Hlavní Výživa

39. týden těhotenství: Co se stane s dítětem a mámou

Zdá se vám, že během těhotenství jste prošli ohněm, vodou a měděnými trubkami a nic nového se vám nestane? A tady to je! 39. týden těhotenství je na jedné straně přístup k domácímu úseku a na druhé straně je to pouze začátek aktivní přípravy těla na nejočekávanější setkání s dítětem v životě. Během tohoto období dochází k tzv. Předchůdcům nadcházejícího porodu. Nastávající matka stále častěji dostává řadu fyziologických signálů, které bude brzy muset „odevzdat“ nemocnici. A toto „brzo“ se může stát kdykoli! Ve skutečnosti je dítě po 39 týdnech považováno za plnohodnotné a je v plné bojové připravenosti na narození.

Obsah:

Jak se rodící matka cítí?

Během tohoto období, navzdory skutečnosti, že je stále obtížnější se pohybovat s velkým břichem, má mnoho nastávajících matek nárůst energie a touhu po intenzivní činnosti. Cítí nárůst síly, síly a, jak se zdá, jsou připraveni obrátit hory na své cestě. Proto se ve 39 týdnech těhotenství ženy se zvláštní horlivostí začínají připravovat na nadcházející cestu do nemocnice a na narození nového člena rodiny. Většina nastávajících matek, jako by se spikla, během tohoto období zahájí obecné úklid v domácnosti: umývají, čistí, drhnou, umývají, žehlí. A odkud pocházejí?

Lékaři v tomto období doporučují, aby se to nepřehánělo fyzickou aktivitou, jinak je možné vyvolat předčasný porod. Kromě toho, aby dítě nemělo hypoxii, musí těhotná žena trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu a ne objímat mopem..

Fyzická onemocnění jsou však stále přítomna, neměla by však vyvolávat vážné obavy. Bolest v dolní části zad a kloubů je naprosto normální. Zůstaňte s tím trochu víc! Po porodu tyto nepohodlí zmizí beze stopy.

Rovněž po 39 týdnech těhotenství může být nastávající matka narušena otokem nohou a někdy rukou, dolní části zad a břicha. Tento jev sám o sobě není nebezpečný. Asi 80% žen v pozdním těhotenství trpí otoky končetin. Během tohoto období však musíte zvláště pečlivě sledovat své zdraví. Pokud náhle začnete dramaticky přibývat na váze, máte zvýšený krevní tlak, nesnesitelnou bolest v zádech, špinění nebo bílkovinu v moči, musíte naléhavě navštívit lékaře. Edém s podobnými důsledky může být pro vás a vaše dítě vážným ohrožením..

Jak vypadá dítě??

Po 39 týdnech už vaše dítě není jako mimozemská bytost. Zcela získal lidské rysy a je připraven se před svou matkou objevit v celé své kráse. Jeho hmotnost je v průměru 3,2–3,5 kg a je vysoký 48–50 cm. Už má na hlavě účes (některé děti mají tak dlouhé vlasy, že je lze splétat copánky) a na prstech má manikúru a pedikúru. Kromě toho mohou být hřebíky tak velké, že po narození se budou muset okamžitě řezat.

Nakonec se vytvoří všechny vnitřní orgány dítěte. Už je připraven k jídlu máminova mleziva s chutí k jídlu a pak k mléku, protože střeva jsou již pokryta klky pro vstřebávání potravy a žaludek začal produkovat šťávu. Mimochodem, před narozením trávicího traktu malé osoby je absolutně sterilní. První bakterie, které pomáhají trávit potravu, se objevují po prvních svátcích dítěte na kolostra..

Dítě má sací reflex po 39 týdnech, ale žvýkací se objeví až po porodu. K dispozici je také krevní zásobovací systém, imunita, tuková vrstva tkáně pod kůží, pankreatické enzymy jsou produkovány v dostatečném množství. Plíce malého jsou připraveny naplnit vzduchem a otevřít se, což znamená, že dítě může klidně vydechnout svůj první dech.

Dítě má všechny smysly. Slyší všechno, co se děje ve vnějším světě, reaguje na hlasité zvuky, cítí dotek své matky na břiše. Malá oči již mohou rozlišovat mezi světlem a stínem, stejně jako všechny základní barvy. Nervový systém však ještě není zcela vytvořen, dozrála pouze mícha, obličejové nervy, které jsou zodpovědné za sání. To je důvod, proč nyní a poprvé po porodu je třeba chránit sebe i dítě před hlasitým hlukem, stresem a obklopovat dítě láskou a péčí.

Ultrazvuk a CT

Ultrazvukové vyšetření plodu ve 39. týdnu se neplánuje. Pacientovi však může být prokázáno, že je například třeba objasnit vzhled dítěte, přítomnost fetální hypoxie nebo zapletení šňůry. Současně můžete vyhodnotit stav plodové vody (neměly by obsahovat částice mekonia - původní výkaly), úroveň zrání placenty, délku děložního čípku atd..

Naopak CTG (kardiotocography) je naopak v tomto období pravidelně jmenována. Lékaři používají tento postup ke sledování srdečního rytmu dítěte. Podle norem by srdeční frekvence dítěte měla být v tomto období 110 - 160 tepů za minutu.

Kolik váží máma?

Přibývání na váze je jedním z nejvíce vzrušujících témat pro všechny nastávající matky. Zejména rychle nechtěné kilogramy „stick“ ve třetím trimestru těhotenství. Do 39. týdne mohou ženy s nadváhou dosáhnout 10 - 15 kg. Některé matky s výbornou chutí k jídlu se dokážou živit ještě více - na začátku porodu mohou jejich nárůst dosáhnout 20, nebo dokonce 25 kg. Mimochodem, jak ukazuje praxe, čím nižší je hmotnost ženy před těhotenstvím, tím silnější se zotaví v době narození.

Pokud se hmotnost nečekaně snížila o 2 - 3 kg, počkejte na přidání do rodiny brzy! Několik dní před narozením se čísla na stupnici mohou měnit dolů. To je způsobeno tím, že se tělo připravuje na složitý fyziologický proces a zbavuje se přebytečné tekutiny a odstraňuje ji močí.

Co se stane se žaludkem?

U většiny nastávajících matek klesá dno dělohy a břicha do 39. týdne těhotenství. Důvodem je skutečnost, že dítě konečně zaujímá stejnou pozici s hlavou dolů, což je nezbytné pro přirozený porod. Na jedné straně to přináší neuvěřitelnou úlevu: dušnost téměř zmizí a záhyby pálení žáhy zmizí. Na druhé straně sestupující děloha začíná na močový měchýř vyvíjet ještě větší tlak, takže nastávající matka začne v toaletě mizet častěji než dříve.

Během této doby se doporučuje nosit obvaz tak často, jak je to možné, aby se snížil tlak na močový měchýř a pánevní orgány. Lékař vám pomůže vybrat správnou velikost obvazu. Užitečná bude také gymnastika pro těhotné ženy, která pomůže snížit bolest v zádech a dolní části zad..

Břicho se v tuto chvíli stává kamenem, silně svědí, na kůži se mohou objevit peelingy a strie. Kromě toho může snížená hlava dítěte narušit střeva, což často vede k zácpě, jakož i ke vzniku nebo zhoršení hemoroidů. Během tohoto období se doporučuje pít více kefíru a denně jíst normu ovesných otrub (30 gramů). Tato jednoduchá jídla pomáhají řešit střevní problémy bez použití léků..

Může být snížené břicho považováno za předzvěstí raného porodu? Ne vždy. Po snížení žaludku a až do narození dítěte může trvat jeden den až tři týdny. U primogenních matek se to může stát dokonce ve 36 - 37 týdnech těhotenství au těch, kdo musí znovu zažít radost z mateřství, 5 až 7 dní před začátkem porodu. Nebo mimochodem, není vůbec možné jít dolů na první skutečné boje.

Pohyby plodu ve 39. týdnu těhotenství

Vaše malá fidgetka před nějakou dobou zpívala a ve 39. týdnu těhotenství jste náhle ustoupili? Nebojte se, všechno je v pořádku s ním! Je to jen to, že vaše dítě už vyrostlo, v děloze je přeplněné, takže jeho pohyby nejsou tak aktivní jako předtím.

A přesto je jeho matka stále cítí. Kromě toho může žena snadno rozlišovat mezi pohyby paží, nohou a hlavy. A někdy kopy pod žebra těchto malých silných mužů mohou být dokonce bolestivé! Poslouchejte chování vašeho dítěte. Podle standardů by se každou hodinu mělo zdravé dítě cítit. A za den by matka měla cítit pohyby asi 10-12krát. Pokud je vaše dítě podezíravě klidné a po dlouhou dobu nevykazuje známky bdělosti, musíte naléhavě přejít k lékaři. Může to být způsobeno tím, že dítěti chybí kyslík nebo výživa. A možná v tomto případě je nutné nouzové doručení.

Falešné kontrakce

Dalším charakteristickým znakem 39. týdne těhotenství jsou tzv. Falešné kontrakce nebo, jak se také říká, kontrakce Brexton - Higgs. Je pravda, že mohou začít v dřívějších termínech, ale do této doby nikam nezmizí. Cítím se jako dlouhodobé křeče v dolním břiše. Jsou způsobeny kontrakcemi dělohy, která se již připravuje na porod.

Není obtížné odlišit tréninkové zápasy od skutečných. Za prvé, nejsou pravidelné a nevyskytují se systematicky. Za druhé, bolest během falešných kontrakcí nezvyšuje a spíše rychle ustupuje, jakmile se žena uvolní nebo zaujme pohodlnou polohu. Jakmile zjistíte, že doba mezi kontrakcemi medu byla zkrácena na pět minut, sbalte si tašky a jděte do nemocnice. Falešné kontrakce skončily a byly nahrazeny nejpravdivějšími!

Od 39. týdne těhotenství musí být žena v pohotovosti a neopouštět dům bez výměnné karty. I když potřebujete jít na 10 minut do obchodu s chlebem. Koneckonců, porod se může stát na tom nejnevhodnějším místě a v nej neočekávanějším čase..

Korek

Za 39 týdnů může mít budoucí matka korek. Co to je? Jedná se o hlen, který ucpává krční kanál v průběhu těhotenství a chrání plod před nebezpečnými infekcemi. Pokud v jednom nádherném okamžiku zjistíte na spodním prádle hrudku hustého a tmavého hlenu, počkejte na nástup porodu v následujících 1-3 dnech.

Během tohoto období může nastávající matka někdy mít tekutý vodní výtok, který nezpůsobuje žádnou bolest. To naznačuje, že plodová voda, jeden z předchůdců porodu, začala teče. Pokud se voda najednou odklonila a vyrazila z vás jako z kbelíku, okamžitě zavolejte sanitku, začal jste rodit!

Jakýkoli jiný výtok doprovázený svěděním, nepříjemným zápachem, zarudnutím a neočekávaným krvácením je důvodem k okamžité konzultaci s lékařem. Totéž platí pro vzhled bílých zkřivených sekretů s kyselou vůní. S největší pravděpodobností jde o drozd. A zatímco porod ještě nezačal, je třeba se ho zbavit a co nejdříve dezinfikovat porodní kanál.

Co se stane s prsa?

U budoucí matky, ve věku 39 týdnů, se její ňadra začnou připravovat na skutečnost, že brzy bude muset plnit velmi zodpovědnou misi - krmit dítě. Během tohoto období může žena cítit mírný pocit pálení a mravenčení. To ukazuje, že kolostrum se začíná tvořit v hrudi. Našli jste mokré skvrny na oděvu v oblasti hrudníku? Neznepokojujte se. Izolace kolostra před narozením dítěte je velmi častým jevem, kterému čelí mnoho těhotných žen..

Mohu mít sex po 39 týdnech těhotenství??

Intimita s milovaným mužem není kontraindikací těhotenství, pokud probíhá hladce a bez komplikací. Kromě toho jsou ženy, které touží po porodu, a stále to nemohou udělat, lékaři speciálně vyslané z nemocnice, aby se setkali s manželem. Předpokládá se, že sexuální terapie pomáhá urychlit proces porodu. Mužské spermie změkčuje děložní hrdlo a hormon progesteron, uvolňovaný během intimity, stimuluje jeho redukci.

Je možné zařídit noci lásky ve 39. týdnu těhotenství? Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď. A rozhodne se s každou těhotnou ženou samostatně, v závislosti na jejím fyzickém stavu. Pokud není ohrožena integrita plodové vody, tak proč ne? Sex je vynikajícím prostředkem pro přípravu ženského těla k porodu. Ano, a neměli byste se bát předčasného porodu, už jsou na cestě. Hlavní věc je dělat vše pečlivě a zastavit se s nejmenším nepohodlím.

39 týdnů těhotná

39 týdnů od početí nebo 41 porodníků

Gestační období 39 týdnů od početí je 41 porodních. Čas, kdy jsou nastávající matky již v nemocnici, takže lékaři to dokážou zjistit - ať už je těhotenství odloženo, nebo zda žena právě měla opožděnou početí.

Pocity a pocity ženy ve třiceti devíti týdnech

Fyzická a psychická únava roste. Opravdu chci porodit i ženy, které v minulosti měly těžký porod.

V tuto chvíli nemůžete sedět doma, potřebujete vyšetření a případně stimulaci porodu. Některé ženy se snaží samostatně urychlit nástup práce. To je neúčinné, ale přijatelné, pokud neexistují kontraindikace. Přečtěte si o tom více v článku..

Pocity a známky blížícího se porodu ve třiceti devíti týdnech u budoucí matky vyvstávají velmi často. Maminka může mít mírnou poruchu stolice, častou děložní hypertonicitu. Většina žen má sliznici a břicho.

Když by těhotenství mělo skončit

Přibližné datum porodu je to, co lékař určí při první návštěvě pacienta. Těhotenství obvykle trvá 280 dní nebo 10 porodnických měsíců (40 týdnů). Toto období však není považováno za početí nebo ovulaci, ale od prvního dne poslední menstruace. Navíc je tato metoda výpočtu původně zaměřena na ženy s cyklem 28–30 dní. Existují však i ty, ve kterých jsou intervaly mezi menstruací 35-40 dní, což znamená, že k ovulaci dochází později. Takoví lidé obvykle čelí situaci, kdy k porodu nedochází podle domnělého početí po 39 týdnech nebo dokonce po 40 týdnech těhotenství. A to vše proto, že k početí došlo, asi před 38 týdny...

Pokud patříte do kategorie žen s klasickým trváním menstruačního cyklu, platí pro vás vzorec Negele - musíte odečíst 3 měsíce od prvního dne posledního menstruačního období a přidat 7 dní. Toto je vaše odhadované datum doručení..

Mnoho žen však má narození plus nebo mínus 2 týdny od tohoto data. To je norma. Tzv. Imaginární přestavba. Ale pouze pokud, podle ultrazvuku a objektivně, lékař nevidí známky skutečného předjíždění:

 • snížení množství lubrikantu podobného sýru pokrývající celé tělo dítěte, přispívá k tomu, že plodová voda nepoškozuje jemnou pokožku;
 • snížení množství podkožního tuku, záhyby na kůži - tento problém nastává v důsledku nedostatečné intrauterinní výživy;
 • nedostatek vody.

Pokud se dítě narodí odloženo, má:

 • vrásčitá kůže (jako ta, která se stává při dlouhodobém kontaktu s vodou, macerace kůže);
 • nehty sahající za prsty, které vyžadují naléhavé srážky;
 • silné kosti lebky, úzké stehy a malé fontanely;
 • bahenní barva kůže a stejný odstín pupeční šňůry a vody - v důsledku jejich barvení meconiem kvůli nedostatku kyslíku.

Přítomnost i dvou výše uvedených znaků vyvolává důvod se domnívat, že je dítě přemístěno.

Placenta je také pozoruhodná. Je jasně vidět a histologicky potvrzeno ukládání vápenatých solí, tuková degenerace, ředění.

Takzvané prodloužené těhotenství (imaginární odklad) končí narozením zdravého dítěte včas bez těchto známek odkladu. Lékaři přesto dávají přednost 41 porodních týdnů těhotenství, i když jsou indikace dopplerometrie a ultrazvuku uspokojivé, již nečekají na nástup porodu a stimulují jej.

Proč může být těhotenství „tolerováno“?

Jak jsme řekli dříve, později, než se očekávalo, může začít práce u žen s dlouhým menstruačním cyklem a pozdní ovulací. Skutečné přemístění má však jiné, závažnější důvody. Toto je druh selhání v systému matka-plod..

Ženy, které tak dlouho rodily plod, mají obvykle chronická gynekologická onemocnění, hormonální nerovnováhu, výskyt takových případů dlouhodobého těhotenství v minulosti..

Během těhotenství se mohou vyskytnout komplikace, v důsledku čehož je narušena funkční schopnost placenty. Ale ona uvolňuje hormony do krve, katalyzátor práce.

Také ženy s velkým plodem (nad 4 kg) mají velkou šanci na těhotenství. Velké dítě natahuje dělohu. Mimochodem, kvůli stejnému přetížení existuje slabá pracovní aktivita - neúčinné slabé kontrakce a pokusy.

Co se stane s plodem po 39 týdnech těhotenství a proč je nebezpečné nosit těhotenství příliš dlouho

Dítě v děloze stále roste každý den, což znamená, že potřebuje stále více a více výživy a kyslíku a přezrálá placenta již není schopna uspokojit tyto potřeby.

Dítě může začít zhubnout, postrádá kyslík. A důsledky chronické hypoxie plodu jsou závažné... hlavně pro nervový systém.

Kvůli nedostatku kyslíku vstupujícího do dítěte krví, může se jeho první dech, než se narodí. Co ohrožuje aspirace vodami s prvotními výkaly - jejich vstup do dýchacích cest. To je vážný důsledek, který vyžaduje dlouhodobé větrání plic a používání silných antibiotik po porodu.

U přezrálého plodu jsou kosti lebky nehybné, neschopné pohybu (jako by to mělo být pro snadný průchod kostí pánve). Z tohoto důvodu je rušné období zpožděno, plod trpí. Zvýšené riziko poranění.

Pro matku představuje určité nebezpečí také těhotenství trvající déle, než se zvyšuje riziko různých komplikací během porodu a po porodu. Například nejčastěji se vyskytují nejčastější krvácení po porodu dělohy, poranění děložního čípku a perineum častěji, existuje potřeba porodu chirurgickým zákrokem.

To vše se však týká skutečně odloženého těhotenství. Někdy ani v tuto chvíli nemají lékaři žádné stížnosti na zdravotní stav maličkého. Vidí, co se děje s plodem ve třiceti devíti týdnech, jak to dýchá a jezuje, je-li pro to vše dost, a na základě toho vyvozují závěry.

Jak mohu diagnostikovat odložené těhotenství?

1. Ultrazvukem. Lékař poznamenává nedostatek vody (aby byla jasnější - voda klesne na méně než 500 gramů).

2. V Dopplerově studii průtoku krve v systému „matka-plod“ a „placenta-plod“. Lékař zjistí, zda jsou problémy s dodávkou kyslíku a výživy pro dítě, zda je jeho zásobování krví narušeno.

3. S CTG - v závislosti na srdeční frekvenci plodu lze předpokládat jeho reakci na hypoxii děložních kontrakcí.

4. S amnioskopií. Jedná se o vizuální vyšetření fetálního močového měchýře. Za tímto účelem lékař vloží do děložního hrdla lékařský prostředek, amnioskop. Pomáhá vidět meconium ve vodách - jasný příznak hypoxie, snížení indexu plodové vody a nedostatek maziva podobného sýru..

Poradenství nastávajícím matkám - jak spěchat nástup porodu doma

1. Fyzická aktivita. Pokud jste vedli téměř domácký životní styl kvůli hrozbě předčasného porodu nebo strachu z předčasného porodu, je čas začít „aktivovat“. Můžete si uklidit doma, projít se na čerstvý vzduch atd. Jednoduše jděte na nákupy a přeplněná místa, abyste před porodem nezachytili žádný virus..

Nepřetěžujte se silně, protože to může vyvolat předčasné nebo předčasné vypuštění plodové vody, což zase téměř vždy znamená porod se stimulací oxytocinem, což znamená bolestivější nebo dokonce císařský řez v případě, že nedojde k porodu..

Náhlé pohyby, sklon se také nestojí za vyzkoušení, protože to může vyvolat propuštění normálně umístěné placenty - a to již představuje skutečné riziko pro život matky a dítěte.

2. Pohlavní styk. Sperma obsahuje prostaglandiny - látky, které způsobují zrání děložního čípku. A orgasmus vede k těžkým stahům dělohy. Pokud se sexuální styk opakuje denně, je možné, že to pomůže porodit co nejdříve.

39 týdnů těhotenství, nástup porodu (video):

39 týdnů těhotných, nástup porodu

Je důležité - milovat se poté, co sliznice opustí děložní čípek, nestojí to za to. To může vést k zavedení různých oportunních mikroorganismů do dělohy, které jsou vždy velmi četné na sliznicích vagíny a glans penis. A obecně se po průchodu sliznicí nemůžete bát. Pokud odešla, znamená to, že krk je připraven. Zbývá velmi málo a začne práce.

3. Masáž bradavek. Stimuluje zvýšení děložního tónu. Pokud sliznice již ustoupila a není možnost mít sex, je to skvělý způsob, jak spěchat k narození. Prostě se nedotýkejte horších bradavek. Nakonec, pokud k tomu dojde, budete mít vysoké riziko rozvoje mastitidy - závažný infekční proces mléčných žláz..

4. Kontrastní sprcha a akupresura pro nohy. Doporučuje se nejprve napařit nohy, poté se ochladit a poté masírovat: každý prst a střed chodidla jednotlivě. Žena s velkým břichem samozřejmě sama o sobě nebude schopna provádět takovou masáž. Musím se na to zeptat svého manžela.

5. Laxativa. Říká se, že dříve, než porodní asistentky daly nastávajícím matkám, které se nemohly narodit žádným způsobem, ricinový olej. Toto je známé silné projímadlo. Musíte napít několik kapek jídla, například na chléb a sníst ho. Střevní motilita se zesílí, vyvolá hypertonicitu dělohy a porod může začít.

Teoreticky by mikrolytery Mikrolaks, čípky glycerinu a obyčejný klystýr s vodou měly mít stejný účinek. Není zbytečné, že ženy říkají, že po klystýru, který udělali v nemocnici, se kontrakce prudce zesílily.

Můžete také použít následující pomůcky.

1. Rostlinný olej, zelenina. Pomáhají střevům pracovat aktivněji..

2. Infuze malinových listů. Vezměte 2-3krát denně.

3. Šťáva z červeného rybízu. Užívá se ráno na lačný žaludek..

Vezměte prosím na vědomí, že se nemůžete pokusit vyvolat nástup práce doma, pokud:

 • dítě není v děložním stavu v děloze;
 • dítě je velké a vaše pánev je úzká;
 • máte těžkou syfyzitidu;
 • exacerbace chronického onemocnění;
 • placenta je příliš nízká k vnitřnímu hltanu, částečně nebo úplně ji blokuje;
 • dítě má hypoxii, retardaci intrauterinního růstu, existují odchylky od CTG, dopplerometrie, ultrazvuk;
 • špinění z pochvy.

39 týdnů těhotná

Poslední měsíc těhotenství již probíhá. Před schůzkou zbývá méně času! Dítě je již plně vyvinuté a připravené na nezávislý život. Tělo mámy je také připraveno, takže narození ve 39. týdnu těhotenství je naprosto fyziologické, považují se za naléhavé (vyskytly se včas).

Všechny myšlenky mámy se soustředily na nadcházející narození. Určitě už víte všechno o předchůdcích porodu, o tom, jaké dýchací techniky budete potřebovat při porodu, jak pokračuje normální porod. Ale mnoho budoucích matek má stále strach: již 39 týdnů těhotenství: kdy porodit? Jak si nechat ujít nástup práce? Kdy jít do nemocnice? Žena nemůže opomenout začátek porodu, protože skutečné kontrakce jsou velmi hmatatelné, proto se nebojte. Stává se však, že porod začíná rychle, s vypouštěním vody, a všechno by mělo být pro vás připraveno: věci se shromažďují v nemocnici, auto je připraveno a příbuzný, který vás vezme.

Připravte si všechny potřebné doklady: výměnná karta, rodná smlouva (pokud existuje), povinné zdravotní pojištění. Až bude vše shromážděno, budete se v rozhodující chvíli méně starat.

Po 39 týdnech těhotenství váží dítě přibližně 3 200 ga je vysoká asi 48 centimetrů. Pro dítě je jen velmi málo místa, takže není tolik aktivních pohybů. Dítě stále přibývá na váze, hlavně díky tukové tkáni.

Kolik měsíců těhotenství uběhlo? Třetí týden desátého porodního měsíce těhotenství již uplynul. Před dodáním zbývá asi týden a možná dva týdny..

Co se děje?

Těhotenství 39–40 týdnů je poslední fází obtížné cesty. Přestože je tělo dítěte již plně formováno, stále roste. Živiny přijímá placentou. Jeho dýchací přístroj je zcela připraven pro spontánní dýchání, je vyvinut oběhový systém. Pokračuje myelinizace neuronů, tvorba reflexů a zlepšování nervového systému. Povrch střeva je již pokryt villi a je připraven trávit mléko.

Plod po 39 týdnech těhotenství a jeho vývoj

Dítě je úplně na plný úvazek. Všechny jeho orgány a systémy fungují jako novorozenci.

Plod zaujal své konečné postavení. Dítě už má velmi málo místa a on si nohy přinesl na břicho, založil ruce na hrudi. To je přesně jeho pozice, která je optimální v procesu porodu. Nejčastěji je plod na konci těhotenství v prezentaci hlavy, ale pokud vaše dítě sedí na zadku, není to důvod k panice. Porod v pánevní prezentaci může probíhat přirozeně a v případě ohrožení dítěte nebo matky se provádí císařský řez. Proto jsou matky, které čelí porodu v panvové prezentaci, hospitalizovány předem v nemocnici. Podstupují další ultrazvuk ve 39 týdnech těhotenství (nebo ve 38), hodnotí velikost dítěte, jeho soulad s velikostí pánve, polohu plodu a poté určují taktiku porodu..

Trávicí systém dítěte je plně formován a připraven trávit mléko, enzymy pankreatu jsou produkovány v dostatečném množství. Střeva jsou nyní sterilní a dítě dostane první bakterie prospěšné bakteriemi.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Fotografie s ultrazvukem ve 39 týdnech těhotenství vám umožní zjistit míru vývoje dítěte.

Břicho ve věku 39 týdnů

Většina matek již snížila žaludky. To přináší neuvěřitelnou úlevu: dušnost je významně snížena, je snazší jíst, protože žaludek již žaludek nekomprimuje. Na druhé straně, snížená děloha vyvíjí větší tlak na močový měchýř, takže je potřeba močit častěji.

Spodní část dělohy je nyní v nadmořské výšce 36–40 centimetrů od ochlupení a 16–20 centimetrů nad pupkem. Děloha je obvykle do této doby o něco nižší než v předchozích týdnech, ale pokud se žaludek ještě nesnížil, nebojte se, může k tomu dojít těsně před narozením.

Fetální pohyby v 39. týdnu

Dítě je již velmi velké a nemá kam pohybovat tak aktivně jako dříve. Ale máma musí spočítat počet pohybů, pokud se něco trápí nebo pokud to lékař předepsal. Pohyby dítěte jsou velmi silné a máma jasně rozlišuje, kde se její pata tlačí a kde je loket.

Máminy pocity

Konec těhotenství pro mámu je velmi únavný. Výrazně zvýšená celková hmotnost, břišní objem a běžné věci jsou velmi obtížné samy o sobě. S prolapsem břicha se zvyšuje zátěž na perineu, páteř se zvyšuje, takže bolest v pánevní oblasti, lumbosakrální páteře, se často vyskytuje. Máma si může všimnout, že jí nohy často bolí, zvláště po cvičení. Matky často leží v tomto termínu po většinu času, ale je to nepřijatelné, protože dobré zdraví matky je její aktivita klíčem k dobrému porodu.

Dítě musí nyní získat sílu před nadcházejícím testem, takže mu poskytněte všechny potřebné látky - dobře se najíst, ale pokuste se nezneužívat kalorie. Trávit více času venku, zkuste s někým chodit.

Před porodem mají těhotné ženy velmi často touhu dokonale připravit vše pro příchod dítěte, vyčistit vše a vybavit pokoj. A to je velmi cool, protože domácí práce pomáhají vyrovnat se s nemocí. Nepřehánějte to - přesuňte většinu práce na příbuzné a postarejte se o organizační část.

Příprava ženského těla k porodu také zahrnuje odstranění přebytečné tekutiny. Můžete si všimnout, že vaše hmotnost je o 1–1,5 kg nižší. To není důvod k obavám - pro dítě to není škodlivé, ztráta hmotnosti v důsledku otoku. Zvýšená eliminace tekutin snižuje břemeno na těle během porodu.

Celkový přírůstek hmotnosti mámy by nyní neměl přesáhnout 16 kilogramů. Po celou dobu nošení dítěte matka sledovala její stravu a nyní je také velmi důležitá.

Pokud jste již 39 týdnů těhotná, mohou být aktivní pohyby dítěte docela bolestivé. Pokuste se trochu odpočinout, udělejte si pohodlnou pózu, takže bolest trochu poklesne.

Bolest po 39 týdnech těhotenství

Bolest na konci těhotenství je stále znatelnější. V důsledku tlaku hlavy dítěte na spodní část pánve může kostní aparát způsobit bolest v pánevních kostech a bolest v dolní části zad může zesílit. To vše naznačuje, že hlava dítěte je již v pánvi a porod je velmi blízko.

Falešné kontrakce se zesilují a matky si uvědomují, že žaludek bolí po 39 týdnech těhotenství. Pokud takové pocity získají rytmus, zesílí se, měli byste se poradit s lékařem - může to být začátek porodu.

Skutečnost, že porod brzy začne, je doložena určitými změnami v matčině těle - předchůdci porodu.

39 týdnů těhotných - prekurzory porodu:

 • výtok sliznice;
 • vzhled tažné bolesti v bederní oblasti, která je pravidelné povahy;
 • interval mezi kontrakcemi je snížen, za hodinu počítáte více než 5 kontrakcí;
 • žaludek padl;
 • objevily se uvolněné stoličky.

Vzhled takových příznaků naznačuje, že porod začne v blízké budoucnosti. Ale pokud již vody odešly a kontrakce se stanou bolestivými a častými - porod začal. V takové situaci musíte naléhavě jít do nemocnice!

39 týdnů druhého těhotenství

Pokud máte druhé těhotenství, pravděpodobně víte, co můžete očekávat. Porod však ne vždy začíná stejným způsobem. Kromě toho se v mnohočetném děložním čípku otevírá rychleji, takže porod obvykle probíhá snadněji. Důvěřujte svému tělu - předchozí zkušenost vám řekne, jak se chovat.

Sex po 39 týdnech těhotenství. Obvykle jsou všechny myšlenky na maminku a tátu v posledních týdnech těhotenství obsazeny blížícím se narozením, ale pokud všechno půjde podle plánu, sex nepoškodí ani matku, ani dítě. Kromě toho to přispívá k lepší přípravě krku ke zveřejnění..

Uvolnění po 39 týdnech těhotenství

V průběhu těhotenství je cervikální kanál chráněn hlenem, který zabraňuje pronikání mikroorganismů a odchází před porodem. V tomto případě si žena všimne jediného oddělení hustého hlenu obsahujícího pruhy krve.

Pokud se výtok stal krvavým, musíte naléhavě jít do nemocnice - to může být příznak placentárního narušení..

Tekutý, vodnatý výtok je obvykle známkou úniku plodové vody. Pokud voda odejde současně, žena to nikdy nebude zaměňovat s ničím. Obavy, že můžete přeskočit počátek porodu, tedy nejsou zcela odůvodněné. Porod ne vždy začíná vypouštěním vody, častěji tomu předchází dlouhé období uchopení. Opravdové boje si však nelze ani nevšimnout - jsou bolestivé, pravidelné.

Anestezie během porodu

Starostí některých nastávajících matek je očekávání bolesti během porodu. A často vyvstává otázka: je možná anestézie. Při vaginálním porodu se v některých případech používá epidurální nebo epidurální anestézie. Taková anestézie „deaktivuje“ pocity ve spodním těle, zatímco svaly perineum se uvolní, krk se stále otevírá, ale namáhavé období se prodlužuje. Anestezii lze provést kardiovaskulární patologií matky, nerovným nebo velmi pomalým otevřením krku, velmi nízkým prahem bolesti.

Taková anestézie se provádí také v případě nouzového chirurgického zákroku. Jakákoli anestézie však ovlivňuje dítě, má vedlejší účinky, kontraindikace, proto se nedoporučuje anestetizovat, aby se snížila bolest při práci..

Nezbytný výzkum a analýza

Všechny studie jsou tento týden standardní. Musíte provést obecný krevní test, močový test. Je také nutné navštívit gynekologa - lékař vyhodnotí, jak je tělo připraveno k porodu. Pokud jste si všimli některých předchůdců porodu, informujte o tom svého lékaře. V případě potřeby je možné provést vaginální vyšetření a lékař vyhodnotí, jak je děložní hrdlo připraveno k porodu po 39 týdnech těhotenství..

Ultrazvuk se tento týden provádí pouze podle indikací. Obvykle je předepsán ultrazvuk k určení velikosti plodu, stavu placenty.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Už mám 39 týdnů těhotenství (druhé těhotenství). Včera došlo k dopravní zácpě, ale kontrakce se nezvyšovaly. Brzy porodím?

Odchod ochranné zátky je předzvěstí bezprostředního nástupu porodu a je velmi pravděpodobné, že porod začne v nejbližších dnech. Někdy si ženy všimnou výtoku korku týden před porodem. Poslouchejte své tělo: pokud se frekvence tréninkových kontrakcí zvýšila, pokud se bolest v dolní části zad zesílila, porod začne velmi brzy.

Již 39 týdnů těhotenství je žaludek stále kamennější. Všiml jsem si, že tento pocit je nyní bolestivý. Znamená to, že je čas jít do nemocnice?

Pokud se cítíte dobře, nemusíte ještě chodit do nemocnice. Počítejte souboje a když počítáte asi 5 dlouhých soubojů za hodinu, můžete sbírat. Ale pokud se cítíte klidnější pod lékařským dohledem, zavolejte lékaře a odejděte. Lékař vás prohlédne, zhodnotí připravenost děložního čípku, bude-li to nutné, hospitalizuje, a pokud ne, klidně půjdete domů.

Řekni mi prosím! Mám 39 týdnů těhotenství, moje břicho se tahá tvrději, korek ustupuje a objevila se bolest zad. Vody ještě neodešly. Je to normální? Když čelí?

Příznaky, které jste popsali, naznačují, že porod začne kdykoli. Dítě je zcela na plný úvazek a porod probíhá normálně. Takže se nebojte a připravte se na nemocnici!

Proč jsou mé nohy bolestivé při 39 týdnech těhotenství?

Bolest v nohách těhotných žen je spojena se zvýšeným stresem, děložním tlakem na žilní cévy, v důsledku čehož je narušen venózní odtok z dolních končetin. Tyto pocity jsou nepříjemné, ale nejsou nebezpečné. Zkuste se více uvolnit, udržet nohy na vyvýšené platformě, požádat svého manžela, aby vás masíroval, a váš stav bude mnohem snazší.

Pokud je příčinou bolesti svalové křeče, může být poměr vápníku a hořčíku v těle narušen. Poraďte se s lékařem - možná budete potřebovat léky obsahující tyto stopové prvky..

Mám 39 týdnů těhotenství, několik hodin vytékám voda. Co dělat?

Musíte jít do nemocnice, protože brzy začne práce. Když plodová voda opouští, ochrana před infekčními agens klesá, proto je nutné lékařské vyšetření.

39 týdnů těhotná

Po 39 týdnech těhotenství je dítě plně formováno a schopné samostatně žít mimo mateřské lůno. Žena musí být připravena na to, že porod může začít kdykoli. Pokud během příštích několika týdnů nedojde k porodu, považuje se to za normu. Tato nejistota u většiny těhotných žen způsobuje zvýšenou nervozitu, zejména pokud se připravují na to, že se poprvé stanou matkou. Pro budoucí ženy při porodu je proto důležitá podpora manžela, příbuzných a příbuzných.

Co se stane mamince za 39 týdnů těhotenství

Blíží se porod a mnoho žen čelí výkyvům ve svém psychoemocionálním stavu. Nejprve jsou nastávající matky šťastné, že brzy skončí devět měsíců touhy a budou se moci vrátit do své obvyklé podoby. Pak se začnou starat o to, jak k porodu dojde a zda všechno skončí šťastně. Uvedené emoce a pocity jsou považovány za normální. Proto je třeba se naladit tak, aby byl pozitivní a udržoval veselou náladu.

Blíží se očekávaný okamžik setkání s dítětem, taška s potřebnými dokumenty a věcmi je připravena. Pro budoucí ženu v práci je důležité pečlivě sledovat její stav, aby nezmeškal nástup porodu.

Břicho v této době zpravidla výrazně klesá (hlavně u žen, které poprvé nedělají). Jedná se o fyziologický proces, při kterém je plod pevně přitlačen předchozí částí těla (kořist nebo hlava) ke vchodu do malé pánve a je připraven na zrození světla. U primiparous žen může břicho začít padat několik hodin před nástupem porodu nebo přímo během nich.

Placenta ve 39. týdnu těhotenství stále krvácí a ztenčuje. Rovněž zpomaluje metabolické procesy. To vede ke skutečnosti, že plod začíná přijímat méně mikroživin a kyslíku. Objem plodové vody postupně klesá. Přesto je pravidelně aktualizován jako dříve.

Tělo budoucí matky v porodu se snaží zmírnit nadcházející porod, takže ve 39. týdnu těhotenství je možné snížit chuť k jídlu, ataky nevolnosti, zvracení nebo průjem. V důsledku toho se může hmotnost těhotné ženy snížit o několik kilogramů. Není třeba se o to starat. Takové podmínky nepředstavují nebezpečí pro dítě. Střeva nastávající matky je tedy očištěna a přebytečná tekutina je vylučována z těla.

Pravidelně, ve 39. týdnu těhotenství, mohou budoucí matky zažít tréninkové souboje: tažné bolesti se objevují ve spodní části břicha a dolní části zad, žaludek ztuhne a tón dělohy se zvyšuje. Pokud kontrakce zesílí a vylije se intenzivnější nebo plodová voda - může to být známkou nástupu porodu. V takovém případě musíte zavolat sanitku nebo jít do nemocnice.

Jak se dítě vyvíjí po 39 týdnech těhotenství

Ovoce v této době je považováno za plně vyzrálé a připravené na nezávislou existenci. Váha dítěte je asi 3,5 kg., A výška - 51-52 cm.

Intenzita pohybů dítěte v této době je snížena. V lůně se dítě přeplní, takže se nemůže pohybovat tak aktivně jako dříve. Přesto by nastávající matka měla mít alespoň 10 pohybů za 12 hodin.

Fetální zažívací systém začíná fungovat nezávisle a postupně podporuje původní výkaly (meconium) ve spodní části střeva. Žaludek nadále syntetizuje pepsin. Poté, co první kapky kolostra vstoupí do těla, slinivka začne fungovat.

Na sliznicích rtů se objevují válce, které usnadňují sání. Když matka začne aplikovat novorozence na prsa, jeho žvýkací svaly se začnou posilovat. Tělo plodu nahromadilo dostatečné množství podkožního tuku a jeho kůže se stala příjemným růžovým nádechem.

Mezi lebečními kostmi zůstávají kujné stehy a fontanely vytvořené z chrupavkové elastické tkáně. Díky této fyziologické skutečnosti během porodu mění hlava dítěte své uspořádání a snáze prochází porodním kanálem.

Příznaky těhotenství po 39 týdnech

Budoucí žena v práci tento týden nezažívá žádné nové pocity. Ve 39. týdnu těhotenství může být žena narušena obvyklou bolestí zad, pálením žáhy, křečovými žilami, striemi, celkovou slabostí, otokem nohou, zácpou, hemoroidy a nestabilním tlakem.

Vaginální výtok se může stát sliznatějším a silnějším. Barva výboje může být krémová. To může být známkou průchodu sliznice, která po celou dobu těhotenství chránila děložní krk před pronikáním patogenů.

Na konci těhotenství se prsa zvyšuje o několik velikostí. Po stlačení může být kolostrum uvolněno z mléčných žláz. Toto je normální jev, který ukazuje na přípravu ženského těla kojení. Aby prsa po těhotenství, porodu a laktaci zůstala přitažlivá, musí se o ni pečovat. K tomu může pomoci přirozené a pohodlné spodní prádlo, zdravá strava, masáž mléčných žláz, kontrastní sprcha, jakož i používání zvlhčujících a vyživujících antistatických značek..

Lékařské vyšetření při 39 týdnu těhotenství

V tuto chvíli budoucí žena v práci zpravidla nepodstupuje žádné zvláštní zkoušky. Nezbytné testy a vyšetření lze předepsat, pokud během těhotenství nebo plodu byly během těhotenství pozorovány odchylky nebo porušení.

U žen, které podstoupí císařský řez, je předepsáno vyšetření v nemocnici nebo další ultrazvuk po 39 týdnech těhotenství. V tomto případě se doporučuje, aby budoucí žena v porodu prodiskutovala všechny nuance operace, protože každá porodnice má svá vlastní pravidla pro používání anestezie a řízení poporodní periody.

Možné problémy s těhotenstvím při těhotenství 39 týdnů

Vzhled šedozeleného výboje po 39 týdnech těhotenství, který má sraženou konzistenci a kyselou vůni, může být známkou vývoje drozdu. V takovém případě byste se měli poradit s lékařem, který určí příčinu patologického stavu a provede sanaci porodního kanálu. Tím se zabrání infekci dítěte během průchodu porodním kanálem.

Uvolnění čiré tekutiny po 39 týdnech těhotenství je známkou výtoku plodové vody. Pokud k odtoku dochází poměrně intenzivně - to naznačuje nástup práce. Mírný únik plodové vody může způsobit infekci plodu..

Následující stavy a příznaky mohou být důvodem pro kontaktování lékaře po 39 týdnech těhotenství:

 • Vzhled příznaků nachlazení a jiných virových onemocnění;
 • Nadměrně aktivní pohyby plodu nebo naopak jeho absolutní nehybnost;
 • Zvýšení teploty;
 • Zhoršení celkového zdraví;
 • Závrať
 • Výskyt krvácení nebo krve z genitálního traktu.

Zákazy a doporučení při těhotenství 39 týdnů

Nastávající matka je zpravidla připravena na nadcházející porod a setkání s dítětem: vybírá se mateřská nemocnice, shromáždí se potřebné věci, vybaví se dětský pokoj. Hlavním úkolem ženy není starat se, zůstat v klidu a čekat na počátek porodu.

Funkce napájení

Na internetu se stále objevuje stále více doporučení týkajících se prenatální výživy, což pomůže nadcházejícímu porodu zmírnit. Podle nich by měla měsíc před očekávaným datem narození žena odmítnout maso a mléčné výrobky. Během posledních týdnů by se měla konzumovat pouze zelenina..

Nedoporučuje se dodržovat uvedené diety a tipy. Plod žere až do porodu pupeční šňůrou, takže potřebuje proteiny a další mikroživiny, které se nacházejí v mléce a mase. Pokud dítě nedostane potřebné látky z jídla, vezme je z těla matky. To povede k tomu, že žena bude při narození oslabená, hladová a bude pro ni obtížné zvládnout úkoly, které jí byly svěřeny.

Mnoho žen má před porodem poruchy chuti k jídlu. Někteří lidé mají neustále pocit hladu, zatímco jiní naopak nemohou nic jíst. Při rychlém otevření děložního hrdla se mohou objevit záchvaty nevolnosti a zvracení. Chcete-li zmírnit stav budoucí ženy v porodu, měli byste se držet frakční výživy - jíst častěji a v malých porcích. Takto bude stravování snazší a rychlejší..

Příjem vitamínu

Téměř všem těhotným ženám je předepsán vápník a vitamín D. Ženy, které nejsou schopny zajistit zásobování prospěšných stopových prvků udržováním vyvážené a vyvážené stravy, dostávají multivitaminové komplexy. Tyto léky můžete užívat nejen během těhotenství, ale i během kojení.

Pohlaví po 39 týdnech těhotenství

Při absenci patologií těhotenství a normálního zdraví těhotné ženy nelze sexuální život omezit na samotné narození. Navíc bude dokonce užitečný intimní vztah. Samčí sperma obsahuje látky, které změkčují krční děložní tkáň a připravují ji na nadcházející porod.

Pokud žena začne stahovat ochrannou sliznici, je lepší zastavit pohlavní styk nebo můžete použít bariérovou antikoncepci (kondomy). Pohlavní styk během výboje korku může způsobit infekci membrán.

Fyzická aktivita

Mnoho cvičení, i když jsou navržena speciálně pro těhotné ženy, je již tento týden kontraindikováno. Neustále se také lhát nebo sedět. Udržování těla v dobrém stavu vám pomůže chodit ve vzduchu. Vzhledem k tomu, že porod může začít kdykoli, stojí za to chodit sám a daleko od domova. Je lepší mít s sebou výměnnou kartu a telefon..

Cvičení Kegel a dechová cvičení budou nápomocná a bezpečná. Tato cvičení připraví ženu na porod a pomohou rychleji se zotavit po nich..

Lékařské procedury, léky

Předepisování a užívání samotných léků se nedoporučuje. Pokud se objeví nějaké patologické příznaky, vyhledejte lékaře. Po posouzení zdravotního stavu těhotné ženy a charakteristik průběhu těhotenství rozhodne lékař o proveditelnosti léčby a vybere nejbezpečnější léky.

Ultrazvuková fotografie ve 39. týdnu těhotenství

Jak vypadá žaludek po 39 týdnech těhotenství

Video: 39 týdnů těhotných

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

39 týdnů těhotná

39 porodnických týdnů - to je 37 týdnů od početí - období embryonálního těhotenství a 39 týdnů od začátku poslední menstruace. 39. týden těhotenství znamená, že vaše dítě je plně zralé a připravené k narození. Vaše těhotenství se blíží do poslední fáze - k narození. U 75% žen končí tento týden těhotenství.

Velikosti dítěte ve 39. týdnu těhotenství

Co se stane s plodem po dobu 39 týdnů

Vaše dítě je zcela životaschopné, všechny jeho orgány jsou zralé a připravené vykonávat své funkce mimo tělo matky. Mozek je zodpovědný za činy dítěte, za jeho vnímání prostředí. Dítě narozené v tomto období je schopno slyšet a rozlišovat vnější zvuky a dokonce vidět předmět umístěný ve vzdálenosti 20-30 cm od jeho očí. Rozeznává světlé barvy od tlumených a dokonce reaguje na pohyb předmětného objektu.

Sliznice úst je bohatá na krevní cévy a má červenou barvu. Po narození dítěte a přechodu na jiný druh výživy - kojení - začíná proces vstřebávání potravy v ústech. Žvýkací svaly a slinné žlázy jsou špatně vyvinuté. Jakmile dítě začne sát, svaly žvýkacího aparátu se velmi rychle posilují. Slinné žlázy začnou fungovat až měsíc po narození. Na sliznici rtů dítěte se vytvářejí speciální válečky, které novorozencům pomohou napnout hrudník a aktivněji sát mléko matky.

V době narození jsou játra a ledviny schopny vykonávat své funkce nezávisle, ale proces jejich vývoje u plodu bude nějakou dobu pokračovat. Slinivka začala produkovat enzymy, které rozkládají jídlo, které vstupuje do žaludku dítěte..

Počet trávicích enzymů se zvýšil a nyní je gastrointestinální trakt připraven přijmout první jídlo, které je pro něj přirozeně určeno - mateřské mléko. Střevo dělá peristaltická hnutí, podporující meconium (prvotní výkaly) do konečníku. Konečný proces trávení se zlepší, když se při prvních a následných dodávkách mateřského mléka usadí prospěšná mikroflóra (nyní střeva dítěte jsou sterilní) ve střevech dítěte, což přispěje k rozkladu a dobré absorpci potravin.

Jak vypadá dítě po 39 týdnech těhotenství


Porod je pro dítě významným testem, a přestože je tento proces zcela přirozený, bude potřebovat vytrvalost a vysoký stupeň odolnosti vůči stresu. Během porodu je dítě vystaveno poměrně vysokému zatížení z intenzivně stahující se dělohy a úzkého porodního kanálu. Nyní hromadí sílu. Pokud se vaše dítě narodí s hnědýma očima, pak to téměř jistě zůstane. A pokud se při narození ukáže, že jsou šedé nebo modré, mohou se během několika měsíců velmi dobře stát zelenými, tmavě šedými nebo hnědými. Stejně jako vlasy dítěte se duhovka oka může díky tvorbě pigmentu pod vlivem světla stále měnit. Oči však zpravidla ztmavnou.

Nyní dítě vypadá přesně jako dítě z obrázků. Jeho kůže je růžová, vlasy děla mohou zůstat pouze v záhybech, na čele a na bedrech. Hřebíky přesahují okraje prstů, jsou dost ostré. Kosti lebky plodu jsou poddajné, poddajné stehy a mezi nimi zůstávají fontanely tvořené elastickou chrupavkovou tkání. To umožňuje hlavě změnit její konfiguraci a volně procházet porodním kanálem matky. K růstu plodu dochází hlavně díky prodloužení končetin a trupu. Plod má poměrně velkou hlavu, přibližně ¼ délky těla, dobře vyvinutý pás hrudníku a ramen, zaoblený, vystupující bříško a méně rozvinutý pás dolních končetin..

Hmotnostní přírůstek u dítěte se již může zastavit - je to přirozeně koncipováno tak, že pro matku bylo snazší porod.

Plod, jako nikdy předtím, je těsně obklopen stěnami dělohy, jeho končetiny jsou ohnuté a pevně přitlačené k tělu, prakticky neexistuje prostor pro pohyb, je zcela imobilizován. Dítě je zcela připravené k narození. Podkladová část, ať už je to hlava nebo pánevní konec, sestupuje do pánevní dutiny a nezmění svou polohu před porodem.

V této době se aktivní pohyby dítěte zpomalí. Je to způsobeno snížením množství plodové vody, k jejich obnově dochází stále každé 3 hodiny, ale již zde není dostatek prostoru pro míchání a zpravidla již byla vybrána výchozí poloha pro objevení dítěte. Měli byste však věnovat pozornost počtu pohybů. Měly by být stále nejméně 10 za 12 hodin. Průměrná hmotnost dítěte v této době je 3 kg a výška je 50 cm.

Vývoj plodu při těhotenství 39 týdnů


 • Do 39. týdne je dítě již plně vyvinuté. Nebojte se, pokud gynekolog říká, že plod je příliš velký, protože ve skutečnosti je velmi obtížné vypočítat hmotnost dítěte v děloze.
 • V matčině břiše je stále méně prostoru pro pohyb, proto si ženy v pozdějších fázích všimnou snížení aktivity dítěte.
 • Dítě je potichu a musí si nabrat síly před nadcházející událostí..
 • Pokud již uplynul určený termín porodu, lékař zkontroluje, zda má dítě plodovou vodu. I když je vše v pořádku, můžete s lékařem diskutovat o pravděpodobnosti lékařského zákroku. V žádném případě se nepokoušejte o kontrakci sami.
 • Všechny orgány a systémy jsou připraveny k provozu mimo děloze. Dítě je připraveno k narození.
 • Po 39 týdnech začne mazat pokožku a řídké vlasy zvané lanugo. Při narození může být přítomno nějaké mazivo a lanugo..
 • Dítě dostává protilátky placentou, které ho chrání před nemocemi. Jakmile začnete kojit ihned po narození, obdrží další protilátky, s prvními kapkami kolostra v porodnici obdrží nejdůležitější biologicky aktivní látky.
 • Pánevní podloží, do té doby zachované, nemá téměř žádnou šanci na nápravu (3-5% dětí zůstává při porodu ve špatné poloze).

Placenta se již přestává zabývat svými funkcemi, čím dál tím více ztenčuje a krvácí, metabolické procesy v ní zpomalují. Dítě začíná mít nedostatek kyslíku (hypoxie) a živin.

Co se děje v ženském těle po 39 týdnech těhotenství

Ve věku 39 týdnů žena čeká na setkání se svým dítětem. Poslední týdny jsou pro ni nejobtížnější. Navzdory skutečnosti, že žena čeká na první kontrakce a nastane rozhodující okamžik těhotenství, se její příchod často stává neočekávaným. Abyste nebyli úplně v rozpacích, připravte si předem věci, které budete potřebovat v porodnici, vezměte si cestovní pas, směnku a zdravotní pojištění.

Břicho klesá nízko, dno dělohy je ve vzdálenosti 34–35 cm od ochlupení. Pohyby dítěte se cítí dobře a žena by měla kontrolovat počet pohybů. Deset snímaných pohybů za 12 hodin - to je standard pro toto období těhotenství.

V matčině těle dochází k fyziologickým změnám - porodní kanál se připravuje na porod: pánevní kosti se stávají měkčí, děložní čípek je vyhlazený a stahovaný, což způsobuje šití bolestivých bolestí v perineu a dolní části břicha.

Po 39 týdnech těhotenství tělo dokončí přípravu na první krmení dítěte


 • Mateřské žlázy dosáhnou své konečné velikosti. Po porodu se mohou dále zvyšovat až do začátku produkce mléka..
 • Z mléčných žláz začíná vytékat husté nažloutlé mléko. Je to kolostrum. Je bohatá na živiny a protilátky, které pomohou vašemu dítěti úspěšně debutovat..
 • Chcete-li se připravit na první krmení, možná budete chtít mluvit s konzultantem laktace nebo navštěvovat kojení před tím, než se dítě objeví..

Do konce těhotenství již nemusíte přibírat na váze nebo dokonce ztratit z 0,5–1 kg. Střeva již fungují aktivněji a močový měchýř je častěji prázdný.

Mezi nejsilnější pocity tohoto týdne patří zvýšené nutkání k močení. Důvodem je to, že právě teď se na močový měchýř objeví nejsilnější tlak za všech 9 měsíců těhotenství.

V očekávání porodu by žena měla sledovat povahu propouštění z genitálního traktu, aby v případě změn včas přijala nezbytná opatření.

Mírný výtok mléka s mírně kyselou vůní se v této fázi těhotenství považuje za normální..

Dobré vědět

Izolace hrudky hlenu z genitálního traktu je s největší pravděpodobností známkou průchodu sliznice, která během těhotenství blokovala vstup do dělohy. Odjezd sliznice je známkou předčasného narození.

Žlutý nebo zelený výtok s nepříjemným zápachem by měl být alarmující - zánět v pochvě je nyní nemožný, je nebezpečné infikovat plod a vyvinout poporodní komplikace.

Skvrnitost je také špatným znakem, obvykle se objevuje, když dojde k přerušení placenty a vyžaduje okamžitou lékařskou péči..

Břicho ve věku 39 týdnů

Velikost břicha se vám teď zdá obzvláště velká. S největší pravděpodobností však břicho klesá, protože současná část plodu je tlačena ke vchodu do malé pánve..

Vlog - 39 týdnů těhotná

Tipy pro těhotné 39 týdnů

V této fázi těhotenství byste již měli mít vše připravené na nadcházející narození. Byly shromážděny potřebné věci, připravené dokumenty byly dohodnuty porodníkem, který porodí, všechny potřebné nuance: anestézie, přítomnost manžela v porodnici a možnost provedení „císařského řezu“ v případě nepředvídaných situací.

Dobré vědět

Taška pro porodnici musí být kompletně smontovaná, auto v garáži musí být naplněno benzínem a budoucí otec je nejlepší si vzít dovolenou, aby pomohl své milované manželce kolem domu, aby byl blízko ní. Je to skvělý čas na upřímné rozhovory, plánování životů a je třeba je použít ke sjednocení rodiny v šťastném očekávání dítěte..

Snažte se neopustit daleko od domova a mimo město: pokud začnete rodit, můžete mít potíže s dopravou do nemocnice.

Přemýšlejte o tom, jak přesně půjdete do nemocnice, když dojde ke kontrakcím: ať už voláte sanitku nebo jdete autem. Pokud volba padla na vaše auto, poraďte se s příbuznými, kdo z nich vás vezme do nemocnice.

Dobré vědět

Během bojů nemůžete řídit auto sami.

Nevšímejte si starších dětí, pokud je máte. Promluvte si a vysvětlete, kde a proč odcházíte domů. Řekněte, že se vrátíte s bratrem nebo sestrou, přitahujete obecný povyk, kupujete věci, připravujete místnost.

Doporučení výživy

Ve třicátém devátém týdnu těhotenství, kdy děloha padla a již takovou silou na žaludek netlačí, má žena touhu jíst víc. Mějte pod kontrolou, nezapomeňte, že přetížení těla před porodem není nejvhodnějším povoláním. Doporučuje se mírně snížit množství spotřebovaného jídla, aby se uvolnila střeva a odstranilo se přebytečná voda z těla. Nastávající matka by neměla jíst nejpozději 1,5–2 hodiny před spaním, jinak jí plný žaludek, který se připojí k tlaku na všechny její orgány dělohy, ji nenechá usnout. Upřednostňujte by měla být lehká, vydatná jídla, čerstvé zeleninové saláty, dušená zelenina ve všech kombinacích.

Oba budoucí rodiče by se měli naučit, jak nainstalovat dětskou autosedačku, než bude v ní dítě. Pak nemusíte trávit čas instalací autosedačky, než odjedete z nemocnice domů. A ještě jeden důležitý bod. Nezapomeňte během porodu diskutovat s druhou polovinou jeho jednání.

Budoucí matka by neměla očekávat porod v lhavé poloze - měli byste i nadále vést aktivní životní styl, před spaním provádět večerní procházky se svým manželem, dělat gymnastiku, dělat všechny domácí práce. Ve starosti a aktivitě zbývají zbývající dny bez povšimnutí a maminka se zbaví bolestivého strachu z neznáma. Pro relaxaci je užitečné, aby budoucí matka poslouchala nádhernou hudbu - mimochodem to pomůže uklidnit se, získat sílu a její dítě, které má v tuto chvíli také těžké časy.

Také by měl být vyžadován odpočinek. Noční spánek pravděpodobně nebude dokončen právě teď kvůli častým výletům na toaletu a tréninkové souboje, takže nezapomeňte odpočívat během dne v každou vhodnou minutu - manžel může umýt nádobí, prádlo bude prát pračku. Ale nikdo nepřidá sílu k porodu, pokud se o sebe sami nestaráte.

Porod. Co potřebujete vědět o nástupu porodu.

Jak začíná porod? Obvykle už 38 týdnů těhotenství žena slyšela mnoho příběhů přátel o kontrakcích, o odtoku plodové vody. Obvykle však neexistuje jasný obraz o tom, kdy by měla jít do porodnice.

Jedním z nositelů porodu je průchod sliznice, která během těhotenství uzavřela celý krční kanál. Sliznice odchází v důsledku otevření a zkrácení děložního čípku a obvykle obsahuje mírnou příměs krve.

Porod také ukazuje výskyt nepravidelných kontrakcí. Žena má žaludeční tah, děložní tón se začíná zvětšovat, počínaje dnem dna, potom se excitace šíří do spodního segmentu.

Dobré vědět

Kontrakce - prekurzory, na rozdíl od skutečných kontrakcí, nejsou pravidelné, nevedou k otevření děložního hrdla a nejsou generickými silami. Po nějaké době se kontrakce stanou pravidelnými, tj. V pravidelných intervalech. Od této chvíle vlastně začíná porod.

Porod často představuje vypouštění plodové vody. Odtok vody přispívá k rozvoji kontraktilní aktivity dělohy a vzniku kontrakcí.

Na samém začátku porodu má žena pocit plnosti a těžkosti v perineu a vagíně, bolest v dolní části zad zesiluje. U některých těhotných žen nástup porodu vyvolává mírnou nevolnost, průjem a časté močení.

Pokud máte kontrakce, jsou pravidelné, bolestivé a časté - to je nepochybné znamení počátku procesu porodu. Období kontrakcí může trvat několik dní nebo může být krátké - až několik hodin. Proto první věc, kterou byste měli udělat, když máte pocit, že - ano, pracovní bolesti začaly - jít do nemocnice.

Dobré vědět

Pokud plodová voda odešla, musíte v nejbližší době jít do porodnice. Narušení integrity membrán otevírá cestu infekce z pochvy do dělohy a může vést k intrauterinní infekci.

Normálně by porod, který se vyskytuje přirozeně, neměl trvat déle než jeden den. Staré porodní asistentky říkají, že slunce nad puerperou by nemělo stoupat dvakrát, a to potvrzuje moderní medicína.

Celosvětové zdravé dítě pozdraví svět hlasitým výkřikem. Celosvětová kritéria určuje dětský lékař - neonatolog, ale pokud dítě váží více než 2,5 kg, dorůstá do 48 cm, dobře křičí a aktivně cucá prsa - vše je v pořádku: porodili jste nového zdravého muže a stali jste se matkou.

Nebezpečí při 39 týdnech těhotenství


 • chronická hypoxie plodu,
 • preeklampsie,
 • předčasné oddělení normálně umístěné placenty.

Po 39 týdnech přetrvává riziko placentárního narušení, stav je doprovázen silnou bolestí břicha, špinění, pohodu těhotné ženy a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Jakékoli infekční procesy v těle mohou vést k infekci plodu a také k poporodní komplikaci. Vyhněte se davům, dodržujte osobní hygienu.

Testy při těhotenství 39 týdnů

Konzultace s porodníkem-gynekologem je nezbytná k objasnění stavu plodu, k posouzení připravenosti ženského těla k porodu. Vyžaduje se analýza moči.

Zkoušky jsou stejné:


 • Měření hmotnosti.
 • Měření krevního tlaku.
 • Měření výšky děložního pozadí a obvodu břicha.
 • Poslech fetálního srdečního rytmu s porodním stetoskopem.
 • Stanovení umístění plodu v děloze pocitem břicha.
 • CTG (kardiotocografie).

Ultrazvuk po 39 týdnech těhotenství

U 39 týdnů těhotenství není nutné ultrazvukové vyšetření. Pouze v některých případech může lékař doporučit vyšetření k určení polohy plodu, množství plodové vody, průtoku krve v placentě, délce pupeční šňůry, přítomnosti uzlů na ní, zapletení. Rovněž bude vyhodnocen stav dělohy, děložního čípku, stupeň zralosti a připravenost k porodu..

Ultrazvuk plodu po 39 týdnech těhotenství hodnotí strukturu placenty. V tomto gestačním věku se placenta stává druhým nebo třetím stupněm zralosti, tj. Postupně stárne. Ale navzdory tomu se protilátky od vás k dítěti i nadále aktivně transportují placentou a vytvářejí imunitní systém.

Články O Neplodnosti