Hlavní Zdraví

Císařský řez: možné důsledky a zotavení po operaci

Člověk, zejména žena, je Bůh měřen mnoha obtížemi. Proces porodu i těhotenství nejsou výjimkou. Často existují situace, které nutí lékaře dostat dítě z lůna ženy císařským řezem.

Podobné ukončení těhotenství u mnoha žen je považováno za vhodnější, takže nevědí ani nezapomínají na možné důsledky po císařském řezu.

A samozřejmě by si žena měla pamatovat, jak dlouho a tvrdě se bude muset z operace zotavit, kolik jí bude potřebovat sílu, vytrvalost a trpělivost. O důsledcích císařského řezu a zotavení po něm - náš článek.

Negativní momenty břišního porodu

Císařský řez nepochybně již dávno nebyl operací zoufalství, kdy byly využity všechny další možnosti k usnadnění narození dítěte, a proto se významně snížilo riziko komplikací během a po operaci, stejně jako důsledky..

Je však možné a nutné zabránit vzniku možných následků po odstranění dítěte pomocí obžerství. Procento pooperačních následků je přímo úměrné:

 • chirurgický zásah
 • čas strávený na chirurgii
 • antibiotická terapie po císařském řezu
 • kvalita stehu
 • zkušenosti chirurga a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují operaci a průběh pooperačního období

Stojí za zmínku, že žádný, dokonce i dokonalý císařský řez, neprochází beze stopy pro ženu a dítě. Pouze kvantitativní ukazatele důsledků se liší.

Císařský řez - důsledky pro matku

Šití na přední břišní stěně

Kolik negativních emocí nese tak hrubou a neestetickou jizvu na přední břišní stěně. Chtěl bych, aby tento negativní okamžik po operaci zůstal jediným pro ženu, hlavní věcí není fyzická krása, ale zdraví mladé matky a jejího dítěte..

Neměli byste být naštvaní na „zmrzačené břicho“, v současné době existuje několik metod, které umožňují šití kůže na břiše kosmetickým (intradermálním) švem nebo provedení příčného řezu v suprapubické oblasti, což ženě umožní vychloubat se v otevřeném plavkách.

Tvorba jizvy (neviditelné nebo konvexní, široké) závisí na produkci určitých enzymů v těle. A bohužel, někdo jich produkuje více a někdo méně, což vede ke vzniku keloidní jizvy. Ale v tomto případě nezoufejte, v současné době existuje mnoho způsobů, jak se zbavit vzpomínky na tuto operaci (například „resurfacing“ jizvy nebo laseru).

Adhezivní onemocnění

Jakýkoli chirurgický zásah v břišní dutině vede k tvorbě adhezí v ní. Riziko rozvoje procesu adheze je zvláště vysoké, když krev a plodová voda vstupují do břišní dutiny, dostatečně dlouhá a traumatická operace, s komplikovaným pooperačním obdobím (rozvoj endometritidy, peritonitidy a jiných hnisavých septických chorob).

Vlákna pojivové tkáně nebo adheze táhnou střeva, což narušuje její funkce, trubice, vaječníky a vazy, které drží dělohu. To vše může způsobit:

 • přetrvávající zácpa
 • střevní obstrukce
 • tubulární neplodnost
 • nesprávné umístění dělohy (její ohýbání nebo ohýbání vzadu), které ovlivňuje menstruaci (viz bolestivé období: příčiny).

Po druhém, třetím císařském řezu jsou s největší pravděpodobností důsledky ve formě adhezivní choroby a její komplikace.

Pooperační kýla

Tvorba pooperační kýly v oblasti jizvy není vyloučena, což je spojeno s nedostatečným porovnáním tkání během uzavření rány (zejména aponeurózy) a průběhu časného pooperačního období. V některých případech lze pozorovat diastázi (divergenci) svalů rectus abdominis, to znamená, že je snížen jejich tón a nemohou plnit své funkce:

 • v důsledku toho je zátěž přerozdělena na jiné svaly, které jsou plné přemísťování nebo snižování vnitřních orgánů (děloha a vagina),
 • vytvoření pupeční kýly (pupeční kruh je slabým místem v břišní stěně),
 • trávení je narušeno a objeví se bolest páteře.

Důsledky anestezie

Rozhodnutí o anestezii během císařského řezu se provádí anesteziologem. Může se jednat o intravenózní anestezii s endotracheální intubací nebo o spinální anestezii. Po endotracheální anestezii si ženy často stěžují na bolest v krku, kašel, který je spojován s tracheálními mikrotraumami a hromaděním hlenu v bronchopulmonálním traktu..

Také po ukončení celkové anestézie, nevolnost, méně časté zvracení, zmatek, ospalost se obávají. Všechny uvedené příznaky zmizí po několika hodinách. Po spinální anestezii se mohou objevit bolesti hlavy, proto se doporučuje pacientovi zůstat ve vodorovné poloze po dobu nejméně 12 hodin.

Při provádění epidurální a spinální anestézie je možné poškození kořenů míchy, což se projevuje slabostí a chvěním v končetinách, bolestmi zad.

Jizva dělohy

Odložená operace císařského řezu navždy zanechá paměť v podobě jizvy na děloze. Hlavním kritériem pro děložní jizvu je její životaschopnost, která do značné míry závisí na kvalitě operace a průběhu pooperačního období..

Insolventní (ztenčená) děložní jizva může způsobit hrozbu těhotenství a dokonce i prasknutí dělohy, a to nejen při příštím porodu, ale také během těhotenství. Proto lékaři doporučují ženám, které plánují druhou císařskou sekci, sterilizaci (tubální ligace) a po třetí operaci trvají na tomto postupu.

Endometrióza

Endometrióza je charakterizována skutečností, že buňky podobné struktuře jako endometrium jsou lokalizovány na atypických místech. Často po císařském řezu se vyvíjí endometrióza jizvy na děloze, protože v procesu šití děložního řezu mohou buňky jeho sliznice vstoupit a v budoucnu klíčit ve svalové a serózní vrstvě, tj. Dochází k endometrióze jizvy..

 • Žena má konstantní bolest v podbřišku, jejíž intenzita závisí na fázi menstruačního cyklu (během menstruace se bolest zesiluje, podívejte se, jak snížit bolest během menstruace).
 • Endometrióza může způsobit budoucí neplodnost.
 • Nemoc se však nevyvíjí okamžitě, ale po letech.
 • Jsou známy případy endometriózy kožního švu..

Problémy s laktací

Mnoho žen hlásí problémy s tvorbou laktace po porodu v břiše. To platí zejména pro ty, kteří byli přijati na císařský řez podle plánu, tedy před zahájením porodu. Spěch mléka po přirozeném porodu a císařském řezu u žen, kterým bylo povoleno porodit, se vyskytuje 3-4 dny, jinak mléko dorazí za 5-9 dní.

To je způsobeno tím, že v procesu porodu se produkuje oxytocin, který způsobuje kontrakce dělohy. Oxytocin zase stimuluje syntézu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci a uvolňování mléka.

Je zřejmé, že žena po operaci není schopna v nadcházejících dnech poskytnout dítěti mateřské mléko, a musí být krmen směsí, což je dobré. Po přenosu císařského řezu mají puerpera často hypogalaktii (nedostatečná tvorba mléka) a dokonce i agalaktii.

Důsledky císařského řezu pro dítě

Císařský řez postihuje novorozence. Císařský řez má často dýchací potíže.

 • Zaprvé, pokud byla operace provedena v intravenózní anestezii, pak některá léčiva vstupují do krevního řečiště dítěte, což způsobuje inhibici respiračního centra a může způsobit zadušení. Kromě toho v prvních dnech a týdnech po narození matka poznamenává, že dítě je pomalé a pasivní, špatně bere prsa.
 • Za druhé, v plicích dětí narozených chirurgickým zákrokem zůstává hlen a tekutina, které jsou vyloučeny z plic, když plod prochází porodním kanálem. V budoucnu je zbývající tekutina absorbována do plicní tkáně, což vede k rozvoji onemocnění hyalinní membrány. Zbývající hlen a tekutina jsou vynikajícím živinovým médiem pro patogenní mikroorganismy, které následně vedou k pneumonii a dalším poruchám dýchání..

Během přirozeného porodu je dítě ve stavu hypernace (tj. Spánku). Ve snu fyziologické procesy probíhají pomaleji, což je nezbytné k ochraně dítěte před prudkým poklesem tlaku během porodu.

Při řezu císařským řezem je dítě odebráno ihned po řezu dělohy, dítě není připraveno na prudkou změnu tlaku, což vede k tvorbě mikroblů v mozku (věří se, že u dospělého by takový pokles tlaku způsobil bolestivý šok a smrt).

Císařské děti se ve vnějším prostředí mnohem déle a horší přizpůsobují, protože při průchodu porodním kanálem nezažily stres při narození a neprodukovaly katecholaminy - hormony, které jsou zodpovědné za přizpůsobení se novým podmínkám existence..

Mezi dlouhodobé důsledky patří:

 • špatný přírůstek na váze
 • hyperaktivita a podrážděnost císařských dětí
 • častý vývoj potravinových alergií

Existují problémy s kojením dítěte. Dítě, které bylo neustále krmeno umělou směsí, zatímco se žena stahovala z anestézie a podstupovala antibiotika, nemá motivaci kojit, zdráhá se brát prsa a nechce použít sílu k získání mateřského mléka z prsu (je to mnohem snazší z bradavky).

Rovněž se předpokládá, že mezi matkou a dítětem po císařském řezu neexistuje psychologické spojení, které se vytváří během přirozeného porodu a je fixováno brzy (bezprostředně po narození a překročení pupeční šňůry) nanesením na hrudník.

Zotavení po císařském řezu

Bezprostředně po operaci je žena převedena na jednotku intenzivní péče, kde je na den pod dohledem zdravotnického personálu. V této době je zapotřebí ledu na léky na břicho a bolest. Po císařském řezu musí být okamžitě obnoveno tělo:

Fyzická aktivita

Čím dříve se nově ražená matka začne po operaci pohybovat, tím rychleji se bude moci vrátit k obvyklému rytmu života.

 • První den, zejména po spinální anestezii, by měla být žena v posteli, což nevylučuje možnost pohybu.
 • Můžete a měli byste se otočit ze strany na stranu v posteli, dělat cvičení pro nohy:
  • praskající prsty
  • otáčení chodidel v různých směrech
  • utáhněte a uvolněte hýždě
  • tlačte kolena k sobě a uvolněte je
  • ohněte nejprve jednu nohu v kolenním kloubu a narovnejte ji, pak druhou

  Každé cvičení by mělo být provedeno 10krát.

 • Rovněž je nutné okamžitě začít dělat Kegelovy cviky (periodicky komprimovat a uvolňovat svaly vagíny), které posilují svaly pánevního dna a předcházejí problémům s močením.
 • Kdy mohu sedět po císařském řezu? Po prvním dni je povoleno vstávat z postele. Chcete-li to provést, musíte se otočit na bok a nohy dolů z postele, pak si položte ruce, zvedněte horní konec těla a posaďte se..
 • Po chvilce byste se měli postavit na nohy (můžete se držet dozadu postele), chvíli se postavit, a pak podniknout pár kroků, pokusit se udržet záda rovně.
 • Vstávání z postele by mělo být pod kontrolou sestry. Časná motorická aktivita stimuluje střevní motilitu a zabraňuje tvorbě adheze.

Kožní švy jsou denně ošetřovány antiseptickými roztoky (70% alkohol, brilantní zelená, manganistan draselný) a změny obvazu. Sešívání se odstraní 7. až 10. den po operaci (výjimkou je intradermální sešívání, které samo odezní za 2-2,5 měsíce).

Pro lepší resorpci kožní jizvy a zabránění vzniku keloidů se doporučuje namazat klouby gely (Curiosin, Kontraktubeks). Po uzdravení jizvy na kůži a odstranění švů si můžete osprchovat, tj. Asi 7-8 dní (vyhněte se tření žínkou švu) a koupání a návštěva vany se odloží o 2 měsíce (dokud se jizva na uzdravení dělohy a přísavky nezastaví).

Močení, střevní plyn

Průchod střevních plynů má velký význam pro obnovení funkce střev. Mnoho žen se velmi bojí uvolňovat plyny. Nenechávejte je v sobě, aby se usnadnil průchod plynů, musíte zdvihnout žaludek ve směru hodinových ručiček, pak otočte bokem a zvedněte nohu a zesvětlete. Dojde-li k zácpě, můžete použít laktózu (Dufalac), která je nejbezpečnějším lékem na zácpu, nebo použít čípky s glycerinem (viz zácpky pro čípky), které mohou používat kojící ženy..

Po operaci často vznikají problémy s močením. Je to zpravidla způsobeno prvním dnem (už ne) v močovém měchýři katétru. Po odstranění katétru jsou potíže s močením: zpoždění nebo bolest během močení. Nebojí se bolesti, za 2-3 dny samy zmizí a samotný syndrom bolesti je způsoben podrážděním sliznice močové trubice. Ale dlouhé zadržování moči (více než 4 hodiny) děsí maminky. Nezapomeňte o tom informovat lékaře, ale musíte také přijmout opatření - vypít více tekutin. A samozřejmě, po císařském řezu, i když nejsou problémy s močením, měli byste navštívit toaletu tak často, jak je to možné (každé 2 hodiny). Důvodem je to, že přetékající močový měchýř bude vyvíjet tlak na dělohu a bude bránit v kontrakci..

Výživa

Zvláštní pozornost je věnována výživě po císařském řezu, protože se jedná o operaci dutiny, tj. O břišní dutinu:

Je dovoleno pít minerální vodu bez plynu, která může být okyselena citronovou šťávou. I když příbuzní přinesli minerální vodu s plynem, sestra ji jistě otevře a nechá ji tak, aby plyn zmizel. První den v zásadě nechci jíst, ale nemusíte si dělat starosti, že hladujete, všechny živiny přicházejí skrz „kapátka“, která bude před operací předepsána.

Maminka se převádí z jednotky intenzivní péče na jednotku po porodu. Strava se rozšiřuje. Je povoleno jíst pouze tekuté jídlo, například nízkotučný kuřecí vývar nebo maso (voda po vaření je vypuštěna a nalita nová), kefír, jogurt (bez kousků ovoce).

Strava je bohatší. Můžete použít zkroucené nízkotučné vařené maso (hovězí, telecí, králík), maso nebo rybí suflé, zpracovaný tvaroh v mixéru. Do nabídky jsou rovněž zavedeny viskózní obiloviny (pšenice, rýže), vařené v mléce s vodou v poměru 1/1. Veškeré jídlo se podává ve vařené a šťouchané formě při pokojové teplotě. Jíst frakční a je 5-6 krát denně v malých porcích.

Z nápojů můžete pít slabý černý čaj s citronem, kompoty, želé, ovocné nápoje, šípkový vývar a další bylinné čaje. Džusy se nedostanou pryč. Měli by být opilí, zředěni převařenou vodou (1/1).

Čtvrtý den je zpravidla nezávislá židle. Proto můžete jíst řídké zeleninové polévky s bramborovou kaší, bramborami a jinými zeleninovými pyré, vařenými rybami, nízkotučnou drůbež. Můžete jíst 2 až 3 malé kousky sušeného nebo včerejšího žitného chleba denně. Vyloučeny jsou všechny pečivo a pečivo. Rovněž jsou zakázány produkty stimulující tvorbu plynu: hrách a všechny luštěniny, zelí a další. Ovoce se zavádí do potravin opatrně a pouze u těch, které nejsou pediatrem zakázány (aby u dítěte nezpůsobovaly alergie). Můžete 1 banán, sekané, loupané zelené jablko, kiwi.

Jídla jsou normální, ale podléhají výrobkům schváleným pediatrem. Nemůžete mít žádné ořechy (i když stimulují kojení, ale jsou velmi alergeny na novorozence), med ve velkém množství, různé krémové krémy, čokoláda, červené ovoce. Důraz by měl být kladen na bílkovinné potraviny (maso, ryby, drůbež), mléčné výrobky a čerstvou zeleninu.

Všechna mastná a smažená jídla, marinády a okurky, konzervované potraviny, instantní jídla a rychlé občerstvení jsou zakázána.

Jídlo je vařené, dušené, dušené nebo pečené, ale bez krustě. Jídlo zůstává zlomkové, až 5krát denně a stále v malých porcích.

Obvaz

Značně usnadní život, zejména v prvních dnech po operaci, nošením obvazu. Toto zařízení však nezneužívejte, pro úplnou a rychlou obnovu svalového tonusu přední břišní stěny musí být obvazy pravidelně odstraňovány a postupně prodlužovat období „bez obvazu“..

Kašel

Po císařském řezu se žena často obává kašle, zejména po endotracheální anestézii. Strach z odlišných švů během kašle však potlačuje touhu po kašli. Chcete-li posílit švy, můžete si stisknout polštář do žaludku (výbornou náhradou je obvaz nebo obvaz s ručníkem), poté zhluboka vdechněte a poté úplně, ale pečlivě vydechněte a vydejte zvuk jako: „woof“.

Fyzická aktivita a obnovení pružnosti břicha

Po císařském řezu je vzpírání omezeno na ne více než 3-4 kg po dobu nejméně tří měsíců. Vychovávání dítěte a péče o něj není zakázáno a dokonce ani povzbuzováno. Všechny domácí úkoly, zejména související s ohýbáním a dřepy (mopování, mytí), by měly být delegovány na jiného člena rodiny.

Jeden měsíc po operaci můžete začít s lehkými gymnastickými cvičeními. Po císařském řezu, který obnoví břicho, může začít s čerpáním tisku nejdříve o šest měsíců později. V zásadě se ochablý žaludek vrátí do normálu po 6 - 12 měsících (kůže a svaly se stanou elastickými, jejich tón bude obnoven)..

Chcete-li obnovit postavu po císařském řezu, měly by se sporty (fitness, aerobik, ohyb těla, jóga) provádět podle individuálního programu s instruktorem a pouze po konzultaci s gynekologem (nejdříve šest měsíců po operaci). Bodyflex cvičení 15 minut denně dokonale pomáhá obnovit postavu a napnout žaludek.

Gymnastika po císařském řezu

Gymnastika pomůže postavu vrátit do normálu. Ve druhém týdnu, po odstranění stehů, byste měli chodit co nejvíce (neuspěchaný, alejový krok). Nenuťte, jak se cítíte unavení, přestaňte chodit a vraťte se domů. Z tohoto hlediska je také dovoleno provádět jednoduchá cvičení na podporu břišních svalů. Jedno z cviků - zatažení břicha, se provádí v sedu s ohnutým hřbetem. Při výdechu je nutné nasávat žaludek a při inhalaci relaxovat. Neopakujte více než 15 - 20krát najednou a cvičení provádějte 2krát denně. Kromě toho nezapomeňte na cvičení Kegel pro svaly pánevního dna.

Měsíc po operaci jsou povolena jednoduchá cvičení zaměřená na obnovení držení těla.

Sedící na židli s rovným hřbetem a rameny od sebe, rozložte šířku ramen nohou. Po 0,5 minutě zkuste dostat prsty do svahu rukama a relaxovat. Opakujte 6 - 12 krát.

Pevně ​​přitlačte ke zdi a dotkněte se zadní části hlavy, lopatek, lýtek a pat. Opravte polohu na 3 minuty, poté ustupte o 2 kroky a držte v této poloze další 3 minuty.

Nohy šířte od sebe, mírně ohněte kolena a pokuste se naklonit dopředu. Držte ruce na bok a narovnejte ramena a snižte lopatky. Opakujte 30krát třikrát denně.

Stojte na všech čtyřech, střídavě zvedněte pravou rovnou nohu pravou rukou, poté spusťte a opakujte s levými končetinami. Proveďte 10-15krát na každé straně.

Stojte na všech čtyřech, narovnejte jednu nohu a ohněte se na koleno v úhlu 90 stupňů. Napněte si hýždě v tuto chvíli. Spusťte nohu a opakujte cvičení s ostatními. Proveďte 10 až 15krát s každou nohou.

Laktace

V současné době je podporována časná přilnavost k hrudníku, to znamená bezprostředně po porodu. Bohužel ne v mnoha porodnicích dali dítě prsu ihned po jeho odstranění během operace, a nejčastěji se to stane 2. - 3. den, kdy bude matka převedena na poporodní oddělení. Je lepší se domluvit s lékařem předem, aby dítě nebylo během operace pouze předvedeno matce, ale aby bylo umístěno na prsa (pokud se operace neprovádí v endotracheální anestezii). Je také vhodné požadovat, aby dítě bylo v době krmení přivedeno na jednotku intenzivní péče. Prvních 4–5 dnů po císařském řezu mléka matka ještě nemá (po nezávislém porodu dochází ke spěchu mléka 3. - 4. den). To není důvod k zoufalství, a zejména odmítnutí kojení. Mávání bradavkou dítě nejen stimuluje nával mléka, ale také napomáhá produkci oxytocinu, což pomáhá snižovat dělohu..

Pózy, které matky dávají přednost po krmení po operaci, leží na boku nebo sedí na židli. Pro stimulaci laktace dítěte je lepší se přikrýt a připevnit k holé hrudi. Během krmení by také měly být zapojeny obě mléčné žlázy (nejprve krmte jednu a poté připojte druhou). Tato metoda stimuluje produkci mléka. Není nutné připomínat, že po krmení je nutné exprimovat a zpracovávat bradavky, například olej z rakytníku řešetlákové.

Pokud bylo v porodnici krmení prováděno přísně po hodině, je vhodné po propuštění dodržovat bezplatné krmení nebo krmení na vyžádání (nejméně však každé 3 hodiny). To nejen přispívá k lepšímu nasycení dítěte, ale také k produkci mléka a oxytocinu.

Sexuální život

Intimní vztahy lze obnovit po 1,5 - 2 měsících po porodu břicha (stejné období po nezávislém porodu). Tato doba abstinence je nutná pro hojení povrchu rány v děloze (místo připojení placenty) a děložního švu.

Je důležité starat se o antikoncepci ještě před začátkem sexuální aktivity. Každá žena, která podstoupila chirurgický zákrok, by si měla pamatovat, že nitroděložní zařízení může být instalováno pouze 6 měsíců po císařském řezu, a potrat (důsledky) je přísně kontraindikován, protože poškozuje stehu na děloze a může způsobit selhání jizev..

Menstruační cyklus

Neexistují žádné rozdíly v obnově menstruačního cyklu po porodu břicha a nezávislém porodu. V případě kojení může menstruace začít šest měsíců po narození a později. Při absenci laktace začíná menstruace po 2 měsících.

Příští těhotenství

Porodníci doporučují zdržet se nového těhotenství po operaci po dobu nejméně 2 let (optimálně 3). Toto časové období umožňuje ženě nejen se zotavit fyzicky a psychologicky, ale také nezbytné pro úplné uzdravení stehu na děloze..

Dohled gynekologa

Všechny ženy, které podstoupily císařský řez, jsou registrovány na prenatální klinice, kde byly pozorovány dva roky. První výskyt po operaci by měl být nejpozději do 10 dnů, s povinným ultrazvukem dělohy. Poté, co je lochie ukončena (6-8 týdnů) a šest měsíců k posouzení stavu jizvy na děloze, pak navštivte gynekologa alespoň jednou za šest měsíců.

Otázka odpověď

Jaký den je předepsán po císařském řezu??

Obvykle se předepisují 8. den po odstranění stehů. Je možné dřívější odstranění stehů (na 7. den) a vypouštění na 6. nebo 7. den, ale to je vítáno ve velkých městech.

Jak dlouho žaludek po operaci bolí a co dělat?

Pokud operace proběhla bez komplikací, pak byl syndrom bolesti velmi intenzivní až první den po císařském řezu. Během tohoto období je žena předepsána analgetika, která jsou bezpečná pro dítě (ketorol). Ale s velmi silnými bolestmi je možné předepsat omamné látky proti bolesti (promedol). Z hlediska bolesti je nejobtížnější první den, pak bolest postupně zmizí, zejména při intenzivní činnosti.

Je možné obejít se bez obvazu po operaci?

Samozřejmě můžete a někteří lékaři jsou obecně proti tomuto zařízení. Ale v prvních třech dnech je snazší pohybovat se a snášet bolest přesto obvazem.

Kdy se můžu osprchovat a vykoupat se?

Osprchování může být provedeno okamžitě po propuštění, tj. Ve dnech 7-8, za předpokladu, že jsou stehy odstraněny a nedochází k hnisání pooperační jizvy. A s koupelnou budete muset počkat, je to povoleno pouze po ukončení přísavky, asi 1,5 měsíce po operaci. Kromě toho byste měli sledovat teplotu vody, měla by být teplá, ale ne horká (můžete vyvolat pozdní krvácení).

Je možné navštívit bazén po císařském řezu??

Ano, plavání je vítáno po porodu, zejména po porodu břicha, ale je povoleno pouze po ukončení lochie, tj. 6 až 8 týdnů po porodu. Plavání úspěšně obnovuje postavu, ovlivňuje břišní svaly a zlepšuje celkový tón.

Jak se chránit po operaci?

Tato otázka je zajímavá pro všechny ženy, bez ohledu na to, jaký byl porod, nezávislý nebo funkční. V prvních šesti měsících můžete použít metodu laktační amenorey, ale za podmínek. Kojení by mělo být každé tři hodiny, včetně noci. Dítě není krmeno směsí. Tato metoda však není nijak zvlášť spolehlivá, takže můžete užívat tablety s nízkým obsahem tablet (při kojení) nebo kombinovanou perorální antikoncepci, pokud matka nedojde. Je optimální zavést nitroděložní zařízení, ale po císařském řezu se podává nejdříve po 6 měsících.

Mohu po císařském řezu spát na břiše??

Je to možné a nutné. Ale až první den bude matka na zádech (zavedení intravenózních roztoků a léků, kontrola krevního tlaku, puls a dýchání). Poté, co se poporodní žena začala postavit a pohybovat se sama, ležící na břiše je nejen zakázáno, ale také vítáno (pomáhá snižovat dělohu). Neměli byste se bát divergence švů, pokud jsou švy dobře vytvořené, neoddělí se..

Zotavení po císařském řezu

V naší době se často děti rodí císařským řezem, během kterého je dítě odstraněno řezem v břiše. Po císařském řezu je vyžadováno dlouhé zotavení, ale pro mnoho dětí je to jediný způsob, jak se objevit.

Zotavení po císařském řezu s spinální anestézií

Žena provádí rané pooperační období v intenzivní péči pod dohledem lékařů. Tam je po dobu 4-6 hodin, pokud neexistují žádné komplikace. Během této doby jsou prováděny následující manipulace:

 1. Minerální rovnováha těla je obnovena pomocí kapátků.
 2. Bolest zmírněná intramuskulární injekcí.
 3. Ledový měchýř na břiše pomáhá stahovat dělohu.
 4. Intramuskulární podání hormonu oxytocinu zvyšuje kontrakci a zotavení dělohy.
 5. Pokud teplota stoupne, jsou antibiotika předepisována k potlačení infekcí..

Pokud lékaři shledají stav ženy v práci uspokojivý, je převezena na oddělení. Na dalších 6-8 hodin je zakázáno vstávat ženě. Po této době můžete opatrně stoupat.

Aby se tělo po císařském řezu zotavilo rychleji, je nutné se zapojit do rehabilitace co nejdříve. Hlavní podmínkou je pohyb. Po 10-15 hodinách po operaci se můžete válet ze strany na stranu. Pak se musíte naučit, jak si sednout, aniž byste namáhali abs. První kroky by měly být učiněny s podporou, zejména v případě závratí.

Jaká je rizika spinální anestezie pro císařský řez??

Císařský řez nevylučuje určité riziko. Totéž platí pro úlevu od bolesti. Spinální anestézie je jednou z nejbezpečnějších metod. Podle statistik je u 10 000 případů použití této metody anestézie jeden případ závažných nebo fatálních komplikací, tj. 0,01%. Spinální anestézie však není bez problémů..

 1. Bolest zad po propíchnutí, která zmizí asi za 2-3 měsíce. Čelí asi 10% žen, které měly císařský řez.
 2. Bolest hlavy. Asi 1% žen uvádí tento důsledek spinální anestezie..
 3. Ve 2-3% případů je možný pokles krevního tlaku. K tomu může dojít okamžitě po operaci a jedná se o reakci těla na spinální anestezii. V této situaci jsou zavedeny léky, které ji obnovují..
 4. Zkušenosti a dovednosti anesteziologa jsou nesmírně důležité. Spinální anestézie vyžaduje přesnost šperků. Poranění míchy může vést k ochrnutí.
 5. Je pravděpodobné, že spinální anestezie nedává úplnou analgezii a citlivost je částečně zachována. V tomto případě je císařský řez obtížný jak pro lékaře, tak pro ženy v práci.
 6. Možná výskyt hematomu v místě vpichu, kterým je zajištěna spinální anestézie.
 7. Anestetikum ovlivňuje dítě. Mohou se objevit příznaky, jako je slabost dechu, zhoršená srdeční frekvence nebo svalová hypotenze. K tomu dochází jen zřídka, ale existuje šance.
 8. Některé ženy v porodu tvrdí, že psychologicky císařský řez pomocí spinální anestézie je obtížnější.
 9. Anestezie může po řezu způsobit krátkodobé poškození paměti, nepochopení a další neurologické problémy.
 10. Pokud žena opomněla radu anesteziologa týkající se výživy před císařským řezem pomocí spinální anestézie, je nauzea a zvracení pravděpodobné.

Zotavení břicha po císařském řezu

Většina žen po narození dítěte čelí problémům s ochabnutím břicha. Když k porodu došlo přirozeným způsobem, je snazší přivést svaly k jejich dřívějšímu tónu. Pokud žena v porodu podstoupila císařský řez, je třeba více úsilí, protože prověšení je trvalé. Proč??

 1. Během operace chirurg šíří svaly do stran, což vede k jejich následné divergenci.
 2. Pokud je císařský řez proveden naléhavě, břicho se ořízne svisle. V tomto případě se vytvoří záhyby kůže a tuku, které visí na obou stranách švu.
 3. Po dobu dvou až tří měsíců je žena kontraindikována ve fyzické aktivitě.
 4. Po operaci se poškozené tkáně a svaly zvětšují a vyžadují čas na zotavení..

Aby bylo možné vrátit žaludek do jeho předchozí fyzické podoby, musíte tvrdě pracovat. Každá akce by měla být projednána s ošetřujícím lékařem, i když průřez prošel bez komplikací. Také lékař určí kontraindikace.

 • Na sobě obvaz. Udržuje svaly a pokožku ve správné poloze a zabraňuje jim ještě více prohýbat..
 • Fyzická cvičení. Některé prvky terapeutických cvičení lze praktikovat i v nemocnici. Například je užitečné kreslit do žaludku.
 • Tři měsíce po narození dítěte mohou být cvičení komplikována přidáním nůžek a naklápěním, přispívají k uzdravení. Kontraindikaci by měl stanovit lékař.
 • Břišní zábaly dávají dobrý výsledek..
 • Strava. Po císařském řezu musí mladá matka zkontrolovat svoji stravu a vyloučit mastná jídla.
 • Dechová cvičení pomáhají obnovit svalový tonus.
 • Užitečné pro masáž žaludku.
 • Nesmí se zanedbávat hygiena. Kontraindikace - vana, bazén, sauna, vana.

Císařský řez je vážná operace, ale spinální anestézie může výrazně snížit bolest. Poté je vyžadováno zotavení po dobu několika měsíců. Obzvláště důležitá je kontraindikace fyzické námahy a zátěže.

autor-expert: Faina Eduardovna Lvová,

Dezinfekční pracovník, ředitel Centra rodinné kultury

Poznámka: Vaše dotazy, komentáře a recenze můžete zanechat v článku v sekci „Komentáře“.

Jak se rychle zotavit po císařském řezu? Cvičení, drogy

U různých ukazatelů zdraví matek a dětí není porod vždy přirozený. Během císařského řezu je tělo matky vystaveno nejen chirurgickému zákroku, ale také anestézii. Produkce přírodních hormonů - endorfinů, které při normální porodu působí jako lék proti bolesti, oxytocin, který redukuje svaly dělohy, adrenalin a relaxin, je narušena. Stehy umístěné během operace, vnější k břichu a vnitřní k děloze, způsobují ženě pracovní potíže a bolest. Soubor opatření vyvinutých lékaři podporuje rychlé zotavení ženského těla po císařském řezu.

Normalizace práce vnitřních orgánů po císařském řezu

Ke kontrakci svalů dělohy dochází v důsledku působení hormonálního oxytocinu, který je injikován. To je také produkováno tělem matky nezávisle během kojení. Ležení na břiše pomáhá redukovat svalová vlákna dělohy, která se může postupně začít praktikovat již při druhém klepání po operaci. Jakýkoli chirurgický zásah je spojen se ztrátou krve, což má za následek snížení hladin železa. V tomto případě lékaři předepisují matce, aby užívala léky zvyšující hladinu hemoglobinu..

Po operaci se zavede katétr na 12 až 24 hodin, aby se kontrolovalo množství moči vylučované ženou. To je nezbytné k pochopení toho, zda byly močovodníky během operace ovlivněny. Prázdný močový měchýř navíc neinterferuje s procesem kontrakce děložního svalu. Pravidelný pohyb střev je příznakem, že se tělo i přes nedostatek hormonů a neaktivní životní styl postupně vrací k normálu. Pokud po 3-4 dnech žena neměla židli, dostane klystýr.

Nosit obvaz pomáhá zabránit vzniku kýly v důsledku oslabení břišních svalů. Začíná se nosit v prvních dnech po narození. Fyzická aktivita matky (otočení v posteli, ohýbání nohou, práce s rukama), která prošla operací, by měla začít 3-4 hodiny po operaci. Je vhodné vstát z postele po celkové anestézii 10-12 hodin po narození, po epidurální - za den.

Standardní povaha výboje z vnitřních pohlavních orgánů ženy po porodu je jedním z příznaků návratu těla k normálu:

 • První tři dny jsou velmi hojné a mají jasně červenou barvu;
 • Od 4 do 10 dnů postupně klesá, plynule měnící se odstín od hnědé do růžovohnědé;
 • Po 10 dnech začnou nažloutnout;
 • Do 21. dne se v nich nacházejí pruhy hlenu..

K úplnému zastavení propouštění dochází 6-8 týdnů po narození. Silná bolest, vysoká horečka a nepříjemný zápach z perineu jsou známkou komplikací, které měla žena během hojení děložní jizvy. To naznačuje, že musí navštívit lékaře.

Video, jak se zotavit z císařského řezu

Zotavení po císařském řezu

Každá žena sní v rekordním krátkém čase, aby znovu získala vyhledávané formy, které měla před těhotenstvím. V případě císařského řezu není třeba spěchat, abyste mohli začít sportovat - šité švy se závity, které nevyřeší, jsou odstraněny 7. až 8. den po dodání. Před tím je sprcha kontraindikována pro mámu, což nevylučuje její osobní hygienu. Po operaci jsou zakázány intenzivní sporty s použitím simulátorů, běh, cvičení na trénování svalů tisku po dobu 2-3 měsíců po narození dítěte. Nadměrná fyzická aktivita přispívá ke zhoršení laktace. Tělo matky utrácí spoustu energie na produkci mléka i bez sportu. To by mělo být zváženo u žen, které plánují prodloužit kojení na co nejdelší možnou dobu..

V prvních dnech po narození se ženám doporučuje provádět dechová cvičení. Membránové dýchání je vždy doprovázeno napětím břišních svalů, které ovlivňuje tón svalů dělohy. Kontraindikace pro gymnastiku je velká ztráta krve během chirurgického zákroku a tromboflebitidy.

Posílení tónu a posílení břišních svalů je usnadněno samomasáží pomocí 4 základních technik:

Pro masáž se používá také tenisový míček, který provádí kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček od pupku s postupným rozšiřováním amplitudy.

Jídla přijatá ženami po císařském řezu by měla obsahovat velké množství bílkovin, které urychlují hojení jizev. Použití mastí s fibronolytickými, protizánětlivými a antitrombotickými účinky, jako je Klivrina, Solcoseryl, Controctubex a další, přispívá k jejich resorpci na kůži v podbřišku. Nasycení tělních tkání kyslíkem pomáhá rychle se hojit klouby - pravidelné procházky s dítětem na čerstvém vzduchu.

Caesarean sekce je operace, která je čerpána každé 3-4 těhotenství k dnešnímu dni. Obnovení síly matky a navrácení těla do jeho původních podob je usnadněno dodržováním osobních hygienických opatření, doporučeními lékařů při užívání nezbytných léků a šetrným sportem..

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Obnova po císařském řezu - trvání, vlastnosti, doporučení

Porod je přirozený proces, dokonce operativní. Nicméně narození dítěte může na chvíli narušit normální fungování těla, zejména pokud došlo k císařskému řezu. Žena v práci bude potřebovat více času na uzdravení, než po přirozeném porodu.

Rozdíly císařského řezu od přirozeného porodu

Pro matku dítěte znamená chirurgický zákrok přítomnost chirurgického švu, jehož hojení probíhá různými způsoby..

Některé ženy dávají přednost porodu císařským řezem, který je zbavuje strachu z porodní bolesti a umožňuje jim rychleji vidět dítě. V čase, operace netrvá příliš dlouho, v nepřítomnosti komplikací - ne více než půl hodiny.

Výboje po císařském řezu se liší v množství a kvalitě. Lochia světlá šarlatová barva, vydrží více než týden.

Vypouštění ve druhé a třetí poporodní fázi obvykle není tak hojné a dlouhé.
Pro dítě je přirozený porod (pokud je příznivý) méně traumatický. Díky dlouhému procesu práce se dítě může připravit na narození.
Vyjmutí dítěte během operace probíhá bleskově rychle, cévní systém nemá čas na přípravu. Výskyt malých krvácení ve vaskulárních plexech mozku dítěte není vyloučen (nejčastěji tento stav není nebezpečný).

Tah dítěte nastává za krkem. Přestože se provádí opatrně, není vyloučen výskyt vytěsnění krční páteře.

Pro vyloučení těchto dvou nejčastějších komplikací po narození je dítěti vystaveno ultrazvukové vyšetření nebo rentgen krční páteře.

Důvody pro dlouhé zotavení po operaci

Zotavení ženy v porodu delší než předepsané 4-6 týdny může být způsobeno:

 • problémy, se kterými se setkáte během operace;
 • individuální charakteristiky těla.

Pokud se po císařském řezu vyskytnou nepředvídané komplikace, může být zotavení obtížnější.

V případě špatného hojení stehu, zánětu, horečky, porodních žen, budou předepsány další postupy a léky.

Pokud se u mladé matky objeví rysy těla (špatná krevní srážlivost, slabost, špatné hojení tkáně, nadměrná podkožní tuková vrstva atd.), Bude proces návratu do každodenního života pomalý.

Neexistují žádná jednotná doporučení, ke kterému dni jsou předepsáni po císařském řezu - nejčastěji jsou matky v nemocnici asi týden.

Doporučení

První den

První den je časem největšího nebezpečí pro matku a dítě. Jejich matka tráví intenzivní péči pod dohledem zdravotnického personálu.

Sedněte si až do třetího dne po operaci.

Nemůžete nezávisle měnit obvazy, těsnění (protože to bude muset ohýbat, což je nepřijatelné).

Všechny potřeby ženy v práci sledují sestry a sestry..

První týden

Pro urychlení obnovy se doporučuje:

Císařský řez - břišní operace. Stejně jako u každé operace i poškozená tkáň potřebuje čas na uzdravení..

Obvykle je žena v porodu ponechána pod lékařským dohledem tři až čtyři dny po porodu (déle, jsou-li komplikace), úplné uzdravení trvá až šest týdnů.

Pro mladou matku je obtížné zůstat v posteli několik hodin v řadě, když je v náručí dítě, které potřebuje pozornost. Pokuste se usnout, když dítě spí.

Je vhodné v prvním týdnu po návratu domů požádat příbuzné, aby pomohli s péčí o dítě, aby matka mohla kdykoli zaujmout vodorovnou polohu. Odpočinek po dobu několika minut během dne hodně pomáhá..

 • Poslouchejte své tělo.

Během období zotavení musíte být obzvláště opatrní. Je vhodné se vyhnout schodům nahoru a dolů. Všechny potřebné věci (plenky, utěrky, prášek atd.) By měly být v blízkosti, aby maminka nemusela vstávat příliš často.

 • Nemůžete zvednout nic těžšího než dítě.

Kdykoli maminka chce kýchat nebo kašel, držte ji za ruce, abyste chránili místo řezu.

Na otázku, kdy jsou stehy odstraněny po císařském řezu, neexistuje jednoznačná odpověď. Nejčastěji se to děje na konci prvního týdne.

První měsíc

V některých případech může po císařském řezu trvat až osm týdnů, než dojde k úplné rehabilitaci..

Je nutné získat povolení lékaře pro každodenní věci:

 • sportovní aktivity;
 • jít do práce;
 • řízení auta;
 • mít sex;
 • používat tampony.

Fyzická bolest a nepohodlí mohou způsobit emoční zdravotní problémy. Vzhled dítěte císařským řezem může způsobit pocity, které zdaleka nejsou radostné.

Pokud se mladá matka cítí vyčerpaná, smutná, zklamaná, potřebuje podporu rodiny, v extrémních případech lékařskou pomoc.

Zaměřte se na správnou výživu

Správná výživa je v prvních měsících po porodu stejně důležitá jako během těhotenství..

Zelenina bohatá na vlákna by měla po dodání převládat.

Doporučuje se vyvarovat se přípravků, které zabraňují tvorbě plynu (poškozují dítě i matku) a nadměrné bílkoviny (mohou způsobit zácpu)..

Kromě toho musíte pít hodně tekutin, zejména vody. Matka potřebuje další tekutinu, aby zvýšila mateřské mléko a zabránila zácpě.

Pravděpodobné problémy na konci období po porodu

Musíte se zeptat svého lékaře, jaké léky můžete užívat k úlevě od bolesti, zejména při kojení..

Lékař může předepsat lék proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, v závislosti na úrovni nepohodlí..

Suché teplo lze použít jako doplněk k lékům pro zmírnění nepohodlí v místě chirurgického zákroku.

První dva týdny po operaci se žena v porodu cítí v místě řezu trochu bolesti. Do šesti týdnů po operaci může dojít ke krvácení nebo výtoku - to je normální.

Následující příznaky vyžadují lékařskou péči - mohou signalizovat infekci:

 • zarudnutí, otok nebo hnisavé vypuštění z místa řezu;
 • bolest kolem stehu;
 • teplota vyšší než 38 ° C;
 • špatně vonící vaginální výtok;
 • těžké vaginální krvácení;
 • zarudnutí nebo otok nohou;
 • potíže s dýcháním
 • bolest v mléčných žlázách;
 • bolest na hrudi.

Závažné příznaky poporodní deprese konzultujte s lékařem..

Sport po operaci

Aktivní cvičení se nedoporučuje v prvním měsíci po císařském řezu.

Je vhodné podniknout krátké procházky tak často, jak je to možné. Pohyb napomáhá hojení tkání, zabraňuje trombóze.

Chůze je navíc skvělý způsob, jak své dítě představit světu..

Mírná aktivita - odpověď na otázku, jak se rychle zotavit po císařském řezu.

Omezení v intimním životě

Na začátku sexuální aktivity s léčivou jizvou se lékaři chovají odlišně. Někdo doporučuje zdržet se hlasování až na dva měsíce, někdo vám umožní vyzkoušet dříve (v závislosti na pohodě ženy).

Je třeba změřit vaše touhy a příležitosti. Nemilujte se s neúplně zahojeným švem.

Kontrakce dělohy, celkový stres těla nebude prospěšný. Proto je lepší konzultovat lékaře a podstoupit ultrazvuk genitálií.

Pokud jsou švy již v pořádku a žena se cítí dobře, můžete se vrátit do sexuálního života druhý měsíc po operaci.

V některých případech se doporučuje abstinence až do šesti měsíců..

Když omezení po císařském konci

6 měsíců po operaci je žena považována za zcela uzdravenou. Jediným omezením je další těhotenství. Přestože medicína ví mnoho případů úspěšného porodu matek, které otěhotněly šest měsíců po operaci.

Když znovu můžete otěhotnět a porodit

Předpokládá se, že optimální období mezi těhotenstvím (pokud bylo porod provedeno císařským řezem) jsou tři roky. Během této doby se jizva na děloze nejen hojí úplně, ale také vyhlazuje a stává se téměř neviditelnou.

Při plánování dalšího těhotenství se doporučuje navštívit gynekologa a provést genitální ultrazvuk.

Ultrazvukové vyšetření stehu po řezu císařským řezem se provádí také v posledních stádiích těhotenství nebo při nepříjemných pocitech - bolest, napětí, nepohodlí.

Odhaduje se ne tloušťka jizvy na děloze, ale tloušťka myometria v blízkosti stehu - neměla by být menší než 3 mm.

Je-li myometrie tenčí pod kritickým rizikem prasknutí.

Život po císařském řezu se prakticky neliší od života po přirozeném narození.

Pokud má žena v práci přátele nebo známé, kteří operativně porodili, musíte se s nimi pokusit srovnávat..

Zkušenosti každé ženy při zotavování z operace jsou jiné. Musíte se soustředit na proces hojení a dát tělu čas potřebný k návratu do normálu.

Zotavení po císařském řezu

Porod se ne vždy vyskytuje přirozeně. Někdy pro dítě a jeho matku je císařský řez mnohem bezpečnější. Spory o pečlivou porodnickou péči probíhají po celém světě. Na jedné straně je císařský řez bezpečnější pro matku a plod, ale na druhé straně má své nevýhody, z nichž nejdůležitější lze právem považovat za delší období zotavení po operaci. V tomto článku si povíme, jak se rychle zotavit po císařském řezu, jak zachovat reprodukční zdraví a naplánovat nové těhotenství..

O chirurgickém porodu

Císařský řez má starou a bohatou historii. Jeho název v latině se překládá jako „královský“ a sekční „sekta“. Královská sekce byla praktikována ve starověku, ale hlavně jako operace zoufalství. To znamená, že břišní stěna a děloha byly pitvány pouze tehdy, když bylo zřejmé, že žena už nemůže být spasena, ale dítě může být spaseno..

Ve Francii v 16. století se královský lékař Ambroise Paré opakovaně pokusil operovat s živými ženami, jejichž narození bylo obtížné, ale výsledek byl pro ženy v práci vždy fatální. Po další tři století udělali chirurgové stejnou chybu - neodšili dělohu a doufali, že se to přetáhne na sebe. V důsledku toho pacienti zemřeli ve 100% případů.

Teprve na konci 19. století začaly ženy přežít ve 20% případů, protože lékaři s dítětem odstranili dělohu. Teprve v minulém století si lékaři uvědomili, že záchrana života ženy je možná, pokud je děloha šitá po pitvě. Poté se objevila antibiotika a ženy po operaci přežily ve většině případů.

Kvalita anestezie, šicího materiálu, použití antibiotik a kontrakcí dnes umožnila nejen úspěšné přežití matky i plodu v důsledku císařského řezu, ale také opakované mateřství, protože děloha zůstává na svém místě, netrpí funkce vaječníků, což znamená, že žena může znovu otěhotnět a porodit dítě.

Dnes se operace provádějí tolikrát, kolikrát je třeba, a proto ženy, které měly jeden císařský řez, se mohou stát matkami dvou, tří, čtyř a více dětí, pokud existuje odpovídající touha. Ale v mnoha ohledech vyhlídky závisí na tom, jak byl proveden chirurgický zákrok a jak se ukázalo období zotavení..

Technika a jak anestetizovat?

Císařský řez lze naplánovat i nouzově. První se provádí ze zdravotních důvodů, pokud je již při porodu dítěte zřejmé, že nezávislý porod je buď nemožný nebo velmi riskantní a může vést k vážným důsledkům pro dítě a jeho matku. Mezi tyto údaje patří:

 • velké nebo obří dítě s úzkou pánví;
 • nedostatek vody;
 • placenta previa, ve které „místo dítěte“ zcela nebo zčásti uzavírá vnitřní hltan;
 • nádory v děložní dutině;
 • pravděpodobnost ruptury dělohy (kvůli přítomnosti jizvy z předchozích operací);
 • nesprávná prezentace plodu (dítě sedí nebo je příčné);
 • genitální herpes v matce;
 • vícenásobné těhotenství (v některých případech);
 • těžké formy gestózy;
 • historie srdečních a cévních onemocnění u žen, renální selhání, krátkozrakost a odloučení sítnice v historii.

Při plánované operaci je žena hospitalizována předem, aby vyloučila spontánní nástup porodu. Obvykle k tomu dochází v období 38-39 týdnů, s opakovanými COP - 37-38 týdnů. Datum narození určuje sama žena společně s lékařem, před operací jsou provedeny všechny nezbytné testy a je vybrána metoda úlevy od bolesti.

Ve většině případů se dnes v Rusku císařský řez provádí se spinální anestézií (epidurální anestézie), ve které se anestetikum vstřikuje do míchy. Dolní část těla ztrácí citlivost, ale žena zůstává plně při vědomí a může být „přítomna“ s lékaři při narození svého vlastního dítěte, okamžitě ho vidět, dotknout se ho, obvykle se dítě také aplikuje na hrudník v porodnici.

Obecná (endotracheální) anestezie zbavuje ženu schopnosti slyšet, vidět a hodnotit, co se děje. Během operace je v hlubokém spánku. Setkání s dítětem se obvykle koná několik hodin po operaci, kdy matka konečně přijde k jejím smyslům.

Málokdo ví, že žena sama si může zvolit typ anestézie. Většina lékařů zoufale odolává a odradí ženu od porodu z celkové anestézie, s odkazem na skutečnost, že „bere pět let svého života“ a cesta z ní je obtížnější. Současně však anesteziologové často mlčí o skutečnosti, že spinální anestézie s nejmenší chybou je plná postižení ženy, poranění páteřového kanálu je navíc objektivně o nic snazší než dostat se z celkové anestézie a doba předčasného uzdravení je poněkud natažená kvůli tomu, že žena cítí horší nohy.

Podle některých zpráv je epidurální anestezie, která je doslova uvalena na každého, bez výjimky, mnohem levnější, a proto existují doporučení ministerstva zdravotnictví týkající se jejího použití. Obecná anestézie má však své nevýhody. Proto by si měla vybrat pouze ona sama. Lékaři nemají právo odmítnout jakoukoli formu anestézie, pokud to pacient trvá.

Během operace lékař disekuje břišní stěnu. Při plánované operaci je puška v dolním segmentu dělohy vodorovná. Svaly jsou chovány do stran, v děloze je proveden řez a dítě je odstraněno. Poté chirurg ručně odděluje placentu. Poté se zašije děloha, svaly peritoneum a močový měchýř, odložené stranou, se vracejí zpět na místo, aplikují se vnější stehy nebo šle.

Nouzový císařský řez je prováděn v případě rozvoje slabosti práce v kterékoli fázi porodu. Pokud je nezávislé porod zpomaleno, kontrakce nebo pokusy jsou zastaveny, stimulace nepomohla, pokud má dítě známky akutní hypoxie a není čas čekat, porod okamžitě skončí.

V tomto případě je anestézie obvykle vybírána ve prospěch celkové anestézie a řez může být vodorovný nebo svislý od shora dolů, pokud je třeba dítě co nejdříve odstranit..

Výhody a nevýhody

Císařský řez umožňuje zachránit život matky a dítěte. A to je jeho hlavní plus. Všechno ostatní je dost kontroverzní. Oficiální medicína tedy naznačuje tyto výhody:

 • pravděpodobnost poranění u dítěte je minimalizována;
 • u ženy nedochází k napínání genitálního traktu a zranění;
 • neexistuje bolest při narození;
 • poporodní hemoroidy se nevyvíjejí.

Nevýhody jsou následující:

 • v břišní dutině matky je vždy možnost nákazy;
 • nástup laktace probíhá pomaleji;
 • přítomnost jizvy na děloze, která v případě platební neschopnosti bude vážnou překážkou pro následné těhotenství;
 • delší doba zotavení;
 • nedostatek kontaktu mezi dítětem a vaginální mikroflórou ženy zvyšuje pravděpodobnost snížení imunity u dítěte.

O operaci tedy rozhoduje lékař. A dělá to pouze pečlivým zvážením všech kladů a záporů této ženy.

Časné pooperační období

Spousta předpovědí pro budoucnost závisí na tom, jak šlo nejranější pooperační období. Obvykle je žena z operačního sálu přemístěna na jednotku intenzivní péče na několik hodin, sledují ji, jak vyšla z anestézie v reálném čase, dala kapátka, aby obnovila rovnováhu slané minerální látky a intramuskulárně injikovala léky proti bolesti..

Pro zmenšení dělohy se na žaludek umístí močový měchýř nebo topná podložka s ledem a zavedou se kontrakce. Faktem je, že svaly dělohy během těhotenství rostly téměř 500krát, a po přirozeném porodu se reprodukční ženské orgány samy stahují. Ale po císařském řezu, ve kterém nebyly kontrakce jako takové vůbec pozorovány, potřebuje ženské tělo pomoc.

K posílení kontraktilních funkcí dělohy se používá hormon oxytocin, který se podává intramuskulárně. Se zvýšením tělesné teploty v časném pooperačním období je ve výchozím stavu podezření na infekci a jsou předepisována antibiotika.

Po 4-6 hodinách, je-li ženský stav uspokojivý, je převedena z intenzivní péče na oddělení, kde bude muset strávit ležením alespoň dalších 6-8 hodin. Poté se doporučuje vstávat. Předpokládá se, že delší horizontální poloha zabraňuje průchodu krve z genitálního traktu a zvyšuje pravděpodobnost infekce.

Doporučuje se také připevnit dítě k hrudi co nejdříve. I když v něm ještě není mléko, v prvních několika dnech bude stačit několik kapek kolostra.

Při kojení žena produkuje svůj vlastní oxytocin, a proto se hladké svaly dělohy aktivněji snižují. Pokud dítě nemá dostatek výživy, je krmeno v dětském oddělení.

V časném pooperačním období, které trvá dva dny, se nedoporučuje ženě zůstat spolu s dítětem, protože pro bezpečné hojení odebraných tkání je nutné vyloučit zvedání závaží, i když je to hmotnost vlastního dítěte. Po 1,5–2 dnech se žena může samostatně o dítě postarat, pokud k tomu neexistují kontraindikace ani ze strany gynekologů, ani ze strany dětských lékařů, kteří dítě pozorují..

V prvních dnech po chirurgickém porodu se tuhá strava nedoporučuje. Dvanáct hodin po zákroku může žena pít vývar, želé. Po 36 hodinách je přípustné přidávat do stravy rozmazanou kaši.

Přísná strava je nezbytná, aby se zabránilo vyplnění střeva a jeho tlaku na dělohu. Dokud se žena nezvedne, doporučuje se katetrizaci močového měchýře katétrem do cévy.

Rehabilitace

Rehabilitace by měla být zahájena co nejdříve. Zotavení bude rychlejší, pokud se žena začne pohybovat dříve. Nejprve se doporučuje zvládnout zatáčky ze strany na stranu. To musí být provedeno opatrně. Některé matky si dávají pozor na házení a otáčení a věří, že stehy na žaludku se otevřou. To se nestojí za strach - chirurgové šijí spolehlivě a materiál stehu je dnes mnohokrát silnější než ten, který byl použit před 20 lety. Pokud bude provedeno opatrně, nedojde k žádnému rozporu..

Po otočení se musíte naučit znovu sedět. Za tímto účelem musí být jedna noha spuštěna z postele z náchylné polohy na její straně. Opřete se o ruku a jemně zvedněte své vlastní tělo, aniž byste namáhali abs. Pokud se pokusíte vstát z polohy na zádech, nebudete se moci vyhnout tlaku tisku, který jistě přinese spoustu nepříjemných bolestí.

Poté, co se žena učí sedět, musíte postupně vstávat a podnikat první kroky. Lepší - s podporou. Pokud to není možné, měli byste se rozhodně držet za zády postele, ke zdi, aby nedošlo k pádu, protože závratě v prvních dnech po operaci je univerzální a pochopitelný jev.

Během tří dnů se ženě podávají léky proti bolesti, takže proces získání svobody pohybu nebude tak bolestivý a obtížný, pokud bude vše správně provedeno.

Druhý den můžete začít provádět regenerační terapeutická cvičení, která zahrnují:

 • kruhové údery břicha s otevřenou dlaní ve směru hodinových ručiček;
 • lehké broušení dolní části zad;
 • dechová cvičení (zhluboka se nadechněte a pomalu vytahujte výdechy se zvednutím hrudníku);
 • podobná dechová cvičení, ale s nadýmáním;
 • rotace chodidel v kruhu;
 • kašel (oblast švu podporovaná dlaní).

Počínaje 4 dny po operaci může žena jít k hlavnímu stolu, tj. Jíst všechno, co ostatní jedí, ale nemělo by se vyhýbat potravinám, které stimulují produkci střevních plynů. Nadýmání nyní přinese spoustu nepohodlí a poškodí stav dělohy.

Po propuštění

Po přirozeném porodu jsou ženy obvykle propuštěny domů třetí den, pokud neexistují žádné komplikace. Po císařském řezu bude žena schopna jít domů s dítětem nejdříve pátý den, a to i tehdy, pokud měla včasnou rehabilitaci bez zvláštních funkcí.

Skutečnost propuštění neznamená, že se žena vrátila do zdravého stavu. Rehabilitace po COP je dlouhá a pečlivá, zotavení bude trvat dlouho.

Příbuzní by se měli ujistit, že veškeré domácí úkoly spojené s úklidem a vaření po dobu nejméně prvního týdne se provádějí bez účasti nové matky. Nesmí se ohýbat, ohýbat, krčit se nebo zvedat žádné závaží. Porodníci rádi porovnávají hmotnost povolených hmotností s miskou polévky. Můžete zvednout talíř jídla, vše, co je těžší - nemůžete.

O příbuzné by se měli starat i příbuzní. Všechny manipulace s dítětem, které vyžadují naklápění, zvedání dítěte v náručí, v prvních dvou týdnech u ženy je lepší vyloučit. Ostatní lidé by měli dítě předávat matce. Pro ženu je lepší krmit dítě v poloze ležet nebo napůl sedět s podporou polštářů.

Pokud nejsou příbuzní a není nikdo, kdo by žádal o pomoc, nezoufejte. Musíte požádat přátele nebo sousedy, aby správně uspořádali podmínky péče o sebe. Spodní část postýlky by měla být zvýšena na maximální výšku, pro změnu potřebujete použít stůl. Vana by měla být umístěna na vyvýšenině, aby se neohýbala a nezatěžovala žaludek.

Abychom normalizovali laktaci, musí žena plně jíst, se zaměřením na bílkovinné produkty. Mléko může přijít pomalu, to je docela normální po císařském řezu, ale to se určitě objeví, nemůžete si dělat starosti.

Důležitým úkolem prvních dnů domu je normalizace střev. Z tohoto důvodu se nejčastěji vyskytují největší potíže. Ženy se bojí tlačit, mají zácpu. Push a nepotřebují. Pokud nemůžete jít na záchod ve velkém smyslu, můžete použít projímadla ve svíčkách, například „Bisacodyl“ nebo mikrolytry. Umožňují rychle obnovit stolici, ale projímadla by neměla být zneužívána. Jsou vhodné pro použití 1-2krát, pak se musíte pokusit jít na záchod sami. V ideálním případě by židle po COP měla být denně.

Švy je třeba zpracovávat denně. Lepší 1-2krát denně. Nejlepší je, když to udělá jeden z příbuzných. Pokud je žena sama, je možné provést zpracování před zrcadlem. K tomu použijte brilantní zelenou, protože řešení „brilantní zeleně“ je nejlepší prevencí stafylokokové infekce - nejnebezpečnější bakteriální infekce. Před namazáním oblasti kolem kloubů zeleně můžete lehce zalévat pojivovou tkáň peroxidem vodíku, zejména pokud jsou mokré oblasti. Pokud šev nezmokne, je suchý, nemusíte nosit obvaz - takže se bude hojit rychleji.

Pokud se objeví známky vlhkosti, naneste po zpracování suchou sterilní gázu v několika vrstvách a baktericidní náplast připevněte k okrajům. Před odstraněním švů je třeba se vyhnout vodě..

5–7 dnů po propuštění musí žena navštívit místo porady s ženskou konzultací. Dejte lékaři, který vedl těhotenství, propouštěcí dokumenty z nemocnice a odstraňte stehy. Neublíží to, není to děsivé. Po odstranění stehů žena pokračuje ve zpracování jizvy několik dní doma, aniž by použila obvaz na gázu..

Obnovení švu obvykle nezpůsobuje problémy. Dnes se chirurgové snaží vyrábět kosmetické švy, které jsou po šesti měsících téměř neviditelné i v plavkách. Primární hojení stehu obvykle probíhá do 3 týdnů. Během roku se stane nenápadným.

Co nelze udělat?

Omezení po císařském řezu se vztahují na mnoho oblastí života mladé matky. Během období zotavení je zakázáno nadměrné fyzické námaze, stresu, vzpírání. Pokud je to podrobněji, pak poznámka zakázaných akcí vypadá takto.

 • Sex je zakázán po dobu 2 měsíců. Žena může začít žít sexuální život až poté, co přestane krvavé vypouštění z pohlavních orgánů. Od stejného období by měla žena používat bariérové ​​metody antikoncepce, dokud se neobnoví menstruační cyklus. Poté si můžete vybrat jakýkoli vhodný způsob ochrany těhotenství spolu s gynekologem.
 • Nemůžete se vykoupat, plavat v bazénu nebo rybnících. Zákaz platí pro první dva měsíce po operaci. Zatímco se děloha a vnější stehy léčí, riziko infekce zůstává. Můžete plavat pouze ve sprše. Je zakázáno navštěvovat solárium, lázně a sauny.
 • Nezvedejte závaží. Hmotnosti v prvních týdnech po chirurgických manipulacích znamenají něco těžšího než sklenici čaje nebo misku polévky a do šesti měsíců po operaci - vše těžší než 3–4 kilogramy. Vzhledem k fyzické námaze a těžkému zdvihu v období zotavení se může vytvořit nevhodná jizva na děloze.
 • Příznaky infekce nebo časného selhání stehu nelze ignorovat. Patří mezi ně zvýšení teploty na 38,0 až 39,0 stupňů, hnisání švu, výskyt krvácení z pohlavních orgánů, zvýšený výtok krve, výskyt hnisavého výboje s nepříjemným zápachem z pohlavních cest.
 • Nemůžete dělat gymnastiku a cvičení. Zákaz gymnastiky jako celku je uložen na 2 měsíce po CS a žena by měla začít dělat cvičení v tisku, aby se dostala do formy nejdříve 6 až 7 měsíců po operaci. Po druhé CS se nedoporučuje zahájit taková cvičení v prvních 9 měsících po porodu, protože jejich jizevní oblast je tenčí.

Kdy můžu otěhotnět po policajtu?

Lékaři radí ženám po císařském řezu po dobu nejméně 2 let, aby se zdrželi nových těhotenství. Toto doporučení je opodstatněné. To je doba potřebná k úplnému zotavení dělohy po řezu. Jizva samozřejmě nikde nezmizí, ale během prvních dvou let je příliš tenká, protože tvorba pojivové tkáně stále probíhá. Po 5-6 letech přestávky se jizva zdrsní, a to také není příliš dobré pro otěhotnění. Proto by plánování nemělo začít dříve než o dva roky později.

Menstruační cyklus po CS je obnoven v průměru za 2-3 měsíce, ale je třeba si uvědomit, že jeho zotavení může trvat déle - až rok. Proto existuje naléhavá potřeba pečlivé ochrany. Těhotenství, které nastane před uplynutím 2 let, zvyšuje riziko ruptury dělohy podél jizvy i v období těhotenství. Jizva může také způsobit potrat, formování malformací plodu, fetoplacentální nedostatečnost a také celkový růst „místa dítěte“ v oblasti jizvy, pokud se plod v blízkosti fixuje..

Pokud se žena stane matkou, jsou potraty i diagnostické kyretáž děložní dutiny kontraindikovány, protože každý takový zásah nepříznivě ovlivňuje stav endometria a tkáně jizvy..

Pokud uplynuly dva roky a pár se rozhodne, že je na čase přemýšlet o druhém (třetím nebo následujícím) dítěti, je třeba se poradit s gynekologem, provést všechny testy, včetně genitálních infekcí, a provést pánevní ultrazvuk. Zvláštní pozornost by měla být věnována jizvě na děloze. Jeho tloušťka by neměla být menší než 2,5 mm, ideálně větší než 7 mm. Jizva by měla být stejnoměrná, neměla by mít řídnutí a „výklenky“.

Stav jizvy je hodnocen během hysteroskopie, hydrografie, hysterografie. Nedostatečná jizva není věta, v Rusku jsou lékaři a kliniky, kteří provádějí zvláštní těhotenství s tenkými a heterogenními jizvami na děloze..

Dobrá jizva po prvním císařském řezu může být základem pro to, aby žena mohla porodit druhé dítě sama (podle uvážení lékaře). Po dvou nebo více COP není povoleno nezávislé přirozené narození. Každé následující těhotenství je poraženo císařským řezem..

Recenze

Podle recenzí žen, které podstoupily operaci, jsou v prvních dnech největší potíže s kašlem, smíchem a odchodem na záchod. Také, mnoho poznámek znecitlivění kůže břicha, který nakonec prochází. Někteří si stěžují na bolest v stehu po dobu 3-4 měsíců, zatímco pro většinu nepříjemné pocity zmizí po několika týdnech. Žaludek je podle recenzí „zasunutý“ za šest měsíců.

Stížnosti na obtížnou cestu ven z anestézie byly v poslední době vzácné, protože k anestetizaci se používají moderní léky..

Doba zotavení pro všechny ženy je jiná. Hodně záleží na adaptivních vlastnostech těla..

O funkcích obnovy po císařském řezu viz další video.

Články O Neplodnosti