Hlavní Testy

20 týdnů těhotenství

Na konci dvacátého týdne těhotenství skončí i její první polovina - po tom všem uplynulo pět porodních měsíců. Jedná se o důležitý milník pro těhotnou ženu - začíná si plně uvědomovat veškerou odpovědnost za dítě, protože teď se cítí lépe.

Dítě také prochází důležitým stádiem - tvorba jeho orgánů končí a od této chvíle bude růst a zlepšovat se. Začne ovládat své tělo - není to pro nic za nic, že ​​během tohoto období matky poprvé pocítily rozrušení dítěte.

Mnoho matek cítí úzkost a strach ze života a pohody dítěte. Pokud se těchto emocí také nemůžete zbavit - obraťte se na pomoc blízkým, seznamte se na hřišti s matkami, které se později narodily nebo dokonce už porodily - jejich pomoc a rada vám hodně pomohou!

20. týden těhotenství: kolik měsíců uplynulo? Pátý porodnický měsíc těhotenství končí (v jednom porodním měsíci - přesně 4 týdny nebo 28 dní).

Co se děje?

Břicho ve dvacátém týdnu těhotenství nemusí být ostatním stále viditelné, ale můžete vidět, jak se to obešlo. Toto období těhotenství je zlaté - časná toxikóza již skončila, máma má velkou chuť k jídlu, téměř žádné zdravotní problémy a dítě se již cítí.

Velmi zřídka se může v tomto období obtěžovat bolestmi zad, pálením žáhy a nevolností, křečovými žilami, zácpou a hemoroidy. V zásadě tyto problémy začnou strašit těhotnou ženu až po několika týdnech, a nyní si můžete užívat svého pohody a komunikace s dítětem.

Plod a jeho vývoj po 20 týdnech těhotenství

Plod ve 20. týdnu těhotenství je stále velmi malý - jeho hmotnost je 270-300 g a délka od koruny k prstům není větší než 25-27 cm.

Dítě se aktivně rozrůstá a vyvíjí, poprvé dělá spoustu věcí.

Fetální oči se vyvíjejí - objevují se fotoreceptory na sítnici. Nyní vaše dítě dokáže rozeznat světlo. Pokud byly oči dítěte zavřeny před 20. týdnem těhotenství, začíná se tvořit mrkající reflex. Kromě toho se výrazy obličeje aktivně zlepšují - dítě mžourá, otevírá ústa a šklebí se.

Vaše dítě může navíc váš hlas odlišit od ostatních zvuků, navíc - rozlišuje mezi zvuky těla vaší matky a externími.

Všechny vrstvy jsou vytvářeny v kůži, zesílí a zčervená. Pokud předtím byla kůže průsvitná a hladká, stane se hustší a na ní se vytvoří vrásky. Navíc mazové žlázy, které si vyvinou zvláštní tajemství, začnou aktivně fungovat. Toto tajemství - původní mazivo - pokrývá pokožku plodu a chrání ji před vlhkostí a dalšími faktory. Kromě toho se na kůži začne tvořit lanugo, místo vlasů, obočí a řasinek se objevuje chmýří. Dětské nehty rostou.

Srdce dítěte se také aktivně vyvíjí - v této době lze fetální srdeční rytmus vidět nejen na ultrazvukovém vyšetření, ale také slyšet stetoskopem přes matku.

Nervový systém dítěte zraje - začíná se aktivně pohybovat, pokouší se chytit prsty za části těla, pupeční šňůru, saje prst.

Plíce se aktivně vytvářejí, ale v této fázi vývoje ještě nejsou schopny poskytnout dítěti kyslík. Uplyne pár týdnů a dítě začne trénovat dechové pohyby a připravovat se na samostatný život.

Střevo také začíná aktivně fungovat - dítě spolkne plodovou vodu, díky níž se ve střevě tvoří meconium - první stolice, která po narození opustí střeva dítěte.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže vám nyní představujeme fotografie ultrazvuku.

Správná výživa

Výživa je jedním z nejdůležitějších aspektů těhotenství - protože její nedostatek i nadbytek může vést k vážným problémům. Vzhledem k tomu, že nyní existuje aktivní formace všech dětských systémů, je nezbytné poskytnout svému tělu všechny potřebné materiály.

Výživa těhotné ženy ve 20. týdnu by měla být lehká a rozmanitá - čerstvá zelenina, libové maso, nízkotučné ryby, mléčné výrobky a cereálie. Z stravy je nutné vyloučit jednoduché uhlohydráty, které pro dítě a matku nemají žádný přínos. Není třeba jíst kořeněná a nakládaná jídla. Konzumace alkoholu při tvorbě nervového systému dítěte může být pro jeho další vývoj fatální..

Měli byste dodržovat pitný režim - musíte pít hodně čisté vody, ovocných nápojů a čerstvě vymačkaných šťáv, slabý čaj s mlékem. Je lepší se vyhnout skladování šťáv a používání sladkých a sycených nápojů by mělo být zcela zrušeno. Celkový objem tekutiny by měl být alespoň 2 litry denně.

Abyste nezvýšili tlak a otoky, měli byste výrazně omezit použití soli. Sůl negativně ovlivňuje činnost krevních cév, navíc přispívá k hromadění přebytečné tekutiny v těle.

Musíte sledovat spotřebované množství kalorií - hmotnost by se neměla zvyšovat o více než 3-5 kg. Pokud do poloviny těhotenství nadměrně přibýváte na váze, budete mít při porodu vážné problémy a samotný proces porodu bude komplikovaný. Pokud máte nadváhu, zkontrolujte svůj dietní plán, přidejte do svého jídelníčku více vlákniny a omezte příjem uhlohydrátů..

Míchání dítěte ve 20. týdnu těhotenství

Dvacátý týden těhotenství u prvorozených matek se vyznačuje prvními pohyby dítěte. Samozřejmě jste tyto jemné dotyky mohli cítit již dříve: mnoho matek porovnává první pohyby dítěte s dotykem křídel motýla, zatímco jiné tvrdí, že to vypadá, jako by v žaludku plavala ryba. Pokud vás dítě svým působením potěšilo dříve, můžete nyní jasně odlišit jeho pohyby od práce střeva a dalších pocitů..

Vaše dítě je stále velmi malé, takže se může volně pohybovat v děloze. Většinu času samozřejmě spočívá. Ale čas od času může svou matkou vážně narušit svou činnost. Sledujte, jak se vaše dítě chová, mluvte s ním a zpívejte písně - to mu pomůže uklidnit se. Pokud si všimnete, že dítě je příliš aktivní, nezklidňuje se - může to znamenat nedostatek kyslíku nebo nepříjemné postavení, které zaujala matka. Pokuste se změnit polohu, jděte, jděte na čerstvý vzduch.

Máminy pocity

Máma ve 20. týdnu těhotenství může zažít mnoho nových, ne vždy úžasných pocitů. Do této doby byste samozřejmě neměli mít zvláštní zdravotní problémy, ale rostoucí bříško může způsobit řadu nepříjemných pocitů.

Za prvé, v důsledku posunu těžiště se může objevit bolest páteře. Stáváte se nepříjemnější, i když zatím to není tak znatelné. Pokud váš žaludek roste dostatečně rychle a způsobuje vám nepohodlí - je čas přemýšlet o nošení speciální bandáže, která pomůže odstranit nepříjemné pocity.

Rychlý růst břicha navíc způsobuje roztažení kůže, a proto může svědit. Abyste se těmto nepříjemným pocitům vyhnuli, denně nanášejte na pokožku břicha speciální přípravky. Správná péče o pleť pomůže vyhnout se strie a strie..

Zvětšená děloha a cévní zúžení mohou vést k nepříjemným jevům, jako jsou hemoroidy a křečové žíly. Zácpa přispívá ke vzniku hemoroidů - proto musíte do stravy zahrnout více vlákniny a vody. Abyste zabránili křečovým žilám, musíte nosit speciální elastické mateřské prádlo.

Pokud je děloha mnohem menší, než by měla být, necítíte pohyby plodu - může to být příznakem nedostatku vody nebo zmeškaného těhotenství. Nízká voda během těhotenství může také mluvit o malformacích plodu. Ultrazvukové vyšetření, které se provádí v období 20–23 týdnů, bude schopno odpovědět na tyto otázky..

Křeče telat se stávají běžným problémem ve druhém trimestru těhotenství - vznikají z mnoha důvodů: jde o zvýšení hmotnosti a zvýšení objemu cirkulující krve a nedostatek vápníku. Pokud vás křeče příliš obtěžují, zkuste více odpočívat a jíst jídla bohatá na vápník. Nezapomeňte na dostatek vody.

Co když dvojčata?

Pokud máte v bříšku dvě drobky, pak jejich vývoj odpovídá termínům - také se stanou velmi aktivními, což může matce způsobit nepohodlí. V přítomnosti dvojčat roste bříško rychleji, takže matka již může trpět bolestmi páteře, pálením žáhy a nevolností. Máma často běží na záchod kvůli stlačení močového měchýře.

Pokud před 20 týdny těhotenství s dvojčatem bylo riziko potratu dost vysoké, ale nyní je výrazně sníženo. Zbytek dvojčat těhotenství se neliší od obvyklých v této době.

Výtok a bolest ve 20 týdnech těhotenství

Ve 20. týdnu těhotenství si můžete všimnout zvýšeného výtoku - je to kvůli průtoku krve do genitálií. Vypouštění by nemělo být příliš hojné, viskózní, průhledné nebo mléčné, s kyselou vůní.

Vzhled hojného vodnatého výtoku může naznačovat únik plodové vody a žlutozeleného plodu nebo stočeného výboje doprovázeného silným svěděním - o infekci.

Vzhled červené krve je možný s nízkou placentací. Pokud máte dané období, může se při periodickém krvácení objevit nízká placentace. V této situaci lékaři pečlivě sledují průběh těhotenství a předepisují zvláštní léčbu.

V případě jakýchkoli odchylek od normy v povaze výboje byste měli kontaktovat svého lékaře.

Bolest ve 20. týdnu těhotenství by neměla matku obtěžovat. V páteři mohou být kvůli nepříjemnému pocitu nepříjemné pocity. Z výše uvedených důvodů jsou také možné bolesti nohou a křeče.

I v tomto období je možný výskyt tréninkových bojů - jedná se o bezbolestnou kontrakci dělohy, ke které dochází po změně polohy nebo chůze - takže se tělo připravuje na porod. Pokud pociťujete silnou bolest v břiše, ve výtoku se objevuje krev nebo zčervenaly - naléhavě kontaktujte kliniku, tyto příznaky naznačují nebezpečí přerušení.

Nezbytný výzkum a analýza

Během tohoto období jsou návštěvy prenatální kliniky měsíčně a před každou návštěvou je provedena analýza moči. Ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství vám umožní posoudit vývoj dítěte, identifikovat abnormality ve struktuře orgánů, narušenou tvorbu plodové vody. Ultrazvuk dále zkoumá krevní zásobení dítěte, zkoumá cévy pupeční šňůry.

Na recepci na prenatální klinice lékař změří velikost pánve a výšku děložního pozadí, obvod břicha a tlak. Často se provádí vyšetření na židli, aby se vyhodnotil stav děložního čípku.

Další studie se provádějí, pouze pokud během vyšetření byly zjištěny indikace a odchylky..

Sex ve 20. týdnu těhotenství. Je to možné nebo ne?

Sex ve 20. týdnu těhotenství není nejen kontraindikován, ale je také užitečný pro tělo matky a pro navazování rodinných vztahů. V této fázi těhotenství se tatínky nejčastěji začínají obávat skutečnosti, že manželka dítě více miluje, a nyní bude dítěti věnován veškerý čas. Sex pomůže ukázat, že manžel je pro vás stejně důležitý jako dříve. Ukažte, že ho stále milujete a že vaše manželství přidá lásku a náklonnost.

Během sexu je třeba dbát opatrnosti, i když riziko poškození dítěte je minimální - je spolehlivě chráněno před vlivy prostředí.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám první těhotenství, 20 týdnů - voda vytéká už den. Jak nebezpečné je pro dítě??

Únik plodové vody v této době naznačuje hrozbu potratu nebo infekce plodu. V tomto stavu je nutná hospitalizace a léčba zaměřená na prodloužení těhotenství a zabránění šíření infekce na plod.

Nedávno jsem byl často obtěžován zácpou. Jak nebezpečné a jaká zácpa říká po 20 týdnech těhotenství?

Zácpa během těhotenství je spojena se změnou hormonálního pozadí a střevní kompresí těhotné dělohy. Přetrvávající zácpa může vést k hemoroidům. Chcete-li zabránit zácpě, spotřebujte hodně vlákniny, sušené švestky a další sušené ovoce, vypijte více vody.

Co by měl být hemoglobin ve 20. týdnu těhotenství? Před těhotenstvím analýza ukázala 130 g / l, nyní je 115 g / l - je to pro dítě nebezpečné?

Od 20. týdne těhotenství se objem krve těhotné ženy aktivně zvyšuje - to je nutné, aby bylo dítěti a matce poskytnuto dostatečné množství kyslíku a živin. Z tohoto důvodu je možné ředit krev tekutými složkami, v tomto kontextu může hladina hemoglobinu klesnout na 110 g / l - fyziologická anémie těhotných žen. S nižším počtem hemoglobinu vám lékař předepíše léčbu. Musíte také jíst potraviny bohaté na železo - játra, maso, jablka.

Nedávno jsem si všiml, že kapičky tekutiny jsou vylučovány z bradavek. Je možné, že se produkuje v mledzivu ve 20. týdnu těhotenství?

Na porod se připravují nejen dělohy, ale také mléčné žlázy. Colostrum může začít v 16. týdnu těhotenství - na bradavkách si všimnete kapiček lepkavé sladké tekutiny. Bradavky jsou, jako by byly namazány. V žádném případě netlačte na bradavky - můžete vyvolat zvýšení tónu dělohy. Používejte speciální vložky, pouze bavlněné prádlo, pečlivě dodržujte hygienu hrudníku.

20 týdnů těhotenství

První polovina těhotenství se tedy chýlí ke konci, všechny nejobtížnější zaostávají a nyní by se měly všechny vaše myšlenky zaměřit na budoucí mateřství.

Počínaje dvacátým týdnem budete navštěvovat antikoncepční kliniku dvakrát měsíčně a zdá se, že právě nedávno jste provedl těhotenský test a ukázal pozitivní výsledek.!

Pokud k porodu dojde ve 40. týdnu těhotenství, budete mít v břiše dítěte přesně stejné množství času.

Přestože je 20. týden jen poloviční čas, tělo vašeho dítěte již bylo plně tvarováno a zráno, zůstávají jen malé dotyky.

Mimochodem, dvacátý týden těhotenství je také uprostřed druhého trimestru, a podle toho o něco více a třetí začne.

Vývoj plodu

Za pouhých několik týdnů se vaše dítě teoreticky stane životaschopným. Všechny orgány a systémy jsou vytvořeny, ale stále se zlepšují a připravují se na nezávislé fungování bez pomoci matky.

Takto vypadá vaše dítě ve 20. týdnu

Vaše dítě už slyší a rozlišuje světlo, aktivně otočí hlavu a saje prst. Spí téměř po celou dobu, ale na hru nezapomene. Kůže dítěte se také stala hustší, pod ní se hromadí tuk. Přestože se tvář drobků stále podobá obličeji starého muže, na ní dosud prakticky neexistuje žádný tuk.

Ve dvacátém týdnu těhotenství si mnoho dětí již zvolilo pozici vzhůru nohama. Pokud však vaše dítě ještě tuto pozici nezískalo, nebojte se, má na to ještě dost času, navíc se otočí více než jednou.

Od dvacátého týdne těhotenství začíná diferenciace kožních vrstev. Produkuje hormony a štítnou žlázu, které zase ovlivňují vývoj mozku.

Hlavním růstovým hormonem dítěte je inzulín, který je produkován slinivkou břišní. Roste také počet nefronů v ledvinách. Dětská moč je hlavním zdrojem plodové vody.

Jinými slovy, vaše dítě neroste každý rok, ale každý den a každý nový den, s každým novým týdnem se stává stále dokonalejším a připraveným na nezávislý život, mimo matčino lůno..

Ultrazvuk po 20 týdnech těhotenství

Ultrazvukové vyšetření plodu se provádí v komplexu prenatální diagnostiky. Uzist lékař dokáže přesně určit pohlaví vašeho dítěte, navíc si to můžete ověřit sami!

U chlapců sestávají varlata z břišní dutiny do šourku.

Nejinformativnější je 3d 4d ultrazvuk, díky kterému si můžete prohlédnout záda, struktury obličeje, hlavu plodu atd..

Při provádění standardního ultrazvukového vyšetření se měří hlavní rozměry plodu, které jsou nezbytné pro diagnostiku jeho normálního vývoje..

Velikosti plodu ve dvacátém týdnu těhotenství:

 • biparietální velikost: 43 - 53 mm.
 • frontooccipital: 56 - 68 mm.
 • obvod hlavy: 154 - 186 mm.
 • obvod břicha: 124 - 164 mm.
 • humerus: 26 - 34 mm.
 • předloktí: 22 - 29 mm.
 • femur: 29 - 37 mm.
 • palička: 26 - 34 mm.

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 20 týdnech těhotenství jsou fetální orgány vyšetřeny bez selhání. Jsou vidět jeho ledviny, je vyloučena expanze pánve, je vidět žaludek, močový měchýř, žlučník, střeva, srdce, plíce.

Ultrazvukové vyšetření srdce určuje jeho polohu, symetrii srdečních komor, integritu příček, hlavních cév a jejich výstupů. V případě nesrovnalostí je budoucí matka poslána na specializované ultrazvukové vyšetření fetálního srdce, je nutné vyloučit srdeční onemocnění.

Rovněž ve dvacátém týdnu těhotenství s ultrazvukem je stanovena přítomnost segmentálních kontrakcí vrstvy svalu dělohy..

Co se stane ve vašem těle ve 20. týdnu?

Spolu s dítětem roste děloha a bříško, zatímco vnitřní orgány budoucí matky jsou stlačeny. Každý den se vaše bříško vynoří stále víc a víc a pas téměř úplně zmizí.

Pod vlivem těhotenských hormonů se může vaginální výtok zvýšit. Pod vlivem stejných hormonů se ve většině případů stav vlasů a nehtů zlepšuje..

Vzhledem k tomu, že děloha komprimuje bránici, budou budoucí matky čelit problémům s nedostatkem vzduchu, v tomto případě je nutné často a povrchně dýchat, abych tak řekl jako pes.

Vaše pocity ve 20. týdnu

Se vzrůstajícím břichem u budoucích matek se posunuje těžiště, změna chodu a držení těla. Cítíte tažnou bolest v dolní části zad, což je způsobeno rostoucí zátěží na páteři a změkčováním sakro-femorálních vazů, jakož i expanzí pánve..

Prodloužené postavení a chůze může vyvolat výskyt křečí lýtek, příčinou jejich vzhledu je nejen přepracování nohou, ale také nedostatečné množství vápníku v těle..

Výsledkem stísněného střeva je pálení žáhy, zácpa a nadýmání. Močový měchýř je také stlačen, v důsledku čehož je možný špatný odtok moči. Membrána také trpí, v důsledku čehož můžete cítit nedostatek vzduchu.

Ve dvacátém týdnu těhotenství má většina žen krvácení dásní, zvyšuje se pigmentace na kůži a zhoršuje se vidění. Neměli byste se tím bát, po narození všechny tyto jevy pominou. Ale co se týče krvácejících dásní, je důležité propláchnout ústní dutinu odvarem heřmánku, dubové kůry a šalvěje..

V tomto období těhotenství se mohou objevit otoky, je třeba věnovat pozornost jejich stupni, protože těžký otok je alarmujícím příznakem, který by měl být oznámen lékaři.

Budoucí matky začnou přibývat na váze, chuť k jídlu se zvyšuje, v důsledku toho by měla být strava kontrolována.

Genitální sekrece

Ve dvacátém týdnu těhotenství je výboj považován za normální, má světlou barvu, jednotnou konzistenci, s mírně kyselou vůní, může být hojnější, je to způsobeno zvyšujícím se množstvím estrogenu.

Přítomnost krvavých, růžových a hnědých vaginálních výtoků by vás měla upozornit, zejména pokud jsou doprovázeny bolestí v podbřišku. Pozornost by měla mít také přítomnost žlutých, šedozelených, hnisavých, stočených, napěněných sekretů se zřetelnou vůní. Pokud dojde k atypickému výboji, měli byste okamžitě vyhledat lékaře nebo vyhledat lékařskou pomoc.

20 týdnů těhotenství: vše, co v tuto chvíli potřebuje budoucí matka

Ve dvacátém týdnu těhotenství se nastávající matka cítí docela dobře, neexistují nepříjemné pocity, cítí se dobře. Toto období je již na polovině cesty k brzkému setkání s dlouho očekávaným dítětem, které se aktivně rozrůstá a vyvíjí, a také neustále připomíná matce docela hmatatelné pohyby..

Po 20 týdnech těhotenství je vaše dítě podobné velikosti jako kokos

  Velikost ovoce: 16 cm Hmotnost ovoce: 260 gramů

Pocity budoucí matky ve 20 týdnech těhotenství

V zásadě se ve 20. týdnu těhotenství většina žen cítí dobře. Toxikóza je již zapomenutá, znatelně zaoblená bříško vám stále umožňuje volný pohyb a domácí práce nebo zapojení do oblíbených koníčků.

Do této doby začnou téměř všechny těhotné ženy pociťovat pohyby plodu. Někdo již jasně cítí kopy a někdo stále pochybuje, zda se jedná o pohyb plynů ve střevech, protože tyto pocity jsou velmi podobné.

Břicho ve 20. porodnickém týdnu těhotenství (embryonální období se liší asi o 1–2 týdny) se již stalo docela kulatým, takže musíte na tenký pas a těsné věci chvíli zapomenout. Je na čase, aby se budoucí šatník matky doplnil oblečením z přírodních tkanin zdarma.

Hrudník se nyní také znatelně zvětšil, a to i mezi těmi, kteří se před těhotenstvím nemohli chlubit zakřivenými.

Stojí za povšimnutí, že se dítě začíná aktivně pohybovat večer a v noci. A odpoledne embryo obvykle spí. Budoucí dítě může velmi často reagovat na stresové situace nebo na jídlo.

Mnoho těhotných žen si nyní všimlo výrazného zlepšení nálady a pozitivního emočního přístupu. Někteří mluví o rostoucí sexuální touze.

Jsou zaznamenány některé negativní faktory:

 • Závratě a slabost (spojené se změnami krevního tlaku)
 • Bolest v nohou a zádech (kvůli zvětšenému břiše a přenosu těžiště těla)
 • V přítomnosti jakýchkoli chronických onemocnění lze aktivovat nepříjemné projevy nemocí.
 • Projev kožních vad (strie na břiše a stárnutí)
 • Krkavci
 • Časté močení
 • Otok končetin
 • Dyspepsie
 • Dušnost

Neměli byste být naštvaní, pokud se ve vás objeví nějaké negativní faktory: v normálním průběhu těhotenství zmizí téměř okamžitě po porodu. S jakýmkoli nepohodlím se však obraťte na lékaře, který dokáže rozlišit mezi běžnými příznaky a rizikovými faktory pro závažné komplikace..

Vývoj plodu při těhotenství 20 týdnů

Ve dvacátém týdnu těhotenství se embryo rozrostlo na 140 - 160 mm - to je téměř polovina růstu, s nímž se dítě narodí. Hmotnost se však bude výrazně zvyšovat - nyní je to asi 260 gramů.

Při běžném lékařském stetoskopu je již slyšet tep. Gynekolog bude tímto způsobem kontrolovat srdeční rytmus embrya při každé návštěvě prenatální kliniky.

Jak plod vypadá a vyvíjí se v této době, co se stane s dítětem, můžete vidět na ultrazvukové fotografii:

 • Formování mozku a jeho oddělení se prakticky skončilo. Na povrchu orgánu se tvoří křivky a drážky. To umožňuje dítěti vnímat emoční stav matky i v tónu řeči.
 • Imunitní systém se nadále formuje. I nyní je budoucí dítě schopno se bránit před některými infekčními hrozbami.
 • Na hlavě je již patrná pokožka hlavy a na obličeji se objevují obočí
 • Na špičkách prstů jsou hřebíky
 • Na ultrazvukových snímcích plod již připomíná tvarované dítě, obličej, nos a uši získávají jasnější a hezčí tvar
 • Během bdělosti může embryo otevřít víčka, sát prst, otáčet se kolem sebe, hrát si s pupeční šňůrou
 • Aktivita plodu se může zvýšit v závislosti na reakci na vnější podněty: hlasité zvuky, stres, ostrá chuť jídla
 • Kůže je stále zvrásněná a pokrytá bílou látkou - původním mastným tukem.

Jaké faktory ovlivňují vývoj plodu

Ačkoli se placenta již vytvořila a chrání embryo před mnoha škodlivými faktory, stále existuje vysoká pravděpodobnost negativních účinků zvenčí.

Stejně jako dříve by budoucí matky měly kategoricky opustit užívání alkoholu, kouření, drog, anabolických steroidů.

Je důležité vyhnout se vážným stresovým situacím, kontaktu se škodlivými chemikáliemi, ionizujícímu záření.

Jakékoli léky, a to i na první pohled, nejnebezpečnější, by se měly užívat až po konzultaci s lékařem.

Jaké komplikace se mohou objevit ve 20. týdnu těhotenství

Ve dvacátém týdnu těhotenství je již mnoho nebezpečí pro embryo pozadu: pravděpodobnost potratu a chromozomálních abnormalit neslučitelných se životem je extrémně nízká.

Stále však existuje riziko nitroděložní infekce.

Budoucí komplikace u dítěte mohou nastat kvůli nedostatku vitamínu D.

Nepřípustný přírůstek hmotnosti u matky během těhotenství. Obezita může způsobit diabetes 2. typu.

Nastávající matka by měla věnovat pozornost povaze propouštění. Normálně by měli být bělaví a bez zápachu. Ale další barva a přítomnost nepříjemného zápachu, stejně jako svědění, je příležitost konzultovat s lékařem. V tomto případě existuje vysoká pravděpodobnost bakteriálních nebo plísňových infekcí, které vyžadují okamžitou léčbu pod dohledem odborníka.

Krevní nečistoty při vaginálním výboji jsou také nebezpečné. Krvavý výtok může indikovat placentární narušení, cervikální erozi nebo mechanické poškození sliznice (v důsledku například neopatrného sexu).

Změny v ženském těle ve 20. týdnu těhotenství

V této době nejsou pozorovány žádné závažné fyziologické změny v těle ženy. Hormonální pozadí se vrátilo do normálu, tělo už bylo přestavěno na plod a připravuje se na nadcházející narození. Někdy jsou pod břichem cítit neobvyklé zvlněné slabé bolesti: jedná se o jakýsi výcvikový boj a nejsou nebezpeční.

V zásadě nyní těhotné ženy sledují, jak se zvyšuje tělesná velikost: pas zmizel, roste bříško a zvyšuje se prsa.

Nyní těhotné ženy výrazně zlepšily chuť k jídlu, neobvyklé chuťové preference mohou přetrvávat. Je však třeba si uvědomit, že nadměrný přírůstek hmotnosti je docela nebezpečný - nyní je přírůstek hmotnosti 4 až 6,4 kg považován za normu.

Někdy slabost, snížené vidění. Někteří zvětšují velikost nohou. Všechny tyto faktory jsou normální - zmizí někdy po narození dítěte.

Ve 20. týdnu může z bradavek začít uvolňování speciální tekutiny, mleziva. Pokud je příliš mnoho, pak stojí za to použít speciální hygienické vycpávky na hrudi.

Testy a lékařské prohlídky

Nyní těhotná žena registrovaná v předporodní klinice neustále navštěvuje gynekologa. Před každou návštěvou na prenatální klinice je nutné provést močový test, který vám umožní kontrolovat fungování ledvin a močového systému.

Při každém jmenování lékař změří krevní tlak, výšku děložního pozadí, objem břicha a těhotnou hmotnost.

V tuto chvíli lze také předepsat obecný krevní test, který vám umožní sledovat hladinu cukru nebo detekovat anémii..

Ve 20. porodnickém týdnu těhotenství se provádí povinný screeningový ultrazvuk.

Kromě toho lze doporučit trojitý test - hladiny hormonů estriolu, hCG a alfa-fetoproteinu.

Společně tyto analýzy mohou ukázat rizika vývoje abnormalit u plodu a přijmout nezbytná opatření v rané fázi..

Stojí za to říci, že v tomto okamžiku, pokud existuje podezření na závažné porušení vývoje embrya, lze předepsat amniocentézu - příjem plodové vody propíchnutím močového měchýře. Je však třeba vědět, že tento postup je nebezpečný a provádí se pouze ze závažných zdravotních důvodů..

Ultrazvuk po 20 týdnech těhotenství

Ultrazvukové vyšetření v tomto okamžiku je nejobjektivnějším a nejpřesnějším způsobem sledování vývoje plodu. Doktor uzist vidí plod, jak se jeho tělo vyvíjí, měří růst a řídí srdeční frekvenci.

Rovněž je pečlivě sledován vývoj vnitřních orgánů, zejména srdce. Již nyní můžete vidět predispozici k rozvoji srdečních chorob.

Kromě toho, často kvůli aktivním pohybům, se pupeční šňůra může ovinout kolem krku plodu. Doktor bude schopen kontrolovat stav embrya, protože dítě se aktivně pohybuje a bude se moci osvobodit od „smyčky“..

Obecně platí, že ovládání, ovládání a znovu ovládání.

Doporučení

Nejdůležitější doporučení pro budoucí mámu jsou nyní více relaxace, žádný stres a vzrušení, dobré jídlo a více chůze na čerstvém vzduchu.

Je zajímavé, že mnoho těhotných žen má nyní akutní touhu vybavit své „hnízdo“ pro narození dítěte. Pokud to přináší pozitivní emoce, pak to není zakázáno. Není však třeba přepracovávat.

Zvláštní pozornost by měla být věnována výživě: neměli byste se úplně vzdát masa, protože rostlinné bílkoviny nemohou zcela uspokojit potřeby těla. Kromě toho může odmítnutí masných výrobků vést k chudokrevnosti..

Pijte hodně tekutin, zejména v létě.

Zákazy a kontraindikace během těhotenství

Špatné návyky, stres a špatná nálada jsou pod přísným tabu..

Dávejte pozor na to, kolik a co jíte. Hmotnostní přírůstek během těhotenství je nebezpečný..

Omezte příjem cukru a soli, zejména pokud máte sklon k otoku..

Buďte opatrní při jídle exotického ovoce. Neobvyklé jídlo může vyvolat závažnou alergickou reakci. A to je velmi nebezpečné jak pro matku, tak pro nenarozené dítě..

Sex ve 20 týdnech těhotenství

Intimní vztah ve 20. týdnu těhotenství může být zakázán pouze tehdy, existuje-li vážné riziko pro plod. V jiných případech není sex zakázán. Láska by však měla být elegantní, bez hlubokého pronikání a tlaku na bříško. Používejte také ochranné vybavení k prevenci genitálních, plísňových nebo bakteriálních infekcí..

Sexuální vztahy jsou prospěšné: přitěžující příjemné pocity způsobují emoční vzestup a mají dobrý vliv na pohodu ženy.

Sport a tělesná výchova

Je zřejmé, že od aktivního sportu bude muset být na chvíli opuštěno. To však neznamená, že si musíte buď lehnout, nebo se nosit jako křišťálová váza.

Těhotné ženy mají několik možností fyzické aktivity: jóga, pilates, vodní aerobik, gymnastika, tanec.

Pro každodenní cvičení je vhodná turistika na čerstvém vzduchu. Milovníci cyklistiky však budou muset na chvíli opustit svého dvoukolového přítele, aby se vyhnuli riziku zranění.

Vitamíny a léky ve 20. týdnu těhotenství

Mnoho drog je stále zakázáno, zejména antibiotika. Seznam přijatelných léků se však do této doby výrazně rozšiřuje. Člověk by však neměl riskovat a zapojovat se do samoléčení, zejména zneužívání lidových prostředků nebo doplňků stravy, jejichž účinek dosud nebyl plně prozkoumán. Je jasné, že nikdo nebude experimentovat s těhotnými ženami. Není tedy přesně známo, jak takové prostředky ovlivní tělo nastávající matky..

Je zřejmé, že většina živin, vitamínů a minerálů musí do těla vstupovat s jídlem. Je však možné (i po konzultaci s odborníkem) začít užívat speciální multivitaminové komplexy pro těhotné ženy. Vitamín D a vápník můžete užívat samostatně.

Podle výsledků moči a krevních testů může lékař také doporučit užívání drog obsahujících jód, železa a kyseliny listové.

20 týdnů těhotenství

Po 20 týdnech těhotenství má vaše dítě velikost banánů.

- Měření velikosti pánve, hmotnosti a výšky.
- Měření krevního tlaku
- Obecná analýza moči

Pokud se vaginální výtok stane nazelenalým, objeví se nepříjemný zápach - navštivte svého lékaře.

Omezte kyseliny a koření.

Pokud pravidelně cítíte, že máte nedostatek vzduchu, zkuste relaxovat častěji. Pokud je tento příznak velmi závažný a jste doslova „dusivý“, poraďte se se svým lékařem.

Nachází se v červeném masu, sóji, špenátu, rozinkách, švestkách. Zeptejte se svého lékaře, pokud potřebujete užívat doplňky železa..

Statistiky ukazují, že těhotné ženy ve druhém trimestru se často dostávají do vážných nehod. Je to kvůli zvýšené únavě, nevolnosti a snížené koncentraci.

Co se stane ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden je „rovníkem“ těhotenství. Čtyři a půl měsíce, přesně půl, pozadu. Určitě už znáte pohlaví nenarozeného dítěte a podařilo se mu pro něj koupit nějaké věci. Nezapomeňte aktualizovat svůj šatník: ve druhém trimestru roste bříško budoucí matky velmi rychle. V důsledku zvýšení dělohy a hormonálních změn se objevují některé příznaky, ale mohou ztmavit radost z nadcházejícího narození dlouho očekávaného dítěte?

20 týdnů je kolik?

Dvacet týdnů porodního těhotenství odpovídá 18 týdnů vývoje plodu.

Dvacet týdnů vývoje plodu je 22 týdnů těhotenství.

Dvacet týdnů je polovina těhotenství, asi 4 měsíce a 2 týdny.

Co se stane s dítětem?

Ve 20. týdnu těhotenství má vaše dítě velikost banánů. Váží asi 290 gramů, délka jeho těla je 16-17 cm od horní části hlavy k pánvi a 25,4 cm od hlavy po paty.

Během prvních 20 týdnů těhotenství jsou nohy plodu malé a přivedené k tělu, jsou velmi obtížné měřit. Proto je délka dítěte stanovena od koruny k nejvýraznějším částem pánve. Od dvacátého týdne se měří od hlavy k patě.

V období 20 týdnů se tvoří hlavně všechny orgány plodu. Zkrátka, v příštích týdnech musí jen růst a být silnější. Aktivní zrání nervového systému pokračuje. Senzorické orgány jsou vylepšeny. Vyvíjí se chuťové receptory. Dítě pokračuje v provádění akrobatických čísel v břiše své matky. Polyká více plodové vody - to přispívá k rozvoji trávicího systému.

Ve střevech se nadále tvoří primární stolice, meconium. Odchází téměř okamžitě po narození, někdy před porodem nebo během porodu.

Dívky mají dělohu, vejcovody a vaječníky, ve kterých je sedm milionů primitivních vajec. Následně zůstanou jen dva miliony - dívka dostane tuto zásobu po celý svůj život, v budoucnu se v jejím těle nevytvoří nová vejce. U chlapců vnější genitálie nadále rostou pod vlivem hormonů. Varlata jsou stále v žaludku, později sestoupí do šourku, blíže k narození.

Co se stane nastávající matce?

Ve 20. týdnu těhotenství se žena cítí docela dobře, má hodně energie. Samozřejmě, že se vyskytnou některé příznaky, mohou způsobit určité nepohodlí, ale obvykle nejsou závažné.

Mnoho nastávajících matek poznamenává, že zvýšily počet vaginálních výtoků. Tělo se tak snaží chránit dítě před infekčními agens. Křeče na nohou se vyskytují. Proti nim pomáhá hojné pití, masáže, časté změny polohy těla..

Rostoucí děloha vytlačuje vnitřní orgány vzhůru, protože tím pravidelně narušuje pálení žáhy, dušnost. V důsledku stlačení cév uvnitř pánve dochází k otokům nohou. Kvůli hormonálním účinkům, průtoku krve, bohatého na kyslík a živiny, na nehty a vlasy se zvyšuje, začnou růst rychleji.

Jaké studie je třeba provést ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden těhotenství je časem čtvrtého rutinního vyšetření ženy gynekologem. Nyní, při každém vyšetření, lékař určí výšku děložního fundusu (vzdálenost od ochablého kloubu k samému vrcholu dělohy). Nyní je to 18-22 cm, v budoucnu se zvýší asi o jeden centimetr týdně. Odchylka výšky děložního pozadí od normy může naznačovat některé patologie.

Během příjmu lékař změří obvod břicha, krevní tlak, teplotu a vypočítá tepovou frekvenci. Dostanete pokyny pro obecnou analýzu moči a analýzu syfilis.

20 týdnů těhotenství

20 porodnických týdnů - to je 18 týdnů od početí - embryonální období těhotenství a 20 týdnů od začátku poslední menstruace.
První polovina těhotenství se tedy chýlí ke konci, všechny nejobtížnější zaostávají a nyní by se měly všechny vaše myšlenky zaměřit na budoucí mateřství.

Velikost plodu

Co se stane s plodem

Přestože je 20. týden jen poloviční čas, tělo vašeho dítěte se již plně formovalo a dozrálo, zůstávají jen malé dotyky. Mimochodem, dvacátý týden těhotenství je také uprostřed druhého trimestru, a podle toho o něco více a třetí začne. Po 20 týdnech těhotenství dítě začalo více polykat, což je nepochybně dobrá praxe pro jeho trávicí systém. Také do 20 týdnů vytvořil meconium (původní výkaly) - černou, tmavě zelenou látku - výsledek trávicích procesů, polykal plodovou vodu.

Dobré vědět

Mekonium - původní výkaly - se skládá ze žluči, hlenu, plodové vody, prenatálních vlasů a epidermálních buněk, které dítě spolklo spolu s plodovou vodou. Mekonium opouští střeva dítěte v prvních hodinách po narození.

Dítě je docela aktivní. Nyní je děloha poměrně prostorná a dítě si může dovolit cvičit a rozvíjet svaly. Cítíte všechny jeho pohyby jako pohyby.

Dítě pravidelně provádí dechové pohyby a trénuje dýchací svaly. K těmto pohybům dochází, když je glottis uzavřen (plodová voda nevnikne do plic).

Dítě má dobře bříško. Je teplý a pohodlný, je spolehlivě chráněn před vnějším světem močovým měchýřem a jeho tělo je nadále pokryto prvotním tukem, který ho chrání před plodovou vodou.

Dítě se v této fázi stává citlivým na vnější vlivy, takže nyní je velmi důležité s ním komunikovat: mluvit, zpívat písně, hladit bříško. Pokud se mu něco nelíbí, může o tom docela jasně dát své matce..

Dobré vědět

Za pouhých několik týdnů se vaše dítě teoreticky stane životaschopným. Všechny orgány a systémy jsou vytvořeny, ale stále se zlepšují a připravují se na nezávislé fungování bez pomoci matky.

Jak dítě vypadá


Vzhled plodu se stává atraktivnějším. Jeho nos nabývá ostřejšího obrysu a uši se zvětšují a získávají konečný tvar. Tělo dítěte je již poměrně přiměřené, nohy jsou poměrně dlouhé. Genitálie jsou tak dobře tvarované, že není pochyb o pohlaví plodu.

Tento týden se pokožka dítěte zlepšuje - jeho struktura je komplikovaná, objevují se žlázy, které produkují zvláštní tajemství, které hraje roli maziva v procesu porodu. Na hlavě drobků byla uvedena určitá podobnost vlasů a nyní můžete rozlišit jejich barvu. Podkožní tuk se nadále ukládá, ale na jeho tváři je jeho tvorba pomalejší, proto je stále zachováno skládání kůže, díky čemuž se mimika tváře podobá senilní. Ve dvacátém týdnu těhotenství se dítě stává ještě aktivnějším - jeho pohyby jsou velmi rozmanité, počínaje somersaultem a končící pohybem prstů. Velikost plodu v tomto okamžiku lze porovnat s velikostí vaší dlaně nebo. mango! Hmotnost je přibližně 280–330 gramů, délka od zadní části hlavy po ocasní kost je 140–160 mm a plná výška je přibližně 240 mm. Srdeční frekvence 120-160 tepů / min! Během první poloviny těhotenství se dítě zvětšilo asi o 300 gramů! A to není limit rychlosti - za sekundu se přidá desetkrát tolik - získá zpět o další tři kilogramy.

Ve dvacátém týdnu těhotenství si mnoho dětí již zvolilo pozici vzhůru nohama. Pokud však vaše dítě ještě tuto pozici nezískalo, nebojte se, má na to ještě dost času, navíc se otočí více než jednou.

Vývoj plodu


 • Nyní můžete rozlišit zvuk srdce bez pomoci sofistikovaného vybavení, ale pomocí stetoskopu.
 • Vlasy na hlavě začínají růst, nehty se objevují na prstech nohou a paží.
 • Začne molaring.
 • Od dvacátého týdne těhotenství začíná diferenciace kožních vrstev. Tento týden se pokožka dítěte zhoustne a stane se čtyřvrstvou.
 • Dítě již rozlišuje mezi ránem, dnem a nocí a začíná projevovat aktivitu v určitou denní dobu. V tuto chvíli se dítě nejprve pokusí otevřít oči..
 • Na sítnici se objevují fotoreceptory. Jasné světlo nyní pohání plod.
 • Nenarozené dítě je velmi aktivní. Může reagovat na externí zvuky..
 • Pokud těhotenství postupuje normálně a nenarozené dítě je pohodlné, mohou jeho pocity doprovázet konkrétní představy o jevech skutečného světa: kvetoucí zahrada, duha atd. Tyto obrazy vznikají pod vlivem informací, které jeho matka dostává..
 • Množství primordiálního lubrikantu (bílé mastné látky, která chrání kůži plodu v děloze) se zvyšuje na kůži dítěte. Originální tuk je na pokožce držen původním chmýřím lanugo: je obzvláště hojný kolem obočí.
 • Produkuje hormony a štítnou žlázu, které zase ovlivňují vývoj mozku. Formování oddělení mozku, formování rýh a křivek na jeho povrchu.
 • Hlavním růstovým hormonem dítěte je inzulín, který je produkován slinivkou břišní.
 • Budoucí dítě ukončí tvorbu imunitního systému. To znamená, že se nyní může chránit před určitými infekcemi..
 • Roste také počet nefronů v ledvinách. Dětská moč je hlavním zdrojem plodové vody.

Co se děje v ženském těle

Většina matek zažívá emoční vzestup, protože polovina jejich těhotenství již bezpečně prošla.

Dvacátý týden těhotenství připadá na konec pátého měsíce, takže je nepravděpodobné, že skryje vaši „zajímavou pozici“. Břicho je stále více zaoblené a zvedá se a pas se „rozpíná“ a zmizí.

Možná právě teď budete poprvé cítit, jak se vaše dítě pohybuje! Tyto pocity jsou velmi zvláštní a je obtížné je přesně popsat. Obvykle jsou srovnávány s mírným chvěním, s třepotáním v břiše, ale také s podobnými údery loktů, pohybem plynu ve střevech, žvýkající tekutinou.

Maminky, které se pohybovaly několik týdnů, někdy říkají, že mobilita dítěte není tak chaotická jako dříve. Odborníci tvrdí, že je to proto, že jeho mozek se vyvíjí zrychleným tempem, což mu pomáhá získat určitou kontrolu nad jeho pohyby. Nebo jinak to bude: nějaký čas uběhne a bude se vám zdát, že dítě zvlášť opírá nohu o vaše žebra nebo zamíří na játra.

Pravděpodobně v tuto chvíli již budete mít určité dýchací potíže, protože orgány uvnitř břišní dutiny tlačí bránici nahoru, čímž mírně narušují volné pohyby vašich plic. Zpravidla to pokračuje, dokud se plod nepohybuje hlouběji a není v dutině pánve. V prvním těhotenství se to obvykle stává několik týdnů bezprostředně před porodem a v případě následných těhotenství těsně před porodem..

Během této doby můžete být narušeni nízkým nebo vysokým krevním tlakem, což vede k nepříjemným pocitům. Kvůli zvýšenému tlaku může z nosu vytékat krev a kvůli sníženému tlaku může dojít k omdlení nebo závratě. Stojí za to upozornit svého lékaře, že máte obavy z takových stížností..

Hrudník vylil a stal se hustým, citlivým. Bradavky ztmavly, z nichž může kolostrum pravidelně vystupovat. Obvykle se jedná o kapičky bílo-žluté barvy na prádle. Normálně by takové sekrece mělo být jen málo, takže konvenční podložky pod prsníky jsou schopny tento problém zcela vyřešit. Nemačkejte kolostrum úmyslně, podráždění bradavek způsobuje zvýšení tonusu dělohy, což není dobré, zvláště pokud hrozí přerušení vývoje plodu..

Během tohoto období těhotenství se může vaginální výtok zvýšit, což je způsobeno aktivní produkcí určitých hormonů v těle. Lehký výboj bez zápachu je považován za normální.

Krvácení dásní, rozmazané vidění, vzhled pigmentace na kůži - to vše může předjíždět těhotnou ženu po 20 týdnech těhotenství. Všechny tyto jevy jsou dočasné: pigmentace po porodu přejde, obnoví se vidění.

Během těhotenství se objem krve ve vaskulárním lůžku zvyšuje o 30-50%. To je doprovázeno zvýšením srdečního výdeje. Srdeční frekvence se může také zvýšit o 10-20 úderů za minutu. Vrchol těchto změn se objevuje po 20–24 týdnech a obvykle úplné obnovení funkce nastane 6 týdnů po narození.

Pro prevenci křečových žil by měl člověk ležet spíš se zvednutými nohama (na nohu postele můžete dát další polštář). Bylo by také moudré opustit vysoké podpatky. Pokud již máte problém s křečovými žilami, můžete se poradit s terapeutem o možnosti nošení speciálního kompresního punčochového zboží.

Žaludek

Pokud jste byli záviděníhodní v harmonii ještě před těhotenstvím, pak je vaše bříško pravděpodobně stále dost malé a během celého těhotenství si můžete ponechat pas. Pokud jste podsaditá dívka a široká kost, pak vám bříško udělá radost z velikosti i přes mírný nárůst tělesné hmotnosti. Děloha s dítětem je nyní na úrovni pupku a žaludek je míč těsně pod ním. Pupek u většiny nastávajících matek se začne vyhlazovat, stává se méně hluboký.

Vlog

Rada

Od té doby je růst břicha obzvláště aktivní, proto je v této době velmi důležité používat speciální prostředky k prevenci strií na kůži kvůli neustále rostoucímu břichu - pokud jste to ještě nezačali. Krémy, masti a gely pro strie lze zakoupit v lékárnách nebo specializovaných obchodech a je třeba je používat 1-2krát denně, lehce masírovat do kůže břicha, stehen a hrudníku. Místo drahých léčiv můžete použít olivový rostlinný olej.

Těhotná žena ve dvacátém týdnu své zajímavé pozice cítí hodně stresu kvůli neustále rostoucímu břichu. Vnitřní orgány pod tlakem stoupajícího fundusu dělohy zase tlačí na kopuli bránice a nastávající matka může cítit dušnost i při malé fyzické námaze. Plicní objem je snížen, a proto žena musí často dýchat, aby sama a dítě měla kyslík.

Stále je možné bojovat s krvácejícími dásněmi, uchýlit se k výplachu s odvarem dubové kůry, heřmánku.

Pokud jste to ještě nezačali dělat, je čas začít - Kegel Cvičení. Usnadňují vám porod a mít dítě. Cvičení Kegel jsou jednoduchá a bezpečná cvičení, která pomáhají udržovat pánevní dno, včetně svalů kolem vagíny, močové trubice a konečníku. Cvičení Kegel pomáhají zastavit únik moči (například při kýchání a kašli) a připravují se na porod. Studie ukazují, že cvičení Kegel snižují šanci na epiziotomii během porodu..

Zintenzivňující se aktivní pohyby plodu, tlak dělohy na močový měchýř opět vyvolává zvýšení nutkání k močení. Vzhledem k narušení inervace močového měchýře a střev může u ženy dojít k zácpě, nemusí se cítit jako jít na záchod, přestože močový měchýř může být plný. V tomto ohledu by měla žena ve 20. týdnu těhotenství přísně kontrolovat odchod stolice a močení, a to co nejčastěji na toaletu, aby se zabránilo stagnaci. Přetékající močový měchýř může vyvolat průtok moči do ledvin a nastávající matka může mít komplikace, jako je pyelonefritida nebo infekce ledvinové pánve..

Věnujte pozornost stupni otoků, ke kterým může dojít i v této fázi těhotenství. Menší otok není nebezpečný a je pouze důsledkem zadržování tekutin v těle. Ale výrazná otoky je alarmující příznak, s nímž je lepší konzultovat lékaře.

Od 20. týdne začne žena dramaticky přibývat na váze: dítě začne hromadit tuk, což samozřejmě nemůže ovlivnit její matku. Není překvapivé, že právě v tomto období dochází ke znatelnému zvýšení chuti k jídlu, ale hmotnost je stále třeba přísně kontrolovat. Pokud jste od začátku těhotenství získali hmotnost více než 5 kg, informujte svého gynekologa. Nadměrné zvýšení zvyšuje zatížení všech orgánů ženy a může komplikovat těhotenství.

Díky aktivní sadě a zvětšování velikosti břicha může dojít ke svědění kůže. Zejména je to charakteristické pro břicho, boky a hýždě. Tyto příznaky se nejčastěji objevují u větších žen se zvýšenou hmotností. Speciální krémy a oleje pomohou zmírnit stav..

Dobré vědět

Aromatické oleje by se měly používat opatrně. Mnoho z nich je kontraindikováno během těhotenství. V žádném případě nečesejte pokožku, jen to zhorší její stav i vaše pocity..

Na zádech byste v žádném případě neměli spát. Spát na boku, používat přikrývku, několik polštářů nebo speciální polštář pro těhotné ženy.

Pokud neexistují kontraindikace, cvičení pro těhotné ženy. Nyní je hlavní věcí těhotné ženy udržovat svaly a pokožku v dobrém tónu, což se po porodu rychle zotaví. Ano, a samotný proces porodu bude jednodušší, pokud žena dělá, snadný komplex speciálních cvičení pro těhotné ženy. Nejlepší je přihlásit se na speciální kurzy přípravy k narození. Tam budete dělat všechna cvičení pod dohledem odborníků. Většina cvičení by měla být zaměřena na snížení zátěže páteře..

Vyhoďte boty na vysokém podpatku, nezvedejte těžké. Pokud se gravitaci nelze vyhnout - udělejte to správně. Vezměte břemeno ze stolu, aniž byste se ohnuli, nebo pokud jej zvednete z podlahy, dřepete, vezměte břemeno na sebe a postavte se zády rovně. Pokud přepravujete tašky, používejte batohy a rovnoměrně rozložte hmotnost nákladu na obě ruce. Dlouho stálo za to začít používat předporodní bandáž. Noste jej správně - v náchylné poloze. Usnadní vám život..

Nyní potřebujete důkladnou ústní hygienu, protože dítě od vás odebírá mnoho vápníku, aby si vytvořilo vlastní kostní tkáň, což může způsobit nejen bolest kostí, ale také rozvoj zubního kazu..

Sledujte svou stravu a kvalitu konzumovaného jídla.

Nebezpečí

Nejhorší, co se může stát, je potrat. Zmrazené těhotenství v tomto období je také možné, ale vyskytuje se to zřídka, obvykle kvůli placentárnímu narušení. Potrat může nastat kvůli isthmic-cervikální nedostatečnosti. Ohroženy jsou ženy, které měly potraty, porod s poraněním děložního čípku.

Pokud všechno postupuje normálně, má děložní hrdlo válcovitý tvar a díky kruhovým svalům je zcela uzavřeno, což mu brání v otevření. Děložní čípek je poměrně hustý, před dodáním je třeba jej vyhladit a zjemnit.

Pokud byl děložní čípek poraněn při předchozích porodech nebo během potratu, byly některé svaly nahrazeny pojivovou tkání, čímž se cervikální kanál úplně nezavřel. Fetální močový měchýř dítěte proniká do lumenu a vyvíjí tlak, který vede k jeho dalšímu otevření a postupnému změkčení krku. Tím je vyvolán počátek kontrakcí. Fetální močový měchýř je často infikován.

Bohužel v takové době je dítě stále příliš malé a nezralé, nemůže s moderní úrovní medicíny přežít. Úspěšně uspěje pouze malá část dětí vážících více než 500 gramů, což je období 24 týdnů nebo více. Potrat může začít bez povšimnutí, s tažením bolesti v dolním břiše, zvýšeným tónem dělohy. Zvýšený tón dělohy pociťuje žena jako ztvrdlý kamenný žaludek.

Dobré vědět

Pokud trpíte častou silnou bolestí, vždy se poraďte s lékařem, protože pocit bolesti není v této fázi těhotenství vždy normální.

Žaludek by neměl v takovém čase bolet, takže je to vždy příležitost konzultovat s lékařem, stejně jako zvýšení tělesné teploty, vzhled nebo posílení vaginálního výtoku. Při včasné manipulaci je často možné zabránit neštěstí. Na děložní čípek je umístěn šev nebo speciální omezení, které omezuje motorickou aktivitu (musíte si lehnout).

Žena a její blízké by si měli dát pozor na následující negativní příznaky:


 • Krvavý výtok z genitálního traktu, tažné nebo křečovité bolesti v podbřišku, dolní části zad a perineu.
 • Silný otok obličeje, nohou, prstů.
 • Neustálý únik tekutiny z genitálního traktu.
 • Úplné zastavení, výrazné oslabení pohybů dítěte.
 • Tělesná teplota vyšší než 38,5 ° C.
 • Zvracení, průjem, známky dehydratace.
 • Ztráta vědomí.
 • Ztmavnutí, oslnění, záblesky v očích, rozmazané obrazy, bolest v očních bulkách.
 • Silná bolest hlavy s zvracením a křečemi.
 • Každé zranění, jakékoli jiné onemocnění, padne.

S některým z těchto příznaků by těhotná žena měla kontaktovat svého lékaře nebo nejbližší lékařskou instituci o pomoc, protože tyto příznaky naznačují přímé ohrožení zdraví a života nastávající matky a jejího dítěte. Žena v jakékoli fázi těhotenství by v žádném případě neměla být samoléčivá!

Dobré vědět

Druhý trimestr je čas, který je nebezpečný z hlediska těhotenských komplikací, jako je gestóza. Z tohoto důvodu byste měli věnovat pozornost otoku v nohou, pravidelně měřit tlak a pro prevenci omezit množství použité tekutiny na 1,3 l.

Analýzy

Pokud má těhotná žena jakékoli stížnosti, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem.

Z analýz - „Triple Test“, pokud se to neuskuteční 16. - 19. týden, musíte projít hned.

Gynekologové prenatálních klinik obvykle doporučují, abyste se v tuto chvíli zaregistrovali na ultrazvuk, protože nastal čas na druhou screeningovou studii, která může být provedena od 20 do 24 týdnů. Obzvláště nikde se pospěšejte, ale v blízké budoucnosti byste stále měli plánovat návštěvu ultrazvukové diagnostické kanceláře.

Během ultrazvuku lékař prozkoumá a změří plod, vyhodnotí umístění placenty (její spodní okraj by neměl být menší než 5 cm od vnitřního hltanu děložního čípku) a vyšetřit případná porušení děložní stěny. Kromě toho, pokud jste nikdy podstoupili ultrazvukové vyšetření od 12 týdnů, specialista nejprve věnuje pozornost průtoku krve ve velkých cévách plodu, pupečníkové šňůře a děložních tepnách. Je pravděpodobné, že v průběhu studie nebudete na obrazovce nic vidět, ale pravděpodobně víte, že lékař zkoumá cévy, protože v tuto chvíli uslyšíte zesílený šum pohybu krve skrz ně. Mimochodem si nedělejte starosti s tím, že dítě neuvidíte: na konci procedury vám bude určitě ukázána tvář, dětské paže a vše ostatní, co si přejete.

Ve 20. týdnu můžete určit pohlaví dítěte, pokud je „pohodlně“ otočeno k senzoru zařízení. Pokud si přejete, aby podlaha zůstala neznámá, informujte o tom předem lékaře. V opačném případě vám může během studia přímo poskytnout informace nebo zavolat dítě „on“ nebo „ona“, což zničí celé vaše překvapení. Když už mluvíme o překvapení! V Americe existuje taková slavná tradice - „Gender Reveal Party“ - strana pro rozpoznávání sexu! A můžete uspořádat podobnou párty!

Plodové dimenze ve dvacátém týdnu těhotenství


 • Biparietální velikost 43–53 mm.
 • Fronto-týlní 56–68 mm.
 • Obvod hlavy 154–186 mm.
 • Obvod břicha 124–164 mm.
 • Humerus je 26–34 mm.
 • Předloktí 22–29 mm.
 • Femur 29–37 mm.
 • Holení 26–34 mm.

Lékař velmi pečlivě zkoumá placentu; jeho tloušťka je optimálně 22 mm, ale může být v rozsahu 16,7 až 28,6 mm. Jeho struktura odpovídá 0 stupni zralosti. Index plodové vody v týdnu 20 86–230 mm.

Ve 20. týdnu těhotenství by měla placenta důkladně poskytnout plodu potřebný kyslík a všechny živiny. Pokud jsou v placentě zjištěny známky předčasného stárnutí, existují oblasti se zahuštěním nebo ztenčením tkáně, v tomto případě jsou předepsány další studie o průtoku krve v těle dítěte a je také provedeno nemocniční ošetření..

Aby se předešlo předčasnému porodu, je diagnostikován počet cév v pupeční šňůře. Normálně by měly být 3. Jinak by měla být žena pečlivě sledována lékaři. Ve 20. týdnu těhotenství, během ultrazvuku, lékař pečlivě zkoumá dělohu a děložní hrdlo těhotné ženy.

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 20 týdnech těhotenství jsou fetální orgány vyšetřeny bez selhání. Jsou vidět jeho ledviny, je vyloučena expanze pánve, je vidět žaludek, močový měchýř, žlučník, střeva, srdce, plíce.

Ultrazvukové vyšetření srdce určuje jeho polohu, symetrii srdečních komor, integritu příček, hlavních cév a jejich výstupů. V případě nesrovnalostí je budoucí matka poslána na specializované ultrazvukové vyšetření fetálního srdce, je nutné vyloučit srdeční onemocnění.

Rovněž ve dvacátém týdnu těhotenství s ultrazvukem je stanovena přítomnost segmentálních kontrakcí vrstvy svalu dělohy..

Články O Neplodnosti