Hlavní Zdraví

Jaká je normální hmotnost novorozence

Překvapivě zapomínáme hodně na život, ale pamatujeme si na výšku a hmotnost narozeného dítěte po celý život. Pravděpodobně je příroda vlastní ženě-matce, která tato čísla zná a pamatuje si, protože jimi podle jejich změn posuzujeme zdravotní stav dítěte.

Hmotnost novorozence je důležitým ukazatelem jeho vývoje. První měření a vážení se proto provádí okamžitě nebo několik hodin po narození. Tyto ukazatele jsou pečlivě zaznamenávány v časopisech mateřských nemocnic a jsou zaznamenávány na štítku na rukojeti dítěte.

Existuje praxe každodenního vážení kojenců, když jsou v nemocnici. Zdravotnický personál pečlivě sleduje dynamiku zvyšování nebo zmenšování velikosti, přijímá opatření k regulaci dat. Poté, co byli propuštěni z nemocnice, rodiče jdou na kliniku kvůli kontrolním vážením a monitorují přidávání gramů a centimetrů měsíce.

Rozměry narození

Podle norem stanovených Světovou zdravotnickou organizací je průměrná hmotnost chlapce při narození 3400-3500 g. A dívky narozené méně - 3200-3400 g. Jedná se o průměrná čísla, ve skutečnosti je hmotnost narozených dětí mnohem vyšší nebo nižší než WHO.

Narození dítěte ze dvou a půl na čtyři a půl kilogramu je považováno za normální. Děti narozené s hmotností nižší nebo vyšší než tyto údaje jsou považovány za předčasné nebo příliš velké. Pokud rodiče dětí s nedostatečnou hmotností nejsou příliš krátcí a rodiče dětí s nadměrnou hmotností nejsou obři, jsou děti ohroženy. Mohou mít psychomotorické a jiné poruchy, neonatolog a pediatr je neustále sleduje.

Hmotnost novorozence ve skutečnosti závisí na mnoha faktorech.

 • Jsou-li rodiče lidé průměrné velikosti a výšky, rodí se jejich děti s hmotností přibližně 3 kg, což je v rámci průměrné hmotnosti podle WHO..
 • Druhé a třetí dítě stejné matky mají vyšší váhu než prvorozené děti. Rodiče starší 35 let mají větší děti než mladší (ačkoli existují výjimky).
 • Dítě, jehož matka během těhotenství nejedla dobře, nedodržovala režim, měla špatné návyky, narodila se hubená.
 • Těhotná žena, která jedí mastná, sladká a vysoce kalorická jídla, porodí větší dítě.

Hmotnostní přírůstek do jednoho roku

V prvních dnech života dítě fyziologicky ztrácí až 250 gramů. To je normální, protože dítě nejí dost, a vyjde hodně tekutin. Po několika dnech začíná přibývání na váze.

Vypočítat správnou hmotnost dítěte po několik měsíců pomůže speciální kalkulačka hmotnosti a výšky. Můžete to udělat podle vzorců sami. Výpočet do šesti měsíců.

Například taková možnost. Dítě se narodilo s tělesnou hmotností 3100 g, hmotnost za dva měsíce by měla být následující: 3100 + 800 x 2 (věk v měsících) = 4700 g.

Další varianta. Je přijímáno, že za půl roku dítě váží 8 200 g, za 2 měsíce dítě doroste do takových velikostí: 8 200 - 800 x 4 (nedosáhne šesti měsíců) = 5000 g.

Od šesti měsíců se hmotnost dítěte do jednoho roku počítá pomocí jiného vzorce.

 • První možnost: 3100 + 800 x 6 + 400 x 7 (počet měsíců) = 10700 g.
 • Druhá možnost: 8200 + 400 x 7 (počet měsíců) = 11000 g.

Z příkladů je vidět, že výpočty jsou přibližné, každý vzorec dává svůj vlastní výsledek. Vzorce zároveň ukazují, jak velkou váhu mají rodiče řídit. Příroda vyvíjí dítě podle vlastních zákonů a jeho hmotnost nemusí odpovídat vypočteným údajům.

Lékařští vědci vyvinuli speciální kalkulačku, pomocí které můžete snadno, rychle a přesně vypočítat hmotnost a výšku dítěte pro každý měsíc a každý týden. Pro větší pohodlí má náš web rychlou kalkulačku. Můžete jej použít pro výpočet tělesné hmotnosti dítěte.

Odchylky od normy

Charakteristické znaky vývoje dítěte jsou založeny na ukazatelích hmotnosti a výšky. Na otázku, kolik by dítě mělo vážit v určitém věku, vám odpoví váš dětský lékař nebo stolky pro stolice vypracované na základě studií lékařů WHO. V centilních tabulkách jsou uvedeny ukazatele hmotnosti a odchylky ve směru zvyšování nebo snižování.

Chcete-li změřit hmotnost nebo výšku dítěte, změřte výšku a zvažte ji. Najděte v tabulkách věk dítěte, porovnejte s číslem, které jste změřili. V barevném "rámečku" tabulky - indikátory normy. Všechny vlevo a vpravo jsou odchylky.

Například vaše dítě má 7 měsíců. Výška - 68 cm a tělesná hmotnost - 8 kg. Tato čísla spadají do fialového „rámu“ tabulky, a to je norma..

Kojenci do šesti měsíců během každého měsíce přidají 600-800 ga rostou o 2-3 cm. Po šesti měsících až roce se nárůst mírně sníží a pohybuje se v rozmezí od 600 do 350 ga růstu od 2 do 1,5 cm. Jedná se o průměrné standardy, které odpovídají vývoji zdravého dítěte. Změny u dítěte, které se liší ve směru zvyšování nebo snižování, ukazují na nutriční chyby a zdravotní problémy. Chcete-li včas vyřešit problémy, musíte se poradit s pediatrem, neurologem nebo endokrinologem. Proto je tak důležité sledovat antropometrii dítěte.

Kalkulačka hmotnosti a výšky založená na antropometrických datech vypočítá rozměry stanovené v daném věku, vypočítá index tělesné hmotnosti, provede odhad odchylek a odvodí ukazatele shody výšky a hmotnosti novorozence. Na základě těchto údajů pediatr určí možné nesrovnalosti a poskytne doporučení ohledně výživy, vývoje nebo léčby dítěte..

Index tělesné hmotnosti kojenců je důležitým ukazatelem vývoje. Pomocí ITM je možné přesně posoudit, zda výška, hmotnost a věk dítěte splňují měsíční standardy. Vzorec pro výpočet BMI je jednoduchý, každý rodič si poradí:

I (index) = M (hmotnost v kg): H2 (růst v m2)

Závěry ukazují, jak dítě roste a roste, a také odhadují hmotnost podle měsíce. Pokud dostanete průměr, pak drobky mají normální vývoj, má dost výživy. Pokud je hmotnost nižší nebo vyšší než průměrná, ale je v souladu s vaší rodinnou ústavou, je to také normální. Podváha nebo dokonce silná podváha, stejně jako velmi velká hmotnost, mluví o patologii, je nutná odborná konzultace.

Je třeba znovu poznamenat, že všechny ukazatele jsou průměrovány, počítány pro průměrné dítě. Pokud máte odchylky od normy, nespěchejte na paniku, nejprve ukažte dětem a výpočty pediatrovi. Lékař vyhodnotí dynamiku indikátorů, prozkoumá stav drobků, učiní správné závěry, nezbytná jmenování..

Důvody pro podváhu

Podle tabulek, vzorců nebo pomocí kalkulačky zjistíte, že vaše dítě je poddimenzované nebo s nadváhou. Toto je signál pro rodiče o nutričních problémech. Dokud lékař diagnostikuje podvýživu, pozorujte dítě. Pokud je dítě neaktivní, ospalé, bez apatie, je docela možné, že nemá dostatek mateřského mléka, což znamená, že nemá aktivitu, sílu k růstu, harmonický rozvoj.

Pediatrové rozlišují mezi dvěma příčinami podváhy: vnitřní a vnější. U normálně narozeného dítěte, bez abnormalit a zranění, nejsou vnitřní příčiny brány v úvahu. A vnější příčiny jsou spojeny s nedostatkem výživy. Hubnutí s nedostatkem živin ovlivní tělo novorozence s rozvojem anémie, imunitních problémů a dalších poruch.

Analyzujte důvody, proč drobky mohou mít nedostatečnou váhu pro svůj věk i ztrátu. Nebo naopak příliš velká váha. Možná nemáte dostatečné laktace, dítě nemá dost mléka a má hlad. Možná, že dítě saje pouze přední, řídké mléko. Nebo možná žijete v neustálém stresu. Tento pocit se přenáší na dítě a bojuje proti vám s stresem a plýtvá veškerou svou energií v boji.

Je pro dítě dost jídla?

Abychom pochopili, proč malé dítě nezískává tolik, kolik potřebuje, ať už má dost jídla, zkontrolujte si plenky. Dobře krmené dítě obarví plenu nejméně třikrát denně a močí nejméně 8-12krát.

Můžete sledovat výživu dítěte maximálně měsíc. Porovnejte graf dynamiky hmotnosti a výšky, které se obvykle úměrně mění. Zkontrolujte, zda se dítě naučilo činnosti a dovednosti odpovídající jeho věku.

Pokud vás kromě ukazatelů hmotnosti neobtěžuje dítě, je-li dítě v pohotovosti a je aktivní, klidně spí, dobře saje a poopí včas, pak podváha nemusí hrát rozhodující roli - máte naprosto normální dítě.

Pokud si všimnete zpoždění vývoje, je to důležité. Například po 3 měsících dítě neví, jak držet hlavu déle než 4 minuty, když se blíží k bradavce, otevře ústa. Vyvodit závěry, konzultovat s lékařem opatření.

Zajímavé nuance

Pamatujte, že chlapci obvykle přibývají na váze rychleji než dívky, takže byste neměli porovnávat prvorozeného syna s druhým dítětem, dcerou a běžet k pediatrovi v panice, že dítě ve stejném věku váží o několik kilo méně.

Odchylka od normy (hlavně ve směru nadřazenosti) může být u dětských umělců. Podle toho, jakou směs jedí. Prémiové směsi jsou zpravidla vyrovnanější než rozpočtové linie, děti z nich nerostou.

Plodová hmotnost v týdnu těhotenství

Normální nitroděložní vývoj je určován mnoha indikátory. Jedním z těchto parametrů je hmotnost dítěte. Hmotnost plodu v týdnech těhotenství s odchylkami nahoru nebo dolů ukazuje na podvýživu nebo tvorbu hypoxie.

Co určuje hmotnost plodu během těhotenství?

Hmotnost dítěte závisí na fungování placenty a příchozích živin s kyslíkem. Počínaje druhým trimestrem se plod zvyšuje na 80 gramů. V pozdějších fázích dosahuje sedmidenní příjem 200 gramů, ale před porodem se tempo významně zpomalí v důsledku smrti placenty.

Ukazatel také závisí na následujících faktorech:

 • nevyvážená výživa matky;
 • stresové situace během těhotenství;
 • chronická onemocnění;
 • toxikóza;
 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • genetická predispozice.
Hmotnost dítěte během vývoje plodu závisí také na pohlaví. Chlapci se rodí větší než dívky.

Norma hmotnosti plodu v týdnu těhotenství

V prvních sedmi dnech po početí se oplodněné vajíčko začne dělit a vytvoří placentu a plod. Až do 7 týdnů jsou všechny životně důležité orgány pokládány a formovány. Objevují se obrysy člověka - nohy, paže, hlava, srdeční sval. Již v pátém týdnu můžete změřit své dítě.

Od druhého trimestru začíná intenzivní růst dítěte. Rychlost zvýšení je asi 80 g / týden. Hmota plodu dále roste ještě rychleji a dosahuje až 300 g / týden. Děloha pro devítiměsíční období nitroděložního vývoje se zvyšuje 500krát.

Lékaři se při hodnocení parametrů na ultrazvuku řídí obecnými ukazateli velikostí a kruhů. Hlavní složkou je pozitivní dynamika nitroděložní formace dítěte a jeho úplný vývoj.

Přibližná hmotnost dítěte po 30 týdnech je až 1,4 kg. Jakákoli malá odchylka může být vnímána jako patologie nebo normální stav v závislosti na individuálních parametrech nastávající matky a samotného dítěte. Na začátku porodu dosáhne dítě nejméně 3 kg 100 g.

Tabulka normy hmotnosti plodu v týdnu těhotenství

Odhadovaná hmotnost plodu v raných stádiích se vypočítá pomocí ultrazvuku. V pozdějším stádiu může lékař pomocí měření obvodu břicha a výšky dělohy tento ukazatel vypočítat.

Normy hmotnosti dítěte se počítají podle týdnů těhotenství, jsou uvedeny v tabulce:

TýdnyJe dlouhý, cmMass, gr
11 týdnů4.17
12 týdnů5,414
13 týdnů7.423
14 týdnů8.743
15 týdnů10.170
16 týdnů11.5100
17 týdnů13140
18 týdnů14.2190
19 týdnů15.3240
20 týdnů25.8300
21 týdnů26.7360
22 týdnů27.8430
23 týdnů28.9500
24 týdnůtřicet600
25 týdnů34.6670
26 týdnů35.6760
27 týdnů36.6875
28. týden37.61000
29 týdnů38.61150
30 týdnů39,91320
31 týdnů41.11500
32 týdnů42,41700
33 týdnů43,81900
34 týdnů452150
35 týdnů46.22380
36 týdnů47.42500
37 týdnů48.62800
38 týdnů49,83000
39 týdnů50.73300
40 týdnů51,23400

Vypočítat týdenní hmotnost dítěte během těhotenství - kalkulačka

Nejinformativnější metodou pro výpočet během těhotenství je ultrazvukové vyšetření. Specialista měří délku stehna, velikost a obvod hlavy, jakož i průměr hrudníku. Poté získá poměr, který je porovnán s tabulkou norem.

Po vyšetření je lékař schopen vypočítat tělesnou hmotnost dítěte pomocí speciálního vzorce, který bere v úvahu výšku děložního pozadí, obvod břicha a tloušťku ženské kosti. Metoda se používá ve třetím trimestru. V případě výrazných odchylek je předepsána specifická dietní a léková terapie.

Pro plný vývoj dítěte jsou stejně nebezpečné jak nadbytek, tak nízké sazby. Stojí za to dodržovat přiměřené stravovací normy a nezanedbávat procházky na čerstvém vzduchu. Kalkulačka hmotnosti a výšky během těhotenství vám pomůže vypočítat přijatelné limity.

Formulář pro výpočet fetálních parametrů

Jak přibrat na váze během těhotenství?

Když lékař zjistil, že plod je malý, je nutné nejprve upravit stravu. Výrobky by měly být co nejužitečnější, se spoustou vitamínů a minerálů. Existuje úplné odmítnutí alkoholu a tabákových výrobků, aby nedošlo k hypoxii plodu.

Někteří odborníci doporučují speciální výživové směsi, jako je výživa - pomáhá při přibírání na váze během těhotenství a snižuje rizikový faktor pro různé patologie.

Dále jsou určeny hlavní důvody, které vedly k poklesu. Poté je nejčastěji v nemocnici předepsána kompenzační terapie, která stimuluje zvýšení tělesné hmotnosti plodu.

Vše, co potřebujete vědět o hmotnosti a výšce novorozence

První a nejdůležitější postavy na ceněné značce, kterou budete mít po celý život, jsou hmotnost a výška vašeho dítěte. Hmotnost novorozence je hlavním ukazatelem zdraví dítěte. Jaký ukazatel porodní hmotnosti lze považovat za normální??

Váha novorozence určuje několik faktorů:

 • čas vzhledu dítěte (pokud se dítě narodilo předčasně, jeho hmotnost bude přirozeně nižší než hmotnost dětí na plný úvazek);
 • pleť rodičů (například dítě o hmotnosti 2900 gramů v miniaturní matce nebude považováno za patologii než o hmotnosti 5 000 gramů);
 • jaké je ženské dítě (druhé a následující děti se zpravidla rodí větší než první);
 • životní styl a zdraví nastávající matky během těhotenství a před těhotenstvím (nevyvážená strava, častý stres, kouření a pití vedou k narození dětí s nízkou hmotností a zneužívání vysoce kalorických potravin vede k narození velmi velkých dětí, s Rhesusovým konfliktem mezi matkou a dítětem) narození většího dítěte je možné).

V průměru je normální hmotnost dítěte při narození od 2500 do 4500 gramů. Navíc se chlapci častěji rodí s hmotností vyšší než dívky. Pokud je však novorozené dítě lehké, neměli byste si dělat starosti, protože pojem „míra růstu a hmotnosti“ je velmi relativní: do 6 měsíců nebo za rok většina dětí dohání děti s normální hmotností.

Změna hmotnosti novorozence

V prvních dnech života dítě ztratí asi 150 - 200 gramů. To je zcela normální a je to způsobeno přírodními fyziologickými důvody: střeva jsou uvolněna z první stolice (meconium), otok zmizí. Kromě toho, že po narození dostávají potřebné živiny „od matky“, dítě se stále ještě zcela nepřizpůsobilo, aby získalo jídlo samo, a režim krmení nebyl dosud stanoven. Po 4 - 5 dnech života se váha stabilizuje a přibližně od 10 dnů se začne neustále zvyšovat.

Kromě měsíčních vážení na dětské klinice by měla mít mladá matka doma váhy pro sledování hmotnosti svého dítěte. Aby bylo možné správně sledovat přírůstek na váze dítěte, musí být zváženo každý týden za stejných podmínek (den v týdnu, denní doba, plenka). Je důležité si uvědomit, že kojená děti přibývají na váze pomaleji než tzv. Řemeslníci. Proto je krmení dítěte na vyžádání základním principem kojení..

Měsíční novorozená váha

Během prvního měsíce života dítě získá v průměru 500 gramů. Na konci druhého měsíce je celkový nárůst již kolem kilogramu.

Po šesti měsících se hmotnost již tak rychle nezvyšuje: asi 300 - 400 gramů za měsíc. Do roku bude vaše dítě vážit v průměru od 9 do 13,5 kilogramů. Podle tabulky hmotnostního přírůstku novorozenců můžete určit, jak se dítě vyvíjí.

Pokud dítě dostane dostatečné množství jídla, rozvine se harmonicky a celkově se cítí dobře. Proto je tak důležité, aby bylo dost jídla, neméně a méně, protože nadváha může způsobit diatézu.

Během prvního roku života roste nejen tělesná hmotnost dítěte, ale také jeho výška. Za 12 měsíců vaše dítě poroste asi 1,5krát.

Co dělat, když vaše dítě zhubne nebo špatně přibývá?

Hlavní věcí je nebát se! Koneckonců, s častými zbytečnými starostmi, může maminka produkovat méně mléka nebo úplně zmizí, díky čemuž bude mít dítě neustále hlad.

Možné příčiny podváhy zahrnují:

 • nedostatečné mateřské mléko;
 • nesprávné připevnění k hrudi (v tomto případě dítě saje pouze „přední“ mléko, tekutější);
 • hyperaktivita dítěte;
 • podvýživa matky (s kojením);
 • stejně jako různé nemoci.

V každém případě by rodiče měli vyhledat pediatrického lékaře, aby vyloučili možné chyby v krmení a přítomnost jakýchkoli chorob.

Předčasně narozené děti

Každá matka se těší na narození svého dítěte a doufá, že se setká včas. Ale někdy se to stane dříve, a způsobuje hodně úzkosti mezi rodiči malého arašídového. Abychom rozptýlili vaše obavy, připravili jsme článek o vývoji předčasně narozených dětí: jak se liší od těch narozených včas, jak vypadají, jak se vyvíjejí během prvního roku života.

Které dítě je považováno za předčasné

Předpokládané děti narozené před 37. týdnem těhotenství s hmotností nižší než 2,5 kg. V závislosti na délce a hmotnosti dítěte existují 4 stupně:

PředčasnostTěhotenský týdenHmotnost dítěteVýška dítěte
1 stupeň35-372-2,5 kg40-47 cm
2 stupně33-351,5-2 kg37-40 cm
3 stupně31-331-1,5 kg35-37 cm
4 stupně29-31méně než 1 kgméně než 35 cm

Musíte vědět, že děti narozené před porodem s tělesnou hmotností menší než 2,5 kg se v dokumentech nazývají lékaři:

 • plod s nízkou tělesnou hmotností (BDC) - pokud se dítě narodilo o hmotnosti 1,5–2,5 kg;
 • plod s velmi nízkou tělesnou hmotností (ONMT) - drobky 1-1,5 kg;
 • plod s nízkou porodní hmotností (ENMT) - děti vážící méně než 1 kg.

Novorozenec je považován za předčasně narozené dítě, které žilo 7 dní.

Neonatologové berou v úvahu kromě váhy a gestačního věku i další faktory, které ovlivňují vývoj dítěte při hodnocení stupně předčasnosti:

 • přítomnost nemocí matky;
 • vrozené patologie;
 • korespondence stupně zralosti těla s těhotenstvím.

Stupeň zralosti dítěte je obecným stavem dítěte v době narození a dodržováním akceptovaných standardů nitroděložního vývoje. Lékaři hodnotí dítě podle 11 základních kritérií a určují stupeň zralosti, což je důležité pro stanovení potřebné péče a lékařských postupů.

Také v prvních minutách života předčasně narozeného dítěte lékaři zkontrolují:

 • zda drobky mají základní reflexy a jak jsou výrazné;
 • v jakém stavu je svalový tonus;
 • úroveň motorické aktivity;
 • může dítě udržovat teplo samo.

Vzhledem ke všem těmto faktorům se rozhoduje o nezbytné lékařské podpoře. Vyhodnocení předčasnosti se provádí v prvních minutách života dítěte. Ihned po narození lékaři vysávají hlen z úst dítěte, v některých případech ze žaludku..

V následujících okamžicích se odhaduje, kolik může samostatně dýchat, jaký druh lékařské podpory bude v nadcházejících hodinách potřebný. U dětí s hlubokou předčasností a hmotností méně než 1 kg je téměř vždy nutná umělá ventilace plic a vytváření podmínek, které jsou co nejblíže těm v matčině žaludku..

Moderní medicína vám umožňuje pečovat o děti s nejmenší hmotností (od 500 do 600 gramů). Neonatologové vytvářejí pomocí různých léků, uzavřených a otevřených inkubátorů optimální podmínky pro dítě a maximalizují pocit bytí v děloze..

Vzhled dítěte před plánovaným termínem je složitý, ale řešitelný problém, který vyžaduje, aby rodiče byli opatrní a shromážděni. Není třeba panikařit a vzdát se, spolu s kvalitní péčí a kontrolou ze strany lékařů, musí vaše dítě cítit pozornost, lásku a péči o mámu a tátu.

Při řádné lékařské péči, jasných a koordinovaných akcích rodičů se děti narozené v předstihu dohnají ke svým vrstevníkům během prvního roku života a od nich se od nich málo liší.

Vzhled

Normální těhotenství trvá asi 40 týdnů. Během této doby se dítě z malé buňky změní v plnohodnotného člověka, který může existovat nezávisle na mamince.

Během tohoto období probíhají procesy vytváření a zlepšování všech systémů nezbytných pro život. Pokud k porodu dojde dříve, než je předepsaných 38–42 týdnů, potom dítě nemá čas plně se připravit na nezávislou podporu života mimo tělo matky.

Předčasně narozené děti se liší nejen od svých vrstevníků narozených včas, ale také mezi sebou. Různé příznaky předčasnosti se vyznačují svými vlastními příznaky..

Předčasné dítě narozené 24-28 týdnů:

 • Hmotnost menší než 1000 g.
 • Hlava je mnohem větší než hrudník. Lebka má neobvyklý tvar: vysoké čelo, podlouhlý šíje, otevřené velké fontanely a velmi tenký krk. Auricles jsou velmi měkké, chrupavka v nich je nedostatečně vyvinutá, asymetrie je patrná, tendence se deformovat s prodlouženým ležením na jejich stranách.
 • Nohy a paže jsou velmi tenké, lokty a kolena jsou ostré.
 • Hřebíky nedosahují k okraji prstů, jsou velmi měkké.
 • Pupek je umístěn výrazně pod středem břicha.
 • Genitálie jsou nedostatečně vyvinuté: u dívek velké pysky nezavírají malé rty, u chlapců varlata nejsou snížena do šourku.
 • Kůže je velmi tenká, pomačkaná, ochablá. Výrazná hyperémie (zarudnutí).
 • V celém těle je jasně viditelná síť cév, tuková vrstva prakticky chybí.
 • Na obličeji, pažích, nohou, zádech a žaludku je patrná bílá chmýří.
 • Svalový tón je slabý.
 • Děti narozené 24-26 týdnů nemusí v prvních několika týdnech života otevřít oči.

Předčasně narozené dítě 28-32 týdnů těhotné

 • Navenek jako obyčejný novorozenec obvod hlavy překračuje hrudní kost o 2-3 cm.
 • Na hlavě jsou velké otevřené švy, pružiny značné velikosti.
 • Auricles jsou měkké, snadno deformovatelné.
 • Pupek je umístěn nízko od středu břicha.
 • Genitálie jsou nedostatečně rozvinuté.
 • Na těle je patrná mírná tuková vrstva.
 • Na obličeji, těle, pažích a nohou je zakrytá bílá chmýří..
 • Svalový tón je slabý.

Předčasně narozené dítě ve věku 32–37 týdnů

 • Tělesné proporce, jako normální novorozenec.
 • Kůže je růžová, na obličeji není chmýří.
 • Vytvořená podkožní tuková vrstva je patrná..
 • Jsou vidět první ohyby na ušních boltcích..
 • Na těle jsou vidět bradavky a kruhy bradavek.
 • Pupek je blíže ke středu břicha.

Předčasně narozené děti se rodí, aniž by dokončily důležitou fázi nitroděložního vývoje, takže vyžadují zvláštní péči a kontrolu nad jejich stavem. Ve většině případů musí být děti v nemocnici v novorozenecké jednotce od 7 dnů do 4 měsíců, v závislosti na stupni předčasnosti.

Každá matka samozřejmě chce být s dítětem co nejdříve doma, ale pokud lékaři trvají na další kontrole a jsou ve zdravotnickém zařízení, stojí za to je poslouchat.

Výška a hmotnost stolu

Předčasně narozené děti se po narození liší od svých časově narozených vrstevníků co do hmotnosti a výšky. Čím kratší je gestační věk, ve kterém se dítě narodilo, tím nižší jsou sazby.

Hmotnost a výška předčasně narozeného dítěte v době narození, v závislosti na týdnu těhotenství
Těhotenský týdenHmotnostVýška
24-28 týdnů0,85 - 1,3 kgméně než 35 cm
29 týdnů1,15 - 1,5 kg35-36 cm
30 týdnů1,25 - 1,7 kg35-37 cm
31 týdnů1,3 - 1,75 kg36-37 cm
32 týdnů1,4 - 1,95 kg36-38 cm
33 týdnů1,55-2,3 kg36-39 cm
34 týdnů1,8 - 2,5 kg37-40 cm
35-36 týdnů1,95 - 2,5 kg40-47 cm

U dětí narozených před 34 týdny je charakteristická silná nezralost trávicího traktu, a proto se jejich výživa a hmotnostní přírůstek velmi liší od ukazatelů dětí, které jsou do tohoto období plnohodnotné.

Děti narozené od 27 do 34 týdnů mají nezralý plicní systém, takže ve většině případů dýchají pomocí umělé plicní ventilace (IVL). Krmení takových dětí se provádí pomocí sondy během následujících 3 až 4 měsíců.

Stupeň předčasné dospělosti dítěte do značné míry určuje rychlost přírůstku na váze a růstu v následujících měsících. Nezralost nervového, plicního a potravinového systému nedovoluje dítěti v prvních měsících života rychle přidávat vyhledávané gramy. Ale o 3 měsíce se procesy stabilizují, dítě dohání vrstevníky, kteří se narodili včas podle roku.

Tabulka hmotnostního přírůstku a výšky dítěte pro první rok života, v závislosti na stupni předčasnosti
Stáří4 stupně3 stupně2 stupně1 stupeň
Přibývání na vázeZvýšení růstuPřibývání na vázeZvýšení růstuPřibývání na vázeZvýšení růstuPřibývání na vázeZvýšení růstu
1 měsíc180 g3,9 cm190 g3,7 cm190 g3,8 cm300 g3,7 cm
2 měsíce400 g3,5 cm650 g4 cm750 g3,9 cm300 g3,6 cm
3 měsíce650 g2,5 cm650 g4,2 cm750 g3,6 cm800 g3,6 cm
4 měsíce600 g3,5 cm650 g3,7 cm750 g3,8 cm750 g3,3 cm
5 měsíců650 g3,7 cm750 g3,6 cm800 g3,3 cm800 g2,3 cm
6 měsíců750 g3,7 cm800 g2,8 cm700 g2,3 cm700 g2 cm
7 měsíců500 g2,5 cm950 g3 cm600 g2,3 cm700 g1,6 cm
8 měsíců500 g2,5 cm600 g1,6 cm700 g1,8 cm700 g1,5 cm
9 měsíců500 g1,5 cm600 g1,6 cm700 g1,8 cm700 g1,5 cm
10 měsíců450 g2,5 cm500 g1,7 cm400 g0,8 cm400 g1,5 cm
11 měsíců500 g2,2 cm300 g0,6 cm500 g0,9 cm400 g1 cm
12 měsíců450 g1,7 cm350 g1,2 cm400 g1,5 cm300 g1,2 cm
Průměr 1 rok7,08 kg68-70 cm8,45 kg69-72 cm8,65 kg70-73 cm9,45 kg71-74 cm

Průměrná hmotnost dětí v prvním roce života v závislosti na stupni předčasnosti

Měsíc života4 stupně3 stupně2 stupně1 stupeň
Váha při narození500-1000 g1000 až 1500 g1500-2000 g2000-2500 g
1 měsíc680 - 1180 g1190-1690 g1690-2190 g2300-2800 g
2 měsíce1080-1580 g1840 - 2340 g2440-2940 g2600-3100 g
3 měsíce1680-2260 g2590 - 3090 g3190-3690 g3400-3900 g
4 měsíce2300 - 900 g3340-3840 g3940-4440 g4150 - 4650 g
5 měsíců2950-3550 g4090-590 g4740-5240 g4950 - 5400 g
6 měsíců3700-4300 g4890 - 5390 g5440-5940 g5650-6100 g
7 měsíců4200-4800 g5840-6340 g6040-6540 g6350 - 6800 g
8 měsíců4700 - 5300 g6440-6940 g6740 - 7240 g7050 - 7500 g
9 měsíců5200 - 5800 g7040 - 7540 g7440-7940 g7750 - 8200 g
10 měsíců5650-6250 g7540 - 8040 g7840-8340 g8150 - 8600 g
11 měsíců6150 - 6750 g7840-8340 g8340 - 8840 g8550 - 9000 g
12 měsíců (1 rok)6600-7200 g8190-8690 g8740 - 240 g8850-9300 g

Tabulka průměrného přírůstku na váze a výšky předčasně narozených dětí během prvního roku života ukazuje přibližné hodnoty získané statistickými prostředky. Každé dítě je individuální, vyvíjí se vlastní rychlostí. Doporučuje se více zaměřit na doporučení pediatrů a úzkých specialistů vzhledem ke specifické situaci, zejména drobenkám..

Když je předčasně narozené dítě propuštěno z nemocnice

Děti narozené předčasně pobývají v nemocnici mnohem déle než jejich vrstevníci na plný úvazek. Délka pobytu pod dohledem lékaře se může lišit v závislosti na stavu dítěte od 7 do 10 dnů do 6 měsíců. O propuštění rozhoduje lékař, který vyhodnocuje stav dítěte. Aby dítě mohlo jít domů, potřebuje:

 • nemají potíže s vývojem;
 • vykazují trvalý pokrok v nárůstu hmotnosti (po dobu 3 až 5 dnů);
 • být schopen udržet tělesné teplo;
 • dýchat samostatně, jíst;
 • váží více než 2,3 kg.

Dalším důležitým parametrem pro propuštění předčasně narozeného dítěte je schopnost rodičů pečovat o dítě, schopnost poskytnout mu všechny nezbytné podmínky..

Vývoj dítěte

Jednou z nejzajímavějších otázek rodičů předčasně narozených dětí je vývoj drobků v prvním roce života. Děti narozené v předstihu jsou ve většině případů velmi slabé, matky a otcové mají obavy, zda jejich dítě bude schopno dohnat své vrstevníky podle hlavních ukazatelů.

Podle statistik vykazují téměř všechny tyto děti během prvních šesti měsíců života výsledky nižší než jejich vrstevníci, ale od 6 měsíců rychle dohoní a v některých případech předběhnou děti narozené včas. Vývoj nervového systému však stále probíhá jinak: u takových dětí je často nestabilní, proto se objevuje hyperaktivita.

1 měsíc

V prvním měsíci života je většina miminců narozených mimo čas pod neustálým dohledem neonatologů. Děti s hlubokou předčasností budou v nemocnici po dobu 3-4 měsíců. V závislosti na stupni předčasnosti mohou být stanoveny v uzavřeném nebo otevřeném typu inkubátoru.

Primárním úkolem lékařů v tomto období je stabilizovat stav dítěte a umožnit všem systémům jeho těla vyvíjet se na nezbytné parametry.

Děti, které nejsou schopny udržet teplo, jsou umístěny na ventilátor a potřebují speciální terapii a léky k urychlení zrání tělních systémů, jsou umístěny v uzavřeném inkubátoru. Po stabilizaci stavu drobků se přenese do otevřeného inkubátoru.

Děti, které mohou dýchat samy o sobě, získaly všechny potřebné reflexy a naučily se jíst, jsou přemístěny do zvláštního oddělení, které je sledováno až do propuštění.

V prvním měsíci života nedonošená miminka nezískávají na váze dobře. To je primárně spojeno s nedostatečným intrauterinním vývojem a nedostatečně vyvinutým sacím reflexem. Ke zvýšení množství jídla vstupujícího do těla drobků se ve většině případů krmení provádí pomocí speciální sondy.

Doporučená strava pro tyto děti je mateřské mléko. Máma se musí snažit udržet schopnost kojení, neustále dekantovat a stimulovat kojení.

V prvním měsíci života novorozence je důležité být v místnosti se stálou teplotou a vlhkostí, aby nedošlo k kontaktu s velkým počtem lidí. Ostatní se musí snažit vytvořit podmínky maximální sterility.

Během tohoto období je dítě v nechráněné poloze, jeho tělo se snaží dosáhnout normálních ukazatelů co nejrychleji a nemůže kvalitativně odolávat infekcím.

Aklimatizace, neúplný vývoj tělních systémů způsobuje, že předčasně narozené dítě v prvním měsíci života je velmi slabé: spí téměř po celou dobu, není příliš aktivní, svalový tonus je snížen (hypotenze). Vše, co může dítě v tomto věku udělat, je spát a spolknout jídlo. V tuto chvíli je pro dítě životně důležitý kontakt s mámou, smysl její péče a lásky.

Předčasnost není věta. Moderní medicína dělá zázraky, kojící děti narozené s hmotností 500 g nebo více. Pokud jste v této situaci, zkuste najít sílu být blízko dítěte, dát mu svou lásku a pozornost, bude cítit vaši podporu.

2 měsíce

Ve druhém měsíci života se děti s 1-2 stupněm předčasnosti vrátí domů, s 3-4 stupněmi zůstávají pod dohledem lékařů.

Během této doby je sací reflex stále špatně vyvinut a je nutné krmit dítě mlékem z lahve s dudlíkem, které musí být nejprve sterilizováno..

Ve 2. měsíci života, děti, které byly poslány domů, pediatrové doporučují zavést první cviky: položení na žaludek.

Během tohoto období je stále pozorována velmi rychlá únava arašídů, ale již je patrný nárůst svalového tónu..

Děti s 1–2 stupněm předčasnosti:

Ve 2. měsíci života se učí soustředit své oči na předmět, začít studovat prostředí, ale jsou stále velmi slabí a rychle unavení. Od asi 1,5 měsíce se zvyšuje motorická aktivita, zvyšuje se svalový tonus.

Pro předčasně narozené děti je charakteristická přilnavost na vačce, palec je velmi obtížné vzít na jednu stranu. Během tohoto období může dětský lékař doporučit vyvíjejícím se prstům speciální masáž, aby stimuloval uchopovací reflex..

Ve věku 2 měsíců se děti snaží držet hlavu, ale zatím je to velmi obtížné a dítě se rychle unaví..

Děti 3-4 stupně předčasnosti

Zůstávají pod neustálým dohledem lékařů, obvykle jsou propouštěni domů po úplné stabilizaci všech tělesných systémů a vážící více než 2,3 kg.

Ve druhém měsíci života je pro hluboce předčasně narozené děti velmi důležitý úzký kontakt s mámou. I když se vám zdá, že dítě na vás nereaguje, musíte pochopit, že je stále velmi slabý.

3 měsíce

Děti s 1-2 stupni předčasnosti

Ve třetím měsíci života se předčasné dítě stává aktivnějším, projevuje zájem o jídlo a rychleji získává na váze a výšce. Pediatrové nedoporučují nechat dítě v tomto věku spát na břiše, je lepší si lehnout na záda a otočit hlavu doprava nebo doleva.

Děti se učí soustředit své oči na okolní objekty a pokoušet se postupně zvedat a držet hlavy. V tomto věku by se hmotnost dítěte měla zdvojnásobit.

Je zobrazen uchopovací reflex, dítě může držet malý předmět v rukojeti.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Objeví se schopnost soustředit se na předmět. Svalový tón se postupně zvyšuje, dítě se stává aktivnějším.

O 3 měsíce se objeví první pokusy zvednout a držet hlavu.

Zdravá batolata s hmotností 2,3–2,5 kg jsou propuštěna z nemocnice.

V tomto věku může pediatr doporučit návštěvu speciálního masážního terapeuta, aby stimuloval rozvoj svalů..

4 měsíce

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Neuropsychické procesy se postupně aktivují, dítě se snaží komunikovat, vydává nové zvuky.

Je stále lepší a lepší chytit a potřást hračkou, ale stále můžete cítit silný tón v klikách. Po konzultaci s pediatrem byste měli najít speciálně vyškoleného masážního terapeuta, který by pomohl uvolnit nadměrné napětí, stimulovat rozvoj tělesných svalů.

Ve 4. měsíci se pro novorozence stávají důležité denní procházky na čerstvém vzduchu, ale měli byste pečlivě sledovat dětské oblečení, nosit je podle počasí, vyhnout se podchlazení a přehřátí.

Blíže k 5 měsícům, děti 1-2 stupňů předčasné dospělosti potěší své rodiče svým prvním vědomým úsměvem.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Dítě je silné a aktivně zkoumá okolní objekty. Nyní se mu podaří samostatně držet hlavu, otočit ji při hledání zdroje zvuku. Téměř všechny zdravé předčasně narozené děti ve 4. měsíci dosáhly hmotnosti 2300 - 2900 g, jsou schopny jíst samy, jít domů.

5 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Ve věku 5 měsíců, předčasně narozené děti s 1 - 2 stupněm prakticky dohánějí své vrstevníky. Potřásají chrastítka potěšením, dívají se na okolí se zájmem, rádi navazují kontakt s dospělými.

Vnímání zvuků se zvyšuje, dítě rychle otočí hlavu ve směru zvuku a snaží se najít jeho zdroj. Příjemnou novinkou je reakce dítěte na jeho matku. Když vstoupí do místnosti a začne mluvit s maličkým, znatelně ožije, začne se usmívat a blábolit.

O 5,5 měsíce se děti snaží převrátit zezadu do žaludku.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Jsou tu nové zvuky a touha hrát si s chrastítkem. Držení malých předmětů je snazší, dítě se začne vědomě usmívat.

6 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Váha dítěte 1–2 stupňů předčasně narozených dětí se ztrojnásobí o 6 měsíců. Poté, co zvládl techniku ​​převratu zezadu do žaludku, pokračuje maličko ke studiu zpětného pohybu. Rozdíly ve fyzickém vývoji u vrstevníků narozených včas jsou téměř vyhlazeny.

Po konzultaci s pediatrem, posouzení stavu zdravotních a fyzických dovedností, začnou děti s 1-2 stupněm předčasnosti zavádět doplňkové potraviny. Produkty pro první krmení by měly být dohodnuty s lékařem, aby bylo možné zvolit nejlepší možnost.

Neuropsychický vývoj pokračuje rychle. Děti projevují zvýšený zájem o komunikaci s dospělými, hry.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Oblíbenou zábavou drobenky je třást chrastítko a pevně ho držet v rukojeti. Zvukové vnímání je zesíleno a ten malý chce opravdu pochopit, odkud pocházejí různé zvuky, rychle otočí hlavu, aby zachytil klepání, hluk, konverzaci.

Zvládnutí zatáčky zezadu do žaludku.

7 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Aktivní a společenské dítě se snaží ovládat schopnost procházení. Navenek se neliší od dlouhodobých vrstevníků. Autonomie ve hře se zvyšuje, objevuje se touha jíst sama. Děti narozené ve věku 34–38 týdnů, získejte první zuby, naučte se sedět.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Schopnost házet a otočit se zezadu do žaludku je zvládnuta, zdá se, že se chce naučit plazit, ale motorické dovednosti nestačí.

Při absenci kontraindikací a dostatečné hmotnosti po konzultaci s pediatrem je možné zavádění doplňkových potravin.

8 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Dítě se v této pozici učí sedět a hrát samostatně. Je stále těžké držet záda, svaly podporující páteř jsou stále slabé, takže záda se ohýbá v oblouku.

Počet pohybů se neustále zvyšuje, dítě hledá kontakt s dospělými. Teď můžete vidět, že ten malý chápe řeč, která mu byla určena. Řečí jednoduchými větami a požádá, aby označil předmět, který je drobenkou dobře známý, rád na něj ukáže prstem.

Pokusy ovládat procházení se postupně stávají úspěšnějšími. Většina dětí se již může plastopickým způsobem pohybovat po podlaze. Nejaktivnější na všech čtyřech a houpat se v této poloze různými směry.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Objeví se schopnost pohybovat tělem plastussky. Svalová síla nestačí k tomu na velkou vzdálenost, takže se dítě rychle unaví, může během hry usnout hned během hry.

Děti se stupněm předčasnosti se snaží sedět, pro děti se stupněm 4 nejsou zatím k dispozici.

9 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Rozdíly s vrstevníky narozenými včas, téměř vymazány. Malí sedí sebejistě, plazí se na všech čtyřech, aktivně projevují svou touhu komunikovat.

Některé děti začínají vstávat na vlastní pěst, zkuste se pohybovat po zdi.

Nyní dítě spí méně, první slabiky začnou mluvit, každý den zvyšuje své znalosti o světě.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Zručnost sedadla je plně zvládnuta..

Začnou se objevovat zuby.

Množství spánku klesá, ale stále dosahuje více než půl dne.

10 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Do 10 měsíců, předčasně narozené děti s jistotou stojí na podporu a plazit se. Pokud dáte dítěti jméno, bude se otáčet a usmívat se.
Svaly na zádech zesílily, teď ten malý sedí vzpřímeně a přesně drží záda.

Herní akce jsou rozmanité, dítě se velmi zajímá o předměty domácnosti.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Existují pokusy postavit se na podpěru, udělat první kroky podél zábradlí.

Slabiky se aktivně projevují v řeči. Když mluvíte s dítětem, můžete vidět, že dobře rozumí tomu, o čem mluví. Požádáte-li dítě, aby ukázalo, kde se nachází předmět, o kterém ví, že bude na něj rád ukazovat prstem.

11 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

V jedenáctém měsíci života se děti s 1-2 stupněm nedonošenců fyzicky neliší od svých vrstevníků. Aktivně se plazili a snažili se udělat první kroky, se zájmem studovali okolní objekty. Zvýšený zájem je způsoben vytvářením zvuků, setrvačných hraček a hodinek. V reakci na adresovanou řeč můžete slyšet stále více různých slabik a jednoduchých slov.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

U zdi se sebejistě stávají drobky s předčasným předčasným porodem, které se snaží pohybovat podél podpory.

O jídlo pro dospělé je zájem.

12 měsíců

Do 12 měsíců se všechny zdravé předčasně narozené děti, s náležitou péčí a pozorností svých rodičů, dohrávají se svými vrstevníky ve fyzickém vývoji. Do roku se většina z nich snaží chodit, mluvit, aktivně studovat různé herní techniky.

Tabulka vzhledu základních dovedností v závislosti na stupni předčasnosti

Dovednost4 stupně předčasnosti, hmotnost až 1000 g3 stupně předčasnosti, hmotnost od 1000 g do 1,5 kg2 stupně předčasnosti, hmotnost 1,5-2 kg1 stupeň předčasnosti, hmotnost 2-2,5 kg
Upevnění pohledu na předmět2-3 měsíce2-2,5 měsíce1,5-2 měsíce1-1,5 měsíce
Sebeobdržení hlavy3-4 měsíce3-4 měsíce2 měsíce1,5-2 měsíce
Otočte se zezadu do žaludku6,5-7,5 měsíců6-7 měsíců5-6 měsíců5-5,5 měsíce
Otočte se od břicha dozadu7,5-8,5 měsíců7-8 měsíců6-7 měsíců6-7 měsíců
Sedí sám9-12 měsíců8-10 měsíců7-8 měsíců6-7 měsíců
Samostatný11-12 měsíců11-12 měsíců9-10 měsíců9 měsíců
Prochází se nezávisle14-15 měsíců14-15 měsíců11-13 měsíců11-12 měsíců
Výslovnost slov12-14 měsíců12 měsíců11-12 měsíců11-12 měsíců

Vlastnosti krmení předčasně narozených dětí

V závislosti na stupni předčasnosti dítěte, tj. V týdnu těhotenství, ve kterém se dítě narodilo, lze použít různé možnosti výživy:

 • kojení od prvních dnů života (1 stupeň předčasnosti, přítomnost sacího reflexu);
 • krmení lahví (2 stupně předčasnosti, výživa s vyjádřeným mateřským mlékem);
 • jídlo pomocí speciální sondy (3-4 stupně předčasnosti).

Možnost krmení dítěte určuje lékař v prvních hodinách života drobků na základě celkového stavu dítěte, jeho schopnosti samostatně jíst, zralosti hlavních tělesných systémů.

Výhodným produktem pro krmení předčasně narozených dětí je mateřské mléko. Kojení (HB) by mělo být pokud možno udržováno pokud možno co nejdéle..

Zatímco v nemocnici, krmení předčasně narozených dětí je řízeno lékaři, v případě potřeby jsou upraveny množství nabízeného jídla. Po propuštění z nemocnice dávají lékaři doporučení týkající se výživy a tento proces podléhá kontrole rodičů.

Výpočet požadovaného množství mléka za den je založen na hmotnosti dítěte a jeho věku.

Dětský věkDenní příjem potravy
10 dní - 2 měsíce⅕ podle tělesné hmotnosti
2-4 měsíce⅙ tělesná hmotnost
4-6 měsíců1/7 tělesné hmotnosti
6-8 měsíců⅛ tělesná hmotnost
8-12 měsíců1/9 tělesné hmotnosti

Je dost obtížné nabídnout dítěti přesné množství jídla v krmivu, zejména při kojení.

 • Při kojení je nutné se zaměřit na chování dítěte: nebude jíst více, než se očekávalo.
 • Během umělého krmení se doporučuje nalít směs nebo mléko v množství přesahujícím normu o 10–15 ml., Vzhledem k tomu, že drobky nepijí všechno.

Krmení předčasně narozeného dítěte je důležitým faktorem vývoje dítěte. Doporučuje se vyvinout program výživy a doplňování stravy společně s pediatrem, s přihlédnutím k charakteristikám konkrétního dítěte.

Očkování

Děti narozené předčasně nejsou očkovány včas. Pro každé konkrétní předčasně narozené dítě vypočítá očkovací plán pediatr na základě charakteristik jeho vývoje, získané hmotnosti.

Před očkováním musí lékař provést měření hmotnosti a výšky, zkontrolovat krevní testy a posoudit celkový stav arašídů. Pro zavedení každé jednotlivé vakcíny byly vyvinuty požadavky na minimální hmotnost dítěte, které má být imunizováno..

Články O Neplodnosti