Hlavní Bolest

Příznaky a léčba křečových žil v průběhu těhotenství

Očekávání dítěte je bezpochyby nádherné období v životě každé ženy. Často je však spojována s různými úzkostmi a komplikacemi. Jednou z nich jsou křečové žíly během těhotenství. Růst plodu způsobuje velké zatížení ženských nohou, cévy to někdy nemohou vydržet a vzniká nepříjemné onemocnění. To nejen kazí estetický vzhled, ale může být docela nebezpečné pro zdraví a dokonce i život. Více o tom v článku..

V článku řekneme:

Hlavní příčiny patologie

Křečové žíly u těhotných žen jsou poměrně častým jevem, s ním se potýká každá třetí žena.

Příčiny křečových žil během těhotenství je několik:

 1. Složení krevních změn, fibrinogen roste během těhotenství. Je „zodpovědný“ za viskozitu krve. To znamená, že krev je silnější, obtížnější se pohybovat v cévách, je narušen normální průtok krve. Žíly proto nemohou stát a expandovat. S růstem fibrinogenu také roste pravděpodobnost krevních sraženin.
 2. Růst progesteronu v krvi je nepříznivým faktorem pro cévy. Faktem je, že tento hormon snižuje tón dělohy, chrání tělo před potratem a předčasným porodem. A spolu s tím klesá cévní tón.
 3. Objem krve se během těhotenství zvyšuje téměř dvakrát, toto zvýšení vede ke skutečnosti, že cévy nemohou zvládnout neobvyklý objem krve a jsou zdeformovány.
 4. Jak je uvedeno výše, růst plodu vytváří zvýšený tlak na cévy.

Kromě toho může mít žena nepřímé nepříznivé faktory pro vývoj křečových žil v průběhu těhotenství:

 • dědičný faktor;
 • rychlý nárůst tělesné hmotnosti;
 • nedostatečná přítomnost těhotné vlákniny, vitamínů ve stravě;
 • nízká mobilita.

Pokud matka trpěla křečovými žilami během těhotenství na nohou, pak má dcera pravděpodobně tento problém.

Příznaky křečových žil v průběhu těhotenství

Na počátku nemoci nemusí žena cítit žádné příznaky. Pak jsou tu pavoučí žíly, pavoučí žíly. Ale jen málo lidí jim věnuje pozornost. Ale když se ve večerních hodinách objeví otoky nohou, stejně jako noční křeče, mnoho z nich už je znepokojeno.

Dále jsou žíly viditelné pouhým okem, „jdou“ na povrch kůže nohou. To nejen kazí vzhled, ale také vyvolává obavy. Nakonec to může být ještě horší! Ve dilatačních žilách se mohou tvořit krevní sraženiny, což již ohrožuje život ženy a plodu..

Během těhotenství není možné zcela léčit křečové žíly, patologii se můžete zbavit až po porodu.

Kromě toho se u křečových žil v těhotenství týkají:

 • těžkost v nohou;
 • potíže s pohybem (někdy nohy natolik natolik, že je obtížné chodit);
 • kreslení bolesti nohou.

Mnoho těhotných žen samozřejmě sní o tom, jak se těchto příznaků zbavit. Za tímto účelem musíte kontaktovat flebologa nebo chirurga, on řekne, co má dělat.

Nejběžnější typy

Během těhotenství nejsou na nohou pouze křečové žíly.

Existují také křečové žíly:

 • vulva
 • stydké pysky
 • konečník (lépe známý jako hemoroidy).

Mezi nejčastější křečové žíly u těhotných žen patří dolní končetiny a hemoroidy. Ta přináší ženě mnoho problémů - bolest při pohybu stolice a krev ve stolici. Pokud nezačnete léčbu křečových žil v průběhu těhotenství, mohou nastat velké problémy, jako je žilní krvácení. Abyste tomu zabránili, musíte se včas obrátit na lékaře. Řekne vám, jak zacházet s křečovými žilami během těhotenství..

Efektivní léčba

V současné době existuje mnoho léků na křečové žíly pro těhotné ženy. Ale jmenovat je sami, je velmi nebezpečné. Protože mnoho léků má vážné kontraindikace. Lékař předepíše vhodnou léčbu, která nepoškodí matku ani dítě.

Z orálně podávaných venotoniků můžete jmenovat:

Z krémů na křečové žíly jsou předepsány:

 • Lyoton;
 • Troxerutin;
 • Hepatrombin;
 • Heparinová mast;
 • Venoruton.

U hemoroidů jsou těhotným ženám předepsány speciální rektální čípky:

 • Betiol;
 • Úleva
 • Rakytník řešetlákový;
 • Hepatrombin;
 • Glycerol;
 • Methyluracil;
 • Natalside;
 • Posterisan a kol.

Recepty tradiční medicíny můžete také použít k léčbě křečových žil u těhotných žen. Nejprve je však třeba se poradit se svým lékařem, protože mnoho z těchto receptů může být pro dítě škodlivé..

Lidové metody boje

Zde jsou některé z užitečných receptů na tradiční medicínu pro těhotné ženy:

 1. Jablečný ocet. Mohou třít části nohou postižené křečovými žilami a mohou být užívány orálně, ale pouze ve zvláštní dávce. Do sklenice vody přidejte nanejvýš lžičku octa a vypijte jednou denně. Za měsíc takové léčby se objeví pozitivní změny.
 2. Kaštan. Tato rostlina je vždy na prvním místě mezi léčbami křečových žil. Protože dokonale posiluje cévní stěnu, zmírňuje otoky, zmírňuje křeče a tíže v nohou. Po dohodě s lékařem si můžete rubovou tinkturu kaštanů otřít a pít uvnitř. Užívejte tinkturu dvakrát denně určitý počet kapek, které Vám lékař předepíše. O deset dní později si musíte dát pauzu. Poté lze příjem opakovat.
 3. Zelená rajčata. Rajčata je nutné rozřezat na polovinu a poté ji připevnit k bolavým oblastem nohou. Je nutné udržet, dokud se neobjeví pálivý pocit. Někteří je připoutali na nohy celou noc a ráno je vypláchli studenou vodou.
 4. Můžete si otřít nohy tinkturou Kalanchoe, musíte to dělat každý den po dobu tří měsíců.
 5. Brambory. Nastrouhejte několik syrových brambor na hrubé struhadlo, dejte na hadřík gruel a připravte obklad. Pevně ​​ji obvazujte, po 4 hodinách ji vyjměte.
 6. Pelyněk. Rozemelejte pelyňku na homogenní hmotu, rozřeďte mlékem a připojte k nohám. Pevně ​​utáhněte a po 2 hodinách vyjměte kompresi.

Fyzioterapie

Zdravotní gymnastika také pomáhá s křečovými žilami. Existuje několik cvičení pro těhotné ženy, které mohou snížit výskyt tohoto onemocnění..

Tady jsou některé z nich:

 1. Posaďte se na židli a každou nohu proveďte kruhovým pohybem nohou. Opakujte 10krát.
 2. Ležící na zádech, opatrně zvedněte nohy a provádějte pohyby nohou, které simulují jízdu na kole.
 3. Postavte se, zvedněte si prsty na nohou a najeďte na paty. Opakujte 10krát.
 4. Jděte na místo, aniž byste si na 2 minuty sundávali ponožky z podlahy.

Je velmi užitečné jít po schodech dolů. Je také důležité chodit hodně na čerstvém vzduchu - chůze normalizuje průtok krve. Po námaze je nutné ležet na zádech a zvedat nohy o 20 stupňů.

Základy prevence

Dobrou prevencí a léčbou křečových žil je použití kompresního punčochového zboží. Ošetřující lékař vám pomůže vybrat typ a kompresi.

Existuje několik typů kompresního punčochového zboží:

Punčocháče proti varixům pro těhotné ženy se používají pro rozsáhlé křečové žíly na velkých plochách nohou, od nohou po boky. S malými křečovými žilami na místě ke kolenům se používají ponožky. Elastické obvazy, které jsou upevněny na nohou a poté obvazovány do kyčle, také úspěšně pomohou..

Hlavní léčba křečových žil během těhotenství je zaměřena na prevenci trombózy a zajištění dobrého krevního oběhu.

Pletené oblečení by se mělo nosit ráno, pokud možno z postele. Před tím můžete použít léčivý krém. Pak si musíte lehnout dalších deset minut, abyste normalizovali krevní oběh. Můžete ho nosit celý den, před spaním.

Žena, která otěhotní, by měla pro křečové žíly provést následující preventivní opatření:

 1. Spát v noci na levé straně. Působí příznivě na plod a cévy matky.
 2. Více chůze na čerstvém vzduchu. Během pohybu cévní stěna posiluje, krev je nasycena kyslíkem a složení krve se zlepšuje. Procházky brání trombóze.
 3. Normalizujte výživu, ve stravě těhotné ženy by měly být všechny potřebné minerály a vitamíny. Můžete si také vzít vitamínové komplexy.
 4. Udělejte speciální cvičení pro těhotné ženy.
 5. Vyvarujte se dlouhého sezení a stání.
 6. Zajistěte, aby se tělesná hmotnost těhotné ženy nezvyšovala velmi rychle.
 7. Používejte pohodlné boty na podpatku.
 8. Pro podporu břicha musíte použít speciální obvaz.
 9. Nikdy nekouřit ani nepít alkohol..
 10. Pro těhotné ženy je dobré navštívit bazén.
 11. Velmi dobrá posiluje kontrastní sprcha krevních cév. Měl by se užívat pouze ráno. Horké koupele, koupele a sauny jsou během těhotenství zakázány.
 12. Užijte si více odpočinku s nohama nahoru.

A určitě se musíte řídit doporučeními lékaře, jinak nepříjemným následkům varixů nelze zabránit.

Důsledky vývoje nemoci

Pokud neléčíte křečové žíly, jsou možné vážné komplikace. Někteří dokonce ohrožují život matky a dítěte.

Zde jsou některé komplikace křečových žil během těhotenství:

 1. Trombóza. V rozšířených žilách se mohou tvořit tromby. Někdy přicházejí a pohybují se přes plavidla, což je velmi nebezpečné.
 2. Plicní embolie. Toto je vážný a život ohrožující stav, když krevní sraženina vstoupí do plic, brání krevnímu oběhu a přívodu kyslíku. Neexistují žádné předběžné příznaky, které komplikují diagnostiku onemocnění..
 3. Tromboflebitida. Krevní sraženina v cévě způsobuje zánět. V tomto případě je viditelná zarudnutí a otok končetiny. Příznaky - silná bolest a svědění na konkrétním místě.
 4. Trofický vřed. U křečových žil a diabetes mellitus dochází k takové komplikaci. Současně se zapálí nejen kůže, ale také kosti a šlachy. Tento proces se vyvíjí po dlouhou dobu a připojují se k němu různé infekce.

Proto, aby se předešlo tak strašným komplikacím, je třeba na tuto nemoc včas upozornit a zahájit léčbu. Je důležité dodržovat všechny pokyny ošetřujícího lékaře.

Vzhled křečových žil v nohou během těhotenství: co dělat a jak se vypořádat s nemocí

Křečové žíly během těhotenství jsou častým problémem, kterému čelí téměř každá žena. Toto onemocnění je charakterizováno patologickým rozšířením povrchových žil během narušení lokálního krevního oběhu. Kromě toho jsou chronickými žilní nedostatečností a nesprávným životním stylem provokační faktory ve vývoji patologie.

Identifikace příznaků křečových žil není dost obtížná. Můžete si všimnout výskytu těžkosti v nohou, otoku, tvorby cévních sítí na nohou. Pokud se takové příznaky objeví, vyhledejte lékaře. Specialista doporučí nejoptimálnější léčbu nebo možnost profylaxe, která pomůže zabránit vážným komplikacím po porodu..

Podle WHO jedna z každé tři ženy během těhotenství zažívá křečové žíly v nohou. V některých případech je příčinou žilní nedostatečnost a sedavý životní styl před těhotenstvím. V ostatních případech nedodržení doporučení lékaře. Kromě toho je třeba vzít v úvahu hormonální změny, které ne vždy příznivě ovlivňují stav těla.

Odborníci důrazně doporučujeme, abyste se poradili s flebologem před plánováním těhotenství nebo v jeho raných fázích. To poskytne komplexní informace o prevenci křečových žil a jejím včasném odstranění..

Jaké jsou příčiny křečových žil

Absence žilní nedostatečnosti nebo křečových žil před těhotenstvím často není zárukou, že se během ní neobjeví. Pro budoucí matku je důležité věnovat pozornost prevenci křečových žil od prvního trimestru a řídit se všemi doporučeními lékaře.

Odborníci uvádějí následující důvody vyvolávající vývoj patologie během těhotenství:

 • dědičná predispozice k žilní nedostatečnosti a křečovým žilám;
 • zvýšená tělesná hmotnost, díky níž se vytváří další zatížení dolních končetin;
 • sedavý životní styl, práce spojené s dlouhodobým sezením;
 • porušení žilního tlaku, které je doprovázeno zvýšením objemu krve;
 • časté hormonální poruchy se změnou koncentrace progesteronu;
 • nesprávně vybrané boty, na sobě příliš těsné nebo vysoké podpatky.

Specialisté v oboru cévní chirurgie a flebologie tvrdí, že každé následující těhotenství zvyšuje riziko vzniku křečových žil trojnásobně. Pokud si všimnete prvních příznaků onemocnění včas, lze je účinně eliminovat pomocí místní terapie, zpravidla se jedná o venotoniku ve formě gelu nebo masti. Posilují cévní stěnu, brání dalšímu rozvoji nemoci a nemají negativní vliv na plod.

Klinický obraz křečových žil a jejich typů

Patologické rozšíření žil během těhotenství - křečové žíly se vyvíjí takto: dochází k narušení místního krevního toku a fungování žilních chlopní. Na buněčné úrovni dochází k narušení fyziologické rovnováhy mezi kolagenem a vlákny žilních stěn, v důsledku čehož ztrácejí svoji elasticitu a také nejsou schopny zajistit normální průtok krve..

Na začátku vývoje patologického procesu neexistují žádné výrazné příznaky, takže onemocnění není snadné odhalit. Patologie může být podezřelá z vývoje následujících příznaků:

 • bolestivost, pocit těžkosti, plnosti a nepohodlí v nohou;
 • výskyt záchvatů, často v noci;
 • rozvoj opuchy ve večerních hodinách;
 • vzdělávání na nohách červeno-modré cévní sítě;
 • vzhled červených skvrn na dolních koncích, které se během hmatu vyznačují zvýšenou teplotou;
 • jak nemoc postupuje, můžete vidět žílu, která bobtná a má modrý výrazný odstín.

Jasným příznakem křečových žil je také bolest nohou, kterou lze odstranit vodorovnou pozicí a zvednutím nohou o 30-40 stupňů.

Křečové žíly během těhotenství mohou ovlivnit nejen dolní končetiny, ale i další orgány:

 • Křečové žíly pánevní oblasti. Vyvíjí se přibližně u 25% těhotných pacientů. Hlavním příznakem je bolest v pánevních orgánech (děloha, vaječníky). Syndrom bolesti je často tupý a má přirozenou povahu. Léčivé a chirurgické ošetření se nepoužívá. Lékaři předepisují preventivní metody a pravidelné gynekologické monitorování.
 • Křečové žíly dělohy. Vyskytuje se přibližně u 15–20% těhotných pacientů. Hlavními příčinami patologie jsou genetická predispozice, 2-3 třetina těhotenství, umělé ukončení těhotenství, zejména chirurgickou metodou.
 • Rozšíření žil stydkých pysků. Nejčastěji se vyvíjí v průběhu porodu druhého dítěte. V tomto případě je terapie zvolena individuálně. Léčba se provádí v každém případě, protože při porodu existuje zvýšené riziko komplikací. U pacientů s touto diagnózou se doporučuje císařský řez..
 • Křečové děložní hrdlo dělohy. Patologie je poměrně vzácná a vede k fetoplacentární nedostatečnosti, která se projevuje narušením vývoje plodu. Při provádění této diagnózy začíná léčba okamžitě.

Kvalifikovaný lékař pomůže určit průběh patologického procesu a jeho přesnou lokalizaci, jakož i kompetentní instrumentální diagnostiku.

Léčba křečových žil během těhotenství zpravidla není předepisována, s výjimkou pokročilých stádií patologie a zjevného ohrožení plodu. Chirurgické ošetření je zcela nepřijatelné. Abyste se vyhnuli komplikacím, nemedikujte sami sebe a neignorujte nástup křečových žil. Včasná terapie se vyhne mnoha problémům spojeným s tímto onemocněním..

Jak se během těhotenství léčí křečové žíly?

Obtížnost léčby křečových žil v průběhu těhotenství je kontraindikací při užívání léků. Téměř všechny léky se nedoporučují, proto je taktika léčby vybírána co nejpečlivěji.

Totéž platí pro tradiční medicínu, kterou se budoucí matka jeví jako extrémně bezpečná a účinná. Jejich nekontrolované použití může způsobit menší poškození než používání léků. U křečových žil se lékaři zpravidla pokoušejí uchýlit ke konzervativním metodám založeným na používání lokálních drog, fyzioterapeutických procedur a terapeutických cvičení.

Topické přípravky - venotonika, jsou k dispozici ve formě gelu nebo masti, které mají protizánětlivý účinek, posilují stěny žil, zlepšují odtok krve z dolních končetin a snižují závažnost bolesti a otoku. Nemají nepříznivý vliv na plod a zdraví nastávající matky. Kromě toho je předepsáno nošení kompresního spodního prádla - punčocháče, podkolenky a punčochy. Phlebologist vám pomůže vybrat nejoptimálnější variantu úpletu. Kompresní prádlo sníží tlak na dolní končetiny a zvýší účinnost místních produktů. Hlavním cílem terapie je obnovit normální krevní oběh.

Kromě toho se doporučuje dodržovat speciální stravu, která zahrnuje odmítnutí potravin s vysokým obsahem soli - uzená masa, okurky, marináda. Kořenitá jídla a koření budou muset být odstraněna ze stravy.

Věnujte pozornost fyzické aktivitě. Během těhotenství doporučujeme mírné a mírové sporty - plavání, jóga, chůze.

Preventivní opatření

Prevence křečových žil se doporučuje všem pacientům, kteří nemají dědičnou predispozici k onemocnění. Lékaři doporučují dodržovat následující pravidla:

 • vyloučit nošení nepohodlné obuvi, zejména nevhodné co do velikosti nebo tvaru;
 • minimalizujte opotřebení podpatků nad 5 cm;
 • nevede pasivní životní styl, nehraje sport;
 • během těhotenství se doporučuje spát na levé straně, aby se zabránilo zvýšenému tlaku na cévy;
 • když sedíte na židli, nepřekračujte si nohy a sedněte si rovně;
 • je nutné přezkoumat stravu a odstranit potraviny, které mohou vyvolat zácpu (prevence křečových žil v oblasti pánve).

Při diagnostice křečových žil během těhotenství nepropadejte panice. V mnoha případech, po porodu, se onemocnění přestane vyvíjet, avšak podléhá užívání lokálních drog a preventivním opatřením.

Komplikace křečových žil v těhotenství

Nejnepříjemnější křečové žíly se vyskytují s lokalizací ve vagíně. Kromě toho je ve 30-35% případů tato patologie doprovázena křečovými žilami nohou..

Pokud patologický proces včas nevyléčíte, je pravděpodobnost vzniku negativních důsledků vysoká:

 1. Chronické hemoroidy. Křečové žíly pánevní oblasti mohou způsobit vývoj hemoroidů, vnitřních nebo vnějších.
 2. Stagnace v pánvi. Může být doprovázeno řadou nepříjemných příznaků a nepříznivě ovlivnit porodu.
 3. Flebitida, trombóza. Spánkové křečové žíly dolních končetin, při absenci terapie, postupují k tromboflebitidě a hluboké žilní trombóze. Může být také doprovázen vývojem trofických vředů..

Těhotenství je důležitou fází života každé ženy. Je nutné sledovat nejen normální vývoj plodu, ale také zdravotní stav nastávající matky. I když křečové žíly nejsou fatální patologií, mohou přinést řadu nepříjemných komplikací, a to i po porodu. Pokud máte podezření na onemocnění, měli byste co nejdříve navštívit specialistu a zahájit terapii.

Léčba křečových žil v průběhu těhotenství. Medicína plus domácí léky

Nastávající matky si často všimnou, že se na jejich nohách objevily cévní „hvězdy“ a „červy“ rozšířených žil. Takto se projevuje křečové onemocnění, ke kterému často dochází v průběhu těhotenství, kdy je léčba tohoto onemocnění omezena. Lidová léčba pomůže zmírnit stav a zabránit dalšímu rozvoji nemoci.

Anna Ivanchina
Terapeut, Lékařské středisko pro obchodní řízení prezidenta Ruské federace

Křečové žíly - postupně se vyvíjející chronické onemocnění. Vyznačuje se nerovnoměrným zvětšením průměru a délky safénových žil, jejich kroucením, tvorbou sukulárních prodloužení - uzlů v místech ztenčení žilní stěny. Existuje několik faktorů predisponujících k nástupu a vývoji nemoci. Především jde o vrozenou slabost pojivové tkáně, což znamená slabost svalů a stěn samotných žil. Pokud jeden z rodičů onemocněl křečovými žilami, je pravděpodobnost, že se u dítěte zdědí, 68%, a pokud oba nemocní trpí touto nemocí, pak riziko stoupne na téměř 79%..

Výskyt nemoci a škodlivé pracovní podmínky také ovlivňují žíly a pro žíly je to téměř stejně špatné, když musíte při práci jen stát, jen chodit nebo jen sedět, to znamená škodlivé fyzické uniformitě. Chůze je však lepší než sezení a sezení je lepší než postavení. Nadměrná tělesná hmotnost, kouření, chronická zácpa a těhotenství také predisponují ke křečovým žilám. Těhotenství je rizikový faktor, protože zvětšená děloha komprimuje žíly malé pánve a poté dolní dutou žílu, čímž zvyšuje intravenózní tlak a zabraňuje venóznímu výtoku.

Jak ta nemoc jde??

Existují tři fáze křečových žil:

Stupeň kompenzace. Pod kůží jsou vidět rozšiřující se žíly a křečové uzly, objevují se potíže se zvýšenou únavou a pocitem těžkosti v nohou..

Fáze subkompenzace nebo částečné kompenzace. V této fázi křečových žil dochází k bolesti. Pocit prasknutí nohou je výraznější. Po dlouhém zatížení se na postižené končetině objeví otok, který se zvednutými nohami postupně zmizí v poloze na zádech. V noci se mohou objevit křeče v lýtkových svalech..

Fáze dekompenzace. Edém je výrazný a prakticky prochází v náchylné poloze. Žilní uzliny jsou významné, dilatační žíly jsou jasně viditelné pod kůží, která se stává suchou, snadno zranitelnou, cyanotickou karmínovou. Tato fáze je charakterizována výskytem trofických vředů, které se mohou objevit i samy o sobě, bez viditelného poškození kůže v důsledku narušení jejího prokrvení.

Ve druhém a třetím stádiu křečových žil může dojít k závažné komplikaci - akutní tromboflebitida - prasknutí křečové žíly s krvácením. Tato podmínka vyžaduje okamžitý zásah chirurga..

Pro léčbu nemoci v počátečním stadiu a pro její prevenci můžete použít léčebná cvičení, bylinné medicíny, někdy stačí jen pár jednoduchých pravidel. Ve fázi subkompenzace a zejména dekompenzace však nelze v případě komplikací upustit od odborné lékařské péče.!

Léčba

Gymnastika proti křečovým žilám. Terapeutická gymnastika je velmi důležitou, nezbytnou součástí komplexní a účinné léčby a prevence křečových žil: zlepšuje žilní a lymfatické výtoky. Před zahájením cvičení lékařské gymnastiky se poraďte se svým porodníkem - gynekologem, pokud máte nějaké kontraindikace, například zvýšený tonus dělohy atd..

Jako zahřátí (i na pracovišti) několikrát denně můžete provést následující jednoduché cvičení: přenést svou váhu rytmicky, kolísat od paty k patě a zpět, opakovat pohyb 10-15krát.

Tradiční medicína používá infuze, pleťové vody a koupele na nohou s infuzemi léčivých bylin a mastí k prevenci a léčbě počátečních forem křečových žil. Samozřejmě, pokud je nemoc již vyjádřena, lze bylinnou medicínu považovat pouze za doplňkovou léčbu. Pokud nemáte individuální nesnášenlivost, můžete si z níže uvedených receptů vybrat nejúčinnější a nejvhodnější pro vás.

Tyto infuze lze použít pro obklady:

 1. Trávu důkladně rozdrťte trávu s šedými květy pelyněk, smíchejte 3 polévkové lžíce 500 ml čerstvého jogurtu, vše promíchejte, naneste na tenká kýta (nebo na měkký hadřík). Připojte na místo největší dilatace žil, přikryjte voskovým papírem. Držte takovou komprimaci po dobu 20 minut vleže, zatímco nohy by měly ležet na nízkém polštáři ve zvýšené poloze. V případě potřeby můžete provést dva takové postupy denně.
 2. Připravte infuzi kuželů obyčejného chmele v množství 1 polévková lžíce surovin na sklenici vroucí vody, zahřívejte ve vodní lázni po dobu 20 minut, namáhejte, vytlačte dušené suroviny. S odvarem připravte obklad, jako v prvním receptu.
 3. Stejným způsobem připravte infuzi listů nebo koňských květů. Můžete si dát obklad s sebou celou noc, ráno po odstranění obkladu, umyjte si nohy studenou vodou.
 4. Naplňte láhev lékárny čerstvými květy heřmánku a přidejte rostlinný olej (můžete olivový). Trvejte na tom, že obsah láhve pravidelně protřepáváte. Kmen, zmáčkněte zbytek. Jemně vtřete olej do kůže přes rozšířené žíly 1-2krát denně (ráno a noc).
 5. Ovoce z kaštanů rozemeleme na jemný prášek bez kůry. Nalijte 50 g tohoto prášku do sklenice rostlinného oleje. Před spaním lehce vmasírujte tímto olejem chodidla v tomto směru od nohou po stehno. Před použitím olej protřepejte.
 6. Lžíce rozdrcených květů měsíčku lékařského vařila sklenici vroucí vody a trvala na hodině v termosku. Roztavte 200 g lanolinu ve vodní lázni a promíchejte na homogenní hmotu s 50 g infuze. Jemně vtřete mast do pokožky přes rozšířené žíly 1-2krát denně. S touto mastí můžete dělat obklady v noci. Masť skladujte v lednici.
 7. V noci můžete dělat obklady s opařeným listím zelí, abyste snížili místní zánět, bolest a pocit plnosti..
 8. Čerstvé listy ostružin a šedých vařte vroucí vodou po dobu 5 minut, pro komprimování použijte teplé listy. Kompresi aplikujte přímo na místa s křečovými žilami.
 9. Koupele na nohou s infuzemi léčivých bylin se užívají 2-3krát týdně. Pro přípravu infuze uvařte 200 g drceného rostlinného materiálu, 2 litry vroucí vody, zahřejte 10 minut ve vodní lázni a trvejte na tom v termoskách po dobu další hodiny, napněte se, vytlačte dušené suroviny. Nalijte do mísy, přidejte vodu tak, aby teplota roztoku nepřesáhla 38 ° C (vysokoteplotní lázně jsou během těhotenství kontraindikovány). Trvání procedury je asi 10-15 minut. Poté musíte udělat lehkou relaxační masáž nohou hladkými pohyby z nohy na stehno a lehnout si s nohama zdviženými po dobu nejméně dalších 40 minut. Je lepší udělat tuto sadu procedur před spaním. Koupele jsou kontraindikovány ve komplikovaných formách onemocnění (akutní tromboflebitida, trofické vředy atd.).

Pozornost! Nepoužívejte celofán pro obklady, zejména ty dlouhé. Může vyvolat vznik vyrážky na plenkách.

Můžete použít následující poplatky:

 • Ve stejných částech smíchejte trávu ze sušeného ibiška, listy březové pahýlové květy lučního jetele.
 • Vezměte ve stejném poměru hap ovoce, květy heřmánku a listy lískových oříšků.

Za orální podávání můžete za léčivé byliny vařit následující poplatky

 1. Infuze květů jetele lučního. Lžíce drcených surovin ve 2 šálcích vroucí vody, vařená v termoskách a trvají na tom, 2 hodiny, napětí. Vezměte třetinu až půl sklenky 4krát denně.
 2. Připravte si sbírku stejných částí listů brusinky brusinky, listů divoké jahody, listů podbělů, květů kalina, květů měsíčku lékařského a trávy pětilisté. Dvě polévkové lžíce kolekce vaří 2 šálky vroucí vody. Zahřejte ve vodní lázni po dobu 15 minut, vyhněte se varu, a pak trvejte na teplém místě po dobu dalších 40 minut, vypusťte. Vezměte půl sklenky 4krát denně.
 3. Vezměte ve stejném poměru plody Viburnum vulgaris, květy měsíčku lékařského, manžetové listy, zelené slaměné ovesy, dvojdomé kopřivy, malinové listy a jitrocel listy. Připravte a vezměte infuzi, jak je popsáno v předchozím receptu.
 4. Smíchejte výhonky borůvek, plodů horského popela, heřmánkových květů, trávy pětilisté, zelené fazolové listy, celé rostliny divokých jahod, květů lučního jetele, malolistých lipových květů a trávy sušené rmutem. Uvařte stejným způsobem..

Léčba křečových žil v nohou a tříslech během těhotenství

Příčiny křečových žil

Křečové žíly jsou vícestupňovým patologickým procesem. V prvním stádiu nemoci cévní chlopně ztrácí svou funkci, díky čemuž dochází ke zpomalení zpětného toku krve do srdce. Tato fáze patologie je reverzibilní, může trvat několik let.

S dlouhou existencí narušení průtoku krve na vnitřní stěně žíly se začnou usazovat tvarované prvky - leukocyty. Vyvolávají zánětlivou reakci vedoucí k dysfunkci cévy.

Změna tvaru chlopně způsobuje stázi krve a protažení stěny žíly. V důsledku toho se v cévě vytvářejí patologické uzly. Přetěžování poškozuje stěnu žíly a vede k migraci tekutiny z krve do okolního prostoru, což způsobuje otoky.

Důvody vývoje křečových žil během těhotenství mohou být následující faktory:

Změny v množství hormonů v krvi

S nástupem těhotenství v ženském těle se zvyšuje syntéza progesteronu. Tento hormon je nezbytný pro udržení procesu těhotenství. Progesteron má však relaxační účinek na hladké svaly dutých orgánů, včetně cévní stěny. Díky hormonálnímu posunu se rozšiřuje lumen žil, takže nemohou plně pumpovat krev do srdce. Stagnující tekutina v cévách vyvolává protažení stěny a rozvoj uzlů.

Zvýšený vaskulární tlak

V prvním trimestru těhotenství jsou pozorovány změny reologických vlastností v oběhovém systému nastávající matky. Intravaskulární tekutina se stává méně viskózní, toto opatření je nezbytné ke zlepšení prokrvení plodu. Změny ve vlastnostech krve však vedou ke zvýšení žilního tlaku, což způsobuje vývoj uzlů.

Zvýšená aktivita destiček

Na konci těhotenství se tělo nastávající matky aktivně připravuje na porod. Během narození dítěte může žena ztratit hodně krve. Proto se v posledním trimestru těhotenství zvyšuje aktivita destiček v jejím těle. Pokud má žena počáteční fázi onemocnění varixů, tyto změny reologických vlastností krve situaci ještě zhorší..

Snížená aktivita nastávající matky

Během porodu dítěte se těhotná žena snaží vyhnout zvýšené fyzické námaze. Sedavý životní styl zhoršuje výkon žil a způsobuje v nich stagnaci krve.

Dědičná predispozice

Křečové žíly mohou nastat kvůli genetickým poruchám ve struktuře stěny cévy. Patologie metabolismu kolagenu a hladkého svalstva způsobují krevní stázu a výskyt uzlů.

Druhy křečových žil

Nastávající matky se nejčastěji potýkají s křečovými žilami na nohou. Tento jev je způsoben tím, že cévy dolních končetin překonávají největší odpor na cestě k srdci. Křečové žíly nohou se mohou vyvíjet po dlouhou dobu, aniž by způsobovaly klinické příznaky.

Křečové žíly

Další nejčastější je varixita stydkých pysků, třísla nebo pubis. Tato patologie se obvykle pozoruje při opakovaných těhotenstvích. Podle studií popsaných v článku „Varikóza stydkých pysků: diagnostika, léčba a prevence“, ve 30-60% případů onemocnění po porodu samo zmizí..

Pánevní křečové žíly

Ještě méně časté u těhotných žen jsou křečové žíly pánve - patologie dělohy a krku. Tato skupina nemocí je spojena s dědičnou predispozicí. Také varixy pánevních orgánů jsou pozorovány v přítomnosti ložisek chronického zánětu, předchozích potratů a chirurgických zákroků.

Hemoroidy

Hemoroidy jsou samostatnou skupinou lézí varixů. Toto onemocnění se vyvíjí u poloviny těhotných žen, jeho vzhled je spojen se zvýšením velikosti dělohy. Orgán stlačuje střeva a způsobuje zácpu a stagnaci stolice. Tento proces přispívá ke křečovým hemoroidovým žilám..

Co dělat, pokud se během těhotenství vyskytnou křečové žíly na nohou:

Příznaky křečových žil

Křečové žíly nemusí po dlouhou dobu poskytovat klinický obraz. První příznaky nemoci jsou následující příznaky:

 • žíly získají výraznější reliéf a jasnou barvu;
 • rozvoj „cévní sítě“;
 • večer otok dolních končetin nebo tříselné oblasti;
 • pocit těžkosti v dolních končetinách nebo tříselné oblasti;
 • nepříjemné nepohodlí v perineu;
 • svědění v nohou nebo intimním místě.

Těžké křečové žíly jsou doprovázeny živějšími příznaky. Nastávající matka si může v postižené oblasti stěžovat na bolest. U křečových žil dolních končetin má těhotná žena nepříjemné pocity v lýtkových svalech a jejich křeče..

V průběhu času jsou na dolních končetinách nebo v oblasti třísla pozorovány tmavě modré žíly se sinusovým tvarem a uzly. S vývojem patologického procesu nemusí být otok ráno. Křečové žíly dělohy nebo krku nejsou doprovázeny klinickými příznaky. Ve vzácných případech si může nastávající matka všimnout bolesti v podbřišku.

Diagnostika

Diagnóza křečových žil je založena na pacientově životní anamnéze, stížnostech a výsledcích klinických vyšetření. Na recepci lékař provede vizuální hodnocení postižené oblasti a odborník provede palpaci cév. V přítomnosti křečových žil mají hustou strukturu a nepravidelný tvar.

K objasnění diagnózy a posouzení stupně patologického procesu mohou specialisté předepsat ultrazvukové vyšetření pomocí Dopplerova senzoru. Tato studie vizualizuje stav krevních cév, jejich průměr, tloušťku stěny. Dopplerovské skenování také pomáhá určit stav průtoku krve v postižených žilách..

Tomografie

V případě potřeby je budoucí matce předepsán výpočetní tomografie a radionuklidový výzkum. Tyto diagnostické metody jsou potenciálně nebezpečné pro tělo dítěte, takže jejich použití je možné, pouze pokud existují zásadní indikace.

Alternativní metody léčby

Před použitím jakékoli alternativní metody křečových žil v těhotenství byste se měli poradit se svým lékařem. Příjem některých léčivých rostlin může vyvolat negativní reakce ženy a plodu.

Kopřiva

Jeden z nejslavnějších lidových léků na křečové žíly během těhotenství je odvar kopřiv. Rostlina pomáhá zlepšit fungování žil, obsahuje také užitečné vitamíny a minerály..

Chcete-li připravit drink pro nastávající matku, vezměte 2 lžíce suchého extraktu z rostliny a nalijte na ně půl litru vroucí vody. Výsledná kapalina musí být ponechána stát hodinu. Kopřiva se doporučuje pít jednu třetinu šálku hodinu po jídle.

Apple infuze

Další alternativní léčba křečových žil v těhotenství je infuze jablek Antonov. Pro její přípravu by budoucí matka měla vzít 2-3 středně velké plody a nalije je litrem vroucí vody. Doporučuje se ponechat výslednou tekutinu po dobu 4 hodin a poté ji vzít na prázdný žaludek do půl sklenice.

Česnek infuze

Lidé také používají směs česneku a medu, aby se zbavili křečových žil. Těhotným ženám se doporučuje používat tuto metodu opatrně, protože jde o silné alergeny..

Chcete-li připravit lidový lék na nastávající matku, musíte vzít 250 gramů česneku a 350 gramů medu a smíchat je v misce. Výsledná hmota by měla být trvala po dobu nejméně deseti dnů. Směs česneku a medu se konzumuje jednu polévkovou lžíci 30 minut před jídlem.

Léčba bez drog

Změna životního stylu je jedním z faktorů, jak se zbavit křečových žil. Nastávající matka by měla být zapojena do proveditelné fyzické aktivity a stimulovat činnost cévního systému. Mezi povolené sporty patří plavání, chůze, lehká gymnastika.

Doporučuje se také, aby nastávající matka zkontrolovala denní stravu. Konzumace slaných, kořenitých, uzených, konzervovaných, smažených jídel může vyvolat exacerbaci varixů, takže je musí vyloučit žena. Ve stravě by mělo převládat čerstvé ovoce a zelenina, libové maso, obiloviny, ryby, vejce, hnědý chléb.

Kompresní prádlo je určeno k léčbě slabinových žil. Speciální oblečení zlepšuje zpětný tok krve do srdce. Antikvarikální punčochy se používají k léčbě vaskulárních patologií dolních končetin.

Léčba drogy

Nejbezpečnější léky pro léčbu křečových žil během těhotenství jsou lokální drogy. Léky v této skupině zahrnují masti, krémy a gely.

Venuron

Venoruton gel je analogem vitamínu P, lék má vliv na buněčný metabolismus. Lék zvyšuje žilní tón, snižuje otoky v měkkých tkáních a také odstraňuje bolest. Léky mohou být použity od prvního trimestru období těhotenství.

Heparinová mast

Heparinová mast snižuje intenzitu tvorby trombu a brání rozvoji parietálních sraženin. Lék také zahrnuje anestetikum. Tento lék by neměly používat osoby s trofickými vředy. Nastávající matky mohou používat heparinovou mast od začátku těhotenství.

Gel Lyoton

Gel Lyoton 1000 je určen k prevenci tvorby krevních sraženin a zánětu žil. Droga zabraňuje rozvoji komplikací křečových žil. Lék je povolen k užívání od raných fází těhotenství..


Pokud existují náznaky pro nastávající matku, měla by být použita komplexní terapie, včetně lokálních a systémových léků. Obecné léky zlepšují reologické vlastnosti krve, zvyšují odolnost žilní stěny.

Detralex

Detralex, dostupný ve formě tablet, má venotonický účinek. Lék snižuje roztažitelnost krevních cév, snižuje přetížení. Lék posiluje kapiláry, pomáhá zvyšovat návrat krve do srdce. Detralex nezpůsobuje zvýšení vrozených malformací plodu, takže může být použit v kterémkoli stadiu těhotenství.

Chimes

Tablety Curantilu obsahují dipyridamol. Lék se používá jako prevence trombózy. Lék také posiluje žilní stěnu, zabraňuje rozvoji křečových uzlů. V případě indikací je povoleno používat lék po celou dobu těhotenství.

Prevence

Na základě doporučení se nastávající matka může vyhnout vývoji křečových žil během těhotenství a tříselné oblasti. Aby se tomuto onemocnění zabránilo, měla by těhotná žena vést aktivní životní styl. Pěší turistika, tichý tanec a gymnastika, koupání v bazénu jsou vítány. Také budoucí matka by se neměla zabývat těžkými sporty - trénink s váhami, jízda na kole, jízda na koni.

Aby se předešlo křečovým žilám dolních končetin, lékaři doporučují nosit kompresní punčocháče. Ve třetím trimestru těhotenství by měly nastávající matky nosit prenatální obinadlo.

Jako profylaxe při léčbě křečových žil v průběhu těhotenství by neměly být vyloučeny boty na vysokém podpatku. Také nastávající matka se nedoporučuje sedět několik hodin v řadě, zkřížit nohy, stát na dlouhou dobu.

Aby se předešlo křečovým žilám, musí těhotná žena vyloučit ze stravy škodlivé produkty - uzené, smažené, kořeněné a slané. Nastávající matka by měla jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Strava by měla zahrnovat zeleninu, ovoce, bobule, maso, ryby, obiloviny, vejce.

Křečové žíly a porod

Přítomnost křečových žil během těhotenství nemá prakticky žádný vliv na proces porodu. Během bojů a pokusů by však nastávající matka měla nosit speciální punčochy nebo obvazy. Ignorování tohoto pravidla může vyvolat komplikace varixů - vaskulární zánět a trombózu..

Někdy se pro stabilizaci stavu několik týdnů před narozením dítěte doporučuje, aby žena podstoupila léčbu proti varixům. V případě závažných indikací nastávající matky je chirurgické porod provedeno císařským řezem.

Těhotenství: co dělat s křečovými žilami?

Křečové žíly během těhotenství: příčiny, prevence, cvičení, léčba.

drazí přátelé!
Nosit a mít dítě je spousta radosti a práce. Jak půjde těhotenství a jaké bude narození, nikdo nemůže předem předvídat. Ale každý pár, který čeká dítě, má příležitost učinit nadcházejících devět měsíců těhotenství nejpamátnějším a nejzajímavějším v životě! Je třeba jen vyvinout určité úsilí a přežít s minimálními možnými ztrátami (ale volitelnými!) Potíže.
Tomu bude věnována řada článků naší stálé autorky Olgy Nikolaevové. Upozorňujeme na první materiál.

Křečové žíly (lat. "Varicis" - nadýmání v žilách) je onemocnění charakterizované nerovnoměrným zvětšením žil a ztenčením žilních stěn. To je pozorováno hlavně u žen a často začíná během těhotenství.

Proč? Protože právě v tomto okamžiku života se v důsledku růstu dělohy, růstu dítěte v ní, zvyšuje objem krve cirkulující žilami (do konce těhotenství - dvakrát) a v důsledku toho se krevní tlak zvyšuje v žilách (primárně v žilách břišní dutiny, pánevní žíly) a žíly nohou). Kromě toho zvýšení množství hormonu progesteronu může vést k oslabení stěn krevních cév..

Nohy navíc nejsou jediným místem, kde se mohou objevit křečové žíly: může se objevit na krku a nepříjemněji v pochvě. Mimochodem, jevem, jako jsou hemoroidy (někdy také doprovázející těhotenství), je ve skutečnosti křečová žíla v konečníku.

Z historie problému (velmi osobní)

V prvních dvou těhotenstvích prošel problém křečových žil. Jako mnoho jiných. I když vím o ní z první ruky hodně nepříjemných a ne příliš běžných detailů. Takže jedna z mých blízkých „postrádala“ tzv. Vnitřní křečové žíly (vagina), žena ve věku 30 let porodila své první dítě a zažila, mírně řečeno, mnoho nepříjemných minut během porodu. Bolestný šok skončil nervovým zhroucením takového rozsahu, že psychiatři potřebovali zásah. Tady s takovým příbuzným příběhem byly mé znalosti o křečových žilách omezené.

V současnosti, třetí v řadě těhotenství, jsem zdědil po své přítelkyni speciální punčocháče pro těhotné ženy - kompresi (70 den), velmi pohodlné, příjemně podporující dolní končetiny. A jak se ukázalo, přišli ke mně zbytečně (takové divné věci se stávají!). Protože po chvíli byla na vnitřním povrchu levého stehna objevena mírně vystupující modrá stuha žíly (omlouvám se za terminologii).

Nejprve jsem se velmi bála. A téměř dvacetkrát denně se zkoumala - co když vyskočí někam jinam? Pak jsem se prohledával horou literatury a osobně a v nepřítomnosti jsem konzultoval řadu odborníků. Chtěl bych vyprávět o výsledcích mých vyhledávání.

Mimochodem, upozorňoval jsem na skutečnost, že v poslední době se pojmy „křečové žíly“, „křečové žíly“ stále častěji nahrazují zkratkou „CVI“ - chronická žilní nedostatečnost.

O prevenci křečových žil (velmi důležité)

Pokud nemáte dědičné predispozice, nadváhu a křečové žíly v pre-těhotenství stavu, pak to není tak těžké se tomu vyhnout během těhotenství. Ale s každým dalším těhotenstvím se zvyšuje riziko křečových žil - na to byste také neměli zapomenout.

 • Pečlivě si vyberte pohodlné boty s nízkým podpatkem - zatížení nohou a jejich žil bude minimální.
 • Během těhotenství se zbavte punčoch a golfů pevnými elastickými pásky. Pro preventivní účely je vhodné nosit kompresivní punčochy nebo punčocháče, „nejvíce“ preventivní (dosud terapeutické) jsou punčocháče a vysoké podkolenky za 70 den.
 • Kontrastní sprchy a plavání mají příznivý účinek na cévy končetin..
 • Připomeňte si, že budete spát pouze na levé straně (slavná „krokodýlská póza“): právě tento druh relaxace zmírní tlak dělohy na žíle, který se nachází napravo, a snižuje žilní tlak v dolních končetinách. Je velmi vhodné dát malý polštář pod bříško.
 • Během dne se snažte rovnoměrně rozdělit polohu svého těla do poloh ležících vsedě. Není třeba dlouho stát, chodit k vyčerpání nebo ležet na gauči deset hodin v řadě. Najděte prostřední terén v kombinaci aktivního chůzi, posezení v pohodlném křesle a relaxaci ve vodorovné poloze.
 • Mistr další skvělý zvyk - naučte se sedět tak, aby se spodní část stehna neopírala o okraj židle, to znamená o samotný okraj židle. Když bříško výrazně roste, tato pozice bude nejpohodlnější (i když neexistují křečové žíly!).
 • Nikdy nesedejte se zkříženýma nohama, mnohem méně na nízkém sedadle.
 • Vyhněte se zácpě! Pijte 1,5 - 2 litry zdravé tekutiny denně - vhodný je zelený čaj, ovocné šťávy, minerální voda, vegetariánské zeleninové polévky.

Obecný zdravotní stav a nálada v těhotenství, jako vždy, hrají důležitou roli. Zdá se mi, že klidný přístup ke křečovým žilám jako jedné z možných vlastností tohoto těhotenství je nejoptimálnější. Navíc, podle statistik, po nějaké době (obvykle 3-5 měsíců) po porodu se ve většině případů vše vrátí k normálnímu stavu..

Žilní náboj

Vyberte si cvičení pro sebe na základě vaší pohody a gestačního věku.

 1. Posaďte se na židli, ohněte kolena a spusťte ruce dolů. Vdechněte - vstaňte, vydechněte - posaďte se.
 2. Stojící, nohy široké nohy. Bez zvedání ponožek z podlahy střídavě ohýbejte kolena - pravá nebo levá. Dýchejte klidně a rytmicky.
 3. Stojící, ruce dolů, nohy široké nohy. Nadechněte se - zvedněte ruce, vydechněte - sklopte ruce a položte levou nohu dopředu. Pak na to položte pravou nohu. Totéž udělej pravou nohou.
 4. Posaďte se na židli a nezvedejte si podpatky z podlahy a chodidly proveďte kruhové pohyby.
 5. Postavte se na špičkách, postavte se na několik sekund do této polohy a poté se spusťte.
 6. Postavte se na špičky a chodte po místnosti, chodte do koupelny nebo do kuchyně. Varianty: alternativní chůze po špičkách s chůzí po patách, s chůzí na vnitřní a vnější straně chodidla. Roky mateřské školy si pamatovaly?
 7. Sedí na židli, nohy k sobě. Položte je na paty a celou nohu zatlačte na podlahu. Podpatky se nepohybují! Opakujte několikrát.
 8. A zpětné cvičení: při sezení jsou nohy zcela na podlaze. Odtrhněte paty od podlahy, zvedněte je co nejvýše a poté celou nohu přitlačte k podlaze.
 9. Postavte se na dech, postavte se na prsty na nohou a zvedněte ruce nahoru. Když vydechujete, sklopte ruce dolů a spusťte celou nohu, mírně ohněte kolena.
 10. Lehké tonické taneční pohyby mají dobrý tonický účinek na cévy a žíly nohou. Přesuňte se alespoň jednou nebo dvakrát denně (z nohy na nohu) do rytmické hudby.
 11. Postavte se na pravou nohu (natáhněte levou dopředu), nejprve točte v kruhu nejprve nohou, pak holenní, pak celou nohou. Změňte nohy. To samé proveďte prodloužením „pracovní“ nohy na stranu. Možnost pro první měsíce těhotenství: cvičení provádějte při ležení na zádech s mírně zvednutými nohama.

Všechna cvičení by měla být opakována 5-10krát, nejlépe několikrát denně.

Pokud již máte křečové žíly (velmi speciální)

Pokud jste již dříve trpěli křečovými žilami, pak během období, kdy dítě čeká, je pravděpodobnost exacerbace onemocnění poměrně vysoká. Křečové žíly mohou způsobit velmi hmatatelné nepříjemnosti, nejen kosmetické. Aby se minimalizovaly jeho účinky, musí být dodrženo jedno pravidlo - vyvarujte se zvyšování tlaku v nohou.

 • Pečlivě sledujte tělesnou hmotnost během těhotenství: snažte se nezlepšovat nerovnoměrně „skoky“.
 • Dávejte pozor na žíly: nezvedejte závaží, neužívejte horké lázně.
 • Pokud je to možné, pak každé 2-3 hodiny, odpočívej, lehněte si a položte nohy na 2-3 malé polštáře. Pro dobrý noční spánek zvedněte spodní část postele o 10-15 cm.
 • S pomocí svého lékaře vyberte speciální kompresní punčocháče (s podpůrným účinkem) - 100, 140, 280 den. Vždy je noste ráno, než vstanete z postele, noste je celý den. Lékařské punčochy a punčocháče poskytují dobrý účinek snížením žilní „kapacity“ nohou: průměr žíly se snižuje, v důsledku toho, že se zvyšuje průtok krve, zvyšuje se tlak v tkáních, což snižuje riziko otoků a krevních sraženin.
 • Někteří odborníci, jako alternativa k kompresním punčochám, se doporučuje obvazovat nohy elastickým obvazem a odstraňovat je pouze v noci. Výběr je nejlépe proveden pod vedením lékaře. Během porodu s křečovými žilami postupujícími během těhotenství je také žádoucí, pokud to není nutné, přítomnost elastických bandáží na nohou! Upozorněte svého porodníka na svůj stav.
 • Těhotné ženy s diagnózou křečových žil jsou nejlépe vidět ve specializovaných centrech. Vezměte porodníka-gynekologa, který vás sleduje, aby vám doporučil specializovaného flebologa. Je to flebolog, který vám řekne, která metoda konzervativní léčby během těhotenství váš stav zmírní. To může být:
  • flebotonika, tablety s venotonickým účinkem na posílení veno (například Detralex, Eskuzan, pevnost Ginkor atd.);
  • kompresní terapie, tj. použití speciálních léčebných léčebných punčoch nebo elastických obvazů, jak je uvedeno výše;
  • lokální ošetření ve formě speciálních mastí a gelů (například gel s obsahem heparinu Lioton-1000, mast s troxevasinem atd.).
  • antikoagulancia (ředidla krve, která nedovolují srážení krve a tvorbu krevní sraženiny) se během těhotenství nepoužívají: jejich použití může vést k porodu a poporodní krvácení a k placentárnímu narušení
   Důležité
   Pokud je zarudnutí v oblasti křečových žil velmi patrné, je cítit silná bolest, teplota stoupla, objevil se rychlý srdeční rytmus nebo dušnost - okamžitě zavolejte sanitku!
 • Po porodu je nutné sledovat stav žil a v případě potřeby provést vhodnou léčbu pomocí konzervativních nebo dokonce chirurgických metod..

Některé nesrovnalosti (velmi kontroverzní)

S dědičnou predispozicí ke křečovým žilám odborníci doporučují, aby se příliš neunavili fyzickými cvičeními, protože to může vést k přetížení žilního systému: aktivní a náhlé pohyby jsou kontraindikovány. Ale jak často se to stane? Doktor řekne, že nadměrná fyzická aktivita je nežádoucí, a my jsme přestali dělat cokoli - jen pro každý případ. V případě křečových žil je to zcela neodůvodněné: správně zvolená fyzická aktivita, střídání odpočinku a chůze významně zlepšují stav. Udělejte si každodenní procházky, pokud možno plavejte, vyzvedněte si komplex fyzioterapeutických cvičení pro těhotné ženy s křečovými žilami.

Chci také bydlet v jednom jednoduchém, ale důležitém cvičení pro posílení svalů pánevního dna a přípravu perineum k porodu - dřep, se širokými nohama. Ukazuje se, že u křečových žil je toto cvičení nežádoucí. Zdá se mi, že pokud situace není kritická, neměli byste se připravovat o tak důležité školení. Hlavní věc je dodržovat opatření. Totéž lze říci o masáži: není nutná příliš energetická masáž chodidel, ale příjemné, pohodlné tahy budou přínosem pouze.

A možná nejkontroverznější okamžik se týká návštěvy sauny. Samotné položení takové otázky mnoha těhotným se může zdát divné - o které koupeli, o čem to mluvíte? Ne, ne a NE! A u křečových žil je to obvykle kontraindikováno, řekne to každý lékař. Ačkoli v knihách o saunách, často psaných lékaři, první věc, kterou říkají, je: sauna je vynikající trénink cév, kontrast teplot a vlhkosti má pozitivní vliv na stav vaskulárního systému těla. Vezměte prosím na vědomí, že kontrastní sprcha s křečovými žilami je silně podporována a propagována. Sauna je zakázána. Jak vyřešit toto dilema? Jako vždy - v tuto chvíli na základě zdravého rozumu a pohody.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti