Hlavní Analýzy

Zácpa u novorozenců umělým krmením

Jak léčit zácpu u novorozence umělým krmením a co dělat rodičům, jak pomoci dítěti. Lidové léky.

Zácpa u novorozenců je tak běžná, že je obtížné najít rodiče, kteří by ji nezažili. Zácpa nejčastěji trápí děti - řemeslníky. Co dělat s mladými rodiči?

Příčiny zácpy

Hlavním důvodem zácpy u dětí při umělém krmení je směs. Přestože mnoho moderních výrobců tvrdí, že byli schopni vyvinout nejlepší produkt, který pomáhá rozvoji malého dítěte, obsahují všechny analogy mateřského mléka umělé přísady, mastné kyseliny. Střeva novorozeného dítěte ještě nejsou na takovou zátěž připravena, takže se s takovým jídlem prostě nedokáže vyrovnat, dochází k zácpě. Toto je nejčastější důvod, zácpa může být také vyvolána:

 • ostrý přechod na nový typ výživy (z mateřského mléka do upravené kojenecké výživy);
 • nedostatek tekutin v těle;
 • použití různých směsí, jejich časté změny;
 • dysbióza.

Zácpa nebo ne

Novorozené umělé dítě by mělo hovno 1 až 4krát denně. Zácpa se považuje za stav, když:

 1. novorozené dítě nemá stolici po dobu 2-4 dní;
 2. bříško dítěte je oteklé, pevné;
 3. když se snaží hovno, dítě tlačí tvrdě, červenavěji, pláče.

Matky se zpravidla dozvědí o problému zácpy u dětí před narozením dítěte, proto v domácím lékárničce budou vždy existovat 3–4 účinné léky na léčení nemoci dítěte: glycerinové čípky, Microlax. Pokud to nepomůže, vševědoucí babičky přijdou na pomoc, kdo může poradit s nejefektivnějšími metodami: vatový tampon nebo teploměr s mýdlovou špičkou, klystýr.

Tyto metody jsou dobré svým způsobem a v některých případech (s výjimkou snad teploměru, protože může prasknout, poranit dítě a způsobit problémy mnohem větší než zácpa) lze použít, všechny však odstraňují pouze důsledky problému, aniž by jej ovlivňovaly. příčiny.

Jak pomoci dítěti

Všechny výše popsané způsoby odstraňování zácpy pomáhají dočasně zmírnit stav drobků, ale za vnějším problémem jsou závažnější příčiny, které způsobují nepravidelnou stolici. Pokud nejsou opraveny, problém se objeví znovu.

Pokud si všimnete příznaků zácpy u dítěte, měli byste se poradit s lékařem. Specialista prozkoumá drobky, předepíše testy, které stanoví příčinu vzácné stolice.

Existuje několik způsobů, jak můžete použít rodiče dítěte, které je kojeno, ke zmírnění jeho stavu..

 1. Strava, správná volba směsi. Nezapomeňte věnovat pozornost označení na krabici mléka. Přizpůsobená výživa pro novorozence by měla být označena „1“ a údaj o věku dítěte (od 0 do 6, od 0 do 12). Krmte novorozené dítě - umělec je přísně na hodinách (pokaždé ve stejnou dobu). Jednorázová porce dítěte 1-4 dny - 20-60 ml, 1-2 týdny - 50-90 ml (ne více než 20% tělesné hmotnosti denně), 1 měsíc - 100-110 ml. Překročení tohoto množství se nedoporučuje, protože přejídání je spojeno s přibýváním na váze, problémy se zažívacím traktem. Mléčná směs je „těžší“ než mateřské mléko, vstřebává se déle, proto je důležité sledovat přestávky mezi krmivy (nejméně 3 hodiny).
 2. Šíří se na bříško. Tato situace zlepšuje střevní funkci, podporuje průchod plynů, snižuje pravděpodobnost zácpy.
 3. Masáž. Dítě nepotřebuje profesionálního maséra. Každá maminka bude schopna zvládnout jednoduché techniky. Je třeba zdvihnout (mírně stisknout) břicho dítěte ve směru hodinových ručiček. Tím se zlepší jeho trávení. Můžete také udělat malou gymnastiku, nejprve střídavě přitisknete kolena dítěte k bříšku a pak spolu.
 4. Voda. Pro děti - řemeslníky je ve stravě nutná voda, protože mléčné přípravky způsobují žízeň. Musíte pít dítě mezi krmivy. Láhev na vodu se někdy stává skutečným záchranářem pro rodiče dítěte při umělém krmení, protože ne každé dítě může odolat 3 hodinové přestávce mezi krmením. Voda pomáhá nepřekrmit dítě, vytvořit mu stravu.
 5. Přípravky obsahující prospěšné bakterie. Příčinou zácpy je často nerovnováha prospěšných a škodlivých bakterií ve střevě (dysbióza). Můžete vidět „problém“ s laboratorním vyšetřením stolice dítěte. Dávejte pozor na léky. Měl by je předepisovat lékař!

Nepravidelná stolice u dítěte s umělým krmením je pro lékaře velmi častým a dobře známým problémem. Pokud leží na bříško, voda, masáž nepomůže - kontaktujte odborníka.

Zácpa u novorozenců umělým krmením

Obsah:

V důsledku nezralosti zažívacích orgánů a nízké aktivity trávicích enzymů u kojenců se někdy mohou vyskytnout poruchy během pohybu střev - zácpa. Často je lze pozorovat u novorozenců s umělým krmením. Pokud se objeví příznaky zácpy, okamžitě kontaktujte pediatra..

Trochu o fyziologii

Dítě, které je mateřským mlékem, může jít na toaletu tolikrát, kolik jí. Proto je zcela normální, když jsou jeho střeva vyprázdněna až 7krát denně. U kojených dětí se pohyby střev obvykle vyskytují mnohem méně často (1-2krát denně). Současně však bývají normální stoličky nejasné.

Příčiny zácpy u novorozenců s umělým krmením

Reakce na některé složky směsi. Zácpa může často vést k alergiím na určité látky, které tvoří směs. Obvykle je tato reakce doprovázena dalšími příznaky: kožní vyrážky (kopřivka, dermatitida, atd.), Plačící ekzém atd. Pokud máte tyto příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra, aby vyšetřil.

Ostrý přechod z kojení na umělé krmení. Odlišné složení nové stravy v kombinaci s příliš rychlým a / nebo nesprávným přechodem z kojení na umělé krmení může u dítěte vyvolat nejen plivání a nadýmání, ale také zácpu. Směs musí být podávána postupně a vždy pod dohledem pediatra.

Krmení dítěte různými směsmi. To je docela běžná příčina zácpy u dítěte na umělém krmení. Obtížnost defekace v tomto případě může být způsobena skutečností, že směsi mají příliš odlišné složení, a proto je zvyknutí na novou stravu značně obtížné. Například jedna směs má zvýšenou koncentraci bílkovin a železa, což někdy může vést k tvorbě příliš tvrdých stolic. Kromě toho je třeba mít na paměti, že u kojenců nejsou dosud všechny potřebné enzymy pro vysoce kvalitní trávení potravin plně rozvinuté..

Používá se malé množství tekutiny. Při nedostatku vody v těle malého dítěte se může peristaltika zhoršovat a výkaly - ztuhnout, což obvykle vede k potížím s pohybem střev. Tento problém je zvláště důležitý v horkých letních dnech nebo v zimě, když topná zařízení značně suší vzduch v místnosti.

Porušení pravidel pro zavádění doplňkových potravin. V případě nedodržení pravidel doplňkového krmení může dojít k gastrointestinálnímu traktu dítěte nadměrnému stresu, který často vede k trávení a defekaci. K tomu může například dojít, když jsou nové výrobky uváděny dříve, než doporučují pediatři.

Nedostatečná mobilita dítěte. Dítě je většinu času nuceno zaujmout ležící polohu, což může někdy ovlivnit trávení. V některých případech se problém zhoršuje příliš těsným zavěšením, použitím menších plenek, vzácnými procházkami.

Nemoci gastrointestinálního traktu a štítné žlázy nebo jejich důsledky. Následující choroby a stavy mohou vést k trávení a pohybům střev: hypotonus (zpomalení peristaltiky) a hypertonicita (urychlující peristaltika) střeva, dysbióza (porušení kvalitativního a kvantitativního složení mikroflóry), dolichosigma a dolichokolon (patologie, ve kterých se prodlužují různé části střeva), nedostatek laktázy (neschopnost těla trávit mléčný cukr v důsledku nedostatečné produkce enzymu laktázy ve střevě), hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) ezy, které mohou vést k negativním hormonům), hypokalémie a hyperkalcemie (onemocnění, při nichž je v těle nedostatek draslíku, a nadbytek vápníku, což narušuje trávení a motilitu střeva).

Co může říci, že dítě má zácpu

Následující příznaky umožňují identifikovat zácpu u novorozence s umělým krmením:

 • vzácné defekace (méně než 6krát týdně a 1krát denně);
 • příliš těsná konzistence stolice (ve formě kuliček nebo uzenin);
 • nadýmání (břicho se stává napjatým a oteklým, což se snadno kontroluje pomocí lehké masáže, dítě současně přitiskne nohy k žaludku a kousne je);
 • bolest a nepohodlí během vyprazdňování (dítě se velmi tlačí, červená a pláče);
 • podrážděnost a nálada;
 • ztráta chuti k jídlu, špatný spánek;
 • vyrážky na těle (mohou nastat v důsledku intoxikace těla způsobené hromaděním výkalů ve střevě).

Jak pomoci dítěti se zácpou

Navštivte lékaře. Pokud si všimnete příznaků zácpy, nepokoušejte se problém vyřešit sami. Nejprve musíte dětem ukázat dítě. Lékař provede vyšetření a v případě potřeby vybere léky. Pokud je dítě kojeno, může odborník doporučit změnu směsi a sdělit vám, jak zavést novou. Pro problémy se střevem mohou být užitečné směsi obsahující probiotika a prebiotika. Pomáhají obnovit střevní mikroflóru, odstranit dysbiózu, normalizovat motilitu střeva.

Nabídka dětské vody. Doporučuje se, aby dítěti s umělým krmením bylo několikrát denně podáváno malé množství vody.

Nevylučujte mateřské mléko (pokud je smíšené krmení). Mateřské mléko obsahuje laktózu a oligosacharidy, díky kterým může mít prebiotický účinek, přispívá ke zlepšení složení střevní mikroflóry. Kromě toho je mateřské mléko obvykle dobře vstřebáváno a pomáhá aktivovat trávicí enzymy. Současně se doporučuje, aby matka do stravy zahrnovala projímadla (kefír, sušené švestky, řepa, dýně, okurky).

Do masáží a gymnastiky. Pozitivní účinek může mít také jemná masáž břicha. Lékař vám řekne více o technice a technikách. U dětí se doporučuje mírná fyzická aktivita (například provádění lehkých cvičení). Fungování zažívacího systému může být příznivě ovlivněno ležením na břiše..

Kromě toho lze dítěti podávat projímadla doporučená pediatrem. Počet produktů schválených pro použití u novorozenců zahrnuje MICROLAX ® pro děti od 0 let.

® "title =" Zácpa u dětí "/>

"MICROLAX ® pro děti od 0 let" - mírná a předvídatelná pomoc pro dítě se zácpou

"MICROLAX ® pro děti od 0 let" je mikroklyster s pohodlným zkráceným nosem. Droga byla vyvinuta speciálně pro kojence od narození do tří let a vyznačuje se vysokým bezpečnostním profilem. Nástroj podporuje nástup projímavého účinku po 5-15 minutách 2, který má přímý účinek na stolici, může pomoci zmírnit nepříjemné příznaky, které doprovázejí zácpu. Lék působí lokálně, aniž by ovlivňoval upstream trávicí systém. Neabsorbuje se do krve, nevstoupí do lékových interakcí a neovlivňuje tělo.

Jednorázová zkumavka obsahuje 5 mililitrů léčiva. Takový objem přispívá k zajištění projímavého účinku. Složení přípravku „MICROLAX® pro děti od 0 let“ obsahuje 3 aktivní složky: citrát sodný, sorbitol a laurylsulfoacetát. První přispívá k destrukci vazeb mezi molekulami, změkčuje stolici a rozděluje ji na částice. Druhý drží vodu ve střevech, což může usnadnit vylučování stolice. Třetí působí jako povrchově aktivní látka. Na rozdíl od vodních klystýrů, MICROLAX® pro děti od 0 let nezpůsobuje svalové křeče ve střevech, což přispívá k zahájení mírného lokálního působení. Nevyvolává mechanické nutkání k vyprazdňování, ale má za cíl uvolňovat vodu a změkčit výkaly.

Před použitím léku musíte navštívit pediatra a přečíst si pokyny.

Doporučení obsažená v tomto materiálu nenahrazují návštěvu u lékaře.

1 Podle pokynů k lékařskému použití léku "MICROLAX ® pro děti od 0 let" dochází k účinku za 5-15 minut.

2 Podle návodu k použití léku "MICROLAX ® pro děti od 0 let".

Směs pro zácpu u novorozenců

Mladí rodiče mají mnoho bezesných nocí a hektických dnů. A to vše proto, že se dítě obává. Jednou z nejčastějších příčin křičení a pláče jsou trávicí problémy. Gastrointestinální trakt u novorozenců se teprve formuje, takže mohou existovat poruchy koliky, plynatosti, regurgitace a defekace. Každé páté dítě trpí zácpou.

Gastrointestinální porucha

Častěji dochází k narušení gastrointestinálního traktu u dětí, které jsou na umělém nebo smíšeném krmení. Důvodem je skutečnost, že trávicí systém dítěte v prvním roce života je přírodou připraven na asimilaci mateřského mléka, a kojenecká výživa se vytváří podle modelu mateřského mléka a je jen co nejblíže svému složení. Někdy se však stává, že u kojenců dochází k porušení zažívacího traktu. Může to být z několika důvodů, od nevhodného stravování matky po nervové poruchy. Co když má novorozenec zácpu? Nejprve - jděte k lékaři.

Frekvence stolice u různých dětí se může velmi lišit. Z velké části závisí na povaze výživy a vlastnostech konkrétního organismu. Kojenci, kteří jsou kojeni po dobu 1–2 měsíců, mohou vyprázdnit svá střeva po každém krmení, ale poté se frekvence stolice postupně snižuje. Výkaly by měly být obvykle polotekuté a bez štiplavého zápachu. Umělé děti by se měly defekovat nejméně 1-2krát denně. Jak identifikovat zácpu a co dělat s tímto porušením bude popsáno níže.

Příznaky zácpy

 • Střevo se nepravidelně vyprazdňuje (méně než 1krát za 36 hodin).
 • Fekální masa je suchá a tvrdá, což znamená, že se dítě může následně pokusit zadržet výkaly, protože mu defekace způsobila naposledy bolest (relevantní pro starší děti)..
 • Dítě tlačí tvrdě, přitahuje nohy k hrudi, ale jeho úsilí nedává žádné výsledky.
 • Když se dítě snaží vyprázdnit střeva, je zlobivý, zamračil se a křičí.
 • Dítě má neklidný spánek, odmítá jídlo.
 • Bylo pozorováno nadýmání.

Jiné stavy mohou vést k podobným příznakům, proto pro stanovení diagnózy musíte bezpodmínečně konzultovat lékaře.

Zácpa s kojením

Množství (a kvalita) mateřského mléka ovlivňuje nejen výživa matky, ale také stav jejího nervového systému a životní styl *. Nebýt nervózní je samozřejmě velmi obtížné, ale rodič může dobře ovládat svůj životní styl. Žena nemůže normálně kojit, pokud je pod neustálým stresem a nervózním vyčerpáním. Čím méně času maminka tráví domácími pracemi, tím lépe pro ni, a proto i pro novorozence. Takže všechny povinnosti v domácnosti mohou být bezpečně přeneseny na druhého rodiče, prarodiče, jiné příbuzné, přátele nebo najaté chůvy. Je důležité věnovat pozornost výživě:

 • Ve stravě by nemělo být hodně tuku..
 • Nezapomeňte do denní nabídky zahrnout alespoň půl kilogramu různých (nejlépe čerstvých) ovoce, zeleniny a bobulovin.
 • V maximální míře stojí za to vyloučit jakékoli zachování.

Na základě reakcí dítěte můžete pochopit, která strava vyhovuje vaší matce. Pokud máte pochybnosti, ale opravdu chcete jíst něco zvláštního, trochu jí a podívejte se, jak bude trávení dětí reagovat. Pokud dítě nemá zarudnutí kůže a vyrážku, nejsou problémy se stolicí, nedochází ke kolice a zácpě, pak je zvolené jídlo docela vhodné *.

Příčiny zácpy

 1. Nezralost zažívacího systému. Vzhledem k tomu, že gastrointestinální trakt novorozence se stále jen přizpůsobuje novým podmínkám, může při jeho fungování dojít k různým funkčním selháním..
 2. Nezralost nervového systému. Nedostatek zralosti nervového systému dítěte mu brání ve správném rozpoznávání signálů o potřebě pohybu střev.
 3. Somatická onemocnění. Mezi vzácné patologie patří dolichosigma (zvýšení délky sigmoidního tlustého střeva), nedostatek laktázy (nedostatek nebo nedostatečný počet enzymů, které štěpí laktózu), Hirschsprungova choroba (doprovázená narušením inervace ve střevu). Nachlazení a virová onemocnění mohou vést k zácpě, která vede k dehydrataci těla dítěte. Zácpa může být také jedním z projevů hypotyreózy, křivice, onemocnění jater, myasthenia gravis a některých dalších poruch..
 4. Funkce výživy. Pokud je dítě kojeno, může nesprávná výživa matky ovlivnit činnost jeho gastrointestinálního traktu. Lékaři doporučují kojícím ženám vyloučit ze stravy cukrovinky, mastné vývary, sýry, ořechy. U řemeslníků může být zácpa způsobena nedostatkem tekutin. Náhlé změny ve značce směsi mohou také vést v této oblasti k porušení..
 5. Užívání některých léků. Zácpa může být reakcí na léčbu matky nebo dítěte antibiotiky, antikonvulzivy a antispasmodiky.
 6. Psychologické problémy. Zácpa často postihuje děti, jejichž rodiče jsou neustále nervózní, často naštvaní, násilně řeší některé rodinné problémy.

Funkce dětské výživy

Všichni pediatři světa souhlasí s tím, že pro dítě není lepší výživa než mateřské mléko. Dr. Komarovsky poskytuje takové výhody kojení jako:

 • optimální teplota potravin;
 • perfektní čistota potravin;
 • minimální riziko alergických reakcí, gastrointestinální poruchy;
 • přítomnost dalších prospěšných látek v mléce nezbytných pro úplný vývoj těla dítěte **.

A složení mateřského mléka se postupem času mění, a ne k horšímu. Čím je dítě starší, tím vyšší je procento obsahu tuku a množství vitamínů. Tento druh jídla dokonale vyhovuje potřebám dítěte **.

Dlouhodobé kojení bude přínosem nejen pro dítě, ale také pro jeho matku. Studie společné skupiny o hormonálních faktorech při rozvoji rakoviny prsu, provedená v roce 2002, ukázala, že hepatitida B snižuje riziko rozvoje rakoviny ženského reprodukčního systému a mléčných žláz ***. Ne všechny ženy jsou však schopny kojit. Pokud matka nemůže krmit své dítě vlastním mlékem, stačí si vybrat pediatrickou směs pro novorozence. Naštěstí moderní trh nabízí mnoho možností umělého krmení.

Výběr směsi s umělým krmením a zácpou

Zácpa u novorozence umělým krmením je poměrně častým problémem, který lze vyřešit pomocí správně vybrané směsi (po konzultaci s odborníkem).

Směsi kyselého mléka. Tyto směsi jsou předepsány pro terapeutické a profylaktické účely. Laxativní účinek dává zvláštní složení směsi, které se získává fermentací bakteriemi mléčného kvašení. Látky, které se uvolňují během kvašení kyseliny mléčné, způsobují zvýšenou střevní motilitu, a tím zabraňují zácpě. Příkladem takové směsi je Nutrilak Premium Dairy. Produkt navíc obsahuje probiotický komplex živých bifidobakterií a laktobacilů, které normalizují střevní mikroflóru a zlepšují trávení.

Protirefluxní směsi. Složení takových směsí obvykle zahrnuje přírodní složku - svatojánskou gumu (přírodní zahušťovadlo). Dietní vláknina z přirozené svatojánské gumy, procházející střevy, stimuluje peristaltiku a zjemňuje stolici dítěte s fyziologickou frekvencí. Tato složka může pomoci eliminovat nejen zácpu, ale také regurgitaci. Takové směsi mohou také obsahovat další složky, které usnadňují proces trávení, například polynenasycené mastné kyseliny a syrovátkový protein. Příkladem směsi je Nutrilak Antireflux.

Nezapomeňte, že v prvním roce života jsou dítěti zobrazeny pouze speciální upravené mléčné receptury, jejichž složení je téměř identické s lidským mlékem. Zahrnují vitamíny a minerály, které jsou vybírány s ohledem na věk a potřeby dítěte ****. Můžete si vybrat správnou směs s pediatrem nebo samostatně, pečlivě zavést nové složení do dětské výživy a pečlivě sledovat reakce gastrointestinálního traktu. Většina moderních směsí se vytváří s ohledem na vlastnosti dětského těla, obohacená o probiotika a další užitečné látky, a proto se snadno vstřebávají bez podráždění střev. Hlavní věcí je vybrat tu správnou směs, zvolit přirozené a bezpečné složení bez přidání konzervačních látek, barviv a umělých látek.

Zácpa u novorozence umělým krmením

U kojenců do jednoho roku jsou často pozorovány problémy s funkcí střev, což vede k zácpě. Děti často trpí takovým problémem s umělým krmením. Ve většině případů zácpa zmizí sama o sobě, ale někdy je nutná konzultace s terapeutem a léky. Aby bylo možné zajistit normální trávení a stolici novorozence, je nutné problém včas identifikovat, zjistit jeho příčinu a najít nejlepší řešení..

Jak rozpoznat zácpu

Pokud dítě není svinstvo, rodiče začnou vydávat poplach a diagnostikovat „zácpu“. Ale je to opravdu tak? Pokud dojde k pohybu střev jednou denně nebo méně, zatímco výkaly mají normální svižnou konzistenci a dítě nic neobtěžuje, není to důvod k panice. Se stárnutím se zvyšuje množství produkovaných enzymů, takže dítě tráví více potravy a méně poopí.

Je třeba si dělat starosti, pokud k pohybu stolice nedošlo déle než čtyři dny, stolice je příliš hustá a hustá a dítě je mučeno bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Při zácpě je pohyb střev dítěte velmi bolestivý, vždy doprovázený pláčem a křikem. Pokud takový problém nastane, je nutné pomoci dítěti jít na záchod a poté zjistit příčinu takového negativního jevu a odstranit jej. Ve většině případů se rodiče s tímto úkolem vypořádají sami, ale pokud to nebylo možné, nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Příčiny

Podle mnoha lékařů se zácpa často vyskytuje u novorozenců, kteří jsou kojeni. Hlavním důvodem je to, že směsi obsahují velké množství bílkovin, mastných kyselin a umělých přísad, které jsou velmi obtížně trávitelné, ale nedokonalé trávicí orgány. Nepřítomnost nebo minimální obsah rostlinných vláken, které přispívají k normálnímu fungování trávicího traktu a včasný pohyb střev, mohou také způsobit problémy se stolicí..

Pediatrové identifikují další příčiny zácpy u kojenců. Pojmenujeme jejich hlavní.

 • Ostrý přechod z mateřského mléka na umělé směsi. Nedokonalý trávicí systém dítěte je složitý a trvá dlouho, než se změní z jednoho typu výživy na jiný. Střeva, která se používají ke zvládání snadno stravitelného mateřského mléka, nemohou směs úplně strávit. Po krátké době se problém vyřeší sám, když si tělo zvykne na nový produkt. Stejná reakce může vyvolat častou změnu ve směsi mléka..
 • Nedostatek tekutin v těle. Mnoho rodičů úmyslně nedokončí své děti vodou, přičemž tvrdí, že dítě dostane se směsí vše, co potřebují. Tento názor je kategoricky nesprávný a často vede k zácpě u kojenců. Dítě musí být rozhodně opilé vařenou nebo koprovou vodou. To je zvláště důležité pro děti na umělém krmení a v létě..
 • Nesprávně vybraná směs. Je těžké uhodnout, který produkt bude pro vaše dítě optimální, protože to, co je ideální pro jednoho, je kategoricky nepřijatelné pro tělo druhého. Pamatujte, že recepty s vysokým obsahem bílkovin nebo antirefluxu jsou nejčastěji spouštěnou zácpou..
 • Včasné zavedení doplňkových potravin. Trávicí systém dítěte produkuje minimální množství enzymů, které jsou dostatečné k trávení mateřského mléka nebo směsi. Předčasné podávání jiných přípravků může způsobit nejen zácpu, ale také nepohodlí a bolest v břiše dítěte.
 • Porušení střevní mikroflóry v důsledku nemoci nebo léků (např. Antibiotik).

Léčba

Pokud se u novorozence potýkáte s zácpou, nepoužívejte všechny možné výrobky z lidu nebo lékárny. Mnoho domácích metod může situaci ještě zhoršit a způsobit komplikace (například mýdlové řešení pro klystýr vyvolává popálení střevní sliznice)..

Chcete-li se zbavit zácpy, nejprve dodržujte dietu. Umělé dítě se živí každé tři hodiny ve stejných porcích. Tentokrát stačí trávit a asimilovat mléčnou směs.

Pravidelně rozprostřete dítě na žaludek a krouživým pohybem masírujte. Takové jednoduché manipulace sníží pravděpodobnost zácpy a pomohou v boji proti zvýšené tvorbě plynu..

Dodržujte pitný režim: mezi krmením dejte dítěti převařenou vodu. Tím se uhasí žízeň, obnoví se rovnováha vody a normalizuje se funkce střev..

Při časté zácpě vyměňte mléčnou směs. Upřednostňujte ten, který je obohacen o probiotika, prebiotika a obsahuje minimální množství proteinu. Takové směsi jsou rychlejší a snáze stravitelné a snadněji odstranitelné z těla..

Pokud všechny metody nefungují správně, požádejte o pomoc svého pediatra. Pravděpodobně příčinou zácpy bylo porušení střevní mikroflóry, patologie struktury zažívacího systému nebo důsledky užívání léků. V tomto případě lékař předepíše léky, které zlepší peristaltiku a zmírní problém.

Pediatr někdy předepisuje projímadla ve formě suspenze (Dufalac) nebo čípků (glycerinové čípky). Nedoporučuje se provádět takové ošetření nebo provádět klystýry samostatně, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zácpa u novorozence je vážným problémem, který mu způsobuje bolest a nepohodlí. Pokud jste se s tím museli vypořádat - nezoufejte a nepropadejte panice, analyzujte situaci, pokuste se zjistit příčiny tohoto jevu a eliminujte je, a pokud je to nutné, vyhledejte kvalifikovanou pomoc pediatra.

Zácpa u novorozence nebo kojeného dítěte - co mám dělat? Tipy pro pediatry, lidové metody

Když se dítě narodí, vyžaduje stálou péči a péči. Nemůžete ho nechat na chvíli na pokoji, vždy může být nějaký problém. Nově razená matka se někdy nedokáže vyrovnat okamžitě. Jedním z těchto problémů je kolika a zácpa u dítěte. Nejčastěji se vyskytují u dítěte s umělým krmením. Řekneme vám, proč novorozenci a kojenci krmení směsí mají zácpu, co si o tom myslí Dr. Komarovsky a jaké jsou možnosti léčby.

Kdy se bát a kdy ne?

Zácpa u dítěte je velmi často fiktivní problém. Rodiče si myslí, že novorozence by měla být vyprázdněna alespoň jednou denně.

To si o tom myslí Dr. Komarovsky: „Někdo si myslel, že by dítě mělo hovno každý den! Ale! Pokud je kojen a málokdy poop, pak to jen znamená, že jeho matka ho dokonale hodí a téměř vstřebává. “.

To platí také pro děti na umělém krmení, vzácné vyprázdnění znamená, že směs je dobře vybrána. Stačí se podívat na stav dítěte, a ne na obsah plenky. Pokud se jen dítě cítí špatně, přibývá na váze, hodně pláče a odmítá jíst, teprve pak stojí za to jít na pediatrické jmenování a zahájit léčbu. Pokud mluvíme o nebezpečí zácpy, pak samozřejmě ano, je to nebezpečné.

Druhy zadržování stolice u kojenců

Komarovsky dělí na malé dítě několik typů zácpy:

 1. Funkční. Nemoc má schopnost defekovat, protože je narušena funkce střev.
 2. Organický. Je velmi vzácný, od narození se projevuje jako nemoc tlustého střeva.
 3. Nepravdivé. Při jídle by děti měly jíst podle určitého režimu, pokud není dodržen, může dojít k přerušení vzhledu stolice a zácpě. Zpravidla prochází sám, když je režim krmení normalizován..
 4. Epizodický. Vyskytuje se, když je dítě nemocné. S rostoucí teplotou se výkaly suší. Tento problém zmizí, když se dítě zotaví..
 5. Psychologický. Objevuje se po neúspěšné zkušenosti s pohybem střeva. Mokrý hrnec, špína, nepříjemné pachy mohou odradit dětskou touhu po defekaci.

Zácpa je také rozdělena podle délky na 2 typy:

 1. Akutní. Když je stolice dítěte výrazně zpožděna as časovým ošetřením prochází.
 2. Chronický. Toto onemocnění je charakterizováno prodlouženou retencí stolice a vyžaduje dlouhodobou léčbu..
obsah ↑

Příčiny problému s IV

 • Jedním z hlavních důvodů přechodu na IV je porušení při výběru směsi.

Pokud krmení mateřským mlékem není možné, měla by být směs co nejblíže. Směs by měla být připravena a zředěna přesně podle pokynů. Příliš hustá směs, přispívá k tvorbě zácpy. Přechod z jedné směsi do druhé.

Z jedné směsi do druhé by měla projít pouze s těžkou potřebou. Pokud dítě přestalo přibývat na váze nebo se vyskytne alergická reakce, pouze v tomto případě se doporučuje přechod.

Pokud dítě nic neobtěžuje, není třeba nic měnit v potravinovém schématu. Pokud stále potřebujete přechod na novou stravu, musíte to udělat postupně, krmení staré směsi a zavedení nové za pár dní. Doporučená lhůta pro zavedení nového jídla je 1 týden. Porucha pití.

Obtížné vyprázdnění je také charakterizováno nedostatkem vody v těle. Komarovsky ve svých výzvách k rodičům vždy doporučuje dávat děti na IV s trochou vody mezi krmením, pro dobré pohyby střev.

Samozřejmě nemusíte pít sílu, ale měli byste ji vždy nabízet.

Nyní na trhu jsou vysoce kvalitní, vysoce přizpůsobené směsi, které vám umožňují zavádět doplňkové potraviny, když je na ně dítě připravené. Samozřejmě existují určitá kritéria: výskyt alespoň jednoho zubu, stáří 6 měsíců. Pokusy o krmení dítěte jídlem, které nedokáže strávit, povedou k tvorbě plynu a zácpě. Psychologické důvody.

K obtížnému vyprazdňování během umělého krmení může dojít z řady psychologických důvodů. Z nich může být odstraněno těžké oddělení od matky, což ovlivní jeho chuť k jídlu a v důsledku toho i vyprázdnění.

Dalším důvodem jsou špatné zkušenosti s pohybem střev. Může to být špinavý, studený, mokrý hrnec se zápachem. Dítě bude snášet naléhání do posledního a v důsledku toho povede k zácpě. Příčinou může být také překrmování dítěte a také krmení silou. Obtížné vyprázdnění bude protestní reakcí těla dítěte. Nízká pohyblivost.

Tato příčina zácpy se týká dětí blíže roku. Pro rodiče je samozřejmě snazší, když dítě tráví více času v ohrádce nebo posteli, takže dítě nic nevtáhne do úst a neuklidní se v místnosti. Ale nečinnost zpomaluje procesy v těle, zácpu. Nemoci.

Někdy se obtížné vyprazdňování objevuje od prvních dnů života, a ne kvůli výživovým vlastnostem, je příčinou onemocnění štítné žlázy nebo střev. Takové děti tráví první dny svého života vyšetřením a léčbou v nemocnici. Alergie na kravské mléko.

Pokud má dítě takovou alergii, rodiče to pravděpodobně vědí. Aby se tomu zabránilo, používají se speciální směsi s částečně nebo úplně rozděleným proteinem. Chutnají hořce, takže ne všem dětem.

Příznaky u novorozenců a kojenců

Existuje řada příznaků, kterými můžete pochopit, že dítě má zácpu:

 • novorozenec pláče a jedná bezdůvodně;
 • dítě se snaží uvolnit bříško, ale nefunguje to;
 • úzkostné chování;
 • tvrdé výkaly;
 • zpoždění stolice na více než den;
 • dětský spánek je nepříjemný a v malých intervalech;
 • nadýmání, nedostatek plynu;
 • během pláče dítě přitahuje nohy k hrudi;
 • možné zvracení.

Efekty

Pokud se nezabýváte léčbou zácpy, stane se chronickou a způsobí řadu následků, například:

 1. Při zácpě jsou živiny, vitamíny a minerály špatně absorbovány, což může způsobit anémii, slabost a sníženou imunitu..
 2. Výkaly protahují stěny střeva, což vede k ještě větší zácpě a následkem je zánět sliznice, zvýšená tvorba plynu, zhoršená lokální cirkulace.
 3. Velké množství zácpy může vést k rektálním trhlinám, krvácení z konečníku, bolestivosti.
 4. Rozpadlé produkty z nahromaděné stolice se vstřebávají střevní stěnou do krevního řečiště a otráví tělo dítěte. To se může projevit ospalostí, letargií, zhoršenou chutí k jídlu..
obsah ↑

Léčba zablokovaných pohybů střev

Domácí prostředky

 1. Jednou z oblíbených metod, pokud je dítě na umělém krmení, je kapat z pipety několik kapek drobků rostlinného oleje na jazyku..
 2. Pijte čistou vodu.
 3. Mechanická stimulace střev. Provádí se podrážděním konečníku dítěte. To lze provést bavlněným tamponem namazaným dětským krémem nebo plynovou trubicí.
 4. Pomůže také použití mrkve, jablka a zelného džusu..

Infuze

 • Často používal koprovou vodu. Pro tohle:
 1. lžička zralých semen se dobře mele;
 2. nalít sklenici vroucí vody;
 3. trvat na víku asi 2 hodiny.
 1. novorozenec a měsíc staré dítě - 1 - 2 lžičky před a po krmení;
 2. 2-3 měsíce - 1-3 lžičky;
 3. po 4 měsících, 2-3 polévkové lžíce;
 4. po 6 měsících ¼ šálku.
 • Lněné semínko:

  1. lněná semínka (1 čajová lžička) nalít vroucí vodou (100 ml);
  2. trvat na 15 minutách, napětí;
  3. výsledná infuze ½ lžičky, smíchejte s mlékem, vodou;
  4. konzumovat 3krát denně.
 • K léčbě zácpy se také používají chmelové hlávky. Za tímto účelem se smíchají 2 gramy kuželů s 500 ml chleba kvas. Pijte 100 ml při probuzení a hodinu před spaním.
 • obsah ↑

  Mnoho matek upřednostňuje mýdlo jako způsob, jak se zbavit zácpy.

  Jak používat tuto metodu? Pro tohle:

  1. Z mýdla je třeba vyříznout malý kousek a vyhladit vodou.
  2. Kus by měl být o něco větší než odpovídající hlava.
  3. Dali jsme prsa na barel, opatrně zatlačili zadek a jemným pohybem mydli několikrát představili mýdlo.
   Po několika minutách se dítě klidně vyprázdní.
  obsah ↑

  Masáž

  Také speciální masáž pomáhá vyrovnat se se zácpou. Lze to provést pro preventivní účely. Pokud dítě vypije trochu tekutiny, se zavedením nových produktů do doplňkových potravin atd. Masáž se provádí 30 min-1 hodinu před jídlem, stejně jako 1-2 hodiny po. Doba trvání by neměla přesáhnout 30 minut.

  Schéma postupu:

  1. provádět kruhové hladké pohyby ve směru hodinových ručiček;
  2. od okraje do středu bijeme šikmé svaly břicha;
  3. akupresura pupečníkové oblasti břicha ve směru hodinových ručiček s malou podložkou ukazováčku;
  4. akupresura rectus abdominis ve směru hodinových ručiček s malou podložkou ukazováčku;
  5. pozdní relaxační tahy žaludku.

  Masáž by se neměla provádět, pokud:

  • když se dítě dotkne břicha, začne plakat hodně;
  • dítě je velmi letargické s bledou pokožkou na tváři;
  • ve stolici je příměs krve;
  • na kůži břicha jsou léze nebo vyrážky;
  • silné svalové napětí břicha;
  • zhoršené vyprazdňování doprovázené hypertermií.
  obsah ↑

  Sirupy a roztoky

  Prelax

  Léčivou látkou je laktulóza, zlepšuje střevní motilitu. Používá se k prevenci zácpy, působí do 24 hodin po zahájení používání. Děti mohou brát drogu 2krát denně, 5-30 ml před jídlem.

  Indikace pro použití jsou:

  • zácpa
  • hemoroidy;
  • jaterní encefalopatie;
  • rektální chirurgie;
  • kolonoskopie.

  Kontraindikace:

  • přecitlivělost na lék;
  • střevní obstrukce.
  obsah ↑

  Dufalac

  Laxativní na základě přírodních syrovátkových složek. Možná, že aplikace je od prvních dnů života. Maximální efekt je dosažen následující den po aplikaci.

  Je lepší pít současně. Obvykle působí rychle, několik hodin po podání. Účinek obvykle trvá 1-2 dny.

  Kontraindikace jsou:

  • střevní obstrukce;
  • galaktosémie;
  • laktózová intolerance.

  Indikace pro použití:

  Normolact

  Laxativní pro laktulózu. Užívání léku začíná vysokými dávkami a časem se snižuje. Děti do roku 2,5-5 ml denně, po roce 5-10 ml. Aplikováno ráno během snídaně.

  Indikace pro použití:

  • zácpa
  • dysbióza;
  • selhání jater;
  • cirhóza jater;
  • jaterní encefalopatie.

  Kontraindikace:

  • přecitlivělost na lék;
  • galaktosémie;
  • střevní obstrukce.
  obsah ↑

  Rektální svíčky

  Nepůsobí nepříznivě na celý organismus. Nejbezpečnější jsou svíčky s glycerinem, které lze použít již od prvních dnů života.

  U novorozenců se zácpou by měla být použita 1/8 čípku, pro děti od měsíce a starší se dávka zdvojnásobí. Laxativní čípky změkčují výkaly, činí pohyby střev bezbolestné a snadné.

  Microlax

  Účinek použití přichází velmi rychle. Lék se používá rektálně..

  Děti do 3 let dostávají 1 mikroklyster, přičemž špičku vkládají do poloviny. Je také možné použít mikrolytry se zkrácenou špičkou. V tomto případě vložte špičku na celou délku.

  Návod k použití:

  1. odlomte těsnění na špičce;
  2. lehce zatlačte na zkumavku (namažte špičku klystýru);
  3. zavedení klystýru;
  4. vytlačte zkumavku a vytlačte její obsah;
  5. odstranit tip.

  Indikace:

  • zácpa;
  • příprava na endoskopické a radiologické vyšetření.

  Kontraindikace: individuální nesnášenlivost složek léčiva.

  Preventivní opatření

  Preventivní opatření zahrnují:

  • masáž;
  • řádné zavedení doplňkových potravin;
  • krmení podle režimu;
  • nepřekrmujte novorozence;
  • voda častěji;
  • pohybovat více.

  Nyní víte, jak samostatně chápat, že dítě má zácpu, jak zabránit jeho výskytu, a pokud ho stále dohání, s jakými metodami tomu zabránit. Nezapomeňte zabránit zácpě a sledovat stravu dítěte.!

  Zácpa u kojenců s umělým krmením

  U novorozenců je trávicí proces stále nedokonalý. Nesyntetizují všechny potřebné enzymy, netvoří se střevní mikroflóra. Proto se často vyskytují různé trávicí patologie. Objevují se různými způsoby, ale zácpa je nejčastějším porušením. Pravidelná zácpa trpí asi u jednoho z pěti dětí mladších než jeden rok. Navíc jsou nejčastěji pozorovány při umělém krmení. V mnoha případech se matkám daří tento problém vyrovnat změnou stravy nebo výběrem jiné směsi. Ale někdy jen návštěva lékaře a speciální ošetření pomáhají trávit dítě.

  Funkce zácpy

  Poměrně často se stává, že matky bez jakéhokoli důvodu vyvolávají paniku. Nyní existuje mnoho knih, které podrobně popisují, nejen jak nakrmit dítě, ale také to, jak moc by mělo jít na záchod. Matky, které poznamenávají, že jejich dítě nevyplňuje střeva 4-5krát denně, jak je popsáno v knize, ale pouze jednou, ho tedy okamžitě diagnostikují „zácpou“. Zároveň se snaží vyřešit tento problém sami, často pomocí nebezpečných lidových prostředků nebo léků..

  Ve skutečnosti však může být stolice u dítěte 1krát za 1-2 dny až 4-6krát denně, což je normální. Musíte věnovat pozornost nejen jeho frekvenci, ale také důslednosti, jakož i blahu dítěte. Pokud je dítě kojeno, jeho stolice je nejčastěji hustá, tmavá barva a jeho střeva nejsou vyprazdňována tak často jako u kojenců. Je to kvůli zvláštnostem kojenecké výživy.

  Zácpa u novorozenců s umělým krmením se neprojevuje snížením frekvence stolice. Musíte přijmout opatření pouze v případě, že dítě nevyprázdní střeva déle než 4 dny nebo po dlouhou dobu je stolice pozorována méně než 1krát denně. V tomto případě je dítě velmi napjaté, napjaté, plačící. Stolička je hustá, suchá, ve formě uzenin nebo hrášku. Dítě je neklidné, má nadýmání, koliku, těsný žaludek. Poruchy trávení mohou být také indikovány příznaky, jako je častá regurgitace, dětská úzkost nebo ztráta chuti k jídlu..

  Příčiny

  Zácpa u kojenců přirozeným krmením je vzácná. Důvodem je skutečnost, že mateřské mléko je ideální pro trávicí systém dítěte a je dobře vstřebáváno. Pokud matka jí správně, jsou v mléce přítomny nejen živiny, ale také enzymy a bakterie, které vytvářejí normální střevní mikroflóru. Z tohoto důvodu je zácpa nejčastěji pozorována u smíšeného krmení, zejména u umělých.

  Výběr správného jídla však může pomoci předcházet problémům. K tomu potřebujete vědět, co způsobuje zácpu. Nejčastěji se to děje s prudkou změnou nutričních charakteristik. Může se jednat o přechod z mateřského mléka na umělé krmení, častou výměnu směsí nebo předčasné zavedení doplňkových potravin..

  Pro normální trávení dítěte je velmi důležitá správná volba výživy. Přestože téměř všechna moderní dětská výživa je svým složením přizpůsobena mateřskému mléku, vyžaduje to však velké úsilí ze zažívacího systému. Proto s prudkým přechodem z přirozeného krmení nebo z jedné směsi na druhou nemá trávicí systém dítěte čas na opětovné vybudování a nedostatek enzymů nezbytných pro rozklad velkého množství tuků, bílkovin a uhlohydrátů způsobuje potíže s trávením.

  Kromě toho může při včasném zavedení doplňkových potravin dojít k zácpě. Pokud začnete krmit své dítě dříve než 4 měsíce, aniž by to naznačovalo, můžete přerušit již nedokonalý proces trávení. Obzvláště často zácpa vede k předčasnému zavedení kaše, masa a mléčných výrobků, sušenek, vajec do stravy.

  Během umělého krmení existují i ​​jiné příčiny zácpy:

  • Může to být nedostatek vody. Z nějakého důvodu se mnozí domnívají, že není nutné pít děti. To je však přípustné pouze při kojení, protože mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné. Mezi umělým krmivem musí být dítě dítěte navíc doplněno čistou vodou.
  • Někdy může dojít k poškození střevní mikroflóry v důsledku infekčních chorob. Současně může dojít k zácpě dítěte po dlouhou dobu, ale po uzdravení může dojít i samostatně.
  • Užívání některých léků může také vést k poruchám stolice. Nejčastěji se jedná o anémie obsahující železo a také o antibakteriální léčiva.
  • Zcela zřídka je zácpa u dětí spojena s vrozenými malformacemi střeva. Například přítomnost dalších smyček zpomaluje vývoj stolice a vede k jejich zhutnění. Takovou zácpu nelze léčit konvenčními způsoby..
  • Může dojít k narušení střevní motility. Když se jeho práce zpomalí, dojde k hromadění výkalů, ztvrdnou a pomalu postupují. A se zvýšeným střevním tónem vyjdou výkaly v malých hrudkách.
  • Někdy jsou také zvýrazněny psychologické příčiny zácpy. Ačkoli je to častější u dětí starších než 8 měsíců. Poškození stolice může po zácpě způsobit oddělení od matky, těžký stres nebo strach z bolesti.

  Jak pomoci dítěti

  Ve většině případů se rodičům podaří u dítěte zvládnout zácpu. Hlavní věc je vědět předem, co dělat v tomto případě. Možná bude stačit dát dítěti trochu vody, masírovat bříško a všechno projde. Přesto je lepší poradit se s lékařem, který vám pomůže určit příčinu zácpy a dát doporučení, jak se s nimi vypořádat..

  Nejdůležitější je řádně uspořádat režim výživy dítěte. Přestože se kojencům doporučuje, aby se živili na požádání, není to pro řemeslníky vhodné. Mléčné směsi se obtížněji tráví, proto se nedoporučuje krmit dítě častěji než po 3 hodinách. Navíc je velmi důležité to nepřekrýt. Není nutné zajistit, aby dítě vypilo plnou láhev a mezi krmením mu nemůžete dát nic jiného než čistou vodu.

  U novorozeného dítěte trávicí systém stále funguje špatně. Proto je nutné mu dát lehkou masáž břicha. Chcete-li to udělat, laskat kruhovým pohybem, musíte provést teplou rukou ve střevě, aniž byste se dotkli pupku, pokud ještě nebyl uzdraven. Pro nohy dítěte je také užitečné cvičit „kolo“. Kromě toho se od 2 týdnů věku doporučuje klást dítě na bříško. Tato opatření pomohou rychleji unikat plynů a zlepšit trávení..

  Pokud má dítě problémy se stolicí, doporučuje se 10-15 minut po krmení, aby se „zasadilo“ do pánve, ohýbalo se mu nohy a tlačilo se na bříško. V této poloze bude dítě snazší vyprázdnit střeva. Někdy je přípustné tento proces usnadnit použitím glycerinových čípků. Můžete si také připravit odvar semen kopru nebo fenyklu a dát jej místo vody.

  Léčbu zácpy u novorozenců drogami by měl předepisovat pouze lékař. V žádném případě byste neměli dávat dětská projímadla určená pro dospělé. Tyto prostředky jsou předepsány pouze pro přísné indikace, pokud změna stravování nebo nová směs nepomáhají zajistit trávení. Nejčastěji jsou předepsány léky obsahující laktulózu, protože jsou nejbezpečnější. Může to být Dufalac, Forlax, Lactusan nebo Prelax. Zjistí-li dětský lékař porušení střevní mikroflóry, je mu předepsáno probiotika: Bifidumbacterin, Latsidofil nebo Hilak Forte.

  Výběr směsi pro zácpu

  Neměňte směs sami, zvláště pokud to děláte často. Abychom pochopili, že dítě není vhodné k jídlu, je to možné pouze po 5-7 dnech. Pokud má dítě zažívací potíže a potíže s pohybem střev, musíte se poradit se svým lékařem o tom, která směs je lepší zvolit. Konec konců, problémem je často právě složení stravy, protože směsi obsahují nepřirozené složky, velké množství tuků a bílkovin. Ve svém složení často najdete palmový olej, konzervační látky, látky určené k aromatizaci a další škodlivé přísady. Proto, aby se u dítěte zachovalo normální trávení, je třeba pečlivě přistupovat k výběru výživy.

  Nejčastěji se při zácpě doporučují směsi obsahující probiotika, laktulóza, oligosacharidy, které jsou přírodními projímadly. Také ve složení takové stravy by mělo být méně bílkovin. Takové směsi se tráví rychleji a snadno uvolňují střeva..

  Velké množství laktulózy, která má nejen laxativní účinek, ale také normalizuje střevní mikroflóru, obsahuje Semper a HUMANA dětskou výživu. Existují směsi zácpy od výrobců "Agusha", "Košíček babičky", "Baby", Nutrilak a dalších. Obvykle to stojí víc, ale je lepší nezachránit zdraví dítěte.

  Kromě toho existuje mnoho fermentovaných mléčných směsí, které lze přidat do dětské stravy. Je však lepší to udělat po konzultaci s lékařem, protože kravské mléko je velmi obtížně stravitelné.

  Neměli byste měnit směs a přijímat opatření proti zácpě, pokud dojde ke zpoždění ve stolici dítěte, ale zároveň se cítí dobře. Každé dítě je individuální, takže jej nemusíte omezovat na snímky a čekat na vyprázdnění střev za hodinu.

  Články O Neplodnosti