Hlavní Zdraví

Dítě v 5 měsících. Je čas zavést doplňkové potraviny? Ukázkové menu

5 měsíců! Čas letí rychle? Co už ví pětiměsíční dítě? Kolik to váží? A je čas zavést doplňkové potraviny? Přečtěte si o všem níže..

5 měsíční hmotnost a výška dítěte

Stejně jako obvod hlavy a hrudníku

Parametr
Váha (kg6.2-8.65,8-7,7
Výška, cm61,9-69,661-67,8
Obvod hrudníku, cm40,1-46,240,5-44,6
Obvod hlavy, cm41,2-4539,9-44,4

Hmotnostní přírůstek po 5 měsících je 700 g, růstový růst - 2 cm.

Jaké dovednosti dítě získalo za 5 měsíců

Dítě začíná rozlišovat mezi cizími a blízkými: nechodí do rukou neznámých strýců, tety, začíná plakat při jmenování doktorem. Každá matka slaví tento zlom, že se nejprve na všechny usmála, ale teď pláče.

Rozlišuje tón, se kterým je osloven: usmívá se, pokud s ním mluvíte laskavě, mračí se, pokud jste něčím naštvaní nebo zmateni. Proto, mluvit s dítětem, ujistěte se, že úsměv, takže drobeček vám dává úsměv.

Volně se otočí zezadu do žaludku - oko a oko pro takové dítě. Stojany bez ohýbání nohou s podporou podpaží. Dlouho ležel na břiše, držel trup vysoko a opřel se s rukama téměř narovnanými.

Vědomě a jasně si vezme hračku, která je nad ním. Dlouhé procházky. Povzbuzujte chodit, povzbuzujte, vstupujte do „konverzace“ s ním. Koneckonců, je to důležitá fáze ve formování řeči.

Dítě ve věku 5 měsíců sundá jídlo z lžíce svými rty a jazykem nevytlačuje polotuhou hmotu z úst - to je indikátor připravenosti dítěte na krmení.

Zobrazit informace pro další měsíce:

5měsíční režim den dítěte

Každodenní rutina je důležitou součástí vývoje každého dítěte. Poslouchejte své dítě, protože jen on vám pomůže, jak to opravit. Pětiměsíční noční spánek dítěte je obvykle 10–11 hodin, polovina dětí má stále noční krmení. A to je normální, zvláště u kojenců. Odpoledne dítě spí také 3-4krát, asi 1,5–2 hodiny.

Během bdělosti, a to je 1,5–2 hodiny po spánku, aktivně trávte čas s dítětem. Masáže, aktivity s chrastítkem, říkají říkanky, zpívají dětské písničky.

Koupání vašeho dítěte v horkých letních dnech je lepší denně. V zimě můžete za 1-2 dny. Koupání může být dobrý noční rituál.

Je čas zavést doplňkové potraviny?

Podle mého názoru, 5 měsíců, nejoptimálnější věk pro zavedení doplňkových potravin. A v národním programu optimalizace krmení dětí v prvním roce života Ruské federace se to říká. Ale jen dítě vám řekne, kdy je opravdu čas. Hlavním znakem připravenosti dítěte na krmení je zájem o jídlo. Když se dítě začne dívat do úst, je čas.

První návnada může být šťouchaná zelenina nebo cereálie. Kde začít s ovesnou kaší nebo zeleninou závisí na individuálních vlastnostech dítěte. V případech, kdy má dítě sklon ke zácpě nebo příliš rychle přibírá na váze, měla by být upřednostněna zelenina. Malý přírůstek na váze, nestabilní stolice, pravděpodobnost vzniku anémie - indikace pro zahájení zavádění doplňkových potravin s obilovinami.

Krmení dítěte po 5 měsících je 5krát denně po 4 hodinách.

Přibližná nabídka dítěte po 5 měsících

Objem jednoho krmení je v průměru 200 ml.

Příklad menu, pokud jsou doplňková jídla zavedena po 5 měsících.

6:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

10:00 jednosložková kaše bez mléka (pohanka, rýže nebo kukuřice), 100 gr. a doplnění mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou, 100 ml.

14:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

18:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

22:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

V tomto provedení může být kaše nahrazena zeleninovým pyré (cuketa nebo květák nebo brokolice).

Přibližná nabídka dítěte po 5 měsících, pokud byla doplňková strava zavedena po 4 měsících.

6:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200.0.

10:00 jednosložková kaše bez mléka (pohanka nebo rýže nebo kukuřice), 100–150 a doplňkové krmení mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou 50–100,0.

14:00 Zeleninové pyré (například squash), 100–150,0 a doplňkové krmení mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou 50–100,0.

18:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200 ml.

22:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200 ml.

Se zavedením doplňkových potravin potřebuje dítě další přísun tekutin. Ale pouze na žádost dítěte. Koneckonců, dítě se může dobře opít mateřským mlékem nebo směsí, v tomto věku je stále v dostatečném množství. Pokud dítě dychtivě pije, nechte to být jen voda. Odkládání sladkých nápojů (ovocné šťávy, kompot) odložte na rok.

Masírujte dítě po 5 měsících

Návštěva kliniky

Po 5 měsících bude muset být vyšetřen pouze pediatr. Lékař nejen váží a měří dítě, ale také vyhodnocuje neuropsychický vývoj, vylučuje mnoho nemocí a provádí jejich prevenci.

Očkování

Pokud bylo očkování provedeno v souladu s národním kalendářem očkování, očkování se za 5 měsíců neprovádí.

Krmení dítěte po 5 měsících

Podle Světové zdravotnické organizace, která shromažďuje a analyzuje všechny nashromážděné zkušenosti v oblasti medicíny a zdraví lidí, je mateřské mléko pro dítě nejlepším jídlem, dokud nedosáhne věku šesti měsíců. Matka však někdy z mnoha důvodů není schopna krmit své dítě výhradně mateřským mlékem, nebo je dítě zcela kojeno. V tomto případě je dítě krmeno ve věku 5 měsíců z důvodu jeho fyziologických potřeb..

Zavedení doplňkových potravin pro pětiměsíční dítě s umělým nebo smíšeným krmením

Počínaje 4-5 měsíci se dítě začne objevovat první žvýkací pohyby a zvyšuje se také síla sání. Kromě umělých směsí navíc děti dostávají určitou adaptaci na „mimozemskou“ výživu, což významně usnadňuje přechod na „dospělou“ výživu.

Čas na zavedení doplňkových potravin pro dítě po 5 měsících je obvykle dohodnut s pediatrem, který posuzuje stupeň připravenosti dítěte na tento obtížný proces. Měl by s ním také projednat schéma zavádění nových produktů..

Do krmení 5měsíčního dítěte můžete zahrnout:

 • Zeleninová bramborová kaše, přednostně se dává měkké (bílé a zelené) zelenině. Plný objem - 100 - 150 g;
 • Ovocné pyré z měkkého ovoce. Plný objem - 60 g;
 • Kaše, nejlepší bezlepková - rýže, kukuřice, pohanka. Plný objem - 100-200 g.

Maso a ryby, jakož i mléčné výrobky, se doporučuje zavádět do stravy dítěte v pozdějším věku.

Obecná pravidla pro zavádění doplňkových potravin dětem po 5 měsících

Obecná pravidla pro zavádění doplňkových potravin k 5měsíčnímu dítěti zahrnují doporučení, která určují pravidla pro zavádění nových produktů, objemy a čas potřebný ke zvýšení podílu na požadovaný objem, přičemž se berou v úvahu různé faktory.

Jakýkoli nový produkt při krmení dítěte po 5 měsících by měl být zaveden, pouze pokud je zcela zdravý..

Šťávy a ovoce, které byly dříve považovány za nejlepší potraviny pro první krmení, se nyní doporučuje uvádět v pozdějším věku - od 7 do 8 měsíců, protože často způsobují poruchy trávení a různé alergické reakce.

Krmení dítěte po 5 měsících by mělo začít se šťouchanými pokrmy. Tato konzistence bude postupně připravovat gastrointestinální trakt na hrubší stravu, takže po 10–12 měsících může dítě jíst z obecné tabulky.

Zavádění doplňkových potravin by mělo začínat pouze jedním produktem. Pokud máte alergii nebo sklon k ní, tento přístup pomůže identifikovat negativní trendy v raných stádiích. Při určování toho, kolik má dát dítěti doplňkové jídlo, by měl člověk vědět, že počáteční dávka by neměla být větší než polovina lžičky. Ke zvýšení objemu dochází postupně - během 10 až 14 dnů. Normálně by během této doby mělo být dosaženo objemu 100-200 g doplňkových potravin, které mohou zcela nahradit jedno z krmiv..

Dítě by mělo přijímané doplňkové potraviny jíst s potěšením, a to je to, co určuje, jak moc dát dítěti doplňkové potraviny. Po dosažení celé porce se do obilného nebo zeleninového pyré postupně přidá máslo nebo rostlinný olej. Můžete také diverzifikovat stravu pomocí ovocných přísad. V některých případech můžete porci jídla rozdělit na polovinu.

Doporučuje se, aby se zavedením doplňkových potravin krmilo dítě lžičkou. Výrobky, které se používají k přípravě dětského jídla, musí být předem pečlivě zpracovány. Jako doplňkové jídlo pro dítě od 5 měsíců můžete použít průmyslovou kojeneckou výživu. Při přípravě se zpravidla používají výrobky šetrné k životnímu prostředí a v některých případech je taková výživa navíc obohacena o vitamíny a minerály nezbytné pro dítě.

Cukr a sůl by se neměly přidávat do jídel připravených dětmi. Tyto produkty nejsou užitečné nejen pro dítě v tomto věku, ale mohou také způsobit značné škody, které mohou vyvolat vývoj různých nemocí.

Od zavedení doplňkových potravin musí být pětiměsíční dítě opatřeno dostatečným množstvím tekutin. Trávení může zlepšit buď jednoduchá pitná voda, nebo bylinné čaje..

Kontraindikace při zavádění nových produktů do doplňkových potravin

Nedoporučuje se zavádět nové výrobky do dětské výživy týden před a během týdne po očkování, což je spojeno s rizikem alergických reakcí..

Za horké počasí se také považuje nepříznivý čas pro zavedení nových doplňkových potravin. V tuto chvíli může být dítě náladové, což může zvýšit pravděpodobnost odmítnutí nového produktu.

Po dobu trvání nemoci je lepší odložit zavedení nového jídla pro dítě po 5 měsících. Pokud dítě onemocní, když je některá z doplňkových potravin již zavedena do jeho stravy, může být po zotavení vrácen do stravy ve stejném množství.

Přibližné schéma krmení dítěte 5 měsíců

Ke konci pátého měsíce může být dítě převedeno do pětinásobného režimu krmení, ve kterém bude interval mezi jídly 4 hodiny.

Přibližný režim krmení v tomto věku je:

 • 6,00 - krmení mateřského mléka nebo umělé výživy;
 • 10,00 - zeleninový pyré (100 - 150 g) a 3 polévkové lžíce ovocného pyré;
 • 14.00 - krmení mateřským mlékem nebo umělou směsí;
 • 18.00 - krmení mléka nebo ovesné kaše bez přídavku másla;
 • 22.00 - krmení mateřského mléka nebo umělé výživy.

Se zavedením doplňkových potravin by se dítě ve věku 5 měsíců mělo samozřejmě řídit doporučeními pediatra a dalšími renomovanými zdroji. V každém případě však odpovědnost za organizaci řádného krmení nese matka, proto byste měli být v první řadě opatrní a dbát na to, aby jeho stravovací preference byly v jeho stravovacích preferencích, a také při zajišťování potřebné flexibility při organizaci stravování..

Výživa od 5 měsíců

Zavedení doplňkových potravin je volitelné pro všechny děti ve věku pěti měsíců. Při kojení mohou děti jíst mateřské mléko až po dobu šesti měsíců. Při smíšeném nebo umělém krmení může pediatr doporučit, aby rodiče začali uvádět nové produkty od věku pěti měsíců. Režim krmení od 5 měsíců spočívá v tom, že dítěti se nejprve nabídne půl lžičky nového jídla. Při dobré reakci dítěte na nové jídlo dochází postupně v průběhu týdne ke zvýšení objemu misky na celou porci..

Vložení nových jídel může být pro dítě stresující, protože v jeho stravě se objevují potraviny, které se zásadně liší od mateřského mléka nebo upravené směsi. Mladí rodiče musí být dobře obeznámeni s otázkou, jak podávat první doplňková jídla, což zabrání problémům se zdravím dítěte.

První výživové produkty

Pediatr by měl doporučit první produkty pro pětiměsíční dítě mladým rodičům, přičemž by měl brát v úvahu fyzický vývoj a hmotnost dítěte a zralost jeho zažívacího systému. Specialista také pomůže rodičům vymalovat nový jídelní plán..

Nabídka pětiměsíčního dítěte, kromě mléčné výživy a mateřského mléka, může zahrnovat zředěné ovocné šťávy, ovocné a zeleninové pyré, cereálie a rostlinný olej.

Režim krmení pětiměsíčního dítěte

Pro testování je dítěti dána část, jejíž objem je v první polovině dne půl lžičky, což vám umožní sledovat reakci dítěte na nové jídlo. S pozitivním výsledkem se část misky denně zvyšuje o 100%. Za týden lze objem nových jídel zvýšit na doporučenou věkovou normu..

Proto se dítěti do 5 měsíců denně doporučuje následující velikosti porcí:

 • Ovocná šťáva 40 - 50 ml.
 • Ovocné pyré 40 - 50 gr.
 • Zeleninové pyré nebo kaše 80 - 100 g.

Je důležité si uvědomit, že hlavním produktem výživy dítěte by mělo být mateřské mléko nebo upravená směs.

Šťávy by měly být zadávány opatrně, doporučuje se začít zelenou jablečnou šťávou. Nemůžete dát dítěti čerstvě vymačkanou šťávu, měla by být smíchána s vodou ve stejném poměru. Představení tohoto produktu začíná několika kapkami. Při absenci alergických reakcí a poruch trávení u dítěte se množství šťávy denně zdvojnásobuje.

Pokud bylo rozhodnuto zahájit doplňkové potraviny s ovocnými pyré, pak je nejlepší zelené jablko - nejlépe se vstřebává tělem dítěte a riziko alergií je minimální. Первого lžička bude stačit poprvé. Dávka by se měla postupně zvyšovat tak, aby byla až do konce 5. měsíce na objem 50 ml za den.

Cuketa, květák a brokolice jsou nejlepší pro objevování zeleniny ve věku 5 měsíců..

Pokud se k prvnímu krmení použije dětská výživa zakoupená v obchodě, měli by rodiče pečlivě prostudovat její složení. Kromě zeleniny a vody se v potravinách často vyskytuje rýžová mouka a kukuřičný olej. Tyto přísady jsou pro kojence nežádoucí..

Recepty rostlinných pyré pro kojeneckou výživu jsou velmi jednoduché. Zeleninu důkladně opláchněte, oloupejte a znovu opláchněte. Připravený produkt se musí nakrájet na malé kousky a připravit v malém množství vody nebo napařit. Hotová zelenina by měla být umístěna do mísiče a uvedena do homogenního stavu.

Rostlinné pyré lze připravit předem a zmrazit pomocí ledových forem nebo silikonových pekáčů.

Užitečné tipy pro maminky: PRVNÍ PODÁVÁNÍ

Děti mají různé vkusové preference. Pokud se tomu dítěti nebo té zelenině nelíbilo a on to odmítl jíst třikrát za sebou, rodiče by měli dítěti nabídnout další jídlo.

Pro první seznámení dítěte s obilovinami je nejlepší použít ovesnou kaši nebo ovesnou kaši bez mléka, protože neobsahují lepek, který narušuje plynulý chod žaludku. Nejvhodnější je použití obilovin pro kojeneckou výživu zakoupených v obchodě, které se před použitím ředí vodou..

Pohanka a rýžová kaše pro krmení pětiměsíčního dítěte lze připravit samostatně. Aby to bylo možné, musí být promytá zrna nalita do mlýnku na kávu a mleta do stavu mouky. Poté musí být velká lžíce získané mouky opláchnuta ve 100 ml vody a ochlazena.

Existuje další možnost výroby obilovin pro dítě: připravená pohanka nebo rýže se šleží mixérem do svěží hmoty, zředí se mateřským mlékem, směsí nebo vodou a nabídne se dítěti.

Jakmile část rostlinného pyré nebo obilovin dosáhne věkové normy, měl by se k ní přidat rostlinný olej v množství 1-3 ml.

Návnada od 5 měsíců v prvním týdnu.

DenŠťouchaná zelenina a obilovinyOvocné džusyOvocné pyré
11/2 čajové lžičky (5 g);Několik kapek1/4 čajové lžičky
21 čajová lžička (10 g);1/4 čajové lžičky½ lžičky
320 g½ lžičky10 ml
420-30 g10 ml20 ml
540-60 g20 ml30 ml
670 až 75 g30 ml40 ml
775 - 100 g40-50 ml50 ml

Co nelze do 5 měsíců zavést do dětské výživy

Trávicí soustava pětiměsíčního dítěte není dobře vyvinutá, proto existuje několik omezení, která platí pro pokrmy pro první krmení.

Podle zákazu pro dítě ve věku pěti měsíců:

 • jídla se solí, cukrem, kořením;
 • citrusové a exotické ovoce;
 • světlá zelenina;
 • cukrovinky a čokoláda, polotovary, výrobky, které neobsahují přírodní složky;
 • oves, krupice, pšeničná kaše obsahující lepek;
 • smažená jídla.

Až donedávna pediatrové doporučovali dětem sýr a kefír pro první krmení. Mléko bezpochyby obsahuje značné množství vápníku nezbytného pro růst těla dítěte. Rusští pediatrové však dnes nedoporučují nedávat dětským výrobkům obsahujícím mléko, dokud nedosáhne šesti měsíců. Důvodem je, že mléčný protein může vyvolat alergie a může přispět k onemocnění ledvin..

Přibližná strava pětiměsíčního dítěte po doplňkovém krmení:

JístNádobí
SnídaněMateřské mléko nebo směs 200 ml
ObědKaše na vodě 100 g, šťávy nebo ovocné pyré 30 - 50 ml (g.)
VečeřeRostlinné pyré 100 g., Rostlinný olej 1-3 g., Mateřské mléko nebo směs 100 ml
Večeře a pozdní večeřeMateřské mléko nebo směs 200 ml

Režim krmení pomáhá správně zavádět nová jídla do dětské výživy. Pokud je to nutné, můžete jej na základě doporučení odborníka změnit.

Jak správně představit první návnadu

Obecná informace

Otázka, jak je první krmení dítěti zavedeno v určitém období, je pro každou matku velmi důležitá. Informace o tom, jak dochází k zavedení prvního krmení dítěte, se velmi liší. Kromě toho se informace na internetu zásadně liší od toho, o čem mluví starší lidé..

Ale bez ohledu na to, kolik doporučení obdrží mladá matka, je důležité, aby první krmení dítěte bylo zavedeno co nejpřesněji. Proto se musíte seznámit s doporučeními, která vám umožní získat odpovědi na nejdůležitější otázky. Například v jakém věku můžete dát dítěti vodu, kolik měsíců můžete dát tvaroh a podobně.

Každá matka se musí s těmito informacemi podrobně seznámit, aby mohla poskytnout dítěti krmení, které bude správně zavedeno. To zase zaručí, že kojené dítě i umělé dítě budou mít správný trávicí systém.

První návnady pro kojení, obecná pravidla

Mladé matky mají vždy spoustu otázek o tom, jak správně podávat doplňkové krmení, zda je třeba dávat vodu atd. Nejprve je důležité vzít v úvahu, že s plným kojením je to, že pokud matka dodržuje plán krmení, dítě aktivně roste, krmí se před šesti měsíci dítě nepotřebuje.

Někdy matky, věřící, že dítě nedostává dostatečné množství mateřského mléka, začnou krmit směsí. Většina pediatrů, včetně Komarovského, se však domnívá, že není nutné krmit dobře vyvinuté děti. Kdy se má směs dodat dodatečně a zda by se to mělo udělat, je lepší se zeptat pediatra.

Jak praktikovat zavádění nového produktu, každá matka pomůže pochopit tabulku nebo schéma zavádění doplňkových potravin během kojení. Tato tabulka jasně popisuje, kdy zavádět doplňková jídla pro kojení po dobu měsíců a která jídla by měla být podávána v konkrétním čase.

Začátek procesu zavádění doplňkových potravin však vyvolává mnoho otázek o tom, jak a kdy začít dítěti dávat konkrétní produkt. Například je květák nebo kukuřičná kaše „správným“ produktem, který se může začít krmit, je možné dát švestky šestiměsíčnímu dítěti, kdy dát novorozence vodu, atd..

V ideálním případě by každá matka měla studovat nejen literaturu, ale také pravidelně konzultovat s pediatrem. Je to on, kdo bude jasně odpovídat na otázky o tom, zda je možné mít dýně na hepatitidu B, zda je možné brokolici atd., A také upraví režim krmení, který chcete praktikovat..

Kdy kojencům představit doplňková jídla?

Existuje spousta doporučení, kdy začít s krmením dítěte. A podle zkušeností babiček by měl být začátek krmení proveden co nejdříve.

Nicméně všechny otázky, které trápí mladou matku ohledně toho, kolik měsíců můžete krmit své dítě a co stojí za to ho začít krmit, musíte se nejprve zeptat dětského lékaře..

Ve skutečnosti se v posledních letech výrazně změnil přístup k tomu, jak začít s krmením dítěte, kde začít lépe. A pokud moderní babičky z velké části skutečně zastávají názor, že například kaše pro děti ve třech měsících nebo tvaroh pro děti ve věku 4 měsíců, je to normální, pak lékaři věří jinak.

Všechny vědecké studie prováděné moderními vědci a lékaři potvrzují, že odpověď na otázku, v jakém věku může být dítě krmeno, je následující: pokud se praktikuje pouze kojení, pak by dítě nemělo být krmeno nejdříve 6 měsíců. Podobná doporučení se týkají toho, kolik měsíců můžete krmit dítě, které roste na umělém krmení: těmto dětem je podávána doplňková strava o měsíc dříve, ale je také přijatelné začít se seznamovat s „dospělou“ potravou od 6 měsíců.

Je velmi důležité zvážit všechny nuance: co, kdy, kolik dát dítěti. Pokud se věk dítěte blíží šesti měsícům, měli byste se zeptat lékaře na všechny relevantní otázky: kdy dát žloutek, zavést brambory. Stejně důležité je vědět, kdy zavést maso do dětské výživy a jaké maso začít. V zájmu řádného vedení procesu zavádění doplňkových potravin a seznámení se s jeho vlastnostmi se rodiče rovněž vyzývají ke studiu speciální moderní literatury..

Proč by se návnada neměla podávat dříve?

Rodiče, kteří chtějí vzít v úvahu všechna důležitá pravidla doplňkového krmení, by měli pochopit, že pro kojence mladší než 6 měsíců není jiné jídlo než mateřské mléko nebo umělá výživa nejen zdravé, ale také škodlivé.

Zavádění kojenecké výživy se neprovádí dříve, protože dítě nemá potřebné enzymy pro trávení nových druhů potravin až do šesti měsíců. Proto, pokud jsou pravidla porušena a dítě přijímá určitá jídla dříve (i když jsou to dýňová nebo jiná „lehká“ jídla), nebude se vstřebávat a nepřinese tělu výhody. A pokud jídlo nebude tráveno, pak je nevyhnutelné vážné zatížení těla, a dokonce i malé množství jakéhokoli jídla způsobí zatížení. To je důvod, proč postup zavádění doplňkových potravin podle Komarovského, jakož i na doporučení jiných odborníků, stanoví určitou sekvenci zavádění zeleniny a dalších produktů..

Kdy a jak správně začít, záleží na tom, co dítě jí. První krmení během umělého krmení je zavedeno o něco dříve, protože enzymové systémy u těchto dětí dozrávají o něco dříve. Existuje speciální tabulka pro zavádění doplňkových potravin během umělého krmení, což může značně usnadnit zavádění nových potravin. Existují však určitá obecná doporučení nejen o tom, kdy začít, ale také o tom, jak je správně zadat: schéma podávání stanoví, že každé nové jídlo se začíná dítěti podávat v množství 5 g denně. Postupně se množství jídla zpravidla zvyšuje každý den, na týden a výsledkem je zvýšení na 100 nebo 150 g.

Přesto se stále doporučuje, abyste se poradili se svým lékařem v jakém věku přesně zavést nové jídlo a kdy zavést tento nebo tento produkt s umělým krmením.

Doporučuje se zavádět doplňková jídla se smíšeným krmením i umělým krmením - přibližně od pěti měsíců. Správné zavedení smíšeného krmení zajišťuje, že dítěti se zpočátku podává jeden z druhů zeleniny a každý den po dobu 1-2 týdnů zvyšuje počet gramů krmiva.

Pro kojené, kojené nebo smíšené krmení je k dispozici speciální krmný stůl. Má mít speciální režim pro zavádění doplňkových potravin, jsou zde informace o tom, kde začít, atd. Podobné programy, jak je doplnění zavedeno, navrhují Dr. Komarovsky a další specialisté..

Krmný stůl pro děti na kojení a umělém krmení

Věk (měsíce)produkty
6Brokolice, květák, mrkev, cuketa, dýně.
7Kaše: kukuřice, rýže, pohanka. Kaše musí být bez mléka.
8Maso: králík, krůta, kuře, telecí maso, jehněčí. Brambor, žloutek.
9Výrobky z kyselého mléka: tvaroh, kefír.
10Ovoce: švestky, hruška, jablko.

Moderní tabulka zavádění doplňkových potravin WHO (podle věku dítěte)

Dětský věk678910jedenáct12
Ovocné pyréZpracoval: Marina Stepanyuk - lékárník, lékařský novinář Specialita: Lékárník více

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ano, a právě začal brokolicí a cuketou. Heinzovi se to líbilo nejvíc, i když vyzkoušeli jiné. Nejpodobnější k přirozenému složení a chuti)))

Než přinesete informace masám, musíte zkontrolovat jejich relevanci a zjištění nedávných studií v oboru pediatrie. Jaký žloutek. Dříve byl také dáván rybí olej. Žloutek byl jediným zdrojem vitamínu D. Aby se zabránilo rozvoji křivice, byl zaveden žloutek, a to i přes riziko alergické reakce. V současné době je k dispozici vitamín D a téměř každá máma má smartphone s aplikací Weather, kde můžete sledovat UV index.

Až 4 měsíce jsme nepřemýšleli o doplňkových potravinách, uměli jsme) Používali jsme izraelské mateřské směsi a později nám bylo doporučeno přemýšlet o doplňkových potravinách, máme kaši a bramborovou kaši. Takže na konci šesti měsíců jsme se seznámili s jablečným pyré a rýží a kukuřičnou kaší)) Řekli nám také o kompotu, dali nám velmi dobrý recept, takže občas mletí kaši na kompotu - dítě nemůžete odtrhnout. Do 10 měsíců jsme již vyzkoušeli 6 různých druhů obilovin, ze všeho nejvíc milujeme ovesné vločky s ovocem a směsí obilovin)) Doporučuji všem, aby jedli tuto společnost, tam jsem si jistý kvalitou! Pokud v létě můžete vařit bramborovou kaši sami, pak v zimě jsou všechny plody solidní GMO a věříme matčině věci) Zkontrolováno! Doporučujeme!

Správné zavedení prvního krmení pro kojení - schéma od 5 měsíců

Když dítě vyroste, nestačí mu ani jedno z mateřského mléka. Postupně rozšiřujte nabídku pro dítě a přidávejte produkty v souladu s věkem drobků. Chcete-li zahájit první krmení během kojení, což je schéma, ze kterého je v článku navrženo 5 měsíců, je třeba vzít jednu lžičku, přičemž se sleduje stav arašídů. Pokud je reakce dobrá, objem nového jídla se zvyšuje každý den a po 5-7 dnech se přidá nová složka.

Co dává připravenost arašídu změnit menu?

Po 5 měsících se doplňkové potraviny podávají dětem, které jsou na umělé výživě. Kojení může potřebovat nové jídlo o něco později, záleží na kvalitě mateřského mléka a individuálních vlastnostech těla dítěte.

Připravenost a potřebu změny nabídky můžete určit podle následujících pozorování:

 • maličký je schopen sedět sám na židli a přitom si udržovat správnou polohu těla;
 • dítě již propuklo první zuby;
 • při krmení dítě sníží obsah láhve úplně a požádá o doplňky prodlouženým pláčem. Děti, které kojí, nejsou nasyceny jedním kojením a pokračují v hledání potravy, po odstavení jsou velmi rozmarné;
 • dítě může být neklidné, pláč, což ovlivňuje kvalitu spánku. Začíná před plánem žádat o jídlo;
 • s nedostatkem nezbytných složek výživy dítě přestává přibývat na váze;
 • dítě se začne zajímat o obsah talíře rodičů a snaží se vytáhnout něco chutného.

Všechny tyto známky naznačují, že můžete bezpečně zavést nové jídlo. I přítomnost několika z nich by měla být příležitostí ke konzultaci s pediatrem.

Výhody včasného zavedení prvního krmení

Existuje mnoho debat o tom, kolik měsíců kojit první návnadu. Každé dítě potřebuje jídlo pro dospělé včas. Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné mikroživiny, ale v některých případech nemusí být dítě plné a vyžaduje jídlo předem. V průměru je zavádění doplňkových potravin povoleno od začátku 5 měsíců do 6 měsíců věku. Výhody nového jídla pro děti jsou:

 • naplnění nedostatku vitamínů, živin, které přispívají k včasnému a správnému vývoji drobků;
 • normalizace zažívacího traktu. Vláknina obsažená v zelenině pomáhá řešit problémy se stolicí a trávením;
 • rozvoj žvýkacích schopností, trénování svalů horní a dolní čelisti dítěte.

Co si pamatovat při zavádění prvního krmení?

Mladí rodiče musí vědět, jak správně podávat doplňkové potraviny, aby nepoškodili drobek drobků. Podle pokynů krok za krokem musíte zadat první návnadu podle určitých pravidel:

 • nemůžete dát dítěti nové jídlo, pokud je nemocný;
 • během očkovacího období a do jednoho týdne po něm se dítěti podávají pouze ta jídla, na která je již zvyklá;
 • první návnada po 5 měsících se doporučuje začít ráno, což vám umožní sledovat reakci drobků po celý den;
 • všechny nové produkty by měly být zavedeny počínaje lžičkou, postupně zvyšující se objem podle norem arašídů podle věku;
 • aby se určilo, které jídlo nevyhovovalo dítěti po 5 měsících, měl by být další produkt zaveden do stravy nejdříve za 5-7 dní od předchozího;
 • Je lepší začít s krmením dítěte po 5 měsících šťávami, které se podávají po kojení nebo směsí. Když se zavádí šťouchaná zelenina a ovoce, jsou nabízeny dítěti před hlavním jídlem;
 • teplota potravin by měla být 37–38 ° C Ke krmení je vhodné pouze čerstvě připravené jídlo, zbytky by se neměly podávat při příštím krmení;
 • konzistence prvních chodů by měla být homogenní a tekutá, její hustota se musí postupně zvyšovat;
 • Hustá miminka se vybízejí k tomu, aby nejprve začala dávat ovoce a zeleninu. A štíhlé, kteří nemají dostatečnou váhu, můžete nabídnout bezlepkové cereálie. Toto je rýže, pohanka, kukuřičné krupice;
 • Zeleninové doplňkové potraviny mohou začínat bramborami, květákem, brokolicí nebo cuketou. Tato zelenina je dobře absorbována tělem drobků a nezpůsobuje alergické reakce. Dýně a mrkev patří také mezi první zeleninu v dětském jídelníčku, ale měli by se o něco později podat alergikům;
 • Doporučuje se zavést do dítěte doplňková jídla bez soli nebo s malým množstvím. Ledviny dítěte po pěti měsících ho ještě nemohou úplně odstranit, proto bude při překročení povoleného limitu látka uložena.

Zavádění doplňkových potravin začíná, když je dítě v dobré náladě a je zdravé. Když dáváte drobky nové jídlo, musíte pečlivě sledovat stav dítěte. Alergická reakce se může objevit ve formě vyrážky, změny frekvence a konzistence stolice. V případě jakýchkoli nežádoucích účinků by mělo být používání přípravku přerušeno.

Kde začít

Poté, co se rozhodla diverzifikovat dětské menu, se každá matka ptá: „Kde začít s doplňkovými jídly.“ První složkou nové stravy je lepší vyrobit jablko a pak dýňový džus. Odrůdy zelených jablek musí být vybírány, aby se snížila možnost alergií. Šťáva je optimální produkt, protože jeho konzistence je blízká mateřskému mléku.

Další krmení pětiměsíčního dítěte může mít jinou sekvenci. Dětem, které postrádají základní výživu, jsou nabízeny obiloviny, jiným se doporučují zeleninové a ovocné pyré.

Nebojte se, pokud dítě po prvním pokusu vyplivne obsah lžíce. Děti si rychle zvyknou na nový vkus a příště mohou požádat o doplňky. Pokud se dítě obtížně přizpůsobí neobvyklému jídlu, přidá se do zeleninového pyré nebo ovesné kaše malé mámčino mléko a malé dítě, které pociťuje odstín obvyklé chuti, začne vychutnat neznámé jídlo.

Vejce a tvaroh by měly být nabízeny drobky nejdříve 6-7 měsíců, protože tyto produkty přispívají k rozvoji alergických reakcí. A seznámení s masem a mléčnými výrobky je možné za 7-8 měsíců. Do arašídového menu se doporučuje zadat ryby nejdříve ve věku 9 měsíců.

Vaření kaše

Doplňkové krmení obilovin začíná u bezlepkových druhů obilovin. Existují dva způsoby, jak připravit jídlo:

 • Před vařením se drtí mele v mlýnku na kávu;
 • hotová kaše se mele jemným sítem.

Můžete nabídnout dítěti nakoupené hotové výrobky, které musíte před krmením zředit pouze vodou. Ve složení těchto produktů se však často vyskytuje cukr, který není v tomto věku příliš užitečný. Proto při výběru prodejní kaše musíte věnovat pozornost tomu, které doplňkové potraviny neobsahují škodlivé složky.

První obiloviny by měly být rýže, pohanka a kukuřičné krupice. Když si dítě zvykne na jeden druh, představí se další, pak je možné smíchat několik druhů obilovin a získat tak bohatou nabídku živin. Oves a krupice jsou určeny pro děti od 9 měsíců.

Doporučujeme dávat mléčnou kaši od 7 do 8 měsíců věku. Plné mléko se přidává 1 polévková lžíce a během vaření se postupně nahrazuje vodou. Pokud je dítě alergické, musí se na chvíli kravské mléko opustit a ovocné pyré nebo kousek másla pomůže zlepšit chuť. Při umělém krmení můžete ovesnou kaši chovat se svou oblíbenou arašídovou směsí.

Jak udělat bramborovou kaši chutnou a sladkou

Před zahájením zavádění obilovin lze dítěti nabídnout ovocné pyré. Prvními plody jsou zelená jablka. Před vařením se umyjí, vyčistí a pečou v troubě a do nádoby přidají trochu vody. Z připravených jablek je vybrána buničina a rozemleta na mixéru. Toto pyré je sladké a něžné. Poté, co si dítě zvyklo na jablko, můžete přidat tuto komponentu do ovesné kaše.

Pokud arašídy nejí zeleninu dobře, pak dýně pomáhá zlepšit chuť. Z toho jsou také vyráběny sladké bramborové brambory. Popis procesu vaření je téměř stejný, kromě toho, že zelenina je před pečením nakrájena na malé kousky. Dýně čistí tělo škodlivých látek, ale neměli byste se do něj zapojovat, abyste nevyvolávali uvolněné stoličky..

Delikatesa doma nebo v obchodě, co si vybrat?

Pokud do 5 měsíců zavedete doplňková jídla ve formě šťouchané zeleniny, dostanou se nejprve cuketa, květák, brambory, dýně nebo mrkev. Při výběru hotových výrobků z obchodu je třeba dodržovat následující pravidla:

 • první, kdo bude přítomen na dětském jídelníčku, by měl být jednokomponentní druh;
 • po seznámení se s jednou zeleninou po dobu jednoho týdne ve známém jídle je třeba zavést lžíci nového produktu;
 • je nutné každý den zvýšit objem šťouchaných brambor, ale teprve poté, co dítě s chutí pojídá obsah lžíce. Pokud se arašídům nelíbí nové jídlo a vyplivne je, pak následující den nabídnou stejné jídlo a ve stejném množství.

Udržujte otevřenou nádobu na dlouhou dobu nemůže. Po krmení musí být zbývající část zlikvidována. Proto mnoho matek, které zavádějí doplňková jídla od 5 měsíců, upřednostňuje vařit pyré samostatně. K tomu je však nutné:

 • pečlivě vyberte zakoupené produkty;
 • před použitím odloupněte;
 • při vaření zeleninových jídel se uchylují k pečení nebo vaření;
 • musíte otřít hotové komponenty pro bramborovou kaši, dokud se směs nestane homogenní, bez hrudek a vláken.

Rozhodnutí o výběru domu nebo produktu v obchodě zůstává na rodičích. Výhodou nákupu bramborové kaše je:

 • nedostatečná potřeba přípravy;
 • ideální složení, všechny komponenty jsou vybírány v kombinaci s potřebami drobků;
 • konzistence misky je homogenní bez přítomnosti hrudek a nevařených kusů.

Nevýhodou při krmení pětiměsíčního dítěte je to, že zakoupeným produktem je vysoká cena a potřeba zbytku sklenice zlikvidovat v počáteční fázi rmutu.

Výhodou jídla připraveného doma je, že jídlo bude čerstvé a můžete okamžitě připravit správné množství bramborové kaše. Hlavní nevýhodou je ztráta času na vaření a sekání zeleniny.

Kdy a kolik

Pokyny pro zavedení doplňkových potravin zahrnují postupné zvyšování množství jídla. První den je dítěti nabídnuta 1 lžička nového produktu, druhý den 2, poté 4, 8. Každý den se množství jídla ve srovnání s předchozím dnem zvyšuje dvakrát, až dosáhne 130 - 150 g.
Když uplyne čas od začátku prvního seznámení dítěte s neobvyklým jídlem, denní norma krmení dítěte po 5 měsících pro HB bude:

ProduktDenní částka
Mateřské mléko800 - 900 ml
Zeleninové pyré100–140 g
Ovocné pyré40-50 g
Ovesná kaše50-60 g
Rostlinný olej0,5–1 čajová lžička
Máslo3 g

Se zavedením prvního krmení pro kojení pomáhají schémata od 5 měsíců mladým rodičům určit pořadí a načasování zavedení produktů. Individuálně vypracovaný rozvrh dítěte se může lišit od daných hodnot, ale obecně by výživa dítěte ve věku pěti měsíců a starších měla odpovídat této tabulce..

Miska jménoVěk dítěte v měsícíchKolik měsíců doporučeno
456789-12
Čerstvě vymačkaná šťáva, ml5-2025-4050-60708085-1004,5
Zeleninové pyré,10-130140-150160-1701802005
Ovocné pyré, g5-2025-4050-60708085-1004,5
Kaše, g50-100130-150150170-1802005-6
Curd, g10-304040padesáti6-7
Žloutek.0,250,50,50,56-7
Maso, g5-3040-5060-707-8
Ryby, g5-3040-608,5–9,5
Kefir, ml200200300-4507,5-8
Chléb, g55107
Rusks, g3-555-1010-156.5
Rostlinný olej, ml335555-5,5
Máslo, g1-333555-5,5
Kravské mléko, ml50-100100-2002002002005-6

Tabulka pomáhá pochopit, jak správně doplňovat potraviny. Pokud je však dítě alergické na určité složky, pediatr mění režim krmení po 5 měsících podle potřeb dítěte.

Je nutné zavést do dítěte doplňkové potraviny pečlivě a sledovat reakci arašídů na nové jídlo. Pokud se po 5-7 dnech nic nezmění v blahu dítěte, můžete dát nový produkt. Množství doplňkových potravin se denně zvyšuje. Musíte začít s lžičkou a postupně vyměňovat jedno krmení. Nejprve musíte nakrmit nejméně alergenní zeleninu a ovoce, mezi něž patří květák, brokolice, dýně, cuketa, jablka. Postupem času se počet povolených potravin zvyšuje a do jednoho roku se dítě zcela přepíná na jídlo pro dospělé.

Kojení (můj cheat sheet).

Věk vašeho dítěte se rychle blíží šesti měsícům - brzy představí první krmení. A pak mají rodiče spoustu otázek - proč se zavádějí doplňková jídla, kde začít, kolik dávat a jak? A potřebuje dítě, které jí mámino mléko? Koneckonců, každý říká, že není nic užitečnějšího než GV...

Jak nakrmit dítě?

Až šest měsíců jsou všechny potřeby jídla a pití dítěte, minerálů, vitamínů a biologicky aktivních látek uspokojeny na úkor mateřského mléka a není třeba zavádět žádné další produkty. Po šesti měsících však tělo dítěte potřebuje mnohem větší množství bílkovin, energie, vitamínů a minerálů - železo, vápník, hořčík, zinek. Mateřské mléko již tyto potřeby nemůže plně uspokojit, a proto je zapotřebí doplňkových potravin. Kromě toho enzymy a střevní stěna dozrávají přibližně za šest měsíců a stávají se nepropustnými pro alergeny a toxiny, což umožňuje řádně absorbovat jiné potraviny než mléko. Od tohoto věku začnou čelisti růst a pro jejich správnou tvorbu je třeba se naučit žvýkat. Pokud budou doplňková jídla pozdě, může být obtížné zavést nová jídla a rozvíjet schopnosti žvýkání. V doplňkových potravinách není hlavní věcí spěchat, ale nestojí ani za to oddálit jeho zavedení na dlouhou dobu, po 7-8 měsících bude obtížné zavést doplňkové potraviny - dítě bude odolávat novému produktu, jíst špatně. Ano, je čas naučit se nové chutě, protože kromě vůně a chuti mateřského mléka dítě nic jiného neví. Ve vzácných případech je povoleno začít s doplňkovými potravinami o něco dříve - ze 4,5–5 měsíců, a to pouze ze zdravotních důvodů. Tento problém lze vyřešit pouze ve spojení s lékařem a konzultantem přirozeného krmení za předpokladu, že matka není schopna zajistit úplné kojení..

Známky připravenosti na výživu

Pro zavádění doplňkových potravin musí být dítě nejen ve vhodném věku, ale musí mít také individuální známky připravenosti na jeho příjem. Jaké jsou tyto příznaky? 1. Dítě zvyšuje frekvenci krmení, vykazuje známky hladu po vyprázdnění matčiny hrudi. 2. Když se pokusíte s dítětem zacházet s něčím novým, netlačí lžíci svým jazykem a neotře jej. 3. Dítě má zájem o jídlo pro dospělé, snaží se vyzkoušet jídlo z vaší desky. 4. Dítě může dlouho sedět na židli nebo na klíně dospělého a může si vzít jídlo rukama. Pokud již existuje většina příznaků u vašeho dítěte, můžete si koupit sadu prvních jídel a představit dítě novému jídlu. Návnady se nepodávají 2-3 dny před plánovaným očkováním a do 4 až 5 dnů po něm. Zavedení nového produktu byste také měli odložit, pokud je dítě nemocné nebo jsou mu uříznuty zuby, pokud je na ulici silné teplo. Pokud plánujete výlet, příjezd hostů, stěhování, změnu klimatu, je lepší odložit seznámení s doplňkovými potravinami o 2-3 týdny.

Správný začátek

Kojení se doporučuje dávat všechny nástrahy pouze ze lžíce - je nepřijatelné používat k tomuto účelu lahve, i když výrobci uvedou, že mají bradavku specificky pro krmení. Konec konců, seznámení se s lahví je riziko, že se vzdá prsu a naruší tvorbu správného stravovacího chování. Získejte speciální lžíci v lékárně nebo ve specializovaném dětském obchodě. Může být kovově potažen silikonem nebo plastem. Cítit a ohýbat lžíci. Pokud se nerozbije a nemá ostrý chemický zápach, můžete si ho koupit. Se zavedením doplňkových potravin začněte jídelní deník. V případě nepříjemných reakcí nebo alergií můžete sledovat, zda je produkt příznakem vinný. V deníku si poznamenejte čas, druh a množství produktu, které dítě jí, způsob jeho přípravy (vaření, napařování, dušení) nebo výrobce, pokud se jedná o průmyslové krmení. Uchovávejte deník s jídlem se doporučuje nejméně do jednoho a půl roku dítěte. Stojí za to si pamatovat povahu křesla: se zavedením doplňkových potravin se zcela jasně mění, což rodiče vzrušuje a děsí. Například zelenina způsobená vlákninou uvolňuje stolici, proto se dětem, které jsou náchylné k zácpě, doporučí jako první jídlo doplňkových potravin. Ovoce působí na židli nejednoznačně - masitá a vodnatá (meruňka, broskev, kiwi, jablko) jsou obvykle oslabená, ale husté plody (hruška, banán) jsou připojeny. První doplňková strava aktivuje játra a enzymy, které mohou ve stolici způsobit mírné přimíchání zeleně a hlenu. Pokud není současně narušena pohoda dítěte - jedná se o normální trávicí reakci, stolice se normalizuje do jednoho týdne. Navíc, poprvé bramborová kaše může opustit tělo téměř nestrávené - to je také normální střevní reakce: enzymy se učí pracovat pouze s novým jídlem. Nepokoušejte se dítěti představit co nejvíce produktů. Takový spěch se často stává kategorickým odmítnutím všech doplňkových potravin obecně. Aby dítě vyhodnotilo nové jídlo, musí ho vyzkoušet nejméně 10krát, pak se bude dobře najíst. Obvykle se doporučuje zavést nový produkt nejdříve 7 až 10 dní po zavedení předchozího. Pokud dítě nechce jíst doplňkové potraviny, zkuste jej přimíchat a zředit mateřským mlékem - možná to bude mít větší podporu. Děti jsou hrozní konzervativci a všechno nové vnímají opatrně, včetně nového jídla. Když dítě pocítí známou dochuť, vyzkouší nové odvážněji!

První produkt

Mnoho matek na doporučení starší generace dává dětem šťávu jako první krmení, což je zásadně špatné. Až do konce minulého století (a dokonce i nyní na některých místech ve vnitrozemí) byl názor, že šťáva není doplňkovým jídlem, ale údajně nápravným doplňkem, a může být podávána již od téměř 3–4 měsíců. Kojení dítěte však nepotřebuje žádné šťávy po dobu nejméně 9–10 měsíců a je lepší se ho zdržet až rok. Brzy zavádění šťávy způsobuje značné poškození zdraví, což potvrzují desetiletí výzkumu prováděného pediatry v Evropě. Šťávy neobsahují úplné vitamíny a minerály (uspokojují potřeby dítěte pro ně pouze 1–2%) a železo z jablečné šťávy se vůbec neabsorbuje. Šťávy jsou agresivním produktem pro nezralé trávení dítěte, obsahují mnoho ovocných kyselin, které dráždí a mohou způsobit průjem. V šťávách je příliš mnoho cukru: přerušení chuti k jídlu nepřináší tělu výhody. Šťávy mohou kvůli své sladkosti způsobit odmítnutí dalších druhů doplňkových potravin, které mají čerstvější chuť. Pokud se stále rozhodnete dát šťávu dítěti, nezřeďte jej dvakrát až třikrát vodou. Koncentrovaná šťáva se dítěti nedává. Tak kde začít? Existují dva režimy zavádění doplňkových potravin: jeden doporučuje začít s ovocem, druhý se zeleninou a obilovinami. První schéma v klinické praxi není příliš úspěšné - faktem je, že vše, co bylo řečeno o šťávě, platí také pro ovocné pyré. Bramborová kaše se dodává syrová, což znamená, že obsahuje také dráždivé ovocné kyseliny, a také existuje riziko, že po sladkém ovoci nebude dítě jíst zeleninu, cereálie nebo maso. Většina moderních lékařů proto přechází na návnadu doporučenou Světovou zdravotnickou organizací pro kojené děti.

Tipy pro mámu

Prsa při zavádění doplňkových potravin, které dáváme po bramborové kaši, i když někdy je pro dítě výhodnější vyrobit a naopak. Pro první nástrahy si vyberte místní, bílou nebo zelenou zeleninu, s výjimkou brambor: je bohatá na uhlohydráty, těžko stravitelná a rok a půl není podávána jako samostatné jídlo, používá se ve směsi s jinou zeleninou (nejvýše 30-50% z celkové hodnoty). První obiloviny by neměly obsahovat mléko; vaří se ve vodě a zředí se mateřským mlékem. Po 1-1,5 měsících můžete připravovat směsi z obvyklé zeleniny a obilovin - smíchat dva nebo tři druhy šťouchané zeleniny nebo dva druhy ovesné kaše. Dýně lze přidat do ovesné kaše, a pokud dítě nejí ovesnou kaši špatně, je možné do ní přidat několik lžiček ovocného pyré pro jejich chuť. První jídla se připravují bez soli, cukru a koření. Pokud má rodina alergie, doporučuje se doplňkové potraviny podávat ještě hladce a chutnat pouze jednozložkové produkty po dobu prvních 2-3 měsíců. Rovněž stojí za zmínku, že jako takové neexistují žádné tvrdé objemy, do kterých by měl být produkt, který má být zaveden, přiveden. Koneckonců, hlavním účelem první návnady je obohatit chuť drobků a naučit jeho trávení pracovat s novými druhy potravin. Vaše dítě může jíst 40-50g doplňkových potravin a možná 150g: vše záleží na připravenosti trávení a preferencích chuti, na aktivitě dítěte. Nesnažte se krmit své dítě „z břicha“, krmení silou způsobuje negativní reflex a dále ohrožuje potravinové problémy.

Schéma zavádění doplňkových potravin pro děti kojené a smíšené výživy (s denním podílem mateřského mléka nejméně 50–70%) podle WHO

Ukázkový rozvrh administrace

(převzato od uživatele Navi s jejím svolením)

poznámka: množství porcí zavedených doplňkových potravin uvedených níže je objem s přihlédnutím k následnému kojení. Ty. částečná výměna jednoho krmení. Pokud chcete úplně nahradit jedno kojení (nebo je-li vaše dítě na IV a chcete odstranit směs), může být porce přivedena na věkovou normu podle stejného principu.

6 měsíců - zelenina

1krát denně - oběd.
1 týden - cuketa
1 den - 1 lžička cuketové pyré (na vodě bez soli a dalších pomůcek (můžete přidat mateřské mléko nebo pár kapek rostlinného oleje (olivový / kukuřičný / slunečnicový))). Za týden přidávejte každý den do lžíce 50–60 g. (to je 7 lžička + - lžíce)

2 týdny - sloup zelí
1 den - 6 lžičky cuketa + 1 lžička col. zelí
2 dny - 5 lžičky cuketa + 2 lžičky col. zelí atd. do týdne, dokud jsme úplně cukety nenahradili plk. zelí.

3 týdny - brambor
1 den - 6 lžičky col. zelí + 1 lžička brambor
2 dny - 5 lžičky cuketa + 2 lžičky brambory atd. během jednoho týdne přiveďte naše brambory na 7 polévkových lžic, střídavě střídáme již zavedenou zeleninu.

4. týden - Mrkev
1 den - 6 lžičky col. zelí + 1 lžička mrkve
2 dny - 5 lžičky brambory + 2 lžičky mrkve

3 dny - 2 lžičky cuketa + 2 lžičky brambory + 3 lžičky mrkev atd. střídavá zelenina již zavedená během týdne. Přiveďte mrkev na 7 lžičky. není nutné.

5 týdnů - dýně
zavedeno podle stejného principu jako mrkev.

Tak zkoušíme zeleninu měsíc!

7 měsíců - ovesná kaše

Jednou denně - snídaně.

Začneme tak, jak by mělo, s bezlepkovými obilovinami, bez soli a cukru. Nejprve to uděláme velmi tenké, pak postupně tlustší. (na 100 g vody - 2-3 lžičky obilovin)

1 týden - pohanka
1 den dávejte 1-2 lžičky. pro vzorek (dát ráno). Pokud nedojde k žádné reakci, pokračujte.
2 dny - 3-4 lžičky pohanka
3 dny - 5-6 lžičky naše tekutá pohanka
Den 4 - udělejte kaši silnější, zakysanou smetanou, pouze tekutou zakysanou smetanou, ne domácí smetanou a dejte 5-6 lžičky. taková pohanka.
5-6-7 den, uveďte naši krémovou kaši na 80-100 g.

Kaše by měla být podávána pouze se lžičkou, bez lahví, jako by maminka nechtěla čistotu a zkrátila dobu krmení.

2 týdny - rýže
1 den - 1-2 lžičky rýže + další pohanka.
2 dny - 3-4 lžičky rýže + další pohanka

Pokud nedojde k reakci, uveďte rýži do normálu, pokud si přejete, můžete vstoupit do týdne rýže, aniž byste zasahovali do pohanky, vstupní systém je stejný jako u pohanky.

3 týdny - kukuřice
zavedeno podle stejného principu jako ostatní obiloviny.

8 měsíců - tvaroh a ovoce 1krát denně - ovoce jako druhá snídaně, tvaroh pro odpolední čaj.

1 týden - tvaroh. (v tomto věku potřebujete 30 gr.)

1 den - 1 lžička tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
2 dny - 1 lžička tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
3 dny - 2 lžičky tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
4 dny - 2 lžičky tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
5 dní - 3 lžičky tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
6 dní - 4 lžičky tvaroh (to je jen asi 30 gr.)

2 týdny - jablko.
stejně jako zeleninu, začneme čajovou lžičkou, po dobu 5-7 dní, přineseme na 50 g.

3 týdny - hruška (zaváděním stejným způsobem jako zelenina náhradním způsobem)

4. týden - Broskev / banán

5 týdnů - švestka

Nejprve si můžete představit ovoce, pak tvaroh
Do konce 8 měsíců tedy naše nabídka vypadá takto:
mateřské mléko vždy v jakémkoli množství.
9,00 - snídaně - ovesná kaše
11.30 - ovoce
13.00 - oběd - zelenina nebo zeleninové pyré
16,00 - tvaroh.

9 měsíců - maso

Jako doplněk ke zelenině představujeme maso na oběd. Ale zatím nedáme polévku na masový vývar.

1 druh masa - králík
1 den - 1 lžička králíka
2 dny - 2 lžíce králíka
3 dny - 3 lžíce králíka
4 dny - 3 lžíce králíka
5 dní - čistá zelenina bez masa

2 druhy masa - krocana
1 den - 1 lžička krůty
2 dny - 2 lžičky krůty
3 dny - 3 lžičky krůty
4 dny - 3 lžičky krůty
5 dní - čistá zelenina bez masa

3 druhy masa - telecí maso

4 druhy masa - hovězí maso (představujeme stejné jako u předchozích)

9 měsíců po masu je čas na žloutek. Začínáme s velikostí zápasové hlavy a přineseme půlhodinovou lžíci (smíchejte v ovesné kaši, dávejte 2-3krát týdně).

také v 9 měsících můžete dítě uvést do jater smícháním s masem a zeleninou:

1 čas - 0,5 lžičky.
dále - 1 lžička 1-2krát týdně

jako samostatný produkt může být játra podávána po roce.

10 měsíců - ryby

ryby zavádíme na oběd jako doplněk k zelenině místo masa, ale ne více než dvakrát týdně.

1 den - zelenina + ryba (okoun)
2 dny - zelenina + maso
3 dny - čistá zelenina
4 dny - zelenina + maso
5 dní - zelenina + maso

kefír

dát jogurt na noc.

Začneme několika kapkami a přivedeme na 100 g.

do konce 10 měsíců

mateřské mléko jako vždy v jakémkoli množství

kaše snídaně - až 100 g.
oběd ovoce - 50g
oběd - polévka nebo zelenina s masem, jednou týdně místo masa, ryb, 1-2krát týdně čistá zelenina - 80-100g
odpolední svačina - tvaroh
večeře - kaše nebo zelenina asi 50-70g, ale ne méně než 2 hodiny před spaním.
v noci kefír - 100 - 150 g

šťáva a mléko po roce

voda, čaj, kompot se může začít dávat spolu se zavedením doplňkových potravin.

Články O Neplodnosti