Hlavní Zdraví

První pohyby plodu během těhotenství

Fetální pohyby jsou nejvíce dotýkající se a nejvíce emocionální okamžikem celého těhotenství. To platí zejména pro první pohyby. Každá matka s úžasem čeká hodinu, kdy se dítě poprvé cítí. Zpravidla se to stává v době, kdy je časná toxikóza pozadu, žena si zvykla na své nové postavení a očekává, že se s dítětem seznámí. Tajemství a vážnost tohoto okamžiku také spočívá v tom, že nikdo jiný na světě nemá takovou čest, s výjimkou matky: cítit své dítě poprvé.

Je neuvěřitelné, že se plod začíná pohybovat od 8. do 9. týdne. Je však stále příliš malý, když se „plavání“ zřídka dotkne stěn dělohy a matka tyto pohyby necítí. Názor, že některé výrobky jsou schopné „probudit“ dítě, je s největší pravděpodobností špatný - aktivita dítěte nezávisí na jídle, které matka konzumuje. Předpokládá se, že zřetelné pohyby dítěte lze poprvé slyšet v průměru ve 20. týdnu - vytáhne kliky za nohy a dotýká se stěn dělohy. Všechno je však velmi individuální a načasování se může výrazně lišit. Štíhlé ženy obvykle cítí první pohyby před těmi buclatými. Závisí to také na tom, jaký druh těhotenství máte: většina mnohotvárných žen cítí první pohyby drobků již po 18 týdnech a dokonce i dříve. Obecně ženy pociťují pohyb plodu během opakovaných těhotenství asi o 2–4 týdny dříve než během prvního těhotenství. Děje se to hlavně proto, že žena je s tímto pocitem již obeznámena a svaly dělohy jsou na to již připraveny. A primiparous nemůže cítit dítě a po 24 týdnech. Pokud vás lékař ujistí, že těhotenství probíhá normálně, vy a dítě jste v perfektním stavu, neměli byste si dělat starosti s nedostatkem pohybu. Velmi brzy se stanou pravidelnými a zřetelnými a určitě je poznáte. Mezitím můžete vyzkoušet tuto metodu. Pijte sklenici mléka večer, lehněte si na záda a trochu si lehněte. Předpokládá se, že taková póza je pro dítě velmi nepříjemná, a je možné, že vás o tom s jeho třesem informuje..

Obvykle do 24. týdne mohou vaši milovaní zažít radost z míchání. Šoky se staly dostatečně silné, aby je cítili ostatní lidé. Ale bude si dítě chtít popovídat s „cizími lidmi“? Kdyby byl zvyklý na jejich hlas a časté dotyky rukou.

Při prodloužení doby pohybu by drobky měly zvyšovat intenzitu a sílu. Ve 20. týdnu plod uskuteční v průměru 200 pohybů denně a mezi 28 a 32 týdny jejich počet dosáhne svého maximálního výkonu: 600 pohybů. Před porodem již dítě dostatečně vyrostlo, v bříšku je již velmi málo místa, takže počet pohybů se postupně snižuje, i když jejich síla zůstává stejná nebo dokonce roste.

Studie ukazují, že na konci období aktivita dítěte stoupá z 8 hodin večer na 8 hodin ráno - během dne, kdy dítě spí, utěšené pohybem jeho matky.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat

Každá nastávající matka se těší na první rozruch svého dítěte. Některé ženy teprve poté začnou plně uvědomovat své postavení a budoucí mateřství. Proč je tak důležité, když se dítě začne pohybovat, zejména během 1. těhotenství? Závisí na těchto ukazatelích, zda se plod vyvíjí správně, zda přijímá dostatek živin z těla matky.

Vlastnosti vývoje dítěte

Motorická aktivita plodu začíná od 8. týdne těhotenství, ale protože jeho velikost je stále malá, není možné cítit chvění. Matky obvykle připravují první míchání od 16 do 22 týdnů. Tyto termíny ovlivňují několik faktorů:

 • matčina ústava. Štíhlé ženy cítí lehké chvění dítěte dříve než plné;
 • během prvního těhotenství začnou hnutí cítit o něco později, asi po 20. týdnu;
 • kdy se dítě začne pohybovat během 2. a 3. těhotenství? Ženy nesoucí druhé nebo třetí dítě zaznamenávají první pohyb od 16 týdnů. Souvisí to nejen se strukturálními rysy ženského těla, ale také se skutečností, že otřesy plodů jsou vícerozměrným dětem již známé, takže si jich všimnou dříve;
 • složení a velikost dítěte;
 • umístění placenty;
 • tloušťka a hustota tukové vrstvy břišní stěny.

Abyste si nenechali ujít první rozruch, dávejte pozor na své pocity, poslouchejte sami sebe. První pohyby dítěte jsou jako motýl vlající, jsou velmi slabé, takže je lze zaměnit za střevní motilitu.

Důležité!

Nezapomeňte si zapamatovat čas prvního pohybu plodu a sdělte to lékaři na prenatální klinice. To je důležité pro výpočet data budoucího dodání..

Fetální motorická aktivita

Pokaždé, když se počet tahů plodu zvyšuje, stávají se silnějšími. Vrchol motorické aktivity se objevuje za 31-32 týdnů. Klidová období jsou velmi krátká. Dítě reaguje pohybem na ostré hlasité zvuky, nepohodlné postavení těla matky. Po 32. týdnu se dítě trochu uklidní. V tuto chvíli se tělo matky a dítěte připravuje na porod. Pozice dítěte v děloze (obvykle vzhůru nohama).

Rozměry plodu již neumožňují otáčení tak snadno jako dříve. Šoky se stávají citlivějšími pro mámu, v noci narušují spánek. Internetový obchod „Dcery a synové“ nabízí pohodlné polštáře pro těhotné ženy, aby se ulehčil náklad.

zjištění

První míchání je velmi radostné a dojemné. Dává nastávajícím matkám a otcům spoustu pozitivních emocí. Těhotné ženy by měly pečlivě poslouchat otřesy dítěte a jejich pocity. Jakékoli změny chování dítěte oznámte ihned lékaři, který vás sleduje..

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat

Jak dlouho se dítě pohybuje?

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat vědou, je známo již dlouho. Stejné informace jsou obsaženy v mnoha publikacích pro těhotné ženy. Toto je polovina období těhotenství. Nastávající matky téměř od prvních dnů těhotenství však začnou naslouchat svým vlastním pocitům v očekávání prvních, plachých chvění v sobě. Ale bez ohledu na to, jak těžké se snaží, první pohyby plodu jsou vždy neočekávané a přinášejí spoustu pozitivních pocitů. Jak a kdy se to stane? Zkusme na to přijít.

Proč fetální pohyby nejsou okamžitě pociťovány?

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat během prvního těhotenství, řekne každý gynekolog. Jedná se o období 20 týdnů. Toto období však někdy může být více či méně o 2 týdny. Tyto rozdíly jsou spojeny jak s chybami při výpočtu gestačního věku, tak s individuální citlivostí každé nastávající matky. To znamená, že pokud se u prvorozeného dítěte začne pohybovat po 18 týdnech, je to také norma, stejně jako u 22. „Zpoždění“ může být spojeno se značným ukládáním tuku na břišní stěně matky. Nebo s její nedbalostí. Během druhého těhotenství se dítě začne pohybovat v břiše po 18 týdnech nebo o něco dříve.

Abychom pochopili, proč nejsou pohyby plodu okamžitě pociťovány, musíte vědět, jak rychle se vyvíjí..
Ve čtvrtém týdnu vývoje je embryo velmi malé, jeho velikost je jen půl centimetru. Tohle je malý blázen, pořád nemá končetiny, kterými by mohl tlačit svou matku.

Do 8. týdne již dítě má nohy a paže, ale jeho hmotnost je stále jen několik gramů. Pro tak malého chlapce je velmi obtížné provést jakýkoli pohyb, aby to jeho matka mohla cítit. Konec konců je obklopen placentou, která nemá nervové zakončení, a její stěny jsou poměrně silné.

Do 12. týdne dítě dorůstá do 9 centimetrů a váží 15 gramů, ale zhušťují se i stěny placenty a začne se tvořit plodová voda. Dítě v této době je jako malá ryba ve velmi velkém akváriu svou velikostí. Proto jeho pohyby necítí žena.

Za 15 týdnů už dítě váží asi 86 gramů, je aktivní, paže a nohy se pohybují, dítě plave a kotrve v plodové vodě. V tuto chvíli již jeho pohyby cítí žena. Pokud však žena poprvé porodí dítě, když se dítě během těhotenství pohybuje, nemusí to okamžitě pochopit, zaměňte tyto pocity s tvorbou plynu ve střevě. Ženy, které se opakovaně připravují na porod, jsou již zkušenější a obvykle do 18. týdne mohou přesně říci, že cítí otřesy svého dítěte.

Proč doktoři slyší takové odlišné informace o tom, jak dlouho se dítě poprvé pohybuje. Proč ženy cítí pohyby dětí v různých fázích těhotenství? Závisí to na různých faktorech. Zde je samozřejmě důležitá zkušenost. Vědět, jak k tomu dochází, nebo jen představovat, je velký rozdíl. Jedním z důležitých faktorů je umístění placenty. Pokud je placenta umístěna na zadní straně dělohy, pak matka bude moci cítit své dítě dříve, ale to také znamená, že v pozdějším stadiu těhotenství budou jeho otřesy silnější, protože placenta nechrání její žebra, pupeční oblast a játra. Strukturální vlastnosti dítěte, jeho složení, jsou důležité, protože i když se nenarozené děti mohou výrazně lišit v hmotnosti a výšce současně. Existují další faktory, například zdravotní stav a temperament dítěte..

Slyším tě zlato!

První trimestr skončil, embryo se stalo plodem, nastávající matka už prošla nepohodlím toxikózy, obavy z předčasného ukončení těhotenství, setkalo se s jejím dítětem při prvním ultrazvuku. Hlavní otázkou, kterou nyní žena zabírá, je: jak dlouho se dítě začne pohybovat?

Hlavní otázka

Kdy se dítě začne pohybovat v žaludku? To je hlavní otázka druhého trimestru a podle gynekologů se zajímají nejen o těhotné ženy, ale také o ženy, které čekají na přidání do rodiny podruhé a dokonce potřetí. Podle lékařů se otázka „Který měsíc se dítě pohybuje?“ je nejoblíbenější mezi pacienty čekajícími na dítě a sebevědomě odpovídají, že k tomu dochází v pátém měsíci, i když se embryo snaží mnohem rychleji pohybovat v děloze.

Ve skutečnosti mohou být první pohyby zaznamenány již v prvním trimestru, během prvního screeningu, kdy se vytvářejí nervové zakončení a svaly, které jsou zodpovědné za motorickou aktivitu. Další věc je, že činnost nervového systému v této době nelze nazvat koordinovanou a tyto pohyby jsou spíš křeče. Velikost embrya v této době nepřesahuje 4 cm a jeho hmotnost je asi 5 gramů, a proto se volně cítí v děloze naplněné plodovou vodou. Budoucí matka tedy necítí žádné pohyby.

V 11-15 porodnických týdnech je mozek plodu a jeho mozek již prakticky formováno, takže jeho motorická aktivita se stává řádnou - budoucí dítě pohne končetinami, může už sát prst. Ale je stále příliš malý na to, aby těhotná žena cítila tyto pohyby..

Životní hnutí

Kolik týdnů těhotenství se dítě začne pohybovat, aby to žena cítila? Porodnické periody prvních pohybů se pohybují od 16 do 24 týdnů. Během tohoto období dochází k intenzivnímu vývoji budoucího dítěte.

Korespondence gestačního věku a hmotnosti plodu:

Těhotenství, týdnyHmotnost gram
šestnáct100
17140
osmnáct190
devatenáct240
dvacet300
21360
22430
23500
24500

Smysl mateřství

Emoční stav nastávající matky samozřejmě závisí na tom, v jakém týdnu se dítě začne pohybovat. Mnoho žen panikaří, pokud se necítí pohybem plodu včas. Neměli byste to dělat, protože je možné, že se placenta fixovala na přední stěně dělohy - v tomto případě matka pocítí mírné otřesy dítěte později. Pokud žena pracuje, sportuje a vede aktivní životní styl, neposlouchá se tak pečlivě, a proto si okamžitě nevšimne prvních pohybů dítěte. Některé těhotné ženy zaměňují první třes dítěte s peristaltikou vlastního střeva. Přítomnost nebo absence nadváhy ženy hraje velkou roli - tuková vrstva často ztěžuje rozpoznání pohybů plodu. V každém případě, pokud těhotné břicho roste a během vyšetření je slyšet srdeční rytmus, neměli byste se bát..

První druhý třetí…

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat, aby se stalo znatelným? Pokud těhotenství není první, s největší pravděpodobností nastávající matka své dítě „zaslechne“ dříve, protože svaly její dělohy jsou již poněkud napnuté. Druhé těhotenství se tedy projevuje třesem plodu již v 18–19 porodnických týdnech těhotenství.

Proč je důležité znát datum prvního fetálního hnutí? Protože tímto způsobem mohou lékaři vypočítat přibližné datum narození. Pokud je těhotenství první, přidá se k tomuto datu 20 týdnů, pokud je druhé 22. Samozřejmě se jedná o velmi přibližnou metodu, ale lékaři, kteří také berou v úvahu ultrazvuková data a datum poslední menstruace, mohou docela přesně určit, kdy porod začne..

Kdy můžete cítit pohyb plodu

Dobré odpoledne a někdo je večer nebo dokonce ráno! Mé speciální pozdravy všem těhotným čtenářům, protože dnešní téma je opět o nich. Miluji tě, co dělat, takže věnuji tolik pozornosti. Vím, kolik nastávajících matek má někdy starosti, starosti a otázky. Dnes odpovím na jednu z nich. Mnoho lidí se ptá: „Kdy můžete cítit pohyb plodu?“. Moje odpověď zní: všechno je čistě individuální.

Zkušené matky potvrdí: data, kdy ucítila první cenný tlak drobným perem nebo nohou uvnitř břicha, se liší. Rozdíly v týdnu nebo dvou s rychlostí výskytu prvních pohybů jsou považovány za zanedbatelné. Ale o samotné normě, a když byste se měli začít bát, pokud dítě „sedí“ příliš tiše, přečtěte si...

Rané pohyby: je to možné

Při prvním těhotenství se zdá, že malý život uvnitř se začne cítit. Nezkušené dívky se již ve 12 týdnech snaží zachytit některé pohyby uvnitř sebe. A dělají to! Pouze to není dítě pohybující se, ale vnitřní orgány nebo nahromaděné plyny jsou kvůli rostoucí děloze přemístěny. Pochopte, že po tak krátkou dobu dítě stále plave uvnitř bříška, jako ryba, a vy prostě necítíte jeho pohyby..

Ale když už to bude trochu přeplněné, jmenovitě od 18. týdne těhotenství, vy sami pochopíte. Buď loktem, potom hlavou, pak malým kolenem, „protáhne“ vaše břicho jednou cestou, pak druhou. Obecně se uznává, že prvorozená matka by měla cítit první pohyby od 18 do 22 týdnů. Ve druhém těhotenství se dítě začíná pohybovat dříve - od 16 týdnů.

Proč vícerozměrné cítí dřívější pohyby? Za prvé, jejich břišní stěna je již docela natažená a citlivější. A za druhé, už vědí, jak vypadají první pohyby dítěte. Mimochodem, mnozí je srovnávají s „vlajením motýla“, který se stěží dotýká jeho stěn svými „křídly“..

Ve třetím těhotenství se dítě pohybuje asi 15 týdnů, možná o něco dříve. Předpokládá se, že ženy s nadváhou cítí pohyby později než hubené. To vše díky skutečnosti, že tuková vrstva v žaludku narušuje zřetelně „sluchové“ signály drobků.

Kolik týdnů cítíte již zřejmé, silné otřesy dítěte? Ve druhém trimestru, tj. Zhruba od 18. týdne, jsou pohyby dítěte stále docela chaotické. Dosud nezískal určitou pozici a „procházky“ v plodové vodě, takže se budete cítit z různých stran drobnými chvěním. Silnější pohyby, když už cítíte, jak vaše dlaň trčí malé koleno nebo loket, začne ve 3. trimestru.

Neprovádějte žebra, zlato

Kolik týdnů se dítě konečně usadí v břiše, hlavou dolů (prezentace hlavy) nebo nahoru (prezentace pánve) a již nemění polohu? Po 32 týdnech bude dítě již nemotorné, přibírá na váze a bude pro něj obtížnější se pohybovat. Pravda, připravte se na aktivní útoky nohama ve správné hypochondrii (s prezentací hlavy) nebo... v močovém měchýři (s pánevní).

Obojí, a další - nepříjemné, obzvláště blíže k porodu. Osobně jsem tlačil syna se 4 libry najednou a do žeber a přitiskl hlavu dolů. Vzpomínám si, jak jsem se probudil v noci ze skutečnosti, že se dítě nudilo a hrálo ve mně „fotbal“, kopal mi do kostí. A vždycky jsem chtěl jít na záchod, močový měchýř byl znepokojující. Téměř vždy byla touha falešná, jedním slovem, dítě si ze mě dělalo legraci. Tak se připravte, mami.

Blíže k porodu uvnitř břicha, ne motýli se vůbec třepotají, ale malé hříbě sloni tlačí. Kromě toho mají děti často návyk škytání, polykání plodové vody. Jak si teď pamatuji: snažíte se spát, zavíráte pouze oči a břicho se otřásá, jako v prvních otřesech zemětřesení. Když teď mluvím o tomto malém synovi, vroucně se směje. A pak jsem nebyl vůbec zábavný.

Před samotným narozením je den ve dvou znatelný klid. Dítě už netlačí, ale mrzne, jako na „startu“ před závodem, nebo spíše na „úniku“, který se chystá udělat. Ačkoli se některý zinger naopak začne pohybovat ještě aktivněji než dříve, zahřejte se, abych tak řekl.

Jsi v pořádku?

Mnoho matek uvažuje, kolik pohybů by mělo být normální? Tato otázka je správná a velmi kompetentní. Počet pohybů dítěte je ukazatelem jeho normálního života v lůně. Proto zvažte! Od samého začátku, od prvních třesů, tj. Od 20. do 26. týdne, se dítě nebude pohybovat často, nebo spíše si jeho aktivitu vždy nevšimnete. Koneckonců, jste stále malí.

Od 26 do 28 týdnů by se dítě mělo pohybovat asi 10krát každé 2-3 hodiny. Gynekologové radí matkám, aby vedly kalendář pohybu, kde je třeba si všimnout, kolikrát se plod přestěhoval za dvě hodiny. Pokud dítě „nesplňuje normu“, ale pohybuje se například ne 10, ale 6-7krát po stanovenou dobu, neměli byste si dělat starosti.

Když se necítí žádné pohyby, měli byste změnit polohu těla, trochu chodit, něco sníst. Je dokázáno, že po jídle se plod znatelně oživí. Pokud „klid“ trvá déle než 6 hodin, musíte být ostražití: okamžitě vyhledejte lékaře nebo zavolejte sanitku.

Gynekolog poslouchá srdce dítěte, mělo by to bít s frekvencí 120 až 140 tepů za minutu (přečtěte si téma „Fetální srdeční rytmus“). I když srdce bije v normálních mezích, po poslechu vás obdrží CTG (kardiotocografie), aby určilo, zda má dítě hypoxii.

Lull je známkou hypoxie

Pokud se zjistí, že dítě trpí nedostatkem kyslíku, matce budou předepsány speciální léky ke zlepšení krevního oběhu a příjmu živin. Periodické CTG a Dopplerometrie budou provedeny znovu. Bohužel se stává, že všechna přijatá opatření nepomáhají a hypoxie se začíná zvyšovat. Potom je předepsáno nouzové porod, aby se dítě nedusilo. Bude to císařský řez nebo přirozené narození, rozhodne gynekolog.

Aby k tomu nedošlo, a informujte dítě do data splatnosti, při nejmenším pochybnosti běžte k lékaři. Někdy otálení může být příliš drahé. Pokud dítě sedí v žaludku příliš potichu, nebo naopak „organizuje tanec nepřetržitě“, měli byste zkontrolovat, zda je vše v pořádku!

Snadné těhotenství a porod! Napište do komentářů, jak dlouho jste cítili první pohyby svých dětí, popište, jaké byly tyto pocity konkrétně pro vás. A teď se na chvíli rozloučím, uvidíme se v nejbližší budoucnosti!

Fetální pohyb během těhotenství: naučit se rozumět vašemu dítěti

Nastávající matky se velmi bojí a bojí se, že během těhotenství zmizí první pohyb plodu. Roztomilé otřesy však nejsou jen příjemným pocitem jednoty s vaším malým zázrakem, ale také správným ukazatelem správného vývoje a pohody dítěte. Dokonce i v bříšku může dítě své matce jasně vysvětlit, co chce. Jaké pohyby naznačují nepohodlí a kdy bych měl běžet do nemocnice? Jak sledovat plodovou aktivitu?

Když se dítě naučilo pohybovat?

Dítě se začne pohybovat mnohem dříve, než ve chvíli, kdy maminka ucítí první třes.

Svalová aktivita se projevuje dlouho před tvorbou nervového systému, kostry a dalších orgánů. Již 21. den těhotenství bije malé srdce. Na začátku 9. týdne se vytvoří nervový systém, objeví se první reflexy. V devátém týdnu dítě spolkne plodové vody, což je ve skutečnosti již poněkud komplikovaný pohyb.

Ze školních biologických hodin je známo, že svaly lidské tváře sestávají z několika desítek svalů. Může škytnout. V desátém týdnu je malý zázrak schopen nezávisle změnit trajektorii jeho pohybu, ale zatím je pro matku neviditelný. V 16. týdnu vývoje je dítě schopno rozlišit zvuky a reagovat na ně. Vyznačuje se intonací, cítí náladu mámy. Po týdnu se otevře a zavře oči, mžoural.

V 18. týdnu může malý muž dělat spoustu věcí:

 • prstoklad pupeční šňůry s malými úchyty,
 • komprimuje a uvolňuje vačky,
 • dotkne se hlavy,
 • mění polohu těla.

V jaké fázi těhotenství se děti učí manipulovat s matkou a vytvářet si pohodlí sami?

V průběhu výzkumu někteří zakrývali své tváře úchyty, když zaslechli nepříjemné nebo hlasité zvuky..

V raných stádiích se utváří koncept pohodlí a přichází pochopení, že je schopno ovlivnit intenzitu vnějších podnětů. Dítě způsobí, že se její máma převrátí ze zadu na jednu stranu se silnými otřesy, nebo vám připomene, že je důležité zůstat v klidu, když byla těhotná žena nervózní.

Pohyb je jediný způsob, jak komunikovat s mámou, informovat o svých pocitech. Podle povahy a intenzity míchání matky a lékaři posuzují stav dítěte.

Jak rozpoznat první pozdrav dítěte?

Od chvíle, kdy dítě poprvé kopl do břicha matky, vnímají ženy plod jako dítě, cítí se jako budoucí matka v plném rozsahu. Řekněte tedy psychologům.

Maminky se bojí vynechat první pohyby plodu během prvního těhotenství, protože nevědí, jak vypadají. Ale později říkají: ". je nemožné zaměnit s něčím, je to nezapomenutelné. “.

Těhotné ženy často popisují své pocity takto:

 • na povrch stoupla bublina vzduchu;
 • ryba se rozběhla;
 • motýl v zavřených rukou se snaží letět nahoru;
 • míč se valil.

Kromě krásných poetických srovnání připisuje většina žen podobnost prvních pohybů dítěte banální nadýmání. Protože trávicí systém v těhotenství „žije podle svých vlastních pravidel“ a je často „spokojený s překvapením“, mohou matky postrádat první nejisté neurologické šoky dítěte a brát je pro střevní motilitu..

Ve 13. týdnu můžete cítit své dítě. Když říkají, že každé těhotenství je individuální, mluvíme o všech procesech. Lékaři věnují pozornost matkám po dobu 16-22 týdnů těhotenství, kdy byste měli dítě pečlivě poslouchat.

20-22 týdnů - období, kdy jsou pohyby dítěte řádnější a připomínají novorozence. Za 30 minut dokáže pětiměsíční muž provádět 20-60 různých pohybů. A pokud vezmete v úvahu, že dítě také vyrostlo, pak je nemožné vynechat vlasy nebo je smíchat s něčím. V tuto chvíli se pohyby stanou zřetelnými a primiparous matky by se neměly bát, že je nebudou schopny poznat.

Důležité! Pokud se dítě necítí po 22 týdnech těhotenství, měli byste se poradit s lékařem.

Když začíná období vnímatelných rozruchů?

Od 24 týdnů dítě neustále komunikuje se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. Těhotná žena se učí dítě rozumět před jeho narozením. Podle „chování“ drobků lze hodně posoudit.

Malý muž hlásí radost, úzkost, pohodu, nepohodlí, dokonce i jeho temperament. A bude schopen „pozdravit“ tátu a příbuzným, kteří na něj netrpělivě čekají. Po 6 měsících je na povrchu břicha cítit pohyb.

Pohyb plodu je nepopsatelně příjemný, zejména během prvního těhotenství, a také nejjednodušší a nejspolehlivější způsob autodiagnostiky. Pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla posoudit svůj stav a včas informovat lékaře.

Důležité! Nedostatek pohybu po dobu 12 hodin je nepřijatelný. Norma aktivity pro šestiměsíční plod je 10-15 pohybů za hodinu s přerušením 3-4 hodiny, když dítě spí.

Nadměrná aktivita může naznačovat nepohodlí. Dítě tedy žádá matku, aby se pohodlně posadila nebo ležela, nebo naopak na procházku. Když žena leží na zádech, plod vytlačuje velké žíly a postrádá kyslík. Následně se matka může cítit intenzivní chvění. Stejný účinek lze pozorovat, pokud sedíte po dlouhou dobu v poloze „noha na nohu“..

Stačí se převrátit po boku nebo sedět vhodnějším těhotným způsobem: na okraji židle mírně roztáhněte nohy, aby se břicho pohodlně snížilo. Když maminka sedí u počítače po dlouhou dobu nebo na silnici, musíte vzít oddechovou a lehkou proveditelnou gymnastiku, zastavit a vystoupit z auta častěji. Jinak nebudou dráždivé kopy trvat dlouho.

Obvykle se po odstranění dráždivého faktoru uklidní. Ale pokud dítě neúnavně bubnuje několik hodin nebo dní, pohyby způsobují bolest těhotné ženy, člověk by ji neměl vydržet. Lékař přesněji určí příčinu neklidného chování..

Fidget je maximálně mobilní v období 24-32 týdnů. Frekvence pohybů dále klesá, ale síla zůstává stejná nebo se zvyšuje. 25. týden těhotenství je doba, kdy je tělo plně formováno a nyní zbývá jen růst. Takže bříškový dům se přibližuje a přibližuje. Když břicho padá a dítě je vloženo s hlavou do porodního kanálu, pohyb se stává úplně nepříjemným. Ukázalo se, že pouze natahuje paže nebo nohy.

Mnoho matek na vědomí, že před narozením dítě úplně uklidňuje a připravuje k narození. Existuje však více temperamentních lidí, kteří násilně reagují na omezení svobody pohybu.

Důležité! V pozdějších fázích může pohyb dítěte způsobit nepohodlí nebo dokonce bolest. Nejčastěji v hypochondiu. Není děsivé - jen drobky velmi přeplněné.

Proč maminky cítí své děti v různých časech?

Nulliparous matky jednoduše trápí otázkou: kdy můžete cítit ceněné chvění? Citlivost matky ovlivňuje několik faktorů:

 1. váha - matka bude dříve cítit třes velkého dítěte;
 2. individuální citlivost;
 3. složení těla matky - tenké matky cítí pohyb před těmi, kteří přibývají na váze;
 4. střevní problémy;
 5. objem plodové vody.

Přestože pocity těhotných žen nejsou zdaleka jednoznačné, ale všechny děti se od 16-18 týdnů začnou aktivně a řádně pohybovat. Před tím jsou všechny pohyby spíše jako reflexní chaotické svalové kontrakce.

Důležité! Pozdní míchání není vždy známkou abnormalit. Často je to výsledek chyb ve výpočtu gestačního věku. Při prodlouženém cyklu může být rozdíl mezi porodníkem a skutečným stavem 1-3 týdny. Zajištění a opět jít k lékaři však nebolí.

Jaký je rozdíl v pohybu během druhého těhotenství?

Podruhé nebo během třetího těhotenství matka cítí své dítě o 1-3 týdny dříve, což je jediný rozdíl. Za prvé, je to spojeno se zkušeností. Žena se znalostí podnikání už nebude plést dlouho očekávané otřesy s ničím jiným.

Za druhé, taková citlivost je také spojena s dělohou, která se po narození nejstaršího dítěte úplně nevrátila do původního stavu. Břišní svaly zeslabují, takže břicho je patrné mnohem dříve.

Je-li pohyb cítit pouze v dolním břiše

Podle polohy šoků může matka určit umístění dítěte v bříšku. Pokud je pozorován pohyb nad pupkem, je dítě ve správné poloze, hlavou dolů. Pohyb dolního břicha však hovoří ve prospěch pánevní prezentace, tj. Nohou nebo hýždí dolů.

Ale nedělej si starosti. Až do 32 týdnů existuje vysoká pravděpodobnost, že se dítě převrátí samo. V lékařské praxi existují případy, kdy děti zaujaly správnou pozici několik dní před porodem. Doktor může také pomoci dětem převrátit se. Ale i když tvrdohlavě a nechce čekat na porod hlavou dolů, pak s moderní medicínou bude výsledek porodu v každém případě pozitivní.

Věci jsou složitější s příčnou prezentací. Dítě je v poloze ležení, tj. Nohy a hlava jsou po stranách a rameno je otočeno k porodnímu kanálu. V takové situaci je přirozený porod vyloučen. Dítě se rodí císařským řezem. Nemusíte se však obávat: boční prezentace je velmi vzácná událost.

Nižší tón svalů dělohy a břicha také vede k míchání v dolním břiše. Někdy je to doprovázeno nepohodlí v perineu. Nejčastěji pozorované u matek během druhého nebo více těhotenství.

Děložní myomy nebo fibroidy upravují těhotenství, protože zasahují do dítěte v stísněném bříšku. A pokud hlava nemá dostatek místa vedle novotvaru, budou tam nohy.

Vysoká voda umožňuje dítěti neustále se převracet a pro lékaře je obtížné přesně předpovědět, jak se dítě narodí. Matka však pochopí její pohybem, jakou pozici má dítě.

Naopak nedostatečné množství plodové vody naopak brání pohybu a dítě nemusí mít čas na správné umístění..

Jak rozumět dítěti?

Existuje několik metod pro výpočet počtu pohybů dítěte, které jsou založeny na principu „počet na deset“. Liší se pouze termín a předmět studie. Nejslavnější jsou:

 1. m Pearson;
 2. Cardiff md;
 3. Sadowski test;
 4. britský test.

Nejčastěji se používají první tři metody. Technika D. Pearsona je založena na udržování speciálního kalendáře pohybů od 28. týdne. Maminka poslouchá vlasy od 9:00 do 21:00. Čas desátého míchání je zaznamenán v kalendáři.

 1. stanovíme čas prvního míchání;
 2. za pohyby jakékoli povahy jiné než škytavka se považuje: třes, trhliny, převraty;
 1. zavede se čas 10. míchání.

Co říkají výsledky:

 • dvacetiminutový interval mezi prvním a desátým mícháním signalizuje správný vývoj drobků;
 • přijatelná je také doba trvání studie 30-40 minut, možná dítě odpočívalo nebo má klidný charakter;
 • Když hodina nebo více uplyne od začátku počítání do 10. míchání, matka by neměla váhat jít k lékaři.

Pro Cardiffovu metodu můžete použít stejnou tabulku. V tomto případě je klíčovým bodem rychlost pohybu ve stejných časových rámcích 9: 00-21: 00. Jinými slovy, pokud si dítě ve vyhrazených 12 hodinách připomnělo alespoň 10krát, což znamená, že je vše v pořádku. Když máma nedokáže spočítat požadovaný počet šoků, pak se dítě cítí dobře.

Sadowskiho metoda sleduje reakci dítěte na jídlo jeho matky. Těhotná žena by měla poslouchat pohyby do hodiny po jídle. Pokud se vám podařilo spočítat 4 a více, pak je vše v pořádku.

V případě slabé reakce je nutné studii opakovat po dalším jídle.

Důležité! Odchylka 1,5krát od normy v jednom směru ukazuje na zdravotní problémy dítěte.

Silné míchání dítěte často signalizuje hypoxii. Ve zanedbaném stavu je nadměrná aktivita nahrazena pomalými nevýraznými pohyby.

Pro včasnou diagnostiku se provádí ultrazvuk a CTG (kardiotocografie). CTG vám umožní posoudit srdeční rytmus dítěte a stanovit správnou diagnózu. Studie trvá asi 30 minut, během nichž matka zaznamenává všechny pohyby dítěte pomocí speciálního senzoru. Během pohybu by se frekvence měla zvýšit o 15-20 úderů.

Důležité! Úder dítěte by neměl být monotónní. Srdeční frekvence se pohybuje od 120 do 160 tepů za minutu.

Hypoxie je indikována:

 • 60-90 úderů za minutu;
 • monotónní tep;
 • nedostatek reakce na pohyb.

Drobné odchylky od normy jsou korigovány speciální terapií zaměřenou na zlepšení průtoku krve v placentě. Těžká hypoxie je indikací pro okamžitý císařský řez, pokud to čas dovolí. Také máma může být předepsána dopplerometrie. CTG se doporučuje jednou týdně, počínaje 28. týdnem těhotenství.

Je možné, aby se dítě pohlo nebo uklidnilo?

Maminky berou na vědomí, že dítě se často „pohybuje“, když se matka snaží lehnout nebo spát. Dítě také reaguje po vynikající večeři. Lékaři říkají, že dítě má více energie k pohybu.

Děti v bříšku jako lehce kymácí při nakupování nebo domácí práce. V tuto chvíli spí častěji. Po narození tento zvyk přetrvává nějakou dobu. Mnozí musí být utěšováni po dlouhou dobu, neseni na svých rukou, houpaní v kočárku. A když se maminka pokusí lehnout, dítě se zjevně nudí a nezajímá.

K rozmíchání drobků můžete jíst něco chutného a lehnout si k odpočinku. Nebo naopak, dělejte lehkou gymnastiku, projděte se, poslouchejte hudbu a pak si odpočiňte. Dítě jistě potěší matku s přátelským kopem. Kromě toho se maminka v klidu stává citlivější.

Důležitá je komunikace papeže s malým zázrakem. Dotek a hlas otce uklidňují dítě i matku poté, co utrpěly stres nebo vzrušení. A naopak, dítě chce poděkovat tatínkovi za komunikaci a hladil bříško.

Konečně

Panika není v žádném případě nejlepším poradcem, zvláště když porodíte milovaného dítěte. Bez ohledu na to, jak dlouho je žena těhotná, včasné správné rozhodnutí a znalosti ve všech otázkách pomohou zbavit se většiny problémů.

Kolik týdnů se dítě začne hýbat: rozdíl ve pocitech primiparous a multiparous

První kopy dlouho očekávaného dítěte v bříšku je vzrušující okamžik, od kterého jsou všechny nastávající matky v úctě a potěšení. V jakých týdnech plod začíná mamince připomínat její přítomnost? Mezi lidmi se již dlouho říká, že žena cítí své první pohyby přesně uprostřed období.

Lékařská norma je nyní považována za interval od 18 do 20 týdnů těhotenství, takže lidové příznaky jsou stále odůvodněné. Tento pocit se objevuje kolem této doby - dítě se pohybovalo od 8 týdnů, kdy se vytvářely nervové zakončení, a v důsledku toho impulsy. Vzhledem k malé velikosti plodu nejsou pohyby v plodové vodě pociťovány ani „ztraceny“. Proto pro štíhlé dívky přichází radostný okamžik prvních pohybů dříve kvůli mírné tukové vrstvě.

Když se děti začnou opakovaně tlačit - a primipary

Jedním z vrcholů těhotenství je den, kdy se dítě začne pohybovat. Od této chvíle začne nastávající matka cítit své dítě. Pocity, kdy se první dítě začne pohybovat, nezapomenutelné, nepochopitelné a krásné. Nejprve je obtížné je identifikovat, zejména u nezkušených, primogenních matek.

Do 22. týdne těhotenství otřesy obvykle pociťují všechny těhotné ženy.

Kdy se druhé dítě začne pohybovat? Mnohočetné matky se cítí o 2-3 týdny dříve. Možná je fakt, že již vědí, jak je odlišit od spektra pocitů a vědí, co očekávat.

Co to jsou - pohyby dítěte?

Jaké jsou pocity, když se dítě začne pohybovat v žaludku? Jak pochopit, že to je ten pravý okamžik? Ženy formulují své pocity různými způsoby - „třepotání malého motýla“, „plachtění ryb“, „lechtání“. Některé jsou ve svých definicích prozaické - pohyby jsou zaměňovány s tvorbou plynů, pulzací, svalovými otřesy.

Pro každou matku v počátečních fázích mají otřesy svůj vlastní popis. První doteky jsou velmi příjemné, lehké a jemné, proto způsobují jen radost a pozitivní emoce.

V pozdních fázích pohybu se stávají intenzivními - od 22 do 30 týdnů těhotenství se dítě vyvíjí, zesiluje, rychle roste, takže pohyby jsou jasně patrné. Vypadají jako válcování něčeho v bříšku. Jeden si může všimnout vizuálního „klepání“ do konce funkčního období, kdy se dítě stísní a jako by se raději ptal našeho světa.

Aktivní nebo pomalý pohyb plodu

Dříve existovala teorie, že nadměrná fetální aktivita je způsobena hypoxií (nedostatkem kyslíku). To zdaleka není vždy pravda. S největší pravděpodobností dítě začne projevovat temperament, charakter, reakce, zkouší své schopnosti a hry. Intenzivní pohyby hovoří o zdraví dítěte, zvláště pokud pozorující gynekolog je klidný ohledně vašeho stavu.

Nyní se mladí rodiče již rozhodli, kde bude dítě poprvé spát, v ložnici rodičů nebo ve školce. Ale v každém případě musí dítě koupit postýlku, kočárku a mnohem více. V tomto článku najdete úplný seznam toho, co je třeba koupit pro narození dítěte. Je také lepší nenechat tyto nákupy na poslední chvíli, jinak budete muset koupit nejen to, co se vám líbí a pohodlně, ale co byste mohli najít.

Video na pomoc nastávajícím matkám

Spiknutí o tom, jak se dítě pohybuje v žaludku.

Dítě se pohybuje v žaludku těhotné.

Pohyby plodu během těhotenství: když začnou, jaké jsou pocity v břiše, proč by měly být kontrolovány

Délka těhotenství je 40 týdnů. Od prvních týdnů početí se nastávající matka obává, jak se dítě cítí a zda jeho srdce bije. První fyzický kontakt s plotem můžete cítit nejdříve po 18 týdnech těhotenství. První chvění dítěte je pro těhotnou ženu neviditelné. Jsou příliš něžné a nemožné je cítit. Některé ženy tvrdí, že „slyší“ dítě od 12-13 týdnů, ale s největší pravděpodobností jsou tyto pocity spojeny se zvýšeným střevním opětovným pohybem.

První pohyby jsou označeny uprostřed gestačního období (pokud první těhotenství).

Potenciální matka cítí přítomnost dítěte a mluví s ním. Plod zase reaguje na dotek a hlas zvenčí.

Vzhledem k tomu, že růst a hmotnost plodu roste, je v dutině dělohy menší prostor. Objeví se svalový tonus, těhotná žena cítí motorickou aktivitu dítěte.

Šoky z dělohy jsou zárukou, že dítě žije.

Podle povahy lopat lze určit blaho dítěte a včas identifikovat možnou patologii vývoje.

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

První pohyby jsou prováděny v procesu embryogeneze. To je v průměru 5 až 6 týdnů od okamžiku početí. Na konci prvního trimestru je růst embrya stále malý, aby cítil jeho pohyb.

Na ultrazvukovém monitoru lékař zaznamenává aktivitu, ukazuje ji nastávající matce, ale nelze je cítit.

Znatelné pohyby se objevují v 19-20 týdnu těhotenství. Snad dříve, zejména u žen, které měly zkušenosti s porodem a porodem dítěte.

Zkušené matky mají třes 16-17 týdnů, někdy i dříve.

Právo na narození je silné od 17. týdne, ale je nesmírně obtížné si povšimnout a určit, že se jedná o „zprávy“ dítěte.

Když plod zesílí a jeho pohyby se stanou více vědomými, pak prvotní matky ocení krásu pohybů dítěte.

Nepřítomnost trhavých pocitů po 21 týdnech těhotenství je nepříznivým příznakem, takže lékaři od druhého trimestru se zajímají o možnou aktivitu plodu.

První dojmy

Pocity o vývoji nového života v lůně jsou jiné povahy. První otřesy jsou srovnávány s máváním křídla motýla nebo ryby plavající se, která se jemně dotýká břicha a znovu se schovává..

Někdo si všimne buchotání a někdy je spojí s poruchami trávení.

Budoucí matka může „slyšet“ nejen to, jak ji dítě srazí, ale také to, jak škytavka, v tomto případě je gurgling, je jedním z těchto příznaků.

Zkušené těhotné ženy znají pocity, ale podle jejich recenzí „jsou vždy jiné a začínají v nejneočekávanějším okamžiku“.

Jedna matka řekla, že když čekala na první doplnění v rodině, někde kolem 18 týdnů měla svalové křeče v žaludku, což bylo možné pozorovat v poloze na zádech, ale nikdy jí nenapadlo, že s ní toto dítě začíná komunikovat. Až když se „spazmy“ staly zvykem, maminka hádala o činnosti dítěte.

První pohyby jsou hmatatelné, ale zatím je nelze vidět. Jakmile dítě trochu vyroste, jeho „pozdravy“ budou patrné ostatním.

Rychlost pohybu v různých časech

V různých gestačních obdobích se dítě pohybuje různými způsoby. Od prvního zatlačení do dalšího může uplynout 1 až 2 dny.

Když to prostor v děloze dovolí, plod dělá asi 250 pohybů, ale matka je nebude cítit všechny.

Od 20. týdne těhotenství denně nelze zaznamenat více než 10 úderů. Do 28. týdne jejich počet přesáhne 500 a je zde více povrchových šoků: 6 až 8 šoků každou hodinu.

V polovině druhého trimestru se u plodu rozvine režim spánku a bdění.

Většinou je ve snu a pohyby jsou vzácné, ale opakují se v intervalech.

Jak se mění intenzita mobility v různých časech

Od 20 do 32 týdnů se fetální aktivita postupně zvyšuje. Vrchol nastává ve 32-33 týdnech těhotenství. Potom se dítě začne pohybovat méně často, ale intenzivněji.

Důvody tohoto jevu jsou následující:

 • za prvé, dítě se zvětšuje;
 • za druhé se objeví síla a svalový tón;
 • zatřetí je v děloze stále prostor, takže se můžete otočit nebo protáhnout.

Intenzita pohybů může být vyjádřena ve schématu:

 • 20-22 týdnů: 3-5 za hodinu;
 • 22-24: 5 až 7 za hodinu;
 • 24-26: až 10, ale ne méně než 6 za hodinu;
 • od 26 do 30: od 10 do 14 za hodinu;
 • od 30 do 36: 8-14 za hodinu;
 • od 36 do konce těhotenství: od 6 do 12 za hodinu.

V průměru by se dítě mělo pohybovat 10krát za hodinu.

Data jsou hypotetická, protože v jednu hodinu bude aktivně strčit a v druhé bude spát, takže pohyby budou jednoduché nebo zcela chybí.

Intenzita pohybů do jisté míry závisí na tempu života matky.

Jak se projevují a cítí pohyby plodu

Pocity a povaha chvění závisí na mnoha faktorech:

 1. Prezentace plodu. Je-li hlava dítěte snížená, dochází k intenzitě a trhavým pohybům v horní části břicha. Někdy se lokalizoval ve správné hypochondrii. Při nesprávné prezentaci je aktivita vyjádřena vnitřními tahy dolního segmentu zaobleného břicha.
 2. Práh těhotné ženy. Jeho překročení je doprovázeno bolestivými pocity při pohybu.
 3. Povaha budoucího dítěte. Nadměrná aktivita nebo naopak letargie může být příznakem patologie a může být znakem charakteru.
 4. Doba březosti. Se zvýšením gestačního věku dochází ke zlepšení mozkové aktivity a fyziologické síly. Plod může reagovat na hlasité zvuky zvenčí, na hlas matky nebo příbuzných kolem ní.

Tahy se vyskytují na různých místech: přední strana břicha, záda, žebra, ingvinální zóna.

Čím aktivnější je dítě, tím silnější jsou jeho „pozdravy“. Je však třeba umět rozlišit fyziologickou charakteristiku znaku od možného patologického procesu.

Povaha pohybů

Slabé otřesy jsou zaznamenány v raných stádiích těhotenství. Jejich přítomnost později, a zejména v posledních týdnech, může znamenat slabost plodu, vývojové abnormality nebo syndrom intrauterinní retardace růstu.

Bolest je doprovázena dalšími klinickými příznaky a je spojena se základním onemocněním těhotné ženy, jako je selhání ledvin nebo křečové žíly..

Bolestivé chvění v mírném množství je známkou normálního stavu, ale pouze v případě, že gestační věk je od 35 týdnů.

Důvodem je velká váha nebo nesení několika plodů současně..

Nepříjemné bolestivé dary mohou vyplývat z nepohodlného postavení dítěte nebo matky nebo mohou mít závažnější příčiny. Bolestivé tahy mohou být zaměněny s kontrakcemi.

Příliš aktivní pohyby nesou známku nedostatku kyslíku (hypoxie). Nedostatek kyslíku vzrušuje nervovou soustavu plodu a on zase začne „zuřit“ a dávat nastávající matce bolest.

Potvrdit nebo vyvrátit hypoxii pomocí CTG nebo ultrazvuku.

Nedostatek kyslíku nepříznivě ovlivňuje dítě a může vést k závažným vývojovým poruchám dítěte.

Proč počítat pohyby

Pro stanovení normální hodnoty pohybů byl vyvinut speciální test, během kterého se počítají otřesy..

Technika je následující:

 • počítání pohybů začíná 28. týdnem těhotenství;
 • nastávající matka pro toto období by měla odmítnout podnikat;
 • Počítání začíná v 9 hodin a končí v 9 hodin.
 • jsou brány v úvahu všechny pohyby (malé, lehké, těžké atd.);
 • normální hodnota je 10 nebo více pohybů;
 • aby nedošlo ke ztrátě při výpočtech, je nutné vést kartu nebo pravidelné účetnictví.

Zkouška na množství pohybu nezbytné k posouzení stavu plodu.

Pokud se plod pohybuje méně než 10krát, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem.

Nepřítomnost šoků po dobu 12 hodin přináší nepříznivou prognózu.

Co dělat, když se dítě dlouho nepohybuje

Dítě by nemělo být vždy v aktivním stavu. Obvykle doba pobytu v lůně nepřesahuje 3–4 hodiny denně. To znamená, že dítě spí častěji, občas přerušuje chatování s mámou.

Existuje několik způsobů, jak přimět dítě k probuzení:

 • jíst čokoládu, bonbóny nebo sladké nápoje;
 • pít horký čaj;
 • hladil a poklepával na žaludek;
 • zapněte hlasitou hudbu nebo přímé jasné světlo na břiše.

Pochybné metody, ale někdy účinné.

Pokud dítě nebude kontaktovat déle než 12 hodin a výše uvedené metody nepomohou, můžete udělat šílený čin - poslouchejte srdeční rytmus sami pomocí stetoskopu.

Během 30 týdnů je možné slyšet srdeční kontrakce, ale jejich kvalitu nelze odhadnout.

Nejvhodnější akcí bude vyhledat lékařskou pomoc.

Můžete také zavolat porodníkovi-gynekologovi a říct mu o problému..

Pokud se plod nepohybuje dlouhou dobu, pravděpodobně má vážné zdravotní problémy.

Kolik týdnů během prvního nebo opakovaného těhotenství se dítě začne pohybovat: první aktivní třes, harmonogram norem a odchylek

První pohyby dítěte, jak si tento okamžik nechat ujít

Dítě dělá první pohyby v lůně a už je můžete cítit. Jak si nechat ujít tuto chvíli a jak vypadají první pohyby dítěte.

Míchání dítěte je pro budoucí matku úžasným a dojemným pocitem, nelze jej srovnávat s ničím jiným. Dítě tak ukazuje svou aktivitu, reaguje na hluk, pohyb a dokonce vyjadřuje svou nespokojenost. Každá žena přemýšlí, kdy bude cítit první míchání drobků..

Kolik měsíců těhotenství se dítě začne pohybovat

První míchání dítěte se projevuje již v prvním trimestru těhotenství asi za 17–18 týdnů.

Již aktivně rozvíjíme nervové zakončení těch svalů, které jsou zodpovědné za pohyb.

Dítě je stále velmi malé, takže některé ženy se necítí otřesy.

Vše proto, že plodová voda zabírá většinu dělohy.

Po několika týdnech se pohyby stávají aktivnějšími, dítě roste a jeho otřesy se stávají viditelnějšími..

Blíže k porodu je na povrchu břicha viditelný pohyb částí těla dítěte.

Jak rozpoznat během prvního těhotenství: jak vypadají první otřesy

Chvění každého těhotného dítěte je cítit svým způsobem, někdy se to podobá burácení v žaludku nebo motýlí vlající. Někdy jsou tyto pocity jako lechtání, dokonce přinášejí bolest a nepohodlí, jsou-li velmi aktivní.

Během prvního těhotenství se chvění dítěte cítí blíže k 20. týdnu. Dítě se nejen hýbe, ale také se otočí, může se uklidnit a znovu začít vykazovat aktivitu. Několik hodin může ležet nízko, spát nebo se jen trochu uvolnit. Čím delší je období, tím aktivněji se pohybují drobky.

Když se začne opakovat během opakovaného těhotenství

S druhým a opakovaným těhotenstvím lze pohyby cítit mnohem dříve. V každém případě lze jeho první pohyby zaznamenat po 8 týdnech, ale nejsou tak znatelné a nemusí být zaznamenány. Po 15–17 týdnech se však stávají aktivnějšími, protože dítě roste a zároveň se neustále pohybuje.

Žena, která se opakovaně stala matkou, je již zkušenější, možná si všimne míchání drobků v rané fázi. Dítě může reagovat na náladu těhotné ženy nebo na realitu, která ji obklopuje. Dítě může reagovat na hlas matky nebo otce.

Po 5 měsících dítě dělá asi 200 pohybů, ale ne každý z nich lze cítit.

Způsobuje aktivní pohyb dítěte bolest v dolním břiše

V některých případech způsobují aktivní pohyby drobků těhotné ženy bolestivé pocity. To je obzvláště akutní, když žena leží na zádech nebo sedí vzpřímeně se zkříženýma nohama. Takové bolesti jsou důsledkem nepohodlného postavení matky a v důsledku toho nedostatečného přísunu kyslíku k dítěti, díky kterému začne působit. Aby tyto pocity prošly, stojí za to změnit postoj, lehnout si a zhluboka se nadechnout. Můžete si pohladit žaludek, mluvit s dítětem. Tyto manipulace obvykle pomáhají.

Pokud jsou pohyby dítěte ovlivněny bolestí v pravé hypochondrii, měli byste se poradit s lékařem. Možná, že těhotná žena má problémy s ledvinami, bolest pod hrudní kostí může naznačovat přítomnost bránice kýly.

Pokud těhotná žena s druhým a dalším dítětem po císařském řezu pociťuje bolest v místě jizvy, mělo by se to nahlásit také lékaři. Tento příznak může naznačovat problémy s tvorbou plodu..

Aktivní pohyb dítěte může ovlivnit močový měchýř, zatímco těhotná žena v něm bude cítit bolest. Ale zde bude také lepší poradit se s lékařem a provést testy na vyloučení cystitidy.

Proč určit první pohyby dítěte

Pohyb plodu indikuje jeho stav a možné patologie. Za míchání můžete nastavit:

 1. Jeho nálada a každodenní rutina. Pokud se pohybuje, znamená to, že je vzhůru, a pokud je tichý, odpočívá nebo spí. Těhotná žena by však měla věnovat pozornost příliš aktivnímu míchání nebo jejich dlouhé nepřítomnosti.
 2. Je drobenka pohodlná. Pokud matka zaujme nepříjemné postavení, dostane méně kyslíku a výživy, protože krevní cévy jsou stlačeny. V souladu s tím dítě vyjádří svůj protest a nespokojenost..
 3. Povaha pohybů dítěte může naznačovat patologické stavy - hypoxii nebo zhoršený průtok krve. Pohyby jsou intenzivnější nebo naopak zastavují na dlouhou dobu.
 4. Prezentace plodu. Pokud dítě leží vzhůru nohama, budou aktivní pohyby v horním břiše, pokud naopak, pak v dolním.

Datum narození při prvním rozruchu

Tato metoda však nepomůže určit přesné datum doručení. První pohyby drobků začínají již po 8 týdnech, ale dosud nejsou hmatatelné a mohou se nevšimnout, můžete je cítit blíže k 18 týdnům. Nastavení data narození podle tohoto kritéria závisí na citlivosti ženy, její postavě, počtu těhotenství a také citlivosti dělohy..

Chcete-li nastavit datum narození pro pohyb dítěte, je třeba k prvnímu dni pohybu přidat 20 týdnů. Pokud se jedná o první narození - pak 22 týdnů.

Pearsonův test

Podstata této metody je následující: počínaje 28. týdnem a každý den je třeba zaznamenat 10 pohybů na speciální kartě, ke které došlo v intervalu od 9,00 do 21,00..

Poté jsou výsledky vyhodnoceny:

 • graf ukazuje čas začátku počítání;
 • zaznamenají se všechny jeho pohyby a za každých 10 se na mapě vytvoří značka;
 • pokud od prvního do desátého pohybu uplynulo asi 20 minut, je dítě aktivní;
 • pokud uběhla hodina a dítě nemíchalo, mělo by se počítání začít znovu;

Stanovení polohy dítěte pohybem

Prezentaci dítěte je možné určit jeho pohybem. V matčině žaludku může dítě ležet ve třech polohách: hlava, pánevní a příčná.

 1. Pokud dítě leží hlavou dolů, budou se chvění cítit nízko, někde v oblasti třísel.
 2. Při prezentaci hlavy se většina třesů provádí v pravé hypochondrii. Obvykle dítě zaujímá takovou pozici blíž k porodu, když je již velký a silný a jeho otřesy zesilují..
 3. S příčným ležením se břicho těhotné ženy stává velmi širokým. Pohyby dítěte způsobují nepohodlí a bolest, z nichž většina padá na pupek.

Je-li dítě velmi nízké, je jeho pohyb již v perineu cítit. To vede k častému močení nebo stolici. V slabinách bude cítit tlak hlavy a v játrech - údery nohou.

Co je to tabulka pohybů plodu a proč je to nutné

Od 28. týdne těhotenství je nutné udržovat tabulku pohybů plodu, kterou vydá porodník-gynekolog.

Měl by být vyplňován pravidelně, protože konečný výsledek dynamiky pohybů drobků bude záviset na tom.

Tabulka je jednoduchý graf s týdny a dny. Je to o tom, že je zaznamenán počet pohybů každý den po dobu 12 hodin.

Jak naplánovat

Než začnete počítat, je v tabulce uveden čas jejího začátku. Lepší, je-li 9 hodin. Po zadání času můžete začít počítat pohyby. Mohou to být kopy, tahy atd., Kromě škytavek..

Po odečtení 10 pohybů se do tabulky zadá čas ukončení. Stává se, že se dítě za pár hodin probudí desetkrát, je třeba počkat až do večera.

Pokud mezi prvním a následným pohybem trvá asi 20 minut, pak je dítě docela aktivní a nemůžete si dělat starosti. Pokud ale uplynula hodina nebo více a nedochází k žádným pohybům, je lepší o tom informovat lékaře.

Jak vyplnit tabulku

Chcete-li začít počítat, je lepší zvolit čas, kdy je dítě nejaktivnější..

Počítání se provádí do 12 hodin a zastaví se, když je dítě 10 pohybů.

 1. Například začátek výpočtu je 9,00, což je uvedeno v tabulce v rámci určitého dne v týdnu. A tak se to dělá každý den.
 2. Po spočítání 10 míchání je jeho čas zaznamenán v tabulce. V tento den se už nepočítá.

Jak můžete vyvolat pohyby dítěte

K dítěti se začalo aktivně pohybovat, můžete se ho pokusit ovlivnit vnějšími podněty. Může to být hudba, protože dítě slyší dobře všechno, co se děje na druhé straně dělohy. K tomu je lepší zvolit klasickou melodii.

Můžete použít tátu, protože dítě si již pamatuje jeho hlas, a bude velmi rádi mluvit. Nechte ho pohladit žaludek, zpívat píseň nebo vyprávět pohádku. Dalším způsobem, jak pomoci svému dítěti promíchat, je vypít sklenici teplého mléka a ležet pod přikrývkami, měly by být uvolněny všechny svaly. Potom položte ruku na břicho, pohladte ji a promluvte si s dítětem.

Jaká by měla být frekvence za den

Tato otázka se obává většiny mumií, protože jak aktivní, tak pasivní pohyby mohou naznačovat patologie vývoje drobků. V počátečních stádiích vývoje jsou pohyby sotva znatelné, nemohou být dokonce cítit, protože dítě je stále příliš slabé a nedosahuje ke stěnám dělohy. Lze vidět 5-6 pohybů denně.

Jak dítě roste, zvyšuje se také jeho pravidelnost. Množství jeho pohybů v rámci 200 za den ve 20. týdnu a kolem 600 ve 32 je považováno za normální, po kterém jeho aktivita mírně klesá, protože dítě roste a v lůně je stále méně místa pro otočení. Ale pocity matky jsou takové, že pohyby jsou pociťovány jako periodicky nejsilnější body dvakrát až třikrát denně po dobu 5-10 minut.

Aktivita dítěte závisí na mnoha faktorech:

 1. Denní čas. Dítě je obvykle aktivní večer a v noci.
 2. Duševní stav ženy, stres atd. Může vést k aktivním pohybům.
 3. Náklad, pod kterým může dítě ležet nízko.
 4. Nutriční rovnováha. Pokud má máma hlad, pak dítě taky, zatímco se začne aktivně strčit.
 5. Vnější dráždivé látky.
 6. Nevhodná pozice těhotné.

Plné ženy

V této kategorii žen je citlivost mírně snížena, takže je poměrně obtížné vypočítat přesný počet pohybů plodu. To však nemá vliv na jeho vývoj..

V primiparas

Během prvního těhotenství nejsou matky dosud dostatečně zkušené a mohou zaměňovat pohyby s obvyklými procesy v těle.

První pocity šoků jejich drobků začnou pociťovat po 18 až 20 týdnech, kdy můžete cítit asi 15 pohybů denně. Postupem času se stávají stále více a více, protože dítě roste a stává se aktivnějším.

V multiparous

Během druhého a následujícího těhotenství je žena již zkušenější a dokáže zachytit první pohyby její drobky o 3-4 týdny dříve než u primiparous matek. Dítě se pohybuje téměř po celou dobu, až se unaví nebo usne. Když se matka cítí, že se pohybuje, může je spočítat asi 200krát denně a po 20 týdnech se stávají ještě více.

Tenký

Štíhlé ženy cítí pohyby dítěte mnohem dříve a zřetelněji. To platí zejména pro ty, kteří vedou aktivní životní styl. První pohyby mohou zahájit již za 15–16 týdnů a jejich počet dosahuje 200krát denně.

S placentou previa

S touto vadou mají matky slabý pocit míchání jejich drobků, kromě toho mohou být její první otřesy zaznamenány mnohem později, než je stanovený termín. Obvykle se cítí blíž k 20. týdnu a velmi slabí. V počátečních fázích dne můžete spočítat 10 až 12 pohybů, zatímco jejich počet nebude stejný jako u běžného vývoje placenty..

Pokud slabé pohyby plodu, co dělat

Pokud se dítě příliš dlouho necítí, můžete zkusit dechová cvičení nebo si na žaludek nalít proud studené vody..

Dítě se začne bát a hýbat se. Pokud to nepomůže, můžete se vydat na malou procházku, jíst něco sladkého a jít si odpočinout.

Tato metoda pomůže aktivovat plod. Pokud se dítě neprobudí dlouho a nepohybuje se po dobu 6 hodin, je lepší se poradit s lékařem.

Jaká je nadměrná aktivita dítěte

Pokud se dítě pohybuje příliš aktivně a způsobuje nepohodlí, pak chce nahlásit problém. Možná se mu nelíbí hlasité zvuky kolem něj, špatná nálada jeho matky, nebo je prostě hladový. Můžete zkusit chodit na čerstvý vzduch, zakousnout se nebo změnit svůj postoj.

Časté pohyby mohou nastat, když těhotná žena leží na zádech nebo sedí se zkříženýma nohama. V těchto případech dítě dostává málo kyslíku.

Jaká další doporučení dává lékař?

Při kontaktu s lékařem dá několik doporučení, která pomohou uklidnit dítě:

 1. Častěji chodí na čerstvý vzduch, nebo pokud možno z města. Místnost, kde těhotná žena spí, musí být větrána častěji.
 2. Pokud se dítě začalo pohybovat častěji, a tím způsobovalo bolest, můžete trochu chodit po místnosti.
 3. Vyvarujte se jasného světla, protože děti v lůně vidí všechno.
 4. Vyhněte se stresu a konfliktům.
 5. Poslouchejte klidnou hudbu.
 6. Pijte čaj s uklidňujícími bylinkami (meduňka, heřmánek nebo máta).
 7. Jezte správně a vyváženě.
 8. Mluvte s dítětem častěji, poklepejte si na břicho.

Dítě už cítí všechno v lůně a jakékoli změny ovlivňují jeho fyzickou aktivitu. Proto je velmi důležité to sledovat, protože jakékoli odchylky mohou naznačovat malformace. V každém případě lékařská konzultace nebude bolet a budoucí matka bude klidná a veselá..

Články O Neplodnosti