Hlavní Analýzy

Epidurální (epidurální) anestézie při porodu

Epidurální anestézie je nutná k anestézii porodu. Může být použit jak v přirozeném porodu, tak v císařském řezu.

Pokud trpíte císařským řezem, možnost nahrazení celkové anestézie epidurální anestézií by měla být projednána se svým lékařem. V současné době je operace často prováděna přesně s epidurální anestézií. Matka je v tomto případě při vědomí a novorozenec je okamžitě aplikován na matku prsa v mateřské hrudi, stejně jako při fyziologickém porodu..

Mnozí vyjadřují svou touhu. Mnoho žen se bojí porodu a nechce snášet bolest, takže procento porodů s epidurální anestézií je poměrně vysoké. Takže v mateřské nemocnici Botkin se 86% porodů koná s „epidurální“. Roli hraje také komerční složka: pro mateřské nemocnice je výhodné tuto službu poskytovat, je aktivně nabízena a ne každá žena najde sílu opustit perspektivu porodu bez bolesti..

Například v perinatálním lékařském centru „Matka a dítě“ jsou náklady na epidurální anestezii 33 000 rublů. Ve státních porodnicích v ruských regionech mohou také zdarma dostávat epidurální anestezii, nebo je mohou přesvědčit, aby zaplatili: „Vyrábíme silné domácí jehly zdarma, nebo můžeme vyrábět německé tenké jehly, bude to stát 2 500 rublů.“

Jediným účelem epidurálu je analgezie. Podle lékařů je indikací pro použití epidurální anestézie silná bolest. V každém případě však rozhodnutí záleží na ženě, protože pouze ona sama dokáže hodnotit své pocity. Práh bolesti je pro každého jiný, mnoho žen rodí téměř bezbolestně, zejména pokud se jedná o druhé narození.

Jak epidurální anestezie

Mícha je pokryta dura mater kolem kterého je malý prostor (epidurální nebo epidurální). To je tím, že lék je zaveden přes speciální katétr, což vede ke ztrátě citlivosti a uvolnění svalů.

Výhody epidurální anestezie

Epidurální anestézie je mnohem účinnější než jiné typy anestézie a způsobuje méně komplikací. Nezakrývá vědomí, jako tomu bylo dříve, když byla anestézie podána kapátkem nebo dýchací maskou. V chirurgii císařského řezu epidurální umožňuje ženě zůstat při vědomí a ihned po narození připojit dítě k hrudi.

Nevýhody epidurální anestézie

Hlavní nevýhodou epidurální anestézie je potřeba ležet na posteli a zbavit tak možnosti aktivních pohybů při porodu. Je dobře známo, že k porodu dochází fyziologicky, pokud je žena během kontrakcí ve vzpřímené poloze, pohybuje se a houpá. Pak gravitace pomůže otevřít děložní čípek. Při ležení naopak kontrakce naopak oslabují a v některých případech mohou úplně zmizet.

Komplikace epidurální anestézie

Podle Dr. E. Berezovskaja existuje asi 50 komplikací epidurální anestézie a celková míra komplikací je 23 procent. Jinými slovy, téměř každé 4 ženy zažijí nějaký druh komplikací v důsledku epidurální.

Nejčastější komplikací je oslabení nebo dokonce zastavení práce. Do značné míry je to proto, že s epidurální estetií ztrácí žena schopnost pohybovat se a stát (včetně všech čtyř), je nucena si lehnout, což oslabuje kontrakce. V tomto případě lékaři používají stimulaci porodu synestrolem (syntetický analog hormonu oxytocinu). Podle statistik z porodnice Nemocnice Spasokukotsky City Clinical Hospital k tomu dochází u 15–20% narozených, tj. U každé páté ženy v porodu..

Vzácnější, ale také možné komplikace:

 • Komplikace nervového systému, včetně ztráty citlivosti a pohybových schopností u žen. Například parestézie (ztráta citlivosti) se vyskytuje v 1,6 případě na 1000, s konstantní neuropatií u 0,04 procent žen.
 • Ztráta citlivosti, necitlivost může být nejen v nohou, ale také v rukou, prstech, dolní části zad, hýždě (až 3 procenta). U některých žen to může být trvalá komplikace..
 • V medicíně jsou popsány případy ochrnutí u žen po epidurální anestezii. V jedné z klinických studií 108 žen s nefatálními komplikacemi byla pozorována trvalá paralýza u 5.
 • K postižení může dojít také kvůli spinální arachnoiditidě a infekce s tím nemá nic společného - jedná se nejčastěji o reakci na lék nebo katétr (jako cizí těleso).
 • U dětí narozených s epidurální anestézií je častěji pozorována tzv. Fetální úzkost, bradykardie (snížení srdeční frekvence), dýchací potíže, nedostatek kyslíku v krvi a tkáních..

Možné komplikace zahrnují také silné bolesti hlavy a bolesti zad v důsledku náhodného propíchnutí tvrdé skořápky a vstupu léku do míchy..

Jaký je rozdíl mezi spinální a epidurální anestézií??

Při epidurální anestezii je léčivo injikováno do epidurálního prostoru a spinální blokádou přímo do mozkomíšního moku. Z tohoto důvodu má další komplikace. Používá se v některých případech císařského řezu a při přirozeném porodu je velmi vzácný..

Kontraindikace epidurální anestezie

Existuje epidemiologická kontraindikace.

 • Alergie na analgetikum (obvykle se používá při porodu, lidokainu, novokainu, bupivakainu);
 • Poruchy srážení krve, nízký počet krevních destiček v krvi;
 • Onemocnění srdce a cév;
 • Vysoká pravděpodobnost krvácení u žen při porodu;
 • Rachiocampsis;
 • Kýla nebo jiné problémy se zády;
 • Zánět v místě vpichu. Obyčejný pupínek nebo škrábanec je již důvodem k odmítnutí úlevy od bolesti.

Pro epidurální anestézii je důležité zvolit ten správný čas. Obvykle se provádí při otevření 3-4 cm. Pokud otvor dosáhl 7-8 cm, pak je příliš pozdě na anestézii, protože toto je období přirozeného zpomalení porodu a epidurální může zcela zastavit porod.

Do epidurální anestezie?

Při rozhodování o epidurální anestezii by měla žena nejprve prozkoumat seznam možných komplikací..

Zdá se, že velmi vysoké procento porodů s epidurály (80% nebo více) je způsobeno strachem žen z bolesti a mlčením lékařů ohledně rizika komplikací. Je také důležité, aby rozhodnutí o anestezii bylo učiněno v počátečním stádiu porodu, kdy stále není možné si představit, jak bolestivé kontrakce budou v budoucnu (ale existují alarmující očekávání)..

V konečném důsledku zůstává volba ženy - ať už se použije epidurální anestézie - nebo ne. Je užitečné vědět o metodách přirozené úlevy od bolesti při porodu, zejména při úlevě od bolesti.

Epidurální anestézie: rozhodování na základě informací

Mnoho nastávajících matek se bojí, že během porodu budou použity lékařské intervence, včetně mnoha obav z epidurální anestézie. Je opravdu tak nebezpečná s různými komplikacemi pro ženu a dítě?

Daria Volkova
Porodník-gynekolog, Moskva

Epidurální anestézie je druh analgezie, když je anestetikum injikováno do mezery pod tvrdou membránou míchy (do epidurálního prostoru). Epidurální prostor odděluje míchu a její membrány od kostní části páteře. Do míchy nastává blokáda impulsů bolesti, ale mícha není ovlivněna.

Bolest při narození je jednou z nejvážnějších bolestí. Mnoho žen připravených na porod se s tím dokáže vyrovnat samostatně. Pokud se však porod přesto ukázal jako velmi bolestivý, k záchraně dojde anestézie - epidurální anestézie. Kromě toho existují lékařské indikace, kdy je třeba použít tento typ úlevy od bolesti..

Kdy a kdy epidurální anestézie není k dispozici?

V zásadě se epidurální anestezie provádí v nejdéle prvním stádiu porodu se zvýšenou bolestí z kontrakcí. Obvykle se to děje, když je děložní čípek otevřen nejméně 4 cm. Pokud to uděláte dříve, může dojít k porušování práce, protože zpomaluje otevírání děložního hrdla. A ve druhé etapě porodu by při pokusech měla být již anestezie ukončena. Důvodem je skutečnost, že do pokusů je zapojeno mnoho svalů těla: bránice, svaly břicha a hrudníku - a tento proces musí ovládat sama žena. Navíc epidurální anestézie během porodu prodlužuje namáhavé období, takže na začátku by měl anestetik přestat podávat lék.

Pokud je ze zdravotních důvodů nutné vyloučit rušné období (například dochází ke změnám v fundusu), anestézie se provádí během všech narození.

Po porodu, pokud byla provedena epiziotomie (perineální disekce), anestetikum se obnoví v katétru a perineum se anestetizuje. Během šití nepociťuje puerpera žádné pocity..

Indikace epidurální anestézie

Epidurální anestézie je lékařská manipulace, po níž jsou možné komplikace. Lékaři se proto snaží, pokud je to možné, obejít. V naší zemi je anestezie během porodu možná na žádost ženy, ale existují i ​​jasné lékařské indikace pro tuto manipulaci:

Předčasné těhotenství (až 37 týdnů). Svaly pánevního dna se zároveň uvolní, hlava předčasně narozeného dítěte zažije menší přetížení a měkčí prochází porodním kanálem.

Vysoký krevní tlak nebo gestóza (těhotenská komplikace charakterizovaná vysokým krevním tlakem, otokem a výskytem bílkovin v moči). Epidurální anestézie pomáhá snižovat tlak.

Diskoordinace práce je komplikací práce, ve které se různé části dělohy stahují s různou mírou aktivity, to znamená, že mezi nimi neexistuje koordinace kontrakcí. Vyskytuje se v důsledku nadměrné kontraktilní aktivity děložních svalů a také jedním z důvodů je psychický stres ženy. Epidurální anestézie během porodu poněkud snižuje intenzitu kontrakcí, inhibuje působení oxytocinu (hormon, který způsobuje kontrakce děložního svalu), umožňuje ženě relaxovat, díky čemuž často dochází k obnově pracovní činnosti.

Prodloužená práce. Neschopnost dlouhodobě se plně uvolnit vede k anomáliím při porodu, proto je v situaci dlouhodobé porodu nutné použít anestézii, aby žena odpočinula a obnovila sílu.

Cesarean sekce.

Nelze-li provést epidurální anestezii?

Ne všechny ženy v práci se mohou uchýlit k epidurální anestezii. Stejně jako u jakékoli jiné lékařské manipulace existuje i řada kontraindikací:

 • Nízký krevní tlak (méně než 100 mmHg).
 • Páteřní deformity.
 • Zánět v oblasti údajného vpichu.
 • Poruchy koagulace.
 • Alergie na anestetika v minulosti (i místní).
 • Neurologické choroby ženy.

Před rozhodnutím ve prospěch epidurální anestezie by měl odborník mluvit se ženou v porodu a zkontrolovat všechny své testy.

Výhody epidurální anestezie

Anestezie při porodu, snížení intenzity bolesti, schopnost relaxace a rozptylování. Během odpočinku žena rovnoměrně dýchá, obnovuje se krevní zásobení placenty a děložních svalů, zvyšuje se koncentrace kyslíku v krvi matky a plodu.

Hladina adrenalinu, která zvyšuje kontrakci svalů a hyperventilaci plic, klesá (narušuje děložní průtok krve). Současně nedochází k nadměrnému zatížení svalů dělohy a riziku rozvoje diskoordinace práce..

Otvírání krku je usnadněno - hladce se otevírá, což umožňuje hlavě dítěte jemně se pohybovat po porodním kanálu. Anestetika nepronikne do krve matky a dítěte, šíří se pouze podél subdurálního prostoru míchy ženy. Tento typ anestézie zbavuje ženu bolesti při práci.

Epidurální anestézie během porodu se už dlouho používá na pomoc ženám v práci po celém světě. Ale jako každá lékařská manipulace, má i vedlejší účinky. Zřídka se to stane, ale přesto by o nich měla nastávající matka vědět.

Nevýhody epidurální anestézie

Možnost rozvoje bolesti hlavy a bolesti zad. Tyto komplikace vznikají hlavně při nesprávném umístění katétru..

Epidurální anestézie snižuje krevní tlak, což může vést k nedostatku kyslíku (hypoxii) placenty a plodu. Navíc, protože žena neustále leží během epidurální anestézie (necítí její spodní tělo), jsou stlačeny velké cévy, což může také vést k hypoxii. V tomto případě je krevní tlak monitorován každou půl hodinu a v případě potřeby upraven další infuzí tekutin. Obvykle se propíchnutí provádí za sterilních podmínek, ale někdy se infekce může dostat do místa vpichu. V tomto případě je nutné podstoupit antibiotickou terapii..

Hematom (hromadění krve) v místě vpichu. Může to být způsobeno cévním poškozením během vpichu a porušením koagulace krve. V průběhu času se hematom rozezní.

Alergie na anestetikum. Po zavedení katétru anesteziolog podá testovací dávku léčiva, aby se vyloučila alergická reakce..

Personál porodnice tedy musí ženu upozornit na možné komplikace a žena v porodu musí posoudit všechny výhody a nevýhody tohoto typu úlevy od bolesti.

Císařská řezová anestézie

Dnes se k anestézii chirurgického zákroku při porodu používá regionální anestézie (epidurální, páteř). Na rozdíl od celkové anestezie umožňuje tento druh anestézie ženě zůstat při vědomí a být v kontaktu s lékaři a jejím dítětem. Kromě toho nedochází k negativním účinkům narkotických analgetik na tělo matky a dítěte (jako při celkové anestezii), což výrazně snižuje rehabilitační proces po porodu. Dávka léčiva podaného na operačním stole je vyšší než při přirozeném porodu, takže se žena nemůže pohybovat. Tím pádem necítí vůbec žádný moment. Někdy, když je plod odstraněn, nastávající matka cítí usrkávání a prasknutí.

Při císařském řezu se také používá spinální anestézie. Tato manipulace se vyznačuje tím, že jehla je zasunuta hlouběji, je propíchnuta tvrdá skořepina míchy. Na rozdíl od epidurální anestézie dochází k analgezii téměř okamžitě po podání anestetika. Trvání anestezie však není tak dlouhé - asi 30 minut. Tentokrát však stačí chirurgický zákrok. Tato metoda je považována za nebezpečnější, protože během vpichu existuje riziko kontaktu s míchou. Spinální anestézie se používá v případě nouzového řezu císařským řezem, kdy není čas čekat, až lék funguje (například při akutní hypoxii plodu).

Epidurální anestézie je moderní a bezpečná metoda úlevy od bolesti při práci. Někdy je však doprovázena nepříjemnými vedlejšími účinky. Porodník-gynekologové se zasazují o nejpřirozenější porod a pokud možno doporučují porod bez lékařského zásahu, protože pouze 15% všech žen v práci skutečně potřebuje úlevu od bolesti. Ale pokud se stále musíte uchýlit k anesteziologické péči, zkušený anesteziolog pomůže, aby bylo setkání s vaším dítětem co nejpohodlnější..

Proč porod je tak bolestivý?

Bolest při kontrakcích. Kontrakce jsou kontrakce svalů dělohy, které vedou k otevření děložního hrdla a průchodu dítěte přes porodní kanál. Bolest je způsobena tlakem hlavy dítěte na svaly perineum, na svaly dělohy. Děložní vazy jsou vytaženy, hlava dítěte tlačí na receptory bolesti.

Bolest při pokusech. Vyskytují se aktivní kontrakce svalů dělohy, jejichž cílem je vyloučit plod z dělohy. Toto období je krátké, ale kvůli intenzitě kontrakcí se bolest stává mnohem silnější. Ale musíme si uvědomit, že pouze třetina všech pocitů je způsobena fyziologickými procesy - svalové kontrakce, podráždění receptorů, napětí vazů. Zbývající dvě třetiny jsou způsobeny ženovým strachem z porodu.

Psychologický stres. Že hraje hlavní roli při získávání bolesti. Žena se tak bojí bolesti, že začne být nervózní, strach, nemůže se uvolnit. To vede k dalšímu zatížení svalů a ke zvýšení bolesti..

Jak se provádí epidurální anestézie??

Během umisťování katétrů leží žena nebo se skloňuje. Hlavní věcí v této chvíli je nepohybovat se, je vhodné ani dýchat, aby se anestetik mohl dostat do správného bodu a vyhnout se komplikacím. Dolní část zad v bederní oblasti je lubrikována dezinfekčním roztokem, aby se zabránilo infekci. Potom se do zamýšleného místa zavede jehla a do ní se vloží nejtenčí katétr a připojí se k pokožce. Celý proces trvá 5-10 minut. Pokud potřebujete zavést další dávku léku, anestetik to provede pomocí nainstalovaného katétru. Analgetický účinek nenastane okamžitě, ale po 10-20 minutách. Žena může cítit otupělost v nohou, mravenčení v dolních končetinách, oslabující kontrakce. Zároveň necítí bolest během kontrakcí, ale během každé kontrakce cítí napjatý děloha. Pokud je žena neobvyklá a obtížné se dostat z postele, může si jen tak odpočinout a dokonce si zdřímnout před rušným obdobím. Po působení léku se obnoví všechny pocity.

Epidurální anestézie při porodu: kdy a jak

Je těžké najít těhotnou ženu, která by se nebála nadcházejícího porodu - zejména první. Názory „zkušených“ se liší - některé ženy tvrdí, že bolest je tolerantní, jiné si vzpomínají na trápení hrůzou. Aby se zabránilo budoucím matkám trpět, přišli lékaři s metodami, jak obejít přírodní mechanismy - různé typy anestézie, včetně epidurálních. Uvidíme, kdo a jak jí pomáhá.

Co je epidurální anestézie, výhody a nevýhody této metody

Anestezie, ve které jsou blokována nervová zakončení, která přenášejí impulsy bolesti do mozku, se nazývá epidurální anestézie (populárně nazývaná epidurální onemocnění). Na rozdíl od anestézie tato anestezie nevypovídá vědomí pacienta.

Podle statistik se každá pátá nastávající matka uchýlí k epidurálu v Rusku a každá druhá žena v práci ve vyspělých zemích Evropy.

Podstata metody

Uvnitř páteřního kanálu, v bederní oblasti, je tzv. Epidurální prostor, kde vystupují nervové zakončení. Přes ně jdou do mozku impulsy z orgánů malé pánve, do které patří děloha.

Anestetikum zavedené v požadovaném bodě blokuje bolestivé impulzy; v důsledku toho žena v práci necítí bolest pod pasem, ale neztrácí kontakt.

Epidurální anestézie je určena pouze pro dobu porodu, kdy se děložní hrdlo otevře; pokusy a porody samy o sobě již bez úlevy od bolesti. Při epidurální analgezii je hlavním úkolem anesteziologa vložit jehlu do požadovaného bodu na spodní části zad

Epidurální anestézie je někdy zaměňována s páteří; tyto metody lokální anestézie jsou ve skutečnosti podobné, ale u páteřních léků jsou podávány hlouběji a pronikají meningy; v důsledku toho nervové dráhy míchy spadají pod účinek léku. Dolní část těla je otupělá. Tato metoda je nebezpečnější než epidurální, má více kontraindikací; spinální anestézie však trvá déle.

Výhody a nevýhody postupu

Epidurální anestézie pomáhá:

 • zbavte se bolesti během kontrakcí;
 • popadněte dech, uvolněte se, pokud je doručení zpožděno; některé ženy v práci dokonce usnou;
 • vyhněte se zvyšování krevního tlaku u žen s hypertenzí.
Kontrakce někdy trvají hodiny a způsobují mučení; aby se zbavila bolesti, může nastávající matka dát souhlas s epidurální anestézií

Lokální anestézie nepoškozuje dítě, protože léčivo nevnikne do krevního řečiště, neprochází placentou.

Metoda však není bezchybná, protože:

 • komplikace jsou možné, někdy závažné;
 • když je tlak na ženu při porodu nízký, anestetikum to ještě více sníží;
 • narušil psychoemocionální vztah s dítětem, které také trpí při narození.

Je pravda, že ne každá matka, která prošla porodem s anestézií, bude souhlasit s poslední tezí. A pokud je to podle vědy, je to fakt: bolest stimuluje produkci hormonálního endorfinu u ženy (tzv. Hormon radosti); tělo dítěte nemůže tuto látku vyrobit. Když je maminka na anestetiku, hormon není syntetizován, dítě je ponecháno bez endorfinu a je těžší tolerovat bolest.

Kdo potřebuje epidurální anestezii?

Ruští lékaři nerespektují bolest při porodu kvůli možným komplikacím. V řadě situací však bez anestezie bude porod obtížný a bude doprovázen problémy. Anestetikum se tedy používá, pokud:

 • dítě není na plný úvazek; lék uvolňuje pánevní svaly a pro dítě je snadnější projít porodním kanálem;
 • děložní svaly se nesprávně stahují, protože kontrakce nevedou k otevření děložního hrdla;
 • žena v porodu má vysoký krevní tlak;
 • porod je opožděn, žena trpí;
 • existuje potřeba chirurgického zákroku - například, když velké dítě nebo žena porodí dvě, tři;
 • očekává se císařský řez a celková anestézie není možná.

Postup pro takovou indikaci u ženy v práci je zdarma. A pokud se žena bez dobrého důvodu chce porodit anestézií, budete muset zaplatit - od tří do pěti tisíc rublů (ceny v Moskvě).

Pacient má právo odmítnout lékařskou anestézii. Když souhlasí s anestézií, podepíše odpovídající papír.

Kdo je kontraindikován v podávání anestetik

Ne každá nastávající matka se může při porodu spolehnout na epidurální anestézii; postup nelze provést pro ty, kteří:

 • nízký krevní tlak; V mateřské nemocnici těhotná žena neustále sleduje krevní tlak; příliš vysoká nebo nízká může být kontraindikací pro epidurální anestézii
 • významné zvýšení intrakraniálního tlaku;
 • alergie na léky pro epidurální anestezii;
 • množství zakřivení páteře, u kterého je zavedení katétru problematické;
 • vřed nebo rána v místě údajného vpichu;
 • srážení krve je přerušeno;
 • otrava krve;
 • patologické krvácení z genitálního traktu;
 • neuropsychiatrická porucha;
 • mdloby.

Při onemocnění srdce nebo krevních cév rozhodne o lokální anestezii lékař samostatně.

Jak provést postup

Epidurální analgezie v porodnicích je důvěryhodná zkušenými anestetiky, protože operace není snadná. Zahrnuje tyto fáze:

 1. Pacient sedí na gauči, ohýbá ji zády nebo leží na boku „v poloze embrya“. Nepohybuje se; i když se nepohodlí nedostane od lékaře.
 2. Anestetik promazává místo budoucího vpichu antiseptikem.
 3. Pravidelná analgetická injekce je podávána tak, aby matka necítila bolest z vpichu.
 4. Doktor vloží jehlu, dokud nedosáhne tvrdé skořepiny míchy. Pro deaktivaci citlivosti v pánevních orgánech je mezi obratle L1-L4 (bederní) vložena jehla. Bederní obratle (L1-L5) jsou odpovědné za citlivost orgánů umístěných v pánevní oblasti
 5. Jehlou prochází katétr, kterým lék vstupuje do epidurálního prostoru. Anestetikum začne působit 15-30 minut po podání.
 6. Jehla je odstraněna, katétr je upevněn na zádech pomocí proužku. Žena se může pohybovat, ale ne náhle; pacient téměř necítí katétr.
 7. Lék se podává buď v malých dávkách v krátkých intervalech, podle stížností pacienta, nebo jednou, s možným opakováním po několika hodinách.
 8. Po porodu se žena odstraní z katétru, místo vpichu se uzavře pomocí bandáže.

Pokud během procedury najednou pocítíte přístup kontrakcí, okamžitě informujte anesteziologa - zastaví proces; hlavní věc je nehýbat se. Také informujte svého lékaře o nemocích, které se náhle objeví:

 • nevolnost
 • necitlivost nohou;
 • necitlivost jazyka;
 • závratě.

Jedná se o neobvyklé stavy, které vyžadují předčasné ukončení postupu, proto neváhejte a stěžujte si.

Jaké anestetika se podávají

Pro epidurály během porodu se zpravidla používají:

 • Lidokain - začíná fungovat po 10-15 minutách, anestetizuje po dobu jedné a půl až dvou hodin;
 • Trimecaine - působí 15 minut po podání, ale po hodině již nefunguje;
 • Dikain - anestetizuje pouze 20-30 minut po požití, ale účinek trvá až 3 hodiny;
 • Bupivakain - působí po 10-15 minutách po dobu 5 hodin.

Komplikace epidurální anestezie

Někteří lékaři se domnívají, že tento postup neovlivňuje průběh porodu, který probíhá; podle jiných se děložní hrdlo po anestetické injekci otevírá rychleji, ale následující pokusy (svalové kontrakce) jsou o něco slabší než obvykle. Nebyly však zaznamenány vážné anomálie procesu narození..

Epidurální anestézie někdy vede k nepříjemným následkům, mezi něž patří:

 • vstup léku do krevní cévy; lékař vyžaduje přesnost šperků, aby se tak nestalo - v místě vpichu je mnoho krevních cév, takže dochází k chybě; žena okamžitě pocítí zhoršení pohody (nevolnost, necitlivost jazyka), které by mělo být okamžitě oznámeno anesteziologovi; včasná opatření minimalizují riziko komplikací;
 • dušnost - když lék působí na nervy, které vedou k mezikostovým svalům; zřídka se stane;
 • prudký pokles tlaku; aby se zmírnily následky, žena v kapátku po proceduře je dána kapátko a žena je po nějakou dobu ponechána ležet;
 • bolesti zad - objevují se při náhodném vpichu jehlou dura mater; může trvat měsíce, léčený léky nebo opakovanou punkcí se zavedením krve pacienta, která ucpává místo poškození; Po neúspěšném epidurálním onemocnění může žena po několik měsíců trpět bolestmi zad
 • alergické reakce až do anafylaktického šoku; Aby se zabránilo takovému vývoji událostí, anestetikum se podává postupně a pečlivě sleduje stav ženy;
 • relaxace svalů močového měchýře, problémy s močením;
 • septická meningitida - pokud byla použita nesterilní jehla;
 • ochrnutí nohou - ve výjimečných případech s ineptickou anestézií;
 • křeče, zástava srdce - se značným přebytkem dávky anestetika; bude potřebovat resuscitaci.

Pokud jsou v matce křeče, trpí i dítě, které má těžký nedostatek kyslíku. Porod je komplikovaný, po narození potřebuje dítě zvláštní péči.

Mezi dočasné komplikace anestetik patří „bolesti zad“ v místě vpichu, které po měsíci zmizí, znecitlivění prstů.

Podle lékařských údajů epidurální anestezie na každých dvacet žen v porodu nefunguje; přibližně jedna ze sedmi má pouze částečnou anestézii.

Poruchy jsou spojeny s těmito faktory:

 • nezkušenost lékaře, který nedostane jehlu na správné místo;
 • obezita u žen při porodu; Pro těhotné ženy s nadváhou je obtížnější provádět epidurální anestezii, zvyšuje se riziko selhání
 • patologie páteře.

Pokud je anestézie roztříštěná (ztrácí citlivost na pravé nebo levé straně), je možné, že septa v epidurálním prostoru narušuje působení anestetik. Potom anesteziolog vybere jeden ze způsobů, jak situaci napravit:

 • zvyšuje dávku léku;
 • staví pacienta na svou stranu, která neprošla anestézií, takže se lék rozšířil do této oblasti;
 • dělá opakovanou punkci.

Dámské recenze

Četl jsem recenze na epidurál a třásl jsem se strachem. V recenzích - důsledky až do selhání nohou. Ale. Když začaly silné boje, přišla panika a nechali mě čekat, až se to úplně prozradí... jeden... Byl jsem připraven na cokoli, kdyby jen bolest odešla na minutu... Ano, ležící na zádech bylo bolestivé a nepohodlné. Pocit „zlomenosti“. Ale to není nic ve srovnání s tím, co úleva přichází po působení anestetika. Vše pod pásem je tlumená citlivost. Kontrakce byly pociťovány, ale v pozadí. Nepříjemné, ale únosné. Epidurální anestézie mě nezachránila přímo od pracovní bolesti. Pouze z bolesti kontrakcí. 50 minut po injekci jsem porodila. Z toho: 10 minut jsem porodila. To znamená, že epidurál byl se mnou 40 minut. Pokud jde o důsledky. V mém případě nejsou kritické. Místo vpichu bylo trochu bolestivé (asi týden). Další měsíc mě pronásledoval nepříjemný pocit: když jsem ležel na zádech, začaly z oblasti místa vpichu do hýždě začínat ostré bolestivé bederní bedry. Tyto pocity pokračovaly až do okamžiku, kdy rychle změnila polohu svého těla (překlopila na bok). Za pouhý měsíc zmizely všechny nepříjemné příznaky..

Natalia Viktorovna

https://irecommend.ru/content/epiduralnaya-anasteziya-moi-opyt

A teď uběhly tři hodiny bojů... a už jsem nemocný. Chápu, že už neexistují žádné síly. A pak přijde doktor: „Budeme anestetizovat?“ A stěží slyšitelně odpovím: „Ano.“ Do té doby uběhlo od nástupu práce téměř 11 hodin. Podepsaný souhlas. Byl jsem požádán, abych ležel na boku, stočený. Necítil jsem žádnou bolest z injekce v dolní části zad, byl utopen bolestí z boje, na jejím pozadí to bylo podobné kousnutí komára. Cítil jsem několik bojů v plné síle a pak dlouho očekávaná úleva zmizela. Cítil jsem se tak dobře... Anestetika pracovala asi hodinu a potom začaly pokusy. Pokusy jsem cítil v plné síle, i když mnoho lidí je také anestetizovaných. Ale pak jsem měl nějaké vedlejší účinky z této anestézie. Nejprve jsem měl otupělý malý prst na noze. A více než měsíc jsem to opravdu necítil. Za druhé, měl jsem bolesti zad, které jsem nikdy předtím neměl. Je dobré, že mě to pak trápilo. Teď chápu, že i bez anestezie bych se vypořádal s kontrakcemi, protože kdybych utrpěl 11 hodin, utrpěl bych 12.

alinly

https://irecommend.ru/content/sravnim-rody-s-neyu-i-bez-nee-pochemu-luchshe-ne-obezbolivat-i-ne-lishat-rebenka-endorfinov

Během porodu jsem byl vyčerpaný a lékaři navrhli epidurální anestézii... Samotný postup je nepříjemný, musíme ležet v poloze embrya, aby bylo vhodné, aby anestetik vložil jehlu, injekce samotná je bolestivá (pro mě velmi bolestivá), držel se katétr a přilepil se ke krku, aby znovu podal lék.. A bolest, jak mi bylo vysvětleno, by měla zmizet. Obecně však nebyl žádný efekt. Okamžitě mě zavolal anesteziolog, zavedla mi dávku léku katétrem na krku, cítil jsem mírné chilli v nohou - a to je vše, bolest nikam nevedla, cítil jsem obě nohy a kontrakce, které se staly nesnesitelnými a už jsem neměl sílu. Doktoři stáli kolem mě, udělali bezmocné gesto, nechápali, proč epidurální nefunguje. Obecně jsem byl trochu mučen a všechno skončilo nouzovým císařským řezem. Ale pak jsem cítil důsledky této anestézie velmi dobře, o pár dní později, po resuscitaci, jsem měl strašně bolest v místě vpichu, prsty na nohou byly znecitlivěné... Takže než souhlasíte s epidurální anestézií, zjistěte, jaký druh anesteziologa budete udělat, aby nebylo později litovat.

zoriana81

https://otzovik.com/review_44269.html

Udělal jsem epidurál, i když jsem se bez toho obešel. V určitém okamžiku jsem si uvědomil, že trpělivost docházela a boje se spojily do jednoho velkého bez přerušení. Brzy porodím druhou, tentokrát nebudu natahovat tak dlouho, ať to řeknou. Dojmy jsou vynikající, ačkoli říkají, že vše závisí na anesteziologovi. Pokud odtamtud ruce - všechno bude v pořádku. Cítil jsem kontrakce, ale byly bezbolestné a odhalení šlo rychleji (lékař řekl, že porodila o něco déle bez epidurálu).

Julie

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/rody/jepiduralnaja_anestezija_pri_rodah_delites_opytom/?page=2

Pokud se chystáte zbavit bolesti při porodu pomocí epidurální anestézie, shromážděte informace o metodě z důvěryhodných zdrojů a požádejte lékaře, kterým důvěřujete. Ne každá nastávající matka bude vybavena epidurálem, o kterém by měl lékař upozornit ženu. Během procedury naslouchejte anesteziologovi, nebuďte nervózní, sledujte své vlastní pocity, abyste včas hlásili nepříjemné symptomy. Potom bude riziko komplikací nízké.

Gynekolog řekl, kdy je to možné a kdy nedělat epidurální anestezii při porodu

Porodíte s epidurální anestézií nebo bez ní? Blíže ke konci těhotenství se tento problém stává důležitým pro mnoho nastávajících matek. Někdo se proto velmi bojí bolesti, protože lékař používá tzv. „Epidurální“, aby usnadnil proces manifestace dítěte na světlo.

Existují nějaké další faktory, které mohou být indikace a kontraindikace pro epidurální anestézii během porodu? Na tuto otázku odpověděla porodnice-gynekologka Julia Turchaninová.

Nejdůležitější indikací pro epidurální anestézii je touha samotného pacienta. Moment nastávající úlevy od bolesti si vybere nastávající matka, “vysvětlil doktor. - Někdo už má bolesti při otevření děložního hrdla 2 cm a někdo a 5 cm otvory dobře tolerují.

Julia Turchaninova uvedla situaci při porodu, kdy lékaři mohou z lékařských důvodů doporučit epidurální anestezii:

 • Předčasné narození. Díky epidurální anestezii je porod měkčí a jemnější pro kojence, kteří se rozhodnou narodit předčasně;;
 • těhotenství komplikované preeklampsií (preeklampsie). Protože práce a bolest často vedou k vysokému krevnímu tlaku, je při léčbě poranění proti preeklampsii indikováno použití epidurální anestezie. To pomáhá předcházet závažným výkyvům krevního tlaku a zabraňuje rozvoji impozantní komplikace - eklampsie;
 • diskoordinace práce nebo násilné práce (rychlá práce). S discoordination práce, silné kontrakce nemohou otevřít stísněné děložního čípku. Protože epidurální anestézie má velmi dobrý „relaxační“ účinek, její použití úspěšně pomáhá v boji proti diskoordinaci a snižuje procentuální podíl císařského řezu pro tuto anomálii porodu. Při rychlé porodu pomáhá epidurální anestézie snížit pravděpodobnost poranění u dítěte, a to i díky relaxaci tkání porodního kanálu;
 • porod císařským řezem. Při chirurgickém porodu je léčba volby epidurální anestézie. Současně je matka při operaci při vědomí, vidí a slyší dítě, je možné připojit se k hrudi přímo na operačním sále.

Kromě indikací pro epidurální anestezii, porodník-gynekolog také uvedl kontraindikace:

 • Trombocytopenie - snížení celkového počtu krevních destiček, které zvyšuje riziko krvácení v místě epidurální anestézie;
 • Použití LMWH (izomolekulárních heparinů), pokud mezi injekcí a epidurální anestézií uplynulo méně než 12 hodin;
 • zánětlivé léze kůže v oblasti nadcházející injekce;
 • obtížný stav ženy při porodu, například při masivním krvácení z důvodu placentárního narušení - k rychlejšímu porodu se používá celková anestézie (anestézie);
 • všechny ostatní kontraindikace (poranění páteře, zvýšený intrakraniální tlak a mnohem více) jsou relativní.

Pochybnost, zda se uchýlit k úlevě od bolesti při porodu, nebo ne, Julia Turchaninova doporučila konzultovat s anesteziologem předem, před zahájením porodu. A pro ty, kteří se již rozhodli pro „epidurální“, bylo jí doporučeno provést anestézii, když kontrakce mají dobrou sílu.

Slabé kontrakce jsou nastávající matkou obvykle dobře tolerovány a nevyžadují anestézii lékem, vysvětlil lékař.

Porodili jste s úlevou od bolesti nebo bez ní??

Anestezie během porodu: co to je, proč je potřeba a zda je možné se bez ní obejít

11. dubna 2019 15:07

Anestezie se dlouhodobě používá k anestézii jak při chirurgickém výkonu řezu císařským řezem, tak při procesu přirozeného porodu. Stejně jako dříve je však s tímto tématem spojena jedna z hlavních obav těhotných žen. „Vedlejší účinky anestezie“, „Komplikace po anestezii během porodu“, „Pokud anestezie nefungovala“ - tyto žádosti jsou na webu velmi populární a zvláště znepokojují ženy, které se rozhodly porodit prostřednictvím CHI. Nastávající maminky, které jsou již poplašeny přístupem při porodu, plně nerozumí principu působení různých typů úlevy od bolesti, nevědí, co na ně po injekci čeká, a samozřejmě se bojí.

Jaké druhy anestézie existují? V jakých případech je odmítnutí „epidurálního“ lékařem nebo pacientem odůvodněno a ve kterém ne? Jaké jsou kontraindikace? Mluvili jsme o tom s vedoucím oddělení anesteziologie a resuscitace pro dospělé porodnice v Moskevské městské klinické nemocnici č. 40, anesteziologicko-resuscitátor nejvyšší kategorie, kandidát lékařských věd Vladimír Andreevič Sokolov.

- Během porodu se používají různé typy anestézie, že? Pověz mi, jaké jsou možnosti?

Všechno záleží na tom, co se stane se ženou při porodu. Porodí přirozeným způsobem, podstupuje císařský řez nebo jde o malé porodnické intervence, které někdy vyžadují také analgezii. Jako je například ruční vyšetření dělohy, šití.

- Pokud mluvíme o tzv. Fyziologickém porodu, která metoda zmírnění bolesti je nejspolehlivější?

Pokud dojde k fyziologickému porodu, to znamená, že žena porodí přirozeným způsobem, nejspolehlivějším způsobem anestezie je epidurální analgezie. Zpočátku žena nemusí cítit bolest vůbec, nebo může cítit něco vzdáleně, ale pro ni se to samozřejmě stává mnohem snazší. Může odpočívat, spát, číst.

Při tomto typu anestezie lékař aplikuje ženu injekci, nejprve anestetizuje kůži v bederní oblasti a poté již nastaví katétr, přes který je analgetikum zavedeno. Zpravidla používáme dávkovač, injekční stříkačku, která neustále dodává lék, dokud není děložní hrdlo úplně otevřeno. Používají se ropivakain, napropin - moderní léky, které jsou považovány za nejbezpečnější pro ženy a děti.

- To znamená, že žena až do samotného okamžiku narození dítěte necítí nic, dokonce ani vlastní nohy?

Tento typ anestézie neznamená úplnou nehybnost. Nemělo by se zaměňovat s spinální anestézií, která se provádí s císařským řezem. Na samém začátku, když se zkušební dávka dostane do ženského těla, může být analgezie silnější. Poté se dávka anestetika sníží, žena může vstát z postele, i když se v tuto chvíli nedoporučuje aktivně se pohybovat.

Účinek léku trvá další hodinu po ukončení jeho dodávky. S úplným odhalením žena již cítí, co se s ní děje. Koncentrace léčiva je navržena tak, aby se normální práce nezastavila. Pokud je léčivo podáváno ve vyšší koncentraci, nepocítí žena žádnou bolest, ani nohy ani porod a doba porodu bude delší. Objevuje se tedy nějaká bolestivost s velkým otevřením děložního čípku, ale tyto pocity jsou mnohem slabší než ty, které by žena zažila bez anestézie.

- Existují kontraindikace pro epidurální anestézii??

Tady je. Například alergie na amidová anestetika, která se používají u tohoto typu úlevy od bolesti. Také mezi kontraindikace: použití antikoagulancií, ředidel krve. Poruchy srážení krve zjištěné pacientem jsou kontraindikací, což je absolutní.

Kontraindikací může být také tetování na dolní části zad v místě vpichu. V tomto případě pečlivě sledujeme, zda je na kůži místo, které je z obrázku čisté. Pokud ne, je vše v inkoustu, pak bude epidurální anestézie zamítnuta.

- Epidurální anestézie je nabízena všem ve vaší nemocnici. Žena ji může odmítnout?

Ano, existuje malé procento pacientů, kteří odmítají tento typ anestézie, aby přežili takzvaný „přirozený“ porod. To je jejich právo. Existuje mnoho psychologických praktik relaxace, správné dýchací techniky při porodu. Neméně důležitý je pozitivní přístup. A přesto, když se otevření děložního hrdla zvětšuje a žena si uvědomí, že nechce snášet bolest, může zpravidla požádat o epidurální analgezii..

- A přání ženy bude splněno kdykoli, i když „proces“ jde s mocí a hlavním?

Anestezie se provádí s různým odhalením děložního čípku, od 2 cm nebo více, až po plný. Ale s opakovaným narozením, odhalení 8 cm. Může být nepraktické provádět anestezii a personál na tom netrvá. V tomto případě chápeme, že žena porodí během 10-15 minut. Anestezie jednoduše nemá čas jednat, kromě toho, že to může být užitečné pro vyšetření po porodu.

Pokud je otvor menší než 8 cm, pak lékaři samozřejmě nabízejí úlevu od bolesti.

- Jaké další typy anestezie se používají při porodu obecně a zejména v nemocnici?

Intravenózní anestezie. Je vyžadováno během porodního vyšetření, pokud citlivost přetrvává a žena bolestivě reaguje na manipulace lékaře, například při šití. V tomto případě je žena ponořena do krátkého spánku léků, který netrvá déle než 20 minut.

- Je vertikální dodání možné v epidurální anestézii?

Ano, to je docela. Účinek léku během porodu postupně oslabuje, relaxace ve svalech klesá, žena se může postavit, pohybovat se. V každém případě je v posteli, i když porodí svisle, takže epidurální anestézie nezabrání ženě zaujmout během porodu jakoukoli pozici, která je pro ni výhodná..

- Během císařského řezu se aplikuje stejná anestezie.?

Při provádění císařského řezu mluvíme o spinální anestezii. Toto je také injekce do zad, na stejném místě, kde je umístěn epidurální katétr, je koncentrovanější pouze anestetikum a podává se jednou.

Po injekci, velmi rychle, během 5 minut, se břicho a nohy uvolní, žena již nemůže hýbat nohama, přední břišní stěna je zcela uvolněná. Žena v porodu je při operaci při vědomí, která netrvá déle než 40-60 minut. Mnozí nevěří, že všechno skončilo tak rychle. Člověk samozřejmě musí uvěřit, protože dítě je okamžitě aplikováno na hrudník, zahřáté a pak začíná práce dětských lékařů. Po 3 hodinách začne žena cítit nohy a břicho, po 4 až 6 hodinách se může posadit. Když je pevně na nohou, pokud je vše v pořádku s její matkou a dítětem, jsou po 8-12 hodinách přeneseny společně na poporodní oddělení.

Existují kontraindikace, je nutné se poradit s odborníkem.

Epidurální anestézie při porodu: klady a zápory

Každé narození je doprovázeno bolestí, která je v podstatě normální, protože je přirozená. Dnes však na žádost pacienta lze provést porod s analgézií. V některých případech je anestezie při porodu prováděna podle indikací i během císařského řezu.

Nejběžnější epidurální analgezie. Co to je? Jaké jsou vlastnosti této metody?

Rysy bolesti při porodu

U přirozených porodů 25 až 30% žen zažívá příliš silnou bolest. Ale musí to člověk snášet? Stále více lékařů souhlasí s tím, že s moderními metodami úlevy od bolesti při práci má smysl je používat.

Při výběru metody anestezie během porodu je třeba zvážit, jak se u těhotných žen mění cesty bolesti. Jsou pouze tři.

Z dělohy do míchy

Natahují se k posledním hrudním a prvním bederním segmentům míchy.

Další vodivé cesty

Jsou aktivovány během porodu díky stimulaci pánevních orgánů. Poslední bederní a první sakrální segmenty míchy jsou zodpovědné za tuto mírnou bolest..

Z perineální tkáně

Tato bolest se objevuje, když jsou perineální tkáně napnuté, což je nevyhnutelné při přirozeném porodu. Za to jsou zodpovědné sakrální segmenty míchy..

Dodávání partnerství: proč jsou potřeba?

Jaká je výhoda epidurální anestezie při porodu??

Tato metoda analgezie je velmi účinná, lze ji provádět ve většině nemocnic. Kromě toho epidurální analgezie přinejmenším potlačuje centrální nervový systém dítěte.

Po anestezii zůstává žena při vědomí, řídí proces porodu, může chodit, zvolit si pohodlnou polohu. Je pohodlná, dítě vidí a slyší v prvních minutách po jeho narození.

Je prokázáno, že po epidurální anestezii se invaze do porodního kanálu snižuje.

Jaký je postup?

Anestezii provádí pouze anesteziolog. Specialistům pomáhají sestry: sledují stav ženy v porodu, vykonávají lékařská jmenování.

Jak postupuje? Žena leží na boku, přitiskne si kolena k břiše a obloukem ji zakloní zpět. Anestezii lze také provést v poloze sedu, záda by měla být také ohnutá.

Před zákrokem musí mít všichni pacienti žilní katétr pro následnou infuzní terapii („kapátko“).

Dnes lékaři používají pouze moderní léky proti bolesti - anestetika (napropin, bupivakain, lidokain atd.). Pomocí speciální jehly je žena propíchnuta mezi spinálními procesy druhého a třetího obratle a anestetikum je vstříknuto do epidurálního prostoru..

Po porodu se nedoporučuje vstávat z postele na dvě hodiny. První vstávání a odchod je nutné, doprovázené lékařem. Existuje riziko zvýšení krevního tlaku a pokles pacienta.

Existují náznaky epidurální analgezie?

Dnes lze v mnoha porodnicích na žádost pacienta provést epidurální anestezii. To se nejčastěji provádí na komerčním základě..

Existují však situace, kdy je taková anestezie prováděna podle indikací. V tomto případě je postup zcela zdarma. Co je známkou epidurální analgezie?

 • Arteriální hypertenze jakéhokoli původu;
 • Přítomnost závažných chronických onemocnění u ženy (srdeční vady, onemocnění ledvin, bronchiální astma, vysoká myopie atd.);
 • Smrt plodu před porodem (pro usnadnění psychického stavu ženy);
 • Žilní nebo arteriální trombóza (v době narození nebo v historii);
 • Věk mladé matky (do 18 let);
 • Relativní indikace (příliš silná bolest při kontrakcích, nekoordinace porodu, předčasný porod, velký plod, císařský řez).
Jak mít dítě po 35 letech

Pro koho je postup kontraindikován?

Omezení existují. Postup nelze provést v následujících situacích:

 • Pacient nesouhlasí s úlevou od bolesti;
 • Hemoragický šok (například v důsledku ztráty krve), dehydratace;
 • Některé poruchy v systému srážení krve;
 • Purulentní kožní léze na zádech nebo přítomnost tetování (v místě vpichu, v bederní oblasti);
 • Individuální nesnášenlivost použitých léků proti bolesti;
 • Určité patologie srdce;
 • Těžké selhání jater;
 • Některé patologie nervového systému;

V pochybných situacích (riziko-přínos) se rozhodnutí provést epidurální analgezii provádí po konzultaci s úzkým specialistou (například kardiologem, neurologem).

Nevýhody postupu: jaké je riziko?

Tělo každé osoby je individuální. Není možné předem předpovědět, jak bude žena reagovat na epidurální analgezii..

Vedlejší účinky a komplikace postupu jsou dobře prozkoumány a každý anesteziolog ví, jak problém včas rozpoznat a pomoci svému pacientovi..

Mezi popsané komplikace patří pokles krevního tlaku, porušení srdečního rytmu, zvracení, snížení tělesné teploty, zimnice, svědění.

Nejsou vyloučeny opožděné negativní reakce: bolesti hlavy, bolest v zádech, některé neurologické poruchy, infekční komplikace. Během postupu mohou nastat technické potíže..

Existují názory, že epidurální anestézie negativně ovlivňuje dítě, vede ke slabé práci, zvyšuje frekvenci císařského řezu, negativně ovlivňuje kojení, může u žen vyvolat závažné neurologické komplikace a zvyšuje frekvenci septických komplikací.

K dnešnímu dni však neexistuje žádná důkazní základna o tom, jak pravdivá jsou tato tvrzení. Vyžadují pečlivé vyhodnocení a další výzkum..

Články O Neplodnosti