Hlavní Testy

Vše o koupání novorozence: 7 tipů, jak koupat dítě (před krmením nebo po jídle a každý den)?

Někdy uslyšíte záhadnou otázku mladé matky o tom, jaký je účel koupání novorozence, pokud se téměř neznečistí. Vodní procedury pro dítě mají mírně odlišný význam - přispívají k fyzickému a psychickému vývoji, přinášejí výhody a skvělou náladu. Koupání ve vaně před spaním pomáhá dítěti relaxovat a uklidnit se, navzdory krátké době strávené ve vodě.

Umyjte se a vykoupejte se - v čem je rozdíl?

Při koupání novorozence nemá normální hygiena co dělat, kromě přítomnosti vody v obou procedurách. Hygiena odkazuje na:

To vše je nezbytné pro to, aby bylo dítě čistší. Rodiče budou potřebovat:

 • mokré ubrousky nebo voda;
 • dětské mýdlo.
Koupání dítěte není jen čistící procedura, ale také relaxace, zvyšující tón celého těla

Tento proces trvá jen 5 minut ráno a koupání novorozence trvá mnohem déle. Musíte se koupat pro dítě z několika důvodů:

 1. V miniaturní vaně nebo velké vaně má dítě pocit klidu a pohodlí, protože plavání mu připomíná jeho nedávnou existenci v matčině bříšku.
 2. Vzhledem k malému tlaku vody při koupání dítě dostává potřebnou fyzickou aktivitu.
 3. Rozvíjejí se nové dovednosti novorozence: emocionální, hmatové, komunikativní.
 4. Zlepšuje se metabolismus a chuť k jídlu.
 5. Koupání vašeho dítěte může být změněno na kalení, pokud nastavíte teplotu správně.

Pravidelné vodní postupy jsou vynikající prevencí proti nachlazení. To odlišuje koupání od každodenního mytí..

Doporučení pro drobky prvního měsíce života

Je možné a nutné umýt dítě od prvních dnů po jeho narození. Je důležité sledovat stav očí, uší a nosu a zabránit vzniku vyrážky pod plenkou. Koupání dítěte pod tekoucí vodou a velké koupele je zakázáno, dokud není pupečníková rána zcela zahojena.

Obvykle se léčí 2 týdny po narození dítěte. Do této doby by se rodiče měli řídit alternativou:

 1. Koupání novorozence by mělo probíhat ve speciální lázni pomocí chlazené vařené vody (doporučujeme si přečíst: vybíráme koupel pro koupání pro novorozence).
 2. Nelze vykoupat arašídy, ale každý den otřete kontaminovanou oblast jemnými mokrými ubrousky.

Tipy pro děti od měsíce a starší

Po konečném uzdravení pupeční rány lze koupání novorozence provést jako obvykle. Pojmy „praní“ a „koupel“ by neměly být zaměňovány. Vodní procedury mohou být zábavnou a užitečnou činností, pokud dodržujete pravidla:

 1. Slavný pediatr Komarovsky doporučuje, aby dítě okamžitě nechal plavat v prostorné vaně. Pro něj to bude opravdové dobrodružství, protože tam můžete lichotat od srdce, chytit hračky a dívat se na ně. Voda ve velké vaně se dlouho ochlazuje, takže koupání dítěte se může natáhnout půl hodiny. Vyčerpaná energie a fyzická aktivita umožní dítěti rychle a pevně usnout, aniž by rušilo rodiče v noci. Čím více prostoru, tím intenzivnější je stimulace vnitřních orgánů a různých svalů.
 2. Pro koupání už dítě nebude potřebovat vařenou chlazenou vodu, protože po přidělených 2 týdnech je považováno za nepřiměřené a nepraktické. Voda v lázni by však měla být čistá a bez nečistot, které jsou vizuálně patrné. V případě špatné kvality vody je vhodné instalovat filtry.
 3. Pokud uděláte běžný proces koupání novorozence fascinujícím procesem, bude dítě šťastně čekat na okamžik, kdy bude možné plavat. Udržet hlavu malého bez přestávky po dobu 30 minut není snadné, takže speciální plavecké prsteny a klobouky budou pro rodiče skvělými pomocníky. Kolem krku je připevněn kruh, který neumožňuje, aby hlava propadla, a ústa náhodně spolkla vodu. Pěnové kusy jsou umístěny po obvodu uzávěru, které drží hlavu dítěte vysoko nad hladinou vody.

Volné plavání by se nemělo obávat, a to navzdory výzvám starší generace o riziku vniknutí vody do uší dítěte. Struktura ušního boltce neumožňuje pronikání vody příliš hluboko, volně proudí zpět, aniž by způsobila jakékoli poškození. Po postupu vody stačí uši jemně poklepat.

Optimální teplota

Teplotní režim se musí měnit postupně, podle toho, jak dlouho se dítě již vykoupalo. Při prvním „plavání“ se za nejvhodnější teplotu považuje teplota 33–34 C. Je třeba mít na paměti, že údaje se vztahují k velkému prostoru, ve kterém může dítě plavat, plést se a být aktivní..

Pohodlná doba pro vodní procedury

Je třeba představit tradici koupání dítěte před večerním krmením, které předchází spánku. Pro dospělé je procedura koupání dítěte zábavná, ale pro účastníka je to skutečný sport. Spálené kalorie a zátěž způsobují dvě hlavní touhy: jíst a relaxovat.

U dětí do jednoho roku je zcela normální, že od 4 měsíců spí v noci zdravě, aniž by matku narušilo žádost o krmení. Doba koupání dítěte by v tomto případě měla být alespoň půl hodiny, a večer by dítě mělo rozhodně jíst pevně. Čas na vodní procedury stanovují sami rodiče na základě vlastního rozvrhu.

Je potápění nebezpečné?

O koupání novorozence není čeho bát, i když náhodou několik sekund náhodou spadne pod vodu. Děti v prvních měsících života mají jedinečný reflex: jakmile voda vstoupí do dýchacích cest, vzniklý křeč zabraňuje jejímu pohybu. Neexistuje absolutně žádná šance na utonutí. Přístup k důležitým orgánům dýchacího systému je blokován, takže dítě fyzicky nemůže dostat dostatek vody. Při delším vystavení vodě hrozí strouhanka nedostatek kyslíku a ne hojnost vody.

Když je dítě reflexně ponořeno, dítě zadržuje dech, takže se nemusíte bát ponořit ho do vody hlavou. Dítě se ocitlo ve známých prvcích a radovalo se a plave

Volný trénink plavání v procesu koupání dítěte pomáhá posilovat imunitu a neumožňuje rozvoj strachu z vody. Při pravidelném potápění zmizí vrozený dech zadržující reflex po 2-2,5 měsících od narození dítěte.

Aditiva

Pro koupání novorozence je vhodná běžná čistá voda, ale pokud chcete proces diverzifikovat, měli byste přidat bylinnou odvar.

 1. Odměřte suchou šňůru sklenicí, nalijte ji do čisté skleněné nádoby.
 2. Nalijte vroucí vodu úplně a nechte až do večera. Voda by měla být na vrcholu plechovky.
 3. Před koupáním dítěte protáhněte vývar skrz sýr a přidejte do koupele.

Bylinné přípravky pro relaxaci a manganistan draselný nemají zvláštní terapeutický účinek. Krystaly manganistanu draselného mohou způsobit popáleniny kůže, proto by měl být naředěn do mírně růžového odstínu, avšak tento roztok není protizánětlivý. Sytější barva může spálit sliznice oka, takže je nežádoucí riziko.

Uklidňující poplatky, které jsou často předepisovány pediatry, mají příznivý účinek výhradně na maminky. Dětský lékař Komarovsky upřímně nechápe, proč se to dělá. Nikdo nezrušil účinek placeba, takže po koupání novorozence v takovém odvaru mnoho matek upřímně považuje své děti za klidnější.

Hlavní fáze postupu

Je důležité vytvořit plán a držet se ho. Dítě se nemusí líbit změnám a režim bude mít příznivou náladu:

 1. Je nutné připravit všechny potřebné předměty a prostředky pro koupání dítěte, když leží v postýlce - to je mnohem lepší, než pak spěchat s dítětem v náručí při hledání chybějící komponenty.
 2. Před koupáním dítěte je vhodné ho umýt a teprve potom ho ponořit do koupele.
 3. Pokud se dítě vydalo na velkou plavbu, stačí si lehce držet hlavu, držet bradu a krk. Uši mohou být ve vodě a pouze obličej zůstává na povrchu. Při koupání dítěte není nic nebezpečného, ​​protože v těle dítěte je spousta tuku, a tím i zvýšená „vztlak“. Kojenci jsou velmi dobře udržováni na vodě, takže stačí malá podpora.
 4. Při koupání dítěte v dětské vaně je nutné ho držet tak, aby jeho hlava spočívala na předloktí dospělého. Pro větší pohodlí je vhodné použít tkaninu nebo plastovou podložku..
 5. Nejdříve byste se měli vykoupat a pak se umyjte, počínaje horní částí těla, pohybující se směrem k nohám. Hlava je také umytá jako poslední.

Mezi pravidly pro koupání novorozence je nádherné cvičení, které stimuluje vývoj:

 1. Držte dítě za zátylkem a bradou, jezdte po vodě „osmdesát“.
 2. Když do nich narazí, nechte ho ze stran odstrčit.
 3. Zapněte bříško a plavte opačným směrem (doporučujeme si přečíst: jak dát novorozence na bříško?).

Taková cvičení lze vidět na populárních videích, která mladí rodiče zveřejňují na internetu. Je vhodné se koupat několikrát týdně, nezapomenout na provádění hygienických rituálů každý den. Bezprostředně po jídle se nedoporučuje organizovat vodní procedury, protože fazole bude rozmarná, navíc škodlivá pro zdraví a zažívací systém.

Po koupání by mělo být dítě vyjmuto z vody, zabaleno do teplého ručníku a tělo jemně navlhčeno. Nenoste klobouk nebo suché vzácné vlasy vysoušečem vlasů. Dost na to, aby dítě krmilo a nechalo ho spát.

Jak vykoupat novorozence: první koupele

Obvykle se rodiče obávají, když přemýšlejí o koupání novorozence poprvé? Jak udělat vodu příjemnou? Jak dítě vnímá svůj první kontakt s vodou? Mám krmit své dítě před koupáním??

Pokusíme se odpovědět na tyto a mnohé další otázky..

Kdy strávit první koupel novorozence?

První nebo třetí den po narození (v této době jsou matka a dítě obvykle v nemocnici) se novorozenec koupání nevykonává. Postačí, když se dítě umyje a jemně otře tělo v oblasti všech záhybů mokrým tamponem nebo ubrouskem. První koupání novorozence lze provést, když přijedete domů se svým dítětem.

Proč jsou vodní postupy důležité

Na otázku mladých rodičů, zda je možné vykoupat novorozence, odpoví každý pediatr kladně. Koneckonců, s koupáním je spojena nejen hygiena, ale také další nezbytné aspekty života - podpora imunitního systému a emočního stavu. Novorozené dítě by se mělo denně koupat a umýt - po každém pohybu střev.

Při správné organizaci koupelny se stane následující:

 • dětská pokožka prochází nezbytným očistným procesem;
 • dítě přijde do stavu klidu a harmonie;
 • tělo dítěte dostává první hodiny tvrdnutí;
 • novorozenec se učí důležitou část světa kolem něj spojenou s pocitem vody;
 • dítě a jeho rodiče přijímají pozitivní emoce.

Kdy se vykoupat: ráno nebo večer?

Obvykle se koupání doporučuje spojovat s večerním krmením, relaxací a spaním, protože teplá voda má nejen celkový uklidňující účinek, ale také zmírňuje bolesti spojené s kolikou v žaludku..

Pokud si všimnete, že koupání u vašeho dítěte není uklidňující, ale osvěžující - stačí přesunout čas na koupání ráno nebo odpoledne. Vypusťte vzory a sledujte: jak vaše dítě reaguje na koupací proces, jak příjemné je podle ní, jaké výhody má lázeň pro dítě. Na tyto otázky můžete odpovědět v prvním týdnu „pokusů s vodou“ a v důsledku toho můžete vytvořit režim koupele, který je pro dítě nejpohodlnější..

Zároveň však nezapomeňte zvážit dobu vodních procedur: pokud se dítě ráno koupe a oživí ho, můžete v tomto procesu zapnout zábavnou hudbu, představit své dítě vodním hračkám a komunikovat s ním. Pokud večer - je nutné vytvořit atmosféru maximálního klidu a ticha, nepoužívejte příliš světlé lampy v místnosti.

Důležitá trivia ke koupání

Jak se vykoupat novorozence tak, aby postup přinesl maximální užitek a pohodlí? Zkuste vzít v úvahu důležité věci:

 • K koupání nepoužívejte běžnou koupel pro dospělé, ale speciální dětskou koupel - od 65 cm dlouhé; existují speciální anatomické koupele, které se pohodlněji používají, protože jejich rovina je umístěna v úhlu, takže hlava dítěte je držena nad hladinou vody.
 • Před použitím důkladně opláchněte koupel speciálním dětským výrobkem a nalijte převařenou vodu.
 • Jak umýt novorozence před uzdravením pupeční rány? Pro urychlení procesu hojení používejte pouze vařenou vodu do lázně (vařte ji předem a ochlaďte na požadovanou teplotu).
 • Abyste nepochybovali o správně zvolené teplotě vody, zakupte si vodní teploměr nebo „vyzkoušejte“ vodu loktem; vykoupejte své dítě při teplotě 37–38 stupňů: odpovídá teplotě amniotické tekutiny, ve které je dítě zvyklé „plavat“ v matčině žaludku.
 • Pokud chcete ke koupání použít bylinné odvarky, předem se zajímejte - jaké vlastnosti má každá z nich (regenerační, uklidňující, antiseptické, antialergenní atd.); připravte vývar předem (asi hodinu před koupáním) a přidejte do lázně napjaté těsně před koupáním.
 • V prvním měsíci života dítěte pediatrové nedoporučují používat hygienické přípravky (šampon, mýdlo, pěnu atd.), Protože voda pro citlivou pokožku dítěte je stále dost; v případě potřeby můžete použít dětské mýdlo, ale ne více než jednou týdně.
 • V prvních dnech života neberte houby a žínky pro koupání dítěte, je lepší používat velmi měkký hadřík, vatový tampon nebo jen lehce umýt kůži dítěte rukou.
 • Poté, co jste koupali dítě ve vaně, zvedněte dítě nad jeho povrch a vypláchněte jeho tělo z kbelíku čistou vodou (připravte naběračku naběračku předem a vložte ji vedle koupele).
 • Pro maximální pohodlí a pokud to prostor v koupelně dovoluje, přeneste přebalovací stůl a položte na něj suchý dětský ručník (nejlépe speciální ručník s kapucí), aby ihned po oplachování namočil tělo dítěte, zabalil ho a odnesl do místnosti.
 • V místnosti si předem připravte oděv a výrobky pro péči: tampony, bavlněné pupeny, výrobky pro péči o rány, plenky, prášek. Nepoužívejte mastné krémy po koupeli (zejména v kožních záhybech), aby nedošlo k vyrážce.

Koupejte se před nebo po krmení?

Vše záleží na tom, na jakém druhu krmení je vaše dítě. Pokud je na hrudi - lze ji krmit před koupáním i po něm. Pokud dítě jí umělou směs, je vhodné pozorovat přestávku mezi koupáním a krmením.

Jak se vykoupat novorozence

Jak umýt dítě:

 • Umístěte vanu tak, abyste si mohli udržet záda rovně po dobu 7-10 minut; pro pohodlné umístění dětské koupele ve velké vaně jsou speciální rámy, které vám pomohou cítit se pohodlně; v anatomické lázni je konec hlavy mírně zvednutý: je to velmi pohodlné a umožňuje vám podepřít hlavu dítěte tak, aby se neponořila do vody.
 • Pokud dětská koupel není anatomická, umístěte plenu několikrát pod hlavu.
 • Připravte si vodu v lázni a její teplota se zvýší na 37–38 stupňů; v případě potřeby přidejte do vody napjatý bylinný odvar.
 • V prvních dnech života dítěte se můžete koupat ne nahý, ale zabalený do tenké plenky - takže pro něj bude pohodlnější.
 • Ponořte tělo dítěte zcela do vany spolu s rameny a opatrně položte hlavu nad vodu na „polštář“ z válcované pleny..
 • Můžete dítě nechat na chvíli v klidné vodě, nebo ho můžete okamžitě začít nalévat vodou z malého kbelíku: dělat, jak má dítě ráda, a neustále sledovat pohodlnou teplotu vody.
 • Pokud se dítě koupe v plence, postupně uvolněte nohy a kliky a lehce je umyjte rukama nebo hadříkem.
 • Nezapomeňte své novorozence opláchnout čistou vodou, zvláště pokud jste použili mýdlo do koupele.
 • Teplota vody 37-38 stupňů je považována za standardní pro koupání dítěte, ale postupem času si všimnete, ve které vodě vaše dítě dává přednost mytí - v teplejším nebo chladnějším stavu.

Změna pravidel: jak vykoupat rostoucí dítě

 • až dva měsíce, koupat dítě každý den (nejlépe v tenké plence a ne nahé); doba koupání v prvních měsících života je asi 5-8 minut;
 • od 2 do 3 měsíců pokračujte ve koupání dítěte v dětské vaničce, ale postupně snižujte objem vody; pokud se dítě ráda koupe, lze dobu koupání prodloužit až na 15 minut, ale nezapomeňte udržovat optimální teplotu vody a postupně do vody přidávat teplou vodu;
 • od 3 do 6 měsíců se zvyšuje mobilita a pozornost dítěte, takže si ho můžete postupně zvykat na koupání ve velké vaně, prodloužte dobu na 20 minut;
 • Šestiměsíční dítě už může sedět a hrát; proto se během koupání můžete nabídnout svému dítěti speciální vodní hračky a knihy; pokud je dítě připraveno - můžete použít velkou koupel; hry a plavání v tomto věku mohou trvat až půl hodiny.

Co dělat po koupání novorozence

 • Po koupání zabalte novorozence do ručníku, který dobře absorbuje vlhkost: je lepší si koupit dětský ručník s kapucí, aby bylo dítě teplé a vlasy na hlavě rychle schly;
 • navlhčete všechny záhyby na těle dítěte dobře, osušte pokožku jemnými namáčecími pohyby, snažte se ji neotřít hadříkem;
 • provádět hygienické postupy: v případě potřeby očistit uši, ošetřit pokožku pomocí prášku nebo zvlhčovačů;
 • oblékněte si dětskou plenku a oblečení (nebo pohodlně zaveste);
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Kdy mohu vykoupat novorozence?

Jak se vykoupat novorozence

Když se můžete vykoupat novorozence, chodit s ním, hrát si, tyto a další otázky jsou velmi důležité. Opravdu, když mladí rodiče přivezou dítě z nemocnice do svého domova, nejprve se zpravidla bojí dotknout se drobků ještě jednou. Dítě se zdá tak křehké a zranitelné, že se zdá, že by měl zatajovat dech. Matka se samozřejmě za pár dní naučí krmit, podvádět a držet dítě v náručí. Nesmíme však zapomenout na další důležitý postup pro dítě - o koupání. Když můžete začít koupat novorozeně a jak to udělat správně, poučíte se z tohoto článku.

V prvních měsících života dítěte se musíte koupat častěji. Pokud se narodil v horké sezóně, je lepší se koupat každý den, nebo dokonce dvakrát denně. A to je ihned po propuštění z nemocnice, a to i přesto, že pupeční rána ještě nebyla uzdravena. To znamená, že otázka, zda je možné vykoupat novorozence, by ve vás neměla vzniknout.

Pro vodní procedury budete potřebovat dětskou koupel (je lepší, když je větší, aby dítě mohlo sedět a lehnout si), teploměr pro stanovení teploty vody, malou podložku z pěnové gumy, měkkou houbu, dětské mýdlo, je to možné s výtažkem strunné nebo heřmánkové lékárny, velký měkký ručník, vatové tampony nebo jen kousky bavlněné vlny, stejně jako dětský krém nebo olej k namazání pokožky po provedení vody.

Někteří pediatrové a zkušené matky doporučují koupat novorozence v bylinách jako dobrý přírodní sedativ. Nejoblíbenější plevel pro tento účel je série. Bez manganu se neobejdete, pokud koupáte dítě, které není ve vroucí vodě. Voda by neměla obsahovat žádné škodlivé bakterie, dokud se pupek dítěte nezdraví. První koupel novorozence je téměř sterilní procedura.

Teplota vody ke koupání - 37 stupňů. Po pěnění a vykoupení dítěte můžete použít vodu o jeden až dva stupně níže. Pokud se stále bojíte udělat chybu a zkontrolovat teplotu vody sami, spusťte dlaně, nikoli dlaně, do vody, protože dlaně jsou na změny teploty zvyklejší a nemusí „zachytit“ rozdíl. Pokud s loktem ponořeným do vody necítíte ani teplo ani zima, pak je vše hotové správně. Nebojte se, že je voda chladná, malé děti milují jen tak malou vodu při pokojové teplotě.

Dáte dítě do koupele. Polštář musí být vložen do hlavy vany, aby se dítě sklopilo: takže bude pro vás pohodlnější ho vykoupat. Samozřejmě je třeba předem nařezat nehty na rukou kratší, aby nedošlo k poškrábání drobků. Začněte nalitím hrsti vody dítěte, plácněte rukama a nohama do vody, jemně s ním mluvte a nechte ho trochu postříkat. To je nezbytné, aby si malý muž vzpomněl, že plavání je zábavné a příjemné. Poté mýdlovou houbou umyjte hlavu, krk a jemně očistěte uši vatovým tamponem a poté umyjte celé dítě. Musíte dítě koupat jemně, ale opatrně, zejména v záhybech kůže, kde se často hromadí nečistoty a pot..

Jak často se může novorozenec koupat v horkém období? Doporučeno 1-2krát denně. Pokud své dítě koupete dvakrát denně, jednou se koupejte mýdlem a jindy jen vodou, do které můžete přidat infuze bylin (strunná nebo heřmánek, předem naplněná vroucí vodou a chlazená). A naše babičky, mimochodem, koupaly své děti v prvních měsících života takto: jeden den s dětským mýdlem, druhý se slabým, světle růžovým roztokem manganistanu draselného, ​​třetí přidáním malé soli do vody, asi půl hrsti. Po dětském mýdle bude dítě čisté, vonné, dezinfikuje manganistan draselný a sůl pomáhá hojit rány. To je, samozřejmě, v ideálním případě by na těle dítěte neměly být žádné rány, s výjimkou pupečníku. Ale v budoucnu se u „soleného“ dítěte uzdraví řezy nebo škrábance rychleji a snadněji, takže ho nemusíte pokaždé pronásledovat jódem nebo zelenkou, abyste rány namazali. To je takový slavný lidový lék..

Po koupání rychle nalijte studenou vodu na dítě, zabalte jej do ručníku a osušte celé tělo bez tření. Po zaschnutí namažte pokožku dětským krémem nebo olejem (rostlinný olej můžete vařit také v pánvi s vodou) a trochu si to na bavlněné vlně. Naneste tenkou vrstvu krému nebo oleje, kde je pokožka hladká, a trochu silnější, pokud má dítě záhyby: na pažích a nohou, na krku, v slabinách. Všimněte si, že někde v záhybech plenky vyrážka nebo zarudnutí - naneste hodně krému nebo prášku s mastek prášek. Po namazání bude užitečné dítě několikrát masírovat, ohýbat a uvolňovat nohy a nohy, provádět „nabíjení“. A potom si můžete obléknout dítě.

Po koupání je pravděpodobné, že dítě bude jíst s potěšením a sladce usne. A časté koupání, včasné krmení a neustálá komunikace s dítětem vám pomohou vychovat silné, zdravé a veselé dítě..

Baby Koupání: FAQ

Postup koupání dítěte se stává předmětem mnoha debat v mnoha rodinách, zejména pokud jde o první dítě. Aby se zbavili pochybností, měli by mladí rodiče prostudovat všechny jemnosti tohoto procesu..

Nadezhda Ilintseva
Pediatr, Ph.D. Miláček. Sciences, Uljanovsk

Když se v domě objeví dítě, rodiče mají mnoho otázek týkajících se koupání dítěte.

Proč se vykoupat dítě? Nestačí jen umýt?

Většina rodičů si je jistá, že koupání dítěte je nezbytné především pro čistotu. Pravidelné vodní postupy mají kromě hygienické úlohy také velký dopad na tělo a psychoemocionální stav dítěte..

Koupání vašeho dítěte je užitečné, protože:

 1. Během koupání je dítě utlumeno. Protože tepelná vodivost vody je 30krát vyšší než tepelná vodivost vzduchu, i když je malá, 1–2 ° C, je rozdíl mezi teplotou těla a vody dostatečný k dosažení silného kalicího účinku, který převyšuje kalení vzduchové lázně. Tento účinek se zintenzivní, když je dítěti na konci procedury podána studená voda s teplotou o několik stupňů nižší, než je teplota, ve které se vykoupali.
 2. Koupání dítěte pozitivně ovlivňuje nervový systém dítěte a jeho psychoemocionální vývoj. Přechod ze vzduchu do vody a zpět vede ke stimulaci mnoha nervových receptorů umístěných v kůži. Současně dochází k tréninku a regulaci činnosti různých částí nervového systému, je dosaženo určité rovnováhy a optimalizace jejich práce. Kromě toho koupání poskytuje dítěti živé emoce a dojmy, což pozitivně ovlivňuje jeho intelektuální vývoj. Použití různých hraček podle věku dítěte a krátkých cvičení s nimi ve vodě tento účinek posiluje..
 3. Pohyby dítěte jsou zlepšeny. Je obtížnější se pohybovat ve vodě než ve vzduchu, protože má zvýšený odpor. Dítě, které zaplavuje rukama a nohama, posiluje svaly a trénuje srdce. Největšího účinku lze dosáhnout při koupání dítěte ve vaně pro dospělé, kde může volně pohybovat rukama a nohama a měnit polohu těla. S dítětem je velmi užitečné provádět malé vodní gymnastické komplexy.
 4. Pomáhá zlepšovat stav dítěte. Být ve vodě snižuje nebo zcela zmírňuje bolest, která pomáhá uklidnit dítě, například když ho trápí kolika.
 5. Koupání pro dítě je komunikace a cenný zážitek. Při koupání dítěte dochází k emočnímu kontaktu mezi dítětem a dospělými, což pozitivně ovlivňuje vývoj vztahu mezi dítětem a okolními blízkými..

Koupání novorozence: otázky rodičů

Zdálo by se, že je obtížné koupat dítě? Mnoho mladých rodičů se však tohoto jednoduchého postupu bojí, bojí se dělat něco špatného, ​​protože novorozené dítě je tak malé a bezbranné. Shromáždili jsme nejoblíbenější otázky, které rodiče kladou na koupání..

Kdy začít koupat novorozence?

Podle doporučení domácích pediatrů můžete novorozence vykoupat již v den propuštění z nemocnice - pokud byl BCG očkován den dříve nebo následující den - pokud byl BCG podán v den propuštění. Až do tohoto okamžiku se dítě po každé stolici jednoduše umývá několikrát denně. Koupání je kontraindikováno u všech akutních onemocnění doprovázených horečkou, stejně jako v přítomnosti pustulárních kožních lézí.

Jaký čas je lepší zvolit pro koupání dětí?

Odpověď na tuto otázku závisí jak na charakteristice dítěte, tak na rytmu života celé rodiny. Děti se zpravidla po vodních procedurách řádně uklidňují a spí, a proto se koupání často provádí před jedním z večerních krmení. U dětí, u nichž je koupání vzrušující, může být doba koupele převedena na denní nebo dokonce ranní hodiny. Je důležité, aby procedura začala nejdříve hodinu po jídle a nejpozději 30-40 minut před dalším krmením.

Jak připravit místnost a koupel pro vodní procedury?

Nejvhodnější je koupat dítě přímo v koupelně. Optimální teplota v místnosti, kde se provádějí vodní postupy, je 24–26 ° С. Na kluzké dlážděné podlaze je lepší předem položit gumovou podložku a nastavit hodiny na polici, aby se včas orientovala.

Umístění dětské koupele by mělo být především vhodné pro rodiče. Je třeba poznamenat, že v současné době na trhu existuje mnoho různých modelů van pro koupání - pro každý vkus a rozpočet. Například dětské vany s dvojitými stěnami zajišťují dlouhodobou udržování teploty vody na počáteční úrovni a vestavěné teplotní senzory pomáhají sledovat její hladinu. „Skluzavky“ jsou navrženy tak, aby pomáhaly udržet dítě ve vaně, jsou vestavěné nebo vyjímatelné. Může být výhodné mít ve vaně vypouštěcí hadici, díky které ji nebude nutné přetékat, aby nalila vodu - stačí vypustit odpad. Existují dokonce i převlékací stoly nebo komody, v nichž je integrována koupací nádrž. Aby dospělý nebyl během procedury v ohnuté poloze, byly vynalezeny speciální podpory pro vany. Některé z nich jsou instalovány na podlaze, zatímco vana je přibližně na úrovni opasku dospělého. Ostatní jsou umístěny po stranách koupele pro dospělé. V obou případech se ujistěte, že je vana pevně připevněna ke stojanu..

Vana, ve které se dítě koupe, se musí umýt horkou vodou a mýdlem bezprostředně před každou procedurou. Pokud se dítě koupe v lázni pro dospělé, doporučuje se jej očistit sodou. Během koupání mohou být dveře do koupelny udržovány mírně pootevřené, samozřejmě v nepřítomnosti průvanu, díky čemuž se v koupelně nebude hromadit příliš mnoho páry. Následný přechod dítěte z koupelny na chodbu nebude příliš ostrý.

Vaří voda ke koupání??

V současné době není potřeba vařit vodu pro koupání dětí, není-li k dispozici centralizované zásobování vodou. Pokud však žijete mimo město a voda není dodávána z centralizovaných zdrojů, je třeba alespoň v prvním měsíci života dítěte vařit vodu..

Jak dezinfikovat vodu?

Doporučuje se minimální dezinfekce vody, dokud se pupeční rána úplně nezhojila a kůra neklesla: zpravidla k tomu dochází ve 2. - 3. týdnu života dítěte. Pro dezinfekci se obvykle používá roztok manganistanu draselného. Manganan draselný se zředí v oddělené nádobě, dokud se nezíská nasycený roztok, který se pak filtruje přes třívrstvou gázu, aby se zabránilo vniknutí nerozpustných krystalů na kůži drobků, což může vést k chemickému popálení. Filtrovaný roztok se přidá do lázně s vodou, dokud se nezíská světle růžová barva..

Koupání dítěte s přídavkem manganistanu draselného způsobuje suchou pokožku, takže ji přestanou přidávat, jakmile se pupeční rána uzdraví a kůra zmizí.

Jako dezinfekční prostředek se používají také tradiční bylinky - měsíček, provázek, heřmánek. Pro přípravu infuze se sklenice suché trávy nalije do litru vroucí vody a poté se naplní po dobu 3-4 hodin. Výsledný bujón se zfiltruje přes třívrstvou tenkou vrstvu a přidá se do lázně. Pokud se na pokožce dítěte objeví pocení nebo plenková dermatitida, doporučuje se používat odvar z antiseptických bylin. Pokud je pokožka dítěte zdravá, není třeba přidávat bylinky.

Jaká by měla být teplota vody pro koupání dítěte?

Optimální teplota pro koupání novorozence je 36–37 ° С. Pro měření teploty vody se doporučuje teploměr. Tzv. Loketní metoda, tj. Snížení loktu dospělého ve vodě - zatímco teplota vody by se prakticky neměla lišit od tělesné teploty - je nepřesná kvůli rozdílu v subjektivních pocitech, když se mění teplota vzduchu a vlhkost v místnosti..

V „dospělé“ lázni se voda ochladí velmi pomalu. A při použití dětské koupele je lepší během celého procesu kontrolovat teplotu vody pomocí teploměru a v případě potřeby přidat teplou vodu. Pro dosažení vytvrzovacího efektu lze teplotu vody ke koupání snížit o 7 stupňů během 7–10 dnů na 32–33 ° С.

Je užitečné dokončit koupání dítěte nalitím studené vody ze džbánu, naběračky apod. Teplota vody by měla být o několik stupňů nižší než teplota, ve které se dítě koupalo: například 34–35 ° C, pokud ke koupání došlo při teplotě 37 ° C.

Jaká by měla být doba trvání vodních procedur?

Úplně první dětská koupel by neměla trvat déle než 5-7 minut. O 2-3 měsíce se tento čas zvýší na 15 minut a o šest měsíců - až 20 minut.

Jak často je nutné dítě koupat?

Pro normální psycho-emocionální a motorický vývoj a pro posílení zdraví dítěte je nutné se denně koupat. V horkém období lze provádět vodní procedury dvakrát denně, aby nedošlo k přehřátí těla a zabránění pocení.

Jaké detergenty se nejlépe používají při koupání dítěte a jak často je můžete používat?

Při koupání dítěte je lepší používat čisticí prostředky určené speciálně pro kojence - štítek by měl mít odpovídající značku. Uvádíme některé z nich:

Mýdlo pro děti - tekuté, ve formě gelu nebo pevné látky. Jeho hlavním rozdílem od běžných typů mýdel je minimální obsah alkálií - pH neutralita. V tomto ohledu nezpůsobuje dětské mýdlo nežádoucí sušení a podráždění kůže. Koupání novorozence s dětským mýdlem nebo gelem by nemělo být prováděno více než 1krát týdně, s výjimkou pravidelného praní. Ve druhé polovině života, kdy se dítě začne aktivně plazit po bytě, možná budete muset častěji vykoupat čisticí prostředky.

Dětský šampon. Používá se od 2–4 týdnů věku k mytí vlasů dítěte, zpravidla ne více než 1krát týdně. Je třeba poznamenat, že je možné umýt dětskou pokožku hlavy pomocí dětského mýdla nebo koupelového gelu. Pro změkčení a odstranění ruly - seboroické kůry na pokožce hlavy - před použitím dětského šamponu můžete použít jakýkoli přírodní rostlinný olej..

Jak se vykoupat dítě?

Je nutné ponořit dítě do vody postupně, počínaje špičkami prstů na nohou. Dospělý drží hlavu dítěte rukou za zády hlavy (když je dítě na zádech) nebo pod bradou (když stojí na břiše, což je možné při koupání ve velké vaně). Pokud se ke koupání používá malá vana, lze do ní nainstalovat speciální sklíčko, odnímatelné nebo vestavěné, což umožňuje jedné osobě kontrolovat mytí dítěte.

Pro pěnění dítěte můžete použít dětskou houbičku nebo froté rukavice nebo to můžete udělat ručně. Nejprve je hlava mýdlová, která je pak umytá úhlednými pohyby od čela k zadní části hlavy. Pak pěňte ruce, nohy, bříško, záda a opatrně otočte drobky. Na konci koupání je dítě umístěno do hrudníku na dlani dospělého a opláchnuto čistou vodou z džbánu nebo kbelíku. Poté jsou drobky zabaleny s hlavami do ručníku nebo teplé plenky a převezeny na převlékací stůl pro další otření, zpracování a oblékání. Pokud se voda dostane do uší dítěte, nemusíte se bát. Chcete-li ji odstranit, můžete použít tenkou bavlnu turundochki - malou vatovou vlnu navinutou mezi dlaněmi ve formě tenkých uzenin, které se vloží do vnějšího zvukovodu a po několika minutách se odstraní zpět.

Jak zacházet s dětskou pokožkou po koupeli?

Pokud je pokožka dítěte zdravá, stačí ji po koupeli poklepat měkkým ručníkem. V případě vyrážky z plenky můžete použít speciální léčivý krém. Vzhled suché pokožky u zdravého dítěte je možný fyziologickým peelingem, který sám o sobě prochází do konce prvního měsíce života, stejně jako při koupání horkou nebo příliš tvrdou vodou, nevhodným prostředkem pro mytí nebo příliš častým nanášením. K odstranění tohoto jevu po koupeli se používá dětská smetana nebo mléko. Suchá kůže může být také příznakem různých onemocnění, jako je atopická dermatitida. V tomto případě je po koupeli nutné používat zvlhčovače, nejlépe ze všech - v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře.

Přečtěte si více o jemnostech péče o pokožku dítěte zde..

Proces koupání u dítěte by měl vyvolat pozitivní emoce: pouze v tomto případě jsou dosaženy všechny pozitivní účinky, o kterých jsme mluvili na začátku. Pokud se mu něco nelíbí, pak především musí být dospělí sami pozitivní a analyzovat celý proces koupání a pokusit se zjistit, co dítě rozrušuje. Možná, že dítě nepřizpůsobilo čas zákroku ani teplotu vody, je rušeno příliš jasným světlem nebo děsí zvuk vody z kohoutku. Je nutné to pochopit a vytvořit vhodné koupací podmínky pro dítě.

Chcete-li vyrůst zdravě a silně: kolik času se vykoupat novorozeně před spaním?

Po příjezdu domů z nemocnice v životě dítěte se objeví první rituál - koupání. Rodiče mají na toto téma mnoho otázek..

Jedním z nich je „kdy?“ Jaká denní doba bude ideální pro vodní procedury? Kdy nakrmit dítě - před nebo po „plavání“. V tomto článku se pokusíme odpovědět na všechny otázky, které mohou nastat, a také poskytnout rodičům užitečné tipy a triky..

Výhody koupání ve večerních hodinách

Většina rodičů se rozhodne večer plavat. Existuje mnoho důvodů..

 1. U mnoha dětí má teplá vonná koupel uklidňující účinek a poté děti spí tvrději a slaději.
 2. Koupání je skvělý rituál pro ukončení dne. Pro drobky, které stále neví, jak určit čas podle hodin, je tento postup signál: přišel večer, čas jít spát.
 3. Pro maminku, která s dítětem tráví celý den sama, je vhodné večerní plavání, protože v tuto chvíli můžete využít pomoci otce, prarodičů a dalších příbuzných, kteří během dne pravděpodobně budou pracovat. Dítě se také bude cítit šťastnější a sebevědomější, pokud ho oba rodiče vykoupou..
 4. U pracujících matek se večer stává často jediným volným časem, takže se před před spaním na večer předepisují vodní procedury.
obsah ↑

V jakých případech to stojí za to?

Večerní čas bude ideální pro úpravu vody, pokud:

 • uklidňuje a uklidňuje dítě, připravuje spánek;
 • matka potřebuje pomoc od příbuzných, kteří během dne pracují;
 • dítě ráda plavá v doprovodu milovaných, kteří mají večer více volného času.

Kdy neudělat večerní proceduru?

Existují situace, kdy je koupání lepší přejít ráno nebo odpoledne..

 1. Pokud jsou vodní procedury aktivní, dítě šplouchá, potěší, po plavání se stane veselým a veselým - je lepší ho ráno vykoupat.
 2. V chladném období nebo v zemích s chladným podnebím bude pro plavání vhodnější denní doba, protože teplota vzduchu v této době je vyšší.

Kolik času musíte umýt dítě?

Doba koupání musí být zvolena individuálně v souladu s vlastnostmi každého dítěte. Ale pro většinu dětí je nejpohodlnější doba kolem osmi až devíti večer před krmením. Po jídle můžete plavat, ale měli byste počkat půl hodiny, aby se dítě necítilo dobře.

Doba koupání by neměla být pozdější než deset večer: v tuto chvíli děti začnou spát v noci a vodní procedury během tohoto období narušují denní režim.

Tipy pro rodiče

 1. Koupání by mělo vždy probíhat najednou, v určitém pořadí.
 2. Teplota vzduchu v bytě by neměla být nižší než 24 ° C a teplota vody by měla být asi 36-37 ° C. Pro kojence s nízkou hmotností i pro děti, které se narodily předčasně, by měla být voda mírně teplejší - 37-37,5 ° C.
 3. Měl by být po ruce měkký teplý ručník. Měly by být také připraveny všechny ostatní potřebné položky - teploměr, tělová houba, šampon nebo pěna do koupele..

Postupem času můžete vyzkoušet bylinné přípravky. Nestojí to za experimentování s nimi, je lepší zvolit jednu z osvědčených kombinací:

 • listy břízy a rybízu;
 • oregano, řada kopřivy;
 • kopřiva, medunica, oves, přeslička;
 • posloupnost, heřmánek, oves, tymián.
 • První koupel by měla trvat dvě až tři minuty. Postupně lze trvání prodloužit na 15 minut. Pokud používáte malou koupel, neměli byste se koupat déle, protože voda v ní rychle ochlazuje.
 • Zvláštní pozornost musí být věnována bezpečnosti. Na podlahu koupelny by měla být umístěna gumová rohož, aby na mokré dlaždici neklouzala s dítětem v náručí..
 • Pokud se dítě koupe ve velké vaně v rukou jednoho z rodičů, tento dospělý nejprve sedí ve vaně a poté dítě vezme z rukou jiného dospělého.
 • Děti, které již umí sedět, v žádném případě, ani na krátkou dobu, by neměly být ponechány v koupelně bez dospělých.
 • Rovněž by neměli být ponecháni pod dohledem starších bratrů a sester. Dokonce ani dítě, které už umí plavat samo, nemá takovou reakci, která by mu umožnila chytit dítě včas, když padne do obličeje do vody..
 • Aby bylo zajištěno, že dítě má dobrou náladu a vštípí lásku k vodním procedurám, musíte s ním během koupání jemně mluvit a usmívat se. Pokud je matka nervózní nebo ve spěchu, může být její nálada přenesena na dítě.
 • Po vystříknutí ve vaně bude dítě hladové a žíznivé. Proto pro něj musíte připravit láhev se směsí.
 • Koupání není jen hygienický postup. To je způsob, jak dítě zatvrdit a bavit se ve společnosti mámy a táty. A rodiče jsou schopni tento postup proměnit ve skutečný rituál - příjemný a užitečný.

  Nejlepší čas na vodní procedury, nebo když je lepší koupat novorozence

  Koupání dítěte je radostný a vzrušující proces, na který se všichni rodiče těší. Aby nedošlo k poškození těla dítěte, je třeba zvolit vhodný čas pro hygienické postupy.

  Hlavní otázkou, na kterou je třeba odpovědět, je, kolik po krmení se můžete vykoupat novorozence.

  Kdy je nejlepší čas začít koupat novorozence?

  Názory lékařů na to, kdy je možné zahájit vodní procedury, se liší. Někteří tvrdí, že musíte počkat na uzdravení pupeční rány, jiní - že můžete dítě umýt okamžitě po propuštění z nemocnice. Jsou v pořádku svým vlastním způsobem. Bez kontraindikací můžete dítě vykoupat v prvních dnech svého života.

  Úprava vody je výhodná pouze:

  Před utažením pupeční rány (1-2 týdny po propuštění) byste měli odmítnout použít centralizovaný přívod vody bez předchozí přípravy.

  Důvodem je skutečnost, že voda přímo z kohoutku obsahuje hodně chlóru a nečistot. Při vaření se kapalina vyčeří a stává se měkčí. Proto se před hojením pupeční rány doporučuje novorozence vykoupat ve vodě, která byla dříve uvedena do varu.

  Pokud na to není čas, lze ve výjimečných případech použít vodu z vodovodu. Hlavní věc je dezinfikovat slabým roztokem manganistanu draselného. Při použití manganistanu draselného je nutné zajistit, aby se léčivo úplně rozpustilo (pokud se dostane na kůži, krystaly způsobují hluboké suché popáleniny).

  Koupání v roztoku manganistanu draselného

  Po hygienických postupech je pupek ošetřen peroxidem vodíku a brilantní zelenou, aby se předešlo komplikacím. Od okamžiku uzdravení pupeční rány může být dítě koupáno v centralizované vodě (ale pouze pokud neexistují žádné komplikace).

  Kontraindikace při hygienických postupech jsou:

  Rodiče, kteří nevědí, co dělat, by se měli poradit s pediatrem a dodržovat jeho doporučení. Musíte sledovat hygienu dítěte od prvních dnů jeho života. Nezapomeňte také na mytí hýždí a genitálií, péči o nos a uši.

  Mohu si své dítě umýt před a po jídle??

  Některé děti se rádi umyjí před jídlem, jiné na plném žaludku. Chcete-li zjistit, která možnost novorozence má rád, lze experimentovat.

  Stačí několik postupů k nalezení preferencí vašeho dítěte a správnému rozhodnutí. Někteří rodiče ignorují výkřiky dětí a považují je za rozmar. Je však třeba si uvědomit, že pro dítě jsou jediným způsobem, jak vyjádřit svou nespokojenost. Přesto je lepší umýt dítě před jídlem.

  Dítě může vydržet koupání na plný žaludek a vodní procedury přestávají být příjemnou zábavou a proměňují se ve skutečnou zkoušku: novorozené výkřiky a rodiče jsou nervózní. Je nutné počítat tak, aby dítě nemělo hlad před koupáním.

  Optimální doba pro koupání po krmení

  Ihned po jídle by nemělo být dítě umyté, protože to může vést k regurgitaci a střevní kolice.

  V tomto ohledu vyvstává otázka, kolik po krmení můžete novorozence vykoupat. Pediatrové říkají: minimální doba, která musí uplynout po jídle, je 30-40 minut (lépe více).

  V ideálním případě by mezi krmením a hygienickými postupy měla uplynout 1 hodina (tentokrát stačí částečné trávení mléka).

  Tipy pro rodiče

  Většina rodičů koupe své děti před večerním krmením. Dr. Komarovsky však tvrdí, že to lze udělat před jídlem.

  Jediné, co lékař nedoporučuje, je vykoupat dítě po kojení (protože dobře krmené dítě začíná spát). Když dítě vyroste a ihned po večeři přestane usnout, lze ho vykoupat před nočním odpočinkem.

  Při mytí dodržujte následující doporučení:

  1. Před přidáním léčivých bylin do vody se musíte ujistit, že jsou bezpečné. Některé rostliny (jedovaté a podmíněně jedovaté) je nemohou používat, protože aktivní složky procházejí kůží a jsou absorbovány do krve, což způsobuje závažné otravy. Seznam zakázaných bylin zahrnuje lastovičníky, třešně ptačí, konvalinek, belladonnu, šeřík, euforii, digitalis, adonis, mýdlovou misku, adonis jaro atd.;
  2. Mýdla a kosmetika by měla být pro děti hypoalergenní. Totéž platí pro ostatní výrobky přidávané do lázně. Během koupání musíte sledovat stav pokožky dítěte a jeho pohodu. Pokud se objeví nežádoucí reakce, dítě se opláchne čistou vodou a odstraní z koupele. Opětovné použití prostředků, které způsobily vznik alergií, není povoleno;
  3. dítě v koupelně musí být neustále sledováno. Všechny akce rodičů by měly být přesné a ověřené;
  4. Všechny děti reagují odlišně na teploty tekutin. Teplota pohodlná pro jedno dítě může způsobit přehřátí u jiného dítěte. Během plavání musíte pečlivě sledovat pohodu dítěte. Pokud se objeví alarmující příznaky (únava, úzkost, zarudnutí kůže, pot, blanšírování nasolabiálního trojúhelníku), je třeba postup zastavit;
  5. po uzdravení pupeční rány je třeba novorozence umýt každý den. Můžete to udělat kdykoli během dne, ale druhá polovina dne je pro to lepší.

  Související videa

  Kdy je lepší koupat novorozence - před jídlem nebo po jídle? Odpověď ve videu:

  Pokud budou hygienické postupy prováděny správně, bude se novorozenec cítit co nejpohodlněji a přestane se bát vody. Jakmile se to stane, koupání přinese potěšení nejen dítěti, ale také jeho rodičům.

  Udělejte rozhodnutí o tom, kdy se koupat dítě, maminka a táta by měli samostatně. Je důležité věnovat pozornost chování dítěte a jeho biorytmům. V případě pochybností se obraťte na pediatra..

  Kolik po jídle může dítě vykoupat?

  Dítě v prvních týdnech života se zdá být tak křehké a nechráněné. Jak si vybrat vhodný čas ke koupání, mělo by být dítě plné vody nebo hlad před procedurami vody? Pediatr na tyto otázky odpoví. V našem internetovém obchodě Daughters and Son najdete vše, co potřebujete pro pohodlnou koupel: vany, skluzavky, plenky a teploměry pro měření teploty vody.

  Vyberte si čas na koupání

  Pediatrové doporučují koupání dítěte před večerním krmením. Děti na tyto postupy reagují různými způsoby. Většina dětí miluje fušování, ale hladové dítě může koupel nenávidět. Pokud nemůžete plavat na lačný žaludek, krmte dítě a počkejte 30 minut a vykoupejte se.

  Kojenci by se měli umýt:

  • denně není jen hygiena, ale také měkké ztuhnutí;
  • lépe večer - vodní procedury relaxují, uvolňují stres, zvyšují chuť k jídlu. Některé děti jsou při koupání příliš nadměrné a špatně spí. Takové děti by se měly koupat během dne, mezi krmením;
  • před jídlem, protože aktivní pohyby způsobují, že dítě vyplivlo. Příliš hladové dítě, které nechce vydržet, vykoupejte se 30-45 minut po krmení;
  • voda by neměla být příliš horká.

  Chcete-li zjistit, zda je teplota vody ve vaně vhodná pro dítě, pomůže elektronický teploměr Chicco. Zařízení je bezpečné, připomíná světlou zábavnou hračku.

  Důležité!

  Pediatrové nemají shodu o tom, jakou vodu (vařenou nebo tekoucí) ke koupání dítěte. Před vyléčením pupeční rány se o dítě postarejte a do vařené vody přidejte mírně růžový roztok manganistanu draselného. Od šesti měsíců můžete koupel naplnit z kohoutku.

  Tabulka 1. Tipy pro rodiče při kojeneckém koupání
  OtázkyOdpovědi
  ČasPřed krmením. Pokud má dítě hlad a pláče, krmte se, počkejte 30-45 minut a poté pokračujte ve vodě.
  Teplota vzduchu22-24˚С
  Teplota vody36-37˚С
  Trvání řízení2 až 10 minut.
  Mohu se mýt mýdlem?Asi 2krát týdně.
  Mohu použít šampon?Ne dříve než 3-4 měsíce.

  zjištění

  Lékaři nedoporučují plné koupání malých dětí. Ale děti mají různé temperamenty a rytmy života. Pokud dítě pláče a nechce hladovět, vykoupejte ho mezi krmením. Po jídle zastavte alespoň 30 minut před zahájením vodních procedur.

  Články O Neplodnosti