Hlavní Bolest

Jak se zbavit zácpy během těhotenství

Takový nepříjemný jev, jako je zácpa, se vyskytuje téměř u každé těhotné ženy. Zácpa nejenže přináší těhotné ženě nepohodlí a nepohodlí, ale také představuje značné nebezpečí pro zdraví, proto je nutné včas určit její příčinu, včas ji odstranit a zabránit jejímu opětovnému výskytu. Mnoho lidí ví, jak se vypořádat se zácpou, ale vzhledem k fyziologickým vlastnostem těhotné ženy většina tipů nepřináší správný účinek. V tomto článku nabídneme doporučení a rady o výživě, prevenci a léčbě zácpy u těhotné matky.

Proč je zácpa u těhotných žen?

Zácpa je velmi častým jevem, bez ohledu na délku těhotenství, příčiny jejího výskytu v různých trimestrech se však mohou lišit..

Příčina zácpy v prvním trimestru

Zatímco některé matky z prvního trimestru trpí nadýmáním, nadýmáním a průjmem, jiné nemohou najít ten správný lék na zadržení stolice.

Proč těhotné ženy mají v raných stádiích zácpu?

Hlavní příčinou zácpy v raných stádiích je vývoj tělesného hormonu progesteronu, který je zodpovědný za vývoj a zachování těhotenství. Progesteron na začátku těhotenství v důsledku snížení tonusu dělohy zajišťuje implantaci embrya do sliznice stěny dělohy. Zároveň se však kontraktilní aktivita svalů střevní stěny snižuje, což vede ke skutečnosti, že močení na toaletu je méně časté.

Další příčinou zácpy je výskyt nevolnosti a zvracení, nedostatek chuti k jídlu. Toxikóza u těhotných žen může trvat několik týdnů, v důsledku čehož může nastat nesprávná strava. Navíc mnoho matek zaznamenává změnu v preferencích chuti, díky níž těhotné ženy konzumují méně rostlinné vlákniny a vlákniny, zatímco ve stravě se konzumuje více živočišných bílkovin. Toto stravovací chování vede k narušení trávicího traktu a zácpě.

U některých matek trvá zácpa v počátečních stádiích asi 3–4 dny, zatímco u jiných je zácpa společníkem celého období těhotenství. První výskyt zácpy může začít již za 5-8 týdnů těhotenství.

Příčina zácpy ve druhém trimestru

Pokud jste neměli zácpu v prvním trimestru, je možné, že se objeví ve druhém trimestru, počínaje 16. týdnem těhotenství. V 95% případů je zácpa během těhotenství způsobena fyziologickými změnami v těle, jako jsou: pokles fyzické aktivity a mobility těhotné ženy za účelem udržení těhotenství a nedostatek tekutin v těle v důsledku častého močení. Tehdy jsou těhotné ženy velmi citlivé na hormonální variabilitu, což zase ovlivňuje retenci stolice.

Další příčinou zácpy je příjem vitamínů a minerálů B, které přispívají ke vzniku zácpy. Například vitamíny železa, vápníku, hořčíku a B mohou narušit zažívací trakt a vést k zácpě.

Příčina zácpy ve třetím trimestru

K již uvedeným příčinám zácpy můžete přidat několik důvodů, které jsou charakteristické pro třetí trimestr těhotenství:

 • tlak zvětšené dělohy na střeva. Během těhotenství se děloha mnohokrát zvětšuje. Vyvíjí tlak na střeva a narušuje jeho peristaltiku. Kromě toho komprimuje konečník, což také narušuje průchod stolicí.
 • snížená citlivost pánevního plexu. Jak již bylo zmíněno, na začátku těhotenství klesá tonus dělohy a protože svaly střev a dělohy mají společný nervový systém, dochází ke snížení citlivosti a nutkání k defekaci, proto je pro vyprázdnění střeva zapotřebí silnější dráždidlo..
 • nedostatečný příjem tekutin. Vzhledem k hrozbě otoků lékaři doporučují snížit příjem tekutin později, což zase vede k zácpě.
 • sedavý životní styl. Již od 6. měsíce těhotenství je pro matku mnohem obtížnější pohybovat se a plnit své předchozí povinnosti. Máma se snaží více relaxovat při sezení nebo ležení. Tento obrázek vede ke zpomalení střevní motility a zácpy.
 • stresové situace. Emoční nestabilita, úzkost, zvýšená úzkost atd. vést k zácpě. Současně negativní emoce velmi často způsobují atak akutní bolesti v břiše nebo dolní části zad.
 • hemoroidy. Protože děloha s plodem tlačí na cévy konečníku, dochází k žilní kongesci, která vede k hemoroidům, a pohyb střev se zácpou je obtížný a výsledky zácpy.
 • zneužívání projímadel. Faktem je, že při častém používání projímadel může dojít ke stavu „líného střeva“. Vyskytuje se v důsledku podráždění střevních stěn a zvýšené peristaltiky projímadlem, v důsledku čehož zažívací trakt ztrácí svou citlivost a tón..
 • těhotenské komplikace, jako je toxikóza, nízká prezentace plodu, preeklampsie, hypertonicita atd..
na obsah ↑

Diagnóza zácpy u těhotných žen

Není těžké diagnostikovat zácpu sami, stačí znát příznaky zácpy a její projevy. U těhotných žen trpících zácpou je obtížné vyprázdnit střeva hustou stolicí, není 2-3 dny žádná stolice a dochází k nadýmání, bolesti, bolesti v břiše nebo v dolní části zad, nevolnosti a slabosti.

Pokud si všimnete těchto příznaků, je důležité konzultovat s terapeutem potvrzení diagnózy a předepsat léčbu!

Terapeut pak na oplátku předepíše léčbu, pokud to nepomůže, může lékař odvést těhotnou ženu ke konzultaci s gastroenterologem a proktologem (v případě hemoroidů). K identifikaci příčin zácpy musí těhotná žena podstoupit digitální vyšetření konečníku a darovat krev a výkaly laboratorním testům. Ve složitých případech může být nezbytné diagnostikovat rektální patologie pomocí ultrazvukové a endoskopické kolonoskopie..

Pomocí tohoto postupu můžete vyhodnotit stav epitelu střevních sliznic a studovat jednotlivé anatomické rysy; diagnostikovat adheze atd. Kolonoskopie je předepsána již v prvním trimestru, pokud těhotná žena má ve stolici krev, hlen, hnis, krvácení, anémie, polypy, kolitida a bolestivé pohyby střev.

Léčení zácpy během těhotenství

Při výskytu zablokované stolice je důležité, aby se těhotná žena poradila s lékařem, který zpočátku nabídne bez drog léčení zácpy, protože mnoho léků může poškodit zdraví nenarozeného dítěte. Kromě toho se léčba zácpy může lišit v závislosti na délce těhotenství, protože příčiny jejího výskytu se mohou lišit..

Jak již bylo zmíněno, na začátku těhotenství hormonální změny v těle způsobují zácpu, kterou je obtížné odstranit, ale je velmi důležitá. Proto by měla těhotná matka při úplném pohybu střeva dodržovat následující doporučení:

 • Změňte svůj životní styl: zvyšte fyzickou aktivitu, zapojte se do lehkých sportů nebo fyzikální terapie, navštivte bazén;
 • Vypijte až 2 litry vody, čímž se vyrovná rovnováha vody;
 • Vyvarujte se emočního přetěžování a stresových situací;
 • Zlikvidujte (po konzultaci s lékařem) léky, které způsobují zácpu (přípravky obsahující železo a vápník).
 • Jezte pouze povolená jídla během těhotenství;
 • Zahrňte do své stravy laxativní potraviny obsahující hrubou vlákninu a vlákninu z potravy. Budeme o nich mluvit později..
 • Přijímání léků (se souhlasem lékaře).

Pro pozdější těhotenství budou metody pro odstranění zácpy následující:

 • Jíst frakčně, v malých porcích až 5-6krát denně. Dávky potravin by měly být malé (300 - 350 g);
 • Většina kalorií, které potřebujete k snídani a obědu;
 • Přestávky by neměly být dlouhé, tj. Více než 3,5–4 hodiny;
 • Jídla by měla být pára, vařená, dušená, pečená;
 • Hlavní součástí stravy jsou ovoce a zelenina, polévky a cereálie;
 • Je třeba zvolit vyváženou stravu: bílkoviny - nejméně 150 gramů, tuk - 80 gramů, sacharidy - 300 gramů. a více;
 • Naposledy denně můžete jíst maximálně 3 hodiny před spaním. Mezi snídaní, obědem a večeří, přestávky 4-5 hodin;
 • Správný výběr stravy v závislosti na typu porušení a dalších průvodních nemocích;
 • Vstaň v poloze kolenního loktu nejméně 4krát denně (po 20 týdnech).
na obsah ↑

Léky na zácpu

VŠECHNY INFORMACE NA STRÁNKÁCH PÉČE O DŮLEŽITÉ CHARAKTERY A NENÍ PŘÍRUČKA K AKCII! POTŘEBNÉ KONZULTACE SPECIALISTY

Pouze s neúčinností výše uvedených doporučení se těhotná žena může po konzultaci s lékařem uchýlit k lékařské léčbě s projímadly. Nejčastěji lékař předepisuje těhotným ženám následující léky:

Rektální čípky s glycerinem

Toto projímadlo, změkčuje a mazá tvrzené výkaly, usnadňuje jejich průchod tlustým střevem, má dráždivý účinek na střevní sliznici, reflexně stimuluje střevní motilitu. Svíčky jsou bezpečné pro těhotné ženy, protože glycerol má pouze lokální účinek, neabsorbuje se rektálním podáváním a neproniká do krevního řečiště..

Kontraindikace a vedlejší účinky: přecitlivělost na složky léčiva, střevní obstrukce, hemoroidy v akutním stadiu, zánětlivá onemocnění a nádory konečníku, nediagnostikovaná bolest břicha, selhání ledvin.

Jak vidíme, lék není kontraindikován pro těhotné ženy, ale v 1. trimestru mohou mít čípky relaxační účinek nejen na hladké svaly vnitřních orgánů, ale také na dělohu, což může vést k potratu. Co se týče druhého a třetího trimestru, použití čípků je povoleno, přičemž je důležité vzít v úvahu, že časté používání čípků může vést k předčasnému porodu. Lékaři proto nedoporučují systematické podávání tohoto léčiva a léčba musí být po obnovení normální pohyblivosti střeva zastavena..

Rektální někdy s rakytníkovým olejem

Čípky s olejem rakytníku mají protizánětlivý, protinádorový a analgetický účinek a také antimikrobiální účinek. Svíčky mají regenerační a stimulační vlastnosti. Účinná látka urychluje hojení poškozených tkání, má obecný posilující účinek, má antioxidační a cytoprotektivní účinek. Snižuje intenzitu procesů volných radikálů a chrání buněčné a subcelulární membrány před poškozením.

Kontraindikace: přecitlivělost na lék; pro perorální podání - cholecystitida, cholangitida, pankreatitida, hepatitida, cholelitiáza, děti do 12 let; pro rektální použití - průjem. Použití během těhotenství a během kojení je možné pouze tehdy, pokud zamýšlený přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod nebo dítě.

Použití svíček je proto možné pouze se souhlasem gynekologa. Žena v pozici je lepší předem složit test tolerance na bylinné léky. V případě alergické reakce může dojít ke komplikacím pro zdraví dítěte. Většina čípků během těhotenství je zakázána, ale rakytník je vyráběn z přírodních surovin, proto má měkký a účinný účinek.

Rektální čípky "Papaverine"

Kontraindikace: AV blokáda, glaukom, závažné selhání jater, stáří (riziko hypertermie), děti do 6 měsíců věku, přecitlivělost na papaverin. Použití během těhotenství a kojení - během těhotenství nebyla stanovena bezpečnost a účinnost papaverinu.

Sirup "Dufalac"

Dufalac projímadlo je jedním z nejbezpečnějších léků na zácpu u těhotných žen. Lék nemá žádný účinek na plod, protože účinek laktulózy na těhotnou ženu je zanedbatelný. Dufalac obsahuje látky, které vedou ke zvýšení počtu laktobacilů. Změna flóry tlustého střeva vede ke zvýšení kyselosti v lumen tlustého střeva a ke stimulaci peristaltiky. Výsledkem je laxativní účinek, který nemá přímý účinek na sliznici a hladké svaly tlustého střeva..

Lukulóza obsažená v dufalaku zadržuje vodu ve střevním traktu, což pomáhá změkčit stolici, zvyšuje pohyblivost a evakuační funkci střeva. Výsledkem je obnovení fyziologického rytmu vyprazdňování tlustého střeva..

Způsob použití Duphalac: Lék je určen k perorálnímu podání. Roztok laktulózy lze užívat ve zředěné i neředěné formě. Je nutné okamžitě spolknout užitou jednotlivou dávku, aniž byste ji drželi v ústech. V případě jedné denní dávky se musí užít současně, například při snídani.

Během léčby projímadly se doporučuje vzít dostatečné množství tekutiny (1,5 - 2 litry, což se rovná 6-8 sklenicím) denně. Pro přesné dávkování léku v lahvičkách by měla být použita připojená odměrka. Při použití léku v sáčcích je nutné odtrhnout roh sáčku a ihned obsah odebrat.

Denní dávku laktulózy lze užít jednou nebo ji rozdělit na dvě odměrky. Po několika dnech může být počáteční dávka upravena na udržovací dávku v závislosti na reakci na užívání léku. Laxativní účinek může nastat 2-3 dny po zahájení léčby.

StáříPočáteční denní dávkaDenní dávka údržby
Dospělí a dospívající15-45 ml (1-3 sáčky)15-30 ml (1-2 sáčky)

Kontraindikace: galaktosémie; obstrukce, perforace nebo riziko perforace gastrointestinálního traktu; přecitlivělost na jakoukoli složku léčiva; nesnášenlivost galaktózy nebo fruktózy; nedostatek laktázy nebo malabsorpce glukózy-galaktózy; krvácení do konečníku neurčeno; kolostomie; ileostomie.

Sirup "Normase"

Projímadlo. Má hyperosmotický, hypoammoniaemický, laxativní účinek, stimuluje střevní motilitu, zlepšuje vstřebávání fosfátů a vápenatých solí.

Pod vlivem léku dochází ke změně flóry tlustého střeva (zvýšení počtu laktobacilů), což vede ke zvýšení kyselosti v lumen tlustého střeva a stimuluje peristaltiku. Spolu s tím se zvyšuje objem a stolice zjemňuje. Výsledkem je, že léčivo má projímadlo, aniž by přímo ovlivnilo sliznici a hladké svaly tlustého střeva. Pod vlivem léku prochází amoniak z krve do střev, zatímco v jeho proximálním řezu se snižuje tvorba toxických látek obsahujících dusík, a tím i jejich absorpce do systému vena cava. Akce může nastat rychle nebo může být zpožděna - po 24-48 hodinách.

Kontraindikace: nesnášenlivost na galaktosu nebo fruktózu; galaktosémie; střevní obstrukce; rektální krvácení (ne hemoroidní); kolostomie, ileostomie; podezření na slepá střeva; přecitlivělost na složky léku.

Použití během těhotenství a kojení: l Actulose je bezpečná pro použití během těhotenství a během kojení (kojení).

Dávkovací režim: Lék by měl být užíván perorálně po jídle. Při zácpě jsou dospělí předepisováni 15-40 ml / den v prvních 3 dnech, poté 10-25 ml / den.

Přírodní komplex "Fitomucil Norm"

Komplex Phytomucil Norm se skládá ze dvou složek: skořápky ze semen zvláštní odrůdy planety Plantago Psyllium a vlákniny švestkového ovoce v domě - přírodní zdroje vlákniny (vlákniny). Phytomucil Norm obsahuje 4krát více rozpustné vlákniny než běžné otruby, je „šampiónem“ v obsahu rozpustné vlákniny *.

Rozpustná vlákna komplexu ve střevě absorbují vodu, bobtnají, mění se na slizniční gel a změkčují stolici, což usnadňuje snadný pohyb střev. Nerozpustná dietní vláknina mechanicky stimuluje střevní stěnu, aktivuje její pohyb a vylučuje výkaly. Phytomucil Norm tak současně ovlivňuje obsah střeva a jeho sliznice, zmírňuje zácpu, nadýmání a pocit těžkosti.

Kromě laxativního účinku vytváří Fitomucil Norm příznivé podmínky pro růst vlastní prospěšné střevní mikroflóry, která pomáhá eliminovat dysbiózu, ke které dochází vždy při zácpě..

Kontraindikace: individuální nesnášenlivost složek komplexu; akutní zánětlivá onemocnění a gastrointestinální obstrukce.

Použití během těhotenství a kojení: Phytomucil Norm lze použít během těhotenství a kojení. Trvání komplexu se volí individuálně.

Microclyster "Microlax"

Mikrolaxe je roztok pro rektální použití, vyráběný ve formě mikrokysteru pro jedno použití. Patří do skupiny projímadel, které ovlivňují trávicí systém a metabolismus. Kombinované léčivo Microlax má laxativní účinek.

Složení léčiva zahrnuje citrát sodný (peptizér, který vytlačuje vázanou vodu obsaženou ve výkalech), laurylsulfoacetát sodný (ředí obsah střev) a sorbitol (zvyšuje projímavý účinek stimulací průtoku vody do střev). Zvýšení množství vody v důsledku peptizace a zkapalnění pomáhá změkčit výkaly a usnadňuje pohyb střev.

Microlax má tedy mechanický a chemický účinek. Je to netoxický přípravek s dráždivým a zvlhčujícím účinkem. Při průniku do stolice je roztok zředí, po čemž je usnadněn proces defekace.

Kontraindikace: zvýšená individuální citlivost na složky léčiva.

Je možné, aby těhotné ženy byly mikclystry se zácpou?

Přestože neexistují žádné hloubkové studie týkající se vlivu léku na těhotenství a kojení, je často předepisováno během těhotenství a kojení. Protože složky léčiva mají extrémně nízkou schopnost proniknout střevní stěnou, neočekává se negativní účinek na plod a těhotenství během používání Microlaxe.

Způsob aplikace a dávkovací režim: n se léčivo používá rektálně. Zadejte celý obsah 1 mikrolytru (5 ml) a špičku vložte do celé délky (délka univerzální špičky je 60,6 mm). Laxativní účinek nastává 5-15 minut po užití léku.

Laxativní přípravky pro zácpu

Pro odstranění zácpy a pro zabránění jejího výskytu se doporučuje, aby těhotná žena zahrnula do stravy následující projímadla:

Gymnastika pro prevenci zácpy

Nedostatek pohybu je často jednou z hlavních příčin zácpy u těhotných žen. Hormon progesteron uvolňuje svaly v první polovině těhotenství a rostoucí děloha začíná vyvíjet tlak na střeva, takže se normální peristaltika zhoršuje. Proto je pro prevenci zácpy užitečné, aby těhotné ženy denně cvičily gymnastiku a procházely se čerstvým vzduchem po dobu nejméně 30 minut..

Gymnastika pro prevenci zácpy u těhotných žen je zvláštní komplex jednoduchých cviků, vyvinutých s ohledem na přípustné zatížení těhotných žen..

Nezapomeňte, že cvičení lze provádět pouze po dohodě s lékařem!

1. Chronobiologie a chronomedicin: Průvodce / Ed. S. I. Rapoport, V. A. Frolov, L. G. Khetagurova. Moskva. Medical Information Agency LLC, 2012. - 480 s.: Ill. 2. Pokyny k lékařskému použití léku Dufalac® od 19.06.2017 3. I. Boisson. Traitement de la constipation chronique par Duphalac® Tolerance dlouhodobě. M. C. D.-1995-24-č. 8 4. Lék Duphalac® od společnosti Ebbott se řadí na první místo v oblasti předepisování 16 specialit ambulantní jednotky léků skupiny A06A. Tyto informace jsou založeny na výzkumu provedeném společností Sinovate Comcon LLC a platí od listopadu 2016. 5. Loginov A. S, Parfenov A. I. Střevní choroby. Průvodce pro lékaře. Moskva, „Medicine“, 2000 6. Roitberg G. E. Strutynsky A. V. Interní choroby. Trávicí systém: učebnice. příspěvek. 3. ed. - M.: MEDpress-inform, 2014.-- 560 s. 7. Khavkin A. I. Mikroflóra trávicího traktu. - M: Foundation for Social Pediatrics, 2006, 416 s. 8. Belousova E. A. Léčba zácpy u starších pacientů. Klinická gerontologie. - 2006, č. 1, str. 58–65. 9. Lebedev V.A. a kol. Zácpa u těhotných žen: způsoby, jak problém vyřešit. Obtížný pacient č. 8-9, svazek 10, 2012 10. „Národní program pro optimalizaci výživy dětí prvního roku života v Ruské federaci“, schválen na 16. kongresu pediatrů v Rusku, Moskva, 2009, s. 41-42 11. Dětská gastroenterologie: Průvodce pro lékaře / ed. prof. N.P. Shabalova. - 2. vydání, Repub. a přidat. - M.: MEDpress-inform, 2013. - 760 s. : nemocný ** I. Boisson. Traitement de la constipation chronique par Duphalac® Tolerance dlouhodobě. M.C.D.-1995-24-č. 8, 439-444.

* Patent 2811450 USA, „Laxativní složení a způsob použití“.

Co dělat se zácpou během těhotenství

Těhotenství a zácpa jsou běžnou kombinací. Dvě třetiny všech těhotných žen trpí obtížnými pohyby střev. Většina z nich má problémy s bolestí v levém břiše, nevolností, nadýmáním, hukotem v žaludku a hořkostí v ústech. Hemoroidy mohou způsobovat zácpu a mohou být způsobeny i zácpou..

Příčiny výskytu

Na začátku těhotenství se vytváří speciální hormon progesteron, který chrání dítě před imunitní reakcí těla matky. Jeho vedlejším účinkem je výskyt zácpy. V dlouhodobém těhotenství je zácpa důsledkem stlačení dolních žil ženského zvětšeného žaludku. Když hlava plodu klesá, situace s obtížnými pohyby střeva se zhoršuje.

Nemůžete začít s nemocí. Toxické látky z trusu pronikají do krevního řečiště a skrz něj do plodu. Duševní a fyzický stav ženy se zhoršuje. Velká zátěž jde do jater. Nadměrné pokusy o defekaci způsobují předčasné vypuštění plodové vody. Hrozba potratu je hlavním nebezpečím pokročilé zácpy.

Co nelze udělat

Za prvé, klasické klystýr je nežádoucí pro těhotné ženy. Svým použitím se svaly nejen střev, ale i dělohy umístěné v okolí, příliš napnou. A zvýšený tón dělohy je vždy hrozbou potratu.

Za druhé se bude muset vyhnout fyzioterapeutickým léčebným metodám:

 • induktotermie;
 • elektroforéza novokainu;
 • elektrická stimulace;
 • sinusové modulované proudy.

Kromě přímého poškození plodu tyto metody zvyšují citlivost těla matky na různé vnější podněty.

Zatřetí, při porodu plodu je přísně zakázáno brát běžné projímadla. Jejich použití často vyvolává vady ve vývoji dítěte.

Začtvrté, během procesu defekace nemůžete příliš zatěžovat. Existuje nebezpečí provokace děložních kontrakcí, které mohou vést k potratu nebo předčasnému porodu.

Lékařské přípravky

Z laxativ povolených během těhotenství můžete pečlivě používat Mukofalk, Fiberlex a podobně, obsahující mastné kyseliny a enzymy. Ale nemusíte čekat na rychlý účinek takových drog.

 • Microclyster. Pomocí malé stříkačky se do konečníku zavede normální voda..
 • Osmotické přípravky (Forlax, Transipeg, síran hořečnatý, Karlovarská sůl). Usnadnění pohybu střev je způsobeno změkčováním výkalů. Nadměrné svalové napětí se netvoří.
 • Dufalac. Tento probiotikum má také projímavý účinek. V tomto případě je patogenní střevní mikroflóra vytvořená během zácpy nahrazena užitečnou. Naneste ve třetím trimestru.
 • Svíčky Papaverin a běžný glycerin jsou relativně bezpečné pro těhotné ženy..
 • Vazelinový olej pro mazání konečníku.

Správná strava

Pokud to závažnost zácpy během těhotenství dovolí, je nejlepší se obejít bez léků. Je docela možné vyrovnat se s prevencí a léčbou, prostě jíst správně.

Hlavní složkou jídla, které zmírňuje zácpu, je vláknina. Jeho nejvíce v produktech, jako jsou:

 • zelí (všechny odrůdy),
 • mrkev,
 • rajčata,
 • řepa,
 • okurky,
 • cuketa,
 • černý chléb,
 • ořechy,
 • čerstvé mléčné výrobky,
 • dýně,
 • hrášek,
 • fazole,
 • jablka,
 • melouny,
 • broskve,
 • meruňky,
 • pomeranče,
 • švestky,
 • Jahoda.

Obtížnost spočívá v tom, že nadbytek těchto produktů je také nežádoucí, protože vede ke zvýšené tvorbě plynu.

Nejlepší jídlo v boji proti zácpě je otrub. Pouze čtyři polévkové lžíce, jedené ráno, ulehčí zácpě navždy. Jsou tak dobří, že se prodávají i v lékárně. Pokud jde o laxativa do lékárny, měly by se těhotné ženy zastavit u pultu.

Kontrola dehydratace

Zácpa je často důsledkem nedostatečného pití. V prvním trimestru dochází k dehydrataci se závažnou toxikózou, tělo při zvracení ztrácí hodně tekutin. Stolička zasychá uvnitř střev a stává se těžkou.

Mnoho žen s dítětem se bojí hodně pít a vyhnout se otoku. Tento přístup je chybný. Chcete-li se zbavit otoků, stačí snížit příjem soli, která zadržuje vodu uvnitř těla. Norma pití zůstává u těhotných žen stejná jako vždy - 1,5 - 2 litry denně.

Pití se doporučuje před každým jídlem, které by mělo být 5-6 denně. Kromě toho každé ráno na lačný žaludek vypijte sklenici čerstvého (ne starší než den) kefíru.

Při zácpě lze běžnou vodu nahradit kompotem nebo infuzí sušených meruněk a švestek. Dekorace angreštu nebo fenyklu také usnadní pohyb střev.

Sodové vodě je třeba se vyhnout..

Zakázané produkty

Musíte pochopit, která jídla mohou zhoršovat problém se zácpou. Seznam zakázaných produktů obsahuje:

 • Káva a čaj,
 • kakao a čokoláda,
 • bílý chléb a pečivo,
 • slizké polévky,
 • krupice,
 • borůvky.

Z nabídky jsou také vyloučeny příliš mastné potraviny a ty, které jsou uvařeny v pánvi..

Lidové léky

Čaje z pampelišky a slézových květů se dobře projevovaly proti zácpě. Nestojí to za to přidávat do nich cukr, je lepší nahradit cukr medem. Laxativum na bázi medu je velmi běžné, přičemž jako složky slouží sušené meruňky, rozinky a švestky. Směs drceného sušeného ovoce se smíchá s medem a zaujme bylinkovým čajem. Uchovávejte tento lék v chladničce..

Můžete kombinovat prospěšné vlastnosti švestek, řepy a ovesné vločky. Všechny tři přísady se berou ve stejném množství, nalijí se do vody a vaří. Vývar je také uložen v lednici a v noci je vezme do sklenice.

Ale ne všechny rostliny jsou povoleny těhotné. Takové projímadla, jako je seno, rakytníková kůra, rebarbora a joster ovoce, jsou během těhotenství velmi nebezpečné..

Fyzická aktivita

Pokles fyzické aktivity během těhotenství je zcela přirozený. Nadměrné zatížení zatěžuje dělohu, takže mnoho domácích prací musí být ponecháno na později. Pro těhotné ženy jsou nebezpečné nejen aktivní sporty, ale také váhy. Například nákupní tašky.

Čím více se žaludek během těhotenství zvyšuje, tím menší je fyzická aktivita ženy. Protože to má za následek zpomalení funkce střev, odborníci vyvinuli řadu cvičení pro těhotné ženy, které pomáhají v boji proti zácpě. V kombinaci s plaváním a chůzí poskytují nastávající matce dostatečnou fyzickou aktivitu.

Těhotné cvičení pro zácpu

Zácpa během těhotenství je něco, čemu se může vyhnout jen několik nastávajících matek. Instruktory vyvinuly speciální cvičení pro těhotné ženy proti zácpě, které ženám pomohou tento problém vyřešit..

 • Opatrně se vrhněte na všechny čtyři. Bederní klouby by měly být na úrovni kolen, kolena - na šířce bederních kloubů, ramen - na linii rukou. Zadní část zůstává rovná. Jedna ruka bude podporovat. Otáčíme trupem a natahujeme volnou ruku směrem k mírně ohnutému opěrnému rameni. Zároveň se trochu ohneme. Při výdechu usrkáváme s rotací těla. Vracíme se do výchozí polohy. 15krát v každém směru.
 • Sedíme na podlaze proti zdi. Postavili jsme se zády ke zdi. Ohněte kolena, nohy k sobě. Rozdělte kolena. Položili jsme ruce na pupek nebo o něco níže. Takže můžete ovládat břišní dutinu. Vdechujeme břicho (paže vycházejí vpřed) a hrudník zůstává nehybný. Vydechujeme - žaludek se vrací do své obvyklé polohy. Opakujte po dobu 3 minut. Je lepší dělat dvakrát denně..
 • Pohybujte se trochu dále od zdi. Pod hýždě jsme dali velký ručník - měly by být o něco vyšší než chodidla. Položili jsme ruce na kolena, narovnejte ramena. Zhluboka se nadechnout. Při výdechu otočíme trup s hlavou doprava a v tuto chvíli položíme levou ruku na pravé koleno. Po inspiraci se vracíme do výchozí pozice. Při výdechu provádějte cvičení opačným směrem. Vystupujeme 20krát.
 • Lehnout. Nechte nohy rovné. Dýcháme. Při výdechu ohneme koleno a nasměrujeme ho na rameno ze stejné strany. Současně je kyčel mírně posunut na stranu. Omotejte ruku kolem kolena a přitáhněte ji blíže k tělu. Děláme 20krát.
 • I nadále ležíme, ohýbáme si kolena. Kolena by měla být širší než ramena. Rozložili jsme ruce do stran a dlaněmi jsme dali ruce. Dýcháme. Na výdechu jsme ohýbali kolena od sebe a tlačili je na podlahu. Dýcháme. Při výdechu vracíme kolena do původní polohy. Opakujte 20krát.
 • Lehnout. Ohněte si nohy. Kolena širší než ramena. Dej ruce stranou. Ramena dolů. Dýcháme. Při výdechu snižte kolena k podlaze a otáčejte pánví. Znovu se nadechni. Při výdechu zvedněte kolena. Provádíme 15krát.

Tato zácpová cvičení mohou být prvním řešením před použitím léků ke stimulaci střev. Mnozí již viděli jejich účinnost. Jak zabránit zácpě, tato cvičení nejsou o nic méně vhodná.

Těžká zácpa během těhotenství, co dělat?

V dnešním článku budeme pravděpodobně zvažovat jeden z nejnepříjemnějších problémů: těžkou zácpu během těhotenství, co bychom měli dělat.

Začátek těhotenství je euforie, radost a... někdy docela nepříjemná onemocnění. Takovým onemocněním je silná zácpa, kterou ženy nenávidí. Zácpa je velmi častým příznakem těhotenství - trpí více než 50% nastávajících matek..

Jsou způsobeny těhotenskými hormony, které zpomalují trávicí proces a oslabují střevní funkci a neustále rostoucí dělohu, která vyvíjí tlak na trávicí systém.

Naštěstí pohyb a několik dietních řešení jsou nejlepším receptem na zácpu. Díky nim se jich můžete efektivně zbavit.

Příčiny zácpy během těhotenství

Zácpa je výsledkem zvýšené hladiny progesteronu, která uvolňuje střevní trakt a zpomaluje odstraňování obsahu žaludku trávicí soustavou.

Další zátěží je stále rostoucí děloha během těhotenství, která tlačí na střeva. Pokud trpíte také anémií a potřebujete užívat doplňky železa, mohou být problémy se zácpou mnohem horší..

Proto, abyste se vyhnuli účinkům zácpy, která zase může vést k hemoroidům, měli byste se je pokusit překonat, jakmile se objeví.

Co ovlivňuje zácpu

Bohužel strava těhotné ženy se neobejde bez malých slabin, zejména pokud jde o zvýšenou spotřebu látek, jako je čokoláda, bílá rýže a chléb.

Zácpa během těhotenství a jejich tvorba je navíc ovlivněna méně aktivním životním stylem nastávající matky. Proces zpomalení trávení má také silný účinek..

To, co jíte, zůstává ve střevech déle, takže více živin je absorbováno tělem. Čím dříve však přemýšlíte o prevenci zácpy, tím lépe pro vás a vaši pohodu..

Jak se zbavit těžké zácpy během těhotenství?

Jíst vlákninu:

 • otruby (na lžíci denně),
 • celozrnný chléb,
 • cereálie,
 • jablka,
 • kiwi,
 • řepa,
 • brokolice,
 • fazole.

Na prázdný žaludek pijte zeleninové a ovocné šťávy, převařenou vodu s citronem nebo medem. Bylinkový nebo ovocný čaj. Jezte syrovou zeleninu a ovoce, sušené ovoce - švestky, rozinky, meruňky, fíky, brusinky. Můžete také pít jogurt, kefír.

Pijte minimálně 1,5 litru vody denně - kromě kávy nebo čaje. Aktivní odpočinek - 20 minut chůze nebo půl hodiny v bazénu by mělo pomoci.

Co se vyhnout zácpou?

Vyvarujte se těžce zpracovaných potravin a projímadel - náhlé násilné pohyby střev způsobené projímadly mohou způsobit kontrakce dělohy, což může vést k předčasnému porodu.

Ze stejného důvodu byste během těhotenství neměli dělat klystýr..

Těžká zácpa během pozdního těhotenství

Jak se vypořádat s těžkou zácpou v pozdějších fázích? Jídlo by se mělo konzumovat často, nemělo by být příliš kalorické, obsahovat velké množství ovocných a zeleninových šťáv.

Pokud nepomáhají všechny druhy domácích způsobů zácpy, jako je strava a pohyb, poraďte se se svým lékařem. Neměli byste se léčit sami, protože i bylinné léky během těhotenství mohou být nepříjemné..

Mírné osmotické a edematózní projímadla se používají pouze v pozdním těhotenství.

Zácpa během těhotenství

Problém zácpy během těhotenství nastává, když jsou pohyby střev vzácné (méně než třikrát týdně) a složité: stolice má silnou nebo pevnou konzistenci, je obtížné ji osvobodit, je nepříjemná a často bolestivá.

Ačkoli hlavní příčinou zácpy v těhotenství je vysoká hladina progesteronu a děložního tlaku na střeva, k tomu přispívá také podvýživa. A pokud máte problémy se stolicí během těhotenství, musíte se nejprve zaměřit na změnu své stravy.

Co jíst, abyste se zbavili zácpy

Musíte dodržovat několik obecných zásad, stejně jako několik konkrétních produktů s prokázanou konečnou aktivitou - všechny jsou účinné..

Kromě toho někdy stojí za to používat lékárnické výrobky, ale ne všechny jsou bezpečné a doporučují se během těhotenství - proto si pozorně přečtěte, které z nich můžete nyní použít.

Aby byl váš boj proti zácpě efektivní, stojí za to použít několik metod současně. Pokud jste v těchto akcích důslední, určitě získáte výsledek.

Zde jsou způsoby, jak usnadnit a častější pohyby střev..

Vlákno v každodenní stravě

Měli byste obohatit své denní menu o potraviny, které jsou zdrojem vlákniny, nazývá se „koště trávicího traktu“, protože z něj účinně odstraňuje zbytky potravin..

Vlákno, které prochází střevy, absorbuje vodu, která uvolňuje stolici a usnadňuje pohyb střev.

Odborníci na výživu doporučují 30-40 g vlákniny po celý den. Jeho nejlepším zdrojem jsou obilné otruby (ve 100 g z celkových 42 g vlákniny). Otruby se mohou jíst až 2-3krát denně a přidávat je do salátů a koktejlů.

Brambory nahraďte pohankou a celozrnnými nudlemi a místo bílé rýže jedte hnědou nebo divokou. Mnoho vlákniny také obsahuje zeleninu a ovoce (syrové nebo sušené).

Nejbohatší zdroje vlákniny:

 • artyčoky,
 • zelený salát,
 • kysané zelí,
 • řepa,
 • rajčata a ovoce -
 • sušené: švestky,
 • fíky,
 • data a
 • briocos,
 • stejně jako čerstvé: ostružina,
 • malina,
 • rybíz,
 • jablka.

Zdroje vlákna:

  1. sušená jablka: 100 g - 10,3 g
  2. černý rybíz: 100 g - 7,9 g
  3. maliny: 100 g - 6,7 g
  4. zelený hrášek: 100 g - 6 g
  5. fazole: 100 g - 5,8 g
  6. Graham Buns: 1 kus (90 g) - 4,9 g
  7. sušené fíky: 1 ks. (35 g) - 4,5 g
  8. pšeničné otruby: 1 polévková lžíce (10 g) - 4,2 g
  9. Grapefruit: 1 kus (300 g) - 3,6 g
  10. fazole: 100 g - 3,9 g
  11. mandle: hrstka (30 g) - 3,9 g
  12. lískové ořechy: hrstka (30 g) - 2,7 g
  13. ovesné vločky: 30 g - 2 g
  14. zelí: 100 g - 2,6 g
  15. arašídy: hrstka (30 g) - 2,2 g
  16. rozinky: hrstka (30 g) - 2 g
  17. vlašské ořechy: hrstka (30 g) - 2 g
  18. Graham Bread: 1 plátek (33 g) - 1,7 g
  19. sušené švestky: 1 ks. (15 g) - 1,6 g
  20. sušené meruňky: 1 ks. (10 g) - 1 g

Léčba švestek při zácpě během těhotenství

Večer nalijte 5-6 švestek se sklenicí horké vody a nechte přes noc. Ráno pijte vodu a jezte nasáklé švestky a teprve po 20–30 minutách se snídaní. Tuto „léčbu“ opakujte denně - léčba by měla trvat asi měsíc.

Místo vody můžete do švestek nalít také šálek kefíru - a jíst celé ráno.

Dobré vědět Nejezte to se zácpou!

Pokud nechcete věci zhoršovat, musíte některé produkty zrušit.

Nejedí:

 • cukr (bílý a hnědý)
 • výrobky z bílé mouky
 • čokoláda,
 • kakao
 • sycené nápoje,
 • šťávy z obchodu,
 • černá káva a čaj
 • vysoce zpracované produkty (hotová jídla, práškové omáčky, zeleninové koření)
 • banány.

Kefír a podmáslí usnadňují pohyb střev

Pro prevenci zácpy v těhotenství jsou užitečné kyselé mléčné nápoje: podmáslí, kefír, přírodní jogurt, acidofilní mléko. Obsahují bakterie kyseliny mléčné, které zlepšují funkci střev..

Lněné semínko

Starým a osvědčeným způsobem je pít lněné semínko: do sklenice vroucí vody nalijte 2 lžíce lněných semen, počkejte, až vychladne, pak vypijte výslednou sliznici (nejlépe v noci), případně přidejte trochu teplého mléka pro lepší chuť.

Pijte hodně tekutin

Zácpa je často způsobena nedostatkem tekutin. Pijte hodně vody (6-8 sklenic denně), nejlépe mezi jídly. Můžete trochu ohřát vodu - abyste lépe zahájili peristaltiku.

Mnozí také pomáhají denně pít na lačný žaludek (20-30 minut před snídaní) sklenici teplé vody s přídavkem lžičky medu a citronové šťávy. Kromě toho můžete pít ovocné čaje, čerstvě vymačkané šťávy a slabou kávu s mlékem.

Dejte si pozor na železo

Zácpa může být zhoršena přidáním železa do stravy. Pokud užíváte drogy s tímto prvkem a všimnete si, že je obtížnější používat toaletu, promluvte si o tom se svým lékařem, protože můžete přemýšlet o změně léku nebo dokonce na chvíli přestat užívat pilulky..

Fiber Pills

V lékárnách si můžete koupit hotové přípravky s vlákninou, které jsou bezpečné pro těhotné ženy. Tablety Sollievo Liofibra (Aboca) obsahují několik druhů extraktu vlákniny a slézového listu, které podporují normální fungování střevní sliznice.

Díky speciálně vybraným složkám (například vaječnému žloutku, celulóze) lék funguje tak, že absorbuje a zadržuje vodu v různých částech střeva, zvyšuje objem fekální hmoty a usnadňuje její likvidaci.

Kapsle Babka psyllium (Gorvita) obsahují prášková semena psyllium plantain, bohatá na prášek, které také zlepšují pohyblivost střeva a usnadňují pohyb stolice v tlustém střevě.

Farmaceutické přípravky

Můžete si koupit lék s laktulózou (například Dufalac) bez lékařského předpisu, který je dobře snášen a nereaguje s jinými drogami.

Laktulóza je fyziologický regulátor funkce střev - vstřebává se z gastrointestinálního traktu a vstřebává se v tlustém střevě. Rozkládá se za vzniku kyseliny octové a kyseliny mléčné, které stimulují střevní motilitu.

Lékárna má také těhotné svíčky, které jsou bezpečné pro těhotné ženy. Pracují jemně a způsobují přirozené tělesné reakce. Poskytují rychlý efekt - po 15 minutách. Rovněž stojí za to použít hotové probiotika (například Dicoflor 60, Enterol), které regulují funkci střev.

Fyzická aktivita

Pohyb podporuje pohyblivost střeva a brání zácpě. Vylepšení vám přinese každodenní, energetickou půlhodinovou procházku, a ještě lépe, pokud se jedná o pravidelnou, ne příliš aktivní gymnastiku.

Užitečné jsou také cvičení svalů pánevního dna (cvičení Kegel), která posilují svaly, které kontrolují vstup do střev a vagíny..

Byliny

Stojí za to vyzkoušet byliny, ale ne všechny. Nepoužívejte laxativní tablety s oddenky, čajem se semeny nebo kůrovou kůrou během těhotenství - mohou způsobit stahy dělohy.

Můžete bezpečně pít infuze heřmánku, kopru a pampelišky, které zlepšují trávení. A pokud chcete udělat něco zvláštního, zde je recept: večer nalijte do misky lžičku švestkových květů, lžíci březových pupenů a 2 polévkové lžíce mleté ​​petrželky.

Nalijte 2 šálky vroucí vody a nechte pod víkem až do rána. Pijte jeden šálek čaje před snídaní a druhý před spaním. Tuto léčbu používejte po dobu 28-30 dnů..

Jsou ideální pro potírání zácpy, protože to bylo vědecky prokázáno! Kiwi mají velmi pozitivní vliv na střevní motilitu a mají mírně projímavý účinek..

Před každým hlavním jídlem se vyplatí jíst 1-2 kiwi: snídaně, obědy a večeře.

Dobré vědět: Dobré návyky

 • Jíst pomalu, žvýkat každé sousto pečlivě a nepohltit vzduch.
 • Zkuste jít na záchod každý den ve stejnou dobu - nejlépe ráno, brzy po probuzení, protože pak je tlusté střevo nejaktivnější.
 • Když cítíte potřebu, nezastavujte pohyb střeva - oslabuje to svaly zodpovědné za kontrolu této činnosti, což v budoucnu ztěžuje.
Články O Neplodnosti