Hlavní Výživa

Císařský řez: co lze očekávat po operaci?

Podle statistik dnes každé 3-4 těhotenství končí operací. Nově razená matka bude muset čelit nejen poporodnímu období, ale také stavu po operaci.

A to je dvakrát těžší. Nikdo nezrušil povinnosti péče o dítě. Nikdo kromě vás nebude moci dát dítě na hruď. Ne nadarmo se ženy zajímají, jak se rychle vrátit do své předchozí podoby.

Jak se zotavit z císařského řezu?

Změna těla začíná okamžitě po vyjmutí dítěte, a to i na operačním stole. Děloha reaguje na pokles objemu a prudce se stahuje. Pomáhá tak zastavit krvácení.

Od nynějška bude objem každý den klesat. Zcela sníženo asi o 2 měsíce. Po operaci je na žaludek umístěn ledový měchýř - je to také nástroj pro zlepšení kontrakce dělohy a zastavení krvácení. Injekce snižující dělohu budou určitě předepsány.

Pooperační jizvy na děloze, přední břišní stěně a kůži se projeví téměř okamžitě. Zejména silná bolest během prvních 3 dnů. Bolest přispívá k uvolňování stresových hormonů: adrenalinu a norepinefrinu, které negativně ovlivňují stav těla, jakož i hojení jizev a pánevních orgánů..

Kromě toho je snížen svalový tonus přední břišní stěny, aby se zachoval řezaný žaludek. To může v budoucnu vést k vytvoření kýly. Musíte předepsat léky proti bolesti.

Šev po císařském řezu bude zpracováván denně. Vzlétněte na 7-8 dní.

Lékaři to řeknou a ukážou, a jen vy sami můžete pomoci.

14 způsobů rychlého zotavení po samotném císařském řezu

1. Po operaci si nelehněte! Po operaci, 10-12 hodin, a pokud jste měli páteřní anestezii, pak den, budete muset udržovat odpočinek v posteli. Poprvé se musíte postavit za přítomnosti lékařů. Čím dříve vstanete, tím lépe pro vás.

2. Fyzická aktivita. Téměř okamžitě po operaci se musíte pohnout, zatočit do postele. Šev je pevně šitý nitěmi, nerozpadne se. 3-4 hodiny po císařském řezu musíte provést první cvičení. Ohýbat a uvolňovat nohy v kloubech a kolenních kloubech, rukou.

3. Proveďte dechová cvičení.

 • Ležící na zádech, vezměte ruku na stranu - vdechněte, vraťte se k I.P. - výdech.
 • Ležící na zádech, s nataženými nohama a pažemi podél trupu. Zvedněte rovné paže nahoru - vdechněte nosem, sklopte ruce dolů - vydechněte ústy.
 • Ležící na levé straně, levá ruka pod hlavou, pravá ruka podél těla, nohy rovné. Zvedněte pravou ruku nahoru, dotkněte se polštáře - vdechujte, nižší - vydechněte. Opakujte 1-2krát. Opakujte také na pravé straně.
 • Ležící na zádech, natažené nohy, pravá ruka je na břiše, levá ruka na hrudi. Nadechněte se nosem - nafoukněte žaludek, vydechněte ústy - vyfoukněte.

Poté, co můžete vstát, 2. den začněte provádět cvičení sedí na okraji postele, nohy sklopené.

 • Ohnutí, prodloužení nohou v kolenních kloubech.
 • Nadechněte se - přitáhněte kolena k hrudníku, pomoci rukama, vydechněte - návrat k ip.
 • Vdechněte - roztáhněte ruce do stran, vydechněte - natáhněte si žaludek a vraťte se k I.p..
 • Ležící na zádech ohnuté nohy na kolenou, ruce podél těla. Zvedněte pánev a otočte ji doprava - doleva, dolů.
 • Lehněte si na záda, ohnutá kolena, natažené ruce. Složte kolena doprava, natažená paže doleva, spusťte kolena doleva, natažená paže doprava.
 • Ležíme na zádech, nohy a paže jsou nataženy, zvedneme jednu nohu a začneme kreslit čísla od 1 do 6. Pak to samé s druhou nohou. Každý den přidáváme 1 číslici a dostáváme se na 20.
 • Chcete-li vrátit tón svalů perineum, existuje komplex Kegel cvičení.

Pokud děláte gymnastiku, zotavení z císařského řezu půjde mnohem rychleji. Nedojde k žádné adhezi, časem se vrátí bývalá elasticita břicha, děloha se v krátké době zkrátí. Nejprve byste se však měli poradit se svým lékařem.

Na pozadí teploty, pokud došlo k velké ztrátě krve během operace, pokud máte tromboflebitidu, je cvičení kontraindikováno. Nerobte gymnastiku silou. Přestaňte, pokud máte bolesti.

Císařský řez není kompatibilní s intenzivní fyzickou námahou. Nemůžete zvedat závaží, houpat tiskem, cvičit na simulátorech, běžet, dřepat první 2-3 měsíce.

3. Kojení. Kojte dítě. Co to dá? Při sání bradavky se v těle vytváří oxytocin. Stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách a redukci hladkého svalstva, tj. děloha.

Kromě toho je to hormon lásky, který pomáhá při vytváření mateřských instinktů. Hodně se říká o prospěšných vlastnostech mateřského mléka pro dítě a každý ví, že není nic lepšího.

4. Anémie. Potřeba železa během těhotenství a kojení se vždy zvyšuje. U císařského řezu je ztráta krve několikrát vyšší než po přirozeném porodu.

Po operaci se může vyvinout anémie. To narušuje hojení tkání, kontrakci dělohy a nepříznivě neovlivňuje blaho. Pokud lékař říká, že máte nízkou hladinu hemoglobinu, musíte brát doplňky železa.

5. Lehněte si na břicho. Již druhý den po císařském řezu si můžete lehnout na břicho. To urychlí kontrakce dělohy..

6. Sledujte včasné vyprázdnění močového měchýře a střev..

První den po operaci bude muset vydržet močový katétr. Není to příjemné a ztěžuje pohyb. Před operací se umístí, aby kontroloval množství a barvu moči a aby se předešlo poranění močového měchýře během operace.

Po operaci také zváží, kolik moči bylo uvolněno denně. Je důležité posoudit, zda nedošlo k poškození močového měchýře nebo močovodů. Prázdný močový měchýř, důležitá podmínka pro správnou kontrakci dělohy, a nebudete se moci dostat na loď prvních 12-24 hodin.

Po operaci se může vyskytnout zácpa. Důvodem je snížený tonus střev, hormonální zátěž a samozřejmě neaktivní životní styl. Pokud do třetího nebo čtvrtého dne není žádná stolice, dostanete klystýr.

Pijte více vody, více se pohybujte. Doma byste měli jíst více zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, polévek a obilovin s pohankou a perletým ječmenem, rostlinné oleje.

7. Výživa. Tělo potřebuje sílu, aby se po operaci vrátilo k normálnímu stavu, a aby krmilo dítě. Jíte tedy více masa, protein je stavebním materiálem a máte jizvy, které je třeba léčit.

Více vlákniny: zelenina a ovoce, ale nezahrnuje zámořské ovoce. Nezapomeňte, že své dítě budete kojit. Proto by vaše nabídka neměla ublížit dítěti. Nemůžete jíst jídlo s konzervačními prostředky, kořením, horkými omáčkami, uzeným masem, grilovaným kuřecím masem, psy, pizzou, mastnými a smaženými. Jídlo by mělo být dušené, vařené a dusené.

8. Masáž a samomasáž mi pomohou zotavit se. Zlepšuje tón pleti, zlepšuje krevní oběh a metabolismus. Zvyšuje se také svalový tón..

V technice jsou 4 metody: hladení, tření, hnětení a vibrace.

Od prvních hodin můžete tahat žaludek dlaní v kruhu, shora dolů a shora dolů.

Můžete použít tenisový míček. Napište je ve směru hodinových ručiček, kruhové pohyby začínající od pupku.

Masáž s kontrastní sprchou.

9. Používejte obvaz. Ulevuje od bolesti, podporuje oslabené břišní svaly. Obvaz je obzvláště nezbytný v prvních dnech a týdnech. V poloze na zádech není obvaz zapotřebí pouze při pohybu. Nenoste obvaz déle než 3 hodiny. Od 4 do 6 týdnů není potřeba obvaz a jeho dlouhodobé nošení může vést k opačnému účinku, tj. oslabení tisku.

10. Hygiena. Bohužel, pokud jste měli císařský řez, můžete se osprchovat až po odstranění švu a poté za předpokladu, že se dobře zahojil. Stane se to asi za týden.

Před tím je nutné umýt části, aby nedošlo k navlhčení švu. Dodržujte intimní hygienu: mytí mýdlem je nutné po každé návštěvě toalety.

11. Sledujte výběr.

 • V prvních 3 dnech jsou jasně červené a velmi hojné.
 • Od 4 do 10 dnů, růžovo-hnědá nebo hnědá. Každý den jejich počet klesá a barva se stává světlejší.
 • V den 10, nažloutlá nebo bílá skvrna.
 • Do 3 týdnů obsahují pruhy hlenu.
 • Přidělení skončí o 6-8 týdnů.

Jsou-li velmi hojné, špinavé barvy a mají nepříjemný zápach, pokud máte obavy z bolesti v podbřišku nebo horečky, měli byste se poradit s lékařem. Mohou existovat komplikace, které zpomalují regeneraci těla po porodu a hojení jizvy dělohy.

12. Spánek. Tělo by mělo mít dobrý odpočinek. Spát během dne se svým dítětem.

13. Správně dbejte na jizvu na kůži. Šicí materiály budou odstraněny 6. - 7. den. Pokud neexistují žádné komplikace, osprchujte se každý den doma, ale nemyjte oblast švu žínkou. Po sprchování ji ošetřte zelenou, pokud lékař při výboji nepředepisuje nic jiného.

Aby se zabránilo hrubé jizvě, můžete po měsíci použít speciální masti (contractubex, solcoseryl, clearwin), pokud si přejete, můžete kontaktovat kosmetický salon.

14. Chůze na čerstvém vzduchu. Bez kyslíku není možné rychlé hojení ran a výživu tkání. Navíc to bude užitečné pro vaše dítě..

Po 6 - 12 měsících se jizvy vyléčí, sval a pokožka se vrátí.

Uklízení těla po porodu a císařském řezu není tak jednoduché, ale radost z porodu vašeho dítěte zatemní všechny obtíže..

Život po císařském řezu

Císařský řez je chirurgický zákrok, který se provádí v případech, kdy je přirozený porod z nějakého důvodu nemožný. V tomto článku budeme hovořit o regeneraci ženského těla po císařském řezu.

První dny

První dny po císařském řezu jsou obzvláště obtížné. Několik hodin po operaci se žena s pomocí sestry nejprve pokusí posadit se a pak vstát. Současně zažívá bolest, pocit slabosti a závratě, ale pohyb je nezbytný pro rychlé zotavení těla. Nebojte se napínat břišní svaly - při mírném zatížení se šev nerozpadne. Léky proti bolesti pomáhají zmírňovat celkový stav, ale zřídka se používají déle než 3 dny..

První den po operaci je žena pod neustálým lékařským dohledem. Pokud je její stav uspokojivý, je druhý den možný přesun na poporodní oddělení, kde bude matka s dítětem.

Šev po císařském řezu

Velikost a umístění stehu závisí na průběhu práce. Švy jsou dvou typů:

 1. Příčná (horizontální) šití nebo laparotomie podle Pfannenstiela. K pitvě břišní dutiny nedochází, proto proces hojení takovéhoto švu prochází rychle a nejčastěji bez komplikací. Vzhledem k tomu, že šev je uvnitř přirozeného kožního záhybu, se časem stává stěží znatelným.
 2. Vertikální šva, nebo tělesný císařský řez. Takový šev se táhne od pupku k ochlupení a je nejobvyklejší. Lékaři se rozhodnou mít tento typ císařského řezu v případě těžkého krvácení při porodu nebo ohrožení života dítěte. Svislý šev se uzdravuje déle než horizontální a samozřejmě je později patrnější.

Péče o švy

V porodnici se sestra podílí na zpracování pooperačního švu, používá obvazové obvazy a antiseptická činidla, jako je peroxid vodíku, jod a brilantní zelená. Před propuštěním z nemocnice, 5. až 6. den po operaci, lékař odstraní šev a dá mladé matce doporučení pro péči o jizvu doma.

První den po odstranění švu je lepší se sprchovat. V následujících dnech by měl být šev omyt speciálním antibakteriálním gelem nebo bylinnými odvarmi heřmánku, provázku nebo měsíčku.

Pro rychlejší hojení stehu je vhodné používat krémy na hojení ran, Badyagu nebo vitamín E v kapkách.

Pooperační obvaz

Pokud se ze zdravotních důvodů doporučuje ženě podstoupit císařský řez a operace ji nepřekvapí, je lepší si obvaz koupit předem. Nestojí za to nosit obvaz neustále, protože to výrazně zpomalí hojení stehu. Musí se nosit před vzkříšením z postele, aby se částečně zmírnila bolest a napětí břišních svalů.

Před použitím obvazu se poraďte s odborníkem, protože existují kontraindikace.

Těhotenství

Po císařském řezu zůstává na děloze jizva, takže následné těhotenství v každém případě přináší určité riziko. Těhotenství bude relativně bezpečné, pokud u císařského řezu uplynou nejméně 2 roky. Předčasné těhotenství po operaci je spojeno s hrozbou ztráty dítěte a vážnými zdravotními problémy u matky. K obnově těla je potřebný určitý čas, a pokud tuto nezbytnou pauzu neudržíte, růst plodu v místě stehu nemusí snášet zátěž a rozptylovat se. Pokud těhotenství nastane téměř okamžitě po císařském řezu, s největší pravděpodobností bude muset být přerušeno ze zdravotních důvodů.

Následující narození

Pokud po císařském řezu uplynulo dostatečné množství času, pak je přirozený porod nejen přijatelný, ale také se doporučuje, pokud neexistují kontraindikace. Po operaci se ženské tělo zotavuje mnohem déle, takže opakovaný císařský řez lze aplikovat pouze v extrémních situacích.

Lékař rozhoduje o tom, jaký porod bude založen na zdravotním stavu ženy během těhotenství, a musí vzít v úvahu údaje z předchozího propuštění z nemocnice. Tento dokument je třeba uložit, protože obsahuje všechny potřebné informace o indikacích pro operaci a období obnovy po ní.

Video: Vlastní doručení po císařském řezu

Zotavení po císařském řezu

Po císařském řezu jsou první dny nejobtížnější. Taková maličkost, jak se otočit na jedné straně, kašel, zhluboka dýchat nebo sáhnout po posteli, není snadná.

PRVNÍ DNY

První den po operaci je nově razená matka na jednotce intenzivní péče, kde její stav sleduje zdravotní sestra a anesteziologka. Měřuje krevní tlak, puls, teplotu, hodnotí stupeň kontrakce dělohy a intenzitu vaginálního výboje, močení. Sestra mění obvazy v oblasti pooperačního švu. Po aplikaci epidurální nebo spinální anestezie by měla být žena v posteli po dobu 3 až 12 hodin. Musíte vstávat postupně, bez spěchu, bez náhlých pohybů a vždy v přítomnosti někoho ze zdravotnického personálu nebo příbuzných. Můžete sedět ve 2-3 dny po operaci.

Chcete-li se po operaci cítit pohodlněji, postupujte podle následujících tipů:

Boční převrácení

1. Aby se usnadnilo převrácení ze zadní strany na bok, ohněte nejprve kolena tak, aby vaše nohy spočívaly proti rovině, na které ležíte..
2. Odložte nohy a zvedněte boky, aby se vaše tělo narovnalo od ramen k kolenům..
3. Otočte boky do strany a sklopte je. Poté otočte horní část těla stejným směrem.

Takže ležíte na vaší straně. Tato metoda chrání švy před poškozením a eliminuje bolestivé tření loktů na listech..

Kašel

Pokud byla během císařského řezu použita celková anestézie, je nutné, aby se zbavil hlenu nahromaděného v plicích, kašel.

K očištění krku beze strachu z nepříjemných nebo bolestivých pocitů použijte jednoduchou techniku ​​zvanou „štěkání“. Navzdory svému ironickému názvu je skutečně efektivní a doporučený odborníky.

1. Je třeba posílit švy rukama, malým polštářem nebo uvázat ručník.
2. Nyní se zhluboka nadechněte a plně naplňte plíce.
3. Další akcí je úplné vydechnutí, náhle, ale jemně - vtáhnutí do žaludku a nenafukování.
4. Vytvořte zvuk jako „woof“.
5. Opakujte několikrát v průběhu jedné hodiny, zejména pokud máte pocit, že v hrudi kňučíte nebo vzlykáte. Pokud je váš hrudník čistý a pravidelně vstáváte z postele, není nutné to dělat často.

Pokud je „neobvyklý porod“ plánován kvůli zvláštním indikacím, které jsme již podrobně popsali v článku „Neocenitelná pomoc při porodu“, je velmi užitečné správně cvičit kašel.

Vstávání a chůze

Poprvé vám sestra pomůže se vstát z postele po souhlasu ošetřujícího lékaře. Přitom se můžete cítit slabí a závratě. Neznepokojujte se! To je přirozené, protože jste právě podstoupil břišní chirurgii! Bez ohledu na to, zda byla použita celková anestézie nebo epidurální anestézie, je při prvním vzestupu nevyhnutelný pocit slabosti.

Nyní, když jste poprvé vstali, nejprve si pomyslete, že nejtěžší je za námi, a váš první výstup již znamená, že jste pevně na cestě zotavení!

Narození dítěte je obrovská událost, skutečný výkon, bez ohledu na to, jak k tomu došlo - prostřednictvím přirozeného porodního kanálu nebo pomocí „císařského řezu“. Vážně si myslíte, že v určitém okamžiku jste to udělali v tomto okamžiku na obrovské Zemi! A velmi brzy bude vaše dlouho očekávané dítě s vámi doma a budete si plně užívat štěstí mateřství, neocenitelných okamžiků komunikace s nejsladším, milovaným a nejcennějším tvorem na světě.

Pokud přísně dodržujete doporučení lékaře, protože pochopíte, že stav vašeho zdraví přímo závisí na jejich dodržování, pak období zotavení proběhne hladce a rychle.

Chcete-li vstát z postele, proveďte následující:

1. Otočte se k boku, nechte nohy viset z okraje postele a postavte se do sedu.
2. Posaďte se a provádějte pohyby nohou.
3. Až budete připraveni, položte nohy na podlahu a postavte se (vždy s pomocí venku). Postavte se co nejrovněji. To vám neublíží švy, i když se zdá, že se protahují..
4. Jakmile si zvyknete stát, udělejte malý krok.

Pokaždé, když vstanete z postele, zjistíte, že je to snazší a snazší..

Nyní zkuste postupně prodlužovat dobu vašich procházek. Jen si pamatujte:

- Jsem hotov! S každým krokem jsem silnější. Každý pohyb mě přiblíží k propuštění domů, protože každá křídla křídla přenáší ptáka blíže k jeho vyhledávanému hnízdě.

Střevní plyn

Oni, miláčci, jsou nuceni upozornit na sebe po jakékoli operaci v břišní dutině. Jednoduše řečeno, jedná se o situaci, která se triviálně vyjádří slovy „Jsem dost.“ Příčinou tohoto problému je zpomalení střevní aktivity v důsledku chirurgického zákroku.

Vypořádat se s plyny vám pomůže:
- hluboké dýchání;
- houpací křeslo (pokud se plyny budou obtěžovat doma);
- vyloučení potravin a nápojů, z nichž se uvolňují plyny, z pooperační stravy

Močení

Dalším choulostivým bodem jsou možné potíže s močením. Mohou se vyskytnout po katétru v močovodu, anestezii a břišní operaci.

Nedělejte si starosti, nepijte více tekutin, zkuste močit ve sprše nebo ve vaně. Pokud se nemůžete močit, budete stále potřebovat katétr pro vyprázdnění močového měchýře.

Správná výživa

1. den.

Žena smí pít vodu bez plynu, okyselenou citronovou šťávou. Vzhledem k tomu, že kapátka jsou obvykle umístěna po operaci, první den všechny živiny, které matka dostává přímo do krevního řečiště.

2. den.

Druhý den po císařském řezu je žena převedena z jednotky intenzivní péče do poporodní jednotky. Strava po císařském řezu je podobná stravě po jakékoli břišní operaci. Husté jídlo je vyloučeno - v tuto chvíli musíte ušetřit orgány trávicího traktu.

Den 3 a dále.

Strava se postupně rozšiřuje. Třetí den po operaci se v mlýnku na maso posouvá nízkotučný kuřecí vývar, vařené maso, tvaroh nebo bramborová kaše nebo kaše, kaše. Celá strava je rozdělena na 5-6 recepcí. Je dovoleno pít málo sladký čaj, řídké želé, dušené ovoce, šípkový vývar. Obvyklé množství jídla v každém jídle je 70 - 100 ml.

První nezávislá židle by měla být 3. až 3. den po operaci. Poté se můžete vrátit k výrobkům spotřebovaným během těhotenství, ale s ohledem na omezení doporučená pro kojící matky. Koneckonců, do této doby obvykle přichází mléko.

Normalizace stolice a prevence zácpy jsou velmi užitečné:

Mírná fyzická aktivita,
- také dostatečné množství zeleniny a sušeného ovoce (zejména sušených švestek) ve stravě. Během tohoto období již neexistují žádné nutriční vlastnosti pro ženy, které porodily císařským řezem.

KRMIVO KRMIVO „od A do Z“

Existuje možnost prvního krmení, pokud je ještě na operačním sále, za předpokladu, že operace byla provedena s lokální anestézií a nemocniční pravidla takové krmení umožňují. Ale s krmením budete muset chvíli počkat, pokud operace proběhla v celkové anestézii nebo pokud vaše dítě vyžaduje lékařskou péči.

Jakmile se zotavíte, zkuste dítě vyzvednout z dětského oddělení. Je třeba si uvědomit, že určité fyzické faktory znesnadňují připevnění dítěte k hrudi.

I strach může způsobit první neúspěšné krmení. Kromě toho může mléko přijít později (5.-9. Den) v důsledku použití celkové anestézie a omezení užívání léků, které snižují dělohu, nedostatek nezbytných hormonů vylučovaných během přirozeného porodu. Vaše dítě však potřebuje mateřské mléko!

Pamatujte na následující pravidla

Vyžadujte připojení k hrudi dítěte ihned po narození nebo po odchodu z anestézie. Neočekávejte však skutečné krmení od prvního kojení, protože oba se musíte stále hodně učit..

Požádejte svého lékaře o pomoc, pokud narazíte na zákaz lékařů nebo zdravotních sester v nemocnici krmení dítěte na porodním oddělení, zejména pokud je porod normální. Musíte si vzít dítě na krmení..

Porodnice nejčastěji po císařském řezu užívají drogy, které jsou kompatibilní s kojením, ale sestry stále děsí matky škodlivými drogami, zejména antibiotiky. Zeptejte se svého lékaře, jaké léky jsou předepsány pro vás a zda jsou kompatibilní s krmením. Zapište si názvy těchto léků..

Může se stát, že v době určené na krmení bude vaše dítě spát. Probuď ho, přestože to vypadá neeticky. Když se probudí, okamžitě začněte krmit. Hlavní věc je vaše touha začít a pokračovat v krmení. Produkce mléka do značné míry závisí na dvou věcech: na vaší důvěře v to, že můžete krmit dítě a na jeho sání.

Kdykoli je dítě přivedeno na krmení, ujistěte se, že je připevněno k hrudníku, i když spí: děti mohou napůl spát.

Buď trpělivý. Nebojte se, dítě nebude mít hlad, protože potřeba novorozenců je malá. Vaše dítě potřebuje především lásku a náklonnost. Drž to proti sobě. Bude si „pamatovat“ váš srdeční rytmus a „rozpozná“ vás.

Pokud je dítě s vámi nejdříve 3. den a současně je vedeno samostatně:

Zatímco na oddělení odděleně od dítěte, vyjadřujte obě prsa - je lepší provést 8 - 10 krátkých pokusů po dobu 5 minut, každé 2 hodiny, s výjimkou noční přestávky od 24,00 do 6,00. Vaše dítě se právě narodilo a kolostrum se stále vyrábí trochu - podle jeho přirozené potřeby. Proto vyjádřeno 5-10 gramů - to nestačí. A vyjádřit „do poslední kapky“ je nemožné. Nemučte se. Kolostrum sbírejte do láhve, lze jej uchovávat po dobu 8 hodin bez ledničky při pokojové teplotě. Při první příležitosti dejte svému dítěti kolostrum, nejlépe ze lžíce, položte dítě na loket tak, aby na něm bylo polovisle.

Pokud je k vám dítě přivedeno, aby se živilo každou hodinu, uchovejte dalších 6-8 výrazů, kromě noční přestávky. Obvykle je každé druhé krmení neúčinné kvůli skutečnosti, že dítě je krmeno a je zvyklý na sání z láhve. Pokud dítě během kojení aktivně sávalo ve správné poloze, považujte toto datum za vyjádření. Pokud dítě pomalu saje - prsa po krmení vyjádřete.

Při každém setkání s dítětem by se člověk neměl soustředit na to, jak moc saje, ale na to, jak si vezme hrudník.

Nezapomeňte dítě aplikovat na obě prsa v jednom krmení, abyste lépe stimulovali kojení. Udělejte to, dokud nedojde k výraznému spěchu mléka, které může začít 2. - 5. den poté, co dítě začalo pravidelně krmit..

Krmte své dítě, pouze když je klidný. Jinak nebude schopen najít a chytit bradavku. Pokud dítě křičí násilně, držte ho blízko sebe, třást a uklidnit ho. Pak dejte hrudník. Chcete-li snížit pooperační malátnost, při krmení dítěte položte pod polštář polštář ležící na boku. Postupem času prošije bolest stehu a při krmení dítěte zažijete jen radost.

Vy a vaše dítě doma!

Nebuďte nervózní, pokud se vám nedaří krmit své dítě. Krmení by mělo být co nejklidnější a uvolněné. Naučte se nemyslet na nic, co by vás rozrušilo, rozrušilo vás.

Kromě toho může duševní stres snížit produkci mléka..

- Pozvěte kojícího konzultanta, aby se seznámil s praxí a technikou kojení (je třeba se naučit, jak správně aplikovat, správně odstavit, pohodlně sedět, krmit se z různých poloh, krmit při ležení a spánku se svým dítětem a v případě potřeby se správně vyjadřovat),

- Před konzultací o kojení dejte dítě k prsům každé 2 hodiny, bez ohledu na to, zda spí nebo vzhůru, s výjimkou nočních přestávek od 22 do 24:00 do 4:00..

- Vezměte si s sebou dítě do postele, jakmile se postavíte sami a celou noc spíte vedle něj.

Vaše výživa při krmení

Při kojení alespoň 500 ml mléka, kefíru nebo jogurtu, 50–100 g tvarohu, asi 200 g masa, 600 g zeleniny (je lepší zavést jinou zeleninu postupně), 1 vejce, 300–500 g ovoce ( množství by se mělo postupně zvyšovat), 35 g másla a 20 g rostlinného oleje.

Vyloučeny by měly být alkohol a alergie: med, citrusové plody, jahody, čokoláda, konzervy, klobásy. Pijte hodně tekutin. Rovněž se doporučuje pokračovat v užívání komplexů vitamínů a minerálů těhotným a kojícím ženám, protože potřeba vitamínů a minerálů zůstává stejně vysoká jako v těhotenství..

Je vhodné, aby vám někdo po domě pomohl, abyste mohli věnovat čas obnově své vlastní síly a založení kojení. Za dva až tři měsíce již budete moci začít cvičit speciální cvičení, abyste získali pružnost břicha, štíhlých nohou a krásu hrudníku..

Obnova po císařském řezu - trvání, vlastnosti, doporučení

Porod je přirozený proces, dokonce operativní. Nicméně narození dítěte může na chvíli narušit normální fungování těla, zejména pokud došlo k císařskému řezu. Žena v práci bude potřebovat více času na uzdravení, než po přirozeném porodu.

Rozdíly císařského řezu od přirozeného porodu

Pro matku dítěte znamená chirurgický zákrok přítomnost chirurgického švu, jehož hojení probíhá různými způsoby..

Některé ženy dávají přednost porodu císařským řezem, který je zbavuje strachu z porodní bolesti a umožňuje jim rychleji vidět dítě. V čase, operace netrvá příliš dlouho, v nepřítomnosti komplikací - ne více než půl hodiny.

Výboje po císařském řezu se liší v množství a kvalitě. Lochia světlá šarlatová barva, vydrží více než týden.

Vypouštění ve druhé a třetí poporodní fázi obvykle není tak hojné a dlouhé.
Pro dítě je přirozený porod (pokud je příznivý) méně traumatický. Díky dlouhému procesu práce se dítě může připravit na narození.
Vyjmutí dítěte během operace probíhá bleskově rychle, cévní systém nemá čas na přípravu. Výskyt malých krvácení ve vaskulárních plexech mozku dítěte není vyloučen (nejčastěji tento stav není nebezpečný).

Tah dítěte nastává za krkem. Přestože se provádí opatrně, není vyloučen výskyt vytěsnění krční páteře.

Pro vyloučení těchto dvou nejčastějších komplikací po narození je dítěti vystaveno ultrazvukové vyšetření nebo rentgen krční páteře.

Důvody pro dlouhé zotavení po operaci

Zotavení ženy v porodu delší než předepsané 4-6 týdny může být způsobeno:

 • problémy, se kterými se setkáte během operace;
 • individuální charakteristiky těla.

Pokud se po císařském řezu vyskytnou nepředvídané komplikace, může být zotavení obtížnější.

V případě špatného hojení stehu, zánětu, horečky, porodních žen, budou předepsány další postupy a léky.

Pokud se u mladé matky objeví rysy těla (špatná krevní srážlivost, slabost, špatné hojení tkáně, nadměrná podkožní tuková vrstva atd.), Bude proces návratu do každodenního života pomalý.

Neexistují žádná jednotná doporučení, ke kterému dni jsou předepsáni po císařském řezu - nejčastěji jsou matky v nemocnici asi týden.

Doporučení

První den

První den je časem největšího nebezpečí pro matku a dítě. Jejich matka tráví intenzivní péči pod dohledem zdravotnického personálu.

Sedněte si až do třetího dne po operaci.

Nemůžete nezávisle měnit obvazy, těsnění (protože to bude muset ohýbat, což je nepřijatelné).

Všechny potřeby ženy v práci sledují sestry a sestry..

První týden

Pro urychlení obnovy se doporučuje:

Císařský řez - břišní operace. Stejně jako u každé operace i poškozená tkáň potřebuje čas na uzdravení..

Obvykle je žena v porodu ponechána pod lékařským dohledem tři až čtyři dny po porodu (déle, jsou-li komplikace), úplné uzdravení trvá až šest týdnů.

Pro mladou matku je obtížné zůstat v posteli několik hodin v řadě, když je v náručí dítě, které potřebuje pozornost. Pokuste se usnout, když dítě spí.

Je vhodné v prvním týdnu po návratu domů požádat příbuzné, aby pomohli s péčí o dítě, aby matka mohla kdykoli zaujmout vodorovnou polohu. Odpočinek po dobu několika minut během dne hodně pomáhá..

 • Poslouchejte své tělo.

Během období zotavení musíte být obzvláště opatrní. Je vhodné se vyhnout schodům nahoru a dolů. Všechny potřebné věci (plenky, utěrky, prášek atd.) By měly být v blízkosti, aby maminka nemusela vstávat příliš často.

 • Nemůžete zvednout nic těžšího než dítě.

Kdykoli maminka chce kýchat nebo kašel, držte ji za ruce, abyste chránili místo řezu.

Na otázku, kdy jsou stehy odstraněny po císařském řezu, neexistuje jednoznačná odpověď. Nejčastěji se to děje na konci prvního týdne.

První měsíc

V některých případech může po císařském řezu trvat až osm týdnů, než dojde k úplné rehabilitaci..

Je nutné získat povolení lékaře pro každodenní věci:

 • sportovní aktivity;
 • jít do práce;
 • řízení auta;
 • mít sex;
 • používat tampony.

Fyzická bolest a nepohodlí mohou způsobit emoční zdravotní problémy. Vzhled dítěte císařským řezem může způsobit pocity, které zdaleka nejsou radostné.

Pokud se mladá matka cítí vyčerpaná, smutná, zklamaná, potřebuje podporu rodiny, v extrémních případech lékařskou pomoc.

Zaměřte se na správnou výživu

Správná výživa je v prvních měsících po porodu stejně důležitá jako během těhotenství..

Zelenina bohatá na vlákna by měla po dodání převládat.

Doporučuje se vyvarovat se přípravků, které zabraňují tvorbě plynu (poškozují dítě i matku) a nadměrné bílkoviny (mohou způsobit zácpu)..

Kromě toho musíte pít hodně tekutin, zejména vody. Matka potřebuje další tekutinu, aby zvýšila mateřské mléko a zabránila zácpě.

Pravděpodobné problémy na konci období po porodu

Musíte se zeptat svého lékaře, jaké léky můžete užívat k úlevě od bolesti, zejména při kojení..

Lékař může předepsat lék proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, v závislosti na úrovni nepohodlí..

Suché teplo lze použít jako doplněk k lékům pro zmírnění nepohodlí v místě chirurgického zákroku.

První dva týdny po operaci se žena v porodu cítí v místě řezu trochu bolesti. Do šesti týdnů po operaci může dojít ke krvácení nebo výtoku - to je normální.

Následující příznaky vyžadují lékařskou péči - mohou signalizovat infekci:

 • zarudnutí, otok nebo hnisavé vypuštění z místa řezu;
 • bolest kolem stehu;
 • teplota vyšší než 38 ° C;
 • špatně vonící vaginální výtok;
 • těžké vaginální krvácení;
 • zarudnutí nebo otok nohou;
 • potíže s dýcháním
 • bolest v mléčných žlázách;
 • bolest na hrudi.

Závažné příznaky poporodní deprese konzultujte s lékařem..

Sport po operaci

Aktivní cvičení se nedoporučuje v prvním měsíci po císařském řezu.

Je vhodné podniknout krátké procházky tak často, jak je to možné. Pohyb napomáhá hojení tkání, zabraňuje trombóze.

Chůze je navíc skvělý způsob, jak své dítě představit světu..

Mírná aktivita - odpověď na otázku, jak se rychle zotavit po císařském řezu.

Omezení v intimním životě

Na začátku sexuální aktivity s léčivou jizvou se lékaři chovají odlišně. Někdo doporučuje zdržet se hlasování až na dva měsíce, někdo vám umožní vyzkoušet dříve (v závislosti na pohodě ženy).

Je třeba změřit vaše touhy a příležitosti. Nemilujte se s neúplně zahojeným švem.

Kontrakce dělohy, celkový stres těla nebude prospěšný. Proto je lepší konzultovat lékaře a podstoupit ultrazvuk genitálií.

Pokud jsou švy již v pořádku a žena se cítí dobře, můžete se vrátit do sexuálního života druhý měsíc po operaci.

V některých případech se doporučuje abstinence až do šesti měsíců..

Když omezení po císařském konci

6 měsíců po operaci je žena považována za zcela uzdravenou. Jediným omezením je další těhotenství. Přestože medicína ví mnoho případů úspěšného porodu matek, které otěhotněly šest měsíců po operaci.

Když znovu můžete otěhotnět a porodit

Předpokládá se, že optimální období mezi těhotenstvím (pokud bylo porod provedeno císařským řezem) jsou tři roky. Během této doby se jizva na děloze nejen hojí úplně, ale také vyhlazuje a stává se téměř neviditelnou.

Při plánování dalšího těhotenství se doporučuje navštívit gynekologa a provést genitální ultrazvuk.

Ultrazvukové vyšetření stehu po řezu císařským řezem se provádí také v posledních stádiích těhotenství nebo při nepříjemných pocitech - bolest, napětí, nepohodlí.

Odhaduje se ne tloušťka jizvy na děloze, ale tloušťka myometria v blízkosti stehu - neměla by být menší než 3 mm.

Je-li myometrie tenčí pod kritickým rizikem prasknutí.

Život po císařském řezu se prakticky neliší od života po přirozeném narození.

Pokud má žena v práci přátele nebo známé, kteří operativně porodili, musíte se s nimi pokusit srovnávat..

Zkušenosti každé ženy při zotavování z operace jsou jiné. Musíte se soustředit na proces hojení a dát tělu čas potřebný k návratu do normálu.

Články O Neplodnosti