Hlavní Zdraví

Nejlepší místo pro maminky o dětech!

Vše o kojencích a malých dětech: výživa, zdraví, vývoj a péče o děti. Články od cvičících pedagogů, psychologů, lékařů a matek.

Reklamní

Věci pro novorozence. Nejúplnější seznam toho, co doma opravdu potřebujete

Výboj prošel, ty a dítě jsi konečně doma. S dítětem se v domě objevuje nespočet předmětů - kočárky, bradavky, plenky, vany na koupání... Jak se nechat zmást, nezapomenout na něco důležitého a nekoupit příliš mnoho? Přečtěte si v našem článku!

První věci novorozeně

Katya Smetanova, hlavní dětská psychologka na portálu prsa a matka na jednoletém ročníku syna na částečný úvazek, se usilovně snažila sestavit seznam potřebných položek. Vzhledem k tomu, že sortiment dětských výrobků je opravdu neomezený, požádali jsme Katyu, aby analyzovala její zkušenosti a zohlednila pouze ty věci, které se opravdu nedaly udělat. Výsledkem je seznam pouze těch nejnutnějších věcí, rozdělených do kategorií: oblečení / koupání / chůze a tak dále. Toto je minimální soubor prvních věcí potřebných pro novorozence.

A na konci článku jsme připravili bonus: kontrolní seznam se seznamem nezbytných. Můžete si stáhnout kontrolní seznam se seznamem položek pro novorozence, vytisknout jej a zaškrtnout potřebné položky v obchodě, aby na nic nezapomněli. Začněme!

Obsah

Oděvy a plenky pro novorozence

V prvním měsíci života je vždy zapotřebí oblečení s dlouhými rukávy a kalhotami (bez ohledu na roční období), protože novorozenci stále nevědí, jak udržovat stálou tělesnou teplotu, a je třeba je zahřát. Uzavřené rukavice chrání dítě před poškrábáním. Můžete si vyzvednout tyto sady:

 • Dětská tílka + sliders. Poprvé to pro nás bylo pohodlné oblečení. Novorozenci se neradi oblékají přes hlavy
 • Kombinéza s dlouhým (až měsíc) a krátkým rukávem (po měsíci, pokud máte letní dítě nebo je doma doma) + kalhotky
 • Kombinézy na knoflíky jsou také velmi vhodné pro novorozence. Mejte mezi nohama upevňovací prvek, který vám umožní vyměnit plenu, aniž byste se svlékli úplně.

Novorozenci rychle rostou. Velmi rychle, takže byste neměli kupovat 10 roztomilých kombinéz stejné velikosti, s největší pravděpodobností drobečky nebudou mít čas je opravdu hanobit. Normální zásoba oblečení je asi 5-6 směn posuvných a vestových vest a zbytek může být ještě menší. Ale v prvních měsících není mnoho plenek.

Pokud jde o teplo látky, zaměřujeme se na sezónu. Pokud je ulice teplé léto, soustředíme se na bavlněné tkaniny, pokud je to zima - na teplé kolo. Kromě toho bude dítě nejprve trávit většinu času doma. Jak teplý je váš byt?

Zde je ukázkový seznam oblečení pro novorozence:

Věcmnožství
Lehké bavlněné tílko a teplé flanelové vesty.4-5 kusů
Posuvníky nebo kalhotky3-4 kusy
Kombinéza s dlouhým rukávem
(je lepší brát s rozpětím do 3 měsíců 56/62)
4-5 kusů
Kombinéza1-2 kusy
Teplé halenky1-2 kusy
Teplý klobouk na procházku
- v závislosti na ročním období -
tlustá pletenina nebo bavlna
1 kus
Ponožky nebo botičky1-2 páry
Rukavice proti poškrábání1-2 páry
Bavlněné tenké plenky
(užitečné, i když není plánováno zavěšení)
9-10 kusů
Plenkové těsné plenky3-4 kusy
Čepice švy ven / tenké čepice1-2 kusy
Teplé pletené ponožky (v zimě)1-2 páry

Samostatná položka o plenkách:

 • Plenky na jedno použití - ne méně než 10-12 na jedno použití denně
 • Pokud plánujete používat gázu - 13-15 gázu denně.

Jak si vybrat velikost oblečení pro novorozence?

Velikost oblečení vyberte podle tabulky v závislosti na výsledcích posledního ultrazvuku. Obvykle:

 • věci velikosti 50-56 se berou, pokud ultrazvuk ukázal dítěti s průměrnou hmotností
 • a 56-62, pokud se očekává velké dítě

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Dětský pokoj

Uspořádání dětského pokoje závisí především na schopnostech každé rodiny - je v bytě samostatný pokoj, nebo plánujete v ložnici přidělit malé místo? Další bod - ať už plánujete spolu spát nebo dáte dítě do oddělené postele?

Bez ohledu na to existují základní věci, které by bylo obtížné udělat bez:

Místo na spaní. Může to být velká postel s kyvadlovým mechanismem, přistýlka pro bezpečný spánek kloubů nebo speciální dětský kokon pro spaní v posteli rodičů. Někteří rodiče dali své dítě do postele bez zámotku, to však není bezpečné, alespoň během prvních 3 měsíců.

Matrace. Mnoho dětských postýlek se s ním již prodává, ale existují modely, kde matrace není k dispozici. Při výběru matrace do postýlky nezapomeňte - musí být dostatečně tuhá, aby byla páteř dítěte správně tvarována. Matky si nejčastěji volí matrace plné kokosových ořechů. Pokud bude souprava mít odnímatelný nepromokavý obal, který lze v případě potřeby prát.

Ložní prádlo a postýlky. Pokud dítě spí samostatně, postarejte se o jeho ložní prádlo předem. Světlé barvy a obrázky mohou dítě rozrušit a zabránit mu ve spánku, takže je lepší zvolit obyčejné sady klidných barev. Boky by neměly být příliš měkké a musí být pevně připevněny ke stranám postýlky. Vyberte si ložní prádlo a boky z přírodních materiálů. Děti do 2 let nepotřebují polštář, protože jejich proporce hlava-tělo se liší od proporcí dospělých.

Místo pro převlékání oblečení a miminko. Existují komody se zásuvkami a vestavěnou převlékací tabulkou, existují samostatné přenosné převlékací stolky, které lze umístit alespoň na postel (pokud se nebojíte, že dítě všechno popíše), na převlékací stolici jsou měkké vložky, které lze použít i na jakékoli jiné plochý povrch.

Deka. Kolo nebo pletená přikrývka. Je vhodné chránit dítě doma a na procházce v teplé sezóně. Lze vyměnit za spacák nebo obálku.

Vodotěsná fólie s elastickým páskem nebo utěrkou. Někdy dochází k nehodám ve formě úniku plen a takový list nebo olejová utěrka šetří situaci - nemusíte umývat a sušit celou postel. V zásadě, pokud používáte jednorázové plenky, můžete je dát pod dítě.

(Klepnutím rozbalte)

Volitelné věci, které výrazně usnadní váš život v prvním měsíci života novorozence:

Kloubový organizér. Jedná se o volitelný nákup, ale pokud máte málo místa, můžete si koupit nebo ušit závěsný organizér s kapsami na vlastní pěst a zavěsit na postel. Tam můžete dát krémy, vatové tyčinky, ubrousky, aspirátor a další maličkosti, aby bylo vše po ruce.

Zvlhčovač - pokud je byt suchý, horký vzduch, použijte zvlhčovač. Sliznice v nose novorozenců je velmi něžná a snadno vyschne. Z tohoto důvodu mohou patogenní bakterie proniknout do těla dítěte.

Mobilní, noční světlo a baldachýn na postýlce. Tyto nákupy rozhodně nejsou nutné, ale přidávají útulnost a pohodlí. Mimochodem, můžete si vyrobit mobil vlastníma rukama, není to vůbec obtížné.

Baby Monitor / Baby Monitor. Nejoblíbenější z nákupů. Pokud však máte velký dům nebo opouštíte město, může vám dětský monitor nebo dětský monitor výrazně usnadnit život.

Co je to hlídač? (Klepnutím rozbalte text).

Baby monitor je malý přijímač, který je nainstalován vedle dětské postýlky. Vysílačka obsažená v soupravě mu umožňuje slyšet, že se dítě probudilo, i když je například v kuchyni. Hlídač je vybaven obrazovkou a kamerou, takže můžete nejen slyšet, ale také vidět, co vaše dítě dělá.

Malý život hack pro ty, kteří potřebují dítě monitor čas od času, ale nechtějí utrácet peníze za to. Budete potřebovat zbytečný smartphone a 10 minut volného času.
Nainstalujte aplikaci Messenger pro oba telefony s možností videohovoru (například skype). Zaregistrujte dva různé účty, bude to trvat 5 minut. Nyní uskutečněte videohovor do svého hlavního telefonu a druhý nechte v blízkosti dětské postýlky, aby byl vidět na obrazovce telefonu. Nezapomeňte vypnout mikrofon na telefonu, který vám zůstane, abyste nevystrašili dítě hlasitým zvukem! Hotovo. Můžete jít o své podnikání, aniž byste se museli obávat, že vám chybí probuzení vašeho dítěte.

Seznam věcí na procházku s novorozencem

Kočárek na procházky. V tom, poprvé, mimochodem, můžete dát novorozence spát v bytě. Kočáry jsou obyčejné a transformátory (někteří výrobci nazývají „2 v 1“ nebo „3 v 1“). U kočárků-transformátorů lze horní část vyměnit - od ležícího k sezení, jak dítě roste. Model „2 v 1“ obvykle znamená kolébku (ležící blok) a pěší blok (sedavý, po dobu 6–18 měsíců), v modelu „3 v 1“ je také kojenecký nosič pro bezpečnou přepravu novorozence v autě. Pokud jste šli do supermarketu autem, můžete z auta odstranit autosedačku a nainstalovat ji na podvozek kočárku..

Matrace pro přepravu, pokud není součástí balení

Kombinézy nebo obálka - zimní nebo pololetní sezóna v závislosti na ročním období

Taška pro mámu (často přichází s kočárkem)

Síť proti hmyzu a pláštěnka na kočárku (často přicházejí s kočárkem)

Ruční spojka (v zimě)

Pokud cestujete autem - autosedačka s možností ležení.

Pokud dáváte přednost kočárku, budete potřebovat

Sam prak

Slingokurtka za nošení dítěte v chladném období.

Seznam položek pro novorozence na koupání

Vana nebo umyvadlo pro koupání. Dokud se pupeční rána nezhojí, doporučuje se dítě koupat v povodí. Existují běžné pánve, stejně jako modely s různými skluzavkami a houpacími sítěmi (vyrobenými z tkaniny a plastu) pro bezpečné koupání dítěte. Po úplném uzdravení pupku můžete dítě vykoupat ve velké vaně.

Ručník s rohovou kapucí, aby nedošlo k podchlazení dítěte, když jej vyjmete z teplé koupele.

Šampon pro kojence, sprchový gel nebo dětské mýdlo.

Měkká houba nebo palčáky.

Vodní teploměr.

Soli a uklidňující byliny (podle doporučení pediatra).

Krmení

Prsa

Kojící podprsenka nebo top

Prsní vložky - zakupte si jedno balení a zjistěte, zda je potřebujete

Lahve na vodu a mléko. Kojící děti nepotřebují vodu, ale pokud je v bytě horký suchý vzduch a není možné jej navlhčit, může být nutné jej dojit. To může být také nutné, pokud dítě má průjem a dehydrataci..

Volitelné nákupy, které výrazně usnadňují život:

Oblečení pro krmení - je vhodné pro mámu

Polštář na krmení - není povinnou položkou, ale zvyšuje pohodlí

Prsní pumpa - pomůže, pokud je příliš mnoho mléka, nebo naopak, pokud potřebujete rozmotat stagnaci nebo vytvořit zásobu mléka

Tašky na skladování mléka - pokud máte v úmyslu odejít

Čaje ke zlepšení laktace - v případě potřeby

Umělý

Smíchejte (poraďte se s pediatrem)

Měřicí lžíce (zpravidla je v balení se směsí)

Lahve na vodu a směs 3-5 kusů

Vsuvky na láhve (s malou dírkou, aby dítě mělo čas uspokojit sací reflex)

Sterilizátor lahví

Ohřívač lahví

Termoska

Mycí kapalina a kartáč na láhev

Dummy

Hygiena novorozence

Plenky (10-15 ks denně)

Bavlněné polštářky

Mokré ubrousky pro děti

Sterilní bavlna

Bavlněné pupeny s omezovači

Prostředky pro zpracování pupku (na doporučení pediatra)

Figurína (pokud ji chcete používat)

Hřeben (volitelný poprvé)

Nůžky na stříhání nehtů nebo nůžky

Sterilní vazelínový olej

Krém s panthenolem z plenkové vyrážky

Dětský zásyp

Lékárnička

Teploměr

Semena Plantex / fenykl pro koliku

Lékař kapátko nebo speciální bradavky

Douche / nosní stříkačka / aspirátor

Antipyretikum povoleno v prvních měsících života (konzultujte se svým pediatrem, když přijde na vaši patronii po nemocnici)

Sterilní bavlna

Sterilní obvaz

Peroxid vodíku

Léčiva pro alergiky

Zelenka (vhodné ve značce)

Hračky

V prvním měsíci života novorozenci spí většinu času. Stále ještě nevidí svět kolem sebe a učí se používat kliky a nohy. Zatím si nemůžete koupit žádné hračky. Po měsíci můžete začít představovat dítě

Chrastítka (je lepší vybrat měkké)

Kde koupit věci pro novorozence?

Řeknu běžnou věc, ale kupuji věci pro děti na důvěryhodných místech. Nejlepší ze všeho - v Rusku, protože veškeré zboží dovážené do Ruska zákonnými dodavateli nebo vyráběné na území země podléhá povinné certifikaci. To znamená, že byly testovány fyzickými a chemickými ukazateli na neškodnost pro kojence.

Při osobní objednávce dětských výrobků ze zahraničí jednáte na vlastní nebezpečí. Soukromé zvyky samozřejmě nepřecházejí u celních orgánů žádné certifikace a často není možné zjistit, zda byly normy dodrženy u výrobce (jedná se především o nákupy na Aliexpress). Existují případy, kdy čínské klobouky nejen malovaly dětské hlavy v černé barvě, ale způsobovaly také vážné choroby.
Totéž platí pro stany v pasáži - není známo, odkud tyto jasné vesty pocházejí.

Závěr

Když sestavujete svůj seznam věcí, přemýšlejte - možná něco lze požádat o dar od blízkých - nakonec bude dítěti s největší pravděpodobností dáno dárky k propuštění. Ať jsou to užitečné a nezbytné věci..

Někdy si můžete vzít něco od přátel a známých, pokud již jejich děti vyrostly. Pokud vám nabízíme kočárek nebo dětskou postýlku v dobrém stavu, možná budete chtít tuto nabídku přijmout a ušetřit rozpočet..

Abychom na nic nezapomněli, doporučujeme tyto užitečné karty stáhnout a vytisknout. V nich si můžete poznamenat vše, co jste si koupili, a pochopit, jaké potřebné věci pro novorozence chybí.

Bonus 1: Dowry

Od ledna 2018 připravil stát příjemné maminky a tatínky s povolením k pobytu v Moskvě - věno pro dítě. Nyní nemusíte být součástí nákupů. Po propuštění z porodnice obdržíte krabici s věnem, kde již existuje mnoho věcí pro děti.

 1. Box 1 ks.
 2. Matrace 1 ks.
 3. 1 x elastický list.
 4. Cyklistická přikrývka 100x118 1 ks.
 5. Třídílná plenka.
 6. Kombinézy demi sezóny 1 kus.
 7. 1 sada ručníků s palčáky.
 8. Krátké jezdce:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 9. Kombinéza s krátkým rukávem:
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 10. Kombinéza:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 11. Tělo s dlouhým rukávem:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 12. Čepice s kravaty:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62–68 1 ks.
 13. Klobouk bez kravat:
  • 6–9 měsíců 1 PC.
 14. Podbradník s vazbami 1 ks.
 15. Palčáky "Scratch" 1 pár
 16. Booties 1 pár
 17. Olejová utěrka 2 ks.
 18. Dummy 1 ks.
 19. Nůžky 1 ks.
 20. Teether 1 ks.
 21. Chrastítko 1 ks.
 22. Láhev 125-150 ml 1 ks.
 23. Sada "Comb + brush" 1 sada
 24. Plenky 1 balení
 25. Brožura 2 ks.
 26. Bavlněná zavinovačka 2 ks.
 27. Transformátorová kombinéza 1 ks.
 28. Vyrážkový krém na plenky 125 ml, 1 ks.
 29. Dětský prášek 100 g 1 ks.
 30. Koupací souprava
 31. Koupelový gel 250 ml 1 ks.
 32. Šampon pro kojence 250 ml 1 ks.
 33. Mokré dětské ubrousky 1 balení.
 34. Dětské bavlněné disky 1 balení.
 35. Bavlněné pupeny s omezovačem 1 balení.
 36. Dětský tělesný teploměr s ukazatelem 1 ks.
 37. Teploměr pro vodu bez rtuti 1 ks.

Ze seznamu lze bezpečně odstranit pouze 44 položek!

První věci pro novorozence: co koupit a jak si vybrat?

Narození dítěte, zejména pokud se jedná o prvorozeného, ​​způsobuje v životě rodiny mnoho změn. Čekání na dítě se objeví, musíte se postarat o věno pro něj - věci, které budou nutné pro propuštění z nemocnice a po ní. Otázka, co koupit pro novorozence, je proto důležitá pro mnoho budoucích rodičů.

Tváří v tvář akvizici věno pro dítě poprvé je snadné se zmást, protože seznam náležitostí se zdá obrovský. Jak se vyhnout chybám při výběru, nenechat si ujít nic důležitého a nekupovat příliš mnoho? Seznam věcí, které dítě potřebuje hned po narození a v prvních měsících života, pomůže s tím vypořádat..

Seznam věcí, které musíte vzít do nemocnice

Několik týdnů před předběžným datem porodu je vhodné připravit sáčky se vším, co matka a dítě během svého pobytu v nemocnici budou potřebovat. Potřeby ženy v porodu jsou tématem pro další diskusi a pro novorozence musíte vzít následující věci:

 • 2 balení plen pro dítě o hmotnosti od 2 do 5 kg;
 • tenké plenky (bavlna) - nejméně 5 ks, flanne pleny - 2-5 ks., jednorázové absorbující vlhkost - 5-10 ks.;
 • 2 tenké a husté čepice (čepice);
 • 2 páry ponožek;
 • ochranné rukavice „škrábance“;
 • 4-5 kombinézy (velikost 56-62) nebo jezdce a vesty;
 • láhev a figurína (v některých nemocnicích jsou zakázány);
 • výrobky pro hygienu dítěte (krém na plenky a vyrážky na plenky, mokré ubrousky, vatové tyčinky a disky, tekuté mýdlo);
 • měkký froté ručník;
 • speciální tupé nůžky pro ořezávání nehtů dítěte;
 • dětská přikrývka, pokud je chladno (není nutné ve všech nemocnicích).

Rovněž stojí za to sbírat věci k propuštění předem - kombinézu, obálku, klobouk. Není nutné brát je s sebou najednou, ve správný okamžik přivede vařený manžel nebo jeden z příbuzných. Přečtěte si více o výběru věcí k propuštění z nemocnice →

Seznam nezbytných věcí a pravidel pro jejich výběr

Po porodu obvykle není dost času na výběr věcí pro dítě, a pokud se o ně nestaráte předem, budete muset tuto záležitost svěřit příbuzným. Výsledkem mohou být nákupy, které nesplňují vkus a požadavky mladé matky.

Abychom se vyhnuli zklamání a abyste si byli jisti, že na dítě doma čeká vše potřebné, je lepší to udělat sami. Nejste si jisti, co koupit pro novorozence? Doporučujeme vám seznámit se se seznamem nejdůležitějších věcí pro dítě a nuancí jejich získání.

Pro spánek

Místo pro novorozence může být jiné. Někteří rodiče dali dítě do postele na noc, ale tato možnost není nejbezpečnější, takže většina z nich stále používá kolébku nebo dětskou postýlku a také kokonové hnízdo.

Kromě toho budete potřebovat dětskou ortopedickou matraci, několik sad povlečení pro dítě, přikrývku (kolo nebo vlna, v závislosti na teplotě v domě). Volitelným, ale užitečným atributem jsou měkké strany na postýlce. Chrání dítě před poraněním z prutů a vytvoří mu příjemnou atmosféru ke spánku..

Noční světlo, nejlépe tlumené nebo s nastavitelným jasem, nebude bolet. Usnadní péči o novorozence v noci, protože nemusíte zapínat horní světlo, abyste krmili dítě nebo vyměnili plenku..

K plavání

Koupání dítěte v prvních měsících jeho života bude vyžadovat určité dovednosti, stejně jako použití zvláštních věcí a kosmetiky. Co koupit pro novorozence pro zjednodušení vodních procedur? Budete potřebovat:

 1. Koupel a matrace na plavání. Můžete si koupit model s vestavěným skluzavkou, na kterém je umístěn novorozenec, ale jak ukazuje praxe, není to vždy pohodlné. Například bude obtížné obrátit dítě na břicho.
 2. Teploměr pro stanovení teploty vody. Jeho přítomnost není nutná, ale žádoucí. Citlivost kůže dospělého a kojence je velmi odlišná. Voda, která se vám zdá být teplá, může pro dítě opařovat, takže je lepší kontrolovat teplotu pomocí přesných metod..
 3. Speciálně pro koupání novorozence. Obal by měl naznačovat, že může být použit od prvních dnů života. Ale ani takový nástroj se nedoporučuje používat častěji 2-3krát týdně, jindy je lepší dítě vykoupat v čisté vodě a přidat do něj odvar z provázku nebo heřmánku.
 4. Měkká dětská houba nebo žínka ve formě rukavice. Tento doplněk ke koupání také není nutný, protože dítě může být nejprve umyto rukama.
 5. Osuška. Materiál by měl být příjemný na dotek a velikost by měla umožnit dítěti, aby se do něj úplně zabalilo.

Někteří rodiče si za účelem úspory peněz nekoupí dětskou koupel, raději koupají své dítě v běžné koupeli. S ohledem na zvýšenou náchylnost novorozence na bakterie a infekce se to však nedoporučuje. I důkladně omytá koupel není pro dítě dostatečně sterilní.

Na procházky

Chůze na čerstvém vzduchu je velmi užitečná a pokud to počasí dovolí, můžete to udělat do jednoho týdne po propuštění z nemocnice, hlavní věcí je oblékat dítě v sezóně. Seznam toho, co musíte koupit novorozence na procházku, závisí na ročním období a preferencích rodičů.

Bez kočárku je samozřejmě nemožné. Model v podobě kolébky je ideální pro dítě. Pokud však chcete, aby byl kočárek univerzální (přeměněn na sedu), je lepší vzít tu, ve které je odnímatelná kolébka. Je vhodné zakoupit model vybavený taškou pro různé potřebné maličkosti, dešťovou pokrývku a moskytiéru.

Matky, které neplánují kojit, budou potřebovat tepelnou nádobu na lahve se směsí. S ním během dlouhé procházky si nemůžete dělat starosti s tím, že dítě bude mít hlad v nesprávný čas.

Ti, kteří mají auto, by se měli starat o autosedačku pro novorozence. Pokud cesta zahrnuje výlet, mělo by být dítě v něm, a nikoli v rukou rodičů. Tím je zajištěna jeho bezpečnost v případě dopravní nehody..

V teplejších měsících se vám hodí prak nebo speciální batoh. Poskytuje dítěti neustálý fyzický kontakt s matkou, zatímco ženské ruce zůstávají volné. Tato možnost je skvělá pro návštěvu obchodu, krátkou procházku nebo domácí práce. Přečtěte si více o výběru a nošení praku →

Pro výživu

Seznam věcí potřebných pro krmení závisí na tom, zda bude dítě kojeno nebo umělé. Co koupit pro novorozence, kterému je podávána směs nebo směs (krmení kojenců a lahví)?

V takovém případě byste měli zakoupit:

 • několik lahví na kojeneckou výživu;
 • směs vhodná pro dítě (i když neplánujete kojit, je lepší tuto směs nekupovat předem, ale po narození dítěte konzultovat pediatra);
 • čištěná balená voda pro děti;
 • vyhřívač a sterilizátor na láhve (tato zařízení usnadňují péči o první dětská jídla, ale bez nich se můžete obejít);
 • kartáč, čistič lahví (lze nahradit běžnou jedlou sody).

Pokud chcete kojit, možná budete potřebovat odsávačku. Některé ženy se bez něj obejdou, ale když se objeví problémy se zdravím matky nebo dítěte, je to nezbytné. V takových situacích vám prsní pumpa umožňuje udržovat laktaci a zabránit stagnaci na hrudi.

Zařízení jsou ruční a elektrické. Volba závisí na frekvenci používání a osobních preferencích. Manuální odsávací čerpadla jsou vhodnější pro periodické čerpání a elektrická čerpadla jsou vhodnější pro pravidelné čerpání (například když dítě nemůže sát samo). Je obtížné předvídat, která možnost je pro vás užitečná předem, takže si můžete prohlédnout několik vhodných modelů a později, v případě potřeby, zakoupit jeden z nich.

Další příslušenství, například:

 • polštář na krmení;
 • pohodlná židle a lavice pod nohama;
 • silikonové chrániče prsou (snižují bolest, když se na bradavkách objeví trhliny);
 • tvarovače bradavek k vyřešení problému jejich nepravidelného tvaru (potřebné, pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté).

Pro pohodlí matek budete také potřebovat 2-3 kojící podprsenky. Měly by být vyrobeny z přírodní tkaniny, bezpečně podepřít hrudník, mít široké popruhy a odnímatelné šálky. Kromě podprsenky byste si měli koupit jednorázové nebo opakovaně použitelné vložky v případě úniku mléka.

oblečení

Co koupit novorozence z oblečení? Když vidíme malé ponožky, čepice, obleky a dokonce i šaty v obchodech, je pro nastávající matky obtížné odolat pokušení. Proto má téměř každé dítě v době narození solidní šatní skříň, z nichž většina nemá ani čas vyzkoušet.

Děti vyrůstají velmi rychle a pokud si nepřejete, aby dítě mělo mnoho nevyžádaných věcí, vyplatí se prokázat umírněnost nákupů. Takže poprvé bude novorozenec potřebovat:

 1. Pletené tělo s dlouhými a krátkými rukávy - 3–4 ks. Upevňují se mezi nohama a některé také vpředu, což je velmi výhodné při výměně plenky. Kromě toho tělo, na rozdíl od tílků, nešikanuje. Pro novorozence je lepší vzít ty, které nejsou rozepnuté, přesně dopředu, protože bude obtížné oblékat dítě přes hlavu..
 2. Teplé a pletené jezdce nebo kalhotky - každý po 5-6. Je vhodné zvolit ne příliš široké, aby nespadaly.
 3. Teplá kombinéza na procházky, pokud se očekává, že dítě bude na konci podzimu, v zimě nebo brzy na jaře.
 4. Ponožky - 5-6 párů.
 5. Pletené čepice - 1-2 ks. a klobouk na procházky (sezónně).
 6. Rukavice „proti poškrábání“ - 2 páry.
 7. Bavlněné kombinézy - 5 ks. Podle recenzí matek je toto oblečení nejpraktičtější a nejvhodnější pro všechny příležitosti. V klouzačkách dítě pohodlně spí, leží na jeho rukou a chodí.
 8. Flannelette a bavlněné pleny - každý 5-6. Pokud plánujete své dítě obklíčit, můžete si vzít víc, abyste se nemuseli každý den umývat.

Toto je minimální sada oblečení pro novorozence. Samozřejmě mohou být zapotřebí elegantní věci, například pokud se rozhodnete pro focení dítěte. Vše záleží na vaší fantazii. Přečtěte si více o nákupu oblečení potřebného pro novorozence →

Hračky

V prvním měsíci života dítě prakticky nepotřebuje hračky, protože jeho vidění ještě není dostatečně zaměřeno. V tuto chvíli můžete použít hudební mobil (rotující kolotoč s postavami) zavěšený nad postýlkou ​​a chrastítka.

Zvuky, které vydávají, by neměly být příliš hlasité nebo drsné. Chrastítka pro novorozence je lepší vzít na světlo, malé - 6-8 cm v průměru. Pro aktivní znalost celého světa je vhodné dát dítěti možnost dotknout se různých materiálů, za tímto účelem je možné zakoupit prsteny z plastů, gumy, dřeva a tkaniny na prstencích.

Prostředky osobní hygieny

Od narození potřebuje dítě čistotu. Co koupit pro novorozence k zajištění správné péče o jemnou pokožku dítěte? Budete potřebovat:

 • plenky nebo plenky vhodné pro hmotnost dítěte;
 • dětské ubrousky;
 • plienkový krém;
 • prášek z vyrážky na pleny;
 • bavlněné kuličky (potřebné k mytí, mytí, zpracování pupku);
 • speciální bavlněné pupeny s omezovačem pro čištění uší;
 • tekuté mýdlo nebo tyčové mýdlo;
 • extrakt z mořské soli, bylin (strunná, měsíček, heřmánek) a borovice pro koupání;
 • hroznový olej, broskev nebo vazelína (pro masáž a zpracování záhybů);
 • prášek a kondicionér pro dětské oblečení, například „Eared Nannies“;
 • tupé nůžky.

Za zmínku také stojí plastová nádoba na malé odpadky. Při umístění vedle přebalovacího stolu bude vhodné složit použité ubrousky a plenky.

Lékárnička

Děti často onemocní, a v případě malátnosti by měla být novorozence okamžitě nápomocna. Kromě toho dítě potřebuje zvláštní péči před hojením pupeční rány. Proto by rodiče měli mít vždy k dispozici dětskou soupravu.

Jaký lék koupit pro novorozence? V lékárničce by měly být: prostředky pro koliku (Espumisan, Plantex atd.), Dětské antipyretikum v sirupu nebo ve formě rektálních čípků (Panadol, Efferolgan), 3% peroxid vodíku s rozprašovačem a roztok zeleného diamantu pro zpracování pupku.

Nebude na místě se bát prostředků na zachování imunity, jako jsou kapky Grippferonu, gelu nebo čípky Viferon. Jsou užitečné pro prevenci infekce dítěte, pokud někdo v rodině onemocní, stejně jako při prvních známkách nachlazení dítěte.

Je důležité mít alergické výrobky u vás doma. V některých případech, například při vývoji Quinckeho edému, mohou zachránit život. Suprastin v ampulkách a tabletách má poměrně rychlý účinek. Je lepší neužívat žádné jiné léky předem a používat k léčbě pouze přípravky doporučené pediatrem.

Kromě léčivých přípravků budete potřebovat plynovou trubici, teploměr (rtuť nebo elektronický), klystýr hrušku, pipetu, aspirátor k odstranění hlenu z nosu, injekční stříkačku bez jehly (je vhodné podávat dětský tekutý lék), sterilní obvaz. V případě, že matka nebo někdo z blízkého kruhu chytí nachlazení, je vhodné ponechat několik obvazů na obličeji v domě, aby se zabránilo infekci dítěte.

Abychom nemuseli trávit spoustu času hledáním léků a dalších nezbytných věcí, můžete si koupit lékárničku pro novorozence v jakékoli lékárně. Ve složení se tyto sady mohou mírně lišit od výše uvedeného seznamu..

jiný

Seznam věcí potřebných pro dítě se blíží. Existuje však několik dalších položek, které mohou rodičům usnadnit život. Pokud je dítě neklidné a špatně usne, pomůže mu dudlík. Ne všichni rodiče učí děti bradavky, ale někdy to dítě potřebuje, aby se uklidnilo rychleji.

Pokud je dítě slabé nebo předčasné, doporučuje se zvolit měkčí, latexové dudlíky. Pro dítě s dobrým sacím reflexem byste měli vzít silikonovou bradavku, protože lépe drží svůj tvar, je odolnější a snadno se o něj pečuje. Musíte také věnovat pozornost ochrannému disku, který je v kontaktu s obličejem dítěte. Neměl by být příliš těžký a měl by mít díry nebo pupínky, které neumožňují, aby se materiál pohodlně usadil na kůži, což způsobuje podráždění.

Dalším volitelným, ale užitečným doplňkem je elektronická dětská váha. Mohou se hodit, pokud je novorozenec bolestivý, lehký nebo nezískává dost..

Obvykle mají takové stupnice chybu 5 g., Některé modely ukazují rozdíl mezi posledním a předchozím měřením. V péči budou zařízení s odnímatelnou miskou pohodlnější.

Ženy, které žijí v soukromém domě nebo velkém bytě, aby neustále sledovaly stav dítěte, budou potřebovat chůvu s rádiem nebo videem. Tato zařízení se skládají ze dvou bloků (jeden je umístěn v blízkosti dítěte, druhý je umístěn u rodiče), v prvním případě je přenášen zvuk a ve druhém - také obraz. Volba konkrétního zařízení závisí na potřebách - požadovaný rozsah, kvalita signálu, další funkce.

Vzhledem k neustálému vzhledu mnoha nových zařízení a předmětů, které zjednodušují péči o dítě, lze seznam toho, co musíte pro novorozence koupit, pokračovat téměř nekonečně. Je na vás, zda si zakoupíte všechny technické inovace nebo zda se omezíte na nezbytné minimum. Hlavní věc je, že vybrané věci jsou vysoce kvalitní a bezpečné..

Autor: Yana Semich,
speciálně pro Mama66.ru

Dowry pro dítě: můj seznam. Hlavní


Někdo si myslí, že nákup věno pro dítě před jeho narozením je špatné znamení.
Nevěřím ve znamení a myslím si, že je lepší kupovat potřebné věci předem. Věřte mi, až se vrátíte s dítětem z nemocnice, nebudete mít čas na nakupování.

Když jsem byla s Alicí těhotná, otázka na věno byla „získávání“ všech mých přátel s dětmi. Samozřejmě jsem hned neběžel nakupovat všechno ze svých seznamů, ale dali mi, abych tak řekl, návod. Na různých webových stránkách a fórech jsem také našel spoustu užitečných informací o věne na internetu.
Nyní je můj čas sdílet můj seznam věcí pro novorozence.

Chci vám jen dát jeden důležitý tip na toto téma..

Když sestavujete svůj seznam věno, nespouštějte jej do prvního dětského obchodu. Takže riskujete, že utratíte spoustu peněz na spoustu věcí, které byste možná vůbec nepotřebovali.
Nebuďte líní, přečtěte si recenze o konkrétních věcech, například na konkrétním modelu kočárku a sledujte ceny na internetu. Pokud je to možné, podívejte se také na model kočárku, který žije v obchodě, a teprve poté jej kupte. Je tedy velmi pravděpodobné, že si koupíte věc, která vás později nezklame.

Takže, dívky, představuji vám seznam věcí pro novorozence v prvních měsících, sestavený a upravený s ohledem na narození dvou dcer s rozdílem 2,3 roku..

ZÁKLADNÍ

 1. Betlém
  Koupili jsme si nejběžnější klasickou postel bez kyvadel a výkyvů, protože Nechtěl jsem své dítě zvykat na pohybovou nemoc. A měl jsem pravdu - a Alice a Faya dobře spali a spali v postýlce bez jakékoli nemoci z pohybu. Samozřejmě, někdy, například, když byly narušeny zuby, jsme se museli uklidnit na rukou nebo na fitballu, ale měli jsme jen postel na spaní.

Při výběru postýlky považuji za nejdůležitější kritéria spolehlivost, přírodní materiál (buk, borovice, bříza) a standardní velikost matrace 120x60.
Také nevidím žádný důvod ke koupi drahé postýlky. Proč přeplatit krásu a značku? Ušetřete lepší peníze, budou pro vás stále velmi užitečné)
Velmi velký výběr nejrůznějších modelů dětských postýlek pro děti zde.
Můžete si přečíst, o jaké posteli jsme se dostali..

 1. Matrace v postýlce
  Nejlepší jsou ortopedické matrace s kokosovým vláknem a vysokou nebo střední tvrdostí. Je-li to možné, je lepší koupit obousměrnou cestu, aby jedna strana byla tvrdší - pro novorozence a když dítě vyroste, můžete se obrátit na druhou stranu - což je měkčí.
 1. Vodotěsná gumová podložka na matraci
  Samozřejmě si ho nemůžete koupit, ale položit obyčejný olejový ubrus, ale přesto vám radím, abyste si koupili potah matrace, protože obyčejná olejová utěrka se vysune, navíc šustí a to může probudit dítě, a co je nejdůležitější, dítě může potit na olejovou utěrku, protože nepustila do vzduchu.
  Koupil jsem si nepromokavý potah na matraci na elastickém pásku značky Peligrin, velikost 125x65 cm, který je vhodný jen pro standardní postel 60x120 cm.
  Je snadné prát a rychle schnout, nahoře příjemný bavlněný povlak, listy na něm se nepohybují. Obecně jsem nikdy nelitoval, že jsem ho koupil. Za mou cenu (300 rublů) si myslím, že je to velmi, velmi výhodná smlouva.
  Naše matrace v dětské postýlce je stará již více než 5 let a vypadá to jako nová a to vše díky této matraci. Mimochodem, zde si můžete koupit potah matrace Peligrin.

Pokud se náhle stane, že se kryt matrace zašpiní (k tomu může dojít, například pokud není plenka správně připevněna), pak můžete během praní a zaschnutí vložit běžnou utěrku nebo jednorázovou nepromokavou plenu..

 1. Strany a povlečení (povlak na polštář, povlečení, prostěradlo)
  Koupili jsme sadu značky „Szdobina“ 8 položek (baldachýn, stretch sheet, přikrývka, přikrývka, polštář, polštář, organizér kapes).

No, co mohu říci, kvalita soupravy je vynikající, přežila řadu praní a stále, již čtvrtý rok vypadá jako nová a aktivně ji nadále používáme - nyní je v Fayině posteli)

Během provozu však byly odhaleny následující nevýhody:
- baldachýn, který nepotřebujeme, dokonce jsme ho ani neoběsili, okamžitě jsme ho prodali, aby už neklamal. Můj názor je, že je potřebný pouze pro krásu, nemá z něj žádný prospěch, ale pravděpodobně sbírá slušně prach.
- integrální strana, nejprve bylo nutné ohnout polovinu strany, a co je nejdůležitější - je velmi obtížné ji umýt - vejde se pouze do stroje s ložným objemem 8 kg nebo více. (díky mé sestře, pomáhá, má jen mycí jednotku s takovým objemem). Proto rada - když si vyberete strany, pak uvidíte, že jsou oddělené.
- Příliš teplá a hustá přikrývka plná přírodní ovčí vlny. Vzali jsme tuto přikrývku do vesnice a použili ji tam a jen v zimě. V létě spí dcery pod tenkou přikrývkou na kole nebo obecně bez ní. Když je doma v pohodě, vytáhnu bambusové přikrývky, jsou teplé a velmi lehké.
- list s elastickým pásem
Nelíbí se mi péče o ni - po praní je tento povlak velmi obtížné vyžehlit, pak jej nelze úhledně složit. V důsledku toho jsem ji začal tahat přímo do postýlky, když jsem už na matraci přitáhl. Ano, stretch fólie má plus - můžete ji rychle vytáhnout na matraci.

Ale pořád bych ji chtěl dát přednost před běžným prostěradlem, které by pak bylo možné položit na postel jiné velikosti (větší). Natahovací fólie je vhodná pouze pro lůžko určité velikosti..
Jak vidíte, ukázalo se mnoho minusů, i když obecně opakuji, že sada není špatná.

Ale kdybych si musel znovu koupit spodní prádlo v postýlce, nekupoval bych jako set, ale všechno samostatně.
Pro začátek potřebujete pouze nárazníky (je lepší koupit lehké holé nebo neutrální barvy), přikrývku a sadu povlečení (nebo dvě najednou je lepší - stejně se vám hodí). Kupuji ložní prádlo takhle. Dítě nepotřebuje polštář ani rok.

Možnost zakoupit vše samostatně ušetří spoustu peněz, navíc budete mít hodně na výběr a koupíte pouze to, co opravdu potřebujete, a ne to, co vám výrobce nabídne v již hotové sadě spodního prádla.
Pokud se přesto rozhodnete vše koupit jako soupravu, pak zvažte, že dobré sady jsou opravdu drahé. A pokud vidíte sadu 7 položek méně než 4 000 rublů, pak se s největší pravděpodobností ukáže, že mají velmi nízkou kvalitu. Pečlivě si prostudujte popis soupravy, z jakých materiálů je vyrobena (látka, výplň), zkontrolujte úplnost (co je součástí soupravy) a ujistěte se, že ji zkontrolujete dotykem.

Také nedoporučuji volit velmi jasné barvy - dítě v postýlce by mělo spát a příliš mnoho jasných vzorů může novorozence rozptýlit a dokonce vyděsit. Kromě toho mějte na paměti, že budete stále měnit povlečení pro jiné, takže zvolte sady neutrálních barev.

 1. Cyklistická přikrývka
 2. Teplá přikrývka (bambusová výplň nebo holofiber), pokud ji neplánujete zakoupit v sadě
 3. Ropný hadřík hustý obyčejný
 4. Výměna hrudníku (pro dětské věci + místo pro výměnu)
 5. Přebalovací rohož pro komodu
 6. Noční světlo pro bezesné noci, které, bohužel, často doprovázejí mladou matku, zejména zpočátku.
  Takové noční světlo je nejlepší umístit vedle přebalovacího stolu nebo dětské postýlky. Pokud v blízkosti není žádná zásuvka, pak přes prodlužovací kabel.

Když se novorozenec objeví v domě, není vhodné zapínat jasné světlo v noci, protože musíte naučit své dítě rozlišovat mezi dnem a nocí. A samozřejmě, jasné světlo v noci může rušit ostatní vaše pokojně spící domácnosti. Proto je vhodné zvolit noční lampu s měkkým světlem.
Do zásuvky jsou zasunuty takové malé noční světla. Nejprve jsme si koupili podobné noční světla za pevnou cenu. Ale odhalili velmi velkou nevýhodu - žárovka rychle vyhořela.
Jednou jsme si koupili toto noční světlo, funguje to déle než rok a opravdu se nám to líbí.

 1. dětský kočárek
  Mám rád modulární invalidní vozíky s otočnými koly. Koupili jsme si Alice Tutis na zip 3 v 1 (kolébka, vycházkový blok a kojenecký nosič). Byli jsme velmi spokojeni s kočárkem a použili jsme kolébku a chůzi, jak se říká, do posledního) Bohužel se nám tento kočárek podařilo prodat.
  Fae si proto musel koupit další. Přestože se nám Tutisovy zipy opravdu líbily, rozhodli jsme se vyzkoušet něco nového a koupili jsme Adameks, model Lara 2-v-1 (bez dětské kočárky). Také velmi dobrý manévrovací vozík s otočnými koly. Nyní jedeme v pěším bloku.
  Všiml jsem si, že oba kočárky (Tutis i Adameks) testy na venkovských silnicích dokonale prošly)
 1. Autosedačka nebo autosedačka
  Pokud plánujete časté a dlouhé cesty s malým dítětem, pak je lepší si koupit autosedačku, je výhodnější pro novorozence, protože má plně horizontální polohu pro spaní. Pokud budou výlety příležitostně a na krátké vzdálenosti, můžete si okamžitě koupit autosedačku kategorie 0+ s vložkou pro novorozence..
  S malou Alicí jsme často chodili do vesnice (cesta trvala 4 hodiny, v zimě - 7 hodin), takže autosedačka (která přišla s kočárkem) byla pro nás velmi užitečná. Ale za 6 měsíců jsme už z toho vyrostli, koupili jsme autosedačku Inglesina Marco Polo a řídili ji až dva roky.
  Faya se narodila v prosinci, v zimě jsme do vesnice neplánovali, šli jsme na kliniku s kočárkem (10 minut). Proto jsme se rozhodli obejít se bez kojeneckého nosiče a okamžitě vložit inglesin s vložkou pro novorozence. Na půl roku jsme tam chodili jen 5krát a jen po městě (když byli propuštěni z nemocnice, na očkování v očkovacím centru a na návštěvu).

Tyto věci se také mohou hodit:

 • Mobilní do postele
  Měli jsme to.
 • Fitball
  Tento míč jsme koupili, když Alice měla 2 měsíce. Použili jsme ji pro gymnastiku, a také to bylo pro nás velmi užitečné v období těžkých vagin (když byly řezy zubů). Pozornost! Nezneužívejte pohybovou nemoc na fitballu, jinak se vaše dítě naučí usnout jen tímto způsobem.
  Pro gymnastiku je tato věc jednoduše nenahraditelná, mimochodem nejen pro dítě, ale také pro matku. Je lepší koupit pravidelnou hladkou kouli bez „pupínek“..
  Máme míč Torres o průměru 65 cm - stále to děláme, nyní s Faiou.
 • Lehátko
  Pokud to finance dovolí, můžete si ji zakoupit předem. Nebo můžete nákup odložit prozatím, ale sledujte model, abyste nemuseli ztrácet čas výběrem a vyhledáváním později.
  Bude to nutné, když bude dítě měsíc a bude unavené, že bude neustále ležet v postýlce.
  Palubní židle se pro nás ukázala jako skutečný zachránce života, obě dcery byly šťastné, že tam ležely a hrály se, a tehdy jsem mohl dělat domácí práce.
  Tady jsme měli takové lehátko.
 • Polštář na krmení
  Určitě oceníte, pokud cvičíte GW a vaše dítě bude jíst velmi dlouho. Tento polštář je velmi pohodlná věc - uvolňuje svaly paží, krku a zad. Díky ní můžete krmit dítě a zároveň číst, pít čaj a korespondovat online.
  Měl jsem velmi, velmi, velmi užitečný polštář na krmení - Alice mohla jíst půl hodiny nebo více po dobu až 6 měsíců, zaspala na to.
  Faya snědla mnohem rychleji, ale také jsem ji nakrmil na polštáři a stále se krmím, i když brzy zestárne)
  Koupil jsem si nejjednodušší podkovovitý polštář:

Podobný polštář můžete získat zde.
Mimochodem, za stejným účelem, můžete použít speciální polštář pro těhotné ženy. Obecně je hlavním účelem tohoto polštáře poskytnout pohodlný odpočinek a spánek pro nastávající matku. Stejné zařízení však může být užitečné i po porodu pro krmení dítěte.

Neměl jsem takový polštář jen proto, že jsem se o něm dozvěděl pozdě. Viděl jsem ji se sestrou (také těhotnou), když před mým narozením nezůstalo nic. Stručně řečeno, přiznávám, ropucha mě uškrtila, abych si koupil tento polštář na pár zbývajících týdnů)

Když jsem spal, dal jsem si pod žaludek obyčejný malý polštář s pěnovou výplní. A v zásadě mi vyhovovala. Až na to, že v noci jsem ji často musel hledat po celé posteli, protože právě byla ztracena.
Speciální polštáře pro těhotné ženy jsou samozřejmě zbaveny této mínus. Jsou nerealistické ztratit kvůli tvaru a působivé velikosti..

Pokud jste se ještě nestali šťastným majitelem polštáře pro těhotné ženy a zajímáte se o toto zařízení, můžete navštívit webovou stránku porodnictví a podívat se na nabídku.

Kromě polštářů pro těhotné ženy nabízí tento internetový obchod vysoce kvalitní dětské oblečení (od 0 do 3 let), výbojové sady, hnízda kokonů a také know-how pro novorozence - kukly-kolébky pro děti.
Ten se mimochodem objevil na našem trhu relativně nedávno, ale mezi matkami je již velmi populární. Ta věc není zcela levná a pokud jde o mě, není to nutné.
Ale pokud má někdo finanční schopnost usnadnit přizpůsobení dítěte po narození novým podmínkám, proč ne... ano?

Jak zjistíte, že seznam věcí pro novorozence v prvních měsících je velký? Ale tohle je jen hlavní)

Přečtěte si obsah následujících oddílů v samostatných článcích:

Seznam nezbytných a nezbytných věcí pro novorozence

Ach, kolik starostí padne na pár, který se připravuje na zrození drobků! Poskytnutí všeho nezbytného pro dítě je jednou z hlavních věcí v předvečer porodu. Prvorozené matky sevřou hlavy, nevědí, co si koupit, v jakém množství a v jaké kvalitě.

Ale nepropadejte panice. I když v bezprostředním prostředí nejsou matky s dětmi, nezáleží na tom. V tomto případě na záchranu přijdou nejen budoucí prarodiče, ale také internet. Podrobný seznam věcí pro novorozence, který bude brát v úvahu všechny potřeby dítěte - o tom teď mluvíme.

Kde je získat.

Mnoho žen se cítí klidnější, protože vědí, že předem připravily vše, co může nenarozené dítě potřebovat. Obzvláště silně se tato potřeba cítí v posledním trimestru - tato podmínka dokonce dostala název „hnízdní období“ a byla opakovaně hravě přehrávána v různých filmech a seriálech. Ve filmech je tento okamžik nejčastěji uváděn s humorem, a proto je příliš přehnaný.

Zatímco v mnoha ohledech touha připravit se co nejvíce vychází ze elementární opatrnosti: mladá matka chápe, že v prvních měsících po narození dítěte nemusí mít čas na nákupy při hledání chybějících dětských věcí. Proto by vše, co může být potřeba, mělo být již po ruce..

Pro ty, kteří již mají alespoň jedno dítě, je to snazší: určitě mnoho malých věcí, z nichž nejstarší vyrůstali, leží někde a pro takové mamince-tatínky je určitě více zkušeností. Přítomnost dětí mezi příbuznými a přáteli je také dobrá pomoc, není vždy naléhavá potřeba dodávat drobky všemu úplně novému.

Věci by samozřejmě měly být v dobrém stavu, čisté. Novorozenci však rostou tak rychle, že jen stěží dokážou rozeznat celý svůj šatník, a dokonce ani v kolébce až do půl roku netančí přesně do otvorů ve dně. Z velké části tedy věci zůstávají v dobrém stavu a často přecházejí z jednoho malého majitele na druhého. To platí i pro oblečení a co invalidní vozíky, dětské postýlky, vany?

A proto, zdroje potřebných věcí (a to je běžná praxe, připomínám vám) mohou být následující:

 • obchody;
 • online obchody;
 • zásoby ponechané jejich dospělými dětmi;
 • věci dětí vychovaných příbuznými a přáteli;
 • použité předměty, které jsou často levně prodávány nebo dokonce rozdávány zdarma na Avito.ru.

Zbývá tedy pouze vytvořit seznam potřebných věcí pro novorozence, na jejichž základě si dokážete lépe představit, co opravdu potřebujete koupit, a bez kterých můžete dělat.

Kompletní seznam věcí pro novorozence

Seznam potřebných předmětů zahrnuje oděvy s textilem, výrobky pro péči a také větší předměty, jako je dětská postýlka, kočárek a související předměty. Proto rozdělujeme náš seznam do skupin.

Nutné oblečení na drobky

Pokud se zpočátku můžete obejít bez nějakých věcí přizpůsobením improvizovaných předmětů, pak bez alespoň minimální sady oblečení není drobeček nemožný. A tato sada má poměrně velké množství směn.

Důležité! Tělo novorozence není zvyklé omezovat přirozené procesy, takže dítě chodí velkým a malým způsobem, když chce. Obvykle se to stane asi 8-9 krát denně. Kromě toho děti po krmení regurgitují přebytečné jídlo.

Proto by vždy mělo být v zásobě určité množství čistého a suchého oblečení, kromě těch, které jsou prané nebo sušené. Z osobní zkušenosti je mnoho matek nejlepší, pokud existují:

 • Bavlněné plenky - 8-10 ks..
 • Teplé flanelové pleny - 4-6 ks..
 • Bavlna, lehké vesty - 5-6 ks..
 • Flanel, teplé vesty - 5-6 ks..
 • Teplé halenky - 2-3 ks..
 • Čepice se švy směrem ven nebo tenkými čepičkami - 2-3 ks..
 • Posuvníky - 6-7 ks..
 • Boty nebo ponožky - 2-3 páry. Pokud je dítě „zima“, pak pletené z měkké příze, která se nosí přes plíce - 1-2 páry.
 • Gázové plenky (pokud se rozhodnete gázu používat) - 10-15 ks..
 • Plenky na jedno použití (pro novorozence) - 15-20 ks..
 • Proti poškrábání - speciální „rukavice“ chránící dítě před nehty - 1 ks..

Ano, je vhodné si pračku dostat předem, což bude zpočátku skutečnou záchranou pro už zaneprázdněnou mámu.

Nábytek

Ačkoliv drobeček, který se sotva narodil, nedosáhl velikosti půl metru, celkově potřeboval na život a péči celkem několik věcí. Proto by mělo být nejprve přiděleno místo v domě nebo bytě. Ideálně, pokud je k dispozici samostatný pokoj pro dítě, kde je čisté a tiché, stejně jako dostatek místa pro vše, co potřebujete.

Pokud není místo, budete potřebovat alespoň koutek, kde bude postel stát, a místo pro uložení dětských věcí. Pro tento účel je vhodný přepínací stůl se zásuvkami níže..

Není však třeba panikařit, pokud nemáte čas na přípravu: v extrémních případech lze místo uspořádat po narození, novorozenci nejprve tolik nepotřebují. Ne bez důvodu v některých západních zemích dostává mladá matka hned po porodu dárek od státu... krabici. Velká krabice, která pro první nebo dva měsíce může sloužit jako postýlka pro dítě.

Je zřejmé, že k krabici je připojena celá sada potřebných věcí. Některé evropské země, zejména Finsko, Velká Británie, Francie, tak dokázaly výrazně snížit kojeneckou úmrtnost - jednoduše poskytly malému a bezmocnému dítěti vše potřebné, bez ohledu na sociální a materiální situaci rodičů..

Takže z nadrozměrných věcí budou drobky potřebovat:

 • postel nebo jiné místo na spaní (které, po maximálně 2–3 měsících, bude stále třeba vyměnit za lůžko);
 • skříň nebo skříňka na věci;
 • přebalovací pult;
 • Pram
 • koupel nebo stojan pro bezpečné koupání dítěte.

Tři z výše uvedených položek se přímo podílejí na velmi důležitých denních událostech v životě dítěte:

Zdraví a bezpečnost dítěte závisí na správné organizaci každého z těchto bodů, a proto by měla být zvláštní pozornost věnována výběru kolébek, van a kočárků..

Jak si vybrat postýlku

Postýlky jsou nyní široce zastoupeny v obchodech. Existují plastové, dřevěné a dokonce i kovové výrobky. Novorozenec stále neví, jak se převrátit a ještě víc vstát, ale není to dlouho, po asi 5-6 měsících se situace změní. A proto, pokud je lůžko pro dítě vybráno na několik let, mělo by se to brát v úvahu nejen z hlediska pohodlí rodičů, ale také by mělo být skutečně posouzeno bezpečí dítěte. Základní požadavky jsou následující:

 1. V postýlce by neměly být žádné ostré rohy nebo římsy, které by dítě mohlo zasáhnout, mechanismy, kde se může prst zachytit, a povrchy, které mohou být zraněny;
 2. Povlak použitý ke zpracování detailů postýlky by měl být bezpečný, protože dítě je nejprve začne zkoušet „po kouscích“;
 3. Strany by neměly být pevné, protože takový design narušuje volné větrání. Zpravidla jsou vyrobeny z prutů různé tloušťky;
 4. Vzdálenost mezi pruty by měla být 7 - 8 cm - v tomto případě dítě nebude moci přilepit hlavu, ani svou paži nebo nohu;
 5. původně poskytovaná přítomnost dvou úrovní pro dno vám umožní pohodlně používat postýlku pro dítě i arašídy 2-3 roky;
 6. jedna odnímatelná strana výrazně usnadní péči o dítě a noční spánek pro matku a bude sloužit také tehdy, když dospělé dítě již dokáže postel samostatně používat.

Postýlky se obvykle prodávají s matrací velikosti. Pokud však z nějakého důvodu není spokojen, můžete si koupit speciální matraci vyrobenou z přírodních hypoalergenních materiálů. Hlavní věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že musí být dostatečně pevná.

Budeme mluvit o povlečení.

Když se dítě začne převrátit, lze do postýlky umístit měkké podložky, které jej chrání před náhodnými a bolestivými srážkami s tyčemi.

Pokud rodiče nejsou finančně omezeni a chtějí dítěti poskytnout maximální pohodlí, pak alternativou k postýlce je kolébka: mnohem menší velikosti, s měkkými stranami. Má zpravidla mechanismus, který vám umožní houpat dítě a snadno se pohybuje z místa na místo, protože je vybaven koly.

Další alternativou k postýlce je speciální postel se samostatným místem pro drobky. Ideální pro matku, která považuje spánek za důležitý. Matka se tedy nemusí bát v noci bát a dítě bude klidně spát, cítit se v blízkosti tepla nejdůležitější osoby na světě. Kromě toho neexistuje žádné nebezpečí, jako je tomu u postýlky, že se může pohybovat a vytvářet mezeru. Takové dětské místo však bude sloužit jako kolébka déle než 2-3 měsíce.

Bezpečné plavání

Každý, kdo se kdy zúčastnil tohoto postupu, pochopí, jak důležité je vybrat si vhodný vhodný kontejner pro mytí dítěte. Zpočátku se na vzrušujícím rituálu zúčastnilo několik lidí - a to nejen proto, že si každý chce užít nezapomenutelný okamžik, ale jednoduše pomoci udržet dítě.

Je velmi důležité udržovat drobky čisté - na tom závisí jeho zdraví. Proto se po uzdravení pupku kojenců doporučuje koupat se jednou denně. Navíc téměř všichni děti se velmi rádi koupají - koneckonců, v matčině bříšku byla voda jejich stálým stanovištěm. Pravidelná koupel však není vhodná pro novorozence. Existuje několik důvodů, proč používat pro dítě přesně speciální, určené pouze pro něj:

 • je menší, proto je snazší ho naplnit převařenou vodou nebo odvarem bylin, v nichž se novorozenec koupe v prvních měsících života;
 • snazší péče a udržování v dokonalé čistotě;
 • je to pro dítě bezpečnější.

Vany pro koupání dětí jsou různé. Drobné podobnosti litinových vaní již lze nalézt pouze v muzeích, ale plastové jsou již v každodenním životě pevně zakotveny. Stále se používají poměrně široce. Mají také různé tvary: některé jsou vyrobeny se speciálními výstupky, takže dítě může být pohodlně a bezpečně vloženo do vody. To mamce umožní klidně ji umýt bez účasti dalších asistentů..

Pokud je vana pouze nádobou, můžete si pro ni často zakoupit speciální houpací síť, která je namontována na bocích a umožňuje vám dát dítě a uvolnit ruce.

Po měsíci nebo dvou už mohou být děti koupány v běžné vodě pomocí speciálních skluzavek, které jsou umístěny na dně vany a do kterých může být dítě pohodlně umístěno.

Důležité! Bez ohledu na to, jak pohodlné a bezpečné se může plavecké zařízení zdát, nikdy byste neměli za žádných okolností nechat své dítě ve vodě bez dozoru, a to ani na pár minut.

V poslední době získávají popularitu speciální nafukovací kruhy určené ke koupání dětí, které jsou navrženy tak, aby chránily dítě před padáním do vody, a z velké části tak, aby umožňovaly rodičům nechat dítě ve vodě beze strachu o svůj život. Kromě toho jsou vhodné pro ty děti, které se ve vodě cítí obzvláště pohodlně, a proto jim rodiče dovolí trávit tam více času, než potřebují k běžnému mytí.

Na procházku plně vyzbrojený

Třetím důležitým okamžikem v životě drobků je procházka. Denní venkovní procházky jsou také faktorem dobrého zdraví. Proto by kočárek neměl být vybírán podle barvy a vzhledu, ale především na základě jeho pohodlí a bezpečnosti pro dítě.

Množství modelů a možností může často hádat:

 • kolébka - používá se od narození do 6 měsíců;
 • dva v jednom - vhodný jak pro velmi mladé, tak pro děti, které již sedí;
 • tři v jednom - má také odnímatelné sedadlo, které lze použít jako autosedačku;
 • transformátor;
 • potěšení.

Bez ohledu na to, v jakém ročním období se dítě narodí, by měl být kočárek dobře větraný. Nejlepší volba, pokud bude produkt na letní procházky mít speciální sítě, které umožní volný oběh vzduchu. Je žádoucí, aby látka byla přírodní, protože chrání před slunečním zářením a nepřehřívá se. Jako podzimní a zimní variantu musíte věnovat pozornost modelům vyrobeným z husté a vodě odpuzující látky..

Je dobré, pokud má kočárek speciální ventil, který jej chrání před deštěm, větrem a sněhem.

Toto jsou hlavní kritéria pro hodnocení produktu pro dítě. Zbytek, neméně důležité body, záleží na pohodlí používání kočárku dospělými - koneckonců to budou oni, kdo ho budou muset nést během procházky.

První věc, kterou byste měli věnovat pozornost, je hmotnost, protože kočárek, který je pohodlný ve všech ostatních parametrech, ale pro mladou matku příliš těžký, se pravděpodobně nebude používat každý den..

Důležité! Při výběru kočárku nezapomeňte přidat do hmotnosti produktu 5-6 kg - asi tak, jak bude dítě vážit až šest měsíců.

Na kolečkovém křesle nejsou významná kola. Abyste nebyli v bytě výškové budovy zamčeni kočárkem, měli byste změřit šířku mezi koly - zvolený model půjde do výtahu a dveří.

Věnujte pozornost materiálu, ze kterého jsou kola vyrobena. Plastové jsou vhodné pro letní procházku po dobrých cestách. Gumová kola vám umožní procházet louže na podzim a na jaře a na zasněžených tratích v zimě. Kola s otočným mechanismem usnadní zatáčky při chůzi, nemusíte neustále zvedat přední část kočárku.

Důležité je také příslušenství: tašky, sítě, držáky lahví. Docela často mladá matka používá čas na nákupy, které je třeba někde přidat. A samozřejmě, schopnost vyměnit plenky, pít nebo dokonce krmit dítě, situaci zachrání během delší cesty.

Moderní alternativa k kočárku - přepravní batoh nebo prak.

Ideální pro sportovní rodiče s aktivním životním stylem. Vědci kromě toho tvrdí, že čím více času tráví přímo pocit blízkosti rodičů, tím lépe ovlivňuje jeho duševní zdraví. Protože se tento způsob přenášení doporučuje i pro děti narozené předčasně..

Kromě toho zvyšuje mobilitu: kam matka s kočárkem půjde, jen desetkrát přemýšlí - podzemní doprava, nákupní centrum s několika patry - šťastný majitel praku půjde bez přemýšlení o tomto problému.

Nevýhody nošení takových drobků jsou však také:

 • není vhodný pro mámu po císařském řezu nebo s problémy s páteří;
 • vhodné pouze pro lehké procházky.

V závislosti na situaci však nikdo neobtěžuje používat oba..

Ložní prádlo a textil

Následující položky jsou vše, co je nezbytné pro pohodlné používání postýlky, přebalovacího stolu a dětského kočárku.

 • Povlečení - 3-4 ks..
 • Povlečení - 2-3 ks..
 • Olejové utěrky, velké i malé - 2 ks..
 • Cyklistická přikrývka - 1-2 ks..
 • Teplá přikrývka - 1 ks..
 • Lehké přehozy - 1–2 ks..
 • Obálka pro procházky v kočárku nebo přikrývce, v závislosti na ročním období.

Péče o dítě

Protože pokožka drobků je stále velmi jemná, nejsou pro něj vhodné hygienické výrobky vhodné. Někteří výrobci, například Johnsonovo dítě, se proto specializují na výrobu speciální dětské kosmetiky a výrobků pro péči. Nezahrnuje dráždivé a příliš agresivní látky ani chemii, která může vyvolat alergickou reakci. Takové, nejen pro děti, ale zvláště vhodné pro novorozence, je třeba zakoupit. Obsahují:

 • prášek;
 • krém;
 • máslo;
 • prostředky ke koupání;
 • tekuté a pevné dětské mýdlo;
 • dětský zásyp;
 • oplachovací pomůcka.

Kromě toho budete určitě potřebovat:

 • bavlněné pupeny;
 • gáza;
 • bavlněné kuličky;
 • dětské ubrousky;
 • teploměr pro vodu;
 • dětské nůžky.

Všechny tyto položky jsou nezbytné pro každodenní péči o novorozence, aby ho bezpečně vykoupaly, vyčistily mu nos, uši, uřízly mu nehty a otřely záhyby na kůži. Jsou zahrnuty do seznamu nezbytných věcí pro novorozence..

Odděleně byste měli specifikovat léčivé přípravky, které půjdou do lékovky. Mnoho matek se bojí a nechce si ani myslet, že by dítě mohlo potřebovat léky. Mezitím mohou i elementární plyny v bříšku, pokud kojící matka jí něco špatného, ​​připravit dítě a jeho rodiče o normální spánek téměř na den. Proto je lepší mít po ruce:

 • fyzický řešení pro péči o nos;
 • Bepantenova mast 5% pro léčbu vyrážky z plenek;
 • krém na plenky;
 • léčivé byliny: heřmánek, série - na plavání, dokud se pupek nezhojí;
 • malý klystýr nebo sprcha s měkkou špičkou;
 • výstupní potrubí plynu;
 • tělesný teploměr;
 • antiseptika - brilantní zelená, peroxid vodíku, manganistan draselný, furatsilin.

Všechny tyto položky se hodí, pokud je dítě zdravé, ale cítí se nepohodlně - protože to může oznámit pouze jedním způsobem: hlasitý pláč.

Důležité! Co jiného může být třeba v lékárničce na drobky, měli byste se určitě zeptat pediatra - buď v nemocnici, nebo v okrese.

A to není vše. Zvláštní pozornost by měla být věnována čisticím prostředkům a pracím prostředkům na drobky - v žádném případě byste neměli umývat jejich šatník spolu s věcmi dospělých členů rodiny. Pro dětské oblečení bude zapotřebí speciálních prášků nebo tekutých detergentů..

To samé s péčí o místo pobytu dítěte: postýlku, přebalovací pult, kočárku je třeba čistit pouze saponáty, které neobsahují agresivní chemikálie. Nejlepší je věnovat pozornost výrobkům společností, které se specializují na domácí chemikálie šetrné k životnímu prostředí..

Co vzít do nemocnice?

Nejvhodnější je vzít v nemocnici předem připravené věci pro dítě. Pokud bude novorozenec na oddělení s matkou, bude možná potřebovat několik sad oblečení. Nejlepší je požádat během návštěvy na prenatální klinice nebo přímo v nemocnici: pravděpodobně existuje seznam prvních nezbytných věcí, které jsou v tomto zdravotnickém zařízení potřeba.

Je pravděpodobné, že nebudou potřeba, protože v mnoha porodnicích vydávají své vlastní - tedy v perinatálním centru zaručují, že všichni novorozenci jsou čistí a sterilní. Pokud ne, měli byste připravit:

 • lehké plenky, chintz - 4-5 kusů.
 • teplé plenky, flanely - 4-5 ks..
 • plenky na jedno použití, 5-6 ks..
 • lehké vesty - 3 ks.
 • vyhřívané vesty - 3 ks.
 • lehké klobouky - 2 ks..
 • teplé čepice - 2 ks..
 • kapoty (lehké a teplé) - 2-4 ks..
 • ponožky - 3-4 páry;
 • jezdce nebo živůtek - volitelné, ale pokud opravdu chcete;
 • dudlík (pokud jej chcete použít);
 • plenky pro novorozence;
 • tekuté dětské mýdlo.

Před zabalením spodního prádla je vyperte a vyžehlte.

Důležité! Mytí předmětů pro novorozence by mělo být prováděno pouze pomocí nástroje určeného pro ty nejmenší! Jiné prací prášky nebo kapaliny nejsou vhodné, protože mohou obsahovat nepřijatelnou koncentraci chemikálií nebezpečných pro citlivou pokožku dítěte..

Sada samozřejmě záleží také na ročním období: pokud narození dítěte spadne na nejteplejší dny v létě, pak je méně teplého oblečení. Ale stále potřeba, jen pro každý případ.

Matky se často obávají, zda s sebou musí vzít výrobky pro péči o dítě. Přestože se o to ve většině případů stará v porodnici, ale pro vlastní klid je lepší mít pro novorozence balíček smetany a pudrů, ale najednou tam nebude sestra.

Jak vidíte, seznam věcí v porodnici není tak dlouhý, ale obsahuje nejnaléhavější položky pro dítě. Stejný seznam je minimální sadou věcí pro novorozence poprvé..

Samostatně pro vypouštění byste měli připravit sezónní svrchní oděv. Pokud se dítě narodilo na podzim, v zimě nebo na jaře, musíte zachránit teplou halenku, čepici a kombinézu. A také to, co ho zabalit na oblečení: může to být speciální obálka nebo teplá přikrývka.

Debata o obálkách probíhá již dlouhou dobu: má smysl koupit si elegantní, ale zbytečnou položku později. A výrobci našli vhodné řešení: často je obálka snadno přeměněna na přikrývku, pomocí které můžete pokrčit drobky v kočárku. To platí zejména pro děti, které se narodily na podzim nebo v zimě: pak v této obálce budou moci klidně odložit při chůzi: bezpečně fixované okraje nevyrazí a srazí hrudku. Všechno ostatní je však otázkou vkusu a schopností samotných mladých rodičů.

A samozřejmě nezapomeňte na krásnou stuhu - růžovou nebo modrou - se kterou je obvyklé obvazované dítě obvazovat - pokud to není na obálce.

Pokud máte auto, ve kterém plánujete vyzvednutí dítěte z nemocnice, a potom ho pravidelně přenášejte, měli byste si okamžitě koupit autosedačku - kromě toho, že vám bude pohodlnější než držení dítěte zabaleného do přikrývky v náručí, zajistí to nejprve bezpečnost dítěte a další následné cesty. Pokud taxi plánuje cestu domů, vyplatí se při objednávce rezervovat místo pro auto.

Kdy koupit věci pro novorozence

A další naléhavá otázka: kdy nakupovat? Obecná víra, na kterou si často vzpomínají matky a babičky, je, že věci pro děti si nemůžete koupit předem. Stojí to za to poslouchat?

Nezapomeňte, že současná medicína se výrazně liší od toho, co bylo před několika desítkami let. Nyní se lékaři naučili starat se o ještě hluboce předčasně narozené děti, které se narodily mnohem dříve než dříve - počínaje 23 týdny. To znamená, že kojenecká úmrtnost významně poklesla. Ale protože obavy, že se něco pokazí, mají mnohem menší důvod k uskutečnění.

Nikdo samozřejmě nepřevzal odpovědnost za své zdraví a životní styl. Pokud se však žena postará o sebe, je fyzicky aktivní a dobře snáší těhotenství, pak většinou nemá důvod se obávat života svého budoucího dítěte. Proto je vhodné se připravit na jeho dlouho očekávaný vzhled..

Nyní je posledních pár měsíců před narozením považováno za nejlepší čas na nákup věcí, které jsou pro dítě nezbytné.

Důležité! Opravy v domě nebo místnosti pro novorozence by měly být prováděny bez účasti těhotné matky, protože chemické výpary ze stavebních a barvicích látek mohou způsobit otravu jak u ní, tak u plodu..

Nespěchejte a nebojte se, že nebudete včas. Nakupujte dětské předměty se vší láskou, kterou cítíte pro nového člena rodiny. Použijte pozitivní přístup, abyste nechali drobky cítit se ve vaší bříšce, jak skvělé to bude, když se narodí, kolik úžasných věcí na něj v tomto životě čeká, jak ho máma sní o objímání, hraní s ním, pohledu do jeho očí. Koneckonců, láska a víra, jak víte, pracují zázraky.

Články O Neplodnosti