Hlavní Analýzy

Proč je v raných stádiích zmrazené těhotenství? Recenze gynekologů

V moderním světě je plánování dítěte pro manželské páry stále obtížnější. Je to způsobeno obtížemi v početí a zvýšeným rizikem porodu dítěte po výskytu požadovaných dvou pruhů při testu. Gynekologové potvrzují zklamání: 15–20% zaznamenaných těhotenství se zastavuje ve vývoji.

Ve většině případů se to stane v prvním trimestru, ale hrozná patologie může předstihnout ženu „v pozici“ a mnohem později. Abyste tomu zabránili, musíte pochopit, proč je v raných stádiích zmrazené těhotenství a jak se projevuje.

Zmrazené těhotenství: jaká je patologie a kdy se to může stát?

Stav, ve kterém se plod zastaví ve vývoji a přestane růst, což vede k jeho další smrti, se v gynekologii nazývá zmrazené těhotenství. Po smrti embrya může nějakou dobu zůstat v děloze..

V počátečním stádiu takový proces vede k rozvoji „syndromu mrtvého plodu“, od kterého se zastaví kontraktilní aktivita reprodukčního orgánu a v ženském těle jsou pozorovány krevní sraženiny a silné krvácení..

Podle statistik v 75% případů embryo umírá na známky nebezpečí přerušení těhotenství. Nejnebezpečnější období, kdy je pravděpodobnost zmrazení embryí nejvyšší, jsou období od 3 do 4, od 8 do 11 a od 16 do 18 týdnů.

Jak si všimnout blednutí plodu: časné a pozdní příznaky

Pokud navštívíte ženské fórum věnované těhotenství a výchově malých dětí, můžete narazit na mnoho recenzí žen, které měly první těhotenství mrtvé, i když na dlouhou dobu ani netušily, co se stalo..

Je opravdu těžké rozpoznat patologii, pokud neexistují jasné příznaky. Tato situace již představuje hrozbu pro samotnou těhotnou ženu, protože mrtvý plod brzy začne otrávit své tělo a negativně ovlivnit reprodukční orgány..

V prvním trimestru bude možné zjistit blednutí dítěte pouze s pečlivým pozorováním chování jeho těla, což vám umožní všimnout si následujících příznaků nebo alespoň jednoho z nich:

 • neobvyklý vaginální výtok. Nejprve jsou pozorovány bělavé nebo mléčné barvy hlenu, poté se v něm vytvoří krvavé pruhy a nakonec začne silné krvácení;
 • oslabení toxikózy. K zvracení dochází v důsledku zvýšené hladiny hCG v těle. Pokud se vývoj plodu zastaví, hormon přestává být produkován, což znamená zastavení toxikózy. Ale takový příznak v prvním trimestru není vždy příčinou zmrazení embrya..

Hlubší porozumění této problematice pomůže knize Olze Pankové „Zmrazené těhotenství“, v níž autorka odhaluje příčiny, příznaky a důsledky patologie, jakož i tajemství úspěšného porodu dítěte..

 • zhoršení pohody. Vyvolává se intoxikace těla, jejíž důsledky se projevují silnou únavou, ospalostí, ztrátou síly, horečkou, závratěmi a křečemi v břiše;
 • změna bazální teploty. Po smrti plodu klesají obvyklé ženy „v poloze“ 37 stupňů a výše na úroveň 36,7 stupňů. Pokud nevyčistíte dělohu od mrtvého embrya, začne se rozkládat a otrávit tělo zevnitř, což povede ke zvýšení teploty na 37,5 stupně.

Druhý trimestr a ani poslední měsíce tohoto období nejsou vždy bezpečné, pokud jde o úplné zastavení vývoje a růstu dítěte v děloze. Během těchto období těhotenství může docházet k blednutí, což svědčí o nedostatečném míchání dítěte po dobu delší než jeden den, silných bolestech při tažení v břiše a výskytu sekrecí s nepříjemnou vůní hniloby.

Důvody zmeškaného těhotenství: recenze lékařů a skutečné příběhy z lékařské praxe

V současné době je možné z 10 těhotenství zaznamenaných v nemocnici úspěšně vydržet pouze ve 4 případech a pouze 3 pacientky jsou schopny porodit zdravé děti..

Statistiky jsou děsivé, takže lékaři se při prvním vyšetření snaží vysvětlit ženám, jak důležité je chránit vaše tělo a pochopit příčiny zmeškaného těhotenství. To vám umožní být ve střehu a včas si lehnout a uložit.

Možná, že ti, kteří stále nevědí, proč plod zamrzne v raných stádiích, pomohou následující recenze gynekologů:

Olga Zorina, porodnice-gynekologka:

"Podrobná histologie pomůže zjistit skutečný důvod k zastavení vývoje plodu." Oslovilo mě mnoho žen, které mají tuto hroznou diagnózu, ale bez vysvětlení, proč k tomu došlo.

Tady je to, co dělat v podobné situaci: udělat krevní test na progesteron, který se provádí ve dnech 21-23 dnů cyklu, a také provést PCR nebo polymerázovou řetězovou reakci k detekci sexuálně přenosných infekcí v těle.

Pokud jsou testy normální, budete muset projít endometriální trubkovou biopsií s histologií. Je velmi důležité stanovit příčinu patologie, protože to pomůže vyhnout se rizikům v následujících obdobích. “.

Olga Borisova, gynekologka:

"Vždy je děsivé říci svým pacientům, že jim byla diagnostikována mrtvá a mimoděložní těhotenství, ale je mnohem těžší vyslovit rozsudek pro blízké." Stalo se to mému příteli, který byl tak šťastný, když viděl na zkoušce cenné pruhy..

Ona a její manžel nepochybovali o tom, s kým lékařem se obrátit. Byl jsem rodinným přítelem a pár ve 12. týdnu semestru se ke mně obrátil, abych se zaregistroval. Když přišla řada ultrazvuků a já jsem stanovil diagnózu, vyšlo najevo, že těhotenství bylo zmrazeno a embryo se zastavilo další 5 až 6 týdnů těhotenství.

Následovalo čištění, rehabilitační období a navrácení psychoemocionálního zázemí. Naštěstí o dva roky později měl pár zdravou dívku.

Mila Petrushina, porodník-gynekolog:

„Je důležité pochopit, že je nemožné uvést příčinu ihned po zjištění patologického stavu. Před určením toho, co způsobilo takovou hroznou diagnózu a jakou léčbu bude, je třeba podstoupit určité vyšetření a absolvovat řadu testů.

Často se stává, že endometrium ženy v rané fázi není připraveno na fixaci a záchranu plodu. Příčinou může být nachlazení, které byl pacient v době oplodnění nemocný, hormonální poruchy, teratozoospermie a nesprávný životní styl.

Není třeba zoufalství. Je důležité najít původ problému, zotavit se a věřit v úspěšné těhotenství se zdravým dítětem. “.

Existuje mnoho důvodů pro potrat a je nepravděpodobné, že by se s nimi dalo řešit bez příslušných analýz..

Patologii samotnou lze identifikovat:

Léčba a prevence neúspěšného potratu: jak se zotavit ze ztráty a zabránit druhé tragédii?

V lékařské praxi jsou často pozorovány pacientky, u nichž je druhé těhotenství zamrzlé, a dokonce i třetí a někdy i více.

Přežít jednu tragédii může být morálně velmi obtížné a ženy, které ztratily několik dětí v řadě, zcela zoufají, že mají dítě. V raných stádiích je důležité včas odhalit odchylky, aby bylo možné provádět účinnou léčbu..

Pokud je diagnostikováno vyblednutí plodu, jsou předepsány následující možnosti léčby:

 • léky - léky k dosažení libovolného potratu. Povoleno až 8 týdnů;
 • vakuové aspirace - vyčeření dělohy pomocí vakuového aparátu. Provede se operace pod anestézií..

I při IVF není vyloučeno zastavení vývoje a růstu dítěte v děloze. A to se děje s umělým oplodněním v 15% případů. Každá dívka, která sní o tom, že se stane matkou, by si měla pamatovat důležitost preventivních opatření, která zabrání zamrznutí těhotenství.

Očkování proti ovčím neštovicím a zarděnkám, jakož i diagnostika a odstranění infekčních nebo zánětlivých onemocnění - to vše musí být provedeno ve fázi plánování rozšíření rodiny. Je velmi důležité zůstat v duchu silní, věřit v sebe, nezoufat a nezapomenout na svou ženskost.

Atraktivní make-up se širokýma očima každé dívce připomene sílu její krásy. K tomu vám pomůže řasenka Xpress Control 4D, která dává cilii závratný objem a úžasnou délku. Očekávejte narození svých dětí krásné a zdravé!

zjištění

Ženy ve fázi plánování dítěte a během jeho těhotenství by měly nepochybně myslet pouze na dobré, dobře se starat o své zdraví a řídit se všemi doporučeními lékaře. Avšak vědět, že existuje taková patologie, jako je zmrazené těhotenství a jak je rozpoznáno, ještě neublíží.

Pokud si myslíte, že informace v tomto článku jsou užitečné a poučné, vyzvěte své přátele, aby si je přečetli na sociálních sítích. Zlepšit demografickou situaci v zemi, bez ohledu na to, co se stane. Uvidíme se!

S pozdravem Katherine Grimová, matka nádherné dcery!

Příznaky zmeškaného těhotenství

Zmrazené těhotenství je patologie, jejíž příčiny dosud nebyly plně prozkoumány. Mrtvé těhotenství v medicíně se nazývá neúspěšné potraty. Pravděpodobnost vzniku problému nezávisí na věku ženy, jejím sociálním postavení a počtu předchozích těhotenství. Příčiny patologie stále nejsou zcela objasněny. Podle statistik má každá 176. žena plánující stát se matkou zmrazené těhotenství.

Co je to patologie??

Nevyvíjející se těhotenství - intrauterinní smrt plodu spojená s nevratnými procesy v tkáních. Patologie nemá výrazné znaky, jako je například potrat. Z tohoto důvodu je důležité vědět o prvních příznacích patologie, aby bylo možné včas vyhledat lékařskou pomoc..

Důležité! V gynekologii se často vyskytuje takový koncept jako prázdné vajíčko plodu. Tento stav je pozorován, když je vajíčko oplodněno a připojí se k endometriu. Samotná buňka však neobsahuje embryo.

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Nejčastější příčinou potratu je genová mutace. V 70% případů jsou příčinou smrti embrya až 8 týdnů. K genetickým poruchám v těle může vést mnoho faktorů: chronická nebo dědičná onemocnění, užívání drog, konzumace alkoholu budoucími rodiči.

Důležité! Během těhotenství musíte podstoupit screening předepsaný gynekologem a genetikem. Tato studie odhalí časné abnormality u dítěte..

Pravděpodobnost neúspěšného potratu se zvyšuje, pokud se nastávající matka nemůže vzdát špatných návyků: kouření, špatná výživa a pití alkoholu. Léky, které těhotná žena bere bez souhlasu lékaře, jsou schopny vyvolat u plodu různé abnormality..

Proto jsou v prvním trimestru účinné léky předepisovány pouze v extrémních případech, například u závažných infekčních chorob. Po 10 týdnech těhotenství se vytvoří silná placenta, která chrání plod před vnějšími negativními účinky. V tomto případě nebude užívání léků pro něj tak nebezpečné.

Mezi další příčiny zmeškaného těhotenství patří:

 1. Rhesusův konflikt matky a plodu. Tento problém se týká zejména žen, které prodělaly více potratů. Protilátky proti embryu se postupně hromadí v těle ženy, což snižuje pravděpodobnost úspěšného těhotenství.
 2. Těžká infekční a virová onemocnění. Nastávající matky jsou náchylné k patogenní flóře, takže se během epidemií rychle nakazí. Některé nemoci (zarděnky, plané neštovice, spalničky) mohou nejen vyvolat smrt embrya, ale v budoucnu mohou způsobit i fyzické a duševní abnormality dítěte. V takových případech může matka souhlasit s potratem nebo rozhodnout o narození a výchově zvláštního dítěte.
 3. Hormonální poruchy. Příčinou potratu může být nedostatek prolaktinu nebo nadbytek testosteronu. Pokud měla žena před početím nepravidelnou menstruaci, je nutné o tom informovat gynekologa..

Rizikové faktory pro vývoj mrtvého těhotenství:

 • narozené ženy, jejichž věk přesahuje 35 let;
 • četné potraty v minulosti;
 • přítomnost defektů ve struktuře dělohy;
 • mimoděložní těhotenství dříve diagnostikovaná.

V přítomnosti alespoň jednoho rizikového faktoru je žena pod gynekologem pod zvláštní kontrolou. Do rizikové skupiny pro abnormální těhotenství patří i ženy, které odmítají být viděny odborníky.

Důležité! Každá těhotná žena by měla být registrována u gynekologa po dobu 7-8 týdnů těhotenství.


Načasování zmeškaného těhotenství

K problému dochází v jakékoli fázi těhotenství (i několik dní před porodem). Při zkoumání statistických údajů zaznamenali lékaři několik období, která jsou pro tvorbu plodu nejnebezpečnější:

 • 3. a 4. týden od okamžiku početí;
 • 7-11;
 • 16. - 18. týden.

Po 20. týdnu je jen málo případů zakrnělého vývoje dítěte. Převážná většina problému se vyskytuje až 14 gestačních týdnů. Příčinou anomálie v prvním trimestru jsou genetické abnormality a hormonální poruchy, ve druhém a třetím trimestru - infekční onemocnění.

Příznaky patologie v raných stádiích

Žena si nemusí okamžitě všimnout mrtvého těhotenství, zejména pokud se neprojevuje klinickými příznaky. Podmínka však představuje hrozbu pro život ženy, protože rozpadající se plod otráví tělo a poškozuje reprodukční systém. Při pečlivém studiu jejího stavu si však žena může všimnout následujících příznaků, které jsou charakteristické pro nevyvinuté těhotenství:

 1. Abnormální výboj. Tělo ženy se po smrti snaží samostatně zbavit plodu. Do 48 hodin může mít bělavý výboj obvyklé konzistence. Poté se v hlenu objeví krvavé pruhy. Krvácení se postupně stává stále bohatším.
 2. Změna intenzity toxikózy. Po implantaci fetálního vajíčka se mnoho žen cítí zvracením. Jsou spojeny se zvýšenou produkcí hCG. Pokud plod umírá, produkce hormonů se zastaví. Po dni může žena cítit úlevu. 4-6 dnů po smrti plodu zcela zmizí příznaky toxikózy. Ne vždy tento příznak naznačuje patologické procesy v těle. Intenzita toxikózy se může snížit v důsledku fyziologické závislosti ženy na plodu.
 3. Zhoršení celkové pohody. Embryo, které se po dlouhou dobu v ženském těle rozkládá, vyvolává intoxikaci těla. Zpočátku se stav podobá nachlazení a je doprovázen únavou, zhroucením. Po dvou týdnech se objeví živější známky patologie: závratě, úzkost, křeče v břiše, teplota.
 4. Náhlé změny bazální teploty. U těhotných žen je ukazatel na úrovni přesahující 37 stupňů. Po zániku plodu klesne značka na teploměru na 36,7 stupňů a v době rozkladu embryí stoupne na 37,5 stupňů..

Příznaky patologie v pozdním těhotenství

Od druhého trimestru se k uvedeným příznakům zmeškaného těhotenství přidávají další projevy. Živý klinický obraz problému je způsoben skutečností, že plod je velký.

Mezi hlavní projevy nevyvinutého těhotenství ve druhém nebo třetím trimestru patří:

 • absence pohybů plodu po dobu delší než 24 hodin;
 • kreslení bolesti v břiše;
 • únik vody s nepříjemným hnilobným zápachem.

Nedostatek pohybu plodu může také signalizovat nedostatečný přísun kyslíku. Situace nastává, když je krk nebo tělo dítěte propleteno pupeční šňůrou. Pokud žena včas konzultuje lékaře, může být dítě zachráněno před zadušením.

Jedním z charakteristických příznaků blednutí těhotenství v pozdějších stádiích je změna velikosti prsou. Pokud se ST vyskytla před 25. týdnem, pak se hrudník během několika dní vrátí k původní velikosti. Později po smrti plodu může být kolostrum vylučováno z žláz..

Po smrti plodu se nejen velikost hrudníku, ale i břicha zmenšuje. Důvodem je skutečnost, že po tragédii se snižuje množství plodové vody. Uvedené příznaky budou u ženy pozorovány jeden až dva dny po smrti plodu. V pozdním těhotenství se tělo snaží zbavit mrtvého dítěte již ve 4. - 5. dni.

Diagnóza zmeškaného těhotenství

Vyšetření na zmrazené těhotenství zahrnuje následující typy procedur:

 • vizuální vyšetření gynekologa;
 • Ultrazvuk
 • hCG odběr krve;
 • měření bazální teploty

První dvě metody jsou považovány za hlavní při identifikaci příznaků zmeškaného těhotenství, ostatní jsou pomocné.

Důležité! Pokud jsou podezření na zmeškané těhotenství až do 7. týdne, je potrat odložen na druhé ultrazvukové vyšetření. Může se stát, že přístroj nezjistil životně důležité funkce embrya nebo lékař udělal chybu při výpočtu podmínek početí.

 • rané období - nesprávné umístění plodu nebo jeho poškození;
 • pozdní termín - absence srdečního rytmu plodu a nesoulad jeho velikosti s termínem.

Ultrazvuková data nestačí k provedení konečné diagnózy - ST. Kvůli hormonálním poruchám a psychickému stresu u žen může retardace růstu plodu trvat až čtyři týdny. V tomto případě je druhý ultrazvuk proveden po dvou týdnech. Pokud se plod nezvýšil, znamená to, že je mrtvý.

Patologické ošetření

Populární způsob, jak osvobodit dělohu od mrtvého plodu, je lékařský potrat. V Rusku se provádí až po dobu 9 týdnů těhotenství, v Evropě až do 12. Pro terapii se používají mifepriston a misoprostol. Tato metoda poskytuje účinný výsledek, má však seznam kontraindikací:

 • porucha krvácení;
 • těžká anémie;
 • selhání ledvin a jater;
 • mimoděložní těhotenství.

Pokud je diagnostikováno zmrazené těhotenství ve 13. až 22. týdnu, uchylují se k umělé stimulaci porodu jednou z metod:

 1. Intramiální. Pomocí tenké jehly se do močového měchýře vstříkne 20% roztok chloridu sodného.
 2. Izolovaný. Úvod do vagíny mifepristonu nebo misoprostolu při perorálním podání jednoho z léků.

Pokud výše uvedené způsoby odstranění plodu nepřinesly výsledky nebo mají kontraindikace pro vedení, pak se lékaři uchylují k uložení zátěže na předchozí část plodu močového měchýře.

Ve třetím trimestru je umírající plod odstraněn umělým porodem. Provedení císařského řezu v tomto případě je zakázáno, protože může dojít k infekci krví. V případě nouze bude žena muset porodit mrtvé dítě bez anestezie.

Po ošetření musí žena dodržovat následující pravidla:

 1. Užívejte hormonální léky pro rychlé zotavení endometria.
 2. Pijte antibiotika, abyste zabránili endometriální infekci. Předepisují se léky ze skupiny makrolidů nebo cefalosporinů.
 3. Podstupují fyzioterapeutické postupy zaměřené na regeneraci poškozených tkání dělohy.
 4. Užívejte léky na posílení imunitního systému.

Dalším způsobem, jak odstranit vajíčko plodu, je kyretáž. Po dobu až 12 týdnů je vakuové odsávání dělohy přijatelné. Standardní postup kyretáže se provádí pouze v extrémních případech, protože může vést k nevratnému poškození epitelu.

Indikace pro tradiční kyretáž:

 • neúčinnost lékové terapie;
 • očištění dělohy od zbytků plodu po neúplném potratu.

Kyretáž je předepisována ženám po ultrazvuku, krevním testu a elektrokardiogramu. Je nutná předběžná konzultace s lékařem, který provede anestezii.

Průběh postupu kyretáže:

 1. Anestezii se podává intravenózně ženě, která začne působit během několika sekund.
 2. Genitálie jsou léčeny antiseptickými látkami.
 3. Lékař používá zrcadlo k fixaci děložního hrdla kleštěmi a rozšíření děložního hrdla.
 4. Očista se provádí kyretou vybavenou na konci smyčkou. S tím jsou seškrábány všechny sliznice děložního hrdla a dělohy.
 5. Po kyretáži se do dutiny dělohy injikují léky stimulující kontrakci. Ošetřená oblast je dezinfikována roztokem jodu..

Po operaci jsou odstraněny všechny fixační gynekologické nástroje. Na ženský žaludek je položena zima, což pomáhá zúžit malé cévy a tónovat dělohu. Menstruační cyklus ženy by se měl zotavit 6-7 týdnů po kyretáži. Operace se smí provádět až do druhého trimestru (méně často k pozdějšímu datu).

Důsledky zmrazeného těhotenství

Ukončení těhotenství je stres pro ženské tělo, bez ohledu na zvolenou metodu léčby následně. Po operaci bude možné se plně zotavit až po 6 měsících. Během této doby bude žena muset pít hormony.

Komplikace po zmrazeném těhotenství:

 1. Psychologické trauma spojené se strachem z neúspěšného průběhu následujících těhotenství nebo z neschopnosti otěhotnět dítě.
 2. Neplodnost. Aby se zabránilo rozvoji komplikací, je nutné dodržovat doporučení lékaře a být pravidelně vyšetřován gynekologem. Příznaky nouzové návštěvy gynekologa - horečka, těžké vaginální krvácení.
 3. Zánětlivá onemocnění dělohy. Komplikace se často vyvíjí po tradičním kuretáži. Během operace se odstraní sliznice genitálního orgánu, díky čemuž je zranitelnější vůči patogenní flóře.
 4. Adhezivní procesy. Zánět dělohy vede ke skutečnosti, že některé její části se drží spolu. Deformace orgánové dutiny následně způsobuje neplodnost.

Prevence nevyvíjejícího se těhotenství

Každý pár plánující dítě musí nejprve podstoupit soubor studií, které zahrnují krevní test na infekci, pánevní ultrazvuk a genetické testy. Doporučuje se zdržet se početí, pokud před méně než 6 měsíci jeden z partnerů trpěl zarděnkami, planými neštovicemi nebo těžkou chřipkou.

Mezi další opatření zaměřená na prevenci zmeškaného těhotenství patří:

 • provádění preventivních očkování;
 • hostující genetika;
 • normalizace hormonálního pozadí;
 • udržování zdravého životního stylu;
 • abstinence od letů v prvních měsících od okamžiku početí.

Při správném plánování je pravděpodobnost úspěšného těhotenství asi 90%. To platí také pro případy, kdy žena v minulosti utrpěla neúspěšné pokusy porodit dítě. Je důležité ignorovat návštěvy multidisciplinárních odborníků, kteří po zmrazeném těhotenství sestaví příslušný léčebný plán.

Zmrazené těhotenství: příčiny, příznaky, léčba a prevence

U žen jakéhokoli věku lze pozorovat jev, jako je zmrazené těhotenství. Vznik této patologie přispívá k soutoku mnoha faktorů a okolností. Aby se zabránilo vyblednutí plodu, je nutné přísně dodržovat doporučení a rady gynekologa, kterého pozorujete, a pečlivě se starat o své zdraví i ve fázi plánování narození dítěte..

Naštěstí je tato patologie u žen vzácná: jednou ze 176 normálně se vyvíjejících těhotenství je zmrazené těhotenství. Pod zmrazeným těhotenstvím se rozumí patologie vývoje těhotenství, při které dochází k zastavení vývoje a růstu plodu, v důsledku čehož zemře. Tento jev se vyskytuje ve všech stádiích těhotenství, ale nejčastěji v prvních třech měsících těhotenství (až 13 týdnů). Zmrazené těhotenství může vyvolat výskyt zánětlivých procesů v ženském těle a vést k dalším nežádoucím následkům. Představuje to zejména hrozbu pro budoucí potomky. Příznaky zmeškaného těhotenství lze pozorovat v časných a pozdních stádiích těhotenství, zatímco příznaky ve druhém trimestru se budou lišit od příznaků v časných stádiích.

Jak identifikovat zmrazené těhotenství včas?
Symptomy blednutí plodu jsou zpravidla velmi přesné a lékařská diagnóza nezpůsobuje potíže vůbec. Nejdůležitějším znakem zastavení růstu a vývoje embrya je vymizení příznaků vyvíjejícího se těhotenství. Když se objeví první podezření, je nutné konzultovat lékaře, který podle výsledků ultrazvukového vyšetření zjistí přítomnost nebo nepřítomnost symptomů zmrazeného embrya.

K dnešnímu dni lékaři vypočítali podmínky vývoje plodu, při kterých je riziko vyblednutí velmi vysoké: prvních 3 až 4 týdny, od 8 do 11 týdnů a od 16 do 18 týdnů těhotenství. Obzvláště pravděpodobný je vývoj zmrazeného těhotenství v osmém týdnu, kdy jsou pozorovány změny v těle matky a dochází k pokládání nejdůležitějších orgánů nenarozeného dítěte..

Příčiny mraženého těhotenství.
Tento jev může vyvolat cokoli, počínaje porušením hormonálního pozadí matky a genetických poruch plodu a končící akutními infekčními chorobami a špatnými návyky. Mezi nejčastější příčiny zmeškaného těhotenství patří žena, která konzumuje velké množství alkoholu, drog a cigaret, stejně jako nemoci, jako je opar, chlamydie, toxoplasmóza atd. Samozřejmě, pokud žena opravdu chce mít zdravé dítě, odstraní všechny tyto nebezpečné faktory v raných fázích porodu dítěte..

Genetické abnormality ve vývoji embrya jsou nejčastějším faktorem způsobujícím zmrazení plodu (70% případů) po dobu až osmi týdnů. V tomto případě příroda sama o sobě nedává život původně „nemocnému“ plodu. V budoucnosti, pokud jsou oba rodiče absolutně zdraví, je velmi pravděpodobné, že se tato situace znovu nestane. Pokud druhé, třetí a následné těhotenství v řadě končí u potápějícího se embrya, znamená to poruchu genetických faktorů.

Hormonální poruchy v těle ženy také často vyvolávají vývoj zmrazeného těhotenství. Je to hlavně kvůli nedostatku progesteronu nebo hormonu těhotenství v ženském těle, bez kterého nemůže dojít k úspěšnému připojení embrya k děloze..

Hyperandrogenismus je také jednou z příčin blednutí plodu. Asi dvacet procent žen zvyšuje hladinu mužských pohlavních hormonů (androgenů) během porodu, v důsledku čehož žena začíná tvořit mužské rysy (nadměrná vegetace, změny vlastností kůže, hlas, postava atd.). Proto, pokud dříve došlo k opomenutí těhotenství, potratu, častým zpožděním menstruace a růstu vlasů podle typu mužů, je důležité provést testy k určení hormonálního stavu a v případě potřeby podstoupit léčbu před plánováním těhotenství, čímž se předejde nebo výrazně sníží pravděpodobnost úniku plodu v budoucnosti.

Různé infekce mohou způsobit zmrazení plodu nejen na začátku, ale také v pozdějších stádiích těhotenství (asi 30% případů). Během porodu dítěte je imunita ženy zcela potlačena, protože pak by tělo jednoduše začalo bojovat s cizím tělem, které se objevilo, kterým je embryo. Výsledkem je, že tělo matky je velmi zranitelné vůči různým infekcím. U žen v pozici se všechna infekční onemocnění začínají zhoršovat. Rostlina, která není nebezpečná, se začne intenzivně množit, aktivuje se vaginální mikroflóra, což představuje hrozbu nitroděložní infekce plodu. Zvláštním nebezpečím je však infekce nastávající matky právě v průběhu těhotenství a nikoli zhoršení stávajících infekčních chorob. Zejména infekce planými neštovicemi nebo zarděnkami může kromě zmrazeného těhotenství způsobit abnormalitu vývoje plodu. V této situaci již vyvstává otázka potratu. Nevratné změny mohou vést k infekci cytomegalovirem (CMV), což vyvolává mnohočetné malformace embrya.

Vážným nebezpečím pro plod je obvyklá chřipka, kterou těhotná žena může „zvednout“. Vzhledem k oslabené imunitě je velmi obtížné tolerovat i obvyklé ARVI. Stojí za povšimnutí, že samotný virus není vůbec nebezpečný, ale kolik je jeho projevů: intoxikace, horečka, která zase narušuje průtok krve od matky k plodu. V důsledku nedostatku kyslíku a základních živin může plod umřít.

Nesprávný životní styl, včetně nevyvážené stravy a špatných návyků, častého stresu a nadměrného namáhání, může také způsobit zmrazení plodu. Kromě toho nedostatečné procházky čerstvým vzduchem, používání kávy a jiných škodlivých nápojů mohou způsobit komplikace v podobě včasného oddělení placenty a zvýšení tónu dělohy. To vše vede k narušení průtoku krve, v důsledku toho plod nedostává kyslík a potřebné látky.

Je třeba poznamenat, že těhotenství v důsledku oplodnění in vitro má často za následek zmrazení embrya nebo spontánní potrat.

Příčinou zmrazeného těhotenství může být také užívání léků ženou (bez jejího těhotenství), jejíž použití je během těhotenství kontraindikováno. Měli byste vědět, že několik měsíců před plánovaným těhotenstvím i během něj se nedoporučuje používat žádné léky bez lékařského předpisu. Užívání léků v časných stádiích (7-10 dní) však nemůže způsobit zmeškané těhotenství, protože v tuto chvíli neexistuje těsné spojení mezi embryem a jeho matkou. V období po 8-10 týdnech těhotenství placenta chrání před účinky léků, proto je pravděpodobnost případů zmeškaného těhotenství později mírně snížena. Pokud nastávající matka pracuje v nebezpečné práci, je riziko vzniku mrtvého těhotenství velmi vysoké.

Poté, co plod zamrzne, aby obnovil endometrium a hormonální stav, potřebuje tělo šest měsíců na přípravu na další těhotenství. Během tohoto období můžete provádět všechny nezbytné lékařské postupy, které vám umožní otěhotnět a normálně vydržet plné a zdravé dítě.

Příznaky zmeškaného těhotenství a jeho diagnóza.
Bohužel v raných stádiích se mrznoucí těhotenství nemusí objevit vůbec. Prvním signálem naznačujícím problém je náhlé zastavení toxikózových útoků, pokud existují. Současně zmizí další zjevné příznaky, které naznačují přítomnost těhotenství: pokles bazální teploty, bolest v mléčných žlázách. V raných stádiích nemusí žena těmto znakům věnovat pozornost. V pozdějším stadiu těhotenství se může zmrazené těhotenství projevit ve formě bolestí v podbřišku nebo špinění z pochvy. Tyto příznaky mohou naznačovat loupání vajíčka s počátečním potratem. Dalším hlavním příznakem v pozdějších stádiích je zastavení pohybu plodu. Bohužel, doma je velmi těžké určit mrtvé těhotenství. Žaludek může stále růst a krevní testy naznačují přítomnost těhotenství. To však nemusí vést k rozvoji plodu, ale k prázdným membránám uvnitř.

Diagnóza zmeškaného těhotenství gynekologickým vyšetřením, ultrazvukové vyšetření pánve a krevní test na hCG. Při vyšetření gynekologem je patologie určena velikostí dělohy, která by měla odpovídat normě s aktuálním gestačním věkem. Ultrazvuk ukazuje nepřítomnost srdečního rytmu plodu, stejně jako anembryonii (porušení, ve kterém je vajíčko plodu zcela prázdné). Při hormonálním krevním testu (hCG) je podobný problém charakterizován odchylkou hladiny hormonu těhotenství od ukazatelů charakteristických pro normální těhotenství..

Zmrazené těhotenství zpravidla končí kyretáží (čištěním) děložní dutiny za stacionárních podmínek pomocí vakuové aspirace (brzy) nebo pod dohledem lékaře, způsobí potrat pomocí speciálních léků. Někdy se stane, že žena má zmrazené těhotenství bez lékařského zásahu končí potratem. Pokud k tomu nedojde po určitou dobu a podle ultrazvuku, děloha obsahuje zbytky vajíčka plodu, pak se uchýlí k výše uvedeným opatřením, po kterých se provádí antibiotická terapie. O dva týdny později je provedeno ultrazvukové vyšetření k vyhodnocení regenerace těla..

Důsledky zmrazeného těhotenství.
Pokud došlo ke zmrazenému těhotenství, neznamená to, že žena v budoucnu nebude mít děti. Lékaři nejsou schopni plně identifikovat příčinu tohoto jevu, zatímco v naprosté většině případů ženy otěhotní a mají normální dítě. Pokud se případy zmeškaného těhotenství opakují opakovaně, je nutné podstoupit úplné lékařské vyšetření obou partnerů, protože opakované případy mohou znamenat neschopnost ženy rodit dítě.

Skutečnost, že zmrazené těhotenství vážně ovlivňuje fyzické zdraví ženy, je skutečnost. Ale psychologické problémy s tím spojené jsou vážnější. Žena má strach z plánování příštího těhotenství kvůli špatné minulé zkušenosti. Postupem času všechny obavy zmizí, zejména pokud žena slyší příběhy žen, které byly ve stejné situaci, které potom počaly, vydržely a porodily dítě normálně.

Zotavení a léčba po zmrazeném těhotenství.
Před předepsáním léčby se oba partneři podrobí úplnému průběhu vyšetření: podstoupí testy na pohlavní hormony a hormony štítné žlázy, nátěry na různé pohlavně přenosné infekce pomocí PCR (k detekci skrytých infekcí pohlavních orgánů), podstoupí ultrazvukové vyšetření, stanoví skupinovou kompatibilitu a atd., což umožní identifikovat a odstranit příčiny, které způsobily vývoj patologie.

Poté, co lékaři zjistili příčiny zmeškaného těhotenství a provedli odpovídající léčbu, je-li to nutné, musí žena obnovit sílu před plánováním dalšího těhotenství. K tomu bude potřebovat asi šest měsíců. Během tohoto období je důležité přijmout veškerá možná preventivní opatření, aby se zabránilo opakování situace (vést zdravý životní styl, brát vitamíny a používat antikoncepci). Žena se musí poradit s psychologem, který pomůže překonat obavy a obavy ohledně plánování na příští těhotenství.

Žena, která zažila podobnou situaci, nemusí potřebovat léčbu běžnými analýzami, protože, jak jsem již řekl, nejčastěji dochází ke zmrazenému těhotenství v důsledku genetické poruchy, jejíž opakování pravděpodobně nebude v budoucnu pozorováno. Avšak v opakovaných případech blednutí plodu je nutná léčba.

Prevence zmeškaného těhotenství.
Aby se zabránilo opakování takové situace, je nutné před plánováním těhotenství dodržovat preventivní opatření. Prevence pomůže snížit riziko opakování tragédie..

Takže v případě sexuálně přenosných infekcí je nutné se jich zbavit nejméně tři měsíce před plánovaným početím. Pokud jste v dětství neměli nemoci, jako je zarděnka nebo plané neštovice, musíte být očkováni, zejména pokud často přicházíte do styku s dětmi (například při práci ve školce).

Aby se zabránilo zmeškanému těhotenství a dalším komplikacím, musí všechny ženy jíst racionálně a vyváženě, včetně více čerstvé zeleniny a ovoce ve své stravě. Kromě toho je nutné opustit všechny špatné návyky, protože výrazně zvyšují riziko zmeškaného těhotenství. Více venku.

Kdo je ohrožen opakovaným nevyvíjejícím se těhotenstvím?

 • Ženy, které podstoupily potraty, a čím více potratů, tím vyšší je pravděpodobnost výskytu takové komplikace.
 • Ženy, které měly mimoděložní těhotenství, stejně jako ženy, jejichž fetální srdce přestalo bít v posledních týdnech těhotenství.
 • Ženy s infekčními a virovými nemocemi v oblasti genitálií.
 • Ženy starší třicet let. Je vhodné, aby každá žena porodila prvorozené až do třiceti let.
 • Ženy s některými anatomickými rysy reprodukčního systému (bicorn a sedlová děloha).
 • Ženy s děložními myomy. Vede k deformaci děložní dutiny a nedovoluje, aby se vajíčko plodu připojilo.
 • Trpí endokrinními poruchami (diabetes mellitus, snížená funkce štítné žlázy, poruchy cyklu, zhoršená produkce progesteronu).

Na závěr bych rád poznamenal, že nejlepší prevencí jakýchkoli těhotenských komplikací je udržování zdravého životního stylu, pravidelné návštěvy gynekologa a přísné provádění jeho předpisů..

Zmrazené těhotenství

Důvody a diagnóza

Sebevražda se nazývá těhotenství, ve kterém se plod po určitou dobu vyvíjí normálně a poté se jeho vývoj zastavil a nastala smrt.

Elena Kudryavtseva
Lékařský porodník-gynekolog, Uralský ústav mateřství a dětství, Jekatěrinburg

Zmrazené těhotenství se někdy nazývá nevyvíjející se nebo ustupující těhotenství (těhotenská regrese). Nejčastěji (v 70–80?% Případů) dochází k blednutí těhotenství v prvním trimestru (až 12 týdnů). S největší pravděpodobností může dojít k vyblednutí za 7-8 týdnů - během pokládání nejdůležitějších orgánů v těle nenarozeného dítěte.

Příznaky zmeškaného těhotenství

Zmrazené těhotenství se nemusí po určitou dobu projevit a může být určeno pouze ultrazvukem, provedeno podle plánu.

Příznakem zmeškaného těhotenství může být vymizení takových subjektivních příznaků těhotenství, jako je nevolnost, ospalost atd., Pokud je dříve nastala matka. A pro některé úplně chybí. Okamžik fetální smrti je často nepolapitelný. Mohou se objevit příznaky ohroženého potratu (špinění, tažení bolesti v podbřišku nebo v dolní části zad), ale výskyt těchto příznaků neznamená vždy smrt embrya, takže pokud včas vyhledáte lékařskou pomoc, je možné, že můžete těhotenství zachránit.

Ve druhém trimestru může být příznakem blednutí těhotenství ukončení těhotenství plodu (během prvního těhotenství jsou pohyby plodu pociťovány od 18 do 20 týdnů a během druhého těhotenství od 16 týdnů).

Zmrazené těhotenství: Diagnóza

Při vaginálním vyšetření, které provádí gynekolog, existuje nesoulad mezi velikostí dělohy a těhotenství, to znamená, že je menší, než by měla být v době, kdy se vyšetření provádí. Avšak v některých případech, pokud k blednutí došlo před několika dny, může být děloha normální pro daný gestační věk..

Objektivní ukazatele jsou cennější pro diagnostiku zmeškaného těhotenství:

Obsah hormonu hCG (lidský chorionický gonadotropin je těhotenský hormon produkovaný chorionem, budoucí placenta) v krvi - ve zmrazeném těhotenství jeho hladina výrazně klesá vzhledem k normálním hodnotám v daném gestačním věku. Těhotenské testy po „vyblednutí“ po několik dní mohou zůstat pozitivní, a pak začnou vykazovat negativní výsledek (je to kvůli postupnému snižování hladin hCG v krvi a moči).

Ultrazvuk neurčuje srdeční rytmus a pohyb plodu. Embryo je menší, než by mělo být. Lze detekovat prázdné fetální vajíčko (anembryony). Žena může být vyšetřena na ultrazvuk, pokud existuje podezření, že jí vynechalo těhotenství, nebo to může být detekováno během plánovaného ultrazvukového vyšetření (termín pro první plánovaný ultrazvuk je 10–14 týdnů).

Zmrazené těhotenství: Příčiny

Genetická patologie. Toto je nejčastější příčina předčasného těhotenství. V 70?% Případů během těhotenství blednutí má plod chromozomální abnormality (změny v počtu nebo struktuře chromozomů). Většina chromozomálních abnormalit u plodu je neslučitelná s živým narozením, protože vede k mnohonásobným malformacím různých orgánů a systémů plodu, proto plod s pozměněnou sadou chromozomů nejčastěji umírá v děloze, tj. Těhotenství mizí. Lze tedy říci, že se provádí „přirozený výběr“.

Genetická patologie plodu může být „náhodná“, to znamená, že k ní došlo pouze během tohoto těhotenství kvůli určitému škodlivému účinku, bez kterého by všechno bylo normální. Jakýkoli škodlivý faktor, který působí v brzkém čase, obvykle způsobuje poškození plodu typu „vše nebo nic“, to znamená, že tento faktor vůbec neovlivňuje vývoj plodu, nebo způsobuje patologii neslučitelnou se životem a těhotenství mizí. Bohužel počet škodlivých faktorů, které nás obklopují, je poměrně velký a pravděpodobnost kolize s nimi je poměrně vysoká. Patří mezi ně faktory prostředí, záření, špatná výživa, špatné návyky (kouření, pití alkoholu, drogy), kontakty s domácími chemikáliemi, účinek léků, nedostatek základních vitamínů a minerálů.

Ve velké většině případů příroda chrání budoucí dítě, ale někdy tato ochrana nefunguje. Lékaři často nedokážou zjistit, co konkrétně těhotenství poškodilo. Riziko opakování selhání je v tomto případě minimální, protože nově vznikající genetické poruchy (neobdržené od rodičů) jsou poměrně vzácné a pravděpodobnost, že k této „nehodě“ dojde znovu, je malá. Někdy však dítě může dostat genetické „zhroucení“ od svých rodičů. Například u jednoho z rodičů může část jednoho chromozomu „přilnout“ k jinému, celkové množství genetického materiálu (chromozomy) se nezmění a člověk je zdravý. Ale pouze jeden z těchto chromozomů může být přenesen na plod, v důsledku čehož bude mít buď nadbytek nebo nedostatek genetického materiálu, což může vést k jeho smrti.

Kromě toho může dojít k „rozpadu“ v „predispozičních genech“ pro potrat. Tato skupina zahrnuje například geny trombofilie (zvýšená koagulace krve): jejich transport může vést k tvorbě mikrotrombů v místě připojení vajíčka k děložní stěně, podvýživě embrya a jeho smrti. Mutace v „environmentálních genech“ také zvyšují riziko potratu (jedná se o skupinu genů odpovědných za produkci enzymů, které odstraňují toxické látky, které vstupují do těla z prostředí), protože se snižuje odolnost těla vůči škodlivým faktorům. Mutace v těchto a dalších „predispozičních genech“ nejsou větou a nepovažují se za patologii, ale zvyšují riziko blednutí těhotenstvím. Důležitou roli při realizaci genetické predispozice k potratu hrají faktory životního prostředí a životní styl ženy. Například riziko výskytu nežádoucí mutace („zhroucení“) v genech trombofilie se s kouřením výrazně zvyšuje.

Infekce Největším nebezpečím pro plod je infekce, většinou virová, zejména pokud matka potkala toto onemocnění během těhotenství poprvé. Seznam infekcí, které jsou pro plod nejnebezpečnější a které často vedou k jeho smrti nebo malformacím:

Některé viry (například herpes, cytomegalovirus) po infekci jsou v těle na celý život. Chronická infekce je pro plod mnohem méně nebezpečná než počáteční infekce během těhotenství, avšak její zhoršení během očekávání dítěte může v některých případech vést k nepříznivému výsledku.

Sexuálně přenosné infekce (urealpasmus, mykoplazma, chlamydie), další infekce, které způsobují zánětlivé procesy v genitálním traktu, jakož i přítomnost ložisek chronické infekce v těle (chronická onemocnění trávicího, dýchacího ústrojí, močových cest, zkažených zubů atd.) Zvyšují riziko blednutí těhotenstvím. d.). Nachlazení a chřipka v raných stádiích mohou v některých případech způsobit také blednutí těhotenství..

Infekce vede k úmrtí plodu v důsledku několika mechanismů. Za prvé, mikroorganismus může mít přímý účinek na plod pronikáním do těla placentou. Za druhé, v přítomnosti infekce se v těle těhotné ženy vytvářejí biologicky aktivní látky, které mohou mít toxický účinek na plod nebo narušit průtok krve ve vajíčku plodu a vést ke zhoršenému příjmu živin a kyslíku do plodu. Zatřetí, v důsledku chronického zánětlivého procesu v děloze může být narušeno normální připojení vajíčka plodu a jeho výživa..

Hormonální poruchy. Nejčastěji hrají během těhotenství blednutí ženské a mužské pohlavní hormony, jakož i hormony štítné žlázy..

Nejdůležitější během těhotenství je normální hladina hormonu progesteronu. Nazývá se „těhotenský hormon“, protože je nezbytný pro jeho normální průběh. Nízký progesteron je jednou z běžných příčin potratu..

Důležitou roli hrají hormony štítné žlázy. Příčinou úmrtí plodu může být buď nadbytek nebo nedostatek těchto hormonů.

Zvýšené mužské pohlavní hormony jsou také běžnou příčinou těhotenství..

Autoimunitní poruchy. Autoimunitní procesy jsou procesy, kdy imunitní systém vytváří protilátky nikoli proti cizím činitelům (bakteriím a virům), ale proti vlastním buňkám těla. Během těhotenství mohou tyto protilátky ovlivnit také plod, který je napůl podobný tělu matky, což vede k jeho smrti..

Poměrně často je příčinou opakovaného blednutí těhotenství antifosfolipidový syndrom (APS). V tomto stavu se vytvářejí protilátky na jejich vlastní fosfolipidy - látky, které se podílejí na tvorbě buněčných stěn. Před těhotenstvím se tento syndrom nemusí projevit. Při opakovaném zmrazení těhotenství je možné podezření na AFS. Vyšetření zahrnuje jak analýzu specificky pro APS markery, tak analýzu srážlivosti krve (v případě APS se zvyšuje srážení krve, což vede k tvorbě mikrokapslí, včetně v cévách placenty, což vede k narušení přísunu kyslíku a živin plodu a bez léčby - k jeho smrti).

Dalším poměrně častým autoimunitním onemocněním je autoimunitní tyreoiditida..

Jedná se o onemocnění, při kterém se tvoří protilátky proti buňkám vaší štítné žlázy, v důsledku čehož je narušena jeho funkce a hladina produkovaných hormonů. A s nedostatkem hormonů štítné žlázy je možná smrt plodu.

Špatný způsob života. Špatné návyky během těhotenství nejsou v žádném případě neškodné. Toxické látky v tabákovém kouři a alkoholu mohou způsobit smrt plodu.

V některých případech může být příčinou blednutí těhotenství škodlivé pracovní podmínky (např. Záření, vibrace atd.).

Co bude lékař dělat

Pokud je detekována smrt plodu, je žena hospitalizována na gynekologickém oddělení nemocnice.

Plodové vajíčko je odstraněno z děložní dutiny kyretáží nebo vakuovým odsáváním (odstranění obsahu děložní dutiny vakuovým odsáváním). Tento postup se provádí v celkové anestezii (intravenózní anestézie). Neočekávají spontánní potrat, protože toxické produkty rozkladu mrtvého vajíčka plodu „otráví“ matčino tělo, způsobují narušení koagulačních procesů v krvi a mohou vést k infekčním komplikacím (kolapsu fetální tkáně je dobré prostředí pro šíření patogenních mikroorganismů).

Fetální tkáně získané kyretáží nebo aspirací jsou vždy zasílány na histologické vyšetření (vyšetření materiálu pod mikroskopem), které pacient navíc nevyplácí. V některých případech tato studie pomáhá určit příčinu blednutí těhotenství. Například histologické vyšetření může odhalit změny charakteristické pro infekční proces v děložní dutině. Výsledek histologického vyšetření je obvykle připraven za 1-2 týdny.

V některých případech je materiál odeslán na genetický výzkum - karyotyp (počet a struktura chromozomů). V tomto případě se stanoví chromozomová sada plodu.

Předkládání materiálu pro genetický výzkum se nejčastěji provádí s opakovanými případy blednutí těhotenstvím; nejčastěji je tato studie placena. Lékař a pacient diskutují o možnosti odeslání materiálu pro genetický výzkum předem před operací. Výsledek genetické studie je připraven v průměru za 2 týdny.

K potratu však může dojít samostatně, ještě předtím, než bylo zjištěno, že těhotenství bylo zastaveno. V tomto případě je nutné provést ultrazvuk, aby se vyloučilo zpoždění částí vajíčka plodu v děloze, a pokud jsou detekovány, podstoupí operaci vyléčení dutiny dělohy.

Když v druhém trimestru těhotenství zmizí, dojde k umělé pozdnímu potratu. S pomocí léků dochází ke kontraktilní činnosti dělohy a dochází k vyloučení plodu..

Jak rozpoznat tento nebezpečný stav a zda tomu lze zabránit?

Zmrazené těhotenství: Prevence a prognóza

V 80–90?% Případů po jednom zmrazeném těhotenství ženy obvykle nosí následující těhotenství a porodí zdravé dítě. Pokud však dojde k dvěma po sobě jdoucím blednutí, pak v příštím těhotenství bude riziko jeho blednutí 40%, a pokud tři, pak 60%.

Plánování dalšího těhotenství se doporučuje nejdříve šest měsíců po smrti. Tentokrát je nutné, aby se po neúspěšném těhotenství plně obnovily hladiny děložní sliznice (endometria) a hormonální hladiny v těle. Během tohoto období se doporučuje užívat hormonální antikoncepci, protože mají nejen antikoncepční účinek, ale také pomáhají tělu zotavit se z hormonálního stresu, regulovat fungování vaječníků a obnovit menstruační cyklus..

Při plánování příštího těhotenství byste se měli určitě obrátit na porodníka-gynekologa, aby jmenoval vyšetření, aby zjistil příčinu blednutí těhotenství a zdravotní stav ženy a případně léčebné a profylaktické léky. Před těhotenstvím by měla být infekční onemocnění identifikována a léčena. V případě chronické infekce stojí za to postarat se o stav imunity, aby během těhotenství nedošlo k exacerbaci.

Během plánovacího období pro příští těhotenství je důležité jíst správně, získat potřebné množství vitamínů (s jídlem nebo ve formě multivitaminových komplexů) a vést zdravý životní styl. To pomůže tělu během těhotenství chránit dítě před negativními vlivy na životní prostředí. Důrazně se také doporučuje ukončit špatné návyky..

Zmrazené těhotenství je bezpochyby psychologické trauma, takže pokud je žena mučena obsedantními myšlenkami, že nebude mít vůbec děti, pokud se připravuje na selhání, měla by se poradit s psychoterapeutem nebo perinatálním psychologem.

Články O Neplodnosti