Hlavní Neplodnost

Prsa plavání. Jak naučit plavat novorozence

Mnoho matek a otců je překvapeno skutečností, že jejich dítě se ve vodním prostředí cítí dobře, s velkým potěšením pluje a vesluje rukama a nohama. Ve skutečnosti není v tomto chování dítěte nic zvláštního, protože po celých devět měsíců byl v plodové vodě v matčině lůně. Po narození je dítě schopno zadržet dech pod vodou po dobu dalších tří měsíců, ale tato instinktivní dovednost se postupně ztrácí.

Pokud víte o výhodách plavání kojenců a chtěli byste své dítě naučit plavat v koupelně, pomůže vám video na konci tohoto článku dosáhnout vašeho cíle. Pokud jste k tomuto článku poprvé přišli, doporučujeme vám seznámit se s tím, proč je kojenecké plavání pro kojence tak užitečné. Chtěl bych také začít článkem s upoutávkovým videem, abych představil, co kojenci plavou v akci.

Prsa plavání - Olya 6 měsíců

Jak začala historie plavání kojenců

V polovině 60. let minulého století měla pravidelná instruktorka plavání, pro kterou byla voda původním prvkem, předčasnou dceru. Vzhledem k tomu, že Igor Borisovič zůstal sám se svým problémem, první myšlenkou, která se mu přihodila, bylo umístit dítě do vany s vodou, aby se pro tělo vytvořily gravitační podmínky, dokud nedojde k přizpůsobení se novým podmínkám. Aby dítě přežilo v nových podmínkách, potřebuje sílu, kterou v té době chyběla. A to se stalo. Tělo, neustále ve vodě, použilo všechny zdroje k vytvoření potřebných tkání. O tři měsíce později začala dívka předstihnout vývoj novorozených dětí, které se narodily včas. A byla před námi nejen ve fyzické rovině, ale také na intelektuální úrovni. Dívka klidně vrhla do hloubky několika metrů v bazénu určeném pro dospělé a ve věku 11 let se stala šampiónkou v plavání v zemi.

Jednoduchá, bezpečná a účinná metoda byla tak neobvyklá, že se okamžitě rozšířila po celém světě. Není překvapivé, že v naší zemi byl uznán za nebezpečného a nedostal povolení k jeho uvedení do praxe. Ale v zemích dalekého zahraničí se o tuto techniku ​​vážně zajímal a přistupoval k otázce vývoje dětí ve vodním prostředí se vší vážností. Začaly se otevírat speciální ústavy, které studovaly vývoj dětí ve vodě a cvičily kojenecké plavání. A potom se školy začaly otevírat v Evropě, Americe a japonských městech.

Když jsme viděli podobný úspěch této metody, naše ministerstvo zdravotnictví nám do konce 70. let umožnilo provádět kojenecká plavání v naší zemi. A velmi brzy se v dětských zdravotnických střediscích začaly otevírat rekreační kurzy plavání vodou.

Předseda plavecké federace, lékař z povolání - Zakhary Firsov velmi pomohl přivést k životu děti vydáním knihy o plavání dětí s názvem „Plavání před chůzí“. Ve své knize podrobně popsal vliv vodního prostředí na tělo dítěte od prvních dnů jeho narození. Dokázal, že mozek dítěte je ve stavu beztíže, tj. ve vodě osvobozené od gravitace se vyvíjí mnohem rychleji. První sportovní plavecká škola byla otevřena v Leningradu v roce 1934, ředitelem kůry se stal samotný Firsov..

Vlastnosti kojeneckého plavání

Mnoho rodičů si je dobře vědomo možnosti vodních aktivit s kojencem. Ale ne všechny matky a otcové jsou takovým podnikem potěšeni. Je velmi zvláštní a neobvyklé pozorovat novorozeně klidně a volně pohybovat rukama a nohama ve vodě. Dospělí lidé považují vodní prostředí za nepřirozené pro lidský život a pro malé dítě je zcela nebezpečné. Ale je to opravdu tak?

Je třeba si uvědomit, že po dobu devíti měsíců pluje embryo v plodové tekutině, která je pro něj spolehlivou ochrannou membránou před nepříznivými vnějšími vlivy, dodavatelem živin. Proto je vodní prostředí pro nově narozené dítě přirozenější a příjemnější než vzduch.

Novorozené dítě vnímá vzdušný prostor jako něco cizího a těžkého, takže si dýcháte sami. Několik týdnů po narození si dítě zachovává instinkt plavání, což mu umožňuje zůstat na hladině vody, potápět se bez lapání po dechu.

Tuto úžasnou vlastnost chování dítěte používají lékaři pro vývojové a terapeutické účely. Pediatrové tvrdí, že plavání kojenců umožňuje novorozencům nezapomenout na instinkt plavání a ještě ho dále rozvíjet. Rekreační plavání pro kojence se používá pro účinnou prevenci a léčbu dětských chorob, posílení zdraví a plného vývoje novorozence..

Výhody kojeneckého plavání

Pravidelné plavání kojenců v bazénu nebo v koupelně zlepšuje fyzické a duševní zdraví. Plavání pro kojence stimuluje dýchací funkce plicního systému, posiluje srdce a krevní cévy, zvyšuje pružnost a pohyblivost kostry, rozvíjí svaly a má příznivý vliv na fungování jater a ledvin.

Plavání v prsou normalizuje metabolické reakce v těle, aktivuje imunitní systém, urychluje krevní oběh. Obzvláště příznivé plavání dětí v koupelně ovlivňuje fungování centrálního a autonomního nervového systému dítěte.

Dítě, které cvičí děti od narození, má dobrou paměť, rychle si myslí, nevykazuje mentální odchylky, náladu nebo úzkost, málokdy trpí chorobami zažívacího traktu..

Jak plavání pro kojence ovlivňuje tělo:

 • Srdce a krevní cévy. Ve vodě dítě vyvíjí aktivní pohyby končetin, což pomáhá posilovat svaly srdce, stěny tepen a kapilár, zvyšuje rychlost průtoku krve.
 • Dýchací systém. Během plavání dítě produkuje hlubší a vzácnější respirační pohyby hrudníku. Plíce jsou intenzivně zásobovány kyslíkem, nosohltán je dobře proplachován proudy vzduchu. Proto je milující dítě méně pravděpodobné než vrstevníci, že se nachladí, uloví virovou infekci a trpí rýmou..
 • Nervový systém. Plavání v prsou stimuluje krevní oběh a metabolismus v mozkových cévách, urychluje odstraňování produktů rozpadu z tkání. Koupání novorozence v koupelně zvyšuje tón a náladu dítěte, pomáhá udržovat normální duševní stav.
 • Muskuloskeletální systém. Když je dítě ve vodě, je stejná zátěž kladena na kosti, vazy, šlachy a svaly. Kostra se vyvíjí správně a úměrně, svalová tkáň je posílena kvůli potřebě stálého odporu vůči tlaku vodních toků.
 • Močové orgány. Během plavání se svaly trupu dítěte aktivně stahují, což urychluje krevní oběh a metabolismus v ledvinách a pánevních orgánech. Strusky a toxické látky jsou z tkání odstraněny..
 • Kůže. Voda je mírné a bezpečné dráždidlo pro dětskou pokožku. Způsobuje zvýšení funkce mazových a potních žláz, otevírá póry, pomáhá z nich odstraňovat nahromaděné škodliviny a umožňuje buňkám snadno a úplně dýchat..

Co jiného je prospěšné pro kojence plavání?

 1. Při pravidelných plaveckých kurzech je u dětí posílena imunita, objevuje se odolnost vůči změnám teploty a také nachlazení. Děti zapojené do plavání se vyvíjejí lépe fyzicky a je méně pravděpodobné, že budou mít zdravotní problémy..
 2. Malí plavci mají dobré držení těla a silný svalnatý korzet. Téměř nikdy nemají problémy s páteří..
 3. Děti, které provádějí vodní cvičení, nejsou předepsané masáže, protože ve vodě svaly celého těla posilují a zároveň relaxují. Takové děti začnou chodit před svými vrstevníky.
 4. Ve vodním prostředí se za podmínek přežití těla uvolňuje v krvi další část červených krvinek, což zvyšuje hladinu hemoglobinu.
 5. Během plavání je trénován dýchací systém, který aktivuje přívod krve do vnitřních orgánů.
 6. Voda oplachuje a čistí maxilární dutiny a nosní průchody od bakterií a virů. Proto plavání kojenců je další prevencí proti nachlazení a alergiím u dítěte.
 7. Ve vodě se dítě stává sebevědomým. Jeho obavy zmizí a lépe vnímá jazyk svého těla. Charkovského metodologie také hovoří o inspirovaných obavách a zkušenostech, které brání vývoji dítěte, které matka během těhotenství zažila.
 8. Když se dítě naučilo plavat ve vaně nebo bazénu od dětství, nikdy se nebude bát otevřené vody.
 9. Důležitým a největším plusem koupání je plný spánek malých plavců. Pokud děti plavou, mají dobrý spánek, a proto i dobré zdraví. Konec konců, ve snu je obnovena síla těla a posílena imunita.

Koupání dětí v koupelně. Kojenecká pravidla plavání.

 • Vhodný věk. Nemůžete učit novorozence plavat v koupelně ihned po narození. Učte děti plavání a potápění by měly být ve věku 3–4 měsíců, když je pupeční šňůra zcela zahojena. Dítě by se mělo alespoň zvyknout na nové prostředí a neobvyklé životní podmínky. Už po čtyřech měsících je dítě už docela silné a vysoké, ale na instinkt plavání jsem nezapomněl.
 • Příprava koupelny. Nezačínejte první lekci vody v bazénu. Dítě může vyděsit cizinci a podivná místnost. Je lepší začít cvičit v klidném a relaxačním domácím prostředí. Před naplněním vany teplou vodou je nutné ji důkladně omýt běžným mýdlem pro domácnost. Pro koupání drobky se nedoporučuje používat bylinné extrakty nebo manganistan draselný. Když dítě plave, může náhodně spolknout vodu s přísadami a jedem. Jednou týdně by měla být koupel, ve které je dítě zapojeno, vyčištěna sodou.
 • Optimální teplota vody. První cvičení se s výhodou provádí při teplotě vody +35 ° C. Když si dítě zvykne plavat, můžete trochu vody použít trochu chladněji. Ale máma si musí pamatovat, že novorozené dítě by nemělo být koupáno při teplotách pod + 32 ° C. Pochopit, jak pohodlné je dítě ve vaně, je jeho chováním snadné. Pokud dítě křičí srdečně, aniž by se zastavilo, když je ponořeno do vody, pak je zima, ale pokud je naopak tichý a vypadá letargicky, je příliš horký. Teplota je vybrána dokonale, když je dítě zábavné a aktivně mává rukama a nohama. Zatímco se dítě ve vaně koupe, voda se pomalu ochladí, ale není nutné ji vrátit na původní teplotu. Pro novorozence je užitečné zmírnit.

Indikace pro plavání dítěte

Plavání a potápění je užitečné a dokonce nezbytné ke zlepšení zdraví. Existují nemoci, při nichž jsou vodní aktivity pro dítě skutečnou spásou. Seznam takových závažných vrozených a získaných dětských patologií zahrnuje:

 • svalová hypotenze nebo hypertonicita;
 • těžká podváha;
 • porod pomocí císařského řezu;
 • anomálie ve vývoji pohybového aparátu;
 • mozková obrna;
 • zakřivení krční páteře;
 • kloubní dysfunkce.

Kontraindikace kojenců plavání

Před plaváním s novorozencem byste se měli obrátit na svého pediatra o povolení. Lékař nepovoluje drobky na cvičení vody v přítomnosti následujících onemocnění:

 1. zánět kůže vředy;
 2. otevřené rány;
 3. akutní respirační infekce doprovázené horečkou;
 4. selhání ledvin nebo jater;
 5. jakékoli narušené fungování kardiovaskulárního systému;
 6. přítomnost hnisavého výboje na kůži;
 7. hepatitida, tuberkulóza, syfilis a jiné infekce přenášené rodiči;
 8. duševní poruchy doprovázené epileptickými záchvaty.

Jak naučit novorozence plavat v koupelně ?

Naučit novorozeně plavat je mnohem zajímavější, než by se mohlo zdát nezkušeným matkám a otcům. Doma je samozřejmě pro dítě obtížné ukázat cvičení, která trenér učí v bazénu. Ale ve videích připravených v tomto článku o plavání kojenců vám pomohou naučit vaše dítě následující cvičení:

 • Odpuštění a převraty. Máma by měla nohy dítěte přiblížit ke stěnám vany. Když se dítě opře o nohy na hladkém povrchu, určitě se bude snažit odstrčit a plavat sám. Dítě se může převrátit ze zad na bříško. V tomto případě ji musíte lehce podpořit..
 • Stříkající. Dítě musí být ponořeno do břicha do vody a dlaní držet hlavu za bradu. Máma by měla ukázat dítěti, jak zajímavé je stříkat vodu na ruce a nohy, sledovat kruhy rozbíhající se ke stěnám vany.
 • Lodě. Jako loď můžete použít jakoukoli hračku. Máma staví dítě do vody po bříšku, před jeho oči umístí improvizovanou loď. Dítě by mělo sáhnout po hračce a aktivně veslovat s rukama a nohama.
 • Osm. Toto cvičení by mělo pokračovat, když se dítě učí plavat v přímce. Může být provedeno jak na břiše, tak na zádech. Podporuje dítě bradou nebo šíji, matka to převaluje přes vodu a píše číslo osm. Rychlost pohybu závisí na přání drobků.
 • Houpačka. Máma by měla otočit dítě na břicho, ponořit ho do vody, držet hlavu na zátylku a bradě a hladce provádět pohyby doleva a doprava, nahoru a dolů.

Jak naučit dítě potápět se v koupelně?

Potápění dětí je nejobtížnější vodní činností. Nezkušené rodiče se o tento postup velmi obávají, obávají se, že jejich milované dítě polkne vodu a přestane dýchat. Jak naučit dítě potápět se? Ve skutečnosti obvykle žádné problémy.

Už od narození ví, jak zadržet dech, jen trochu zapomněl. S tímto cvičením nemůžete spěchat: dítě by mělo být dobře připraveno na nové zážitky.

Nejprve musíte dítě naučit, aby zadržel dech na povel. Máma jasně vyslovuje slovo „potápět se“ a jemně fouká dítě do obličeje. Dítě zavře oči, zamračí se a na krátkou dobu přestane dýchat. Postup musí být opakován desetkrát. Úloha je dále komplikovaná. Nyní by matka měla po slově „potápět“ nejen ránu, ale také posypat trochu vody na obličej dítěte. Po takových manipulacích můžete bezpečně přistoupit k potápění. Za prvé, je vhodné, aby strouhanka byla ponořena do vody mělké a pouze na dvě sekundy, aby neměl čas se bát. Poté je dovoleno prodloužit dobu ponoru na šest nebo sedm sekund..

Shrnout

Děti, které plavají od narození, se rychleji přizpůsobují ve školce a ve škole. I když dítě bude plavat ve vodě pomocí záchranného kruhu, bude vždy o několik kroků vpřed ve vývoji svých vrstevníků, kteří nejsou v kontaktu s vodou..

Bez výjimky chtějí rodiče vidět své děti zdravé. Základem zdraví je fyzická aktivita, kterou dítě plně využívá ve vodě. Jen mu musíme dát tuto příležitost..

Prsa plavání

Moderní rodiče používají mnoho různých technik, které přispívají k včasnému vývoji jejich dětí. Za nejoblíbenější z nich se považuje plavání kojenců, které umožňuje nejen naučit děti potápět se a plavat, ale také přináší tělu dětem velké výhody..

Náš článek vám pomůže rozhodnout, zda se má novorozené dítě naučit plavat nebo odložit tento postup na vyšší věk..

Obsah

Výhody a indikace

V děloze dítě roste a vyvíjí se v plodové vodě, proto po narození na nějakou dobu neztrácí schopnost plavat a dýchat pod vodou.

Pokud začnete cvičit s dítětem již od kojeneckého věku, pak na reflexy přijaté v lůně nejen zapomenete, ale také pomohou dítěti získat potřebné plavecké dovednosti, které přispívají k harmonickému rozvoji a dobrému zdraví..

Cvičení ve vodě má pozitivní vliv na tělo dítěte, konkrétně na:

 • Kardiovaskulární systém - aktivní pohyby fazole ve vodě, umožňují aktivaci krevního oběhu, posílení srdečního svalu a cévních stěn a nasycení krve kyslíkem;
 • Centrální nervový systém - plavání kojenců zlepšuje krevní oběh v mozku, díky čemuž se zlepšuje jeho práce a aktivuje se mnoho procesů. Třídy ve vodním prostředí mohou posílit nervový systém, zmírnit stres, nervozitu a zlepšit náladu drobků;
 • Respirační systém - při plavání dochází ke zvýšení drenážní funkce plic, což přispívá k přirozené prevenci onemocnění infekční etiologie ak zajištění hojivého účinku. Dítě hluboce dýchá, čistí a umývá nosohltanu;
 • Muskuloskeletální systém - když je dítě ve vodě, je rovnoměrně rozloženo zatížení kostí, svalů a kloubů. To přispívá ke správnému vývoji páteře, svalového korzetu a držení těla. Vzhledem k tomu, že při plavání dítě překonává odpor vody, je jeho motorický systém posílen. Plovoucí děti, na rozdíl od jiných dětí, začnou chodit, plazit se a sedět rychleji;
 • Močový systém - aktivní svalová aktivita pozorovaná při plavání, zvyšuje ledviny, aby se správně vyvíjely a rychle odstraňovaly toxiny z těla.

Kromě všeho, co je popsáno výše, dochází k posílení imunitního systému. Dítě je temperováno kvůli změnám teploty ve vodě a prostředí.

Kdo je zobrazen, kojenci plavání

Obecně platí, že plavání je užitečné pro všechny děti, ale existují podmínky, kdy třídy s dítětem ve vodním prostředí jsou povinné a jsou předepisovány pediatrem jako terapie.

Plavání je nutností s následujícími odchylkami:

 • Svalová hypertonicita;
 • Nemoci kloubů;
 • Dětská mozková obrna;
 • Muskuloskeletální vrozené patologie;
 • Svalová letargie;
 • Nedostatečná hmotnost při narození;
 • Torticollis.

Také třídy v bazénu nebo domácí plavání budou užitečné pro děti se slabým imunitním systémem..

Správná příprava na plavání kojenců

Rodiče by měli vzít v úvahu skutečnost, že k jakékoli činnosti s malým dítětem by se mělo přistupovat odpovědně a velmi vážně. To platí také pro plavání. Než začnete trénovat se svým dítětem, musíte se pečlivě připravit, aby třídy byly pro malé dítě pohodlné.

Nejprve byste se měli rozhodnout o čase na trénink. Je nutné jednat, pouze když je dítě vzhůru a nechce spát. S hladovými a jedenými dětmi byste to také neměli dělat. Nejlepší je začít plavat hodinu po jídle.

Na podlahu koupelny by měl být umístěn gumový koberec, aby se zabránilo sklouznutí a pádu dospělé osoby. A pro dítě musíte připravit ručník předem na otření po plavání.

Pokud si máma všimla, že dítě není připraveno na třídy, pláč nebo jednání, nemusí být nuceno trénovat proti své vůli. Lepší práce s ním jindy..

Od jakého věku může být dítě zvyklé na vodní procedury?

Reflexe plavání děti ztratí s nástupem tří měsíců. Pokud s tímto dítětem nezačnete plavat až do tohoto bodu, bude v budoucnu mnohem obtížnější ho v budoucnu zvyknout na vodní procedury..

Nejlepší je začít první třídy čtyři týdny po narození. Chcete-li s dítětem pravidelně jednat, můžete využít velkou domácí koupel nebo navštívit veřejný bazén..

Při návštěvě bazénu s dítětem by měl být do něj zapojen jeden z rodičů nebo profesionální instruktor kojenců, nemělo by se proceduře nedůvěřovat, i když skupinové třídy.

Baby plavání v koupelně

Pokud se rodiče rozhodnou cvičit dítě doma, musí si předem připravit koupel na trénink. Před každou sezení musí být vana důkladně omyta mýdlem na prádlo a jednou za dva týdny čisticí soda. Po vyčištění opláchněte velkým množstvím vody..

Nelze použít roztok manganistanu draselného a agresivní chemii detergentů. Protože tyto látky stále zůstávají na povrchu koupelny a mohou vstoupit do těla dítěte. Kromě toho do léčivé vody nelze přidat roztoky léčivých bylin. Voda musí být čistá.

Teplota vody

Teplota vody musí být pečlivě sledována. V prvních trénincích by její výkon neměl přesáhnout 36 stupňů. Měly by se snižovat pomalu a postupně. Přípustné minimální hodnoty jsou 32 stupňů. Během tříd musíte sledovat reakci dítěte, ve vodě by se měl cítit pohodlně. Vodní procedury pomohou dítěti nejen posílit tělo, ale mají také pozitivní vliv na imunitní systém..

Při tréninku musí být dítě zcela ponořeno do vody a také sledovat jeho reakci:

 • Pokud matka po vhození dítěte do vody uvidí, že začne kňučet, ale po asi minutě se zastaví, jsou ukazatele teploty vody dokonale sladěny;
 • Po ponoření dítě nepřestane bičovat, takže je pro něj voda příliš studená;
 • Pokud se dítě cítí uvolněně a nevykazuje aktivitu, je to důkaz, že voda je příliš teplá.

Z reakce dítěte od prvních minut můžete pochopit, zda je pro něj vytvořené prostředí vhodné nebo ne.

Jak naučit dítě zalévat a naučit ho plavat?

Můžete naučit dítě plavat doma sám nebo jít s ním do dětského centra a navštívit tam bazén. Domácí úkol je pohodlný pro své bezplatné a cenově dostupné kdykoli. Výhodou návštěvy bazénu je, že s arašídy bude zapojen profesionální instruktor, což znamená, že takové školení mu přinese mnohem větší užitek než domácí úkoly. Chcete-li zvolit vhodnou možnost, měli byste zvážit každou z nich podrobněji..

Dítě plavání v bazénu

Délka lekcí s dětmi v bazénu je 45 minut. Obvykle se pořádají skupinové kurzy, ale mohou být individuální. Aby bylo možné určit, který z nich je lepší zvolit, odborníci doporučují navštívit oba z nich a podívat se na reakci dítěte.

Pro první lekci musí instruktor předložit potvrzení od pediatra, že neexistují kontraindikace pro plavání u dítěte.

Třídy s dětmi v bazénu se skládají z následujících kroků:

 • Nejprve se trenér nebo rodiče zahřejí s dítětem na souši;
 • Poté probíhá trénink na straně bazénu. Jsou prováděna gymnastická cvičení;
 • Dále lekce pokračuje plaváním na palubě, s kroužky nebo jinými zařízeními;
 • Trénink končí hrami s vývojem speciálních potápěčských technik.

Asi po měsíci takových aktivit se bude dítě chovat sebevědomě ve vodě a nebojí se, jako tomu bylo v prvních týdnech návštěvy bazénu.

Kojenecké plavání doma

Můžete naučit dítě plavat doma, zejména proto, že existuje speciální sada cvičení určených pro domácí úkoly. Je třeba začít se seznamováním dítěte s vodou. Nejprve musíte dítě držet nad jejím povrchem, aby to bylo tak, že se jí dotkl rukama. Pak do něj musíte ponořit nohy a několik minut je držet pod vodou. Dále byste měli úplně namočit tělo dítěte a držet jej pomocí sloupce.

Během hodiny s maličkým musíte mluvit laskavě, usmívat se na něj a zalévat ho vodou. Dítě během plavání může být podepřeno pod hřbetem hlavy a pod bradou. První typ podpory se používá pro plavání na zádech a druhý pro podporu plavání na břiše. Můžete zvládnout jednu z těchto technik, ale je lepší zvládnout dvě najednou, abyste je mohli později střídat a získat více výhod z vodních procedur.

Aby se dítě cítilo uvolněněji, musíte na něm nosit podpůrný kroužek, který bude sloužit jako další ochrana.

Kojenecká cvičení

Koupání novorozenců není jen o ponoření dítěte do vody se stanovenými indikátory teploty. Jeho účelem je provést konkrétní soubor cvičení. Jsou zcela bezpečné pro tělo dítěte a snadno se používají..

V procesu výcviku s dítětem budou rodiče schopni pochopit, která cvičení mají a mají rádi méně. Dospělí během výcviku s dítětem ve vodním prostředí by měli být zaměřeni a klidní, aby se jejich dítě také cítilo sebevědomě.

Níže je uvedena nezbytná sada cviků, díky nimž bude plavání užitečné a posiluje tělo dítěte.

Stříkající

Jednou rukou by mělo být dítě drženo za bradu, umístěním nad vodu na žaludek, a druhou by mělo být tleskáno na vodě, aby mu ukázalo, jak se v kruzích a chvění rozchází. Při provádění různých pohybů ruky ve vodě můžete upoutat pozornost arašídů a zmírnit stres. Měl by také ukázat, jak voda vytéká z jeho ruky a kape..

Po několika hodinách bude dítě samostatně a beze strachu postříkat v koupelně a přitom přijímat spoustu pozitivních emocí. Toto cvičení je nutné, dokud si dítě nezvykne na vodu. Až poté, co zvládl ve vodním prostředí, můžete přejít na další cvičení.

Kroucení a zatáčky

Při plavání je třeba čas od času přivést dítě blíže ke stěnám vany, aby na nich spočíval nohama, odstrčil se a vznášel se. Při obrácení dítěte je nutné podporovat, ale k účasti na tomto procesu je nutné minimalizovat.

Dítě by mělo pociťovat spojení mezi silou svého odporu ze stran a vzdáleností, kterou se mu podaří plavat po tlaku. Téměř všichni malí lidé mají rádi toto cvičení a jsou rádi, že ho provedou..

Přímé plavání

Dítě musí být umístěno na břiše a podepřít pod bradou. Před něj by měla být umístěna jasná hračka, která vzbudí jeho zájem. Hračka musí být od dítěte vytlačena, aby se k ní snažil plavat. S každým tlačením dítěte je třeba hračku odsunout a změnit rychlost a techniku ​​pohybu malého plavce.

Postupně by měla být intenzita podpory oslabena, aby drobeček pochopil, že musí plavat samostatně a snaží se udržet své tělo na vodě..

Obrázek osm

Toto cvičení by mělo pokračovat, pouze pokud dítě zvládlo přímé plavání. Aby bylo možné naučit malého plavat v této technice, musí být střídavě drženo na břiše nebo na zádech a zobrazovat na vodě různé postavy, včetně osmi.

Zatímco pro dítě bude vybrána optimální rychlost pro cvičení, měly by být použity různé možnosti. Některé děti mají rádi rychlý pohyb, zatímco jiné mají rádi hladkost a klid.

Kroutit

K provedení tohoto cvičení musí být dítě položeno na břicho a podepřeno bradou. Hlava musí být držena tak, aby byla nad hladinou vody. Dítě by se mělo pohybovat nahoru a dolů a zpět, ponořit se do vody a zvednout z něj, simulovat houpání na houpačce.

Podobné cvičení se používá k přípravě dítěte na potápění. Měl by být prováděn asi měsíc, nesnažit se přejít na nejtěžší úkol, protože dítě může být vyděšené a začít vnímat vodní procedury jako něco hrozného a nepříjemného.

Učí vaše dítě potápět se

Je těžké naučit malého potápět a jít do této fáze tréninku pouze tehdy, když dítě zvládne všechny výše uvedené techniky. Když se rodiče začínají učit, jak se potápět, měli by pochopit, že dítě má schopnosti a reflexy, které zadržují dech, takže byste se neměli bát ponořit malého do vody.

Proveďte toto cvičení, musíte začít přípravou. Dítě musí dát jasný příkaz „potápění“ a zároveň ránu do obličeje. Okamžitě zadržuje dech a zavře oči. Abychom si na to zvykli, musí být toto cvičení provedeno po dobu deseti dnů. Pak musí být cvičení komplikované. Po povelu „potápění“ musí dítě nejen foukat, ale také stříkat vodu do obličeje.

Po zvládnutí tréninku můžete přistoupit přímo k potápění. Nejprve musíte ponořit malého na dvě sekundy, a pak časem prodloužte dobu trvání pod vodou na třicet sekund.

Názor pediatrů

Pediatrové o plavání kojenců reagují odlišně. Dětský lékař Komarovsky, známý mnoha matkám, tvrdí, že děti plavající se od kojeneckého věku jsou rychleji než jejich vrstevníci, aby se rozvíjely mentálně i fyzicky. Kromě toho cvičení prováděná ve vodním prostředí přinášejí dětskému tělu neocenitelné výhody a posilují svalový systém..

Avšak plavání dětí způsobuje, že mnoho dětí je hyperaktivní, a pokud mají problémy s dýchacím systémem, zvyšují riziko bronchitidy a pneumonie..

Ale i přes to rodiče, kteří plavali se svými dětmi od narození, pozorovali pouze pozitivní výsledky. Berou na vědomí, že jejich děti spí lépe, jedí a rychleji se přizpůsobují zavedené každodenní praxi. Většina dětí si navíc užívá cvičení ve vodním prostředí a od nich získávají pozitivní emoce..

Měli byste také vzít v úvahu skutečnost, že děti a rodiče během těchto tříd spolu komunikují, což výrazně zvyšuje duchovní blízkost a úroveň důvěry, což neplatí pro ty děti, jejichž rodiče se rozhodli nezabývat se kojenci plaváním se svými dětmi.

Kdo by se neměl zabývat plaváním kojenců

U některých dětí je výcvik ve vodním prostředí vůbec nebo na určitou dobu zakázán. Chcete-li zjistit, zda dítě může začít kojit, musíte s ním jít k pediatrovi a podstoupit vyšetření.

Školení ve vodě by mělo probíhat, pokud má dítě:

 • Zánětlivý proces v akutním stádiu s horečkou;
 • Infekční nebo virová etiologie;
 • Onemocnění muskuloskeletálního systému vyžadující fixaci horních nebo dolních končetin;
 • Purulentní procesy;
 • Progresivní selhání jater nebo ledvin;
 • Kožní choroby;
 • Srdeční selhání;
 • Epileptické záchvaty;
 • Otevřené rány.

Pediatr bude schopen určit kontraindikace plavání po úplném vyšetření dítěte.

Závěr

Plavání novorozenců je užitečná a zajímavá událost. Umožňuje ponořit arašídy do blízkého prostředí, rozvinout kosterní a svalovou soustavu, posílit obranyschopnost těla a poznat svět kolem něj. Děti, s nimiž se rodiče od narození zabývají plaváním, se mnohem lépe než jejich vrstevníci přizpůsobují novým podmínkám a ve srovnání s ostatními dětmi jsou psychicky i fyzicky více vyvinuté.

Všechny výše popsané výhody kojeneckých plavání jsou tím nejlepším důvodem, jak začít připoutat své dítě k vodnímu prostředí, není to tak?

Prsa plavání

Mnoho moderních dětí se učí plavat mnohem dříve než chodit. Pro děti otevírejte speciální bazény s certifikovanými instruktory, prodávejte všechny druhy plaveckých doplňků a pořádejte skutečné soutěže. Jaké jsou výhody plavání kojenců a zda to je?

Co je to plavání dítěte

Až 3 měsíce mají děti vrozený plavecký reflex, který jim umožňuje intuitivně provádět správné pohyby rukama a nohama a zadržovat dech včas. Proto výuka plavání u kojenců přináší fantastické výsledky. Mnoho dětí se může na několik sekund ponořit a plavat pod vodou.!

Účelem lekce je přizpůsobit se vodnímu prostředí a podporovat zdraví, spíše než se naučit plavat nad vodou.

Plavání pro nejmenší: klady a zápory

Dnes, mnoho lékařů doporučuje plavání od prvních dnů života, a proto:

 • Toto je jediný sport, který má dítě k dispozici od narození;
 • Cvičení zlepšuje metabolismus;
 • Neustálé pohyby ve vodě - vynikající gymnastika pro celé tělo;
 • Koupání v teplé vodě láká dítě a má dobrý vliv na imunitu;
 • Dítě zlepšuje chuť k jídlu a spánek;
 • Dítě se učí matce důvěřovat, jejich spojení se stává silnějším;
 • Schopnost zůstat na vodě je životně důležitá dovednost a je snazší ji zvládnout v kojeneckém věku, pokud se nebojí vody;
 • Potápění stimuluje hluboké dýchání a podporuje plicní ventilaci;
 • Zvyšuje se celková vytrvalost dítěte, jeho vitalita a nezávislost;
 • Riziko gastrointestinálního traktu, kůže, nachlazení je sníženo;
 • Voda přispívá k harmonickému vývoji dítěte.

Někteří odborníci nicméně hovoří o nebezpečí plavání kojenců. Podle jejich názoru je vrozený plavecký reflex přirozeným obranným mechanismem a není nutné jej udržovat. Naučit se plavat může být pro dítě stresující a působit na jeho tělo příliš. Pokud chcete, aby se vaše dítě stalo plavcem, před začátkem výuky se poraďte s pediatrem.

Doporučujeme dodržovat zdravý rozum a podívat se na reakci dítěte. Pokud miluje vodu a úsměvy během cvičení, pak buďte ujištěni: třídy vám prospějí jen! Pokud dítě pláče v bazénu nebo v koupelně a je úzkostné, zkuste se později vrátit do tříd nebo najít jiný způsob, jak dítě rozvíjet..

Hodiny plavání zmírňují děti a posilují imunitu. Podle statistik jsou „časní plavci“ nemocní třikrát méně než vrstevníci!

Kdy začít?

Doporučuje se zahájit výuku, jakmile je pupeční šňůra odstraněna z dítěte. Není třeba se starat o novorozence v bazénu: domácí koupel je perfektní po dobu až 3 měsíců! Vezměte prosím na vědomí, že se jedná o koupel pro dospělé, nikoli o malou dětskou koupel.

V městských podmínkách není obtížné jej připravit na koupání (a plavání) novorozence: povrch důkladně očistěte jedlou sódou nebo jinými bezpečnými prostředky a opláchněte horkou vodou. Sovětský lékař, autor knihy „Plavání před chůzí“ Z. P. Firsov doporučuje snížit teplotu vody postupně: v prvních třídách - 37 ° C, v 5. - 36.5 ° C, v 9. - 36 ° C, 14. - 35.5 ° C, 20. - 35 ° C a 24. den tréninku - 34 ° C. Teplota se tak zvýší na 28 ° C.

Ve věku 3 měsíců bude dítě, které vyrostlo, už trochu malé - je čas jít do tříd ve zvláštním bazénu pro kojence. Působí na mnoha klinikách, resortech, dětských centrech. Nezapomeňte se zeptat, zda má instruktor lékařské vzdělání. Nebojte se požádat o předložení dokumentů: máte právo vědět, kdo bude s vaším dítětem jednat.

Je bezpečné vyčistit povrch vany pomocí jedlé sody.

Co potřebujete pro výuku?

Pokud se rozhodnete pro plavání s dítětem, je důležité starat se o pohodlí a bezpečnost tříd. Zde je to, co potřebujete:

 • Teploměr pro vodu - potřebný k měření teploty v domácí lázni, zejména pokud chcete své dítě zvykat na studenou vodu postupně;
 • Stopky nebo pravidelné hodinky, pomocí kterých budete sledovat čas plavání a potápění;
 • V koupelně je potřebná gumová rohož, aby ten, kdo drží dítě, neklouzl;
 • Kruh kolem krku nebo speciální kapota s kapsami na polystyrenovou pěnu (lze ji provést samostatně). Cílem je autonomní podpora hlavy dítěte na povrchu v prvním měsíci tréninku (pak si bude moci hlavu držet sám);
 • Naběračka na vodu, pokud plánujete potápění;
 • Hračky do vany. Světlé gumové kachňata, ryby, stříkací láhve, kostky vám pomohou usadit se v drobku. Při nákupu se podívejte na věkové označení: hračky pro nejmenší jsou vyrobeny z bezpečných materiálů, nejsou natřeny a necítí, neměly by obsahovat malé součásti;
 • Nepromokavé kalhotky pro plavání - v domácí koupelně se bez nich můžete obejít, ale v bazénu je nutná ochrana před překvapením;
 • Plenka nebo ručník, aby se váš malý plavec namočil po koupání.

Domácí cvičení

Takže jste se rozhodli studovat doma! Nespěchejte, abyste naplnili koupel - před dítětem se musíte připravit na cvičení, protože plavání je pro malé tělo velkou zátěží. Proveďte lehkou masáž: nejprve mrtvici a poté jemně napněte nohy, paže, hýždě a záda. Zdvihněte břicho ve směru hodinových ručiček (tyto jednoduché pohyby vám pomohou v boji proti kolice).

Dokončete přípravu lehkou gymnastikou: jemně točte a ohýbejte končetiny, cvičte „na kole“. V čase, masáž a gymnastika vás bude trvat asi 20 minut. Nyní je čas přejít na plavání!

 • Držte dítě ve svislé poloze, položte jej nohama do vody a položte jej na záda. Podepřete hlavu rukou. "Průvodce" dítě po koupeli tam a zpět. Toto cvičení lze opakovat 3-6krát;
 • Nyní pomozte dítěti odstrčit nohy ze zdi v koupelně a poté proveďte „kabeláž“ přes vodu s překlopením na bříško;
 • Cvičení „osm“: veďte malého plavce po celé délce vany, „nakreslete“ číslo 8. To lze provést jak na zádech, tak na břiše (ve druhém případě podepřete dítě bradou);
 • Šoky zdarma s rukama a nohama potěší dítě! Dej mu hodně vody, aby se ve vodě mohl opřít jednou rukou;
 • Cvičení „houpačka“: dítě leží na břiše, držíte hlavu za zátylkem a bradou tak, aby zůstala na povrchu. Provádění měřených pohybů, simulace plavání vpřed a vzad, nahoru a dolů;
 • Potápění (potápění) je poslední částí domácího programu. Nedělejte si starosti: pokud se nespěcháte, dítě nebude spolknout vodu. Nejprve se ale musí naučit zadržovat dech. Algoritmus akcí je velmi jednoduchý: řekněte hlasitě „Potápění!“ a vyhodit dítě do obličeje. Když se dítě bude snažit zadržet dech, začněte po těchto slovech stříkat ho do obličeje vodou, pak - vylévat z kbelíku. Jakmile se dítě naučí zadržet dech na povel, můžete jít na potápění a ponořit malého plavce pod vodu.

Během cvičení, jemně mluvit s dítětem, musí cítit vaši klid a důvěru. V prvních několika měsících by lekce měla trvat 15 - 20 minut, a pak můžete prodloužit čas strávený ve vodě až na 40 minut (pokud ovšem dítě plave s radostí).

Na konci sezení dejte dítěti plenku nebo ručník a lehce otřete uši bavlněnými trsy..

Pamatujte, že hlavní věcí u kojenců „plave“ je radost dítěte a rodičů. Nestavte cíl, aby se vaše dítě stalo profesionálním plavcem a jen si užívejte společných aktivit. Uspěješ!

Plavání pro kojence v bazénu

Ne všichni dospělí umí plavat. Buď byla řeka daleko, nebo ji rodiče předtím neměli, nebo nenašli ve městě bazén, nebo ho našli, ale báli se tam dát dítě. V moderním světě jsou bazény téměř v každém městě a naučit plavat své dítě není takový problém jako v našem dětství.

Ve sportovních komplexech jsou speciální bazény pro novorozence. Stojí to za to jít na takové místo s dítětem, v jakém věku to udělat, jak se připravit na koupání v dětském bazénu a proč je to všechno nutné? Shromáždili jsme všechny odpovědi!

Výhody kojenců plavání v bazénu

Dítě je v plodové vodě po dlouhou dobu. Během prvních 3 měsíců „nezávislého“ života si udržel reflexy zadržování dechu a plavání. Mnoho matek chce toto využít co nejdříve a jít do bazénu. To má své výhody:

 • Známá atmosféra. Dítě je zvyklé být v tekutině. Děti z velké části rádi koupají, uklidňují je a pomáhají jim přizpůsobit se novým životním podmínkám..
 • Potěšení pro děti. Mnoho dětí miluje plavání, a ještě více rádi stříkají.
 • Masáž. Během plavání voda jemně masíruje celé tělo dítěte, včetně břicha, které zabraňuje kolice.
 • Posílení kosterního svalu. Batole, kteří plavou, jsou fyzicky mnohem rychlejší než jejich vrstevníci..
 • Posílení těla. U silného, ​​ztvrdlého dítěte je méně pravděpodobné, že má akutní respirační infekce a snáší virová onemocnění.
 • Intelektuální rozvoj. Prsa, která se potápí a zadržují dech, se vyvíjejí rychleji než jejich vrstevníci. Zadržte dech po dobu 7-8 sekund. vede ke zvýšené výživě mozku, což určuje rychlý vývoj inteligence.
 • Posílení kardiovaskulárního systému. Kontrast teploty vzduchu a vody, aktivní pohyby ve vodě - to vše posiluje nejen kostrové, ale také kardiovaskulární svaly, vyvíjí oběhový systém.
 • Socializace. Když je dítě zapojeno do skupiny, dítě vidí, že není sám, jsou tu další matky, instruktorky a děti jako on. Toto je první krok k poznání, že dítě žije ve společnosti.

Poškození kojenců plavání v bazénu

Kromě zjevných výhod u kojenců plavajících se v bazénu existuje řada nástrah:

 • Stres. Tato voda je pro dítě známá a poprvé vidí bazén, personál, cizince a děti. Dítě se může bát.
 • Velké zatížení těla. Ne všechna děti se rodí robustní, a ne každý v tak jemném věku je zobrazen jako kaluž. Můžete to jednoduše přehánět třídami a způsobit nenapravitelné poškození dítěte. To platí zejména pro děti s vrozenými patologiemi srdce, dýchacích cest a kloubů.
 • Nemoc. Ne všechny matky, instruktoři a inspektoři v bazénu jsou svědomí ohledně svých povinností. Chůze před bazénem gynekologa pro maminku a pediatra pro dítě, pomoc lze jednoduše koupit.
 • Chlór. Voda v bazénu je chlorovaná a zabraňuje nečestnosti některých matek. Pokud má dítě jemnou pokožku, jsou možné alergické reakce.
 • Problémy s ušima. Pokud dítě šťastně postříká a ponoří, voda mu určitě spadne do uší. Voda sama o sobě není nebezpečná, je nebezpečné, že nemá čas na vyschnutí před opuštěním bazénu. A voda v uších + chladný vánek = otitis media. A klobouk nemusí zachránit.
 • Střevní problémy. Všechny stejné chlorované vody spolknuté během plavání mohou způsobit různé zažívací potíže..
 • Helminths. Zpravidla je to přísně v bazénu - všechny děti vyžadují certifikát pro testy hlíst. Ale v kojeneckém bazénu se matky i instruktory vykoupají. Jaká je šance, že jsou všichni zdraví?

Kdy začít plavat?

Pokud jste vyvážili všechny klady a zápory a rozhodli jste se jít do dětského bazénu pro kojence, další logická otázka zní: „jaký věk?“ Zde je názor odborníků rozdělen:

 • Jakmile se pupeční rána uzdraví. Za měsíc se obvykle uzdraví v dítěti a dítě se začne učit plavat v koupelně. Po několika týdnech studia doma můžete začít trénovat ve specializovaném bazénu. A musíte to udělat hned teď, protože plavecký reflex a dechový reflex bude s dítětem až 3 měsíce, po kterém začnou mizet, bude obtížnější naučit dítě plavat.
 • Ne dříve než rok. Mnoho odborníků se domnívá, že pokud by měly plavecké reflexy a dechové podložky zmizet, pak ať už je to třeba, musíte své dítě naučit plavat po tomto období, jinak budete muset přeškolit ve vyšším věku. Je vhodnější jít do bazénu pro děti od 1 roku, protože dítě již má své vlastní „já“, a během tohoto období je socializace důležitá - dítě již vyvinulo pocit „svých“ a „cizinců“..

Jak se připravit na výlet do bazénu

Pokud matka kojí, musí se nejprve při porodu poradit s mamologem nebo alespoň rodinným lékařem ohledně bazénu. Pokud je vše v pořádku a vy jste se rozhodli jít do kojeneckého bazénu, nikdo vás tam nenechá takhle.

Co potřebujete k získání průkazu:

 • pro matku - osvědčení od gynekologa;
 • pro dítě - výsledek analýzy pro enterobiózu, vajíčko, seznam od pediatra.

Pro pohodlný pobyt dětí v bazénu a koupání sbírejte potřebné věci.

Pokud máte v úmyslu se vážně zapojit - zakupte si sportovní brašnu a ponechte v ní veškeré příslušenství:

 • plenky na plavání - nikdo nebude potěšen, pokud se celý bazén stane „dětským překvapením“;
 • kalhotky (plavky) a klobouk do bazénu, označené „pro kojence“ - jsou šity speciálním způsobem;
 • dva ručníky s rohem;
 • dětská pěna na koupání - chlorovaná voda, v mnoha bazénech je sprchový kout s běžnou vodou, který odplavuje chlor z jemné kůže;
 • nepromokavá plenka a suchá plenka - po koupeli budete muset dítě „vyměnit“;
 • láhev se směsí - pokud je dítě umělé;
 • oblíbené hračky ke koupání - pro usnadnění přizpůsobení na novém místě;
 • po bazénu je důležitý dobrý klobouk, aby nedošlo k ušima.

Důležité! Plavecké kufry pro kojence pro bazén a klobouk by neměly být vybírány pro růst, ale měly by mít přísnou velikost - aby se neotíraly a nespadly.

Když je sáček smontován, zůstává to nejmenší - připravit se na - kojení - v bazénu.

Jak začít trénovat plavání pro novorozence: techniky a cvičení

Trénink plavání pro děti od 3 do 6 let je podobný jako u dospělých. A plavání dětí má vlastnosti. Začněte se učit plavat lépe doma v koupelně pro dospělé. Chcete-li to provést, můžete si najmout instruktora, nebo si můžete udělat všechno sami, pokud víte, jak plavat a nebojí se vody. Zde je několik úvodních cvičení:

 • Ponoření. Začněte nohama a řekněte: „Budeme plavat hned.“ Postupně ve svislé poloze ponořte dítě do vody kolem krku.
 • Zapojení na zádech. Když je dítě klidné ve vodě, můžete ho položit do náruče na zádech a pohybovat se tam a zpět v koupelně. Udržujte své nohy volné, opřete se o zadní část hlavy.
 • Odpor. Na zádech zatlačte nohy dítěte do boku koupelny a nechte jej odstrčit. Čím silnější to tlačí, tím dále jej pohybujete rukama ze strany.
 • Osm. Opatrně nakreslete dítě na zadní část obrázku osm koupelnou. Rychlost takového zapojení závisí na přání dítěte.
 • Obraťte se na bříško. Ve stejném pořadí provádějte všechna cvičení, držte dítě pod prsou a pod boky, pokud již drží hlavu.

Důležité! Když všechna cvičení přijdou, můžete jít do bazénu. První ponor je lepší pod dohledem odborníka.

Užitečné tipy a triky

 • Nebuďte líní a prohlédněte si bazén. Věnujte pozornost čistotě, pořádku, pořádku personálu. Zjistěte, jaká je teplota vody v bazénu (měla by být 30-32 ° С). Vyžadovat lékařskou knihu instruktora.
 • Nedělejte rozhodnutí bez pediatra. Poraďte se, zda je vhodné, aby vaše dítě v tak malém věku navštívilo bazén.
 • Pokud město nemá specializovaný bazén - nejděte do běžného! Voda je tam chladnější, hladina chlorace je vyšší a bezpečnostní požadavky jsou nižší..
 • Pokud se dítě proceduře nelíbí - nepřekonávejte ji. Zkuste to později ve vyšším věku..
 • Neboj se. Pokud se ve vodě cítíte nejistě, dítě bude cítit vaše obavy a bude také velmi napjaté.
 • Doprovázejte všechny akce ve vodě slovy - takže dítě je klidnější.
 • Neplavte déle než půl hodiny. Pro dítě je to dost nákladu.
 • Dopřejte si radost z plavání s dítětem - potom bude dítě klidné a šťastné.

Prsa plavání v bazénu - video

Toto video vyzdvihuje otázku, jak staří můžete jít do bazénu..

V tomto videu Dr. Komarovsky a trenér diskutují o otázce plavání kojenců, kdy začít a jaká cvičení lze provádět v domácí lázni..

Toto video ukazuje řadu cvičení s dítětem v bazénu.

Plavání nebo ne v dětství je věcí každého jednotlivého dítěte a rodičů. To je užitečná činnost pro matku i dítě. Pokud máte příležitost naučit se plavat od prvních měsíců - proč to nevyužít? To je příjemné pro matku a dítě a pro vodní procedury existuje mnohem více výhod než nevýhod!

Články O Neplodnosti