliny. Dobře promíchejte a injikujte roztok do pochvy 2krát denně po dobu jednoho týdne.

Chcete-li snížit bolest kolem genitálií, můžete se koupat s roztoky bylin, které mají léčivý účinek. Doporučujeme připravit odvar z měsíčku a heřmánku napařením suchých surovin vroucí vodou.

Léčení intimního svědění během těhotenství se provádí pomocí aloe. Listy je třeba brousit v mlýnku na maso a výslednou kaši navlhčit vatovým tamponem. Měly by být vloženy v noci..

Na douching si můžete připravit lék z 1 lžičky sody, stejného množství sody a 10 kapek jódu. Všechny složky musí být rozpuštěny v 1 litru převařené vody a dvakrát denně připraveny s připraveným roztokem. Tento postup pomáhá omýt houby, vysušit sliznici a dezinfikovat ji..

Preventivní opatření

Před plánováním těhotenství se doporučuje podrobit se komplexnímu vyšetření a vyléčit všechny existující zánětlivé a infekční nemoci. Nastávající matky by měly nosit spodní prádlo pouze z přírodních materiálů.

Čisticí prostředky a předměty by neměly obsahovat barviva a příchutě. Důvodem je snížení imunity během těhotenství, což několikrát zvyšuje riziko alergií.

V některých případech je příčinou bolesti v genitáliích těhotných žen cukrovka. Abyste tomu zabránili, musíte si zajistit správnou výživu. Doporučuje se omezit používání sladkých a moučných výrobků.

Nastávající matky musí sledovat čistotu svých rukou, protože skrze ně se můžete nakazit různými chorobami. Pokud jsou v domě domácí zvířata pro prevenci, měla by být pravidelně podávána proti helmintům.

Pálivý pocit v oblasti genitálií během těhotenství je považován za nepříjemný příznak, lze mu však zabránit. Nastávající matky by měly dbát na svůj zdravotní stav, dodržovat hygienická pravidla.

Dojde-li k nepříjemným pocitům, konzultujte s lékařem včasnou léčbu intimního svědění během těhotenství.

Proč tělo svědění během těhotenství v rané a pozdní fázi

Během období těhotenství musí žena čelit mnoha obtížím a mnoho nastávajících matek si uvědomuje, že jejich tělo během těhotenství svědí. Toto svědění se může objevit v určitou denní dobu nebo nemusí vůbec zmizet..

S vývojem konkrétní patologie může být doprovázena dalšími příznaky. V každém případě pouze lékař dokáže správně posoudit stav a předepsat správnou léčbu.

PříznakyPříčiny
Svědění v dlaních a nohouHormonální změny
Svědění, vyrážky a zarudnutíAlergie
Svědění večer a v nociCholestáza
Svědění a malé drážky na kůžiSvrab
Svědění, polymorfní vyrážka a nadměrný přírůstek hmotnostiPolymorfní dermatóza
Svědění, horečka a bolest během močeníPoškození ledvin

Proč tělo svědění během těhotenství

Svědění těla během těhotenství se může objevit jak jako příznak vážného onemocnění, tak jako reakce na změny v těle. Nepanikařte, svědění nemusí nutně znamenat závažná porušení, tento příznak se objevuje u mnoha nastávajících matek.

Je však nutné konzultovat s lékařem zjistit jeho příčinu..

Tvorba strií (striae) u těhotných žen

To je jeden z důvodů, proč tělo začíná svědit během těhotenství. Ovoce roste. Zátěž na kůži se zvyšuje. Objeví se vnitřní mezery. Postupem času se tvoří pojivové tkáně. Nemůže produkovat kolagen nezbytný pro regeneraci kůže..

Vzhled strie je doprovázen svěděním. Tento příznak je pozorován na začátku druhého trimestru..

Nadměrné pocení

V prvním trimestru se zvyšuje sekrece potu a mazových žláz. Kůže začíná podléhat změnám, což vede k její citlivosti. To je důvod, proč během těhotenství celé tělo někdy svědí..

Ve druhém trimestru se stav celistvosti zlepšuje, pot se normalizuje..

Nadměrná suchost pokožky

Žena, která čeká dítě, má často suchou pokožku. Tento problém postihuje nejčastěji obličej, paže, nohy a krk. V zanícených oblastech těla dochází k podráždění a přecitlivělosti..

Tělo potřebuje vlhkost, takže těhotná žena musí pít nejméně dva litry vody. Všechny tekutiny uspokojují fetální potřeby. Pokud toto doporučení nedodržíte, objeví se suchá pokožka, která způsobuje svědění.

Nedostatek vitamínu

Nedostatek vitamínů B je příčinou mnoha patologií během těhotenství. V tomto případě nejvíce svědí záda. Kromě toho je diagnostikována suchá pokožka, praskliny v rohu úst. Tomuto problému se můžete vyhnout tím, že budete jíst více obilovin..

Odmítnutí špatných návyků také ochrání před patologií.

Svědění

Poměrně často během těhotenství tělo svědí kvůli nemoci. Jedním z nich je gestační diabetes, který se může objevit proti očekávání dítěte. S touto formou stoupá hladina cukru.

Kromě tohoto onemocnění mohou některé další nemoci vyvolat také nepohodlí kůže.

Svědění kůže na pozadí hormonálních změn

Těžké svědění je příznak nárůstu hormonů během těhotenství. V této době tělo začne intenzivně produkovat estrogen. Játra nejsou schopna se s touto zátěží vyrovnat, takže se v těle hromadí postupně žluč.

Toxické látky se rozptýlí krví a svaly v celém těle. Konce nervových vláken jsou podrážděné, takže tělo začne svědit.

Toto nepohodlí je cítit především v oblasti nohou a dlaní. Zastaví se po narození drobků.

Svědění kůže s alergiemi nebo atopickou dermatitidou

V pozdním těhotenství tělo svědění po kontaktu s antigenem. Kromě svědění se objeví vyrážka a zarudnutí. Příčina těchto patologických detergentů, některých potravin i domácích zvířat.

Jedině odstraněním účinku alergenu na organismus nebudete svědění.

Intrahepatální cholestáza těhotných žen

Intrahepatická cholesteasa je onemocnění jater u nastávajících matek. V těle nastávající matky dochází k restrukturalizaci, která může vést k narušení jater. Proces výroby a odtoku žluči je přerušen. Žlučové kyseliny se hromadí v ženské krvi.

Mnoho lidí, kteří zažili tuto nemoc, cítili, že celé jejich tělo bylo svědivé. Svědění se poprvé projevuje v oblasti dlaní a nohou. Po chvíli se rozptýlí po celém těle. Zvýšené nepohodlí se objevuje večer nebo během nočního spánku. Patologie je nejčastěji diagnostikována ve třetím trimestru..

Většina žen je vystavena cholestáze s hladinami špatného cholesterolu nad normální. Dalším důvodem tohoto stavu jsou hormonální výkyvy a dědičnost. Nejčastěji je problém diagnostikován u žen, které se chystají stát matkou několika dětí.

Projevy cholestázy v pozdním těhotenství. Během tohoto období musí nastávající matka navštívit lékaře. Teprve po diagnóze bude známo, zda je patologie spojena s těhotenstvím nebo ne..

Svrab u těhotných žen

První příznaky svrab se obvykle objevují 7-10 dní po infekci. Svrab během těhotenství je zvláště výrazný v noci. Toto onemocnění je parazitární a infekční..

Je to způsobeno svrabem svrabem, který se přenáší kontaktem s infikovanou osobou..

Polymorfní dermatóza těhotných žen

V období očekávání dítěte se posune rovnováha imunit - humorální se stává hlavní věcí. Díky tomu vznikají určité látky, které ničí cizí organismy. Kožní buňky začnou silně reagovat na látky, které tělo ženy a plod produkuje.

Proto svědí tělo těhotné ženy. S polymorfní dermatózou ve třetím semestru se na kůži břicha objevují edematózní papuly a plaky. Svrbí a způsobují nepohodlí.

Poškození ledvin

Výskyt bolesti během močení, svědění v časných stadiích těhotenství může naznačovat problémy s ledvinami. Zpočátku se podráždění objevuje v oblasti genitálií a může se šířit do celého těla..

Pokud kromě těchto příznaků dochází ke zvýšení tělesné teploty, okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud vaše svědění nohou

Často ve třicátém sedmém týdnu těhotenství žena začne svrbět nohy. Poslední dny jsou fyzicky velmi obtížné a dolní končetiny mají hodně stresu. V nich se hromadí velké množství kapaliny.

Důvodem je nadměrné protažení kůže, mikrotraumas, které vyvolávají svědění.

Nepříjemným pocitům nohou se lze vyhnout následujícím způsobem:

 • K péči o suchou a citlivou pokožku používejte zvlhčovače a živiny.
 • Bylinné diuretika pomohou zbavit se otoků nohou. Teprve po konzultaci s lékařem.
 • Správná výživa, dobrý odpočinek a dodržování režimu.
 • Pití správného množství vody.

Svědění v časném těhotenství

V časných stadiích těhotenství tělo začne svědit z několika důvodů:

 • Jednou z nich je restrukturalizace těla, která způsobuje výskyt drozdu. V tomto případě je svědění lokalizováno v oblasti genitálií. Během tohoto období imunita klesá a žena je náchylná k mnoha nemocem.
 • Druhý důvod - nastávající matka byla nemocná před početí. Během těhotenství se nemoc může dostat do aktivního stadia.
 • Zvýšení hladiny estrogenu v těle také způsobuje svědění.

Svědění v pozdním těhotenství

Svědění kůže v pozdním těhotenství je nejčastěji výsledkem rychlého přibírání na váze, podvýživy a výskytu strií. Žaludek roste, kůže nemá čas se protáhnout a začne svědit.

Jak odstranit svědění v těle během těhotenství

Nelze ignorovat svědění po celém těle během těhotenství, protože existuje nebezpečí poškození plodu. Tento problém je obtížný, ale je třeba ho bojovat. Svědění narušuje dobrý klidný spánek, který ovlivňuje stav plodu.

Způsob, jak bojovat s patologií, závisí na etiologii jejího výskytu.

Konzervativní terapie

Možnosti konzervativní léčby, pokud tělo svědí:

 • Urosan nebo Ursofalk je předepsán pro zvýšené ALT nebo AST.
 • Při alergické reakci je nejprve stanovena příčina. Poté jsou předepsány antihistaminika. Léčbu provádí alergista.
 • Při cukrovce je neustále monitorováno množství cukru. Musí se vzdát sladkostí. V případě potřeby může endokrinolog zvýšit dávku inzulínu
 • Pro kožní problémy se používají doplňky vápníku a vitamíny. Doporučují se také pleťové vody s roztokem manganistanu draselného..
 • V případě problémů s játry lékař předepisuje hepatoprotektory, které mohou být použity během těhotenství.
 • Nepohodlí v intimní oblasti - používají se svíčky.
 • Sedativní léky jsou přičítány zhoršené funkci nervového systému.
 • K odstranění strie se používá speciální tělový krém..

Odstranění svědění lidovými prostředky

Chcete-li odstranit nepohodlí, které často doprovází těhotenství, můžete se uchýlit k tradiční medicíně. Léčivé byliny jsou nejčastěji bezpečné pro mámu a dítě. Ale měli byste stále konzultovat lékaře.

Po posouzení rizik a schválení lékaře můžete použít následující alternativní recepty:

 • Pro pleťové vody se odebírají listy brčál. Jedna sklenice vroucí vody potřebuje lžíci rostliny. Směs se vaří po dobu deseti minut a poté se vyluhuje. Vývar se používá ke koupání. Zbytek se použije na problémovou oblast..
 • Čaj. Používá se Melissa a máta. Odvar má uklidňující účinek..
 • List zelí je navlhčen octem jablečného moštu, rozdrcen na dužinu a aplikován na svědění.

Doporučuje se také provádět vodní procedury s odvarem měsíčku nebo heřmánku elecampanem..

Těhotná léčba cholesterolu

K léčbě onemocnění se používají dva typy léků:

 • kyselina ursodeoxycholová (přípravek Ursosan) - eliminuje nebo snižuje svědění a obnovuje funkci jater;
 • steroidy (dexamethason).

Další možností léčby je dietní terapie. Doporučujeme potraviny bohaté na bílkoviny a mléčné výrobky. Provádí se týdenní sledování stavu nastávající matky a jsou předepsány potřebné testy a vyšetření.

Je nemožné se úplně zbavit svědění, ale je skutečné snížit nepohodlí. Doporučuje se otřít pokožku kalaminovým krémem, krémem s heřmánkem nebo měsíčkem.

Výživa pro cholestázu

Denní nabídka nastávající matky by měla obsahovat:

 • zdravé uhlohydráty - 40 g;
 • živočišné a rostlinné bílkoviny - 8 g;
 • tuk - 30 g.

Dovoleno konzumovat trochu másla.

Smažená mastná jídla jsou ze stravy vyloučena. S vysokým obsahem cholesterolu v krvi, vařenými vejci, omáčkami, majonézami je rychlé občerstvení zakázáno. Káva a zelený čaj jsou také odstraněny ze stravy..

 • Kaše se vaří pouze na vodě, na konci vaření můžete přidat trochu mléka.
 • Lékaři doporučují potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
 • Strava by měla být vyvážená.

Prevence svědění během těhotenství

Doporučení pro těhotnou ženu, aby se zabránilo svědění těla:

 • Správná výživa. Vyloučte pikantní, slanou, uzenou, mastnou. Jezte více ovoce a zeleniny. Vypijte doporučené množství tekutiny.
 • Osobní hygiena. Koupejte se častěji.
 • Pěšky více.
 • Pravidelně větrejte místnost..
 • Používejte volné, prodyšné oblečení..
 • Vyvarujte se dlouhodobému slunečnímu záření..
 • Použijte krém vhodný pro nastávající matky.
 • Neustále berte multivitaminové komplexy.

Navštivte svého lékaře včas a pokuste se být nervózní.

Nebezpečí svědění během těhotenství

Pokud je svrab příznakem onemocnění, měla by být žena pod neustálým dohledem specialisty. Bez dohledu odborníka je hlavním rizikem patologie pro ženu závažné poporodní krvácení.

Může dítě trpět

Svědění není přenášeno na dítě a nezpůsobuje mu žádné nepříjemnosti. Pokud je příčinou onemocnění, pak stojí za zvážení. Cholestáza je podnětem k předčasnému porodu a plod může zemřít in utero.

Proto, pokud žaludek nebo celé tělo začne svědit v časných stádiích těhotenství, okamžitě vyhledejte lékaře.

Svědění během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Svědění během těhotenství je poměrně častý jev, který se často obává nastávajících matek a způsobuje jim velké nepohodlí.

Svědění je mírná bolest přenášená přes receptory bolesti. Je to obvykle způsobeno mírnými dráždivými látkami, které nervový systém nedokáže identifikovat. Tyto pocity mohou být lokalizovány v jedné konkrétní oblasti nebo v celém těle. V každém případě je svědění nepříjemným příznakem a neustálá touha po poškrábání podrážděných oblastí kůže vyčerpává těhotnou ženu..

Během těhotenství se může objevit svědění způsobené polymorfní dermatózou těhotných žen - stavem, při kterém se na břiše a kyčlích nastávající matky objeví vyrážka. To není nebezpečné, takže v tomto případě stačí pro strie použít speciální masti a krémy. Téměř vždy, tento druh svědění zmizí po porodu. Během těhotenství jsou možné projevy tohoto příznaku jak na jakékoli části kůže, tak na sliznicích. Svědění je často způsobeno růstem břicha těhotné ženy a nastává v důsledku podvrtnutí. V tomto případě lze nepříjemné pocity odstranit pomocí olejů, které pomáhají částečně odstranit strie..

Během těhotenství může mít žena také svědění v pochvě. Důvodem tohoto příznaku je zvýšená produkce vaginálních sekretů, která vyvolává aktivaci a rozvoj škodlivých mikroorganismů a hub. Svědění způsobené drozdem je obzvláště nepříjemné - dává těhotné ženě spoustu nepříjemností. Kromě toho může být pro plod plodná infekce těhotné ženy nebezpečná, a proto s nepříjemnými příznaky, jako je svědění, by nastávající matka měla určitě konzultovat lékaře s diagnózou a včasnou eliminací nemoci..

ICD-10 kód

Příčiny svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství, které způsobuje mykotický reflex, je pozorováno přibližně u 20% všech těhotných žen. Tento příznak se může náhle objevit bez zvláštních důvodů a může být také signálem vyvíjejícího se onemocnění, zejména pokud se na těle těhotné ženy objeví vyrážky, alergická vyrážka, kopřivka atd. Pro přesnou diagnózu tohoto stavu musí nastávající matka kontaktovat svého lékaře, který po vyšetření ženy v případě potřeby určí další vyšetření nebo konzultaci s úzce specializovaným lékařským specialistou.

Příčiny svědění během těhotenství jsou velmi rozmanité. Mezi ně patří:

 • Stres, nervové napětí, nerovnováha nervového systému. V tomto případě se svědění obvykle aktivuje v noci, když jakékoli cizí dráždivé látky přestanou odvádět pozornost těhotné ženy.
 • Protažení kůže díky neustále rostoucímu těhotnému břichu (nejnebezpečnější důvod).
 • Vícečetné těhotenství, díky kterému je velký obvod břicha.
 • Výrazný přírůstek na váze těhotné ženy, která vyvolává silné strie.
 • Nadměrná suchost pokožky díky dehydrataci.
 • Změny v hormonálním systému těhotné ženy, které způsobují ztrátu elasticity kůže v důsledku snížené produkce kolagenu a elastinu v těle.
 • Kožní onemocnění (kopřivka, alergické vyrážky, polymorfní dermatóza, ekzém, seborrhea, psoriáza, dermatitida různých etiologií).
 • Onemocnění vnitřních orgánů (stagnace žluči, cholecystitida, poruchy funkce jater, cholestáza, biliární dyskineze atd.).

Cholestáza u těhotných žen je vyvolána zvýšenou produkcí estrogenu. To vede ke zvýšené produkci žlučových kyselin a způsobuje svědění, když vstoupí do kůže. Toto onemocnění ve většině případů nepředstavuje riziko pro vývoj plodu. Porušení funkcí jater, močového systému a močového měchýře může být způsobeno růstem a v důsledku toho lisováním dělohy na tyto orgány. Svědění je často příznakem, který signalizuje poruchu těchto orgánů. V extrémních případech může být nutná hospitalizace nastávající matky..

Pálení a svědění u vnějších genitálií a pochvy může znamenat zánětlivý proces nebo vývoj infekčního onemocnění. V tomto případě existuje důvod k zaznění poplachu, protože plod může trpět kvůli infekcím genitourinárního systému, nebo dojde k narušení jeho normálního vývoje. Pokud se objeví svědění a další nepříjemné příznaky, které naznačují možnost infekce u ženy, je nutné provést lékařské vyšetření co nejdříve a zahájit léčbu.

Kromě skutečnosti, že svědění v pochvě může nastat v důsledku infekce, sexuálně přenosných nemocí, drozdu, její příčina často způsobuje změnu úrovně acidobazické rovnováhy sliznice. Nejběžnější příčiny tohoto svědění jsou:

 • stálé nošení syntetického spodního prádla, tangových kalhotek;
 • pravidelné používání vonných polštářků;
 • přehřátí nebo podchlazení pánevních orgánů;
 • použití alkalických antibakteriálních látek určených pro intimní hygienu;
 • colpitis (zánět vaginální sliznice);
 • genitální herpes a další.

Příčiny svědění během těhotenství mohou být důsledkem dlouhodobého užívání antibiotik, rozvoje cukrovky u těhotné ženy a nedostatku železa v těle budoucí matky. Mezi další příčiny nepříjemného svědění u těhotné ženy patří kousnutí hmyzem (chyby, komáři, blechy, klíšťata atd.).

Pokud jde o umístění fyziologického svědění během těhotenství, nejčastěji se vyskytuje na břiše, zádech a chodidlech chodidel. Je velmi důležité včas rozlišit svědění spojené s hormonálními změnami v těle, s svěděním způsobeným svrabem - kožním onemocněním. Proto by bez ohledu na příčinu svědění měla nastávající matka určitě konzultovat se svým lékařem.

Příznaky svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství se může náhle objevit a přímo souvisí se strukturálními rysy kůže. Faktem je, že kůže lidského těla obsahuje celou řadu nervových zakončení, která mají citlivou citlivost a ostře reagují i ​​na jakýkoli podnět - dotek, injekce nebo šok, vibrace, chemická látka. Výsledkem je, že jakékoli podráždění kůže často vyvolává svědění, které je doprovázeno poškrábáním..

Svědění může být často způsobeno zánětlivými nebo alergickými reakcemi, v souvislosti s nimiž se v kůži těhotné ženy tvoří biologicky účinná látka zvaná „histamin“, která dráždí nervové zakončení. Kromě toho histamin vyvolává otoky tkáně, v důsledku čehož je pozorováno zarudnutí a otok kůže, a také přispívá ke zvýšenému průtoku krve do postižené oblasti. Patologie biliárního traktu a jater způsobuje depozici bilirubinu a žlučových kyselin v kůži, v důsledku čehož se také vyskytuje svědění u těhotných žen.

Příznaky svědění během těhotenství jsou spojeny s ochrannou reakcí těla, jeho „reakcí“ na podnět a jeho eliminací z povrchu kůže. Dojde-li ke svědění, je pozorován poškrábání pokožky, v důsledku čehož se mohou objevit škrábance a praskliny, silné zarudnutí, ztenčení kůže a zánět..

Příznaky svědění v ženských pohlavních orgánech, zejména ve vagíně, jsou místní nepohodlí, silná touha vyčesat místo, nepříjemný pocit pálení, který znepokojuje těhotnou ženu. Téměř vždy je tento nepříjemný příznak doprovázen zarudnutím a otokem kůže. Neustálé poškrábání lokalizačních míst svědění vede k otěru a poškrábání na kůži, což může následně způsobit sekundární infekci proniknout kůží se vznikem otoku tkáně, vředů a prasklin..

Příznaky svědění mohou naznačovat počáteční fázi kožních onemocnění. Například při podráždění kůže a silném svědění na loktech, kolenou nebo záhybech kůže se u těhotné ženy může vyvinout ekzém. Je to způsobeno hormonálními, fyziologickými a stresovými faktory, které doprovázejí těhotenství..

Příznaky svědění během těhotenství by měly upozornit těhotnou ženu. Samozřejmě, samoléčba svědění pomocí jakýchkoli léků, mastí a pleťových vod není vyloučena. Nastávající matce se proto důrazně doporučuje poradit se s lékařem při prvních příznacích projevu bolestivého stavu. Nekontrolovaná léčba stejného ekzému nebo dermatitidy může vést k nepředvídatelnému průběhu onemocnění a nepříznivě ovlivnit zdraví nastávající matky i jejího dítěte.

U těhotných žen se na pozadí oslabené imunity vyskytují kožní choroby infekční povahy, jejichž příznaky pálí, svědění, neodolatelná a zvýšená touha po poškrábání. Kandidóza a drozd jsou velmi časté nemoci nastávajících matek, jejichž jedním z hlavních příznaků je svědění v oblasti genitálií, nepohodlí, pálení, svrab. Opatření přijatá k léčbě těchto chorob by měla být v první řadě zaměřena na odstranění hlavní příčiny, která způsobuje svědění u těhotné ženy.

Svědění během těhotenství, bez ohledu na povahu a příčinu projevu, by těhotná žena měla zaznamenat včas. Avšak vymezení jeho klinického obrazu a kompetentní jmenování léčby je výlučně výsadou lékaře. Doma můžete dočasně odstranit nepříjemný příznak, můžete použít teplé lázně léčivých bylin: máta, šalvěj, heřmánek, dubová kůra. Je nutné věnovat zvláštní pozornost osobní hygieně a vyloučit takové prostředky, jako je toaletní mýdlo, nosit syntetické prádlo. Kromě toho je třeba dbát na přizpůsobení stravy: vyloučit slaná a kořenitá jídla, která mohou jen zhoršovat příznaky svědění a projevy nemoci.

Svědění těla během těhotenství

Během těhotenství se může náhle objevit svědění, čímž nastávající matka překvapí, zejména pokud příčiny tohoto příznaku nejsou známy. Svědění je lokalizováno v určité oblasti kůže, takže může pokrýt celé tělo těhotné ženy. Obvykle tento příznak naznačuje selhání vnitřních orgánů a přítomnost nemocí u ženy, která existovala ještě před těhotenstvím.

Svědění těla během těhotenství může být vyvoláno alergickou reakcí těla na určitou dráždivou látku. Aby se zabránilo rozvoji odpovídajících bolestivých příznaků, je nutné se předem postarat o hypoalergenní způsob života a stravu těhotné ženy. Svědění těla je často příčinou endokrinní choroby (diabetes mellitus, tyreotoxikóza atd.). Pokud takové problémy existují ještě před začátkem těhotenství, musí o nich žena informovat lékaře i ve stadiu plánování takové zodpovědné a důležité životní události, jako je porod a porod. To pomůže minimalizovat rozvoj exacerbací a všech druhů komplikací. Je mnohem horší, když se hormonální poruchy vyskytují během očekávání dítěte - v tomto případě nastávající matka potřebuje korekci a výběr nového režimu, stejně jako stravu.

Někdy dochází ke svědění těla během těhotenství v posledních měsících porodu dítěte v důsledku vývoje těžké gestózy, často doprovázené tak nebezpečným onemocněním, jako je hepatitida. V důsledku poškozených funkcí jater jako orgánu, který filtruje tělo od rozkladných produktů, se v tkáních těla hromadí škodlivé látky, včetně kůže. V důsledku tohoto procesu dochází k vážnému svědění celého těla..

Svědění těla během těhotenství je nepříjemný stav, jehož častými příčinami mohou být:

 • stres a neuróza;
 • mechanické poškození těsného oděvu;
 • svrab (doprovázený výskytem šedavé akné a malých váčků na těle);
 • kopřivka (v tomto případě určité místo na těle obvykle svědí: například dlaně rukou, nohou, ušních lalů atd.);
 • zhoršená funkce ledvin (v důsledku toho celý povrch těla svědí; je to kvůli zpoždění dusíkatých toxinů těhotného těla, které vyjdou potem a způsobují silné svědění);
 • žloutenka (velmi častá příčina svědění kůže; onemocnění lze detekovat pomocí biochemického krevního testu).

Příčinou svědění kůže může být onemocnění lymfogranulomatózy (poškozený lymfatický systém). Obvykle kůže svědí v oblastech, kde jsou zvětšeny lymfatické žlázy. V tomto případě by nastávající matka měla konzultovat hematologa.

Tělo může svědit, pokud se nádory vyskytují v gastrointestinálním traktu nebo selhání štítné žlázy.

Pokud tělo těhotné ženy neustále nebo velmi často svědí, je třeba ji vyšetřit, aby se vyloučil vývoj vážné choroby. Nejprve bude pacient vyšetřen dermatologem, aby určil možnost přítomnosti parazitů v ženském těle, které způsobují svědění. Pokud diagnóza není potvrzena, nastávající matce jsou přiděleny testy k identifikaci onemocnění ledvin, jater, poruch endokrinního systému atd..

Svědění během těhotenství lze omezit vhodně zvolenou dietou, která z něj vylučuje kořenitá a slaná jídla, koření, silný čaj a kávu. V tomto případě budou užitečné mořské procedury, zklidňující koupele založené na odvarech bylin (heřmánek, dubová kůra, provázek, lastovičník) a teplá sprcha..

Těhotná žena by se měla snažit nečesat své tělo, protože to způsobí ještě větší touhu po svědění, v důsledku čehož se může objevit podráždění, zarudnutí kůže a dokonce i infekce. Pro hygienické postupy se doporučuje, aby nastávající matky používaly mírné čisticí prostředky s normální hodnotou pH, aby se zabránilo svědění těla..

Je-li zjištěn příznak, jako je svědění těla, musí těhotná žena co nejdříve navštívit lékaře, který prozkoumá a na základě laboratorních výsledků zjistí hlavní příčinu nemoci.

Těžké svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství nemusí nutně znamenat závažné patologie v těle nastávající matky, ale tento příznak způsobuje docela znatelné nepohodlí. Těhotná žena se obává zejména silného svědění po celém těle. Pokud se objeví podobný příznak, měla by žena problém prodiskutovat s pozorujícím gynekologem.

Těžké svědění během těhotenství má jinou etiologii, jednou z častých příčin tohoto příznaku je suchost a napínání kůže v důsledku rostoucí velikosti břicha. Nejčastěji dochází k prudkému svědění způsobenému rychlým přírůstkem hmotnosti těhotné ženy ve druhé polovině období těhotenství, kdy dochází k jeho intenzivnímu vývoji a růstu uvnitř těla. Příznakem, jako je silné, nesnesitelné svědění, je druh signálu, že přírůstek hmotnosti těhotné ženy je příliš rychlý, což způsobuje nepohodlí ženského těla. Toto je nebezpecný symptom, je to jen to, že nastávající matka musí dbát na prevenci strie a aplikovat na pokožku speciáln upravené výrobky, které zvlhcují pokožku a zachovávají její elasticitu..

Výskyt silného svědění kůže těla může naznačovat přítomnost kožního onemocnění: ekzém, svrab, kopřivka; idiopatické svědění se často projevuje, což způsobuje silný reflex poškrábání kůže rukou, nohou a také různých částí těla. Na svěděných oblastech kůže jsou pozorovány škrábance, škrábance, zarudnutí a podráždění kůže. Svědění kůže během těhotenství může nastat paroxysmálně nebo být trvalé.

Svědění je zpravidla intenzivnější večer a bohužel se někdy stává nesnesitelným, což budoucí matce způsobuje velké nepohodlí. Svědění se často kombinuje s dalšími příznaky: vyrážka, zarudnutí, vyrážky ve formě malých váčků a akné, silné odlupování kůže. V takových případech je důvod hovořit o problémech s játry. Tato porucha může být diagnostikována močovým testem. Poruchy funkce jater jsou nejčastěji postiženy ženami, které mají zvýšenou hladinu cholesterolu, jakož i onemocněními genitourinárního systému chronického typu..

Těžké svědění během těhotenství může být vyvoláno alergií. Pokud nejsou při vyšetřování těhotné ženy identifikovány jiné příčiny vývoje příznaku, je důvod se domnívat, že svědění je způsobeno právě alergenem. Která z nich je další otázkou, kterou alergolog rozhodne provedením nezbytných testů a analýz.

Svědění během těhotenství může také vyvolat nadměrné pocení, které je charakteristické zejména pro třetí trimestr. Letní dárek, aktivní životní styl budoucí matky, nesprávně vybrané oblečení jsou faktory, které vedou ke zvýšenému pocení, které způsobuje podráždění kůže a způsobuje silné svědění. Nejlepší způsob, jak se vypořádat s takovým nepříjemným pocitem, je pravidelná sprcha, časté výměny povlečení a výběr oblečení z přírodních tkanin, které jsou prodyšné a mají dostatečnou hygroskopičnost.

Pouze kompetentní dermatolog může potvrdit přítomnost kožní infekce, která způsobuje silné svědění během porodu dítěte a nařídit vhodnou léčbu této choroby. Pro přesnou diagnózu budete možná muset provést speciální laboratorní testy vzorků kůže.

Svědění kůže během těhotenství

Svědění během těhotenství není příliš časté, tento příznak je však také vzácný. Nejčastěji se svědění u těhotných žen vyvíjí ve druhé polovině porodu dítěte, obvykle od 5 do 6 měsíců. Svědění je zvláště závažné v noci, kdy vnější podněty přestanou působit na ženu, která se ve dne mírně rozptyluje od nepříjemných pocitů..

Svědění kůže během těhotenství má různé příčiny. Mohou to být dermatologická onemocnění, jakož i poruchy funkce jater, ledvin a trávicího systému v těle. Zvýšená hladina estrogenu v krvi nastávající matky vede často k cholestáze - stagnujícímu procesu žluči v játrech. V důsledku toho dochází k nadměrné sekreci žlučových kyselin, které se dostanou do pokožky a vyvolávají silné svědění. Během těhotenství se také mění funkční procesy v játrech: zvyšují se hladiny ALT a bilirubinu. Podobné poruchy v těle vedou k takovým příznakům, jako je svědění kůže. Ale nastávající matka se musí o sebe postarat. Kromě návštěvy u lékaře, která má zjistit příčiny svědění kůže, musí žena začít používat změkčovadla a zvlhčovače, které zabraňují vysychání kůže. Tření svědivých skvrn olejem nebo neutrálním tělovým mlékem výrazně zmírní stav těhotné ženy. Léky na svědění kůže, cholestyramin, aktivní uhlí, různí mluvčí, kteří čistí střeva a odstraňují škodlivé toxiny z těla, jsou obvykle předepisováni.

Játra se doporučuje podepřít hepatoprotektory ve formě takových přípravků, jako jsou Essentiale, Karsil atd. Je dobré pro odtok žluči bez shpa. Jakýkoli lék, i když byl vyroben na rostlinné bázi, musí být samozřejmě použit pouze po konzultaci s lékařem. Je to on, kdo jmenuje vyšetření, které identifikuje příčiny svědění kůže u těhotné ženy.

Svědění kůže během těhotenství, i když docela vzácné, ale může být způsobeno nesnášenlivostí na nějaký druh potravinového produktu. Může to být exotické ovoce nebo jídlo z mořských plodů, které žena předtím nekonzumovala. V tomto případě je lepší experimentovat s jídlem..

Jednou z nejčastějších příčin svědění kůže u těhotných žen jsou hormonální změny, které často vedou k nadměrné suchosti a citlivosti pokožky. Kromě přirozených příčin svědění kůže během těhotenství jsou možné i fyziologické, vyvolané poruchou vnitřních orgánů nebo citlivostí na vnější dráždivé látky: alergie a stagnace žluči v játrech. Při alergické reakci těla může mít pokožka kromě svědění i otok, pokrytý malou vyrážkou. Ve druhém případě, s abnormalitami v játrech, mají těhotné ženy často žloutnutí kůže.

Svědění během těhotenství, ať už to je cokoli - malé, těžké, přetrvávající nebo systematické - musí být diagnostikováno zkušeným zdravotnickým pracovníkem. Zvláště nebezpečný v kombinaci s tímto příznakem je zhoršení celkového stavu těhotné ženy.

Perineální svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství je velmi bolestivé, nepříjemné pocity, které jsou doprovázeny neustálou touhou česat kůži nebo sliznice. Pocity tohoto druhu u těhotných žen vyvstávají z mnoha důvodů, a proto vyžadují včasnou diagnózu a účinnou léčbu. Nastávající matky se často stěžují na výskyt svědění v perineu. Co může způsobit tento příznak? Nejprve je třeba poznamenat, že během vývoje těhotenství začíná imunitní systém ženy fungovat úplně jiným způsobem. Kolísání hormonů nepříznivě ovlivňuje obranyschopnost těla a nižší imunitu. To se týká změn acidobazické rovnováhy v pochvě těhotné ženy, která vyvolává zvýšenou reprodukci „škodlivých“ skupin mikroorganismů, které často způsobují vývoj různých gynekologických chorob. Jedním z hlavních příznaků takových onemocnění je svědění v perineu a genitálií ženy.

Svědění v perineu během těhotenství má hlavně dvě běžné příčiny jeho výskytu - vývoj drozdů (kandidóza) a bakteriální vaginóza. Drozd během těhotenství často způsobuje svědění v perineu, stydké pysky a vagíně. Toto onemocnění je způsobeno fungálními mikroorganismy Candida, je doprovázeno bílým výbojem „sraženého“ typu a má kyselou vůni. Pokud není drozd léčen, může se dítě během porodu nakazit plísňovou infekcí a projít infikovaným porodním kanálem. Roztěr vaginální flóry pomůže určit drozd - tento postup je součástí programu povinných testů a vyšetření pravidelně prováděných během těhotenství.

Při léčbě těhotné kandidózy je důležité vyhýbat se sexuální aktivitě a přezkoumávat stravu, kromě sladkostí, kořenitých jídel, kávy a různých koření. Nastávající matka musí dodržovat všechny pokyny lékaře, aby se zbavila tohoto onemocnění co nejdříve.

Bakteriální vaginóza během těhotenství je porucha, která je doprovázena nahrazením „prospěšných“ laktobacilů ve vagíně „škodlivými“ fungálními mikroorganismy. Bakteriální vaginóza může způsobit silné svědění v perineu, stejně jako zakalený, viskózní vaginální výtok nažloutlé barvy. Existují však případy, kdy je vaginóza u žen téměř asymptomatická a její přítomnost je stanovena pouze provedením rozborové analýzy vaginální flóry. Toto onemocnění je nebezpečné, protože jeho zanedbaná verze může způsobit předčasné narození těhotné ženy..

V důsledku vývoje diabetu se může objevit svědění v perineu během těhotenství. Doprovodnými příznaky jsou časté močení, zvýšená hladina cukru v moči a krvi a intenzivní žízeň. Výskyt svědění je v tomto případě vysvětlen skutečností, že zbytky moči s vysokým obsahem glukózy po močení vyvolávají podráždění genitálií, způsobují svědění v perineu, pálení. Léčba nemoci by měla být kompetentní a měla by brát v úvahu všechna možná rizika pro matku a dítě.

Další příčinou svědění perineu u těhotných žen může být těsné oblečení, nošení spodního prádla ze syntetických tkanin a nedostatečná osobní hygiena. Vlákna syntetických tkání přicházející do styku s pokožkou způsobují její přehřátí, což má za následek podráždění a zarudnutí kůže v perineu. Těhotné ženy by měly věnovat zvláštní pozornost výběru kosmetiky, která umývá intimní gely, které mohou často obsahovat škodlivé složky a parfémy. Takové léky mohou u těhotné ženy vyvolat alergické reakce, které se projevují jako svědění, vyrážku a zarudnutí kůže. V každém případě, pokud se během těhotenství objeví příznak, jako je svědění v perineu, nastávající matka by měla konzultovat svého lékaře.

Svědění nohou během těhotenství

Svědění během těhotenství je často lokalizováno na konkrétním místě - na kůži břicha, paží, nohou, perineu atd. Proč se tento nepříjemný příznak objevuje? Odpověď na tuto otázku souvisí hlavně s hormonálními změnami v těle těhotné ženy, které vyvolávají snížení imunity a rozvoj příznaků různých nemocí, jakož i zhoršením chronických onemocnění.

Svědění nohou během těhotenství je jistým znakem toho, že nastávající matka dříve trpěla kožními onemocněními. Na pozadí oslabeného imunitního systému během těhotenství se mohou znovu objevit kožní onemocnění. Příčiny svědění kůže nohou mohou být alergie, svrab, plísňová infekce. Pohodlí a nepohodlí v oblasti chodidel a mezi prsty na nohou těhotné ženy může signalizovat vývoj plísňových kožních onemocnění, jakož i výskyt kopřivky, vaskulárních chorob, zejména křečových žil..

Pokud je svědění kůže nohou těhotné ženy závažné, může to znamenat dermatofytózu - plísňovou infekci nohou. Dalšími příznaky mykózy (plísňová infekce nohou) může být loupání, zarudnutí a zhrubnutí kůže, stejně jako praskání v oblasti mezi prsty těhotné ženy..

Často je mykóza kombinována s onychomykózou - porážkou houbové povahy nehtů na nohou. S touto nemocí se nehty začnou rozdrobovat, získávají zakalenou barvu, uvolňují se a ztluštějí se.

Svědění nohou během těhotenství může naznačovat křečové žíly, které se také vyznačují častým otokem, pocitem těžkosti v nohou. V pozdějších stádiích tohoto onemocnění můžete vizuálně prozkoumat rozšířenou žilní síť na nohou. Při silném svědění nohou je nezbytné poradit se s lékařem, který v závislosti na závažnosti stavu těhotné ženy předepíše účinné léky.

Těžké svědění dolních končetin, zejména dolní končetiny, může nastat v důsledku alergických reakcí, nadměrné suchosti kůže, parazitárních infekcí způsobených houbami nebo parazity, jako jsou klíšťata. Zpočátku se svědění vyskytuje na určitém místě - v oblastech mezi prsty, nohama, mezi nohama, na nohou, ale později lze pozorovat zvětšení postižené oblasti kůže nohou, zejména pokud odložíte léčbu.

Svědění během těhotenství, ke kterému dochází na nohou, vyžaduje povinnou diagnózu a včasnou léčbu v závislosti na příčině, která způsobila tento příznak. Při plísňové infekci nohou je tedy nastávající matce připisována antimykotika, která mají lokální účinek. Široce se praktikují tradiční způsoby ošetření pleťových vod a koupele z odvarů léčivých bylin. Nastávající matka bude muset opustit nepohodlné boty a deodoranty na nohy.

V případě alergického poškození kůže nohou těhotné ženy se používají hlavně antihistaminika Suprastin, Tavegil, Loratidin, Zirtek. Přijímání léků je předepsáno přísně na doporučení dermatologa, který vyhodnotí všechna možná rizika pro plod..

Pro zmírnění svědění nohou během těhotenství můžete použít jednoduchá doporučení. Několikrát během dne sprchování pomůže snížit svědění. Po takovém ošetření vody se doporučuje svědění skvrn ošetřit kosmetickým olejem nebo mlékem. Je nutné zajistit, aby složení těchto výrobků neobsahovalo alkohol, který může vyvolat i suchou pokožku.

Svědění nohou během těhotenství je často léčeno speciálními mluvčími, jejichž cílem je zmírnit svědění a podráždění kůže. Lze je zakoupit v lékárnách na předpis. Užívání vitamínu E pomůže zmírnit stav a také spotřebuje velké množství tekutiny - nejméně 2,5 litru denně. Nastávající matka by si však měla pamatovat, že samoléčení může být nebezpečné, takže jejím prvním úkolem je vyhledat lékaře.

Clit svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství často způsobuje, že žena je unavená a podrážděná kvůli neustálé potřebě poškrábat svědění kůže. Tento příznak se může vyskytnout z několika důvodů, z nichž jedním je infekce genitourinárního systému. K vývoji nemoci u těhotné ženy dochází nejčastěji na pozadí oslabené imunity.

Svědění klitorisu během těhotenství je jedním z nejnepříjemnějších jevů naznačujících přítomnost genitourinární infekce nebo rozvoj bakteriální vaginózy u těhotné ženy. Kromě svědění lze také pozorovat pálení v klitorisu. Pokud jsou takové příznaky nalezeny, nastávající matka by měla okamžitě konzultovat s lékařem, protože svědění v kombinaci s těžkým spálením klitorisu může být známkou přítomnosti sexuálně přenosné choroby v ženském těle. Může se jednat o trichomoniázu, kapavku, chlamydii, mykoplazmózu, ureaplasmózu atd. Pro přesnou diagnózu lékař předepíše těhotné ženě důkladné vyšetření, které zahrnuje zejména absolvování testů, zejména zkoumání nátěru na vaginální mikroflóru a identifikaci příčin zánětlivého procesu. Při svědění v genitální oblasti je samozřejmě nemožné odložit návštěvu u lékaře, protože je to pro plod riskantní. Jakákoli infekce může vyvolat potrat, abnormální tvorbu plodu a také vést k předčasnému porodu.

Pálení v klitorisu může naznačovat vývoj bakteriální vaginózy - gynekologického onemocnění, které je také doprovázeno vaginálním výtokem s vůní „shnilých ryb“. Clitorální svědění s kapavkou je často doprovázeno častým močením a akutní bolestí během močení. Toto nebezpečné onemocnění je kombinováno s kapavka uretritida - hnisavý vaginální výtok. Současně se zintenzivňuje svědění a pálení v externích genitáliích a klitorisech. Zánětlivý proces postihuje nejčastěji téměř všechny části ženského urogenitálního systému a během těhotenství je velmi nebezpečný.

Clitoris svědění během těhotenství se může objevit s rozvojem trichomoniázy v kombinaci s nepříjemnými příznaky, jako je pěnivý vaginální výtok žluto-zelené barvy s štiplavým zápachem, bolest při sexuálním kontaktu a močení.

U mykoplazmózy má těhotná žena bolesti v dolním břiše, mírné pálení a svědění při močení. Toto onemocnění často způsobuje zánět dělohy a přívěsky. Ureoplazmóza je doprovázena svěděním v klitorisu a genitálech, stejně jako řídkým průhledným výtokem z pochvy, bolestí při močení. Pálivý pocit v klitorisu, zejména při močení, může signalizovat chlamydii. „Nejobtížnější“ diagnózou, jejíž příznakem je svědění v klitorisu, je časný vývoj rakoviny genitálu.

Během těhotenství lze jako projev toxikózy pozorovat místní svědění kůže, a to i v oblasti klitorisu. V každém případě si musí těhotná žena pamatovat, že se jedná pouze o příznak označující zdravotní problém. Hlavním úkolem lékaře je zjistit příčinu svědění pomocí důkladného komplexního vyšetření těhotné ženy.

Svědění prsu během těhotenství

Svědění během těhotenství se může objevit v kterékoli části těla, ale nejčastěji nastávající matky se obávají svědění břicha a hrudníku, protože právě tyto části těla podléhají během těhotenství výrazným změnám v procesu hormonálních změn v těle..

Svědění prsu během těhotenství je přirozený proces, který je spojen se skutečností, že během porodu dítěte dochází k výrazným změnám v mléčných žlázách: za prvé se zvětšují a zvětšují, a za druhé se mateřské mléko postupně vytváří v žlázách mléčných žláz. (kolostrum). Právě tento vnitřní proud tekutiny v mléčných žlázách se těhotná žena cítí jako svědění.

Při zvětšení prsou během těhotenství se kůže napíná. Tento proces může způsobit ženě „v poloze“ mírný pocit nepohodlí, včetně svědění. Je důležité si uvědomit, že v tomto případě se nedoporučuje škrábat svědivá místa, jako Kůže prsu je velmi tenká a česání může způsobit podráždění, zarudnutí, strie. Je třeba mít na paměti, že kůže ženy přepravující dítě se obecně stává mnohem citlivější. Tento faktor vyvolává výskyt alergických reakcí na kosmetiku, syntetický oděv, prací prášek atd. Aby se zmírnil stav se silným svěděním a aby se zabránilo strie (strie), musí těhotná žena používat krémy a masti s hydratačním účinkem, speciálně vytvořené proti striím.

Svědění prsu během těhotenství může být způsobeno dalším faktorem - pevnou podprsenkou. Stlačená kůže je často svědivá a svědivá. Vzhledem k tomu, že mléčné žlázy těhotné ženy se postupně zvětšují, resp. Potřebují nové spodní prádlo - větší podprsenku. Pravidelná výměna oblečení eliminuje nepříjemné příznaky, jako je svědění na hrudi..

Pro zmírnění svědění mléčných žláz během těhotenství můžete použít některá doporučení:

 • Při sprchování je nutné používat minimální množství pracích prostředků a poté zvlhčit pokožku prsu výhradně přírodními přípravky s přirozenou hladinou pH.
 • Užitečné budou lázně s bylinnými odvarmi heřmánku, podbělu, řebříčku a dalších léčivých rostlin..
 • Těhotná žena by se měla vyvarovat tepla, přehřátí na slunci, dusných místností, což by mělo za následek nadměrné pocení, které může způsobit svědění..
 • Nastávající matky by se neměly dostat deodoranty na kůži prsu, což také může způsobit vyschnutí..
 • K praní prádla se doporučuje používat neutrální čisticí prostředek, nejlépe dětský.

Svědění během těhotenství, které velmi znepokojuje nastávající matku, by mělo být vyšetřeno lékařem. Tělo možná potřebuje vitamíny nebo alergii na nějaký druh dráždidla. V každém případě je vždy nejlepší konzultovat zkušeného zdravotnického odborníka..

Diagnóza svědění během těhotenství

Svědění během těhotenství vyžaduje přesnou diagnózu příčiny tohoto příznaku. Pokud dojde ke svědění jakékoli etiologie nastávající matky, musíte se poradit s lékařem. Například, pokud těhotná žena má svědění v perineu nebo genitálech, měla by o tomto problému informovat svého porodníka-gynekologa, který prozkoumá a provede nezbytné diagnostické testy k určení příčiny svědění:

Diagnóza svědění během těhotenství, v závislosti na umístění tohoto příznaku a celkové pohodě nastávající matky, zahrnuje následující lékařské testy a testy k provedení přesné diagnózy:

 • - klinické vyšetření těhotné ženy za účelem zjištění bolestivých skvrn, příznaků žloutenky, přítomnosti parazitů, vyrážek, oblastí se změněnou citlivostí na kůži atd.;
 • měření tělesné teploty těhotné ženy (hypertermie naznačuje přítomnost infekce, která často způsobuje svědění);
 • gynekologické vyšetření perineum a genitálií, které umožňuje určit stupeň vývoje příznaku, identifikovat zarudnutí stydkých pysků, otoky, přítomnost podráždění sliznice atd.;
 • obecná a biochemická analýza krve (zejména analýza hladiny hormonů štítné žlázy, jaterních enzymů, glukózy, močoviny, dusíku a zinku, toxických kovů);
 • bakterioskopické vyšetření (nátěr vaginálního výboje na mikroflóře);
 • analýza moči a stolice (k detekci parazitů střeva);
 • Ultrazvuk břišní dutiny k prokázání buď nepřítomnosti onemocnění jater a žlučníku.

V případě potřeby může gynekolog určit těhotnou ženu dodatečné konzultace s urologem, endokrinologem, terapeutem a psychiatrem. Pokud je svědění u těhotné ženy alergické a je doprovázeno kožními vyrážkami ve formě kopřivky, musí lékař přesně diagnostikovat alergie, aby odstranil hlavní dráždivé látky (alergen) - může to být určitý produkt, pyly rostlin, chlupy domácích zvířat atd. K diagnostice alergií, kožních testů, krevních testů na alergeny, imunologických testů atd..

Ve většině případů je diagnóza svrbení výsadou dermatologa, protože diagnóza je velmi obtížná, zejména v případě těhotenství. Před kontaktováním dermatologa je důležité, aby nastávající matka nepřijala opatření pro samoléčení, tj. nemůžete namazat postižené oblasti kůže, ošetřovat je lékařskými prostředky, protože to může velmi komplikovat diagnózu.

Svědění během těhotenství vyžaduje laboratorní studie zaměřené na zjištění zvýšení hladiny žlučových kyselin v séru těhotné ženy, zvýšení obsahu bilirubinu, alkalické fosfatázy, ALT atd. Pomůže to předcházet onemocnění jater, zejména žloutence, která je doprovázena silným svěděním a často má komplikace ve formě předčasného porodu, poporodní krvácení nebo porodu malého dítěte.

Články O Neplodnosti