Hlavní Výživa

Jaké budou důsledky pro dítě, pokud bude během těhotenství detekována ureaplasmóza

Přítomnost ureaplasmy během těhotenství naznačuje nebezpečí pro matku a nenarozené dítě. Na pozadí této bakterie se vyvíjí onemocnění - ureaplasmóza. Pokrývá celý genitourinární systém, štěpí močovinu, nachází se také v dýchacích cestách, zažívacím traktu.

Co je to ureaplasmóza?

Vaginální mikroflóra obsahuje mnoho mikroorganismů. Hlavní množství připadá na laktobacily. Patogenní bakterie přítomné od 5 do 10%. Pokud je ženské tělo zdravé, jsou tyto mikroorganismy ve spícím stavu, ale když imunitní systém oslabí, začnou „ožívat“, aktivně se množí a ovlivňují blízké orgány a systémy.

Ureaplasmóza se vyskytuje na pozadí gramnegativních bakterií ureaplasma (ureaplasma). Příčinná látka je charakterizována nepřítomností vlastní DNA a buněčné membrány, patří k středně velkým druhům. Z tohoto důvodu může bakterie existovat pouze spolu s dalšími mikroorganismy, které jsou s nimi v symbióze, tj. Ve vztahu, ve kterém ureaplasma těží z jiných bakterií.

Kauzativní látka se šíří výhradně v buňkách, do nichž proniká a hydrolyzou močoviny generuje adenosintrifosfát. ATP je nukleosid trifosfát, který vytváří energii pro všechny buňky a poskytuje vztah mezi všemi orgány.

Zánětlivý proces začíná v době, kdy je oslabena imunita člověka, je překročena koncentrace ureaplasmy a jsou přítomny další patogenní mikroorganismy. Existuje 14 typů ureaplasmat, ale ne všechny z nich jsou nebezpečné pro těhotnou ženu..

Izolovány jsou pouze 3 typy bakterií, jejichž infekce vyžaduje urgentní ošetření:

 • Příčinný původce ureaplazma parvum (pravum) se nachází pouze ve sliznicích genitálií, produkuje protilátky, ovlivňuje hlavně genitourinární systém.
 • Bakterie ureaplazma urealiticum (urealiticum) proniká do krevní plazmy a šíří se po celém těle. Patří k nejnebezpečnějším druhům, což vede k neplodnosti.
 • Druh mikroorganismu ureaplazma (spec) je přítomen v mikroflóře vagíny a spermatu. Při aktivaci může vést nejen k zánětlivým procesům, ale také k negativním účinkům na reprodukční systém člověka.

Metody infekce

Hlavní cesta je sexuální. Může to být genitální, anální nebo dokonce orální sex..

Během normálního pohlavního styku je bakterie lokalizována na pohlavních orgánech, při orálním sexu - na sliznicích ústní dutiny, hrtanu. Nelze získat infekci domácím způsobem.

Je-li těhotná žena infikována, může bakterie infikovat dítě pouze během porodu, kdy plod prochází pohlavním traktem ženy při porodu. Proto je velmi důležité zabývat se léčbou během těhotenství.

Nebezpečí ureaplasmy během těhotenství

Samotná přítomnost ureaplasmy není tak nebezpečná jako její rychlá reprodukce, která narušuje optimální rovnováhu mezi agresivními a prospěšnými bakteriemi. Během porodu dítěte imunitní systém ženy výrazně oslabuje, takže se patogenní mikroflóra nekontrolovatelně šíří. To vede k poškození nejen genitálií, ale také cervikálních kanálů.

Důsledky pro ženské tělo

Pokud nemoc poprvé zasáhla ženu v prvním trimestru, je možný spontánní potrat, později - předčasný porod. V zásadě je však ureaplasmóza infikována ještě před plánovaným těhotenstvím, a proto pro ženu hrozí pouze to, že ureaplasma může způsobit rozvoj nemocí močového systému..

Důsledky pro plod

V přítomnosti ureaplazmy před těhotenstvím je nepravděpodobné, že by došlo k infekci plodu v děloze, protože je spolehlivě chráněna placentou a protilátkami, které se v těle matky vyvinuly dříve. Pokud však byla matka infikována během těhotenství, může patogen infikovat plod, protože tělo dosud nevyvinulo potřebnou ochranu.

Důsledky pro plod jsou:

 • Placenta a fetální membrány se mohou nakazit, což vede k hypoxii. Výsledkem je pomalý vývoj dítěte.
 • Dojde-li k infekci během porodu, je dítě postiženo dýchacím ústrojím, nosohltany, ústní dutinou, zrakovými orgány a gastrointestinálním traktem. To vede k onemocněním, jako je zápal plic, zánět spojivek. Kromě toho může dojít k infikování urogenitálního traktu, nejčastěji v případě narození dívky.
 • Pokud došlo k nitroděložní infekci, je nejvíce postižen centrální nervový systém. V procesu života má dítě časté bolesti hlavy, migrény, dystonii, nervové vzrušení a další nemoci.

Příznaky ureaplasmózy

Příznaky nemoci jsou podobné příznakům jiných infekcí močového ústrojí. Čemu byste měli věnovat zvláštní pozornost:

 • Svědění a pálení, nepohodlí na vnějších genitáliích. Tyto příznaky se zesilují po močení (nebo během něj).
 • Syndromy tažení bolesti a křeče v dolním břiše.
 • Bolest a nepohodlí při pohlavním styku.
 • Pokud je postižen močový měchýř, je onemocnění doprovázeno častým močením. V tomto případě může být přítomna bolest..
 • Pokud je postižen nosohltanu, pak jsou zde známky bolesti v krku, nachlazení.

S takovými příznaky se ženy snaží medikovat samy, což má za následek rychlý vývoj ureaplasmózy. Pokud tedy existují zjevné příznaky infekce, měli byste o tom okamžitě informovat svého gynekologa.

Diagnostika

Ureaplasmózu je nutné diagnostikovat ještě před těhotenstvím, tedy při jejím plánování. Je vhodné provést příslušné testy předem. Během porodu plodu není prováděno specifické vyšetření, ale v případě podezření na toto onemocnění je stanovena diagnóza..

K tomu se používají následující metody:

 • PCR nebo polymerázová řetězová reakce, pomocí které je detekován původce. Výsledek můžete získat několik hodin. Tato metoda je primární, protože neurčuje úroveň progrese patologie a stupeň bakteriální reprodukce.
 • Bakseeding z vagíny vám umožní zjistit, co PCR nemůže určit. Z pochvy se odstraní nátěr, načež se materiál umístí do živného média. Pokud se mikroorganismy vyvíjejí co nejrychleji, je nutná okamžitá léčba. Bakteriologická kultura umožňuje identifikovat reakci ureaplasmy na určitá antibakteriální léčiva. Proto je to ošetřovatelství, které pomáhá ošetřujícímu lékaři určit léčebný režim. Výsledek analýzy bude muset počkat dva dny.

Aby byl výsledek co nejpřesnější, měla by se žena připravit před provedením testů:

 • pohlaví je zakázáno tři dny před dnem laboratorní diagnostiky;
 • Nepoužívejte douche ani nepoužívejte tampony;
 • 3 dny před testem je nežádoucí používat přípravky na intimní hygienu;
 • použití vaginálních čípků a tablet je vyloučeno;
 • v den vyšetření nemůžete mýt mýdlem.

Léčba ureaplasmy během těhotenství

Pokud měla žena před těhotenstvím ureaplasmózu, pak s porodem plodu není léčba prováděna. Ale mnoho lékařů to hřeší a předepisuje antibiotika + moře dalších drog. Ureaplasmózu nelze úplně vyléčit. Může být tlumena jen na chvíli. Pokud tedy žena nemá žádné obtíže, dítě se cítí dobře, soudě podle ultrazvuku a CTG, léčba není nutná.

Pokud však k infekci došlo během těhotenství, lze léčbu předepsat. Při užívání drog byste neměli mít sex. V extrémních případech se doporučuje používat kondom, protože tím se zabrání sekundární infekci. Vzhledem k tomu, že se tento mikroorganismus přenáší sexuálně, je léčena nejen těhotná žena, ale i její sexuální partner.

Léková terapie zahrnuje následující:

 • Používají se makrolidová antibiotika - erytromycin. Možná použití linkosamidů (přípravky clindamycinu, lincomycinu). Nejúčinnějším antibakteriálním činidlem je léčivo Rovamycin. Antibiotika se užívají 2 až 3krát denně, léčba probíhá od 10 dnů do 2 týdnů.
 • Kromě toho jsou předepisována antimykotika: Nystatin, Levorin.
 • Protože ureaplasma potlačuje lidský imunitní systém, je nutné brát vitamínové premixy, interferony, peptidy aktivní biologické formy.
 • Kromě tablet je vaginální čípek také ukázán těhotné ženě. Může to být Neo-penotran, Terzhinan, Genferon.
 • Doporučené dvojnásobné mytí roztokem furatsiliny. Pro jeden postup stačí 2 tablety zředěné v půl litru teplé vody.
 • Nezapomeňte dodržovat speciální stravu, abyste nevytvořili příznivé prostředí pro patogenní mikroorganismy. Jakékoli sladkosti, kořenitá jídla, uzená jídla a slaná jídla jsou přísně zakázána. Doporučené obiloviny z obilovin, čerstvé zeleniny a ovoce, mléčné výrobky.
 • Je důležité provádět osobní hygienické postupy nejméně 2-3krát denně, protože umírající bakterie jsou vylučovány vaginou.
 • Tradiční medicína doporučuje provádět dekorace lékárny heřmánku, provázku, měsíčku. Vařte byliny na 1 litr vody - 4 polévkové lžíce bylin. Vařte 5 minut, nechte to uvařit. Napětí a nalít do pánve s vodou, sednout do koupele. Můžete se umýt odvarem.

Prevence

Preventivní opatření brání infekci a dalším problémům. Stačí dodržovat tato pravidla a zásady:

 • Zkuste mít jednoho stálého sexuálního partnera. Pokud máte náhodný sex, použijte kondom.
 • Pokud plánujete těhotenství, zeptejte se lékaře, aby provedl vyšetření na přítomnost ureaplasmy v těle.
 • Pokud jste měli pohlavní styk s osobou, o jejímž bezpečí si nejste jisti, ošetřete genitálie s chlorhexidinem ihned po intimitě..

Zjistěte si z našeho videa o ureaplasmóze z rtů porodníka-gynekologa Dmitrije Lubnina:

Řekněte včas gynekologovi o jakýchkoli poruchách a změnách v práci těla - jediný způsob, jak zabránit vzniku komplikací.

Ureaplasmóza během těhotenství

Počet nemocí způsobených oportunními mikroorganismy každý rok roste. Jednou z těchto patologií je ureaplasmóza během těhotenství. Mnoho žen je nositeli infekce a ani ji nenapadá, protože příznaky této choroby jsou mírné.

Co je to patologie?

Ureaplasmóza je patologie infekční povahy způsobená bakteriemi ureaplasmy. Tato nemoc po dlouhou dobu patřila k chorobám, které se pohlavně přenášejí. Ale od roku 1998 se v genitourinárním traktu považuje za zánětlivý proces.

Ureaplasma označuje oportunní mikroorganismy, je přítomna ve vaginální mikroflóře u 70% žen.

Ale během normálního fungování imunitního systému, tělo inhibuje růst bakterií, neexistují žádné projevy patologických procesů. Pokud jsou však ochranné funkce oslabeny, mikroby se začnou aktivně množit a vyvíjí se infekce močových cest.

Příčiny

Hlavním důvodem aktivního růstu patogenů je přirozené oslabení imunity po početí. Tělo ženy chrání plod před odmítnutím.

 • vaginální dysbióza;
 • přítomnost jiných infekčních chorob - kandidóza, chlamydie;
 • častý stres, nachlazení, podchlazení;
 • douching zneužívání.

Nemoc se přenáší sexuálně, můžete se nakazit jakýmkoli druhem sexu. Inkubační doba trvá 1 měsíc.

Ureaplasmóza není přenášena z domácnosti, je nemožné nakazit se na veřejné toaletě, v bazénu.

Klasifikace a příznaky

Infekce močovin je klasifikována podle typu patogenu, existují 3 typy bakterií, které se nejčastěji mění z oportunistických na patogenní.

Odrůda
ParvumNejvíce nakažlivé, vzácné u mužů. Při aktivním růstu je práce oddělení genitourinárního systému narušena, rozvíjí se urolitiáza, neplodnost.
SpeciálníSmíšená patologie způsobená dvěma typy mikroorganismů. Bakterie vyvolávají vývoj zánětlivých procesů v pochvě.
UrealitikumPodporuje ukládání urátových kamenů, rozvoj urolitiázy a genitálních infekcí.

První známky se objevují po skončení inkubační doby, jsou téměř identické, bez ohledu na typ patogenu.

Projevy ureaplazmy u žen během těhotenství:

 • hojný světelný výboj slizové konzistence;
 • rozvíjí se colpitis - zánět vagíny;
 • tažení bolesti v podbřišku;
 • pálení, nepohodlí během močení, časté nutkání vyprázdnit močový měchýř;
 • svědění genitálu;
 • nepřímé projevy - kožní vyrážky, abnormality v játrech.

Při infekci během orálního sexu se objevují známky bolesti v krku - bolest v krku při polykání, mandle zčervenalé a nabobtnané, zakryté plakem.

Symptomy se subakutní a ranou formou jsou slabé, nezmizí po dlouhou dobu, ale také nepostupují. V akutním průběhu onemocnění náhle bliká, příznaky jsou výrazné.

U chronické infekce močových cest jsou pozorovány drobné projevy nemoci mezi stádiem remise a exacerbací.

Co je nebezpečné

Ureaplasmóza nezabrání početí, ale je lepší tuto nemoc identifikovat a léčit předem, protože patogenní mikroorganismy nepříznivě ovlivňují vývoj plodu a průběh těhotenství..

Dříve lékaři při diagnostice ureaplasmózy během těhotenství, zejména v prvním trimestru, doporučovali potrat ze zdravotních důvodů. To bylo věřil, že toto onemocnění má silný negativní vliv na plod, bakterie vyvolat vývoj patologií u dítěte.

 1. Ureaplasmóza a těhotenství jsou nebezpečnou kombinací, plod je infikován, jeho vývoj se zastaví. Sexuální infekce jsou jednou z hlavních příčin zmeškaného těhotenství.
 2. V důsledku oslabené imunity se patogeny z pochvy často šíří do dalších orgánů reprodukčního systému - močového měchýře, dělohy a močové trubice.
 3. Když bakterie vstoupí do dělohy, vyvíjí se endometrióza, která může způsobit neplodnost.
 4. Patogenní mikroorganismy uvolňují děložní čípek, což vede k jeho odhalení. V raných fázích to může vyvolat potrat, v pozdějších fázích - předčasný porod.

Ureaplasma během těhotenství - důsledky pro dítě. Děti se při průchodu porodním kanálem nakazí. Pokud nemoc nemohla být vyléčena před porodem, pak po důkladném vyšetření začne naléhavá léčba novorozence.

U infikovaných dětí je nejčastěji diagnostikována vrozená nebo novorozenecká pneumonie. Méně časté - meningitida, sepse, neurologické abnormality.

Mnoho lékařů se domnívá, že nebezpečí ureaplazmy pro těhotné ženy je velmi přehnané. Moderní léky pomáhají vyrovnat se s patologií včas, vytvořit zdravé dítě, porodit ho přirozeně.

Kdy a ke kterému lékaři

Pokud existují známky ureaplasmózy, musíte kontaktovat svého ošetřujícího gynekologa, specialistu na infekční choroby. Lékař vybere účinné a bezpečné léky na základě gestačního věku.

Diagnostika

Vyšetření na ureaplazmu není zahrnuto do seznamu povinných studií pro porod dítěte, testy se předepisují pouze tehdy, pokud existují možné příznaky choroby.

Hlavní diagnostické metody:

 1. PCR analýza ukazuje přítomnost bakteriální DNA ve vaginální mikroflóře, ale nemůže určit přesný počet mikroorganismů. Výsledek lze získat po 5 hodinách. Metoda se používá hlavně pro počáteční detekci patologie, sledování výsledků lékové terapie.
 2. Bakteriologická kultura nátěru z urogenitálního kanálu nebo z děložního hrdla. V živném médiu tvoří bakterie kolonie. Získání výsledků bude trvat 4-8 dní. Dále určete citlivost patogenů na antibakteriální léčiva.
 3. ELISA - detekuje přítomnost protilátek proti infekci, žilní krev je odebrána pro výzkum. Studie získaného vzorku trvá 24 hodin. Analýzu nelze označit za spolehlivou, protože v případě poruchy imunitního systému nejsou protilátky produkovány.

V klinické praxi se považuje za normu ukazatelů ureaplazmy 10 až 4 stupně na 1 ml, nadměrné hodnoty naznačují vývoj patologického procesu, vyžaduje se antibiotická terapie.

Léčba

Je-li zjištěna patologie, je žena a její sexuální partner předepsána léčba ureaplasmy během těhotenství. Až do konce terapie by měl opustit sex, nebo používat kondomy.

Při absenci závažných komplikací, hrozbě potratu, se antibiotická terapie provádí po 20 týdnech, aby nedošlo k poškození plodu. Před tím je žena předepsána vitamínové komplexy a imunomodulátory k posílení ochranných funkcí těla.

Jak zacházet s infekcí ureaplasmy během těhotenství.

 1. Antibiotika ze skupiny fluorochinolonů, makrolidy - erytromycin, Vilprafen.
 2. Léky na obnovu vaginální a střevní mikroflóry - Linex, Bifidumbacterin.
 3. Vaginální čípky, které zabraňují ulpívání sekundárních infekcí - hexikon, Livarol.
 4. Prostředky pro zlepšení průtoku krve v placentě - přípravky železa, Magne B Chcete-li zabránit hypoxii plodu, normalizovat vývoj a růst.

Antibiotika by neměla být předčasně přerušena, i když zjevné příznaky nemoci zmizely.

Preventivní metody

Nejlepší způsob, jak se vyvarovat vývoje nemoci během porodu dítěte, je podrobit se prohlídce předem, a to ještě před početí. V tomto případě je mnohem snazší detekovat a léčit nemoc, protože v terapii lze použít širší škálu léčiv.

Trvalá imunita pomůže zabránit růstu bakterií. Chcete-li to provést, musíte dodržovat denní rutinní a hygienická pravidla, plně jíst, trávit více času na čerstvém vzduchu, vyhýbat se stresu a přepracování.

Ureaplasmóza je špatně studovaná patologie, neexistují žádné spolehlivé údaje o jejím účinku na plod a proces těhotenství. Když se však objeví nepříjemné příznaky, neměly by být ignorovány, samoléčeny. Správně zvolené léky vaším lékařem pomohou zabránit vzniku závažných komplikací..

Ureaplasma během těhotenství a kojení

Ureaplasma - původce ureaplasmózy

Ureaplasmóza je zánětlivé onemocnění způsobené jednobuněčným parazitem.

Dříve byla ureaplasmóza přisuzována skupině sexuálně přenosných nemocí. Nyní se věří, že se jedná o zánětlivý proces genitourinárního traktu.

Toto onemocnění je častější u žen než u mužů. Současně můžete získat ureaplasmózu během těhotenství nebo kojení..

Nebezpečí nemoci a způsob, jak ji správně léčit, lze nalézt v tomto článku..

Obecné informace o nemoci

Ureaplazma je normálně přítomna ve vaginální mikroflóře u 75% žen, aniž by jim způsobila újmu. Společně s tím je normální flóra vagíny tvořena laktobacily. Jakmile se jejich počet sníží, ureaplasma začne naplňovat „volné území“ - a nemoc se bude rozvíjet.

K tvorbě ureaplasmózy přispívají následující faktory:

 • těhotenství - dochází k vážným změnám v těle nastávající matky;
 • snížená imunita;
 • avitaminóza;
 • zánětlivé procesy urogenitálního traktu;
 • časté změny sexuálních partnerů;
 • podchlazení;
 • nedodržování osobní hygieny;
 • použití nitroděložních zařízení;
 • závažné systémové nemoci.

Jak dešifrovat analýzu na ureaplasmózu

K diagnostice ureaplasmózy je nutný nátěr z pochvy nebo močové trubice, v některých případech lze použít moč.

Nejpřesnější metoda je kulturní. Toto je setí biologického materiálu na živném médiu. Pokud byla v nátěru přítomna ureaplasma, za příznivých podmínek se začne aktivně množit..

Výsledek bude znám do 4-5 dnů..

Druhou nejpřesnější metodou je PCR (polymerázová řetězová reakce). Podstatou analýzy je nalezení jednotlivých fragmentů řetězce bakteriální RNA. Výsledek testu je připraven následující den. Normálně by počet bakterií neměl být vyšší než 10 až 4 stupně CFU na 1 ml. Pokud je ve vaší analýze číslo od 10 do 5 stupňů / ml, pak jste vyvinuli ureaplasmózu. Stejné standardy platí pro kulturní metodu..

Další metodou je ELISA. Určuje množství protilátek proti ureaplasmě. Analýza relapsů je zvláště přesná..

Jaké jsou možné důsledky pro plod??

Ureaplasmóza, stejně jako jakákoli jiná infekce, má na tělo negativní účinek. Pokud je žena těhotná, pak je především znepokojena nebezpečím ureaplasmy pro plod.

Porážka pochvy nebo děložního čípku s ureaplasmou může vyvolat:

 • potrat;
 • předčasný porod;
 • včasné odhalení děložního čípku;
 • hypoxie plodu - hladovění kyslíkem;
 • předčasnost plodu.

Také množení bakterií poskytuje půdu pro znovuusídlení dalších patogenních mikroorganismů, které způsobují závažnější důsledky pro dítě (například zánět amniotických membrán a vody)..

Ureaplasmóza močové trubice způsobuje narušení močových funkcí, v důsledku čehož trpí všechny tělesné funkce.

Je možné porodit s ureaplasmózou??

Pokud žena z nějakého důvodu nemohla nebo nedokázala vyléčit nemoc během těhotenství, pak se zajímá o otázku: je možné porodit s ureaplasmou?

Přirozené narození s ureaplasmózou může u novorozence vyvolat pneumonii. A je také vysoká pravděpodobnost, že se dítě stane nositelem ureaplasmy (zejména pokud je plodem dívka).

V některých případech bakterie nemají patogenní účinek na plod a dodávku. Pokud podle výsledků ultrazvuku neexistují kontraindikace, lékař se rodí přirozeným způsobem.

Musím se léčit na ureaplasmózu?

Když žena obdrží pozitivní výsledky testu, přemýšlí, zda je možné uraplazma během těhotenství vyléčit.?

Ureaplasmóza je léčena antibiotiky. V raných stádiích jsou takové léky pro plod nebezpečné, protože onemocnění (pokud je v počátečním stadiu) je jednoduše monitorováno. Pokud proces probíhá, měla by být léčba zahájena okamžitě, přičemž se zváží přínosy pro matku a riziko pro plod.

Od poloviny druhého trimestru se provádí opětovné vyšetření. Pokud se výsledky analýzy nezmění, lze nemoc léčit. Celá terapie se provádí pod dohledem porodníka-gynekologa. Je to lékař, který předepisuje bezpečné a účinné léky..

 • antibiotika: Erythromycin, Rovamycin, Vilprafen;
 • imunomodulační činidla: Genferon, Interferon;
 • korekce dysbiózy po antibiotikách: Linex, Bafidumbacterin.

Během léčby a kontrolního období musí žena opustit pohlavní styk. Je také důležité dodržovat pravidla osobní hygieny a používat individuální ručník.

Nutná je také strava, s výjimkou slaných, kořenitých a mastných jídel, cukrovinek, sycených nápojů a rychlého občerstvení.

Je nutné léčit ureaplasmózu během kojení?

O tom, zda léčit ureaplazmózu během kojení, rozhodne žena společně s gynekologem.

Pokud nemoc pokračuje ve smazané formě a nepřináší nepohodlí, může žena odložit terapii až do konce laktace..

V případě, že ureaplasmóza rychle postupuje, není možné terapii odmítnout. Bohužel téměř všechna antibiotika přecházejí do mateřského mléka. Protože v době léčby (10-15 dní) je lepší přestat krmit.

Je vilprafen bezpečný během těhotenství a kojení??

Vilprafen je základní lék pro léčbu ureaplasmy. Toto je antibiotikum ze skupiny makrolidů. Léčivou látkou je josamycin. K dispozici ve formě tablet.

Lék proniká jak do placentární bariéry, tak do mateřského mléka. Vilprofen lze během těhotenství a kojení používat pouze v případě, že přínos pro matku je vyšší než riziko pro plod.

Během těhotenství začíná léčba nejdříve 20–22 týdnů. Bakteriostatické dávky léčiva jsou předepsány (ne více než 500 mg / den). Blokují schopnost množení bakterií, což zabraňuje progresi ureaplasmózy. Po porodu bude možné tuto chorobu léčit úplně.

Během léčby by mělo být kojení pokud možno přerušeno. Toto rozhodnutí lze učinit pouze po konzultaci s lékařem..

Prevence ureaplasmózy

Před těhotenstvím musí být žena vyšetřena na všechny pohlavně přenosné infekce, včetně ureaplasmózy.

Aby se zabránilo vývoji nemoci během těhotenství a kojení, je nutné:

 • během pohlavního styku používat kondomy;
 • dodržovat osobní hygienu;
 • udržujte svou imunitu na správné úrovni;
 • vyhněte se stresu a podchlazení.

A co je nejdůležitější, nezapomeňte, že jakékoli onemocnění by měl léčit a diagnostikovat lékař. Koneckonců, nastávající matka je zodpovědná nejen za sebe, ale také za své dítě!

Ureaplasma během těhotenství: jak nebezpečná je infekce pro ženu a dítě

U žen lze v nátěrech nalézt dva typy mikroorganismů: ureaplasma urealiticum (Ureaplasma urealyticum) a ureaplasma parvum (Ureaplasma parvum). Nemají buněčnou zeď, jejich cytoplazma je obklopena tenkou membránou.

Jak dochází k infekci?

Ureaplasma se nachází u 20% lidí, kteří nemají klinické příznaky nemoci. Ale jsou schopni nakazit ostatní, aniž by to měli podezření. Rozlišují se následující mechanismy distribuce patogenů:

 • sexuální - během pohlavního styku;
 • vzestupně - od vagíny se infekce šíří do příloh;
 • hematogenní - s průtokem krve, zřídka realizováno;
 • translokace - z jednoho orgánu do druhého;
 • transplacentální - od nemocné matky k dítěti.

Mechanismus vývoje nemoci

V ženské vagíně normálně funguje celý systém ochranných faktorů.

 • Bílý. Denně se uvolní asi 20 ml fyziologické leucorrhoea, která zvlhčuje životní prostředí, což je příznivé pro reprodukci prospěšné mikroflóry.
 • Epitel. Je neustále desquamated a jako součást leucorrhoea, je odstraněn. Pokud se k tomu mikroorganismy připojí, pak také vyjdou.
 • Mikroflóra Normální biocenóza je představována lakto- a bifidobacily. Procento zbývajících mikroorganismů je zanedbatelné. Lactobacilli zabírají všechny nutriční výklenky, proto patogeny nemají substrát pro růst a reprodukci.
 • Sání životního prostředí. Kyslé prostředí je zajištěno zpracováním glykogenu laktobacily. Vydávají peroxid vodíku, což je antiseptikum.
 • Imunoglobuliny. V sliznici jsou buňky řady leukocytů. Syntetizují imunoglobuliny, které mohou aktivovat fagocyty k absorpci bakterií, virů a hub..

Ureaplasma je však schopna změnit buněčný metabolismus a způsobit:

 • metabolické poruchy aminokyselin a peptidů;
 • chromozomální mutace v buňkách;
 • autoimunitní reakce;
 • zvýšená syntéza prostaglandinů;
 • zvýšená koagulace krve.

K čemu vede močová plazma během těhotenství?

Před těhotenstvím není detekce malých koncentrací ureaplasmy v nátěrech bez klinického obrazu zánětu nebezpečná. Pokud však žena často zažívá exacerbace infekce, může to mít negativní důsledky pro reprodukční zdraví a plod. Nebezpečí ureaplasmy během těhotenství je následující:

 • potrat;
 • primární a sekundární placentární nedostatečnost;
 • retardace růstu plodu;
 • intrauterinní infekce;
 • pneumonie u novorozence.

U ženy může ureaplasma způsobit chronickou endometritidu. Na pozadí opakujícího se zánětu dělohy se mění jeho schopnost přijímat oplodněné vajíčko. To se může projevit ve formě obvyklého potratu - v počátečním období dvě nebo více potratů v řadě. U některých žen je neplodnost vážným důsledkem..

V podmínkách placentární nedostatečnosti je narušen nitroděložní vývoj dítěte. Takové děti trpí hypoxií, nedostávají potřebné množství živin. Narodili se proto hypotroficky - s nízkou hmotností a malou velikostí.

I když se dítě neinfikuje in utero, přítomnost infekce v těle matky vede k imunitním změnám. Důsledky: po narození je dítě náchylnější k různým chorobám.

Co rozdává mikroby

Nejčastěji je ureaplasma asymptomatická v genitálním traktu nebo v močové trubici. V normálním stavu mikroflóry nezpůsobuje zánětlivou reakci. Důvody výskytu onemocnění se objevují se snížením místní a obecné imunity. Stalo se to:

 • během těhotenství;
 • během hormonálních změn;
 • po vážné nemoci;
 • po podchlazení;
 • na pozadí rušení mikroflóry.

Ale ani při zánětlivém procesu není vždy možné detekovat ureaplasmu. Detekce se zvýší na 65-75% s:

 • uretritida;
 • vaginitida;
 • bakteriální vaginóza;
 • patologie děložního čípku;
 • potrat.

Od chvíle infekce po objevení se prvních příznaků u ženy může uplynout několik měsíců. Při akutním průběhu infekce se objevují následující příznaky.

 • Přidělení. Obvykle transparentní, ale jejich počet se výrazně zvyšuje. Při kombinaci s jinou infekcí se mohou zakalit, nažloutnout a mít nepříjemný zápach..
 • Svědění Pocit pálení, touha po poškrábání vzniká podrážděním sekretů a produktů zánětu.
 • Bolest. Ve spodní části břicha se může objevit tažná bolest. Někdy má vztah k pohlavnímu styku.

Způsoby, jak identifikovat patogen

U těhotných žen je povinná studie nátěr na flóře, který se provádí při registraci, uprostřed termínu a krátce před porodem. V ostatních případech se studie provádí, když se v genitálním traktu vyskytnou stížnosti na propuštění nebo svědění. Charakteristickým rysem ureaplasmy je, že je téměř nemožné detekovat běžným nátěrem. Pro ureaplasmózu jsou nutné speciální studie. Ale nejsou drženi všemi. Doporučuje se vyšetřit následující ženy:

 • s nejasnou neplodností;
 • s potratem;
 • se zmrazeným těhotenstvím;
 • historie mrtvě narozených.

Metody výzkumu

Výzkum se provádí mnoha způsoby. Materiál pro něj může být:

 • škrábání z močové trubice;
 • stěr z děložního čípku nebo zadního vaginálního fornixu;
 • ranní moč.

Analýza založená na ranní moči se provádí metodou molekulární biologie, která se v Rusku velmi zřídka používá. Hlavní diagnostické metody jsou následující.

 • Kulturní. Výsev na živných médiích oddělených od vagíny vám umožní získat čisté kolonie mikroorganismů. Norma je na hranici pod 104 CFU. Pokud neexistují žádné známky zánětu, je žena považována za zdravou.
 • PCR V současné době je metodika používána nejen k detekci patogenní DNA, ale také ke stanovení jejího množství. Jako materiál se používá škrábání z pochvy. Norma se považuje za 104 kopií DNA nebo méně. Dešifrování analýzy také umožňuje stanovit konkrétní typ ureaplasmy - urealitikum nebo parvum.
 • Sérologické. Tato technika je založena na detekci protilátek proti ureaplasmě. V závislosti na kombinaci a titrech imunoglobulinů je možné určit fázi průběhu zánětu: jedná se o primární infekci, chronické onemocnění nebo remisi. Tato technika pomáhá při diagnostice potratu, příčinách potratu a při vyšetřování novorozenců s vrozenou infekcí. Ale k prokázání skutečnosti infekce se tato metoda nepoužívá.

Ženský nátěr lze užít pouze dva týdny po léčbě antibiotiky, pokud je plánována kultivační studie. A po 30 dnech, pokud je potřeba diagnostika PCR.

Léčit nebo odejít

Mnoho mikroorganismů je oportunních. Během těhotenství je však otázka, zda se má léčit ureaplazma, spojena s možným rizikem pro dítě. Tabulka klinických doporučení definuje následující přístup..

 • Žádné známky zánětu. Pokud je současně detekována méně než 104 CFU ureaplazmy, je žena uznána jako zdravá, léčba se neprovádí.
 • Žádný zánět, ale spousta ureaplasmat. Nevyžadující léčba není nutná. Ureaplasma během těhotenství je léčena u žen s anamnézou komplikací, s obvyklým potratem. Ošetřují se také neplodné páry.
 • Existuje zánět a ureaplasma. Léčba je pro každého.

Terapeutická taktika

Pokud jsou kromě ureaplazmy detekovány i další patogeny, pak je nejprve léčba zaměřena na ně. Je nemožné se úplně zbavit ureaplazmy. Proto jsou stanoveny následující cíle:

 • odstranit příznaky zánětu;
 • vést k normálnímu rozmazání;
 • omezit relaps.

Ureaplazmy nemají buněčnou zeď. Proto na ně antibiotika ze skupiny penicilinů, monobaktamů a cefalosporinů nepůsobí. K léčbě se používají následující antibiotika:

 • makrolidy - „Josamycin“ nebo „Vilprafen“, „Clarithromycin“;
 • tetracykliny - "doxycyklin";
 • fluorochinolony - Ofloxacin, Levofloxacin.

Neošetřená ureaplasma a těhotenství jsou špatnou kombinací. Musíte se připravit na narození dítěte předem: uveďte své zdraví do pořádku. Poté bude ložisko dítěte procházet bez nežádoucích komplikací.

Rysy infekce ureaplazmou během těhotenství a důsledky pro dítě

Doporučuje se, aby každá žena během plánovacího období těhotenství podstoupila kompletní vyšetření, s vyloučením vývoje chorob nebezpečných pro nastávající matku a její dítě. Je-li toto doporučení zanedbáno, je třeba zvážit, že ureaplasmóza během těhotenství přináší riziko potratu a vzniku poruch ve vývoji plodu. Také tato patologie může být nebezpečná a může dojít k rozvoji dalších komplikací..

Důsledky ureaplasmózy pro dítě

Ureaplasma je špatně studovaný mikroorganismus, a proto je informace o jeho účinku na dítě vyvíjející se v lůně infikované matky podmíněna. Důvodem je skutečnost, že taková data jsou sestavena na základě statistik pro diagnostiku kojenců narozených matce nakažené ureaplasmózou během těhotenství..

V některých případech bylo narození absolutně zdravých dětí diagnostikováno s diagnózou u jejich matky: ureaplasmózy. Nejčastěji se však děti rodí s jakýmkoli porušováním.

Jedním z hlavních nebezpečí, že tato patologie je plná, je potrat. Vyskytuje se tím, že ureaplasmata během svého života výrazně zhoršují strukturu genitálního traktu, uvolňují a ztenčují jejich sliznice, jakož i svalovou kostru genitourinárního aparátu. Takový účinek mikroorganismů na ženské tělo přispívá k rozvoji onemocnění děložního čípku, oslabení jeho svalů, což vyvolává předčasné otevření děložního kanálu, což má za následek potrat nebo předčasný porod. Za zmínku stojí, že potrat (v raných stadiích těhotenství) nebo předčasný porod (ve 3. trimestru) je problémem způsobeným ureaplasmami u většiny žen..

Ureaplasmóza představuje nepřímé riziko pro život dítěte. Vzhledem k porodu v raných stádiích se děti rodí nedostatečně vyvinuté, u mnoha z nich je diagnostikována nedostatečně vyvinutá dýchací aparát..

V takové situaci potřebuje dítě neodkladnou pomoc od kompetentního resuscitátora, jinak se u dítěte může rozvinout porucha v mozku.

Možné komplikace u dítěte

Podle statistik má většina dětí narozených ženě infikované ureaplasmózou následující komplikace:

 • příliš malá porodní váha;
 • meningitida;
 • vývoj fetální hypoxie;
 • vrozená pneumonie;
 • pyelonefritida;
 • novorozenecká pneumonie, která se vyvíjí v prvních měsících života dítěte;
 • sepse;
 • zánět spojivek.

Ureaplasmóza může také vyvolat drobky s nízkou imunitou, které nejsou schopny se vypořádat s účinky patogenních virů a bakterií..

Komplikace

Uraeplasmóza někdy způsobuje u dítěte rozvoj bronchopulmonální dysplazie. Díky této patologii se tvorba a vývoj plodu zastaví a těhotenství zamrzne. Taková patologie je pozorována, když je plodová voda ovlivněna mikroorganismy, jejich pronikáním do fetální membrány.

Nebezpečí také leží samo o sobě a vývoj placentární nedostatečnosti, která je porážkou placentárních cév. Taková patologie způsobuje nedostatek živin nezbytných pro vývoj drobků a také kyslíku. V některých případech představuje fetoplacentální nedostatečnost ohrožení těhotenství obecně a vyvolává narození předčasně narozených dětí s nízkou tělesnou hmotností a vývojovým zpožděním..

Chorioamnionitida může být také příčinou potratu - patologie projevující se rozšířením zánětlivého procesu po membránách plodu (amnion, chorion). Stojí za zvážení, že infekce se téměř ve všech případech rozšíří na plod.

V některých situacích ureaplasmóza vyvolává vývoj nemocí mozku a plicních patologií. Během porodu bylo také několik případů fatálního následku dítěte..

Stanovení závažnosti komplikací

Závažnost možných komplikací pro dítě způsobených ureaplasmózou je určována gestačním věkem, ve kterém byla matka infikována. Za zmínku stojí, že ve většině případů se dítě narodí s vrozenou ureaplasmózou. Aby bylo možné přesně určit míru nebezpečí patologie pro plod, musí žena podstoupit diagnostické postupy.

Za tímto účelem se obvykle provádí diagnostika PCR, která spočívá ve sběru biomateriálu a jeho další šíření v laboratorních podmínkách. Tato technika umožňuje identifikovat citlivost ureaplasmů na aktivní složky léčiv vybraných pro léčbu patologie. Pokud se nezjistí, že mikroorganismy jsou vůči těmto látkám imunní, a fáze vývoje patologie je počáteční, provede lékař příznivou prognózu pro těhotenství a plod pro léčbu. V tomto případě účinná léčba umožní, aby se dítě narodilo úplně zdravé..

Vliv léků na plod

K léčbě ureaplasmózy se používají výhradně antibiotika. Taková léčba prováděná během těhotenství může také způsobit vývoj patologických důsledků u nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu je proveditelnost jeho použití v různých obdobích těhotenství stanovena pouze lékařem.

 • během tohoto období embryo ještě neobklopuje placentární bariéru, takže účinek léku na plod bude co nejsilnější;
 • v této době dítě tvoří základ tkání a systémů a jakékoli porušení tohoto procesu bude mít za následek vývoj vrozených nebezpečných patologií;
 • účinky antibiotik na mateřská játra a ledviny mohou také negativně ovlivnit těhotenství.

Silná antibiotika, která užívá nastávající matka, která je ve druhém nebo třetím trimestru, mohou způsobit patologie ve vývoji mozku, urogenitálního systému dítěte. Předpokládá se, že placenta v 6-9 měsících neprochází skrze sebe škodlivé látky, které mohou dítě poškodit. To se však týká pouze některých toxických látek, zatímco zbytek je schopen proniknout placentární bariérou.

Aby se předešlo rizikům pro život a zdraví jejího nenarozeného dítěte, měla by každá žena během plánování těhotenství podstoupit povinnou studii ureaplasmózy..

Diagnostika patologie před těhotenstvím vám umožní rychle a účinně ji léčit antibiotiky bez poškození nastávající matky a jejích drobků. Pokud byla nemoc zjištěna přímo během těhotenství, musí žena častěji navštěvovat svého lékaře, aby sledovala rychlost vývoje patologie.

Aby se vyloučily důsledky ureaplasy během těhotenství, měla by nastávající matka podstoupit léčbu, která jí byla předepsána na základě získaných výsledků testů. Za tímto účelem se obvykle vybírají šetrné léky, na jejichž působení mikroorganismy nemají imunitu.

Jak zacházet s ureaplasmou během těhotenství?

Ureaplazma, jako chlamydie a mykoplazma, je nejjednodušší, která způsobuje infekci genitourinárního traktu, která se vyskytuje u mnoha žen, ale často se skrývá. Ureaplasma během těhotenství se může zhoršovat a stává se hrozbou pro plod a uchováním těhotenství. Proto je vhodné vyšetřit a léčit všechny infekce před těhotenstvím - velké množství problémů bude jednoduše odstraněno.

Léčba ureaplasmy během těhotenství

Pokud však žena již na počátku těhotenství najde ureaplasma, je třeba ji léčit, protože tato stvoření mohou způsobovat potraty a předčasná porody, infikovat membrány a po narození samotnou dělohu, což vede k endometritidě - závažné hnisavé komplikace, jakož i infikovat dítě v době narození při průchodu porodním kanálem, což způsobuje poškození různých orgánů dítěte. Testy na ureaplasmata - nátěry odebrané z děložního hrdla a polymerázová řetězová reakce (PCR reakce), což je jediné spolehlivé potvrzení přítomnosti nemoci, protože detekuje části DNA ureaplasmy.


Ureaplasma - příčina potratu

Důvodem potratů a pozdějších předčasných porodů s ureaplasmózou je skutečnost, že děložní čípek postižený ureaplazmem se uvolní, vnější hrtan změkne, často se vyskytne isthmicko-cervikální nedostatečnost - otevření cervikálního hltanu v předstihu a následné předčasné vypuzení plodu. Sešívání děložního čípku a některé další metody zachování těhotenství samozřejmě pomáhají, ale je lepší, když je celý děložní čípek stále uzavřen..

Fáze léčby ureaplazmy během těhotenství

Antibakteriální léčba se provádí ne v prvních týdnech těhotenství, ale spíše od 20-22 týdnů - kdy se vytvoří všechny hlavní orgány a systémy plodu a nedochází k nim pod vlivem léků malformací. Jakmile byla detekce ureaplazmy během těhotenství známkou pro její přerušení - působení patogenu na plod bylo považováno za nebezpečné. Nyní se věří, že feto-placentární bariéra chrání vyvíjející se plod před přímým vystavením nejjednoduššímu, i když teoreticky je to považováno za možné. Široká škála možností, pokud jde o výběr antibiotické terapie, umožnila zvolit „speciální antibiotikum pro těhotné ženy“, jak lékaři často říkají, i když toto prohlášení by samozřejmě mělo být vzato s určitou kritikou - dítě nechce nic, žádné léky a pouze velké nebezpečí „neléčených“ způsobuje riskovat.

Na co se zaměřit s ureaplasmou během těhotenství?

Obvykle se spolu s jedním antibakteriálním lékem na ureaplazmózu předepisují obecné restorativa, vitamíny, různé čípky, aby se zabránilo sekundární infekci, a také léky linx pro prevenci dysbiózy. Ve skutečnosti jsou tato pravidla stejná pro všechny antibiotické terapie, i když to není vždy předepsáno.

U neošetřené ureaplasmózy nebo její neúčinné léčby by mělo být dítě vyšetřeno po narození, a pokud je detekována infekce ureaplasmózou, je léčeno speciálními vyvinutými a existujícími technikami. Připomínka - u všech pohlavních infekcí oba sexuální partneři podstupují léčbu a používají chráněný sex - jinak se navzájem nakazí nekonečně a veškeré úsilí bude zbytečné.

Články O Neplodnosti