Hlavní Výživa

Jak zjistit těhotenství v raných stádiích a proč je to nutné

Ultrazvuková diagnostika těhotných žen se provádí třikrát. V případě potřeby však může lékař předepsat další studii k potvrzení nebo vyloučení diagnózy.

Při každém plánovaném ultrazvuku se lékař podívá na to, jak vypadá plod. Odpovídá hlava, nohy, ruce, žaludek, nos stupni vývoje, ve kterém je dítě. Později lékař určí, které orgány se vyvíjejí správně: srdce, žaludek, játra atd..

Ultrazvuk až 12 týdnů

Ultrazvuk se někdy provádí až 12 týdnů. To se zobrazuje v následujících případech:

  • Zatížená porodnická a gynekologická historie. To znamená, že v minulosti se vyskytly případy potratů, potratů, podezření na „zmrazené“ těhotenství atd..
  • Komplikace během probíhajícího těhotenství (krvácení, akutní bolest břicha)
  • Těhotenství po IVF
  • Pokud byly během předchozího těhotenství zjištěny patologické patologie plodu (Downův syndrom nebo jiná trizomie, hydrocefalus atd.)

Do 12 týdnů lze také provádět ultrazvuk u žen s podezřením na hematom. Hematom nastává, když škodlivé faktory ovlivňují těhotnou dělohu (infekce, gestóza). Hematom se stává:

Tyto hematomy se liší pouze v okamžiku jejich vzniku. Pokud se hematom vytvořil i bez formované placenty, nazývá se to retrochorial.

V počátečních stadiích těhotenství malý hematom zpravidla nezpůsobuje bolest břicha a je detekován ultrazvukem. Stává se však, že v raných stádiích velkého hematomu je nebezpečné ukončit těhotenství. V pozdějších stádiích hematomu negativně ovlivňuje plod - vede k hypoxii, ke zmenšení velikosti plodu. Včasná detekce a malé velikosti hematomu pomohou uzdravit a porodit zdravé plnohodnotné dítě. Léčba hematomu v zásadě vyžaduje umístění v nemocnici.

Co lze odhalit v prvním trimestru?

Během prvního ultrazvuku můžete určit riziko rozvoje Downova syndromu a některých dalších chromozomálních patologií. A co je nejdůležitější, ovoce by mělo mít určitou velikost. Měřeno pomocí CTE (velikost kocyceal-parietální) by nemělo být menší než 45 mm, ale ne více než 84 mm. Pokud je plod příliš malý nebo naopak velký, nebude možné interpretovat takový ukazatel, jako je tloušťka límcového prostoru nebo zóny (TBP).

Tloušťka límcové zóny je tloušťka všech tkání v krku. Normálně tato hodnota nepřesahuje 2,7 mm a průměrná hodnota je 1,6 mm. Pokud je velikost límcové zóny větší než 3 mm, potom plod pravděpodobně bude mít Downův syndrom. Jeden ukazatel samozřejmě nedává právo provést takovou vážnou diagnózu. Ukázalo se, že těhotná žena podstoupila řadu vyšetření, včetně biochemického krevního testu, amniocentézy. Velký význam pro potvrzení přítomnosti Downovy choroby u plodu je věk těhotné ženy. Pokud je žena starší 35 let, pak se výrazně zvyšuje riziko porodu s Downovým syndromem.

Pokud máte podezření na Downův syndrom u plodu, provede se další měření struktur mozku (pokud je tloušťka límcové zóny normální, pak tato měření nemusí být provedena). Mozeček u Downovy choroby je zmenšený, stejně jako čelní lalok. U tohoto syndromu také ultrazvuk odhaluje zkrácení frontothalamické vzdálenosti.

Nos v Downově syndromu je zploštělý a zkrácený a kost nad nosem má tvar sedla. Důvodem je vývoj nosních kostí. S touto patologií nos opouští s určitým zpomalením, v tomto ohledu může ultrazvuk na prvním ultrazvuku jednoduše vidět nos. Samozřejmě, s dalším vývojem se objeví nos, ale zmenšuje se a je mírně zdeformovaný..

Fetometrie v období 12 týdnů zahrnuje měření velikosti jednotlivých orgánů a částí těla. Velikost hlavy (biparietální velikost) je 21 mm, délka stehna je přibližně 8 mm. Dále vyhodnoťte obvod břicha a hlavy, délku ramene.

Podezření na závady, které byly zjištěny při ultrazvukovém vyšetření po 12 týdnech, není vždy dalším vyšetřením potvrzeno. Pokud však v tuto chvíli došlo k podezření na přítomnost Downova syndromu, bude lékař s následným ultrazvukem studovat fetální parametry podrobněji a podrobněji.

Druhý naplánovaný ultrazvuk

Provádí se v období 20–22 týdnů těhotenství. Do této doby jsou struktury dítěte vyvíjeny a viditelné mnohem lépe. Již je možné posoudit strukturu jednotlivých orgánů a identifikovat jejich patologii. Srdce plodu je do této doby plně tvořeno, stejně jako ledviny s pánví. Přítomnost srdečních vad se současnou expanzí ledvinové pánve by měla naznačovat přítomnost Downova syndromu. V této době si zkušený lékař všimne změn nosu charakteristických pro Downovu nemoc. Nos rozšiřuje nosní můstek.

Gastrointestinální trakt na ultrazvuku

Žaludek dítěte je také více formován do této doby a musí mít dutinu. Někdy se stává, že dutina není vizualizována, nebo naopak, je pozorována její expanze. Někdy to může být jen nehoda - plod zaujal určitou pozici, špatná ultrazvuková sonda a někdy absence nebo rozšíření dutiny v žaludku může naznačovat vážné fetální patologie.

Nejprve se musí odborník ujistit, že je tam žaludek. Protože někdy je možné vyvinout vadu, jako je brániční kýla, při které se žaludek pohybuje z břišní dutiny do hrudní dutiny. Pokud je žaludek na správném místě, musíte sledovat jeho spojení s jícnem a střevem.

Při atresii jícnu není odhalena dutina žaludku. Pokud se objeví problém v pylorické sekci (část žaludku před tenkým střevem), může dutina obsahovat hyperechoické inkluze a dokonce může být zvětšena. Různé druhy inkluze v žaludku plodu by měly být odlišeny od nádoru. Plod in utero někdy může polykat krev, což bude patrné také na ultrazvuku. Ale takové situace zřídka vedou ke zvětšení dutiny žaludku, stále zůstává relativně malý.

Stojí za zmínku, že normální velikost žaludku je docela variabilní. V důsledku toho je problematické pozorovat expanzi dutiny nebo zvětšení celého žaludku. Je třeba vyhodnotit obvod břicha a vztahovat ho k dalším parametrům.

Tenké střevo ve druhém trimestru plodu je také dobře tvarované. Měl by mít přibližně stejný průměr a neměl by obsahovat hyperechoické inkluze. Pokud jsou ultrazvukem detekovány inkluze s vysokou hustotou, může to být příznakem některých patologií, které budou později u novorozence potvrzeny. Syndrom meconium ileus (hyperechoické inkluze ve střevě) může být příznakem genetické patologie (cystická fibróza, Downův syndrom, trizomie na chromozomu 18 a 13).

Výzkum mozku

Pomocí druhého screeningového ultrazvuku je možné podrobněji vyhodnotit struktury mozku. Po 22 týdnech jsou mozkové komory dobře tvarovány. Zvýšení jejich velikosti se nazývá ventriculomegálie. Mnoho odborníků zpočátku nazývalo tento hydrocefalus. Koncept hydrocefalu však zahrnuje také zvýšení intrakraniálního tlaku a zvětšení velikosti hlavy. Normálně by měla být při laterálním měření laterálních komor velikost až 10 mm. Ale v různých zdrojích se velikosti poněkud liší.

Hydrocephalus může být podezřelý, pokud má plod genetické abnormality (jako je Downův syndrom). Rovněž je velmi pravděpodobné, že plod bude mít hydrocefalus, pokud matka během těhotenství měla nějaké infekce. Například toxoplazmóza, herpes virus, zarděnky způsobují mnohočetné patologické stavy plodu, včetně hydrocefalu

Pokud specialista vystavil ventrikulomegálii druhému plánovanému ultrazvuku, pak za 30 týdnů můžeme mluvit o hydrocefalu.

Také při druhém ultrazvuku může lékař vidět tvář plodu. V tomto období je zcela zformován - nos a rty připomínají novorozence. Pokud dojde k rozštěpu mezi nosem a rty, lékař to také prozkoumá. Kleště mohou být na jedné straně nosu nebo na obou stranách. Někdy je takový svěrák kombinován s rozštěpem horního patra. Jiné patologie nosu na ultrazvuku v tomto období nejsou viditelné.

Ultrazvuk po 30 týdnech

Na třetím plánovaném ultrazvuku je možné potvrzení nebo vyloučení dříve provedených diagnóz. Například můžete sledovat celé otelení gastrointestinálního traktu až po konečník. Obsah tlustého střeva někdy obsahuje hyperechoické inkluze - to je varianta normy. Lumen tenkého střeva je ve vztahu k tlustému střevu malý.

Hlava by neměla být více než normální, jinak to bude důkaz hydrocefalu. Samotná velikost hlavy samozřejmě nestačí k diagnostice hydrocefalu, komory musí být stále zvětšeny. A pokud se vyvinul externí hydrocefalus, pak se zvětší subarachnoidální prostor.

Diagnóza hypoxie

V normálním průběhu těhotenství je ultrazvukové vyšetření po 30 týdnech poslední před porodem. Třetí ultrazvuk se často provádí pomocí doppleru. To je nezbytné k posouzení průtoku krve v placentě a detekci hypoxie..

Kromě dopplerometrie pomůže celkový obraz na ultrazvukovém vyšetření detekovat hypoxii - plod je malý a aktivně se pohybuje. CTG analýza je také důležitá pro diagnózu hypoxie. Při nedostatku kyslíku srdce dítěte bije příliš pomalu (při pohybu až 130 úderů, v klidu až 110).

Při hypoxii se dítě snaží najít místo a příliš se pohybuje, což může vést k zapletení pupeční šňůry.

Co je nebezpečné zapletení pupeční šňůry?

Poměrně často na tomto ultrazvuku lékař detekuje spletení pupeční šňůry kolem hlavy nebo spíše krku plodu. V některých případech, v době narození, se dítě několikrát hýbe a otáčí v děloze a „rozmotává se“. Pokud upnutí pupeční šňůry chybí a nejsou na ní žádné uzly, potom zapletení samo o sobě nezpůsobí nepohodlí plodu, vyvíjí se a roste dobře. A pokud nebyly při porodu žádné problémy (lékař včas uvolnil hlavu z pupeční šňůry), pak zapletení také není důvodem k obavám.

Znepokojujte se, pouze pokud je pupeční šňůra pevně zapletena. V tomto případě je narušen průtok krve mezi matkou a dítětem. Úzké propletení šňůry může být izolováno nebo může být kombinováno s jiným propletením (jedno kolem krku, druhé kolem hlavy, břicha nebo jiné části těla). V tomto případě je samotná pupeční šňůra zkrácena a omezuje pohyblivost plodu.

Kolem krku dítěte jsou případy vícenásobného zapletení šňůry. Tato možnost není příliš příznivá, ale pokud nezpůsobuje hypoxii, může vést k narození zdravého dítěte.

Nejnepriaznivějším výsledkem propletení pupeční šňůry a výsledné hypoxie je dětská mozková obrna a další neurologické poruchy novorozence.

Příčiny mozkové obrny

  • Hypoxie před porodem nebo během porodu.
  • Hmotnost předčasně narozeného dítěte je menší než 2000 g.
  • Intrauterinní infekce a jiné teratogeny (drogy).

Rozvoju dětské mozkové obrny lze zabránit pouze profylakticky - plánování těhotenství, odmítnutí užívání škodlivých drog a absence stresových situací. V nových vědeckých studiích se stále více odhaluje genetická predispozice k mozkové obrně.

Je třeba poznamenat, že taková diagnóza, jako je dětská mozková obrna, je provedena až po 1 roce. A před tím dítě žije s encefalopatií novorozence. Dětská mozková obrna po roce, tk. tato diagnóza vyžaduje některé klinické projevy, které je třeba sledovat během prvních 12 měsíců života.

K potvrzení dětské mozkové obrny se provádí další série vyšetření: EEG, CT hlavy atd. Rodiče dítěte by měli pečlivě sledovat vývoj dítěte, aby viděli známky vývoje mozkové obrny nebo její absence. Kolik času uplyne po porodu na vývoj kliniky není jisté.

Většina fetálních patologií je diagnostikována ultrazvukem. Proto je do screeningu zahrnuta ultrazvuková diagnostika..

Příznaky raného těhotenství. Období početí, fyziologické vjemy, typy toxikózy, rychlé testy a laboratorní testy, identifikace problémů a patologií

Rozhovor s vedoucím centra gynekologie, reprodukční a estetické medicíny, porodníkem-gynekologem Ekaterina Nikolaevna Zhumanova (MEDSI Moscow Clinical Hospital)

Stereotypy společnosti a filmu vytvořily poněkud zdeformovanou představu o prvních známkách těhotenství a obecném stavu ženy v raných stádiích, proto je důležité zaměřit se na doporučení a údaje moderní medicíny..

Když se objeví první známky těhotenství?

- Popíšeme základy. Jaké je období početí??

- K početí dochází v den ovulace. Je zde tzv. Ovulační okno a všechny ženy ho mají individuálně. Předpokládá se, že početí nastává 14. den menstruačního cyklu. Probíhá oplodnění, vajíčko plodu začíná růst, pohybuje se podél vejcovodu a klesá do dělohy.

- Jak dlouho čelí žena prvním příznakům těhotenství? Je možné, že k tomu dojde v prvním týdnu po početí?

- V prvním týdnu se neobjeví žádné známky. Někdy ženy ve druhé fázi cyklu něco cítí, ale to nelze nazvat příznaky těhotenství, cítí některé změny v těle, změnu struktury, nějakou únavu. Pokud však zpoždění přesáhne 3 - 4 dny, můžete již provést krevní test na hCG. Během tohoto období se u mnoha vyvíjí známky časné toxikózy. Zahrnuji nejen nevolnost, ale také únavu, slabost, bolesti hlavy, apatie, strukturální změny - to lze definovat jako nějaký jiný, odlišný stav ženy.

- Vždycky se zajímám o takový okamžik. Zkušení lékaři tvrdí, že těhotnou ženu lze okamžitě identifikovat podle vzhledu. To se vztahuje na případy, kdy žaludek dosud nebyl nastíněn. O čem to mluví? K jakým změnám ve vzhledu dochází, jimž všichni lékaři rozumí?

- Nejsou žádné jasné známky, ale těhotné ženy se ještě více zvětší, objeví se charakteristický vzhled - unavuje se. Ale to je samozřejmě velmi přitažlivé. Ale znamení, které může upoutat pozornost, je kachna představovat, těhotné ženy jsou často hrdí na jejich stav a mírně vyklenutí jejich břicho dopředu. Plus, nejčastěji dochází k nadýmání v prvních týdnech těhotenství, a to vytváří pocit břicha v raných stádiích.

- Jak vypočítat gestační věk?

- Těhotenství se vždy zvažuje od prvního dne poslední menstruace. Důvodem je skutečnost, že většina žen neví, kdy otěhotní, ale často si myslí, že to vědí. Pokud došlo k jednomu pohlavnímu styku za měsíc, pak je logické předpokládat, že tomu tak bylo, a pokud jich bylo několik, není možné přesně označit den početí. A právě proto, abychom tento systém dovedli k nějakému společnému jmenovateli, je toto vše považováno za první den poslední menstruace. Pokud si ho žena nepamatuje, a to se také stane, pak podle nejranějšího ultrazvuku.

- A žena se může zaměřit na aplikace, které se používají v telefonu, lze jim důvěřovat?

- Ano absolutně. Toto je zajímavá a užitečná informace o tom, jaké období nastane..

Fyziologické pocity v časném těhotenství

- Existují statistiky, že 7% žen necítí vůbec žádné změny. Neexistuje žádná toxikóza, tlak neskáká, energie je plná, nic se nikam tahá a neubližuje - kdo jsou tyto ženy?

- Jsou to velmi šťastné ženy.!

- Lze říci, že pokud je žena absolutně zdravá a fyzicky aktivní, během těhotenství nebude mít žádné problémy?

- Ne to není. Neříkám, že musíte pít, kouřit a ne sportovat. Samozřejmě že ne. Čím více jste atletický, tím lepší fyzická kondice jste, tím je pravděpodobnější, že snášíte těhotenství snáze. Ale to není pravidlo. Ženy bez toxikózy mají opravdu velké štěstí. Často slyším, říkají, jak je to, že jsem mladý, chodím na sport a v těhotenství je tolik problémů. Těhotenství je v podstatě 300 gramů TNT.

- Podle toho, co říkáte, vědci nechápou, odkud pochází toxikóza? Nejedná se pouze o účinek hormonů?

- To je s největší pravděpodobností účinek hormonů, ale co s tím můžeme dělat? Nemůžeme je vypnout, protože tyto hormony podporují těhotenství, můžeme provádět pouze symptomatickou léčbu. Je jasné, že pokud je těhotenství ukončeno, toxikóza skončí, ale toto není možnost.

Toxikóza v časném těhotenství

- Kdy je toxikóza normální a kdy v rané fázi? Kolik žen v procentech to prožívá v rané fázi?

- Raná data jsou, kdy se toxikóza vyskytuje v první polovině těhotenství..

Dnes je tu další gradace. Rané období není jen první trimestr, ale někde až 12-14 týdnů.

- K toxikóze dochází zcela odlišným způsobem - u někoho od prvního dne zpoždění a u někoho po dvou týdnech zpoždění. A také se projevuje zcela odlišným způsobem, u někoho, kdo mění chuťové pohárky, pachy, ranní nevolnost (nejčastěji nevolnost), nedostatek chuti k jídlu, nebo naopak, žena musí ráno jíst, aby se zabránilo nevolnosti. A někdo zvrací, a pokud je to častěji 5-6krát denně, pak je to příležitost přemýšlet o tom, zda by žena měla být trvale nápomocna.

- Ovlivňuje nevolnost a zvracení embryo?

- Zvracení neovlivňuje embryo, dokud žena neztrácí živiny a nezačne dehydratovat. Pokud je to více než 10krát denně, pak může vyvstat otázka potratů, pokud doktoři nedokážou tento stav zvládnout. Zřídka velmi, ale přesto se to také stává.

Zde je nejdůležitějším úkolem ženy udělat krok směrem k nemocnici. Je zřejmé, že nikdo nemá ráda být v nemocnici, ale v této situaci je třeba udělat to, aby se vyrovnalo ztracené tekutiny, vitamíny a minerály. Lékaři se s touto situací nejčastěji vypořádají - léčba významně zmírňuje stav ženy.

- Je to standardní postup? A jaké období je ošetření?

- Nemocnice je standardní gynekologický postup, který trvá asi týden. Během této doby mohou lékaři vrátit ženský stav zpět do normálu..

- Musíte se vyrovnat s mírnou formou toxikózy nebo ji můžete nějak zmírnit.?

- Samozřejmě je to možné. Existují antiemetika a určité dietetické změny, o nichž je třeba diskutovat samostatně. Těhotné ženy by měly jíst často a frakčně. Jednoduché nelékařské metody často pomáhají vyrovnat se s toxikózou. Například minerální voda nebo voda s citronem. Těhotné ženy ležely u postele s jídlem, aby se probudily a okamžitě jí. Naše babičky také používaly takové techniky, ale dnes se ukáže, že jsou docela efektivní..

Únava a nízký krevní tlak v časném těhotenství

- Kdy se tyto příznaky vyskytnou? A není to především zapříčiněno tím, že žena je již v době těhotenství dostatečně unavená, například pracovala nebo že obecně má vždy co dělat?

- Nyní všichni žijeme v poněkud bláznivém rytmu a pokud žena otěhotní na pozadí určitého nervového vyčerpání, je těžší nosit těhotenství než žena, která se zpočátku cítila dobře. Ale přesto bych to nazval jakousi toxikózou.

Žena opravdu chce spát - je to velmi fyziologické, tělo jí říká, říkají, odpočinek. Ospalost přímo souvisí s nízkým krevním tlakem. Odchází krev z hlavy na periférii, je zde určitý stav emoční otupělosti. Obtížnost spočívá v tom, že mnoho lidí musí v tomto stavu pracovat.

- Zdůrazňuje tento stav dítě? Tělo vyžaduje odpočinek a žena ho vzrušuje skutky, práce...

- Při sníženém tlaku je dítě v pořádku. V každém případě je dobrý, když má žena nízký krevní tlak - veškerý krevní tok v děloze a dítě je v pořádku. Ale co se týče činnosti žen, náš systém je navržen tak, aby chránil dítě, protože těhotné ženy jsou i při absenci práce tak citově labilní, že pokud dítě na každý takový stres zareaguje, nepřežijeme jako druh.

- Jaký nízký krevní tlak je považován za alarmující? Jak to žena pochopí?

- Nízký krevní tlak je téměř nikdy špatný, i když je velmi nízký, lze jej snadno opravit šálkem silného čaje nebo kávy opité. Pokud existuje neuropsychický stav, můžete přidat valeriána pouze ve správném režimu.

- Nízký krevní tlak můžete upravit sami nebo se poraďte s lékařem?

- Při sníženém tlaku nemusíte chodit k lékaři. Zde je otázka poradenství samotným lékařem. Pokud lékař provedl správnou konzultaci, žena jasně pochopí, kdy se musí poradit a kdy ne. Vždy říkám, že v případě pochybností je lepší konzultovat - lékař by měl být v těsném kontaktu s těhotnou.

Migrény, bolesti hlavy

- S čím jsou spojené bolesti hlavy a migrény? Jak se s nimi vypořádat, což je efektivní způsob nápravy stavu?

- Ve skutečnosti je to ta nejobtížnější otázka, kterou jsme diskutovali. Pokud má žena často bolesti hlavy bez těhotenství, může je těhotenství ještě zhoršit. V takových případech vždy pracujeme v úzké spolupráci s neurology, někdy musíme umístit ženu do nemocnice a provést infuzní terapii.

Nejčastěji se však bolesti hlavy vyskytují v raných stádiích a jsou spojeny s porušením odtoku žilní krve, s určitou stagnací. Toto je samozřejmě hormonálně závislá anamnéza a úkolem lékaře je zjistit, zda je bolest hlavy spojena s vysokým krevním tlakem, je nutné tento faktor vyloučit.

Pokud bolesti hlavy nezmizí, poslední týden přinášejí velké nepříjemnosti, pak není nic špatného s léky proti bolesti, stačí je vybrat spolu s lékařem - vyberte léky, které jsou možné pro toto období těhotenství.

Změny chuti k jídlu a vůně

- Proč dochází ke změně chuti? Proč chce žena nějaké živé chuťové zážitky - pikantní, slaná, hořká?

- Nikdo neví, proč se mění chuť. A to není úplně pravda o jasných chutích. Existují naprosto zvláštní touhy, například některé vůně začínají obtěžovat. Mohu vám to říct nejen jako lékař, ale také jako matka - existují vůně, které stále nemůžu vydržet, přestože můj syn je již 18 let.

- Kdy začíná chuťová změna začít a jak dlouho to trvá?

- Je to pro každého jiné. Může to trvat celé těhotenství. Například existují ženy, které byly před těhotenstvím velmi rády, během těhotenství to nemohly vůbec jíst, a po těhotenství ji také nejedly. Mnoho z nich znám. To je pravděpodobně způsobeno tím, že tělo ukazuje, co potřebuje a co ne.

- Ukazuje se, že se jedná o druh tělesného vyladění nezbytných živin?

- Možná, zvláště když se to objeví ostře. Těhotným ženám vždy říkám: „Chci - jít a jíst. Nemáte-li žádnou patologii, která by vám zakazovala konkrétní potraviny, například žaludeční vředy, pak jezte tolik, kolik potřebujete - chcete avokádo, snězte to v noci.

- Ale co princip umírněnosti, který však nejčastěji těhotné ženy slyší od svých lékařů?

- Vždy navrhuji dodržovat zásadu zlatého průměru. Ženy častěji než ne přemýšlejí o jejich tvaru a tom, co jedí, ale když nastane těhotenství, mají rozpad adaptace - to nazývám. Nyní mohou dělat všechno, navíc mají také matky, babičky, tchýně, kteří říkají: „Musíte se dobře najíst, vaše dítě nemá co jíst, atd.“ A žena si myslí, proč ne jednou za život opravdu jíst? To je jen špatná pozice. Zde musíte najít velmi prostřední půdu a nespěchat na to, že žena nejedla, aniž by byla těhotná, například rohlíky a sladkosti ve velkém množství. Tímto způsobem se získává hmotnost a váha není pouze estetická, pak začínají problémy s tlakem a dalšími životními známkami těla. Proto ano - měli byste jíst dobře, ano - měli byste jíst často, ale pokud opravdu chcete jíst něco chutného a hodně, pak by to měla být nějaká odměna. Jíte pravidelně, dávejte si pozor na jídlo, ale můžete povolit excesy. Pak bude vše v pořádku.

Kreslení a bolavá bolest během těhotenství

- Bolest je pro ženu vždy faktorem zájmu - táhne jí žaludek, záda a v hrudi se objevují atypické pocity. Jak se může žena vyhnout úzkosti?

- Tyto bolesti je třeba jasně rozlišit. Jsou-li tyto bolesti podobné bolestem před menstruací, je velmi pravděpodobné, že na vině je tón dělohy - a to je špatné. Jakmile to žena zjistí, musíte jít k lékaři a být vyšetřen. Pokud skutečně existuje tón dělohy, je předepsána antispasmodická terapie a žena na ní klidně existuje.

Další varianta bolesti může být způsobena následujícím. Děloha se postupně zvětšuje, začíná vyvíjet tlak na jiné orgány, mění se hormonální stav, mění se architektura páteře - objevuje se hyperlordóza, mění se gravitace, začíná se bolet v zádech, pod lopatkami a zvyšuje se prsa. Na pozadí těchto podmínek, šicích a střeleckých bolestí, mohou nastat vedlejší bolesti. Všiml jsem si, že nyní mluvíme o některých bolestech pozadí, ne o akutních. Tady je otázka konzultace s lékařem, kdy žena sama může určit, kdy by se měla bát, a z jakých projevů - ano, píchnutí - je to pravděpodobně střevo. Děloha není píchnout, děloha bolí určitým způsobem.

- To znamená, že neustále tahající bolesti by se měly týkat těhotné ženy?

- Ano, samozřejmě, tón dělohy je hrozbou potratu a tento tón je viditelný při ultrazvukovém sledování. Děložní tón není diagnóza, je to znamení. Lékař dělá ultrazvuk, chápe úroveň tónu, pak předepisuje ambulantní terapii nebo může dát ženu do nemocnice, ale toto je extrémní případ.

Těhotenské testy

- Ženy doma používají rychlé testy k potvrzení nebo zamítnutí těhotenství. Kdy provést test?

- Těhotenský test se provádí, když již existuje zpoždění. Pokud víte, že v těchto konkrétních dnech by měla být menstruace, čekáte na ni. A pokud máte zpoždění 2 - 3 dny, můžete test bezpečně provést. Může to být slabě pozitivní nebo pozitivní. Pokud je test slabě pozitivní, můžete to udělat znovu.

- Těhotenské testy se od sebe nějak liší?

- Ne, technologicky jsou v podstatě stejné, ale jsou lepší a méně a ne vždy záleží na ceně. Je lepší vzít několik různých a zkontrolovat. Nebo ještě jednodušší, pokud jste test provedli a ukázalo se mírně pozitivní nebo pozitivní výsledek, pak dalším krokem je provedení analýzy hCG hormonu.

- Pokud je žena těhotná, ukáže test vždy mírně pozitivní nebo pozitivní výsledek? Kdy je lepší použít test - ráno, odpoledne nebo večer?

- Ne, ne vždy, může být negativní. Může to být způsobeno špatnou kvalitou testu nebo může nastat situace, kdy žena má nepravidelný cyklus - zdá se jí, že má zpoždění a má jen dysfunkci. Nebo žena má pozdní ovulaci a test ještě není připraven ukázat výsledek. Raději jděte a darujte krev hormonu hCG. Pokud jde o to, jakou denní dobu použít test, na tom nezáleží.

Laboratorní a instrumentální metody pro diagnostiku časného těhotenství

ODKAZ:

Bez ohledu na to, zda máte subjektivní nebo vnější známky těhotenství, lze početí spolehlivě potvrdit pouze pomocí laboratorně instrumentálních diagnostických metod - transvaginálního ultrazvuku a krevního testu na hCG..

Ultrazvuk může určit těhotenství ve čtvrtém týdnu od početí. V prvním týdnu těhotenství však ultrazvuk ukáže pouze přítomnost luteum v těle, což nemůže být spolehlivým znakem zrození nového života..

V prvních 7 - 9 dnech po početí může být v 98% případů těhotenství určeno krevním testem hCG, při kterém rychlost chorionického gonadotropinu přesahuje 25. Zvýšení hCG během těhotenství je pozorováno až do 12 týdnů, po kterém začne postupně klesat.

- Objevily se v posledních 5 letech nějaké nové metody diagnostiky těhotenství?

- Ne, krevní test na hCG a ultrazvuk je zlatým standardem na světě.

- Lékaři používají 3D ultrazvuk a 2D ultrazvuk. Co používáte ve své praxi?

- A také 2D, 3D a 4D. V této věci je důležité tomu porozumět. Pokud existuje diagnostická otázka, jedná se vždy o 2D ultrazvuk. Ve způsobu, jakým si představujeme 3D ultrazvuk, je velká chyba. Často si to myslí - dejte senzor a dítě se točí z různých stran, jako by to bylo v počítačové hře. Ale není tomu tak, 3D ultrazvuk je rekonstrukce. Jeden obrázek se skládá z několika obrázků, můžete se podívat na pero nebo nohu, můžete hlavu a tělo, ale není možné umístit senzor a dělohu otáčet ze všech stran. Proto se lékař nejprve podívá na 2D ultrazvuk a 3D na žádost těhotné ženy nebo v případě, kdy se z lékařského hlediska musíte podívat na některé struktury podrobněji.

Příznaky druhého těhotenství, pokud žena stále kojí

- Kojící žena může otěhotnět. Jaké jsou způsoby, jak zjistit, zda může otěhotnět? Jak identifikovat samotné těhotenství, má smysl používat těhotenský test u kojících žen?

- Je třeba chránit - je to povinné. Samozřejmě v této situaci je obtížné určit těhotenství, ale pokud provede test, bude s největší pravděpodobností ukázat těhotenství a krevní test na hCG hormon. Všechno je stejné jako v normálním těhotenství.

Ženy, které kojí nejčastěji, nemění menstruaci, ale není tomu tak vždy. Ačkoli by to mělo být fyziologicky - v době krmení by se menstruace měla zastavit. Dříve tomu tak bylo - zatímco ženy kojily, nedošlo k menstruaci, ale zjevně se nějak změníme, nezdravíme se a menstruace se objevuje během krmení.

- To znamená, že pokud žena kojí a má menstruaci, může otěhotnět, a pokud nemá období, může také?

- Ano, možná v obou případech. Vysvětlím proč. Cyklus může začít, první ovulace může proklouznout - to znamená, že ještě nedošlo k menstruaci, ale ovulace prošla a v mé praxi byly takové příběhy. Ženy přišly, protože jejich žaludek začal růst, děláme ultrazvuk a pak 16 týdnů těhotenství. A mluvíme o sociálně přizpůsobených ženách, které věřily, že od doby, kdy se živí, mají 100% antikoncepci.

- Předpokládá se, že pokud žena během krmení otěhotní, může se složení mléka změnit a dítě může prs odmítnout.

- Ano, je to pravda, toto se často stává. Pokud žena během kojení otěhotní, krmení by mělo být rozhodně zastaveno. Dítě může brát prsa, ale pro ženu je to velmi nerentabilní. Nejprve si představte, kolik živin to potřebuje. Za druhé, krmení vyčerpává tělo a okrádá nové těhotenství. A zatřetí, když dítě bere prsa, stimuluje dělohu - děloha se v tomto okamžiku stahuje a jedná se o hrozbu potratu..

Menstruace během těhotenství

- Může pokračování menstruačního cyklu zcela vyloučit početí v předchozím cyklu? Jednoduše řečeno, může menstruace jít během těhotenství?

To je na internetu velmi běžná otázka - ptá se ji více než 20 000 žen. Chápu, že je to fyziologicky nemožné, jedna vylučuje druhou, ale pokud jsem studoval tento problém, může být uvolňování krve spojeno s úplně odlišnými faktory. Řekněte nám o tom, prosím..

- Žádná menstruace během těhotenství. A i když ženy říkají, že to mají, znamená to, že se něco stalo. To znamená, že se něco stalo, ale tělo se vypořádalo samo. Krvácení se může shodovat s dny menstruace - může to být cokoli, ale během těhotenství nedochází k menstruaci a nemělo by dojít k špinění. Jakmile se objeví - je to příležitost k běhu do nemocnice. Protože to například může být příznakem mimoděložního těhotenství a nejčastěji k tomu dochází. Ženy přicházejí ve dnech menstruace s krvácením, které je méně hojné, a pomocí ultrazvukového sledování zjistíme mimoděložní těhotenství. Nebo to může být oddělení vajíčka - část vajíčka se odlupuje od stěny dělohy, v tomto místě je narušena krevní oběh a také dojde k krvavému výtoku.

- Pokud žena neví, že je těhotná a má to, co jste právě popsal, může takové krvácení podstoupit pro pravidelnou menstruaci.?

- Ne, to je velmi nepravděpodobné. Stále přijde k lékaři, protože tato menstruace bude pravděpodobně nějaká jiná, bude ji varovat. Buď to nebude tak hojné, nebo bude velmi dlouhé.

Mimoděložní těhotenství a detekce patologií

- Když si žena uvědomí, že je těhotná, přináší to spoustu radosti, ale brzy nastane druhý důležitý bod v jejím životě - identifikace patologií..

Jaký je nejčastější strach ze žen? Čemu čelíte?

- Nejčastějším problémem je, jak zjistit, že nemám nemocné dítě...

- Mimoděložní těhotenství není problém?

- Ano, není strachu. A velmi marně. To je velmi obtížná diagnóza, navzdory skutečnosti, že je u ucha. Například přichází žena, která má 2 týdny zpoždění. Děláme ultrazvuk a těhotenství není nikde vidět, zatímco hladina hCG naznačuje přítomnost těhotenství. Děláme druhý ultrazvuk a hCG, počkejte, až ultrazvuk ukáže těhotenství - v každém případě to odhalí. Zároveň se žena může cítit dobře a nejčastěji se snaží opustit nemocnici, protože věří, že se jí neděje nic špatného. Může to však být velmi riskantní - i když je těhotenství velmi malé a trubice praskne, ale my to nevidíme, pak může dojít ke krvácení břicha s obrovskou ztrátou krve. Je to nebezpečné, děsivé, bolestivé, a pokud je žena v této situaci doma, brzy dorazí do nejbližší nemocnice s hrozbou pro její život. Proto musím přesvědčit pacienty, aby zůstali v nemocnici až do diagnózy.

- A jaký je další krok po zjištění mimoděložního těhotenství?

- Jedná se vždy o laparoskopickou operaci v nemocnicích vybavených laparoskopií. Potrubí se ve většině případů neuloží. Kdysi v medicíně existovala tendence, když se snažili zachovat dýmky, ale dýmka je velmi choulostivý orgán. Po operaci se stává insolventním a riziko recidivy, tj. Opakovaného mimoděložního těhotenství v této zkumavce, je velmi vysoké. Nyní je tedy potrubí nejčastěji odstraněno.

- Mimoděložní těhotenství je nějaká predispozice určité ženy nebo přesto porucha těla - nehoda?

- Ano, jedná se o predispozici, ale ve většině případů ji nemůžeme určit. K mimoděložnímu těhotenství dochází nejčastěji u žen, které zažily zánětlivé procesy v oblasti přívěsků - to je fakt. Tyto zánětlivé procesy však bohužel nejsou vždy diagnostikovány. Existuje jistý neviditelný asymptomatický proces, ve kterém se potrubí mění. Nevíme, jak správně opravit a ošetřit potrubí. Mechanismus, jakým se fetální vajíčko pohybuje do dělohy, byl zkoumán, ale ne na úrovni, do které můžeme zasáhnout..

- Těhotenský test odhalí mimoděložní těhotenství?

- Ukáže těhotenství, hCG ukáže těhotenství. To je problém, že hCG může růst zcela normálně. K prasknutí potrubí však může dojít kdykoli..

Mimoděložní těhotenství mají velké trvání. Nejdelší doba, kterou měl můj pacient, byla 9 týdnů. Žena věděla, že je těhotná, ale neudělala ultrazvuk. Mimoděložní těhotenství není jen tubální těhotenství, existuje těhotenství břicha, ovariální těhotenství - a zde může být tento termín poměrně dlouhý. V nemocnici byl případ, se kterým úzce spolupracujeme, 32 týdnů. Dítě připevněné k druhé straně dělohy, takže byl v pořádku. Nikdo ještě nikdy neprokázal diagnózu mimoděložního těhotenství, porod byl proveden císařským řezem.

ODKAZ:

Některé laboratorní testy pomohou vyloučit nežádoucí diagnózy a poskytnou vhled do zdravého těhotenství a vyhnou se zbytečné úzkosti..

První screening

- Kdy se provádí první patologický test? Jaký je test?

- První screening (tzv. Primární test patologie) se provádí vždy od 11 do 13 týdnů, optimálně po 11 až 12 týdnech, a jedná se o dvojitý test. Dříve existoval pouze trojitý test, který byl prováděn po dobu 16 týdnů, sestával ze tří ukazatelů - hCG, ACE a volného estriolu. Potom věda udělala krok vpřed a nyní se provádí dvojitý test, který se skládá ze dvou indikátorů β-hCG (volná β-podjednotka lidského chorionického hormonu) a PAPP-A (plazmatický protein A související s těhotenstvím). Kromě těchto údajů jsou načteny všechny údaje o těhotné ženě a je proveden určitý výpočet stupně rizika. Zohledňuje se nejen krevní obraz, ale také takové ukazatele, jako je věk ženy, ultrazvuková měření a vše, co potřebujete.

Po 35 letech se riziko vzniku různých patologických stavů u těhotné ženy zdvojnásobí, a proto by kromě podstoupení dvojitého testu měly být všechny ženy po 35 letech postoupeny genetice, aby jim poradily a rozhodly o potřebě NIPT (neinvazivní perinatální test). Bylo to invazivní. Byl proveden vpich, byla odebrána plodová voda a bylo vyšetřeno genetické složení, nyní můžete odebrat krev od nastávající matky a určit od ní vše, co potřebujete. Neřeknu, že každý potřebuje NIPT. Zde je také třeba zvážit finanční problém - není to levné. V zásadě s tím není nic špatného. Darujete krev a vidíte, že je vše v pořádku, a můžete bezpečně nést těhotenství. Žena by samozřejmě měla vědět, že test neposkytuje 100% záruku, takový ukazatel vůbec neexistuje.

Protože se jedná o velmi nákladnou manipulaci a není plně standardizována, nedosáhla úrovně absolutního standardu. Některé laboratoře odesílají darovanou krev do zahraničí, ne všechno se tady dělá - v Rusku je otázka kvalitní dopravy. Proto jsem stále nakloněn věřit, že podle nařízení ministerstva zdravotnictví je třeba provést první screening a žena by měla rozhodnout o NIPT společně s genetikem.

- Co odhaluje první screening?

- Screening neodhalí, ukazuje na možný vývoj defektu nervové trubice. Všichni slyšeli Downův a Edwardsův syndrom - mluvíme o takových syndromech. Navíc by měla existovat vysoce kvalitní ultrazvuková kontrola, lékaři ultrazvukové kontroly musí mít osvědčení pro screeningové vyšetření těhotných žen. Musí to být, protože je to velmi obtížné.

Dále tak. Pokud je ultrazvuk dobrý, může být žena mladší 35 let s plánovaným ultrazvukem, a pokud je žena starší 35 let, dalším krokem je genetik. A o potřebě NIPT by se měl rozhodnout genetik, nikoli porodník-gynekolog. Existuje spousta komerčních spekulací, pracujeme s vynikajícími genetiky, nemám s nimi žádné problémy. Ale měl jsem případy, kdy žena šla do genetiky, byla jí vyprávěna o všech možných patologiích, a pak ode mě dostala hodinu psychoterapie, že všechno není tak hrozné.

Zmrazené těhotenství

- Kdy může dojít ke zmrazenému těhotenství??

- Kdykoli - jak v prvním měsíci, tak pozdě. Nejčastěji se to děje za 6 - 7 týdnů, ale může se to stát ve 12 a 36 - 37 týdnech...

- Z čeho to vychází??

- Spousta všeho zde. Věci, které nemůžeme ovlivnit, jsou pouze genetické problémy. Ve chvíli, kdy došlo k oplodnění, se něco pokazilo a my nevíme co.

- A pokud bude pozorováno, může lékař navrhnout zmeškané těhotenství?

- Ne. Pokud jich máte v historii několik, pak se riziko zvyšuje a lékař to bere v úvahu a v normálním průběhu těhotenství nemůže lékař nic takového předpokládat. Dokonce i genetické sady u rodičů mohou být naprosto normální a v době oplodnění se stane něco, co vytváří předpoklad pro zmrazené těhotenství.

- Jak žena zjistí, že má zmrazené těhotenství?

- Toto je zdlouhavý proces. Žena otěhotní, přijde na vyšetření, lékař ji provede ultrazvukem - podívá se na vajíčko plodu a uvědomí si, že tento termín vůbec nesplňuje. To znamená, že se provádí dynamické pozorování, dynamika růstu hCG, několik ultrazvuků. Například vidíme, že nyní by se embryo mělo objevit, ale neexistuje. Žena fyziologicky necítí stav zmrazeného těhotenství žádným způsobem a analýzy to neprokazují okamžitě - pouze dynamikou lze sledovat jednu stopu.

Účinky alkoholu a cigaret na těhotenství

- Přijatelná situace je, že žena neplánovala těhotenství, ale stalo se, zjistila, čelila zpoždění cyklu. Těhotenství se stává žádoucím, ale obává se, že během celého tohoto období vedla obvyklý způsob života - někdy vypila alkohol a kouřila, náhle opustila všechny špatné návyky, ale jak může vyloučit obavy z účinku na embryo?

- Nejprve musíte mluvit se svým lékařem. Možná řeknu ne zcela vědecké věci, ale myslím si, že si absolutně není třeba dělat starosti - uvolněte se. Zde jsou některé věci, které vás mohou upozornit, pokud podstupujete léčbu nebo užíváte vážné léky, které by mohly zásadním způsobem ovlivnit těhotenství..

Zde je nejběžnější příběh v mé praxi. Žena přijíždí po dovolené nebo novoroční dovolené a, v rozpacích, mluví o skutečnosti, že početí pravděpodobně nastalo během dnů pití alkoholu. Pokud by na tom záviselo zdraví národa, byli bychom všichni zaniklí. Pravda, musíme s tím klidně souviset. Jasné podnikání - nemělo by to být alkoholismus!

- Ukázalo se, že musíme přijmout - bylo a bylo. Dále vedeme zdravý životní styl.

- Ano, zvláště proto, že nechápete, jak to ovlivnilo. Alkohol během těhotenství bude mít nepříznivý vliv na patologické stavy a deformity nenarozeného dítěte.

- Jak kouření ovlivňuje těhotenství?

- Zaprvé, u žen kuřáků dochází k hypoxii, plíce nefungují v režimu, ve kterém by měly. Na tomto pozadí se často vyskytuje různá zpoždění ve vývoji plodu, placentární nedostatečnost. Za druhé, kouření zvyšuje krevní srážlivost a během těhotenství je to velmi špatné. Po celou dobu sledujeme hemostatický systém, a pokud je také zvýšený, a ne u matky, ale u placenty, pak je riziko trombózy opravdu velké.

Kouření, odpusťte doktorům, je v této situaci horší než alkohol..

- Máte ženy, které řekly: „Promiňte, ale kouřím, nemůžu to udělat jinak“?

- Tady je. Nemohu je zakázat, ale vždy je to napsáno na mapě, žena je varována a tady ji raději vyděsím důsledky. Jsou to však velmi izolované případy a samozřejmě nekouří tolik, kolik kouřili před těhotenstvím. Vědomí obvykle spouští.

Jak probíhá těhotenství v západních zemích?

- Je pravda, že v západních zemích není těhotenství pozorováno aktivně až do 12 týdnů?

- Existuje, i když ne ve všech zemích. Chodím tam hodně a pracuji a studuji. Věřím, že ne všechno, co se tam stane, by mělo být přijato jako správné. Nejsem zastáncem agresivního managementu těhotenství, jak tomu bylo dříve na našich předporodních klinikách, ale management by měl být alespoň kvůli psychologickému kontaktu a nějakým druhům genetických testů.

V některých zemích existuje takový postoj, že pokud se během 12 týdnů objeví nepříjemné události s těhotenstvím, stalo se to, co se stalo. Naše škola, ruština, jiná - bojujeme za každé těhotenství. Vezměte například hrozbu potratu. V Americe je standardním postupem odpočinek na lůžku, ukázalo se, že vydrží - no, ne, tak by to mělo být. S námi to tak není. Pokud k nám žena přijde v nemocnici s hrozbou potratu, vždy jí řekneme, že v arzenálu máme takové a takové příležitosti. Pokud pochopíme důvod, který není vždy možný, vysvětlíme jí, jak bychom v této situaci zasáhli. Pak se žena rozhodne, zda souhlasí s léčbou nebo ne. A já chci říci, že 99,9% těhotných žen s tím souhlasí, ve většině případů jde všechno dobře, procento potratů v našem těhotenství je velmi nízké.

Musíme také vzít v úvahu skutečnost, že nyní věk těhotenství velmi vzrostl, což znamená, že hormonální hladina u dospělé ženy je jiná, a protože do toho nebudeme zasahovat, nic dobrého nepřijde.

Jak si vybrat porodníka-gynekologa?

- Otázka důvěry v lékaře. Některé ženy se obracejí na soukromé kliniky, jiné na stát. A tam a tam se můžete setkat s kompetentním lékařem, ale můžete se dostat alespoň k nepozorným a netradičním. Jak pochopit, že lékař monitoruje současné trendy a nebude znovu vyděsit ženu neexistujícími diagnózami? Jaké fráze nebo reakce k tomu mohou svědčit?

- To je samozřejmě obtížné. Často se mě ptám, jak si vybrat lékaře. Myslím, že u lékaře by měl být především emoční kontakt - v rozhovoru s ním by měla být žena na stejné vlnové délce. A pokud lékař řekne zákazy - to není možné, není to možné, sex nelze žít, musíte přidat 400 gramů týdně atd., Pak byste měli myslet na taková tvrdá doporučení. A nikdy byste se neměli stydět klást otázky, měli byste určitě mluvit s lékařem a samotné těhotenství by mělo být považováno za fyziologický proces, vše bude v pořádku.

- Existují nějaké analýzy nebo výzkumné metody, které jsou z hlediska vědeckého pokroku zastaralé, ale v naší medicíně se stále používají?

- Nejsou žádné zastaralé, máme přebytek v opačném směru. Je to záležitost komerční medicíny. Pokud se podíváte na balíčky pro správu těhotenství, uvidíte, že se v počtu testů velmi liší, existuje prostě obrovské množství.

Jak to chápu, existuje balíček pro řízení těhotenství a odpovídá řádu ministerstva zdravotnictví, jakož i globálnímu pohledu na řízení těhotenství. Pokud má žena nějaké problémy, začnete tyto balíčky rozšiřovat. Pro mě není tento přístup jasný, když těhotná žena přijde na počáteční vyšetření, a je jí přiděleno nejúplnější seznam, včetně studií na viry atd. Jedná se o testy kvůli testům. Takové postupy zvyšují úzkost těhotné ženy, protože lékař určitě něco najde - jak se říká, že neexistují zdraví lidé, jsou pod vyšetřením. Například skrínink na lidský papillomavirus. Proč to brát během těhotenství, jaký je účel? I když je objeveno, s tím nelze nic udělat. Neexistují žádná antivirová léčiva, nic nemůže být léčeno a žena musí žít s tím, že má lidský papilomavirus, který způsobuje stresující stav. Existuje standardní diagnóza infekce TORCH - je třeba je vyšetřit.

Mateřská literatura

- Jakou literaturu doporučujete, aby se ženy seznámily s průběhem těhotenství? Nyní existuje spousta knih, dejte prosím doporučení.

- Bohužel nemůžu doporučit literaturu, protože nemám studovat populární literaturu o těhotenství a porodu. Určitě existuje spousta dobrých. Poradím, jak vyhodnotit kvalitu zdroje. Dovolte mi uvést příklad - jednoho dne mě přišla navštívit žena a řekla: „Přečetla jsem si encyklopedii o těhotenství a porodu, předtím jsem pro vás neměla žádné otázky, ale teď pojďme diskutovat o všech patologiích.“ Pokud se tedy literatura zaměřuje na některé špatné věci, jedná se o zbytečnou literaturu. Je zapotřebí literatura, která tento proces vysvětluje jednoduchým způsobem, a samozřejmě, internet a sociální sítě poskytují spoustu informací. Zkuste sledovat kanály a stránky odborníků - nyní hodně lékařů mluví o svém profilu populárním způsobem. Také píšu a zveřejňuji informace na Instagramu. Poté, co se podíváte na několik zdrojů, budete mít určitou představu o své otázce. A je důležité být při hledání informací velmi umírněný. Vyvstala otázka - vypracovat a uzavřít téma. S osobní zkušeností druhých musíte být velmi opatrní. Tam je takový bod, že na různých fórech lidé často sdílejí negativní zkušenosti spíše než pozitivní, což může zkreslit obrázek. Ti, kteří si vedou dobře, obvykle nepíšou. Je lepší poslouchat lékaře, kterému důvěřujete. Možná vás nepozorují, ale jejich názor vytvoří správný obrázek..

Články O Neplodnosti