Hlavní Analýzy

Poporodní propuštění

Poslední aktualizace: 14/14/2019

Obsah článku

Abyste se vyhnuli možným poporodním komplikacím, musíte si dávat pozor na své tělo a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu a bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní kanál je otevřený a vnitřní povrch dělohy je stále ve stadiu hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Kolik je propuštění po porodu?

Každá mladá matka se zajímá o to, jak dlouho propouštění po porodu trvá, jak dlouho to trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání kozy známkou poruch v těle? Každý případ je samozřejmě individuální, ale propouštění u žen po porodu obvykle končí do 42. dne - tolik porodnické období trvá.

Doba propuštění po porodu

Uvolnění po porodu: norma a patologie

Jaké poporodní vypouštění se považuje za normální? Cítí a měly by být tmavé nebo světlé barvy? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může být velmi vyděšená, že k propuštění došlo po porodu. Pojďme zjistit, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se obvykle vypouštění po porodu zastaví?

Obvykle je Lochia v prvních hodinách po porodu hojná. V tomto případě je velmi důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Za tímto účelem se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu výtoku a nevynechat takové komplikace, jako je krvácení z dělohy..

Aby bylo možno zhruba odhadnout objem lochie, je třeba vzít v úvahu, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození je asi 1 kilogram, zatímco po vypuštění, zmenšení a uzdravení vnitřního povrchu dělohy nepřesahuje 60 gramů..

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% složena z krve v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a červené krvinky), takže výtok může mít charakteristickou nasládlou vůni. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je zvláštním tajemstvím děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlou obnovu a hojení povrchu dělohy..

V následujících dnech bude příznakem normálního poporodního výboje postupně klesající intenzita. V prvních dnech by objem výtoku neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v sraženinách krve mohou být patrné. Po 7 až 10 dnech však tyto sraženiny v normální sekreci nejsou pozorovány. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku poporodní periody je lochie jasně červená, do poloviny periody se hnědý výboj po porodu stává normou a v posledním období je nahrazen průhledným hlenovým výbojem. Hlen indikuje hojení dělohy.

Výboje, které mohou být známkou patologie

Pokud máte malý porod po porodu nebo se náhle zastaví, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Příčinou snížení nebo úplného zastavení Lochie může být cervikální křeč děložního čípku, který jednoduše „nevypustí“ výtok. To se týká zejména prvních dnů po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním dělohy lochie, díky kterému je orgán natažen. V tomto případě žena cítí těžkost a bolest v podbřišku, děloha se zvětšuje, horečka začíná horečkou až 38-40 stupňů. Pokud včas nekonzultujete lékaře, je možné, že se objeví zánět děložní endometritidy. Pro léčbu lohiometry obvykle předepisují antispasmodická a redukující léčiva, méně často antibiotika. Někdy je vyloučení hromadění lochie možné pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem, proč okamžitě navštívit lékaře, je hojnost, silné propuštění po porodu. Tento příznak může být příznakem abnormalit v procesu děložní kontrakce a může také signalizovat narušení koagulace krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitou akci..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehu uvaleného na mezery v porodním kanálu. Obvykle k tomu dochází, pokud nejsou dodržovány požadavky na zajištění maximálního odpočinku v těchto zónách - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola napínání a povaha stolice, nedostatek tlaku na klouby. Pokud k této situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře.

Další známky patologie v povaze a množství výboje

Přerušení propouštění dříve než 6 týdnů po narození (40–50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít s obnovováním menstruačního cyklu, zatímco u kojící ženy přichází první menstruace mnohem později. Důvodem je produkce speciálního hormonu (prolaktinu) v kojící matce, který je zodpovědný za laktaci. Určitá hladina prolaktinu brání tvorbě nového vajíčka a může potlačit ovulační proces (ale nezajišťuje to 100% antikoncepci), což zabraňuje zahájení menstruace až do ukončení krmení..

Pokud je pozorováno jasné krvácení 7-10 dní po narození, měli byste o tom neprodleně informovat svého lékaře. Podobná situace může nastat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud se výtok s krevními sraženinami po ukončení porodu a začne znovu, je také vhodné co nejdříve kontaktovat nemocnici. To může znamenat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy se po porodu objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výboj s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje infekci dělohy. Tento zápach je často známkou již zahájené endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a postupnou komplexní léčbu.

Směs bílých vloček se zakysanou vůní, připomínající strukturu tvarohu, svědění a zarudnutí pochvy, stejně jako bolestivé močení, naznačuje drozd. To by mělo být také nahlášeno lékaři, protože infekce kvasinkami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Dodatečné příznaky, které by měly upozornit v období po porodu

Kromě ostré změny povahy a intenzity výboje by si žena měla být také vědoma dalších nepříjemných příznaků. První je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v podbřišku, obzvláště zesílené kojením. Zintenzivnění bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy v těle je zvýšení tělesné teploty. Zde je nutné vyloučit pouze stagnaci mléka v hrudníku - lakostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „těžkost“ a tělesná teplota je nad 37 stupňů, stojí za to naplánovat návštěvu u lékaře. Možná se tímto způsobem projeví infekce, která se dostala do děložní dutiny. Mezi další příznaky infekčních komplikací lze rozeznat obecnou malátnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti v těle a klouby..

Tělo ženy v období po porodu, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v období po porodu. Zdroj - skandinávské kliniky

Měsíční a poporodní propuštění

Jak je uvedeno výše, nástup menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze krmení dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení dochází k návratu menstruace po 4-5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí (například v nepřítomnosti mléka), obnovení cyklu nastane po několika měsících.

V každém případě, kdykoli žena začne menstruovat, mladé matky často zaznamenají výskyt acyklického výboje po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění v načasování první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale informujte svého lékaře o svém klidném duchu..

Poporodní zotavení

Každá žena v období po porodu by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na hrudník, dochází k okamžitému uvolňování hormonu oxytocinu, což také způsobuje stahy dělohy. Po jídle může žena pozorovat viditelné zvýšení sekrece, což je spojeno se snížením svalů dělohy a nemělo by to vyvolávat obavy..

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř vyprázdněn včas. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plnosti močového měchýře a zabraňuje zácpě.

Během 1-2 měsíců po narození nemůže být výtok absorbován tampony, a to jen proto, že neodstraní lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tampónů se doporučuje používat podložky nebo plenky. Vyberte si výrobky bez aroma, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství přísavek, ale také jejich vůni.

Je bezpodmínečně nutné dodržovat pravidla osobní hygieny. Zvláště vhodné je sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po narození, kdy je propouštění stále krvavé. V tuto chvíli je zakázáno se vykoupat, omezeno pouze sprchou. Proud vody ze sprchy musí být ne příliš silný a směřující ve směru zepředu dozadu - a pouze z vnějšku. Pro bezpečné čištění vnějších genitálií a vaginální sliznice se doporučuje použití speciálních produktů - například mycích gelů pro intimní hygienu Ginocomfort. Tyto fondy byly vyvinuty odborníky farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které obsahuje přírodní účinné látky a mají také všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty.

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy se obnoví až po ultrazvukovém vyšetření pánve, vyšetření porodníkem-gynekologem a odpovídajícím výběrem metody antikoncepce..

Sport po porodu
Zdroje:

 1. DALŠÍ DIAGNOSTIKA A PREVENCE SUBINVOLUCE MÍSTA PO BIRTH. Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin nových lékařských technologií. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. CYTOLOGIE UTERINOVÝCH ZÁMKŮ PO DODÁVÁNÍ endometritidy. Cupert M.A., Cupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: současné pokroky a současné problémy. Kapranov N.I. a další // M., - 2005.

Hodnota cytologické studie Lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursova. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - Č. 1. S. 45-49.

Pooperační purulentně-septické komplikace v porodnictví (prognóza, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovsky S.B. // Dis. Drs. Miláček. Sciences - M., -2002 - S. 266.

Uvolnění po porodu: norma a patologie - jak určit?

Porod je stres pro ženské tělo, po kterém potřebuje čas na zotavení. Poporodní vypouštění je přirozeným procesem po porodu. Mladá matka by měla vědět, která lochie je přijatelná a které propuštění po porodu může být alarmem. To bude diskutováno v článku..

Proč se propouštění objevuje a kolik jdou po porodu

Po dokončení porodu, kdy se placenta oddělí, je děloha otevřenou krvácející ránu. Během jeho zotavení se objeví lochie (výtok krve). Takže z dělohy a porodního kanálu odumřou částice endometria, placenty, tekutiny a krve. Děloha se začne stahovat a tvrdohlavě se vrací do své původní podoby. Kojení také přispívá ke kontrakci děložních svalů, zatímco během kojení má matka nepříjemné pulzující pocity v děloze..

Načasování obnovy dělohy závisí na tom, jak došlo k porodu, a na individuálních charakteristikách konkrétního organismu. V průměru trvá Lochia asi měsíc, ale může to být 1,5 - 2 měsíce, ale je to vzácné. Také doba trvání závisí na laktaci. Pokud žena často dá dítě na její prsa, děloha se zkrátí a rychle se odrazí..

Po císařském řezu trvá poporodní výboj déle. Důvodem je skutečnost, že po „operaci“ se děloha stahuje pomalu. Dlouhá lochie je pozorována u primiparů i u žen po složitých porodech, při narození dvojčat, u oslabených žen při porodu nebo u matky starší 30 let..

V průměru se výboj nezastaví po dobu asi 8 týdnů. Po 60 dnech by se měly úplně zastavit. Proto se po 2 měsících musejí ženy v porodu dostavit na povinné vyšetření na prenatální kliniku.

Když není důvod se obávat

O běžném procesu obnovy můžete hovořit, pokud:

 1. Lochia bohatá na krevní sraženiny, které mají jasně červenou barvu, v prvních hodinách po narození. Pokud je dítě v tuto chvíli aplikováno na prsa, děloha se začne rychle stahovat a výtok bude intenzivnější..
 2. Do 2-3 dnů po dodání by objem vypouštění měl být asi 250 ml za den. Normálně, pokud se během náhlých pohybů, chůze nebo po prohlídce specialisty stanou hojnějšími. Aby gynekolog mohl objektivně posoudit sekrece, doporučuje se, aby v počátečních dnech místo polštářků používali speciální absorpční pleny.
 3. Přidělení může být hojné, hnědé barvy, navenek připomínající menstruaci. Trvají asi týden.
 4. Pokud je výboj hnědý nebo červený, průhledný, mukózní a liší se intenzitou, zastaví se po 1-2 měsících.

Lochia postupně mění svůj charakter. Pár dní po narození, kdy krev v těle ještě není sražena, bude to jasný šarlatový výtok krve..

O týden později se v nich objeví krevní sraženiny, lochie může mít hnědou barvu. V další fázi, přibližně 7 dní po narození, se výboj stává homogenní a tekutina se v nich může objevit hlen.

Po měsíci nebo půli bude lochie ve formě světle růžových tahů, na konci menstruace mohou být také průhledné nebo nažloutlé..

Lochia může mít tmavou barvu, která je spojena s hormonálním selháním - tento typ nepředstavuje pro ženu nebezpečí.

Pro výtok v počáteční fázi je charakteristická nasládlá vůně, postupně se objeví vůně čerstvé krve a vlhkosti, zatuchlá vůně a vůně rozkoše. Postupně by se množství výboje mělo snižovat.

Budíky

Odchylky od normy jsou vybíjeny hnisem. To naznačuje, že zánětlivý proces začal v těle. Příčinou může být infekce. Současně vzrůstá tělesná teplota ženy a v dolním břiše se objevují bolesti. Lochia se zároveň stala jako snot.

Hlen a sraženiny ve výboji by se měly objevit 7 dní po narození. Pokud k tomu došlo dříve, měli byste kontaktovat specialistu. Transparentní lochie - také alarmující signál - možná začala gardnereleza, nebo z lymfy a krevních cév vychází tekutina a krev.

Zářivě žlutá lochie se zelenou příměsí a štiplavým zápachem je známkou zánětu děložní sliznice. Pokud výtok nabývá této formy po 14 dnech, znamená to vývoj latentní endometritidy. Největší nebezpečí skrývá lochie s příměsí zeleně.

Bílý výtok s kyselou vůní, podobný konzistenci tvarohu, by měl ženu upozornit na práci. Pokud žena současně pociťuje svědění a pozoruje zarudnutí v oblasti třísla - to znamená přítomnost infekce nebo výskyt drozdu..

Příznaky zánětlivého procesu:

 • nepohodlí a bolest v podbřišku;
 • celková slabost, závratě;
 • vysoká tělesná teplota, pokud není spojena s kojením;
 • změna barvy, vůně a počtu lochií.

Dlouhodobá ztráta krve, více než 2 měsíce, je pro ženské tělo nebezpečná. Prudký nárůst počtu výbojů a jejich příliš rychlé zastavení jsou odchylkami od normy. V druhém případě je možné, že krev nevychází ven, ale zůstává v děloze, nejsou vyloučeny křeče dělohy. Nadměrný výtok naznačuje, že se děloha mírně stahuje, mohou být problémy spojené s nedostatečnou koagulací krve.

Pečlivě sledujte svůj stav a povahu výboje, v případě potřeby se poraďte s lékařem, abyste předešli nežádoucím následkům.

Závěr

Poporodní období je pro ženské tělo obtížné. Snaží se všemi prostředky vrátit se do prenatálního stavu. V této době je žena stále slabá, musí sledovat své zdraví a pohodu.

Jakékoli změny v Lochii naznačují, že infekce může začít nebo se vyskytne nějaká nemoc. Neutahujte, v případě potřeby neváhejte kontaktovat specialistu.

Zanechte zpětnou vazbu k článku, který čtete, sdílejte komentáře. Řekněte svým přátelům o našem webu, sdílejte odkaz na tuto stránku na sociálních sítích.

Barva výboje po porodu a doba jeho trvání

Třetí fází porodu je proces odmítnutí placenty, která je připevněna ke stěně dělohy a roste do cév. Po oddělení placenty zůstává rána se zejícími cévami, které hojně krvácí. Tyto cévy jsou uzavřeny, pouze pokud je děloha dostatečně silná a pravidelně se stahuje: svaly pak účinně komprimují cévy a zastaví krvácení.

Určitý čas musí uplynout pro obnovu cévní stěny a v tomto období se objevují specifické poporodní sekrece, které se téměř úplně skládají z krve, která se nazývá „lochie“..

Jaké propuštění po porodu se považuje za normální?

Krvavý výtok (lochie), který se objevuje po porodu, je zcela normální stav, který odráží zdravé fyziologické procesy. V místě, kde byla umístěna placenta, je krev neustále uvolňována a epitel je odmítnut. Dokud se rána na děloze nevyléčí, lze výtok krve považovat za přirozený příznak.

Není však vyloučena možnost výskytu patologického výboje po porodu, které může žena snadno vzít za lochii. V tomto ohledu stojí za to znát ta kritéria, která odlišují normální výtok od patologických:

 • Množství: ihned po narození je vypouštění dostatečné, až 300 - 400 ml za den. Od 3-5 dnů se jejich počet postupně snižuje, a pokud je tento vzorec porušen, můžeme přemýšlet o bolestivé povaze těchto změn.
 • Lochia je bez zápachu (první den může být cítit slabý zápach krve, který rychle zmizí). Vzhled hnusné, sladké, kyselé vůně, vůně shnilých ryb atd. - zaručený signál, že žena má nemoc.
 • Normální výtok nezpůsobuje nepohodlí a nedráždí sliznice..
 • Změna výboje má přísnou etapu: v prvních 1 až 2 dnech je výboj jasně červený a velmi hojný; do konce prvního týdne se stávají vzácnými a trochu ztmavnou a po zbytek času jsou lochky nahnědlé „tahy“.

Všechny ostatní možnosti propouštění po porodu mohou být příznakem choroby, takže je velmi důležité znát hlavní rozdíly mezi normální lochií z patologického vypouštění. Musíte věnovat náležitý čas sledování vašeho zdraví v poporodní době: to vás může zachránit před extrémně nepříznivými následky..

Když by měl normální výboj zmizet?

Obvykle mize lochie do konce prvního měsíce po narození, maximálně jednoho a půl měsíce. Samozřejmě je to velmi individuální a normální termíny pro vymizení sekrecí pro každou ženu jsou odlišné (ano, pojem „norma“ je v tomto ohledu velmi variabilní!).

Zároveň existují průměrné hodnoty, které pokrývají téměř všechny ženy: toto je však období 1-1,5 měsíce.

Dynamika změn v povaze propouštění po porodu může být zastoupena v pěti fázích a uspořádána v chronologickém pořadí:

 • Jasně červený výboj, sestávající téměř úplně z nezměněné „čerstvé“ krve. Tyto sekrece jsou hojné (nesrovnatelně více krve je uvolňováno než při nejtěžší menstruaci): i speciální polštářky musí být vyměněny nejméně čtyřikrát za 12 hodin. Tato fáze trvá přibližně 2–3 dny (méně často - až 4 dny).
 • Malé množství červeného výboje (až 7-8 dní) - taková lochie již nezpůsobuje velké obavy, ale stále vyžaduje, zpravidla, použití poporodní polštářky.
 • Po 7 dnech se výboj stává vzácným, tmavě červeným nebo hnědým..
 • Období přidělení přísavek končí tím, že se každý den zmenšují: nakonec se krev trochu „rozmazává“ a poté úplně zmizí.
obsah ↑

Patologický výboj: když potřebujete jít k lékaři?

Co se může změnit v povaze výboje, aby se dalo nazvat patologickým, bylo řečeno výše. A tady je důvod, proč se to může stát?

Pokud lochie končí příliš brzy (před 4-5 týdny), může to znamenat křeč dělohy a uzavření děložního hrdla. Je velmi důležité pochopit, že v tom není nic dobrého! Odmítnutý epitel a krev se hromadí v děložní dutině bez úniku - to vytváří ideální podmínky pro množení různých patogenních mikroorganismů.

Další možností je naopak dlouhodobé absolutorium. Důvodem může být:

 • Neúplné odmítnutí placenty a zadržení její části v dutině dělohy.
 • Nezhoubné a zhoubné novotvary dělohy a přídavky.
 • Nemoci srážení krve s tendencí ke krvácení.
 • Změny polohy dělohy, zejména její výchylka zpět.

Pokud během jednoho měsíce lochie nikdy nezměnila barvu (tj. Zůstává jasně červená), nebo pokud se červený výboj objeví znovu po zmizení, měli byste přemýšlet o krvácení z dělohy..

Krvácení dělohy, ať už je to cokoli, je nebezpečný stav. Rysy stěn dělohy a krevních cév vedou k masivnímu krvácení: v některých případech se uvolní tolik krve, že žena zemře na ztrátu krve (pokud ovšem nebyla hospitalizována na jednotce intenzivní péče a nedostala transfuzi krve).

Musíte si uvědomit, že menstruace se neobjeví ihned po porodu, a pokud je vaše dítě kojeno, nebude menstruace probíhat až do okamžiku, kdy přestanete jíst. Toto je takzvaná „laktační amenorea“.

Pokud jste nepřestali kojit a již se objevila menstruace, je to pravděpodobně nějaký druh krvácení. Obraťte se na svého gynekologa na vyšetření: v takové situaci je nutné zjistit příčinu špinění a podstoupit léčbu.

Jaké výluky se nazývají zánětlivé?

Pečlivě sledujte, jak se výboj mění po porodu. Doporučuje se používat těsnění, která jsou bez zápachu - to vám hodně pomůže při pozorování.

Co znamená změna vůně lochie? S největší pravděpodobností jde o infekci. V závislosti na tom, která flóra ovlivňuje sliznici dělohy, se vůně bude měnit: od sladkého hnízda po vůni shnilých ryb.

Během zánětu dochází k dalšímu výboji. I když se lochie téměř zastavila, může se její objem opět zvýšit. Současně se také změní konzistence výboje: mohou být buď tekutější nebo hustší..

Existují další známky toho, že v děložní dutině nebo v dodatcích jsou zánětlivé procesy. Zaprvé je to syndrom bolesti, který doprovází zánět: bolest je zpravidla lokalizována v dolním břiše a může vyzařovat (šířit se) do oblasti dolní části zad, boků atd..

Neméně důležité jsou obecné příznaky, které spolu se sekrecemi a bolestmi naznačují zánětlivé onemocnění. Jedná se o takzvané „obecné intoxikace“: bolest hlavy, slabost, ospalost. Tělesná teplota stoupá, což není typické pro nezánětlivé změny ženských pohlavních orgánů.

Hnědý výtok po porodu: 6 důvodů proč navštívit lékaře

Některé ženy si všimnou hnědého výtoku, který se objeví po porodu. Nepochybně to děsí nově razené matky. To platí zejména pro ty sekrece, které přicházejí s krevními sraženinami. Přidělení této povahy v medicíně se nazývalo lochie. Sraženiny se skládají z endometriálních částic, které vymizely, jakož i z plazmatických a placentárních buněk. Kdy byste se měli těchto sekretů bát a v jakém období jsou považováni za normální a ve kterých ne?

Poporodní propuštění po 2 měsících: příčiny a řešení

Okamžitě si všimneme, že s výtokem, který se objevil po porodu, se děloha začne stahovat ve zvýšené formě. Jak dlouho bude tento proces trvat, závisí na individualitě každého organismu. Poté, co žena porodí, její tělo prochází nezávislým očištěním a současně se zbaví zbytků tkání a hlenu. Ti, kteří již prošli tímto obdobím, vědí, že dochází ke kontrakci dělohy a dochází ke snižování žaludku..

Děloha musí být očištěna po dobu nejvýše 2 měsíců. Během celého období po porodu nezapomeňte věnovat pozornost povaze a trvání propouštění. Nezapomeňte, že mohou změnit barvu. Zpočátku je výboj spíše jako menstruace, ale nažloutlá bílá může změnit svou barvu, zatímco by neměla mít charakteristický zápach.

Pokud se tělo zotaví normálně, výtok z dělohy se zastaví po 4 týdnech. Norma se zvažuje, pokud se do této doby někdy objeví pouze skvrny. Zřídka, ale stává se, že proces trvá 6 týdnů.

Pokud se proces stahu dělohy zastavil, měli byste jej použít u lékaře, který bude schopen zjistit příčinu pomocí ultrazvuku..

Důsledky mohou být různé, pro prodloužené přidělení existuje 6 důvodů:

 • Přítomnost zánětlivého procesu v děloze;
 • Tvorba vláknitého uzlu;
 • Děložní infantilismus;
 • Špatná krevní srážlivost;
 • Ohnutý orgán;
 • Placenta nevyšla úplně.

V druhém případě je nutná kompletní gynekologická diagnostika a čištění dělohy ve stacionárním režimu pozorování. Přítomnost charakteristického zápachu ve výboji může být také nebezpečná. To je signál, že zánětlivý proces začal. Vzhledem k tomu, že poporodní výboj je považován za vynikající prostředí pro vývoj patogenních bakterií, měli byste v případě zjištění abnormalit okamžitě kontaktovat gynekologii.

Vypouštění hnědé po porodu po 3 měsících

Jak je uvedeno výše, propouštění po porodu je charakteristické po dobu až 6 týdnů, jedná se však o vzácný případ. Pokud se výtok nezastaví 12 týdnů po narození dítěte, může to být období nebo vznik zánětlivého procesu. Povaha výboje je velmi důležitá, může být tmavá nebo světle béžová, ale pokud vidíte černý výboj, musíte naléhavě zavolat sanitku.

Pokud si všimnete bílého výboje a v nich převažuje hlen, může to být poporodní drozd. Pokud jich je málo a jsou většinou průhledné, neměli byste se bát, tyto sekrece jsou považovány za zcela přirozené. Vypouštění koncové povahy, které nemají barvu ani zápach, ve většině případů znamenají období ovulace.

Pokud žena nedojčí, může se její menstruační cyklus po 3 měsících normalizovat a výtok bude znamenat příchod kritických dnů. Standardní menstruace bude doprovázena všemi známými příznaky, jako je bolest dolní části zad a břicho, stejně jako zvýšená citlivost prsu.

V případě, že krvácení doprovází horečka, těžká nevolnost, je nutné naléhavě zavolat sanitku. Správnou diagnózu může provést pouze specialista.

Po 3 měsících se za normu výboje považují pouze ty, které nezpůsobují nepohodlí, nemají barvu a zápach. V jiných situacích musíte jít do nemocnice a provést ultrazvukové vyšetření, abyste zjistili vše o stavu vašeho těla.

Svědčí o tom hnědý výboj po porodu po 1 měsíci

Po 4 týdnech poté, co se vaše dítě narodilo, špinění zhnědne. To bude znamenat, že čerstvá krev není vylučována, ale pouze po zbytku staré.

Někdy může být výboj tmavě hnědé barvy doplněn bílým nebo žlutým hlenem. To také znamená, že se děložní dutina vrací do normálu..

Přidělení by vám nemělo způsobit nepohodlí a jejich počet by neměl být významný. Rozdíl po 4 týdnech bude patrný.

Než lochia dokončí výstup, děloha dosáhne své normální velikosti a uvnitř bude pokryta sliznicí. Je normální, že za měsíc máte stále krvavý výboj, nejdůležitější je, že jich není mnoho a nejsou doprovázeny příznaky nemoci.

Může být po císařském řezu hnědý výtok: normální nebo patologický

Neméně vzrušující problém nelze považovat za trvání propuštění po císařském řezu. Každá mladá matka by měla znát informace o tom, zda se proces táhne nebo zda je v rámci přípustných limitů.

Rozsah 7 až 9 týdnů lze považovat za normu po dobu trvání propouštění. Pokud tedy uplynuly 2 měsíce a výboj je stále přítomen, není zdraví škodlivý.

Neexistuje žádný důvod k panice k rychlému konci nebo naopak k dlouhému propuštění, přibližně 10 týdnů. Ano, konečný termín již překročil, ale je třeba poznamenat, že každý organismus je zvláštní. Pokud nepozorujete nepříjemný zápach nebo velké množství přísavek, pak není důvod uvažovat o odchylkách. Přestože je lepší se poradit se svým gynekologem.

Buďte opatrní, zvláštní příležitost pro radost, pokud propuštění skončilo téměř okamžitě po porodu. Takový rychlý výsledek často naznačuje výskyt zánětlivého procesu, který vyžaduje čištění..

Pokud jsou lhůty mimo normální rozsah, měli byste se bez problémů poradit s lékařem. Jedná se o období kratší než 5 týdnů nebo delší než 11–12. První a druhý ukazatel jsou nebezpečné.

V prvním případě je možné, že endometrium z nějakého důvodu nemohlo jít ven a existuje šance na hnisání. Ve druhém provedení může začít zánětlivý proces nebo endometritida.

Nebezpečné lze považovat za ostré zastavení přidělování a pokračování po určité době. To je důkaz vážných odchylek..

Proč jsou po porodu hnědé výboje (video)

Nyní, po přečtení našeho článku, víte, jak moc propouštění jde a kdy se žena nemůže bát. Pečlivě dodržujte lhůty, abyste věděli, že se proces táhl, šel příliš rychle nebo se nadále pohybuje v normálním rozmezí. V každém případě je nejmenší předtucha něčeho špatného, ​​že je lepší poradit se s lékařem, jako by to nebylo žádoucí, pokud je to nutné, absolvovat nezbytnou léčbu.

Hnědý výboj po porodu

K zotavení těla, cyklu a v důsledku toho i reprodukční funkce těla po narození dítěte dochází pro každého různými způsoby. Každá nová menstruace je často na rozdíl od menstruace, která byla před těhotenstvím. Jeho trvání, barva, intenzita a charakter jako celek se mění. Hnědý výtok po porodu je variantou normy a nepředstavuje ohrožení zdraví. Méně často, s určitými průvodními příznaky, začíná zánětlivý proces nebo vývoj jiné patologie pánevních orgánů.

Norma

Ihned po narození dítěte se začíná vyvíjet děloha - orgán se zmenšuje, očistí se od zbytků placenty, plodu. Proces je vždy doprovázen lochií. Během prvních 3-4 dnů se jedná o hojný hnědý výboj, jasně šarlatovou barvu, poměrně hustou konzistenci, někdy se zahrnutím krevních sraženin.

Poté se lochie postupně ztenčila, zlehkala, její intenzita se snížila. Ženy zaznamenají výskyt hnědého výtoku 2-3 týdny po narození a kvůli nezkušenosti je berou na patologii. Ale to je normální fáze čištění dělohy. Obecně se lochie nezastaví dříve než 4-6 týdnů a na konci se podobá světle žlutohnědému výboji.

Vzhled první menstruace závisí hlavně na zvoleném typu krmení. U kojících matek se vrací po dobu 8-10 měsíců, u matek bez laktace mnohem dříve. Současně však laktace nezaručuje antikoncepční účinek. Proto, s nepochopitelnou menstruací, pokud je pozorován krátký, jediný světle hnědý výtok, je třeba vyloučit nové těhotenství.

Výsledná menstruace po porodu není zdaleka obvyklá červená barva. Hnědý výtok dva až tři měsíce po narození je často prvním měsícem, zejména u matek, které nepraktikují kojení. Při laktaci je obvykle 2-3 slabě vyjádřena slabě a vypadá to, že po porodu se místo menstruace objevil mazanec.

Aby se stanovila pravidelnost, postava vyžaduje čas. Vzhledem k nerovnováze hormonálního pozadí to trvá až 2-3 měsíce, někdy i déle. Proto často po první menstruaci, méně často během několika cyklů, je pozorován tmavě hnědý výboj, který ve skutečnosti dokončí očištění orgánu.

Odchylky

O patologii v období Lochie svědčí nejen hnědé, ale naopak červené vypouštění, které se nezastaví dlouho. To ukazuje na krvácení nebo pomalou kontrakci dělohy. Špatným znakem je změna zjasněných přísavek, šarlat nebo náhlé ukončení, které neodpovídá termínu.

Měli byste věnovat pozornost situaci, kdy hnědé propouštění měsíc po narození nemá tendenci se snižovat. Je nebezpečné, pokud se v dolním břiše kdykoli vyskytne nepříjemný zápach, hlen, atypická bolest, teplota se zvýší, pak neváhejte navštívit gynekologa. Klinický obraz odpovídá zánětlivému procesu v děloze nebo přílohách.

Po dokončení přísavek a před začátkem menstruace by neměl být žádný tmavý výboj normální. Měli byste sledovat pravidelnost, charakter, hodnotit pohodu. Nemoc lze vyloučit a potvrdit fyziologii atypické sekrece teprve po vyšetření gynekologem.

Při obnově cyklu je také nutné sledovat povahu menstruace. Pokud se hnědý mazanec nezastaví po menstruaci, nedokončí je, ale spíše trvá několik dní, je to známka patologie.

Někdy se uprostřed cyklu objevuje skličující výtok hnědé hleny. Velmi zřídka je to normální reakce na prasknutí folikulu. Obvykle však situace hovoří o onemocnění pánevních orgánů nebo hormonální nerovnováze.

Důvody možných odchylek

Zánětlivý proces v děloze, zejména endometritida, je nejčastější příčinou vzniku atypického výboje. V regeneračním cyklu často slouží jako jediná známka nástupu infekce. Mnohem později se spojí bolest a teplota.

Jiné příčiny abnormálního hnědého výboje po porodu:

 1. jakýkoli zánětlivý proces v děloze, vagině, vaječníku, včetně těch, které se vyskytují během sání nebo v důsledku pohlavně přenosných chorob;
 2. poporodní cervikální eroze;
 3. endometrióza, endometriální hyperplázie;
 4. novotvary dělohy - polypy, fibrom, maligní nádory;
 5. hormonální nerovnováha a další.

Poporodní eroze, novotvary atd. Často vedou k tomu, že malé množství krve, koagulované uvnitř, vychází ve formě atypické vaginální sekrece. Obvykle se však taková onemocnění způsobená vypouštěním hnědého nevyskytují okamžitě, ale v průměru po 5 měsících. Infekce genitálního traktu vyvolávají zvýšenou tvorbu hlenu, který ztmavne.

Jakákoli porucha štítné žlázy, hypofýza vede ke změně rovnováhy hormonů v těle. Někdy užívání drog stimuluje atypické reakce ve formě barvy a povahy menstruace. Často po Utrozhestanu se místo menstruace objevuje hnědé vypouštění. Ve skutečnosti to vypadá jako menstruace s předčasně sraženou krví v důsledku hormonální terapie.

K novému pojetí dochází kdykoli po skončení období Lochie. Pokud je to potvrzeno, pak béžový výtok s hnědými žilami během těhotenství naznačuje placentární narušení, hypertonicitu dělohy a riziko předčasného potratu. Ve třetím trimestru je situace plná předčasného porodu.

Někdy po vyšetření v nemocnici si těhotná žena všimne, že došlo k hnědému výtoku. Pokud k tomu došlo po dobu 38 týdnů nebo více, neměli byste si dělat starosti, a tak začíná narození. Možná lékař provedl manuální oddělení membrán, aby stimuloval otevření děložního hrdla.

Prevence, diagnostika a léčba

Aby nedocházelo k infekci dělohy v poporodním období, je při sáních kladen velký význam na hygienu. Časté a správné mytí, včasná výměna vycpávek a dodržování jiných doporučení pro péči o perineální oblast neumožňuje množení patogenních bakterií.

Jakákoli iniciativa nebo ignorování situace se stávajícími příznaky patologie je nepřijatelná. Douching, použití alternativních metod ztěžuje diagnostiku a způsobuje šíření infekce.

Pokud hnědé výboje přetrvávají i po 1-2 měsících, nebo ještě hůř, po 3 měsících po porodu, je první věcí, kterou musíte udělat, ultrazvuk pánevních orgánů. Inspekce na gynekologickém křesle je komplikována přítomností dlouhých přísavek. Dále se obvykle provádí obecný test krve a moči, výtěr z pochvy se provádí na flóře nebo na výsevu na zádech, další doplňkové studie.

Potvrzený zánětlivý proces je zastaven antibakteriálními léčivy se širokým spektrem účinku. V ideálním případě se to provádí po stanovení patogenu a jeho citlivosti na antibiotika. O způsobu léčby nádorů se rozhoduje na základě konkrétní situace a indikací.

Neléčená akutní poporodní endometritida často způsobuje, že se onemocnění stává chronickým. Poté, kromě nepravidelného postupného propouštění 4 až 6 měsíců po narození, a dále, neexistují žádné známky patologie. Charakteristické příznaky: bolest, teplota, zápach se objevují později nebo se vůbec neobjevují.

Ve většině případů vzhled po narození hnědých sekretů, které zapadají do doby zotavení, naznačuje očištění dělohy a její normální redukci. V případě podezření nebo pochybností o příčině atypického propuštění bude jediným správným rozhodnutím navštívit lékaře. Pokud jejich vzhled není spojen s lochií nebo menstruací, je pravděpodobnost patologických změn v těle vysoká.

Příčiny tmavého výboje po porodu. Hnědý výboj po porodu

Během několika týdnů po narození dítěte se obnoví sliznice dělohy. U mladé matky je tento proces doprovázen výtokem (lochie) z pochvy. Co jsou a kdy se mohou projevit příznaky přítomnosti nemocí v těle? Zkusme na to přijít.

Okamžitě je třeba poznamenat, že povaha propouštění po porodu se postupně mění a jakou barvu by neměly být jasně řečeny. Po celé období po porodu se odstín lochie mění. Nejprve vypadají jako menstruace a mají červenou barvu a poté se mění jejich odstín.

Žlutý výboj po porodu

Žlutý výboj po porodu není téměř nikdy patologií. Mohou se objevit v konečné fázi zotavení dělohy, ale jejich barva by neměla být výrazná. Kromě toho by neměly být doprovázeny nepříjemným zápachem. Kdy je žlutá sliznice po porodu známkou patologie? Pouze v těch případech, pokud jsou doprovázeny zvýšením tělesné teploty, bolestí v podbřišku, nečistotami zeleného hnisu, pálení a svědění v oblasti genitálií. Takový výtok může být známkou endometritidy - zánětu děložní sliznice. V takovém případě byste se měli okamžitě poradit s lékařem, aby podstoupil léčbu.

Poporodní špinění

Krevní výtok začíná okamžitě po porodu a je pozorován po dostatečně dlouhou dobu. Nejsilnější výtok po porodu s krevními sraženinami je pozorován v prvních několika dnech, poté se jejich barva a konzistence postupně mění. Scarletův výboj po porodu, připomínající menstruaci, trvá jen několik dní: od asi dvou do sedmi, pak se změní na sacharózu. Pokud byl porod proveden císařským řezem, děloha je redukována pomaleji než při porodu přirozeně, takže výtok v tomto případě může jít mnohem déle.

Zelený výboj po porodu

Žluto-zelený výboj nebo výboj zelené barvy po porodu je jasným příznakem patologie v těle mladé matky. Zvláště pokud jsou doprovázeny nepříjemným hnilobným zápachem. Obvykle tento typ výtoku naznačuje vývoj endometritidy - zánět děložní sliznice, jakož i dalších gynekologických chorob. Zelená - příměs hnisu v sacích.

Pokud se objeví tento výboj spolu s zimnicí, horečkou, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Kromě endometritidy může být zelená lochie známkou špatných kontrakcí dělohy. Pokud sekrety nevycházejí dobře, mohou se hromadit v děloze a mohou být pronásledovány, což má za následek zánět. V tomto případě možná bude muset mladá matka vyléčit.

Měsíce po císařském řezu se mohou objevit výboje zelenkavého nádechu. Ukazují, že endometritida se pomalu vyvíjí v ženském těle. Neléčte sami. Okamžitě byste se měli poradit s lékařem, který předepíše příslušný léčebný režim pro tuto nemoc.

Hnědý výboj po porodu

Světlé nebo tmavě hnědé výboje po porodu obvykle způsobují panice mladé matky. Ale nebojte se. Toto je jen jedna z fází východu Lochie z těla. Asi 8–9 dní po narození se tmavý odstín výboje změní na světlejší: žlutě transparentní. Krvavé pruhy do této chvíle v lochii se prakticky neobjeví.

Během porodu by měla mladá matka pečlivě sledovat hygienu, aby nevyvolávala výskyt zánětlivých chorob. Vyměňte podložky co nejčastěji: v počáteční fázi periody můžete použít speciální podkožní podložky a po 4 nebo 5 dnech přepnout na normální.

Bílý výboj po porodu

Jak již bylo uvedeno výše, tmavý výboj po porodu se postupně mění na světlejší. Zpočátku se lochie zbarví do žluté, pak do bílé a průhledné. Průhledné vypouštění začíná přibližně 10. den po narození a trvá přibližně tři týdny. Mohou mít nejen bílý, ale také nažloutlý bílý odstín. Taková lochie není známkou přítomnosti nemoci v ženském těle.

Některé ženy si všimnou hnědého výtoku, který se objeví po porodu. Nepochybně to děsí nově razené matky. To platí zejména pro ty sekrece, které přicházejí s krevními sraženinami. Přidělení této povahy v medicíně se nazývalo lochie. Sraženiny se skládají z endometriálních částic, které vymizely, jakož i z plazmatických a placentárních buněk. Kdy byste se měli těchto sekretů bát a v jakém období jsou považováni za normální a ve kterých ne?

Poporodní propuštění po 2 měsících: příčiny a řešení

Okamžitě si všimneme, že s výtokem, který se objevil po porodu, se děloha začne stahovat ve zvýšené formě. Jak dlouho bude tento proces trvat, závisí na individualitě každého organismu. Poté, co žena porodí, její tělo prochází nezávislým očištěním a současně se zbaví zbytků tkání a hlenu. Ti, kteří již prošli tímto obdobím, vědí, že dochází ke kontrakci dělohy a dochází ke snižování žaludku..

Děloha musí být očištěna po dobu nejvýše 2 měsíců. Během celého období po porodu nezapomeňte věnovat pozornost povaze a trvání propouštění. Nezapomeňte, že mohou změnit barvu. Zpočátku je výboj spíše jako menstruace, ale nažloutlá bílá může změnit svou barvu, zatímco by neměla mít charakteristický zápach.

Pokud se tělo zotaví normálně, výtok z dělohy se zastaví po 4 týdnech. Norma se zvažuje, pokud se do této doby někdy objeví pouze skvrny. Zřídka, ale stává se, že proces trvá 6 týdnů.

Pokud se proces stahu dělohy zastavil, měli byste jej použít u lékaře, který bude schopen zjistit příčinu pomocí ultrazvuku..

Důsledky mohou být různé, pro prodloužené přidělení existuje 6 důvodů:

 • Přítomnost zánětlivého procesu v děloze;
 • Tvorba vláknitého uzlu;
 • Děložní infantilismus;
 • Špatná krevní srážlivost;
 • Ohnutý orgán;
 • Placenta nevyšla úplně.

V druhém případě je nutná kompletní gynekologická diagnostika a čištění dělohy ve stacionárním režimu pozorování. Přítomnost charakteristického zápachu ve výboji může být také nebezpečná. To je signál, že zánětlivý proces začal. Vzhledem k tomu, že poporodní výboj je považován za vynikající prostředí pro vývoj patogenních bakterií, měli byste v případě zjištění abnormalit okamžitě kontaktovat gynekologii.

Vypouštění hnědé po porodu po 3 měsících

Jak je uvedeno výše, propouštění po porodu je charakteristické po dobu až 6 týdnů, jedná se však o vzácný případ. Pokud se výtok nezastaví 12 týdnů po narození dítěte, může to být období nebo vznik zánětlivého procesu. Povaha výboje je velmi důležitá, může být tmavá nebo světle béžová, ale pokud vidíte černý výboj, musíte naléhavě zavolat sanitku.

Pokud si všimnete bílého výboje a v nich převažuje hlen, může to být poporodní drozd. Pokud jich je málo a jsou většinou průhledné, neměli byste se bát, tyto sekrece jsou považovány za zcela přirozené. Vypouštění koncové povahy, které nemají barvu ani zápach, ve většině případů znamenají období ovulace.

Pokud žena nedojčí, může se její menstruační cyklus po 3 měsících normalizovat a výtok bude znamenat příchod kritických dnů. Standardní menstruace bude doprovázena všemi známými příznaky, jako je bolest dolní části zad a břicho, stejně jako zvýšená citlivost prsu.

V případě, že krvácení doprovází horečka, těžká nevolnost, je nutné naléhavě zavolat sanitku. Správnou diagnózu může provést pouze specialista.

Po 3 měsících se za normu výboje považují pouze ty, které nezpůsobují nepohodlí, nemají barvu a zápach. V jiných situacích musíte jít do nemocnice a provést ultrazvukové vyšetření, abyste zjistili vše o stavu vašeho těla.

Svědčí o tom hnědý výboj po porodu po 1 měsíci

Po 4 týdnech poté, co se vaše dítě narodilo, špinění zhnědne. To bude znamenat, že čerstvá krev není vylučována, ale pouze po zbytku staré.

Někdy může být výboj tmavě hnědé barvy doplněn bílým nebo žlutým hlenem. To také znamená, že se děložní dutina vrací do normálu..

Přidělení by vám nemělo způsobit nepohodlí a jejich počet by neměl být významný. Rozdíl po 4 týdnech bude patrný.

Než lochia dokončí výstup, děloha dosáhne své normální velikosti a uvnitř bude pokryta sliznicí. Je normální, že za měsíc máte stále krvavý výboj, nejdůležitější je, že jich není mnoho a nejsou doprovázeny příznaky nemoci.

Může být po císařském řezu hnědý výtok: normální nebo patologický

Neexistuje žádný důvod k panice k rychlému konci nebo naopak k dlouhému propuštění, přibližně 10 týdnů. Ano, konečný termín již překročil, ale je třeba poznamenat, že každý organismus je zvláštní. Pokud nepozorujete nepříjemný zápach nebo velké množství přísavek, pak není důvod uvažovat o odchylkách. Přestože je lepší se poradit se svým gynekologem.

Buďte opatrní, zvláštní příležitost pro radost, pokud propuštění skončilo téměř okamžitě po porodu. Takový rychlý výsledek často naznačuje výskyt zánětlivého procesu, který vyžaduje čištění..

Pokud jsou lhůty mimo normální rozsah, měli byste se bez problémů poradit s lékařem. Jedná se o období kratší než 5 týdnů nebo delší než 11–12. První a druhý ukazatel jsou nebezpečné.

V prvním případě je možné, že endometrium z nějakého důvodu nemohlo jít ven a existuje šance na hnisání. Ve druhém provedení může začít zánětlivý proces nebo endometritida.

Proč jsou po porodu hnědé výboje (video)

Nyní, po přečtení našeho článku, víte, jak moc propouštění jde a kdy se žena nemůže bát. Pečlivě dodržujte lhůty, abyste věděli, že se proces táhl, šel příliš rychle nebo se nadále pohybuje v normálním rozmezí. V každém případě je nejmenší předtucha něčeho špatného, ​​že je lepší poradit se s lékařem, jako by to nebylo žádoucí, pokud je to nutné, absolvovat nezbytnou léčbu.

K zotavení těla, cyklu a v důsledku toho i reprodukční funkce těla po narození dítěte dochází pro každého různými způsoby. Každá nová menstruace je často na rozdíl od menstruace, která byla před těhotenstvím. Jeho trvání, barva, intenzita a charakter jako celek se mění. Hnědý výtok po porodu je variantou normy a nepředstavuje ohrožení zdraví. Méně často, s určitými průvodními příznaky, začíná zánětlivý proces nebo vývoj jiné patologie pánevních orgánů.

Ihned po narození dítěte se začíná vyvíjet děloha - orgán se zmenšuje, očistí se od zbytků placenty, plodu. Proces je vždy doprovázen lochií. Během prvních 3-4 dnů se jedná o hojný hnědý výboj, jasně šarlatovou barvu, poměrně hustou konzistenci, někdy se zahrnutím krevních sraženin.

Poté se lochie postupně ztenčila, zlehkala, její intenzita se snížila. Ženy zaznamenají výskyt hnědého výtoku 2-3 týdny po narození a kvůli nezkušenosti je berou na patologii. Ale to je normální fáze čištění dělohy. Obecně se lochie nezastaví dříve než 4-6 týdnů a na konci se podobá světle žlutohnědému výboji.

Vzhled první menstruace závisí hlavně na zvoleném typu krmení. U kojících matek se vrací po dobu 8-10 měsíců, u matek bez laktace mnohem dříve. Současně však laktace nezaručuje antikoncepční účinek. Proto, s nepochopitelnou menstruací, pokud je pozorován krátký, jediný světle hnědý výtok, je třeba vyloučit nové těhotenství.

Výsledná menstruace po porodu není zdaleka obvyklá červená barva. Hnědý výtok dva až tři měsíce po narození je často prvním měsícem, zejména u matek, které nepraktikují kojení. Při laktaci je obvykle 2-3 slabě vyjádřena slabě a vypadá to, že po porodu se místo menstruace objevil mazanec.

Aby se stanovila pravidelnost, postava vyžaduje čas. Vzhledem k nerovnováze hormonálního pozadí to trvá až 2-3 měsíce, někdy i déle. Proto často po první menstruaci, méně často během několika cyklů, je pozorován tmavě hnědý výboj, který ve skutečnosti dokončí očištění orgánu.

Odchylky

O patologii v období Lochie svědčí nejen hnědé, ale naopak červené vypouštění, které se nezastaví dlouho. To ukazuje na krvácení nebo pomalou kontrakci dělohy. Špatným znakem je změna zjasněných přísavek, šarlat nebo náhlé ukončení, které neodpovídá termínu.

Měli byste věnovat pozornost situaci, kdy hnědé propouštění měsíc po narození nemá tendenci se snižovat. Je nebezpečné, pokud se v dolním břiše kdykoli vyskytne nepříjemný zápach, hlen, atypická bolest, teplota se zvýší, pak neváhejte navštívit gynekologa. Klinický obraz odpovídá zánětlivému procesu v děloze nebo přílohách.

Po dokončení přísavek a před začátkem menstruace by neměl být žádný tmavý výboj normální. Měli byste sledovat pravidelnost, charakter, hodnotit pohodu. Nemoc lze vyloučit a potvrdit fyziologii atypické sekrece teprve po vyšetření gynekologem.

Při obnově cyklu je také nutné sledovat povahu menstruace. Pokud se hnědý mazanec nezastaví po menstruaci, nedokončí je, ale spíše trvá několik dní, je to známka patologie.

Někdy se uprostřed cyklu objevuje skličující výtok hnědé hleny. Velmi zřídka je to normální reakce na prasknutí folikulu. Obvykle však situace hovoří o onemocnění pánevních orgánů nebo hormonální nerovnováze.

Důvody možných odchylek

Zánětlivý proces v děloze, zejména endometritida, je nejčastější příčinou vzniku atypického výboje. V regeneračním cyklu často slouží jako jediná známka nástupu infekce. Mnohem později se spojí bolest a teplota.

Jiné příčiny abnormálního hnědého výboje po porodu:

 1. jakýkoli zánětlivý proces v děloze, vagině, vaječníku, včetně těch, které se vyskytují během sání nebo v důsledku pohlavně přenosných chorob;
 2. poporodní cervikální eroze;
 3. endometrióza, endometriální hyperplázie;
 4. novotvary dělohy - polypy, fibrom, maligní nádory;
 5. hormonální nerovnováha a další.

Poporodní eroze, novotvary atd. Často vedou k tomu, že malé množství krve, koagulované uvnitř, vychází ve formě atypické vaginální sekrece. Obvykle se však taková onemocnění způsobená vypouštěním hnědého nevyskytují okamžitě, ale v průměru po 5 měsících. Infekce genitálního traktu vyvolávají zvýšenou tvorbu hlenu, který ztmavne.

Jakákoli porucha štítné žlázy, hypofýza vede ke změně rovnováhy hormonů v těle. Někdy užívání drog stimuluje atypické reakce ve formě barvy a povahy menstruace. Často po Utrozhestanu se místo menstruace objevuje hnědé vypouštění. Ve skutečnosti to vypadá jako menstruace s předčasně sraženou krví v důsledku hormonální terapie.

K novému pojetí dochází kdykoli po skončení období Lochie. Pokud je to potvrzeno, pak béžový výtok s hnědými žilami během těhotenství naznačuje placentární narušení, hypertonicitu dělohy a riziko předčasného potratu. Ve třetím trimestru je situace plná předčasného porodu.

Někdy po vyšetření v nemocnici si těhotná žena všimne, že došlo k hnědému výtoku. Pokud k tomu došlo po dobu 38 týdnů nebo více, neměli byste si dělat starosti, a tak začíná narození. Možná lékař provedl manuální oddělení membrán, aby stimuloval otevření děložního hrdla.

Prevence, diagnostika a léčba

Aby nedocházelo k infekci dělohy v poporodním období, je při sáních kladen velký význam na hygienu. Časté a správné mytí, včasná výměna vycpávek a dodržování jiných doporučení pro péči o perineální oblast neumožňuje množení patogenních bakterií.

Jakákoli iniciativa nebo ignorování situace se stávajícími příznaky patologie je nepřijatelná. Douching, použití alternativních metod ztěžuje diagnostiku a způsobuje šíření infekce.

Pokud hnědé výboje přetrvávají i po 1-2 měsících, nebo ještě hůř, po 3 měsících po porodu, je první věcí, kterou musíte udělat, ultrazvuk pánevních orgánů. Inspekce na gynekologickém křesle je komplikována přítomností dlouhých přísavek. Dále se obvykle provádí obecný test krve a moči, výtěr z pochvy se provádí na flóře nebo na výsevu na zádech, další doplňkové studie.

Potvrzený zánětlivý proces je zastaven antibakteriálními léčivy se širokým spektrem účinku. V ideálním případě se to provádí po stanovení patogenu a jeho citlivosti na antibiotika. O způsobu léčby nádorů se rozhoduje na základě konkrétní situace a indikací.

Neléčená akutní poporodní endometritida často způsobuje, že se onemocnění stává chronickým. Poté, kromě nepravidelného postupného propouštění 4 až 6 měsíců po narození, a dále, neexistují žádné známky patologie. Charakteristické příznaky: bolest, teplota, zápach se objevují později nebo se vůbec neobjevují.

Ve většině případů vzhled po narození hnědých sekretů, které zapadají do doby zotavení, naznačuje očištění dělohy a její normální redukci. V případě podezření nebo pochybností o příčině atypického propuštění bude jediným správným rozhodnutím navštívit lékaře. Pokud jejich vzhled není spojen s lochií nebo menstruací, je pravděpodobnost patologických změn v těle vysoká.

Po narození dítěte na několik týdnů, každá žena i nadále propouštějí z pohlavních orgánů. Jedná se o lochii, která bude dívku obtěžovat několik dní a dokonce i týdnů, dokud se sliznice dělohy po porodu úplně neobnoví..

Poporodní výboj je normální a přirozený jev, takže byste se toho neměli bát. Pokud je zdraví mladé matky v pořádku, pak po určité době prostě projdou beze stopy.

Jak víte, celý proces porodu končí narozením po porodu. To je doprovázeno hojnou lochií. Jsou to krev a sliznice, protože zůstává poškození z připojení placenty na povrch dělohy. Dokud se rána nezhojí, obsah rány se slabým zápachem bude i nadále proudit z pochvy v šestinedělí a postupně měnit barvu. Lochia trvá docela dlouho. A jsou nejhojnější v prvním měsíci. Jak dlouho to bude pokračovat, záleží na několika faktorech. Pokud však zpočátku bezprostředně po narození dojde k uvolnění lochie z genitálního traktu ve velkém množství, v průběhu času bude v nich méně nečistot v krvi.

Takový výboj po porodu sestává z krvinek, plazmy, hlenu umístěného v děložním hrdle a epiteliálních částic. Jak se rána postupně uzdravuje, barva a složení goofií se začíná měnit. Pokud jsou ihned po porodu v prvním měsíci obvykle světlé šarlatové a v nich se nacházejí krevní sraženiny a hlen, pak se po chvíli stávají lehčími. V době, kdy je dívka v nemocnici, lékaři sledují charakter svých lochů, ale doma to musí udělat mladá matka sama, aby zjistila, zda proces hojení probíhá správně. Jejich barva a objem mohou být pro ženu alarmem.

Například hnisavá nebo zelená lochie, která má nepříjemný zápach, by měla upozornit. Pokud se v souvislosti s tím vyskytnou nějaké obavy, je nejlepší netahat, ale okamžitě vyhledat radu odborníka.

První hodiny po porodu

Pokud všechno šlo dobře, pak první 2-3 hodiny po narození dítěte bude dívka na porodnici. Protože v tomto období existuje riziko krvácení, lékaři budou ženu pečlivě sledovat. Po celou tu dobu bude mít po porodu hojné sliznicové skvrny sotva znatelnou vůní, která může zahrnovat krevní sraženiny. Zároveň by jejich celkový objem neměl přesáhnout 400 mililitrů. Jinak je možná patologie. Bezpečné množství lochie se počítá na základě tělesné hmotnosti ženy při porodu. To tvoří 0,5 procenta jeho hmotnosti. Aby se předešlo krvácení po porodu, led se umístí na spodní břicho ženy a močový měchýř se vyprázdní pomocí katétru..

V prvních hodinách po porodu lékaři pečlivě sledují stav mladé matky, protože krvácení může nastat z různých důvodů. Například po těžkém porodu, během kterého dívka dostala mnoho zranění. Proto musí žena při odpočinku kontrolovat její stav a pohodu, aby se zabránilo nebezpečným následkům. Pokud je její stav stabilní a neexistují žádná zdravotní rizika, je po 2 hodinách máma převedena na pravidelné oddělení.

První dny po porodu

V prvních několika dnech bude mít žena velmi hojnou červenou lochii, ve které budou také vidět krevní sraženiny a hlen. Jejich množství je přibližně 300 mililitrů za 24 hodin. V tomto případě může být často patrný chladný a nepříjemný zápach. Během této doby musí žena vyměnit těsnění každé 1-2 hodiny.

Poté se stanou méně hojnými a změní barvu. Nejprve se změní z šarlatové na tmavě červenou a poté se po narození úplně objeví hnědý výboj. Charakter praštění v těchto dnech musí být posouzen lékařem, pečlivě prozkoumat těsnění a také zkontrolovat u ženy přesnou částku za den. Mimochodem, objem výboje se může výrazně zvýšit v okamžiku, kdy specialista dívku zkoumá.

První týdny po narození

Pokud doba zotavení po porodu pokračuje bez komplikací, pak propuštění nebude trvat déle než osm týdnů. Obecně asi měsíc. Během této doby je přiděleno až 1,5 litru lochie. V prvním týdnu je výboj pocitem a vzhledem podobný menstruaci. Zároveň jsou však hojnější a obsahují krevní sraženiny a hlen. Pak každý den jejich počet klesá a po chvíli se lochie stává bělavě žlutou nebo bílou. Během tohoto období je charakteristický hlavně žlutý výboj po porodu. Pravda, někdy se může objevit růžová lochie. V žádném případě by však neměli být hnisaví.

Ve čtvrtém týdnu, kdy končí první měsíc po porodu, dochází k vzácnému úniku sliznice krve a získává rozmazaný charakter. A od asi šestého týdne se lochie úplně zastaví, výtok se stává stejný a ztrácí svou barvu a vůni, jako v období před těhotenstvím. Mladé matky, které kojí své dítě, si všimnou, že se jejich lochie zastaví mnohem rychleji. Protože v tomto případě dochází ke zrychlenému procesu stahu dělohy. U žen, které měly císařský řez, byl naopak tento proces značně opožděn.

Hlavní věcí je pečlivé sledování vaší pohody a stavu a v případě podezření vyhledat radu lékaře. Aby se urychlil proces hojení zranění a zabránilo se nadměrnému propouštění, je nejlepší zůstat na nohou co nejméně během prvních pěti až šesti dnů po porodu a v žádném případě se nadměrně nevyvíjet a nezvedat závaží. Obecně platí, že poporodní propouštění závisí na individuálních vlastnostech těla ženy a jejím stavu.

Správná poporodní hygiena

Aby v porodním období nedošlo k infekčním komplikacím, musí mladá matka pečlivě sledovat její hygienu. Pomůže to bojovat s nepříjemným zápachem. Zejména prvních šest týdnů, kdy lochia stále vyniká. Je nutné, aby došlo k správnému včasnému odtoku sekretů z děložní dutiny. Jinak se u nich může začít vyvíjet patogenní mikroflóra, což ve většině případů vede k zánětu.

Až do chvíle, kdy je lochie úplně u konce, musí dívka rozhodně používat speciální poporodní polštářky. Zároveň je důležité je měnit velmi často - nejméně každé tři hodiny. A tak celý první měsíc. Jinak se na ně mohou patogeny začít množit..

Je však lepší pro mladou matku odmítnout aromatické polštářky, které mají chemický zápach v prvních poporodních týdnech, protože zvyšují riziko alergií. Tampony nemůžete použít, protože mohou bránit úniku goof z těla. V tomto případě zůstanou uvnitř sliznice po porodu. Pokud dívka leží, je nejlepší jednoduše položit plenku na povrch. Gynekologové často doporučují, aby odmítali kupovat hotové bílé polštářky, ale je lepší je ušít z prané a žehlené měkké bavlny. Předpokládá se, že takové opakovaně použitelné domácí polštářky, které lze prát, dobře dýchají a snižují riziko infekce. A kromě toho je jejich používání pro mladou matku mnohem příjemnější a pohodlnější. Ano, a v prvním měsíci tak můžete výrazně ušetřit na těsnění.

Dívka by se měla umýt v prvních týdnech nejen po výměně těsnění, ale také po každém výletu na záchod. Během této doby se nedoporučuje vykoupat, je lepší používat teplou sprchu. A kolikrát denně jít do sprchy, každá dívka se rozhodne pro sebe. Voda by se měla mýt v oblasti kolem vagíny a stydkých pysků, ale v žádném případě uvnitř. Mimochodem, teplá voda výrazně snižuje bolest způsobenou zraněním po porodu. Proto je možné perineum umýt první měsíc hned během močení, protože moč může dráždit rány a způsobit nepříjemnou okusující bolest.

V žádném případě byste neměli dělat vaginální douching. To platí zejména pro speciální vaginální sprchy. Genitálie lze umýt pouze venku několik dní po porodu. To je nutné k vyprázdnění výboje po porodu, ale aby nedošlo k poškození stávajících ran.

Kdy je potřeba lékař?

Každá mladá matka musí vědět, v jakých případech propouštění po porodu naznačuje, že se naléhavě potřebuje poradit s odborníkem.

 1. Například, pokud se v sekretech objevil hnis, mají velmi ostrý a nepříjemný zápach, stali se zelenými, žlutými, žlutozelenými nebo nazelenalými. To vše je vážný důvod, abych naléhavě navštívil svého gynekologa. Koneckonců, s největší pravděpodobností tyto příznaky naznačují výskyt infekčního procesu v děloze. Kromě barvy a zápachu je poporodní endometritida doprovázena také výskytem vysoké teploty a bolesti v břiše. Po chvíli začne žena pociťovat celkovou slabost a nepohodlí..
 2. Další důvod k obavám - pokud se propuštění po porodu nejprve přirozeně snížilo, jak by mělo být, a pak se jejich počet opět zvýšil. Nebo v případě, že krevní lochie nekončí dlouho. Jejich trvání by mělo být 3-4 dny. To se stane, pokud se tato dutina prodloužila v děložní dutině, což brání její normální přirozené kontrakci..
 3. Může se také objevit syrově bílý výboj. To jsou známky vyvíjející se drozd. Také toto nepříjemné onemocnění je charakterizováno zarudnutím pochvy a nepříjemným svěděním. Drozd se často objevuje, pokud žena používá antibiotika.
 4. Případ by měl být upozorněn, pokud se propuštění po porodu náhle zastaví. Lochia musí mít určitou dobu trvání. Před šesti týdny jejich náhlé zastavení naznačuje vývoj infekce a některé další možné problémy. V takovém případě pomůže situaci vyřešit pouze zkušený lékař..
 5. Pokud je lochie tak hojná, že žena postrádá i několik polštářků po dobu jedné hodiny, pak v tomto případě nemůžete jít k lékaři sami, je lepší zavolat sanitku doma. Koneckonců, taková aktivní dehydratace může zcela zbavit mladou matku síly. V takovém případě musíte co nejdříve zavolat do nemocnice a dlouho ji nepřetahovat, jinak se dívka po chvíli ještě zhorší.

Abyste se vyhnuli nejrůznějším nebezpečným následkům, je třeba pečlivě sledovat vaši pohodu, povahu koz v období po narození dítěte a jak dlouho vydrží. Zejména první měsíc. Pokud se něco trápí mladé matce, je nejlepší neprodleně kontaktovat svého lékaře.

Podívejte se na užitečné video o prvních hodinách po porodu

Pro každého člena spravedlivého sexu je porod nejšťastnější fází života. Vzhled dítěte je však doprovázen nejen pozitivními aspekty, protože tělo dostává obrovský stres a dává různé změny. Nejčastější příčinou úzkosti u nově mumií je nahnědlý vaginální výtok, který je často hojný a docela nepříjemný..

Proč se výběry zobrazují?

Zaprvé je třeba si uvědomit, že takovému jevu nemůže zabránit žádná nově razená matka. Neměli byste proto předčasně vydávat zvuk a spěchat k lékaři. Intenzivní výtok po porodu se nazývá lochie. Vyskytují se bez ohledu na to, zda byl porod přirozený nebo byl proveden císařský řez. Poté, co se dítě objeví v ženském těle, zůstane mrtvá tkáň endometria, částice placenty a krev, které opouštějí tělo vaginou,.

Zdravotní rizika existují pouze v prvních hodinách po narození, protože existuje vysoké riziko těžkého krvácení. Nemusíte se toho však příliš obávat, protože zdravotnický personál provádí různé manipulace, aby takové situaci zabránil. Nejčastěji nově mumie aplikují led na dolní část břicha a vstříknou také látku zvanou Oxytocin, která snižuje svaly dělohy. Po několika hodinách zůstává nebezpečí pozadu a žena je konečně převedena na oddělení.

První dny po porodu je propouštění tak hojné, že musíte speciální podložky vyměnit téměř každou hodinu. V této době získává lochie bohatý červený nádech a vyzrálý zápach a v nich si také můžete všimnout velkých krevních sraženin. Tento proces samozřejmě způsobuje mnoho nepříjemností, ale je to přirozené. Doslova po třech dnech se množství výboje sníží a jejich barva se změní na hnědou. Je možné, že existuje nečistota hlenu, ale neměli byste se bát, protože to jsou zbytky plodu. V tuto chvíli může už máma začít používat běžné polštářky, ale musí pokračovat v návštěvě lékaře a informovat ho o všech změnách..

Lochie se tak nutně objevuje u každé ženy, která porodila, a v žádném případě jim nelze zabránit. Proto byste se měli nejprve obávat nákupu jednorázových plen a speciálně navržených těsnění. Ve většině případů se po měsíci propouštění zcela zastaví a ženy se vracejí do svého obvyklého každodenního života.

Jak odlišit normu od patologie?

Samozřejmě, často u nově razených matek jsou pozorovány různé odchylky, kterým je třeba věnovat pozornost. Pokud je hnědý výboj doprovázen ostrým kyselým nebo nepříjemným hnilobným zápachem, měli byste být znepokojeni. Takové změny často signalizují počátek závažného zánětlivého procesu a proniknutí infekce do těla. Proto by žena měla pečlivě sledovat vůni lochie, aby se předešlo různým komplikacím.

Důvodem návštěvy gynekologického úřadu může být náhlý nárůst intenzity propouštění. Pokud se znovu stanou hojnými a jasně červenými, pak nemůžete ztratit čas, protože vnitřní krvácení by se mohlo otevřít nebo se placenta neoddělila dobře, čímž by se zabránilo stahu dělohy. Musíte sledovat konzistenci Lochie. Pokud jsou příliš tekuté, pak se u ženy s největší pravděpodobností rozvine vaginální dysbióza, která vyžaduje lékařské ošetření.

Patologii lze označit zvýšením tělesné teploty, nadměrnou slabostí, svěděním v perineu, častým močením, nevolností, ospalostí, přítomností hnisu nebo bělavých vloček ve výboji. V takových situacích byste určitě měli navštívit kliniku a zjistit skutečný důvod negativních změn ve zdraví.

Co dělat po výskytu hnědého výboje?

Je nezbytně nutné, aby byl lékař informován o změně barvy dravců, protože pouze on může posoudit situaci a určit přítomnost nebo nepřítomnost patologie. Dodržování některých doporučení pomůže snadno přenést všechny změny, které se vyskytují v těle, a zabránit vzniku nežádoucích problémů..

Led by měl být aplikován denně na břicho, takže intenzita sekrecí klesá rychleji. Během tohoto období se důrazně doporučuje přestat používat umělé směsi a často kojit, protože tělo aktivuje produkci oxytocinu, což snižuje dělohu. Je také nutné včas vyprázdnit močový měchýř, aby se urychlil proces obnovy pánevních orgánů..

Kromě toho musíte pečlivě sledovat intimní hygienu. Těsnění musí být vyměněna každé dvě hodiny, bez ohledu na plnost. Zanedbání tohoto doporučení povede ke vzniku patogenní mikroflóry, což je plné rozvoje zánětlivých procesů. Měli byste se také osprchovat několikrát denně, aniž byste používali intimní hygienické gely..

Články O Neplodnosti