Hlavní Neplodnost

Lékaři řekli, v jakém věku je lepší porodit

Většina Rusů porodí své první dítě ve 26 letech, druhé ve 30 letech a třetí ve 31 letech, píše Rosstat. Optimální věk pro narození dítěte se nemění, pro ženy je nejlepší mít děti mezi 20 a 30 lety. Po 35 letech se riziko odchylek u dítěte prudce zvyšuje, říká porodnice-gynekologka Julia Yasaková.

„Optimální věk pro porod je 20 až 30 let, protože pak dochází ke zvýšení počtu patologických stavů jak na straně ženy, tak na plodu. To znamená, že riziko vrozených malformací u dítěte a získaných nemocí u matky se zvyšuje, těhotenství je obtížnější, poznamenává lékař. - Po 35 letech se riziko Downova syndromu a dalších abnormalit výrazně zvyšuje. Z tohoto hlediska je žádoucí mít čas porodit všechny děti do 35 let. “.

„Dnes se ženy vdávají pouze ve věku 30 let, poté žijí pro sebe nebo si budují kariéru a první těhotenství se často objevuje ve věku 35 let. Druhé dítě je již blíž 40 let. Tento trend je charakteristický pro celý svět, který je jedním z predispozičních faktorů vrozených malformací plodu a různých komplikací během těhotenství, “říká porodnice-gynekologka. Podle Yasakovy většina pacientů porodí své první dítě od 30 do 35 let.

Bez ohledu na věk hraje důležitou roli dědičnost a musíte se připravit na těhotenství, musíte provést testy na vápník, hořčík, hemoglobin, foláty a zkontrolovat své celkové zdraví. Je vhodné přestat mezi těhotenstvím po dobu nejméně dvou let - během této doby se tělo matky dokáže zotavit.

"Obnova trvá dva roky, toto je doporučené období." Těhotenství přebírá zvýšenou zátěž na ženské tělo, následuje období krmení, které je pro ženu také vyčerpávající, což je vhodné udělat po dobu nejméně jednoho roku, “poznamenává porodník-gynekolog.

Je příliš pozdě na porod? Věkové hranice mateřství

Neexistují žádné přísné hranice určující, jak dlouho může žena porodit. Není vždy možné otěhotnět ve správný čas, protože mnoho párů má problémy s otěhotněním. Někdy nastává neplánované těhotenství v pozdním věku.

Optimální věk při porodu

Nikdo se nemůže rozhodnout, v jakém věku je lepší porodit, s výjimkou samotných budoucích rodičů. Při plánování těhotenství bere pár v úvahu mnoho nuancí:

 • stav;
 • materiální stav;
 • morální připravenost;

Některé ženy jsou přesvědčeny, že je nutné porodit dítě do 25 let. Jiní považují tento věk za mladý a nejsou připraveni stát se matkami ve věku 30–35 let. Dívka, která dosáhla věku 18 let, se může sama rozhodnout, kdy porodí své první dítě a kolik dětí v zásadě. Lékaři nazývají optimální věk při porodu od 20 do 35 let. V této době fungují reprodukční orgány ženy v plné síle, hormonální pozadí zajišťuje bezpečné těhotenství a fyzické schopnosti vám umožňují vychovat a postavit své děti na nohy.

Věk 35 let a starší se nepovažuje za kritický pro narození potomstva. Ale gynekologové varují, že se každý rok zvyšuje riziko nepříznivých účinků.

Ve 30, je-li toto první těhotenství, se žena dlouho nazývala „stará primogenní“. Nyní tento termín odmítli. Ale to nás nutí přemýšlet: dělají se zdroje reprodukčního zdraví v průběhu času opravdu roztavit a je lepší úplně opustit těhotenství.

První dítě

Předpokládá se, že je lepší otěhotnět a porodit první dítě do 25 let. V 21. století jsou ženy vůči tomuto pravidlu skeptické. Někteří se pokoušejí rychle oženit po maturitě a mít děti, zatímco jiní vytrvale odkládají těhotenství na později.

Lékaři věří, že je nejlepší porodit ve věku 21-28 let. Předpokládá se, že čím mladší nastávající matka, tím méně má chronická onemocnění a rizika. Těhotenství do 18 let je však také nežádoucí. V tomto věku má mnoho dívek hormonální poruchy, které nevyhnutelně způsobí těhotenské komplikace. Kromě toho jsou adolescenti do 18 let považováni za neúspěšné jedince. Nejsou připraveni mentálně a materiálně být rodiči.

V posledních letech se častěji vyskytují ženy, které rodí své prvorozené po 29 letech. V tomto věku není nic kritického. Gynekologové však varují, že pokud ve věku 30 let nejsou žádné děti, neměli byste to zdržovat.

Druhé dítě

Po pozdním narození druhého dítěte, a nikoli prvorozeného, ​​jsou porodníci uvolněnější. Pokud je v rodině plánována jiná koncepce, je žádoucí, aby k ní došlo před 35 lety. V průběhu času klesá kvalita ženy a počet vajec, což může vést k potížím při plánování a problémům během těhotenství. Riziko genetických abnormalit, jako je Downův syndrom, roste. U 20leté ženy se riziko Downova syndromu odhaduje na 1 z 1500. U 42leté ženy je to 1 z 52.

Třetí, čtvrté dítě

Světová zdravotnická organizace považuje věk 49 let za reprodukční. Po 40 letech však má mnoho žen potíže s plánováním. Gynekologové nemají právo zakázat těhotenství ženy, pokud na to neexistují žádné lékařské kontraindikace. Ukázalo se, že nejméně 60 let můžete porodit, pokud to zdravotní stav umožňuje.

Lékaři považují věk do 40 let, nejlépe do 35 let, za optimální pro narození třetího a čtvrtého dítěte. Aby se tělo zotavilo z předchozích narození, trvá to asi 2-3 roky. Je logické, že s výskytem prvorozených u 35 žen bude obtížné mít čas porodit čtvrtou o 40 let.

Jak mohu otěhotnět?

Podle WHO začíná dětský věk ženy v 15 letech a končí v 49 letech. Ve skutečnosti je všechno jiné. Trvání plodného období může ovlivnit mnoho faktorů..

Běžné příčiny snižování porodního věku jsou: nesprávný životní styl, onemocnění vnitřních orgánů, ekologie. Jak může žena otěhotnět, závisí na stavu genitálií. Chirurgické zásahy do vaječníků, četné stimulace vedou k vyčerpání gonád a ke snížení počtu vajec.

Pojetí přirozeným způsobem je možné, stejně jako nastane ovulace. U některých žen se menopauza může objevit již po 30 letech, zatímco jiné zůstávají po 50 letech plodné.

Pokud si přejete, můžete porodit dítě i během menopauzy. Technologie asistované reprodukce umožňují umělé oplodnění pomocí vlastních zmrazených nebo dárcovských buněk. Avšak gynekologové se vždy nezavazují dělat IVF po 40 letech, jak končí reprodukční věk, a je více pravděpodobné, že protokol selže.

Rysy a rizika pozdního narození

Nemůžete s jistotou říci, jak můžete rodit. V průběhu let se zvyšuje riziko, že dítě bude mít různé odchylky. Zároveň mladé dívky nejsou bezpečné před vývojem vrozených nemocí u dětí. Dívka mladší 30 let, která má špatné návyky před a během těhotenství, má více rizik než zdravá žena po 40 letech.

Rizika pozdního narození:

 • formování genetických abnormalit ve stadiu početí v důsledku snížení kvality vajec;
 • pravděpodobnost vzniku komplikací v raných stádiích způsobených hormonálním deficitem;
 • pravděpodobnost potratu v 1. a 2. trimestru se zvyšuje o 20% ve srovnání s 20letými dívkami;
 • k porušení uteroplacentálního krevního toku a k předčasnému oddělení placenty dochází v důsledku cévních onemocnění;
 • chronické patologie mohou nepříznivě ovlivnit těhotenství a výrazně zhoršit stav těhotné ženy;
 • komplikace při porodu se objevují v důsledku nedostatečné kontraktilní aktivity dělohy, cervikálních patologií a snížení elasticity epiteliálních tkání.

Při plánování pozdního těhotenství se doporučuje:

 • držet se zdravé výživy;
 • odmítnout špatné návyky;
 • užívejte vitamíny a léky předepsané lékařem;
 • pozorováno gynekologem;
 • testovány na infekce a vylučují nebezpečné choroby.

Více než 35 let

Žena může porodit zdravé dítě i po 35 letech. Tento věk je považován za hraniční období, kdy porodníci-gynekologové důrazně doporučují porod prvorozených. To neznamená, že po 35 letech bude mít dítě nevyhnutelně vrozené patologie nebo vývojové abnormality a těhotenství bude pokračovat s komplikacemi. Riziko je však mnohem vyšší.

Více než 40 let

Většina žen a mužů volá 40 let a odpovídá na otázku, kolik let můžete otěhotnět. Koncepce, která později poklesla, se stává spíše výjimkou než pravidlem. Po 40 letech má žena anovulační cykly nejméně 2-3krát ročně. Tím se snižuje šance na těhotenství, ale nelze zcela vyloučit početí..

Více než 45 let

Těhotenství můžete otěhotnět po 45 letech. Jak bude těhotenství pokračovat, závisí na stavu vaječníků a celkových zdravotních ukazatelích ženy. Porod v tomto věku se často provádí pomocí císařského řezu. Žena, která rodí, by měla vědět, že doba zotavení pro ni bude delší než u 20leté dívky a pravděpodobnost vzniku komplikací je mnohem vyšší..

Ruské hvězdy, které porodily ve věku 40 let+

Mnoho celebrit se stalo matkami po 40 letech, a to nezastínilo jejich životy. Někteří museli dělat IVF. Zmrazením svých sexuálních buněk mohou veřejné osobnosti vybudovat kariéru a porodit děti ve správný čas pro ně. Hlavním důvodem odložení těhotenství hvězd je smlouva. Ženy tedy přesně vědí, kdy budou mít čas na narození potomstva.

Populární ruské celebrity, které porodily po 40 letech:

 • balerína Ilze Liepa se stala matkou ve 46 letech;
 • herečka Olga Cabo se rozhodla porodit ve 44 letech;
 • Lidová umělkyně Olga Drozdová otěhotněla ve 41 letech;
 • zpěvačka Kristina Orbakaite se znovu stala matkou ve 41 letech;
 • Televizní moderátorka Marina Mogilevskaya porodila 41;
 • herečka Svetlana Permyakova porodila ve 40 letech.

Můžete najít mnoho veřejných důkazů, že 40 let není v zahraničí kritické, poté žena ztrácí příležitost stát se matkou zdravého dítěte.

Statistiky v Rusku a ve světě

Každoročně se rodící věk ženy zvyšuje a statistiky v Rusku naznačují možnost početí i po menopauze. Nastávající matky stále více pečlivě volí čas na dítě. V Rusku se za optimální věk porodu dětí považuje 21 až 28 let.

Rosstat potvrzuje, že ve srovnání s rokem 1990 se věk, ve kterém ženy poprvé otěhotnily, zvýšil o 5 let. Dříve byl vrchol plodnosti mezi Rusy 21 let a nyní se rodí dívky ve věku 26 let. Podle statistik se rozdíl mezi prvním a druhým dítětem v rodině zdvojnásobil..

Ženy si více uvědomují plánování těhotenství. Pokud se musíte stát matkou pozdě, mnoho lidí dává přednost přípravě genetického materiálu předem. Tento krok je považován za správný a odůvodněný, protože zmrazení neovlivňuje kvalitu vajec, v kryochomeru nezraje. Odpověď na otázku, jak rodí staré ženy, nemůže být jednoznačná. U průměrné ženy se menopauza vyskytuje za 50–52 let. I poté však může dojít k neočekávanému početí..

7 mýtů o tom, kdy porodit první dítě

Většina moderních rodičů vědomě přistupuje k problematice plánování rodiny: začínají vést zdravý životní styl a podrobují se předem lékařské prohlídce.

Značný význam pro nastávající matky a otce je otázka určení optimálního času pro rozšíření rodiny; Bohužel, s touto položkou plánování těhotenství je spojeno velké množství absurdních, ale nesmírně přetrvávajících mýtů..

Porod 25 let

Tento mýtus zní téměř jako slogan. Přes úplnou absenci vědeckého základu je to nejběžnější mezi mylnými představami o optimálním věku rodičů. Historie vzniku tohoto mýtu sahá až do poloviny minulého století, kdy se v sovětských porodnicích rodily prvorozené ženy po 30 letech (a ne po 25, jak tvrdí autoři mýtu!). Termín zní, upřímně, nelichotivě: to, co žena, a kromě toho, budoucí matka, chce být nazýváno starým! V době našich babiček se oženili a porodili své první dítě mnohem dříve než nyní - v průměru od 20 do 25 let. Na tomto pozadí ženy, které rodí prvorozené po 30 letech, nedobrovolně vynikly od celkového počtu pacientů a přitahovaly větší pozornost lékařů.

V sovětské porodnictví se skutečně věřilo, že optimální období z hlediska zdraví ženy pro plánování jejího prvního těhotenství bylo 18 až 25 let. Logika tohoto názoru byla taková, že v tomto věku je ve většině případů méně chronických onemocnění a hormonální pozadí, na kterém samozřejmě samozřejmě závisí průběh těhotenství a porodu, je v nejvýhodnějším stavu. Je však zřejmé, že v čísle 25 není magie: v tomto věku nedochází k porušení ani kardinálním změnám v oblasti ženských genitálií.

Je naprosto možné vydržet a bezpečně porodit dítě ve věku 25 a 30 let a ještě mnohem později - proto je důležité pečovat o své zdraví, vést zdravý životní styl a nezanedbávat lékařské prohlídky a doporučení lékařů. Dnes jsou lékaři nuceni vysvětlit svým pacientům, kteří „nejsou schopni“ porodit, dokud nedosáhnou věku 25 let: po tomto věku nedošlo k zásadním změnám v jejich tělech, jsou stále mladí, zdraví a jsou schopni porodit zdravé děti. Proto se za každou cenu nepokoušejte překonat toto datum - existují mnohem důležitější kritéria, která by měla být zohledněna při plánování těhotenství!

Brzké těhotenství

Tato chyba je obecně podobná té předchozí, ale liší se radikálnějším způsobem - autoři mýtu jsou přesvědčeni, že je nutné porodit v mládí, protože velmi mladá a zdravá matka nemůže mít problémy s těhotenstvím a porodem. Ve skutečnosti tomu tak vůbec není: příliš brzy těhotenství (do 18 let) je plné neméně a někdy i více nebezpečí než „věk“. Existuje mnoho důvodů: toto není dobře zavedené hormonální pozadí mladé dívky a nervový systém není dostatečně zralý, aby reguloval takové složité procesy, jako je porod a porod dítěte, příliš aktivní metabolismus a neúplná formace těla jako celku..

První menstruace se objevuje v průměru od 12 do 15 let, ale tato proměna dívky na dívku neznamená, že je již připravena na mateřství. Ve skutečnosti je v tomto věku dívka dospívající, v jejímž těle se postupně mění změny spojené s vyrůstáním. Jak víte, změna je nejméně úspěšná doba pro testování a těhotenství v pubertě bohužel není výjimkou z tohoto pravidla. Podle statistik je v těhotenství ve věku 16–17 let zaznamenán největší počet komplikací. Hlavní procento je hrozba potratu; je to kvůli nedostatečné produkci progesteronu v mladém věku - hlavním hormonu nezbytném pro těhotenství. V mladém věku je mnohem pravděpodobnější, že těhotenství skončí předčasným (až 37 týdnů) porodem. Důvodem je patologicky vysoký tón dělohy v důsledku nezralosti nervového systému a hormonálního pozadí „nenarozeného“..

Jiné orgány a systémy příliš mladé matky pravděpodobně snášejí břemeno těhotenství: časná těhotenství jsou častěji komplikována gestózou a hepatózou - toxikóza s narušenou funkcí ledvin a jater. V časném těhotenství byl zaznamenán nejvyšší počet podvýživy plodu. Tento termín se vztahuje na novorozence s podváhou (méně než 2500 g) v důsledku zhoršeného průtoku krve placentou během těhotenství. Důvod nedostatečného přísunu krve plodu je opět spojen s nadměrným zatížením kardiovaskulárního systému v mladém věku a v tom hrají významnou roli vysoké metabolické náklady na pokračující růst vlastního těla matky. Při plánování těhotenství se tedy příliš nespěchejte - všechno by mělo být včasné!

Těhotenství po 30

Předpokládalo se, že těhotenství po 30 letech vždy pokračuje s komplikacemi. Tento rozšířený názor je ve skutečnosti také klam - neexistuje přímý vztah mezi věkem budoucí matky a průběhem těhotenství. Nelze popřít, že s věkem se zvyšuje riziko vzniku neplodnosti, genetických poruch během početí a vzniku chronických onemocnění u matky. Všechny tyto faktory mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství a vývoj plodu. Je však třeba jasně pochopit, že takové patologie těhotenství nejsou spojeny ani s věkem, ani se zdravotním stavem budoucí matky..

V současné době dochází v megacities k významnému zvýšení věku prvorozených: průměrný věk ženy porodící prvorozené se posunul na 28–33 let. Je to způsobeno změnami v sociálním způsobu života, které nemohou ovlivnit biologický věk dospívání ženy. Moderní mladé dívky studují déle, později vstupují do nezávislého života, budují si kariéru a manželství než své matky a babičky. Snížení fyzické zátěže na pozadí zvýšení pohodlí života přineslo neočekávané výsledky ve fyziologii moderní ženy: spolu se zvýšením naděje dožití se věk ženy, která porodila své první dítě, do 21. století výrazně změnil. Zároveň se procento komplikací v těhotenství nezvýšilo ve srovnání se statistikami před 20–30 lety, kdy první porod byl častěji ve věku 20–25 let. Dosud výsledky klinických a statistických studií v oblasti demografie ukázaly: úspěšný průběh a výsledek těhotenství závisí na zdravotním stavu a životním stylu budoucích rodičů, úrovni lékařské péče a prostředí. Věk pasu je v této záležitosti na posledním místě.

Narození dítěte: druhý plán

Nejprve kariéru - potom dítě. Toto tvrzení je, tak řečeno, převrácenou stránkou mince - důsledkem změny sociálního způsobu života a role moderních žen v něm. Dnes mnoho dívek, které jsou nadšené budováním své kariéry, nijak nespěchají ke změně statusu úspěšné obchodní ženy na status budoucí matky, protože věří, že tento problém lze posunout do pozadí. Nejběžnějším důvodem pro tuto pozici je ohlédnutí za západní Evropou a Amerikou, kde k vítězství kariéry nad mateřstvím došlo v 70. letech minulého století. "Podívej, na Západě každý rodí po 40 letech a nic!" - řekni přívržence této myšlenky... a velmi se mýlí. Pokud mluvíme o možnosti těhotenství a porodu v zásadě, pak samozřejmě při současné úrovni vývoje reprodukční medicíny je to možné ve 40 a 45 a někdy i v 50 letech. Pokud například porozumíte podrobnostem, například posoudíte schopnost staršího těla odolat stresu spojenému s průběhem těhotenství a porodu, snížením metabolické rychlosti, zánikem hormonálního pozadí, obraz už nebude vypadat tak růžově. Zejména pokud uvažujete o morálních a fyzických nákladech dlouhodobé pečlivé budování úspěšné kariéry, stres, s nímž je život úspěšné ženy neoddělitelně spjat, nemůže ovlivnit zdraví, a právě tento faktor je tak důležitý pro možnost úspěšného mateřství. Proto neodkládejte důležité otázky týkající se narození dětí na dlouhou dobu - aby se nestaly nejobtížnější!

Hmotná pohoda

Hlavní věcí v plánování rodiny je materiální blahobyt. Mnoho lidí věří, že nejdůležitější věcí při plánování těhotenství je materiální pohoda: samostatný byt, dobrý plat atd. Zvýšení rodiny je samozřejmě neoddělitelně spjato se zvýšením nákladů, takže na první pohled se může zdát „první bohatství - potom dítě“ docela logické a odůvodněné. Budoucí rodiče budou muset investovat do zařízení školky, nákupu věno pro dítě: oblečení, nábytek, kočárky atd..

Mnoho mužů a žen pečujících o zdraví nenarozeného dítěte přemýšlí o dodatečných nákladech na lékařskou péči - uzavření smlouvy o provádění těhotenství, porodu a sledování novorozence, což rovněž vyžaduje značné finanční investice. Existují také prozíraví rodiče, kteří ještě před narozením dítěte plánují náklady na další vzdělávání ve skupinách raného vývoje, ve škole a dokonce na univerzitě. V této záležitosti můžete jít ještě dále: například naplánovat těhotenství až poté, co jste nashromáždili peníze na další vzdělávání, prestižní stáž, první auto, byt, dětskou svatbu...

Jediným problémem je, že pro všechny tyto finanční projekty bude většina potenciálních matek a otců muset strávit mnoho let, úsilí a hlavně - zdraví. Zdraví budoucích rodičů je však pro dítě hlavním a nejdůležitějším „věno“, zárukou bezpečného těhotenství a narození zdravého dítěte. A jak víte, zdraví nelze koupit za žádné peníze.!

Sezóna a početí

Průběh těhotenství závisí na období početí. Velmi běžná téměř vědecká verze plánování těhotenství. Důvody „sezónního“ přístupu k tomuto důležitému problému jsou vysvětleny různými způsoby: od dostupnosti čerstvé zeleniny a ovoce, teploty vzduchu a počtu slunečných dnů po vliv znamení zvěrokruhu a lunárního kalendáře. Někteří autoři zdůrazňují důležitost období (nebo měsíce, nebo desetiletí) početí, zatímco jiní zdůrazňují důležitost výběru správného času pro narození dítěte. Je poměrně obtížné prokázat (nebo zpochybnit) vliv horoskopu a lunárního kalendáře na plánování těhotenství, ale co se týče přímého účinku sezónnosti na průběh těhotenství a vývoj plodu ze zdravotního hlediska... Samozřejmě, sluneční světlo, teplý vzduch a Čerstvé vitamíny z přírodní zeleniny a ovoce. Koneckonců, těhotenství trvá 9 měsíců, nebo 3 roční období - proto, bez ohledu na období početí slunce a vitamínů, to stačí pro každého!

Těhotenství po 40

Po 40 letech je porod příliš pozdě. Nejběžnějším vysvětlením této myšlenky je, že těhotenství a porod jsou významnou zátěží pro ženské tělo a po 40 letech se zvyšuje riziko vzniku závažných onemocnění. To znamená, že porod po 40 letech je pro budoucí matku nebezpečný. Dalším důvodem tohoto kategorického prohlášení je zvýšené riziko genetických poruch plodu (především Downův syndrom - přítomnost dalšího 21. chromozomu u plodu) u těhotných žen „ve věku“. Toto vysvětlení je založeno na strachu ze zdraví dítěte..

Konečně, existuje další, komplexní strach v otázce plánování těhotenství po 40 letech - zvýšené riziko komplikací těhotenství a porodu. Je těžké se hádat se všemi těmito argumenty - všechny jsou odůvodněny tak či onak.

S věkem se ve skutečnosti zvyšuje riziko všech druhů komplikací spojených s dalším zatížením ženského těla. To však vůbec neznamená, že těhotenství po 40 letech bude jistě komplikované, jistota ženy se jistě zhorší a dítě se nebude moci narodit zdravě. Připomínajíc ženě její věk a radí jí, aby mateřství neodkládala později, lékaři naznačují optimální čas pro plánování těhotenství, ale to vůbec neznamená, že po tomto období musí být otázka porodu uzavřena.

Medicína zná stovky a tisíce případů příznivého průběhu těhotenství, bezpečného porodu a narození zdravých dětí rodičů, jejichž věk výrazně překročil fatální známku „40“. Při plánování těhotenství ve věku Balzacu je samozřejmě nutné pečlivě prozkoumat a střízlivě posoudit vaše zdraví - jako ve skutečnosti v každém jiném věku. Říct, že porod po 40 letech je pozdě, je špatné - nemluvíme o bezprostřední hrozbě patologie pro budoucí matku a plod, ale pouze o zvyšujících se rizicích.

Tikají hodiny? V jakém věku je nejlepší mít dítě

Spolehněte se na reprodukční medicínu - nebo na vlastní vejce

Elena Berezovskaya porodnice-gynekologka, zakladatelka a vedoucí Mezinárodní akademie zdravého života v Torontu v Kanadě, autorka knih o zdraví žen

V poslední době je běžné mít dítě ve věku 40 let a ženy plánují mateřství později a později. Pohybuje se věk narození prvního dítěte dále - nebo na to ještě není připravena fyziologie žen? Je možné porodit hned v předvečer menopauzy - nebo hodinky stále tikají?

Reprodukční období: jak to bylo a jak se stalo

V minulosti se dívky vdaly v raném věku (14–16 let), které okamžitě začaly plnit své povinnosti, přičemž prvořadou prioritou bylo narození potomků. Spolehlivé antikoncepční prostředky chyběly a antikoncepce nebyla uctívána.

Navíc v mnoha zemích se menstruace nepovažovala za normální - jednoduše proto, že ženy v minulosti zřídka menstruovaly. Koneckonců, byli těhotní, porodili, kojili, znovu těhotní, porodili, kojili. A tak na několik let v řadě. Ve věku 35 let mělo mnoho dětí 7-14 dětí a většina z nich nežila do menopauzy, ke které obvykle docházelo ve věku 37–39 let. Zdravá žena tak byla zvažována, když měla období těhotenství a kojení, a nikoli menstruace.

Moderní obyvatelé vyspělých zemí se vztahují ke vzhledu potomstva úplně jiným způsobem. Mnoho žen se oženilo v oblasti 30 let, první a často pouze těhotenství je plánováno mezi 30 a 35 lety. Stále více žen chce dítě, zejména druhé, po 40 letech. Tento přístup k věku stvoření rodiny vznikl pod tlakem socioekonomických faktorů: vzdělání se stalo dražší a delší, životní podmínky se zvýšily v ceně, spotřebitelské nároky se zvýšily, myšlenky na rodinu se změnily.

Dítě si můžete bez problémů představit až do věku 35 let

Souhlasí příroda se měnícími se prioritami? Bohužel, užitečné znalosti o reprodukci člověka, které mohou být v praxi použity v budoucnosti, se ve škole nevyučují. Ukazuje se, že je snazší říci žákům, jaký je pohlavní styk, než vysvětlit povahu nástupu menstruace, formování menstruačního cyklu, na tom, jaké pojetí a těhotenství závisí a kdy (v jakém věku) je nejlepší porodit děti.

Pod reprodukcí se rozumí věk, kdy žena může otěhotnět, porodit a mít dítě. Pokud nyní první menstruace nastane dříve (od 11 do 12 let) a menopauza začíná později (52–54 let), pak se ukáže, že na výskyt potomstva lze strávit 40–43 let. Je to však strašidelná postava, protože přítomnost menstruačních cyklů neznamená možnost mít děti.

Reprodukční schopnost člověka zahrnuje zrání plných zárodečných buněk, včetně geneticky plných buněk, průchodnost vejcovodů u žen, vysoce kvalitní děložní endometrium a nepřítomnost chorob, které mohou vést k závažným těhotenským komplikacím.

V dospívání dochází k maturaci vajíček nepravidelně, tělo je stále v procesu růstu a vývoje, ačkoli genový materiál v chromozomech zárodečných buněk není poškozen mnoha životními faktory, vnějšími i vnitřními. Úroveň komplikací těhotenství v tomto věku je stále vysoká..

Za optimální období pro reprodukci se považuje věk od 20 do 30 let, kdy je vysoká úroveň přirozené koncepce a nízká úroveň přirozené ztráty těhotenství, genetický materiál je stále v dobré kondici a zdravotní stav většiny žen je normální. Během tohoto období, nejnižší úrovně komplikací od matky a plodu.

Po 30 letech se úroveň početí začne postupně snižovat a úroveň ztráty těhotenství - se zvyšuje. Až do 35 let je míra změny nízká, takže mnoho lidí si v tomto věku může bez problémů představit. Ale od 35 do 38–39 let se již polovina párů obrátí na lékaře s žádostí o pomoc, i když většina z nich dokáže otěhotnět bez zásahu reprodukčních technologií..

Po 38–39 letech, kdy začíná poslední vlna zrychlené smrti zbývajících vajec, je koncepce dětí doprovázena určitými překážkami. Současně je genetický materiál zárodečných buněk zkaženější, takže počet vadných těhotenství roste, zvyšuje se riziko početí dětí s vrozenými malformacemi.

Po 40 letech většina žen potřebuje pomoc s reprodukční medicínou. Výrazně zvyšuje míru komplikací těhotenství.

Průměrná délka života roste. A reprodukční věk?

Bohužel mnoho z nich neradi rozpoznává stárnutí. Ale od chvíle, kdy jsme se narodili, se nestáváme mladšími - stárneme každý den. Ženy mohou používat make-up a dokonce i plastickou chirurgii, což zlepšuje jejich vnější vlastnosti, ale nikdo nikdy neopraví „vrásky“ vnitřních orgánů, včetně vaječníků. Je pravda, že do "omlazení vaječníků" je zapojeno mnoho šarlatánů libovolnými metodami, které chcete. Vaječníky nemohou být omlazeny, ale můžete utratit spoustu peněz a dokonce poškodit své zdraví.

Protože vaječníky obsahují folikuly po celý ženský život, existují případy (často kazuistické, velmi vzácné), kdy dívky otehotnou ve věku 7-8 let a ženy v menopauze. Ačkoli počet folikulů se ve vyšším věku výrazně snižuje, někdy dochází k průlomové ovulaci zbývajících jednotlivých folikulů. Bylo proto hlášeno několik případů nezávislého početí v menopauze.

Vidíte, příroda je jedno, co se žena stane profesí, jakou kariéru udělá, kolik domů a aut dostane, kolik peněz vydělá. Příroda má své vlastní zákony, které lidské tělo dodržuje. Prodloužení životnosti neznamená prodlužování reprodukčních schopností.

Přestože životní podmínky (životní prostředí), kvalita jídla a medicíny významně zvýšily délku života člověka, téměř dvakrát za posledních 150-200 let, stále trvá staletí a tisíciletí, než se tělo fyziologicky přizpůsobí těmto podmínkám (jedná se o vývojové změny). Proto lidé mohou žít až 80-90 let, ale mají všechna stejná omezení přirozené reprodukce potomků..

Nezpochybňuji možnost, že v příštích 50–100 letech bude období přirozené početí prodlouženo o 1-2 roky, protože se zvyšuje věk menopauzy. A úspěchy medicíny nám umožní určit vadné početí a těhotenské komplikace v čase, jakož i diagnostikovat genetické poškození v časném těhotenství.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

V jakém věku je lepší rodit prvorozené

Možná v žádné jiné oblasti našeho života nevstoupila biologie a sociologie do tak hlubokého rozporu jako ve věcech mateřství. Na jedné straně musíte získat vzdělání, profesní a životní zkušenost, na druhé straně může mít pozdní dítě špatné zdraví, a co je nejdůležitější - existuje menší šance na získání bratrů a sester. Tuto otázku dokonce zaujala vláda země, ve které se rozhodli vsadit na biologii, a tvrdí, že musíte porodit mladé a mnoho.

Takže která postava je konečná? Vyřazeno!

Sociální politika - podpora předčasných narození

Materský (rodinný) kapitál může brzy přestat být vydáván jednoduše pro narození druhého dítěte. Je známo, že toto opatření zvýšilo porodnost v Rusku, ale je již zřejmé, že dvě děti v rodině nestačí na záchranu své vlasti.

Toto stanovisko vyjádřil například předseda dozorčí rady Institutu demografie, migrace a regionálního rozvoje Jurij Krupnov. Podle jeho názoru je současná prosperující demografická situace jen „pozdravem z osmdesátých let“, kdy byl v Rusku zaznamenán poslední demografický vrchol. Nyní jsou však matkami dívky narozené v obtížných a nestabilních 90. letech a expert předpovídá, že do roku 2025 bude počet novorozenců o 40% méně než v roce 2012.

„Podle odborníka je jedinou cestou ven, jak zvýšit počet velkých rodin na 50%.

Odborníci ministerstva práce se pravděpodobně budou spoléhat na velké rodiny, protože vedoucí tohoto odboru Maxim Topilin minulý rok na Východním ekonomickém fóru oznámil možnost zavedení dalších opatření na podporu matek, které porodily dvě děti do 30 let.

Podle něj je „největším problémem“ to, že se zvyšuje věk prvního dítěte v ruských ženách.

"- Z pohledu možnosti mít třetí nebo čtvrté dítě je lepší, když žena porodí dvě děti do 30 let," uvedl ministr Topilin.

Ministr doufá, že počet dětí vzroste (i když počet potenciálních matek je malý) a přiblíží dvě děti na ženu. Z tohoto důvodu by však v příštích třech letech měla začít fungovat pobídková opatření pro mladé matky..

Statistiky vyžadují: porodit, když je mladý!

"Když potřebujete začít rodit děti, pokud chcete velkou rodinu" - to je otázka, kterou jmenovala skupina vědců z univerzity Erasmus z Rotterdamu z nizozemského Rotterdamu. Vychovávali archivy a analyzovali údaje o 58 tisících narozených!

„Ukázalo se, že 90% matek tří a více dětí porodilo své první dítě nejpozději 23 let.

Pro získání alespoň dvou dětí bylo nutné začít rodit nejpozději 27 let. Můžete získat své první a jediné dítě ve věku 32 let. Pokud se věk matky zvýší na 31, 34 a 37 let, pravděpodobnost plánovaného výsledku událostí se sníží o 15%.

A co doktoři říkají?

Existuje tolik výzkumů o účincích mateřského věku na zdraví a inteligenci prvorozeného dítěte, že je nepravděpodobné, že bude schopno omezit lékařská doporučení na jediného jmenovatele..

25 let

Zaměstnanci Curyšské univerzity provedli experiment, během kterého ženy dobrovolníků různých věkových skupin provedly MRI skenování pánevních kostí. Poté vědci řekli, že si stanovili ideální věk pro narození potomků 25 let: v tomto věku je samice pánve nejvhodnější pro porod.

K podobným závěrům dospěla velká skupina amerických a anglických vědců, kteří studovali mitochondriální DNA mutace (výsledky byly publikovány v časopise Sborník Národní akademie věd Spojených států amerických v roce 2014). Vědci provedli analýzu mitochondriální DNA u 39 párů matka-dítě, věk matek - od 25 do 59 let. Ukázalo se, že děti starších matek mají více mutací, které jsou zodpovědné za asi 200 onemocnění a přispívají k rozvoji cukrovky, rakoviny, Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby..

30-39 let

Zajímavé výsledky získali také vědci z London School of Economics and Political Science. Po analýze dat rozsáhlého studijního programu Millennium Cohort Study, během kterého bylo shromážděno mnoho údajů o 18 000 britských dětech, zjistili, že ženy, které porodily od 30 do 39 let, s větší pravděpodobností porodí inteligentnější a zdravější děti než ty, které získaly potomci od 20 do 29 nebo od 40 do 49.

Zralé matky (po 40 letech) si hrají se svými dětmi ve srovnání s mladšími matkami málo, ale třicetileté ženy dobrovolně vyvinou dítě a čtou mu knihy především.

34 let

V roce 2007 byly studie profesora Johna Mirowského z University of Texas (USA) všeobecně známé. Nazval konkrétní postavu ideální mateřství - 34 let. Podle výzkumu svých zaměstnanců, ve věku od 22 do 35 let, je zdraví ženy na stejné úrovni a dokonce se zlepšuje, protože nastávající matka věnuje stále větší význam správné výživě a zdravému životnímu stylu. Kromě toho čím je žena starší, tím vyšší jsou její profesní úspěchy a životní úroveň. Po 35 letech však převažuje čas a zvyšuje se počet zdravotních potíží. Ale 34 let je druhem „vrcholu“, kdy je vše v pořádku se zdravím a zvyšuje se pohodu.

Profesor však poznamenává, že by bylo hezké, kdyby se ženy narodily brzy - jedinou otázkou je, kdo se postará o jejich materiální podporu. "Všechno je třeba hledat v rovnováze," poznamenává zamyšleně..

A co opravdu?

Před několika lety statistici zjistili, že 51,2% žen žijících v zemích EU porodilo své první dítě ve věku 20 až 29 let a 40,6% - ve věku 30 až 39 let. Průměrný věk narození prvního dítěte je navíc 28,7 let.

Nejprve se první dítě narodí v Bulharsku (25,7 let), Rumunsku (25,8 let), Lotyšsku (26,1 let), Estonsku (26,5 let), Polsku a Litvě (26,7 let) a na Slovensku ( 26,9 let).

Později se všechny matky staly v Řecku (29,9 let), Lucembursku (30,0 let), Španělsku (30,4 let) a Itálii (30,6 let). Ve stejných zemích porodilo své první dítě po 40 letech největší počet žen.

„V Rusku také roste věk narození prvního dítěte, ale dosud nepřekročil třicetiletý práh, což je v současné době 27,2 let (pro srovnání, v roce 1980 byl tento ukazatel 23 let)..

Takže pořád - kdy?

"Sibmama přemýšlel o tom, co se děje a uzavírá: Rusové sami intuitivně našli nejlepší věk pro narození svého prvního dítěte - 26-27 let.

V tomto věku jsou pánevní kosti v pořádku a mitochondriální DNA není nezbedná, profese již byla získána a byl zaveden rodinný život. Statisticky je pravděpodobnost, že budou mít alespoň dvě děti, velmi vysoká - 90%, navíc se vám podaří porodit 30 let a získat slíbenou pomoc od ministra Topilina.

Ideální věk ženy při porodu

Asi před 30 lety se stále věřilo, že pokud dívka ihned po svatbě neotěhotní, pak je zde něco špatně a porod po 25 je velmi pozdě. Nyní těhotná žena nikoho nepřekvapuje ani po 40 letech. Moderní dívky chtějí žít pro sebe, bezstarostně, ušetřit nějaký kapitál, někdo kupuje byt, auto.

Každý si samozřejmě může svůj život řídit podle svého přání, pouze lékaři a psychologové na toto téma mají své vlastní názory a argumenty.

Z pohledu úřední medicíny

Lékaři, na rozdíl od psychologů, mají vlastní názory na optimální věk při porodu. Ženské tělo začíná kvést od 19 let, je zcela připraveno k těhotenství:

 • formování vnitřních pohlavních orgánů je úspěšně dokončeno;
 • vaječníky udržují normální hladinu hormonů;
 • svaly vagíny dosáhly požadované pevnosti a pružnosti;
 • pánevní kosti jsou dostatečně pohyblivé, což je důležité při porodu;
 • břišní tisk je silný a může pomoci při pokusech;
 • dívka dosud nemá chronická onemocnění;
 • během porodu v zásadě neexistují mezery a komplikace;
 • mladé ženy se zotavují rychleji.

Mnoho gynekologů doporučuje porod až 30 let. Čím je žena starší, tím je menší pravděpodobnost, že otěhotní. Kromě:

 • často takové ženy v práci nedodržují datum splatnosti;
 • může být komplikované těhotenství;
 • u žen starších 30 let je pravděpodobnost komplikací o 20% vyšší.

Další důležitá nuance: v tomto věku se zvyšuje riziko porodu s patologickým nebo vrozeným onemocněním.

Co říkají sociologové

Po průzkumu žen s vysokoškolským vzděláním ve věku 29–34 let bylo zjištěno, že téměř všichni respondenti uváděli na prvním místě kariéru a materiální pohodu.

Nemůžete se hádat s fakty

Fyziologie

S příchodem menstruace může již dojít k těhotenství, ale samotné tělo v tomto věku ještě není na takovou zátěž připraveno. Existuje riziko komplikací v ledvinách a srdci, přirozený porod nemusí být možný kvůli nesprávné divergenci pánevních markýz.

Plný vývoj končí ve věku 18 let. Ale po 25 letech věku tělo začíná stárnout. Hladina progesteronu je snížena. Naopak, testosteron se zvětšuje, a to je riziko, že dítě nebude informovat.

Celkem - fyziologové 20-25 let.

Psychologie

Porod vyžaduje změnu v jejich obvyklém životě pro blaho dítěte. Mnoho dívek, které se rozhodnou porodit, na to nejsou psychologicky připravené. Později to může vést k nechuti k vašemu vlastnímu dítěti, nárokovat si ho nebo vyústit v depresi mladé matky a špatné vztahy v rodině.

Rodiče se můžete stát pouze získáním potřebné sociální zkušenosti a absolvováním (nejlépe) testu ochoty.

Celkem - 24–27 let.

Sociologie

Malý muž potřebuje nejen péči a lásku své matky, ale také oblečení, léky, plenky, hračky a mnoho dalšího. V dnešní době to všechno není tak levné.

Nejprve je proto důležité rozhodnout o trvalém zaměstnání a získat důvěryhodnost, aby byla zajištěna spolehlivá finanční podpora pro péči o malého člena rodiny..

Celkem - 25–28 let.

O časném těhotenství

Důrazně se nedoporučuje otěhotnět a porodit před 16-18 lety. Dívka tohoto věku dosud nedosáhla plného fyzického vývoje. Tvorba placenty plodu vyžaduje hormony progesteron a estrogen, které v mladém těle nestačí. Možné komplikace, slzy, krvácení z dělohy.

Budoucí táta nemůže rodinu finančně podporovat, což způsobuje zážitky těhotné dívky, rozrušení jejího nervového systému a deprese.

Ze strany psychologů existuje kategorický zákaz, protože dívka nemá morální připravenost na obtížný život a mateřské povinnosti.

Těhotná ve věku 30-40 let se svým prvním dítětem

Ženy tohoto věku jsou docela zodpovědné, připravují se na nadcházející mateřství vědomě a zamyšleně. Navštěvují třídy na prenatální klinice, pečlivě sledují své zdraví a režim. Kromě toho se připravovali finančně a mají důvěru ve svou prosperující budoucnost..

Snížení hladiny estrogenového hormonu po 30 letech však může snížit pravděpodobnost početí nebo způsobit komplikace během těhotenství. Tento stav je doprovázen edémem, snížením tlaku, přítomností bílkovin v moči, což může vést k předčasnému porodu nebo smrti nenarozeného dítěte..

Kromě toho se tkáně, které se stávají méně elastickými, mohou roztrhat, bude to vyžadovat pomocné, neškodné, porodnické operace. Může předčasně začít oddělit placentu, opustit vodu brzy, nedostatečnou sílu při porodu, krvácení z dělohy, hypoxii mozku dítěte.

Dítě narozené matce po 30 letech má často tělesné a duševní postižení a matka je vystavena riziku rozvoje rakoviny prsu nebo cukrovky.

Je nebezpečné porodit po 40 letech

Lékaři obvykle takováto narození vítají, ale není jich tolik - pouze 50% žen je schopno otěhotnět a potraty jsou častější. Stejná rizika a komplikace přetrvávají i po 30. roce věku..

Narodily se většinou zdravé děti, ale pravděpodobnost vrozených patologií je vysoká. Dítě může být také narozeno s Downovým syndromem. Ale onkologie pánevních orgánů tyto ženy onemocní méně často. Kromě toho žijí déle..

Psychologové se zase obávají, že by věková matka byla příliš patronizována a rozmazlovala dítě, čímž by ho zbavila nezávislosti.

Jak staré jsou těhotné v různých zemích?

Statistici zjistili, že nyní ženy rodí poprvé o 4 až 5 let později, než tomu bylo před 20 lety, tedy častěji po 25 letech. To je patrné zejména v evropských zemích:

 • Bulharské a rumunské dívky - ve věku 25–26,
 • Španělsky a italsky - ve 30-31,
 • Rusové - ve 26-27.

Průměrný věk je celkem 20 až 26–27 let. Hlavní věc je, že všechny plánované děti se rodí do věku 30-34 let.

Pros první narození v 34 pro mámu

 1. Žena je v dobrém zdravotním stavu, protože vědomě podstupuje lékařská vyšetření a v průběhu svých chronických onemocnění.
 2. Tělo je omlazením uvolňováním hormonů.
 3. Z psychologického hlediska má žena tohoto věku stabilní psychiku, již vytvořený vztah se svým partnerem a spolehlivé znalosti pro správnou výchovu dítěte..

Všichni vědci mají odlišné názory na optimální věk pro první narození. Každý však souhlasí s tím, že by dívka měla zrát nejen fyzicky, ale také psychicky. Musí dokončit své vzdělání, získat specialitu, získat pracovní zkušenosti a nesmí být finančně závislá na nikém..

Ale obecně má každá žena právo zvolit si, kdy ji porodí. Hlavní věc je vzít v úvahu všechna rizika a pokusit se, aby dítě vyrostlo zdravé, šťastné a milované mámou a tátou..

Těhotenství a věk. Kdy je lepší porodit?

Pro každou ženu je důležité znát odpověď na otázku, v jakém věku je lepší začít se připravovat na narození dítěte. Jejich ignorování může vést k časnému nebo příliš pozdějšímu těhotenství, ke vzniku psychických a fyzických obtíží. Co si o tom lékaři a psychologové myslí, stejně jako o slavných mýtech, se dozvíte v tomto článku.

Lékařsky

Domácí i zahraniční odborníci se shodují, že optimální věk pro plánování prvního těhotenství je 20-25 let. Důvodem je skutečnost, že v této době je ženské tělo na vrcholu reprodukčního zdraví.

Po 20 letech žena sleduje:

 • dobrá elasticita svalů vagíny;
 • mobilita pánevních kostí;
 • hormonální pozadí je stabilizováno;
 • k porodu dochází téměř bez komplikací a zranění;
 • děti se pravděpodobně narodí zdravě;
 • tělo je rychle obnoveno.

Čím dříve se narodí první dítě, tím vyšší je pravděpodobnost porodu 3 nebo více zdravých dětí.

Pokud žena chce mít 2 děti, potom prvním je porod 27, a pokud 3, pak 23 let.

Narození dítěte ženou po 30 letech může být doprovázeno více obtížemi než s dřívějším pojetím.

Je možný širší rozsah - až 35 let. Zároveň by však žena měla vést zdravý životní styl a dodržovat optimální tělesnou hmotnost, což sníží riziko vzniku patologií během těhotenství..

U žen, které se poprvé rozhodnou stát se matkami ve vyšším věku:

 • děti se častěji rodí s různým mentálním a fyzickým postižením;
 • doba zotavení trvá poměrně dlouhou dobu;
 • pravděpodobnost opětovného těhotenství je snížena.

Pokud porod nastane dříve, než 18 let, kdy ženské tělo ještě není plně formováno, je těhotenství spojeno s vysokým rizikem:

 • děti mladých matek se pravděpodobně narodí slabé, předčasné, s nízkou imunitou;
 • v tomto období je vyšší pravděpodobnost potratu.

Švýcarští vědci z Carolina Institute zjistili, že u mladých matek je větší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou rakovinové a kardiovaskulární patologie.

Podrobnější odpověď gynekologa o tom, v jakém věku je lepší porodit první dítě, najdete níže na videu:

Z pohledu psychologů a sociologů

Psychologové mají poněkud odlišný názor na plánování těhotenství. Tvrdí, že věk je příznivý, když se žena cítí psychicky připravena na narození dítěte.

Neměli bychom zapomenout, že narození dítěte je spojeno s velkou odpovědností, protože potřebuje stálou péči a pozornost. Je dobré, když se můžete spolehnout na pomoc prarodičů, manžela, dalších příbuzných, ale v některých případech musí nová matka vychovat dítě sama a měla by být připravena na potíže, kterým bude čelit..

Bohužel, často ženy, zejména v naší zemi, rodí dítě jen kvůli tlaku společnosti. Rámec v něm určuje pravidla, podle kterých musíte rodit ihned po ukončení studia, nebo dokonce po středním vzdělání. Rodiče, kteří se chtějí rychle postarat o své vnoučata, nebo manželé sní o dědici, také často řídí ženu.

Děti takových matek často vyrůstají buď ticho a slabošsky, kvůli přílišné přísnosti ve výchově, nebo uzavřené a „divoké“, kvůli nedostatku mateřské lásky nebo příliš „zamilované“, protože žena zažívá trápení svědomí kvůli nedostatku teplých pocitů a snažil se vší silou to skrýt.

Sociologické studie ukazují, že u žen, které nebyly psychicky připraveny na narození dítěte, je větší pravděpodobnost, že k dětem projeví chlad, zažijí menší lásku a zájem o ně. Během těhotenství zažívá žena nepohodlí, je mučena toxikózou, častěji se vyskytuje krvácení, protože podvědomě sní o zbavení dítěte.

Proto by koncepce měla být naplánována, když je žena fyzicky zdravá, plně si vědoma odpovědnosti, kterou musí převzít, má důvěru ve svou finanční situaci a muže, od kterého porodí dítě.

Americký sociolog John Mirowski věří, že nejlepší čas pro narození prvního dítěte je 29 let, protože do této doby má žena čas „žít pro sebe“, získat vysokoškolské vzdělání a vybudovat si poměrně silný vztah se svým manželem.

Těhotenství podle věku. Výhody a nevýhody

Pro každý věk ženy, která se rozhodne mít dítě, existuje celá řada plusy a mínusy. Podívejme se na ně podrobněji..

Brzké těhotenství

Ve většině případů je předčasné těhotenství - až 20 let - neplánované kvůli špatné antikoncepci nebo nedostatečné informovanosti mladých rodičů o sexu.

Dítě v tomto věku je doprovázeno mnoha mínusy:

 • Připravenost těla. Čím je budoucí matka mladší, tím méně jsou její vnitřní orgány, hormonální pozadí a křehký nervový systém jsou nestabilní. Těhotenství je často doprovázeno obtížemi.
 • Psychologický tlak. Mladá matka často zachycuje postranní pohledy ostatních. Slyší radu, jak se zbavit dítěte, čelí odsouzení ze strany příbuzných a společnosti. To se jistě stává zbytečným vzrušením a může dokonce vést k potratu..
 • Nestabilní finanční situace. Velmi zřídka se mohou mladé matky o dítě samostatně postarat. Je skvělé, pokud máte možnost spolehnout se na svého manžela nebo rodiče, ale ne každý má v naší realitě štěstí.
 • Morální nezralost. V tomto věku si dívky ještě neuvědomují odpovědnost, která leží na jejich bedrech. Nechápou, že budou muset zanechat dětství a častá setkání s přáteli a začnou se věnovat většinu času výchově dítěte..

Stále však existují některé pozitivní body:

 • Psychologická intimita s dítětem. Dívky, které porodily dítě do 20 let, mají více společného zájmu s dítětem, je pro ně snazší navázat kontakt s dítětem, protože si stále pamatují, jaké to je být dětmi.
 • Nedostatek hranic v budoucnosti. Pokud žena porodila dítě v mladém věku, pak v budoucnu, když opustí rodičovský domov, bude stále dost mladá a bude schopna věnovat více času sama sobě. Bude si také moci klidně vybudovat kariéru, aniž by přemýšlela o nutnosti rozptýlit mateřskou dovolenou.

Úspěch raného těhotenství závisí na přístupu budoucích rodičů k narození dítěte, jejich psychologické připravenosti a finančním schopnostem.

Za 20-30 let

Jak již bylo zmíněno, toto období je nejvýhodnější pro narození prvního dítěte.

Pozitivní aspekty:

 • všímavost;
 • stabilní finanční situace;
 • fyziologická připravenost těla.

Po věku 25 let je většina žen již vdaná a má dostatek životních zkušeností, aby mohla zodpovědně přistupovat ke vzdělávání.

Jediným omezením, které ukládá věkové období od 25 do 30 let, je pravděpodobnost projevu skrytých patologií. Těhotenství může být spouštěč, ve kterém se projevují ženské choroby, které se objevují bez zjevných komplikací. To může vážně ovlivnit průběh těhotenství..

Během plánování početí by měla žena podstoupit kompletní vyšetření odborníky, aby si byla jistá predisponujícím stavem jejího zdraví.

Ve věku 30-40 let

Navzdory skutečnosti, že narození dítěte po 30 letech již není překvapivé, je doprovázeno určitými obtížemi.

Co se stává zdrojem problémů:

 • Obtížná koncepce. Po 35 letech a někdy po 30 letech musí ženy vyvinout mnohem větší úsilí, aby počaly. Důvodem je skutečnost, že v tomto věku je přísun biologického materiálu výrazně snížen..
 • "Opotřebované" tělo. Při nesprávném způsobu života se ve věku 30 let hromadí v těle ženy mnoho toxinů, buněčný věk, kosti jsou křehčí. To vede k problémům během těhotenství..

Mezi příjemné chvíle patří:

 • Odpovědnost. Ženy po 30 letech vykazují vyšší morální připravenost postarat se o dítě. Už žili pro své potěšení a nyní mají příležitost plně se věnovat dítěti.
 • Hmotná připravenost. I v případě neexistence bohaté manželské a rodičovské podpory má nastávající matka již relativně stabilní příjem a v případě potřeby může dítě samostatně zajistit.

Po 40

I při současné úrovni medicíny se ne každá žena rozhodne porodit po 40 letech. To není nepřiměřené, protože těhotenství v tomto věku má mnoho negativních aspektů:

 • Vysoká pravděpodobnost neplodnosti. O 40, některé ženy již mají menopauzu. Proto se v 50% případů ženy, které se rozhodnou mít dítě, dozvědí o neplodnosti.
 • Vysoké riziko komplikací. S vysokou pravděpodobností dochází k potratům, oddělení placenty a mimoděložnímu těhotenství. Proto většina těhotenství bude muset být provedena v nemocnici.
 • Nepochopení druhých. Mnoho žen po 40 letech se již stalo babičkami. Proto byste měli být připraveni čelit bočním pohledům jiných matek, když dítě chodí do mateřské školy, a pak do školy.
 • Složité zrození. V téměř 50% případů je vyžadován císařský řez.
 • Velký rozdíl ve věku s dítětem. To může vést nejen k obtížím při hledání kontaktu s dítětem, ale také k předčasnému strachu jít do příštího světa a nechat dítě bez rodičovské pomoci a podpory.

Existují plusy, které mírně rozzáří pozdní těhotenství:

 • Zkušenost. Po 40 letech má žena velkou zásobu životní moudrosti, kterou může předat svému dítěti. Rovněž je schopna vyvodit závěry o metodách vzdělávání na základě pozorování, jak rostou děti jejích vrstevníků..
 • Omlazení těla. Je prokázáno, že s příznivým průběhem těhotenství se ženské tělo omlazuje a později vyvrcholí.

Po 40 letech by mělo být plánování a porod dítěte prováděno pod neustálým dohledem odborníků.

Nejběžnější mýty

Mnoho mýtů je spojeno s optimálním věkem početí, které dnes nejsou relevantní.

Mezi nejčastěji slyšitelné:

 • Žena po 25 letech se narodila. Tento mýtus je běžnější v postsovětském prostoru a má kořeny v minulém století. Tento názor souvisí se skutečností, že v sovětských časech se ženy vdaly dostatečně brzy a ve věku 25 let již většina měla děti. Těm, kteří porodili po 25 nebo dokonce 30 letech, byla věnována velká pozornost, protože takové případy byly považovány za atypické..
  Dnes je tento mýtus irelevantní. Po 25 v těle ženy, s normálním životním stylem, nedochází k žádným vážným změnám.
 • Čím dříve, tím lépe. Jak již bylo zmíněno, příliš brzy, stejně jako příliš pozdě, těhotenství není zárukou narození zdravého dítěte, naopak. Navzdory skutečnosti, že první menstruace u dívek nastává již ve věku 12-15 let, jejich tělo ještě nedospělo k početí.
 • První kariéra - potom narození dítěte. Někdy jsou ženy příliš nadšené z postupování po kariérním žebříčku a neustále odkládají těhotenství až na pozdější období, protože se obávají, že po narození to dítě nebude. Čím déle je však koncepce zpožděna, tím menší touha a úroveň fyzické připravenosti.
  Dnes mnoho úspěšných žen dokazuje, že si můžete vybudovat kariéru kombinací s výchovou dětí.
 • Hlavní věc je hmotná pohoda. To je částečně pravda, protože narození dítěte vyžaduje vysoké materiální náklady. Ale neměli byste se tím příliš unášet, protože můžete ušetřit až do konce svého života a plýtvat veškerou svou silou a fyzickým zdravím.
 • Je nutné naplánovat konkrétní datum početí. Tento mýtus je nejvíce citlivý na ženy, které mají rádi horoskopy. Domnívají se, že všechno musí být naplánováno - až do období roku, kdy bude počato dítě a fáze měsíce. Ve skutečnosti to však neovlivňuje zdraví dítěte ani průběh těhotenství.

V otázkách plánování těhotenství by se nastávající matka měla více soustředit na úroveň své zdravotní a psychické připravenosti. Člověk by neměl podléhat tlaku společnosti a věřit v populární mýty, protože toto rozhodnutí vyžaduje ohleduplnost a velkou zodpovědnost, která musí být plně uznána.

Články O Neplodnosti