Hlavní Testy

Jaký je důkaz umělé výživy kojenecké zelené a jiné barvy stoličky u dítěte? Pediatrické tipy

Každá matka se obává o zdraví svého dítěte. Od chvíle, kdy poprvé přijme svůj drahocenný zázrak, se život nové matky dramaticky změní. Nyní bude sledovat všechny probíhající procesy v těle novorozence a to, zda je vše v pořádku.

Jednou z nejčastějších příčin obav je barva dětské stoličky, kterou si přečteme o normách a patologiích v článku.

Barvy výkalů u novorozenců IV

První věc, které všechny matky věnují pozornost, je změna barvy stolice dítěte. Obvykle se první dva dny života děti defekují meconiem. Toto je křeslo, které dítě produkovalo in utero, je velmi viskózní a má tmavě hnědou barvu, někdy černou nebo zelenou barvu.

Když toto prvorozené výkaly úplně vyjdou ze střev, změní se konzistence a barva v závislosti na výživě dítěte. U kojených dětí se střevní pohyby stávají žlutými, hořčicí, jsou možné bílé shluky. Bohužel ne všechny matky mohou z určitých důvodů kojit. Někteří musí dát dítěti umělou směs mléka.

Rozdíly od pohybů střev u kojenců

Barva stolice novorozence na IV je tmavší. Závisí to na směsi, kterou dítě jí a může být žluto-zelené až tmavě hnědé.

Zelené výkaly u dítěte

Existuje několik možností, proč má dítě zelenou stoličku na umělém krmení a může být buď přirozená, nebo vyžaduje lékařský zásah.

Příčiny

Pokud byly detekovány zelené výkaly, je to v takových situacích normální reakce..

 • Směs není vhodná pro dítě nebo obsahuje příliš vysokou dávku železa pro konkrétní dítě.
 • Pokud byla nedávno zavedena nová směs nebo došlo k ostrému přechodu z HB na IV, střevo se přizpůsobí a jednoduše selže.
 • Bilirubin opouští tělo.

Také zelené výkaly mohou nastat v důsledku takových poruch nebo infekcí:

 1. Příjem antibiotik a dalších léků, které mohou narušit střevní mikroflóru.
 2. Infekční choroby způsobující dysbiózu.
 3. Houba.
 4. Špatná imunita.
 5. Vrozená patologie gastrointestinálního traktu.
 6. Alergické reakce.
obsah ↑

Kdy zazní alarm?

Zelené výkaly s malým množstvím hlenu, který nemá zápach, který vznikl z fyziologických důvodů, není hrozné. A pokud byla detekovaná stolice pěnivá a se zápachem plodu, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra.

Komplikace

Je třeba si dělat starosti, pokud:

 • pěny na židli;
 • je tu nepříjemný zápach;
 • dítě se často vyprazdňuje;
 • konzistence je velmi tekutá;
 • existují černé nebo červené skvrny.

Obecný stav dítěte se zhoršuje a objevují se následující příznaky:

 1. Ospalost a slabost.
 2. Dítě často pláče.
 3. Jí málo.
 4. Objevila se kožní vyrážka.
 5. Teplota stoupá.
 6. Zvracení.
 7. Průjem.
 8. Dítě přitahuje nohy k bříšku.
 9. Žádný pohyb střev.

V tomto stavu musí dítě okamžitě vyhledat lékaře.

Stanovisko Dr. Komarovského

Evgeny Komarovsky věří, že pokud matka našla zelené výkaly v dítěti a má normální konzistenci, nedochází k nepříjemnému zápachu a těžkým poruchám v těle, není třeba porazit paniku.

Léčebné metody

Nejprve byste se měli obrátit na svého pediatra a provést testy. Pokud příčina narušení není nebezpečná, předepište takové léky do střeva:

červená barva

Příznaky

Ve výkalech umělého dítěte jsou případy detekce krevních sraženin nebo pruhů červené.

Příčiny

Když si rodiče všimli takových inkluzí ve stolici dítěte, můžeme najít taková vysvětlení:

 • Sliznice konečníku nebo konečníku je poškozena, zatímco krev je jasná a svěží. To se děje u dětí na umělém krmení v důsledku zácpy.
 • Alergická reakce na bílkovinu krav, která je součástí směsi. Současně se zapálí sliznice tlustého střeva, cévy v něm ztenčené a mohou krvácet. Ve stolici se objevují krvavé pruhy a sraženiny.
 • Vakcinační odpověď.
 • Střevní inaginace. V tomto případě je stěna střeva ohnutá a způsobuje zablokování stolice. Dítě je bledé, slzavé a odmítá jídlo, zvrací a místo stolice nechává jídlo krví.
 • Úplavice. Teplota dítěte stoupá, zhoršuje se celkový stav, zvracení a časté pohyby střev, které mohou zahrnovat krevní sraženiny a hlen.
 • Hemoragická diatéza. S tím je pozorováno časté modřiny vnějších celků a vnitřních orgánů.
 • Nedostatek vitaminu K.
 • Zánětlivé procesy ve střevech.
 • Patologie orgánů.

Komplikace

Každá z těchto příčin může v těle dítěte způsobit závažné komplikace, které se vyznačují zvýšenými negativními příznaky a zhoršujícími se podmínkami. Proto, pokud je detekováno krvácení nebo pruhy krve ve stolici dítěte, je nutné dítě ukázat lékaři.

Léčba

Pokud se ve stolici objeví červené skvrny nebo je zcela zabarveno krví, musíte ihned kontaktovat pediatra a provést testy. Na základě vyšetření a výzkumu bude diagnostikovat a předepsat nezbytnou léčbu..

Žlutá stolička

Kdy dávat pozor?

Obvykle je stolička dítěte žlutá a beze změny vůně, textury a přítomnosti dalších příznaků by nemělo vyvolávat podezření. Je nutné ukázat dítěti lékaři, zda došlo ke zhoršení zdraví nebo intoxikace a některý z těchto ukazatelů pohybu střev.

 1. Výkaly jasně žluté.
 2. Je kyselá vůně.
 3. Pěnová konzistence.
 4. Je přítomno velké množství hlenu.
 5. Stal se tekutý.
 6. Defekace se stala častou.

Proč se to stalo?

Výkaly získávají žlutou barvu, nepřirozené inkluze a nejčastěji mění konzistenci s infekčními nebo houbovými onemocněními střeva. Poruchy jater nebo slinivky břišní jsou také možné..

Co je nebezpečné?

Pokud nebudete věnovat pozornost příznakům a změnám v pohybu stolice v čase, může dojít k vážnému porušení v těle dítěte.

Co dělat?

Léčbu by měl předepisovat pouze lékař na základě diagnózy.

Prevence

Uměle krmené děti jsou náchylné k problémům se stolicí. Abyste se vyhnuli poruchám stolicí, musíte:

 1. Pečlivě volte směsi nejlépe s probiotiky.
 2. Dodržujte dietu dítěte.
 3. Neporušujte pravidla mytí a tepelného zpracování lahvičky na krmení, aby nedošlo k průjmu.
 4. Smíchejte podle pokynů.
 5. Dodržujte hygienu dítěte.
 6. Nezanedbávejte návštěvy pediatrů pro vyšetření.
 7. Se slabou imunitou a problémy se střevem by měl lékař předepsat léky s laktobacily.

Pokud stolice získala nepřirozenou barvu, strukturu a vůni, existují příznaky nesprávného fungování těla dítěte a existuje podezření, že k tomu došlo v důsledku infekcí nebo patologií, je naléhavě nutné kontaktovat odborníky a v žádném případě se pokusit o vyléčení dítěte sami.

Zelená stolička u novorozence s kojením a umělým krmením

Narozené dítě nemůže mluvit a o svých problémech může fyziologicky vyprávět svým rodičům. Signály, které tělo dítěte vysílá dospělým, by měly být léčeny s velkou péčí, aby nevynechaly vážné onemocnění. Jedním z důležitých biosignálů je barva pohybů střev. Co řekne zelená stolička v novorozenci?

Stín stolice u kojenců

Během prvního roku života dítěte se odstín stolice neustále mění. To je důkaz adaptace sterilních střev novorozence na nové nutriční podmínky a reakce na doplňkové potraviny..

Meconium

Bezprostředně po narození jsou stolice dítěte nasyceny olivovou barvou, viskózní. To je v prvních několika dnech normou. Pravěké meconium se začíná tvořit v plodu v lůně, při narození se ho dítě úplně zbaví. Proto dítě po narození na 2-3 dny zhubne, a to navzdory skutečnosti, že matka okamžitě začne jíst mateřské mléko nebo jeho náhražku. V prvních dnech jsou mikroorganismy nezbytné pro normální trávení aktivně kolonizovány ve střevech dítěte. Tak začíná přizpůsobení dítěte prostředí.

Adaptační období

3-4, někdy - 5. den života, se barva stolice změní na žlutou nebo hořčici. Toto je práce pigmentů vyrobených za účasti prospěšné mikroflóry střev novorozence. Již v této fázi se mohou objevit pruhy nebo skvrny zeleně, které rodiče obtěžují. Ale ve většině případů to není nebezpečné. Pokud není narušena pohoda dítěte, jeho chování je přirozené, dobře jí a spí, není rozmarný a jeho stolice nemá nepříjemný zápach, není důvod k poplachu.

Výkaly v měsíci staré dítě

V tomto věku trávicí systém dítěte dosud nemá dostatek normální flóry, což je nezbytné pro proces trávení.

Měsíc stabilního krmení není optimální čas pro vytvoření vnitřního bakteriálního prostředí. Proto je stolička měsíčního dítěte charakterizována všemi odstíny stolice, od všech tónů žluté až zelené. Dříve byly výkaly výhradně žlutých, světlých odstínů a svižné konzistence považovány za normu. Moderní potravinářské výrobky však tyto myšlenky upravily. Obsahují látky velmi odlišných vlastností, které ovlivňují mateřské mléko matky a stolici dítěte.

Odstín u dítěte ve věku jednoho roku

Jednoleté dítě má zdobené výkaly připomínající židli dospělého. V ročním atypickém zbarvení může naznačovat patologické změny následující povahy:

 • Patologie jater.
 • Pankreatická dysfunkce.
 • Biliární dyskineze.

Příčiny zelené stolice u kojenců

Zelenkastá barva stolice je u dospělých spojována s poruchami trávení. Abyste se zbytečně neobávali, měli byste vědět o několika základních bodech, které ovlivňují barvu stoličky dítěte:

 • Zelená stolice může být způsobena nadbytkem bilirubinu (jaterní pigment). Zelení ve stolici zůstávají, dokud není z těla odstraněn veškerý přebytečný pigment. Normálně tento proces končí 2–3 týdny po porodu, ale nečistoty zeleně mohou někdy přetrvávat až osm měsíců..
 • Je možné, že v průběhu těhotenství kojící matka užívala doplňky železa, vitamíny, doplňky stravy, antibiotika. Pronikají do mateřského mléka, což zase dává zelený odstín stolice.
 • Převaha zelených potravin ve stravě kojící matky ovlivní také odstín dětské stolice.
 • Umělé krmení je nejčastější příčinou pohybů střev..
 • Stává se, že stolička dítěte je normální, ale s předčasnou změnou plenky se stolice oxiduje a zezelená. Pozorujte novorozence, pokud je další židle bez zelené, pak je vše v pořádku.
 • U dvouměsíčního nebo tříměsíčního dítěte může být bažinový odstín stolice způsoben přítomností shluků zvlněného (kyselého) mléka a hlenu..
 • Zelené stoličky někdy v průběhu zubů.
 • Směs zelených ve výkalech může naznačovat dysbiózu.
 • Očkování často mění barvu střevních pohybů stejným způsobem jako při užívání léků..
 • Patologické příčiny zeleného trusu zahrnují akutní střevní infekce (akutní střevní infekce), akutní respirační virové infekce a další onemocnění.

Zelené výkaly při kojení

Hlavní věc, kterou by si měli rodiče pamatovat, je, že zelená stolička u kojeného dítěte je normální, pokud není narušen celkový stav dítěte a nedochází k problémům s přibýváním na váze. Mnoho matek se však stále zajímá, proč stolice zezelená. Je to hlavně kvůli výživě matky, která přímo ovlivňuje povahu laktace a složení mléka. Ale je tu ještě jeden důležitý bod. Novorozenec často nasává mléko pouze z nejbližší části mléčné žlázy. Je prakticky bez tuku a způsobuje přetrvávající zelené výkaly u kojenců v GV. To je způsobeno nedostatkem žlučových pigmentů, které vstupují do trávicího systému za účelem trávení mléčných tuků. Jsou to oni, kteří způsobují světle žlutou nebo šedou hořčičnou barvu výkalů, a v případě nepřítomnosti lipidů ve stravitelném mléce se to nestane a barva stolice dává zelenou.

Taková výživa je typická pro slabé předčasně narozené děti. I když jim bude nabídnuto druhé prso, vysají pouze stejné přední mléko. Špatný přírůstek hmotnosti v této situaci je důvodem přechodu na smíšené krmení se zavedením směsi jako další živiny. Pokud zdravé dítě nevyčerpává mléko úplně z prsu, můžete se pokusit napnout přestávky mezi krmením. Hlad musí dítě donutit všechno „sníst“ až do konce. Při krmení se vyplatí přemýšlet o pohodlnější póze. Konzultace s pediatrem v žádném případě nezasahuje a možná je i individuální plán výživy..

Proč se stolice stává zelenou s umělým krmením?

Umělci mají často zelený odstín výkalů. Před experimentováním s krmením byste měli pečlivě pochopit příčinu změny barvy. Pokud zelené výkaly u kojenců neovlivňují jeho celkovou pohodu, neměli byste změnit stravu. Jedná se o fyziologické problémy s adaptací na výživu. Snížená kojení vyžaduje použití živné směsi pro normální vývoj dítěte, na kterém jsou zelená stolice u kojenců nejčastěji závislá na umělém krmení. Všechny problémy spojené s IW platí také pro smíšený typ krmení. Hypoalergenní směsi dodávají stolici dítěte nazelenalý nádech. Hlavní roli hraje plně hydrolyzované kravské mléko (jeho protein) ve složení. V jiných případech mohou směsi měnit výkaly pouze na chvíli, dokud si střeva dítěte zvyknou na nové látky. Výjimkou je dětská výživa obohacená železem, které oxiduje stolici zelení. Stojí za povšimnutí, že složení vody, na které se připravuje upravená receptura pro krmení, změna ve výrobci produktu, dokonce i změna v počtu lžiček na láhev (například, když místo 5 dal 7) mění barvu výkalů.

Patologické příčiny zeleného trusu u kojenců

V prvním roce života se zelené stolice u kojenců mohou stát nejen reakcí na adaptaci, ale také důsledkem vývoje patologických procesů v těle. Nejnepříjemnější je akutní střevní infekce, která se vyskytuje s vysokou horečkou a příznaky intoxikace: zvracení, průjem, vyrážku na tváři, bledost, pot, krev ve stolici (salmonelóza). Povaha pohybů střeva může být pěnivá, vůně zapáchající. Dítě ztrácí velké množství tekutiny a dehydratace hrozí vážnými následky. Zelené volné stoličky u kojenců mohou být také způsobeny dysbiózou. Absolutně sterilní trávicí trakt dítěte v okamžiku kolonizace mikroflóry v něm se může setkat s takovým jevem, kdy oportunistické mikroorganismy převáží nad nepatogenními.

Příznaky poruchy jsou charakteristické: častá sliznice, která je nahrazena zácpou, nadýmáním, dunivostí, ztrátou chuti k jídlu. V takové situaci jsou pro flóru předepsány laboratorní zkoušky stolice.

Horečka nízkého stupně, častá regurgitace, ztráta chuti k jídlu, zvýšená peristaltika a greeny ve stolici jsou příznaky rotavirové infekce, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože riziko život ohrožující dehydratace je v tomto případě extrémně vysoké. Nakonec virus infikuje cévní síť dítěte. Další příčinou zeleného trusu u kojenců je vrozená nebo přechodná patologie způsobená nedostatkem enzymu, který štěpí mléčný cukr (nedostatek laktázy). Charakteristickým rysem je zelená stolička se zakysanou vůní, která způsobuje podráždění kůže kolem konečníku. Tato situace vyžaduje korekci stravy a neustálý lékařský dohled. Výskyt pohybů zeleného střeva se začátkem krmení mlékem a obilovinami může naznačovat celiakii - nesnášenlivost lepku. Toto onemocnění je charakterizováno bolestí v oblasti přední břišní stěny, tlustými zkroucenými zelenými stoličkami, které jsou špatně odstraněny z jakéhokoli povrchu. U této choroby se zaznamenává zpomalení růstu, podvýživa, podrážděnost, příznaky rachitidy, pozdní zoubkování. Zde potřebujete speciální dietu, kterou lékař vyzvedne. Řekne vám, jak a jak zacházet s dítětem.

Co dělat s rodiči, když jsou u dítěte detekovány zelené výkaly?

Jediný vzhled zeleného trusu není důvodem k obavám. Pokud nazelenalá stolice přetrvává několik dní, ale stav dítěte není narušen a on přibírá na váze normálně, neměli byste si dělat starosti. Jako profylaxi závažných poruch a pro vlastní ujištění můžete provést fekální analýzu. Pokud je podle výsledků koprogramu detekována nerovnováha střevní flóry, může lékař předepsat probiotika. V případě narušení celkového zdravotního stavu dítěte (teplota, pláč, neustálé vyhledávání bradavky, chrochtání) bude vyžadována častá zelená stolice s nečistotami hlenu, krve, pěny, nepříjemného zápachu, bakteriologické vyšetření s výsevem výkalů na živné médium. Čím dříve v tomto případě rodiče půjdou k lékaři, tím lépe.

S vodnatým zeleným průjmem, bez ohledu na jeho etiologii, je nutné okamžitě začít doplňovat ztráty tekutin u dítěte. K tomu existují speciální řešení - rehydratace, která dají dítěti nápoj. Vodní rovnováha je řízena vylučováním moči. Při adekvátní terapii je močení pozorováno nejméně jednou za 2-3 hodiny. Moč by měla být lehká, bez zápachu. Pokud je močení zpožděno o 6 hodin, dítě potřebuje pohotovostní hospitalizaci. Významně upravit stoličku dítěte při kojení pomůže matčině stravě s výjimkou všech kyselých, mastných a kořenitých jídel. U řemeslníků je stolice normalizována pomocí správně vybrané směsi živin. V tomto případě je nutná lékařská konzultace..

Co dělat, když je kojená zelená stolička u kojence

Neschopnost kojit novorozence vede k jeho přenosu do kojenecké výživy. I když jsou výborně přizpůsobené a podobné mateřskému mléku, v trávicím traktu dítěte existuje riziko problémů. Jednou z nich je zelená stolička u dítěte s umělým krmením..

Představuje židli umělé

Fyziologická norma je tmavě zelená stolička u dítěte v prvních dnech života. Ve stolici jsou přítomny částice meconia a plodové vody. Po dobu 3-4 dnů se zředí prvky nestrávené směsi. Poté proces normalizace funkce střev pokračuje rychleji a stolice získává žlutou nebo zelenou barvu, zatímco textura se mění na látku podobnou kaši. Hustota je kvůli nemožnosti trávicího traktu řemeslníka úplně strávit upravenou směs.

Pohyb střev u dětí při umělém krmení probíhá individuálně. Fekální výstup je považován za normální 1-4krát denně, ale tento indikátor se může zvýšit na 6. Jak dítě stárne, frekvence vyprazdňování klesá, ale měla by se vyskytovat alespoň 1krát denně.

Proč se objevují poruchy stolice?

Existuje mnoho výrobců umělé výživy. Jejich výrobky se liší různými způsoby. V suché směsi tedy nemusí být žádný kravský protein, na který jsou některé děti alergické. Ostatní značky jsou nasyceny určitými vitamíny, minerály nebo bifidobakteriemi. Zelená stolice novorozence s umělým krmením naznačuje, že ve směsi je příliš mnoho železa. Tento mikroelement oxiduje výkaly a zabarví je do nazelenalé barvy..

Je obtížné rychle zjistit, jaký typ umělé směsi je vhodný pro konkrétní dítě. Matka proto musí experimentovat s vlastním dítětem, aby našla dokonalý mléčný prášek. Taková změna v umělé směsi vede k porušení stolice. Střeva dítěte se snaží přestavět a zvyknout si na nový produkt. Navíc se právě učí trávit směs a vykonávat další funkce trávicího systému.

Co hledat u zelené stoličky

Při nepřirozené barvě výkalů by rodiče měli být ostražití při takových projevech porušení trávicího traktu dítěte, jako je letargie, neklidné chování, odmítnutí jídla a zvýšení tělesné teploty. Kromě toho je důležité sledovat změnu barvy a konzistenci exkrementů. Příznaky nebezpečné situace jsou:

 • zvýšení frekvence pohybu střev více než 10 až 12 krát denně;
 • častá a hojná regurgitace;
 • zelené výkaly s nepříjemným hnilobným zápachem;
 • stolice se sliznicemi a krvavými nečistotami;
 • tekutá konzistence;
 • falešné nutkání k defekaci.

Všechny tyto příznaky mohou naznačovat patologické procesy v těle novorozence. Tento stav vyžaduje kontaktování pediatra za účelem stanovení klinického obrazu..

Příčiny zeleného trusu u řemeslníků: trávení nebo infekce

K vytvoření trávicího systému dítěte je třeba nějaký čas. Dokud k tomu nedojde, vznikají zelené stolice u dětí s umělým krmením v důsledku nedostatečného fungování zažívacího traktu..

Během tohoto období je střevní mikroflóra charakterizována nerovnováhou patogenních a prospěšných bakterií. Když se tento zvětší, židle se vrátí do normálu. Proces může být zpomalen nekvalitní směsí nebo častou změnou značky sušeného mléka.

Mezi nebezpečné příčiny zeleného trusu patří:

 1. Zánětlivé procesy. Při infekčních onemocněních se sliznice trávicího traktu zapálí. Barva stolice se mění, stává se tekutou, pěnou s kyselým zápachem. Kromě toho teplota dítěte stoupá a začíná jednat.
 2. Parazitární nemoci. Porážka zažívacích orgánů hlístami vede k narušení zažívacího traktu. Dítě nespí dobře, je narušeno bolestmi v břiše a zvýšenou tvorbou plynu.
 3. Nedostatek laktózy. Zhoršená absorpce mléčných výrobků může být dočasná nebo může být vrozená. V těle dítěte není žádný enzym, který štěpí laktózu. Vstupuje do tlustého střeva a tam se již zpracovává. Při tomto procesu se ve stolici tvoří mastné kyseliny, methan a vodík. Tyto komponenty přeměňují stolici na tekutou zelenou látku s hlenem..
 4. Enterokolitida. Zánět tenkého a tlustého střeva nastává, když je tělo napadeno Staphylococcus aureus. Existuje onemocnění nadýmání, změna častých pohybů střev při zácpě a celková slabost. Stolička zezelená a nemá zvláštní vůni, obsahuje pruhy krve.

DŮLEŽITÉ! Krevní žíly naznačují nebezpečné poruchy trávení. Tento příznak může znamenat, že je narušena integrita střevní membrány..

Kromě toho může stolice u novorozence se smíšeným krmením změnit barvu a strukturu v důsledku alergie na složky směsi. Rodiče si také mohou všimnout změn ve stolici během nachlazení, když je imunita dítěte snížena.

Jak zacházet s dítětem

Pokud barva stolice vadí rodičům a strouhanka se bude chovat standardním způsobem podle věku, pak se vyplatí čekat, až se střeva normalizují. Pokud máte jakékoli příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Pediatr vás může požádat, abyste si přinesli plenku se stolicí pro laboratorní analýzu. Odhalí zánětlivý proces a typ infekce..

Pro diagnostické účely bude také vyžadována bakteriologická kultura. Tato analýza ukáže úplný obrázek střevní mikroflóry. Pokud je zjištěna nerovnováha, lze předepsat léky:

 • Lactobacterin;
 • Bifidumbakterin;
 • Acipol;
 • Hilak Forte.

Probiotická léčiva budou saturovat střeva dítěte prospěšnými bakteriemi.

U střevních infekcí musí maminka zabránit dehydrataci. K tomuto účelu se používá řešení Regidron nebo Oralit. Tato tekutina by měla být připájena k dítěti každých 5 minut, dávat nápoj 1 lžička. Smecta, Enterosgel, Polyphepan se používají k odstranění toxinů a patogenních mikroorganismů. Tyto absorpční léky urychlují čištění těla..

DŮLEŽITÉ! Užívání antibiotik negativně ovlivňuje střevní mikroflóru. Pokud je stolice zbarvená zeleně a neklidné chování dítěte, je pro stažení drog vyžadována lékařská konzultace.

Jak zlepšit funkci střev

Spolu s předepsanou léčbou se matka musí postarat o urychlení procesu hojení. K tomu může použít doporučení:

 1. Žádná umělá směs nemůže plně nahradit mateřské mléko. Pokud tedy existuje alespoň minimální šance, stojí za to se pokusit o kojení. Nebo alespoň použijte smíšený typ krmení.
 2. Co nejdříve určete značku umělé směsi. Rodiče by měli pochopit, že mají možnost nakupovat mléko od konkrétní společnosti za stanovenou cenu.
 3. Skladování zředěné směsi zlikvidujte. Dítě by mělo dostat čerstvě připravené jídlo.
 4. Umělé děti vyžadují pájení vodou. Můžete použít koprovou vodu nebo fenyklový čaj.
 5. U zeleného hovězího masa by mělo být zavedení doplňkových potravin odloženo na dobu normalizace gastrointestinálního traktu..

S tímto přístupem zlepší trávicí procesy jejich práci rychleji a dítě nebude trpět nepříjemnými příznaky.

Prevence poruch stolice dítěte

Při převodu dítěte na umělé krmení by si mladá matka měla vybrat směs, která nezpůsobuje vedlejší účinky. Tím se v budoucnu sníží riziko poruch stolice. Při plnění z lahví je nutné sledovat jejich hygienu. Po každém krmení důkladně omýt a opařit vroucí vodou.

Zavádění doplňkového krmení při umělém krmení nastává dříve než při kojení. Proto byste během této doby měli pečlivě sledovat reakci těla dítěte. Pokud máte alergie, pak s návnadou stojí za to počkat.

Aby se předešlo poruchám trávení a monitorovalo zdraví dítěte, měla by matka navštívit pediatra každý měsíc až do věku 1 roku. To umožní identifikovat patologické procesy a zahájit léčbu včasným způsobem..

Příbuzní mladé matky často nerozumí a dokonce se usmívají při pohledu na tak vážný postoj ke střevním pohybům dítěte. Žena si však uvědomuje, že o stavu dítěte může říci obsah střeva.

Co by maminka měla udělat, když má dítě umělou výživu zelenou stoličku

Ne vždy zelené umělé krmení židle signalizuje problémy. Aby nedošlo k obavám, maminka by měla pochopit, co ho způsobuje, a podle toho jednat.

Kvůli tomu, co se stane, zelené stoličky u kojenců s umělým krmením

Podle typu stolice lze posoudit normální fungování střev novorozence. Pokud ale během kojení závisí stolice na výživě matky, pak když je uměle ovlivněna různými důvody.

Obzvláště děsivá je zelená hmota na plence. K tomu dochází v následujících případech:

 • Přizpůsobení po narození. Několik dní u nově narozeného dítěte se střeva zbaví plodové vody a zvyknou si na novou stravu.
 • Při přechodu na umělé krmení. To netrvá dlouho a je to zcela normální, protože žaludek se musí změnit z mateřského mléka na směs.
 • Jako reakce na výživu. K tomu dochází, když používáte některé směsi obsahující železo.
 • Při odstraňování bilirubinu. U novorozenců je obsah tohoto pigmentu vytvořeného během rozkladu hemoglobinu vysoký a je normální, když se vylučuje spolu s výkaly..
 • Kvůli dysbióze. Propagace patogenních bakterií způsobuje změnu barvy stolice.
 • Infekční, virové a jiné nemoci, vrozené patologie. Toto je nejnebezpečnější ze zelených stolic. V takovém případě se musíte poradit s lékařem.

Pokud se kromě změny barvy stolice neobjeví nepříjemný zápach a pěna, dítě se chová klidně, jeho teplota nestoupá, nemusíte se bát.

Co dělat, když má dítě zelenou stolici

Musíte neustále sledovat typ stolice, a pokud zjistíte, že se změnil na zelenou, měli byste dítě prozkoumat a věnovat pozornost jeho chování. Pokud nejsou nalezeny žádné změny, zkuste změnit směs, sledujte dítě.

Změňte režim podávání. Nechte dítě jíst v malých porcích, ale častěji. Pokud jste během tohoto období dali dítěti nějaké léky nebo zahájili doplňkové jídlo, okamžitě je zastavte.

Promluvte si se svým pediatrem o jakýchkoli změnách stoličky vašeho dítěte. Závažné onemocnění lze skrýt za neškodné příznaky..

Je nemožné samostatně určit, jaký důvod způsobil zelenou stolici u dítěte při umělém krmení. Můžeme dělat pouze předpoklady, pokusit se nějak ovlivnit situaci a lékař provede přesnou diagnózu po obdržení výsledků testů. Pokud je tedy stolice zelená několik dní nebo pokud se necítíte dobře, musíte výkaly předat kaprologii a bakterioze.

Dítě vyrůstá, zavádějí se doplňková jídla, mění se směsi podle věku. Jakékoli změny ve výživě mohou způsobit zelené stolice, a musíte být připraveni analyzovat situaci a v případě potřeby přijmout opatření.

Dítě má zelenou stoličku

Rodiče, kteří nedávno měli dítě, pečlivě sledujte všechny změny spojené s jeho stavem. Ani obsah plenky není ignorován. V některých případech může změna konzistence, vůně nebo barvy stolice znamenat problém..

Když zelené výkaly u kojenců jsou považovány za normální

Stolice kojenců se často mění během prvního roku života, zatímco získává různé odstíny, stává se hustší / tekutější nebo se zvyšuje její objem. Aby se zjistily známky abnormalit v čase, většina mladých matek pravidelně věnuje pozornost obsahu plen. Takové neustálé sledování pomáhá předcházet rozvoji různých nemocí, protože abnormální typ stolice může sloužit jako první příznak narušení normálního vývoje těla dítěte.

Když se u dítěte objeví zelená stolička, není důvod k panice, protože v některých případech je to normou. Po narození dítěte je meconium (první stolička) viskózní a má tmavě zelený odstín. Fekální hmota se hromadí v těle dítěte v lůně a při konzumaci mateřského mléka se postupně vylučuje. Meconium je zpravidla odstraněno z těla dítěte během prvních 2-3 dnů. V této době má dítě jen velmi malé pohyby střev, protože doposud jedí jen kolostrum.

Počínaje 4 dny se stolice dítěte staly lehčí a tekutější. Zelenošedé pohyby střev naznačují, že trávicí trakt dítěte upravuje jeho činnost. Pokud zelenkavá stolička u dítěte není doprovázena jinými příznaky, nepovažuje se to za odchylku. Na barvu stoličky dítěte mohou mít vliv následující faktory:

 • trávicí systém dítěte ještě není připraven produkovat potřebné množství enzymů pro vysoce kvalitní trávení potravin;
 • pohyby zeleného střeva často ukazují na nezdravou stravu kojící ženy;
 • zelenkavá stolička se často objevuje po zavedení doplňkových potravin pro dítě nebo po použití nových produktů matkou;
 • pokud dítě jí pouze přední mateřské mléko, nedostane se zpět k živině;
 • změny barvy stolice během kýchání;
 • dítě neodpovídá složení směsi, které je podáváno jako doplňková strava.

Kojící zelená stolička

Kojenci mají matně žlutou (hořčici) nebo zlatavě zbarvenou stolici. U kojenců se navíc mohou objevit zelené stoličky, což se nepovažuje za abnormalitu. Během této doby se stolička tekuté tekutiny mění v kaši bez štiplavého zápachu, někdy se v ní objevují bílé hrudky. Dr. Komarovsky ujišťuje rodiče, že u malých dětí v prvních měsících života mohou být uvolněny výkaly různých odstínů, a to by nemělo být důvodem k obavám rodičů, pokud nebudou pozorovány jiné podezřelé příznaky.

Zelená stolička u novorozence na umělém krmení

Protože umělá miminka konzumují stejnou sadu mikroživin obsažených ve směsi, sledování jejich kvality stolice je snazší. Vůně, barva a konzistence pohybů střeva v tomto případě zůstávají nezměněny. V souvislosti s restrukturalizací těla dítěte v prvních 2 měsících se však může změnit odstín a struktura stolice: neúplně vytvořený trávicí systém se někdy nezabývá zpracováním příchozích potravin. Výsledkem je, že se ve stolici dítěte objeví sraženiny a hlen.

U kojenců se mohou během přechodu z jedné směsi na druhou vyskytnout zelené stoličky, a to díky individuální imunitě jakýchkoli složek. Kromě toho nazelenalý odstín stolice někdy ukazuje na velké množství železa v produktu, které během trávení oxiduje a získává odpovídající barvu. Pokud takové jevy nejsou trvalé, rodiče nemají důvod se obávat.

Zelená stolička u kojenců se smíšeným krmením

Díky zavedení doplňkových potravin se barva stolice u dítěte okamžitě změní: získá hnědý odstín. Množství pevného jídla spotřebovaného dítětem přímo ovlivňuje ostrost zápachu a konzistenci výkalů (čím více, tím silnější). Někdy jsou ve stolici patrné kousky jídla - tato skutečnost by neměla být považována za odchylku. Pokud má dítě zelené stoličky, může to být důsledkem konzumace určitých druhů potravin, například brokolice..

Jaké patologie se u kojenců objevuje zelená stolice

U malých dětí často dochází k dysbióze (narušení zdravé střevní mikroflóry). To je přirozené, protože v matčině lůně bylo dítě chráněno před patogenními bakteriemi, a když se narodilo, setkal jsem se s nimi a měl nechráněný trávicí systém. Zdravá mikroflóra u kojenců se tvoří několik měsíců, takže je snadné ji narušit. V tomto případě se u dítěte objeví zelená stolička. K porušování střevní mikroflóry dochází v důsledku:

 • brát vážné léky kojící matce, včetně antibiotik;
 • dostat do těla dítěte různé infekce (stafylokok atd.);
 • s umělým krmením nebo opožděným připevněním k hrudi.

Dalším důvodem, proč má novorozenec zelené stoličky, může být problém s trávicím traktem nebo jinými orgány. Pokud si nejste jisti, co ovlivnilo zabarvení dětských stolic zeleným nádechem, je lepší se poradit s lékařem a složit určité testy. Protože proces trávení probíhá pouze u kojenců, je důležité včas odstranit veškeré patologické stavy, aby se zabránilo negativním důsledkům ve vývoji vnitřních orgánů..

Zelená tekutá stolice u kojenců

Dysbakterióza může také naznačovat volné stolice. Někdy současně má dítě průjem ve formě vody: na vnitřní straně plenky nezůstává žádná kaše, ale pouze skvrna žlutého, hnědého nebo nazelenalého odstínu. Je to důsledek infekce novorozence nebo to znamená alergickou reakci na potraviny konzumované kojící matkou. Pokud je takový jev pozorován déle než jeden den, je důvod se poradit s lékařem, protože existuje vysoké riziko dehydratace těla dítěte, které bude doprovázeno ostrými bolestmi.

Zelená pěna stolice u kojenců

Projev alergie nebo infekce dítěte je indikován tmavě zelenou barvou stolice, která má pěnovou strukturu a heterogenní inkluze. Pokud tyto příznaky uložíte alespoň 3 dny a neklidné chování dítěte, okamžitě se poraďte s odborníkem. Pokud jsou výkaly dítěte doprovázeny i drobnými skvrnami - jedná se o jasnou odchylku od normy, což také vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Scarletová krev ve stolici naznačuje alergii na mléčné bílkoviny a černá označuje krvácení do střev.

Video: střevní infekce a zelené výkaly u kojenců

Recenze

Angelina, 31 let. Kojence jsem kojila jen 3 měsíce, pak jsem přešla na smíšené krmení. Pravidelně se objevovaly zelené stoličky, ale lékař nepředepisoval testy, protože v bříšku nebyly žádné další příznaky, jako je nepříjemný zápach, plyn, rachot. Doporučuji, abyste si přečetli, co o tom Komarovsky píše.

Olya, 28 let, začal jsem se bát, když se objevila kyselá vůně stolice dítěte a barva se stala zelenavou a krmení bylo výhradně kojení a nemělo to být. Doktor nařídil testy, dysbióza byla potvrzena, ale protože jsme šli včas do nemocnice, byli jsme schopni problém rychle vyřešit - vyvážil jsem svou stravu a vše se vrátilo k normálnímu stavu.

Maryana, 24 let Má dcera a syn mají 8 měsíců a když jim dávám doplňková jídla se zelenou zeleninou, stolička vyjde s odpovídajícím odstínem, takže se nebojím. Pokud děti nejsou umělé, pak jsou zelenavé pohyby střev extrémně vzácné a děti, které jedí směsi, se s větší pravděpodobností setkají s problémem, takže je lepší kojit děti - to jim pomůže rychleji založit trávení.

Proč má novorozenec zelené výkaly s hlenem, hrudkami a co dělat?

Lékařské odborné články

Změna barvy pohybu střev dětí může u mladých nezkušených rodičů způsobit úzkost. Někdy je to oprávněné, ale v zásadě je nazelenalý odstín kojeneckých stolic docela přijatelný a sám o sobě nenese informace o nemoci dítěte.

První pohyby střeva u novorozence jsou velmi tmavé, téměř černé se nazelenalým nádechem (meconium), mají strukturu připomínající viskózní tmel, který je nahrazen kusovým žlutým hovínkem se nazelenalými žilami zbytků meconia. Později, asi po týdnu, se v dětské plence objevují výkaly hořčice, která se také nazývá barva dětského překvapení, připomínající texturu tekutého pyré. Pokud je obsah plenky neobvyklé barvy, mohou rodiče panikařit, i když ve většině případů k tomu nejsou důvody. Kojenecké tělo obvykle změnou barvy stolice reaguje na příjem určitých látek.

Příčiny zelené stolice u novorozence

Barva pohybů střeva je individuální a závisí na výživě novorozence a stupni „zralosti“ jeho zažívacích orgánů..

Stolička kojenců, kteří jsou od prvních dnů života krmeni upravenými směsmi, se zpravidla neliší barevnou rozmanitostí. Vzhled nazelenalých stolic u umělce může být způsoben zejména dětskou výživou, zejména s vysokým obsahem železa.

U novorozenců, kteří jsou krmeni mateřským mlékem, existuje více neškodných možností vzhledu zeleného trusu:

 • mateřská strava, včetně mnoha zelených zelenin (okurky, saláty, cuketa);
 • vitamínové komplexy, které může kojící žena vzít (téměř vždy obsahují železo);
 • oxidace obsahu plenky, která nebyla včas odstraněna;
 • nedostatečné přijetí takzvaného „zadního“ mléka dítětem.

Pokud jde o poslední bod, rizikové faktory pro to, že na konci krmení není více tuku a výživného mléka produkovaného, ​​jsou následující: omezení doby sání matky a / nebo časté změny prsu matkou (častěji než jednou za dvě hodiny).

Podvýživa, která se projevuje přítomností zeleně ve stolici, může být také způsobena malým množstvím mléka v matce. Rizikové faktory pro podvýživu - anatomické rysy bradavek (zasunuté nebo ploché), těsná ňadra (zejména u primiparous).

Zelenější odstín stolice u dítěte se může objevit téměř okamžitě, zejména pokud je dítě kojeno, protože mikroflóra mateřského mléka obsahuje různé bakterie a sterilní střeva dítěte by se měla po narození přizpůsobit. Umělci také přizpůsobují, navíc by matce i dítěti mohly být předepsány antibakteriální léky, které také způsobují dysbiózu v dětském střevě.

Hypoxie během porodu může způsobit zánět sliznice trávicího traktu, a dokonce i když matka má mléčné řeky, výkaly jejího dítěte vypadají jako přechodné po dlouhou dobu (s výrazným zeleným nádechem)..

Nezralost enzymových systémů jater vede ke vzniku nazelenalého odstínu ve stolici dětí, stav jako střevní nerovnováha mikroorganismů obvykle zmizí bez léčby.

Důvodem změny barvy stolice u starších dětí (po šesti měsících) je často zavedení doplňkových potravin. To platí pro všechny kategorie kojenců - umělých i kojících..

Pokud je však stolice stále zelená a kromě toho existují i ​​další příznaky, musí být dítě vyšetřeno, aby se vyloučila nebo potvrdila vrozená enzymatická deficience nebo bakteriální infekce novorozence. Prvním z důvodů - skutečná nesnášenlivost laktózy, stejně jako galaktosemie, jsou poměrně vzácné patologie a objevují se brzy, v prvních dnech života s dostatečně výraznými příznaky. Přechodná nesnášenlivost na laktózu, která se vyskytuje mnohem častěji, sama odezní, jakmile je u dítěte nastartován trávicí proces. Hlavním kontingentem rizikové skupiny jsou předčasně narozené děti, jejichž sliznice tenkého střeva je nedostatečně vyvinutá. Gastroenteritida, alergická reakce na bílkoviny kravského mléka nebo celiakie (glutenová nesnášenlivost) může také způsobit nedostatek laktázy..

Patogeneze

Mluvit o patologickém mechanismu změny barvy stolice novorozence je možné pouze za přítomnosti patologie. Neškodné důvody pro výskyt zeleného trusu, nějak: strava kojící matky, oxidace ve vzduchu - nejsou patologie. Důsledky užívání antibiotik způsobují drobné poruchy střevní mikroflóry, ale po zrušení léků zmizí. Nestabilní rovnováha mikroorganismů ve střevech nebo enzymatická aktivita se také rychle odrazí.

Zvláštní pozornost si zaslouží nedostatek laktázy (nesnášenlivost laktózy). Skutečná (primární) nesnášenlivost laktózy, poměrně vzácná metabolická porucha, má dědičnou povahu. V tomto případě je mechanismus této patologie způsoben nízkou enzymatickou aktivitou laktázy nebo její úplnou nepřítomností, zatímco buňky enterocytů zažívacího traktu, které musí syntetizovat tento enzym, zůstávají neporušené..

Stejný mechanismus je vlastní vývoji přechodného (dočasného) porušení rozpadu laktózy. U předčasných a dlouhodobých, ale nezralých novorozenců není enzymatická aktivita laktázy dostatečně vysoká. Výsledkem je, že většina laktózy zůstává nestrávená, prospěšné bakterie kyseliny mléčné (laktobacily, bifidobakterie, laktóza-pozitivní Escherichia coli) se nemohou vyrovnat se svým štěpením, které způsobuje znatelné příznaky, včetně zelenavé barvy stolice. Díky příliš rychlému pohybu potravy trávicím kanálem se změní na zelenou - čím rychleji trávicí cyklus prochází, tím nasycenější je zelená barva stolice. Dysbakterióza způsobená bakteriální infekcí, užívání léků je také způsobena narušením rovnováhy střevní biocenózy dítěte ve prospěch patogenních a podmíněně patogenních mikroorganismů.

Zánětlivý proces ve střevech jakékoli povahy způsobuje poškození enterocytů a v důsledku toho i nedostatek sekundární laktázy. Současně jsou velmi časté záněty alergické geneze, zejména mezi umělci, kteří se příliš brzy setkávají s cizími sójovými proteiny nebo z kravského mléka, které jsou základem upravených směsí. Když dítě vstoupí do střev, imunocyty je definují jako „zvenčí“ a odpověď je alergická zánětlivá reakce..

Pokud dítě dostává pouze mateřské mléko, mohou alergické produkty v matčině stravě způsobit alergický zánět..

Příznaky zelené stolice u novorozence

Koncept normy pro vzhled výkalů novorozence je tedy poněkud vágní, zejména pro děti, které jsou krmeny mateřským mlékem. Teoreticky zelená barva, hrudky a skvrny, malý hlen nalezený ve stolici, ještě nejsou příznaky špatného zdraví. V zásadě by měla být věnována pozornost stavu a chování dítěte. Pokud dítě netrpí nedostatkem chuti k jídlu, spí klidně, přibírá na váze, neměli byste si dělat starosti. Rozhodujícím faktorem pro rodiče by nemělo být ani tak odstín trusu, jako chování a nálada jejich dítěte.

Žluté výkaly se zelenými hrudkami u novorozence nejsou příznakem nemoci, jedná se o variantu běžných výkalů. Vzhled křesla však může hodně naznačovat..

Zelené výkaly u novorozených kojených, vodnatých, zpěněných a docela často se často nazývají hladových. Říká, že matka při krmení často mění svá ňadra, a dítě jí hlavně netučné mléko, zatímco tlustá, výživná a mastná se k němu jednoduše nedostanou. Dalšími příznaky tohoto stavu jsou - nedostatečný přírůstek hmotnosti týdně, časté hladové pláč dítěte.

Žluto-zelené výkaly u novorozence mohou být příznakem alergického zánětu, pokud se k barvě připojí časté (více než 10krát denně) pohyby střev s hlenem. Pokud dítě neobtěžuje nic jiného, ​​lze tuto podmínku plně připsat možnosti normy.

V prvních dnech po narození je pozorována tmavě zelená stolice u novorozených, dehtů, viskózních, téměř černých. Je nahrazena nazelenalým přechodem, ve kterém mohou být žíly mekonia. U starších dětí, které jsou krmeny mateřským mlékem, může být příjem tmavě zeleného trusu způsoben příjmem aktivního uhlí kojící matkou. Přípravky obsahující železo a barviva mohou také změnit barevné schéma stolice pro děti..

Stručně řečeno, s přirozeným krmením u novorozence lze výkaly se zelenými hrudkami, malým množstvím hlenu nebo pěny a nepřítomností jiných příznaků považovat za málo významné.

Zelené výkaly u novorozence při umělém krmení jako normální jev se mohou objevit při změně značky dětské výživy. Obecně platí, že u dětí krmených upravenými směsmi mají výkaly formálnější vzhled a stálou barvu. Umělé greeny ve stolici mohou být příznakem potravních alergií nebo zánětlivých procesů střevní sliznice, jejichž komplikací je sekundární deficit laktázy a / nebo porušení střevní mikroflóry..

Stává se, že s nedostatečným množstvím mateřského mléka je dítě krmeno upravenými směsmi. V tomto případě mohou být zelené výkaly u novorozence se smíšeným krmením způsobeny jak zvláštnostmi mateřské stravy, tak důvody charakteristickými pro umělé děti..

Mezi příznaky úzkosti spojené se zelenými odstíny střevních pohybů patří nadýmání, kolika, vyrážka, časté regurgitace nebo zvracení, neobvyklá slabost a letargie dítěte, časté nebo častěji než častější defekace s ostrým nepříjemným zápachem, přetrvávající vyrážka z plenky způsobená řídkou vodnatou stolicí a samozřejmě krvavé pruhy ve výkalech a zvýšení tělesné teploty.

Prvními známkami, kterým byste měli věnovat pozornost, jsou případy, kdy dítě, které se aktivně začíná sát, náhle přestane dělat, křičí, ohýbá nebo tlačí nohy na bříško. V tomto případě jsou výkaly dítěte tekuté, nazelenalé, pěnivé, vůně je kyselá. Takové příznaky naznačují nedostatek aktivity laktázy..

Primární (vrozený) deficit je charakterizován zvýšením příznaků se zvyšující se spotřebou mateřského mléka. Nejprve se jedná o periodické koliky a nadýmání, později pravidelné bolesti žaludku, poté poruchy stolice. Vrozený deficit laktázy stojí za zvážení, pokud je intolerance laktózy pozorována také v rodině nejbližších dospělých příbuzných, protože nemoc je dědičná.

Nesnášenlivost laktózy může být zaměněna se vzácným vrozeným metabolickým onemocněním způsobeným nepřítomností nebo nízkou aktivitou enzymu, který katalyzuje proces rozkladu galaktózy na glukózu - galaktosémii. Příznaky se v tomto případě projevují od prvních dnů a projevují se žloutenkou, zvracením, hepatomegálií, selháním prsu, neurologickými projevy. Charakteristický rys - při nesnášenlivosti laktózy není zvracení pozorováno, pouze časté vyplivnutí.

Nedostatek sekundární laktázy se často vyvíjí na pozadí zánětlivých procesů ve střevech novorozence jakékoli geneze. V tomto případě lze pozorovat různé možnosti zelené stolice, charakteristická je hojnost hlenu, průjem. Ve stolici novorozence může být zelený hlen. Zánětlivé procesy jsou zpravidla doprovázeny horečkou, zvracením, poruchami trávení, dehydratací. Alergický zánět často začíná průjem a zvracením a kožní projevy mohou po dlouhou dobu chybět. Příznaky přecitlivělosti se podobají příznakům intolerance laktózy, zatímco kromě zelené pěny a volné stolice ve stolici lze také pozorovat krevní pruhy. V tomto případě je nutná odborná pomoc..

Komplikace a důsledky

Ve velké většině případů jsou zelené výkaly u novorozence variantou normy, a pokud chování dítěte naznačuje jeho pohodlný stav, nepředstavují to žádné negativní důsledky..

Kromě toho může pečlivá pozornost rodičů a nadměrná ostražitost místního pediatra vést k zbytečné léčbě a přenosu dítěte na umělé krmení. Deficit laktázy a dysbióza se nyní staly docela populární a často nepřiměřenými diagnózami, což usnadňuje rozšířená reklama směsí neobsahujících laktózu. Skutečná nesnášenlivost mateřského mléka je mimořádně vzácná a je od prvních dnů života doprovázena závažnými příznaky, které je obtížné nevšimnout. Neúplné štěpení laktózy u zdravých novorozenců, které se často mýlí s nedostatkem laktázy, je naprosto normální, často až do věku pěti měsíců. A pokud je od prvního měsíce života malé dítě zbaveno laktózy, pak se bakterie kyseliny mléčné (prospěšné) nebudou ve střevě vyvíjet v dostatečném množství a nahradí se patogenní mikroorganismy. V tomto případě bude situace mnohem složitější..

Rodiče by se však neměli vůbec uvolnit, musí dodržovat stav dítěte, aby nevynechali opravdu závažné patologie. Vrozené enzymatické poruchy skutečně vyžadují zvláštní výživu dítěte. Zánět střevní sliznice způsobený infekcí nebo potravinovými alergiemi také vyžaduje odborný zásah. Gastroenteritida u novorozence je obvykle akutní, dehydratace těla rychle nastává, proto je třeba přijmout nouzová opatření, aby se zabránilo dalšímu rozvoji nemoci, komplikacím a dokonce i smrti dítěte.

Diagnóza zeleného trusu u novorozence

Musíte navštívit lékaře se stížnostmi zelení ve výkalech dítěte v případě, že k těmto okolnostem doprovází některý z následujících příznaků: průjem (což znamená dvanáct nebo více zašpiněných plenek za den, pěnivé pohyby střev s ostrým nepříjemným zápachem), zvracení nebo velmi časté vyplivnutí, špatná chuť k jídlu, letargie, horečka, nedostatek nebo ztráta hmotnosti, příznaky dehydratace.

Dítěti bude přidělena analýza na přítomnost cukru ve stolici, což naznačuje, jak jsou sacharidy úplně absorbovány a absorbovány ve střevech, analýza stolice pro koprogram a mikroflóru střeva. Může být předepsána analýza dechu na vodík, klinický krevní test, který vylučuje nebo potvrzuje přítomnost zánětu, a analýza mateřského mléka na přítomnost patogenních mikroorganismů..

Podle údajů průzkumu a výsledků analýz se diferenciální diagnostika obvykle provádí vylučovací metodou: vylučují se vrozené metabolické poruchy, diferenciace laktózové intolerance a dysbakterióza, které se mimochodem často kombinují, určuje se etiologie zánětlivého procesu atd..

Na koho se obrátit?

Léčba zeleného trusu u novorozence

Pokud vás kromě barvy výkalů neobtěžuje nic jiného, ​​musíte pokračovat v kojení dítěte, analyzovat svou stravu, kromě syntetických přísad, barviv z ní, omezujících množství ovoce a zeleniny a možného příjmu léčiv, včetně vitamínů. Se změnou nutričního stylu matky a zastavením užívání drog se barva stolice obvykle normalizuje. Je třeba poznamenat, že nazelenalý odstín stolice lze pozorovat u dítěte po dlouhou dobu, až tři až pět měsíců, stabilizace střevní mikroflóry je individuální proces a může být také dlouhá.

Co dělat, když má novorozenec zelené výkaly?

Pokud novorozenec často křičí, neklidně spí, nikdy nevydrží ani hodinu a půl mezi krmením, lze předpokládat, že nejí. Pokud to trvá několik dní, může být patrný úbytek hmotnosti, snížení množství močení a kvalita moči (koncentrovanější s štiplavým zápachem). V tomto případě se zvyšuje počet krmení - dítě je aplikováno na prsa na vyžádání, kdykoli během dne, neomezuje čas sání, krmení z obou prsou do jednoho krmení, použití bradavkových vložek v případě jejich nepohodlného tvaru. Kojení si obvykle můžete sami zajistit, přizpůsobit se požadavkům dítěte a pružně je kombinovat s vašimi potřebami. Bylo vydáno dost doporučení ohledně kojení. V extrémních případech můžete požádat o radu odborníka.

Pokud jsou odstraněny nejběžnější a nejnebezpečnější důvody a stolička stále zůstává nazelenalá, ale zároveň chování dítěte naznačuje jeho pohodlný stav, nemůžete si dělat starosti. Jeho střevní mikroflóra se s největší pravděpodobností ještě normalizovala, nebo barva stolice je důsledkem mírného nedostatku kyslíku během porodu. Dokonce iu absolutně zdravých a dlouhodobých dětí lze přechodnou stolici pozorovat až tři nebo více měsíců. To je velmi individuální a je lepší nezasahovat do procesu vývoje, pokud neexistují žádné příznaky zpoždění. Nejlepší způsob normálního fungování těla novorozence, jeho zrání a formování je mateřské mléko.

V případě dlouhodobých projevů příznaků poruchy střevní mikroflóry se doporučuje provést mateřský setí mateřského mléka. Jsou-li v něm nalezeny patogenní mikroorganismy, je ošetřena matka - antibiotika jsou předepisována a v tomto okamžiku je kojení zastaveno. Pak je však stále lepší jej obnovit..

V případě silných bolestivých symptomů, které se neomezují pouze na barvu stolice, byste měli kontaktovat pediatra a podstoupit vyšetření. V závislosti na jeho výsledcích bude dítěti předepsána léčba.

Prevence

Nejlepší formou výživy pro růst a vývoj novorozence a prevenci dysbiózy, alergického zánětu, střevních a jiných infekcí je kojení a nejúčinnější prevencí je vysoce kvalitní mateřské mléko.

V současné době bylo vyvinuto mnoho doporučení ohledně zavádění kojení, podle kterého můžete najít svůj vlastní systém krmení, vhodný pro matku i dítě. Krmení na vyžádání podporuje lepší laktaci, nasycení, růst a vývoj dítěte.

U umělého dítěte musíte najít tu správnou směs a pokusit se ji často neměnit. Při výměně směsi se tělo dítěte přizpůsobí nové výživové směsi nejméně týden.

Předpověď

Protože zelená barva stolice není sama o sobě známkou patologie, ale je považována za variantu normy, její přítomnost nemá žádné nepříznivé důsledky. Pokud je však taková barva jedním z příznaků patologie, pak prognóza zcela závisí na jejím typu.

Články O Neplodnosti