Hlavní Neplodnost

13. týden těhotenství

První trimestr těhotenství končí, za úzkostí a nebezpečnými obdobími. Pravděpodobně jste již byli zaregistrováni na prenatální klinice, absolvovali nezbytné testy. Toxikóza se stala mnohem méně výraznou a možná úplně pryč. Hormonální rovnováha se postupně ustavuje, stanete se klidnější a vyrovnanější.

Po ukončení toxikózy se vaše chuť k jídlu významně zlepšila a nyní je čas sestavit optimální stravu, aby dítě dostalo všechny potřebné látky a nezískávaly nadváhu.

Vaše bříško je stále neviditelné, ale musíte si uvědomit, že těsné oblečení ho může stisknout a narušit dítě. Kalhoty s úzkým pásem by proto již měly být opuštěny.

Kolik měsíců uplynulo? 13. týden je první týden čtvrtého porodního měsíce těhotenství nebo poslední týden prvního trimestru. Překročili jste bariéru a vytvořily se v podstatě všechny orgány dítěte. Ve 13. týdnu těhotenství je hmotnost dítěte asi 15-20 gramů a jeho výška je 6,5 - 8 cm.

Co se děje?

Velikost dělohy se již natolik zvýšila, že její horní pól je jasně hmatný nad ochlupeními. Pokud ležíte na zádech, můžete jej snadno cítit v podobě zaoblené formace. Dítě nyní měří zhruba jako broskev. Formace placenty pokračuje. Někdy po dlouhých procházkách můžete cítit neobvyklou únavu, pocit těžkosti v nohou. Zkuste dávkovat fyzickou aktivitu, ale ne příliš pasivní.

Vývoj plodu při březosti 13 týdnů

Vaše dítě se nyní vyvíjí neuvěřitelně aktivně. Navzdory skutečnosti, že je stále tak malý, jsou v něm již kladeny mléčné zuby, kostní kostra se aktivně formuje a maminka musí do stravy určitě přidávat další vápník..

Gestační věk 12-13 týdnů je období, kdy slinivka břišní začne produkovat inzulín - nejdůležitější hormon, který reguluje metabolismus glukózy. Jiné endokrinní žlázy se tvoří.

Dítě každý den zvyšuje růst. Jeho tělo stále vypadá nepřiměřeně, protože hlava je mnohem větší než tělo. Ale nyní rychlost nárůstu hlavy nepřesahuje růst těla, jako předtím. Vaše dítě se již aktivně pohybuje, přestože pohyby stále necítíte. Vytváří svalovou tkáň a aktivní pohyby jsou nezbytné k jejímu posílení. I když jsou pohyby docela chaotické, dítě se může dobře pohybovat v děloze a plavat ke svým stěnám. Období spánku a bdělosti se rychle mění a pouze během spánku získává dítě odpočinek a získává sílu.

Postupuje ve vývoji gastrointestinálního traktu: v této fázi těhotenství jsou položeny klky sliznice - nejdůležitější prvky trávení. Střeva dítěte jsou během těhotenství zcela sterilní a teprve po první aplikaci na prsa obdrží prospěšné bakterie, které kolonizují střeva a pomohou trávení, vstřebávání živin.

Na začátku druhého trimestru těhotenství se u dítěte vyvíjí obličejové svaly, vytvářejí secí reflex. Už ví, jak pohnout rty. Formování obličeje pokračuje: oči se postupně z postranních částí hlavy posunují do středu a uši se pohybují od krku.

Mozek dítěte se zlepšuje. Nyní na jeho povrchu stále nejsou žádné spirály, ale místa jejich formace jsou již položena - malé drážky.

V této fázi jsou vejce položena u dívek. Nyní jich je několik milionů, od narození se toto číslo sníží.

Kůže dítěte je stále velmi tenká, růžová a skrz něj jsou jasně vidět krevní cévy. Subkutánní tuková tkáň se dosud nehromadí. Teprve ve třetím trimestru začne aktivní akumulace tukové tkáně.

Ve 13-14 týdnech těhotenství jsou položeny struktury reprodukující zvuk, prakticky jsou vytvořeny hlasivky.

Fotografie dítěte ve 13. týdnu, ultrazvuk

Máminy pocity

Budoucí matky v této době znamenají významné zlepšení zdraví a nálady. Zaprvé toxikóza prvního trimestru již prošla a pokud některé její projevy přetrvávají, již nezpůsobují takové nepohodlí jako předtím. Chuť k jídlu se zlepšila a vy si můžete dopřát kulinářský výzkum. Zkuste být nápomocný..

Do této doby se obvykle provádí ultrazvukové vyšetření a víte, že všechno je v pořádku s dítětem. A to je nejdůležitější věc pro každou ženu. V počátečních stádiích většina matek nesdílí okolní rysy jejich situace, ale nyní je váš stav znatelnější. Bříško ve 13. týdnu těhotenství je stále neviditelné, ale změna v chodu, někdy - rysy obličeje, změna oblečení na svobodnější, vaše povznesená nálada, odmítnutí podpatků pro mnohé, je zřejmé.

Už si možná všimnete, že se na tváři objevují věkové skvrny. Nebojte se - po těhotenství prochází velmi rychle beze stopy. Typické je také ztmavnutí proužku z pupku do ochlupení kostí, dvorců na mléčných žlázách a oblasti genitálií. Tyto změny jsou spojeny se změnou syntézy hormonů hypofýzy.

Čím dál více posloucháte svoji pohodu, vaše spojení s dítětem se blíží. V tuto chvíli již děti vytvářejí emoce a je velmi důležité, aby maminka mluvila více s dítětem a hladila bříško, které se již dokonce začíná zaokrouhlovat nahoru.

Již v tuto chvíli se vaše mléčné žlázy připravují na krmení dítěte a můžete si všimnout, jak se zvýšily. Nyní musíte nosit pohodlné spodní prádlo bez rámu, který nekomprimuje hrudník a nenarušuje krevní oběh. Velmi pohodlné speciální spodní prádlo pro těhotné a kojící matky.

Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, přihlaste se ke sportu pro těhotné ženy. Musíte si udržovat dostatečnou úroveň fyzické zdatnosti, abyste byli ve stavu porodu, dobře se zotavili a vyhnuli se nepříjemným komplikacím. Zkuste také hodně chodit na čerstvý vzduch, a pokud vás přátelé volají do krajiny mimo město, neodmítněte!

Pokud jste těhotná s dvojčaty

Vícenásobné těhotenství se v tuto chvíli nemusí lišit. Pokud jste nafoukli břišní svaly, vaše bříško může být stále neviditelné, i když velmi brzy se obléhá. Máma, očekávající dvojčata, musí také přísně sledovat výživu, dostatek odpočinku, chůze. Užijte si toto snadné období těhotenství, protože velmi brzy pocítíte dvojnásobné zatížení. Vaše bříško se bude zvyšovat rychleji než u matek, které nesou jedno dítě, pocítíte zátěž na zádech. Začněte nosit podpůrný obvaz včas - to pomůže zmírnit bolest v zádech, tlak na močový měchýř.

Bolest a výtok ve 13. týdnu těhotenství

Na konci prvního trimestru těhotenství je většina matek definována jako lehké a příjemné období, nezastínené bolestí. V této fázi těhotenství by každá bolest měla upozornit nastávající matku.

Děloha ještě není dostatečně velká, aby způsobila bolest způsobenou kompresí sousedních orgánů. Někdy můžete zaznamenat tažení bolesti v podbřišku. Lehněte si, odpočiňte si, a pokud pocity nezmizí, poraďte se s lékařem. V tuto chvíli je běžný zvýšený tón dělohy.

Normální v období nošení dítěte je krátkodobé zvýšení tónu dělohy. Přetrvávající hypertonicita je však pro dítě nebezpečná. Pokud během menstruace zaznamenáte pocit připomínající bolest, poraďte se se svým lékařem. Na 13 týdnech těhotenství vám bude předepsáno vhodné ošetření, které pomůže prodloužit těhotenství a zabránit potratu.

Správná strava

Projevy toxikózy se již výrazně snížily, vaše chuť k jídlu se zlepšila a přestože chcete jíst hodně a ne vždy nejzdravější, je třeba pečlivě sledovat vaši výživu. Nejprve musíte udělat takovou stravu, aby dítě dostalo všechny potřebné živiny, aniž byste přibírali nadváhu. Ve skutečnosti je vše velmi jednoduché. „Nepotřebné“ potraviny musíte z nabídky co nejvíce odstranit: ty, které obsahují lehké uhlohydráty a zároveň mají minimální nutriční hodnotu. Eliminujte nebo omezte co nejvíce bílého chleba, nahraďte ho celozrnným chlebem. Odstraňte z stravy těstoviny, nejlépe brambory. Ozdoba známá mnoha musí být nahrazena zdravějšími obilovinami, zeleninovými pokrmy.

Vaše strava by měla být bohatá na bílkovinné produkty, protože to jsou aminokyseliny, které tvoří proteiny, které jsou základem pro budování všech buněk v těle. Zdrojem bílkovin není jen maso (a teď byste měli upřednostňovat dietní maso - drůbež, králík, telecí maso). Protein se nachází ve velkém množství v mléčných výrobcích, zejména v tvarohu, v kombinaci s hodnotnými stopovými prvky a vitamíny..

Častým problémem u těhotných žen je zácpa. Vyskytují se hlavně od druhého trimestru, kdy děloha vytlačuje střeva. Je však vhodné začít s prevencí hned teď. Ať už je pravidlem začít snídani sklenkou kefíru s švestkami. Tato nejjednodušší metoda je mnoha opomíjena, ale skutečně zlepšuje stav střev. Ve vaší stravě by měly být takové potraviny jako sušené meruňky, banány, kiwi, otruby. Nezapomeňte jíst hodně ovoce a zeleniny.

Nezbytné zkoušky a zkoušky

Obvykle je v této fázi těhotenství žena již zaregistrována na prenatální klinice a nyní musíte navštívit lékaře jednou měsíčně. Nyní lze provést ultrazvukové vyšetření. První screeningový ultrazvuk by měl být prováděn v gestačním věku 11-13 týdnů, optimální období je 12 týdnů. Ultrazvuk ve 13 týdnech těhotenství se provádí za účelem vyloučení hrubých malformací, chromozomální patologie. V této době stále existuje příležitost provést genetickou studii. Je-li zjištěna závažná patologie, je možné ukončení těhotenství.

Druhým důvodem, proč je optimální provádět ultrazvuk přesně v tomto období, je skutečnost, že nyní pomocí ultrazvuku určí gestační věk plodu odborník s přesností na 2 dny. V některých obtížných situacích se porodníci spoléhají na tento věk. Koneckonců, existují situace, kdy matka nemůže uvést přesné datum poslední menstruace, například v případě některých nemocí, nebo pokud byly v počátečních stádiích těhotenství špinění.

Výzkum v tomto období se provádí vaginální sondou. Na monitoru již můžete vidět své dítě, rozlišit, kde jeho hlava, tělo, paže a nohy, lékař vám ukáže, jak jeho srdce bije. Ale pohlaví ve 13 týdnech těhotenství se 100% přesností zatím nelze určit. Genitálie se stále formují. Ale na druhém ultrazvuku vám s jistotou řeknou, na koho čekáte - chlapce nebo dívku.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Co říkají vypouštění hnědé ve 13 týdnech těhotenství?

To je alarmující příznak, který ukazuje na hrozbu potratu. Hnědá barva výboje je způsobena únikem krve, a pokud je takový příznak detekován, je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc a předepsat léčbu, která zabrání ukončení těhotenství..

Mám bolesti břicha ve 13 týdnech těhotenství a bolí mě žaludek - ne moc, ale čas od času je pocit, že děloha je velmi napjatá. To není nebezpečné?

Pocity, které jste popsali, jsou charakteristické zvýšeným tónem myometria. To může být normální, pokud takové pocity nejsou příliš intenzivní a rychle prochází, když si lehnete a odpočíváte. Pro vyloučení hrozby ukončení těhotenství byste však měli být vyšetřeni.

Měl jsem nepříjemné tažné pocity v bederní oblasti, teplota ve 13 týdnech těhotenství. Co to znamená?

Tyto příznaky jsou charakteristické pro pyelonefritidu. Toto onemocnění se často vyskytuje u těhotných žen, protože imunitní systém je mírně snížen a riziko bakteriálního zánětu je vysoké. Určitě byste se měli poradit s lékařem, protože pyelonefritida vyžaduje včasnou adekvátní antibakteriální terapii.

Po zátěži je moje dolní část zad velmi bolestivá ve 13. týdnu těhotenství. Toto je druhé těhotenství a první také mělo bolesti, ale blíže ke středu těhotenství. Jak lze zmírnit bolest? Mohu vzít léky proti bolesti?

Bolest v bederní oblasti během těhotenství není vždy spojena se zátěží zad. To může být příznak zánětlivého procesu v ledvinách, takže je třeba navštívit lékaře, který vyloučí takovou patologii. Bolest může být příznakem zánětu nervových kořenů, a v tomto případě se neobejdete bez zvláštního ošetření. A nemůžete brát léky proti bolesti sami - pouze ty, které lékař předepisuje, jsou pro dítě bezpečné. Pokud jsou takové příčiny bolesti vyloučeny, musíte se více uvolnit. Kategoricky však nemůžete lhát celý den. Jděte do posilovny pro těhotné ženy - zobrazí se vám speciální cviky pro protažení, posílení svalů zad, které bude nutné pravidelně provádět. Pomáhá také lehká masáž. Můžete požádat příbuzné, aby každý den prováděli masáž nebo se zaregistrovali na masážním kurzu na klinice.

13. týden těhotenství: co se stane s dítětem a mámou

13 porodnický týden těhotenství - to je období těhotenství, kdy budoucí matka může bezpečně jít do obchodu na nové oblečení, protože většina šatníku je do této doby prostě malá.

První trimestr je hladce dokončen a nálada a pohoda ženy se také hladce zlepšují. Každý den ustupuje stále více útoků zvracení, závratě a nevolnosti. Jedním slovem se život začíná zlepšovat: Chci tančit, kreslit, zpívat, trávit více času se svou rodinou a přáteli.

Vaše dítě má velikost broskve. Nyní se jeho tělo rychle vyvíjí a roste, takže bude na konci těhotenství 3-4krát větší než hlava. Fotografie ukazuje rychlý vývoj dítěte ve 13 týdnech.

Třináctý týden je doba, kdy musíte myslet pouze na dobrý, jasný, užívat si života a naladit se na pozitivní vlnu!

Velikost plodu a vývoj při březosti 13 týdnů

Po 13 týdnech těhotenství se délka plodu mění od 6 do 9 cm. Hmotnost plodu je 14–23 gramů. Ovoce již svým rozměrem připomíná průměrnou broskev nebo nektarinek. Do této doby již byly všechny dětské zuby již položeny.

V této fázi těhotenství se konečně vytvoří placenta, která produkuje určité množství estrogenu a progesteronu, na kterém závisí následný vývoj plodu..

Tloušťka placenty nepřesahuje 1,5 cm a skrze ni přicházejí všechny živiny potřebné pro dítě: bílkoviny, tuky a uhlohydráty. Zároveň jí neunikne většina toxických látek, které mohou plod poškodit. Placenta také zabraňuje výskytu konfliktu Rhesus, ke kterému dochází v důsledku dopadu imunitního systému matky na dítě..

Ve 13. týdnu těhotenství se dítě stále vyvíjí a formuje všechny potřebné orgány a systémy, které zajišťují zdravé fungování těla:

 • Kostní systém dítěte se aktivně formuje. Do kostí se začnou ukládat užitečné stopové prvky, zejména vápník. Formují se primární žebra, kosti lebky a páteře se postupně osifikují.
 • Hlava dítěte se již nelepí na hrudník, nadbytečné oblouky, brada a nos jsou jasně odlišeny. Uši zaujmou obvyklou polohu pro člověka a oči se postupně přibližují k nosu, ale po staletí jsou stále zavřená..
 • Kůže se stává velmi tenkou a jemnou. Protože není tuková vrstva, získává kůže jasně červený odstín a na ní se objevují malé kapilární cévy.
 • Dýchací systém plodu třináctým týdnem těhotenství se prakticky vytvořil. Dítě může dýchat samo o sobě, ale glottis je stále uzavřený. Díky respiračním pohybům se začínají trénovat svaly hrudníku a bránice..

Co se stane matce po 13 týdnech těhotenství

Mateřská stezka je vždy plná různých obtíží a úzkostí. Obávají se především ženy, které se s tak zajímavou situací poprvé seznámí. Jejich hlava je neustále plná pochybností o narození zdravého dítěte.

Psychologický aspekt

13. týden v senzacích je v mnoha ohledech podobný předchozím týdnům těhotenství. Má také smíšené pocity, které přemožují ženu. Na jedné straně se nastávající matka těší ze své pozice neomezeně. Ale na druhé straně dochází k poznání, že nedbalé zábavné časy prošly, a nyní je čas nést odpovědnost nejen za svůj život, ale také za život nenarozeného člověka..

A pak, jak by to mělo štěstí, mnoho známých a přítelkyň začalo „šikanovat“ budoucí matku příběhy komplikací, strašlivých následků a vyšší moci během porodu. Takové rozhovory samozřejmě nenechají těhotnou ženu lhostejnou a tyto příběhy mohou způsobit její nervové zhroucení, neopodstatněné zkušenosti a časté slzy..

Blaho ženy

Obecně se blaho ženy ve třináctém týdnu těhotenství vyznačuje pozitivní dynamikou. V tomto období jsou však spojena určitá onemocnění:

 • Zácpa kvůli střevním poruchám. Kromě toho může výskyt takové nemoci ovlivnit také děloha, která se neustále zvětšuje..
 • Křeče v lýtkových svalech v noci kvůli nedostatku vitamínů a minerálů, zejména vápníku, u těhotné ženy.
 • Snížení krevního tlaku, které je často pozorováno po vytvoření placentárního kruhu krevního oběhu. A pokud se v tomto období těhotenství tlak naopak zvýší, vyplatí se věnovat zvláštní pozornost stavu ledvin.

Ženské tělo ve 13 týdnech těhotenství

Ženské tělo do 13. týdne těhotenství vyvinulo potřebné množství hormonů pro zajištění bezpečnosti plodu. Proto už brzy nebude žena rušena nevolností ráno. Podráždění budoucí matky bude minimalizováno a alarmující myšlenky na potrat zmizí úplně.

Samotný organismus také utrpí některé změny:

 • Děloha roste na 3 cm na výšku a 10 cm na šířku. Bez povšimnutí se pohybuje od pánevního dna do břišní dutiny. Proto se brzy objeví mírně zaoblené břicho.
 • S každým dalším dnem se děloha stává měkčí a pružnější. Taková změna může být doprovázena malým vaginálním výtokem. Obvykle se neliší svou charakteristickou barvou a vůní, ale pokud je výtok spojen se žlutým nádechem a nepříjemným zápachem, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Více o těhotenství.
 • Zvětšení prsou je stále znatelnější. A pomocí lehké masáže může z bradavek vycházet nažloutlá tekutina - kolostrum.
 • Na konci 13. týdne se vaginální výtok stává více tekutým a hojnějším. Nestojí to za to se starat, protože dříve dominantní progesteron postupně mizí v pozadí a uvolňuje estrogen.

V prvním trimestru matka přidává do své váhy 1–2 kilogramy. Na fotografiích bříšků můžete vidět, jak se tělo matky změnilo o 13 týdnů.

Analýzy, vyšetření a ultrazvuk ve 13. týdnu těhotenství

Pravidelné konzultace s lékařem, dodržování všech doporučení a rad specialistů, jakož i plánované vyšetření a ultrazvuk pomůže budoucí matce porodit zdravé dítě a také udržet její zdraví.

Testy a lékaři

Ve 12-13 týdnech těhotenství by měla žena podstoupit krevní test: dvojitý test - na hormon PAP-A a na hladinu hormonu hCG. Obě analýzy jsou nedílnou součástí výzkumného programu během těhotenství a povinným místem biochemického screeningu..

Získaný výsledek testu buď objasní, že nic neohrožuje zdraví matky a dítěte, nebo v počátečním stadiu těhotenství, identifikovat všechny abnormality ve vývoji plodu a zahájit léčbu včasným způsobem.

Rovněž je nutné provést močový test ke sledování stavu ledvin a těla jako celku.

Jakmile budou výsledky připraveny, provede se plánovaná schůzka s porodníkem-gynekologem

Ultrazvuk ve 13 týdnech těhotenství. Video

V 11-13 týdnech těhotenství se provádí první prenatální screening. Ultrazvuk v této fázi je zaměřen na studium břišních orgánů plodu.

Přes to, že dítě ještě nedostávalo jídlo, je v jeho střevech patrná aktivní aktivita peristaltiky. A pomocí ultrazvuku měří specialista obvod a příčnou velikost břicha dítěte.

Díky prenatálnímu screeningu můžete vidět, jak dítě rostlo. Ve velikosti, to může být srovnáváno s malým jablkem. Na malé hlavě je patrný první chmýří. Kromě toho budou šťastní rodiče moci sledovat přes monitor, jak se dítě obejme. Na výše uvedené fotografii fetálního ultrazvuku vidíte, jak se vaše dítě změnilo do 13. týdne těhotenství ve srovnání s předchozími týdny..

Možné problémy ve 13. týdnu těhotenství

Po 13 týdnech je riziko zmeškaného těhotenství významně sníženo. Proto to maminka těžko přežije.

13. týden těhotenství se vyznačuje zvýšeným tonem dělohy. A díky jeho kontrakcím lze zpochybnit nejen zdravý vývoj plodu, ale také život dítěte jako celku. Ale nemyslete předem na potrat, protože přítomnost děložního tónu není vždy příčinou takového problému. Další informace o tom.

Časté pnutí, pracovní zátěž v práci nebo doma, přepracování - to vše ovlivňuje zvýšení děložního tónu. Kromě toho může být taková odchylka detekována kvůli nedostatku progesteronu nebo estradiolu. Bolest v dolní části břicha, akutní bolest v dolní části zad, osifikace dělohy, špinění žlutého výboje s nepříjemným zápachem jsou signálem pro okamžitou lékařskou pomoc lékaře..

Ženský životní styl a strava ve 13. týdnu

Po 13 týdnech těhotenství by žena měla dodržovat plný odpočinek, zdravý spánek a klidný životní styl. Trávit více času obklopeného svými milovanými lidmi a užít si tak zajímavou polohu.

Chraňte se před stresem a stresem. Zkuste relaxovat tak často, jak je to možné. Ranní a večerní procházky na čerstvém vzduchu pozitivně ovlivňují stav matky. Začněte dělat řadu cvičení, která pomohou podpořit vaše tělo. Příznivé chování 13. týdne těhotenství minimalizuje riziko výskytu nežádoucích odchylek ve vývoji plodu a zdraví ženy.

Zvláštní pozornost by měla být věnována každodenní stravě. Aby se dítě narodilo zdravé, musí být tělo matky plně obohaceno o živiny, vitamínové a minerální komplexy. Stojí za to konzumovat pouze přírodní produkty, které byly zakoupeny a připraveny samostatně, bez přídavku horkého koření, soli a pepře.

Postarejte se o dietní rozmanitost. Nezneužívejte například jednu rýži, musíte pravidelně jíst zeleninu, ovoce, cereálie, mléčné výrobky, libové maso a ořechy.

Sexuální vztahy ve 13. týdnu těhotenství

Na konci prvního trimestru byla žena již zvyklá na své nové postavení, všechny pocity a obavy zůstaly v minulosti. Třináctý týden je schopen výrazně zlepšit a diverzifikovat sexuální život budoucích rodičů, protože žena v tomto období je pod vlivem hormonů, které zvyšují libido. A díky zvýšené citlivosti a citlivosti mohou oba partneři doposud zažít úplně nové pocity.

13. týden vám umožní plně si užít sebe, své tělo, postavení a smyslné okamžiky osamělosti. Pokud však lékaři nevylučují možnost potratu nebo se žena cítí špatně, je lepší se nějakou dobu zdržet tělesných radostí, a tím zachovat život dítěte.

Doporučení pro budoucí mámu

Aby těhotenství pokračovalo příznivě a nezpůsobilo nepříjemné pocity budoucí matce, měli byste dodržovat následující doporučení:

 • Měla by být vyloučena nadměrná fyzická aktivita. Ale s dobrým zdravím můžete pokračovat v obvyklých sportech, tancích a fitness. Návštěva bazénu je velmi prospěšná pro mámu a dítě.
 • I s malými příznaky nemoci byste se měli poradit s lékařem a neměli byste se sami léčit.
 • V období podzim-zima trávte na přeplněných místech co nejméně času, zejména ve veřejné dopravě.
 • Umyjte si ruce mýdlem tak často, jak je to možné, osprchujte se po procházce.
 • Během těhotenství byste se měli lépe seznámit se správnou výživou, do svého jídelníčku zařadit výrobky z kyselého mléka, čerstvé ovoce, zeleninu, čerstvě vymačkanou šťávu.
 • Chcete-li obejít zácpu, kterou ženy tak často potkávají ve třináctém týdnu těhotenství, používejte projímadla: chléb a cereálie s otrubami, švestkami a švestkami a řepou. Nezapojujte se do housek s mákem, hruškou a rýží - naopak, vytvářejí opačný efekt.
 • Nenechte se unášet kosmetikou a parfémy. Začněte monitorovat břicho a hrudník pomocí speciálních krémů.

Video o 13. týdnu těhotenství

Po shlédnutí tohoto videa se nastávající matka obecně seznámí s tím, co ji čeká ve 13. týdnu těhotenství, zjistí, jak její dítě vyrostlo, jak se cítí. Zvláštní pozornost ve filmu je věnována sexuálním vztahům budoucích rodičů. I když lékaři trvají na sexuální abstinenci, pamatujte, že jejich zákaz nebude trvat věčně. Hlavní věc je, že toto období musí žít v harmonii, starost o sebe navzájem a vzájemné porozumění!

Třináctý týden těhotenství je tak jedním z nejpříznivějších období pro budoucí rodiče i pro dítě. Pokud budete dodržovat všechny rady a doporučení lékaře, sledujete svou výživu, řídíte měřený život a užíváte si své pozice - těhotenství se ukáže jako nejpamátnější a nejradostnější okamžik ve vašem životě, nepočítaje samotné narození dítěte!

13. týden těhotenství

Porodnický 13. týden těhotenství je okamžikem, kdy je plod vytvořen tak, že může být pozorován provedením prenatálního screeningu, aby se vyloučily intrauterinní patologie a ověřil se stupeň vývoje budoucího dítěte. Tělo dítěte se stává dokonalejším a je schopen vykonávat více funkcí..

V mateřském těle se hormonální hladiny začnou stabilizovat, chuť k jídlu se zlepšuje, toxikóza a nevolnost mizí. V tuto chvíli musí žena začít sledovat svůj jídelníček a psychologický přístup, protože tyto faktory jsou zásadní pro tvorbu psychických drobků a nepřítomnost dalších poruch, které se mohou objevit v této fázi, pokud nebudou dodržována lékařská doporučení.

Obsah

Úvod

Pokud považujeme třináctý týden za embryonální, bude to sloužit jako konec prvního trimestru, a pokud je porodnický, měl by být připsán na začátek druhého trimestru. Rizika potratu v této době jsou minimální. Pokud se plod přenáší v klidném prostředí, pak v této fázi obvykle nevzniknou žádné problémy.

Proto, aby toto období prošlo bez komplikací a přineslo pouze pozitivní emoce, nastávající matka musí jíst správně, mít pozitivní přístup a poslouchat, co jí gynekolog říká.

13. týden těhotenství: co se stane

Doba třinácti týdnů je období kvetení a zlepšování emočního stavu nastávající matky. Tyto dramatické změny jsou vysvětleny skutečností, že hormony se vracejí k normálu a restrukturalizace těla s nimi spojená končí.

Za prvé, toxikóza úplně zmizí ve 13. týdnu těhotenství, těžké nevolnosti a zvracení zmizí, pachy již nebudou dráždit a náhle změny nálady přestanou obtěžovat. Nyní si žena může užívat svého stavu a vyzařovat pozitivně.

Samozřejmě se někdy může objevit nevolnost ve třináctém týdnu těhotenství, ale bude to epizodická a neměla by způsobovat žádné obavy. Nejnebezpečnější tři měsíce už zůstaly pozadu a hrozba potratu je nyní minimalizována.

Příznaky a pocity

Toxikóza a emoční nestabilita jsou pryč, ale byly nahrazeny novými příznaky 13 týdnů těhotenství, které jsou uvedeny:

 • Gastrointestinální problémy, zácpa a pálení žáhy - výskyt takových příznaků je spojen s prudkým růstem dělohy, který se nachází vedle zažívacího systému, a také se skutečností, že progesteron v 13. týdnu těhotenství zvyšuje a oslabuje střevní tón, což vede k problémům s pohybem střeva..
 • Křeče dolních končetin a nepohodlí telat - v důsledku toho, že se žaludek zvětšuje, mění se pohyby budoucí matky a zvyšuje se zatížení kloubů a svalů, což způsobuje únavu a bolest po dlouhých procházkách..
 • Děložní tonus - těžkost břicha ve 13 týdnech těhotenství je způsobena zvýšením dělohy a podvrtnutím vazů. Pokud však v tuto chvíli dojde k silné bolesti, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit léčbu.
 • Snížení nebo zvýšení krevního tlaku - často těhotné si stěžují na nízký krevní tlak, slabost a závratě. V některých případech však může stoupat a způsobit migrénu a tachykardii..
 • Drozd - vzhledem k tomu, že těhotenství vede ke snížení imunity, tělo není schopno kontrolovat stav mikroflóry, v důsledku čehož se Candida houby začnou množit rychleji, což způsobuje svědění, pálení a stagnaci vaginální výtok. Specialista pomůže zbavit se tohoto problému předepsáním vhodné léčby.

Vnější změny po 13 týdnech těhotenství

13 týdnů po početí dítěte je začátek druhého trimestru. V tuto chvíli se „zajímavá pozice“ již začíná projevovat ostatním. Břicho ve třináctém týdnu těhotenství je zvětšeno a zhutněno dole.

Nyní musí budoucí maminka začít přemýšlet o aktualizaci skříně a nahrazení těsně přiléhajících věcí volnějšími. Rovněž stojí za to opustit paty a nahradit je pohodlnými botami s nízkými podrážkami. Jak se zvyšuje hmotnost ženy a mění se těžiště, nastávající matka začne trpět bolestmi na nohou, protože se na nich zvyšuje zatížení.

Počínaje tímto obdobím se břicho rychle zvětšuje, což vede k roztažení kůže. Na bocích, hrudníku a břiše se začínají objevovat strie. Aby se předešlo jejich vzhledu, je nutné sledovat přírůstek na váze, neumožňující silný hmotnostní přírůstek, a také používat speciální přípravky pro nastávající matky, které zvyšují turgor kůže a zabraňují vzniku strie..

Pod hormonálním vlivem se také mění prsní žlázy. Připravují se na svou přímou odpovědnost - produkují mléko a krmí potomky. U některých žen se začínají objevovat věkové skvrny. Nejsou však vůbec důvodem pro komplexy, takové změny jsou dočasné a zmizí po narození dítěte.

Můžete také zjistit, co se stane ve 14. týdnu těhotenství, jaké změny, příznaky a pocity na vás čekají, stejně jako stravu pro doporučení budoucích matek a lékařů. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Vaginální výtok ve 13 týdnech těhotenství

Izolace ve 13 týdnech těhotenství by měla být průhledná, bez zápachu a středně silně. Měli by být následováni, protože mohou říct nejen o zdraví matčinyho těla, ale také o tom, jak se dítě cítí.

Pokud se změní jejich konzistence, odstín nebo vůně, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Mohou naznačovat výskyt infekčních nemocí, které bez řádného ošetření mohou dítěti způsobit vážné poškození..

13. týden těhotenství: vývoj plodu

Jak vypadá plod po 13 týdnech těhotenství? V této době má dítě velikost průměrné broskve. Jeho výška je 78 milimetrů a váží asi 20 gramů. Rychlý vývoj drobků, který začal od okamžiku početí, pokračuje. Rovněž se zlepšují dříve zavedené systémy a orgány.

Při pohledu na ultrazvukové vyšetření maminka nemůže uvěřit, že dítě před několika měsíci bylo obyčejným ballastocystem. Hlava plodu se začíná zmenšovat a ve srovnání s tělem se stává proporcionální velikostí. Potřebné proporce získávají i další proporce fetálního těla..

Mezi hlavní změny, ke kterým dochází u dítěte po dobu třinácti týdnů, patří:

 • Konečně vytvořený žlučník, který začíná plnit všechny funkce, které jsou mu přiřazeny, včetně produkce žluči. Slinivka produkuje inzulín, který je zodpovědný za zpracování glukózy v lidském těle;
 • Svalová soustava, kterou plod posiluje aktivním pohybem v děloze. V této fázi jsou chaotičtí a objevují se pouze tehdy, když je dítě vzhůru;
 • Tvář maličkého se téměř utvořila. S každým novým dnem to začíná vypadat stále víc a víc jako máma, táta nebo snad někdo z blízkých příbuzných. Když se dítě narodí, bude podobnost okamžitě patrná. Oči, které byly dříve umístěny na obou stranách hlavy, zaujímají své standardní místo. V strouhance je konečně zlepšen sací reflex a jsou položeny také obličejové svaly a mléčné zuby;
 • Srdce plodu pracuje ve vylepšeném režimu a destiluje asi 20 litrů denně;
 • Mozek se dále vyvíjí a objevují se na něm drážky, které se brzy stanou budoucími gyrusy;

Ještě pár týdnů a dítě získá konečnou podobnost plnohodnotnému malému muži.

Hrozby do třináctého týdne těhotenství

Přestože potrat ve 13 týdnech těhotenství lze jen stěží považovat za hrozbu tohoto období, existují další negativní faktory, které mohou mít vliv na zdraví mámy a dítěte.

Bolest - mírná bolest v této době je často způsobena tónem dělohy. Mají krátkodobou povahu, protože jsou způsobeny roztažením vazů dělohy a samotného orgánu v důsledku růstu drobků. Pokud se však tyto pocity prodlouží a bolest je významná, neměla by nastávající matka ignorovat tuto symptomatologii a je lepší neprodleně kontaktovat gynekologa, zejména pokud existují křeče, jako při menstruačním toku nebo špinění ve třináctém týdnu těhotenství..

Také v této době může dojít k bolesti:

 • Dolní končetiny nebo spíše lýtkové svaly - to znamená nedostatek vápníku.
 • Gastrointestinální trakt - tento problém se objevuje v důsledku zvýšené hladiny progesteronu, který uvolňuje střeva a vede k poruchám v jeho práci.
 • Migréna může být pronásledována budoucí matkou v důsledku zvýšeného krevního oběhu a zvýšeného krevního tlaku.
 • Bederní - bolest dolní části zad se projevuje zvýšeným zatížením páteře v důsledku zvětšeného břicha.

Všechny tyto problémy by neměly být ignorovány a pokud zaznamenáte nepříjemné pocity, je nejlepší kontaktovat odborníka a zastavit je.

13. týden těhotenství: Vysoká horečka a SARS

Během těhotenství je velmi obtížné vyhnout se onemocněním chladné etiologie, protože budoucí matky snížily imunitu. Pokud tedy dopad plodu klesne na podzim nebo v zimě, je nepravděpodobné, že by se zabránilo nachlazení.

Složitost léčby takových nemocí spočívá v tom, že těhotné ženy nemohou užívat mnoho léků, a proto nemoc rychle postupuje a způsobuje vážné komplikace - od předčasného porodu po intrauterinní patologie.

Co by měla budoucí maminka udělat, aby se předešla ARVI ve 13 týdnech těhotenství?

Je nutné se oblékat podle počasí a pokusit se nenavštívit místa s velkým davem lidí. Vitaminové komplexy by měly být užívány k podpoře obranyschopnosti těla. Při výskytu nachlazení je nutné používat neškodné lidové prostředky, které pomohou rychle překonat nemoc. Pokud se objeví vysoká horečka, musíte zavolat terapeuta, který vám předepíše léčbu bezpečnými léky pro dítě.

Je třeba poznamenat, že indikátory teploty v tomto období mohou být subfebrilní a dosahovat 37,5 stupně. Pokud neexistují žádné známky nachlazení, neměli byste si dělat starosti. Je nemožné snížit vysokou teplotu těhotných žen užívajících léky na bázi paracetamolu. Nejlepší je zavolat lékaře a požádat ho, aby předepsal trezor pro nápravu dítěte.

Krvácení při březosti 13 týdnů

Náhlý nástup krvácení naznačuje hrozbu narušení, ale včasná pomoc zachrání budoucí dítě. Ženy, které objevily podezřelé špinění a včasně konzultovaly lékaře poté, co podstoupily léčbu, se postarají o zbývající dva trimestry. Pokud tedy dojde ke krvácení, měli byste okamžitě vyhledat pomoc a vše bude v pořádku.

Krvácení, ke kterému dochází po dobu třinácti týdnů, může být způsobeno následujícími patologiemi:

 • Placentální narušení nebo jeho prezentace;
 • Hematom na placentě;
 • Mechanické poškození stěn pochvy nebo děložního čípku během pohlavního styku;
 • Ne elasticity cévních stěn, které se pod tlakem dělohy začnou rozpadat.

S objasněním příčiny krvácení pomůže odborník, a také nasměruje budoucí matku na ultrazvuk a další diagnostiku. Obvykle je v této době žena s hrozbou potratu uvedena do nemocnice, aby neustále sledovala svůj stav, a když se stabilizuje, bude propuštěna domů.

Ultrazvuk při březosti 13 týdnů

Ultrazvuk ve 13. týdnu těhotenství je plánován a je předepisován gynekologem spolu s dalšími projekcemi. Toto je první ultrazvukové vyšetření, které umožní specialistovi stanovit hlavní parametry vývoje dítěte a zjistit, zda splňuje zavedené standardy. Kromě toho bude uzist schopen mamince vyslovit přesný gestační věk, mluvit o velikosti nenarozeného dítěte a určit pohlaví dítěte ve třináctém týdnu těhotenství.

Žena bude moci podrobně prozkoumat své dítě: počínaje končetinami, páteří a hlavou, až po to, jak bije jeho srdce. Pokud si přejete, můžete požádat lékaře, aby vyfotil drobky, které vám mimochodem umožní posoudit přítomnost patologií a vrozených vad, pokud existují. Pokud jsou podezření, bude nastávající matka poslána na vyšetření k potvrzení nebo vyvrácení diagnózy.

Testy na 13 týdnech těhotenství

Kromě ultrazvuku bude budoucí matka poslána k analýze, což nám umožní vyvolat genetické abnormality na úrovni chromozomů.

Bude také muset podstoupit následující projekce:

 • Na úrovni progesteronu - koncentrace tohoto sekrečního prvku v krvi těhotné ženy, hlásí zdraví nenarozeného dítěte. Pomocí této analýzy můžete zjistit mrtvé těhotenství, preeklampsii a zpoždění vývoje plodu.
 • Koncentrace choriotropinu - hCG ve 13 týdnech těhotenství je ukazatelem, že se plod vyvíjí normálně. Hladina tohoto hormonu v ženském těle začíná stoupat po ovulaci a oplodnění vajíčka. Koncentrací choriotropinu v krvi může žena zjistit těhotenství provedením testu. Hladina hCG by se měla neustále zvyšovat, a pokud je zaznamenáno její vyblednutí, plod nebyl životaschopný a zemřel.
 • Pro protein alfa-fetoprotein - s jeho pomocí je možné identifikovat chromozomální patologie plodu, pokud existují.
 • Na estradiolu - tento screening je předepsán ženám, které měly potraty. Koncentrace tohoto sekrečního prvku vám umožní zjistit stav placenty a přítomnost hrozby potratu..

Na základě výsledků všech výše uvedených studií bude gynekologka schopna dospět k závěru o průběhu těhotenství v této fázi.

13. týden těhotenství: strava

Každá budoucí matka ví, že její dítě dostává ze svého těla vše potřebné pro růst a vývoj. Proto by výživa ve 13 týdnech těhotenství měla být vyvážená, zdravá a přirozená. Díky této pomoci bude plod schopen normálně růst a vyvíjet se a vyvarovat se vývoje mnoha závažných patologií. Z tohoto důvodu by žena měla tento faktor vzít v úvahu při sestavování své stravy..

Odborníci na výživu doporučují těhotným ženám, aby sestavily své menu podle schématu správné výživy. Mělo by jít pouze o přírodní produkty zastoupené zelení, obilovinami, ořechy, zeleninou, libovým masem a rybami, ovocem a mléčnými výrobky. Rovněž bude nutné doplnit stravu otrubami, řepou, šťouchanou zeleninou a mořskými řasami. Alkohol, káva a silný čaj by měly být zcela odstraněny..

Doporučení na období 13 týdnů těhotenství

V období třinácti týdnů by nastávající matka měla dodržovat následující doporučení:

 • Používejte pohodlnou obuv a mateřské oblečení. Zvláštní pozornost by měla být věnována oblasti břicha, neměla by být sevřena, a proto by z vašeho šatníku měly být dočasně vyloučeny pevné džíny a šaty. Totéž platí pro prádlo. Potřeba jít do sbírek pro nastávající matky;
 • Vyvarujte se stresu a negativity. Protože dítě už slyší hlas mámy a reaguje na zvuky, neměla by být nervózní a křičet. Měli byste komunikovat pouze na pozitivní témata a co nejčastěji poslouchat klidnou, krásnou a melodickou klasickou hudbu;
 • Posilujte obranyschopnost těla. Posílení imunitního systému je nezbytné k ochraně vašeho těla před infekcemi. K tomu si umyjte ruce po chůzi, trávte čas na čerstvém vzduchu, relaxujte více, vyhýbejte se velkým davům a užívejte vitamínové komplexy;
 • Neléčte sami. Pokud se budoucí matka ocitne v podezřelých příznacích, měla by vyhledat lékařskou pomoc, protože samoléčení může poškodit plod nebo dokonce způsobit potrat..

Měli byste se také přihlásit do kurzů pro nastávající matky. Dozvíte se o nich na prenatální klinice nebo u předního gynekologa.

Sex ve 13 týdnech těhotenství

Pohlaví po 13 týdnech těhotenství je osobní záležitost, kterou by pár měl vzájemně odsoudit. Pokud porod plodu probíhá normálně a nejsou kontraindikace, pak gynekologové připouštějí intimní život.

Pokud byla během prvního trimestru stanovena řada omezení z důvodu hormonální nerovnováhy a možné hrozby potratu, nyní chybí. Budoucí matka je již s dítětem plně zvyklá na „sousedství“, a proto sex již nebude působit negativně, jako tomu bylo dříve.

Pokud však lékař stanovil omezení nebo vůbec zakázal intimní život, měl by být vyloučen, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte..

Závěr

13. týden těhotenství je odpovědnou a důležitou fází pro nastávající matku i dítě. Během tohoto období byste měli navštěvovat plánované recepce na prenatální klinice, jíst správně, vyhýbat se negativitě a samozřejmě si užívat pocity bezprostředního mateřství, potom celé těhotenství hladce přejde a narodí se zdravé malé dítě.

13. týden těhotenství: pocity toho, co se děje s dítětem

Od 12. týdne uplynula třetina těhotenství - jeho nejobtížnější první trimestr. Bylo doprovázeno psychologickými hormonálními změnami v těle ženy a toxikózou. Dorazil 13. týden těhotenství - začátek 2. trimestru. Pojďme mluvit o vlastnostech tohoto důležitého týdne: žena je potřebuje znát, aby se chovala správně.

Foto: Baby se mění ve druhém trimestru. Video / WebMD. - Režim přístupu: webmd.com/baby/pregnancy-timeline/video/second-trimester-changes

13 týdnů těhotenství: pocity budoucí matky

Druhý trimestr, kdy uplynulo prvních 12–13 týdnů těhotenství, je pro mnoho žen dlouho očekávaným obdobím. Těšili se na konec bolestivé toxikózy a doufali ve zlepšení. Nyní je konečně tělo zvyklé na nové hormonální pozadí, nevolnost, zvracení, závratě obvykle přestanou.

Zanechaly se také zkušenosti z prvních měsíců: 13 porodnických týdnů těhotenství zůstává v nebezpečí potratu. Konečně může žena odpočívat a jen si užívat svého stavu - očekávat dítě, pozorovat změny v těle a pocity ve 13 týdnech těhotenství.

Na recepci v osobní konverzaci vám lékař řekne, jaké změny v těle vám přinesou třináctý týden těhotenství. Pokud neexistují žádné komplikace, těhotenství pokračuje normálně, 13 týdnů bude charakterizováno těmito změnami:

 • Děloha začne rychle růst..

V břišní dutině se zvedne výš a vytlačí další vnitřní orgány. Během této doby, kdy nastal 13. týden těhotenství, se břicho napne, žena cítí svalové napětí. Ale žaludek sám o 13 týdnech se teprve začíná zvětšovat a kroužit. Pod pupkem se může objevit tmavý svislý proužek, ale po narození zmizí.

 • Těhotenství 13 týdnů ovlivní stav prsu.

Pokračuje v plnění, může se objevit bradavky. Začíná se produkovat v kolostra, prs se připravuje na krmení dítěte.

Ale i při bolestivých pocitech moji kolegové lékaři nedoporučují masáž, natož hnětení hrudníku, protože to může způsobit zvýšení tónu dělohy. Na hrudi se mohou objevit tmavé pigmentové skvrny - nebuďte jimi znepokojeni, po porodu vše proběhne.

 • Při březosti 13 týdnů může být hojnější.

Normálně jsou bezbarvé nebo mírně mléčně zbarvené, neměly by mít štiplavý zápach. Pokud se něco liší od normy - nezdržujte návštěvu svého lékaře.

 • Na začátku druhého trimestru, ve 13 týdnech těhotenství, může chuť k jídlu dramaticky vzrůst.

Nyní nevolnost prošla, můžete se vrátit k normální stravě, diverzifikovat své menu, ale nenechte se unést, aby nedošlo k dramatickému přibírání na váze.

Obecně platí, že 13. týden je klidnější: nepohodlí zůstalo, až do závažnosti posledních týdnů došlo k oddechnutí.

13. týden těhotenství: co se stane dítěti

Obavy z prvního období pominuly, nyní rodiče stále častěji přemýšlejí o dítěti - co už je? Je známo, že velikost plodu ve 13 týdnech dosahuje 7–8 cm, jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 15 do 25 g. Tělo se stává úměrnějším, i když hlava stále převládá a je polovinou těla. Nyní však rychle poroste a proporce se změní.

Co se děje ve 13 týdnech těhotenství s dítětem, je důležité, aby to nastávající matka věděla. Do této doby se vytvoří základy všech hlavních orgánů:

 • Kostní systém: tvoří se hlavy, žebra, kliky, nohy, prsty rukou a chodidel. Objevují se klouby - ohýbají se paže a nohy. Na ultrazvuku můžete někdy vidět, že dítě saje prst - objeví se sání reflex. Jak se plod během tohoto období mění, můžete sledovat video na lékařském portálu WebMD.
 • Trávicí systém začíná fungovat: pankreas produkuje inzulín, játra produkují žluč a ledviny vylučují moč. A srdce je již schopné pumpovat krev.
 • Na mozku se objevují tenké drážky - budoucí gyrus.
 • Tvář dítěte se již vytvořila, svaly fungují, může se mračit, zívnout. Vznikne pigment a dříve bezbarvé vlasy získají určitou barvu.
 • Jsou pozorovány nepravidelné respirační pohyby, při kterých je amniotická tekutina vtahována a vyhozena. Toto dítě se „učí“ dýchat.
 • Od početí uplyne 12–13 týdnů - u plodu se tvoří pohlavní orgány. Chlapci mají penis, prostata začíná produkovat hormon. Vaječníky sestupují, ale ženské hormony se vylučují později.

Obecně je během tohoto období plod v bezpečnější poloze. Jeho pohyby jsou chaotické a jeho matka ještě není vnímána. A v mé praxi se objevil případ, kdy se těhotná žena, která necítila pohyby plodu, obávala: je všechno v pořádku s nenarozeným dítětem. Uklidnil jsem ženu a vše podrobně vysvětlil.

Plod již může slyšet zvuky, vůně, změny teploty, osvětlení. Odborníci se domnívají, že je to nejpříznivější čas začít mluvit s vaším dítětem.

13 týdnů těhotenství: možné problémy, ultrazvuk, výzkum

Ve druhém trimestru se nastávající matka potýká s novými problémy:

 • Může se objevit periodická bolest v podbřišku, která obvykle již neohrožuje potrat. Těhotenství je 13 týdnů, žaludek začíná růst, svaly dělohy jsou napnuté. Jedná se o přirozený proces, ale pokud je bolest častá, dlouhá, těžká, nezdržujte návštěvu u lékaře.
 • Žena se začíná obávat bolestivosti nohou, lýtkových svalů, mění se držení těla a chůze, překonávání dlouhých vzdáleností je obtížné. WebMD píše o problémech se zády v tomto období..
 • Může se objevit bolest v žaludku, pálení žáhy, nadýmání v důsledku zvýšené tvorby plynu. Dalším problémem tohoto období je zácpa..
 • U těhotných žen může být tělesná teplota mírně zvýšena - 37–37,5 ° С, ale pokud se náhle stane 38 ° С - to je důvod k obavám.
 • Jsou pozorovány diferenční tlaky. Častěji se snižuje, z čehož žena pociťuje slabost, únavu. Ale často neočekávané zvýšení tlaku. V každém případě doporučujeme tyto změny prodiskutovat se svým lékařem..
 • V zajímavém postavení oslabuje imunita ženy, pak se tělo s houbou nezvládne - může se objevit drozd. Pokud se výtok stal hojným, sraženým, objevilo se svědění - nemůžete sami medikovat, abyste nepoškodili plod. Jak se stav imunitního systému odráží na jiných orgánech, si můžete přečíst v článku.
 • Během tohoto období může dojít ke krvácení. Jejich příčinou může být mechanické poškození, nepružné cévy, placentární narušení. V žádném případě neignorujte ani drobné špinění. Obvykle poskytuje ošetření včasný výsledek. Moderní principy krvácivé terapie zdůraznil ve své práci N.K. Tetruashvili a V.M. Sidelnikova.

Mezi 10 a 14 týdny těhotenství je obvykle předepsáno první ultrazvukové vyšetření. Je optimální provádět ultrazvuk po 13 týdnech, protože tvar plodu, jeho pohyb jsou již jasně viditelné, s dobrou polohou můžete určit pohlaví dítěte. Ultrazvuková relace současně ukáže stav dělohy, placenta.

Co je velmi důležité pro další průběh těhotenství - v této fázi je již možné určit problémy vývoje plodu, případné vady. Jak je to důležité? Vědci z Rostovské lékařské fakulty vyšetřovali.

Na začátku druhého trimestru je předepsáno rutinní vyšetření:

 • Klinická analýza krve a moči k určení celkového stavu těhotné ženy.
 • Analýza chromozomálních abnormalit.
 • Pokud měla žena potraty před tímto těhotenstvím nebo existuje-li nyní taková hrozba, bude jí předepsána analýza na estradiol.

Přestože je těhotenství ve druhém trimestru klidnější, nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého gynekologa.

13. týden těhotenství: doporučení

Jak praxe dokazuje, pozorný přístup ženy k sobě, péče o blízké pomůže vyrovnat se s novými problémy:

 • Jiný přístup vyžaduje výživu.

Musí se vzdát silných tonických nápojů, zejména kávy. Opírejte se více o ovoce, zeleninu, ořechy, zelení. Je lepší odmítnout luštěniny, černý chléb a čerstvé zelí: zvýší tvorbu plynu ve střevech. Kefír, řepa, odvar sušených meruněk pomůže zbavit se zácpy, ale nemůžete vzít projímadlo.

V mé praxi se objevil případ, kdy žena začala brát ricinový olej v důsledku těžké zácpy, a potom bylo její těhotenství sotva možné zachránit v nemocnici.

 • V jídle, s dobrou chutí k jídlu, se stále omezte, abyste nezvýšili váhu.

To mimo jiné ohrožuje strie na stehnech a břiše. Aby se jim zabránilo, doporučuji, aby moji pacienti začali používat protahovací krémy.

 • Je čas postarat se o speciální spodní prádlo a oblečení, neměli by omezovat pohyb, tahat výkrmný pas a žaludek.
 • Potřebujete další boty.

Pokud jste nosili vysoké podpatky, nyní je vzdejte: zvyšují zátěž na zádech. Vaše pozice se mění, těžiště se mění, což vyžaduje pohodlnou a stabilní obuv.

 • Odpočiňte si v dobře větrané místnosti, pohodlné podmínky přispívají k dobrému spánku, zmírňují bolesti hlavy.
 • Vnitřní vztahy během tohoto období nejsou lékem zakázány, pokud těhotenství pokračuje bez komplikací.
 • V chladném čase se snažte neochladit, vyhnout se přeplněným místům pro procházky, aby nedošlo ke zvednutí SARS. Ale pokud stále onemocníte, pamatujte, že nachlazení těhotných žen je léčeno zvláštním způsobem, ne všechny léky, které mohou užívat.

Nezapomeňte, že ve druhém trimestru vaše dítě už slyší, cítí vaši náladu. Snažte se být méně nervózní, vyrovnejte se se špatnou náladou, nekřičte, nebuďte naštvaní. Poslouchejte příjemnou hudbu, sledujte klidné filmy, čtěte dobré knihy, začněte komunikovat se zázrakem, který ve vás roste. Potom se dítě bude vyvíjet správně a hned po jeho narození vás pozná.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Nahamchen L.G. Stav imunitního systému u žen ve druhém trimestru těhotenství // Bulletin fyziologie a respirační patologie. - 2017. - Vydání. 66. - S. 1-6.
 2. Pertseva G.M., Borshcheva A.A. Ultrazvuková diagnostika malformací plodu // Lékařský bulletin jižního Ruska. - 2013. - Ne. 3. - S. 69–72.
 3. Tetraushvili N.K., Sidelnikova V.M. Moderní principy krvácení v prvním a druhém trimestru těhotenství // Žurnál porodnictví a ženských nemocí. - 2007. - Vydání. 2. - S. 84–90.
 4. Dítě se mění ve druhém trimestru. Video // WebMD. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/pregnancy-timeline/video/second-trimester-changes
 5. Traci C. Johnson. Jsou bolesti zad normální během druhého trimestru těhotenství? // WebMD. - 2018. - 4. srpna. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/qa/is-backache-normal-during-the-second-trimester-of-pregnancy

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti