Hlavní Bolest

Vitamíny pro kojící matky: co vzít, recenze

Vitamíny pro kojící matky se po porodu často stávají nezbytností. Tělo ženy, která porodila, vyžaduje další výživu živinami. Je však také nutné vzít v úvahu zájmy dítěte, vitamíny by neměly poškodit dítě.

Mohu pít vitamíny pro HB

Po těhotenství a porodu ženské tělo potřebuje výživné látky. Mladé matky často trpí nedostatkem vitamínů, což může mimo jiné ovlivnit kvalitu mateřského mléka a zdraví dítěte. Pití vitamínů pro kojící matku po porodu je tedy nejen možné, ale také do jisté míry nezbytné. Žena i dítě je potřebují.

K používání doplňků je však třeba přistupovat kompetentně a pečlivě. Lékaři nedoporučují dlouhodobě nekontrolovatelně pít vitamínové komplexy. V tomto případě může dojít k hypervitaminóze a je stejně nebezpečná jako nedostatek cenných látek. Nejlepší je používat doplňkové doplňky na radu lékaře, v případě skutečných indikací nebo v případě špatné stravy.

Při správném používání vitamínů pro hepatitidu B jsou schopni:

 • zlepšit imunitu a chránit ženu před nachlazením;
 • normalizovat fungování metabolického systému a trávení u mladé matky;
 • eliminovat stres a nervové napětí u ženy, normalizovat spánek;
 • zlepšit kvalitu mateřského mléka;
 • posílit ženský kosterní systém, její nehty a zuby.

Kojící doplňky by měly být vybírány podle toho, které konkrétní živiny tělo nemá..

Indikace pro užívání vitamínů pro HB pro mámu

Některé ženy jedí natolik rozmanitě, aby z běžné stravy získaly všechny potřebné prvky. Ale častěji vitamíny při kojení mladé matky stále nestačí. Doporučujeme věnovat zvláštní pozornost užívání komplexů multivitaminu v několika situacích:

 1. S hubenou a omezenou stravou. Pokud žena konzumuje celkem nejvýše 2 000 kalorií denně, může mít nedostatek vitamínů. Takové množství živin může stačit pro jednu osobu, nicméně žena během laktace živí nejen sebe, ale i dítě. S nuceným nebo úmyslným deficitem kalorií vstupuje většina prospěšných látek do těla dítěte, ale mladá matka začíná trpět anémií.
 2. Na podzim a v zimě. V létě je nejjednodušší získat živiny z jídla, ale v chladném období se tradičně sníží objem ovoce, zeleniny a bylin na stole. Kromě toho se stává mnohem méně slunečního světla, a proto se snižuje produkce vitamínu D..
 3. S vegetariánskou stravou matky. Mnoho žen se snaží dodržovat své výživové zásady i po porodu a nespotřebovávají živočišné bílkoviny. Během laktace to často vede ke špatnému zdraví, protože tělo začíná mít akutní nedostatek určitých prvků.

Zvláštní pozornost věnovaná vitamínům po porodu během kojení se doporučuje u příznaků, jako jsou:

 • zubní kaz a ztráta vlasů;
 • zvýšená suchost epidermis a křehkých nehtů;
 • únava a slabost;
 • apatie a sklon k depresi.

Všechny tyto příznaky naznačují akutní nedostatek živin v těle ženy.

Jaké vitamíny mohu pít při kojení

Během období kojení potřebuje tělo kojící matky všechny základní vitaminy různých skupin. Některým z nich by však měla být věnována zvláštní pozornost:

 • vitaminy podskupiny B jsou odpovědné za stav kůže, vlasů a nehtů, jakož i za trávení a nervový systém;
 • vitamín C, posiluje imunitní systém a pomáhá v boji proti zánětlivým procesům;
 • vitaminy A a E, jsou důležité pro zdravé fungování hormonálního systému a pro ochranu zraku;
 • vitamín D, stejně jako vápník a fosfor, jsou tyto prvky zodpovědné za kosterní systém.

Do stravy je také nutné přidat dostatečné množství zinku, jódu a železa. Minerály jsou potřebné k prevenci anémie u matky, jakož i pro dobrý vývoj nervového systému dítěte a jeho duševních schopností..

Jaké vitamíny pro kojící matky jsou lepší

V lékárnách můžete pro kojící matky zakoupit několik účinných vitamínů. Vitaminy a minerály v nich jsou dokonale vyvážené a jsou vhodné k užívání podle indikací během kojení. Dávky užitečných látek v takových komplexech jsou malé a bezpečné, ale dostačující pro zdravé fungování těla.

Femibion

Tobolky a tablety Femibion ​​obsahují nejdůležitější vitamíny C, E a B, jakož i jód a kyselinu listovou. Použití vitamínového komplexu pomáhá kojícím matkám vyhnout se anémii a chronické únavě, zlepšuje fungování štítné žlázy. Rovněž při užívání léku se zlepšuje stav kůže a vlasů..

Femibion ​​se užívá 1krát denně na plný žaludek a mezi kontraindikacemi jsou uvedeny pouze jednotlivé alergie.

Prenatální forte Vitrum

Lék obsahuje velké množství hodnotných vitamínových složek - A a C, B, E a D3. Složení léku také zahrnuje minerály železo a zinek, hořčík a vápník, prvky selenu a manganu. Užívání drogy zlepšuje vzhled a emoční stav kojící matky, zabraňuje rozvoji anémie a chrání kosterní systém před oslabením.

Užívejte Vitrum Prenatal Forte také 1 tabletu denně ráno. Komplex nelze použít pouze s ledvinami a hypervitaminózou.

Abeceda - zdraví mámy

Vitaminový komplex je vhodný pro použití jak během těhotenství, tak během kojení. Tobolky a tablety obsahují vitamíny A, B, C a E, vitamín D a železo, měď a betakaroten. Užívání vitamínového komplexu pomáhá chránit před anémií a zlepšuje fungování nervového a kardiovaskulárního systému u kojících matek.

Pro kojení musíte používat vitamíny třikrát denně. Tablety v balení jsou různé barvy - ráno užívají oranžovou tabletu, žluté během dne a bílé večer. Abeceda je kontraindikována - zdraví mámy pouze v případě alergií a nadbytku vitamínů v těle, v jiných situacích můžete drogy užívat.

Complimite mami

Vitaminový komplex je navržen speciálně pro kojící matky. Složení tablet zahrnuje vitaminy B, vitaminy A a E, C a D2. Také v tabletách jsou železo, hořčík, zinek, měď a chrom, vápník a mangan, fosfor. Multivitaminový komplex pomáhá obecně zlepšovat pohodu po porodu, předcházet anémii a hormonálním poruchám.

Musíte vzít lék 1 tabletu denně, je povoleno téměř každému. Musíte opustit lék pouze s urolitiázou, přecitlivělostí na složky a v přítomnosti alergií.

Více karet Perinatal

Výrobek obsahuje vitaminy A, C, E a D, jakož i skupinu B, kyselinu listovou, železo a jód, biotin a hořčík. Multi Tabs Perinatal posiluje imunitu kojících matek a kosterního systému, podporuje zdravé vlasy a pokožku, zlepšuje metabolismus, stabilizuje hormonální hladiny.

Užívejte lék 1 tabletu denně, ale nemůžete jej užívat pouze v případě alergií a při hypervitaminóze.

Pravidla pro přijímání vitamínů během kojení

Zvláštní pravidla pro použití vitamínů během kojení jsou podrobně popsána v pokynech pro jednotlivé léky. Ale můžeme si všimnout obecných norem pro použití vitaminových komplexů:

 1. Některé doplňky pro kojící matky je třeba vypít jednou denně, jiné se berou dvakrát nebo třikrát denně. Obvykle musíte pít léky na plný žaludek nebo těsně před jídlem a pít hodně vody s tabletami.
 2. Vitaminové komplexy pro kojící matky jsou určeny k použití do 1 měsíce. Pitné doplňky jsou vždy nemožné, a to i při výrazném nedostatku živin, pokud se v těle hromadí příliš mnoho cenných prvků, dochází k hypervitaminóze.
 3. Kojící matky musí pít doplňky stravy, pouze pokud mají zvláštní indikace - se špatným zdravím, špatnou stravou a v jiných situacích. Pokud užitečné látky přicházejí v plné míře z potravin, pak by se neměly užívat navíc, což povede k předávkování.

Najednou musíte pít pouze jeden komplex vitamínů, aniž byste si vzájemně míchali přípravky. Vitaminové doplňky jsou obvykle navrženy tak, aby zcela pokryly každodenní potřebu určité látky.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Protože nejlepší vitamíny pro kojící matky obsahují pouze nejcennější a nezbytné látky pro tělo, mají jen málo kontraindikací. V některých situacích by měl být doplněk vyřazen. Zejména:

 • s alergiemi na jednu ze složek vitamínového komplexu;
 • s přebytkem jednoho nebo druhého vitamínu v těle kojící matky;
 • s vážnými problémy s ledvinami, močovým měchýřem a játry.

S nadbytkem některých vitamínů v těle může mít lékárnické léky negativní účinky. Například:

 • nadbytek vitamínu D vede k hromadění přebytečných solí vápníku ak poškození krevních cév;
 • zvýšené množství vitamínu A vyvolává kožní vyrážky, nevolnost, poškození zraku a křeče;
 • nadbytek vitamínu C se projevuje při trávení a zvýšené nervové úzkosti.

Příliš mnoho vitamínů A, E a D se nedoporučuje také proto, že se mohou v těle hromadit a způsobit příznaky intoxikace..

Doplňky obsahující jód jsou nejčastěji potřebné pro ženy žijící ve středním pruhu a chladných oblastech. Pokud kojící matka žije u moře nebo konzumuje mnoho produktů obsahujících jód, její tělo nepotřebuje další přísady.

Názor lékařů

Lékaři mají různé názory na to, zda těhotná žena potřebuje vitamíny, nebo zda je možné získat užitečné látky bez dalších přísad. Někteří lékaři se domnívají, že kojící matky potřebují vitamínové komplexy pouze tehdy, pokud ve stravě zjevně není dostatek živin.

Jiní tvrdí, že kojící matky v každém případě postrádají některé prvky, například železo, jejichž hladina je snížena kvůli ztrátě krve během porodu. Lékaři také poznamenávají, že pro udržení imunity a zdravých kloubů žena potřebuje vitamíny C a A a citrusové plody, ve kterých jsou tyto látky obsaženy ve velkých objemech, jsou během kojení kontraindikovány..

Obecně jsou profesionální recenze vitamínů pro kojení pozitivní. Lékaři nezakazují používání multivitaminových komplexů, ale doporučuje se, aby je užívali pouze v případě potřeby a po konzultaci s lékařem..

Závěr

Vitamíny pro kojící matky jsou prezentovány v lékárnách v široké škále. Nepoužívejte je zbytečně, protože to může vést k hypervitaminóze. Ale s nedostatkem hodnotných prvků ve stravě se vitamíny stávají nepostradatelným doplňkem stravy..

Nejlepší vitamíny pro kojící matky

Po narození dítěte jsou rodiče doprovázeni nejen radostí, ale také únavou, nespavostí, ztrátou chuti k jídlu a poškozením kůže. Vitamin-minerální komplexy nasycené užitečnými složkami pomohou zbavit se těchto nepříjemných jevů. Sestavení nejlepších vitamínů pro kojící matky pomůže sestavit hodnocení, které popisuje bezpečné a rychle působící léky.

Vitamíny pro kojící matky, kterou společnost si vybere lépe

Vitamínové minerální přípravky vyrábějí různí výrobci, ale ne všichni si zaslouží pozornost. Společnosti vyvíjející nejlepší vitaminy pro kojící matky:

 • Abeceda je ruská značka produkující vitamínové a minerální komplexy pro dospělé a děti. Každý produkt obsahuje velké množství minerálů, mikro a makro prvků.
 • Pharmstandard - společnost vyrábí komplexy léčiv pro celou rodinu, které nasycují užitečnými látkami, podporují zdraví pokožky. Za rok vytvoří více než 1,7 miliardy balíčků a doručí je do různých měst a zemí..
 • Doppelherz je multivitamínová společnost pro děti a ženy. Fondy jsou předkládány ve formě tobolek a tablet, dodávané do evropských zemí a do všech ruských měst.
 • Vitrum je značka, která spolupracuje s společností Takeda Russia od roku 2017. Zabývá se dodávkou léčiv nejen do ruských měst, ale i do zahraničí. Od roku 2019 je nejlepším výrobcem nabízejícím účinné nástroje..
 • Bayer JSC je německá farmaceutická společnost, která byla založena v roce 1863, od roku 1994 jsou léky dostupné v lékárnách po celém Rusku. Značka vyrábí vitamínové a minerální komplexy s nejužitečnějším a nejpřirozenějším složením.
 • „Ferrosan A / S“ - značka nabízí multivitaminy pro celou rodinu, které jsou nasyceny užitečnými minerály. Léky se vyrábějí v Dánsku a přepravují se po celé Evropě..
 • Oy Verman Ab JSC - společnost se zaměřuje na vitamínové a minerální komplexy pro děti, těhotné ženy a kojící matky. Značka z Finska aktivně dodává finanční prostředky do všech evropských zemí.

Hodnocení vitamínů pro kojící matky

Výběr vitamínů pro kojící matky je široký, ale ne všechny výrobky jsou vysoce kvalitní, naplňují tělo ženy a dítěte nezbytnými živinami. Hodnocení je navrženo tak, aby matky věděly, jaký lék dávají přednost k obnovení poškozených funkcí systému během kojení. TOP-8 byl sestaven na základě výsledků srovnávacích testů, znaleckých posudků a hodnocení zákazníků. Kromě toho byly vzaty v úvahu také další charakteristiky:

 • Struktura;
 • Formulář vydání;
 • Průběh přijímání;
 • Vedlejší efekty;
 • Účinnost;
 • Cena.

Další vlastnosti nám umožnily vytvořit hodnocení, které popisuje léky nejvyšší kvality pro ženy po porodu a kojencích.

Jaké vitamíny si mohou kojící matky vybrat

Jaká je zvýšená potřeba

V prvních měsících života dítěte je mateřské mléko pro něj hlavním (a obvykle jediným) produktem, takže mladá matka by neměla hledat způsoby, jak se vyhnout krmení, protože mléko nemůže nahradit žádná přizpůsobená směs. Kromě toho novorozenec dostává imunoglobuliny, které chrání před infekcemi, vitamíny a minerály.

K udržení zdraví jsou zapotřebí vitamíny pro kojící matky

Tělo matky potřebuje především tyto látky:

 • B vitaminy - nezbytné pro vstřebávání stopových prvků, syntézu hemoglobinu a buněčné dělení, práci nervového systému;
 • kyselina askorbová - podílí se na vstřebávání železa, má antioxidační účinek, posiluje stěny krevních cév, zlepšuje imunitní reakce;
 • retinol - je součástí antioxidačního komplexu, podílí se na ochraně buněčných membrán, zlepšuje stav pokožky, sliznic, je nutné pro udržení soumraku;
 • tokoferol - podílí se na tvorbě a udržování laktace, je nezbytný pro syntézu pohlavních hormonů;
 • kalciferol nebo vitamin D je hlavním účastníkem metabolismu vápníku a fosforu, nezbytného pro normální vstřebávání vápníku, růst kostí, zubů, udržování systému srážení krve.

Pro ženy s kojením jsou důležité také stopové prvky. Spolu s mateřským mlékem by dítě mělo dostávat železo, jód, zinek, hořčík, draslík, vápník. Tyto minerály se podílejí na všech biochemických reakcích v těle, jsou nezbytné pro buněčné dýchání, syntézu hormonů, růst kostí a udržování kardiovaskulárního systému..

Vitamíny a mikroživiny se nacházejí v potravinách, takže je nutné začít zaplňovat deficit změnou stravy. Kojícím matkám se doporučuje zahrnout do stravy více zeleniny, kyselých mléčných výrobků, nízkotučné maso, cereálie. Ale pouze pomocí výživy není možné pokrýt každodenní potřebu vitamínů - k tomu by bylo nutné absorbovat obrovské množství jídla. Proto byly vyvinuty vitaminy, které lze snadno dávkovat..

Komplexní přípravky pro kojící matky

Jaké vitaminy se nejlépe užívají v období po porodu a po stanovení laktace, pouze lékař může rozhodnout. Není možné se zaměřit pouze na počet recenzí jiných žen, gynekolog při předepisování komplexu bude brát v úvahu zdravotní stav, průběh procesu narození a vlastnosti dítěte. Při kojení můžete pít různé druhy vitamínových přípravků, ale jen některé z nich jsou oblíbené..

1. Vitrum komplex, je k dispozici ve dvou formách - Prenatal a Forte. V prvním provedení je zahrnuto velké množství vitamínů a z minerálů pouze železo, zinek a vápník. Vitrum Forte již obsahuje 10 minerálů, obsahuje velké množství železa, což je užitečné pro ženy, které při porodu utrpěly hodně ztráty krve nebo trpí anémií.

2. Elevit Pronatal - dobré, ale drahé vitamíny. Obsahují 12 základních vitamínů a 7 minerálů. Jedna tableta může pokrýt každodenní potřebu biologicky aktivních látek. Obsahuje měď, proto se nedoporučuje pro ženy s Wilsonovou chorobou - Konovalovovou chorobou nebo jinými metabolickými poruchami tohoto mikroelementu.

3. Femibion ​​Natal Kea 2 je poměrně drahý vitaminový komplex. Používá se při kojení k doplnění nedostatku vitamínů a prevenci hypovitaminózy. Kompozice obsahuje kyselinu listovou, která je nezbytná pro některé typy anémie. Jód je pro dítě užitečný, přenáší se na něj mlékem, podílí se na tvorbě hormonů štítné žlázy. Ale v tomto komplexu nejsou žádné další stopové prvky, musíte je zakoupit navíc.

4. Abeceda zdraví mámy. Komplex se separací vitamínů a minerálů podle principu interakce. Různé tablety obsahují železo a vápník, které při vstřebávání konkurují, ale kyselina askorbová pomáhá vápníku a vápník pomáhá vitamínu D. Rozdělují se na různé tablety B6 a B12, protože při současném použití dochází k alergické reakci. Abeceda obsahuje denní normu vitamínů, takže je nemusíte brát navíc.

5. Splňuje mami. Vitaminový komplex z nízké cenové kategorie. Obsahuje základní nezbytné vitamíny a minerály v jedné tobolce, což stačí na den. Některé ženy však tvrdí, že užívání vitamínů nemá žádný účinek..

Při předepisování jakéhokoli komplexu vitamínů by měl lékař věnovat pozornost kontraindikacím, zkontrolovat u mladé matky, zda má dítě alergické reakce, suchou pokožku.

O tom, které vitaminy jsou lepší, rozhodne lékař

Pravidla dávkování a kontraindikace

Při kojení dítěte nestojí za to pít vitamíny samostatně, nejdřív se musíte poradit s lékařem. Mnoho gynekologů doporučuje, aby všechny ženy, které začaly kojit, pravidelně procházely vitamínovou terapií. Nemůžete však pít komplexy neustále. Optimální - průběh 3-4 týdny, následovaný přestávkou na 1-2 týdny.

Při výběru komplexu vitamínů po porodu je třeba dodržovat následující pravidla:

 • ženy žijící na pobřeží nepijí vitamíny s jódem;
 • neberte vitamínové komplexy na alergie na jednu ze složek;
 • nepoužívejte komplexy pro hypervitaminózu;
 • nepoužívejte vitamínové přípravky pro patologii vylučovacího systému, zhoršenou funkci jater.

Správný přístup ke jmenování stopových prvků je po krevních testech na jejich obsah. V tomto případě není možné předávkovat lék. Pokud vyšetření odhalilo nedostatek pouze jedné látky, není nutné pít celý komplex, můžete si koupit samostatně železo, jód nebo jiný stopový prvek.

Nejlepší vitamíny pro kojící ženy jsou ty, které jsou vybírány podle potřeb těla. To lze zjistit krevním testem. Ženy, které se snaží obnovit rovnováhu pouze s jídlem, to nebudou schopny plně dosáhnout. Při hypovitaminóze je výhodnější pít vitamíny v tabletách a doplňovat jejich stravu.

Vitamíny a minerální doplňky pro matky po porodu - vyberte si to nejlepší

Vyčerpané matčino tělo nemá přestávku: nová řada je v řadě - krmení novorozence. K tomu, aby dítě rostlo a vyvíjelo se, je nutné ho dodávat do mateřského mléka užitečnými látkami. Životní systémy žen jsou pod silným stresem; část prostředků byla také utracena během těhotenství, kdy tělo „pracovalo pro dva“. Vyvstává otázka - jak doplnit přísun živin, pokud je strava omezená, protože v prvních měsících kojení je mladé matce zakázáno mnoho produktů, které u dítěte vyvolávají alergii. Pomáhají komplexy vitamínů a minerálních doplňků. V lékárnách je jich mnoho, ale pochopení těch prvních je nepřiměřené. Jakmile je na výběr, musíte to udělat moudře.

Proč potřebujeme vitamíny a minerální doplňky pro kojící matky?

Křehké nehty, ranní chloupky na polštáři, loupání kůže obličeje a rukou - takže kojící matky „zaplatí“, aby jejich milované dítě mělo dostatek látek pro správný vývoj. Nedostatek cenných stopových prvků ohrožuje ženské tělo s rušivějšími důsledky, včetně:

 • hormonální poruchy, kvůli kterým se objevuje nadváha, psychoemocionální stav trpí, vzhled se zhoršuje;
 • anémie;
 • poškození trávení;
 • poruchy jater. Vitamíny pro kojící matky jsou velmi důležité, protože s nedostatkem užitečných prvků je regenerace ženského těla obtížnější a delší

Zvláštností vitamínů je to, že se v těle nehromadí. Pouze vitaminy A, D a B12, jsou-li konzumovány ve správném množství, jsou schopny „zůstat“ v játrech. Proto se nedoporučuje užívat zvýšené dávky prospěšných prvků - hlavní je, že do těla vstupují pravidelně.

Éra vitamínů začala před více než sto lety, když Pole Casimir Funk zavedlo slovo do vědeckého použití a prokázalo účinek látek na tělo. První syntetizovaný vitamin byl získán v roce 1936; nejprve vyrobil syntetické užitečné prvky pro ty, kteří postrádali přirozené - pro ponorky, astronauty.

V současné době farmaceutické společnosti vyrábějí vitamínové komplexy různých složení; každý spotřebitel najde vhodnou nádobu nebo balíček se sadou účinných látek.

Ženy po porodu jsou zvláštní kategorií. Ti, kteří mají od samého počátku děti na umělých směsích, potřebují rychlou obnovu vlastního zdraví, aby měli dostatek síly k péči o potomstvo. Pokud jde o kojící, biologicky aktivní látky jsou vyžadovány jak pro sebe, tak pro kojence, kteří je dostávají s mlékem. Každá látka je odpovědná za své „pracoviště“ a je jich mnoho: jeden organismus je obnoven, druhý je formován.

Tabulka: vitamíny a minerály pro ženy, které porodily

TitulJak to fungujeNorma za den, v mg
Vitamin A
(retinol)
 • zlepšuje pokožku, vlasy,
  zuby, nehty;
 • posiluje kosti;
 • je vitamin růstu a vize;
 • nutné pro matku i dítě.
0,4 - 1,2
Vitamin B2
(riboflavin)
 • normalizuje játra;
 • pomáhá vstřebávat železo.
2.2
Vitamin B6
(pyridoxin)
 • reguluje počet ženských genitálií u matky
  hormony, stejně jako metabolismus;
 • tvoří mozek u kojence (mozek a mícha).
2.2
Vitamin B9
(kyselina listová)
 • zajišťuje růst a vývoj kostního skeletu dítěte;
 • předchází abnormalitám ve vývoji dítěte;
 • máma zachází s anémií.
0,4
Vitamin B12
(kyanokobalamin)
 • příznivě ovlivňuje nervový systém;
 • společně s kyselinou listovou podporuje dělení buněk během vývoje orgánů a tkání u kojence.
0,04
Vitamín C
(askorbický
kyselina)
 • posiluje krevní cévy;
 • posiluje imunitní systém;
 • odstraňuje volné radikály z těla;
 • příznivý účinek na nervový systém.
0,1
Vitamin PP
(kyselina nikotinová)
 • chrání kardiovaskulární systém;
 • urychluje pohyb potravy v gastrointestinálním traktu;
 • snižuje množství cholesterolu v krvi;
 • vytváří hormonální pozadí v těle.
18-23
Vitamin E
(tokoferol)
 • posiluje imunitní systém;
 • syntetizuje laktační hormony;
 • zlepšuje pokožku a vlasy.
patnáct
Vitamín D
(calciferol)
 • reguluje štítnou žlázu;
 • normalizuje nervový systém;
 • posiluje kosti a zuby.
0,01
Žehlička
 • účastní se tvorby červených krvinek;
 • nese kyslík do tkání a orgánů;
 • odstraňuje oxid uhličitý z plic.
25
Hořčík
 • posiluje nervový systém;
 • normalizuje srdeční funkci, krevní tlak;
 • podporuje rozvoj kosterního systému;
 • zásadní pro absorpci vápníku.
450
Fosfor
 • tvoří kostní tkáň;
 • normalizuje funkci močového systému.
1000–1200
Jódzodpovědný za funkci štítné žlázy.0,2
Zinek
 • zajišťuje správnou tvorbu všech orgánů, tkání a kostí v kojeneckém těle;
 • zlepšuje imunitní systém, zabraňuje zánětu.
25

Lékaři říkají o vitamínových přípravcích

Je zvláštní, že lékaři mají různé přístupy k formě, v níž by žena, která porodila, měla dostat komponenty nezbytné pro zdraví. Slavný dětský lékař Yevgeny Komarovsky si je jistý: stačí jíst správně, aby tělo poskytlo celou škálu užitečných látek. A pouze s nedostatkem vitamínu od matky nebo dítěte bude muset navíc koupit vitamín-minerální komplexy. Mezi potravinářskými výrobky je mnoho, které obsahují cenné stopové prvky.

Ostatní lékaři však nejsou tak kategoričtí. Například při porodu žena ztrácí hodně železa: nízká hladina hemoglobinu je jednou z nejčastějších diagnóz u žen v porodu. Abychom nahradili nedostatek stopových prvků, nestačí jen jíst jídlo s jeho obsahem (hovězí maso, játra, vepřové maso).

Imunita, kosti, krevní cévy - to vše se obnovuje pomocí vitamínu C, který je bohatý na citrusové plody. A jsou zakázány v prvních měsících kojení.

Video: Dr. Komarovsky o dalším příjmu vitamínů

Výhody vitamínových komplexů a možné poškození

Vitaminové komplexy mají některé výhody oproti získávání živin s jídlem:

 • některé látky jsou absorbovány pouze v kombinaci s jinými. Je obtížné dosáhnout takové rovnováhy v potravinách a vitamínové komplexy nabízejí optimální sadu cenných prvků;
 • tepelné zpracování produktů „zabíjí“ významnou část živin. A v kapslích a tabletách jsou zcela skladovány;
 • Existuje určitá denní doba, kdy se vitaminy a minerály vstřebávají nejlépe. Není vždy možné kombinovat jídlo s takovými hodinkami;
 • Pro kontrolu množství živin vstupujících do těla musíte hodně počítat. Zabere to čas a pneumatiky.

Proto je nákup vitamínových přípravků pro mnoho matek výhodnější než ideální strava, kterou je velmi obtížné dosáhnout..

Ale než půjdete do lékárny, vyhledejte konzultaci s lékařem: je důležité koupit lék, který dobře pracoval s lékaři. Zjistěte více o dávce, abyste ji nepřeháněli „výhodami pro tělo“. Jinak získejte hypervitaminózu, to je - zjevné poškození.

Důsledky hypervitaminózy:

 • přešel s vitamínem A - očekávejte nevolnost, zhoršení zraku, kožní vyrážky, křeče;
 • zneužitý vitamin D - připravte se na ukládání vápenatých solí na stěnách krevních cév;
 • nekontroloval příjem vitamínu C - došlo ke zvýšené úzkosti, nespavosti, průjmu.

Kromě toho se vitaminy A, D, E mohou akumulovat v tukové tkáni a způsobit intoxikaci..

Kdo by neměl brát vitamínové doplňky

Dokonce i vitaminy mají kontraindikace. Některé nemoci žen diktují potřebu odmítnout přijímat určité prospěšné látky. Například:

 • Vitamin A - vyhněte se ženám s onemocněním žlučových kamenů, chronickou pankreatitidou. Jinak se nemoc zhorší;
 • Vitamin B2 - nesmí být opilý pro ty, kteří mají ledvinové kameny, ani pro ty, kteří trpí přecitlivělostí. Způsobuje zvýšené pocení, alergie, tachykardii, ztrátu zraku;
 • Vitamin B6 - nedoporučuje se u žen s gastritidou, žaludečními vředy, ischemickou chorobou srdeční a nemocnými játry. Vyvolává zvýšenou kyselost žaludeční šťávy a alergií;
 • Vitamin B12 - kontraindikován v tromboembolismu, chronická leukémie. Způsobuje bolesti hlavy, průjem, duševní agitaci;
 • Vitamin C - nelze brát dlouho s trombózou a tromboflebitidou, jinak se nervový systém otřese, kameny se objeví v močovém traktu;
 • Vitamin D - nedoporučuje se pro ty, kteří mají aktivní formu tuberkulózy, onemocnění žaludku, jater a ledvin, srdeční dysfunkce;
 • Vitamin PP - je zakázáno brát ženy s hepatitidou, cirhózou jater, žaludečními vředy v akutním stadiu, dnou, cukrovkou. Jinak se může objevit astenie, mastná játra..

Žena, která zná zdraví vitamín, který je zdraví škodlivý, by si měla vybrat komplex, který neobsahuje prvek, který pro ni není vhodný..

Populární multivitaminové komplexy

Těhotným ženám i těm, které porodily, se obvykle doporučuje užívat vitamínové doplňky s vápníkem, hořčíkem a vitamínem E. Ženám s císařským řezem s velkou ztrátou krve se doporučuje používat léky bohaté na železo..

Každý organismus je jedinečný - to, co je pro jednoho vhodné, se nemusí líbit druhému. Proto je nutné vybrat komplex vitamínů s přihlédnutím k individuálním charakteristikám každé ženy, která porodila.

Jodomarin

Během těhotenství a po porodu se zvyšuje potřeba jódu v těle. Aby se předešlo patologii štítné žlázy, endokrinologové v některých případech předepisují ženám další stopový prvek - a to i přesto, že jód se nachází v potravinách (jodizovaná sůl a další).

Na předních pozicích - droga Iodomarin. Stopový prvek je součástí jodidu draselného nebo je spojen s proteiny - například kaseinem. Jodomarin podpoří správné množství jódu u matky a dítěte

Tablety se vyrábějí s obsahem jodu 100 nebo 200 μg (respektive přípravky jodomarin 100 a jodomarin 200). Těhotným a kojícím ženám jsou předepsány 2 tablety denně jodomarinu 100 nebo 1 tableta jodomarinu 200. Výsledkem je požadovaná denní dávka 200 mcg. Léčba probíhá od šesti měsíců do roku.

Látka přechází do mateřského mléka, takže pokud matka vyhovuje dávkování, je dítěti také poskytnut jód. Nedostatek stopových prvků v těle dítěte vede k narušené inteligenci a zpoždění ve fyzickém vývoji.

Nežádoucí účinky užívání jodomarinu:

 • kovová chuť v ústech;
 • zánět spojivek;
 • bronchitida;
 • Quinckeho edém (zřídka).

Kontraindikace:

 • hypertyreóza (hormonální intoxikace způsobená zvýšením hladin hormonů štítné žlázy);
 • přecitlivělost na jód;
 • radioaktivní jódová terapie;
 • podezření na rakovinu štítné žlázy.

V moskevských lékárnách lze Iodomarin zakoupit za 110 - 180 rublů.

Vápník D3

Norma vápníku pro ženu po porodu je 1,5 g denně. V zásadě je tento prvek v potravě dost, ale s velkým deficitem (kojící matka ztratí až 5% vápníku z kostní tkáně) se doporučuje další příjem.

Vápník D3 - kombinovaný přípravek: předpokládá se, že prvek je lépe absorbován ve společnosti pomocí jódu. Nástroj kompenzuje nedostatek vápníku v těle, používá se také k prevenci. Vápník D3 má kombinované složení, které je určeno k regulaci metabolismu a rovnováhy fosforu a vápníku v těle

Dospělí jsou předepisována 1 tableta 2-3krát denně. Přijímací kurz - 4-6 týdnů.

Vedlejší efekty:

 • nevolnost, snížená chuť k jídlu;
 • porušení stolice;
 • hyperkalcemie (vysoká hladina vápníku v krvi);
 • svědění, kožní vyrážky.

Kontraindikace:

 • akutní selhání ledvin;
 • tuberkulóza;
 • urolitiáza;
 • glukózová intolerance, fruktóza.

Droga je v zásadě dovolena kojícím matkám, ale s výhradou: aby nedošlo k „nadměrnému krmení“ dítěte vápníkem, během užívání léku omezte příjem stopových prvků z jiných zdrojů..

V lékárnách stojí kalcium D3 300–450 rublů.

Calcemin

Kalcemin také bojuje s nedostatkem vápníku. Kromě účinné látky obsahuje jód a osteotropní minerály, které regulují metabolismus vápníku (zinek, mangan, měď, bór).

Užívejte 1 tabletu 2krát denně. Vedlejší účinky a kontraindikace jsou podobné těm, které jsou přítomny v přípravku Calcium D3.

Kalcemin je však pravděpodobně předepisován kojícím matkám - kvůli osteotropním minerálům, které pomáhají správně absorbovat vápník. Doporučuje se brát celou dobu kojení - samozřejmě s ohledem na stav dítěte a konzultovat s lékařem. Calcemin - populární lék pro kojící matky

Průměrná cena balení 60 tablet je 450–600 rublů.

Femibion ​​2

Účinné látky multivitamínového komplexu Femibion ​​2 jsou distribuovány mezi dvě formy - tablety a tobolky. Tablety obsahují 9 vitamínů, jód, kyselinu listovou, metafolin. V tobolkách - vitamin E, omega-3 a další polynenasycené mastné kyseliny.

Vzhledem k přítomnosti 2 cenných mastných kyselin v přípravku Femibion ​​je léčivo umístěno nad ostatními a doporučuje se užívat celou dobu kojení. Pijte 1 tabletu a 1 tobolku denně ve stejnou dobu, ráno nebo odpoledne, s jídlem.

Podle výrobců neexistují prakticky žádné kontraindikace pro Femibion ​​2 - hlavní věc je, že matka obvykle toleruje složky komplexu a dodržuje dávkování. V opačném případě může mít žena a dítě svědění, kožní vyrážky a navíc nevolnost a apatii u matky. Polynenasycené mastné kyseliny ve složení odlišují Femibion ​​2 od ostatních vitaminových komplexů

Droga není levná - cena je od 950 rublů v lékárnách hlavního města.

Splňuje "maminku"

Někdy, s individuální nesnášenlivostí k látkám Femibionu, jsou 2 ženám po porodu doporučeny komplexy „matka“. Složení je chudší, ale obsahuje také vitaminy B, kyselinu listovou, fosfor, vápník a další cenné stopové prvky. Komplex je navržen s ohledem na potřeby těhotných a kojících žen, a co je nejdůležitější - s ohledem na klimatické a stravovací vlastnosti v Rusku.

Vzácně se vyskytují alergické reakce na složky léčiva.

Kontraindikace:

 • urolitiáza;
 • hypervitaminóza A;
 • vysoká hladina vápníku a železa v těle.

Pokyny říkají, že dávkování komplexu vitamín-minerál určuje lékař. Complivit "matka" je vhodná pro ruské ženy

Cena je přijatelná - zabalí asi 300 rublů za balení 60 tablet.

Vitrum Prenatal

Lék s vysokým obsahem železa je vhodný zejména pro ženy, které mají po narození anémii s nedostatkem železa. Během operace císařského řezu dochází k velké ztrátě krve, hemoglobin (protein obsahující železo) klesá. Vitrum Prenatal pomůže obnovit potřebnou hladinu hemoglobinu a navíc poskytne tělu 10 vitamínů a 2 stopové prvky. Vitrum Prenatal pomůže obnovit požadovanou hladinu hemoglobinu

Droga získala dobré hodnocení: je známo, že je zaručeno, že zvyšuje imunitu a zlepšuje kvalitu mateřského mléka. Prakticky neexistují žádné kontraindikace - s výjimkou přecitlivělosti na složky komplexu.

Pijte 1 tabletu denně, nejlépe během snídaně nebo po ní. Můžete si vzít celou dobu kojení.

Cena komplexu Vitrum Prenatal začíná od 550 rublů (balení po 30 tabletách).

Fenyuls

Vitaminový komplex Fenyuls, jako je Vitrum Prenatal, bojuje s nedostatkem železa. Kromě tohoto prvku obsahuje multivitaminy, které díky úspěšné kombinaci dávají dobrý terapeutický účinek.

Přiřazení při kojení; Fenyuls je bezpečný, pokud je pozorováno dávkování. Užívejte 1 tobolku jednou denně po dobu 2 týdnů, pak si udělejte přestávku na 1 týden.

Kontraindikace:

 • hemochromatóza (narušený metabolismus železa v těle);
 • alergie na složky;
 • hemosideróza (krev a metabolické onemocnění).
Složení Fenyulsů je dobře vyvážené, je předepsáno kojícím matkám s nedostatkem železa

Fenyuls srovnává příznivě se svými vrstevníky:

 • vysoká účinnost;
 • pohodlný dávkovací režim;
 • dobrá tolerance v každém věku;
 • atraktivní cena.

Cena balení Fenyulsa obvykle nepřesahuje 120 rublů za 30 tobolek.

Aevit

Komplex Aevit se vyznačuje vysokou dávkou vitamínů A a E - to je v názvu zdůrazněno. Při kojení existuje riziko předávkování těmito vitaminy následkem nepříjemných následků:

 • ospalost, závratě;
 • nevolnost, zvracení;
 • vzrušení, zmatek;
 • změny štítné žlázy, jater, ledvin (při dlouhodobém používání). Aevit je komplexní vitaminový přípravek s antioxidačními a imunostimulačními účinky

Pokyny pro léčivo naznačují, že během kojení by měl být Aevit užíván s opatrností. Bezpečná dávka je 1 tobolka 1krát denně. Pijte bez ohledu na příjem potravy. Průběh léčby je 20-40 dní.

Se širokou nabídkou komplexů vitamínů a minerálů můžete vždy najít ten, kde bude obsah vitamínů A a E pro kojící matky bezpečný. V tomto případě je lepší opustit Aevit.

Cena léku je nízká - 78 rublů za 30 tobolek.

Elevit Pronatal

Elevit Pronatal - švýcarské tablety s dobrou pověstí. Komplex obsahuje 12 vitamínů (vysoký obsah vitamínu C) a 7 stopových prvků (vysoký obsah vápníku, hořčíku, fosforu). Elevit Pronatal obsahuje optimální kombinaci nejdůležitějších látek pro těhotné a kojící ženy. Elevit Pronatal je osvědčený lék, jehož hlavní nevýhodou je vysoká cena

Droga má blahodárný účinek na zdraví matky, pomáhá dítěti růst a rozvíjet se.

Kontraindikace - minimum:

 • individuální nesnášenlivost součástí;
 • vysoký obsah vápníku v krvi;
 • špatná stravitelnost železa.

Předávkování je nežádoucí, při kterém se vyskytují bolesti hlavy, zvracení, zácpa. Užívejte 1 tabletu denně 15 minut po jídle. Délka léčby - na doporučení lékaře.

Elevit Pronatal je drahý - 750–800 rublů za 30 tablet.

Droga má analog, který je kontraindikován pro kojící matky - toto je Berocca Plus. Má bohaté složení - a úplně přechází do mateřského mléka. A neexistuje žádný klinický důkaz, že je pro dítě bezpečné.

Solgar Prenatal

Výživový doplněk Solgar Prenatal je speciálně navržen pro těhotné ženy, ale výrobci doporučují pokračovat v užívání léku i po porodu a tvrdí, že vyvážené složení obohatí mateřské mléko užitečnými látkami. V komplexu nejsou žádná barviva ani konzervační látky. Během období těhotenství a krmení doplní dítě nedostatek vitamínů, minerálů a minerálů doplněk stravy Solgar Prenatal

8 vitamínů a 10 stopových prvků, z nichž hlavní je železo - z toho se skládá suplement Solgar. Lesklé silné vlasy, zdravý vzhled nehtů, dobrá pleť - takový účinek je slibován těm, kteří užívají lék obsahující kyselinu listovou a riboflavin.

Nežádoucí účinky jsou možné pouze při přecitlivělosti na jednotlivé složky léčiva. Kontraindikace - přesycení těla železem.

Užívejte Solgar 4 tobolky denně s jídlem. Trvání schůzky s lékařem.

Ceny za kousnutí drogy - sklenice s 60 tabletami bude stát 900–1100 rublů.

Nutrilight denně

Hlavním trumfem výživového doplňku Nutrilite Daily od společnosti Amway je přirozenost produktů. Žádná chemie, pouze oleje, rostlinné extrakty pěstované bez pesticidů. Společnost Amway je hrdá na přirozené složení vitamínových komplexů

Fytonutrienty obsažené v tobolkách a tabletách jsou dobře vstřebávány, podle výrobců je lze přijímat neustále.

Mezi vzorky produktů Amway patří proteinový koktejl Nutrilite, Omega-3, komplex vitamínu B a další.

Minerální komplex Nutrilite Daily kromě 12 vitamínů a 8 minerálů obsahuje koncentráty petrželky, vojtěšky, třešně, mrkve. Vzhledem k tomu, že v prvních měsících kojení je ženám zakázáno mnoho potravin, mohou jejich koncentrace v doplňcích stravy způsobit problémy. Proto se před užitím vitamínů zeptejte se svého lékaře podrobně o výhodách a nebezpečích léku.

Pijte 1 tabletu denně, nejlépe ráno. Průběh léčby je 30 dnů.

„Hypeded“ značka není levná - v závislosti na názvu doplňku stravy a počtu tablet Nutrilite Daily je možné zakoupit jak za 580 rublů, tak 2150 rublů.

Hodnocení přípravků na vlasy, pokožku, nehty a pravidla pro jejich použití

Po porodu se ženy obávají vzhledu: vlasy se rozštípnou a vypadnou, kůže je matná, nehty se odlupují a lámají. Ovlivňuje nedostatek vitamínů A, E, C, D, skupiny B, které jsou odpovědné za přitažlivost žen.

Pokud jde o pomoc s multivitaminovými komplexy, vyberte si moudře: kromě vitamínů hledejte v přípravcích také stopové prvky - vápník, hořčík, zinek. Vyhněte se výrobkům, které obsahují mnoho pomocných látek, barviv, příchutí.

Pijte vitamínové tablety a tobolky podle pravidel:

 • Žádoucí doba příjmu je první polovina dne. Pokud prospěšné látky vstupují do těla při snídani, je lépe absorbováno;
 • B vitamíny k pití večer - uklidňují se, uvolňují se, připravují se na spánek;
 • pít léky s vodou, ne čajem nebo džusy;
 • je nutné vzít prostředky v kurzu, aby se prospěšné prvky v těle hromadily. Délka přijímání je uvedena v pokynech, ale je lepší koordinovat se s lékařem.

Ze všech vitamínových komplexů, které mají příznivé účinky na vlasy, kůži a nehty, obdržel největší počet pozitivních hodnocení:

 1. Dánský lék Femicode. Odstraňuje suchost a vypadávání vlasů, odstraňuje akné, posiluje nehty. Jako součást - vitamíny skupiny B, extrakt z přesličky, biotin (podporuje růst vlasů).
 2. Francouzský lék Inneov Tloušťka vlasů (Inneov). Drahé (1240 rublů), ale produktivně. Silný antioxidační účinek díky taurinové látce, intenzivní výživě vlasů (díky výtažkům z hroznového semínka a zeleného čaje). Je škoda, že účinek léku je krátkodobý.
 3. Maďarská droga Revalid. Zabraňuje vypadávání vlasů, obnovuje poškozenou strukturu. Vezměte si alespoň 3 měsíce. Kontraindikováno u plísňových infekcí nehtů a hormonální nerovnováhy..
 4. Švýcarský komplex Pantovigar. Obnovuje vlasy na buněčné úrovni - díky thiaminu, vápníku, keratinu a dalším prvkům. Průběh přijímání je dlouhý - 3-6 měsíců. Pantovigar negativně ovlivňuje děti, takže kojící matky jsou zakázány.
 5. Finský lék. Šetří se silnou ztrátou vlasů (zámky). Obsahuje extrakt z pšeničných klíčků. Velmi drahé (4 000 rublů). V případě laktace koordinujte užívání léku se svým lékařem.
 6. Ruský komplex Alerana. Pomáhá také při intenzivním vypadávání vlasů. Mezi užitečné látky v kompozici patří beta-karoten, selen, tokoferol. Vezměte 1 měsíc. Může způsobit alergii. V Aleranově séru jsou obsaženy stimulanty růstu rostlin na rostlině - je to bezpečné pro kojení, ale je lepší zkontrolovat podrobnosti u svého lékaře.
 7. Francouzský lék Fito (Phyto). Kromě vitamínů obsahuje kompozice mastné kyseliny, které pomáhají obnovit zdraví vlasů, pokožky a nehtů. Phyto je však při kojení kontraindikován..
 8. Anglický lék Perfectil. Ve složení je přírodní antioxidant, sestává z látek převážně rostlinného původu, takže téměř neexistují žádné kontraindikace. Posiluje vlasy, pokožku, nehty, má omlazující účinek. Pokud není kojení zakázáno, je nutná lékařská konzultace.
 9. Kanadský lék Leidis (dámský vzorec). Ve struktuře - zinek a jód; posiluje vlasové folikuly, dodává pokožce pevnost a pružnost.
 10. Ruský komplex Vitasharm. Ve srovnání s jinými přípravky není složení bohaté (některé vitamíny, patentovaný vápník, nikotinamid), ale díky rovnováze prvků působí účinně: pokožka je napnutá, vlasy zesíleny, nehty přestávají exfolizovat.

Fotogalerie: nejlepší produkty pro zdravou pokožku, vlasy a nehty

Recenze

Po většinu těhotenství jsem bere vitaminy Komplivit pro těhotné a kojící ženy. Dítě se narodilo zdravé a střední velikosti (52 cm a 3210 g). Když jsem dokončil poslední balíček Complivitu, hodil jsem vitamíny, přestože můj syn kojil výhradně (GV)... A teď byl můj syn devátým měsícem a upozorňoval na to, že ne všechno je v pořádku s tělem, konkrétně: již dásně krvácí po několik měsíců, kůže na rukou velmi schne, vlasy jsou rozštěpené a zlomené, chodidla jsou v hrozném stavu... paty začaly velmi bolestivě praskat! Všechny tyto jevy jsem si všiml asi před 2 měsíci a zpočátku jsem je nespojil s nedostatkem vitamínů. Pak jsem to zkusil, druhý - nic nepomůže... Nakonec jsem si uvědomil, že tělo musí být krmeno zevnitř! Rozhodl jsem se nekupovat Complivit, který jsem během těhotenství vzal čistě „na výstavu“ (opravdu mu nevěřím, pokud jde o vitamizaci), ale Vitrum Prenatal. Slyšel jsem o něm hodně dobrých recenzí... neměl jsem žádné vedlejší účinky. Po chvíli začaly některé problémy ustupovat - dásně přestaly krvácet (ale stále jsem vyměňoval pastu), nehty byly rozhodně lepší. Je nemožné označit výsledek na vlasy v tak krátké době, nebudu v tomto ohledu mluvit. Ale nejvíce zasažený kůží na patách! Trhliny odešly za méně než týden. Kůže konečně začala reagovat na péči a zotavovat se.

Bellatrissa

http://irecommend.ru/content/ya-uvidela-ikh-deistvie-vitrum-prenatal-pri-grudnom-vskarmlivanie-vtorogo-rebenka-s-nebolsho

Jsem pro Solgara, pro mě to jsou vitamíny číslo jedna, vždy je beru. Protože nepochybuji, tolik jsem pil v různých obdobích svého života, abych tak řekl, a to byl jejich komplex, který zastavil vypadávání vlasů po prvním dítěti.

Olga

https://www.babyblog.ru/community/post/vosstanovlenie/1701355

V průběhu těhotenství jsem neužila vitamínový doplněk vitamínů, ale piju je s GV kurzy a teď je to můj třetí balíček těchto vitamínů. Dozvěděl jsem se o nich od přítele, který je velmi chválil. Známá Elevit a méně známá Pregnakea pila téměř celé těhotenství. Complivit jsem si zasloužil třetí místo. Vitamíny jsou domácí, takže jejich cena je o řád nižší než výše uvedené. Elevit je nejdražší, Pregnakea také není tak docela možnost rozpočtu. Zde dostáváme ve velkém balení až 60 vitamínů za cenu 3krát nižší než Elevit (30 kusů).

Galine

http://irecommend.ru/content/komplivit-mama-ot-ufavita-vs-elevit-samye-byudzhetnye-vitaminy-dlya-beremennykh-i-kormyashch

Farmaceutický průmysl nám poskytuje sortiment vitamínových a minerálních komplexů pro každou chuť a rozpočet. Pro ženu po porodu, která je nemocná a unavená, je obtížné najít čas na pečlivý výběr léku, který je pro ni vhodný. Proto mladá matka jde o radu svému příteli nebo sousedovi. Pokud potřebujete konzultaci, obraťte se na svého lékaře: je obeznámen s vlastnostmi vašeho těla a doporučí komplex, který vás nebude litovat vynaložených peněz.

Články O Neplodnosti