Hlavní Testy

Proč dolní části zad bolí během těhotenství a co dělat?

Protože dolní část zad je také zadní část, můžete si o tom přečíst v článku „Bolest zad během těhotenství.“ Zde se však stále pokoušíme doplnit toto téma o fakta týkající se bolesti v dolní části zad.

Proč je bolest v dolní části zad během těhotenství?

Začněme s tím, že bolest dolní části zad je velmi častým jevem pozorovaným v dobré polovině všech žen na svém místě. Existuje mnoho faktorů, které přirozeně způsobují takovou bolest a vše logicky vysvětlují. Obecně se neliší od příčin bolesti zad..

Je však třeba dodat, že ze seznamu nemocí, které způsobují bolest zad, by měla být zvláštní pozornost věnována chorobám močového ústrojí. V takových případech je bolest pociťována konkrétně v bederní oblasti. A exacerbace onemocnění ledvin se často objevuje právě na pozadí těhotenství. Onemocnění ledvin je indikováno bederní bolestí, doprovázenou horečkou, otokem, bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem a zvýšeným močením. V tomto případě se moč zakalí a změní barvu. Tento stav nepříznivě ovlivňuje průběh těhotenství, stav plodu a samozřejmě i zdraví ženy a vyžaduje hospitalizaci. Těhotné ženy často nacházejí pyelonefritidu. A pokud bolest zad nabývá ostré intenzivní křeče, pak mluvíme o ledvinové kolice při urolitiáze. Proto je lepší nezačínat situaci, ale konzultovat s lékařem první příznaky.

Naštěstí však věci ne vždy získávají vážný obrat. Ještě častěji však bolí dolní část zad přesně kvůli změnám v těle během těhotenství. Bolest v dolní části zad může „dát“ noze, která se po fyzické námaze zesílí, prodloužená chůze, prodloužená postavení, sedí v nepohodlné poloze. A může to být také důsledek falešných Braxton-Hicksových kontrakcí - v tomto případě je cítit napětí dělohy a následně i bolesti zad. Tyto tréninkové kontrakce v pozdním těhotenství připravují tělo k porodu. Pokud však něco podobného pozorujete v období dříve než 37 týdnů a současně dochází k výboji z pohlavního ústrojí, bolest v dolním břiše je cítit a intervaly mezi kontrakcemi se zkracují, je třeba naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou znamenat hrozbu potratu..

Co dělat, když bolest v průběhu těhotenství bolí dolní část zad?

Obecně se „normální“ bolest zad objevuje zpravidla po 5. měsíci a úplně zmizí až po porodu. A ačkoli tento stav nestanoví zvláštní ošetření (s výjimkou bolesti způsobené určitými nemocemi) a lékaři doporučují, aby toto období vydrželi, můžete situaci napravit a dodržovat některá doporučení pro zmírnění bolesti zad:

Těhotná bolest zad: jak si můžete pomoci

Těhotenství je ve vědeckém oboru skutečně úžasným jevem. V domácí sféře však pro ženu není nic žádoucího a příjemnějšího než dlouho očekávané těhotenství. Ale často v touze nebo dokonce ve chvílích radosti a potěšení mnoho nastávajících matek zapomíná, že vývoj nového života v jejím těle není tak benevolentní a bezbolestný, jak sní. Těhotenství způsobené poruchami hormonálního pozadí, přemístěním orgánů, přemístěním a deformací kostry naznačuje pro budoucí matku mnoho problémů spojených s fyzickým i duševním zdravím.

Každá matka má tyto problémy svým vlastním způsobem: někdo jim ani nevěnuje pozornost a někdo v závěrečných fázích je ponechán v nemocnici a čeká na porod. Tak či onak, některé „příznaky“ těhotenství jsou všudypřítomné a mohou ženě způsobit velké nepohodlí. A jedním z těchto „symptomů“ je bolest zad..

Nejčastěji má těhotná žena bederní páteř. A tato bolest postihuje více než dvě třetiny žen během těhotenství, to znamená, že u většiny nastávajících matek páteř nevydrží zátěž.

Přesné příčiny bolesti u každé ženy jsou jiné. Může to být hormon, stres a nervový problém, těžká zátěž. Důvody však lze stále zobecňovat..

Hormonální změny v prvním trimestru

V prvním trimestru může být bolest způsobena hormonálními změnami. Například v prvním trimestru se hladina hormonu progesteronu v těle rychle zvyšuje. Vysoká hladina tohoto hormonu pomáhá uvolňovat svaly a vazy kolem pánve - to vše pro budoucí narození. Ale vysoká hladina progesteronu může také ovlivnit stabilitu a zarovnání kloubů a způsobit bolesti.

Bolest může způsobit i další hormon, relaxin. Rovněž připravuje tělo k porodu a způsobuje uvolnění vazů pánevních kostí. Kromě jiného pomáhá implantovat vajíčko do stěny dělohy a také zabraňuje kontrakcím v časných stadiích těhotenství. Relaxin však také ovlivňuje vazy, které stabilizují páteř, což může způsobit nestabilitu, posunutí držení těla a bolest dolní části zad.

Stres jako příčina bolesti zad

Dalším důvodem bolesti zad v prvním trimestru je stres..

Bez ohledu na to, jak těhotenství „vybírají“, přestavba těla, přestavba psychiky ženy, je to vždy stres. Stres lze pozorovat také u těch, kteří nemohli otěhotnět po dlouhou dobu..

Stres je nebezpečný z mnoha důvodů. Pojďme analyzovat jeden - zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu. Vysoká hladina této látky je spojena s mnoha vážnými důsledky, včetně změn nervového systému, vylučovacího systému a nadledvin. Zvýšená hladina kortizolu je patrná z následujících příznaků: zvýšená chuť k jídlu, apatie, ospalost, přírůstek na váze, zhoršená pozornost, depresivní nálada - všimli jste si toho u těhotných žen? Kortizol může také způsobit pomalé hojení ran a bolesti kloubů. Proto s depresí mohou mít těhotné ženy (a nejen ty) bolesti zad.

Nízké bolesti zad během těhotenství

V následných trimestrech je bolest dolní části zad vysvětlena závažnými změnami ve struktuře ženského těla.

 • Prvním důvodem je posun těžiště. Vzhledem k nárůstu hmotnosti dítěte se mnoho žen začne opírat a posouvat těžiště. Opření dozadu vytváří další tlak na svaly zad, což může vést k bolesti dolní části zad a ztuhlosti svalů..
 • Druhým důvodem je nárůst tělesné hmotnosti. V každém případě je výrazný nárůst kilogramů spojen s další zátěží páteře - je to stále naše podpora celého organismu a čím těžší je tělo, tím vyšší je tlak na obratle..

Byly odvozeny hodnoty maximálního přírůstku na hmotnosti během těhotenství. Pokud byla hmotnost matky před těhotenstvím nižší než obvykle, může během těhotenství získat až 18 kilogramů. Maminka vážila normálně - až 15 kilogramů. Nadváha, ale ne obezita - 11. Obezita - 9.

A to navzdory skutečnosti, že hmotnost plodů také vstupuje do těchto hodnot, to znamená, že skutečně získané kilogramy by měly být o 3-4 kilogramy méně: až 14, 11, 7, 5.

 • Třetím důvodem je svalová nesrovnalost (diastáza).

V zásadě je tento jev pozorován v břiše: plod má málo prostoru, v důsledku toho je vazivová tkáň mezi svaly rekta abdominis natažena, čímž se objevuje „těhotná bříško“. Právě divergence svalů vede po porodu k prohýbání žaludku nebo k protažení břicha, například při cvičení: prostě část střeva již není svaly omezována a je viditelná pod kůží..

Vynechejte však strašlivé podrobnosti poporodní činnosti. Během těhotenství diastáza oslabuje podporu zad, v důsledku toho se páteř začne bolet.

 • Dalším důvodem je ischias. To je podráždění sedacího nervu. Během těhotenství může dojít k ischias, pokud rostoucí děloha a plod vyvíjí tlak na sedací nerv, což způsobuje zánět, podráždění a bolest. Kromě toho možný piriformis křeč hluboko v hýždích může dráždit nerv a způsobit nemoc..

U ischias je bolest pozorována nejen v zádech, ale také v hýždích s nohama. Stejně jako špatná kontrola močového měchýře, necitlivost v nohou, pocit pálení v dolních končetinách.

Jak oslabit nebo zbavit bolesti zad?

 • Za prvé, kvůli bolesti byste se měli poradit s lékařem, zejména pokud jste měli před porodem poranění páteře - v tomto případě mohou být důvody mnohem závažnější. A lékař předepíše fyzikální terapii i lék.
 • Za druhé, před těhotenstvím a během něj je třeba posílit svaly zad. Pomáhá zde dobré protahování - protahování, posilování svalů, při současném zvyšování jejich pohyblivosti.
 • Také spát na straně s polštářem mezi nohama a pod žaludkem pomůže zmírnit bolest, stlačí, speciální pásy pro těhotné ženy poskytnout další podporu pro břicho a záda, masáže. Stejně jako nošení plochých bot, udržování zdravé váhy, vyhýbání se dlouhodobému stání, vyhýbání se zvedání těžkých věcí a spaní na břiše.

V každém případě si pamatujte: na začátku těhotenství začněte jednat podle rady z druhého odstavce. Pokud bolest začne a dlouho nezmizí - jděte k lékaři, pomůže vám.

Proč těhotné ženy mají bolesti zad a jak ji léčit

Asi 90% těhotných žen má větší nebo menší bolesti v zádech. Bederní bolest se může objevit v jakémkoli gestačním věku a vyžaduje objasnění příčiny, která je způsobila, a přijetí nezbytných opatření. Bolest dolní části zad je nejčastěji problémem pro těhotné ženy, které vedou sedavý životní styl, trpí nadváhou nebo trpí onemocněním, ke kterému dochází před početím..

Fyziologické příčiny bolesti

Povaha bederní bolesti je odlišná, může být bolestivá, tažná nebo křečovitá, střílí, stříhá atd. Příčiny bederní bolesti lze podmíněně rozdělit na fyziologické a patologické, ale výskyt syndromu bolesti v každém případě vyžaduje lékařskou péči.

Mezi fyziologické faktory, které způsobují bederní bolest, patří:

 • Změna těžiště. Během těhotenství se hmotnost ženy zvyšuje o 10 - 16 kg, což v důsledku toho zvyšuje zatížení páteře a dolních končetin a způsobuje bolest v dolní části zad. Rostoucí děloha se napíná a ztrácí také tón břišních svalů, což zvyšuje zátěž svalů zad a způsobuje posun těžiště těhotné ženy. Pro udržení rovnováhy si žena namáhá svaly na zádech, vezme jí ramena zpět, nakloní krk a vystrčí břicho dopředu. Výše uvedené ještě více zvyšuje napětí svalů dolní části zad a vyvolává syndrom bolesti.
 • Rostoucí plod. Rostoucí plod způsobuje růst dělohy, což vede ke stlačení bránice, krevních cév a nervových zakončení poblíž páteře, což způsobuje nepohodlí a bolest v dolní části zad. Tento stav je nejtypičtější pro pozdní těhotenství, a to zejména tehdy, když těhotná žena leží na zádech.
 • Hormonální změny. Od okamžiku implantace plodu se v těle nastávající matky začnou intenzivně vytvářet hormony progesteron (odpovědné za udržování těhotenství) a relaxin (způsobující změkčení vazů v kloubech kostní pánve a páteře). Produkce relaxinu připravuje ženské tělo pro plod, aby během porodu procházelo kostí pánve, aniž by jej poškodilo. Změkčení vazů a chrupavek se zvětšenou dělohu dále zvyšuje zatížení kostí pánve a páteře, což způsobuje bederní bolest.
 • Tréninkové zápasy. Nazývají se také boje Braxton Hicks. Objevují se blíže ke konci těhotenství a vyznačují se nepravidelnými a nezvyšujícími se křečemi v podbřišku a bolestmi v bederní oblasti. Tréninkové kontrakce připravují mateřské tělo k porodu, nejsou považovány za patologii, ale mohou těhotenství způsobit nepohodlí.
 • Nesprávně vybrané boty. Nosit těsné, nevhodné velikosti (příliš malé nebo naopak velké) boty, a zejména preference pro boty s vysokými a tenkými podpatky, dále zvyšují svalové napětí v zádech, zhoršují posun těžiště, což zvyšuje menší bolest v dolní části zad nebo způsobuje jejich vzhled bez bolesti.
 • Snížení předchůdce plodu. Charakteristika pro pozdní těhotenství. Hlava nebo pánevní konec se snižuje a je tlačen ke vchodu do malé pánve, rozdrtí nervové zakončení a vyvolává bolest v dolní části zad.

Co dělat s fyziologickou bolestí

Dodržování jednoduchých pravidel pomůže zastavit nebo alespoň zmírnit bolesti zad:

 • Anténní bandáž. Měl by se nosit od druhé poloviny těhotenství. Je důležité zvolit správnou velikost obvazu a jeho použití podpoří rostoucí žaludek, sníží zatížení páteře a upraví rovnováhu. Nosit obvaz je zvláště užitečné pro nastávající matky, které hodně pracují nebo chodí.
 • Obuv. Správně vybrané boty hrají důležitou roli v těhotenství, zejména ve druhém a třetím trimestru. Je vhodné si vybrat boty z přírodních materiálů, na malých (do 5 cm) a širokých podpatcích, volné, ale nespadající z vašich nohou, se širokými a pevnými popruhy. S patologií páteře a kloubů je efektivní nošení ortopedických vložek.
 • Pracovní činnost. Pokud je práce těhotné ženy spojena s dlouhodobým sezením, například u počítače nebo stolu, měla by se přestávka konat každých 15 minut, vstávat, chodit, provádět jednoduchá fyzická cvičení. Například zvedněte ruce, nadechněte se, pomalu vydechněte, sklopte ruce. Při delším stání během provozu je nutné pravidelně přenášet hmotnost z jedné nohy na druhou.
 • Procházky. Dlouhé procházky na čerstvém vzduchu přispívají k produkci vitamínu D v těle (i za oblačného počasí), což je nezbytné pro normální metabolismus vápníku (vápník posiluje kosterní systém a zuby).
 • Omezte fyzickou aktivitu během záchvatu bolesti. Pokud je to možné, lehněte si a relaxujte po dobu 15 - 20 minut.
 • Masáž. Lehké hladení dolní části zad a nohou sníží bolest. Pro masáž chodidel je povoleno používat masážní podložky, míče.
 • Spát. Pro těhotnou ženu je důležitý spánek. K úlevě od bolesti zad se doporučuje spát na boku se dvěma extra polštáři. Jeden je sevřen nohama, druhý je umístěn pod žaludek. Pokud je to možné, je vhodné zakoupit speciální ortopedický polštář.
 • Cvičte stres. Každému nastávajícímu matce, zejména těm, které pociťují bolest v dolní části zad, se doporučuje provádět každodenní speciální cvičení pro těhotné ženy. Je třeba se vyhnout ostrým ohybům a zatáčkám (je možné sevření hřbetního kořene), odmítat zvedat závaží. Pokud potřebujete něco zvednout z podlahy, měli byste si dřepnout, vzít předmět a postavit se narovnaným zadem.
 • Výživa Těhotná žena musí jíst racionálně, jídlo by mělo obsahovat všechny živiny, vitamíny a minerály. Obzvláště důležité je používání mléčných výrobků, ořechů, bylin, ryb (jako zdroje vápníku)..
 • Teplá sprcha / vana. Teplá sprcha nebo teplá koupel pomůže zmírnit bederní bolest. Pro úplnou relaxaci doporučujeme do vody přidat éterické oleje, soli nebo odvar uklidňující byliny..

Patologické příčiny bolesti

Patologické faktory, které způsobují bederní bolest u těhotných žen, zahrnují:

 • Hrozba potratu. Může se vyskytnout v každém gestačním věku. Výskyt tažení nebo bolavé bolesti v dolní části zad a břicha do 22 týdnů naznačuje hrozbu potratu. Progresivní hrozba přerušení je doprovázena krvavým nebo hnědým výtokem z genitálního traktu, bolest je nahrazena spastickou. V pozdějších stádiích může dojít k hrozbě předčasného porodu, který je také doprovázen tažnými bolestmi v dolní části zad, zvýšeným tónem dělohy, zvýšenými sekrecemi sliznic (výtok sliznice).
 • Pyelonefritida. Exacerbace chronické pyelonefritidy před těhotenstvím nebo nástup nemoci během těhotenství je doprovázen bolestí nebo tažením dolní části zad. Žena se kromě bolesti obává i horečky, poruch močení (bolest při vyprazdňování močového měchýře, časté močení), příznaků intoxikace (slabost, letargie, ztráta chuti k jídlu)..
 • Urolická kolika. To nastane, když jsou ledvinové kameny. Doprovázené jednostrannými nebo oboustrannými ostrými, spastickými bolestmi dolní části zad, dysurickými jevy.
 • Neurologická patologie. U meziobratlové kýly jsou obratle porušeny na meziobratlové ploténce, u lumbosakrální radikulitidy - dochází k porušení hřbetních kořenů. Bolesti jsou ostré, střílí v přírodě, dávají do nohy, doprovázené problémy s pohybem (ohýbání, chůze).
 • Myositis. Lokální zánět bederních svalů je doprovázen akutní bolestí, možná střelecké povahy, zhoršenou nakloněním a zatáčkami. Je také zaznamenáno zvýšení tělesné teploty, hyperémie kůže dolní části zad. Myositida kvůli podchlazení.
 • Symphysitis. Zánětlivý proces v ochlupení kloubu je způsoben pohyblivostí a drobivostí chrupavky v ochlupení kloubu a doprovodným zánětem svalů a kostí pánve. Vyznačuje se silnou bolestí v hrudi a dolní části zad, problémy s pohybem (trapné a ohromující chůze), bolestí při hmatu dolní části zad a protahováním nohou..
 • Pankreatitida Zánět slinivky břišní je způsoben poruchou odtoku žluči, chybami ve stravě (stravování mastných, kořenitých, smažených potravin), stresem a zatížením dědičností. Nemoc je charakterizována bolestí opasku v dolní části zad, rozrušenou stolicí, nevolností a zvracením, horečkou.

Léčba patologické bolesti

Terapie bederní bolesti během těhotenství v důsledku patologie je určována příčinou, která je způsobila:

 • Pyelonefritida. Toto onemocnění vyžaduje hospitalizaci a jmenování protizánětlivých léků, uroantiseptik a antibiotik s ohledem na citlivost přidělené mikroflóry. Pacientovi je zobrazen klid na lůžku, těžké pití, šetrná strava. Bolest je zastavena jmenováním antispasmodiků a analgetik. Při těžké intoxikaci se provádí infuzní terapie.
 • Hrozba přerušení. Všechny těhotné ženy s podezřením na hrozící potrat nebo předčasný porod jsou naléhavě hospitalizovány. Pro zmírnění hypertonicity dělohy se předepisují antispasmodika a tocolytika. V některých případech je indikováno užívání hormonálních léků s obsahem progesteronu (utrozhestan, duphaston). Předepsán je také přísný odpočinek na lůžku a sedativa rostlinného původu (mateřská, valeriánská)..
 • Útok ledvinové koliky. Léčba je netrpělivá, bolest je zastavena jmenováním antispasmodik a analgetik, v obtížných případech u omamných látek. Zachování šetrné stravy s rozvojem zánětlivého procesu uroantiseptik a antibiotik.
 • Sciatica, meziobratlová kýla. Ambulantní léčba. Těhotné ženě je předepsán přísný odpočinek v posteli, na sobě korzet nebo obvaz. Při intenzivní bolesti jsou předepisovány léky proti bolesti. Po zastavení bolesti se na bederní oblasti projeví teplo, fyzioterapeutická cvičení.
 • Myozitida svalů bederní. Léčba se provádí ambulantně. Lokálně předepsané oteplovací masti pro bederní region, přičemž se bere v úvahu kontraindikace pro jejich použití během těhotenství. Léčbu monitoruje lékař nebo neurolog.
 • Symphysitis. Léčba je ústavní. Těhotným ženám jsou předepsány přípravky na bázi vápníku a hořčíku, vitamíny, obvaz a sada speciálních cviků, které posilují svaly pánve, boků a dolní části zad. Potraviny s vysokým obsahem vápníku a hořčíku.
 • Pankreatitida Léčba je ústavní. Předepisuje se přísná šetrná strava (omezení kořenitých a slaných, vyloučení mastných a smažených potravin, odmítnutí masných výrobků). Bolest je zastavena jmenováním léků proti bolesti. Předepsány jsou také protizánětlivé a enzymatické látky. Při absenci pozitivní dynamiky je indikováno předčasné porod (až 36 týdnů) nebo lékařský potrat (až 12 týdnů).

Prevence

Aby se předešlo výskytu bederní bolesti během těhotenství, pomůže dodržování následujících doporučení:

 • Udržování aktivního životního stylu. Dlouhé procházky, každodenní cvičení pro těhotné ženy, sport (plavání, jóga).
 • Omezení vzpírání (ne více než 3 kg).
 • Dodržování vyvážené stravy. Měla by být přítomna jídla bohatá na vápník, hořčík a vitamíny..
 • Používejte vhodnou obuv. Vyloučte příliš těsné nebo volné boty a vysoké podpatky.
 • Vyloučení náhlých pohybů (skoky, ohyby a zatáčky).
 • Udržování správného držení těla (narovnání, záda).

Video: Bolesti zad v průběhu těhotenství. Nízké bolesti zad během těhotenství

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Bolesti zad v průběhu těhotenství: příčiny a léčba

Pokud žena pochybuje o tom, že změna pohody má fyziologický charakter nebo že bederní bolest je ostrá a intenzivní, musí se zdát porodníkovi-gynekologovi, který sleduje její těhotenství..

Příčiny

Bolest zad v těhotenství je pozorována u poloviny žen. Nepříjemné pocity jsou obvykle spojeny se zvýšením zátěže páteře a napínáním břišních svalů. Nejčastěji se taková bolest objevuje blíže ke konci trimestru II a není možné ji před porodem zmírnit. Může se také vyskytnout bolest zad v časném těhotenství. V každém trimestru čelí nastávající matky tomuto příznaku z různých důvodů..

V raných fázích

Bolest zad v těhotenství v časných stádiích je nejčastěji způsobena fyziologickými důvody:

 1. Již během prvních týdnů porodu se ženské tělo postupně připravuje na skutečnost, že plod se bude neustále zvyšovat. Bederní páteř prochází změnami, protože velmi brzo se na to bude brát celá zátěž.
 2. Po 1,5 měsíci od okamžiku oplodnění ovlivní změny sakrální úsek. Postupem času se stává pružnějším, takže žena nepociťuje těžké nepohodlí z tlaku hmoty dítěte na páteř. V této fázi se bolest obvykle objevuje periodicky a nemá výrazný vliv na celkový zdravotní stav těhotné.
 3. Bedra je zvláště napjatá, jak roste děloha a mění její polohu..
 4. Ke konci prvního trimestru je bederní bolest spojena s dynamickým růstem plodu. V této fázi žena stále nemá čas zvyknout si na závažnost břicha, takže při chůzi pro pohodlí se páteř velmi ohýbá.
 5. Ve 12. týdnu se vazy začnou intenzivně protahovat pod tlakem dítěte. Žena může zažít těžké nepohodlí, ale častěji není důvod k obavám, protože všechno se děje ve fyziologickém rámci.

U některých žen je dolní část zad natažena brzy v těhotenství krátce po oplodnění. Po početí embryo putuje z vejcovodů do dělohy za 4-5 dní. Pak se implantuje do endometria (sliznice). Při zavádění embrya do děložní sliznice je jeho obal částečně zničen, což způsobuje tažnou bolest. Po úspěšné implantaci vajíčka nepříjemný pocit zmizí sám o sobě. Spolu s nevolností a malými skvrnami můžete považovat bolest dolní části zad za známku těhotenství.

V pozdních termínech

Bolest zad během těhotenství ve druhém trimestru z následujících důvodů:

 • posunutí těžiště;
 • přibývání na váze;
 • účinek hormonového relaxinu na vazy a tkáně;
 • hormonální změny;
 • zvýšení zátěže na určité svalové skupiny;
 • exacerbace chronických onemocnění (muskuloskeletální systém, genitourinární systém);
 • patologie, k nimž došlo ještě před narozením dítěte (degenerativní onemocnění hřebene).


Ve třetím trimestru bolí záda během těhotenství nejčastěji kvůli tomu, že žena dynamicky přibírá na váze. Spolu s tím se zvyšuje zatížení páteře, deformace bederní páteře zesilují. Hormony připravují pánev na porod a změkčují vazivové vazy. Spojení pánevních kostí s páteří se stává pohyblivým, což způsobuje, že se bolest zad v dolní části zad ještě zhorší během těhotenství ve třetím trimestru..

Pokud žena přitáhne spodní část zad v období 37–40 týdnů, může to být také z těchto důvodů:

 1. Před porodem se hlava dítěte snižuje a tlačí na křížovou kalu, což způsobuje bederní bolest.
 2. Odpojení placenty. Pokud se spolu s bederní bolestí vyvíjí krvavý výboj a má také děložní tón, nemůžete odložit návštěvu u lékaře. Je lepší okamžitě jít na oddělení patologie těhotenství. Příliš brzké oddělení placenty od děložní stěny je pro matku i dítě spojeno s vážnými důsledky.
 3. Konstrukce Braxton Hicks. Před nadcházejícím narozením tělo trénuje pomocí falešných kontrakcí. Nemají jasný rytmus, mohou dát bederní.
 4. Začátek procesu porodu. Pokud spolu s bederními křečemi listy sliznice, úniky plodové vody a dolní části břicha v pravidelných intervalech bolí, je pravděpodobně nejpravděpodobnější proces dodání. Lze očekávat od 38 týdnů.

Před narozením není bolest v dolní části zad neobvyklá, nejčastěji má fyziologické vysvětlení, ale může také naznačovat závažná chronická onemocnění, která se zhoršila s nástupem těhotenství.

Doprovodné symptomy úzkosti a povaha bolesti

Ne vždy bolest dolní části zad po početí je neškodná. Pokud v prvním trimestru bolí záda během těhotenství a žena také zaznamená slabost, tachykardii, narušení prostorové orientace, musí být naléhavě svolána sanitka. Podobné příznaky mohou naznačovat nástup spontánního potratu..

Ve druhém trimestru by měla být žena chráněna bolestí opasku, která vyzařuje do kostrče, pubis nebo femuru. Pokud po půlhodinovém pobytu v poloze na zádech nepřecházejí ani se nestávají rytmickými, musíte také zavolat lékaře. Tyto příznaky mohou být způsobeny skutečností, že proces dodání byl zahájen předem.

Pokud je v průběhu těhotenství jednostranná bolest v dolní části zad - vpravo nebo vlevo - naznačuje to zánětlivý proces ledvin. V tomto případě je často ovlivněn tubulární systém ledvin nebo glomerulů a symptomatologie obvykle začíná na jedné straně, záda na pravé nebo levé straně bolí. Žena se musí stěžovat nefrologovi. Pokud lékař tyto patologie vyloučil, existuje několik dalších možných příčin bolesti:

 1. Vytáhne dolní část zad během těhotenství z pravé nebo levé strany s komplexem dystrofických poruch v kloubní chrupavce. Těhotné ženy si stěžují, že nejčastěji ráno po nočním odpočinku, jejich záda silně bolí.
 2. Těžká akutní i tupá bederní bolest napravo nebo vlevo naznačuje exacerbaci radiculitidy. Bolest vyzařuje do hýždě, stehna a také na vnější povrch nohy. Posilujte při chůzi, při pokusech o změnu polohy těla, stejně jako při záchvatu kašle.
 3. Bolesti zad během těhotenství mohou naznačovat lumbalgii. Vyskytuje se na pozadí přepracování nebo dlouhodobého pobytu v chladu, stejně jako při infekčních procesech. Těhotná žena zaujme nucenou polohu. Je pro ni velmi těžké se pohybovat.
 4. Bolest v pravé nebo levé dolní části zad může také naznačovat myositidu (zánět bederních svalů). Když se cítí svalová vlákna kondenzovaná a žena charakterizuje bolest jako prodlouženou, bolavou, tlumenou. Nejčastěji se taková patologie vyvíjí, pokud je žena nadýmaná nebo je velmi chladná.
 5. Pankreatitida Zánět slinivky břišní může žena zaměnit s toxikózou. Toto onemocnění se vyznačuje výrazným narušením trávicích procesů. Bolest v zádech těhotných žen spojená s pankreatitidou je podobná opasku. Je cítit více v horní části břicha, ale také dává na levé straně dolní části zad.
 6. Osteochondrosis, ischias, meziobratlová kýla. Při různých degenerativně-destruktivních procesech pohybového aparátu se může projevit bolest. Často s takovými patologiemi bolí levá strana dolní části zad.

Těžká bolest v zádech během těhotenství může být spojena s vertebrální kýly. Taková závažná patologie je charakterizována myalgií, ztuhlostí pohybů, zhoršeným držením těla, pocitem znecitlivění a „husími hrbolky“ v dolních končetinách..

Těhotná žena má také bolesti zad se syfyzitidou. Toto je onemocnění spojené s rozpory v ochlupení. Těhotná žena zažívá silnou ochlupení a zaznamenává otoky tkání..

Na kterého lékaře bych se měl (a) v případě, že během těhotenství bolí dolní část zad?

Pokud se bolest v dolní části zad projeví v časném těhotenství nebo se začne obtěžovat časem ve druhém / třetím trimestru, nemůžete odložit návštěvu gynekologa. Lékař, který ženu vede, ji odkáže na konzultaci s příbuznými odborníky (nefrolog, neurolog, gastroenterolog), pokud k tomu existují důvody.

Diagnostika

Pokud bolí dolní část zad během těhotenství v prvním trimestru, bude v některých případech odborník potřebovat rutinní vyšetření, aby určil příčinu této symptomatologie. Pokud však lékař má podezření na patologický zdroj nepohodlí, bude těhotné ženě doporučeno:

 • projít obecným testem na krev a moč;
 • získat ultrazvukové vyšetření.

Rentgenové výzkumné metody jsou v jejím případě kontraindikovány.

Léčba

Během těhotenství by měla být bolest zad léčena pod lékařským dohledem. Těhotná žena by si neměla vybrat žádné léky pro sebe. Nejčastěji se ženám při porodu doporučují různé způsoby eliminace bolesti, vyjma užívání léků.

Pokud těhotná žena má bolesti zad, pak tato doporučení pomohou zmírnit stav:

 1. Pro uvolnění napjatých svalů je indikována jemná masáž zad. Žena to dokáže sama. Měla by ležet na boku a oběma rukama masírovat dolní část zad podél páteře. Je však lepší, když certifikovaná odbornice provádí masáže těhotných.
 2. Pokud táhnete záda, můžete zkusit teplou (ne horkou) sprchu nebo koupel. Do lázně se přidávají také soli a éterické oleje pro lepší relaxaci svalů dolní části zad..
 3. Pokud nosíte speciální obvaz pro těhotné ženy, záda se zastaví. Pomáhá udržovat břicho a snižuje stres na svaly zad. Je vhodné nosit obvaz podle pokynů gynekologa od 5 do 6 měsíců těhotenství.
 4. Pokud máte bolesti zad, musíte použít speciální ortopedické polštáře ve formě velké podkovy. Takový produkt poskytuje podporu těla na obou stranách. Dokonce i na zádech se spánek stává mnohem příjemnějším.
 5. Pravidelně provádějte cvičení terapeutických cvičení pro nastávající matky. Pomáhají posilovat svaly, zvyšují jejich odolnost vůči fyzické aktivitě. Pokud gynekolog doporučuje ženě určitý komplex pohybové terapie, měla by jeho doporučení jasně dodržovat. Neporušujte posloupnost cvičení a počet přístupů.
 6. Po celý den je důležité věnovat pozornost správnému držení těla. Právě její poruchy u těhotných žen často vyvolávají lumbosakrální bolest. Žena by se měla ovládat a pokusit se ohýbat příliš dozadu. Pokud tráví hodně času sezením, pak k tomu musíte použít speciální ortopedické židle a pod záda si dát polštář..

Pokud těhotná žena má bolesti zad a nejsou kontraindikace, měla by navštívit bazén. Během plavání se uvolňují zadní svaly, zvyšuje se vzdálenost mezi obratlovými těly. Plavání také zlepšuje dýchání, zlepšuje krevní oběh a podporuje metabolické procesy..

Prevence

Pokud má žena v prvním trimestru bolest v dolní části zad, která však není spojena s vážnými onemocněními, měla by znovu zvážit svůj životní styl z preventivních důvodů:

 1. Pokud má žena sedavou práci, měla by se postarat o pohodlnou židli nebo židli. Každou hodinu se doporučuje vstávat a zahřívat se. Žena, sedící u stolu, by měla držet záda rovně, ne se sklonit. Jinak se lordóza nebo kyfóza zhorší a během porodu dítěte je to úplně nevhodné.
 2. Těhotné ženy, které tráví hodně času na nohou, by si měly často odpočinout. Musíte si odpočinout ležet nebo napůl sedět. V tomto případě by měly být dolní končetiny mírně zvednuté a pod záda by měl být umístěn polštář. Tato technika uvolní bederní páteř.
 3. Budoucí matky by měly spát hlavně na své straně pomocí speciálního polštáře. Žena s dítětem by měla chodit pouze v pohodlných nízkých podpatcích bot se správnou botou.
 4. Cvičení během porodu by mělo být mírné. Žena by neměla pořizovat žádné sportovní záznamy. Jeho úkol: posílit tělo, zvýšit jeho vytrvalost, ale bez nadměrného zatížení. Pokud nastávající matka má bolest v zádech, měla by být minimalizována cvičení zahrnující vertikální zatížení páteře.

Všechny příčiny bederní bolesti u nastávajících matek jsou rozděleny do 2 velkých skupin. První skupina zahrnuje všechny možné fyziologické stavy spojené s porodem dítěte. Druhá skupina zahrnuje nemoci, které se objevují před těhotenstvím, nebo ty, které byly v latentním stavu a byly vyprovokovány během těhotenství.

V každém případě, pokud je bolest v dolní části zad na začátku těhotenství nebo později, takový příznak nelze ignorovat. Aby těhotenství pokračovalo bezpečně, musí se žena poradit s porodníkem-gynekologem a dodržovat všechna lékařská doporučení.

Autor: Miroslava Gromová, doktorka,
speciálně pro Vertebrolog.pro

Užitečné video o tom, jak se během těhotenství zbavit bolesti zad

Seznam zdrojů:

 1. Gynekologie. Rychlý návod. Ed. G.M. Savelyeva, G.T. Sukhikh, I.B. Manukhina. Rok vydání: 2013.
 2. Porodnictví. Národní vedení. Ed. Acad. RAMS E.K. Aylamazyan, prof. V.E. Radzinsky, Acad. RAMS V.I. Kulakov, Acad. RAMS G.M. Savelyeva. Rok vydání: 2014.
 3. Neurologie. Příručka praktického lékaře. Ed. D. R. Shtulman, O.S. Levin. Rok vydání: 2016.
 4. Průběh a řízení těhotenství v trimestrech. Ed. JE. Sidorova, I.O. Makarov. Rok vydání: 2009.
 5. Potrat. Ed. V.M. Sidelnikova, G.T. Suchý. Rok vydání: 2010

Bolesti zad v časném těhotenství.

Těhotenství je zvláštní čas v životě každé ženy. V současné době prochází orgán restrukturalizací, aby splnil globální úkol nosit dítě. Během tohoto období tedy může dojít k exacerbaci i menších onemocnění..

Ve velké většině případů se objeví bolest zad. To je nemožné připsat to pouze ke zvýšení zátěže na zádech, může být mnoho příčin nepohodlí, a pokud záda bolí obzvláště špatně, naznačuje to vývoj patologie.

Bolest v prvním trimestru

Od prvních dnů těhotenství asi polovina žen začne bolet v zádech a dolním břiše. Je to kvůli „přípravě“ těla na budoucí narození. Bolest může být jak přirozená, spojená s hormonálními změnami v těle, tak i patologická, spojená s exacerbací nemocí.
V závislosti na lokalizaci lze příznaky bolesti rozdělit do dvou typů:

 • bederní - od pasu a výše, jsou pravidelné, objevují se s dlouhým pobytem v nepříjemné poloze,
 • sakrální - hluboké bolesti v pánevních kostech, dávající kostrči, jednoduché nebo oboustranné. Tento druh je čtyřikrát pravděpodobnější, že trpí než bederní.

1-2 týdny

Během prvních dvou týdnů těhotenství se ke stěně dělohy připojí oplodněné vajíčko. Ne vždy, ale tento proces může být doprovázen mírnou bolestí..

3-4 týdny

V tuto chvíli se vytvoří chorion - tkáň, ze které se placenta následně vyvine. Během procesu formování se klky ponoří do stěn dělohy a tvoří se krevní cévy. Velmi často je tento proces doprovázen tažením bolesti v dolní části zad a břiše.

5-6 týdnů

Během tohoto období se cévy mění: lumeny žil a krevních cév se zvyšují a svalová vrstva téměř úplně zmizí, průtok krve do dělohy se výrazně zvyšuje. Objem krve dodávané do dělohy během těhotenství není menší než krevní zásobení mozku. Vyskytující se nadbytek je pociťován mírnými tažnými bolestmi v bederní páteři a břiše.

7-8 týdnů

Během těchto dvou týdnů se pod aktivním vlivem hormonového relaxinu uvolňují pánevní vazy. Změny pohybového aparátu se projevují bolestí v dolní části zad.

9-10 týdnů

V této fázi děloha rychle roste: několikrát se zvětšuje a pro pohodlí plodu získává hruškovitý tvar. Současně se natáhnou vazy dělohy: kardinál (umístěný podél okrajů dělohy) a sakrouterinus (připojí dělohu k křížové kosti). Pojivové tkáně jsou hustší, hustší, protože mají další břemeno. Změny, které se vyskytnou, jsou doprovázeny bolestí v kostní kosti..
11-12 týdnů
Po 11-12 týdnech je dokončena tvorba všech orgánů plodu. Žena pravidelně pociťuje stahy dělohy, což je normální proces - tímto způsobem se odebírá venózní krev a zabraňuje se křečovým žilám orgánu. Bolest se může objevit pouze v podbřišku, příznaky bolesti v zádech spojené se změnou funkční zátěže by se již neměly obtěžovat.

Bolesti zad v časném těhotenství

Syndromy bolesti u těhotné ženy mohou být způsobeny fyziologickými důvody:

 • změny v těle - pánevní orgány začnou měnit své postavení, aby udělaly cestu pro budoucí dítě,
 • změna ohybu páteře a posun těžiště - budoucí matka změní polohu těla kvůli postupně rostoucí břiše a rostoucí hmotnosti,
 • oslabení vazů a kloubů pánevního systému - postupná příprava těla pro budoucí narození,
 • aktivní produkce hormonu protogestiron, který by měl uchovat těhotenství,

Patologická bolest

Během těhotenství se mohou chronická onemocnění zhoršovat nebo se latentní onemocnění stanou výraznějšími. Takové bolesti se nazývají patologické. Mohou být způsobeny:

 • problémy s ledvinami (pyelonefritida, ledvinové kameny) - objevují se otoky a bolesti hlavy, moč mění barvu na tmavou, objevuje se časté nutkání navštívit toaletu, bolesti zad,
 • pankreatitida - tažení bolesti zad, zvracení, nevolnost, slabost,
 • myositida - zánět svalů, ke kterému dochází, když zůstanete po dlouhou dobu v průvanu nebo mrazu (zanícený sval je velmi hmatný),
 • srdeční choroba,
 • novotvary,
 • gastrointestinální choroby,
 • podchlazení,
 • gynekologické patologie,
 • zmeškané těhotenství - 3-4 týdny nebo 8-11 týdnů těhotenství, kdy z nějakého důvodu plod umírá,
 • neurologická onemocnění - bederní radikulopatie,
 • onemocnění páteře - osteochondróza, kýla, výčnělek, skolióza atd..

Projev a intenzifikace nemocí

Se zvýšením doby těhotenství dochází k hormonálním změnám v těle matky silněji, což vyvolává nemoci. Chronické zhoršení, latentní - probuzení.

Páteř

S prodloužením těhotenství dochází ke zvýšení zátěže páteře:

 • napětí paravertebrálních svalů - díky rostoucí hmotnosti (v průměru se hmotnost ženy zvyšuje na 15 kg). způsobuje bolest páteře,
 • zvýšená lordóza (ohýbání) beder a mírné narovnání ostatních částí páteře - mechanismus poskytuje těhotné ženě svislou polohu, změna zakřivení páteře se projevuje změnami držení těla a chůze nastávající matky,
 • demineralizace kostí - byla pozorována u 28% žen a je spojena s zvláštnostmi vývoje plodu, které se projevují osteoporózou - zvýšená křehkost kostí,
 • exacerbace nemocí páteře na pozadí stagnace;

Vnitřní orgány

 • srdce - často srdeční problémy vyplývají z dříve přeneseného revmatismu, zvýšení objemu krve v těle těhotné ženy vyvolává „nárůst“ nemoci. Projevuje se dušností, otokem, modří sliznicí a pokožkou, rychlým dýcháním, dusením arytmií. Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí během porodu.,
 • apendicitida - v prvních šesti měsících těhotenství je nástup primární a opakované exacerbace apendicitidy vyjádřen jako syndrom lubrikované bolesti v břiše bez jasné lokalizace,
 • porušení v zažívacím traktu
 • pálení žáhy podél jícnu - vyvolané neurohumorálními změnami v těle. Přechází do osmého týdne funkčního období,
 • střeva - projevuje se zácpou nebo průjmem,
 • gastritida - projevuje zvracením, záchvaty toxikózy, nevolnost, averze k jídlu, ostré bolesti, které dávají zpět,
 • pankreatitida - příznaky jsou ostré, bolest pásů,
 • zánět žlučníku - cholecystitida, charakteristickým příznakem jsou kolické záchvaty bolesti pod žebra na pravé straně, sahající až k lopatce,
 • žloutenka - typické příznaky: horečka, slabost, snížená chuť k jídlu, pálení žáhy, hořkost v ústech, bolest kloubů a svalů.
 • nemoci močovodů - vyskytují se v důsledku stlačení močovodů zvětšující se děloží, příznaky: problémy s vyprazdňováním nebo častým močením,
 • ledviny - pyelonefritida, nefritida, cystitida, jsou zánětlivé povahy, jsou doprovázeny horečkou, zimnicí, silnou bolestí zad,

Poruchy těhotenství a následné bolesti

Komplikace během těhotenství se vyskytují v různých časech a z různých důvodů - od matky i plodu:

 • hrozba potratu - hovoří buď o genetických poruchách plodu, nebo o zdravotních problémech rodičů, zneužívání léků, dřívějších potratech. Charakteristické příznaky: prudká bolest v podbřišku a krvácení;
 • mimoděložní těhotenství - oplodněné vajíčko se připojuje k jedné z vejcovodů a vždy končí smrtí plodu. Příznaky: vnitřní krvácení, akutní bolestivý šok;
 • exacerbace existujících nemocí - vyvíjí se na základě chronických onemocnění, příznaky závisejí na nemoci;
 • zmeškané těhotenství - fetální smrt plodu. Ve spodní části břicha jsou ostré bolesti, vyzařující do křížové kosti a kombinované s červeným výtokem z dělohy. Objeví se 3-4 týdny po smrti embrya;
 • polyhydramnios - hojnost plodové vody v děloze. Projevuje se ostrými bolestmi v dolní části zad a perineu, dušností a sníženým močením.

Jak pomoci těhotným ženám s bolestí zad

Během těhotenství se motorická aktivita ženy snižuje. To je špatné, protože metabolické procesy se zhoršují, může dojít k hypoxii, svalový aparát oslabuje. Všechny tyto faktory vyvolávají patologie ve vývoji plodu, bolesti zad a přibývání na váze samotné těhotné ženy. Fyzická aktivita pomůže vyhnout se nebo snížit riziko negativních následků..

Plavání

Třídy v bazénu nemají výrazné kontraindikace pro těhotnou ženu. Plavání:

 • snižuje bolest - jako nadměrné zatížení muskuloskeletálního systému je odstraněno,
 • uklidňuje,
 • zátěž je rovnoměrně rozdělena mezi všechny svalové skupiny (žena zapojená do plavání porodí rychleji),
 • kontrolovaná hmotnost,
 • absorpce kyslíku se zlepšuje,
 • Pokud je dítě v děloze v nesprávné poloze, vodní aktivity mu pomohou změnit jeho polohu.
 • hrozí potrat,
 • těhotná trpí onemocněním ledvin.

Tělesná výchova pro těhotné ženy

Správně vybraný gymnastický komplex pro budoucí ženy v práci

 • posiluje svaly,
 • zmírňuje bolest,
 • snižuje hypoxii,
 • zmírňuje stres,
 • zlepšuje srdeční tep nenarozeného dítěte,
 • zabraňuje obezitě,
 • napíná a posiluje páteř.

Cvičení pro těhotnou ženu vybírá gynekolog s přihlédnutím k trimestru a vlastnostem průběhu těhotenství. Obzvláště užitečné je provádět gymnastiku v posledním trimestru - to navíc připraví tělo na porod.
Chcete-li nebo neučinit gymnastiku - každá žena se rozhodne sama pro sebe, ale existují případy, kdy se tělesná výchova během těhotenství důrazně doporučuje pro:

 • toxikóza,
 • vývoj křečových žil,
 • snížení imunity způsobené hormonálními změnami,
 • záchvaty,
 • bolest a těžkost v zádech a nohou (v pozdějších fázích),
 • pokud existuje podezření na hladovění kyslíku u plodu.

Gymnastiku nemůžete dělat bez konzultace s gynekologem. i mírné cvičení je kontraindikováno

 • pokud existuje hrozba potratu nebo došlo k potratům dříve,
 • dříve měl zmrazené těhotenství,
 • těhotná má krvácení,
 • v případě hypertenze,
 • s vícenásobným těhotenstvím,
 • infekční choroby nebo gestóza.

Vitamíny a drogy

Vitaminy a léky pro těhotné ženy jsou vyvíjeny s ohledem na nedostatek složek v určitých stadiích těhotenství u matky a dítěte. Vyznačují se jemným působením, přesností vybraných složek a dávkováním. Každý výrobce bere v úvahu specifika své země (strava, množství slunečního záření atd.), Proto nelze vitaminy domácích výrobců odmítnout.
Běžné složky produkčních komplexů vitamínů v kterékoli zemi jsou:

 • vápník - podporuje pohybový aparát těhotné ženy a přispívá k normálnímu vývoji kostry dítěte,
 • kyselina listová - podílí se na vývoji mozku a nervového systému plodu,
 • železo - dodává plodu kyslík a zabraňuje rozvoji anémie.
 • Vitamin E - snižuje riziko potratu, podporuje rozvoj placenty, podílí se na krvetvorbě a koagulaci krve,
 • Vitamin C - zlepšuje vstřebávání železa, zvyšuje imunitu,
 • Vitamin A - vyvíjí kostní tkáň, tvoří sítnici a sliznice, poskytuje dobrou krev.
 • jód - pomáhá vstřebávat hormony z mateřského těla, podílí se na vývoji mozku, pohlavních orgánů, srdce, pohybového aparátu.

Pokud vitamíny neobsahují všechny uvedené složky, můžete je zakoupit samostatně, s ohledem na doporučení lékaře.

Oděvy a boty

Během těhotenství jsou kladeny zvýšené požadavky na oblečení a obuv: musí být nejen pohodlné, ale také šetrné k životnímu prostředí..
Při výběru obuvi je třeba mít na paměti, že

 • nohy budoucí ženy při porodu mohou nabobtnat - proto by boty měly být koupeny o velikosti nebo dvou větších, nebo z měkké kůže, která se snadno natahuje „pod nohou“,
 • modely musí být prodyšné nebo musí mít antibakteriální složky,
 • pod vlivem relaxinu a zvyšující se hmotnosti se chodidla zplošťují a zvětšují,
 • během těhotenství dochází ke zdvojnásobení zátěže na nohou i na páteři, takže by boty měly být rovné nebo na malém (až pět cm) patě, aby se vyloučilo další riziko rozvoje onemocnění kloubů a vyvolání křečových žil,
 • je lepší zvolit profilovanou stélku - sníží se zatížení nejen na kotníku, ale také na páteři.

Oblečení by mělo splňovat několik jednoduchých, ale důležitých podmínek:

 • přírodní materiály - umožní vyloučit „kouření“ nebo podchlazení a matky, a dítě nebude v tuto chvíli podrážděno citlivou pokožkou,
 • oblečení by mělo být pohodlné - díky speciálnímu střihu nebo elastickým vložkám, které se přizpůsobí rostoucímu bříšku a zvětšujícímu se hrudníku a ne sevření těla,
 • modely by neměly mít nepohodlné části, například zámek na zadní straně.

Je vhodné zvolit světlé odstíny oblečení - to má navíc pozitivní psychologický účinek..

Pravá matrace

Spánek plné mámy je jednou z podmínek zdraví dítěte. Pro dobrý odpočinek potřebujete ortopedickou matraci, která se v tuto chvíli přizpůsobí vlastnostem postavy.
Plusy budou materiály, ze kterých jsou výrobky vyrobeny: hypoalergenní, antibakteriální a schopné absorbovat přebytečnou vlhkost.
V posledních letech se začaly vyrábět speciální matrace pro těhotné ženy s otvorem pro bříško - tento model je vhodný pro milovníky spánku na břiše..

 • nebude rozdrtit krevní cévy,
 • snížit zátěž na játra, srdce, žaludek a močový měchýř,
 • podporuje svalový korzet a páteř.

Strava

Neexistuje žádná zvláštní dieta pro těhotné ženy - v první řadě není chuť jídla, ale chemické složení produktů, které musí zajistit udržení síly těhotné ženy a správný vývoj nenarozeného dítěte. V této době je důležité se tomu vyhnout
silný přírůstek na váze, jako vede to

 • fetální hladovění kyslíkem,
 • zvýšit zatížení vnitřních orgánů a pohybového aparátu budoucí matky při porodu,
 • vývoj pozdní toxikózy,
 • slabá práce,
 • přeexponování dítěte;

hubnutí, které je plné

 • plod nalačno,
 • vývoj patologií u dítěte.

Výrobky musí být

 • snadno stravitelné,
 • rozmanitý,
 • komplexní cukr,
 • nízká sůl.

Obecně by mělo být upřednostněno

 • přírodní ovoce,
 • krátkodobé mléčné výrobky,
 • zeleninové a nízkotučné masové vývary, celozrnný chléb.

Podrobnější dietu volí pozorující lékař s přihlédnutím k průběhu těhotenství a trimestru.

Stálý lékařský dohled

Během těhotenství byste měli pravidelně podstoupit vyšetření u svého lékaře, protože pomůže to

 • snížit riziko rozvoje patologií plodu,
 • udržovat se zdravě po porodu,
 • snížit zátěž léčiva na těle (pokud se nemoc objeví),
 • získejte radu ohledně stravy a cvičení.

Až 28 týdnů navštívit lékaře jednou měsíčně. Po dobu až 36 týdnů - dvakrát měsíčně a jednou týdně - později.

Užitečné video

Z tohoto videa se můžete dozvědět více.

Závěr

Těhotenství není jen skvělý čas. To je také nebezpečný čas, kdy může být zdraví budoucí matky a dítěte nepozorností narušeno. Pokud tedy pociťujete nepříjemné pocity a ještě více bolest v zádech, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, abyste si později užili komunikaci s dítětem..

Články O Neplodnosti