Hlavní Bolest

V jakém období těhotenství by měl být proveden druhý ultrazvuk

Sledování vývoje dítěte - embryo během těhotenství ženy je povinný postup a měl by být pod dohledem lékaře. Kromě pravidelných návštěv na předporodních klinikách, registrace, musí každá žena během těhotenství podstoupit alespoň tři rutinní ultrazvukové vyšetření plodu, podle požadavků Ministerstva zdravotnictví Ruské federace. Pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, pak jsou předepsány další studie podle pokynů lékaře.

Jaká je ultrazvuková metoda?

Pod známou redukcí ultrazvuku se rozumí studium orgánů a systémů, které se provádí pomocí ultrazvuku. Ultrazvukové vlny po celém světě jsou považovány za bezbolestné a neškodné pro zdraví plodu. Diagnóza se však nedělá jen tak, pouze na žádost ženy má indikace a účel. Naplánované ultrazvuk se provádí v určitých týdnech těhotenství

Kdy a proč přijít na druhý naplánovaný ultrazvuk?

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství se obvykle provádí ve druhém trimestru po dobu 18 až 21 týdnů. Je povoleno odložit tato období na 21–24 týdnů, ale musí to být indikace a schválení lékařem.

Chcete-li to udělat dříve, až 18 týdnů, je to možné, ale nedoporučuje se. Protože v závislosti na vývoji dítěte nemusí být stav a velikost orgánů a systémů stále jasně viditelná..

Každá ultrazvuková studie má specifický účel. Pokud je úkolem prvního ultrazvuku hlavně potvrdit přítomnost těhotenství, zhodnotit stav embrya, pak cílem studie ve druhém trimestru je pečlivě změřit anatomické rysy, odstranit anomálie a patologie a zpomalit vývoj plodu..

  Ve druhém trimestru během těhotenství můžete s jistotou rozeznat pohlaví nenarozeného dítěte.

Prostřednictvím ultrazvukového diagnostického přístroje jsou zřetelněji viditelné pohlavní orgány dítěte. Na žádost rodičů jim může lékař sdělit, kdo se brzy narodí, chlapec nebo dívka.

Pamatujte, že to není nutné, a pokud nechcete znát pohlaví dítěte, informujte o tom předem lékaře.

Zkoumá, zda dochází k retardaci růstu intrauteriny.

Lékař vyhodnocuje, zda vývoj dítěte odpovídá gestačnímu věku v poměru k počtu týdnů těhotenství. Pokud existuje podezření na vývojové zpoždění, pak jmenuje opakování fetálního ultrazvuku do tří týdnů.

Jedná se o měření velikosti embrya, délky kostí a pohyblivosti končetin, páteře, žeber, jakož i obvodu břicha, hrudníku a hlavy..

Akce žen před a po ultrazvuku

Není nutné provádět kompletní hygienické postupy, dodatečně umýt pohlavní orgány a během těhotenství přicházet s močovým měchýřem. Amniotická tekutina bude působit jako dirigent ultrazvukových vln a pomůže zvážit parametry dítěte.

Diagnostický lékař použije senzor a gel, samotná studie se provádí v náchylné poloze na gauči. Proto si předem připravte:

 • plenka, na které můžete ležet.
 • ubrousky k odstranění gelu z kůže břicha.

Hlavní věcí pro ženu je psychologické vyladění příznivého vyšetření, protože jakýkoli stres může ovlivnit tón dělohy. Pokud vás něco o výsledcích ultrazvuku trápí, můžete to udělat vždy znovu, ale nejdřív se musíte poradit se svým nadřízeným..

Přestože ultrazvuk poskytuje nejpřesnější výsledky vyšetření, pamatujte, že se také mýlí zkušení známí lékaři, takže než učiníte nepříznivé závěry, projděte diagnózu znovu.

Kvalita diagnózy závisí na výkonu diagnostického přístroje a na zkušenostech a kvalifikaci lékaře - ultrazvuku. Proto si v počátečních fázích pečlivě vyberte místo pro plánovaný ultrazvuk.

Na žádost ženy může podstoupit moderní 3D (viz barevný trojrozměrný obraz dítěte) a ještě více inovativní 4D diagnostiku, která zobrazuje pohyb dítěte v reálném čase ve filmu.

Nedoporučuje se provádět trojrozměrný a 4D ultrazvuk během těhotenství v časných stádiích, navzdory relativní bezpečnosti metody během těchto období - bude to málo informativní. Tímto způsobem je lepší vidět dítě na třetím ultrazvuku.

U profesionálních lékařů není trojrozměrná diagnostika v tuto chvíli informativní, je spíše zaměřena na bližší seznámení s dítětem rodičů.

Maminky dostanou názor na ultrazvukové vyšetření a fotografii s rozeznatelným obrazem obrysů dítěte. Pokud se provádí 3D ultrazvuk, pak se video záznam na disk.

Řádný nitroděložní vývoj dítěte vyžaduje pečlivé sledování lékařem, abyste mohli včas zasáhnout, takže nevynechávejte ani ignorujte načasování zákroku a jmenování ošetřujícím lékařem..

Rozdělení výsledků druhého ultrazvuku během těhotenství

Ultrazvukové vyšetření se stalo povinným pro provádění během těhotenství. Mnoho budoucích rodičů má pochybnosti, zda to udělat nebo ne. Existuje názor, že působení vln může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte, tím více bude muset být provedeno nejméně třikrát. V průběhu vědeckého výzkumu bylo prokázáno, že ultrazvuk neovlivňuje formaci dítěte, ani průběh těhotenství, funkci reprodukčních orgánů..

Je obtížné přeceňovat důležitost tohoto moderního způsobu sběru informací o průběhu těhotenství. Včasnou diagnózou lze identifikovat nebezpečné patologie - cystický drift, mimoděložní nebo mrtvé těhotenství, gestózu a poruchy v chromozomálních řetězcích.

Termíny

Plánovaný druhý ultrazvuk během těhotenství je předepsán několik týdnů po prvním. Budoucí matky se o tuto studii zajímají, aby nezmeškaly termíny. Za optimální období se považuje 20-22 týdnů, v tomto stadiu vývoje mohou být předchozí výsledky zpevněny nebo vyvráceny. Shromážděné indikátory jsou analyzovány a lékař plánuje další taktiku přenášení těhotenství.

Takové termíny jsou vysvětleny přirozenou tvorbou plodu. Do 20 týdnů již má všechny orgány a systémy, aby identifikoval vývojové rysy, shodu se standardy, řadu patologií, které nebylo možné určit po dobu 10-12 týdnů.

V některých případech je možné na druhém plánovaném ultrazvuku detekovat podmínky neslučitelné se životem. S tímto vývojem se doporučuje ženě ukončit těhotenství.

Odchylky, při kterých se zobrazuje přerušení:

 • hluboké postižení dítěte;
 • nedostatek končetin;
 • pokud bude životaschopnost podporována pouze speciálním zařízením nebo drogami;
 • nemoci vyžadující dlouhou a nákladnou léčbu.

Pokud takové patologie nejsou detekovány před 23-24 týdny, přerušení se stává nebezpečným. Lékaři nemohou zaručit, že operace proběhne bez komplikací, existuje riziko pro život ženy. Při nepřesné diagnóze po 20–21 týdnech může gynekolog po týdnu předepsat kontrolní ultrazvuk, aby viděl dynamiku vývoje. Proto je tak důležité podstoupit včasné vyšetření a řídit se lékařskými doporučeními. Podle zákona jsou potraty možné pouze do 22 týdnů.

Důležité body druhého ultrazvuku

Na rozdíl od prvního ultrazvuku není ve druhém trimestru nutná speciální příprava. Provádí se pouze břišním způsobem, senzor bude klouzat po povrchu břicha. Transvaginální metoda se používá výhradně v raných stádiích, vzhledem k možnému nebezpečí potratu po 12 týdnech se nepoužívá.

Žena nemusí dodržovat speciální dietu ani pít vodu, plodová voda stačí ke sběru indikátorů. Jediná věc, na kterou by budoucí matka měla pamatovat, je dodržování pravidel frakční racionální výživy, jinak by vzhledem k tukové tkáni mohly být získané výsledky nespolehlivé.

Co se dívají na druhý ultrazvuk:

 • umístění, tloušťka, zralost, struktura, počet plavidel;
 • objem fetální vody;
 • stav dělohy a přídavky;
 • porovnává se vývoj plodu s načasováním, obvodem hlavy, hrudníku, břicha a porovnává se velikost párových kostí;
 • vypočítá hmotnost, výšku dítěte;
 • je určována shoda norem mozku, mozečku;
 • obecná struktura obličeje, oběžné dráhy, nasolabiální trojúhelník;
 • hlavní vnitřní orgány - ledviny, játra, žaludek, močový měchýř;
 • vyhodnotí se pohybový aparát, včetně velikosti páteře;
 • již nyní je možné provést vyšetření srdce, srdečních komor, síní, velkých cév, v případě odchylek je nutná konzultace s kardiologem.

Zvláštní pozornost je věnována dešifrování stavu placenty s prezentací, kterou stěnou. Nízké připoutání je také nebezpečné, což může s nepříznivým vývojem událostí - stres, fyzická přehnaná únava vést ke krvácení. Pupeční šňůra dodává plodu kyslík a živiny. Lékař pečlivě vyšetří její cévy na závady vedoucí k zpoždění vývoje nebo hypoxii.

Vývojové funkce

Po dobu 20 týdnů byly položeny základní systémy a orgány, které se dále vyvíjejí a zlepšují. Ovoce vypadá jako dítě, hřebíky se již objevily na malých prstech, vlasové folikuly na hlavě. Dítě se aktivně pohybuje, současně dochází ke zlepšení nervového systému. Ve 20. týdnu, výška 16-18 cm, hmotnost asi 300 gramů. Externě je dítě stále pomačkané, po 22–24 týdnech se objeví podkožní tuková vrstva, vyhlazené celky.

Do 22. týdne je růst 18-20 cm a hmotnost je asi 350 g. Rodiče mohou rozlišit rysy obličeje na obrazovce, vidět, jak se dítě pohybuje, saje prst. Moderní technologie umožňují nejen získat první obrázek dítěte, ale také vypálit disk.

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací a získané výsledky jsou normální, stává se nejvíce vzrušující otázka - kdy mohu pomocí ultrazvuku zjistit pohlaví dítěte během těhotenství? Přestože se genitálie začnou tvořit již za 12-13 týdnů, v tuto chvíli není možné přesně určit pohlaví.

Nejlepší čas na sebevědomí je chlapec nebo dívka, je od 20 do 24 týdnů.

Rozdělení výsledků

Velikost plodu je určována mnoha markery, měří se délka končetin, BPR je vzdálenost mezi dočasnými kostmi, OG a OJ jsou obvodem hlavy a břicha. Pokud jsou výsledky méně než normální, jedná se o zpoždění ve vývoji. Může být nezbytné provést nápravnou terapii, aby bylo dítěti poskytnuto živiny, v některých případech bude vyžadována léčba v nemocnici.

Do 16. týdne se vytvořilo tělo odpovědné za výživu a zásobování kyslíkem, placenta. Ultrazvuk ve druhém trimestru těhotenství vám umožňuje určit jeho umístění, stejně jako vzdálenost od vnitřního hltanu. S nízkým připoutáním se nebojte, ve třetím trimestru může migrovat výš.

Zvláštní význam má splatnost placenty, v období 20–22 týdnů má obvykle první stupeň zralosti. Předčasné stárnutí může být způsobeno takovými nebezpečnými podmínkami, jako je anémie a gestóza, hodnotí se také tloušťka a struktura, pokud jsou ukazatele alarmující, těhotná žena je doporučena k dalšímu studiu.

Také lékař měří velikost dělohy, zkoumá stěny, tloušťku. Se zvýšeným tónem se berou v úvahu i další ukazatele, celkový stav ženy, přítomnost nebo nepřítomnost špinění. Množství plodové vody je indikováno indexem AI. S nadměrným objemem se přidává polyhydramnios, ale pokud plodová voda nestačí, nízká voda. Přítomnost suspenzí naznačuje vývoj infekčního stavu.

Spojení plodu s placentou nastává pomocí pupeční šňůry. Při normálním průběhu těhotenství by měly být přítomny 3 cévy. Zapletení pupeční šňůry je často umístěno v takovém čase. Budoucí matka by se s tím neměla bát, před začátkem porodu se všechno může změnit.

Ve druhém trimestru umožňuje ultrazvukové vyšetření nejen sledovat průběh těhotenství, ale také zjistit pohlaví dítěte.

Jak dlouho by měl být během těhotenství proveden druhý ultrazvuk?

Období porodu dítěte pro každou ženu je spojeno nejen s příjemnými očekáváními, ale také s úzkostí a vzrušením. V současné době je pacientovi, který očekává dítě, poskytnuta lékařská podpora. Sledování zdravotního stavu nastávající matky a dítěte pomocí ultrazvuku je důležité a povinné. Během těhotenství ženy podstoupí tento postup nejméně třikrát. Takový trojitý režim je schválen regulačními dokumenty, které obsahují jasné pokyny týkající se dat různých formulářů screeningu. Díky těmto předpisům je možné získat maximální informace bez přetížení pacienta. Nejprve se provádí ultrazvuk (ultrazvuk) v krátkém gestačním věku (10-12 týdnů). Na prvním ultrazvuku není lékař k dispozici, aby zvážil podrobnosti vývoje embrya, ale je možné stanovit přítomnost chromozomálních chorob. Ale kdy udělat druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství, jak dlouho? Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila velmi specifické časové období pro sekundární screening těhotných žen. V rámci trojité kontroly (projekce) je zařazena do 18.... 22. týdne. Tato skupina vyšetření hraje důležitou roli jak pro pozorující lékaře, tak pro nastávající matku. Jsou nejvíce informativní a zároveň poskytují příležitost poprvé zvážit budoucí dítě.

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství: hlavní rysy a význam

Období druhého ultrazvuku během těhotenství je spojeno s úplnou tvorbou v malém těle hlavních systémů a orgánů. Načasování ultrazvukového skenování není náhodné. Dlouhodobé testy ukázaly, že v těchto týdnech může lékař vidět porušení struktury a fungování orgánů, anomálie a malformace anatomie.

Důležité body a hlavní rozdíly od prvního ultrazvuku

Existuje důležitý aspekt týkající se načasování 2. ultrazvuku, o kterém by těhotné ženy měly vědět. Kontrola těhotenství po 22 týdnech se považuje za optimální také proto, že pokud se zjistí závady, které jsou neslučitelné se životem a vedou k dalšímu postižení, měli by lékaři doporučit přerušení. Později gynekologové předepisují potrat s větší opatrností, protože to může ohrozit život samotné matky. Poruchy růstu plodu, které jsou příležitostí k přerušení porodu dítěte:

 • pravděpodobnost postižení dítěte;
 • zjevné fyzické postižení (nedostatek končetin);
 • dítě nebude žít bez zvláštního vybavení a léků;
 • odchylky vyžadující drahé operace.

Pokud se zjistí odchylky od normálních ukazatelů, které lze opravit v děloze, je důležité nenechat si ujít čas. Zde hraje roli, v jakém období provádí druhý ultrazvuk během těhotenství. Druhá ultrazvuková diagnostika ukazuje:

 • platný gestační věk;
 • počet embryí a jejich poloha, srdeční rytmus;
 • vnitřní orgány;
 • plodová voda a jejich objem;
 • zralost placenty a pupeční šňůry;
 • určuje pohlaví embrya;
 • diagnostikuje příčinu patologických příznaků (bolest břicha, krvácení, špinění nebo lehký vaginální výtok, abnormality růstu dělohy).

Na začátku těhotenství se mnoho žen cítí nepohodlně ve formě tažných bolestí způsobených svalovým napětím během růstu dělohy a dalších nepříjemných pocitů. Někdy po přijetí pacienta k registraci a vyšetření mohou lékaři předepsat včasné ultrazvukové vyšetření, aby se předešlo dalším problémům. Ultrazvuk v prvním trimestru ve 2. měsíci těhotenství se také provádí, aby se objasnila skutečnost těhotenství. Ve studii (10–13 týdnů) se embryo orgány dosud nevytvořily, uziologist vyhodnocuje polohu dítěte, stav vnitřních orgánů matky, přítomnost / nepřítomnost fibroidů. Kontroluje, zda embryo splňuje normy a termín. Během druhého vyšetření je již možné analyzovat přítomnost a strukturu orgánů dítěte, jakož i objem plodové vody. Porovnání výsledků obou postupů dává dozoru-porodníkovi-gynekologovi porozumění rychlosti růstu a vývoje embrya..

Kdy děláte druhý těhotenský ultrazvuk?

Odborníci se domnívají, že druhé ultrazvukové vyšetření se nejlépe provádí osm týdnů po první naplánované proceduře. Informativní (s přihlédnutím k individuálním charakteristikám ženy) se považuje za druhý ultrazvuk ve 20.... 22. týdnu. Diagnostická období mohou být prodloužena až do 24. týdne. Tento rozsah je vybrán z nějakého důvodu. Právě v tuto chvíli můžete získat nejpřesnější odpovědi na otázky týkající se porodníků a gynekologů. Do této doby je problematické uvažovat o vnitřní struktuře a přítomnosti embryonálních orgánů a po uplynutí této doby může být vynechán čas pro případnou korekci a ošetření in utero. Pokud jsou vady a odchylky zjištěny před 22. týdnem, můžete těhotenství ukončit, aniž byste ohrozili život matky. Vyšetření vám umožní získat taková data, která nedávají žádnou jinou diagnostickou techniku:

 • přesný gestační věk;
 • přítomnost multiplicity;
 • známky potratu;
 • podlaha;
 • analýza dynamiky vývoje dítěte, ověření souladu se stanoveným termínem
 • přítomnost nebezpečných fetálních malformací;
 • Objem plodové vody
 • posouzení zralosti placenty;
 • sledování stavu všech anatomických struktur;
 • studium formy a struktury reprodukčního systému matky.

V souvislosti s víceúčelovou formulací screeningového úkolu je studium jednotlivých struktur prováděno po etapách tak, aby nevynechaly důležité markery pravděpodobných odchylek.

Pokud lékař zjistí abnormality na druhém ultrazvuku a existují pochybnosti o diagnóze, jmenuje další vyšetření, přičemž je stále možné ovlivnit průběh procesu.

Jak se připravit

U těhotných žen existují dva typy ultrazvuku: transvaginální a transabdominální. První je pro ženy brzy. U tohoto typu ultrazvuku se pacient nemusí speciálně připravovat. Tento typ studie v prvních týdnech je velmi informativní, protože děloha ještě není zvětšena a senzor je vložen dovnitř bez poškození pacienta. Pro tento postup nemusíte pít hodně vody, pouze abyste zajistili, že jsou střeva prázdná (vytvořením klystýru nebo užitím espumisanu). V rámci přípravy na tento proces je třeba přinést čistou plenku a kondom pro senzor, který bude vložen do vagíny.

Transabdominální vyšetření se provádí na povrchu pobřišnice a není nutná žádná příprava. Pouze půl hodiny před zákrokem byste měli vypít 0,5 litru vody a záchod nepoužívat. Měchýř bude tedy hrát roli obrazovky, která umožní vidět dělohu a plod. Příprava na ultrazvuk během těhotenství jako celku nezpůsobuje pacientům dietní ani pitná omezení. Je nežádoucí jíst potraviny, které způsobují ve střevech plyn: syrovou zeleninu, luštěniny, čerstvý chléb. Obecně to vše závisí na dvou faktorech: na gestačním věku a postupu.

Metoda výzkumu

Sekundární ultrazvukové vyšetření se provádí peritoneální stěnou pomocí konvexní sondy. Žena leží na zádech nebo na levé straně. Skenování trvá pouze 20–30 minut, což je důležité pro těhotné ženy, z nichž mnohé nemohou dlouho ležet na zádech. Procedura je pohodlná a bez bolesti. Pokud je dítě velmi aktivní nebo močový měchýř není prázdný, může dojít ke zkreslení. Pokud k takové situaci dojde v relaci, přestávka se provede na půl hodiny a pokračuje později.

Co je zkoumáno na druhém ultrazvuku: výsledky a interpretace indikátorů

Čas druhého ultrazvuku během těhotenství není regulován náhodou. Po dvaceti týdnech se vytvoří příznivé podmínky pro identifikaci nebezpečných neshod. Protokol o zkoušce se skládá z několika částí:

 • regulační parametry;
 • fetometrické indikátory;
 • anatomické vlastnosti;
 • prozatímní orgány;
 • analytika ženského reprodukčního systému.

Každý z odstavců popisuje řadu důležitých parametrů a kritérií. Protokol končí souhrnnými informacemi pro všechny oddíly. Výsledek je získán ve formě obrázku, kde nastávající matka vidí své dítě a lékař analyzuje indikátory a sleduje patologii embrya..

Regulační ukazatele druhého trimestru

Získaná data pro kontrolu embryí jsou analyzována a zkontrolována shoda se stanovenými normami. K posouzení materiálu ve vztahu k normám provádí lékař následující akce.

 1. Provede výpočty. První výpočet se týká velikosti těla, délky paží a nohou, hmotnosti dítěte. Pro stanovení jeho genetických abnormalit se zkoumá obecně obličej a zejména ústa. Vše je měřeno a kontrolováno podle standardů. Podle výsledků všech měření a výpočtů může gynekolog označit poměrně přesné datum narození.
 2. Prověřuje stav placenty. Jeho tloušťka je určena. Placenta je ochrana dítěte. Optimální standard je 20 mm po dobu 20 týdnů těhotenství. Výzkum ukazuje, zda je placenta previa přítomna či nikoli..
 3. Odhaduje množství plodové vody. Existují tři možnosti: nízká voda, normální, vysoká voda. Stanoví se stav vody.
 4. Počítání pulsu dítěte, porovnání s normami. Správná frekvence pro toto období těhotenství je 110–180 úderů za minutu.
 5. Kontrola pupeční šňůry. Standardní: tři cévy - dvě tepny a jedna žíla. Zjistí se, zda kolem krku nebo jiných orgánů nejsou zapleteny šňůry..
 6. Zkoumá se velikost dělohy a její stav. Standard je nejméně 30 cm, hltan je pevně uzavřen.

Fetometrické parametry

Vývoj dítěte je určen zvláštními fetometrickými znaky. Fetometrie je vyšetření parametrů embrya na ultrazvukovém vyšetření. Data byla analyzována mnohokrát a nyní jsou následující standardy považovány za standardní standardy (pro období 19/20/21/22/23 týdnů):

 • biparietální velikost. Vzdálenost mezi kostmi koruny - 36-52 / 39-56 / 42-59 / 45-63 / 48-66 mm;
 • fronto-týlní velikost - 48-70 / 53-64 / 56-79 / 61-83 / 65-87 mm;
 • průměrný průměr hrudníku je 31-49 / 36-53 / 38-56 / 40-61 / 43-64 mm;
 • průměrný průměr břicha je 35-54 / 39-56 / 41-60 / 43-64 / 47-67 mm;
 • obvod hlavy - 144-182 / 156-194 / 168-206 / 180-218 / 191-229 mm a břicho - 116-166 / 127-176 / 139-189 / 150-201 / 161-212 mm;
 • poměr obvodu hlavy k obvodu břicha - 1,04-1,25;
 • vzdálenost mezi očima (podél vnějšího okraje) - 24-35 / 26-38 / 28-39 / 30-42 / 31-42 mm;
 • průměr oka - 7-11 / 8-12 / 8-13 / 9-14 / 9-14 mm;
 • délka kostí dolních končetin: velká (19-31 / 21-34 / 24-38 / 26-39 / 28-41 mm) a malá tibie (18-29 / 20-32 / 22-35 / 25-38 / 27 -41 mm), femur (21-35 / 23-38 / 38-42 / 39-44 / 41-47 mm);
 • délka kostí horních končetin: rameno (21-34 / 24-36 / 26-39 / 28-41 / 31-43 mm), paprsek (17-31 / 19-32 / 21-34 / 23-36 / 25-38 mm), ulnar (18-31 / 20-33 / 22-36 / 24-38 / 26-39 mm);
 • dodatečně určete interhemisferickou velikost mozečku (16-20 / 18-22 / 19-23 / 20-26 / 21-27 mm) a srdce.

První čtyři indikátory slouží pouze pro informaci. S jejich pomocí objasňují gestační věk, vypočítávají hmotnost dítěte, hodnotí symetrii vývoje a soulad jeho dynamiky s odhadovaným datem těhotenství..

Vše je shrnuto v tabulce, kde jsou velikosti dalších kostí (dokonce i chodidel). Tyto ukazatele jsou sekundární k identifikaci patologií plodu a jsou považovány za další. Umožňují vám posoudit věk embrya. Každé embryo roste svým vlastním způsobem, proto je věcí lékaře, aby posoudil přítomnost porušení nebo vývojových funkcí.

Fetální anatomie

Ultrazvukem doktoři určují anatomii plodu, přítomnost všech orgánů, typ kostry a obličeje. V tuto chvíli se dítě již pohybuje volně, šklebící se a dokonce se usmívá. Jeho úkolem je hromadit tuk a jeho matka by měla jíst dobře a dobře. Tlukot jeho srdce, velikost bipariet, délka tubulárních kostí, velikost hrudníku a struktura mozku jsou již definovatelné. Posouzení přítomnosti orgánů a jejich struktury, zjištění odchylek je zahrnuto do definice anatomie embrya.

Mozek a páteř

Ve 22.... 24. týdnu těhotenství se provádí vyšetření struktur mozku. Inspekce se provádí v axiální rovině a provádí několik sekcí. Tento přehled umožňuje studovat strukturu mozkových komor, mozečku, mezeru mezi hemisférami a vizuálními tuberkulózami. Pokud studie vykázala odchylky, provede se skenování v jiných rovinách. Doktor vidí patologii:

 • hydrocefalus;
 • anomálie corpus callosum;
 • mozková patologie;
 • ventriculomegaly.

Použijte barevnou Dopplerovu kontrolu, abyste nevynechali možnou patologii vaskulárního lůžka.

Páteř je vyšetřována po celé své délce ve dvou rovinách kolmých na sebe. Jsou zvažovány jeho ohyby, struktura, oblouky obratlů a jejich integrita, tkáně obklopující svaly. Při vyšetření je možné odhalit herniální výčnělky.

Dýchací systém

Během vyšetření je velká pozornost věnována dělení průdušek a uniformitě plicní tkáně. Je stanovena shoda jejich velikosti s normami pro dané období těhotenství. Při výpočtu velikosti plic použijte poměr velikosti hrudníku a břicha. Vzorec se zřídka používá kvůli velké chybě výpočtu. Plíce se zcela tvoří ve třetím trimestru, takže ve fázi druhého ultrazvuku lze pozorovat pouze velké odchylky bez podrobností.

Srdce

Diagnóza srdečních vad během druhého ultrazvuku je zvláště obtížná. Ověřovací protokol zahrnuje posouzení čtyřkomorového řezu srdce dítěte. Pokud se při vyšetření na ultrazvukovém zařízení zjistí odchylky v této poloze, lékaři doporučují použití podrobné echokardiografie embrya. Tento postup je samostatnou studií. Provedení druhého ultrazvuku jako produktivní informace poskytuje srdeční frekvenci (norma 110 - 180 úderů). V případě pomalého nebo rychlého srdečního rytmu už můžeme hovořit o odchylkách ve vývoji embrya.

Zažívací ústrojí

Žaludek, játra a střeva jsou v protokolu označeny samostatnými položkami. Diagnóza těchto orgánů je usnadněna skutečností, že obsahují echogenní obsah. To umožňuje zvážit strukturu orgánů a jejich tvar. Podrobná analýza zažívacího systému poskytuje čas k odstranění nadměrného růstu přirozených děr. Při zkoumání jater odborníci věnují velkou pozornost stavu svých cév a žlučovodů. Velikost formovaných prvků hepatobiliárního systému se vyjasní, pokud má dítě zvětšenou játra, vizuálně viditelnou (hepatomegalie)..

močový systém

Ultrazvuk druhého trimestru diagnostikuje močový systém plně. Ledviny vypadají jako párové útvary ve formě fazolí v bederní oblasti. Průměr ledvinové pánve ve druhém trimestru by neměl být větší než 4-5 mm. Ve 20.... 24. týdnu je možná kontrola jejich vnitřní struktury. Porušení může být zjištěno:

 • nepřítomnost jedné ledviny nebo obou orgánů (ageneze);
 • umístění orgánu na nesprávném místě (dystopie);
 • cysty;
 • vlastní velikosti.

V této chvíli je močový měchýř jasně viditelný, protože obsahuje moč..

Určení pohlaví dítěte

Není možné určit pohlaví budoucího dítěte v raných stádiích, protože genitálie se dosud nevytvořily. Vyjasnění podle ultrazvukových údajů je možné pouze od 15. týdne. Chlapec je určen přítomností šourku a penisu, dívka přítomností stydkých pysků. Nezkušený odborník může dobře vzít dětské prsty nebo pupeční šňůru za genitálie. Dívky někdy mají otok stydkých pysků, který lze také zaměnit za šourek. Jsou známy případy stanovení pohlaví ve 12-13 týdnech, ale rodiče by v tuto chvíli neměli čekat na výsledky prvního ultrazvuku..

Druhý ultrazvuk během těhotenství

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství: jak vypadají

Druhý ultrazvuk během těhotenství se obvykle provádí po dobu 20–22 týdnů, méně často se jmenuje až 24 týdnů. To se týká rutinního vyšetření v rámci druhého screeningu. Často se však stává, že druhé ultrazvukové vyšetření se provádí dříve, pokud například existuje podezření na ischemicko-cervikální nedostatečnost nebo „blednutí“ těhotenství. Později může být vyšetření provedeno obvykle kvůli vině ženy..

Přesto je načasování druhého ultrazvuku během těhotenství regulováno. A to je způsobeno skutečností, že přesně 20 týdnů je období, po které lze poprvé zjistit nebezpečné patologie a malformace plodu. Pro ženu je to ultrazvuk, takže je hezké, že můžete fotografovat, na kterých bude dítě vidět téměř úplně. A přesto druhé ultrazvukové vyšetření během těhotenství pomáhá určit pohlaví dítěte.

Lékař tedy musí ve svém závěru uvést následující ukazatele.

1. Fetometrie plodu. Velikost hlavy, dolní končetiny, ramene a předloktí. Velikosti menší, než je určitá norma, mohou znamenat retardaci intrauterinního růstu nebo nesprávné těhotenství. Z těchto údajů můžete přibližně určit hmotnost plodu.

2. Anatomie plodu. Srdce, páteř, žaludek, ledviny, střeva, močový měchýř a žlučník jsou viditelné. Je tedy možné identifikovat markery chromozomálních abnormalit, které jsou důvodem provádění invazivní diagnózy, nejčastěji - amniocentéza (genetická analýza). Když je druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství, to, na co se dívají, je předepsáno v každém protokolu screeningové studie.

3. Amniotická tekutina, pupeční šňůra a placenta. Index plodové vody je nutně stanoven, na základě kterého je možné posoudit, zda se vyskytují polyhydramnie nebo oligohydramnie, pokud ano, mírné nebo závažné. Index závisí na tom, jak dlouho se druhý ultrazvuk provádí během těhotenství, jeho normy se mění z týdne na týden. Lékař také zkoumá strukturu placenty, její tloušťku. A na základě měření a dalších znaků určuje stupeň vyspělosti placenty. Pokud je pro dané období těhotenství výrazně vyšší než je obvyklé, mluví o jeho předčasném zrání. A to ve vážných případech může vést k nedostatku kyslíku plodu kyslíkem a potížím při získávání živin.
Kromě toho se určuje, jak vysoká je placenta umístěna od vnitřního hltanu dělohy, ať už jde o částečnou nebo úplnou prezentaci. Části lékaře věnuje pozornost částečné placentě previa. S takovou patologií je však vysoká pravděpodobnost příznivého výsledku, protože „místo dítěte“ migruje se zvýšením doby těhotenství a zvyšuje se v děloze. Kompletní prezentace představuje velké riziko narušení placenty, což znamená těžké krvácení a smrt dítěte. Taková těhotná žena je pečlivě sledována a dodávána císařským řezem. S plnou prezentací se placenta nikdy nepřevádí na bezpečnou úroveň..
Pupeční šňůra je vyšetřena na přítomnost cév v ní. Normálně existují 3. Ale některé ženy mají 2. Může to být znak chromozomální patologie nebo individuální znak, který je neškodný.

Kromě toho lékař měří délku děložního čípku. Pokud je menší než 3 cm - hrozí předčasné narození. Žena může být doporučena prošití děložního čípku nebo nosit pesarový prsten. To jí nedovolí další zkracování a otevření. Je třeba mít na paměti, že je možné přesně měřit délku děložního hrdla pouze při provádění ultrazvuku pomocí transvaginálního senzoru. Zatímco ve druhém a třetím trimestru se ultrazvuk častěji provádí břišně - pohání senzor podél břišní stěny těhotné ženy. Transvaginálně se obvykle díváme na ženy, které v minulosti trpely předčasným porodem kvůli cervikální nedostatečnosti.

Lékaři v závěru často také píšou o lokálním tónu myometria. Tento indikátor by vás neměl obtěžovat. Toto není rizikový faktor pro předčasnou porodu, ale reakce myometria (svalové vrstvy dělohy) na senzor podél břišní stěny.

Druhý screening během těhotenství: období a rysy

Těhotenství není jen radostné očekávání dlouho očekávaného setkání s dítětem, ale také neustálé starosti o jeho zdraví. Chcete-li zjistit, jak vaše dítě roste a vyvíjí se, pomůže vám druhý screening během těhotenství. Potřebuje každý projít tímto postupem, který ukazuje výsledky průzkumu, a co dělat, pokud výsledky nejsou příliš uklidňující - pojďme na to společně.

Kolik týdnů provádí 2 projekce během těhotenství

Screening, jako metoda identifikace možných abnormalit u plodu, se provádí nastávajícím matkám až od roku 2000. První diagnóza je zaměřena na identifikaci rizik nitroděložních chromozomálních problémů, které se provádějí za 10-13 týdnů.

Načasování druhého perinatálního vyšetření je 16-20 týdnů, zatímco nejspolehlivější výsledky testu lze získat, pokud diagnostikujete před koncem 18 týdnů. Pokud při prvním screeningu v krevním testu nedošlo k žádným zjevným odchylkám, pak v trimestru II můžete provádět ultrazvuk pouze po dobu 19–22 týdnů.

Proč promítat ve druhém trimestru

Hlavním úkolem screeningu ve druhém trimestru je potvrdit nebo vyvrátit výsledky první prenatální diagnostiky. Všechny indikátory jsou pečlivě analyzovány, specialista je porovná se standardními hodnotami, což vám umožní pochopit, jak dobře dítě roste.

Při předepisování screeningu v trimestru II:

 • jeden nebo oba rodiče jsou starší 35 let;
 • přítomnost dědičných chorob genetické povahy;
 • nastávající matka trpěla virovou infekcí v počátečních stadiích těhotenství - mnoho neškodných onemocnění nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu;
 • pokud žena dříve měla případy fetálního zmrazení, potratu, narození mrtvého dítěte;
 • užívání drog s teratogenními účinky;
 • závislost na alkoholu, drogách u jednoho z rodičů;
 • chromozomální abnormality u již narozených dětí;
 • přítomnost autoimunitních patologií, chronických onemocnění u matky, která mohou nepříznivě ovlivnit růst a vývoj dítěte;
 • detekce zhoubných novotvarů po 3 měsících těhotenství;
 • práce v nebezpečné práci, ozáření krátce před početí jednoho z rodičů.

Screening druhého trimestru vám umožní odhalit problémy, které nelze zjistit dříve, určit rizika vzniku patologických stavů, identifikovat odchylky ve struktuře hlavních systémů v rostoucím těle. Vyšetření v prvním trimestru je však stále více informativní..

Co je součástí 2 screeningu během těhotenství?

Diagnostika se skládá ze dvou složek - ultrazvukové a biochemické studie krevních složek.

Ultrazvuk během těhotenství - to, co vypadají v II trimestru

Dítě v lůně se rychle rozvíjí, začátkem druhého trimestru se už fyzicky i vzhled dítěte výrazně mění. Ultrazvukové vyšetření vám umožní vidět, jak fetální parametry odpovídají normám, zda existují příznaky patologických stavů, během zákroku se studuje stav dělohy, placenta, ultrazvuk s Dopplerem je předepsán pro přesnější hodnocení průtoku krve.

Co se dívají na druhý screening během ultrazvuku:

 • struktura obličeje - velikost a stav nosních kostí, je zde rozštěpová ústa a nosní dutina, jak jsou vytvářeny a vyvíjeny oční bulvy;
 • provést kompletní měření velikosti plodu, určit počet prstů na pažích a nohou;
 • stanovit soulad stupně zralosti plic s porodním obdobím těhotenství;
 • identifikovat patologie míchy a mozku, srdce;
 • ve druhém trimestru je většina vnitřních orgánů již částečně formována, ultrazvuk umožňuje vidět jejich strukturu, umístění;
 • nutně zaznamenávejte množství vody, tonus dělohy a stav příloh, určujte stupeň zralosti placenty a tloušťku jejích stěn;
 • studovat průtok krve v děložních cévách, posoudit stav tepen pupečníku a střední cévy mozku dítěte.

Vyhodnocení výkonu děložních cév se provádí střídavě v pravé a levé tepně, jednostranná studie se téměř vždy ukáže jako falešná. Důvodem je skutečnost, že s vývojem gestózy je narušen pohyb krve pouze v jedné děložní tepně. Gestóza nebo pozdní toxikóza je nebezpečná patologie, která může mít za následek smrt plodu, předčasný porod.

Pokud jste v dobré pozici, na druhém ultrazvuku budete moci zjistit pohlaví svého nenarozeného dítěte - primární sexuální vlastnosti jsou již vytvořeny.

Není nutné se speciálně připravovat na druhý ultrazvuk, studie se provádí i s prázdným močovým měchýřem - v děloze je již dostatek plodové vody pro provedení kvalitativního vyšetření.

Tým ITC Kids vám doporučuje, abyste se zdrželi konzumace silných alergenů den před zákrokem - citrusové plody, kakaové výrobky, mořské plody, mastná a smažená jídla.

Druhé vyšetření těhotenství - ultrazvukové normy

Ultrazvuk v trimestru II se provádí transabdominální metodou, ke zlepšení průchodu vln použijte speciální gel, který je naprosto bezpečný pro matku a dítě. Všechna potřebná měření jsou prováděna z obrázku na monitoru, lékař provede obecné vizuální hodnocení dítěte.

Ultrazvukové indikátory

Index16 týdnů17 týdnů18 týdnů19 týdnů20 týdnů
Hmotnost (g)100140190240300
Délka (cm)11,5-11,712.9-13.114.1-14.315.2-15.416,2-16,5
Obvod břicha (mm)88-11693-131104-144114-154124-164
Obvod hlavy (mm)112-136131-149144-161134-174144-186
Vzdálenost mezi čelní a týlní kostí - LZR (mm)41-4946-5449-5953-5356-68
BPR (mm)31-3734-4237-4741-4943-53
Délka holenní kosti (mm)15-2117-2520-2823-3126-34
Délka femuru (mm)17-2320-2823-3126-3429-37
Délka humeru (mm)15-2117-2520-2823-3126-34
Délka předloktí12-1815-2117-2320-2622-29
Index plodové vody73-20177-21180-22083-22586-230

Pro posouzení stavu cév dělohy se používá index rezistence, za 20 týdnů se za optimální považuje 0,38-0,7 jednotek. Pro správné provedení této studie musí být plod v klidném stavu, dětský puls by měl být 119-161 tepů / min.

V patologických procesech ve střední tepně mozku se u dítěte rozvíjí hypoxie, index pulsace (PI) klesá a při mozkovém krvácení se zvyšuje PI. Ve 20. týdnu jsou hodnoty pulzního indexu obvykle 1,35-2,32 jednotek.

Krevní test při druhém screeningu

Biochemická studie krevního séra je předepsána pouze s neuspokojivým ultrazvukovým skóre, ale každá žena může podle potřeby provést úplný screening.

Jaké ukazatele se při krevním testu berou v úvahu

Index16 týdnů17 týdnů18 týdnů19 týdnů20 týdnů
HCG (mg / ml)10-58 tis.8-57 tis.8-57 tis.7-49 tisíc.7-30 tisíc.
Estriol (EZ) (mmol / l)4,9-22,755.25-23.15,6 - 29,756,65 - 38,57,35 - 49,5
ACE (IU / ml)34,43944,250,257

Kromě hlavních indikátorů je někdy určeno také množství inhibinu A.

Jaké odchylky může prokázat krevní test? S Downovým syndromem stoupá hladina hCG, snižuje se množství dalších hlavních hormonů. U Edwardasova syndromu jsou všechny hlavní ukazatele pod přijatelnými standardy as defekty ve tvorbě nervové trubice, Meckelovu syndromu, jaterní nekróze, koncentrace AFP a EZ se zvyšuje a hCG je normální.

Snížení hladiny volného estriolu je pozorováno po užití antibiotik s infekcí plodu, s placentární nedostatečností.

Pokud krevní test vykázal významné odchylky hlavních ukazatelů od normy, je předepsána amniocentéza - vzorek amniotické tekutiny je odebrán propíchnutím do břišní stěny pro laboratorní testy, spolehlivost tohoto typu diagnózy je 99%.

Po provedení druhého screeningu by měla být krev darována do prázdného žaludku, zkuste před testem být nervózní, vyhněte se intenzivní fyzické námaze, vyhněte se pohlavnímu styku.

Jak se počítá riziko

Na základě výsledků ultrazvuku a analýzy krve, věku ženy, výskytu špatných návyků a chronických patologií - všechna tato data jsou analyzována speciálním programem, který vypočítává koeficient MoM. Optimální ukazatel je 1 jednotka, tolerance je 0,5–2,5 jednotky.

Na základě koeficientu MoM se počítá riziko porodu dítěte s chromozomálními abnormalitami, hodnoty 1: 380 se považují za normu. S poklesem ukazatelů jsou šance na plnohodnotné dítě úměrně sníženy.

Špatné výsledky druhého screeningu

Screening ve druhém trimestru neposkytuje 100% záruku narození dítěte s chromozomálními abnormalitami, často se špatným poměrem, rodí se úplně zdravá miminka. Ale počítat se štěstím stále nestojí za to, poslouchat názor gynekologa, genetiky, zvážit výhody a nevýhody.

Proč jsou výsledky nepravdivé:

 • nesoucí dvojčata, trojčata, velká velikost plodu;
 • nesprávně stanovené datum početí;
 • K početí došlo prostřednictvím IVF;
 • obezita nebo úbytek hmotnosti u těhotné ženy;
 • přítomnost diabetu.

Co kdyby výsledky byly stále špatné? Vzhledem k tomu, že druhý screening se provádí již v polovině těhotenství, nelze o zdravotních ukazatelích hovořit o potratech..

V případě neuspokojivých ukazatelů druhého screeningu, pokud je riziko vzniku anomálií 1: 360 a vyšší, se doporučuje, aby žena měla umělý porod, pokud je patologie nezvratná, lékařská korekce není přístupná.

Ale protože dnes screening není dostatečně informativní metodou, rozhodnutí ponechat dítě nebo ukončit těhotenství vždy zůstává na rodičích.

Pokud existují šance na odstranění nebo nápravu porušení, je nastávající matka podrobně informována o metodách léčby, možných rizicích, komplikacích, šancích vydržet a porodit silné dítě..

Závěr

Dnes jsme se dozvěděli, kolik týdnů se během těhotenství provádí druhý screening, proč je tento postup nutný a jak informativní je. Sdělte nám v komentářích, zda jste měli naplánovat screening ve druhém trimestru, jak ukázaly testy. A nezapomeňte tento článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Kdy udělat druhý ultrazvuk během těhotenství

Ultrazvukové vyšetření je postup, který se během těhotenství provádí plánovaným způsobem třikrát. V každé fázi vývoje dítěte dostává lékař cenné informace o svém zdraví, přítomnosti nebo nepřítomnosti odchylek. Druhý ultrazvuk během těhotenství se provádí po dobu 20-24 týdnů. V tuto chvíli může lékař již určit pohlaví dítěte, změřit obvod břicha, velikost kostí a hlavu - na základě získaných údajů lze posoudit, zda se plod vyvíjí správně.

Ultrazvuk pomáhá zkoumat plod

Hodnota plánovaného ultrazvuku pro lékaře i pro samotnou ženu je neocenitelná - pokud se v drobcích nebo příznakech problémů s placentou objeví patologie, budou odborníci schopni včas přijmout terapeutická opatření. Proto je nepřijatelné přeskočit tuto studii, nepovažovat ji za povinnou nebo neprospělou kvůli strachu z poškození ultrazvuku pro dítě. Vědci již dlouho potvrzují, že tento postup je bezpečný a nemá nepříznivý vliv na zdraví dítěte. Konzultace žen zajišťují pravidelné vyšetření nastávající matky.

Jak dlouho se provádí druhý naplánovaný ultrazvuk

Pokud během studie v prvním trimestru nedošlo k viditelným abnormalitám ve vývoji plodu, provede se druhý ultrazvuk ve 21-22 týdnech. Dřívější postup je nutný, když během plánovaného vyšetření hormonů v 16-18 týdnech (PAPP-A, AFP, estriol) byly zjištěny změny v normálním pozadí. Druhý ultrazvuk se pak nejlépe provede za 19–20 týdnů.

Na samém začátku druhého trimestru je vyšetření předepsáno pro ženy po IVF a pro pacienty starší 35 let kvůli zvýšenému riziku nitroděložních malformací. To je důležité, protože před termínem, kdy začíná 22. porodnický týden, může dojít k vážným náznakům, že těhotná žena může být stále vyslána, aby přerušila ložisko. Pokud má lékař během druhého plánovaného ultrazvuku pochybnosti o výsledcích, mělo by se po 7 až 10 dnech provést druhé vyšetření. To vám umožní sledovat vývoj plodu v dynamice, potvrdit nebo vyvrátit obavy.

Studium umístění a struktury placenty

Výcvik


Pozor!
Jak by se těhotná žena měla připravit na druhý ultrazvuk? Zvláštní opatření, jako je omezení příjmu potravy nebo pití velkého množství vody, nejsou nutná. Studie se provádí transabdominálně, to znamená, že v žaludku postačí amniotická tekutina, aby odborník provedl vše potřebné. Střevo je nižší než před těhotenstvím, protože přítomnost nebo nepřítomnost plynů v něm neovlivňuje ultrazvuk..

Jak udělat druhý ultrazvuk


Názor odborníka
Borovikova Olga
Během studie se žena opírá o záda na gauči, lékař nanáší na kůži speciální gel a vede senzor žaludkem. Ultrazvukové vyšetření se tedy provádí ve všech trimestrech a od 20 do 22 týdnů jde tento proces důkladněji. Procedura je bezbolestná a nezpůsobuje nepohodlí. Trvání druhého vyšetření je delší než první, protože lékař musí pečlivě prozkoumat všechny fetální systémy. Ultrazvuk zahrnuje nejen posouzení stavu dětských orgánů, ale také jeho motorickou aktivitu, zkoumání děložního čípku a stěn dělohy, strukturu placenty a pupeční šňůry.

Co ukáže druhý ultrazvuk

Během druhé plánované studie lékař pečlivě zkoumá orgány a systémy nenarozeného dítěte.

Důležité jsou následující parametry, které věnují pozornost ultrazvuku:

 • velikost plodu - studuje se tělesná hmotnost, vnitřní orgány (srdce, horní ret, končetiny, močový, trávicí a reprodukční systém, mozek, páteř);
 • pohlaví dítěte - na prvním ultrazvuku je často nemožné to určit, a na druhé straně může lékař docela přesně říct, zda budoucí matka chlapce nebo dívky nese;
 • objem plodové vody - jejich množství může být normální, překročené nebo podceněné;
 • umístění placenty - zkušený odborník určí nejen polohu orgánu a velikost, ale také přítomnost dalších formací nebo cyst;
 • intrauterinní malformace - první ultrazvuk je nemusí ukázat, a na třetí je obtížné zvážit problémy kvůli zhutnění placentárních tkání;
 • srdeční frekvence je normální ukazatel po dobu 20-22 týdnů, lékaři považují 110-180 tepů za minutu;
 • stav pupeční šňůry - obaluje kolem krku dítěte, obsahuje, jak by mělo být, jednu žílu a dvě tepny;
 • postavení dítěte v děloze - tento indikátor nemá příliš velký význam, protože v době narození se dítě často otočí hlavou dolů.


Pozorování
Druhý ultrazvuk vám také umožňuje posoudit stav dělohy a děložního čípku. Stěny orgánu by neměly být v dobrém stavu, jejich tloušťka ve 20-22 týdnech je 30 mm, krční hltan je obvykle uzavřen. Chyba při stanovení přesného data narození nepřesahuje 7 dní.

Dešifrování

Popis ultrazvukových dat je vydán do rukou nastávající matky ihned po zákroku. Jde s nimi k pozorujícímu porodníkovi-gynekologovi, který výsledky dešifruje a zodpoví všechny otázky ženy. Pokud existují náznaky nebo pochybné údaje, doporučuje se opakovat studii po 1-2 týdnech.

Normální ukazatele

Následující výsledky druhého ultrazvuku svědčí o tom, že zdravotní stav dítěte je dobrý a že vývoj pokračuje správně:

 • hmotnost ovoce 300-350 g;
 • délka těla 18-25 cm;
 • průměr hlavy 166-200 mm;
 • obvod břicha 137-180 mm;
 • mezera mezi čelem a hřbetem hlavy je 60-72 mm;
 • délka kosti - femorální 32-40 mm, předloktí 24-32 mm, spodní noha 29-37 mm.

Pokud byly ve výsledcích studie zjištěny malé odchylky od normy, budoucí matka by neměla panikařit. Každý případ těhotenství je individuální a děti se vyvíjejí různými způsoby. Přítomnost změn je ovlivněna výživou ženy, minulými nemocemi, stresem, hormony a dalšími ukazateli. Pravděpodobně, po 1-2 týdnech, plod dohoní normální indikátory a není důvod k obavám.

Odchylky

Špatný vývoj plodu je symetrický a asymetrický. V druhém případě odpovídá průměr hlavy dítěte a délka stehenní kosti požadovaným parametrům a obvod břicha nedosahuje normy. Pokud je zaznamenána symetrická vývojová porucha, je plod úměrný, ale všechny ukazatele jsou podceňovány.

Na druhém ultrazvuku lze také detekovat následující odchylky:

 • dolichocephaly a brachycephaly;
 • další formace uvnitř a vně lebky;
 • abnormální průřez hlavy;
 • nesprávný vývoj mozečku;
 • spina bifida;
 • anomálie v umístění oběžných drah;
 • změněné mozkové komory;
 • rozštěp rtu;
 • rozštěp patra;
 • hromadění tekutiny v pohrudnici;
 • spina bifida;
 • srdeční vady.

Pokud jsou zjištěny abnormality ve vývoji plodu, lékař o tom informuje pacienta za účelem společného rozhodování o další taktice akce.

Může být druhý ultrazvuk špatný

Stává se, že výsledkem 2 ultrazvuku je dívka a 3 ultrazvuk je chlapec, jak se ukázalo, že se odborník během studie mýlil? Nejprve je zkreslení dat vysvětleno zastaralým zařízením, proto je důležité podstoupit výzkum na moderních klinikách. Za druhé, nikdo nezrušil lidský faktor, když nezkušený lékař právě začíná praktikovat řízení těhotných žen a nemohl správně zvážit pohlaví.

Lékaři pokrčí rameny - to nevidí, budoucí matka nebo dívka nosí chlapce, dítě překřížilo nohy. V této situaci bude žena muset počkat na další naplánovaný ultrazvuk. Někdy jsou chlapcovy genitálie skryté mezi dolními končetinami a nejsou vidět, a v důsledku toho je napsána dívka.

Stává se také, že dívka má část pupeční šňůry visící mezi nohama a uzist ji bere za mužský orgán, což také vede k nesprávné interpretaci výsledku. Aby se předešlo takovým nedorozuměním, je důležité kontaktovat kompetentního specialistu, který dokáže nejen správně určit pohlaví, ale také zvážit vrozené vady a to, zda vývoj dítěte splňuje normy.

Je možné udělat 2 ultrazvuk v jeden den během těhotenství

Dospělí může provádět několik ultrazvuků denně, pokud existuje naléhavá lékařská indikace. Je prokázáno, že tento postup nepoškodí tělo a nemá nepříznivý účinek na systém. Pokud jde o těhotné ženy, nedoporučuje se provádět 1-2 ultrazvukové studie za sebou, a to navzdory bezpečnosti vyšetření. Opakovaný ultrazvuk ve stejný den mohou lékaři připustit, pokud první provedl nezkušený odborník, který viděl závažné fetální patologie, a poté zpochybnil správnost výsledku..

Recenze

Čekal jsem na druhý ultrazvuk, kdy bude možné určit pohlaví. Bohužel se však dítě otočilo stranou, což odborníkovi nedalo dobrý pohled na genitálie. Je dobré, že zbývající ukazatele jsou normální, vše odpovídá období 20 týdnů, nevyskytují se žádné vývojové abnormality.

Měl jsem druhý ultrazvuk po 18 týdnech, protože výsledky hormonálních testů byly mimo normální rozmezí. Na konci léčby, ve 21 týdnech, kdy byl opět poslán na výzkum, lékař řekl, že došlo k pozitivním změnám v dynamice, plod roste správně, není třeba se obávat. A já jsem měl strach, proč je nutné provádět ultrazvuk s tak krátkým intervalem, že se to ukázalo marně.

Závěr


Odborné hodnocení
Borovikova Olga
Druhý plánovaný ultrazvuk je důležitou událostí v životě nastávající matky. Umožňuje nejen zjistit pohlaví dítěte, ale také zhodnotit jeho vývoj, získat údaje o přítomnosti nebo nepřítomnosti vrozených malformací. Pokud odborník trvá na provedení zkoušky dříve než ve 21–22 týdnech, měla by být dodržována jeho doporučení. Opakovaný ultrazvuk, pokud existují pochybnosti o pravdivosti výsledků, je předepsán po 7–14 dnech, nebo podle požadavků konkrétního případu těhotenství.

Reuters C.L. (2019). "Ultrazvuková diagnostika v porodnictví a gynekologii." Vydavatel: „GEOTAR-Media“. ISBN: 978-5-9704-4800-7.

Olty Jane (2019). Ultrazvuk: Ilustrovaný průvodce. "Lékařská literatura." ISBN: 978-5-89677-203-3.

Khachkuruzov S.G. (2018). "Ultrazvuk v gynekologii." Příznaky Diagnostické potíže a chyby. “ ELBI-SPb.

O autorovi: Olga Borovikova

Články O Neplodnosti