Hlavní Zdraví

Co dělat, když dítě nepřevrátí žaludek své matky (pánevní prezentace)?

Pánevní prezentace dítěte v lůně je pozice, kdy je dítě v době porodu umístěno do hýždí nebo nohou, nikoli hlavou dolů. Většina dětí je určena s pozicí 32 až 34 týdnů, ale některé 35 až 36 týdnů.

V době porodu sedí asi 3-5% dětí se zadkem nebo nohama dolů a v období 21–24 týdnů se pánevní projev vyskytuje již u 33% těhotných žen..

Klasická porodnictví označuje narození v pánevní podobě k patologickým narozením, tj. K těm, která nejsou normální. Z tohoto důvodu v současné době až 80-90% těhotenství v pánevní prezentaci končí plánovanou císařskou sekcí.

Při takovém porodu nese dítě zvláštní zatížení, protože cesta promyšlená přírodou je určena nejprve k postupnému průchodu hlavy, a to hýždí a nohou. Výše uvedené je potvrzeno skutečností, že riziko komplikací pro dítě během porodu přirozeným porodním kanálem se zvyšuje 9krát.

Jaká je pánevní prezentace plodu?

 1. Glutealní prezentace plodu, když jsou nohy dítěte prodlouženy podél těla (nazývá se také neúplné). Tato situace je nejčastější u všech prezentací pánve - v 65% případů; a hlavně v primiparous.
 2. Smíšené - když jsou nohy dítěte ohnuté na kolena (plné), to znamená, že dítě sedí v děloze v lotosové poloze a pouze hýždě směřují k východu z dělohy. K této prezentaci dochází ve 25% případů..
 3. Prezentace nohou se vyskytuje v 10% případů a častěji ve vícečetných případech. Je kompletní, když 2 nohy směřují k východu z dělohy, jedna noha je neúplná. Neúplná prezentace nohy při porodu se stane úplnou ve 30% případů.

Ve většině případů jsou děti určeny s ohledem na prezentaci 34-36 týdnů těhotenství. Všichni však znají příběhy, kdy se děti neuklidnily a neotočily se až do narození. Někteří se převalili v předvečer porodu - všechno je přísně individuální.

Proč se to stane?

Mnoho vědců tohoto problému najednou předložilo zcela odlišné teorie. Takové množství naprosto opačných přístupů potvrzuje, že přesná příčina pánevní prezentace nebyla zcela stanovena..

Nejpravděpodobnějšími příčinami pánevní prezentace, které lze dnes zmínit, jsou anatomické důvody: abnormality ve struktuře dělohy (sedlo, děloha se dvěma rohlíky, děložní myomy), strukturální rysy pánve (úzká nebo nepravidelně tvarovaná pánev). Někdy se říká o snížené pohyblivosti plodu, nezralosti vestibulárního aparátu, umístění placenty v oblasti úhlů trubice a mnoha dalších anatomických jevech.

V souvislosti s vývojem prenatální psychologie vědci v poslední době stále častěji naznačují, že pánevní prezentace plodu v době narození může být spojena se stresem matky nebo jinými psychologickými problémy. Má se za to, že dítě pociťuje všechny zážitky matky v lůně a může na ně tímto způsobem reagovat. Tvrdí se také, že negativní situace v životě těhotné ženy mohou vést nejen k pánevní, ale také k různým patologickým projevům hlavy (frontální, obličejové). Přesto víme, že většina moderních žen v megacities zažívá vážný stres alespoň jednou během těhotenství a ne každý má pánevní prezentaci..

Co tedy můžeme udělat, když zjistíme, že dítě je v pánevní prezentaci do 32–34 týdnů?

 1. Začněme s psychologií. Pokuste se eliminovat všechny stresové faktory a zahájit úzkou komunikaci s dítětem. Mluvte s ním častěji a požádejte ho, aby se převrátil. Zapojte se do lepení. Lepení - navázání úzkého kontaktu a neviditelného spojení s dítětem v lůně. Teplé, laskavé rozhovory s dítětem jsou velmi efektivní. Dítě je velmi citlivé a cítí se jako maminka. Obzvláště dobrého účinku při komunikaci s dítětem lze dosáhnout během relaxačních cvičení ve fázi přípravy na porod. Mluvíme více o relaxačních cvičeních v našem mateřském výcvikovém kurzu. Vizualizace může také pomoci, když si uvolněná matka představí, jak se dítě otočí nebo již sedí hlavou dolů, a snaží se to cítit. Pocit dítěte v jiné poloze může mít příznivý vliv na dosažení cíle - otáčení dítěte.
 2. Za druhé, od 30-32 týdnů těhotenství můžete provádět komplex 2krát denně se zvýšenou polohou pánve. Dítě, které je zvyklé čelit, se pokusí zaujmout pozici, která je pro něj charakteristická a bude v pánvi. Před cvičením nezapomeňte vzít teplou relaxační koupel (teplota vody - 36-37 stupňů), je možné se solí, je to možné s aromatickým olejem (například levandule relaxuje). Pod vlivem teplé vody se děloha uvolní a dítě má více manévrovacího prostoru.

Od 32 týdnů těhotenství můžete použít i jiné techniky:

 • Ležící na gauči otočte ze strany na stranu 10 minut 3krát denně.
 • Poloha kolen, dobře známá a milovaná těhotnými ženami, je pro každého lepší, když se hrudník dotkne podlahy. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak jen můžete, a pak opatrně lehněte na hlaveň.
 • Nezapomeňte na bazén - pravidelné plavání může vašemu dítěti pomoci otočit se správným směrem.
 • Metoda světla: umístěte zdroj světla - baterku nebo lampu blíže k pubis. Existuje šance, že dítě bude mít zájem a začne se převracet na světlo.

Stejný trik lze udělat s hudbou pomocí sluchátek a pěkné hudby..

3. Pokud se dítě ve věku 35–36 týdnů nepřevrátilo a touha porodit sama o sobě je velmi velká, pak v této situaci existuje další metoda, na kterou naši porodníci dlouho zapomněli a nepoužili ji. V sousedních zemích Evropské unie (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a na některých klinikách v Rusku je však možné obrátit dítě pomocí vnějšího tahu. Tento postup se provádí pod dohledem ultrazvukového vyšetření v blízkosti operačního sálu. Když mluvím s porodníky z Litvy, Lotyšska a Estonska, mohu říci, že jsou na svůj výkon v tomto postupu velmi hrdí - až 60% dětí sklopí hlavu a tím sníží frekvenci císařského řezu. Pokud potřebujete kontakty lékařů v těchto zemích, napište mi na viber +375 44 738 48 21 nebo na e-mail [email protected]

Během mé návštěvy porodnice na Furstadské Petrohradě. Porod přirozeným porodním kanálem s gluteální prezentací není v této nemocnici neobvyklý.

4. Přesto, že se v současné době v Běloruské republice pokoušejí neuskutečnit plánovaná porod v glutealské prezentaci, přesto k nim dochází. Většina porodnických gynekologů se zřejmě nechce porodit v pánevní prezentaci. Stále však existují předpoklady, kdy takové porody mohou bezpečně procházet přirozeným porodním kanálem:

· - odhadovaná hmotnost dítěte není vyšší než 3500 g.

· - glutealní nebo smíšený typ pánevní prezentace (podle ultrazvuku a vyšetření);

· - zralý a připravený porodní kanál, nástup porodu do 40 týdnů;

· - normální velikost a tvar pánve;

· - nedostatečné prodloužení hlavy dítěte podle palpace a ultrazvuku;

· - dobrý stav dítěte podle CTG a jednoduchá auskultace;

Cvičení pro těhotné ženy před porodem, aby se dítě obrátilo vzhůru nohama s pánevní prezentací

Krátce před narozením plodu v lůně zaujme pozici hlavou dolů. Právě tato pozice mu umožňuje volný pohyb po porodním kanálu. Po narození hlavy, největší části trupu dítěte, se cesta otevírá pro povýšení zbývajících částí těla.

Někdy je diagnostikována pánevní prezentace u budoucích žen v porodu - podélná poloha plodu v děložní dutině s nohama nebo hýždí směřujícími ke vstupu do malé pánve. Tato pozice je patologická a může způsobit komplikace v procesu dodání. Tato situace však není beznadějná. Ve většině případů se dítě pomocí speciálních cvičení otočí do správné polohy..

Příčiny poškození plodu

Proč je plod v děložní dutině v nesprávné poloze? K tomu přispívají následující faktory:

 • příliš úzké povodí budoucí ženy v práci;
 • zvýšený nebo snížený tonus dělohy;
 • krátká pupeční šňůra;
 • poloha placenty, zabraňující převrácení embrya;
 • neměnné držení těla ženy během spánku po celou noc;
 • nedostatek pohybové aktivity nastávající matky nebo naopak nadměrná fyzická aktivita;
 • časté stresy;
 • bohaté jídlo před spaním;
 • nadbytek nebo nedostatečný objem plodové vody;
 • vícenásobné těhotenství.

Druhy prezentace

Existuje mnoho možností prezentace plodu. Vnitřní umístění dítěte je určeno tou částí těla, která je umístěna (umístěna) blíže k východu z děložní dutiny. Některé pozice neovlivňují výsledek těhotenství, zatímco jiné naopak mohou komplikovat proces vyloučení plodu z dělohy. Tabulka poskytuje podrobné informace o tom, jaké typy prezentace plodu existují..

Druhy nitroděložního držení dítětePoddruhPrevalence,%obecné vlastnosti
HlavaOkcipitální95Hlava je umístěna nad vchodem do pánve ženy v práci
Čelo
Čelní
Obličej
Pelvic (gluteal)Chodidlo4-6Hýždě směřující k východu z děložní dutiny
Čistý gluteal
Smíšený
Příčný (šikmý)Chybí0,5-0,8Poloha dítěte je určena hlavou. Pokud je umístěn vlevo - první pozice, vpravo - druhá.

Kontraindikace pro speciální gymnastiku pro změnu polohy dítěte

Cvičení určená k potlačení plodu nelze provádět v následujících případech:

 • placenta previa, což vede k překrývajícímu se výstupu z děložní dutiny;
 • jizvy nebo novotvary na děloze;
 • riziko potratu;
 • příznaky pozdní toxikózy;
 • porušení srdce, jater, ledvin;
 • nadváha budoucí ženy při porodu;
 • nést první dítě po 30 letech;
 • úzká pánev;
 • abnormální struktura dělohy;
 • nadbytek nebo nedostatečný objem plodové vody;
 • propletení plodu pupeční šňůrou;
 • historie neplodnosti, potratu nebo mrtvého porodu;
 • abnormality plodu;
 • závažné patologie nesouvisející s reprodukčním systémem;
 • zvýšený tón dělohy;
 • vícenásobné těhotenství.

Soubor cvičení pro pánevní prezentaci

Existuje velké množství cvičení, která mohou pomoci otočit plod v pánevní prezentaci tak, aby zaujala správné místo a umožnila ženě porodit bez jakýchkoli komplikací. Chcete-li je provést správně, musíte se řídit videonávody. Takové opatření je povinné. Pokud uděláte alespoň jeden nesprávný tah, můžete dítě vážně poškodit.

Metodika I.F.Dikan

Pro přeměnu dítěte z pánevní prezentace na správnou pozici Dikanova jednoduchá cvičení fungovala dobře. Musíte je začít provádět krátce před porodem, jmenovitě od 29. týdne těhotenství. Tato technika zahrnuje střídavé ležení po dobu 10 minut na tvrdém povrchu na každé straně. Současně se doporučuje provádět nejméně 3-4 přístupy. Gymnastika by se měla provádět týden a půl 4krát denně na lačný žaludek.

Metoda V. V. Fomicheva

Tabulka poskytuje podrobné informace o tom, jak provádět tento druh gymnastiky..

Název cvičeníPopisPočet opakování, časy
SjezdovkyStál rovně s nohama od sebe, vdechl se ohnout dozadu, zatímco vydechuje, naklonit se dopředu.5
Ruční chovRoztažením nohou šířku ramen od sebe, opřenýma rukama o jeho boky, zhluboka nadechl a rozdělil je. Při otáčení těla doleva a doprava na výdechu je omezte.3-4
Nožní výtahOpírajte se o zadní stranu židle, střídavě zvedejte nohy ohnuté na kolenou a lehce je pohybujte do stran. V tomto případě se musíte dotknout ruky.2-3
SjezdovkyJedno koleno se opřelo o židli a natáhlo ruce k bokům. Pomalu vdechujte pánev a při výdechu opatrně ohněte pánev.3
Leg curlLeží na pravé straně, zatímco vdechuje, ohněte levou nohu na břiše. Při výdechu to uvolněte. Opakujte totéž na druhé straně.4-5
Zpět kroutitPostavte se na všech čtyřech a zaokrouhlujte záda, zatímco vdechujete, přitiskněte bradu k hrudi. Když vydechujete, narovnejte se.10
Pánevní výtahLežící na zádech a opírající se o vaše nohy a záda hlavy, zvedejte hýždě, když vdechujete, nižší, když vydechujete.3-5

Komplex cvičení podle Blokhiny

Aby dítě mohlo zaujmout pozici v lůně před porodem, musí se tato cvičení provádět od 32týdenního období těhotenství. Doporučuje se zapojit nejdříve 1,5 hodiny po jídle. Všechna cvičení tohoto komplexu se provádějí v poloze koleno:
(více v článku: poloha kolenních loketů pro těhotné ženy)

 1. Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte. Opakujte 5krát.
 2. Zvedněte a odložte nohu narovnanou na koleno. Dotkněte se její špičky k podlaze a zaujměte výchozí pozici. To samé udělejte s druhou nohou. Opakujte 3krát.
 3. Pomalu nakloňte tělo dolů, zatímco vydechujete, dotýkejte se rukou bradou. Opakujte 5krát.
 4. Po výdechu sklopte hlavu a obtočte záda. Při inspiraci ji ohněte v bederní oblasti a zvedněte hlavu. Proveďte 4 opakování.

Metoda E. V. Bryukhina

Z prezentace pánve se plod změní na správnou pozici během pouhých 2-3 týdnů pravidelného cvičení podle techniky Bryukhina. Doporučuje se začít tento komplex od 32 týdnů těhotenství. Zároveň by měly být třídy zastaveny před 38týdenním termínem. Tabulka poskytuje podrobné informace o tom, co je tento druh gymnastiky..

Název cvičeníPopisTrvání cvičení, minutyspeciální instrukce
Zatáčí seLehněte si na tu stranu, na které je hlava plodu posunuta, a pro pohodlí umístěte malý polštář mezi kolena. Poté změňte polohu.10Cvičení se doporučuje provádět 2-3krát denně před jídlem nebo nejdříve 1,5 hodiny po jídle. Pohyby by měly být plynulé. Pokud máte nepohodlí, okamžitě přestaňte cvičit.
Pánevní výtahLehněte si na záda s válcovaným ručníkem pod spodní částí zad, aby vaše pánev stoupala 20-30 cm nad hlavu.patnáct
Zpět kroutitOpírajte se o kolena a lokty, přitiskněte si bradu k hrudníku a ohněte záda, zajistěte tuto pozici.

Další metody změny polohy plodu

Existuje mnoho dalších způsobů, které podporují správné postavení dítěte v děloze:

 1. Návrh. Pokud budete mluvit nahlas s drobky 2-3krát denně každý den a nutíte ho, aby se převalil, je pravděpodobné, že dříve či později zaujme optimální polohu pro úspěšné doručení. V tomto případě je žádoucí pohladit žaludek, jako by směřoval dítě správným směrem.
 2. Vizualizace. Nastávající matka by si měla co nejčastěji představovat, že její dítě zaujímá správné nitroděložní postavení.
 3. Použití světelného signálu. Můžete se pokusit svítit v břiše pomocí baterky nebo lampy. Zvídavé dítě se bude zajímat o světlo přicházející z vnějšku a otočí se, aby zjistilo, co se děje v osvětlené části matčiny břicha..
 4. Využití klasické hudby. Podle mnoha lékařů reagují děti na uklidňující zvuky živě. Pokud připojíte sluchátka, ze kterých znějí relaxační hudební skladby, na spodní část břicha, plod, aby lépe slyšel příjemnou hudbu, se otočí na stranu, ze které je slyšet..
 5. Kontrast komprimuje. Můžete stimulovat dítě, aby zaujalo správnou pozici tím, že na horní část dělohy nanese tkáň navlhčenou studenou vodou a do spodní části zahřejete..

Co dělat s pánevní prezentací?

Těhotenství je pro ženu velmi zvláštní čas. Toto období je plné celé škály emocí, včetně radosti a úzkosti. Někdy je třeba se obávat kvůli lékařským zprávám, výsledkům ultrazvukových studií. Jedním z nich je pánevní prezentace plodu. Vyvstává však otázka: Je toto postavení dítěte v děloze nebezpečné nebo je zcela přijatelné? Pojďme diskutovat o tomto problému.

Druhy pánevní prezentace

Po 35 týdnech života plodu plod obvykle zaujímá pozici hlavou dolů. To by mělo zajistit přirozený průběh porodu. Faktem je, že se správným postavením je na začátku porodu dosaženo potřebného tlaku na mateřský hltan a porodní kanál se dostatečně rozšiřuje. Z tohoto důvodu bude tělo a končetiny plodu po „zrození hlavy“ procházet porodním kanálem bez větších obtíží..

Pelvicní prezentace plodu se vyskytuje přibližně ve 4% případů. Rozumí se, že po 35. týdnu bytí v lůně dítě nepřijalo normální polohu. Pokud je gestační věk méně než 35 týdnů, pak se není čeho bát: většina dětí sklopí hlavu blíže k očekávanému datu narození.

Při pánevní prezentaci je tlak na hltanu matky pod normálem, porodní kanál není dostatečně odhalen. Důvodem je skutečnost, že hýždě dítěte jsou již lehčí než hlava. Musím říci, že v pánevní poloze dítě ne vždy leží přesně se zadkem dolů. Existuje klasifikace typů pánvové prezentace:

 • Hýždě. Dítě je umístěno hýždě dolů, nohy ohnuté v kyčelních kloubech, kolena ve vyrovnaném postavení, přitlačené k dětskému žaludku. Toto je nejběžnější verze pánevní prezentace;
 • Chodidlo. Boky (nebo jeden z nich) jsou nezřetelné, jedna noha je na výstupu z hltanu;
 • Smíšený. V tomto případě jsou boky a kolena ohnuty.

Příčiny pánevní prezentace

Existuje mnoho faktorů, které způsobují pozici dítěte v poloze vzhůru. Mezi ně patří následující důvody pro pánevní prezentaci:

1. Mateřská:

 • nádory dělohy - různé druhy formací, myomatózní uzliny, polypy mechanicky zabraňují převrácení plodu;
 • přetížení dělohy (v důsledku několika narození, ke kterým došlo v minulosti);
 • jizvy na děloze;
 • hyper- / hypotonická děloha;
 • nepravidelná struktura dělohy (bicorn, sedlová děloha, děložní hypoplasie atd.);
 • zúžení pánve matky: se zúžením 3–4 stupňů nebo zakřivením pánve nemůže dítě zaujmout správné místo z fyziologických, anatomických důvodů;
 • zatížená historie matky týkající se gynekologie a porodnictví (potrat, kyretáž, obtížné porod, zánět dělohy nebo jejího krku atd.).

2. Ovoce:

 • předčasnost, nízká tělesná hmotnost dítěte, v důsledku čehož je dítě příliš mobilní, často mění polohu;
 • vrozené anomálie - problémy s centrálním nervovým systémem, močovým, muskuloskeletálním, kardiovaskulárním systémem a dalšími malformacemi způsobují, že se dítě obrátí vzhůru nohama, což je obtížné;
 • vícenásobné těhotenství - v tomto případě naopak mají děti malý prostor pro puč; jeden nebo všechny plody často zaujímají špatné postavení v lůně matky;

3. Placental:

 • nízká / vysoká voda: v prvním případě je mobilita dítěte obtížná, ve druhém - naopak, zvýšená;
 • krátká pupeční šňůra (méně než 40 cm);
 • propletení kabelů;
 • placenta previa - když je placenta pod 7 cm od vnitřního hltanu, čímž ji blokuje, je pro dítě obtížné převrátit se;
 • fetoplacentální nedostatečnost (diagnostikovaná CTG, ultrazvuk a jiná lékařská opatření);
 • narušený vestibulární aparát: tuto příčinu nelze identifikovat před narozením dítěte, přičemž nepředstavuje žádné vážné ohrožení jeho zdraví.

Pelvic dodávka

V situacích, kdy plod „sedí“ v děloze s hlavou vzhůru, se rozhoduje o způsobu jejího narození na základě následujících faktorů:

 • porodní věk;
 • doprovodné nemoci;
 • velikost pánve budoucí matky;
 • gestační věk;
 • pohlaví, hmotnost dítěte, stupeň prodloužení hlavy;
 • pánevní prezentace.

Je možné porodit přirozeně ve špatném postavení plodu, pokud:

 • gestační věk - 37+ týdnů;
 • hmotnost plodu - 2,5 až 3,5 kg;
 • pánve matky normální velikosti;
 • zjistil, že ženský plod;
 • lepkavá nebo smíšená prezentace.

Pokud některé podmínky nejsou splněny, je označen císařský řez. Musím říci, že i při již přirozeném porodu může lékař rozhodnout o císařském řezu. To se děje v případech, kdy je během procesu narození pozorováno:

 • fetální hypoxie;
 • ztráta jedné z končetin dítěte nebo pupeční šňůry;
 • placentární narušení;
 • mírná pracovní aktivita;
 • discoordination práce (děložní čípek není odhalený, ačkoli tam jsou kontrakce).

Za takových okolností bude chirurgický zákrok rozumným rozhodnutím, protože na tom bude záviset život a zdraví dítěte.

Při přirozeném porodu existuje pravděpodobnost komplikací, některé problémy. Patří mezi ně slabost práce, výsledná hypoxie plodu v důsledku sevření pupeční šňůry, překlopení paží a hlavy. Ten ohrožuje porodní poranění. Pokud je tedy lékař přesvědčen, že nejbezpečnějším způsobem je plánovaná císařská sekce, poslouchejte jeho názor.

Jak opravit pánevní prezentaci

Můžete se pokusit opravit prezentaci až po 32-35 týdnech těhotenství. Nezabývejte se žádnými amatérskými aktivitami dříve než v tomto období: dítě je pravděpodobné, že zaujme správné postavení, když je připraveno k narození.

Existují způsoby, jak změnit prezentaci plodu. První metoda může být nazývána porodníkem - jedná se o vnější rotaci plodu. Všechny úkony provádí lékař postupně. Předběžný ultrazvuk s fetometrií se provádí, aby se zajistilo, že neexistují žádné malformace plodu, normální umístění placenty, střední množství plodové vody a malá hmotnost plodu. Ve skutečnosti pouze za těchto podmínek lze provést vnější zatáčku. Poté se těhotné ženě injekčně podá hexoprenalin, aby se oslabily svaly dělohy. V případě potřeby použijte epidurální anestezii. Poté gynekolog přistupuje přímo k vnější rotaci plodu v souladu se všemi pravidly. Po zákroku je sledován stav dítěte.

Musím říci, že vnější revoluce plodu s obratným provedením málokdy přináší komplikace. Tento postup však ne vždy skončí úspěšně. Existuje riziko komplikací ve formě:

 • akutní fetální hypoxie;
 • částečné nebo úplné oddělení placenty;
 • poranění nervového plexu v rameni;
 • prenatální fetální smrt.

Zda je tento postup dokončen, záleží na vás. Než začnete s vnější rotací plodu, zvážte klady a zápory.

Kromě porodnických metod existují způsoby, jak nezávisle napravit prezentaci matky provedením cvičení (po dobu delší než 32 týdnů). Před cvičením se ujistěte, že jste se poradili s lékařem, protože mohou existovat kontraindikace.

Fyzioterapie

Před provedením gymnastiky proveďte trochu cvičení. Udělejte normální krok, pak na patách, na nohou. Zvedněte a spusťte ruce, dělejte z nich rotační pohyby. Zvedněte kolena na břicho. Pak můžete začít cvičit.

Cvičení 1

Postavte rovně, nohy širší než ramena. Ruce jsou uvolněné. Postavte se na prsty na nohou, roztáhněte ruce do stran, ohněte záda a nadechněte se. Vydechněte a vraťte se do výchozí polohy. Duplikujte 5krát.

Cvičení 2

Postavte se na všechny čtyři s hlavou sklopenou dolů. Kolem zády vdechováním. Vydechněte výchozí polohu. Pak ohněte záda, zvedněte hlavu a vdechněte. Poté - opět s výdechem do výchozí polohy. Opakujte 5krát.

Cvičení 3

Lehněte si na podlahu a položte na ni několik polštářů. Polštáře jsou umístěny pod pánví tak, aby pánevní kosti byly 35-40 cm nad úrovní ramen. Kolena, pánev, ramena by měla čerpat přímku. Provádějte dvakrát denně po dobu 7 minut.

Cvičení 4

Lehněte si na záda, ohýbejte nohy a šířte je od sebe. Nohy jsou přitlačeny k podlaze. Ruce jsou uvolněné, leží podél těla. S dechem zvedněte pánev, záda a nohy a ramena položte na podlahu. Při výdechu přijměte počáteční polohu. Poté - vdechněte, narovnejte si nohy, vytáhněte žaludek. Svaly hýždí, perineum jsou napjaté. S výdechem - výchozí pozice. Opakujte až 7krát.

K dosažení výsledku neprovádějte jen speciální cvičení, ale také se pokuste jíst správně a chodit na čerstvý vzduch. Můžete si koupit fitball, dělat gymnastiku na to.

Pokud vám tedy lékař řekl, že prezentace vašeho dítěte je špatná, nepropadejte panice. Pokud jste těhotná před 35 týdny, počkejte, až se dítě otočí. Pokud se chystáte stát se matkou každý den, důvěřujte lékaři, ví, co dělat a vybere pro vás nejbezpečnější způsob porodu.

Metody, které pomohou dítěti otočit hlavu v lůně

Je normální, že dítě je během těhotenství v panvovém stavu, avšak přibližně 3% kojenců zůstává v této poloze až do začátku porodu. Těmto dětem hrozí během porodu problémy, jako je dysplazie kyčle a hladovění kyslíkem. Ke změně prezentace plodu se používají různé metody. Od 30. týdne těhotenství můžete provádět speciální cvičení, která pomohou kojení dítěte, ale měla by být zahájena pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře..

Použití zvláštních položek
1. Zvedání pánve. Tato pozice je nejčastěji používaná ke změně prezentace plodu..

 • Je nutné zvednout boky 20-30 cm nad hlavu. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Nejjednodušší je ležet na podlaze a umístit polštáře pod boky.
 • Kromě toho můžete ležet na podlaze a zkusit zvednout boky na pohovce nebo na posteli.
 • Cvičení musíte opakovat na lačný žaludek třikrát denně, v době, kdy je dítě aktivní, setrvat v póze asi 10 minut. Je třeba se uvolnit, zhluboka dýchat a vyhnout se nadměrnému namáhání břišních svalů.

2. Póza „kolenního lokte“. Toto cvičení je založeno na gravitaci, která pomůže dítěti převrátit se do správné polohy..

 • Musíte klečet na pohovce nebo posteli a předloktí ležet na podlaze. Boky musí být drženy ve vzduchu. Toto cvičení pomáhá rozšířit spodní část dělohy a vytvořit tak prostor pro hlavu dítěte.
 • V této poloze je nutné setrvat od 5 do 15 minut a provádět ji dvakrát denně. Je lepší to udělat na lačný žaludek, abyste později nezažili nevolnost.
 • Pokud žena cítí polohu plodu uvnitř, může to přispět k procesu převratu. Zatímco se opírá o lokty, jednou rukou jemně zatlačte na zadní stranu dítěte, která je umístěna nad ochlupení.

3. Varianta držení těla „koleno-loket“. Je to trochu extrémnější, proto je lepší mít blízkého partnera pro pomoc a podporu.

 • Musíte začít z obvyklé polohy „koleno-loket“. Potom s dlaněmi jemně stojte na podlaze. Nezapomeňte přitlačit bradu k hrudníku, což pomůže uvolnit pánevní svaly.
 • Při provádění této pozice musíte být velmi opatrní a ujistěte se, že vaše ruce neklouzají. Partner může pomoci těm, kteří během cvičení podporují ženská ramena..
 • Je třeba vydržet v póze do 30 sekund. Je třeba mít na paměti, že je lepší opakovat cvičení často (až čtyřikrát denně), než držet pozici delší dobu..

4. Použití bazénu. Plavání, dřepání a kotrmelci ve vodě mohou způsobit hození dítěte. Vyplatí se vyzkoušet následující cvičení:

 • Squat dolů na dně hlubokého bazénu, a pak vytlačit a náhle vznášet na hladině vody.
 • Normální plavání může stimulovat dítě k pohybu (a žena se bude cítit dobře během posledních týdnů těhotenství).
 • Proveďte převrácení v hlubokém bazénu. To uvolní svaly a pro dítě bude snazší změnit prezentaci. Pokud má žena dobrou rovnováhu, pak se ve vodě můžete pokusit udělat stojku a stát tak dlouho, dokud budete mít dost síly, abyste zadrželi dech..
 • Proces potápění do bazénu také přispívá ke změně polohy plodu..

Použití alternativních metod

1. Teplé a studené obklady. Současné použití něčeho studeného na horní část dělohy a něco teplého na dno dělohy může stimulovat dítě, aby se sjelo hlavou dolů.

 • Na horní část břicha je nutné položit led nebo sáček zmrazené zeleniny. Dítě se s největší pravděpodobností vyhýbá chladu a snaží se najít pohodlnější polohu.
 • Toto cvičení můžete provést při sezení v teplé lázni nebo umístit láhev spodní vody do spodního břicha..
 • Tato technika je naprosto bezpečná a lze ji použít tak často, jak se jí líbí žena. Můžete také aplikovat obklady na břicho a zvedat boky nad hlavu.

2. Použití zvuků a hudby. Existuje několik způsobů, jak se dítě otočí a odkazuje na zvuk.

 • Oblíbenou možností je připojit sluchátka k podbřišku. Můžete si stáhnout speciální hudbu pro novorozence, například měkkou klasiku nebo ukolébavky.
 • Kromě toho může otec mluvit s dítětem, nasměrovat svůj hlas na spodní část břicha a povzbudit ho, aby přešel na zvuk svého hlasu.

3. Hypnóza. Některé ženy úspěšně změnily prezentaci dítěte pomocí hypnoterapeutky s licencí.

 • Hypnoterapie přistupuje k procesu převratu ze dvou stran. Za prvé, nastávající matka bude uchvácena do stavu hluboké relaxace. To pomůže uvolnit svaly pánevního dna, rozšířit spodní část dělohy a tlačit dítě na puč.
 • Za druhé, žena je vyzvána, aby použila vizualizační metody a představila si, jak se dítě stává na správném místě.

Poznámka!

Před provedením jakýchkoli cviků a metod ke změně prezentace plodu v lůně, musíte se poradit se svým lékařem nebo porodní asistentkou! Zakázané akce pro ženy mohou vést k tomu, že se dítě obalí kolem pupeční šňůry nebo k poškození placenty.

Doporučení a cvičení pro gymnastiku pro těhotné ženy

Doba čtení 5 minut

Po celou dobu těhotenství dítě roste a vyvíjí se v děloze. Každý den dítě roste ve velikosti. V časných stádiích těhotenství může dítě měnit svou polohu několikrát denně, ale v pozdějších stádiích prostoru se zmenšuje a je již obtížné převrátit se. Ve třetím trimestru na ultrazvuku lékař zkoumá a nastavuje prezentaci plodu.

V přírodě je tak přirozené, že v době narození se dítě odehrává v děloze hlavou dolů. Podle statistik má většina dětí před porodem správné postavení, což usnadňuje proces porodu. Protože hlava dítěte je ve vztahu ke zbytku těla větší, rozšiřuje porodní kanál. Tato pozice dítěte je přirozená.

Existuje však procento případů, kdy lékaři diagnostikují příčnou prezentaci plodu nebo pánev. Jinými slovy, když je dítě ve špatném postavení. V tomto případě se proces porodu stává obtížným, často žena nemůže porodit sama a lékař se rozhodne mít císařský řez. V současné době je tento problém velmi relevantní. Proto existuje pro těhotné ženy gymnastiku, která před porodem převrátí plod na správné místo.

Proč dítě není na správné pozici?

Důvody nepřirozené polohy plodu:

 • Ženská pánev je příliš úzká.
 • Děloha je ve stavu napětí.
 • Svalová relaxace dělohy v důsledku vícečetných těhotenství.
 • Placenta nebo pupeční šňůra narušuje pohyb dítěte, protože jsou velké.
 • Zvyk budoucí matky spát jen v určité poloze. Dítě si v tomto případě zvykne a nepohybuje se.
 • Nevyvážená strava. Nadměrný příjem tukových a bílkovinných potravin.
 • Sedavý obraz ženy během těhotenství.
 • Těžký stres.
 • Fyzický stres.

Obecná doporučení

Dítě může zaujmout správnou polohu v děloze až 34 týdnů. Nebojte se, protože je ještě čas. Pokud se však situace po 34 týdnech nezměnila, panika za to nestojí, můžete změnit postoj dítěte. Je nutné provést ultrazvuk a vyloučit zapletení dítěte pupečníkovou šňůrou. Pokud k zamotání došlo, nebude změna polohy dítěte fungovat. V tomto případě se musíte připravit na císařský řez. Nepanikařte, ženy mohou operaci snadno snášet. Během operace je malá šance na zranění..

Pokud má žena fixní pánevní nebo příčnou prezentaci plodu, musí budoucí matka znovu zvážit své zvyky:

 • Je nutné znovu naplánovat stravu, je důležité konzumovat hodně zeleniny a ovoce.
 • Být fyzicky aktivní, chodit více venku.
 • Opustit známé a pohodlné držení těla, ve kterém je žena zvyklá spát.

Těhotná žena často spí celou noc ve stejné poloze, pokud ano, musíte to změnit. Každou noc musíte zaspat v různých pozicích, takové akce pomohou dítěti převrátit se a matka bude hledat pohodlnou polohu.

Pro těhotné ženy existuje gymnastika pro převrácení plodu, ale abyste mohli začít provádět určitá cvičení, musíte se poradit s lékařem.

Cvičení

Aby se plod obrátil, je zde gymnastika pro těhotné ženy, existuje však řada kontraindikací:

 • Situace, kdy placenta blokuje výstup dělohy.
 • Pravděpodobnost potratu.
 • Další jednotlivé funkce.

Gymnastika pro těhotné ženy k převracení plodu je kontraindikována u žen, které trpí problémy se srdcem, játry a ledvinami. V každém případě budou odborníci schopni vytvořit individuální gymnastický komplex pro těhotné ženy, aby se plod obrátil. Cvičení může způsobit aktivitu dítěte a také zvýšit tón dělohy.

Ženy, které cvičily jógu před těhotenstvím, mohou používat známá cvičení, pomohou změnit polohu plodu. Ženy, které jógu nikdy nezkusily, se však nedoporučují, protože nedostatek zkušeností může vést ke zranění..

Přistoupit k gymnastice pro těhotné ženy ke změně polohy plodu je nutné pod dohledem odborníka. Nemůžete začít dělat cvičení bez přípravy těla, bez zahřívání.

Gymnastika pro těhotné ženy k převracení plodu

 • U žen, které jsou nové, se lékařům doporučuje provádět cvičení při ležení. Pod záda je třeba dát polštář nebo váleček tak, aby poloha pánve byla asi dvacet centimetrů vyšší než postel. Ramena by měla být dole. V této poloze je nutné ležet asi 20 minut. Cvičení musíte provádět od několika minut, postupně se zvyšuje každý den. V této poloze se dítě snadněji pohybuje. A instinktivně si vzal pózu - vzhůru nohama.
 • Je situace, kdy je děloha zvýšená. V tomto případě odborníci doporučují provádět cvičení I.F. Dikana. Je nutné zaujmout pozici na pravé straně a být v ní asi 10 minut. Další převalte na levou stranu. Opakovaná cvičení potřebují 4 sady třikrát denně.
 • Pokud je tón dělohy nízký. V tomto případě se doporučuje gymnastika pro těhotné ženy, aby byl plod převrácen podle programu V.V. Fomicheva. Komplex těchto cviků způsobuje kontrakci břišních svalů, což vede ke zvýšení tónu dělohy a dítě zaujímá správné postavení..
 • Když je tón dělohy nestabilní. Lékaři doporučují gymnastiku pro těhotné ženy tak, aby se plod obrátil podle metody E.V. Bryukhiny. Cvičení jsou zaměřena na uvolnění břicha, všechna cvičení musí být prováděna v poloze koleno-loket. Po zaujetí výchozí polohy byste měli začít pomalu vdechovat a vydechovat po 6 opakováních. Potom zvedněte rovnou nohu nahoru, vezměte ji na stranu, dotkněte se podlahy a položte si koleno. Na každé noze proveďte 4 sady. Na konci cvičení „kočka“ 10krát.
 • Mnoho žen se doporučuje provádět cvičení Kegel, aby se dítě mohlo převrátit do správné polohy. Taková gymnastika pro těhotné ženy, aby se plod obrátil vzhůru nohama, pomůže ženě a dítěti připravit se na nadcházející porod.

Před provedením cvičení je nutné provést mini-warm-up a pak pokračovat k hlavní části lekce:

 • Když stojíte, musíte se naklonit doleva, vrátit se do výchozí polohy a pak se naklonit doprava. Cvičení musíte provést 4-5krát. Je důležité, aby se sklony střídaly s vdechováním a výdechem.
 • Postavte se do stoje, zvedněte ruce a vdechujte do stran. Poté vydechněte a ohněte ruce před sebou, zahněte doprava a opakujte to jiným způsobem. Proveďte čtyři přístupy.
 • Chcete-li se postavit a opřít se o židli nebo zeď, zvedněte ohnutou nohu ke straně. A provádějte pětkrát s každou nohou.
 • Cvičení se provádí při stání. Pravá noha je v křesle, druhá noha je na podlaze. Při inhalaci jsou paže zvednuty do stran, při výdechu se horní část těla a pánve ohýbají dopředu. Tři běhy na každé straně.
 • Po zaujetí pozice na kolenou musíte střídavě zvedat nohy zpět. Pět sad na nohu.
 • Po zaujetí postavení k Bohu je nutné ohnout horní část nohy při vdechování a uvolnit výdech. Další, začneme kreslit kruhy ve vzduchu nohou. Na každé noze proveďte pět sad.
 • Zaujměte pozici kočky. Koleno, spočívejte na dlani, sklopte hlavu dolů a zády se ohněte zády, zhluboka se nadechněte. Takové cvičení by mělo být prováděno pomalu. Dále se hlava a záda vrací na původní místo na výdechu. Deset opakování.
 • Poloviční cvičení. Leží na zádech, vdechuje a zvedá spodní část zad a při výdechu se vrací do výchozí polohy. Proveďte dva přístupy.

"Je důležité si uvědomit, že těhotná gymnastika, aby se plod mohl otočit, musí být prováděna v klidném rytmu, bez náhlých pohybů, se správným dýcháním."

Jako článek, řekněte to svým přátelům

SALID © Pro úplné nebo částečné kopírování materiálu je nutný odkaz na zdroj.

Našli jste v textu chybu? Vyberte požadovaný fragment a stiskněte kombinaci kláves ctrl + enter

Pelvic prezentace - jak proměnit dítě

Až do 34–36 týdnů těhotenství dítě plave volně v děloze a jeho poloha v něm se velmi často mění. Pokud tedy lékař před tímto časem zjistí, že dítě má pánevní projev, neměli byste se bát, dítě se otočí dalších stokrát. Pokud ale přišlo 36 týdnů a dítě má v úmyslu narodit se v zadku dopředu, můžete to zkusit obrátit. Řekneme vám, jak na to..

Mluv s ním

Vždy existuje spojení mezi dítětem a matkou. A matka je první člověk, kterému dítě věří a který poslouchá. Proto se pokuste přesvědčit dítě, aby se otočilo do požadované polohy. Řekněte všechno podrobně: proč by se měl otočit, co to dá matce i dítěti při porodu. Můžete mluvit nahlas nebo můžete mluvit sami se sebou, a co je nejdůležitější - neustále o tom mluvit s dítětem. Buďte laskaví a vytrvalí zároveň. Nezapomeňte spojit budoucího tátu s konverzací, muži, děti poslouchají ještě více. Když dítě přesvědčíte, dejte ho do žaludku, jako by naznačovalo dítěti, jak se má otočit. Skvělá volba: táta s tebou mluví a hladí ho do břicha.

Představit si

Vizualizace je způsob, jakým si člověk představuje obrázek, který potřebuje. Nastávající matka si tedy musí dítě jen představit na správném místě. Pokud nevíte, jak to vypadá, nebo si neumíte představit dítě v žaludku, najděte si krásnou fotografii z časopisu, knihy nebo z internetu. Nějaká anatomická přesnost zde není důležitá, stačí pěkný a jasný obrázek: dítě leží uvnitř žaludku matky vzhůru nohama. Častěji se podívejte na ilustraci a představte si, že uvnitř vás je dítě také ve správné poloze. Ale musíte se nejen podívat na fotografii někoho jiného, ​​ale také reprezentovat sebe a své dítě.

Nedělejte si starosti, pokud je dítě do 36 týdnů „zadek vpřed“: je to zcela normální a drobky mají ještě čas převrátit se. Mimochodem, stává se, že se dítě otočí vzhůru nohama a bezprostředně před porodem, a to i v samotném porodu.

Lákat ho

Dalším způsobem je nalákat dítě. Děti, zejména malé, jsou velmi zvědavé, takže se dejte na dítě, aby mu ukázalo něco zajímavého. Ale dítě je stále v žaludku, může něco vidět? Nevíme přesně, jak dítě reaguje na svět mimo žaludek matky, ale věříme, že například slyší zvuky. Umístěte sluchátka s příjemnou hudbou do spodního břicha, což může také podnítit dítě, aby se otočilo směrem ke zvuku. Hudba by měla být klidná, melodická a ne hlasitá, aby se dítě nebála.

Svítilnu můžete také zapnout a opřít se o žaludek matky v místě, kde se nachází hlava dítěte, a poté mluvit, pomalu držet baterku na stranu a dolů, přenášet dítě spolu.

Plavat a relaxovat

Plavání také pomáhá dítěti vzít prezentaci hlavy. Ve vodě se tělo matky uvolňuje, což znamená, že se také uvolňují svaly dělohy, její objem se mírně zvyšuje a v důsledku toho má dítě trochu více prostoru „pro manévrování“. Ale plavání by mělo být příjemné pro mámu, pokud se žena bojí vody nebo není dostatečně teplá, pak nebude relaxace. Proto musíte plavat a voda by měla mít příjemnou teplotu.

Cvičit

Existují velmi jednoduchá cvičení, která dítěti pomohou správně se přizpůsobit. Nejprve se však poraďte se svým lékařem, pokud můžete udělat tento druh gymnastiky. Gymnastika pro proměnu dítěte v prezentaci hlavy se neprovádí, pokud existuje gestóza, hrozba potratu, jizva na děloze po předchozím císařském řezu, placenta previa.

Kroucení a zatáčky. Ležící na gauči otočte ze strany na stranu 3-4krát za 10 minut. Provádějte 3krát denně. K otočení obvykle dochází během prvního týdne.

Gravitační síla. Lehněte si na záda s velkým polštářem pod spodní částí zad a malým polštářem pod hlavou. Ohněte kolena nohama na podlaze. Lehněte si na 10 minut.

Poloha kolenního kloubu. Nasaďte si kolena a lokty, v této době je pánev umístěna nad hlavou. Zůstaňte v této poloze několikrát denně 15 minut..

Kontaktujte odborníka

Pokud cviky a psychologické techniky nedají výsledek, existuje další způsob - preventivní vnější obrat, který provádí zkušený porodník-gynekolog v mateřské nemocnici. Nejprve se matce injekčně podají prostředky, které uvolňují dělohu, poté se lékař pokusí otočit dítě určitými pohyby rukou, jednat na hlavě a pánvi přes břicho budoucí matky. To vše je řízeno ultrazvukem a žena obvykle během této manipulace nepociťuje nepříjemné pocity..

Je pravda, že externí tah je nyní zřídka prováděn: za prvé, ne všichni porodníci-gynekologové to dokážou, a ne všichni lékaři věří, že je to nutné; za druhé, ne každá žena je psychologicky naladěna, no, a kromě toho pro něj nejsou vždy náznaky.

Možná se zdá, že psychologické metody jsou pochybné, ale přesto často pomáhají. A pokud přidáte gymnastiku a plavání, pravděpodobnost, že se dítě otočí do správné polohy, se jen zvýší. Pokud tedy nechcete mít císařský řez s pánevní prezentací nebo porodit „zadek vpřed“, měli byste vyzkoušet všechny metody, které jsou pro vás vhodné a povolené.

Jak se moje dítě převalilo v žaludku po 36 týdnech těhotenství

Pelvic cvičení se vyhýbá císařskému řezu

Kdysi, když jsme se s manželem nesetkali, předvídatel štěstí předpověděl, že bude mít blond ženu a dvě dcery. Blonďatá manželka - to jest já - se splnila, a naše první dcera pokračovala v potvrzování cikánských předpovědí. A tady je, moje druhé těhotenství.

Manžel si byl absolutně jistý, že se tentokrát narodí dívka. Ultrazvuk ve 21. týdnu těhotenství však odhalil opak: pohlaví nenarozeného dítěte je chlapec. Potěšení a radost manžela neznaly meze, i když ve skutečnosti až do svého narození pochyboval, věřil, že lékař může matku dítěte zmást. Ale to se stává!

Ať už je to jakkoli, těhotenství pokračovalo klidně. Druhý trimestr padl v létě a já jsem si užil procházky s dcerou, hojně jedl ovoce a odpočíval. A tak se třetí trimestr nevšiml, a tím třetí, poslední ultrazvuk. A pak začala zábava!

"Tady je lazybear, sedí na papeži!" Ultrazvuková diagnostika mi řekla a okamžitě mě ujistila: "Do 36 týdnů se dítě může klidně převrátit, dělat gymnastiku.".

Obecně jsem si vzal tuto zprávu klidně, protože tam opravdu byl ještě čas a pustil se do cvičení.

Kolenní loket se stal mým oblíbeným během bdění a ve snu jsem se neúnavně otočil z jedné strany na druhou, dobře, můj syn mě tlačil nohama do močového měchýře, abych nezapomněl znovu převrátit.

Je třeba poznamenat, že dcera, která byla v té době téměř 2 roky, také podlehla této gymnastické horečce a četli jsme knihy pro pár, stojící na loktech a kolenou, a sledovali jsme karikatury ležící na podlaze s nohama zvednutými na pohovce.

Uplynulo týden po týdnu, ale podle lékařů a mých pocitů dítě ještě sedělo na papeži.

Do 36. týdne se manžel již profesionálně naučil určovat polohu dítěte škytáky. A dcera neustále žádala bratra, „aby si lehl správně.“ Po přečtení všech druhů článků o příčinách pánevní prezentace a nenalezení jediné jsem se prakticky vyrovnal s tím, že se můj syn nepřevrátí a připravoval se na porod císařským řezem..

Pár dní před poslední návštěvou na prenatální klinice, kde mi měli dát doporučení do porodnice (lhůta již byla 37,5 týdnů), narazil jsem online na článek „Maminka vzhůru nohama: pokyny k použití této techniky“. Na základě doporučení z toho jsem provedl navrhované cvičení, a to otočením se sklonem vpřed, což pomohlo uvolnit a protáhnout dělohu.

Tu noc jsem se probudil ze silných a bolestivých trháků pod žebra! Poprvé v mém celém těhotenství! Předtím mě můj syn většinou strčil do stran. Byl jsem si jistý, že udělal tah!

Ráno jsem v dobré náladě šel na konzultaci a řekl svému lékaři, co se stalo. Doktorka, žena s rozsáhlými zkušenostmi, mě očividně chtěla poslat, abych porodila, a řekl, že tah v této době je nepravděpodobný. Na podporu svých slov dokonce popadla nos mého syna do horního břicha a stále psala doporučení do nemocnice.

Po pár dnech, po čekání na víkend, jsem šel "vzdát se". Po prohlídce lékař přijímacího oddělení okamžitě rozptýlil všechny pochybnosti - dítě je v hlavní prezentaci! Ultrazvuk byl proveden pro dokumentární důkazy a kvůli nedostatku důvodů pro hospitalizaci mě nechali jít domů. Říkat, že jsem byl šťastný, neříká nic. Ještě šťastnější jsem se stal až po 2 týdnech, kdy jsem opět dorazil do nemocnice, už s kontrakcemi, a porodil syna rychle a snadno. Nyní je můj chlapeček již 11 měsíců, ale to je jiný příběh..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti