Hlavní Výživa

Umělé krmení

Píšou v knihách, doktoři říkají, že děti by se měly opít vodou, když jedí směs, a nikdo neříká, jak pít, pokud to nechtějí. Situace je taková, že směs jedí krásně z láhve a lžíce (snažíme se cvičit ne často), ale voda vyplivne, škrtí a vlaštovky pouze náhodou, zatímco hlasitě a urážlivě plače. Pokud ne voda, co lze nabídnout jako alternativu? Mohu do vody něco přidat, aby chutnalo? Pokud ne, pak zbývá dát vodu „s bitvou“, a nezáleží na tom, jak se podává, ze lžíce nebo z láhve.


Zde je citát z Komarovského knihy o pití:
Nedává smysl, aby zdravé dítě pilo vodu. To znamená, že pokud vám lékař řekl, že dítě musí pít 100 ml vody denně, ale odmítá, pak to vůbec není tragédie - je na vás navrhnout, ale pít nebo nepít - dítě rozhodne.
Obecně se přijímají doporučení, aby dítě pilo vařenou vodu. Měli byste vědět, že vařená voda nemá nic společného s lidskými biologickými potřebami, protože žádná normální živá bytost nepije vařenou vodu.
Cílem varu je zničit patogeny, ale současně se vysráží soli rozpuštěné ve vodě, které tělo dítěte také potřebuje..
Proto je nutné zabít dva ptáky jedním kamenem - pro zajištění čistoty vody a zároveň pro zachování jejího přirozeného složení. Řešení problému je jednoduché a můžete tak učinit následujícími způsoby:
1. Přiveďte vodu z fontanelu nebo artézské studny: třílitrová plechovka, která bude uzavřena v lednici, postačuje na 1-2 měsíce, zůstane.
2. Nakupte do lahví láhev minerální vody neutrální chuti (samozřejmě ne Narzan a samozřejmě ne Borjomi). Pokud je voda sycená, odstraňte plyn (otevřený, chat, zastavte, počkejte).
3. Pokud není možné tyto cesty použít, je možné zajistit čistotu a slušné minerální složení kapaliny přípravou odvarů rozinek. To se provádí takto: dobře umyté rozinky ve studené vodě se vaří jako čaj nebo se v páře vaří v termosku - na 1 polévkovou lžíci rozinek - 1 šálku vroucí vody. Po hodině se nápoj zahřeje na požadovanou teplotu a pije se na zdraví.
Množství tekutiny, které dítě potřebuje, je určeno tím, kolik tekutiny ztratí. Hlavními způsoby, jak tělo ztratit vodu, jsou zvlhčující vdechovaný vzduch a pocení..
Čím je místnost teplejší a čím je dítě oblečen, tím více tekutiny ztratí, tím důležitější je pít.

Tipy, kdy a jak dát novorozence vodu s umělým krmením

Voda je zdrojem veškerého života na Zemi a žádný živý organismus bez ní nemůže přežít. Pokud jde o tělo novorozence? Potřebuje vodu? A pokud je to nutné, v jakém množství a od kterého měsíce?

V tomto článku vám řekneme, zda je nutné dát novorozence vodu, proč a kdy to dělat, a jak správně pít dítě.

Proč je dítě na IV potřeba??

Všichni dětští lékaři souhlasí s tím, že dítě, které je krmeno mateřským mlékem, by nemělo být dopováno nebo jim nesmí být podávána voda. Je však potřeba voda pro děti, které se živí upravenými mléčnými formami??

Jak víte, v kojenecké výživě obsahuje více bílkovin, což znamená, že je pro dítě hustší a výživnější. Na rozdíl od mateřského mléka, které se dělí na „přední“ (tekutější) a „zadní“ (silnější) mléko, je směs pro děti homogenní a stejně hustá konzistence.

Slavný lékař Komarovsky souhlasí s tímto názorem a považuje postup dávkování novorozence při umělém krmení vodou za nezcizitelný atribut..

Pravidla pro dávkování

Od prvního týdne umělého krmení můžete novorozencům nabídnout vodu. Zvláštní pozornost by měla být věnována stolici dítěte. Pokud bude od začátku pozorována zácpa, stane se voda nepostradatelným pomocníkem.

V případě, že trávicí systém dítěte se dobře vyrovnává s asimilací a vylučováním mléčného jídla, může být voda spotřebována od 28. dne.

Kdy dát trochu vody?

Mezi kojením dejte dítěti vodu co nejčastěji. Je to v pořádku, pokud dítě odmítá pít - to znamená, že v tuto chvíli je rovnováha tekutin v jeho těle normální a má dostatek vody, kterou dáte s jídlem.

Nejlepší čas k pití je jedna hodina před nebo jednu hodinu po krmení. Nestojí za to nabídnout dítěti hodně vody před hlavním jídlem - protože objem jeho komory není větší než 250 ml, proto čím více pije, tím méně bude jíst.

Jak nabídnout?

Voda by měla být nabídnuta dítěti! Navzdory skutečnosti, že novorozenec je stále velmi malý a bezbranný, už ví, kolik tekutiny a jídla potřebuje. Je lepší nabídnout často a „trochu“, než násilně nalít nechtěný nápoj.

Dítě může pít vodu:

 • z láhve s dudlíkem;
 • ze lžíce;
 • ze stříkačky bez jehly.

Kolik tekutiny dítě potřebuje??

Denní spotřeba vody u dítěte je individuální. Obrázek se pohybuje od 50 do 200 ml za den. Přirozeně je třeba vzít v úvahu různé faktory:

 1. podnebí;
 2. aktivita dítěte;
 3. konzistence potravin a další.

Proto se zaměřte na instinkty vašich drobků. Pro správný výpočet denní normy věnujte pozornost množství pitné směsi, tj. objem tekutiny by měl odpovídat objemu jednoho jídla.

Pokud tedy dítě sní jedno krmení 120 ml směsi, denní dávka vody odpovídá tomuto číslu. Toto množství je distribuováno po celý den a noc, pokud novorozenec potřebuje pít v noci..

Co pít?

 • Nejužitečnějším nápojem pro kojence bude speciální dětská voda zakoupená v lékárně nebo v obchodě. Obsahuje minerály a vitamíny nezbytné pro tělo dítěte. Před zakoupením takové vody se ujistěte, že jste zkontrolovali datum exspirace.
 • Vhodná je také normální balená minerální voda bez plynu. Hlavní věc je, že by neměla být speciálně obohacena solemi a neměla by mít žádnou další dochuť.
 • Užitečnou vodu můžete vyrobit doma sami. K tomu jsou ideální vodní filtry ve formě plastových džbánů. Nezapomeňte vyměnit kazetu včas a denně vodu osvěžit..
 • Vařená voda může být také vhodná pro pájení. Je však třeba mít na paměti, že proces varu zabíjí všechny prospěšné vlastnosti vody, což z něj činí pouze tekutinu pro uhasení žízně..

Jaká by měla být teplota?

V prvních dnech pití by měla být teplota vody co nejblíže tělesné teplotě dítěte - 36 stupňů. Teplá voda je v těle absorbována rychleji, protože na zahřívání nebo chlazení nemusí utrácet další energii.

Potom můžete postupně snižovat teplotu a zvyšovat ji na pokojovou teplotu. Tedy za 2-3 měsíce to bude 20-22 stupňů.

Co dělat, když dítě nepije vodu?

Vždy poslouchejte přání svého dítěte, a pokud nyní něco odmítá pít nebo sníst, v žádném případě to netrvejte. To může vést k úplnému odmítnutí nějaké tekutiny nebo jídla. Počkejte chvíli a pak znovu nabídněte. Nechte dítě zvolit si, kterou vodu bude pít - minerální, vařenou, speciální.

Co dělat, když dítě odmítne pít? Užitečné rady:

 1. Možná novorozenec nemá rád teplotu vody - pak příště, dát teplejší nebo chladnější.
 2. Můžete také experimentovat s různými lahvemi - získejte tu, která je určena pouze pro vodu. Všechny děti mají rozvinutou obrazovou paměť a vaše dítě se může jen divit, proč z láhve pochází tekutina s jinou „nemléčnou“ chutí. Nechte nádobí na vodu být jasné, s barevnými kresbami. Mnoho dětí, jako jsou lahve s držadly nebo se speciální dírkou uprostřed, aby vložilo své prsty..
 3. Pokud dáváte vodu ze lžíce, ujistěte se, že je vyrobena ze speciálního silikonového materiálu - takové lžíce jsou teplé, na rozdíl od běžných čajových lžiček, a některé také mění barvu, což naznačuje příliš horkou vodu nebo jídlo. Takové lžíce by mohly dítě zajímat, takže ho nevyhazujte, pokud se jí chce dotknout, hrát si s ní.
 4. Můžete dát příklad pro vaše drobky tím, že napijete nejprve z láhve nebo ze lžíce a můžete ukázat, jak je to chutné, pomocí výrazů obličeje nebo nějakých gest. Když se dítě opakuje po vás, nezapomeňte ho pochválit.

Užitečné video

Z videa zjistíte, zda potřebujete kojit děti. Co říká WHO k tomuto problému:

Závěr

Je tedy zřejmé, že voda je důležitou součástí nabídky novorozenců, kteří jedí upravené mléčné receptury. Neváhejte a nabídněte svému dítěti v různých variantách a vyberte nejoblíbenější a nejužitečnější variantu..

Kolik vody by mělo být dáno dětem při umělém krmení a dávkování novorozenců vodou na IV

Voda je nezbytná pro všechny živé věci. Ale existují pochybnosti o kojencích... Zejména ti, kteří jsou výhradně kojeni. Koneckonců, mateřské mléko je 90%, a možná ještě více, sestává z vody. Ale je tomu tak, když maminka krmí dítě směsí mléka? Vůbec ne. Ano, ona sama vidí, kolik prášku se do ní nalévá, když to dělá, a dokáže odhadnout přesné množství vody, které dítě dostane. Je to docela velké. Ale jen pokud máma připravuje směs správně. Podle pokynů nemíchá ve vodě příliš mnoho směsi. Porušení proporcí může být skutečně velmi nebezpečné. Nejjednodušší je vyvolat u dítěte zácpu. A dokonce i nadbytek vitamínů a minerálů. A obecně se velké množství mléčné směsi rovná nadváhy dítěte. A nadváha je v každém věku špatná.

Měla by se tedy dítěti dostat voda při smíšeném nebo umělém krmení? Potřeba nabídnout. Pokud dítě nepije, nezáleží na tom, to znamená, že má dostatek tekutiny, která je ve směsi. Mezi krmením musíte neustále nabízet trochu vody. Například, pokud je interval mezi krmením 4 hodiny, můžete nabídnout trochu vody 2-2,5 hodiny před krmením. Doping vodou během umělého krmení lze provádět v jakémkoli množství. Kojenci mladší než 4–5 měsíců však zřídka pijí více než 30–70 gramů denně.

Během kojení dávejte vodu a umějte v následujících situacích.

1. Dítě má horečku. Když se dítě potí, ztrácí vzácnou vlhkost. A tělo dítěte to ztratí velmi intenzivně. Dehydratace novorozenců, která vede k vážnému poškození vnitřních orgánů, je běžným jevem. Pokuste se dát dítěti asi každých 5 minut čajovou lžičku vody nebo rehydratační roztok.

2. Dítě má průjem. Kolik vody by měl v tomto případě novorozenec pít při umělém krmení? Doporučení jsou stejná. Dokončit dítě, když nespí. Pokud nepijete z láhve, dejte trochu vody ze stříkačky bez jehly nebo lžičky. Ale pokud má dítě v prvním roce života střevní infekci, je lepší léčit ji v nemocnici.

3. Plné, horké, nízká vlhkost. To je typická situace v chladném období v městském bytě. Ústřední topení vytváří nesnesitelné klima v místnosti, kde dítě žije. Samozřejmě se musíte pokusit přiblížit klima co nejblíže normálnímu. A tato vlhkost je od 40 do 50 procent a teplota není vyšší než 22. Dobře, prozatím přikrýváte baterie přikrývkami nebo zašroubujete „faucety“, kupujete zvlhčovače, nezapomeňte dítě zalévat.

4. Uvádí se návnada. Mimochodem, je známo, že když byla voda pravidelně nabízena novorozencům během umělého krmení po dobu několika měsíců, neměla děti stolici v podobě zácpy kvůli nedostatečnému příjmu tekutin. Stejné bramborové kaše a cereálie, které jsou nahrazeny krmením směsi, přece jen obsahují ještě méně vody. Pokud však dítě vodu příliš neznalo a najednou ji začnou neustále nabízet, nastane období, než si zvyknou za 1-2 měsíce. Tohle není dobré.

5. Takhle. Mnoho lékařů je toho názoru, že mateřské mléko neslouží jako úplná alternativa k vodě, mnohem méně jako její alternativa ke směsi. A nemůžete dokončit dítě pouze v prvních 28 dnech jeho života. Pak se v každém případě musíte na tekutinu zvyknout.

Jaká voda je nejlepší pro novorozence?

Neměla by to být minerální čistá voda. Obvykle doporučujeme běžnou převařenou vodu. To znamená, že musíte vařit vodu po dobu 2-5 minut, ochladit na 20-30 stupňů a dát dítěti. V prvních měsících života musíte dát novorozencům vodu na smíšeném krmení teplejším, 26-30 stupňů. To znamená, že pro lepší absorpci může být o něco chladnější než směs, jejíž teplota odpovídá tělesné teplotě dítěte - 36-37 stupňů. Teplota vody může postupně klesnout na 20 stupňů, to znamená, že odpovídá pokojové teplotě. Není nutné neustále přidávat horkou vodu do ohřívací láhve.
Voda se přirozeně musí pravidelně měnit. A umyjte láhev dětským čisticím prostředkem nebo mýdlem. Není nutné vařit vůbec.

Existuje další názor na to, zda novorozence může dostat pít vařenou vodu. Distribuují jej výrobci balené vody a filtry pro její čištění. Říká se, že pravděpodobně ne všechny patogenní bakterie umírají ve vroucí vodě a mohou být otráveny. A to vaří ničí minerály ve vodě. Druhé tvrzení je částečně pravdivé. Ale první není. Chlorovaná voda z vodovodu je již dekontaminována. Vaření pomáhá zbavit se patogenů, kterým se podařilo přežít. Mimochodem, tento stejný postup vám umožní zbavit se chloru. Ano, převařená voda ztrácí balenou vodu ve vztahu k obsahu stopových prvků v ní. Ale dítě je může přijímat s jídlem. Generace lidí vyrostly ve vroucí vodě a neexistují žádné problémy. Ale pokud máte stále sklon kupovat „dětskou vodu“, není problém. Prodává se v jakémkoli supermarketu nebo lékárně. Po otevření láhve je však vhodný na jeden den. A pak si musíte koupit láhve tak pravidelně jako kojenecká výživa. Další možností je koupit filtrační džbán s kazetami.

Pokud dítě odmítá pít vodu. Stalo se to. Můžete se pokusit nabídnout mu kompot sušeného ovoce, jablek, hrušek a dalšího ovoce. Pouze bez přídavku cukru to kazí zuby a na konci vyvolá úplné odmítnutí vody. Další možností je nabídnout vašemu dítěti častěji polévky. Rostlinné a lehké masové vývary jsou také tekuté.

Umělá napájecí voda?

Dívky, měli jsme problémy se stolicí, došlo k zácpě, lékaři říkali, že pili vodu. 100 ml denně. Nyní se zdá, že se vše normalizuje, pah-pah-pah! začala se hovno. co dělat s vodou? také pít? nebo ne tolik? to se jen zhoršilo. stojí za to dát vodu před jídlem po dobu 15–20 minut, nejí směs!

Jaká by měla být voda při umělém krmení, když potřebujete pít dítě

Optimální objem

Kolik dát vodě novorozence? Optimální objem pro „řemeslníky“ je 100 ml denně. Neměli byste však přísně dodržovat normu. Rodiče se musí zaměřit na individuální vlastnosti těla dítěte.

Mezi krmením musíte pít novorozence. Nepanikařte, pokud dítě pilo méně, než je obvyklé, nebo dokonce odmítlo vodu. Samotné tělo dítěte reguluje potřebu vody.

Pokud dítě odmítá pít, neznamená to, že je nemocný. Jedním z nejpravděpodobnějších důvodů je, že nechce pít, nepotřebuje ho. Všechno je jednoduché.

Neměli byste násilně pít dítě. Za prvé, můžete mu ublížit a za druhé, utratit energii, nervy a čas. Nabídněte dětskou vodu:

 • v žáru - každou půl hodinu;
 • 60 minut po krmení;
 • když se dítě probudí.

Jak pít dítě

Grudnichkov by se měl opít vodou procházející filtrem, vařit a ochladit vodou na pokojovou teplotu.

Můžete také dát speciální dětskou balenou vodu. Při výběru láhve pro dítě musíte věnovat pozornost označení. Mělo by se říci, že produkt prošel certifikací v RAMS. Je vhodné nakupovat vodu v lékárně a neuchovávat otevřenou láhev déle než dva dny, zejména v létě.

Při prvním použití vody z láhve zakoupené v obchodě nebo lékárně se může jako vedlejší účinek objevit průjem. Obvykle zmizí za den nebo dva a již se neopakuje. Pokud průjem trvá déle než dva dny, přestaňte pít dítě touto vodou..

Voda s umělým krmením by měla mít optimální teplotu: až 2 měsíce. - 25-30 stupňů, od 2 měsíců. - 20 stupňů.

Nemůžete dát vašemu dítěti vodu a plyn, jinak bude mít koliku.

Jak pít dítě s umělým krmením?

Jak pít dítě s umělým krmením?

Když se v domě objeví dítě, okamžitě vyvstává mnoho otázek o tom, jak se o něj správně starat. A jedna z nich je spojena s množstvím vody potřebné pro umělé krmení. Dnes o tom mluvíme.

Potřebuji vůbec vodu?

V případě přirozeného kojení vůbec nevznikají otázky týkající se další vody. Většina pediatrů pevně věří, že v této situaci není potřeba voda, protože je obsažena ve správném množství ve složení mateřského mléka. Při tomto způsobu krmení dítě nejprve vysává první porce mléka, které se používá k pití, a potom se používá tzv. „Zpětné“ mléko, které funguje jako jídlo. Příroda vymyslela všechno správně, navíc, i v závislosti na klimatu a sezónnosti, se složení mateřského mléka mění. Například v letním období se stává tekutějším, v zimě naopak hustší a vysoce kalorický. Ze všech výše uvedených důvodů kojící děti nepotřebují další vodu, dokud nejsou k dispozici žádné doplňkové potraviny..

V případě umělého krmení je však situace úplně jiná. Rozhodně potřebuje vodu, protože ve složení směsí je více bílkovin než v mateřském mléce, a proto je pro její plné štěpení potřeba více tekutin. Takže novorozenec při umělém krmení potřebuje další vodu průběžně, měl by být dáván mezi krmením směsi.

Umělé děti lépe dávají vodu z láhve. Získejte speciální vodní nádrž. Ale pro ty, kteří kojí se zavedením doplňkových potravin, je vhodnější dávkování ze lžíce. Jinak může dítě odmítnout kojení, protože bradavka je pro krmení výhodnější..

Ujistěte se, že teplota vody v počáteční fázi je stejná jako tělesná teplota (asi 36 stupňů). Následně můžete mírně snížit teplotu na pokojovou teplotu, což lze provést po dvou až třech měsících.

Je lepší pít dítě hodinu po dokončení krmení, protože kojenecká výživa je také naředěna vodou, proto dítě nebude chtít pít ihned po jídle.

Proč děti potřebují umělou vodu??

 • Díky dodatečnému pití dítě nejen lépe vstřebává jídlo, ale netrpí zácpou (častý problém dětí při umělém krmení). S nedostatkem tekutin v těle se stolice stává suchší a hustší, což způsobuje potíže s jejich výstupem.
 • Voda také slouží jako dobrý pomocník pro škytavku, uvolňuje křeč hrtanu a bojuje proti příčině stavu. A aby se předešlo opakování potíží, je nutné dítě zahřát, zaujmout ho ve vzpřímené poloze (pokud bylo dítě ve spěchu během krmení a vzduch vstupuje do trávicí soustavy) a uklidnit se (v případě, že škytavka vznikne v důsledku stresové situace a nadměrného buzení)..
 • Když mají děti horečku, měla by jim být také dána voda. Zmírňuje stav a stabilizuje teplotu, díky čemuž je vše zbytečné odstraněno z těla.
 • Když dítě trpí zvracením nebo průjmem, potřebuje zejména vodu, protože tělo rychle a ostře ztrácí hodně tekutin a je nutné kompenzovat ztracenou vlhkost. V těchto případech se vyplatí zalévat dítě tak často, jak chce.
 • Existuje velmi kontroverzní prohlášení o skutečnosti, že voda je údajně užitečná pro novorozenou žloutenku. Lékaři však tvrdí, že vzhledem k tomu, že se žloutenka vyskytuje v důsledku zvýšeného obsahu ve vodě nerozpustného bilirubinu v krvi, další voda nepomůže zmírnit stav a odstranit tuto látku.

Výběr vody pro další pití dítěte

Děti jsou samozřejmě naprosto zakázány dávat vodu z vodovodu, dokonce i filtrovanou vodu. Je lepší riskovat a kupovat speciální balenou vodu pro kojence, najdete ji v jakékoli lékárně nebo dokonce v běžném obchodě. Označuje věk dítěte a složení minerálů. I ve speciální dětské vodě se často vyskytují potřebné vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro rostoucí tělo. A pro láhve se používá plast, který je zcela bezpečný pro zdraví.

Ideálním řešením je artézská nebo pramenitá voda z čistého zdroje. Pokud není možné zakoupit speciální dětskou vodu, je vhodná jakákoli balená voda bez plynu. Pamatujte, že příliš mineralizovaná voda je pro kojence nepřijatelná, je lepší dát přednost neutrálním sloučeninám. Proto štítky pečlivě prostudujte.

Pro ty, kteří používají vysoce kvalitní vodní filtry, je také vhodná možnost filtrované kapaliny. V nejextrémnějším případě si můžete vzít převařenou vodu, nepoškozuje ji, ale je málo užitečná. Důvodem je, že při vaření se ničí zdravé soli i škodlivé látky. Proto je taková voda prakticky bezvýznamná, pouze uhasí žízeň. Odvar z bylin je ale místo vody docela vhodný, ale nemůžete si vzít žádnou z nich, ale pouze ty, které jsou určeny speciálně pro kojence. Pokud mají děti kolickou, koprovou nebo fenyklovou vodu, je-li dítě nadměrně nadměrné, podejte si heřmánku a mátu. Pro studené dítě je však vhodná lípa. Čaje pro děti v granulích jsou obzvláště pohodlné, snadno se používají a jsou zcela bezpečné pro novorozence.

Pro děti nemůžete sladit vodu. Ano, děti pijí tento nápoj lépe, ale cukr pouze zvyšuje žízeň. Cukr je také obtížné pro tělo absorbovat a přetížení. Pokud dítě v současné době odmítá pít, nepotřebuje to nyní. A nesnažte se přidávat cukr a pít ho násilím, je lepší počkat, až se dítě chce pít.

Kolik vody je potřeba pro dítě při umělém krmení?

Nejprve se zaměřte na přání dítěte. Nabídněte mu vodu a sám se rozhodne, zda chce pít nebo ne. Nikdy ho nenuťte pít vodu násilím.!

Když je venku horké nebo ucpané v místnosti, můžete své dítě pít častěji, i když v tomto případě to bude každých 20–30 minut normální. A v chladném počasí (doma méně než 20 stupňů) je nepravděpodobné, že by dítě vůbec nechtělo pít, s největší pravděpodobností bude mít s touto směsí dostatek tekutiny. V pohodlných pokojích s teplotou 24 stupňů Celsia musíte dát svému dítěti asi 60 až 100 mililitrů vody denně. Ale ani zde není jasný přehled. Ovlivňuje touhu dítěte a klimatické podmínky a hustotu použité směsi.

Vždy existují děti, které milují nebo nemají rádi vodu vůbec. Vezměte v úvahu skutečnost, že objem žaludku dítěte je malý, je to pouze asi 250 mililitrů. Proto čím více vody v ní bude, tím méně prostoru zůstane pro směs. Takže na nějakou dobu před krmením je lepší nepít dítě. Poslouchejte potřeby dětí a pak nevzniknou žádné problémy s pitím!

Tipy, kdy a jak dát novorozence vodu s umělým krmením

Voda je zdrojem veškerého života na Zemi a žádný živý organismus bez ní nemůže přežít. Pokud jde o tělo novorozence? Potřebuje vodu? A pokud je to nutné, v jakém množství a od kterého měsíce?

V tomto článku vám řekneme, zda je nutné dát novorozence vodu, proč a kdy to dělat, a jak správně pít dítě.

Proč je dítě na IV potřeba??

Všichni dětští lékaři souhlasí s tím, že dítě, které je krmeno mateřským mlékem, by nemělo být dopováno nebo jim nesmí být podávána voda. Je však potřeba voda pro děti, které se živí upravenými mléčnými formami??

Jak víte, v kojenecké výživě obsahuje více bílkovin, což znamená, že je pro dítě hustší a výživnější. Na rozdíl od mateřského mléka, které se dělí na „přední“ (tekutější) a „zadní“ (silnější) mléko, je směs pro děti homogenní a stejně hustá konzistence.

Slavný lékař Komarovsky souhlasí s tímto názorem a považuje postup dávkování novorozence při umělém krmení vodou za nezcizitelný atribut..

Pravidla pro dávkování

Od prvního týdne umělého krmení můžete novorozencům nabídnout vodu. Zvláštní pozornost by měla být věnována stolici dítěte. Pokud bude od začátku pozorována zácpa, stane se voda nepostradatelným pomocníkem.

V případě, že trávicí systém dítěte se dobře vyrovnává s asimilací a vylučováním mléčného jídla, může být voda spotřebována od 28. dne.

Kdy dát trochu vody?

Mezi kojením dejte dítěti vodu co nejčastěji. Je to v pořádku, pokud dítě odmítá pít - to znamená, že v tuto chvíli je rovnováha tekutin v jeho těle normální a má dostatek vody, kterou dáte s jídlem.

Nejlepší čas k pití je jedna hodina před nebo jednu hodinu po krmení. Nestojí za to nabídnout dítěti hodně vody před hlavním jídlem - protože objem jeho komory není větší než 250 ml, proto čím více pije, tím méně bude jíst.

Jak nabídnout?

Voda by měla být nabídnuta dítěti! Navzdory skutečnosti, že novorozenec je stále velmi malý a bezbranný, už ví, kolik tekutiny a jídla potřebuje. Je lepší nabídnout často a „trochu“, než násilně nalít nechtěný nápoj.

Dítě může pít vodu:

 • z láhve s dudlíkem;
 • ze lžíce;
 • ze stříkačky bez jehly.

Kolik tekutiny dítě potřebuje??

Denní spotřeba vody u dítěte je individuální. Obrázek se pohybuje od 50 do 200 ml za den. Přirozeně je třeba vzít v úvahu různé faktory:

 1. podnebí;
 2. aktivita dítěte;
 3. konzistence potravin a další.

Proto se zaměřte na instinkty vašich drobků. Pro správný výpočet denní normy věnujte pozornost množství pitné směsi, tj. objem tekutiny by měl odpovídat objemu jednoho jídla.

Pokud tedy dítě sní jedno krmení 120 ml směsi, denní dávka vody odpovídá tomuto číslu. Toto množství je distribuováno po celý den a noc, pokud novorozenec potřebuje pít v noci..

Co pít?

 • Nejužitečnějším nápojem pro kojence bude speciální dětská voda zakoupená v lékárně nebo v obchodě. Obsahuje minerály a vitamíny nezbytné pro tělo dítěte. Před zakoupením takové vody se ujistěte, že jste zkontrolovali datum exspirace.
 • Vhodná je také normální balená minerální voda bez plynu. Hlavní věc je, že by neměla být speciálně obohacena solemi a neměla by mít žádnou další dochuť.
 • Užitečnou vodu můžete vyrobit doma sami. K tomu jsou ideální vodní filtry ve formě plastových džbánů. Nezapomeňte vyměnit kazetu včas a denně vodu osvěžit..
 • Vařená voda může být také vhodná pro pájení. Je však třeba mít na paměti, že proces varu zabíjí všechny prospěšné vlastnosti vody, což z něj činí pouze tekutinu pro uhasení žízně..

Jaká by měla být teplota?

V prvních dnech pití by měla být teplota vody co nejblíže tělesné teplotě dítěte - 36 stupňů. Teplá voda je v těle absorbována rychleji, protože na zahřívání nebo chlazení nemusí utrácet další energii.

Potom můžete postupně snižovat teplotu a zvyšovat ji na pokojovou teplotu. Tedy za 2-3 měsíce to bude 20-22 stupňů.

Co dělat, když dítě nepije vodu?

Vždy poslouchejte přání svého dítěte, a pokud nyní něco odmítá pít nebo sníst, v žádném případě to netrvejte. To může vést k úplnému odmítnutí nějaké tekutiny nebo jídla. Počkejte chvíli a pak znovu nabídněte. Nechte dítě zvolit si, kterou vodu bude pít - minerální, vařenou, speciální.

Co dělat, když dítě odmítne pít? Užitečné rady:

 1. Možná novorozenec nemá rád teplotu vody - pak příště, dát teplejší nebo chladnější.
 2. Můžete také experimentovat s různými lahvemi - získejte tu, která je určena pouze pro vodu. Všechny děti mají rozvinutou obrazovou paměť a vaše dítě se může jen divit, proč z láhve pochází tekutina s jinou „nemléčnou“ chutí. Nechte nádobí na vodu být jasné, s barevnými kresbami. Mnoho dětí, jako jsou lahve s držadly nebo se speciální dírkou uprostřed, aby vložilo své prsty..
 3. Pokud dáváte vodu ze lžíce, ujistěte se, že je vyrobena ze speciálního silikonového materiálu - takové lžíce jsou teplé, na rozdíl od běžných čajových lžiček, a některé také mění barvu, což naznačuje příliš horkou vodu nebo jídlo. Takové lžíce by mohly dítě zajímat, takže ho nevyhazujte, pokud se jí chce dotknout, hrát si s ní.
 4. Můžete dát příklad pro vaše drobky tím, že napijete nejprve z láhve nebo ze lžíce a můžete ukázat, jak je to chutné, pomocí výrazů obličeje nebo nějakých gest. Když se dítě opakuje po vás, nezapomeňte ho pochválit.

Užitečné video

Z videa zjistíte, zda potřebujete kojit děti. Co říká WHO k tomuto problému:

Závěr

Je tedy zřejmé, že voda je důležitou součástí nabídky novorozenců, kteří jedí upravené mléčné receptury. Neváhejte a nabídněte svému dítěti v různých variantách a vyberte nejoblíbenější a nejužitečnější variantu..

Kolik vody potřebuje novorozený řemeslník?

Jsou situace, kdy jsou matky nuceny přenést své děti, aby krmily dětskou výživu. Protože obsahují více bílkovin než lidské mléko, vyžaduje se k odstranění metabolických produktů více vlhkosti. Je důležité přesně určit, kolik vody je třeba dát novorozencům při umělém krmení..

Když potřebujete

Existují děti, pro které je spotřeba vody nutností. Například v krvi dítěte, které má při narození žloutenku, je zvýšené množství bilirubinu. Důkazem toho je nažloutlý odstín kůže a očních proteinů. Pokud o tři týdny později neprojde žloutenka, pediatr předepíše zvláštní ošetření a další příjem vody k odstranění přebytečného bilirubinu.

V jakých dalších případech potřebuje novorozenec další pití?

 1. Umělá miminka často zažívají koliku a nadýmání. Koneckonců, jejich žaludek je obtížné vyrovnat se s trávením specifických potravin. A bez vody se proces stává ještě obtížnějším. S cílem zachránit novorozence před nepříjemnými pocity, kromě čisté vody, můžete mu dát speciální čaje nebo heřmánkový odvar.
 2. Děti, které jedí umělé směsi, často trpí zácpou. Slabá střevní motilita, těžké jídlo, nahrazení jedné směsi jinou - to jsou faktory, které způsobují nepříjemné jevy. Aby se jim zabránilo, mělo by dítě brát určité množství vody denně. Díky tomu bude střevo fungovat normálně a produkty rozkladu budou z těla včas odstraněny..
 3. Mnoho matek si není jistých, zda dát vodu během umělého krmení, pokud má dítě horečku. Lékaři doporučují to bez selhání. Koneckonců, hypertermie vede k dehydrataci, což může být obzvláště nebezpečné pro kojence.
 4. V horkém počasí je pro dítě potřeba další voda. Koneckonců, v tuto chvíli se stejně jako všichni lidé potí, což vede ke ztrátě vlhkosti v těle.

Voda je potřebná pro dítě od samého začátku krmení, takže se žaludek učí rychle se vypořádat s neobvyklým jídlem. V prvním měsíci by mělo být množství vody asi 50 ml a ve druhém nebo třetím měsíci musí být dávka zdvojnásobena..

Co dát

Před podáním vody novorozence při umělém krmení musíte zjistit, co by to mělo být. Hlavním požadavkem je kvalita. Aby se zabránilo pronikání různých bakterií do střev způsobujících poruchy trávení, je nejlepší koupit balenou vodu speciálně určenou pro kojence (označené „0+“). Prodává se v lékárnách a supermarketech..

Je lepší pít dítě z čajové lžičky, protože je snazší kontrolovat množství opilé tekutiny. Z láhve může dítě pít více, než je nutné. Proto se jeho použití nedoporučuje..

Matky často používají k pití vařenou vodu z kohoutku. To je přijatelné, pokud je jeho kvalita dobrá. Je pravda, že není možné takovou vodu uchovávat po dlouhou dobu: postupem času se v ní mohou tvořit nejen soli, ale také karcinogeny zdraví škodlivé. Opakované vaření to neopraví..

Kolik dát

Pití by se mělo provádět mezi krmením kojenecké výživy. V žádném případě byste neměli dávat vodu před jídlem. Koneckonců, žaludek dítěte je velmi malý a po jeho naplnění vodou nebude prakticky místo pro jídlo. Kolik tekutin by mělo být určeno samotnou matkou, protože pro každé dítě je individuální a závisí na mnoha faktorech.

Pokud však dítě mladší jednoho roku nemá časté poruchy trávení a tělesná teplota je vždy normální, neměla by denní dávka vody přesáhnout 200 ml. Množství potřebné tekutiny za den můžete vypočítat na základě hmotnosti dítěte: 30 ml na 1 kg. V případě, že dítě během umělého krmení nepije vodu, není nutné vynucovat. Takže jeho tělo takovou potřebu necítí.

Kolik by mělo dítě pít vodu: Video

Voda pro novorozence

Pediatrové se shodují v názoru, že kojenci nepotřebují další pití. Ale co když dítě sní mléko? Uměle napájená voda je pro dítě životně důležitá.

Existuje celá řada situací, kdy další vlhkost zlepšuje pohodu a náladu novorozence.

Je důležité vědět, kolik vody je potřeba pro děti různého věku a jakou vodu použít pro mléčné výrobky.

Kolik vody potřebuje dítě?

Ve věku 0–2 měsíců by mělo dítě vypít 500–700 ml vody.

Od dvou měsíců do šesti měsíců - 1 litr, od 6 měsíců do roku - 1200 mililitrů.

Toto je celkové množství vody, včetně směsí a doplňkových potravin..

Množství tekutiny potřebné drobky také závisí na různých podmínkách. Například z teploty vzduchu.

• Pokud je v bytě nebo na ulici horko, přidávejte tekutinu jednou za 30 minut.

• Při teplotách pod + 20 nebude pravděpodobně zapotřebí další vlhkost. Dost pro dítě ve směsi.

• Při příjemné teplotě - +24 stupňů - stačí, aby strouhanka jednou vypila mezi krmením.

Nezapomeňte, že normy jsou relativní a každé dítě může pít více či méně.

Charakter těla, období, podnebí, hustota přijímaného jídla může ovlivnit jeho žízeň..

Vzhledem k malému objemu žaludku dítěte je lepší mu nenabízet vodu těsně před krmením.

Jinak může jíst méně, než se očekávalo, a zůstat hladový..

Proč obtěžovat dítě

• V mléčných směsích je více bílkovin než v mateřském mléce. Pro jeho rozdělení je zapotřebí hodně tekutiny, proto je třeba řemeslníky od narození pájet. Mezi jídly se pravidelně podává voda.

• Voda pro novorozence je nejlepším lékem na škytavku. Eliminuje křeče a zmírňuje nepohodlí. Musíte se také postarat o to, aby škytavka nezačala znovu.

Může to být způsobeno podchlazením, požitím vzduchu během krmení, stresem. V souladu s tím musíte novorozence zahřát, držet ho vzpřímeně ve svých pažích nebo ho hladit, aby se uklidnil.

• Děti s umělým krmením mají často zácpu. Vodichka je vynikajícím způsobem, jak tomuto problému zabránit..

Při nedostatku vody jsou výkaly příliš husté, což ztěžuje vyprazdňování střev. Po pití se dítě zbaví přebytku a bude se cítit lépe.

• Dehydratace je nebezpečná pro novorozence. Může to být způsobeno uvolněnou stolicí nebo zvracením. Dehydrataci lze zjistit vzácným močením (až 20krát denně), potopeným fontanelem a suchými rty.

V takových situacích je nutné doplnit zásoby vody v těle. Proto by namáčení mělo být častější a hojnější.

• Teplo je dalším důležitým důvodem, aby bylo dítěti nabídnuto více vody. Pomůže to snížit teplotu a zbavit tělo přebytečných látek..

• Má se za to, že voda pomáhá při žloutence. Odborníci to však vyvracejí. Toto onemocnění je spojeno se zvýšením objemu bilirubinu v krvi..

Ale nerozpouští se ve vodě. Tekutina tedy neovlivňuje jeho vylučování z těla..

• Znalost doplňkových potravin by měla být doprovázena dalším pitím. Zvláště pokud se dítě snaží tvrdě zacházet.

• Sledujte chování dítěte. Pokud plácne vodu nebo sáhne po vodě, možná má žízeň.

Teplota a vhodné nádoby

Nejprve se vyplatí ohřát vodu na tělesnou teplotu - 36 stupňů. Poté ji postupně snižujte a snižujte na pokojovou teplotu - 20 stupňů (když dítě dosáhne 3 měsíců věku).

Voda může být nabízena z lžíce nebo z samostatné láhve. Je lepší, když byl navržen speciálně pro vodu.

Užitečné tipy pro maminky: Tiny before the Year

Jedna porce by měla být velmi malá. Je lepší dát si drink několikrát, než se důrazně pokusit dát dítěti pití velkého množství.

Jaká voda je vhodná pro novorozence

Existuje spousta možností. Hlavní věc je, že to není obyčejná voda z vodovodu. Je nebezpečné pít i pro dospělé, nemluvě o malých dětech.

• Nejlepší možností je kojenecká voda pro kojence, která se prodává v jakémkoli obchodě s potravinami nebo v lékárně. Štítek vám pomůže vybrat vodku vhodnou pro věk a složení..

Výhodou této možnosti je přítomnost vitamínů a minerálních látek a také plastová bezpečnost samotné láhve.

• Používejte pružiny nebo artézské pružiny. Ale pouze pokud jste si jistí jejich čistotou.

• Je-li naléhavě potřeba vody a po ruce, může být podávána pouze nehybná voda. V extrémních případech můžete použít sycené nápoje, které dříve odstranily všechny plyny.

K tomu stačí lahvičku protřepat a nechat ji chvíli otevřenou. Když plyny vyjdou, nabídněte jí drobeček.

• Máma může používat vodu z domácího filtru. V tomto případě musíte přísně sledovat frekvenci jeho posunu.

• Často se používá vařená voda, ale to není nejlepší volba. Nemá to smysl, protože po varu se ničí nejen škodlivé, ale i prospěšné mikroorganismy.

• Můžete uhasit žízeň vašeho dítěte speciálními bylinnými čaje. Mají také léčivý účinek. Za 1 měsíc a ještě dříve, nabídněte novorozence koprovou vodu.

Pomůže s kolikou. Pokud je dítě náchylné k nadměrnému rozrušení, pomůže mátová nebo heřmánková infuze. Nachlazení nabídněte svému dítěti lipu.

Je lepší používat průmyslové výrobky ve sáčcích nebo granulích. Neexistuje tedy žádné riziko chybných rozměrů. Kromě toho jsou připravovány pod přísnou kontrolou..

• Důrazně se nedoporučuje přidávat cukr do vody. Je to škodlivé pro novorozence a způsobuje pouze velkou žízeň..

Pokud dítě nepije, pak to nechce. Jen chvíli počkejte.

Stanovisko Dr. Komarovského

Slavný pediatr má svůj vlastní názor na dabování řemeslníků.

Podle lékaře, pokud je dítě zdravé, ale odmítá další tekutinu, je to zcela normální..

Komarovsky doporučuje zcela opustit převařenou vodu.

Je lepší použít pramenitou nebo studenou vodu, minerální vodu nebo hrozinovou infuzi. Vývar je připraven jednoduše.

Rozinky se umyjí, pak se vaří lžíce sušeného ovoce ve 250 ml vroucí vody. Po vychladnutí nápoj nabídněte dítěti.

Pediatr poznamenává, že množství vlhkosti potřebné pro tělo závisí na jeho ztrátě. A vlhkost se ztrácí, když člověk potí nebo dýchá suchý vzduch.

• Pokud je dům teplý a suchý a dítě je zabaleno od hlavy k patě, ztratí hodně tekutiny. Musí tedy pít více, než je obvyklé.

• Pokud v místnosti není více než + 20, dítě trochu vypije. Nebo odmítněte další tekutinu.

• Pokud je teploměr + 24, pije dítě asi 100 mililitrů denně.

Když novorozenec nemá dostatek tekutin, je rozmarný. Jídlo je špatně zpracované, takže bolí žaludek, spánek jde na scestí.

Při pravidelném dávkování tyto problémy vymizí.

To však platí pouze pro horké místnosti. Když má byt správnou teplotu (+ 19 stupňů) a vlhkost (až 70%), není nutné další pití.

Pediatr zdůrazňuje, že pokud má dítě neustále žízeň, vytvářejte pohodlné podmínky a vše bude v pořádku.

Vše o dětech

Voda je život. Fráze známá všem od malých po velké. A samozřejmě každá žena, která má v náručí novorozence, se ptá: „Musím mu dát vodu?“ V tomto ohledu existují různé názory lékařů, vychovatelů, rodičů. Nejprve však musíte vědět, kdy vaše novorozené dítě potřebuje vodu, tekutinu obecně.

Příznaky dehydratace u novorozence

 • Dítě je velmi letargické, má suchou skleru (oči), sliznice (sucho v ústech, je pro něj obtížné otevřít ústa, také suché sliznice genitálu), fontanel.
 • Počet močení je snížen (příznak suchých plenek), tj. Méně než 6krát denně.
 • Štiplavá a žlutá moč.

Nyní vezmeme v úvahu argumenty pro a proti dávkování dítěte vodou na kojení a umělé krmení.

Při kojení

Lékaři souhlasí s tím, že kojení novorozence zdravé dítě nepotřebuje vodu. Zavádění vody v prvním měsíci života může být pro něj dokonce nebezpečné.

Názor lékařů je jednoznačný. Kojení novorozence zdravé dítě nepotřebuje vodu. Toto stanovisko se netýká pouze ruských lékařů, ale také WHO (Světová zdravotnická organizace). Při zavádění vody v prvním měsíci života existuje několik nebezpečných okamžiků.

 • Ztráta váhy. Pokud matka dává vodu, mozek dítěte reaguje na naplnění žaludku vodou a na plnění mléka. Tělo dítěte se zdá být mylné a bere vodu na jídlo, přestává vyžadovat jídlo ve formě mléka, což má za následek nízký přírůstek hmotnosti.
 • Snížená laktace. Dítě je méně pravděpodobné, že se bude kojit, tělo matky produkuje méně mléka. Je velmi špatné, když matka v noci dítě namočí. Je to způsobeno hormonem prolaktinem, který se produkuje v ženském těle v noci během krmení.
 • Dysbakterióza Střeva u novorozence jsou sterilní. Neexistuje však dokonalá čistá voda. A pouze mateřské mléko má pozitivní mikroflóru, která je tak důležitá a nezbytná pro střeva malého dítěte.
 • Odmítnutí prsou. Voda se obvykle podává z láhve. V důsledku snazšího sání tekutiny z láhve než z mateřského prsu, dítě preferuje láhev.

Přiměřené zavádění vody je podle většiny lékařů možné pouze v případě nemoci a ne vždy. Doporučuje se ke zvýšení frekvence aplikací prsou.

Při smíšeném krmení

Pod smíšeným krmením v pediatrii se rozumí nepravidelné krmení dítěte směsí mléka. Krmení se považuje za smíšené, pokud je objem směsi menší než polovina celkového množství jídla za den.
Při tomto krmení je potřeba vody pro dítě stejná jako u typu prsu.

S umělým krmením

Pokud je vaše dítě ve věku novorozence na umělém krmení, bude nevyhnutelně přijímat vodu se směsí. Ale můžete dát další vodu v množství 30 ml na 1 kg hmotnosti. A samozřejmě je lepší poradit se s lékařem, než začnete pít.

Pokud dítě vodu odmítne, nepotřebuje ji. Dítě v tomto věku by nemělo být nuceno pít vodu násilím. Na rozdíl od své matky, která slyšela rady blízkých, je mnohem intuitivněji jasnější, pokud má dost nebo nepije.

Abychom trochu porozuměli principům výživy novorozenců, měli byste se obrátit na historickou zkušenost lidí, kteří utvářeli moderní rysy našich organismů. V době jeskyně lidé neměli volný a bezpečný přístup k vodě. Děti dostávaly pouze mateřské mléko. Ve středověku stále ještě nevěděli o osobní hygieně, a kdyby jim byla dána voda, pak by lidstvo nepřežilo. A ani v minulém století si ne každá rodina mohla dovolit nádobí pro umělé krmení. Nezapomeňte, že vše, co je potřeba, poskytuje sama příroda: v horkém období má matka „přední“ mléko více vodnaté než v chladných měsících, takže žízeň dítěte rozhodně nebude mučit.

Navzdory obecným zásadám výživy kojenců je každé dítě individuální. V každém případě by hlavní rozhodnutí měla učinit matka, protože pouze ona zná své dítě lépe než kdokoli a dokáže mu dát dokonalou výživu.

O tom, zda stojí za to zalévat novorozence v programu "Škola Dr. Komarovského":

Kolik vody by mělo být dáno dítěti denně při umělém krmení

Musím dát dítěti vodu

Často se ptám rodičů, jak často jejich dítě močí, a slyším nezřetelnou odpověď. Díky moderním plenám je to samozřejmě obtížné sledovat. Ale mnozí si ani nemyslí, že je to velmi důležité, že je třeba tomu věnovat pozornost (barva moči, jak rychle se plenka naplnila dnes, porovnat hmotnost plenky).

Umělá napájecí voda

5. Takhle. Mnoho lékařů je toho názoru, že mateřské mléko neslouží jako úplná alternativa k vodě, mnohem méně jako její alternativa ke směsi. A nemůžete dokončit dítě pouze v prvních 28 dnech jeho života. Pak se v každém případě musíte na tekutinu zvyknout.

Umělá výživa kojenecké vody

Nakupujte balenou vodu v lékárně nebo v obchodě, obal by měl být označen informacemi o věkové skupině, například „0+“. Na lahvičce by také měly být uvedeny informace o složení. Obsahuje méně minerálů: vápník, draslík, hořčík a sodík, než v podobných výrobcích pro dospělé. Je podrobeno ultrafialovému čištění, nevyžaduje var. Výrobek je vhodný po dobu 24 hodin po otevření lahvičky a je uchováván v chladničce.

Měla by být dítěti dána voda? Kdy a kolik

Musím dítě zalévat? K tomuto tématu existuje velké množství názorů. Někteří lékaři říkají, že dítě musí být „dopováno“ tím, že mu nabídne několik lžiček mezi krmením. Jiní odborníci naopak říkají, že dítěti nemusí být podávána voda až do věku šesti měsíců. Existuje však několik doporučení, která objasňují, zda vaše dítě potřebuje vodu nebo ne..

Voda pro novorozence

Voda je takový nezbytný produkt, od velmi raného věku člověk potřebuje velké množství tekutiny, aby mohl harmonicky růst a rozvíjet se. Proto se mladé matky bezprostředně po narození dítěte ptají, jak a kdy začít dávat vodu svému dítěti a zda dítě potřebuje kromě mléka navíc tekutinu..

Kolik dát vodě novorozence při umělém krmení

 1. Potřebuje trochu vody, protože umělé krmení směsí mu dává více bílkovin než mateřského mléka a k rozpadu je potřeba více tekutiny. Proto by novorozenci při umělém krmení měli dostávat další vodu neustále od prvního dne v intervalech mezi krmením směsi.
 2. Pití nejen usnadňuje vstřebávání směsi, ale také předchází zácpě, tradičnímu problému novorozených řemeslníků: pokud v těle není dostatek tekutin, výkaly uschnou a jsou husté, takže je pro tělo obtížnější je odstranit.
 3. Voda také pomáhá při škytání - nedobrovolné kontrakci bránice a hrtanu, voda zmírní křeče a odstraní příčinu stavu. A aby nedošlo k opakování, musí dítě zajistit pohodlné podmínky: teplé (pokud je zamrzlé), vzít ho vzpřímeně (pokud byl novorozenec ve spěchu a spolknout hodně vzduchu během krmení) a uklidnit se (pokud škytavka je reakcí na stres nebo nadměrné nadýmání).
 4. Pokud má dítě horečku, je nutné dávkování - to usnadní tělu vyrovnat se s termoregulací a bude také možné odstranit všechny zbytečné.
 5. V podmínkách, které vedou k rychlé a ostré ztrátě tekutin v těle (zvracení a průjem), musí novorozenec kompenzovat ztracenou vlhkost, takže často nabízí pití a tolik, kolik si dítě přeje..
 6. Tam je také populární tvrzení, že voda pomáhá s novorozenou žloutenkou. Ve skutečnosti je to však kontroverzní bod: žloutenka je důsledkem zvýšeného obsahu pigmentu bilirubinu v krvi - látky nerozpustné ve vodě, což znamená, že další voda pravděpodobně nepomůže.

Kolik vody by mělo být podáno novorozencům s umělým krmením: mělo by být podáváno vůbec

 • průjem a časté volné stolice;
 • nadýmání;
 • časté plivání;
 • časté zvracení
 • dítě je nemocné žloutenkou (voda rychle odstraňuje přebytečný bilirubin, díky kterému se nemoc vyvíjí);
 • častá zácpa;
 • střevní kolika a nadýmání;
 • horečka.

Voda pro dítě s umělým krmením

V žáru nebo v dusné místnosti můžete nabídnout častější pití - každých 20–30 minut. Pokud je však okolní teplota chladná (méně než 20 ° C), dítě pravděpodobně nebude chtít pít - bude mít dost tekutiny, kterou dostane se směsí. V místnosti, kde je instalována tzv. „Komfortní teplota“ (+24 ° C), bude potřeba dalšího pití přibližně 60 - 100 ml denně, ačkoli různí odborníci dávají novorozencům velmi různá doporučení do šesti měsíců - od 50 do 200 ml. Ve skutečnosti neexistuje žádná jasná norma pro další vodu a hodně bude záviset na samotném dítěti, na klimatu, ročním období a dokonce i na hustotě směsi, kterou jí.

Kolik vody denně by mělo být dáno dítěti, kdy a jak ho naučit pít

Roztavená voda je pro tělo prospěšná. Vyčištěná kapalina se nalije do nádoby a umístí do mrazničky. Po úplném zmrazení by měl být vyjmut z mrazničky a umístěn na teplé místo. Nedávejte dítěti pít studenou vodu. Nohavice novorozenců ještě nejsou silné a může dojít k zánětu..

Kolik vody potřebuje novorozenec kojit?

Nedoporučujeme namočit vaše dítě vařenou vodou. Potřebujete živou vodu! V lékárnách je balená voda v prodeji s uvedením věku, pro který je určena. Pokud není možné koupit speciální vodu, můžete pít dítě se zásobní vodou bez plynu nebo s kvalitou filtrovanou doma. V žádném případě byste neměli přidávat sladidla do vody (cukr, med, džem)!

Kolik vody dá novorozenému dítěti na umělé krmení

Při kojení není třeba dávkování, leda na žádost dítěte.

Je dítě kojeno, měl bych ho pít s vodou? Proč to udělat??

To se líbí nebo ne, ale složení pro krmení se liší od složení a vlastností od mateřského mléka. Maminko mléko sestává hlavně z vody, takže není nutné dítě kojit. Směs je výživnější, obsahuje více bílkovin a většinou umělá miminka potřebují zvláštní příjem tekutin.

Pokud dítě během umělého krmení nedostane potřebné množství tekutiny, bude trpět zácpou a střevními problémy.

Jak zalévat novorozence vodou? Kdy dát a kolik?

Můžete pít své dítě různými způsoby: ze lžíce, ze stříkačky (samozřejmě bez jehly), z láhve.

Je nutné dokončit strouhanku vodou v intervalu mezi krmením.

Nezapomeňte, že komora vašeho novorozeného dítěte je stále extrémně malá, nevejde se do velkého množství tekutin - směsi i vody.
Nejprve může dítě vypít asi 70 ml vody denně, poté postupně zvýšit objem na 150 ml.

Pokud dítě nechce pít, odmítá vodu všemi možnými způsoby, pláče, když se snažíte pít, pak byste neměli nutit násilí.

Požadavky na vodu

Názory odborníků na to, co voda smí dávat drobky, se liší.

Někteří věří, že můžete dát obyčejnou převařenou vodu. Ostatní - že při vrení z vody zmizí užitečné látky, takže musíte dát své dětské vodě zakoupenou balenou vodu určenou speciálně pro děti.

Je to vaše věc, ale hlavní věc je, že voda je čistá. Přinejmenším stojí za to nainstalovat filtr a rozhodně nedávat drobky surovou vodu z kohoutku.

Nedávejte studenou vodu. Teplota vodichky, kterou dokončíte drobky, by měla být nejprve asi 30 stupňů. Později ji lze postupně snížit na 20.

Příznaky nedostatku tekutin

První známkou toho, že v těle chybí tekutina, je vzácné močení nebo jeho nedostatek. Pokud dítě nesočí déle než tři hodiny - to je jeden ze znaků dehydratace.

Při nedostatku tekutin vyschnou rty dítěte a jazyk může být také suchý. Je naléhavé dát dětskou vodu.

Při těžkém průjmu ztrácí tělo drobky hodně tekutin, což je pro něj nebezpečné. V takovém případě musíte dát kojencům vodu.

Je také nutné pít dítě, pokud má vysokou teplotu.

Ujistěte se, že místnost, kde dítě není příliš horké, neoblékejte dítě příliš vřele. Tato nadměrná péče vede ke zvýšenému pocení, díky kterému tělo drobků ztrácí tekutinu. Vzduch v místnosti by měl být čerstvý, provádět mokré čištění.

Je nutné (a je to možné) dávat novorozencům vodu s umělým, smíšeným krmením? Škytavka voda

Novorozené dítě s potěšením cucí prsa nebo láhev, pravidelně posílá své přirozené potřeby, vyvíjí se podle jeho věku. Zdá se, že je vše v pořádku, ale téměř každá máma má pro situace mnoho možností: „Děláme všechno dobře?“. Jedním z těchto problémů je problém s „žízní“ dítěte. Je možné dávat vodu novorozeným dětem a zda potřebuje další tekutinu, zejména v horkém období?

Potřebuje novorozené dítě pít vodu

Zdá se, že pitná voda je prostě nutná pro každého člověka, zejména velmi malého. V případě kojenců však není vše jasné. Je tedy nutné dát novorozence normální vodu, nebo se bez ní můžete obejít? A pokud můžete dát vodu, tak kdy, od jakého okamžiku?

Potřeba pitné vody dítěte závisí na způsobu krmení dítěte: prsu, umělé nebo smíšené.

Voda pro novorozené dítě při kojení

Dilema s pitnou vodou pro dítě může být rychle vyřešeno zvážením složení lidského mléka. Mateřské mléko ve svém složení obsahuje 90% vody, zbývajících 10% jsou tuky, bílkoviny, uhlohydráty, základní stopové prvky a vitamíny. Jak vidíte, při kojení novorozenec dostává dostatečné množství vody.

Otázka, zda je nutné kojit novorozence během kojení, má následující řešení: dítě nepotřebuje vodu. Přebytečné množství tekutiny přece jen naplní malý objem žaludku dítěte a nebude mít dost mléka. V důsledku toho bude muset matka vyčerpat přebytek, jinak množství mléka produkovaného v prsu prudce poklesne.

Až dva měsíce na to, aby dítě dalo vodu, to nestojí. Třetí měsíc během horkého počasí, pokud se dítě potí nebo vyschne v ústech, můžete mu nabídnout trochu vody, ale pouze lžičkou. Zaprvé, použití láhve s dudlíkem nejčastěji vede k odmítnutí kojení prsu (když dítě saje z láhve, vyžaduje menší úsilí). Za druhé, v budoucnu bude méně problémů s doplňkovými potravinami, protože dítě si už zvykne používat lžíci.

A co je nejdůležitější, voda by měla být nabízena pouze, ale ne nucena pít. To by mělo být provedeno mezi krmením v malém množství (jedna nebo dvě doušky). Dítě „ví“ nejlépe ze všeho, co potřebuje: chce, pije vodu, ale ne, prostě to vyplivne. A to je lepší jednoduše dát dítě častěji do prsu během horkého času, protože první dávka mléka není příliš mastná (má dokonce namodralou barvu) a dítě se může obejít bez vody.

Podrobně čteme:

Potřebuje dítě vodu s umělým a smíšeným krmením

Ve srovnání se složením mateřského mléka obsahují upravené směsi větší množství bílkovin. Proto při umělém krmení dítěte musíte pít od prvního dne mezi krmením. Množství pitné vody nemusí být přidáno k množství jídla, ale v případě potřeby pít dítě. Umělé děti mohou být napojeny z láhve nebo lžíce.

Při smíšeném krmení můžete dát svému dítěti trochu vody, ale v malém množství. V průměru může malé dítě vypít 100–200 ml vody denně.

Škytavka voda

Škytavka je náhlá kontrakce bránice a stěn hrtanu. U dětí mladších než jeden rok jsou škytavky běžné, protože funkce bránice v tomto věku jsou snadno vzrušující. U kojenců může být příčinou škytavek podchlazení, vzduch přicházející do žaludku během krmení, žízeň, nervové vzrušení, hromadění plynu ve střevech.

Chcete-li se zbavit škytavek, stačí odstranit jeho příčinu. Při podchlazení musíte dítě zahřát. Vzduch ze žaludku zmizí, pokud ho přísaháte svisle. Důvod pro škytání bude odstraněn několika doušky teplé pitné vody. Infuze semen kopru nebo položená na bříško, teplá plenka pomůže odstranit plyny ve střevech.

Takže můžete pít své dítě pomocí škytavky. Voda pomůže zmírnit křeče bránice a eliminuje příčinu škytavek..

Jaký druh vody a kdy dát novorozence

Nyní v lékárnách a specializovaných dětských obchodech si můžete koupit speciální balenou vodu pro novorozence. Taková voda obsahuje vyvážené složení solí a minerálů po určitou dobu, což je uvedeno na obalu. Pokud není možné tuto vodu koupit, je vhodná voda obyčejně vařená a ochlazená na pokojovou teplotu.

Prsa by měla být podávána voda po dobu až šesti měsíců ve dvou případech: když má horečku nebo průjem. Ale i při nemoci bude mateřské mléko vykonávat svou práci dokonale. Obnoví nedostatek tekutin v důsledku pocení a může rozpustit lék pro nemocné dítě. Když dáte dítěti odvar kopru nebo fenyklu, dítě dostane další tekutinu s kolikou v bříšku.

Po šesti měsících můžete začít dávat vodu spolu s doplňkovými jídly. Nejlepší je nalít to do osobního hrnku dítěte a vypít z něj nebo v extrémních případech lžíci. K pití vašeho dítěte nepoužívejte lahvičky s bradavkami.

Měla by být dána voda novorozenému dítěti?

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu

Články O Neplodnosti