Hlavní Bolest

Péče o novorozence

V očekávání dítěte každá žena studuje informace o prvních dnech v nemocnici. Přestože je proces porodu a celý pobyt v porodnici děsivý, během tohoto období bude mladá matka pod dohledem zdravotnického personálu. Problémy mohou nastat po propuštění, proto by se mělo předem zjistit, jak se starat o novorozence..

Kdo bude učit, jak se starat?

Otázky péče o novorozené arašídy jsou diskutovány v kurzech pro nastávající matky, takže pokud těhotná žena tyto třídy navštěvuje, bude teoreticky připravena na nadcházející péče o dítě. Také informace o péči o nastávající matku lze získat ze speciálních časopisů a knih.

Učte v praxi péči o dítě a vysvětlete jeho základní principy také v nemocnici. Pediatrická zdravotní sestra a pediatr řeknou a ukážou ženě při porodu všechny činnosti, které bude potřebovat k péči o dítě. První toaletu dítěte provádí zdravotní sestra a poté, co dostala podrobnou instrukci, provádí mladá matka pod dohledem zdravotní sestry sama základní hygienické postupy..

Kromě toho by měl ihned po propuštění navštívit místního pediatra spolu se sestrou, která provádí sponzorství, matku s novorozeným dítětem. Mohou jim být položeny jakékoli dotazy týkající se péče o kojence a drobků. Dopředu

Domácí pečovatelská péče

Okamžitě po narození je pupeční šňůra ovázána k dítěti pomocí speciálních sterilních svorek. Po zabalení dítěte do plenky je dítě přeneseno na vyhřívaný stůl pro první hygienické postupy. Porodní asistentka vezme sterilní ubrousek, namočí jej do sterilního oleje a potom novorozence částečně otře z původního tuku. Poté se děti zváží a změří.

Když je matka přemístěna na oddělení s dítětem, navštíví je zdravotní sestra nebo pediatr, která ukáže ženě, jak zpracovat pupeční šňůru a jak umýt dítě pod tekoucí vodou. Každé ráno se v mateřské nemocnici provádí nová ranní toaleta, včetně mytí obličeje a očí, jakož i ošetřování zbytku pupeční šňůry. Nos a uši se v případě potřeby omyjí.

Denní ranní péče

Po propuštění by každé ráno mělo novorozené dítě začít s mytím. Za tímto účelem se bavlněná podložka ponoří do vroucí teplé vody a vymačkává se, poté se otře vlhkým diskem:

 • Tvář dítěte.
 • Oční drobky. Pohyb by měl být od vnějších rohů k nosu. Pro každé oko se používá samostatná vatová podložka..
 • Uši dítěte. Musíte si otřít kůži za uši a kadeře skořápky.
 • Krk dítěte.

Kromě toho by matka měla denně vyšetřovat celou kůži dítěte a včasně identifikovat zarudnutí záhybů. Když se objeví vyrážka na plenkách, dítěti se zobrazí vzduchové koupele a speciální kosmetika.

V dalším videu pomůže Ainur Tazhina, kandidát lékařských věd, spolu s hostujícím lékařem zjistit, jak se správně starat o novorozence.

Navel zpracování

Novorozenecký pupek se obvykle léčí během prvních dvou týdnů života dítěte. Ošetření nulou by mělo probíhat až do úplného uzdravení.

Po koupeli by rána, která zůstala po pádu pupeční šňůry, měla být ošetřena následovně:

 • Ke zpracování potřebujete připravit antiseptikum, bavlněné pupeny a roztok peroxidu.
 • Máma si musí umýt ruce.
 • Vatový tampon je navlhčen peroxidem, poté je rána ošetřena tak, aby byla očištěna od oddělitelného.
 • Zbytky peroxidu odstraňujeme suchou tyčinkou.
 • Navlhčete další vatový tampon antiseptickým přípravkem a ošetřte pupek. Nejčastěji používanou brilantní zelenou, ale může to být také chlorofylipt, jódový roztok nebo tinktura měsíčku..
 • Při zpracování se nedotýkejte pokožky.

Wash & pleny

Po každé stolici by se mělo novorozené dítě umýt. Pokud neexistovala žádná stolička, provádí se praní každé 2-3 hodiny. Tento postup se provádí pod tekoucí vodou, protože v důsledku mytí ve vaně nebo pánvi může dojít k infekcím močových cest. Nezapomeňte se ujistit, že voda, která vytéká z kohoutku, má teplotu pohodlnou pro dítě. Při mytí novorozené dívky byste se měli pohybovat zepředu dozadu.

Podívejte se, jak vykoupat novorozence v dalším videu..

Po dokončení praní dejte dítě na přebalovací stůl nebo pohovku a potom pomocí blotovacích pohybů odstraňte z pokožky vodu čistou plenkou. Poté ohyby ošetřete bavlněnou kuličkou namazanou rostlinným olejem. K ošetřování záhybů můžete také použít dětský krém..

Plenky pro novorozence mohou být jednorázové nebo opakovaně použitelné. Dítě by nemělo být v jednorázové plence déle než 4 hodiny. Položte plenu na novorozence, aby pupek zůstal otevřený. To přispěje k rychlejšímu hojení rány. Během dne by dítě mělo strávit nějaký čas bez plenky.

Podívejte se na další video o pravidlech pro každodenní péči o novorozence..

Týdenní péče

Taková péče zahrnuje procedury, které nejsou prováděny každý den, ale jsou prováděny podle potřeby..

Péče o nos

Novorozenci mají malé nosní průchody, takže i při malém zablokování je dýchání dítěte obtížné. K čištění nosu dítěte použijte bičíky, které jsou zkroucené z bavlněné vlny. Zvlhčují se v rostlinném nebo tekutém parafínu a poté se do nosu rotačním pohybem zavádí maximálně 1 cm. Můžete také navlhčit bavlněné bičíky obyčejnou vařenou vodou nebo mateřským mlékem..

Pro každý nosní průchod se používá samostatné bičík. Nikdy nepoužívejte bavlněné pupeny k čištění nosu novorozence..

Jak to udělat správně, podívejte se na video.

Péče o uši

Ušní vosk se vylučuje normálně a pro odstranění přebytku by se měly používat speciální tyčinky s bavlněnými špičkami. Protože uši novorozenců jsou velmi malé, měly by být tyčinky se zarážkou, aby tyčka nepronikla příliš hluboko a nezpůsobila podráždění ušního bubínku.

Místo hůlky můžete použít bavlněný bičík, ale nemůžete jej vložit do ušního kanálu. Také příliš neotírejte uši. Aby se síra snadněji odstranila, může být bavlněná vlna mírně navlhčena převařenou vodou, ale zároveň by z bavlněné vlny neměla kapat voda..

Péče o nehty

U mnoha novorozenců je délka nehtů bezprostředně po narození taková, že je třeba je oříznout i v nemocnici. Nehty u kojenců rostou velmi rychle, ale jsou velmi tenké, takže se často ohýbají nebo lámají.

Týdenně se hřebíky zdobí speciálními pinzetami nebo nůžkami na manikúru, které se snaží neřezat příliš mnoho, aby se nedotkly kůže na prstech. Na úchytech dítěte by měly být okraje nehtu mírně zaoblené a na nohou by měl být hřebík rovnoměrně odříznut. Je vhodné pro novorozence, aby si během spánku stříhali hřebíky, potom to proceduru dítě neruší.

Informace o tom, jak zacházet s nehty novorozenců, najdete v dalším videu Olgy Vasilyevny Parshikové.

Koupání

Poprvé je povoleno vykoupat novorozence ve stejný den, kdy byly dítě a matka propuštěny z nemocnice.

Funkce postupu by měla vysvětlit sponzorující sestře:

 • Nejpohodlnější je koupat dítě před krmením, což bude předposlední.
 • Novorozence by se měl vykoupat v oddělené lázni, dokud se pupek úplně nezdraví..
 • Průměrná doba trvání procedury je tři až sedm minut.
 • Dokud se pupeční rána úplně nezhojí, je třeba omítku omývat ve vroucí vodě.
 • Optimální parametry teploty vzduchu v místnosti, kde se koupají, se nazývají + 24 + 26 ° С.
 • Při plavání by v místnosti neměl být průvan..
 • Před zákrokem je třeba koupel omýt mýdlem a opařenou vroucí vodou.
 • Před plněním vany připravte vše, co potřebujete při koupání. Po koupeli je třeba dát vařenou vodu, dětské mýdlo, měkký rukáv na kolo, teploměr na vodu, džbán s dopingem, ručník, olej nebo krém a vyčistit oděv vedle vany..
 • Ruce osoby, která koupe dítě, by se měly umýt mýdlem a oříznutými nehty. Kroužky a hodinky by měly být před postupem odstraněny..
 • Na dno vany se doporučuje vložit plenu a poté nalít vodu, jejíž teplota by měla být asi + 37 ° C.
 • Voda se nalije na úroveň 10-15 cm, takže po ponoření do ní hlava dítěte a horní část hrudníku zůstanou nad vodou.
 • Spusťte dítě pomalu, počínaje nohama. Hlava je držena na lokti a dítě je mýdlová drť. V takovém případě by se dítě nemělo otírat, aby nedošlo k poškození jemné kůže.
 • Po mytí mýdla se strouhanka převrátí dnem vzhůru, aby z konvice nalila převařenou čistou vodu, jejíž teplota by měla být o jeden stupeň nižší než teplota lázně.
 • Zabalení dítěte do ručníku (nedoporučuje tření kůže), přehyby záhyby olejem nebo smetanou, potom drobky vložte do čistého oblečení, nechte je trochu odpočinout a nakrmit se.
 • Poté, co se břicho zahojí, můžete dítě vykoupat v běžné koupeli a použít k tomu vodu z vodovodu. Doba koupání se zvyšuje na 30-40 minut.

Každý den se dítě umývá mýdlem pouze hýždě a genitálií. Celému tělu se doporučuje mýt mýdlem maximálně jednou nebo dvakrát týdně.

Procházky

První procházku s novorozencem v létě lze provést první den po propuštění. Na podzim, v zimě a na jaře je dítě vyjmuto dva až tři dny po propuštění, a to pouze při teplotách nad -5 ° C.

První procházky by měly trvat 10–15 minut a do konce prvního měsíce života by celkový pobyt dítěte na čerstvém vzduchu měl být alespoň 1,5 hodiny. Pokud je venku zima, doporučujeme chodit 20-30 minut několikrát denně.

oblečení

Mnoho matek okamžitě obléklo své novorozence do slipů, kombinéz, halenek a blůzek, ale mnoho zkušených matek jim doporučuje naučit se bít dítě. Díky zavinování se dítě cítí pohodlněji, protože v matčině žaludku bylo stísněné a po porodu se dítě v prvních dnech ještě nepřizpůsobilo obrovskému prostoru kolem. Zavěšení může být celé tělo nebo s volnými držadly. Plenka je volně zabalena, takže dítě může volně pohybovat nohama a pažemi pod ní.

Oblečení pro novorozence musí být vybráno měkké a ne těsné. Pokud je teplota vzduchu v místnosti + 20 ° + 22 ° C, není třeba klobouk. Při výběru oblečení se bere v úvahu počasí a roční období, jakož i zdraví maličkého. Je důležité vybrat takové oblečení, aby dítě v něm nemrzlo, ale také aby drobky nebyly příliš horké. Nejlepší rada pro oblékání dítěte je oblékat dítě stejně jako matka na sobě a přidat jeden kabát.

Mikroklima v domě

Udržování určité teploty a vlhkosti v domě je velmi důležité pro péči o novorozence. V zimě by teplota místnosti neměla být vyšší než + 22 ° С, v létě by neměla být vyšší než + 24 ° С. Nejlepší teplota pro noční spánek novorozenců se nazývá + 19 ° C. Optimální parametry vlhkosti v místnosti - od 50 do 70%. Mokré čištění se provádí denně v místnosti, kde je novorozenec neustále.

Podívejte se na další přednášku „Péče o novorozence“, kterou přednesla Ekaterina Ivanovna Kovbasko, pediatr nejvyšší kategorie.

Vývoj dítěte podle měsíců až roku

Pojďme zjistit, jaké fáze vývoje děti procházejí a jak rodiče mohou tento proces podporovat..

První rok života dítěte: vývojové fáze

Výběr praku a dětské autosedačky

Co se dítě učí od 0 do 1 měsíce

První měsíc života novorozence je považován za období adaptace. Během těchto 30 dnů musí nový člen vaší rodiny udělat skvělou práci při obnově jeho těla: většinu svého života žil ve vodním prostředí, kde mu bylo poskytováno teplo, živiny a kyslík, a nyní se musí dýchat, regulovat systém výměny tepla sám a získejte mléko z prsou mé matky.

To vyžaduje obrovské náklady na energii, takže v prvním měsíci dítě spí a sní většinu času. V prvních týdnech života je pro dítě velmi důležitý spánek: ve snu roste a tělo si zvykne na nové prostředí. Délka bdělosti během dne v prvním měsíci obvykle nepřesahuje 2 až 4 hodiny. Kojení se rychle zlepšuje: novorozenec jí v průměru každé 2 hodiny, v noci 3–5krát (nezapomeňte - všechno je velmi individuální). Vaše dítě si nastaví režim spánku, krmení a bdělosti na vlastní pěst, v závislosti na jeho fyziologických vlastnostech a temperamentu. Vaším úkolem rodičů je pouze zaznamenat a udržovat tyto rytmy, naučit se rozpoznávat a uspokojovat potřeby dítěte.

Fyzický a psychoemocionální vývoj v tomto období nastává sám, téměř nepostřehnutelně, ale nepřetržitě. Navzdory skutečnosti, že dítě dosud neprokazuje zvláštní úspěchy, hodně vstřebává.

Můžete si nechat deník pro sebe, kde budete zaznamenávat všechny úspěchy svého dítěte: poprvé se usmíváte, začněte procházet, podnikněte první kroky. To pomůže sledovat dynamiku rozvoje a zachovat příjemné vzpomínky na celý život.

 • Pohyby paží a nohou jsou chaotické;
 • Hypertonicita paží a nohou je zachována, vačky jsou pevně stlačeny;
 • Zvedá hlavu a leží na břiše;
 • Naučí se opravit pohled na nehybný předmět;
 • Vrozené reflexy jsou stále velmi vyvinuté, díky nimž se dítě přizpůsobí prostředí - sání, hledání (hledání matčiny hrudi), uchopení (stlačí vše, co mu spadne do pěst), chůzi reflex (pohybuje nohama, jako by chodil, pokud ho držíte) ve vzpřímené poloze na tvrdém povrchu), plavání, Moraův reflex (rozděluje ruce a nohy na hlasitý a náhlý zvuk) atd. Jak se dítě vyvíjí, postupně mizí a ponechává prostor pro základní reflexy dospělého (blikání, kýchání) e, zívání, otřásání atd.).
 • Může potěšit první úsměv (tzv. Fyziologický úsměv);
 • Vydává první zvuky (šňupání, sténání) a pokud hodně mluví s dítětem, potěší své rodiče procházkou (agukany);
 • Reaguje trhnutím, vyblednutím nebo pláčem na ostré a hlasité zvuky;
 • Když je zvednut, přestane plakat;
 • Aktivně pomáhá při krmení (pohodlně se usadí, prohledá a chytí bradavku mateřského prsu ústy).

Nyní vaše dítě potřebuje zvláště úzký fyzický a vizuální kontakt s jeho matkou a její reakci na jeho potřeby, což vytváří solidní základ pro psychologickou pohodu dítěte. V této těžké době je rodina testována na sílu a soudržnost: aby se matka mohla věnovat novorozencům, nechte ostatní členy rodiny převzít na sebe všechny ostatní starosti o dům.

Jak se dítě vyvíjí o 2 měsíce

V tomto věku dítě spí již znatelně méně: objevují se období dlouhé denní bdělosti. Denní spánek je zkrácen. Vyvíjí se noční spánkový režim: nyní trvá 10 - 12 hodin s přestávkami na krmení, během nichž se dítě nemusí úplně probudit.

 • Ležící na břiše, nějakou dobu drží hlavu v úhlu 45 stupňů;
 • Převrátí se ze strany na zadní;
 • Ve vzpřímené poloze udržuje hlavu 1 - 2 minuty;
 • Sleduje pohybující se objekty;
 • Obrátí hlavu směrem ke zvuku;
 • Hypertonicita rukou zmizí;
 • Některé reflexy novorozence mizí (uchopení, chůze reflex).
 • Ukazuje „revitalizační komplex“ - aktivní pohyby paží a nohou v reakci na vzhled matky, procházka, široký úsměv;
 • Zamrzne, poslouchá zvuky;
 • Úsměvy v reakci na jemné zacházení, rozhovor, úsměv;
 • Reaguje na známé hlasy;
 • Gulite, zpívá nějaké zvuky.

Rozvoj vnímání tvaru a barvy může být stimulován zavěšením obrázků s jasně jasnými tvary a vzory po stranách postýlky: černá a bílá, červená, žlutá, modrá, zelená, oranžová.

Co může dítě udělat do 3 měsíců

Snad hlavním úspěchem tohoto měsíce a radostí pro rodiče je vznik režimu, který dítě buduje se svou matkou. Již existuje zřetelný čas probuzení, krmení a usínání se dvěma až třikrát (někdy čtyřikrát) denním spánkem.

V tomto věku už dítě umí plakat a plakat, aby vyjádřilo svou nespokojenost, vyžaduje pozornost. Pozorovací rodiče si mohou všimnout prvních projevů postavy.

 • S jistotou drží hlavu, leží na břiše a ve svislé poloze;
 • V poloze na zádech spočívá na předloktí;
 • Zkoumá a saje pera;
 • Role se zezadu na stranu;
 • Pokouší se chytit a držet hračku v ruce, pak ji vtáhne do úst.
 • Udržuje oční kontakt;
 • Úsměvy a smích;
 • Po dlouhou dobu může chodit, procházky jsou rozmanité;
 • Rozpoznává tváře milovaných;
 • Dlouhodobě opravuje pohled na nehybné předměty (až 5 minut).

Uspořádejte rodinnou radu a vytvořte seznam charakterových vlastností blízkých příbuzných dítěte. Zvláštní pozornost věnujte nežádoucím vlastnostem. To je dobrý důvod, proč začít přemýšlet o tom, jaké metody výchovy by jim mohly pomoci je napravit, a které pomohou vyvinout ty vlastnosti, které ve snu vidíte ve svém dědici..

Vývoj dítěte do 4 měsíců

Ve 4 měsících je pro dítě hlavní věcí koordinace pohybů očí a rukou. Uchopovací reflex postupně oslabuje, pohyby rukou jsou při vědomí, nabývají na významu, zvláště když potřebujete něco dosáhnout, uchopovací reflex postupně umírá. Vlastní ruce (a někdy i nohy) se pro dítě staly nejoblíbenější hračkou.

Může se objevit aktivní slinění - takže zuby začnou vybuchovat. Nebuďte překvapeni, pokud k tomu dojde až po několika nebo více měsících.

 • Osamělý nebo s pomocí dospělého, který ho drží jednou rukou, se otočí zezadu do žaludku (a někdy z břicha do zad);
 • Dosahuje na objekty, cítí je;
 • Olízne si prsty, saje pěstí, se stejným účelem se snaží dosáhnout nohou v ústech;
 • Rytmicky skáče nohy a přenáší na ně váhu;
 • Hypertonicita nohou zmizí.
 • V komunikaci upřednostňuje matku, uznává ji, raduje se z jejího vzhledu, může být náladový, když krátce odchází;
 • „Pláč“ se svými rodiči, když má dobrou náladu;
 • Aktivně se směje, směje se, pláče s radostí;
 • Reaguje na zvuk vašeho jména;
 • Po dlouhou dobu se mohou zabývat hračkami visícími na postýlce;
 • Objeví se blábol a první slabiky - „ma“, „ba“, „pa“.

Fáze vývoje za 5 měsíců

Pátý měsíc prochází pod heslem „Chci se pohybovat!“. Nechte dítě pokračovat ve snaze převrátit se, houpat se, posadit se, hlavní věcí je zajistit mu v těchto okamžicích bezpečí. Pokud si všimnete, že dítě potřebuje více prostoru, než má v postýlce nebo ohrádce, můžete jej položit na podlahu. Připravte si na to povrch předem: měl by být čistý a příjemný pro kontakt s jemnou pokožkou dítěte, pro tyto účely je ideální měkká rohož.

Režim spánku, bdělosti a krmení během tohoto období se může znovu začít znovu budovat. Někdy se dítě nemusí probudit celou noc, a to ani ke krmení, ani vstávat velmi brzy a ráno už spát.

 • Leží na břiše po dlouhou dobu, opírající se o natažené paže, může začít plazit plastickým způsobem;
 • S jistotou se převrátí zezadu do žaludku;
 • Sedí s podporou, zatímco záda je silně ohnutá;
 • Baví se hraním s rukama a nohama;
 • S jistotou popadne předměty a drží je v ruce po dlouhou dobu.
 • Rozpoznává hlas matky;
 • Rozlišuje tváře milovaných od cizinců;
 • Odlišně reaguje na nerovný tón odvolání k němu - úsměvy v reakci na jemný tón hlasu a zamračeně se zamračuje;
 • Dlouhé a melodické procházky;
 • Sám nabádá rodiče, aby komunikovali - úsměvy, blábolení, tahání rukou; zlobivý, pokud komunikace nestačí.

V tomto věku jsou děti často zmateny ze dne na noc (tato funkce se může objevit dříve, ale častěji se vyskytuje od 4 do 6 měsíců). Přemýšlejte o proč: možná má dítě příliš dlouhou dobu denního spánku, nebo nemá dostatečný pohyb během dne, nebo je vzduch v místnosti příliš suchý a teplý.

Jak se dítě vyvíjí po 6 měsících

Co by sis dal k jídlu? Ano, přesně za půl roku začne dítě projevovat zájem o jídlo. Jedná se o novou etapu jejího vývoje a vůbec to není důkaz nedostatku mléka v matce nebo podvýživy dítěte. Od 6 měsíců můžete vstoupit do první návnady.

 • Sedí z pozice na všech čtyřech;
 • Obrací se od břicha dozadu a ze zad do žaludku;
 • Vstává na všech čtyřech a houpá se sem a tam a připravuje se na plné procházení (některé děti už se dobře prolezou);
 • Dlouhý sleduje pohyb hračky;
 • První zub může vybuchnout.
 • Zabývá se jedním předmětem - posunuje se z ruky do ruky, vtahuje se do úst, tlačí, zkoumá;
 • Opakování pro slabiky a zvuky dospělých, napodobující jeho hlasové intonace;
 • Snaží se napodobovat pohyby dospělého - paty, údery, stlačení, otřesy hračkou;
 • Objeví se souhlásky „z“, „s“, „c“, „f“.

Dítě stále vtahuje do úst vše, co se dostane do ruky, a pokud vaše dítě už plazilo, buďte ve střehu. Pečlivě zkontrolujte byt z hlediska bezpečnosti pohybu dítěte na něm. Chcete-li to provést, zadejte polohu dítěte v doslovném slova smyslu: poklekněte a prolistujte na ně celý byt (nebo jeho část, ve které dítě položíte na podlahu), odstraňte nebezpečné předměty (možná i změnu uspořádání nábytku), které jsou nebezpečné dítě. Zvláštní pozornost věnujte kabelům, vývodům a těžkým předmětům, které by vaše dítě mohlo převrhnout.

Co může dítě udělat za 7 měsíců

Všimli jste si, jak se vaše dítě změnilo, o kolik snadnější je s ním komunikovat? Ano, smyslový vývoj dítěte nabývá na síle: ve věku 7 měsíců se jeho sluch a zrak vyvíjí téměř jako u dospělých. Nervové struktury a spojení, které jsou zodpovědné za kvalitu pocitů, jsou již plně formovány. Dítě se naučilo propojovat zvuk a obraz a chápe, že mohou mít stejný zdroj. Fyzický vývoj

 • Dobře se plazí;
 • S jistotou sedí s rovnou záda;
 • Vytáhne se a snaží se vstát v postýlce;
 • S podporou obou rukou stojí rovnoměrně a může zkřížit nohy;
 • Jí dobře ze lžíce, pije z poháru, který drží dospělý;
 • Zlepšuje jemné motorické dovednosti, ráda hraje s hrami „Magpie-crow“, „Ladushki“.
 • Na otázku „Kde?“ najde předmět na známém místě;
 • Dlouho blábolil a opakoval stejné slabiky - „ba-ba-ba“, „ma-ma-ma“, „pa-pa-pa“;
 • Rád se dívá na obrázky v knihách;
 • S hračkami se zabývá již dlouhou dobu;
 • Sáhl po odrazu v zrcadle.

V tomto věku může dítě potřebovat neustálé žvýkání, protože jeho zuby a čelisti se aktivně vyvíjejí a potřebují zvýšenou žvýkací zátěž. Dítě může dostat žvýkací kousky pevného jablka, mrkve, sušené, sušenky.

Vývoj dítěte za 8 měsíců

Kde je máma Pokud se děti po 7 měsících obávají, když matka není poblíž, mají děti po 8 měsících strach z cizinců. Jeden vyplývá z druhého a oba jevy jsou normální pro každou z těchto fází dospívání. Uděláte to správně, pokud se pokusíte obklopit dítě se zvláštní péčí, náklonností a emočním teplem, budete citliví na jeho potřeby. Vědecké studie prokázaly, že děti, které v dětství dostávají hodně tepla a něhy, jsou v dospělosti mnohem odolnější vůči stresu..

 • Plazí se vysokou rychlostí a v jakékoli vzdálenosti;
 • S podporou stoupá ze sedu a klesá;
 • Objeví se „rukojeť pinzety“ - může palcem a ukazováčkem brát malé předměty;
 • Drží v ruce a jí kousky jídla;
 • Provede první pokusy o přesun s přidaným krokem a drží podporu.
 • Cítí se sebevědomě ve známém prostoru;
 • Rozsah emocí se rozšiřuje - můžete si všimnout nespokojenosti, překvapení, radosti, potěšení, vytrvalosti;
 • Hlasitě a jasně opakuje slabiky;
 • Slovník se zvyšuje, objevují se první vědomá slova - „máma“, „táta“, „žena“, „dát“;
 • Začíná projevovat zvýšený zájem o nové předměty, vyjadřující výrazy obličeje překvapení a ostražitosti..

Když má dítě 8 měsíců, je již schopen ovládat hlasitost svého hlasu a od nynějška si můžete někdy šeptat jeden druhému. Pokud jste své dítě ještě před spaním nečetli, nyní je skvělý čas začít: a bude se cvičit noční rituál čtení a znovu budete praktikovat úpravu hlasitosti vašeho hlasu.

Jak dítě roste za 9 měsíců

Je čas mluvit! Některé děti raději tuto chvíli trochu odloží. Ale pro mnohé je to období aktivního rozvoje řeči. Dítě zná své vlastní jméno, jména všech milovaných, jména nejznámějších předmětů a konceptů. Promluvte si s ním co nejvíce, zkuste obohatit zvukovou řadu smysluplnými výroky ve formě požadavků, přání, souvislých příběhů.

Během tohoto období je důležité se i nadále učit říkat ne dítěti. Věnujte pozornost tomu, jak vyslovujete nepříjemné slovo. Nejlepší je klidně a pevně říci: „Nedotýkejte se zásuvky, je to nebezpečné,“ a aniž byste si vtipně zatřásli prstem, coo, „má drahá, prosím, nechte ji samotnou.“ Jinak vaše dítě nebude brát vaše slova vážně a naopak se bude snažit opakovat zakázanou akci.

 • Rychle se plazí různými směry, stoupá na všech čtyřech na polštáři, vyvýšeniny, žebřík dětské skluzavky, snaží se otevřít zásuvky;
 • Chodí na podporu;
 • Sedí z náchylné polohy a lehne si ze sedu;
 • Opakuje pohyby pro dospělé - zvedá a spouští ruce, tleská rukama;
 • Vylepšuje akce s malými předměty - vyjme je a vloží zpět do kontejneru, otevře (odstraní) víčka.
 • Raduje se v reakci na výsledek úspěšné akce (otevřel krabici);
 • Chápe význam slova „ne“;
 • Vyhledá položku bez ohledu na její umístění;
 • Rozumí a řídí se jednoduchými pokyny - „lehnout si“, „vstát“, „spadnout“, „zapnout“, „dát“;
 • Zná název a účel jednotlivých položek - šálky, lžíce, láhve, hřebeny.

Pamatujte: pokud je z nějakého důvodu vysloveno „ne“, dítě si brzy slovo zvykne a přestane mu věnovat pozornost. V budoucnu to může vést k tomu, že dítě nebude schopno respektovat vás a vaše touhy. Proto je nejlepší používat zákazy pouze v případech, kdy je nutné dítě chránit před nebezpečím.

Jak se dítě vyvíjí za 10 měsíců

Vaše dítě v tomto věku zpravidla ví, jak chodit - dosud jsou motorické dovednosti dítěte již plně rozvinuté. Důraz z motorického vývoje na neuropsychic se začal přesouvat již ve věku 8 - 9 měsíců, takže pokračujte v podpoře vývoje dítěte. Čtení, poslech hudby, zvukové pohádky, vývojové hry vhodné pro tento věk, kostky, pyramidy, míče - jakékoli obohacení smyslového vnímání je nyní na nezaplacení. Fyzický vývoj

 • Prochází dobře po podpěře;
 • Jde vpřed s podporou obou rukou;
 • Zlepšuje již známé pohyby a činnosti, rozvíjí koordinaci a obratnost;
 • Používá pinzetu a hlavně jednou rukou.
 • Aktivně rozvíjí řeč, formuje svůj vlastní jazyk, srozumitelný pouze blízkým dospělým;
 • Různé objekty nazývá samostatnými slabikami (pes - „av“, kráva - „mu“);
 • Mával rukou „sbohem“;
 • Ví, kam dát nějaké věci, hračky;
 • Chápe, když je chválen a když nadává;
 • Vzpomíná si na svou oblíbenou hračku.

Dítě už může být na nějakou dobu obsazeno sám a vy máte chvilku na sebe. Použijte sto procent! Dejte si kávu, zavolejte svému příteli, cvičte s fitness nebo jógou. V případě cvičení neztratíte nic, pokud se k vám dítě rozhodne: jít s ním na sport!

Dítě má 11 měsíců: co může dělat

Vaše dítě se stává mnohem nezávislejším a do prvních narozenin zbývá jen měsíc. Brzy budete shrnout první výsledky. Už jste přišli na to, jak se bude konat první oslava v životě vašeho dítěte? Začněte sestavovat seznam hostů a plánujte prázdninové menu!

 • Stojí sám;
 • Chodí dobře na jednu ruku;
 • Provádí první kroky;
 • Ohyby při zvedání předmětu bez dřepu;
 • Dřepí bez podpory.
 • Postupně ovládá akce s předměty, které odpovídají jejich účelu - odloží panenku do spánku, přepraví zboží autem, sbírá pyramidu, staví věžičky z kostek;
 • Umí pojmenovat většinu předmětů v domě (svým vlastním způsobem);
 • Kromě pláče používá různé prostředky k označení svých tužeb - vypadá, ukazuje prstem, souhlasně přikývne nebo zavrtí hlavou;
 • Aktivně reaguje na neznámé prostředí, lidi, novou hračku;
 • Pokouší se nakrmit ze lžíce.

Pravák nebo levák? Pokud dítě ví, jak používat lžíci, ráda kreslí, sbírá pyramidy, pravděpodobně jste si již všimli, která dětská ruka dominuje. Můžete provést test: položte hračku před dítě a podívejte se, která rukojeť pro ni sáhne. Zkoušku pravidelně opakujte, abyste zjistili, zda váš levák je vaše dítě nebo pravák..

Shrnutí prvního roku

Takže dítě má jeden rok. Prošel nejdůležitější fází života! Těchto 12 měsíců fyzického a psychoemotivního vývoje, kterým dítě prošlo, nelze srovnávat s žádným jiným rokem života. Z bezmocného stvoření se proměnil v malého muže, který se vyrovná s celou řadou operací, se svou postavou, závislostmi a sklony.

 • Samostatně stoupá, posadí se;
 • Jde sám nebo s podporou na jedné straně;
 • Žvýká tuhé jídlo;
 • Provádí akce naučené dříve hraním s hračkami.
 • Vyslovuje několik slov (někdy v odlehčené verzi), kromě „máma“ a „táta“;
 • Vyjadřuje nespokojenost se slovem „nemůže“, ostrým tónem hlasu dospělého, neschopností provést požadovanou akci;
 • Zná jména několika dospělých a dětí, ukazuje části těla;
 • Dívá se tázavě na dospělého při obtížích v neznámých situacích;
 • Chová se odlišně u různých lidí (máma, táta, babička, cizinci);
 • Vzrušený při setkání a rozloučení;
 • Jasně vyjádřil zájmy, oblíbené a nemilované činnosti, závislost na jídle;
 • Snaží se podílet se na oblékání (zvedá ruce nahoru, zvedne nohu), mytí.

Ve věku jednoho roku má dítě ráda nezávislost. Stojí za to podporovat a dále se rozvíjet, například nabídnout mu oblečení na procházku, polední jídlo, společnou hru nebo samostatnou lekci. Pokud se nezávislost začne projevovat ve formě emocionálních výbuchů, je lepší nechat dítě uklidnit se (někdy v tom také bude potřebovat vaši pomoc) a později vysvětlit, co jste od něj chtěli.

Věkové normy a standardy jsou pouze orientační

Nezapomeňte, že při vývoji dítěte hraje roli tolik faktorů, že nejchytřejší specialista nebude v prvním roce života přísně hodnotit jeho zrání..

Lhůtu pro objevování určitých dovedností lze prodloužit v čase z 2 na 6 - 7 měsíců. Například zvláště aktivní děti se mohou snažit vstávat ve věku 5 měsíců, zatímco ti, kteří kvůli svému temperamentu nespěchají, projeví zájem o tuto činnost až ve věku jednoho roku. Pokud se vám zdá, že některé dovednosti se objevují u vašeho dítěte se zpožděním, nebojte se mluvit s pediatrem: praktičtí lékaři mají rozsáhlé zkušenosti a znalosti o všech běžných možnostech.

Můžete si být jisti, že pokud od prvních dnů svého života dítě úplně snědlo a spalo, bylo na čerstvém vzduchu, dostalo dostatečné množství fyzických a emocionálních podnětů, bylo obklopeno láskou a péčí o dospělé, byl včas vyšetřen u pediatra a specializovaných specialistů - do svého jeho první narozeniny vyrostl v krásném, zdravém a šťastném dítěti!

Dítě od narození do jednoho roku: fáze vývoje podle měsíce

Takže ve vaší rodině byla šťastná událost - narodilo se dítě. Od nynějška má dlouhou cestu od malého kusu k téměř vědomému jednoletému dítěti. Bez ohledu na to, jak rychle se bude vyvíjet, v prvních 12 měsících se toho hodně naučí a nikdy se nenaučí všechno takovou rychlostí (dítě se učí sledovat ostatní, usmívat se, aguka, převrátit se, sedět na papeži, chodit, hrát a hodně mnohem více...). Mladým matkám není vždy jasné, zda drobky mají problémy s vývojem, nebo naopak, jsou v předstihu. Účelem tohoto článku je říct, jaké změny se vašemu dítěti dějí v každém z 12 měsíců jeho prvního roku, co se dítě učí v prvním roce svého života a jak vnímá svět kolem sebe..

POZORNOST! NEZAPÍŠEJTE PŘIPOMÍNKY O DĚTÍCH ZÁBĚRŮ! Každé dítě, stejně jako dospělý, je individuální a každé dítě se vyvíjí individuálně, ale něco společného s vývojem novorozených dětí se stává stejným.

 • Kompletní seznam věcí pro novorozence - seznam věcí;
 • Lékárnička pro kojence: lékárnička - kompletní seznam lékárničky.

Měsíční kalendář rozvoje

První měsíc

Obtížný měsíc pro mladé matky. První měsíc života novorozence se obvykle nazývá adaptačním obdobím. Téměř 20 hodin denně spí. Spánek je pro dítě velmi důležitý. Ve snu roste (v průměru v prvním měsíci dítě roste o 2-3 cm) a tělo si zvykne na nové prostředí. Během bdělosti zamával náhodně rukama sepjatýma rukama do pěsti a nohy ohnuté na kolenou. Ke konci prvního měsíce je dítě již schopné krátce držet hlavu, zaměřit své oči na světlé hračky, tváře dospělých, vydávat samohlásky a poslouchat konverzaci ostatních.

Pediatrové považují za důležité připojit dítě k hrudi v prvních minutách života dítěte. Věří, že v této době mezi dítětem a matkou vzniká „emoční kontakt“. Také první mléko (kolostrum) je velmi užitečné pro novorozence. Čteme proč - Jaká je důležitost včasného připojení novorozence k prsu (aplikace ihned po narození)

V tomto období života dítěte je trochu důležitá výživa. Průměrně v prvním měsíci dítě přibírá na váze asi 600 - 700 gramů. V žádném případě byste neměli spěchat dítě během krmení. Když je dítě blízko hrudníku, v této chvíli si také užívá teplou a starostlivou matku.

Při narození má dítě vrozené reflexy, díky kterým se přizpůsobuje prostředí. Ale během prvních měsíců života část reflexů zmizí. Mezi takové reflexy patří:

  Sání; Plavání (pokud dáte drobky do vody, bude to plavat pohyby); Chytil se (dotkl se ruky, stiskl ji do pěst); Hledání (vyhledávání mateřských prsou); Chůze reflex (pokud držíte dítě, pak se začne pohybovat nohama, jako by chodil) a mnoho dalších.

Následující reflexy zůstávají s dítětem po celý jeho život: blikání, kýchání, zívání, otřásání atd..

Pediatrové a dětští psychologové určují stav a vývoj nervového systému dítěte pomocí reflexů.

A matky v prvním měsíci života dítěte ho musí obklopit nejen teplem, péčí, bezpečí, ale také ho do konce prvního měsíce přizpůsobit dennímu režimu..

V prvních dvou týdnech nezapomeňte na dítě ošetřit pupečníkovou ránu: podívejte se, jak je správně léčit.

V prvních měsících (obvykle až 3 měsíce) zažívá bolest břicha v důsledku koliky a plynu 80% dětí. Dítě vykloní záda, převrátí nohy a zlomeně vykřikne. Důrazně doporučujeme, abyste si přečetli publikace na téma kolika a plyn.

 • Hmotnostní přírůstek přibližně 600-700 gramů, v růstu - 2-3 cm.
 • Jí každé 2 hodiny, v noci 3-5krát v průměru.
 • Hodně spí, je vzhůru 2-4 hodiny denně.
 • Akce jsou stále reflexivní.
 • Pohyby jsou chaotické, vačky jsou stlačené.
 • Když dítě leží na břiše, snaží se zvednout hlavu.
 • Hlavní způsob komunikace se světem je pláč. Takže dítě jasně ukazuje, že má hlad, že má mokrou plenku, že mu něco bolí nebo že jen chce pozornost. Dítě může kňučet nebo chrochtat, takže také informuje matku o nepohodlí.
 • Je schopen po určitou dobu upřeně hledět na pevné předměty - tvář své matky nebo závěsnou hračku.
 • Reaguje na hlasité a ostré zvuky - vyzvánění, hračky, zvonek. Může poslouchat, vylekat a dokonce i plakat.
 • Rozpoznává hlas a vůni matky, reaguje na ně.
 • Pokud neustále komunikujete s dítětem, začne se do konce měsíce objevit jeho vlastní „řeč“ - hučení nebo agukan.

Druhý měsíc

Druhý měsíc vývoje dítěte lze nazvat obdobím „oživení“. Během tohoto období se nejen dívá na vaši tvář, ale také dokáže odlišit váš emoční stav. Usmíváte se na něj, nebo naopak, jste naštvaní, klidní nebo smutní. A když přijdete k jeho postýlce, dítě začne náhodně mávat rukama a nohama. Ve druhém měsíci života už dítě drží sebejistě hlavu. Ke konci druhého měsíce by dítě mělo přibrat na 800 g a jeho výška by se měla zvýšit o další 3 cm.

 • Rostl 3 cm, hmotnostní přírůstek se pohyboval od 700 g do 1 kg.
 • Stává se aktivnější - vzhůru v průměru 15-20 minut za hodinu. Může matit den i noc a chtít hrát a chatovat, když rodiče spí.
 • Je schopen zvednout a krátce držet hlavu.
 • Roztáhne ruce na stranu a převrátí se ze strany na záda.
 • Aktivně chodí, jako by zpíval zvuky „a“, „o“, „u“, kombinaci „aha“, „aha“, „boo“.
 • Představuje „revitalizační komplex“. Projevuje se v širokém úsměvu, natahuje paže a nohy k mámě a aktivně je pohybuje, chodí.
 • Uklidňuje se při sání a na rukou.
 • Může sledovat předmět, pečlivě monitorovat objekty, které se přibližují nebo se vzdálí, otočte hlavu ke zdroji zvuku.
 • Koordinace pohybů se zlepšuje. Dítě může kotce házet do stran, už je našel a je rád, že je prozkoumá - zkoumá, saje prsty.
 • Ruce jsou sevřené v pěsti, ale můžete rozšířit dlaně svého dítěte a dát tam chrastítko, zkusí to držet.
 • Objeví se první pokusy o dosažení předmětu.
 • Vize se zlepšuje, dítě začíná rozlišovat barvy, první pochopení se zdá, že svět je plný barev.
 • Reflexe novorozence mizí.

Třetí měsíc

Třetí měsíc už dítě sebevědomě drží hlavu. Pokud si ji položíte na bříško, může spočívat na předloktí. Během tohoto období je důležité, aby se častěji proměňovalo na bříško, což pomůže dítěti zbavit se vytvořených plynů v žaludku a pomůže posílit svaly krku a zad. A také nenechte dítě ležet na boku po dlouhou dobu, může to vést ke zakřivení páteře.

Během tohoto období je dítě již více zaměřeno na světlé hračky. Může mluvit sama o sobě, vytvářet nejen samohlásky, ale také souhlásky. Zajímá vás více věcí a událostí, které ho obklopují. Vystrčí bradavku z úst a pak se ji snaží zasunout.

Do konce třetího měsíce by mělo dítě přidat dalších 800 gramů a výšku 3 cm. Doba mezi spánkem může být 1-1,5 hodiny. Nezapomeňte ho obklopovat s péčí a vřelostí. Mluvte se svým dítětem častěji, objímejte, líbejte, uchopte a držte pokoj s ním.

 • Výška - zvětšení 3-3,5 cm. Hmotnost - zvýšení 750 g.
 • Noční spánek se prodlužuje, zkracuje se denní doba.
 • Dítě leží na břiše a drží hlavu 20-25 sekund ve svislé poloze - až 15 sekund, snadno ji otáčí různými směry.
 • Otočí se zezadu na jednu stranu, v poloze na břiše, snaží se opřít o lokty.
 • Usmívá se, rozpoznává blízké, procházky, „zpívá“ během komunikace.
 • Stává se více emocionální, umí nahlas smát, paroduje výrazy obličeje rodičů.
 • Je schopen křičet a plakat, aby vyjádřil nespokojenost a vyžadoval pozornost. Pozorovací rodiče si mohou dokonce všimnout prvních projevů povahy jejich drobků.
 • Snadno rozpoznává zdroj světla a zvuku.
 • Pokud matka drží dítě nad tvrdým povrchem, odtáhne se od podpory a, jak to bylo, „odrazí“ a převrátí nohy.
 • Ruce jsou již narovnány, dítě přitáhne kliky k navrhované hračce a pokusí se ji chytit a pokusit se zasáhnout chrastítko nad ní. Určitě vtáhne hračku do úst.
 • Dítě už našlo nohy a rukama se snaží zkoumat obličej.
 • Pohyby jsou obecně libovolné.

Čtvrtý měsíc

Již čtvrtý měsíc může dítě sebevědomě držet hlavu. Reaguje a mění se na zvuk. Ležící na bříšku se může opřít o ruce a narovnat je. Může sáhnout po hračce samostatně, chytit ji, pečlivě ji prozkoumat, ochutnat. Identifikujte svou matku od ostatních lidí.

 • Výška + 2,5 cm, hmotnost + 700 g.
 • Otočí se zezadu do žaludku, drží hlavu dobře a otočí ji do stran, sebevědomě podpírá tělo na loktech, když leží na žaludku.
 • Vezme první pokusy posadit se, zvedne horní část těla.
 • Plazil se po břiše v postýlce nebo na koberci.
 • Hračku libovolně zachycuje a drží jednou nebo dvěma rukama, chutná.
 • Dítě má své oblíbené hračky.
 • Provádí první vědomé manipulace s objekty: klepe, hází.
 • Podporuje kojení nebo láhev během krmení.
 • Blábol začne postupně přecházet na místo chůze, objevují se první slabiky - "ma", "ba", "pa".
 • Zachycuje oko a pečlivě sleduje pohybující se objekty.
 • Dívá se na svůj odraz v zrcadle.
 • Při komunikaci dává dítě přednost matce, je zlobivá, i když odešla velmi krátce.
 • Rozlišování mezi přáteli a nepřáteli, aktivní úsměvy, smíchy, se může potěšit i potěšením.
 • Reaguje na hudbu - uklidňuje se, když uslyší a poslouchá pečlivě.
 • Reaguje na vyslovení jeho jména.

Pátý měsíc

Toto je nový skok ve vývoji vašeho dítěte. Během tohoto období se může samostatně obrátit. Někteří v tomto věku se snaží sedět na papeži. Plazte se po podlaze nebo na postýlce na bříšku. Snaží se dostat na nohy. Je velmi důležité držet dítě v podpaží a naučit ho chodit. S cílem trénovat svaly nohou a zbavit ho dalších plochých nohou a „skákacích“ při chůzi. Dítě může jasně identifikovat své blízké lidi od cizích lidí. S větší jistotou vydává zvuky, i když ještě nejsou vědomé. Naučte ho vyslovovat nejjednodušší slova, jako je táta, máma, dědeček, žena. V průměru pátý měsíc vaše dítě přidá asi 2,5 cm na výšku a asi 700 g na hmotnost.

 • Růst +2,5, hmotnost + 700 g.
 • Je schopen se otočit ze zad do žaludku a zpět, spočívá na dlaních, sebejistě drží hlavu ve svislé poloze, rozhlíží se kolem.
 • Může chvíli sedět s podporou.
 • Důležitým znakem normálního vývoje nervového systému je schopnost rozlišovat mezi přáteli a nepřáteli. Dítě může mít na pozoru vzhled cizince, neochotně jít do jeho rukou, může být vyděšený a hlasitě plakat. Dává přednost tomu, aby byl v rukou svých rodičů.
 • Sám rodiče povzbuzuje ke komunikaci, táhne ruce k mámě, úsměvy, blábolení, vyslovuje první slabiky. Pokud komunikace nestačí, je dítě zlobivé.
 • Ochotně si hraje s předměty - zvedá se, hází, klepe, olizuje.
 • Hraje se s jídlem.
 • Některé děti sají prsty na nohou.
 • Se zájmem se dívá na tváře na obrázcích..
 • Většina dětí začíná teethe.

Šestý měsíc

V tomto věku může dítě již rozlišovat své jméno od jiného jména. Bez pomoci může sedět na papeži. S jistotou drží hračky v ruce, přenáší je z jedné ruky do druhé. Ležící na bříšku, může zvednout nohy a pokusit se dostat na všechny čtyři. Naučí se vyslovovat jednotlivé slabiky: pa-pa, ma-ma.

Mnozí v tomto věku začínají krmit dítě doplňkovými potravinami. Snažte se mu dát slané a sladké jídlo, jako ledviny a střeva nejsou dosud dostatečně vyvinuta. Poraďte se s lékařem, jaké jídlo může dítě v tomto věku dát..

 • Výška +2,5 cm, hmotnost +700 g.
 • Sedí si a chvíli sedí sám.
 • Plazí se „plastusky“, dokáže se plazit na hračku ležící 10-20 cm od ní.
 • Vstává na všech čtyřech a houpá se sem a tam. To je důležitý ukazatel - jak se dítě připravuje na úplné procházení.
 • Naklápění a otáčení různými směry.
 • Nápoje z hrnečku, pokud ho držíte, hraje si s jídlem.
 • Vybírá padlé předměty, přenáší hračku z ruky do ruky nebo z jedné krabice do druhé.
 • Studuje a může se zájmem rozbít předměty.
 • Vytvářejí se jednoduché kauzální vztahy: objekt se tlačil - spadl, stiskl tlačítko - hudba se zapla.
 • Dívá se na velký objekt, o kterém máma mluví..
 • Dítě je velmi emotivní, jeho nálada se neustále mění, křičí, když je nespokojen a hlasitě se směje, když si s ním hrají.
 • S potěšením hraje ku-ku, může tleskat rukama.
 • Pozorně naslouchá lidské řeči a reprodukuje zvuky a slabiky, aktivně blábolí. Objeví se souhlásky „z“, „s“, „c“, „f“.

Sedmý měsíc

Sedmým měsícem se už dítě stává fidgetem. Lze jej snadno odvalovat nezávisle na zádech až do břicha nebo do strany. Rozlišuje mezi objekty a pokud ho například požádáte, aby řekl, kde jsou hodinky, lehce otočí hlavu a ukáže je. S pomocí podpory může chodit, plazit se sám, hlavně dozadu. Narazí hračky proti sobě, hodí je a pozorně se dívá, jak padají na podlahu nebo narazí na zeď, často se usmívají.

Děti v tomto věku milují plavání, protože již s jistotou sedí a mohou si hrát s hračkami.

Pokud jde o stravu, bude užitečné dát dítěti v tomto věku trochu tvarohu a masa, které doplní zásobu vápníku v těle, pro jeho další růst a urychlení procesu kroucení. Draslík pro normální fungování srdce a bílkovin, pro růst svalů.

Pokuste se v tomto věku sledovat čistotu podlahy, hraček a věcí, které může dítě chytit. Protože v tomto věku je bude chutnat, tzn. všechno, co se chytí, se vám dostane do úst.

Do konce sedmého měsíce by dítě mělo získat průměrnou hmotnost asi 550–600 gramů a výšku 2 cm.

 • Výška +2 cm, hmotnost + 600 g.
 • Sebejistě sedí, drží záda rovně, někdy leží na ruce.
 • Objeví se nebo se zlepšuje procházení, některé děti se plazí dozadu.
 • Odstraňuje jídlo z lžíce, nápoje z hrnečku s podporou.
 • Sám stojí na podpoře, je schopen chvíli stát.
 • Rád "chodí", když ho máma podpírá pod paží nebo rukama..
 • Poutavé pohyby se zlepšují, vyvíjejí se jemné motorické dovednosti rukou. Dítě je potěšeno hrami prstů - „Magpie-crow“, „Ladushki“.
 • S potěšením studuje vlastnosti okolních předmětů: klepe na ně, třese se, hodí je na podlahu, rozloží je, rozbije je, vtáhne do úst. Může držet hračku v každé ruce a praštit je pohromadě.
 • Ukazuje, kde má oči, nos, ústa, uši, zkoumá sebe rukama a ústy.
 • Zahájí kopírování chování dospělých.
 • Aktivně blábolí, zpívá zvuky „ta“, „ano“, „ma“, „na“, „ba“, „pa“, onomatopoeia „av-av“, „kva-kva“ a další.
 • Rád se dívá na obrázky v knihách, obracející stránky..
 • Určuje tón hlasu, což znamená „ne“.

Osmý měsíc

V tomto věku není hlavní věcí nechat jedno dítě ve výšce. Protože se již může samostatně pohybovat, posaďte se. Se zájmem se dívá na nové hračky. Dokáže identifikovat mámu a otce od cizinců z fotografie. Rozumí hře „dámy“ nebo známému „kukačce“. Pokud požádáte dítě, aby za ním zamával rukou, zamával s potěšením. Trocha začíná chápat, o co se žádá. Snaží se jíst sám.

 • Výška +2 cm, hmotnost +600 gr.
 • Velmi připoutaný k mámě, i krátký rozchod je velmi bolestivý, pozor na cizince.
 • Sám sedí, vstává, chodí s přidanými kroky na podporu.
 • Volně se pohybuje ve známém prostoru.
 • Umí provádět jednoduché příkazy - přinést, ukázat.
 • Akce s objekty se stávají souvztažnými: dítě zakryje sklenice víky, napne pyramidové kroužky.
 • Rozsah emocí se rozšiřuje, můžete si všimnout nespokojenosti, překvapení, radosti, potěšení, vytrvalosti.
 • Objeví se první vědomá slova - „máma“, „táta“, „dát“.
 • Slovní zásoba aktivně roste, neustále se objevují nové bláznivé zvuky a slova.
 • Rád poslouchá hudbu, tančí na ni, tleská rukama a dupá nohama.

Devátý měsíc

Dítě si může sepnout židli, pohovku nebo ohrádku v blízkém okolí a může samostatně vstávat a pohybovat se kolem sebe a držet se jich. Pády, pláče a stojí zpět. Během tohoto období se dítě učí chodit samostatně. Rád opakuje slova po dospělých, nebo spíše slabiky. Již může pít z šálku pro dospělé.

 • Výška +2 cm, hmotnost +600 gr.
 • Vstává ze sedu, posadí se z polohy na zádech, stojí a chodí s podporou. Snaží se vyšplhat na pohovku, židli, židli, otevřené zásuvky.
 • Rozbalí se při procházení.
 • Ví, kam dát hračky a kde máma tuto nebo tu věc odstranila. Chce dostat všechno, co ho obklopuje.
 • Aktivně vyjadřuje emoce ve vztahu k rodičům - je nespokojený a vypukne, když mu matka kartáčuje uši nebo uřízne nehty, nebojí se, pokud ztratil zrak před matkou.
 • Snaží se manipulovat dospělé s křikem a pláčem.
 • Snaží se jíst lžičkou a ukazuje první nezávislost v oblékání.
 • Zlepšují se jemné motorické dovednosti - dítě si může vzít malé předměty, strčí si prsty do děr. Umí hnětit kus plastelíny a trhat papír.
 • Zapamatuje si názvy objektů, může je zobrazit.
 • Opakuje akce dospělých a může plnit některé úkoly. Rád dělá vše veřejně, opakuje akci, pokud o to požádá.
 • Zná význam slov „lehnout si“, „dát“, „jít“, „sedět“.
 • Řeč se aktivně rozvíjí. Vlastní „jazyk“ dítěte je utvářen, pochopitelný pouze pro blízké lidi.

Desátý měsíc

V tomto věku dítě napodobuje dospělé a zvířata pohybem. Dokáže si samostatně hrát s hračkami, sebejistě je drží v ruce. Prsty mohou listovat knihami. S pomocí dospělých mohou hrát s ostatními dětmi. Chápe, když mu je řečeno „ne“.

 • Výška +1 cm, hmotnost +350 g.
 • Sedí ze stoje, rychle se posouvá, může stát bez podpory a snaží se chodit.
 • Miluje tanec, dab, tleskat.
 • Malé pohyby prstů jsou dokonalejší, dítě drží v ruce dvě nebo tři malé předměty.
 • Provádí složité akce: otevírá a zavírá, schovává, provádí.
 • Opakuje pohyby a reprodukuje výrazy obličeje dospělých.
 • Většinou se používá jednou rukou.
 • Chápe, co je třeba udělat s předměty - hodí psací stroj, tlačí stavítko, sbírá pyramidu, staví věže ze dvou nebo tří kostek.
 • Rád vkládá objekty do sebe, přetahuje je z jednoho místa na druhé.
 • Více se zajímají o malé předměty než o velké.
 • Nalezne logická spojení - například stroj lze přesouvat hůlkou nebo střevíčkem.
 • Může ukázat části obličeje doma, u mámy, u panenky.

Jedenáctý měsíc

Toto je téměř „dospělé dítě“. Pohybuje se nezávisle, posadí se, plazí se, vstává. Rozumí jednoduchým požadavkům. Naučit se vyslovovat první slova.

 • Výška +1 cm, hmotnost +350 g.
 • Aktivně se pohybuje, posadí se, vstane, lehne si, může chodit na krátkou vzdálenost bez podpory.
 • Snaží se ukázat nezávislost - jí se lžičkou, nápoji z hrnečku, obléká si ponožky a boty.
 • Velmi citlivý na novou hračku, do neznámého prostředí, cizinci.
 • Rozumí přísné řeči. Ví, co je „nemožné“, chápe z reakce jeho matky, udělal dobře nebo špatně.
 • Miluje chválu.
 • Blábolí a mluví hodně ve svém vlastním „jazyce“, slova „matka“, „otec“, „žena“ jasně.
 • Používá různé způsoby vyjádření svých tužeb, s výjimkou pláče - body prstem, dívá se dál.
 • Mává se sbohem.
 • Kývne kladně nebo zavrtí hlavou negativně.
 • Miluje hudební hračky, jasné ilustrace v knihách..
 • Uchopí korálky nebo fazole ukazováčkem a palcem.

Dvanáctý měsíc

Téměř jeden rok, ve většině případů, dítě již začíná chodit nezávisle bez podpory, stát. Aktivně se účastní procesu jídla, koupání a oblékání. Ukazuje pocit péče o hračky. Krmit je a dát je do postele. Opakuje zvuky, které uslyší na ulici, v televizi nebo doma. Začne vyslovovat první slova. Pravda, tato slova nejsou vždy jasná pro každého. Ale ti, kteří budou dítě pozorně naslouchat, jim budou rozumět..

 • Výška +1 cm, hmotnost +350 g.
 • Stojí, dřepí, chodí sám.
 • Kroky přes překážky a krčí zvednout předmět z podlahy.
 • Aktivně se podílí na všem, co se ho týká - oblékání, mytí rukou, čištění zubů.
 • Používá lžíci, nápoje z hrnečku, umí žvýkat pevné jídlo.
 • Závislosti na jídle se jasně projevují - dítě nejí, pokud nemá rádi jídlo.
 • Potřebuje rodiče a je připevněn k jejich hračkám. Bolestně vnímá nepřítomnost maminky nebo otce.
 • Sbírá a montuje hračky; pokud potřebujete uvolnit ruku, položte předmět pod paži nebo ústa.
 • Umí používat předměty - telefon, kladivo, koště.
 • Hledá položku, i když neviděl, kam ji umístil.
 • Rozumí všemu, co mu bylo řečeno.
 • Mluví o svých touhách - „dát“, „zapnout“, volá po mámě, otci, babičce.

Všechny výše uvedené ukazatele jsou podmíněné. Vývoj dítěte závisí na mnoha bodech - je to dědičnost, životní podmínky a sociální prostředí. Získejte radost z rozhovoru s dítětem, pochvalte ho za jeho úspěch a nenechte se odradit, pokud se ještě něco nenaučil. Vše má svůj čas. Vaše dítě je nejlepší a ve vaší moci, aby mu pomohlo stát se harmonickým, rozvinutým malým mužem.

Vývoj dítěte za jeden rok je velmi rychlý. Za pouhých 365 dní se dítě změní z malého, neschopného a neznajícího malého muže na racionálního. Ve věku 1 roku již ví, jak chodit, sedět, vstávat, jíst, pít, hrát, mluvit, cítit se a rozumět. Hlavní věc je v tomto okamžiku chránit dítě s péčí a láskou. V žádném případě nepřisahejte s dítětem. Přestože je malý, ale přesto všechno cítí a chápe. Zdvihněte své děti zdravé, inteligentní a silné!

K tématu rozvoje, klíčové body

Tabulka hmotnost a hmotnost

StáříPrůměrné zvýšení růstuPrůměrný přírůstek na váze
Měsíc 13 - 3,5 cm.750 g.
Měsíc 23 - 3,5 cm.750 g.
Měsíc 33 - 3,5 cm.750 g.
4. měsíc2,5 cm.700 g.
Měsíc 52,5 cm.700 g.
6. měsíc2,5 cm.700 g.
7. měsíc1,5 - 2 cm550 g.
8. měsíc1,5 - 2 cm550 g.
9. měsíc1,5 - 2 cm550 g.
Měsíc 101 cm.350 g.
11. měsíc1 cm.350 g.
12. měsíc1 cm.350 g.

Na téma zdraví dětí:

Zde je článek o nejčastějších kožních problémech u dětí.

Film: Měsíční vývoj dítěte: Kalendář fyzického a duševního vývoje pro dítě do jednoho roku

Okamžitě můžete přejít na požadovaný měsíc a prostudovat si podrobné články:

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Články O Neplodnosti