Hlavní Bolest

VDM během těhotenství týdně - tabulka

Děloha je orgán, který během těhotenství prochází největšími změnami. Zvyšuje se po celou dobu porodu dítěte více než pět setkrát. Poprvé, když žena přijde k lékaři k registraci během těhotenství, měří velikost pánve, obvod břicha a výšku dna dělohy, pokud je to možné. Děloha se zvedne z malé pánve po 8 týdnech těhotenství. To umožňuje posoudit správnou míru vývoje těhotenství podle toho, jak roste, aniž by se uchýlil k vyšetření na židli a ultrazvukové diagnostice. Při dlouhodobém období je možné odhadnout přibližnou hmotnost plodu na základě VDM a obvodu břicha těhotné ženy.

VDM je vzdálenost od okraje stydké kosti k horní části dělohy - její spodní část. Změřte ji centimetrovou páskou. Nejprve je nutné vyprázdnit močový měchýř, v opačném případě mohou být data měření při plnění zkreslená..

Doktor položí těhotnou ženu na záda, ruce a nohy leží na rovném povrchu. Doktor najde horní okraj páteře, pak prohmatne nejvyšší bod dělohy a změří vzdálenost, vyhodnotí výsledek. Měření se provádějí při každém jmenování, počínaje druhým trimestrem. Na nich můžete posoudit normální vývoj těhotenství.

Anatomie ženského reprodukčního systému

V případě potřeby lze výšku děložního pozadí měřit doma. Je vhodnější to udělat sami, ale uchýlit se k pomoci příbuzných. Dno dělohy bude na dotek tvrdší než pouhá břišní dutina. Obvykle to není hmatné. Problémy mohou nastat pouze u dívek s nadváhou. Neměli byste se však spoléhat pouze na vaše měření, je lepší je svěřit a interpretaci výsledků odborníkovi.

VDM by měla odpovídat týdnu těhotenství, ve kterém je těhotná žena aktuálně. To je pravda, ale existují přípustné výkyvy. Tabulka normálních ukazatelů výšky dna dělohy podle týdnů těhotenství (singleton):

Těhotenský týdenVýška děložního pozadí (od a do) v cm
8-112 - 10
125 - 11
135 - 12
1410-14
patnáct12 - 16
šestnáct14 - 18
1715 - 19
osmnáct16 - 20
devatenáct17 - 21
dvacet18 - 22
2119 - 23
2220-24
2321 - 25
2422 - 26
2523 - 27
2624 - 28
2725 - 29
2826 - 30
2927 - 31
třicet28 - 32
3129 - 33
3230 - 34
3331 - 35
3432 - 36
3533 - 37
3634 - 38
37-4234 - 40

Údaje se mohou lišit v závislosti na prezentaci a hmotnosti plodu, objemu vody, počtu plodů. Pro VDM neexistují žádné specifické normy pro vícenásobné těhotenství.

Objem dělohy, pokud je přítomno několik vajíček plodu, se bude lišit od prvních týdnů od ukazatelů, pokud se najde jedno vajíčko plodu. A tento rozdíl pokračuje s vývojem dítěte. Pokud se vyvinou dvojčata nebo trojčata, pak mohou velikosti překročit hodnoty od 2 cm vyšší nebo vyšší normy. V době narození, s vícenásobným těhotenstvím, dosahuje VDM dokonce 50 cm.

Týdenní změny děložního pozadí

Existují anatomické orientační body, které by velikost dělohy měla odpovídat najednou:

 1. 1. Po 16 týdnech je výška dna mezi pupkem a ochlupením.
 2. 2. Ve 20 týdnech téměř dosáhne pupku, zatímco je umístěna pouze 2 příčné prsty pod ním.
 3. 3. Do 24 týdnů pupeční oblast.
 4. 4. V období 28 týdnů je děloha již 3–4 cm nad ní.
 5. 5. Do 32 týdnů VDM dosáhne středu vzdálenosti mezi xiphoidním procesem a pupkem.
 6. 6. V období 36 týdnů se spodní část dělohy dotýká xiphoidního procesu.
 7. 7. Po 40 týdnech je opět o 4 cm nižší.

S dvojnásobkem v 16 týdnech děloha obvykle dosáhne pupku. Ve 28 - dno je mezi parta a xiphoidní proces. A děloha na něm může začít odpočívat již ve 32. týdnu.

Toto je průměrná statistika a pro každou ženu bude rychlost růstu dělohy individuální v závislosti na vývoji, šířce pánve, počtu plodů.

Možné důvody k nadhodnocení velikosti VDM a odhadovaného gestačního věku jsou následující:

 • Nesprávné očekávané datum
 • vícenásobné těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • velké ovoce;
 • pánevní prezentace;
 • úzká pánev;
 • děložní myomy;
 • nesprávná měření.

Možné důvody špatných výsledků:

 • Nesprávné očekávané těhotenství;
 • nevyvíjející se těhotenství;
 • nedostatek vody;
 • retardace růstu plodu;
 • lehké ovoce;
 • široká prostorná mísa;
 • nízká poloha plodu;
 • boční prezentace;
 • nesprávná měření.

Pokud se výška stojanu a gestační věk neshodují, může lékař poslat ženu na vyšetření, předepsat ultrazvukové vyšetření, dopplerometrii nebo CTG, v závislosti na stížnostech, anamnéze a gestačním věku. Výsledky ultrazvukového vyšetření budou při stanovení termínu a diagnózy důležitější než měření centimetrovou páskou.

Děloha stále roste během těhotenství. Na plný úvazek dosahuje své největší velikosti na výšku, často za 38 týdnů. Termín je považován za plný termín od 37 celých týdnů do 41 týdnů 6 dní, po kterém nastane prodloužené těhotenství od 41 do 41 týdnů 6 dnů.

Děloha ve vzácných případech stále roste až do začátku porodu. Po 37 týdnech může přestat růst a pouze kruh se začne zvětšovat a ukazatele klesají. To se stane, když hlava plodu klesne velmi nízko, přilne k vnitřnímu hltanu, dítě se připravuje na narození. Obvykle, když je břicho sníženo, žena si všimne zlepšení pohody, pálení žáhy (pokud existuje) zmizelo, je snazší dýchat, tvar břicha se mění.

Velikost dělohy v týdnech těhotenství - indikátory normy v tabulce a příčiny odchylek

Od chvíle početí do porodu se velikost plodu postupně zvyšuje. Pozorovaný růst dělohy o týdny těhotenství je normální fyziologický proces. Podle dynamiky tohoto indikátoru může zkušený gynekolog sledovat rysy změn stavu matky a vývoje embrya, může si všimnout komplikací nebo patologií, které se objevily v čase, a přijmout opatření k jejich odstranění. Měření provádí a zaznamenává lékař při pravidelných plánovaných vyšetřeních, od druhého trimestru je žena může provádět sama, doma.

Jaká je velikost dělohy v týdnu těhotenství

Velikost dělohy u žen bez svalu je v průměru od 4,5 do 7 cm na délku a od 4,5 do 6,5 cm na šířku, tloušťku - 3,5 - 4 cm. Jednotlivé parametry se mohou od fyziologické normy odchýlit o 2–3 Po těhotenství a implantaci embrya začíná růst těla (pod vlivem růstu plodu), přetrvávající až do posledních prenatálních týdnů. Po narození dosahuje velikost dělohy 33-40 cm.

Změnou umístění dělohy a jejích růstových parametrů může zkušený odborník určit gestační věk, nuance jeho průběhu a rysy vývoje plodu. Aby bylo možné sledovat dynamiku rozšíření orgánů, gynekolog měří při každém plánovaném vyšetření objem břicha, šířku pánve. Na začátku druhého trimestru je zaveden indikátor výšky děložního pozadí (VVD nebo VDM).

Výška děložního fundusu podle týdnů těhotenství je vzdálenost mezi ochlupením a nejvyšším bodem orgánu měřená standardní centimetrovou páskou. Průměrně tento ukazatel odpovídá období - od 8 do 9 cm v osmém až devátém týdnu až do 35 - 40 cm - ve čtyřicátém týdnu. Odchylky mohou naznačovat vícenásobné těhotenství (se zvýšenými hodnotami) nebo patologie (nesprávná poloha plodu, vývojové zpomalení, oligohydramnios). Metoda takové diagnostiky je orientační pouze v dynamice, jednotlivá měření nejsou informativní..

Funkce děložních změn během těhotenství

Proces rozšiřování orgánů je postupný, měřený, a proto obvykle nedává ženě nepříjemné pocity. Bolestí při kreslení, další nepříjemné příznaky se vyskytují na pozadí výronů nebo vytváření adhezí s polyhydramniemi, vícečetnými těhotenstvími nebo v důsledku jizev po předchozí operaci. Velikost dělohy závisí na trimestru a mění se takto:

 1. První trimestr. Děloha je umístěna za pánevní kostí, její tvar připomíná hrušku. V šestém týdnu dosáhne velikost orgánu objem kuřecího vejce, osmého - husa. Na konci trimestru získává děloha kulatý tvar a zvyšuje se třikrát od počáteční hodnoty.
 2. Druhý trimestr. Orgán je vystředěn v pánevní oblasti, získává symetrii, začíná se cítit břišní stěnou, protože opouští ochlupení.
 3. Třetí trimestr. Varhany znovu nabývají podoby vajíčka, které se táhne ke dnu. Dutina dělohy se ve srovnání se začátkem těhotenství zvyšuje 500krát, hmotnost orgánu se v průměru pohybuje od 50 g do kilogramu (svalová vlákna se prodlouží, ztluštějí a vytvoří se cévní síť).

Výška postavení fundusu dělohy se zvyšuje každý týden v každém trimestru souběžně s vývojem plodu. Prochází těmito hlavními fázemi:

 • 8-9 týdenní porodnické období - průměrný objem orgánu odpovídá husímu vejci, necítí se přes břišní stěnu.
 • 10-13 - orgán stoupá nad ochlupení; zvyšuje se činnost funkcí placentárního systému, luteum corpus luteum postupně mizí. Cévní systém se vyvíjí u plodu, začíná dělat první pohyby. VDM - asi 11 cm.
 • 14-16 - dokončení tvorby vnitřních orgánů embrya. Děloha dosahuje velikosti 14 až 15 cm. V 16. týdnu se poloha výšky dna dostane doprostřed mezi pupek a vrchol ochablé kosti.
 • 17-19 - plod tvoří imunitní systém, končetiny, mozeček. Velikost orgánů se zvětší na 19-20 cm.
 • 20 a více týdnů - mezera mezi dnem dělohy a pubis dosahuje 21 cm, pak se toto číslo zvětšuje v průměru o 1 cm za týden. VDM je přibližně dva prsty pod pupkem.
 • 23-24 - váha plodu dosahuje 0,6 kg nebo více, vyvíjí svaly a kosti, tvoří se dýchací systém. VDM - 24 cm.
 • 28 - VDM asi 28 cm, umístěné 2-3 cm nad pupkem.
 • 29-30 - velikost orgánu dosahuje 31-32 cm.
 • 32 - děloha se nachází uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem hrudní kosti, VDM - asi 34 cm.
 • 38 - začíná postupné snižování orgánu, doprovázené silným tlakem na bránici a žaludek.
 • 40 - velikost dělohy je od 32-34 do 40 cm, v závislosti na fyziologických vlastnostech těla matky, velikosti plodu a řadě dalších faktorů.

Tabulka velikostí dělohy za týden

Ukazatele výšky postavení dna a velikosti dělohy jsou fyziologické, proto odchylky od pevných norem do 2–3 cm ve většině případů vznikají v důsledku charakteristik těla matky a individuálních nuancí průběhu těhotenství. Dynamika změn velikosti a polohy těla podle různých období je uvedena v tabulce:

Výška děložního pozadí v týdnu těhotenství

Co je VDM během těhotenství?

VDM u těhotných žen je diagnostický parametr, který odhaduje dynamiku výšky dělohy. Měří se vzdálenost podél svislé linie břicha od horního bodu vnitřního orgánu k ochlupení. Měření se provádějí od 13 týdnů při každém vyšetření, aby se vyhodnotilo rostoucí dynamické tempo růstu a tvorby plodu poté.

Zpočátku je vnitřní orgán umístěn za pánevní kostí, jak se dítě vyvíjí, je zaoblené a začíná vycházet ven do středu a získává symetrický tvar. Ale již ve třetím trimestru je děloha protáhlá, stává se oválnější, vlákna se prodlužují a zesilují, vytváří se unikátní cévní síť.
VDM během těhotenství by se měla přibližně rovnat těhotenství. Proto se ve výpočtech lze spolehnout na tyto parametrické funkce.

Míra VDM v týdnu těhotenství

Parametr výška v stoji je určen od druhého trimestru, protože před tímto obdobím není možné tento údaj změřit. Vnitřní orgán je tak malý (po dobu 8-9 týdnů. Velikost husího vajíčka), že ještě nepřekročil malou pánev.

Na konci třetího měsíce děloha postupně stoupá a má velikost asi 11 centimetrů. Čtvrtý měsíc, dítě dokončí tvorbu orgánů a začne aktivní růst, parametr bude přibližně 14 cm. Před narozením se břicho začne snižovat, dítě se připravuje na narození, takže od 32 týdnů je VDM na úrovni 32-40 cm a často se nárůst zastaví.

Ukazatele VDM během těhotenství jsou přísně individuální a hodnotí se pouze dynamicky. Při stanovení diagnózy se vezme v úvahu dědičnost a fyziologická struktura ženy. Norma se může lišit od 2 do 3 cm.

Jak změřit výšku dolní části dělohy během těhotenství

Není obtížné samostatně stanovit výšku děložního pozadí. Nejprve musíte vyprázdnit močový měchýř, aby nedošlo ke zkreslení parametrů měření.

 1. Změřte parametry ležící na tvrdém povrchu.
 2. Aby bylo možné měřit, je třeba trápit přes ochlupení kosti přechodu z pevného stavu kostní tkáně na měkkou.
 3. Na dolní bod se aplikuje centimetrová páska a podél bílé linie břicha se pohybují směrem nahoru, také k přechodu z hustého na měkký, který bude dole..

Jednorázové měření VDM a chladicí kapaliny (obvod břicha) není indikativní. K vyhodnocení vývoje a růstu plodu jsou vyžadována systematická týdenní měření. V přítomnosti výrazných odchylek od normy v dynamice jsou nutné další studie k diagnostice patologie.

Týdenní tabulka VDM

Těhotenství (týdny)Výška (cm)Chladicí kapalina (cm)
148-
osmnáct12-19-
dvacet18-2170-74
2222-2372-77
2423-2576-80
2626-2878-82
2827-3080-84
třicet28-3182-86
3230-3284-88
3431-3386-90
3632-3588-92
3836-3890-94
4038-4094-100

Pokud výška dna dělohy neodpovídá gestačnímu věku, dešifrování nemůže být založeno pouze na těchto číslech. Standardy jsou vytvářeny za účelem podezření na patologii a provedení dalších diagnostických opatření..

Při stanovení EDM na začátku prvního trimestru by děloha měla opouštět v důsledku ochlupení kosti, pokud k tomu nedošlo, pak existuje podezření na mimoděložní těhotenství, když je vajíčko oplodněno ve vejcovodu. V budoucnu pokles indikuje hypotrofii - vývojová retardace, oligohydramnie nebo označuje příčnou prezentaci.

Pokud je děloha vysoká, může se v lůně, velkém plodu nebo polyhydramniu vyvinout více než jedno dítě. Zřídkakdy lze s nadhodnoceným tempem diagnostikovat chorionepiteliom (nádor ve tkáních placenty), což ohrožuje život dítěte.

Po 38 týdnech klesá obvod břicha, dítě sestoupí na krk, chystá se projít porodním kanálem a narodí se. V případě předčasného poklesu by měly být provedeny další studie k detekci patologií nebo infekčních ložisek, které ovlivňují ložisko.

Dno dělohy během těhotenství

V těle ženy během těhotenství dochází k vážným změnám, které jí umožňují vydržet a porodit dítě. Podle těchto změn lékaři určují, jak dobře probíhá těhotenství a vyvíjí se plod. Jedním z hlavních ukazatelů stavu ženy a dítěte je výška děložního pozadí během těhotenství. Velký diagnostický význam má stanovení výšky dolní části dělohy podle týdnů těhotenství. Zvažte, co znamená termín „děložní fundus během těhotenství“, proč se určuje, jaké jsou jeho normální hodnoty.

Proč určit výšku dolní části dělohy během těhotenství

Samice dělohy je jedinečný orgán, který se může během těhotenství protáhnout a po narození se může vrátit do své původní velikosti. Děloha se skládá z větší části (těla) umístěné nahoře a menší části (krku) umístěné níže. Isthmus spojuje tělo a děložní hrdlo. Spodní část dělohy je nejvyšší částí těla tohoto orgánu..

Stěna dělohy sestává z následujících vrstev:

 • vnitřní (endometrium),
 • sekundární (myometrium),
 • vnější (perimetrie).

Myometrium nebo svalová membrána tvoří většinu stěn dělohy. V důsledku změn v myometrii se během těhotenství zvyšuje velikost dělohy. Uprostřed těhotenství se stěny dělohy ztluštějí až na 3 až 4 cm v důsledku dělení svalových buněk myometria. Pak se velikost dělohy zvětší pouze v důsledku roztažení a ztenčení jejích stěn. V posledních týdnech těhotenství je tloušťka stěn dělohy 0,5-1 cm.

U ženy v reprodukčním věku, mimo těhotenství, je délka dělohy 7-8 cm. Na konci těhotenství dosahuje děloha délky 37-38 cm. Navíc v případě vícenásobného těhotenství, polyhydramnií, může dosáhnout ještě větších rozměrů..

Zvětšení dělohy během těhotenství začíná za 5-6 týdnů. V první řadě se děloha zvětšuje v anteroposteriorní velikosti, pak v příčném směru. V osmém týdnu těhotenství se velikost dělohy zdvojnásobí, v desátém týdnu - třikrát, ve dvanáctém - čtyřikrát.

Ve druhém trimestru těhotenství (13-14 týdnů) jde děloha ženy za pánevní oblast. V tuto chvíli to může porodník-gynekolog už cítit přes přední břišní stěnu. V této době lékař začne měřit výšku dna dělohy během těhotenství (VDM).

Množství plodové vody, velikost a poloha dítěte ovlivňuje výšku děložního pozadí během těhotenství. Dno dělohy bude vyšší u dvojitého, velkého plodu, polyhydramnií, protože v takových případech je děloha natažena více. Současně se výška dna dělohy u různých žen liší v závislosti na individuálních vlastnostech o 2-4 cm.

Tento ukazatel je stanoven počínaje 16. týdnem těhotenství při každé návštěvě ženy při konzultaci. K tomu, nastávající matka leží na gauči s narovnanými nohama a lékař měří VDM centimetrovou páskou. Nejlepší je, když žena před tím vyprázdní močový měchýř. Díky této studii může lékař posoudit vývoj dítěte, jeho postavení, množství plodové vody.

Výška děložního pozadí v týdnech těhotenství

Obecně jsou přijímány hodnoty normy VDM, které závisí na gestačním věku. Zároveň tyto hodnoty nejsou absolutní, odchylky od nich se mohou lišit v rozmezí 3–4 cm. Porodníci věnují více pozornosti míře nárůstu hodnoty VDM ve srovnání s předchozím..

Zde jsou hodnoty normy výšky dna dělohy v týdnech těhotenství:

 • 8-9 týdnů - 8-9 cm; velikost dělohy odpovídá velikosti husího vejce, je stále nemožné prozkoumat stěnou pobřišnice;
 • 10-13 týdnů - 10-11 cm;
 • 14-15 týdnů - 12-13 cm;
 • 16-17 týdnů - 14-18 cm;
 • 18-19 týdnů - 16-20 cm;
 • 20-21 týdnů - 18-23 cm; nalezení dna dělohy je promítnuto dva prsty pod pupek;
 • 22 - 23 týdnů - 21 - 26 cm;
 • 24-25 týdnů - 23-27 cm; spodní část dělohy je v pupku ženy;
 • 28 týdnů - 28 cm; dno dělohy je podmíněně promítáno dvěma prsty nad pupkem;
 • 29-30 týdnů - asi 31 cm;
 • 32 týdnů - 32 cm; děloha je umístěna uprostřed kondicionální linie mezi pupkem a xiphoidním procesem hrudní kosti;
 • 36 týdnů - 35 - 37 cm; spodní část dělohy je umístěna na linii spojující oba oblouky;
 • 38 týdnů - 35 - 38 cm; po tomto období začne klesat děloha;
 • 40 týdnů - 32-34 cm; spodní část dělohy je opět lokalizována mezi pupkem a žebry.

Při normálním těhotenství žena obvykle necítí růst dělohy. Koneckonců, tento proces probíhá postupně a hladce. Někdy na začátku těhotenství může nastávající matka zaznamenat určité neobvyklé pocity, které jsou spojeny se změnou (změkčení) struktury vazů dělohy. Bolest při zvětšení dělohy se vyskytuje za následujících podmínek:

 • vícenásobné těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • anatomická odchylka dělohy zadní;
 • adhezivní proces v břišní dutině;
 • přítomnost jizvy na děloze po operaci.

Možné důvody pro odchylku hodnot VDM od normy

Jak je uvedeno výše, u různých žen se hodnoty VDM mohou mírně lišit od přijatých norem. V některých případech však mohou být takové odchylky značné. Jaký je důvod?

Existují určité důvody, které vedou k tomu, že výška děložního pozadí během těhotenství je mnohem vyšší než obvykle:

 • velké ovoce;
 • vícenásobné těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • úzká pánev ženy;
 • nesprávná poloha plodu v děloze.

Hodnota VDM je výrazně nižší než obvykle v následujících případech:

 • široká pánev u velké ženy;
 • nedostatek vody;
 • vývojové zpoždění dítěte;
 • chybné určení gestačního věku.

Pokud se ukazatel VDM v určitém gestačním věku výrazně liší od normální hodnoty, porodník-gynekolog předepíše pro nastávající matku další vyšetření. Žena zpravidla podstoupí fetální ultrazvuk, kardiotocografii (ultrazvuková metoda pro zaznamenávání pohybu, fetální srdeční rytmus a děložní tón), dopplerometrii (ultrazvuk krevního oběhu plodu a placenty).

Funkce měření obvodu břicha a VVD dělohy u těhotných žen

Nedílnou procedurou, kterou gynekolog provádí, když žena během těhotenství navštíví konzultaci, je změřit výšku děložního pozadí. Pod tímto termínem porodníci znamenají vzdálenost od pubis k nejvyššímu bodu pohlavních orgánů, vyčnívající před malou pánví.

Velikost břicha v různých stádiích těhotenství

Břicho je jasně viditelné ve 20. týdnu u pacientů, kteří byli do té doby docela malí. Postupně se zvyšuje a stává se určitou formou. Odborník zaznamenává změny při každé návštěvě konzultace.

Během této manipulace se zaměřuje na takové parametry, jako je obvod břicha a VVD.

Lékař porovnává výsledky s dřívějšími studiemi, hodnotí dynamiku a na základě získaných ukazatelů vyvozuje závěry o těhotenství a vývoji plodu. Pomocí této manipulace je možné určit nízkou hladinu vody nebo polyhydramnios, stejně jako přibližnou hmotnost dítěte.

Pokud se velikost zvětší rychle nebo pomalu, slouží to pro indikaci studie k vyloučení vývojových abnormalit.

Proč měřit

Měření VDM je považováno za postup, který provádí gynekolog vždy, když těhotná žena přijde na konzultaci. Na základě výsledků je možné diagnostikovat intrauterinní retardaci růstu v rané fázi.

U každého pacienta však těhotenství probíhá jinak a není nutné porovnávat výsledky s tabulkou a vyvodit závěry sami.

Výška

U žen z druhého trimestru gynekolog při vyšetření vyhodnotí, kde se nachází spodní část dělohy. V 16. týdnu se nachází mezi pupkem a ochlupením. Při měření IRR je jasné, že samotná dutina je umístěna dva prsty pod pupkem a žaludek roste do velké velikosti.

Ve 24. týdnu je IRR dělohy zaznamenána na pupku a 28. 28. stoupá nad ní 2-3 prsty. Ve 32 týdnech spadá IRR genitálního orgánu doprostřed svazku a xiphoidního procesu. Na 36. místě tento indikátor dosáhne nejvyšší úrovně, tj. Xiphoidního procesu.

Obvod břicha nastávající matky je 90 cm, pupek se vyhladí a znatelně vyboulí.

Krátce před porodem je pupek všech nastávajících matek vyklenutý, ale ke snížení dochází stlačením hlavy dítěte ke vchodu do pánve..

Jak měřit

Výška postavení dna dělohy v lékařské praxi je vzdálenost, kterou lze měřit mezi horní stěnou pohlavních orgánů a okrajem ochlupení. S postupným vývojem plodu se zvětší velikost orgánu a jeho dno se stanoví břišní stěnou.

Až do dnešního dne provádí všechna měření růstu dítěte místo lékaře během vaginálního vyšetření a stanovení vzdálenosti k děložnímu čípku.

K určení výšky děložního pozadí se provádí několik manipulací:

 • pacient si sundá šaty a sedí na gauči;
 • s centimetr páskou, gynekolog měří vzdálenost od horního okraje ochlupení k nejvíce vyčnívajícímu bodu dna genitálního orgánu.
 • výsledek studie je zaznamenán na výměnné kartě ženy v práci a na kartě v lékařském zařízení.

Tabulka výšky týdne

Od druhého trimestru se rozměry zvětšují a jeho dno začíná přesahovat malou pánev. Během těchto změn odborník snadno prohmatá oblast dělohy stěnou pobřišnice.

Během těhotenství postupně stoupá výška dna genitálního orgánu. Tyto faktory mohou ovlivnit tyto výsledky:

 • žena nese dvě nebo tři plody;
 • Plodová voda
 • velikost a umístění dítěte.

Při hodnocení získaných ukazatelů se porodník zaměřuje na jednotlivé charakteristiky průběhu těhotenství. Z tohoto důvodu se indikátory mohou lišit od normy AMD v týdnech u pacientů se stejným obdobím.

Tento jev není považován za anomálii a nevyvolává podezření gynekologa.

Po manipulaci gynekolog porovná výsledky studie s tabulkou „Výška děložního fundusu v týdnech“ a vyvodí závěry.

Obvod břicha

Velikost pohlavních orgánů se v závislosti na týdnu těhotenství postupně zvyšuje. Změny této povahy jsou způsobeny jak aktivním růstem dítěte, tak zvýšením objemu placenty, fetálních membrán a plodové vody.

Až do konce prvního trimestru nepřesahují rozměry za pánevní kosti, takže je problematické stanovit přítomnost plodu normální palpací.

Počínaje 13. až 14. dnem dělohy začíná stoupat nad ochlupení. Doporučuje se začít měřit obvod břicha s 20..

Od tohoto období získává zaoblený tvar a je jasně viditelný pro ostatní. V budoucnu se při každé návštěvě konzultace měří obvod ženy.

Pro tento postup je nutná běžná centimetrová páska. Pomocí získaných ukazatelů je možné stanovit přibližnou hmotnost plodu a pracovní období.

Kruhový stůl

Při určování kruhu jsou brány v úvahu různé faktory. Pozornost je věnována jak postavě ženy, tak její váze.

V lékařské praxi lékaři používají tabulku, ve které je obvod břicha indikován týdně..

Pravidla měření

Hlavní podmínkou postupu je, že nastávající matka by měla být ve vodorovné poloze. Měření v tomto stavu umožňuje vyloučit dopad na konečné ukazatele vyšetření přední stěny pobřišnice a páteře.

Pro přesné výsledky je důležité, aby střeva a močový měchýř těhotné ženy byly zbity..

Algoritmus pro měření obvodu břicha je následující:

 • během procedury lékař používá centimetrovou pásku;
 • je umístěn tak, aby centimetrová páska byla striktně podél pupku a prošla podél bodu nejhlubší obratle.

Při plnění těchto požadavků se lékaři podaří získat přesné a spolehlivé výsledky..

Možné odchylky od normy

Ve většině případů je VDM hodnocena v souladu s běžnými kurzy. Někdy však existují výjimky. Může to být způsobeno strukturou těla nastávající matky nebo možnými odchylkami ve vývoji dítěte. Z tohoto důvodu je vážná odchylka indikátorů od normy Dillí důvodem pro provedení ultrazvukového vyšetření.

V některých případech je diagnostikována vyšší, než by měla být v tuto chvíli. Důvody tohoto jevu jsou následující:

Vysoké postavení pohlavních orgánů není vždy spojeno s vážným porušením vývoje plodu. Někdy klesne pod požadované parametry, což se také považuje za odchylku od normy..

Důvody tohoto jevu mohou být následující:

 • velkolepá postava ženy a příliš široká pánev;
 • malé množství plodové vody;
 • fetální abnormality.

Ve skutečnosti jsou důvody výskytu odchylek odlišné. Často k tomu dochází při nepřesném stanovení gestačního věku, protože mnoho pacientů nedokáže zjistit datum poslední menstruace. V důsledku nesprávně stanoveného období začíná ženská práce brzy nebo naopak pozdě.

Výška dna dělohy je považována za vážný parametr, díky kterému je možné posoudit, jak se dítě vyvíjí v děloze.

Z tohoto důvodu by člověk neměl ignorovat postup změny a věřit lékaři, aby jej provedl. Nesplnění VDM s termínem vyžaduje další studie, jako je ultrazvuk, CT a dopplerometrie.

Velikost dělohy podle týdne těhotenství

Všechny nastávající matky dobře vědí, že během těhotenství se jejich tělo znatelně změní. Největší pozornost je věnována žaludku, jeho růst naznačuje změnu velikosti dítěte a dělohy, která se s ním zvyšuje. Některé ženy si myslí, že bříško neroste dostatečně rychle, ale pouze zkušený gynekolog může určit, zda je vše v pořádku. Jaké jsou velikosti dělohy v týdnu těhotenství jsou normální? Co může ovlivnit výšku děložního pozadí?

Děloha po 8 týdnech těhotenství

V 8. týdnu těhotenství je dítě stále velmi malé (do 4 cm na délku s tělesnou hmotností asi 5 g), s asi velkou švestkou. Děloha není dostatečně natažená, proto je obklopení „zajímavého postavení“ ženy (a samotné) nepostřehnutelné.

Některé nastávající matky zaznamenají změny ve velikosti. Během těhotenství není tak pohodlné nosit a nosit známé oblečení: džíny a kalhoty se v pase mnohem horší a nemusí se zapínat. V tomto případě se ženy začnou mylně domnívat, že břicho rostlo v důsledku zvětšení dělohy a růstu embrya, jedná se však o mylnou představu. V důsledku zvýšení koncentrace hormonu progesteronu v ženském těle je normální fungování střev narušeno. Střevní motilita se zhoršuje, objevuje se nadýmání, těhotná častá zácpa.

V 8. týdnu se mohou objevit nepříjemné pocity v břiše (ostré a krátké „střelby“), které přímo souvisejí s růstem dělohy. Je však důležité umět odlišit normální od patologické bolesti. Obavy by měly způsobovat bolest, charakterizovanou závažností a intenzitou, prodlouženou, s kontrakcemi. Nebezpečí je přítomnost současného krvácení a silné slabosti.

Jak se velikost dělohy mění každý týden těhotenství

Při plánovaných vyšetřeních gynekolog vždy měří takový ukazatel, jako je výška děložního pozadí. Toto je vzdálenost mezi nejvyšším bodem děložního orgánu a spojením laterálních kostí pánve. Pomocí tohoto parametru můžete vypočítat velikost dělohy a určit, zda odpovídá normativním hodnotám charakteristickým pro určité období těhotenství..

Ve skutečnosti není dolní část dělohy umístěna na spodní části břicha budoucí matky, ale na samém vrcholu. Zdá se tedy, že orgán se obrátil vzhůru nohama. Čím delší je těhotenství, tím vyšší je..

Výška děložního pozadí přibližně odpovídá týdnu těhotenství, zejména v prvním a druhém trimestru. Například v 10. týdnu je to 10 cm atd..

Velikost dělohy podle týdne těhotenství je uvedena v tabulce:

Těhotenství, týdnyVýška děložního pozadí, cm
8-98-9
10-1110-11
12-1310-11
14-1512-13
16-1714-19
18-1916-21
20-2118-24
22-2321-25
24-2523-27
26-2725-28
28-2926-31
30-3129-32
32-3331-33
34-3532-33
36-3732-37
38-3935-38
40-4134-35

Nebojte se, pokud se po další prohlídce ukázalo, že získaný výsledek neodpovídá údajům v tabulce. Tyto hodnoty jsou podmíněné, proto je důležité lékaře pečlivě naslouchat, a pokud gynekolog nevidí žádné odchylky, neexistují důvody k obavám..

Co může ovlivnit kolísání děložního pozadí:

Možné důvody pro příliš nízkou výšku stoje děložního pozadí, která nesplňuje standardy:

 • malá velikost embrya nebo plodu;
 • chybně vypočítaný gestační věk po poslední menstruaci;
 • předjíždění těhotenstvím;
 • příliš široká pánev v budoucí ženě v práci;
 • nedostatek vody;
 • zmeškané těhotenství, retardace intrauterinního růstu a další možné patologie.

Proč může být děloha příliš velká:

 • těhotenství nastalo mnohem dříve než předepsané období;
 • chyby měření;
 • nastávající matka nešla na záchod a nevyprázdnila močový měchýř před návštěvou lékaře;
 • klinicky úzká pánev u ženy;
 • velké dítě;
 • vícenásobné těhotenství;
 • pánevní prezentace dítěte;
 • polyhydramnios;
 • diabetes u nastávající matky;
 • příliš velký přírůstek na váze u ženy, nadváha, obezita;
 • konflikt faktoru rhesus;
 • otok placenty.

Jak plod ovlivňuje velikost dělohy v nejdůležitějších obdobích těhotenství?

Aktivní růst dělohy začíná přibližně po 4 týdnech těhotenství. Orgán se zvyšuje díky skutečnosti, že myometriumová vlákna mohou růst desetkrát na délku a asi 5krát na tloušťku. U nejranějších gestačních dat plod neovlivňuje velikost dělohy, protože jeho parametry jsou stále příliš malé.

V 1. trimestru těhotenství děloha mírně roste, takže žaludek nemusí vůbec vůbec růst. Orgán nezabírá příliš mnoho místa v pánvi. Teprve po 12 týdnech začíná dno dělohy stoupat nad ňadra.

Ve 2. trimestru plod výrazně zvyšuje objem a hmotnost, z tohoto důvodu se děloha také výrazně zvyšuje. Asi za 15-20 týdnů se břicho stane viditelným pro okolní lidi. Současně se dítě začne pohybovat a žena cítí silný tlak na dělohu.

Začátkem třetího trimestru již nemůže být těhotenství před nikým skryto. Ovoce je velké a vyžaduje hodně prostoru. Zatlačuje na stěny dělohy, jeho rozměry jsou již tak velké, že bříško zabírá veškerý prostor od hrudníku po lůno, pálení žáhy a další nepříjemné příznaky.

Děloha je nejdůležitější orgán, jehož význam je obtížné během těhotenství přeceňovat. Čím delší je gestační období, tím rychlejší je velikost tohoto svalového orgánu díky aktivnímu růstu a vývoji dítěte. Zkušený lékař může určit výšku postavení dna dělohy a ve srovnání s normativními indikátory zjistit, zda došlo k narušení průběhu těhotenství.

Autorka: Ekaterina Nikolaevna Merezhko,
Vedoucí kurzy pro těhotné ženy připravující se na porod, genetička

Líbí se vám článek? Do komentářů napište svůj názor.

Výška děložního pozadí

Obsah:

Výška děložního fundusu (VDM) nebo výška děložního fundusu je vzdálenost mezi horním okrajem stydké kosti a horní stěnou dělohy vyčnívající z pánevní dutiny. Děloha roste v závislosti na růstu plodu a počínaje koncem 4. porodního měsíce (16 týdnů) je dno dělohy již k dispozici pro měření přední stěnou břicha. Před tím lékař určí vaginální vyšetření rychlost růstu dělohy.

Jak se provádí měření?

Informace Měřte VDM při každé návštěvě těhotné prenatální kliniky, počínaje 16. týdnem těhotenství

Za tímto účelem leží žena na gauči s narovnanými nohama a nejlépe s prázdným močovým měchýřem a lékař měří výšku děložního fundusu centimetrovou páskou. Studie trvá pouze jednu minutu, ale umožňuje vám posoudit povahu růstu plodu, jeho polohu a množství plodové vody.

Obecně jsou přijímány hodnoty VDM odpovídající specifickému gestačnímu věku, je však třeba mít na paměti, že se jedná o individuální ukazatel a jeho hodnota se může lišit do 3 cm. Od 24 týdnů těhotenství se výška postavení fundusu dělohy obvykle kryje s gestačním věkem. A pár dní před porodem, kdy je fetální hlava instalována v pánevní dutině, klesá dno dělohy o 2 - 3 cm.

Výška děložního pozadí v týdnu

Tabulka: Děložní fundus stojící v různých stádiích těhotenství.

Gestační věkVDM v cm.Anatomické památky VDM
16 týdnů6 - 8Uprostřed vzdálenosti mezi pubis a pupkem
20 týdnů11 - 122 prsty pod tlačítkem na břiše
24 týdnů22-24Navel level
28 týdnů27 - 292 až 3 prsty nad pupkem
32 týdnů31 - 33Uprostřed vzdálenosti mezi pupkem a xiphoidním procesem
36 týdnů35 - 37Na úrovni xiphoidního procesu a pobřežních oblouků
40 týdnů32 - 33Uprostřed vzdálenosti mezi pupkem a xiphoidním procesem

Možné příčiny nesouladu VDM

VDM pod normální hodnotou

Pokud je výška dna dělohy nižší než normální, může to znamenat:

 • Chyba při určování délky těhotenství;
 • Široká prostorná pánev u vysokých velkých žen;
 • Vnitřní retardace růstu;
 • Nízká voda - snížení množství plodové vody;

VDM nad normální

Pokud je AMD vyšší než obvykle, může to znamenat:

 • Velké ovoce;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Úzká pánev;
 • Nesprávná poloha plodu;
 • Polyhydramnios - zvýšení množství plodové vody.

K monitorování stavu plodu, jeho růstové rychlosti a množství plodové vody také měří obvod břicha (chladicí kapalinu) v pupku. Tento ukazatel do značné míry závisí na individuálních charakteristikách ženy a tloušťce podkožního tuku, proto se bere v úvahu dynamika zvyšování obvodu. Pomocí těchto dvou ukazatelů na konci těhotenství můžete vypočítat odhadovanou hmotnost plodu. Za tímto účelem vynásobte hodnotu VDM chladicí kapalinou. Například, pokud je VDM přesně 36 cm a chladicí kapalina je 95 cm, pak získáme možnou hmotnost dítěte - 3420 gramů.

Informace Pokud ukazatele výšky postavení fundusu dělohy neodpovídají době delší než 3 cm, lékař předepíše těhotným ženám další vyšetření. Provádí se ultrazvuk plodu, dopplerometrie a kardiotocografie a na základě získaných výsledků je předepsána léčba a je stanovena taktika nadcházejícího porodu..

Zobrazit skrýt komentáře (3)

Komentáře (3)

Někdy se mi zdá, že by nebylo špatné číst naše gynekologové, alespoň takové články. Moje výška děložního pozadí během těhotenství byla nad normální, ale doktorovi to bylo jedno. Řekla, že všechno bylo v pořádku. Již v porodnici říkali, že vysoká voda a to způsobuje dětské problémy. Teď jsem si uvědomil, že každý centimetr je důležitý, aby bylo všechno v bezpečí s dítětem.

A měl jsem z toho štěstí, byl jsem pozorován kvalifikovaným lékařem. Během celého mého těhotenství se stála výška děložního pozadí shodovala s gestačním věkem, tj. Ve 24 týdnech VDM byla 24 cm, ve 28 týdnech - 28 cm, i když ve stejnou dobu jsem podle výsledků ultrazvuku ve 28 týdnech dostal i oligohydramnios, i když to není nic neovlivnilo to. Je dobré, že jsem podstoupil léčbu včas a všechno se vrátilo k normálu.

Bohužel jsem s doktorem neměl velké štěstí. Ukázalo se, že během vyšetření řekli, že se mnou všechno je v pořádku, ale ve skutečnosti se ukázalo, že je to špatné, počet týdnů se neshodoval s centimetry. ani jeden takový, děvčata na oddělení řekla to samé, obecně, zanedbávání mladých maminek. Díky Bohu, všechno fungovalo a já normálně porodila zdravé dítě.

Články O Neplodnosti