Hlavní Zdraví

Plodová hmotnost v týdnech těhotenství - o čem jsou ukazatele a o kterých je možné korigovat odchylky??

Při hodnocení nitroděložního vývoje lékaři věnují pozornost tomu, jak se růst a hmotnost plodu mění v týdnu těhotenství. Tyto ukazatele jsou hodnoceny porovnáním zavedených standardů. Úbytek hmotnosti nebo rychlý růst může naznačovat patologie.

Plodová hmotnost v týdnu těhotenství - normální

Až do začátku 4. porodního týdne těhotenství je obtížné stanovit hmotnost nenarozeného dítěte. Během této doby dochází k vytváření prvních zárodků vnitřních orgánů a systémů embrya. Během prvního týdne vznikl a dozrával folikul. Poté dojde k ovulaci a vajíčko opustí folikul. Od této chvíle je připravena k oplodnění. Po fúzi se spermatem dochází ke zygote, který se dělí na morulu. Od této doby je možné stanovit hmotnost embrya.

Stojí za povšimnutí, že hmotnost plodu v týdnu těhotenství se mění předepsaným způsobem a je ukazatelem, který je ovlivňován řadou faktorů. Mezi definice:

 • dědičnost;
 • pohlaví plodu;
 • počet dětí současně (dvojčata, trojčata);
 • patologie během těhotenství;
 • vlastnosti stravy nastávající matky, přítomnost špatných návyků.

Týdenní hmotnost plodu týdně

Lékaři určují hmotnost plodu po týdnech a hodnotí správný vývoj dítěte. Tato měření pomáhají lékařům včas identifikovat možné abnormality ve zdravotním stavu dítěte a zabránit jejich progresi. Odborníci zároveň umožňují mírné výkyvy směrem nahoru i dolů. Pokud jde o mužské ovoce, mají větší váhu současně než dívky.

Tento rys je způsoben hormonálním pozadím nenarozeného dítěte. Testosteron produkovaný ve velkých objemech stimuluje rychlý růst svalů. Zvýšený růst je pozorován od druhé poloviny těhotenství. Jak se mění hmotnost plodu podle gestačních týdnů, tabulka s normálními hodnotami je uvedena níže.

Hmotnost plodu dívky v týdnu těhotenství

Ve většině případů je hmotnost plodu dívky nižší než hmotnost dítěte samce současně. Lékaři to vždy berou v úvahu při hodnocení získaných hodnot. Kolísání je zanedbatelné a nepřekračuje 3% hodnot stanovených pro děti mužského pohlaví. Je třeba poznamenat, že tento trend je pozorován také u dětí po narození.

Hmotnost dívek raného, ​​předškolního a školního věku se může lišit od tělesné hmotnosti chlapců stejného věku o 0,5–1 kg na spodní stranu. Při odhadování změny hmotnosti plodu v týdnu těhotenství se tabulka norem pro dívky liší v menších hodnotách. Jsou však zanedbatelné a lékař je často nezohledňuje..

Jak zjistit hmotnost dítěte během těhotenství?

Přesné stanovení a vyhodnocení normální hmotnosti plodu v týdnech je možné pouze ultrazvukem. Současně jsou důležité diagnostické indikátory:

 • gestační věk v týdnech;
 • délka těla a končetin plodu;
 • Obvod hlavy;
 • velikost stehen;
 • obvod břicha.

Trvalé provádění této studie a analýza hmotnosti plodu ultrazvukem však není možné. V tomto ohledu lékaři vyvinuli metody pro stanovení tělesné hmotnosti plodu pomocí posouzení velikosti břicha a dělohy těhotné ženy. Existuje několik modifikací těchto technik pro výpočet hmotnosti plodu v týdnech těhotenství. Nejjednodušší a nejčastěji používané jsou:

 1. Vzorec Jordania - hmotnost plodu se stanoví v týdnech vynásobením obvodu břicha nastávající matky a výšky děložního fundusu (v centimetrech).
 2. Yakubova metoda - je vylepšená verze výše uvedené metody. Při výpočtu pomocí speciálních koeficientů. Vzorec je následující: chladicí kapalina (obvod břicha) + VDM (výška dna) x 100/4.

Nadváha

Při posuzování hmotnosti dítěte podle týdnů těhotenství se lékaři často setkávají se situací, kdy získané hodnoty během vyšetření jsou vyšší než obvykle. Pokud proces těhotenství probíhá normálně, neexistují žádné komplikace, pak lékaři připisují možnou odchylku dědičnosti. Vysokí rodiče s hustou postavou mají větší děti. V některých případech je však překročení indikátoru přijatelných hodnot normy známkou komplikací v těhotenství..

Plod je nadváha - příčiny

Podle statistik dosahuje hmotnost novorozence přibližně v 10% všech těhotenství 5 kg. Posouzením toho, jak se váha mění o týdny, stanoví se nad normální hodnoty, se lékaři snaží vyloučit následující těhotenské komplikace:

 1. Diabetes mellitus u těhotných žen. Při této patologii dostává plod více inzulínu, což vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. V některých případech je možná intrauterinní obezita..
 2. Porušení stravy těhotné ženy. Velké množství uhlohydrátů, sladkých v denním menu nastávající matky, přispívá k rychlému přibírání na váze nejen samotnou matkou, ale také plodem.
 3. Hemolytické onemocnění plodu - se vyvíjí v důsledku konfliktu s Rhesusem, kdy žena má Rh negativní a manželka pozitivní a dítě zdědí Rhesuse od svého otce. To vede k tvorbě otoků, nadbytek tekutiny v těle vede ke zvýšení tělesné hmotnosti.

Plod je více než normální - co dělat?

Pokud je hmotnost plodu vyšší, než je obvyklé, lékaři doporučují těhotné ženě upravit její stravu a životní styl. Nabídka přísně omezuje uhlohydráty - pečení, sladkosti, mouka a pekárenské výrobky jsou minimalizovány. Upřednostňuje se libové maso, zelenina a ovoce. Strava by měla zahrnovat:

 • hovězí maso;
 • drůbeží maso;
 • cuketa;
 • zelí;
 • luštěniny;
 • greeny (petržel, kopr, salát);
 • říční a mořské ryby (štikozubec, kapr, pollock).

Plodová hmotnost pod normální hodnotu

Poté, co se dozvěděly o tom, jak moc by měl plod vážit k aktuálnímu datu, těhotné ženy panika, pokud je pod normálem. Ve většině případů podobná situace naznačuje vývoj plodu, patologii těhotenství. Než však učiníme takový závěr, odhadujeme hmotnost rostoucího plodu po týdnech, je třeba se ujistit, že je gestační věk nastaven správně..

Hmotnost plodu pod normální - příčiny

Pokud je hmotnost dítěte pod normálem, lékaři se nejprve snaží eliminovat vývojová zpoždění. V tomto případě vezměte v úvahu skutečnost, že váha budoucích drobků je ovlivněna řadou faktorů. Takže i špatné zdraví nebo mírná nachlazení těhotné ženy může způsobit snížení hmotnosti plodu. Mezi hlavní důvody pro podváhu nenarozeného dítěte patří:

 1. Jeden z rodičů je krátký nebo křehký.
 2. Přítomnost anémie u těhotné ženy. Patologie negativně ovlivňuje procesy tvorby placenty, v důsledku čehož dítě nedostává kyslík a živiny.
 3. Špatný obraz ženy. Nedostatečná výživa, dieta, nedostatek masných výrobků ve stravě (vegetariánství) často vede k tomu, že se dítě narodí podváhu nebo má vývojové zpoždění.

Plodová váha pod normální - co dělat?

Pokud je hmotnost dítěte během těhotenství nižší než normální, musíte nejprve zjistit příčinu. Pokud to není spojeno s patologií vývoje plodu, lékaři doporučují ženě upravit její stravu. Denní menu těhotné ženy v dostatečném množství by mělo zahrnovat masová jídla, mléčné výrobky. Protein podporuje rychlý nárůst svalové hmoty. Strava by měla zahrnovat:

 • maso;
 • tvaroh;
 • moučné výrobky (v omezeném množství);
 • mléčné výrobky;
 • zelenina a ovoce.

Plodná hmotnost během těhotenství v týdnu

Hmotnost plodu je jedním z klíčových parametrů stanovených během těhotenství. Odchylky od normy v jakémkoli směru naznačují různé patologické procesy, které nepříznivě ovlivňují stav plodu. Je důležité vědět, jaká by měla být hmotnost dítěte v týdnech těhotenství, aby bylo možné včas zaznamenat porušení jeho vývoje a zabránit vzniku komplikací..

Normální hmotnost plodu do týdne těhotenství

K přírůstku na váze dochází během těhotenství nerovnoměrně. V prvním trimestru neovlivňuje přírůstek tělesné hmotnosti ani pohlaví, ani dědičnost. Během tohoto období přibývají téměř všechny děti stejným způsobem. Tato skutečnost umožňuje použít hmotnost plodu při prvním ultrazvukovém screeningu jako výchozí bod. Další měření a hodnocení růstu a vývoje dítěte se provádí s ohledem na údaje získané ultrazvukem.

Na konci prvního trimestru je hmotnost embrya 20-30 g. Poté začíná aktivní zvyšování tělesné hmotnosti. Rychlý růst plodu je způsoben vývojem placenty. Nyní je to tělo, které poskytuje přísun živin a kyslíku, a rychlost na váze na něm bude záviset.

Ve 22. týdnu těhotenství je hmotnost plodu 450 - 500 g. Jedná se o kritické období vývoje, protože od tohoto okamžiku je plod považován za životaschopný a když se narodí, bude mu poskytnuta veškerá nezbytná resuscitační opatření. Pokud k potratu dojde po 22 týdnech, bude to považováno za předčasné narození. Až do 22. týdne mluví o pozdním potratu. Je důležité si uvědomit, že novorozenci s tělesnou hmotností vyšší než 500 g pravděpodobněji přežijí než děti s nižší hmotností současně..

V 28. týdnu těhotenství je hmotnost plodu stanovena na 1000 g. V tomto okamžiku je stanovena individuální přírůstek hmotnosti a rozdíl může být patrný.

Od 28. do 29. týdne dochází k rychlému nárůstu tělesné hmotnosti. Hlavní navýšení je stanoveno na dobu 36 týdnů. Během této doby by plod měl získat dalších 1,5 až 2,5 kg. Po 37–39 týdnech (v období úplného těhotenství) je hmotnost dítěte v normě 2500–4000 g.

V tabulce je uveden přírůstek hmotnosti plodu po týdnu těhotenství.

Těhotenský týdenPlodová hmotnost (g)
7méně než 1
81,5-2
92-4
104-5
jedenáct5-8
128-12
1312-20
1420-30
patnáct35-55
šestnáct60-70
1750-100
osmnáct100-170
devatenáct150-250
dvacet220-300
21300-400
22450-500
23500-550
24550-600
25650-700
26750-800
27800-900
28900-1000
291000-1150
třicet1100-1350
311300-1550
321500-1850
331800-2150
342100-2350
352300-2550
362500-2850
372800-3150
383100-3450
393200-3550
403400-3850
413500-3950

Faktory ovlivňující přírůstek hmotnosti plodu

Hmotnost plodu ovlivňují následující faktory:

 • Genetická predispozice. Pokud jsou rodiče dítěte krátké a štíhlé, neměli byste očekávat velký přírůstek hmotnosti ve druhém a třetím trimestru.
 • Obecný stav matky. Funkce výživy a přítomnost chronické patologie ovlivňují rychlost vývoje plodu.
 • Stav placenty. Normální přírůstek hmotnosti je možný pouze při zachování děložního průtoku krve.

Dlouhodobé sledování těhotných žen nám umožňuje vyvodit některé závěry:

 • Hmotnost plodu je spojena s růstem matky. Je třeba poznamenat, že u žen se středním a vysokým růstem (od 165 cm) se rodí děti větší (200-300 g).
 • Hmotnost plodu je určena sériovým číslem těhotenství. Při opakovaném porodu se hmotnost novorozence zvyšuje o 200–400 g (pokud neexistují žádné důvody, které by bránily normálnímu vývoji plodu).
 • Hmotnost závisí na pohlaví plodu. Je známo, že chlapci rostou rychleji od 20. týdne těhotenství. Na konci těhotenství jsou chlapci před dívkami asi 200 g.

Výpočet hmotnosti plodu během těhotenství

V porodnictví jsou navrženy dvě metody výpočtu hmotnosti plodu - podle vyšetření a ultrazvuku.

Vzorce pro výpočet hmotnosti plodu

V porodnictví se používají speciální vzorce:

 • Vzorec Jordan: Chladivo × WDM.
 • Vzorec Lankovitsa: (chladivo + VDM + RB + MB) × 10.
 • Johnsonův vzorec: (VDM - 11) × 155. U těhotné ženy s hmotností vyšší než 90 kg je koeficient v závorkách 12.
 • Stroykova rovnice: (MB: К) + (ОЖ × ВДМ) / 2, kde К je konstanta v závislosti na hmotnosti ženy.
 • Yakubova rovnice: (ОЖ × VDM) / 4 × 100.
 • ОЖ - obvod břicha (v centimetrech). Měřeno v poloze ženy vleže, určené v nejvyšším bodě.
 • VDM - stojící výška děložního pozadí (v centimetrech). Zařazeno jako nejvyšší umístění dělohy.
 • RB - těhotný růst (v centimetrech).
 • MB - těhotná tělesná hmotnost (v kilogramech).

Přesnost měření bude záviset na různých faktorech:

 • Počáteční váha ženy a rychlost jeho setu. Při nadměrné tělesné hmotnosti bude obvod břicha větší.
 • Objem plodové vody. U polyhydramidů bude výška dna dělohy větší.

Stanovení hmotnosti plodu ultrazvukem

Odhad tělesné hmotnosti plodu se provádí několikrát během těhotenství:

 • 12-14 týdnů;
 • 18 - 21 týdnů;
 • 32-34 týdnů;
 • v období úplného těhotenství (37–41 týdnů).

Stanovení hmotnosti plodu se časově shoduje s ultrazvukem. Podle indikací se studie provádí častěji..

Výpočet hmotnosti plodu během ultrazvuku se provádí pomocí speciálního programu. Výsledek je porovnán s normou pro každý gestační věk podle tabulek.

Odchylky od normy

Normálně je hmotnost novorozence 2500–4000 g. Až do 37 týdnů se tělesná hmotnost porovnává s údaji uvedenými v tabulce pro každý týden těhotenství. Odchylky od normy se mohou vyskytnout kdykoli, ale jsou skutečně detekovány po 18-20 týdnech. Až do této doby je plod příliš malý a kolísání hmotnosti je zanedbatelné.

Hypotropie plodu je stav, ve kterém je hmotnost dítěte pod stanovenou normou. Nízká tělesná hmotnost může být důsledkem těchto podmínek:

 • chronická placentární nedostatečnost a fetální hypoxie;
 • těžká toxikóza prvního trimestru;
 • jakýkoli stav doprovázený opakovaným zvracením, průjem, dehydratací;
 • podvýživa matky, fyzické vyčerpání;
 • anémie během těhotenství;
 • intrauterinní infekce;
 • vícenásobné těhotenství.

Fetální hypertrofie je stav, při kterém je hmotnost dítěte nad normální. Tento jev se nejčastěji vyskytuje na pozadí diabetické fetopatie - přirozené komplikace diabetu u matky.

Hmotnost plodu je faktorem ovlivňujícím volbu způsobu doručení. Pokud je hmotnost příliš nízká (do 2,5 kg) nebo nadměrná (více než 4 kg), může být navržen císařský řez. Operace snižuje riziko poranění a krvácení, akutní hypoxie a dalších stavů, které jsou nebezpečné pro život ženy a plodu.

Jak vypočítat hmotnost dítěte v lůně?

Hmotnost nenarozeného dítěte, které je stále v lůně, vzrušuje budoucí matky a jejich doktory, kteří nejsou z nečinnosti - tento ukazatel přímo charakterizuje stupeň vývoje plodu, taktiku těhotenství a nadcházející porodu, umožňuje předvídat možné komplikace a minimalizovat rizika pro ženy i dítě. Proto porodníci a gynekologové rozhodně určují tělesnou hmotnost nenarozeného dítěte podle základních aritmetických a automatických metod. Ve skutečnosti v tom není nic složitého - protože znáte základní parametry a vzorce potřebné pro výpočty, můžete výpočty snadno provádět sami. Jak to udělat? Přečtěte si v našem článku!

Proč těhotná žena a její lékař zná hmotnost plodu

Index tělesné hmotnosti dokonale charakterizuje stav plodu. Zatímco je dítě v lůně, je nutné sledovat jeho vývoj téměř jednou týdně - to eliminuje možné komplikace a v případě potřeby rychle přijme opatření na pomoc zdravému narození dítěte. Stačí porovnat získané číslo s normálními ukazateli vypočtenými podle týdnů těhotenství - a okamžitě bude jasné, jak bezpečně „zajímavá pozice“ matky teče. Tento důvod však zdaleka není jediným důvodem znát hmotnost dítěte předem:

 1. Definice taktiky řízení práce. Je nezbytné vypočítat hmotnost dítěte v děloze v posledních týdnech těhotenství a zjistit, zda pacientka může porodit sama, nebo zda potřebuje další lékařskou péči. Pokud odhadovaná hmotnost drobků za 38-40 týdnů přesáhne 4 kg, s největší pravděpodobností bude ženě ukázán císařský řez. Všechno však záleží také na anatomických vlastnostech ženy při porodu: často se vyskytují případy, kdy ženy porodily větší děti bez problémů, avšak pokud má matka úzkou pánev, bude pro ni obtížné porodit i malé dítě. Diagnóza „velkého plodu“ proto není přímým ukazatelem císařského řezu - rozhodnutí zůstává na ošetřujícím lékaři a ženě v porodu..
 1. Pořízení prvního šatníku novorozence. Některé matky přemýšlejí o koupi věno pro dítě dlouho před jeho narozením, zatímco jiné pověrčivě všechno odložily až do poslední chvíle. Avšak v předvečer důležité hodiny si musíte koupit alespoň pár těl, obleků, triček a samozřejmě slavnostní soupravu pro propuštění. Aby nedocházelo k chybě s velikostí a aby se nedostalo oblečení, ve kterém se dítě v lůně „ztratí“ nebo naopak nevejde, je lepší se řídit alespoň odhadovanými odhady..
 2. Psychologické pohodlí těhotné ženy. U většiny rodičů jsou ceněné údaje o hmotnosti dítěte zárukou jeho normálního zdraví a pohody. Máma bude mnohem klidnější, protože ví, že všechno je v pořádku s dítětem v lůně, má dostatek živin pro vývoj, a proto pomalu roste a připravuje se na narození.

Ultrazvuková technika pro stanovení hmotnosti dítěte v děloze

Ultrazvuk je jedním z nejspolehlivějších způsobů výpočtu hmotnosti plodu. Během těhotenství se pacientka alespoň třikrát, nebo dokonce více, podrobí ultrazvukovému vyšetření, při kterém si může nejen osobně užívat svého dítěte, ale také zjistit stav dělohy, placenty, vnitřních orgánů dítěte a samozřejmě jeho odhadovanou hmotnost..

Pro mnoho obzvláště netrpělivých budoucích matek je to však jen 3x za 9 měsíců - to je nepřiměřeně malé! V takových případech nemůžete čekat na další studii a na základě údajů získaných při dalším gynekologickém vyšetření samostatně vypočítat hmotnost dítěte v lůně..

Aritmetické vzorce pro výpočty

Mnoho online webů nabízí použití speciální kalkulačky, která poskytne výsledky na základě zadaných údajů, ale je mnohem zajímavější zjistit, na čem závisí očekávané ukazatele. Pojďme se podívat na základní aritmetické vzorce, které používají porodníci-gynekologové.

Stroykova metoda

Ke stanovení hmotnosti dítěte v děloze se budou vyžadovat následující antropometrické ukazatele:

 • hmotnost pacienta (MB),
 • Těhotná pasu,
 • výška postavení děložního pozadí (VDM).

Kromě toho je v tabulce nutné najít konstantu odpovídající tělesné hmotnosti těhotné ženy:

Hmotnost a velikost plodu v týdnu těhotenství

Vaše dítě je stále v plánu

Vaše poslední menstruace právě začala a můžete naplánovat těhotenství.

Koncepční okamžik

Těhotenství nastává 14. den. V důsledku ejakulace se miliony spermií pohybují vagínou vejcovodem. K vajíčku se bude moci dostat pouze jedno spermie. To je okamžik početí.

Velikost ovoce:

Blastocysta se tvoří - dutý, tekutinou naplněný zárodečný váček, shluk buněk: je pouhým okem stále stěží viditelný a jeho velikost je v průměru asi 0,1 - 0,2 mm.

Velikost ovoce:

Za jeden týden se dítě téměř zdvojnásobí: jeho délka nepřesahuje půl milimetru.

Velikost ovoce:

Za poslední týden se dítě zdvojnásobilo: nyní jeho délka je 1,5 mm.

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 18

Plocha (mm2) - 245

Objem (mm3) - 2187

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 3

Velikost ovoce:

Délka dítěte nyní dosahuje 4 mm.

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 22

Plocha (mm2) - 363

Objem (mm3) - 3993

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 6

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 3

Hmotnost plodu:

Velikost ovoce:

Délka dítěte nyní dosahuje 1,5 cm a v této fázi téměř polovina padá na neúměrně velkou hlavu.

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 24

Plocha (mm2) - 432

Objem (mm3) - 6912

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 10

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 4

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je přibližně 8 až 11 mm.
Hmotnost - asi 1,5 g.

Velikost ovoce:

Jeho délka od špičky k kostrči je 2,2 cm a nazývá se parietálně-kostrčová délka. Tento výraz se aplikuje i poté, co se nohy stáhnou do plné délky - protože jsou často ohnuté, je obtížné měřit od horní části hlavy po paty..

Co porovnat?

Nyní, ve velikosti a tvaru, dítě připomíná kešu ořechů.

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 30 mm

Plocha (mm2) - 675

Objem (mm3) - 13490

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 16

Velikost biparietálu (mm) - 6

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 4,5

Hmotnost plodu:

Velikost ovoce:

Délka od špičky k křížové kosti je přibližně 13-17 mm.

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 33

Plocha (mm2) - 972

Objem (mm3) - 16380

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 23

Velikost biparietálu (mm) - 8,5

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 5

Hmotnost plodu:

Velikost ovoce:

Délka od špičky k křížové kosti je přibližně 27-35 mm.

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 39 mm

Plocha (mm2) - 1210

Objem (mm3) - 31870

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 31

Velikost biparietálu (mm) - 11

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 5.1

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je přibližně 55 mm.
Hmotnost - asi 7 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 47

Plocha (mm2) - 1728

Objem (mm3) - 55290

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 41

Biparietální velikost (mm) - 15

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 5,5

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 6,8

Hmotnost (g) - 11

Délka kyčle (mm) - 7

Průměr hrudníku (mm) - 20 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je přibližně 70-90 mm.
Hmotnost - asi 14-15 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 56

Plocha (mm2) - 2350

Objem (mm3) - 87808

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 53

Biparietální velikost (mm) - 20

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 6

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 8,2

Hmotnost (g) - 19

Délka stehna (mm) - 9

Průměr hrudníku (mm) - 24

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je 10,5 cm.
Hmotnost - přibližně 28,3 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost vajíčka v prvním trimestru těhotenství

Vnitřní průměr (mm) - 65

Plocha (mm2) - 3072

Objem (mm3) - 131070

Průměrná velikost embrya

Velikost Coccygeal-parietal (mm) - 66

Velikost biparietálu (mm) - 24

Průměr žloutkového vaku (mm3) - 5,8

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 10

Hmotnost (g) - 31

Délka kyčle (mm) -12

Průměr hrudníku (mm) - 24

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je -12,5 - 13 cm.
Hmotnost - přibližně 90 - 100 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Velikost biparietálu (mm) - 26

Obvod lebky (mm) - 80

Plocha lebky (mm2) - 510 mm

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 12,3

Hmotnost (g) - 52

Délka kyčle (mm) -16

Průměr hrudníku (mm) - 26

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je 93-103 mm.
Hmotnost - asi 70 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Velikost biparietálu (mm) - 32

Obvod lebky (mm) - 90

Plocha lebky (mm2) - 675

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 14.2

Hmotnost (g) - 77

Délka kyčle (mm) -19

Průměr hrudníku (mm) - 28

Hmotnost plodu:

délka: 16 cm;
hmotnost: 85 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 35

Obvod lebky (mm) - 102

Plocha lebky (mm2) - 860

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 16,4

Hmotnost (g) - 118

Délka kyčle (mm) -22

Průměr hrudníku (mm) - 34

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je 15-17 cm.
Hmotnost - asi 142 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Velikost biparietálu (mm) - 39 mm

Obvod lebky (mm) - 120

Plocha lebky (mm2) - 1080

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 18

Hmotnost (g) - 160

Délka kyčle (mm) -24

Průměr hrudníku (mm) - 38 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je 20,5 cm.
Hmotnost - asi 198-200 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 42

Obvod lebky (mm) - 126

Plocha lebky (mm2) - 1320

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 20,3

Hmotnost (g) - 217

Délka kyčle (mm) -28

Průměr hrudníku (mm) - 41 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je 20-22 cm.
Hmotnost - asi 227-230 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 44

Obvod lebky (mm) - 138

Plocha lebky (mm2) - 1450

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 22.1

Hmotnost (g) - 270

Délka kyčle (mm) -31

Průměr hrudníku (mm) - 44

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 25 cm.
Hmotnost - asi 283 - 285 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 47

Obvod lebky (mm) - 144

Plocha lebky (mm2) - 1730

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 24.1

Hmotnost (g) - 345

Délka kyčle (mm) -34

Průměr hrudníku (mm) - 48

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 25 cm.
Hmotnost - asi 360-370 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 51

Obvod lebky (mm) - 151

Plocha lebky (mm2) - 1875

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 25,9

Hmotnost (g) - 416

Délka kyčle (mm) -37

Průměr hrudníku (mm) - 50 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 27-27,5 cm.
Hmotnost - asi 420-425 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 54

Obvod lebky (mm) - 162

Plocha lebky (mm2) - 2190

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 27,8

Hmotnost (g) - 506

Délka kyčle (mm) -40

Průměr hrudníku (mm) - 53

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 30 cm.
Hmotnost - asi 500 - 510 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 58

Obvod lebky (mm) - 173

Plocha lebky (mm2) - 2520

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 29,7

Hmotnost (g) - 607

Délka kyčle (mm) -43

Průměr hrudníku (mm) - 56 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 29-30 cm.
Hmotnost - asi 590 - 595 g

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Velikost biparietálu (mm) - 61

Obvod lebky (mm) - 183

Plocha lebky (mm2) - 2710

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 31,2

Hmotnost (g) - 733

Délka kyčle (mm) -46

Průměr hrudníku (mm) - 59 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 31 cm.
Hmotnost - asi 700 - 709 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 64

Obvod lebky (mm) - 194

Plocha lebky (mm2) - 3072

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 32,4

Hmotnost (g) - 844

Délka kyčle (mm) -48

Průměr hrudníku (mm) - 62

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 32,5-33 cm.
Hmotnost - asi 794 - 800 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 67

Obvod lebky (mm) - 199

Plocha lebky (mm2) - 3260

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 33,9

Hmotnost (g) - 969

Délka kyčle (mm) -51

Průměr hrudníku (mm) - 64 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 34 cm.
Hmotnost - přibližně 900 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 69

Obvod lebky (mm) - 215

Plocha lebky (mm2) - 3675

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 35,5

Hmotnost (g) - 1135

Délka kyčle (mm) -53

Průměr hrudníku (mm) - 69

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 35 cm.
Hmotnost - přibližně 1000 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 72

Obvod lebky (mm) - 218

Plocha lebky (mm2) - 3880

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 37,2

Hmotnost (g) - 1319

Délka kyčle (mm) -55

Průměr hrudníku (mm) - 73 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky až ke křížové kosti je asi 36-37 cm.
Hmotnost - přibližně 1150 - 1160 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 75 mm

Obvod lebky (mm) - 225

Plocha lebky (mm2) - 4107

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 38,6

Hmotnost (g) - 1482

Délka kyčle (mm) -57

Průměr hrudníku (mm) - 76 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 37,5 cm.
Hmotnost - přibližně 1360 - 1400 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 78

Obvod lebky (mm) - 234

Plocha lebky (mm2) - 4563

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 39,9

Hmotnost (g) - 1636

Délka kyčle (mm) -59

Průměr hrudníku (mm) - 79 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 38-39 cm.

Hmotnost - asi 1500 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 80 mm

Obvod lebky (mm) - 240

Plocha lebky (mm2) - 4810

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 41,1

Hmotnost (g) - 1779

Délka kyčle (mm) -61

Průměr hrudníku (mm) - 81

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 40 cm.
Hmotnost - přibližně 1700 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 82

Obvod lebky (mm) - 246

Plocha lebky (mm2) - 5040

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 42,3

Hmotnost (g) - 1930

Délka kyčle (mm) -63

Průměr hrudníku (mm) - 83

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 42 cm.
Hmotnost - přibližně 1800 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 84

Obvod lebky (mm) - 255

Plocha lebky (mm2) - 5290

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 43,6

Hmotnost (g) - 2088

Délka kyčle (mm) -65

Průměr hrudníku (mm) - 85 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 42 cm.
Hmotnost - přibližně 2000 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 86

Obvod lebky (mm) - 264

Plocha lebky (mm2) - 5547

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 44,5

Hmotnost (g) - 2248

Délka kyčle (mm) -66

Průměr hrudníku (mm) - 88 mm

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 45 cm.
Hmotnost - přibližně 2215 - 2220 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 88

Obvod lebky (mm) - 270

Plocha lebky (mm2) - 5810

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 45,4

Hmotnost (g) - 2414

Délka kyčle (mm) -67

Průměr hrudníku (mm) - 91

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 45-46 cm.
Hmotnost - přibližně 2300 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 90

Obvod lebky (mm) - 272

Plocha lebky (mm2) - 6075

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 46,6

Hmotnost (g) - 2612

Délka kyčle (mm) -69

Průměr hrudníku (mm) - 94

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 48 cm.
Hmotnost - přibližně 2800 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 91

Obvod lebky (mm) - 276

Plocha lebky (mm2) - 6348

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 47,9

Hmotnost (g) - 2820

Délka kyčle (mm) -71

Průměr hrudníku (mm) - 97

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 50 cm.
Hmotnost - přibližně 2900 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 92

Obvod lebky (mm) - 282

Plocha lebky (mm2) - 6620

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 47,9

Hmotnost (g) - 2820

Délka kyčle (mm) -71

Průměr hrudníku (mm) - 97

Hmotnost plodu:

Délka od špičky k křížové kosti je asi 50 cm.
Hmotnost - přibližně 3000 g.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 94

Obvod lebky (mm) - 285

Plocha lebky (mm2) - 6684

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 49

Hmotnost (g) - 2992

Délka kyčle (mm) -73

Průměr hrudníku (mm) - 99 mm

Hmotnost plodu:

Obvyklá délka novorozence je 48-51cm a průměrná hmotnost je 3000-3100 gramů.

Velikost ovoce:

Průměrná velikost hlavy plodu

Biparietální velikost (mm) - 95

Obvod lebky (mm) - 290

Plocha lebky (mm2) - 6768

Výška a hmotnost ultrazvuku

Výška (cm) - 50,2

Hmotnost (g) - 3170

Délka kyčle (mm) -75

Průměr hrudníku (mm) - 101

Fetální váha týdně: Proč to víte

Vnitřní vývoj dítěte je hodnocen pomocí řady indikátorů, mezi nimiž - hmotnost. Ovoce je příliš malé nebo příliš velké - přichází čas k obavám: s nenarozeným dítětem je něco v nepořádku. Hmotnost dítěte je stanovena v každém trimestru, aby zazněl poplach včas, identifikoval příčinu porušení a pokusil se vrátit indikátory do normálu. Uvidíme, jaké hrozby čekají děti s abnormální váhovou kategorií.

Jak se plod vyvíjí v trimestrech

Hmotnost nenarozeného dítěte závisí na tom, kolik živin a kyslíku je do něj dodáno, a na kvalitě práce dočasného orgánu - placenty - skrz kterou plod plodí a dýchá.

Po devíti měsících od mikroskopické hrudky nepřetržitě se dělících buněk to není ta „drobenka“ - hmotnost novorozence dosahuje několika kilogramů.

Nejen plod roste a roste těžší, ale také děloha; reprodukční orgán narůstá pětkrát, v hmotnosti - z 50 gramů na začátku těhotenství na 1200 gramů při porodu. Vše pro pohodlí budoucího dítěte, které by nemělo být příliš omezující.

1. trimestr

Embryo má malé velikosti až 5–7 týdnů, během ultrazvuku je téměř neviditelné na monitoru. Během tohoto období však dítě klade hlavní orgány - srdce, mozek; vytvářejí se nervové, kosterní a oběhové systémy.

Do 8. týdne získává embryo lidské rysy - hlava, zatímco neúměrně velká ve srovnání s tělem, základy končetin; obrysy úst, na tváři se objeví nos. Ve 12. týdnu se vytvoří svaly, dítě se začne hýbat.

Po tři měsíce roste z několika buněk ovoce, které se již podobá člověku

Na konci trimestru (13. týden) váží plod v oblasti 40 gramů a před měsícem sotva dosáhl jednoho a půl gramu.

2. trimestr

Dítě roste, proporce se mění. Toto období se vyznačuje:

 • formování placenty, začátek práce dočasného orgánu;
 • zmenšení velikosti hlavy ve srovnání s tělem, ale nerovnováha stále přetrvává;
 • začátek fungování ledvin a dalších vnitřních orgánů;
 • dokončení tvorby mozkové kůry;
 • první pohyby plodu, které těhotná žena cítí.

Za prvé, dítě přibírá na váze o 80 gramů týdně, na konci trimestru již 200-300 gramů. Výsledkem je, že ve třetím trimestru váží plod normálně asi kilogram.

Na konci 2. trimestru žena již cítí „příjemnou zátěž“ uvnitř, hmotnost plodu dosahuje kilogramu

3. trimestr

Orgány se tvoří, nyní plod vytváří tukovou tkáň a svalovou hmotu. Hmotnost se zvyšuje asi o 200 gramů týdně; v 3. trimestru nenarozené dítě zvyšuje hmotnost třikrát až čtyřikrát.

Dítě zaujímá pozici pro vstup světla (prezentace - hlava, pánevní a další); tělo je pokryto prvotním tukem.

V době „připravenosti číslo jedna“ váží dítě rychlostí dva a půl až čtyři a půl kilogramu. Chlapci jsou obvykle větší a těžší než dívky.

Hmotnost novorozence není problémem, když se vejde do intervalu od 2,5 do 4,5 kilogramů

Co ovlivňuje a co určuje hmotnost plodu

Hmotnost a výška nenarozeného dítěte jsou nejdůležitějšími ukazateli, podle nichž lékaři posuzují, zda se dítě v děloze správně vyvíjí a jak se cítí. Malé i obézní děti v děloze - důvod k obavám.

Z toho, jak roste a kolik váží ovoce, záleží také:

 • přibližné datum narození; ideální období pro výpočty je 11. týden, v této době se podle počtu parametrů embrya (včetně hmotnosti) vypočítá jeho věk a určuje se, když se období těhotenství blíží 40 týdnů; podle tohoto data jsou lékaři vedeni;
 • způsob dodání; Když dítě překročí velikost pánve ženy, je předepsán císařský řez.

Faktory, které přispívají k odchylkám hmotnosti budoucího dítěte od normy:

 • nesprávná výživa těhotné ženy;
 • toxikóza;
 • nervozita, stres v budoucí matce;
 • chronické patologie u žen;
 • špatné návyky - kouření, pití;
 • dědičnost.

Role také hraje; u žen mladších 18 let a starších 35 let je častěji detekována podvýživa plodu - zpomalení fyzického vývoje v důsledku nedostatečné váhy.

Jak vypočítat hmotnost plodu

Na váhy nemůžete umístit nitroděložního obyvatele. Změna hmotnosti těhotné ženy znamená málo: některé z nastávajících matek zhubnou v 1. trimestru (včetně toxikózy) a dítě se vyvíjí podle očekávání.

Lékařští vědci však odvodili vzorce, které umožňují množství měření pro výpočet požadovaného ukazatele.

Fetometrie

Tzv. Definice fetálních parametrů pomocí ultrazvuku; fetometrie pomáhá posoudit, jak se dítě vyvíjí, zda jsou přítomny patologie. Metoda je informativní; výsledky však nejsou vždy přesné, ale obecně se blíží realitě.

Těhotná, registrovaná na prenatální klinice, je ultrazvuk prováděna třikrát - v každém trimestru; lékař také kontroluje hmotnost dítěte.

Ultrazvuk je pravidelně doporučován pro každou těhotnou ženu, během studie lékař stanoví hmotnost plodu

Při ultrazvukovém vyšetření lékař pomocí fetometrie měří pomocí senzorů u nenarozeného dítěte:

 • nejkratší vzdálenost mezi parietálními kostmi hlavy je tzv. biparietální velikost;
 • Obvod hlavy;
 • průměr hrudníku
 • délka stehenní kosti.

Na základě získaných údajů lékař podle zvláštního vzorce vypočítá, kolik dítě váží. Výsledek získaný ultrazvukem nezávisí na množství plodové vody ani na poloze plodu v děloze; při měření jinými metodami tyto faktory vedou k nepřesnostem.

Výpočet hmotnosti plodu doma

Ke stanovení hmotnosti plodu bez překročení prahové hodnoty se používají různé metody a vzorce - byly odvozeny díky řadě měření hmotnosti novorozenců a řady parametrů těhotných žen před porodem..

Chcete-li najít správný ukazatel, nejprve měří žena:

  výška děložního fundusu (VDM) - vzdálenost od okraje stydké kosti, která je snadno hmatná, do nejvyššího bodu pohlavního orgánu (kde je hustá oblast břicha spojena s měkkou); těhotná žena leží na zádech, provádí měření pomocí svého krejčího metru sama nebo za pomoci blízkých;

Je problematické měřit výšku děložního pozadí bez pomoci.

A pak - matematika; Zde jsou známé vzorce, které vám umožňují vypočítat požadovanou hodnotu:

 • Jordania metoda: hmotnost plodu = ОЖхВДМ;
 • Yakubova metoda: hmotnost plodu = (ОЖ + ВДМ) х100 / 4;
 • Solovievův vzorec: pro výpočet koeficientu nejprve změřte zápěstí - pokud nepřesahuje 16 cm, nastavte koeficient na 12, pokud je více než 16 cm, vezměte koeficient 11; vzorec je tento - hmotnost plodu = (koeficient VDM) x155;
 • Dobrovolského metoda: hmotnost plodu = (ženská výška-96) x0,5;
 • Lankovitsa vzorec: hmotnost plodu = (VDM + chladivo + výška ženy + hmotnost ženy) x10.

Jednoduchost měření a výpočtů je plusem všech těchto technik; ale nevýhody:

 • použijte pouze ve 3. trimestru, po 32. týdnu, kdy plod normálně roste a váží jeden a půl kilogramu; je to k ničemu předtím - výsledky nebudou zdaleka přesné;
 • av pozdějších fázích je vysoká pravděpodobnost chyby; indikátory jsou ovlivněny polohou dítěte, hodně nebo nízkou vodou, počtem plodů v děloze.

Proto, pro přesné výsledky, musíte ještě jít do ultrazvukové místnosti.

Když je hmotnost plodu považována za normální

Při studiu těhotenství odvodili lékaři průměrnou hmotnost plodu, charakteristickou pro každou fázi. Odchylky od normy jsou v zásadě přípustné, ale pouze ošetřující lékař má právo posoudit, jak nebezpečný je tento stav a zda je třeba jej opravit..

Praxe ukazuje, že při opakovaném těhotenství je plod obvykle větší; hmotnost dítěte při narození přesahuje tři a půl kilogramu. Žena získala zkušenosti, podrobněji sleduje stravu a starosti méně o maličkosti, což má příznivý vliv na vývoj dítěte.

Pokud má těhotná žena dvojčata, změní se standardy, takže pro takové situace je poskytována jiná škála standardů. Jedno ovoce má mírně před sebou váhu, ale pokud je rozdíl podle lékaře nekritický, nebojte se.

Tabulka: týdenní hmotnost plodu pro jedno a více těhotenství

TýdenPlodová hmotnost
těhotenství v gramech
Hmotnost jednoho plodu s násobkem
těhotenství v gramech
jedenáct74
121410
132314
144335
patnáct7060
šestnáct10080
17140100
osmnáct190200
devatenáct240300
dvacet300330
21360400
22430400
23500500
24600600
25670700
26760800
27875970
2810001100
2911501200
třicet13201400
3115001500
3217001600
3319001900
3421502000
3523802200
3625002400
3728002600
3830002900
3933003000
4034003200

Ne každý rozpor s normálními hodnotami způsobí poplach mezi lékaři; Situace tedy není nebezpečná, pokud hodnota klesá za týdenní normu nebo běží dopředu po dobu jednoho až dvou týdnů.

Ani významné odchylky od normální hmotnosti nejsou vždy považovány za patologické. Pokud jsou rodiče hubení a krátcí, je nepravděpodobné, že budou mít „hrdinu“, a když máma a táta budou mít velkou postavu, vzhled „palce“ je nepravděpodobný.

V naší rodině se z generace na generaci narodily dívky vážící 2600 gramů. Moje matka tolik vážila, jejichž rodiče se nelišili ve vysoké postavě a důstojnosti; Když jsem se narodil, váhy ukazovaly stejné číslo - 2600, ale můj otec a matka byli „kompaktní“ lidé. Když jsem se oženil, zdálo se, že děti se zvětší: manžel byl pro naši rodinu opravdu „hrdinský“ - osmdesát pět metrů. Ale moje šedesát metrů bylo „vyváženo“ - novorozená dcera ukázala... 2600 gramů. A jen vnuk se podařilo překonat bar, ale pak oba rodiče vyšli vysoko a dítě se narodilo s váhou 3700.

Kompetentní lékař bude věnovat pozornost tempu vývoje nenarozeného dítěte a pokusit se zjistit příčinu abnormální hmotnosti plodu. To zdaleka ne vždy leží ve fyziologii.

Výška a hmotnost novorozence je 80 procent závislá na dědičném faktoru; 20 procent - z jiných důvodů.

Po narození se dítě zváží; Jsou-li zjištěny problémy s hmotností, nevylučují se patologické stavy novorozence

Pokud hmotnost plodu nedosahuje normy

Inhibice přírůstku hmotnosti může být způsobena:

 • anémie u těhotné ženy; nedostatek užitečných látek v těle - včetně železa - vede k přerušení výživy plodu; nedostává prvky nezbytné pro rozvoj, proto neroste správným tempem; fetální hypoxie - jeden z důsledků těžké anémie; nenarozené dítě má nedostatek kyslíku, protože železo je „stavebním materiálem“ pro hemoglobinový protein, pomocí kterého je kyslík distribuován v celém těle;
 • patologie placenty; tak, s fetoplacentální nedostatečností, dočasný orgán neporuší své funkce, jmenovitě s pomocí placenty, plod jí a dýchá; Je způsobeno řadou důvodů, včetně onemocnění srdce a ledvin, infekcí, abnormalit dělohy a srážení krve; nakonec - stejná fetální hypoxie;
 • preeklampsie - závažné onemocnění, které se vyskytuje výhradně u těhotných žen, vede k selhání orgánů ženy a k placentární nedostatečnosti včetně;
 • zanedbávání stravy; část těhotných žen, nespokojená se svou vlastní velikostí, se také snaží dodržovat přísnou stravu - to je obecně nepřijatelné; když je nastávající matka podvyživená, trpí dítě v lůně, které potřebuje denní dávku vitamínů, minerálů,;
 • otrava těla alkoholem, nikotinem, drogami;
 • nadměrná fyzická námaha u ženy, nedostatek spánku, stres; mateřský organismus je v takových situacích vyčerpán a plod nemá kam vzít množství užitečných prvků nezbytných pro normální růst.

Podváha u nenarozeného dítěte často vede ke zpoždění vývoje plodu, v důsledku toho se dítě narodí slabé, anemické; když vyroste, nejsou vyloučeny problémy s fyzickým, duševním stavem. A ve vážných případech plod nežije a umírá v lůně (tzv. Zmrazené těhotenství).

Novorozenec s nízkou hmotností potřebuje zvláštní péči, následně se některé z těchto dětí budou vyvíjet pomaleji než jejich vrstevníci

Někdy je hmotnost plodu způsobena genetickými abnormalitami; děti s Downovým syndromem a dalšími nevyléčitelnými chromozomálními patologiemi se vyvíjejí pomaleji než ostatní.

Avšak i přes obtíže se zdravím matky a nízkou hmotností plodu nemusí mít patologické změny; aby posoudil, jak se dítě vyvíjí, posílá lékař těhotnou ženu na další vyšetření - včetně Dopplerovy a kardiotocografie (CTG); tyto testy ukazují intenzitu průtoku krve v placentárních cévách a určují srdeční frekvenci u dítěte.

Jak napravit situaci

V některých případech to pomáhá vytvořit normální stravu pro ženy; lékař doporučuje, aby nastávající matka zahrnula do jídelního lístku potraviny bohaté na vitamíny a někdy jim přidala nutriční směsi povolené těhotnými ženami.

Dámám náchylným ke špatným návykům se doporučuje nechat je co nejdříve opustit; osm hodinový spánek, snížená fyzická a nervová zátěž také pomáhají obnovit vývoj plodu v normálním rozmezí.

V případě anémie s nedostatkem železa se předepisují přípravky obsahující mikroelement, například Sorbifer Durules, Maltofer Fall, Totem.

Železné přípravky Maltofer a Sorbifer vyrovnávají nedostatek stopových prvků v těle

Pokud je detekována narušená funkce placenty, předepište pro zlepšení přísunu krve do dočasného orgánu:

 • antihypoxanty - zlepšují látkovou výměnu ve tkáních (Actovegin);
 • antispasmodics a tocolytics - drogy, které uvolňují hladké svaly (No-shpa, sulfát Magnesia);
 • protidestičková činidla a antikoagulancia - léky, které ředí krev a revitalizují krevní oběh (Curantil, Clexane).

Protištičková látka Courantil není pro těhotné ženy zakázána, ale bez lékařského předpisu

Pokud stav pacienta vyžaduje neustálé sledování lékařem, terapie se provádí v nemocnici.

Pokud má budoucí dítě nadváhu

Příčiny nadváhy plodu mohou být:

  nadměrná vášeň pro těhotné uhlohydráty - sladkosti, pečivo; dítě v lůně poté, co matka získá zbytečné mastné usazeniny;

Láska budoucí matky k koláčům a koláčům se u plodu stává nadváhou

Velké dítě neznamená zdravé; po narození těchto dětí problémy s hmotností, dušnost, oslabená imunita.

U ženy se těhotenství mění v test, protože:

 • břišní orgány jsou stlačeny, není vyloučeno přerušení jejich práce; žena je trápena pálením žáhy, časté výlety na záchod „po kousku“;
 • dětské pohyby zranily mámu;
 • trombóza, křečové žíly se objevují v důsledku zvýšené zátěže nohou;
 • na břiše se objevují strie, což výrazně kazí náladu ženy.

Co dělat

A stejné rady lékařů: dodržovat zásady zdravé výživy, ne „zasekávat“ problém se sladkostí - pokud nedojde k cukrovce, dietní omezení spolu s mírnou fyzickou aktivitou pomohou snížit váhu dítěte.

U diabetiků je hladina cukru v krvi neustále sledována; pacientům je předepsána speciální dieta, v případě potřeby je předepsána inzulínová terapie.

Bohužel neexistuje žádný způsob, jak se zbavit konfliktu Rhesus, můžete zmírnit stav plodu pouze intrauterinní krevní transfúzí; po 28. týdnu těhotné ženy se podává imunoglobulin proti Rhesus. Hlavním úkolem lékařů je předcházet předčasnému narození a smrti dítěte.

Jak abnormální hmotnost dítěte ovlivňuje průběh porodu

Nastávajícím matkám, jejichž plody jsou příliš velké nebo příliš malé, se doporučuje, aby do nemocnice dorazily předem. Když se však dítě s nedostatečnou hmotností před porodem začne zotavovat, není třeba spěchat do nemocničního pokoje - najednou bude mít dítě čas na zvýšení hmotnosti na nejméně dva a půl kilogramu..

Pokud na rozdíl od veškerého úsilí dítě stále trochu váží a jeho život ohrožuje, ve 36–37 týdnech podstoupí žena se souhlasem císařského řezu. Nízká hmotnost sama o sobě však není důvodem rychlého dodání; stav plodu je uspokojivý - to znamená, že přirozený porod není kontraindikován. Zdravé a aktivní dítě překoná porodní kanál bez komplikací.

Další věcí je oslabené dítě; během porodu to nezvládne a může zemřít. Lékaři se proto uchýlili k císařskému řezu.

V době narození miniaturního dítěte se matka pravděpodobně vyvaruje perineálních ruptur a samotné dítě se vyhne poraněním při porodu. Po narození dítěte to dali do vyhřívané postele; píšou domů, když získají až 2700 gramů.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení, na které těhotné ženy s velkým plodem by měly přijít do nemocnice ve 38. týdnu - bez ohledu na to, zda se rodí, přirozené nebo pomocí císařského řezu.

Doporučuje se, aby čtyři z pěti žen pracujících s velkým plodem souhlasily s císařským řezem; přirozené narození je možné pouze tehdy, když:

 • žena má širokou pánev, která podle ultrazvukových údajů odpovídá velikosti hlavy plodu;
 • plod je správně umístěn, s hlavou směrem k východu z dělohy (prezentace hlavy);
 • žádné těhotenské komplikace.

Ale ani v takových situacích nebude porod snadné, protože:

 • není vyloučen včasný odtok vod s následnou ztrátou pupeční šňůry nebo končetiny dítěte;
 • nevyhnutelné ruptury porodního kanálu a někdy dělohy;
 • vysoká rizika poranění novorozence - zlomenina klíční kosti, poranění páteře.

Snižte hrozbu abnormální hmotnosti plodu

Aby se ukazatele hmotnosti budoucího dítěte nestaly zdrojem neustálé úzkosti, zvažte jednoduchá doporučení:

 • Při plánování těhotenství léčte chronické vředy, pokud je to možné;
 • pokud jsou patologie nevyléčitelné, poraďte se s důvěryhodným lékařem o tom, jak snížit hrozby pro nenarozené dítě;
 • po otěhotnění pravidelně navštěvovat gynekologa, aby včas odhalil abnormality v hmotnosti plodu;
 • vést zdravý životní styl, jíst správně;

Chůze na čerstvém vzduchu posílí imunitu nastávající matky a pomůže nosit normální dítě

Dámské recenze

Na ultrazvuku je hmotnost velmi nespolehlivá. Dali mi váhu 4200 a narodili se 3650. A můj soused byl dán 3000–3200, říkají - porodíte a vy si nevšimnete svých parametrů. A ona byla téměř roztrhaná na polovinu: 4800 "model", že ano.

Lesya

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/ves_ploda_1366032247/

Je nám 28 týdnů, hmotnost dítěte je 800 gramů. Jsou diagnostikována s „lehkým plodem“, protože průtok krve je dobrý, nezdržují se! Myslím, že všechno bude fungovat, protože já sám jsem se narodil trochu.... Jen malé dítě - a to je vše! Hlavní věc je, že 2500 bylo pro porod, pokud je méně, nakrmilo to do této váhy.

Jeanne

https://www.babyblog.ru/community/post/happypregn/1777591

Měli jsme známky retardace růstu plodu. Po 33 týdnech byla hmotnost 2050 gramů ultrazvukem (ale chápete, že došlo k chybě +/- 400 gramů). Narozen 2390/46 cm. V divočině se krmila. Ve věku 9 měsíců dohonila všechny své vrstevníky, pokud jde o růstovou váhu..

Eugene

https://www.babyblog.ru/community/post/happypregn/3355791

Nejstarší syn 4560 se narodil, porodil se normálně sama. Nejmladší po 5 letech - 4830. Velmi, velmi obtížné narození. Při takovém narození císařská spasení. Velmi dlouhé fyzické a psychické zotavení.

Veverka Soul

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/rody/krupnyj_plod_1497231145/

Porodila 4400, byla roztrhaná a řezaná a její syn měl zlomeninu klíční kosti, ačkoli pánev není úzká a nikdo varoval, že se jedná o velký plod. Věděl bych, udělal císařský řez a mnohem více záleží na porodní asistentce.

Daniyasha

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/rody/krupnyj_plod_1497231145/

V každém trimestru je nutné sledovat hmotnost plodu; To je důležitý ukazatel správného vývoje nenarozeného dítěte. Nepropadejte panice, když hodnota překračuje normu, hlavní věcí je zjistit příčinu abnormální hmotnosti; dědičnost nebo chyby ve výživě nejsou vyloučeny. Pokud je faktorem nízké nebo vysoké hmotnosti plodu komplikace těhotenství nebo nemoci u matky, je lepší nezdržovat léčbu; kompetentní terapie pomůže situaci napravit.

Články O Neplodnosti