Hlavní Bolest

V jakém věku je lepší rodit prvorozené

Možná v žádné jiné oblasti našeho života nevstoupila biologie a sociologie do tak hlubokého rozporu jako ve věcech mateřství. Na jedné straně musíte získat vzdělání, profesní a životní zkušenost, na druhé straně může mít pozdní dítě špatné zdraví, a co je nejdůležitější - existuje menší šance na získání bratrů a sester. Tuto otázku dokonce zaujala vláda země, ve které se rozhodli vsadit na biologii, a tvrdí, že musíte porodit mladé a mnoho.

Takže která postava je konečná? Vyřazeno!

Sociální politika - podpora předčasných narození

Materský (rodinný) kapitál může brzy přestat být vydáván jednoduše pro narození druhého dítěte. Je známo, že toto opatření zvýšilo porodnost v Rusku, ale je již zřejmé, že dvě děti v rodině nestačí na záchranu své vlasti.

Toto stanovisko vyjádřil například předseda dozorčí rady Institutu demografie, migrace a regionálního rozvoje Jurij Krupnov. Podle jeho názoru je současná prosperující demografická situace jen „pozdravem z osmdesátých let“, kdy byl v Rusku zaznamenán poslední demografický vrchol. Nyní jsou však matkami dívky narozené v obtížných a nestabilních 90. letech a expert předpovídá, že do roku 2025 bude počet novorozenců o 40% méně než v roce 2012.

„Podle odborníka je jedinou cestou ven, jak zvýšit počet velkých rodin na 50%.

Odborníci ministerstva práce se pravděpodobně budou spoléhat na velké rodiny, protože vedoucí tohoto odboru Maxim Topilin minulý rok na Východním ekonomickém fóru oznámil možnost zavedení dalších opatření na podporu matek, které porodily dvě děti do 30 let.

Podle něj je „největším problémem“ to, že se zvyšuje věk prvního dítěte v ruských ženách.

"- Z pohledu možnosti mít třetí nebo čtvrté dítě je lepší, když žena porodí dvě děti do 30 let," uvedl ministr Topilin.

Ministr doufá, že počet dětí vzroste (i když počet potenciálních matek je malý) a přiblíží dvě děti na ženu. Z tohoto důvodu by však v příštích třech letech měla začít fungovat pobídková opatření pro mladé matky..

Statistiky vyžadují: porodit, když je mladý!

"Když potřebujete začít rodit děti, pokud chcete velkou rodinu" - to je otázka, kterou jmenovala skupina vědců z univerzity Erasmus z Rotterdamu z nizozemského Rotterdamu. Vychovávali archivy a analyzovali údaje o 58 tisících narozených!

„Ukázalo se, že 90% matek tří a více dětí porodilo své první dítě nejpozději 23 let.

Pro získání alespoň dvou dětí bylo nutné začít rodit nejpozději 27 let. Můžete získat své první a jediné dítě ve věku 32 let. Pokud se věk matky zvýší na 31, 34 a 37 let, pravděpodobnost plánovaného výsledku událostí se sníží o 15%.

A co doktoři říkají?

Existuje tolik výzkumů o účincích mateřského věku na zdraví a inteligenci prvorozeného dítěte, že je nepravděpodobné, že bude schopno omezit lékařská doporučení na jediného jmenovatele..

25 let

Zaměstnanci Curyšské univerzity provedli experiment, během kterého ženy dobrovolníků různých věkových skupin provedly MRI skenování pánevních kostí. Poté vědci řekli, že si stanovili ideální věk pro narození potomků 25 let: v tomto věku je samice pánve nejvhodnější pro porod.

K podobným závěrům dospěla velká skupina amerických a anglických vědců, kteří studovali mitochondriální DNA mutace (výsledky byly publikovány v časopise Sborník Národní akademie věd Spojených států amerických v roce 2014). Vědci provedli analýzu mitochondriální DNA u 39 párů matka-dítě, věk matek - od 25 do 59 let. Ukázalo se, že děti starších matek mají více mutací, které jsou zodpovědné za asi 200 onemocnění a přispívají k rozvoji cukrovky, rakoviny, Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby..

30-39 let

Zajímavé výsledky získali také vědci z London School of Economics and Political Science. Po analýze dat rozsáhlého studijního programu Millennium Cohort Study, během kterého bylo shromážděno mnoho údajů o 18 000 britských dětech, zjistili, že ženy, které porodily od 30 do 39 let, s větší pravděpodobností porodí inteligentnější a zdravější děti než ty, které získaly potomci od 20 do 29 nebo od 40 do 49.

Zralé matky (po 40 letech) si hrají se svými dětmi ve srovnání s mladšími matkami málo, ale třicetileté ženy dobrovolně vyvinou dítě a čtou mu knihy především.

34 let

V roce 2007 byly studie profesora Johna Mirowského z University of Texas (USA) všeobecně známé. Nazval konkrétní postavu ideální mateřství - 34 let. Podle výzkumu svých zaměstnanců, ve věku od 22 do 35 let, je zdraví ženy na stejné úrovni a dokonce se zlepšuje, protože nastávající matka věnuje stále větší význam správné výživě a zdravému životnímu stylu. Kromě toho čím je žena starší, tím vyšší jsou její profesní úspěchy a životní úroveň. Po 35 letech však převažuje čas a zvyšuje se počet zdravotních potíží. Ale 34 let je druhem „vrcholu“, kdy je vše v pořádku se zdravím a zvyšuje se pohodu.

Profesor však poznamenává, že by bylo hezké, kdyby se ženy narodily brzy - jedinou otázkou je, kdo se postará o jejich materiální podporu. "Všechno je třeba hledat v rovnováze," poznamenává zamyšleně..

A co opravdu?

Před několika lety statistici zjistili, že 51,2% žen žijících v zemích EU porodilo své první dítě ve věku 20 až 29 let a 40,6% - ve věku 30 až 39 let. Průměrný věk narození prvního dítěte je navíc 28,7 let.

Nejprve se první dítě narodí v Bulharsku (25,7 let), Rumunsku (25,8 let), Lotyšsku (26,1 let), Estonsku (26,5 let), Polsku a Litvě (26,7 let) a na Slovensku ( 26,9 let).

Později se všechny matky staly v Řecku (29,9 let), Lucembursku (30,0 let), Španělsku (30,4 let) a Itálii (30,6 let). Ve stejných zemích porodilo své první dítě po 40 letech největší počet žen.

„V Rusku také roste věk narození prvního dítěte, ale dosud nepřekročil třicetiletý práh, což je v současné době 27,2 let (pro srovnání, v roce 1980 byl tento ukazatel 23 let)..

Takže pořád - kdy?

"Sibmama přemýšlel o tom, co se děje a uzavírá: Rusové sami intuitivně našli nejlepší věk pro narození svého prvního dítěte - 26-27 let.

V tomto věku jsou pánevní kosti v pořádku a mitochondriální DNA není nezbedná, profese již byla získána a byl zaveden rodinný život. Statisticky je pravděpodobnost, že budou mít alespoň dvě děti, velmi vysoká - 90%, navíc se vám podaří porodit 30 let a získat slíbenou pomoc od ministra Topilina.

Jak staré se narodí první dítě?

"Narozená matka," krouží se rty, pokud žena porodí své první dítě ve 35 letech. "Příliš brzy se svázala s domem, musela žít sama pro sebe," říkají asi 20leté matky. Kdy je nejlepší čas na prvorození?

Podle Eurostatu se věk „mladé matky“ za posledních 20 let zvýšil. Pouze polovina žen v EU se stala matkami poprvé do 29 let. 40,6 procent žen dává přednost dětem mladším 39 let. Průměrný věk mladé matky je 28 let. Medicína prodloužila trvání a kvalitu lidského života, ale do jaké míry může být důvěryhodná s reprodukční funkcí?

Z hlediska vědy

Porodníci-gynekologové a vědci se neustále opakují: čím mladší žena, tím vyšší je pravděpodobnost, že porodí zdravé dítě a její tělo nebude moc trpět. Těhotenství je doba, kdy je dívčí tělo vystaveno velké zátěži. Proto, čím je dívka mladší, tím rychleji se zotaví po porodu. S věkem počet vajec klesá - a to je nenahraditelný biologický materiál. S ohledem na životní styl mnoha mladých dívek (alkohol, kouření, nezdravé jídlo, mnoho sexuálních partnerů, „noční“ životní styl) klesá také kvalita vajec. A pokud má člověk příležitost „pracovat“ na kvalitě biologického materiálu - opustit špatné návyky a zlepšit chemické složení biomateriálu, ženy takovou příležitost nemají..

Vědci na univerzitě. Erasmus z Rotterdamu po dobu 30 let analyzoval údaje o těhotenství a porodu více než 58 tisíc žen. Výsledkem studie byla tzv. „Kalkulačka plodnosti“ - tabulka, ve které je žena nejlepší mít první dítě, pokud se chce stát matkou dvakrát nebo třikrát. Jeden z vědců Dick Hubbema uvedl, že jeho kolegové hovořili o nesprávnosti studie kvůli její délce v průběhu času. Záměrem však bylo sestavit nejen „kalkulačku plodnosti“, ale také shromáždit informace od generací s jinými hodnotami, znalosti o antikoncepci..
Podle vědců, čím více chce žena mít děti, tím dříve by se měla stát matkou. Pokud sní o rodině se třemi dětmi, je jí 23 let. Pokud dva - pak až 27 let.
Jeden z účastníků studie, profesor na Sheffieldské univerzitě, Alan Pacy, tvrdí, že nemůžete čekat. Ti, kteří se domnívají, že otázka porodu může být odložena na 30 let, budou zklamáni. Je nutné mluvit se středoškolskými dívkami a studenty základních škol, aby mohli začít plánovat svůj život dříve, s přihlédnutím k narození dítěte.

Z pohledu psychologů a sociologů

Média píšou materiály o celebritách - herečkách, zpěvácích a dalších slavných osobnostech, které přinesly své první dítě po 30 letech. Dívka si pomyslela, že „to dokážu taky.“ Média však neinformovaly o podrobnostech tohoto procesu - kolik neúspěšných pokusů, obtíže s nasazením, o IVF, počet pokusů o IVF. Jedním slovem, celá „kuchyně“ zůstává v zákulisí.

John Mirowski, sociolog na Texaské univerzitě v Austinu, tvrdí: biologicky nejlepší věk pro děti je 20+, ale ve společnosti je to vnímáno z negativního hlediska. Pokud se první dítě objevilo ve věku 20 let nebo méně, je pravděpodobné, že se narodil mimo manželství. Stane se také překážkou vysokoškolského vzdělávání a může způsobit krystalizaci negativního stavu mladé dívky.
I když je dívka vdaná, pak 20 let je ještě příliš mladá na to, aby měla potomka, říká Mirowski. Syn Michelle Nortonové se objevil ve věku 21 let, ale když se jí zeptá na její věk, říká, že jí je 25 nebo 27 let. Na blogu „Ranná maminka“ Michelle napsala, že se tímto způsobem chce vyhnout nepříjemným otázkám ostatních.

Mirowski dodává, že kromě postranních pohledů ostatních existuje ještě jeden vážný problém. "Mnoho dvacetiletých není dostatečně zodpovědných, aby se starali o dítě," říká John. Profesor Mirowski, s ohledem na výpočet emoční zralosti a biologického věku, tvrdí, že nejlepší věk, aby se poprvé stala matkou, je 29 let. Do této doby žena získá vysokoškolské vzdělání, bude schopna se věnovat kariéře, „žít pro sebe“ a budovat si pevný vztah se svým manželem, aby vydržela „test prvního dítěte“.

Co říkají historici

Podle sčítání lidu v roce 1897 nebyla více než polovina nevěst v Rusku starší než 20 let. Pro dívku byl tento věk často 13-16 let. Nesezdaná dívka ve věku 19 let byla již považována za „zastaralou“, dvacetileté nevěsty byly zcela odmítnuty jako „pobyt v dívkách“ a 25leté děti byly vůbec nazývány „staletími“. Podle těchto údajů lze pochopit, že starší dívky se staly matkami téměř okamžitě, protože „na to byly fyzicky připraveny“ - tj. Od 13 let.

Žena v XIX století, která se vdávala ve věku 16 až 20 let, se stala matkou každé 2 roky, zatímco to dokázala. v jaké době by se žena měla stát matkou, neexistují žádné vědecké práce na toto téma. Žena mohla porodit 15 dětí, z nichž ne všech 15 přežilo. V knize Borise Nikitina „My, naše děti a vnoučata“ je takové prohlášení: „Máma musí být silná. Sparťané věřili, že silná válečník porodí pouze silná matka. Podle dnešních standardů, pokud žena na útěku vyvine rychlost více než čtyř z jejích růstů za sekundu, pokud zvedne nohy od vis k vodorovné liště 5-10 krát v řadě a může se vytáhnout až k bradě, to slibuje snadnější, rychlejší a bezbolestnější porod. Pro budoucí matku je užitečné nejen „chodit na čerstvý vzduch“, ale také běhat, plavat a dělat speciální gymnastiku. “ Kniha byla napsána v roce 1978. Čím dříve se žena stane matkou, tím lépe.

Kdy jste porodila své první dítě? A jaký je nejlepší věk pro těhotenství?

To je to, kolik informací jsem četl, čím dál častěji mě to rozzlobilo. Dříve rodili ve věku 17 a 16 let. V Evropě je Amerika obecně považována za porod po 35 letech.

První jsem porodila ve 25 letech. A pak moje tchán něco zamumlala pozdě. Téměř se svíčkou stála nad námi se svým manželem, říkají, když mi někdy dají vnoučata)).

Porodila své druhé děti ve 30 letech. Více než tchýně neřekla nic))) Vzpomínám si na její tvář po ultrazvuku podle pohlaví))) ahahahahah))

Přesto byl její syn nucen hledat zaměstnání na částečný úvazek, aby nakrmil svou rodinu)

Teď je vše v pořádku, já sám už pracuji.

Překvapilo mě, že jsem alespoň řekl, že mi bylo řečeno, že jsem v nemocnici porodnice.

No, porodím podruhé, ne poprvé!

A s fíkem jsem se narodil??

I když se podle standardů WHO věří, že mládež je až 40 let..

Nebo ještě více.

Měl jsi pera o věku, kdy musíš porodit lépe?

Stále si myslím, že tento proces nelze naplánovat... Toto je dar shora, jak chcete, stejně to nebude..

Takže kdy jsi porodila první? Nebo už jste těhotná - váš věk?

Kdy porodit? Vědci označili ideální věk pro vzhled dětí

V některých životních situacích je výběr obvykle zřejmý. Zda použít kondom během prvního sexu s novým partnerem (ano), zda existuje shawarma z pochybného stánku daleko od civilizace (ne). Ale když je čas mít dítě (a stojí to za to vůbec) - pro mnohé je tento problém diskutabilní. Co o tom říká věda?

Cosmo doporučuje

Jak vypadat štíhle v létě: 7 trendových věcí s efektem dokonalé postavy

Sterilní kosmetika: 5 důvodů pro koupi obličejové pumpy

Na první pohled je odpověď zřejmá: neexistuje věk, který by byl ideální pro všechny. K tomuto tématu by bylo možné uzavřít, ne-li za jedné okolnosti: plodnost netrvá celý život. Proto si můžete zvolit věk, ve kterém by těhotenství prošlo, s minimálními negativními zdravotními důsledky..

Trocha teorie

Je důležité si uvědomit, že žena se narodila s plným množstvím vajec: v průměru jich je 1-2 miliony. Teoreticky můžete otěhotnět po první menstruaci, s níž tělo ukazuje, že je připraveno. Pak je k dispozici celá sada vajec. Je to však zjevně špatná volba a ve většině zemí, kde věk souhlasu začíná později, je zakázán. Tělo je možná připravené, ale všechno ostatní... Obecně platí, že dospívající těhotenství a rané děti jsou drahé ve všech ohledech, nejen pro mladou matku..

Nejlepší věk pro porod dětí je tedy od 20 do 30 let. Během těchto let je tělo plně rozvinuté, zdraví se nezkazí, odpovědnost a další nezbytné vlastnosti jsou přítomny. V průměru po 32 letech plodnost klesá a po 37 letech tento proces zrychluje. Žena mladší 40 let má v průměru poloviční pravděpodobnost otěhotnění za příznivých dnů než žena starší 20 let. Obecně však můžete porodit zdravé dítě před menopauzou, ke které dochází asi 50–55 let..

Těhotenství po 30 letech (a dále, silnější) je spojeno se zvýšeným rizikem chromozomálních abnormalit, jako je Downův syndrom, a může také skončit předčasným porodem nebo být doprovázena gestačním diabetem. To samozřejmě neznamená, že byste se ani neměli snažit, stačí mít na paměti tyto funkce. Místo toho statistiky ukazují zajímavý výsledek. Studie ve Velké Británii zjistila, že děti ve věku 10–11 let, narozené matkám ve věku 35–39 let, mají v průměru rozvinutější kognitivní schopnosti než rané děti. Důvodem je především vyšší úroveň vzdělávání rodičů a lepší finanční situace..

A další aspekty?

Takže příroda „hlasuje“ pro těhotenství mezi 20 a 30 lety. Ale v naší době nekonečného švihnutí a módy pro dlouhé vzdělání, ne každý se rodí, aniž by stál pevně na nohou. Proto je třeba brát v úvahu také sociální faktory. Pokud má žena v budoucnu dítě, můžete začít plánovat dopředu. Například zjistěte, kolik vajec máte: máte čas manévrovat, než bude příliš pozdě.

Konečné rozhodnutí je v každém případě na ženě. Věda pokročila daleko dopředu a může pomoci velmi mladým i velmi zralým matkám, ale pokud je to možné, je lepší nezdržovat: s narozením dítěte všechno začíná.

Agatha Muceniece se po skandální přestávce s Priluchny opět sešla se svým synem

Pozdní těhotenství. Jak starý mohu porodit?

Lidia Yudina, AMF: Leyla Vladimirovna, k významnému zvýšení porodnosti dosud nedošlo. Demografie je sociální nebo zdravotní problém.?

Leyla Adamyan: Když se žena rozhodne porodit, řídí se situací v její rodině a v její zemi. Demografie je proto především sociálním problémem, protože závisí na materiálním stavu, životním stylu, pracovních podmínkách, plánech do budoucna. Zvyšujeme však počet neplodných párů, takže lékařský příspěvek k demografickému problému je velmi vysoký. Samostatným příběhem je mateřská, perinatální a kojenecká úmrtnost. To jsou hlavní ukazatele hodnocení zdravotní péče ve všech zemích světa. V naší zemi se porodnost zvýšila a snížila se úroveň kojenecké a mateřské úmrtnosti. Vytvoření sítě perinatálních center, kde maminka a dítě mohou dostávat jakoukoli lékařskou péči, je nejambicióznějším projektem, který byl v posledních letech realizován ve zdravotnictví..

Porod je stres

- 32 perinatálních center po celé zemi - ne tolik, vzhledem k tomu, kolik venkovských porodnic je uzavřeno.

- Jsem proti uzavření malých porodnic, kde je zdravotnický personál a související vybavení. Ale jako porodnice-gynekologka se 45 lety zkušeností vím, kolik komplikací může nastat při porodu, a proto si myslím, že těhotná žena by měla být po vyšetření předána do porodnice nebo perinatálního centra, kde jí může být poskytnuta odpovídající lékařská péče.

- Stále narozeným ženám lze přičíst stále více žen.

- Dříve to byly tzv. 30leté ženy v práci. Nyní v Rusku, stejně jako po celém světě, rodí často 40 let. Termín „zrozený“ je v minulosti, ale problém nezmizel. Reprodukční úkoly je třeba řešit včas. Ve věku 40 let se ženy hromadí nemoci (kardiovaskulární, gynekologické), které nežádoucím způsobem přispívají během těhotenství a porodu..

- Těhotenství a porod jsou stresem pro tělo i v mladém věku a u zralých žen se mohou chronické zhoršovat a často mohou vznikat nová onemocnění. Omladit ne porod, ale radost z dítěte. Lékaři, bez ohledu na věk, však podporují ženu, která plánuje porod. Obzvláště pokud jde o první narození. Koneckonců, těhotenství a porod pro ženy slouží jako vakcína proti všem nemocem. Bylo prokázáno, že například kojení má velký význam nejen pro dítě (poskytuje stabilní imunitu vůči infekcím a přizpůsobení se vnějšímu prostředí), ale také pro matku, protože (což je prokázáno vědou a praxí) slouží jako prevence nemocí prsu.

Zmrazit a porodit

- Nedávno se objevily informace, že všechny ženy v práci v naší zemi budou podrobeny povinnému genetickému testování..

- Mám k tomu dvojí přístup. Vyšetření lze zahrnout do postupu poskytování lékařské péče až poté, co se objeví důvěra v jejich spolehlivost..

- Jak staré lékaři považují za důležité pro těhotenství??

- 38 let se považuje za kritický věk při plánování IVF. V tuto chvíli vypadá žena skvěle a cítí se dobře, ale vyšetření již ukazují vyčerpání folikulů a ovariální tkáně.

Nesmíme však zapomenout na individuální vlastnosti těla. Rozdíl mezi pasem a biologickým věkem může být velmi významný. Existují ženy, které nezávisle otěhotní ve věku 50 let, a jsou ženy, které jsou nuceny uchýlit se k IVF mnohem dříve. Žena může přesně zjistit svou reprodukční hranici absolvováním vyšetření (analýza hladiny pohlavních hormonů, ultrazvuk k určení ovariální rezervy vaječníků a krevní test na antimullerový hormon).

- Mohou lékaři dnes ženě pomoci prodloužit reprodukční věk??

- Dnes může žena porodit v každém věku. Za prvé, účinnost IVF je 30-35% (což odpovídá pravděpodobnosti přirozeného těhotenství) a roste z roku na rok. Za druhé, každá žena, která v nadcházejících letech neplánuje těhotenství, má příležitost uchránit se ke kryokonzervaci - zmrazit její vejce, ovariální tkáň nebo embrya, aby je mohla v budoucnu použít. Tento postup se doporučuje ženám s rakovinou před zahájením léčby, jakož i těm, které z objektivních důvodů neplánují těhotenství v dohledné budoucnosti. V naší zemi již existují děti narozené po kryokonzervaci.

Která z hvězd se stala matkou po 40 letech

46 let: Ilze Liepa. Porodila dceru ve 46 letech a po 3 měsících se vrátila na pódium.

44 let: Olga Kabo. Porodila druhé dítě - syna - ve věku 44 let.

42 let: Olga Drozdová. Porodila syna ve 42 letech. On a Dmitrij Pevtsov se pokusili porodit dítě 15 let manželství.

41 let. Kristina Orbakaite. Porodila třetí dítě - dceru - ve 41 letech.

41 let. Marina Mogilevskaya

Porodila dceru ve 41 letech. Snil jsem o dítěti od 30 let, ale kvůli práci jsem ho odložil na dlouhou dobu.

40 let: Svetlana Permyakova. Dala dceru ve věku 40 let. Dlouho jsem nenašel vhodného kandidáta na roli manžela.

Pozdní těhotenství. Jak starý mohu porodit?

2. března 2020, 16:20 [Argumenty týdne]

Pro většinu populace naší země jsou děti časným darem osudu. RT kanál zjistil, že v průměru se v plné a šťastné rodině objeví dítě ve věku 26 let. Když před 20 lety ženy raději porodily 19–21 let. Ti, kteří zůstali až do těchto let, se velmi obávali o svůj osobní život. Statistiky ruských žen při porodu nyní ukazují, že vzhledem k ambicím v kariéře vzhled dětí pomalu odkládají. Totéž se děje v evropských zemích, kde je 30-35 let považován za normální věk pro vytvoření rodiny.

Pokud však některé dívky učiní toto rozhodnutí vědomě, pak 10% ruských žen má problémy s těhotenstvím v jejich mladých letech. Některé páry se rozvinou kvůli neplodnosti obou partnerů, někdo bere děti z dětských domovů. A jsou tu šťastlivci, kterým čáp letí po 35-40 letech. Dnes o nich mluvíme. Pokud tedy hledáte odpověď na otázku: „Do jakého věku může žena porodit?“ - Gratuluji, našli jste ho.

 • Výhody a nevýhody: jak starý je pozdě porodit?
 • Když je pozdě porodit?
 • Jak mohu otěhotnět??
 • Jak starý mohu porodit?
 • Jak staré je bezpečné porodit??

Neuvěřitelný příběh indické ženy v práci:

Omkari Panwar - to je jméno nejstarší ženy na světě z Indie. Její příběh je překvapivý a je další diskusí pro mladé matky. Po celý ženský život se rodily pouze dívky. Omkari snil o dědici, ale byla stále menší a menší šance a čas. Ve věku 70 let se Panvar rozhodl podstoupit postup IVF. Otázka „jak dlouho můžeš porodit“ - nezajímala ji. Lékaři varovali, že je to velké riziko pro život ne mladé indické ženy, ale dokázala na tom trvat sama. Navíc utratila své poslední peníze, prodala býka, přistála a vzala si půjčku. O několik týdnů později gynekologové potvrdili, že embrya jsou v děloze a jsou těhotná. Po 8 měsících se narodily dvě děti. Chlapec a děvče. Omkari Panvar se tak stal nejstarší matkou a dostal se do Guinessovy knihy rekordů.

Do jaké míry je to účelné a správné, ví jen ona. Hodnocení takového činu negativně není nějak moc dobré, říci, že je správné, je nějak špatné... Indická žena v každém případě dala světu dva nové lidi. Hlavní věc je, že jejich osud bude úspěšný, protože matka není daleko od mladého člověka a život se bude muset učit bez ní.

V jakém věku porodit dítě, všechny klady a zápory

Ženy, které porodily po 35 letech, se nazývají „věkové primipary“. Nicméně porod po 40 letech je do standardů zahrnut a nikdo neodsuzuje taková rozhodnutí. Pouze lékaři mohou varovat před vážným nebezpečím, obtížemi na cestě „pozdní matky“. Jak jsme psali dříve, trend pozdního narození přišel z Evropy a Ameriky. Ženy evropských a amerických států věří, že zpočátku musí být jejich povinností realizovány v životě. Plně se učte, budujte úspěšnou kariéru, užívejte si okamžiky mládí a pak se připravte na prvorozené. Pokud z těchto důvodů porod zpoždění, pak je vše super.

Ale na mince je obrácená strana. V Rusku je stále více a více nemocných žen, které nemohou v té době otěhotnět nebo porodit vůbec. Zbývá doufat v drahou moderní reprodukční technologii. A jak víte, nejsou levné.

Bohužel nemůžeme pomoci ženám, které mají problémy s reprodukcí, s radou. Ale pro maminky-kariéru, web „Argumenty týdne“ našel všechny klady a zápory pozdního těhotenství.

+-
1. Psychologové prokázali, že na psychologické úrovni je žena připravena porodit blíž než 30 let. Ve věku 30–35 let vnímá své „těhotné postavení“ pozitivněji. Neztrácí se, pokouší se sledovat fyzický stav. Přenáší a vychovává dítě klidně a dává mu více času než mladé matky.
2. Kolik času porodu omladit? Po 35! Říkají, že se jedná o běžný mýtus, ale vůbec ne. Během těhotenství ženy produkují hodně hormonu estrogen. Tónuje svalovou tkáň, posiluje kosti a minimalizuje riziko hypertenze. Vraťme se znovu k psychologickému pozadí žen. Po porodu ve věku 35–40 let se cítí mladší, protože jsou to mladé matky a ne 40leté babičky.
3. Existuje mnoho vnitřních fyziologických a chemických pozitivních změn. U pozdějších matek se úroveň stresu snižuje, menstruace může procházet snadněji, menopauza přichází později. Snižuje hladinu cholesterolu a mrtvici..
1. Je obtížné otěhotnět. Lékaři, vědci vždy varují, že otěhotnění po 35 letech je stále obtížnější. Schopnost rodit děti klesá. S Downovým syndromem se také může narodit dítě pozdní matky. Procento ukazuje: Riziko porodu dítěte u pozdních matek je 9krát větší.
2. Mohou se vyskytnout zdravotní problémy. Zejména se jedná o cukrovku, vysoký krevní tlak. Takové překážky se vyskytují u 6% žen v pozdním věku. Ale nejčastěji je těhotenství úspěšné a bez komplikací. Komplikace jsou spojeny s nedostatečnou produkcí hormonů ve věku 40 let. Pokud tedy porodíte a máte již méně než 40 let, nezapomeňte projít lékařskou konzultací a předat všechny reprodukční hormony k analýze.
3. Starší ženy chytají otodnyaki z porodu o něco déle než mladé ženy. Mohou se objevit genitální infekce, krvácení. Mateřské mléko je produkováno horší a děti jsou převáděny na umělou výživu.

Pro mnohé existuje neutrální prohlášení. Při těhotenství souvisejícím s věkem se nejčastěji provádí císařský řez, protože vnitřní ženské tkáně již nejsou elastické. Ale budoucí matka se rozhodne, zda je plus nebo mínus... „Ale neublíží to“ - jak říkají gynekologové.

Do jakého věku může žena porodit?

Sergei Vasiliev, hlavní lékař druhé porodnice v Minsku, tvrdí, že musíte porodit do 35 let. Po 35 letech je žena zarostlá různými fyziologickými chorobami, které mohou u dítěte způsobit Downův syndrom. Optimální roky jsou podle gynekologa 25–28 let.

Otěhotněte a jak starý můžete porodit své první dítě?

Není to ani tak problém v ženském věku, ale v nemocech, které po 40 letech dostane. To může být prudký nárůst hmotnosti, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění. Vše ovlivní zdraví budoucího dítěte. Těmto rizikům jsou však vystaveny i mladé matky.

Až do věku, kdy není příliš pozdě porodit - až 35 let, existuje pravděpodobnost komplikací stavu matky a plodu. Lékaři však udělují ústupky a pomáhají rodit ve věku 45–50 let. Pravděpodobnost otěhotnění sama o sobě je 15%, nejčastěji se uchýlili k IVF postupu a používají dárcovskou buňku.

Samotný proces těhotenství pozdních matek, je vhodné začít ve věku 34-36 let. Tělo ženy je stále mladé a může pracovat pro dva. Netvrdíme, že po 35 letech budete dokonale připraveni psychologicky a sociálně, ale fyziologie vyžaduje vzhled dítěte, takže se nemusíte bát - až 26 let. Pokud existuje příležitost a touha porodit 30 - udělejte to všemi prostředky.

Jak stará je žena, která porodí děti?

Jak ukazuje příběh 70leté indické ženy, žena může rodit až do samého konce. Ale věc je jiná. Všechno závisí na kvalitě těhotenství, jeho toleranci a co je nejdůležitější, na schopnosti otěhotnět pomocí osobních reprodukčních funkcí a ne na použití nákladné léčby.

Americký sociolog John Mirowski věří, že ideální věk pro porod je 29 let. Až do věku 29 let bude žena schopna absolvovat, vybudovat si kariéru, najít svou sociální čtvrť a zkontrolovat svůj vztah s manželem pomocí času. Nastávající matky nad 30 let mají stabilní finanční situaci, mají životní zkušenosti a úmyslně přistoupí k výchově dítěte.

Gynekologové také podporují tento názor, protože až do věku 30 let ženské tělo pluhy není o nic horší než ve 20. roce. Ale před pozdním těhotenstvím doporučujeme posílit jejich fyzickou kondici a teprve poté - oplodnit požadované dítě.

Jak může žena porodit, závisí na tom, jak žije a jaké má zvyky. Pokud se dívka dokázala utvořit a chtít dítě ve 22 letech, tak proč ne? A pokud se to stalo na 35-40 - prosím! Stačí projít zkouškou a získat doporučení gynekologa a poté tomuto světu dát nový šťastný život.

Podpořte nás - jediný zdroj rozumu v této těžké době

Ideální věk ženy při porodu

Asi před 30 lety se stále věřilo, že pokud dívka ihned po svatbě neotěhotní, pak je zde něco špatně a porod po 25 je velmi pozdě. Nyní těhotná žena nikoho nepřekvapuje ani po 40 letech. Moderní dívky chtějí žít pro sebe, bezstarostně, ušetřit nějaký kapitál, někdo kupuje byt, auto.

Každý si samozřejmě může svůj život řídit podle svého přání, pouze lékaři a psychologové na toto téma mají své vlastní názory a argumenty.

Z pohledu úřední medicíny

Lékaři, na rozdíl od psychologů, mají vlastní názory na optimální věk při porodu. Ženské tělo začíná kvést od 19 let, je zcela připraveno k těhotenství:

 • formování vnitřních pohlavních orgánů je úspěšně dokončeno;
 • vaječníky udržují normální hladinu hormonů;
 • svaly vagíny dosáhly požadované pevnosti a pružnosti;
 • pánevní kosti jsou dostatečně pohyblivé, což je důležité při porodu;
 • břišní tisk je silný a může pomoci při pokusech;
 • dívka dosud nemá chronická onemocnění;
 • během porodu v zásadě neexistují mezery a komplikace;
 • mladé ženy se zotavují rychleji.

Mnoho gynekologů doporučuje porod až 30 let. Čím je žena starší, tím je menší pravděpodobnost, že otěhotní. Kromě:

 • často takové ženy v práci nedodržují datum splatnosti;
 • může být komplikované těhotenství;
 • u žen starších 30 let je pravděpodobnost komplikací o 20% vyšší.

Další důležitá nuance: v tomto věku se zvyšuje riziko porodu s patologickým nebo vrozeným onemocněním.

Co říkají sociologové

Po průzkumu žen s vysokoškolským vzděláním ve věku 29–34 let bylo zjištěno, že téměř všichni respondenti uváděli na prvním místě kariéru a materiální pohodu.

Nemůžete se hádat s fakty

Fyziologie

S příchodem menstruace může již dojít k těhotenství, ale samotné tělo v tomto věku ještě není na takovou zátěž připraveno. Existuje riziko komplikací v ledvinách a srdci, přirozený porod nemusí být možný kvůli nesprávné divergenci pánevních markýz.

Plný vývoj končí ve věku 18 let. Ale po 25 letech věku tělo začíná stárnout. Hladina progesteronu je snížena. Naopak, testosteron se zvětšuje, a to je riziko, že dítě nebude informovat.

Celkem - fyziologové 20-25 let.

Psychologie

Porod vyžaduje změnu v jejich obvyklém životě pro blaho dítěte. Mnoho dívek, které se rozhodnou porodit, na to nejsou psychologicky připravené. Později to může vést k nechuti k vašemu vlastnímu dítěti, nárokovat si ho nebo vyústit v depresi mladé matky a špatné vztahy v rodině.

Rodiče se můžete stát pouze získáním potřebné sociální zkušenosti a absolvováním (nejlépe) testu ochoty.

Celkem - 24–27 let.

Sociologie

Malý muž potřebuje nejen péči a lásku své matky, ale také oblečení, léky, plenky, hračky a mnoho dalšího. V dnešní době to všechno není tak levné.

Nejprve je proto důležité rozhodnout o trvalém zaměstnání a získat důvěryhodnost, aby byla zajištěna spolehlivá finanční podpora pro péči o malého člena rodiny..

Celkem - 25–28 let.

O časném těhotenství

Důrazně se nedoporučuje otěhotnět a porodit před 16-18 lety. Dívka tohoto věku dosud nedosáhla plného fyzického vývoje. Tvorba placenty plodu vyžaduje hormony progesteron a estrogen, které v mladém těle nestačí. Možné komplikace, slzy, krvácení z dělohy.

Budoucí táta nemůže rodinu finančně podporovat, což způsobuje zážitky těhotné dívky, rozrušení jejího nervového systému a deprese.

Ze strany psychologů existuje kategorický zákaz, protože dívka nemá morální připravenost na obtížný život a mateřské povinnosti.

Těhotná ve věku 30-40 let se svým prvním dítětem

Ženy tohoto věku jsou docela zodpovědné, připravují se na nadcházející mateřství vědomě a zamyšleně. Navštěvují třídy na prenatální klinice, pečlivě sledují své zdraví a režim. Kromě toho se připravovali finančně a mají důvěru ve svou prosperující budoucnost..

Snížení hladiny estrogenového hormonu po 30 letech však může snížit pravděpodobnost početí nebo způsobit komplikace během těhotenství. Tento stav je doprovázen edémem, snížením tlaku, přítomností bílkovin v moči, což může vést k předčasnému porodu nebo smrti nenarozeného dítěte..

Kromě toho se tkáně, které se stávají méně elastickými, mohou roztrhat, bude to vyžadovat pomocné, neškodné, porodnické operace. Může předčasně začít oddělit placentu, opustit vodu brzy, nedostatečnou sílu při porodu, krvácení z dělohy, hypoxii mozku dítěte.

Dítě narozené matce po 30 letech má často tělesné a duševní postižení a matka je vystavena riziku rozvoje rakoviny prsu nebo cukrovky.

Je nebezpečné porodit po 40 letech

Lékaři obvykle takováto narození vítají, ale není jich tolik - pouze 50% žen je schopno otěhotnět a potraty jsou častější. Stejná rizika a komplikace přetrvávají i po 30. roce věku..

Narodily se většinou zdravé děti, ale pravděpodobnost vrozených patologií je vysoká. Dítě může být také narozeno s Downovým syndromem. Ale onkologie pánevních orgánů tyto ženy onemocní méně často. Kromě toho žijí déle..

Psychologové se zase obávají, že by věková matka byla příliš patronizována a rozmazlovala dítě, čímž by ho zbavila nezávislosti.

Jak staré jsou těhotné v různých zemích?

Statistici zjistili, že nyní ženy rodí poprvé o 4 až 5 let později, než tomu bylo před 20 lety, tedy častěji po 25 letech. To je patrné zejména v evropských zemích:

 • Bulharské a rumunské dívky - ve věku 25–26,
 • Španělsky a italsky - ve 30-31,
 • Rusové - ve 26-27.

Průměrný věk je celkem 20 až 26–27 let. Hlavní věc je, že všechny plánované děti se rodí do věku 30-34 let.

Pros první narození v 34 pro mámu

 1. Žena je v dobrém zdravotním stavu, protože vědomě podstupuje lékařská vyšetření a v průběhu svých chronických onemocnění.
 2. Tělo je omlazením uvolňováním hormonů.
 3. Z psychologického hlediska má žena tohoto věku stabilní psychiku, již vytvořený vztah se svým partnerem a spolehlivé znalosti pro správnou výchovu dítěte..

Všichni vědci mají odlišné názory na optimální věk pro první narození. Každý však souhlasí s tím, že by dívka měla zrát nejen fyzicky, ale také psychicky. Musí dokončit své vzdělání, získat specialitu, získat pracovní zkušenosti a nesmí být finančně závislá na nikém..

Ale obecně má každá žena právo zvolit si, kdy ji porodí. Hlavní věc je vzít v úvahu všechna rizika a pokusit se, aby dítě vyrostlo zdravé, šťastné a milované mámou a tátou..

Věda

Lék

Ideální věk pro porod

Vědci zjistili, v jakém věku je nejlepší porodit

Pokud se žena chce v budoucnu stát matkou tří dětí, měla by porodit své první dítě ve věku nejvýše 23 let, zjistili vědci. O ideálním věku při porodu ao tom, jak mateřské mléko ovlivňuje schopnost dítěte vnímat emoce, říká oddělení vědy "Gazeta.Ru".

V posledních několika desetiletích se věk, ve kterém se ženy poprvé staly matkami, neustále zvyšuje. Tento trend se týká především ekonomicky vyspělých zemí: podle zprávy Statistické služby Evropské unie (Eurostat), zveřejněné v roce 2015,

Více informací:

Žena porodila syna díky ovariální tkáni odebrané z ní v dětství

v roce 2013 porodilo své první dítě ve věku 20 až 29 let 51,2% žen žijících v zemích EU a 40,6% porodilo 30 až 39 let. Průměrný věk narození prvního dítěte je navíc 28,7 let.

Nejprve se první dítě narodí v Bulharsku (v průměru - 25,7 let), Rumunsku (25,8 let), Lotyšsku (26,1 let), Estonsku (26,5 let), Polsku a Litvě (26,7 let). ) a Slovensko (26,9 let). Později se všechny matky staly v Řecku (29,9 let), Lucembursku (30,0 let), Španělsku (30,4 let) a Itálii (30,6 let). V těchto zemích největší počet žen porodilo své první dítě po 40 letech. V Rusku také roste věk narození prvního dítěte, ale dosud nepřekročil třicetiletý práh, což je v současné době 27,2 roku (pro srovnání, v roce 1980 to bylo 23 let). Mezitím se lékaři nebaví opakovat: s věkem kvalita a množství vajec, které ženské tělo produkuje, neustále klesá. Tempo tohoto procesu je čistě individuální, ale v průměru začíná na 30.

Skupina vědců z univerzity. Erasmus z Rotterdamu analyzoval údaje o těhotenství a porodu více než 58 tisíc žen. Časové období, které pokrývá údaje, trvá 300 let - do sedmdesátých let. Jak uvedli autoři v rozhovoru s vědeckým portálem New Scientist, někteří vědci „obviňovali“ studovaný materiál z toho, že je již zastaralý a neodráží současnou situaci. Dick Hubbema, jeden z autorů článku, však uvádí: „Potřebovali jsme informace o těch generacích, které chtěly mít maximální možný počet dětí a nepoužívaly antikoncepci.“ V důsledku práce se vědcům podařilo sestavit tzv. Kalkulačku plodnosti - tabulku, která ukazuje, v jakém věku se ženě doporučuje porodit své první a následující dítě, pokud se chce stát matkou jednoho, dvou nebo tří dětí.

V průběhu práce vědci obdrželi následující údaje:

Více informací:

Malé ženy riskují předčasný porod

chce-li žena porodit tři děti, musí porodit své první dítě nejpozději 23 let, pokud se chce stát matkou dvou dětí, měla by začít nejpozději 27 let a první a jediné dítě se může narodit ve 32 letech.

Ve všech výše uvedených případech bude pravděpodobnost úspěšného vývoje situace a narození všech plánovaných dětí více než 90%.

Až 75% šancí na příznivý výsledek se sníží, pokud žena začne porodit děti ve věku 31 let (pokud chcete mít tři), 34 let a 37 let pro dvě a jedno dítě. Při odložení těhotenství na 35, 38 a 41 let se pravděpodobnost šťastného mateřství ještě sníží - až o 50%.

Jak ukazují výpočty odborníků, pokud se žena lékařsky porodí pomocí oplodnění in vitro (vědecké oddělení hovořilo o úskalích tohoto postupu před několika měsíci), má více času na přemýšlení. Chcete-li porodit tři děti s více než 90 procentní šancí na úspěch, můžete začít ve věku 28 let, dvojčata ve věku 31 let a s jedním dítětem můžete čekat až 35 let.

Pokud se nebojíte 75% pravděpodobnosti úspěchu, pak se věková úroveň zvýší na 33, 35 a 39 let..

Pokud je dáma připravena využít šanci a pokusit se vydržet dítě počaté s pomocí IVF s 50% pravděpodobností pozitivního výsledku, můžete začít ve věku 36, 39 a 42 let..

Více informací:

Proč mohou kojící matky pít alkohol?

Alan Pacy, účastník výzkumu a profesor na University of Sheffield, komentuje: „Každý si myslí, že můžete počkat s narozením dětí, náš výzkum ukazuje, že je to nemožné. Náš stůl by měl být vytištěn a zavěšen na stěnách na klinikách. "Musíme se zaměřit na informování studentů a studentů středních škol, aby mohli začít plánovat svůj život předem." Kromě toho se vědci zaměřují na následující skutečnost: média často uvádějí, že se určitá zpěvačka nebo herečka stala matkou ve velmi malém věku, a to i prostřednictvím IVF. Podle vědců se tato informace v žádném případě nemůže řídit, protože si myslí, že „pokud by to dokázala, i já.“ Španělská vědkyně Marta Devesa říká, že nevíme, kolik neúspěšných pokusů o IVF tyto ženy prošly a jakou léčbu potřebovaly k tomu, aby těhotenství proběhlo bez komplikací.

Ale pro ženy, které se již staly matkou, byl ještě jeden důvod, proč nezanedbávat rady lékařů a krmit dítě mateřským mlékem. V posledním čísle PNAS byl publikován článek o otevření výzkumného týmu pod vedením Kathleen Krol a Tobiase Grossmanna z Institutu pro výzkum mozku společnosti Max Planck. Vědci zjistili:

jak malé děti reagují na emoce lidí kolem nich, záleží na dvou faktorech - zda mají specifickou variaci genu CD38 a délku kojení.

Výsledky experimentu, kterého se zúčastnilo 98 sedmiměsíčních dětí a jejich matek, ukázaly: děti, které v prvních měsících života jedly mateřské mléko, upřednostňovaly pohled na tváře, které ukazovaly šťastné emoce, a projevily menší zájem o zlé nebo smutné fyziognomie. Mateřské mléko dokázalo vyrovnat výsledky speciální variace genu CD38, která snižuje hladinu hormonu oxytocinu v těle dítěte. V důsledku toho nevidí rozdíl mezi šťastnými, smutnými nebo rozzlobenými tvářemi a dívá se na ně stejně dlouho. Díky stejné verzi CD38 je dítě náchylné k autismu. Autoři práce ujišťují: dokázali prokázat, že mateřské mléko zvyšuje hladinu oxytocinu natolik, že se dokáže vyrovnat s genetickou predispozicí ke špatné schopnosti rozpoznat emoce a autismus..

Je příliš pozdě na porod? Věkové hranice mateřství

Neexistují žádné přísné hranice určující, jak dlouho může žena porodit. Není vždy možné otěhotnět ve správný čas, protože mnoho párů má problémy s otěhotněním. Někdy nastává neplánované těhotenství v pozdním věku.

Optimální věk při porodu

Nikdo se nemůže rozhodnout, v jakém věku je lepší porodit, s výjimkou samotných budoucích rodičů. Při plánování těhotenství bere pár v úvahu mnoho nuancí:

 • stav;
 • materiální stav;
 • morální připravenost;

Některé ženy jsou přesvědčeny, že je nutné porodit dítě do 25 let. Jiní považují tento věk za mladý a nejsou připraveni stát se matkami ve věku 30–35 let. Dívka, která dosáhla věku 18 let, se může sama rozhodnout, kdy porodí své první dítě a kolik dětí v zásadě. Lékaři nazývají optimální věk při porodu od 20 do 35 let. V této době fungují reprodukční orgány ženy v plné síle, hormonální pozadí zajišťuje bezpečné těhotenství a fyzické schopnosti vám umožňují vychovat a postavit své děti na nohy.

Věk 35 let a starší se nepovažuje za kritický pro narození potomstva. Ale gynekologové varují, že se každý rok zvyšuje riziko nepříznivých účinků.

Ve 30, je-li toto první těhotenství, se žena dlouho nazývala „stará primogenní“. Nyní tento termín odmítli. Ale to nás nutí přemýšlet: dělají se zdroje reprodukčního zdraví v průběhu času opravdu roztavit a je lepší úplně opustit těhotenství.

První dítě

Předpokládá se, že je lepší otěhotnět a porodit první dítě do 25 let. V 21. století jsou ženy vůči tomuto pravidlu skeptické. Někteří se pokoušejí rychle oženit po maturitě a mít děti, zatímco jiní vytrvale odkládají těhotenství na později.

Lékaři věří, že je nejlepší porodit ve věku 21-28 let. Předpokládá se, že čím mladší nastávající matka, tím méně má chronická onemocnění a rizika. Těhotenství do 18 let je však také nežádoucí. V tomto věku má mnoho dívek hormonální poruchy, které nevyhnutelně způsobí těhotenské komplikace. Kromě toho jsou adolescenti do 18 let považováni za neúspěšné jedince. Nejsou připraveni mentálně a materiálně být rodiči.

V posledních letech se častěji vyskytují ženy, které rodí své prvorozené po 29 letech. V tomto věku není nic kritického. Gynekologové však varují, že pokud ve věku 30 let nejsou žádné děti, neměli byste to zdržovat.

Druhé dítě

Po pozdním narození druhého dítěte, a nikoli prvorozeného, ​​jsou porodníci uvolněnější. Pokud je v rodině plánována jiná koncepce, je žádoucí, aby k ní došlo před 35 lety. V průběhu času klesá kvalita ženy a počet vajec, což může vést k potížím při plánování a problémům během těhotenství. Riziko genetických abnormalit, jako je Downův syndrom, roste. U 20leté ženy se riziko Downova syndromu odhaduje na 1 z 1500. U 42leté ženy je to 1 z 52.

Třetí, čtvrté dítě

Světová zdravotnická organizace považuje věk 49 let za reprodukční. Po 40 letech však má mnoho žen potíže s plánováním. Gynekologové nemají právo zakázat těhotenství ženy, pokud na to neexistují žádné lékařské kontraindikace. Ukázalo se, že nejméně 60 let můžete porodit, pokud to zdravotní stav umožňuje.

Lékaři považují věk do 40 let, nejlépe do 35 let, za optimální pro narození třetího a čtvrtého dítěte. Aby se tělo zotavilo z předchozích narození, trvá to asi 2-3 roky. Je logické, že s výskytem prvorozených u 35 žen bude obtížné mít čas porodit čtvrtou o 40 let.

Jak mohu otěhotnět?

Podle WHO začíná dětský věk ženy v 15 letech a končí v 49 letech. Ve skutečnosti je všechno jiné. Trvání plodného období může ovlivnit mnoho faktorů..

Běžné příčiny snižování porodního věku jsou: nesprávný životní styl, onemocnění vnitřních orgánů, ekologie. Jak může žena otěhotnět, závisí na stavu genitálií. Chirurgické zásahy do vaječníků, četné stimulace vedou k vyčerpání gonád a ke snížení počtu vajec.

Pojetí přirozeným způsobem je možné, stejně jako nastane ovulace. U některých žen se menopauza může objevit již po 30 letech, zatímco jiné zůstávají po 50 letech plodné.

Pokud si přejete, můžete porodit dítě i během menopauzy. Technologie asistované reprodukce umožňují umělé oplodnění pomocí vlastních zmrazených nebo dárcovských buněk. Avšak gynekologové se vždy nezavazují dělat IVF po 40 letech, jak končí reprodukční věk, a je více pravděpodobné, že protokol selže.

Rysy a rizika pozdního narození

Nemůžete s jistotou říci, jak můžete rodit. V průběhu let se zvyšuje riziko, že dítě bude mít různé odchylky. Zároveň mladé dívky nejsou bezpečné před vývojem vrozených nemocí u dětí. Dívka mladší 30 let, která má špatné návyky před a během těhotenství, má více rizik než zdravá žena po 40 letech.

Rizika pozdního narození:

 • formování genetických abnormalit ve stadiu početí v důsledku snížení kvality vajec;
 • pravděpodobnost vzniku komplikací v raných stádiích způsobených hormonálním deficitem;
 • pravděpodobnost potratu v 1. a 2. trimestru se zvyšuje o 20% ve srovnání s 20letými dívkami;
 • k porušení uteroplacentálního krevního toku a k předčasnému oddělení placenty dochází v důsledku cévních onemocnění;
 • chronické patologie mohou nepříznivě ovlivnit těhotenství a výrazně zhoršit stav těhotné ženy;
 • komplikace při porodu se objevují v důsledku nedostatečné kontraktilní aktivity dělohy, cervikálních patologií a snížení elasticity epiteliálních tkání.

Při plánování pozdního těhotenství se doporučuje:

 • držet se zdravé výživy;
 • odmítnout špatné návyky;
 • užívejte vitamíny a léky předepsané lékařem;
 • pozorováno gynekologem;
 • testovány na infekce a vylučují nebezpečné choroby.

Více než 35 let

Žena může porodit zdravé dítě i po 35 letech. Tento věk je považován za hraniční období, kdy porodníci-gynekologové důrazně doporučují porod prvorozených. To neznamená, že po 35 letech bude mít dítě nevyhnutelně vrozené patologie nebo vývojové abnormality a těhotenství bude pokračovat s komplikacemi. Riziko je však mnohem vyšší.

Více než 40 let

Většina žen a mužů volá 40 let a odpovídá na otázku, kolik let můžete otěhotnět. Koncepce, která později poklesla, se stává spíše výjimkou než pravidlem. Po 40 letech má žena anovulační cykly nejméně 2-3krát ročně. Tím se snižuje šance na těhotenství, ale nelze zcela vyloučit početí..

Více než 45 let

Těhotenství můžete otěhotnět po 45 letech. Jak bude těhotenství pokračovat, závisí na stavu vaječníků a celkových zdravotních ukazatelích ženy. Porod v tomto věku se často provádí pomocí císařského řezu. Žena, která rodí, by měla vědět, že doba zotavení pro ni bude delší než u 20leté dívky a pravděpodobnost vzniku komplikací je mnohem vyšší..

Ruské hvězdy, které porodily ve věku 40 let+

Mnoho celebrit se stalo matkami po 40 letech, a to nezastínilo jejich životy. Někteří museli dělat IVF. Zmrazením svých sexuálních buněk mohou veřejné osobnosti vybudovat kariéru a porodit děti ve správný čas pro ně. Hlavním důvodem odložení těhotenství hvězd je smlouva. Ženy tedy přesně vědí, kdy budou mít čas na narození potomstva.

Populární ruské celebrity, které porodily po 40 letech:

 • balerína Ilze Liepa se stala matkou ve 46 letech;
 • herečka Olga Cabo se rozhodla porodit ve 44 letech;
 • Lidová umělkyně Olga Drozdová otěhotněla ve 41 letech;
 • zpěvačka Kristina Orbakaite se znovu stala matkou ve 41 letech;
 • Televizní moderátorka Marina Mogilevskaya porodila 41;
 • herečka Svetlana Permyakova porodila ve 40 letech.

Můžete najít mnoho veřejných důkazů, že 40 let není v zahraničí kritické, poté žena ztrácí příležitost stát se matkou zdravého dítěte.

Statistiky v Rusku a ve světě

Každoročně se rodící věk ženy zvyšuje a statistiky v Rusku naznačují možnost početí i po menopauze. Nastávající matky stále více pečlivě volí čas na dítě. V Rusku se za optimální věk porodu dětí považuje 21 až 28 let.

Rosstat potvrzuje, že ve srovnání s rokem 1990 se věk, ve kterém ženy poprvé otěhotnily, zvýšil o 5 let. Dříve byl vrchol plodnosti mezi Rusy 21 let a nyní se rodí dívky ve věku 26 let. Podle statistik se rozdíl mezi prvním a druhým dítětem v rodině zdvojnásobil..

Ženy si více uvědomují plánování těhotenství. Pokud se musíte stát matkou pozdě, mnoho lidí dává přednost přípravě genetického materiálu předem. Tento krok je považován za správný a odůvodněný, protože zmrazení neovlivňuje kvalitu vajec, v kryochomeru nezraje. Odpověď na otázku, jak rodí staré ženy, nemůže být jednoznačná. U průměrné ženy se menopauza vyskytuje za 50–52 let. I poté však může dojít k neočekávanému početí..

Články O Neplodnosti