Hlavní Bolest

Brzy potrat

Podle statistik končí 15 až 20% všech těhotenství potraty. Ve většině případů se to stane, když si žena ještě neuvědomuje, že je těhotná. Ale někdy se to stane s těmi, kteří jsou již připoutáni ke svému idolizéru a milují ho.

Jak v tomto případě utěšit ženu? Pouze příští těhotenství. Ale ti, kteří v životě zažili takové neštěstí, a ti, kteří ještě neznali hořkost ztráty, by měli absolvovat malý vzdělávací program o otázkách souvisejících s potratem. Nejdůležitější je vědět, jaké faktory mohou způsobit potrat a co lze udělat, aby se zabránilo potratu..

Budeme hovořit o předčasných potratech, které se vyskytnou až do 12 týdnů, protože v tomto období k velké většině dochází. Nejčastější příčiny potratů v časném těhotenství:

1. Genetické poruchy plodu

Podle statistik se z tohoto důvodu vyskytuje asi 73% potratů. Tyto genetické vady nejsou zpravidla dědičné, ale jsou výsledkem jednotlivých mutací, které se vyskytly v reprodukčních buňkách rodičů pod vlivem škodlivých environmentálních faktorů (záření, pracovní rizika, viry atd.). Ukončení těhotenství je proto druh přirozeného výběru - zbavit se slabého, neživotaschopného potomka.

Je téměř nemožné zabránit takovému potratu, můžete snížit riziko genetických abnormalit pouze před početí a chránit se před účinky mutagenních faktorů. V moderní ekologii však pravděpodobnost mutací stále přetrvává, protože potraty, které se z tohoto důvodu objeví, lze považovat za požehnání, protože v budoucnu zachrání ženu před mnoha problémy a problémy..

2. Hormonální poruchy

V případě nerovnováhy hormonů v ženském těle často dochází k předčasnému ukončení těhotenství. Nejčastěji se to děje s nedostatkem hlavního hormonu těhotenství - progesteronu. S včasným odhalením tohoto problému lze těhotenství ušetřit progesteronem.

Nadměrné mužské pohlavní hormony mohou také způsobit včasný potrat - inhibují produkci estrogenu a progesteronu. Androgeny jsou často příčinou opakovaných (obvyklých) potratů. Hormony nadledvin a štítné žlázy mají také vliv na vznik a vývoj těhotenství. Proto může dysfunkce těchto žláz také způsobit potrat.

3. Imunologické důvody

To se zpravidla děje během Rhesusova konfliktu. Embryo zdědí pozitivní rhesus otce, zatímco Rh negativní organismus matky odmítne tkáně embrya, které jsou mu cizí. Aby se zabránilo potratu během imunitního konfliktu, používají se progesteronové přípravky, které mají v tomto případě imunomodulační účinek.

4. Sexuálně přenosné infekce

Sexuálně přenosné infekce: trichomoniáza, toxoplazmóza, syfilis, chlamydie, stejně jako herpetická a cytomegalovirová infekce často způsobují potrat.

Patogenní bakterie a viry způsobují infekci plodu, poškození membrán, což má za následek potrat. Aby se tomu zabránilo, je vhodné léčit infekce před těhotenstvím.

5. Obecná infekční onemocnění a zánětlivá onemocnění vnitřních orgánů

Všechny nemoci doprovázené intoxikací a zvýšením tělesné teploty nad 38 ° C mohou vést k potratu. Rubeola, virová hepatitida, chřipka jsou v čele. I běžné bolesti v krku se mohou stát fatální v období 4–10 týdnů těhotenství. Ale pneumonie, pyelonefritida, apendicitida jsou pro plod závažné riziko. Proto při plánování těhotenství je vhodné podstoupit kompletní lékařské vyšetření, identifikovat a léčit všechna ložiska chronické infekce.

6. Historie potratů

Potrat není jen lékařská manipulace: je to obrovský stres pro ženské tělo, který může způsobit dysfunkci vaječníků a nadledvin; přispívá k rozvoji zánětlivých procesů v genitáliích. To může v budoucnu způsobit neplodnost a obvyklé potraty..

7. Léky a byliny

V prvním trimestru těhotenství je vhodné se vyvarovat užívání léků. Mnoho z nich může způsobit potrat nebo způsobit vývojové vady plodu. Například narkotičtí analgetika nebo hormonální antikoncepce jsou často viníky potratu. Také byste měli být opatrní u léčivých bylin: petržel, kopřiva, chrpy, třezalka tečkovaná, mrzutá - jsou kontraindikovány pro těhotné ženy v raných stádiích.

8. Stres

Silný strach nebo nečekaný zármutek, zášť nebo dlouhodobý duševní stres jsou nebezpečné pro malé stvoření v lůně. Pokud jste podle vůle osudu nuceni být pod vlivem stresu, prodiskutujte se svým lékařem možnost užívání sedativ, alespoň stejného valeriána.

9. Nezdravý životní styl

Užívání alkoholu, drog, kouření, nadměrného užívání kávy, nesprávného a podvýživy jsou spojenci potratu. Je lepší opravit svůj životní styl před početí.

10. Pády, vzpírání, sexuální styk

Fyzická aktivita, vzpírání, mírné pády, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, jen zřídka vedou k potratu. Mohou přijít - a často jsou - „spouštěčem“ spontánního potratu, pokud se vyskytne některý z výše uvedených problémů. Pokud je však tělo matky zdravé a genetický program plodu je normální, pak pád nebo fyzické přetížení musí být skutečně hrozné, aby se plod poškodil..

Příznaky začínajícího potratu

Pokud si všimnete prvních známek blížícího se potratu v čase, obvykle se vám podaří udržet těhotenství. Bolest v podbřišku nebo v dolní části zad, zejména křeče v přírodě, špinění, krvácení - pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě vyhledejte lékaře, zavolejte sanitku. V takových situacích je každá minuta vzácná. Krvácení kousky tkáně naznačuje, že potrat již nastal.

12 důležitých faktů o potratu

Potraty se ve většině případů vyskytují v prvním trimestru

Spontánní potrat se považuje za těhotenskou ztrátu, která nastala před 20. týdnem těhotenství, po kterém se bude nazývat intrauterinní smrt plodu. Ve většině případů dochází k potratům mezi 6. a 12. týdnem těhotenství. Potrat končí v jednom ze čtyř klinicky potvrzených těhotenství. Toto je nejčastější „komplikace“ prvního trimestru..

Spotting není vždy známkou potratu.

Většina potratů je doprovázena křečemi a krvácením. Vzhled špinění však není vždy známkou ztráty těhotenství. Podle odborníků je špinění doprovázeno 15-25 procenty těhotenství.

Poměrně často se objevují špinění po sexu během těhotenství. Po pohlavním styku mohou trvat 72 hodin a zároveň nezpůsobují ženám žádné nepohodlí.

Jakýkoli načervenalý výboj (a zejména hojný a jasný), který způsobuje ženskou úzkost, by však měl být co nejdříve projednán s lékařem..

Pokud máte potrat, neznamená to, že nový pokus o otěhotnění je odsouzen k neúspěchu.

Přestože jsou potraty běžné, vyskytují se u jedné ženy několikrát za sebou. "Potraty se dějí docela často." Dvě nekonzistentní spontánní potraty pro jeden pár se považují za variantu normy. Pouze asi pět procent žen však zažívá dvě po sobě jdoucí potraty a pouze jedno procento tři potraty za sebou, “říká Sally Tazuki, porodník-gynekolog, reprodukční endokrinolog.

Pokud žena zažila dva po sobě jdoucí potraty, je pravděpodobnost, že třetí pokus také povede ke ztrátě těhotenství, 23 procent. Se třemi potraty v řadě je riziko 32 procent, se čtyřmi - až 37 procenty. Pokud nedojde k potratům v důsledku diagnostikovaných reprodukčních problémů, jejich historie nemá vliv na reprodukční potenciál..

Ve většině případů je potrat náhodnou situací.

Podle Tazuki dochází v 75 procentech k potratům v důsledku aneuploidie, což je porušení počtu chromozomů ve fetálním genomu. A opět, zpravidla pro to neexistují žádné zvláštní důvody. Dokonce iu 50-75 procent žen, které měly několik potratů (tzv. Opakovaný potrat), je často nemožné diagnostikovat jediný problém, který vede k spontánnímu potratu..
Kromě aneuploidie (nebo jiných chromozomálních abnormalit), další běžné příčiny ztráty těhotenství zahrnují anatomické abnormality (jako jsou fibroidy dělohy a septum uterus), hormonální abnormality (jako je dysfunkce štítné žlázy a diabetes) a autoimunitní onemocnění známé jako antifosfolipidový syndrom.

Mládež pomáhá předcházet potratům

Čím mladší nastávající matka, tím je pravděpodobnější, že otěhotní, aniž by ji ztratila. Pokud máte méně než 30 let, pravděpodobnost spontánního potratu je deset procent a blíže k 40 letům je toto riziko již 33 procent. Ano, potrat je nehoda, ale po 30 letech k těmto nehodám dochází častěji. Pokud máte více než 30 let a už jste měli potraty, existuje velká šance, že budete muset projít IVF.

Věk muže také ovlivňuje schopnost vydržet těhotenství

Věk ženy je pouze jednou stranou příběhu. Existují studie, které naznačují, že úspěch těhotenství závisí na věku budoucího otce. Mayo Clinic nám říká, že pokud je muž starší 40 let, zvyšuje se pravděpodobnost spontánního potratu.

Zdraví záleží

Ženy s chronickým onemocněním, jako je diabetes, poruchy štítné žlázy a obezita, jsou ohroženy. Náhlé změny hmotnosti mají také nepříznivý vliv na šance na těhotenství, ačkoli obezita je nebezpečnější, protože je obvykle spojena se současnými problémy, včetně diabetu..

Lékaři také důrazně doporučují vzdát se kouření a pití alkoholu ve fázi plánování. Přes skutečnost, že existují přesně potvrzené důkazy o tom, že nikotin a alkohol ovlivňují schopnost ženského těla udržet si budoucí těhotenství, gynekologická komunita věří, že těmto látkám je třeba se vyhnout, aby se snížila rizika.

Pro případ, že lékaři doporučí, aby se vyhnuli vášni pro kávu a kofeinové nápoje. Moderní výzkum naznačuje, že bezpečná dávka je 200 miligramů kofeinu denně (což odpovídá dvěma porcím přírodní kávy). Měli byste také vyloučit sýry z nepasterizovaného mléka a lahůdek z oddělení vaření ze stravy, protože tyto produkty mohou obsahovat listeria, bakterie, které mohou způsobit smrt plodu ve druhém a třetím trimestru..

Toxiny jsou nebezpečné pro těhotenství

Toxiny, se kterými těhotná žena interaguje, mohou také ovlivnit průběh těhotenství. Například kontakt s rozpouštědly, pesticidy, olovem nebo bisfenolem A může způsobit abnormality plodu a možné potraty.

Ale jsou tu dobré zprávy.

Sex, sport a stres - tři „cs“ - nejsou během těhotenství nebezpečné činnosti. Můžete se zapojit do sexu v režimu, který vyhovuje jak budoucím rodičům, a to jak na fyzické, tak na emoční úrovni. Ano, je lepší vyhnout se stresům, jednoduše proto, že bez nich je život a zejména těhotenství obecně snazší. A sport může pokračovat, pokud již takový zvyk máte. Ale začít táhnout činku, sotva věděl o těhotenství, by nemělo být. Zatížení musí zůstat známé.

Léčba neplodnosti neovlivňuje riziko potratu

Ženy, které jsou léčeny pro neplodnost, jsou vystaveny stejnému riziku potratu jako přirozeně počaté ženy. Skutečnost, že bezprostředně po IVF některé nedokáží vydržet těhotenství, není vysvětlena samotným postupem, ale nejčastěji věkem pacienta..

Po potratu není nutný lékařský zásah

Podle Dr. Tazuki existují tři typy spontánního potratu: plné, neúplné a zmeškané těhotenství. V prvním případě, během těžkého krvácení, všechny produkty početí opouštějí ženské genitální orgány ženy (toto či onak vyžaduje potvrzení ultrazvukem), ve druhém případě některé fetální tkáně zůstávají v ženském těle, přestože došlo ke krvácení a křečím. bolesti. Ve třetím případě se těhotenství jednoduše přestane vyvíjet a zmrazený plod zůstává v lůně. Zpravidla jsou zbývající produkty početnosti kyretáží zcela odstraněny. Období zotavení po zákroku pro každého jde jinak, ale pokud je vše v pořádku a máte pocit, že je normální, můžete se znovu pokusit otěhotnět po další menstruaci. Obvykle začínají šest týdnů po zákroku..

Bát se ztráty těhotenství je normální

Mnozí se domnívají, že potrat není nic, obyčejná věc, protože dosud neexistovalo žádné „skutečné“ dítě. Nemusíte poslouchat ty, kteří mají takový názor. Ztracené těhotenství - kdykoli - je bolestivé a děsivé. Můžete truchlit nad ztrátou, starostí a smutkem. Nenechávejte pocity v sobě, mluvte s partnerem a blízkými, nestyďte se bolestí. Výzva k podpoře, zejména od té doby, co v RuNet existuje služba, která pomáhá párům vyrovnat se se ztrátou těhotenství.

Jak dochází k potratu v raných fázích??

Ženy mají tendenci si myslet, že nejnebezpečnější období těhotenství je třetí trimestr. Nejdůležitější procesy se však vyskytují přesně v raných stádiích, kdy žena sama někdy ještě neví, co dítě čeká. V prvních 12 týdnech těhotenství je pravděpodobnost potratu nejvyšší.

Jak je diagnostikována hrozba potratu??

Podle statistik končí každé čtvrté těhotenství potrat v raných stádiích. To se týká všech případů fúze zárodečných buněk samců a samic, ve kterých oplodněné vajíčko nenapadlo děložní endometrium. Někdy se to stane ještě před nástupem zpoždění a je asymptomatické.

Pokud těhotenství skončí o něco později - před 12. týdnem těhotenství se mohou objevit známky naznačující možné potraty, které nelze ignorovat.

Po kontaktování lékaře musíte potvrdit nebo popřít možnou hrozbu potratu. Chcete-li to provést, musíte provést gynekologické vyšetření, abyste zjistili stav děložního hrdla a samotného orgánu, ultrazvuk a krevní test na hormony. Infekční choroby a protilátky jsou důležité..

Včasná diagnóza zpravidla pomáhá udržovat těhotenství v raných stádiích, pokud není spojena s gynekologickými chorobami. Jinak je šance na zachování plodu výrazně snížena.

První příznaky potratu v raných stádiích

Nejprve opouští oplodněné vajíčko bez povšimnutí žena a menstruace nastává včas. Pokud je plod již 5-6 týdnů starý a někdy i dříve, objeví se známky, které pomáhají rychleji reagovat na možnou hrozbu ztráty dítěte.

Ve fázi hrozby potratu může být žena narušena tažnou bolestí v dolním břiše. Je známo, že tento příznak se často projevuje v prvních měsících těhotenství a nejčastěji to není alarmující, ale je nutné zkontrolovat.

Nejdůležitější a nejvýznamnější známkou potratu je krvácení. Objevuje se již ve chvíli, kdy začíná oddělení vajíčka plodu. Žena si může na spodním prádle nebo na hygienické podložce všimnout jen několika kapek hnědé barvy, objeví se hojné propuštění jasně červené barvy nebo stopy po krvácení, poté zmizí a znovu se objeví. I když se najde sotva znatelná krvavá stopa, je naléhavě nutné navštívit gynekologa: čím dříve pacient vydá poplach, tím vyšší je šance na udržení těhotenství.

Když potrat již začal, žena cítí náhlou bolest v dolním břiše a dolní části zad. Je doprovázeno silným krvácením. Výstup vajíčka plodu - potrat - znamená, že plod již zemřel a jeho uchování je nemožné.

Co dělat, když se objeví příznaky potratu?

Pokud žena našla na spodním prádle stopy krve nebo pocítila ostrou bolest, měli byste okamžitě jít k lékaři. Je lepší ušetřit peníze a jít na placenou kliniku, pokud není možné se domluvit s lékařem na aktuální den.

Lékař provede průzkum, vyšetří, předepíše řadu diagnostických postupů. Nejprve bude nutné zjistit příčinu hrozby potratu a teprve poté lékař předepíše kompetentní terapii.

Kromě lékařského ošetření specialista jednoznačně doporučuje minimalizovat fyzickou námahu, sledovat klid v posteli, neznepokojovat se a vyladit navždy. V mnoha případech to stačí k záchraně dítěte..

Příčiny potratu v časném těhotenství - proč k tomu dochází?

Ženy mají často opožděnou menstruaci, ale stále nepředpokládají, že jsou těhotné. Tato skutečnost jim bude zřejmá, když se na testu zakoupeném v lékárně objeví dva pruhy. Kromě samotné ženy, nikdo z příbuzných a přátel kolem ní neví o těhotenství, není dosud viditelná a zranitelná. Téměř pětina z celkového počtu těhotenství končí neúspěšně v případě negativních okolností.

Příčiny potratů v časném těhotenství - v kolik hodin se potrat vyskytne?

U velkého procenta žen dochází k ukončení těhotenství na samém počátku jejich vývoje, a to ještě před okamžikem, kdy ženy zjistí, že jsou v zajímavém postavení. To se může stát v důsledku závažných poruch na genetické úrovni, které se extrémně negativně projeví v následném vývoji těhotenství..

V těhotenství od 2. do 4. týdne nemusí existovat žádné známky, podle kterých by se dala tato podmínka předpokládat - proto má žena potrat pro další menstruaci, ale je hojnější než obvykle.

I když má žena požadované těhotenství po dobu až 12 týdnů, problém potratu ji může ovlivnit.

Pro neúspěšnou matku bude těžké utopit bolest ze ztráty, zůstane s ní po dlouhou dobu. Aby se předešlo problémům s takovým plánem, je nutné se seznámit s příčinami a počátečními příznaky spontánního potratu, aby se zabránilo ztrátě dítěte.

Existují dva scénáře potratu. Spontánní potrat (úplný nebo neúplný) a nevyvíjející se těhotenství, ve kterém lze rozlišit: anembryonie - jev absence embrya ve fetálním vajíčku. Embryo se původně netvořilo, nebo se jeho vývoj zastavil v nejbližším možném termínu (nejpozději do 5. týdne těhotenství). A smrt plodu / embrya, jehož vývoj byl normální, ale z nějakého důvodu byla přerušena. U této možnosti ultrazvuk nevykazuje známky vitální činnosti.

Rozlišujte také pojem biochemické těhotenství, kdy je hCG stanoven v krvi - to je ve skutečnosti první dny zpoždění, ale před klinickým těhotenstvím (před vizualizací vajíčka na ultrazvukovém vyšetření) se nevyvíjí. Případy biochemického těhotenství je obtížné sledovat, často o ní žena neví, protože menstruace přichází se zpožděním 2-3 dny.

Většina případů - až 80% - se vyskytuje v prvním trimestru až 12 týdnů; až 80% ztráty těhotenství před 8 týdny těhotenství je spojeno s genetickými a chromozomálními abnormalitami embrya.

Obecné údaje: definice problému předčasných potratů

Spontánní potrat, je-li časný, je považován za stav, když je těhotenství ukončeno před 14. týdnem. Mnohem méně často je těhotenství ukončeno později..

Existují důvody pro objektivní plán, takže těhotenství je přerušeno v raných fázích. Musí být podrobně zváženy..

Genové mutace se vyskytují v důsledku vnějších účinků na zárodečné buňky, ale příroda, přerušující těhotenství, pomáhá zbavit se závažných genových patologií, takže se v populacích nehromadí. Takovým potratům nelze zabránit..

Příčiny předčasného potratu - co může vést k potratu v raných stádiích?

Zvažte několik důvodů, které mohou způsobit potrat v raných stádiích.

Hormonální problémy jako příčina časných potratů

Během těhotenství je hormonální pozadí ženy často narušeno, objevuje se nedostatek progesteronu, což vede k problémům s ložiskem. Hormon progesteron je zodpovědný za udržení těhotenství, a pokud jsou problémy s hormonem zjištěny na samém začátku období, mohou být důsledky odstraněny..

Objevuje se další problém, který vede k potratu na začátku vývoje: hladina androgenů stoupá, jedná se o skupinu mužských pohlavních hormonů (testosteron a analogy). Se zvýšením jejich hladiny je syntéza požadovaného množství estrogenu a progesteronu potlačena, protože jsou považovány za antagonisty. Tento konflikt vede k blednutí těhotenství..

Kromě těchto hormonů je proces těhotenství ovlivňován hormony produkovanými v kůře nadledvin, ve štítné žláze. Pokud nastane těhotenství, ale je zde hormonální deficit, může to vytvořit podmínky, které vyvolávají potrat.

Imunologické faktory vyvolávající potrat v časném těhotenství

Když imunitní systém selže, může to také vést k potratu, protože ženské tělo, vnímající plod jako 50% cizí předmět, se ho snaží odtrhnout.

Infekční faktory vyvolávající časné potraty

Dnes existuje mnoho různých běžných infekcí i infekcí pohlavních orgánů, které vedou k poruchám ve vývoji těhotenství a spontánního potratu..
Předčasné potraty, až 20% z jejich počtu, se vyskytují v důsledku toxoplasmy, chlamydie, syfilis a herpesu s cytomegálií.

Pokud infekce nejsou detekovány a přetrvávají, povede to k poškození plodu a jeho membrán v prvních třech měsících, infekci embryonálních tkání, což způsobí deformace neslučitelné se životem.

Odchylky v somatickém stavu mohou způsobit předčasný potrat

Pokud žena měla před začátkem těhotenství chronické onemocnění nebo v prvních měsících měla infekci intoxikací a horečkou, existuje riziko spontánního potratu..

Obzvláště nebezpečné jsou chřipka, zarděnka a hepatitida. Ale bolest v krku je také nebezpečím, rýmou, pokud nastávající matka byla nemocná v raných fázích.

Pokud existují onemocnění ledvin, zánět slepého střeva a pneumonie, může to vážně ovlivnit další průběh těhotenství. Somatické patologie vyvolávají docela závažné komplikace, které mohou způsobit spontánní potrat..

Na začátku těhotenství je třeba se vyhnout kontaktu s infikovanými lidmi, aby nedošlo k onemocnění..

Vnitřní operace může způsobit potrat v raných stádiích

Existují i ​​další důvody, které mohou těhotenství ukončit - jedná se o dřívější potraty, diagnostické kyretáž děložní dutiny, chirurgické výkony, operace.

Odděleně lze rozlišit potraty, po kterých dochází k vážným hormonálním poruchám, s poškozením dělohy a krku. Z tohoto důvodu se v těle dělohy mohou vyskytnout zánětlivé procesy, které dětem zabrání znesení.

Vliv léčivých přípravků, včetně rostlinných, má nepříznivý vliv na časné těhotenství

Existují léky, jejichž příjem může negativně ovlivnit ložisko plodu, pronikají jej placentou.

Léky se stávají obzvláště nebezpečnými, pokud je berete na začátku vývoje plodu, když jsou položeny jeho životně důležité orgány. Působením látky v přípravcích se mohou objevit mutace a nevratné procesy se mohou objevit ve vývoji životně důležitých systémů a tkání plodu, což vede k potratům..

Nejnebezpečnější jsou léky obsahující kodein, antibiotika, antikoncepční prostředky s vysokými dávkami hormonů. Pokud žena takové léky užívala, ale dosud nevěděla o těhotenství, měla by to lékaři podrobně prozkoumat.

Mnoho těhotných žen se snaží nepoužívat pilulky - ale současně používají tradiční medicínu, například byliny. To je velmi nebezpečné, protože mnoho rostlinných výtažků přispívá k potratu ještě více než léky. Lidové léky mají často negativní vliv na stav matky, což vede k porušování vývoje plodu..

Negativní účinky stresu na časné těhotenství

Pokud má žena duševní poruchu nebo selhání nervového systému, může to způsobit potrat. Zejména příčiny akutních a chronických poruch u těhotných žen jsou stresy způsobené rozvodem, úmrtím příbuzných, domácími a pracovními problémy.

Stres může změnit hormonální pozadí nastávající matky, což vede ke snížení hormonálního progesteronu. Protože progesteron je těhotenský hormon, který ho udržuje, může jeho snížení ohrozit těhotenství..

Proto je nezbytné, aby se těhotná žena chránila před stresovými situacemi. Vyvarujte se silných emocí a starostí a starejte se o nenarozené dítě.

Drogy samozřejmě uvedou vaše nervy do pořádku a odstraní silné vzrušení.

Nadměrné cvičení a předčasné potraty

Vážná hrozba při přenášení dítěte pracuje s obtížnými fyzickými podmínkami: narušuje tonus dělohy a zvyšuje nitrobřišní tlak, což vede k oddělení vajíčka plodu. K tomu dochází jen zřídka, ale tuto situaci nelze ignorovat..

Nemůžete zvednout závaží nad pět kilogramů, včetně hmotnosti vašeho dítěte, a nechat přepravu těžkých věcí, tašek, kočárků, saní na svého manžela.

Pády a zranění těhotných žen mohou způsobit předčasný potrat

Často existují případy pádu těhotných žen, které vedou ke ztrátě dítěte. Tato situace je velmi nebezpečná..

Pokles vede ke stresu s adrenalinovým spěchem, prudce se mění tlak uvnitř pobřišnice, takže těhotenství v jakémkoli období může být přerušeno.

Ovoce krátkého období v takové situaci netrpí tak často - je chráněno okolní vodou. U těhotné ženy však může dojít k oddělení placenty a vajíčka.

Tepelné procedury (návštěvy saun, koupelí, koupelí) nepříznivě ovlivňují časné těhotenství

Někdy může být důvodem k vyvolání potratu návštěva sauny nebo horké koupele.

Při zvýšení tělesné teploty se aktivují speciální látky - interleukiny, které narušují rovnováhu hormonů těhotných.

Ženský životní styl a špatné návyky těhotné ženy, jako jeden z důvodů předčasného potratu

Průběh normálně se rozvíjejícího těhotenství může být změněn kouřením a pitím alkoholu, který v prvních měsících může způsobit potrat.

Alkohol, nikotin otráví buňky ženského těla a plodu, takže se tělo snaží zbavit plodu, který může být poškozen.

Nyní ženy vědí více o důvodech vedoucích k ukončení těhotenství v krátké době - ​​doufáme, že nyní je pro nastávající matky snazší chránit své dítě při zachování jejich zdraví.

Potrat v časném těhotenství: příznaky, příčiny, důsledky

Těhotenství je úžasné. Někdy se však stává, že se samotné tělo rozhodne zbavit se nově se objevujícího života a potom dojde k potratu. Ve většině případů se to stane v časných stadiích těhotenství, v prvních 12 týdnech.

Statistiky říkají, že každá pátá žena ztratí dítě, aniž by věděla, že je těhotná. Z gynekologického hlediska se potrat považuje za spontánní potrat až do 22 týdnů, protože děti narozené předčasně po 22 týdnech a vážící 500 gramů mají dnešní medicínu příležitost zachránit. Pokud je však hmotnost nižší než 500 gramů, možnosti jsou nulové.

Jak dochází k potratu v časném těhotenství?

Jak jsme již řekli, ve většině případů se stává, že žena ani netuší, že je těhotná a neobtěžuje ji. Čeká na nástup menstruace, jednoduše zaregistruje, že má zpoždění, a po několika dnech menstruace začíná, ale bolestí je mnohem hojnější než obvykle.

Někdy je časný potrat charakterizován pouze mírnou bolestí v dolním břiše a silným krvácením, pak žena nechodí k lékaři, pokud se krvácení brzy zastaví. Dojde-li ke krvácení hojně po dobu několika dnů, nelze se vyhnout návštěvě u lékaře.

V některých případech jsou taková období se zpožděním velmi bolestivá a jednoho dne vyjde krevní sraženina. Pak můžeme určitě říci o spontánním potratu v brzkém termínu. Tato sraženina se obvykle podobá praskající bublině s krví. Tento jev vždy děsí ty, kteří se s ním setkávají poprvé. Po uvolnění krevní sraženiny se musíte bezpodmínečně poradit s lékařem: nejprve se podrobte vyšetření a přesně určete, o co jde; za druhé, zkontrolovat, zda je nutné čištění.

Potrat je jev, který způsobuje utrpení těla i duše. Mnoho lidí ví, že existuje takové nebezpečí jako spontánní potrat, ale ne každý ví o jeho příčinách a jak tomu lze zabránit..

Pokud mluvíme o potratu v rané fázi až 12 týdnů, pak jde v zásadě o test a varování pro rodiče. Potrat v této fázi vývoje naznačuje, že buď matčino tělo ještě není připraveno na normální vývoj dítěte uvnitř, nebo že něco není v pořádku se zdravím obou rodičů, a musí být posíleno, aby se dítě později vyvinulo na zdravý a nezdravý organismus. a v budoucnu budou zlikvidovány samostatně.

Brzy potrat: Příčiny

Příčiny potratu v časném těhotenství se mohou velmi lišit - od hormonálního selhání po emoční stav. Aby se předešlo důsledkům, je důležité stanovit, proč došlo k spontánnímu potratu..

Genetická porucha plodu

V prvních týdnech těhotenství je věnována zvláštní pozornost zdravému pokládání všech orgánů budoucího člověka, což vyžaduje 23 chromozomů od mámy a táty. A pokud se v jednom z nich najednou objeví mutující prvek, pak je rozpoznán jako nekompetentní a potrat nastane v raných fázích.

Přítomnost takových prvků je ovlivněna ekologií, viry a riziky z povolání. Vyhýbání se těmto faktorům je velmi obtížné, můžete snížit riziko jejich účinků na tělo pouze po dovolené: čerstvý vzduch a na dlouhou dobu. Provedením potratu tedy tělo vytváří přirozený výběr, charakteristický pro veškerý život na Zemi.

Hormonální poruchy

Je známo, že hormony jsou zodpovědné za dobré fungování ženského těla, a proto jejich nesprávná rovnováha v těle může vést k potratu v raných stádiích. Tento jev způsobuje také nedostatek progesteronového hormonu nebo nadbytek mužského hormonu. Pokud je takový problém diagnostikován u ženy předem, pak před plánováním těhotenství je předepsána hormonální terapie, která zabraňuje potratu.

Rhesusův konflikt

Není zbytečné, že při plánování těhotenství jsou povinni provést krevní test, aby určili skupinu matky i otce (pokud má matka negativní Rh faktor). V tomto případě je rhesus otce důležitý, protože jeho opačný ukazatel může vést k rozvoji konfliktu Rhesus, když embryo zdědí pozitivní Rhesus otce a matčino tělo určí jeho tkáně jako cizí a odmítne je, zachrání se, jak se mu zdá.

Pokud má otec také negativní Rh faktor, tento problém nenastane. Při včasné diagnóze takové patologie se používá hormon progesteron, který hraje ochrannou roli pro embryo a eliminuje tuto příčinu potratu v raných stádiích.

Infekce

Infekce je stejně špatná. Pokud vy nebo váš partner víte o přítomnosti sexuálně přenosné infekce, musíte se jí před počátkem zbavit. Pokud těhotenství s takovou diagnózou nastane, plod se nakazí a opět se tělo brzy zbaví embrya.

Nemoci vnitřních orgánů

Jakékoli zvýšení teploty na 38 stupňů způsobené onemocněním vnitřních orgánů může způsobit předčasný potrat. Obvykle je tato teplota doprovázena intoxikací celého organismu, a proto není schopna zadržet embryo. Proto je při plánování těhotenství tak důležité podstoupit úplné vyšetření, aby bylo možné odhalit a léčit všechna chronická onemocnění a v případě potřeby se očkovat..

Potrat

Jak víte - jedná se o zásah do normálního života ženského těla. Pokud k potratu někdy došlo, může to vést buď k obvyklému spontánnímu potratu v raných stádiích, nebo k neplodnosti..

Léky

V prvním trimestru se užívání žádných léků vůbec nedoporučuje, protože to může vést k poruchám ve vývoji plodu. Existují také byliny, které jsou kontraindikovány v časném těhotenství: petržel, kopřiva, chrpy, třezalka tečkovaná. Jejich použití může způsobit předčasný potrat..

špatná nálada

Těžký stres, smutek, prodloužený duševní stres může nepříznivě ovlivnit narození nového života a vést k potratu v raných fázích těhotenství. V takovém případě mohou být na doporučení lékaře přijata některá sedativa..

Životní styl

Při plánování těhotenství musíte změnit svůj životní styl. Zbavit se špatných návyků, vyvážené a výživné stravy - první podmínky pro rozvoj zdravého dítěte, může zpáteční rychlost vést k potratu v raných fázích.

Fyzický dopad

Neúspěšné pády, těžké zvedání může způsobit potrat v raných fázích. Pokud je žena zdravá, musí být tento účinek velmi silný, aby způsobil potrat.

Brzy potrat: Příznaky

Nejčastějšími příznaky potratu v raných stádiích jsou bolest v podbřišku a krvácení. Rovněž nepohodlí dolního břicha může být přenášeno na dolní část zad. Taková bolest je periodická. Vaginální výtok znamená včasný potrat. Pokud mají načervenalý nebo dokonce nahnědlý odstín, měli byste se poradit s lékařem, abyste se vyhnuli potratům.

Při malém průtoku je šance na udržení těhotenství mnohem vyšší než při těžkém krvácení. Pokud pozorujete krvácení kousky tkáně, znamená to, že již došlo k potratu.

Příčinou potratu se často nazývá tón dělohy, ale pouze v těch případech, kdy je doprovázen nepohodlí pro matku a bolest. Pokud to není doprovázeno ničím, pak doporučení lékařů přestanou snižovat fyzickou aktivitu a snižovat stresové situace.

V některých případech, i po výše uvedených příznacích, těhotenství následně pokračuje normálně, pouze pod pečlivým dohledem lékařů, pak mluví o hrozbě potratu. Více o hrozbě potratu →

Příznaky spontánního potratu v kterékoli fázi těhotenství jsou relativně podobné. Pouze může být doprovázena silnější bolest a hluboký výtok.

Příznaky potratu ve druhém trimestru:

 • o poškození vaku plodové vody říká, že tekutina, která kape z vagíny, v tomto případě by kontaktování lékaře mělo být okamžité;
 • vaginální krvácení je známkou potratu v kterémkoli trimestru těhotenství;
 • krevní sraženiny, které se objevují během močení, doprovázené bolestí;
 • vnitřní krvácení, které lze říci o velmi silné bolesti v rameni nebo v žaludku.

Jak je diagnostikována hrozba potratu?

Pokud je těhotenství plánováno a podstoupili jste všechny nezbytné postupy pro přípravu, o nichž vám lékař řekl, absolvovali všechny testy a léčili všechna zjištěná onemocnění, je možnost potratu snížena na minimum. Pokud byly nějaké kontraindikace objeveny předem, je jim věnována pozornost, když je dítě počato. V tomto případě se diagnóza potratového rizika provádí ve fázi plánování a léčba je předepsána předem.

Pokud těhotenství nastane spontánně, bez předchozí léčby a vyšetření, pak kterýkoli gynekolog může diagnostikovat potrat nebo jeho hrozbu s plánovaným vyšetřením. Při vyšetřování ženy, která přišla s problémem zpoždění, stanoví lékař odhadovanou délku těhotenství.

Dále podle očekávaného data:

 • kontroluje shodu velikosti dělohy s daným obdobím;
 • kontroly děložního tónu;
 • určuje, zda je děložní čípek uzavřen;
 • upozorňuje na povahu výboje (krvavé nebo hlenové).

Nejspolehlivějším způsobem, jak diagnostikovat potrat nebo předčasný porod již později, je transvaginální ultrazvuk, který provádí zkušený lékař. Pomocí této metody se zkontroluje délka děložního hrdla a stav vnitřního hltanu..

Léčba hrozby předčasného potratu

Nejzákladnější a první věc, kterou lékař radí, když v jakémkoli stadiu těhotenství hrozí potrat, je soulad s klidem na lůžku. V některých případech je dokonce ženě zakázáno vstávat z postele, aby si udržel těhotenství..

Doporučuje se také snížit úroveň vzrušení, špatných zpráv a myšlenek. Od prvních týdnů existence vás rodící se život cítí zevnitř, jakékoli vaše vzrušení může nepříznivě ovlivnit jeho stav. A porušení ve státě mohou vést k jeho odmítnutí vaším tělem. Aby se předešlo těmto nervovým napětím, může lékař předepsat valeriány nebo mateřské.

Vy sami můžete využít relaxační terapii: pohodlně sedět na gauči nebo křesle a přemýšlet o něčem dobrém. Nejvhodnější v tomto případě mohou být sny o budoucím dítěti, volba jména, mentální kresba jeho portrétu. Ale to vše po konzultaci s lékařem.

Pokud je hrozba potratu vážnější a jen dobré myšlenky nemohou udělat, pak první věc, kterou lékař udělá, je určení příčiny. Po určení příčiny hrozby potratu v prvních týdnech těhotenství se předepisují hormonální léky určené k udržení dobrého těhotenství.

Může vám být předepsán progesteron (je součástí Utrozhestanu, Duphastonu), můžete předepisovat léky na hyperandrogenismus (s velkým počtem mužských hormonů) a také léky, pokud hrozí konflikt Rhesus.

Pokud to lékař považuje za nutné, může být provedeno další intrauterinní ultrazvukové vyšetření. Pokud je touto diagnostickou metodou zjištěna nedostatečnost, jsou na děložní hrdlo umístěny stehy, které zastaví fetální vajíčko uvnitř dělohy. Taková operace se provádí v nemocnici a pod anestézií, zatímco relaxační léky se zavádějí do dělohy.

Většina případů ohroženého potratu v časném těhotenství je léčena v nemocnici, někdy musí ženy zůstat pod dohledem lékařů až do konce těhotenství, tj. Až do narození. V některých případech začíná léčba v nemocnici a poté jde do domu, kde se nachází postel. Někdy, poté, co podstoupila léčbu s hrozbou potratu v rané fázi, žena se k němu nevrátí až do samého narození.

Prevence

Ve většině případů je možné se předčasnému potratu vyhnout. Pokud pár zachází s jejich rozhodnutím opatrně a zodpovědně, bude lékařská prohlídka dokončena včas, která odhalí všechny druhy odchylek a rozporů mezi organismy muže a ženy. Předběžné vyšetření vyléčí všechny druhy infekčních a hormonálních chorob, které mohou později způsobit potrat.

Šest měsíců před plánovanou koncepcí by se měl životní styl páru změnit. Zbavení se špatných návyků pomůže snížit riziko potratu.

Kategorické odmítnutí potratů dosud nenarozené dívky pomůže snížit výskyt potratů v následujících těhotenstvích..

Důsledky po časném potratu

Z lékařského hlediska jsou vážné následky po spontánním potratu v raných stádiích velmi vzácné. Velké problémy mohou nastat, pokud je tento potrat způsoben samostatně pomocí drog nebo alternativních drog, nebo pokud částice plodu zůstanou v děloze, což se nejčastěji stává později při potratech.

Aby se předešlo takovým problémům v raných stádiích, gynekologové dávají přednost preventivnímu čištění dělohy po potratu. Pokud žena jde k lékaři, vždy má následný ultrazvuk.

Mnozí věří, že následkem jednoho potratu je následný spontánní potrat. Ale ve skutečnosti tomu tak není. K následným potratům dochází po prvním, pouze pokud příčina nebyla identifikována nebo pokud nebyla odstraněna.

Potrat v raných stádiích těhotenství nemá vážné důsledky pouze s včasnou lékařskou péčí. Pokud je tato skutečnost zanedbána, může dojít k závažnému krvácení z dělohy, to znamená k velké ztrátě krve, která může vést ke smrti.

Pokud další menstruace neběží obvyklým způsobem (hojnější nebo silnější bolest), je lepší se s tím poradit s lékařem a najednou jste byli těhotná a nevšimli jste si to. Odpověď na otázku, co dělat v případě předčasného potratu, je navštívit lékaře, pokud je to velmi špatné, pak dokonce zavolat sanitku.

Když je riziko potratu zvláště vysoké a jaké jsou jeho příčiny a příznaky?

V jakých fázích těhotenství může dojít k potratu? Jaké jsou důvody? Spontánní potrat v různých stádiích je patologií těhotenství, která často hovoří o zdravotních problémech, genetické nekompatibilitě nebo nevhodném životním stylu. Pokud tělo nebylo připraveno k uložení, zvyšuje se riziko potratu v různých stádiích.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/vykidysh-2.jpg "alt =", když může dojít k potratu "width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/vykidysh-2.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / vykidysh-2-300x200.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Proč dochází k potratu a co dělat v tomto případě

V 15–20% případů těhotenství dochází k potratu nebo předčasnému porodu. A i když k nejčastějšímu spontánnímu odmítnutí embrya dochází během neplánovaného těhotenství, skutečnost potratu má své vlastní důvody. Gynekologové počítali, že k ukončení těhotenství ve většině případů dochází v prvním trimestru - až 12 týdnů.

 • genetické patologie;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů;
 • nesprávná implantace embrya do endometria;
 • hormonální nerovnováha;
 • poruchy imunitního systému, zejména syndrom antifosfolipidových protilátek;
 • špatný životní styl;
 • užívání drog zakázaných během těhotenství;
 • pády, fyzické přetížení;
 • těžký stres;
 • virová a bakteriální onemocnění;
 • znečištěné prostředí;
 • infekční choroby reprodukčního systému.

Gynekologové tvrdí, že to není konečný seznam příčin, které mohou způsobit potrat. Pokud k tomu došlo v rané fázi (až 6 týdnů těhotenství), je poměrně obtížné určit příčinu nehody a lékaři spojí potrat s genetickými patologiemi plodu..

Odstraněním mnoha faktorů, které negativně ovlivňují těhotenství, je možné úspěšné těhotenství. V pěti ze šesti případů se ženám po ukončení těhotenství podaří vydržet zdravé dítě, ale tohoto úspěchu je dosaženo řádnou přípravou na těhotenství a léčbu.

Někdy, i při ideální míře těhotenství, dochází k potratu v raných stádiích. Důvodem může být faktor, který se nemění k lepšímu - věk, genetika, struktura těla.

Z důvodu porušení genetiky je narušení oplodnění zcela běžné, když se embryo zpočátku vyvíjí nesprávně. Ztráta těhotenství je v tomto případě docela běžná. Pokud k potratu nedojde do 5 týdnů, je pravděpodobné, že se riziko genetické mutace sníží..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/slide-15.jpg "alt =" způsobí potrat "width =" 660 "height =" 495 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/slide-15.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- obsah / upload / 2018/02 / slide-15-300x225.jpg 300w "velikostí =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Jak dlouho může dojít k potratu?

K spontánnímu odmítnutí plodu může dojít kdykoli, pro tento výsledek však existují důvody.

Statistiky potvrzují, že první trimestr těhotenství je nejnebezpečnější, když je implantován pouze plod, začnou se formovat orgány a placenta. Pravděpodobnost potratu nebo zastavení vývoje plodu je v prvních týdnech nejvyšší.

Fáze tvorby je spojena s různými genetickými transformacemi, proto existuje vysoké riziko nesprávného vývoje, pokud existují faktory, které negativně ovlivňují těhotenství. Lékaři v četnosti případů sestavili seznam nejnebezpečnějších situací, které mohou ovlivnit odmítnutí plodu:

 1. Potrat ve 2 a 3 týdnech těhotenství může nastat kvůli problémům s endometriem (myomy, jizvy, předchozí kyretáž a chirurgický zákrok v břišní dutině) a přítomností abnormalit reprodukčního systému. Riziko potratu je zvláště vysoké, pokud musí těhotná žena během těchto týdnů podstoupit vážný stres.
 2. V období od 3 do 6 týdnů je položena většina vnitřních orgánů dítěte. Hrozbou potratu po 5 týdnech může být vývoj defektů, které brání normální tvorbě plodu. V důsledku genetických abnormalit dochází k nesprávné tvorbě chromosomální nekompatibility a infekčních onemocnění fetální tkáně a embryo se nemůže vyvíjet.
 3. Potrat v 6. týdnu může nastat kvůli nedostatečné funkčnosti endometria, hormonální nerovnováhy, zejména kvůli nedostatku progesteronu.
 4. V 7. týdnu (ve druhém měsíci) vývoje embryo přechází do stadia plodu, kdy vnitřní orgány dítěte musí dokončit svou tvorbu. V této době dochází k spontánnímu odmítnutí embrya nejčastěji v důsledku infekčních a virových onemocnění, jako je zarděnka, plané neštovice, chřipka, herpes, toxoplazmóza, mykoplazma a další zánětlivé procesy.
 5. Po 8-12 týdnech dochází k tvorbě placenty, při nedostatečné hladině hormonů existuje nebezpečí její patologie. Abnormální struktura placenty omezuje přístup kyslíku k embryu a umírá.
 6. Ve druhém trimestru (12–22 týdnů) není vyloučeno riziko potratu, je však výrazně nižší než ve stadiu tvorby plodu..
 7. Potrat po 22 týdnech je považován za předčasný porod a lékaři dokážou často pokračovat ve vývoji dítěte v děloze..

Příznaky potratu

Uznáním počátku potratu v čase lze zabránit ztrátě těhotenství. Prvním a nejčastějším příznakem přerušení je bolest v podbřišku, někdy se projevuje v dolní části zad. Příznaky spontánního potratu jsou horečka, nedostatek příznaků těhotenství - toxikóza, otok prsu, ospalost, špinění různé intenzity.

Zvýšení teploty, úbytek na váze a nepřirozený vaginální výtok mohou také těhotnou ženu upozornit. Později - od 22 do 36 týdnů může dojít k předčasnému porodu.

V počáteční fázi je obtížné si všimnout příznaků potratu. Máte-li výše uvedené příznaky, měli byste okamžitě vyhledat svého lékaře a zjistit stav těhotenství a jeho možné uchování.

Dojde-li k spontánnímu potratu, je také nutné konzultovat odborníka: ačkoli se děloha čistí sama, ve vzácných případech mohou zbytky embryonální tkáně vést k zánětu, což povede ke komplikacím v léčbě.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/fg05_02000-1.jpg "alt =" potrat "width =" 660 " height = "546" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/fg05_02000-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/fg05_02000-1-300x248.jpg 300w "velikostí =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Poté, co plod zamrzne, je nutné zjistit příčinu nehody a zahájit léčbu pod dohledem odborníků. Plánování druhé koncepce se doporučuje nejdříve po šesti měsících.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/001_012_060413.jpg "alt =" potrat "width =" 660 "výška = "439" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/001_012_060413.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /02/001_012_060413-300x200.jpg 300w "velikosti =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Bez ohledu na gestační věk existuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Nejčastěji dochází k potratu za 2-6 týdnů, kdy je plod zvláště vystaven negativním faktorům. V období od 7 do 12 týdnů mohou být příčinou potratu infekce nebo nesprávná struktura placenty.

Existuje mnoho důvodů, proč dochází k přerušení těhotenství, ale pokud si všimnete rušivých příznaků, můžete zkusit udržet těhotenství. Po spontánním potratu je možné otěhotnět, pokud tělo správně připravíte. Nové těhotenství se doporučuje naplánovat až po úplném obnovení těla..

Kromě toho je velmi důležité být optimistický ohledně budoucnosti a nemyslet na negativní výsledek..

Články O Neplodnosti