Hlavní Bolest

Poporodní zotavení

Poslední aktualizace: 30/04/2020

Obsah článku

Během porodu je ženské tělo podrobeno vážnému testu, který nemůže ovlivnit její zdraví. Změny ovlivňují především orgány reprodukčního systému - dělohy a pohlavní ústrojí.

Kde začít zotavovat po porodu?

Obnovení těla po porodu se nazývá období po porodu. Jeho minimální doba trvání je 40–42 dní, ale v některých případech může proces obnovy trvat déle. Během této doby se ženské tělo přizpůsobí svému novému stavu: děloha, vagina a další genitální orgány procházejí procesem involuce (reverzní vývoj), mléčné žlázy se mění při krmení, dochází ke změnám v procesu produkce hormonů, svaly a kůže získávají prenatální tón, obraz je obnoven menstruační cyklus obnovuje čas.

Je důležité věnovat pozornost nejen dítěti, ale také svému vlastnímu fyzickému a psychickému zdraví.

Pokud jste během těhotenství přibírali na váze, která po porodu nezmizela, a znepokojuje vás také otázka „jak odstranit žaludek a strie?“ Je vhodné provádět proveditelná tělesná cvičení nebo gymnastiku. Je však třeba mít na paměti, že aerobik, jóga a další sporty mohou být obnoveny nejdříve 2 měsíce po narození dítěte. Pokud v průběhu porodu byla císařská řez a v důsledku toho byly umístěny stehy, je lepší diskutovat o zahájení sportu s lékařem. Při normálním procesu zotavení po císařském řezu mohou být realizovatelná tělesná cvičení zahájena stejným způsobem jako po normálním porodu - tj. 2 měsíce po narození dítěte. Pokud je zotavení pomalé, bude muset být sport odložen na delší dobu - až o několik měsíců nebo šest měsíců.

Období po porodu může někdy trvat 6–12 měsíců. Obvykle se to děje v případech, kdy je ženské tělo vyčerpané, její ledviny, bolení dolní části zad, exacerbace chronických onemocnění nebo vážný stres, může jí bolet hlava. Pokud je proces návratu do prenatálního stavu opožděn, doporučuje se o tom informovat lékaře: mohou existovat endokrinní nebo jiné systémové poruchy, které vyžadují kvalifikovanou léčbu.

Fyzické a hormonální vaginální zotavení po porodu

Vzhledem ke změnám v hormonálním pozadí způsobeným těhotenstvím a porodem si mnoho žen stěžuje na nepohodlí a sucho ve vagíně po porodu a u některých žen po porodu také začnou trpět hemoroidy. Pokud se s tímto problémem setkáte, nezapomeňte jej nahlásit svému lékaři. Provede vyšetření, odebere výtěr z vagíny k vyšetření a na základě obdržených informací předepíše vhodné ošetření.

Ve většině případů se sám odrazí. Pokud gynekolog nezjistí závažná porušení, můžete se omezit na zvlhčení stěn vagíny speciálními prostředky - například gel na zvlhčení Ginokomfort.

Někdy však může svědit svědění a nepohodlí po narození dítěte - další problém - porušení poměru užitečných, patogenních a podmíněně patogenních mikroorganismů, které obývají vagínu. Příčinou dysbakteriózy (Dysbakterióza) v poporodním období může být obecné snížení obranyschopnosti těla způsobené těžkým těhotenstvím, komplikacemi při porodu, potřebou léčby antibiotiky a nedodržováním pravidel intimní hygieny..

Pokud zjistíte neobvyklý vaginální výtok, který se liší od normální barvy, vůně a textury, informujte svého lékaře, protože to mohou být příznaky vaginální dysbiózy. Na základě vyšetření a výsledků laboratorních testů vybere gynekolog nezbytná léčiva, případně také vitaminy a vitamínové komplexy, k obnovení vaginální mikroflóry po porodu, kterou lze bezpečně odebrat v období po porodu a během laktace (Lactatio).

Jak obnovit vaginální mikroflóru po porodu?

Obvykle jsou pro jeho normalizaci předepsány léky zaměřené na řešení následujících problémů:

 • Inhibice aktivity a snížení počtu podmíněně patogenní a patogenní mikroflóry.
 • Vytváření příznivých podmínek pro normalizaci úrovně prospěšných mikroorganismů.
 • Zvýšená lokální vaginální imunita.

K eliminaci příznaků poruchy mikroflóry v poporodní periodě lze také použít regenerační intimní gel Ginocomfort. Jeho působení je zaměřeno na normalizaci vaginální mikroflóry a udržení normální úrovně kyselosti, při které je zastaven vývoj patogenní mikroflóry. Výplňový gel „Ginokomfort“ také odstraní nepohodlí způsobené dysbiózou - svědění, pálení a podráždění sliznice, zvlhčení a ochrana.

Samostatně stojí za zmínku, že intimní zotavení po porodu zahrnuje nejen boj proti suchu a normalizaci vaginální flóry, ale také postupné odstranění napínání stěn vagíny, návrat k jejich předchozímu tónu. Za tímto účelem může žena provádět speciální cvičení, podstoupit fyzioterapeutické procedury a ve zvláště obtížných případech se uchýlit k chirurgické plastické chirurgii vagíny.

Intimní gely po porodu

Pro odstranění nepohodlí a urychlení procesu zotavení v období po porodu se doporučuje používat speciální zvlhčovače, které pomáhají hojit mikrotraumy a praskliny, zvyšují elasticitu vaginálních stěn a pomáhají vyrovnat se s nepohodlím. Například intimní gel „Ginokomfort“ zvlhčující účinně zvládne tyto úkoly. Může být také použit jako lubrikant k odstranění nepříjemných pocitů, které se mohou při intimitě zpočátku trápit. Hydratační gel Ginokomfort je bezpečný k použití během kojení a dokonce i během těhotenství.

Díky vyváženému složení, včetně panthenolu, bisabololu, heřmánku a slézových extraktů, podporuje tento prostředek účinnou hydrataci a regeneraci vaginální sliznice, bojuje proti suchu, svědění a podráždění a má uklidňující, zklidňující a protizánětlivý účinek..

Příznivý účinek tohoto přípravku na zdraví žen byl klinicky studován na katedře dermatovenerologie u kliniky Státní lékařské univerzity v Petrohradě. Acad. I.P. Pavlova. Klinické studie provedl vedoucí oddělení E.V. Sokolovský a docent prof. Ignatovsky A.V. Během testování bylo zjištěno, že je dobře snášen pacienty, nezpůsobuje alergie a má výrazný zvlhčující účinek..

VERTEX nenese odpovědnost za přesnost informací uvedených v tomto videoklipu. Zdroj - televizní rodina

Posílení svalové síly u žen v období po porodu pomocí tělesné kultury zlepšující zdraví. Kuleshova N.A. // dis. Cand. ped vědy. - M. - 2007. - S. 115.

Tělesná výchova během těhotenství a poporodní období. Yagunov S.A. // L.: Medgiz. - 1959. - S. 46.

Jak obnovit postavu po porodu

Nejprve si povíme o načasování zotavení. Všechno je velmi individuální a do značné míry závisí na vaší úrovni aktivity před těhotenstvím a přítomnosti (nebo nepřítomnosti) aktivit v těchto devíti měsících. V ideálním případě by měl být před těhotenstvím i během těhotenství zachován aktivní životní styl, pokud neexistují žádné lékařské kontraindikace. Trvám na tom, že není možné požadovat od těla po porodu to, co neexistovalo před těhotenstvím.

Existují určité univerzální podmínky pro zotavení.

U přirozených narození je úplné zotavení přibližně 9 měsíců. Kojení může být menší nebo více v závislosti na hormonálním pozadí.

Pro císařský řez je toto období rok. A pak, pokud všechno jde hladce.

Pokud tedy vaše bříško „neodejde“ za tři nebo čtyři měsíce po narození, neodstraňujte jej prosím.

Existuje mnoho způsobů, jak tento proces urychlit. Budeme uvažovat pouze o několika.

Metoda 1. Cvičení

Skvělý způsob v kombinaci s protahováním (protahování) a lehkou stravou - je neuvěřitelně užitečný. Nezapomeňte však, že během kojení nemůžete tělu dostat hodně stresu, protože toxiny, které se uvolňují během cvičení, se vylučují tekutinami a mateřské mléko bohužel není výjimkou. Při intenzivním sportu tělo navíc při kojení ztrácí takovou tekutinu. Proto by na začátku tříd mělo být velmi elegantní.

Doporučuji stále v porodnici, aby se fyzická cvičení prováděla alespoň 15 minut denně. Ať už je to zvedání nohou ležících v posteli nebo chůze se sezením, ale náklad by měl být.

V prvním měsíci po narození se doporučují tři přístupy po dobu pěti až sedmi minut (ale až po ukončení poporodní hemoragie).

DŮLEŽITÉ: cvičení by nemělo bolet!

Po porodu se pokuste pokud možno vyhnout bolesti..

Soubor cvičení po porodu

Z náchylné pozice:

 • Výchozí pozice - leží na zádech. Nohy jsou ohnuté na kolenou. Ruce podél těla. Odtrháváme pánev z podlahy. 5-7 opakování.
 • Výchozí pozice - ležící na podlaze. Nohy jsou ohnuté na kolenou. Ruce podél těla. Odtrhneme pánev z podlahy a střídavě zvedneme narovnanou nohu co nejvýše. 7-10 opakování.
 • Z polohy na zádech se rovná noha zvedá. 10-15 opakování.

Fitball cvičení:

 • Sedí na kouli, nohy na podlaze, rolovat tam a zpět, vlevo a vpravo.
 • Uchopte kouli mezi boky a stěnou. Děláme dřepy, válíme míčkem mezi zády a stěnou.
 • Z polohy na zádech, držte míč mezi nohama, zvedněte jej a zvedněte jej z nohou rukama. Dále projdeme v obráceném pořadí.

Nezapomeňte na cvičení Kegel a zotavení půjde mnohem rychleji.

DŮLEŽITÉ: v prvním případě po porodu nemůžete provádět cvičení v poloze koleno-loket. Tato situace v kombinaci s cvičením může způsobit vzduchovou embolii (tvorba vzduchových bublin v místě připojení placenty)!

Metoda 2. Koupel, masáž

Lázeňský dům je jasně zakázán až do zastavení krvácení po porodu. A před první návštěvou po koupeli ve vaně nebo sauně doporučujeme poraďte se se svým gynekologem.

Také při masáži musíte být velmi opatrní. Masáž nohou, paží, zad a hlavy je úžasná a prospěšná, zejména pro matky s dětmi. Masáž uvolňuje stres a celkový stres. Ale s žaludkem musíte být opatrní, protože zvýšený krevní oběh může způsobit krvácení.

Metoda 3. Balení

Všechno je zde velmi komplikované. V prvních měsících po císařském řezu - rozhodně ne. Pokud je kojení možné, ale opatrně. Za prvé, aplikované látky, jako je čokoláda, řasy a pepř, na kůži poškozené strií mohou způsobit podráždění. Za druhé, i když neexistují strie, mohou tyto látky vyvolat alergie, což je také nepříjemné po porodu..

Nepochybnou výhodou tohoto postupu je odpočinek a relaxace matky po porodu. Pokud není alergie, zabalení zlepší stav pokožky..

Pro úspěšný a harmonický návrat k bývalým formám je nutné za každou cenu odpočívat. Pokud nemůžete dostatek spánku v noci - jděte spát mezi krmením dítěte během dne. Nejprve je lepší svěřit domácí práce otci nebo babičce. A obecně nikdo nezemřel na vyžehlené ložní prádlo a ponožky a nikdo z nás nepotřebuje poporodní depresi.

Nezapomeňte pít a jíst pětkrát denně po porcích nejvýše 150-200 gramů, ať už je to kaše, polévka, cereálie, dušené maso, zelenina. Frakční příjem potravy v kombinaci s pravidelnou fyzickou aktivitou, odpočinkem a kojením vrátí vaši postavu dříve než stres a strava.

Základní pravidla pro fyzické zotavení po porodu

Po návratu z nemocnice je každá žena odhodlána vyvinout veškeré úsilí, aby vychovala zdravé a šťastné dítě. Nezapomeňte však na tak důležitou součást štěstí dětí, jako jsou zdraví a šťastní rodiče. Péče o vaše zdraví, morální a fyzické, je jedním z nejdůležitějších úkolů mladé matky.

Jak zahájit zotavení po porodu

Méně než měsíc po narození se začneme rozzlobit a naštvat na všechno kolem nás, včetně drahých drobků. Na vině je hromadění stresu, únava z neobvyklých zátěží a neschopnost relaxovat v přítomnosti dítěte. V takových okamžicích je prostě fyzicky nutné udělat něco jiného, ​​co nesouvisí s domem a zvláště s samotným dítětem. Fitness nebo gymnastika je pro to ideální..

 • klidně a vědoměji přijímat obtíže, s nimiž se setkáte v roli mladé matky;
 • zlepšit vaše emocionální zázemí jak díky racionální fyzické aktivitě a produkci, pozitivním hormonům endorfinů, tak díky příjemné společnosti (stejné mladé matky);
 • vraťte své tělo do stavu „před těhotenství“ rychleji a možná ho vylepšete;
 • obnovit svaly a rychle obnovit jejich citlivost, která je důležitá pro váš intimní život - hledejte fitness klub, kde jsou speciální poporodní zotavovací programy.

Fitness po porodu je obvykle vzdělávací program zaměřený na výcvik mladé matky, a to jak z hlediska zotavení po porodu, tak i pro celkový trénink těla.

Tyto třídy berou v úvahu omezení fyzických schopností, které vznikají v důsledku narození v minulosti (a čím kratší je termín po narození, tím relevantnější je) spojené s možným kojením a změnami hormonálních hladin..

Vhodné je také poporodní pilates nebo jógový komplex, protože třídy v obecných skupinách ještě nejsou pro vás. Koneckonců cvičení zaměřená na protažení některých svalových skupin v období po porodu se nedoporučují, potřebují rytmickou kompresní relaxaci. S velkou pravděpodobností vám břišní cvičení nebudou vyhovovat - nedoporučuje se ani stisknout hrudník.

Kromě toho dobré poporodní zotavení nebo poporodní fitness programy zahrnují speciální cvičení určená k obnově intimních svalů (například Kegelova cvičení).

Kde a kdy dělat po porodu

Samozřejmě je pro každého velmi výhodné, když je kojící matka s prsy plnými mlékem vždy vedle dítěte a ona „bojuje“, pokud dítě začne jednat. Ale 2 hodiny 2krát týdně, můžete zkusit a být trpěliví, abyste mamince umožnili dostat se do klubu, cvičit a vrátit se domů. Vaši blízcí by měli pochopit, že tyto činnosti obnovují a zlepšují vaše tělo a psychiku, dávají vám dobrou náladu, což má příznivý vliv na stav dítěte a na pohodu v rodině.

Vy a celá vaše rodina získáte mnohem více výhod, pokud tyto třídy navštěvujete ve speciálním klubu, než aby zůstali doma, čímž poskytujete duchovní pohodlí všem kromě vás. Věř mi - tyhle třídy si zasloužíš!

Vy sami samozřejmě budete moci provést vhodnou sadu cvičení doma, z nichž je jich tolik. Koneckonců, můžete studovat doma ve vhodném čase, aniž byste šli kamkoli a nic utráceli.

Ale pokud to víte:

 • vaše nadšení nestačí na krátkou dobu;
 • doma vás neustále vyrušují jak domácí, tak domácí práce;
 • organizovat a věnovat se 40-50 minut (nebo alespoň 20 minut) na hodiny denně - je obtížné, je lepší se klamat, ale říct svému manželovi o dalších výhodách tříd a upřímně se s ním dohodnout na vzájemné pomoci. Začněte konverzovat například s příběhem o výhodách cvičení Kegel a váš manžel si bezpochyby uvědomí potřebu vašich lekcí.

Dělat cvičení doma

Pokud se stále rozhodnete cvičit doma, je důležité dodržovat dva důležité principy:

 • zvolit správnou sadu cvičení (nezbytná cvičení ve správném pořadí);
 • Nezapomeňte do programu zahrnout cvičení Kegel (zaměřená na trénink svalů vagíny).

Principy výběru cvičení pro třídy jsou následující

Zahřát se

Začněte vždy zahříváním, nezapomeňte na klouby. Toto je základní pravidlo zachování mládí a zdraví: pokud tělo není připravené, pak nejen výrazně snižujeme efektivitu tréninku a zvyšujeme následný možný bolestivý syndrom, ale můžeme si také ublížit (například sevřením nervu). Zhluboka se nadechli, natáhli, otřeli klouby zápěstí, lokty, ramena, zkroucili chodidla různými směry, třeli kolena - to je minimum pro začátek. Nezapomeňte na biologicky aktivní body na tváři, uších, chrámech, šíji. Trvá to 3 až 5 minut a dodává mu spoustu vitality a zdraví.

Základní trénink

 1. Začněte s obecným tréninkem shora dolů: od hlavy a krku po nohy. Tento přístup je fyziologičtější než náhodný soubor cvičení..
 2. Nejprve se pokuste vybrat malou sadu cvičení pro domov (ne více než 20-25 minut) - takže pro vás bude snazší najít si na něj čas a zvyknout si na to systematicky. Poté můžete svůj osobní set komplikovat.
 3. Nesnažte se dělat mnoho přístupů, je lepší provádět cvičení méně, ale správně. Proto je velmi důležité porozumět podrobnostem cvičení, aby bylo dosaženo vyšší účinnosti..

Váš základní tělocvičný komplex by měl zahrnovat:

 1. Blok cvičení na horním ramenním pásku (úhledně s výběrem a provedením, aby nedošlo k poškození)
  páteř!).
 2. Na lisu (horní, dolní, boční).
 3. Posílení páteře (ale ne ležící zcela na břiše, protože nemůžete stisknout hrudník).
 4. Posílení svalů hýždí, bočních a vnitřních stehen.

Protahování

A vždy na konci lekce - úsek. Je velmi dobré zahrnout cvičení „kočka“ do posledního bloku: klečení, ruce spočívající na podlaze (ruce pod rameny, lokty rovné): natahujeme krk a hlavu dopředu a nahoru, ohýbáme záda, tlačíme hýždě dozadu a nahoru; pak jemně spusťte hlavu, zaklente záda nahoru a posuňte hýždě dopředu. 3-4 takové přístupy.

Speciální fitness

Obvykle lze fitness programy po porodu nebo po porodu získat od 1 měsíce po přirozeném porodu a od 3 měsíců po císařském řezu nebo porodu s komplikacemi. Pokud však po porodu uplynulo velmi málo času nebo došlo k porodu se závažnými komplikacemi vyžadujícími pozornost odborníků, měli byste po propuštění z nemocnice konzultovat gynekologa, pokud můžete zahájit výuku.

Posílení vnitřních svalů po porodu

Cvičení Kegel lze provádět jak po obecném gymnastickém komplexu, tak odděleně od něj.

Tato cvičení zahrnují:

 • Pomalé mačkání: utáhněte intimní svaly, jako byste to zastavili močení; počítat pomalu na tři, odpočívat;
 • Zkraťte: napněte a uvolněte své vnitřní svaly co nejrychleji;
 • Vytáhněte: jemně zatlačte dolů, jako byste rodili nebo s židlí.

Poporodní výživa

Další klíčovou součástí zdravé matky je správná výživa, takže je tu dostatek mléka a matka se cítí dobře a neztrácí na váze. Celková výživa kojící ženy se zvyšuje o 10-15%, ale ne o 2-3krát.

Zde jsou základní principy výživy:

 1. Zlomková a častá jídla (5-6 jídel denně): 3 hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a 2-3 lehká jídla (kefír, jogurt, ovoce, sušené ovoce, tvaroh, zelenina, sendvič s rybami nebo masem atd.) P.).
 2. Pro účinné metabolické procesy je důležité dostatečné množství čisté pitné vody bez plynu (až do 2 litrů denně) mezi jídly, aby kůže nevysychala a aby bylo dost mléka. Pamatujte, že všechny nápoje kromě vody (šťávy, ovocné nápoje, nápoje, čaje s cukrem atd.) Jsou z hlediska těla jídlo. A potřebujete vodu. Pak bude všechno zdravé z potravy lépe vstřebáno a poskytne vašemu dítěti kompletní stravu.
 3. Poslední jídlo je do 19:00 (i když spíte v 1 hodinu ráno), pokud opravdu chcete jíst, můžete pít kefír, neslazený bylinkový čaj nebo jíst zeleninový salát bez obvazu.
 4. Nemůžete chytit oběd ani jiné jídlo s ovocem nebo sladkostí. Ovoce lze jíst 30-40 minut nebo více před jídlem nebo 2-3 hodiny po jídle. Takže se sladkostí je jen musíte pokusit použít co nejméně - vy a vaše dítě vůbec nepotřebujete cukr.
 5. Povinnými prvky stravy mladé matky jsou komplexní uhlohydráty (cereálie, těstoviny z tvrdé pšenice, obilný chléb) a bílkoviny (maso, drůbež, ryby, tvaroh, sýr, mléčné výrobky).
 6. Vápník - právě teď to hodně potřebujete. A většina vápníku není v tvarohu, jak se běžně věří, ale v tvrdém sýru, jako je parmazán, v sezamu a kopru. A pokud berete vitamíny s vápníkem, je lepší je pít s kefírem nebo čajem s mlékem nebo si vzít spolu s tvarohem nebo sýrem.

A další důležitý bod - možná alergie na jídlo u vašeho dítěte. I když ve vaší rodině nemáte alergie a vaše dítě nevylije z konzumace 2 pomerančů v řadě, zkuste nezneužívat produkty s vysokou alergickou zátěží, jako je čokoláda, sladkosti se smetanou, citrusové plody atd. Pokud vaše dítě se vysype, musíte se poradit s alergologem a vést si diář s jídlem.

Často se stává, že alergická reakce dítěte na produkt, na který si nevzpomenete (například ovesná kaše), a matka, aniž by to sledovala, vylučuje ze stravy mnoho dalších užitečných potravin (ryby, vejce) a kaše pravidelně pokračuje tady je. Problém s dermatitidou tedy není vyřešen a matka zavádí zbytečná omezení, která nemohla být.

Poporodní nutriční video

Plný odpočinek

A dalším důležitým bodem pro normální poporodní regeneraci je zdravý spánek. Samozřejmě to zní vtipně, ale je to tak. Často si stěžujeme, že se dítě probudí 5-7krát za noc a jak může člověk usnout? Ale přiznejte si, kdy jdete do postele? Ve 22:00, ve 12 nebo 2 noci?

Nejdůležitější čas pro spánek k obnovení těla je od 23,00 do 2,00, a během této doby musíte spát, ne sedět na internetu nebo dělat zbytek. I když vás dítě probudí - nakrmte se a znovu spejte. A zbývající věci uděláte zítra - protože zítra, vy, kteří jste dobře spali, budete určitě mít čas a sílu pro ně!

Poporodní zotavení - kde začít tento proces

Po porodu se každá matka vrhne do cyklu péče o dítě, zavede kojení. Ale dříve nebo později, v hormonálně kontrolovaném vědomí ženy, přichází myšlenka: co se děje mému vlastnímu tělu, když je těhotenství pozadu. Jak je zotavení z porodu a kde začít první?

O tom, jak se rychle zotavit po porodu, vrátit předchozí číslo do normálu, stanovit laktaci, rozumíme tomuto článku.

Co se stane tělu v prvních dnech po narození

Žena tráví první 3-4 dny po porodu na porodním oddělení. Zdravotnický personál porodnice pečlivě sleduje stav mladé matky. Ošetřuje se stehy na perineu, pokud byly vyrobeny během porodu, zkontrolována, jak je snížena děloha, a monitoruje se poporodní výtok. Invazní proces je zvláště intenzivní během prvních 3 dnů po narození. Co se stane s tělem v tuto chvíli?

Rozkrokové stehy

Pokud taková potřeba vznikla během porodu, musel lékař provést epiziotomii. Po narození placenty se porodník šije na děložní hrdlo a perineum. Každý den ošetřuje poporodní sestra suturu dezinfekčním prostředkem a roztokem brilantní zeleně. Syntetické absorbovatelné stehy se používají k vazbě pitvaných tkání..

Šicí materiály na perineu se hojí v průměru do 10-14 dnů. Během této doby se nedoporučuje sezení. Budete muset krmit dítě ležící nebo stojící.

Během období hojení je velmi důležité dodržovat osobní hygienu: po každé návštěvě toalety omyjte teplou vodou, vyměňte těsnění nejméně každé 2 hodiny.

Poporodní propuštění

Po odchodu placenty zůstává otevřená rána v místě připojení placenty v děložní dutině. Krevní cévy, které během těhotenství spojily dělohu a placentu, jsou odmítnuty a jdou ven. Poporodní výboj se nazývá lochie. Jejich charakter, intenzita a barva se v průběhu času mění. Nejprve je to krvavý výboj, pak se stávají sliznatými, hnědými, jejich objem se každý den snižuje. Lochia obvykle končí 40 dní po narození.

Zatímco jsou v porodnici, lochia jde intenzivně a mladá matka by se měla předem zásobit speciálními poporodními polštářky a jednorázovými kalhotkami ze síťoviny pro fixaci polštářků. Přečtěte si více o propuštění po porodu v našem článku..

Laktace

Úspěšné kojení do značné míry závisí na správném začátku laktace. Je dobré, když matka je s dítětem v porodním oddělení. To jí dává příležitost navázat kontakt s dítětem a aplikovat jej na prsou na vyžádání. Pokud dítě často stimuluje prsa, pak laktační hormony spouštějí proces produkce mléka. První tři dny dítě dostane kolostrum, které je pro něj zvlášť cenné. Toto je tajemství mléčných žláz, které obsahují všechny potřebné živiny pro růst a tvorbu trávicího systému dítěte (více o kolostra v našem článku).

Po 3-4 dnech mléko nahradí kolostrum. První nával mléka může být docela silný. Ale to by nemělo vyděsit mladou matku. Jediné, co je v této chvíli třeba udělat, je dát dítěti střídavě prsa, a pokud je to nutné, mírně exprimovat mléko. Ale pouze na úlevu na hrudi, ale ne na devastaci. Přečtěte si více o základech kojení v našem článku..

Návrat do starého života

Obnova obrázku

V prvních několika měsících po porodu obvykle není čas přemýšlet o návratu předchozí postavy. Ano, a síla mladé matky je asi dost, že hlavní věci, které se starají o dítě a ekonomiku. Když ale první adaptace na novou realitu života pomine, žena se obvykle začne pečlivě zkoumat v zrcadle. A pak přijde rozhodnutí: je čas se spojit a dát postavu do pořádku.

Gynekologové doporučují zahájit cvičení nebo zdatnost nejdříve dva měsíce po přirozeném porodu a ne dříve než šest měsíců, pokud se jednalo o císařský řez. Do této doby je poporodní výboj ukončen a šev se po policajtu zahřeje. Ale od prvních dnů může maminka začít napínat svaly. A musíte začít posilováním vnitřních svalů pánevního dne. Cvičení Kegel se k tomu hodí. Podívejte se na lekci videa na našem webu.

Pro kojící matku je jednou z vhodných možností jóga. Cvičení tohoto systému hladce a jemně posilují svaly zad a abs. Vnitřní orgány jsou zpracovávány dýchacími cvičeními. O józe po porodu jsme psali zde.

Menstruační cyklus

Načasování zotavení z menstruačního cyklu závisí na tom, zda matka kojí. Pokud je dítě mateřské mléko, může první menstruace po porodu začít jeden rok a půl po narození. Laktační hormony oxytocin a prolaktin nedovolují dozrávat vajíčko, menstruační cyklus se neobnovuje, dokud není hladina prolaktinu vysoká. Toto pravidlo funguje, pokud je dítě na požádání krmeno mateřským mlékem..

Pokud matka nedojčí, může první menstruace začít ihned po ukončení přísavky.

Přečtěte si více o obnovení menstruačního cyklu v tomto článku..

Poporodní sex

Po narození dítěte se intimní vztah mezi manželem a manželkou nemění. Neexistuje žádná intimita v minulosti, protože se objevila třetí osoba. Oba milovaní a žádaní oba rodiče, ale stále třetí. Problém intimity po porodu je psychologický a fyzický problém..

Obnovení ženského těla po porodu trvá minimálně 2 měsíce. Lékaři doporučují před obnovením sexuální aktivity počkat na konec Lochie.

Nezapomeňte však na fyzickou a morální únavu žen po porodu, k nimž se přidává také hormonální restrukturalizace. Obtížné období, ale milující manžel s tím může pomoci. Jeho pozornost, zvláštní přístup a podpora mohou velmi usnadnit proces navracení ženy k bývalým intimním vztahům.

Video na téma intimních vztahů po porodu:

O tom, jak vrátit sexuální vztahy rodině po narození dítěte, jsme psali zde.

Poporodní zotavení závisí na obtížnosti těhotenství a porodu. Důležitou roli hraje, jak dobře byla žena připravena na narození dítěte. Proto by bylo užitečné, aby každá nastávající matka věděla předem, co ji čeká po narození dítěte.

Poporodní zotavení: jak dlouho trvá, kde začít

Průměrná doba po porodu je podle lékařů asi jeden a půl až dva měsíce. Během tohoto období, v případě normálně vyřešeného těhotenství, je ženské tělo téměř úplně obnoveno.

Co se stane s ženským tělem po porodu

Od prvního dne nošení dítěte se ženské tělo mění. Jemná úprava začíná pro nový stav, když se v jednom životě narodí jiný život. A tak - po celou dobu těhotenství. Po devíti měsících opustí novorozenec tělo matky a vede nezávislý životní styl. Ale co se stane matce a jak brzy se bude moci vrátit do svého dřívějšího života, který vedla před početím?

Navzdory skutečnosti, že rychlost regenerace ženského těla je překvapivě vysoká, musí nějaký čas uplynout, než začnou postupně fungovat kardinální změny téměř všech orgánů, které prošly během 9 měsíců od nesení plodu. K úplnému zotavení těla po porodu může dojít po dvou, případně třech měsících. Je však zajištěno, že mladá žena je prakticky zdravá a nepraktikuje kojení dítěte.

Obnova dělohy a děložního čípku

Věděl jsi? V případě císařského řezu zůstává tvar děložního hrdla nezměněn.

Genitourinární obnova

Močový měchýř po porodu je v negativním tónu. Trpící práce zhoršuje stav kvůli nedostatku nutkání k močení. Moč v první den, pokud není nutkání, je odstraněna katétrem, aby nenarušovala normální děložní kontrakce a poporodní vaginální výtok.

Vaginální zotavení po porodu

Při narození vaginální svaly ztrácejí pružnost. V některých případech dochází k poškození tkáně. Uzdravení zranění netrvá déle než dva měsíce. Vaginální poporodní výtok odchází čistě individuálně. U různých žen je lze pozorovat od sedmi dnů do jednoho a půl měsíce.

Zpravidla je 60. den po narození pozorováno úplné uzdravení sliznice a svalový tonus je plně obnoven. U císařského řezu není podobný obraz pozorován.

Sexuální aktivita po porodu

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

U žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit dítě, se menstruační funkce obnoví po dvou, méně často - třech měsících po narození potomstva. A dokud se zotavující děloha nezabývá fyziologickým umístěním v těle, může menstruace procházet bolestí různého stupně intenzity..

Při kojení nedochází k obnovení menstruačního cyklu po porodu, dokud matka přestane kojit. Teprve po úplném zastavení sekrece mléčnou žlázou, po porodu je menstruační cyklus úplně obnoven, vajíčko je vylučováno, je provedena ovulace a je stanovena reprodukční funkce..

Zotavení postavy a prsu po porodu

Poporodní zotavení břicha

Během těhotenství je kůže břicha velmi napnutá. Po narození dítěte se tvar břicha podobá prázdnému vaku s vytvořením spodního záhybu kožního záhybu. Chcete-li uklidit svaly a pokožku břicha po porodu, bude trvat nejméně 12 měsíců (a někdy i několik let), pokud žena provede zvláštní cvičení, aby obnovila svou postavu.

Uzdravení prsu po porodu

I v období přenášení dítěte, a zejména při krmení dítěte, se mléčná žláza nalévá a výrazně zvyšuje svůj objem. Po ukončení krmení odpadne mléčná žláza, může klesnout a prsa zpravidla nezískává předchozí formy. Je velmi užitečné tónovat prsa speciálními krémy, nanášet mast ze strie. Jakmile se krmení dítěte zastaví, je nutné okamžitě provést tělesnou aktivitu a provést cvičení zaměřená na posílení prsních svalů..

Obnova pohybového aparátu

Kromě dělohy, která vydržela během těhotenství velkou zátěž, byla páteř podrobena neméně testům a spolu s ní byly klouby, vazy, svaly zad a pánve. Muskuloskeletální systém po porodu je obnoven déle než vnitřní orgány a tělo mladé matky. Měl by trvat nejméně šest měsíců, se závažnými komplikacemi a více, než se bolest zad zastaví a pánevní svaly se zotaví.

Ale nic nezmizí samo o sobě - ​​tělu je třeba pomoci při řešení škod, které utrpělo. Úkol velmi usnadní speciální sada fyzických cvičení zaměřených na pohybový aparát. Také díky složitým cvikům existuje skvělá příležitost k opravě držení těla, které se během období přenášení dítěte propadlo..

Kardiovaskulární zotavení

Zvýšený průtok krve a kongesce v pánevní oblasti během těhotenství mohou ženě přinést velké potíže. Při porodu a po porodu se tyto změny často projevují ve formě exacerbované nemoci nebo řady nemocí.

V prvním týdnu (méně často - dva) po porodu může dojít ke krvácení, protože systém srážení krve stále nefunguje na plný výkon. Ve stejném období se u mladé matky mohou vyskytnout tachykardie a arytmie. V některých případech jsou pozorovány hemoroidy, vývoj křečových žil nebo tvorba vaskulatury na dolních končetinách, což vyžaduje naléhavou systémovou terapii.

Návrat k normálnímu fungování kardiovaskulárního systému u žen, které rodí bez patologie, byl pozorován od třetího týdne po porodu. Je třeba poznamenat, že krevní tok se po týdnu vrátí do normálního oběhu. O měsíc později se celý systém vrátí do normálu..

Kdy je lékař doporučen?

Těhotenství je považováno za dlouhodobě stresující situaci pro ženské tělo. Dlouhodobý stres zdůrazňuje ženu fyzicky i psychicky. Pokud se žena před početí neobtěžovala chronickými nemocemi, může se v průběhu těhotenství zhoršit:

Tělo, které se zotavuje po porodu, je náchylné k útokům na různé infekce a především na opary. Podpora imunitního systému je považována za prioritu pro mladou matku, aby se neúmyslně chytená infekce nedotýkala dítěte, zejména pokud žena kojí..

Proto je velmi důležité poslouchat své tělo a v případě nejmenší úzkosti vyhledat lékařskou pomoc. Lékař předepíše potřebné léky, které jsou pro dítě neškodné, a doporučí vitamíny, aby obnovily tělo po porodu.

Důležité! Při zvýšení tělesné teploty na 38,1 - 38,6 ° C, doprovázené pulzující bolestí v dolním břiše, je naléhavě nutné poradit se s lékařem a vyloučit endometritidu - zánětlivý proces vnitřní děložní membrány..

Video

Soubor cviků nabízených k prohlížení k obnovení postavy po porodu umožní mladé matce, pod vedením zkušeného trenéra, upravit její tělo v krátké době a získat vynikající fyzickou kondici.

Aktuální informace

A jak jste se zotavili z porodu? Co můžete poradit mladým matkám, aby se po porodu nestaly rukojmím v rehabilitačním období? Povězte nám o svých zkušenostech a poradte, jak rychle se můžete nařídit. V dolní části článku můžete zanechat své odpovědi, jakož i komentáře, kritiku a zpětnou vazbu na portálu..

Jak snadné je zotavit se z porodu

Narození dítěte je důležitou událostí v životě každé ženy. Radost z vzhledu dlouho očekávaného dítěte však může být zastíněna fyziologickými změnami v těle mladé matky. Je třeba dbát nejen na úspěšný vývoj novorozence, ale také na jejich vlastní zdraví a uzdravení po porodu..

Stav ženy v prvních hodinách po porodu

Po přirozeném porodu je pacient v porodnické hale po dobu prvních 2 hodin. Tam ji pozorují porodníci-gynekologové, řídí tlak a sledují možné vnitřní krvácení. Po chvíli se lékař zajímá o stav pacienta, zkontroluje výtok z genitálního traktu a provede masáž dělohy. V této době má žena často emocionální vzestup: stává se povídavou, veselou a veselou. Toto chování je spojeno s uvolňováním endorfinů - přírodních léků proti bolesti během porodu. Endorfiny působí i po porodu, což způsobuje pozitivní emoce.

Pokud se žena po dvou hodinách cítí uspokojivě a nedochází k výkyvům ve vývoji dítěte, jsou mladá matka a novorozenec převedeny na porodnici, kde odborníci sledují tlak a teplotu ženy při porodu..

První 3 dny

Na oddělení je ženě obvykle nabídnuta další 2 hodiny, aby ležela na břiše. Děloha se bude moci stahovat častěji a výtok bude intenzivněji odcházet. V prvních několika dnech je bolest možná, takže lékaři často předepisují léky proti bolesti.

První den může být také bolestivá nebo úplně nepřítomná močení. K vyřešení problému s močením lékaři stimulují dělohu nebo připojí katétr.

V prvních 2-3 dnech po porodu, i když nebyly mezery, může žena cítit bolest v perineu. Je to způsobeno deformací a napínáním tkání. Je zde nedostatek stolice, což je považováno za přirozené. Colostrum - objeví se lepkavá, nasládlá tekutina, která se pak změní na přechodné mléko a postupně se stává běžným mateřským mlékem..

Od 4 do 14 dnů

Na konci druhého týdne perineální svaly obnoví svou funkci. Současně se snižuje svalový tonus gastrointestinálního traktu, a proto může žena trpět zácpou..

Od dvou týdnů do měsíce

Na konci třetího týdne se placentární místo uzdraví. V tuto chvíli může být žena velmi podrážděná. Bolest na hrudi a perineu (v přítomnosti šicích) je bolestivá. Pokud nedojčíte, menstruace se obnoví. V mléčné žláze jsou možná malá těsnění způsobená vznikajícím mlékem..

V prvních měsících po porodu může žena často cítit bolesti zad. Důvodem je skutečnost, že matky chodí často brát dítě do náručí.

Kolik kilogramů ztratí žena při porodu

Během těhotenství se zvyšuje hmotnost. Jeho nárůst je ovlivněn:

 • dítě. Průměrná hmotnost je 3,5 kg;
 • placenta. Váží 600–900 g;
 • děloha. Výrazně se zvětšila, dosahovala 1 kg;
 • plodová voda. Hmotnost může dosáhnout 800 g;
 • mléčné žlázy. Hmotnost - do 0,5 kg;
 • krev, mezibuněčná tekutina, tělesný tuk. Zvyšte tělesnou hmotnost z 5,5 na 7,5 kg.

Přírůstek hmotnosti s normostenickou postavou během těhotenství 11-12 kg se považuje za normu. Při porodu můžete přirozeným způsobem ztratit 5,2–5,7 kg. Zbytek nadváhy se musíte zbavit.

Extra libry po porodu

Během prvního měsíce s normální stravou a životním stylem ztrácí žena nadváhu v břiše, bocích a bokech. Část kalorií přechází do mléka a dává mu potřebný obsah tuku. Pak ztratíte až 1,5 kg za měsíc, a to i bez další fyzické aktivity. Lochia je vylučována z těla - krvavý výtok, který se hromadí v děložní dutině během těhotenství až do 1,5 kg, stejně jako oxytocin, uvolňovaný během kojení a snižující objem dělohy..

Část nadváhy ztracená po porodu se však může vrátit v prvních týdnech aktivního krmení. Důvodem je skutečnost, že hormon prolaktin produkovaný přirozeným krmením zpomaluje vylučování solí z ledvin. Soli absorbují vodu, což vede k tvorbě otoků.

Tabulka: úplné zotavení po porodu

OrgányJaké změny byly provedenyPři zotavování
DělohaPo narození váží děloha 1 kg a během prvních 10 dnů se sníží na polovinu. Tělo má tvar koule. Lochia přetrvává a tělo opouští osm týdnů.Po 2–2,5 měsících má děloha svůj předchozí tvar a váží asi 100 g.
ČípekPři přirozeném porodu se tvar mění: z kuželového na válcový. Vnější hltan se zužuje.3 měsíce plně obnovena.
Menstruační funkceDěloha zaujímá přirozenou polohu.Obnovuje se na konci kojení. Pokud je dítě kojeno, po 3 měsících.
VaginaSvalové přestávky.Obnova obvykle trvá 2 měsíce.
HruďZvětšení velikosti, může ztratit tvar.Není vždy možné obnovit předchozí tvar, ale pružnost může být obnovena pravidelnou masáží během několika měsíců..
Muskuloskeletální systémRozložené pánevní kosti, zvýšená elasticita kloubů, oslabená páteř.Muskuloskeletální systém je obnoven za 3-4 měsíce.
ŽaludekSagging.Tělesná výchova po dobu 1-2 let posiluje a tonizuje břišní svaly.
Kardiovaskulární systémK hemoroidům může přispět aktivní přísun krve a zvětšený plod.Obnovení trvá měsíc.

Video: ženské pánevní svaly po porodu

Jak se zotavit z porodu doma

Předpokládá se, že po porodu se ženy stávají mladšími. To je částečně pravda - buňky procházejí regenerací. Současně dochází k celkovému vyčerpání těla, nedostatku vitamínů, zácpě, anémii, chronickým hemoroidům atd. Tělo můžete obnovit bez poškození zdraví bez návštěvy tělocvičen a odborníků na výživu..

Jak obnovit celkový tón

Pokud jste během těhotenství vedli sedavý životní styl, zotavení bude obtížné. Svaly oslabují a po dlouhém přestávce je vracení jejich tónu docela obtížné. Za posledních 9 měsíců nejvíce trpí svaly pánve, zad a břicha, protože převezmou většinu zátěže.

Zvláště vážně zdeformované břišní svaly. Pod zatížením rostoucího plodu jsou velmi napjatí. 8 týdnů po narození se děloha vrátí do normálu a žaludek musí mít také předchozí podobu. Pokud se to však nestane, pro zotavení budete muset provést cvičení k posílení tisku. Po císařském řezu je nutné obnovit tón břišních svalů nejdříve 8 týdnů po operaci. V takových případech lékaři obvykle předepisují obvazy, které fixují oblast stehu, a také doporučují, aby pacientka spala na břiše pro lepší kontrakci dělohy. Zadní svaly se nejlépe obnoví v bazénu 3 měsíce po porodu.

V období po porodu ženy trpí nespavostí často. Je to kvůli touze stát se dobrou matkou. Žena má silné pocity a poruchy spánku. Je třeba bojovat s negativními emocemi. Začněte se rozveselit: chodit více, dělat příjemné nákupy, pamatovat si své koníčky, číst knihu, sledovat film. Podívejte se na tradiční medicínu: heřmánek, oregan nebo valerián nepoškodí vás ani vaše dítě.

Dýchání a práce se srdcem

V důsledku rostoucího plodu se bránice zvedá. Zatlačí na plíce a ztíží dýchání. To je důvod, proč těhotné ženy nemohou stoupat po schodech bez dušnosti. Po porodu okamžitě brání bránice, uvolňuje plíce od nežádoucí komprese a dýchání normalizuje.

Kardiovaskulární systém po porodu přirozeným způsobem je také obnoven samostatně. Objemy krevního toku klesají. Krevní koagulace se zlepšuje. Úplné zotavení trvá po celou dobu laktace. Pokud po porodu cítíte bolest v oblasti hrudníku, bez kašle kašlete, měli byste se poradit s lékařem.

GIT a metabolismus

Oslabené pánevní svaly mohou způsobit zácpu. Abyste tomu zabránili, jezte potraviny bohaté na vlákninu. Pokud jste během těhotenství přibírali na váze, měli byste začít s obnovou látkové výměny. Postupujte podle několika pravidel..

 1. Nehladovět. Nedostatek kalorií lze vyrovnat ukládáním tuku..
 2. Jezte často (5-6 krát denně) a v malých porcích. Stimulujete tak tvorbu cukru v krvi, a proto se metabolismus v těle zlepšuje..
 3. Jezte bílé z vařených vajec, pijte odstředěné mléko. Tato jídla mají nízký obsah kalorií. Zahrňte do své stravy mrkev. Je bohatá na kyselinu listovou, což pozitivně ovlivňuje imunitu..
 4. Procházka po jídle. Tím se zlepší metabolismus..
 5. SPI více. Ve snu člověk produkuje růstový hormon, který pomáhá obnovit metabolismus.
 6. Trávte více času venku, větrejte místnost častěji. Kyslík pronikající do krve také zlepšuje metabolismus..
 7. Jděte do lázeňského domu. Palpitace srdce urychlují metabolické procesy v těle. Struska vychází potem.
 8. Navštivte masážní salon.

Hormonální pozadí

Na konci laktace byste se měli poradit s lékařem, pokud máte následující příznaky:

 • vzhled vlasů pod pupkem, na hrudi, na horním rtu;
 • ostrý set nebo rychlý úbytek hmotnosti, který se po laktaci nezotaví;
 • prodloužené (týden nebo více) a bolestivé období, drobné krvácení mezi cykly;
 • závratě, otok, poruchy spánku;
 • neuróza.

Pokud se ocitnete s těmito příznaky, proveďte krevní testy na hormony. Pouze speciální studie odhalí skutečnou příčinu nemoci. Léčbu předepíše lékař. Vše, co můžete v tomto případě udělat, je přísně dodržovat doporučení, existuje více potravin bohatých na vitamíny, vyloučit kávu a tabák.

Vaginální svaly

Načasování zotavení pánevních orgánů po porodu do značné míry závisí na individuálních fyziologických vlastnostech ženy a na tom, jak pečlivě bude mladá matka postupovat podle pokynů lékaře.

Obnovení pánevních kostí trvá asi 6–8 týdnů. Chcete-li pomoci svému tělu, proveďte několik jednoduchých cvičení:

 1. Lehněte si na záda, ohněte si kolena a nechte nohy na podlaze. Položte dlaně na břicho a když vydechujete, zatáhněte je co nejtvrději. Držte tuto pozici nejprve 3-4 sekundy a poté 10 sekund.
 2. Po výdechu vytvořte „most“ a napněte svaly obráceného břicha. Přitiskněte si bradu k hrudi.
 3. Nastupte na všechny čtyři, ohněte se zády a současně vytáhněte žaludek.

Pro co nejrychlejší zotavení vagíny lékaři doporučují dodržovat následující doporučení:

 1. Zastavte sexuální život a aktivujte lochii.
 2. Po odchodu na záchod se umyjte.
 3. Výměna hygienických vložek častěji (až 5krát denně).

Pokud během porodu byly mezery, byly vloženy stehy, proces zotavení může být zpožděn. Pro urychlení hojení se doporučuje:

 • Chcete-li se vyhnout zácpě, spotřebujte před jídlem více rostlinného oleje a snižte spotřebu chleba. V případě potřeby vložte glycerinové svíčky;
 • spánek bez spodního prádla, ochrana švů před nadměrným podrážděním;
 • namazat klouby dvakrát denně přípravky pro hojení ran;
 • při obnovování sexuální aktivity používejte mazivo.

Cvičení k obnovení tónu dělohy a pochvy by se měla začít provádět co nejdříve. Po císařském řezu, slzách a prasklinách by však měla být gymnastika odložena o 2-3 měsíce..

Chcete-li obnovit svaly vagíny, můžete provést řadu Kegel cvičení. Neměli byste zanedbávat cvičení. Dobře stimulují krevní oběh a podporují hojení tkání. Dříve byla taková gymnastika určena pro ženy s močovou inkontinencí ao něco později se stala vynikajícím řešením pro obnovení vaginálních svalů po porodu. Jsou-li všechna doporučení prováděna v dobré víře, může být úplného zotavení dosaženo za 2-3 měsíce.

Jak dlouho se pupek léčí?

Svorka s pupeční šňůrou obvykle u dětí zmizí 3-5 dnů po narození. Při správném ošetření se pupek uzdraví za 2 týdny. Toto období je však individuální. Odborníci radí:

 • dát dítěti oblečení do přírodních tkanin, aby se zabránilo alergickým reakcím;
 • denně dezinfikujte ránu peroxidem vodíku;
 • zabraňte vniknutí vlhkosti do rány.

Pupek je považován za uzdravený, pokud po několik dní nevykrvácí, neuvolňuje tekutinu a kůže kolem něj se neliší od zbytku kůže.

Vidění

Zrak po porodu může klesnout kvůli nedostatku vitamínů během těhotenství. Většina živin, které dítě spotřebuje. Žena tráví spoustu času před porodem ve stísněném prostoru, kde jsou všechny objekty blízko. Výsledkem je oslabení svalů očí, zhoršení zraku..

Chcete-li obnovit zrakovou ostrost, měli byste provést řadu užitečných cvičení pro trénink očních svalů:

 1. Najděte 2 vzdálené body: jeden blíž (například popisovač okna) a druhý dále (například dům naproti). Při rozdílu 10–15 sekund se podívejte z jednoho objektu na druhý.
 2. Zvedněte víčka, zavřete oči dlaněmi a otevřete. Cvičení opakujte 10krát. Pomůže to posílit svaly oční bulvy..
 3. "Write" s pohledem na čísla vzduchu od jednoho do devíti.
 4. Zavři oči.

Tradiční medicína doporučuje jíst více mrkve, pít brusinkovou šťávu a šípkový vývar. Před vlastním výběrem prostředků však musíte vždy vyhledat lékaře.

Hřebíky a vlasy

Chcete-li obnovit vlasy a nehty, spotřebujte více potravin, které obsahují vápník. Tento prvek je hlavní „stavební“ složkou těla. Hlavní příznaky nedostatku vápníku jsou:

 • rychlá únava;
 • Deprese
 • úzkost.

Vitaminové komplexy se zbaví nedostatku vápníku. Vzhledem k nedostatku vitaminu D v těle se však vápník nemusí absorbovat. Souběžně s vitamínovými komplexy musíte konzumovat:

 • tvrdý a zpracovaný sýr (vůdce v obsahu vápníku);
 • vařené krevety;
 • odstředěné mléko;
 • černý chléb;
 • zakysaná smetana;
 • pórek;
 • sušené ovoce.

Tato jídla také pomáhají zvyšovat imunitu..

Pro zachování mládí a zdraví nehtů, vlasů a zubů se doporučuje:

 • Chcete-li obnovit nehty, musíte používat kosmetiku bez formaldehydu a odstranit jejich křehkost - krémy s voskem;
 • k ochraně zubů (kromě pravidelného čištění) musíte navštívit zubního lékaře dvakrát ročně;
 • lopuchový olej lze použít k udržení zdravých vlasů.

Jak se morálně zotavit

Podle statistik trpí depresí po narození 85% žen. Nezapomeňte však, že slzy, výkyvy nálad, psychózy nejsou výsledkem psychologického traumatu. Období adaptace na mateřství může trvat několik měsíců. Aby nedošlo k odrazování, dodržujte následující pravidla:

 1. Sledujte svůj vzhled. Pocit sebevědomí zlepšuje náladu. Strávte alespoň půl hodiny denně, dopřejte si nové oblečení a kosmetiku.
 2. Poznejte dítě blíže, naučte se rozpoznávat jeho přání.
 3. Neodmítávejte pomoc. Pokud příbuzní nabízejí úklid bytu nebo přípravu snídaně pro vás, dohodněte se.
 4. Mluvte více se svým manželem. Podpora nejbližší osoby během tohoto období je velmi důležitá.
 5. Rozšiřte svůj sociální kruh. Kromě příbuzných povolat přátele, pozvat přátele k návštěvě, pořádat večírky, účastnit se městských prázdnin.

Zotavení po předčasném, umělém a opakovaném porodu

Po předčasném porodu je emocionální pozadí ženy hlavním předmětem uzdravení. Práce s emocemi sama o sobě není snadná. Stojí za to kontaktovat terapeuta. Odborník předepíše nezbytné postupy a léky, které nepoškodí tělo. Péče o novorozence vám pomůže odvrátit pozornost od negativních myšlenek..

Příčinou předčasného porodu je často chronické onemocnění: cukrovka, pankreatitida, hypertenze. Po porodu musíte provést krevní test na biochemii. Pravidelně navštěvujte svého gynekologa. Bez obnovení těla nemůžete další dítě porodit. Vyvarujte se stresu, jíst správně a častěji chodit na venkovní procházky..

Po umělém porodu (potratu) závisí míra zotavení na schopnostech těla. Zotavení je rychlejší, pokud byl gestační věk krátký. V tomto případě můžete také pít heřmánku a valeriána pro normalizaci emočního pozadí. Plánování těhotenství bezprostředně po potratu nestojí za to. Chcete-li obnovit sexuální aktivitu, musíte se chránit. Úplné zotavení, jak po primárním, tak po opakovaném porodu, by mělo trvat nejméně dva roky. Během této doby dochází k normalizaci všech procesů v ženském těle..

Jak urychlit zotavení

Klíčem k rychlému a úspěšnému uzdravení po porodu je dodržovat doporučení lékaře. Žena potřebuje dobrý odpočinek. Čím dříve budete moci obnovit spánek, tím snáze se přizpůsobíte roli matky. Zkuste jíst pouze zdravé potraviny. Vy i vaše dítě potřebujete užitečné látky v období zotavení po porodu. Nezanedbávejte pomoc příbuzných. Požádejte svého manžela nebo blízké příbuzné, aby vás na několik hodin vyměnili, abyste mohli změnit své prostředí a relaxovat..

Po porodu musíte s dítětem komunikovat častěji, lépe ho poznat, kojit. Snažte se vždy zůstat v dobré náladě. Klíčem ke zdraví je pozitivní postoj. Dopřejte si potěšení, užívejte si života a pak se doba zotavení po porodu nejen zkrátí, ale také vám zanechá příjemný dojem na celý život.

Články O Neplodnosti