Hlavní Testy

Nízká voda během těhotenství

Během těhotenství se všechny ženy podrobují ultrazvukovému vyšetření. Umožňuje vám identifikovat mnoho poruch a patologií, včetně oligohydramnií. Amniotická tekutina by normálně měla mít určitý objem. Pokud je pod akceptovanou hodnotou, jsou provedeny další diagnostické metody a je předepsána léčba.

Indexy plodové vody

Objem plodové vody závisí na gestačním věku (normy jsou uvedeny v týdnech / mm):

Objemy vody se mění v důsledku růstu plodu, když spotřebovává více tekutin, močí. Amniotická tekutina se aktualizuje v intervalech tří hodin. Voda se mění každé tři dny.

Příčiny oligohydramnios

Nízká voda se může objevit v časných (14–20 týdnech) a pozdních (21–40 týdnech) těhotenství. Navíc pro každý interval existuje specifická norma. Nízká voda může být primární nebo sekundární, akutní nebo chronická. Pokud se posuzuje závažnost, považuje se oligohydramnius s amniotickým indexem menším než 2 cm za výrazný a s hodnotou 2-5 cm - střední.

Příčiny oligohydramnios

Vrozené vady plodu

Tato kategorie zahrnuje:

 • Potterův syndrom (nepřítomnost ledvin), polycystická renální patologie;
 • nízký stupeň vývoje (nebo jeho úplná absence) močové trubice;
 • zkrácený abdominální syndrom, když chybí přední svaly;
 • silné zúžení močové trubice nebo močovodů.

Infekce plodu určitými patogenními mikroorganismy (například chlamydie, cytomegaloviry atd.). Pozorována jsou také chromozomální onemocnění, vývojové zpoždění (Downův syndrom atd.)..

Patologie přenesené nebo přítomné u těhotné ženy

Tyto zahrnují:

 • chronické špatné návyky (kouření, alkoholismus atd.) vedoucí k intoxikaci těla;
 • těžká obezita;
 • těžká toxikóza;
 • hypertenze;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • endokrinní patologie;
 • diabetes;
 • patologie pojivové tkáně (artritida, lupus erythematodes, atd.).

Pro těhotnou ženu je také nebezpečný jakýkoli stav, který způsobuje dehydrataci, průjem, zvracení.

Patří k nim infarkt, placentární nedostatečnost. Lze také detekovat amnionovou nekrózu, sklerotické nebo atrofické změny v membránách..

Samostatně vyniká řada dalších důvodů - smrt plodu, porušení membrán, které jej chrání, a dělení slov. Během užívání některých léků (například naproxen, indomethacin atd.) Nebo dokonce z neznámých důvodů se může během těhotenství objevit nízká voda. Nejčastější příčiny nedostatku plodové vody (uvedené v tabulce) jsou diabetes, hypertenze, gestóza, infekce nebo chronická fetální hypoxie.

U mnoha žen může být v období porodu někdy pozorováno mírné zvýšení krevního tlaku, což se považuje za normu. Ve třetím trimestru může krevní tlak výrazně stoupnout a bude se vyvíjet nízká hladina vody (příčinou je selhání funkce placenty kvůli zhoršenému průtoku krve).

Příznaky oligohydramnios

Nedostatek vody nemá zvláštní příznaky. Při nedostatku plodové vody, nevolnosti, suchosti v ústech lze pociťovat celkovou slabost. Někdy žena zažívá bolestivé bolesti (zejména když se plod pohybuje). Takový příznak se může objevit po 20 týdnech těhotenství, kdy se dítě stává aktivnějším, a díky oligohydramniím je amortizační funkce plodové vody narušena.

Mezi hlavní příznaky patří odchylka od normy velikosti dělohy, obvod břicha, špatná pohyblivost plodu. Pro potvrzení podezření je provedeno ultrazvukové vyšetření. S jeho pomocí je stanoven objem plodové vody, stupeň jejich nedostatku a stav dítěte v děloze. Závažnost oligohydramnií může záviset na krevním tlaku.

Při ultrazvukovém skenování je patrný mírný deficit plodové vody. Pokud tekutina klesla o 400 - 700 ml, patologie se považuje za mírnou. V tomto případě negativní příznaky chybí. Když je objem plodové vody snížen na 700 ml, je diagnóza „výrazná oligohydramnios“. V tomto případě může žena pociťovat nevolnost, závratě a další nepříjemné příznaky.

Jaké je nebezpečí oligohydramnií a jeho důsledky

Nedostatek plodové vody může způsobit mnoho komplikací. Fetální močový měchýř se začne stahovat silně děložními stěnami. To vytváří další tlak na dítě, což způsobuje vážné následky. Dítě je v nepohodlné poloze, ohnuté. Výsledkem je, že se může narodit se zakřiveným hřbetem a kyčlí. Někdy kůže dítěte roste spolu s fetální membránou.

Další komplikací je tvorba simonartových vazů, propletení plodu a zabránění normálnímu pohybu v lůně. Toto omezení pohybu může způsobit zranění. Například, když vazy obalí kolem pupeční šňůry, dítě nedostane správnou výživu. V důsledku toho se u dítěte rozvine hypoxie, je narušen průtok krve. To může způsobit nejen zpoždění ve vývoji, ale také smrt.

Amniotická tekutina také chrání plod před životním prostředím. Nedostatek vody může způsobit předčasný porod nebo potrat. Kontrakce jsou v tomto případě velmi bolestivé, děložní hrdlo se otevírá pomalu. V tomto případě porod trvá dlouho a po otevření membrán se objeví silná tekutina zbarvená výkaly plodu..

Pokud jsou během oligohydramnií detekovány závažné vrozené vady, jako je abnormální vývoj obličeje, ledvin atd., Je těhotenství nejčastěji ukončeno..

Nízká úprava vody

Léčivými metodami se může nízká voda vrátit do normálu, ale samoléčení je zakázáno. Po diagnóze by měla být žena vyšetřena na krev, moč a stěr. Ultrazvuk, kardiotocografie jsou hotové. Všechny výše uvedené pomáhají určit závažnost oligohydramnios a stav plodu. Léčebný režim je stanoven v závislosti na příčině nedostatku tekutin..

 1. V případě metabolické poruchy nebo obezity je indikována strava, vitamínové komplexy a léky, které obnovují placentární krevní zásobení..
 2. Když se virová infekce stane příčinou, jsou předepisovány léky k odstranění patologických mikroorganismů.
 3. V rozporu s močovým měchýřem jsou učiněny pokusy zabránit infekci dítěte. V tomto případě žena spočívá na zachování. Pokud je dítě již odloženo, provede se defekt a pomocí speciálních drog se nazývá narození.

Ne všechny případy možné léčby jsou uvedeny, to je stanoveno individuálně v každém případě.

Důležitou oblastí jakékoli terapie je posílení těla, eliminace jakékoli fyzické aktivity a aktivity. Je zobrazen pouze odpočinek postele.

S oligohydramniemi žena často podstoupí ultrazvukové vyšetření, aby sledovala dynamiku léčby. Pokud se gestační věk blíží ke konci, může dojít k předčasnému porodu..

Pokud konzervativní léčba nepřinesla pozitivní výsledek a hladina plodové vody stále klesá, nejčastěji se provádí císařský řez. To lze také provést po dosažení 38. týdne..

Výživa

Pokud je během těhotenství zjištěn nedostatek vody, musíte věnovat pozornost stravě. Doporučuje se ženě jíst několikrát denně. Strava by měla zahrnovat potřebné minerály, živiny a vitamíny. Nabídka zahrnuje pouze přírodní produkty.

Tuková, kořenitá a slaná jídla jsou vyloučena. Je nutné snížit množství cukru a soli. Je důležité zdržet se potravin obsahujících látky určené k aromatizaci, konzervační látky nebo barviva. Je povoleno pít slabý čaj a káva a jakékoli alkoholické nápoje jsou zcela vyloučeny.

Předpověď

Nízká voda je úspěšně ošetřena, pokud je nemoc včas detekována. Díky včasné lékařské péči může žena dodat plod až 38 týdnů. V takovém případě se dítě narodí úplně zdravé. Nejnepriaznivější prognózou je 2-3. Trimestr (je-li současně diagnostikováno vývojové zpoždění). V případě nedodržení doporučení lékařů, narušení spánku nebo nedostatečné léčby může nedostatek plodové vody způsobit smrt dítěte.

Aby se zabránilo rozvoji oligohydramnií, doporučuje se ženám před početím podstoupit úplné vyšetření. Při potvrzování těhotenství je důležité se zaregistrovat a pravidelně podstupovat vyšetření gynekologem. Nedostatek plodové vody může být způsoben stresem, fyzickou námahou, takže by měly být zcela odstraněny.

Příčiny, diagnostika a léčba oligohydramnií u těhotných žen

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Nedostatek těhotenství - co to je?

Množství plodové vody není statické množství, protože jak roste a vyvíjí se plod, mění se objem plodové vody, který se začíná vylučovat od 8. týdne těhotenství a pokračuje až do narození. Množství plodové vody v každé fázi těhotenství je tedy odlišné. Navíc, v jakémkoli stádiu těhotenství může být jejich počet nižší než normální, což bude také oligohydramnios. To znamená, že rozšiřujeme klasickou definici nízké vody, můžeme říci, že se jedná o stav, ve kterém je objem plodové vody menší než dolní mez normy pro daný specifický gestační věk..

V současné době byly na základě četných pozorování a výpočtů vyvinuty tabulky s průměrným, maximálním a minimálním objemem plodové vody, které jsou charakteristické pro každý týden těhotenství, počínaje 14. dnem. To znamená, že oligohydramnium lze určit od 14. týdne těhotenství.

Opakujeme však, že pojem oligohydramnios je dynamický, to znamená, že může během těhotenství pravidelně vznikat nebo mizet. To znamená, že například stejná žena měla sucho ve 23 týdnech a ve 33 týdnech těhotenství už byl pryč. V takových případech lékaři hovoří o funkčních oligohydramniích, které se objevují v reakci na různé vlivy prostředí a do měsíce přechází samostatně. Přísně vzato, takový nedostatek vody je přechodný, tj. Dočasný, a proto se týká funkčních poruch, a nikoli patologií. Převážná většina případů oligohydramnií jsou právě takové přechodné funkční poruchy, které nejsou nebezpečné pro růst a vývoj plodu a nenarušují normální průběh těhotenství a porodu..

Pokud oligohydramnie přetrvávají, to znamená, že neprochází a je fixována v různých stádiích těhotenství, například ve 23, 25, 30 týdnech těhotenství, pak mluvíme o patologii. V takových případech je oligohydramnios známkou závažné těhotenství a vývojových poruch plodu..

Proto, když je žena diagnostikována oligohydramniemi ultrazvukem, nemusí být naštvaná nebo nervózní, protože ve velké většině případů je to funkční rys jejího těhotenství, nikoli patologie. Pokud se však oligohydramnios kombinuje s malformacemi nebo pokud do měsíce nezmizí, je tento stav považován za patologický a vyžaduje léčbu. Nezapomeňte, že frekvence vývoje patologických oligohydramnií je pouze 0,2 - 0,3% případů a nutně je kombinována s narušeným vývojem plodu a placenty, viditelným na ultrazvuku. Pokud tedy ultrazvukový lékař neviděl malformace plodu nebo placenty, ale diagnostikoval „oligohydramnio“, znamená to, že žena má funkční vlastnosti a nevyžaduje žádnou léčbu, s výjimkou profylaxe vitamínů..

V zásadě není oligohydramnios ani tak nezávislou patologií jako jediným příznakem, který odráží celou řadu různých poruch růstu a vývoje plodu nebo průběhu těhotenství. Samostatné stanovení oligohydramnií bez CTG, dopplerometrie a screeningu malformací pomocí ultrazvuku a biochemických testů (AFP, hCG atd.) Proto není diagnosticky přesné a odůvodněné..

Nízká voda u těhotných žen - diagnostický význam indikátoru

Diagnostický význam a hodnota indikátoru, jako je oligohydramnios, je v současné době velmi nízký. Faktem je, že před příchodem ultrazvuku, dopplerometrie, CTG a dalších metod vyšetření těhotné ženy byla nepřímo stanovena patologie plodu a pravděpodobnost různých malformací podle různých ukazatelů, které korelovaly s narušeným růstem a vývojem dítěte..

Jedním z těchto ukazatelů je množství plodové vody. Lékaři minulých století určili jejich počet, aby nepřímo vyhodnotili, jak dobře a správně se plod vyvíjí. Opravdu, až do poloviny 20. století, taková informační metoda jako ultrazvuk, která vám umožní prozkoumat plod a určit, jak se vyvíjí, přesně měřit jeho velikost a vidět všechny orgány a části těla, prostě neexistovala. A lékař, který dítě neviděl v lůně, musel nějakým způsobem posoudit, zda se vyvíjí normálně. Právě v této éře lékaři určovali množství plodové vody a mnoho dalších parametrů, které nepřímo umožňovaly posoudit růst a vývoj plodu..

Avšak v současné době jsou normy růstu a vývoje plodu dokonale monitorovány ultrazvukem, patologie placenty je stanovována pomocí dopplerometrie a hypoxie plodu je detekována pomocí CTG. To znamená, že existují instrumentální metody, které umožňují mnohem přesněji identifikovat patologie plodu, zhoršené fungování placenty atd. A tak definice nízké vody je poctou tradici. Z tohoto důvodu mnoho gynekologů nevěnuje pozornost nízkým hladinám vody, pokud se podle výsledků ultrazvukového a CT vyšetření dítě vyvíjí normálně, protože tento stav zcela správně považuje za vlastnost konkrétní těhotné ženy..

Nízká voda - příčiny vývoje

Příčiny vývoje oligohydramnií mohou být různé patologie plodu a placenty nebo závažná chronická onemocnění, která se vyskytují u těhotné ženy. Proto je celá řada příčin nízké vody rozdělena do následujících velkých skupin:
1. Příčiny spojené s vrozenými malformacemi plodu;
2. Příčiny spojené s patologií plodu;
3. Důvody spojené s metabolickými poruchami u těhotné ženy v důsledku závažných chronických onemocnění;
4. Příčiny spojené s patologií placenty;
5. Ostatní.

V tabulce jsou uvedeny konkrétní příčiny nízké hladiny vody, které lze přiřadit každé z pěti uvedených skupin:

Příčiny spojené s vrozenými malformacemi ploduNedostatečný vývoj uretrální chlopně
Ageneze (nepřítomnost) nebo zúžení močové trubice
Dvoustranné zúžení močovodů
Oboustranné zúžení křižovatky močovodů s ledvinou pánve
Syndrom oříznutého břicha (syndrom pruhovaného břicha)
Ageneze (nepřítomnost) ledvin
Dvoustranná polycystická dysplázie ledvin (Potterův syndrom - I)
Polycystické onemocnění ledvin (Potterův syndrom II)
Příčiny fetální patologieIntrauterinní infekce plodu (například cytomegalovirová infekce, chlamydie, mykoplazmóza atd.)
Vnitřní retardace růstu
Chromozomální abnormality plodu (např. Downův syndrom, Marfan atd.)
Příčiny spojené s těžkými chronickými onemocněními u těhotné ženyChronická onemocnění kardiovaskulárního systému (např. Hypertenze, tromboflebitida, žilní nedostatečnost atd.)
Gestóza
Chronické onemocnění ledvin (např. Pyelonefritida, glomerulonefritida, selhání ledvin atd.)
Kolagenní choroby (například systémový lupus erythematodes, sklerodermie, dermatomyozitida, periarteritis nodosa, revmatoidní artritida, revmatismus, sérová nemoc atd.)
Obezita
Cukrovka
Dehydratace těla matky, například po těžkém průjmu, zvracení atd..
Kouření více než 10 cigaret denně
Příčiny spojené s patologií placentyPlacentární nedostatečnost
Vícečetný placentární infarkt
Abnormality placenty (například atrofie a fokální skleróza deciduální membrány, amnionová nekróza atd.)
jinýTěhotenství po dobu 42 týdnů
Předčasné prasknutí membrán
Roztržení membrán s únikem plodové vody
Vnitřní (prenatální) smrt plodu
Idiopatické oligohydramnie (neznámá příčina)
Iatrogenní oligohydramnie způsobené dlouhodobým užíváním léčiv ze skupiny inhibitorů syntázy prostaglandinů (např. Indomethacin, naproxen, fenoprofen, kyselina flufenamová atd.). Tyto léky se běžně používají k zastavení předčasného porodu.

Většina příčin oligohydramnií se tedy docela úspěšně léčí moderními metodami, a proto tento stav není příčinou paniky. Vrozené malformace plodu jsou jedinou skupinou příčin oligohydramnií, které nejsou léčeny, ale vždy jsou detekovány ultrazvukovými testy prováděnými ve 12, 22 a 32 týdnech těhotenství. V ostatních případech lze oligohydramniá vyléčit a žena porodí dokonale zdravé dítě.

V současné době jsou nejčastějšími příčinami oligohydramnií u těhotných žen tyto faktory:

 • Gestóza;
 • Hypertenze u matky;
 • Mateřská cukrovka
 • Jakákoli infekční a zánětlivá onemocnění u matky (například tonzilitida, pyelonefritida, chřipka, akutní respirační infekce atd.);
 • Infekce komplexu TORCH (toxoplazmóza, zarděnka, cytomegalovirus, herpes) přenesené během těhotenství;
 • Chronická nitroděložní hypoxie plodu.

Hypertenze a diabetes mellitus způsobují oligohydramnie, jejichž závažnost je dána délkou trvání a kompenzací nemoci. Proto je velmi důležité kontrolovat krevní tlak těhotných žen pomocí moderních, účinných a bezpečných léků. Aby se předešlo oligohydramniím a dalším komplikacím, měla by těhotná žena trpící cukrovkou striktně dodržovat dietu a vyhýbat se chybám..

Infekce komplexu TORCH mohou vyvolat nejen oligohydramnie, ale také vrozené malformace plodu nebo ukončení těhotenství. Z tohoto důvodu se doporučuje provádět testy na tyto infekce ve stadiu plánování těhotenství, aby před ošetřením nebo očkováním, které ochrání nenarozené dítě,.

Nicméně velmi často fungující oligohydramnie (přibližně v 40% případů) jsou výsledkem infekce, jako je angína, zánět středního ucha, akutní respirační infekce atd. V takové situaci je oligohydramnios dočasný a nevztahuje se na patologii, protože do měsíce poté, co se matka zotaví, množství plodové vody normalizuje.

Vzhledem k široké škále příčinných faktorů oligohydramnií by měla být žena při detekci tohoto stavu ultrazvukem nebo vyšetřením předepsána. Zkouška je nezbytná k určení přesné příčiny tohoto stavu a podle toho ke stanovení nezbytného a účinného ošetření.

Příčiny oligohydramnios - video

Nízká voda během těhotenství - klasifikace a závažnost

Nízká voda, v závislosti na délce kurzu, může být akutní a chronická. Akutní oligohydramnios se tvoří náhle, najednou, pod vlivem nově se objevujícího příčinného faktoru. Takové oligohydramnie jsou zpravidla benigní, tj. Funkční, spojené s některým vnějším faktorem, který lze zastavit moderními léčebnými metodami. Akutní oligohydramnie se často vyskytují na pozadí akutních infekcí dýchacích cest, chřipky, bolesti v krku nebo jiného infekčního onemocnění u matky. Po zotavení těhotné ženy však oligohydramnios prochází nezávisle a nevyžaduje zvláštní ošetření..

Chronické oligohydramnie se vyvíjejí postupně, postupně a příčinný faktor tohoto stavu nelze rychle eliminovat. V případě chronických oligohydramnií musí žena podstoupit seriózní vyšetření, aby zjistila příčiny tohoto stavu a následnou účinnou léčbu. Nejčastějšími příčinami chronických oligohydramnií jsou závažná onemocnění těhotné ženy (např. Diabetes mellitus, obezita atd.), Gestóza, placentární patologie (srdeční infarkty, nedostatečný vývoj atd.) Nebo prodloužená hypoxie plodu. Malformace a retardace intrauterinního růstu plodu způsobují chronické oligohydramnie mnohem méně často. Chronické oligohydramnie nepřecházejí samy o sobě a jak se zvyšuje doba těhotenství, pouze postupuje, což ukazuje na přítomnost závažné patologie těhotenství.

Kromě toho se v závislosti na době výskytu oligohydramnií nerozděluje na dvě formy:
1. Rané oligohydramnie, objevující se v období 16 - 20 týdnů těhotenství. Toto znevýhodnění oligohydramnií je vyvoláno nedostatečností membrán a je diagnostikováno ultrazvukem;
2. Pozdní oligohydramnie, objevující se v době 26-40 týdnů těhotenství. Tato forma oligohydramnií se vyvíjí s nedostatečností membrán a zhoršeným vývojem plodu.

Včasné oligohydramnie jsou ve srovnání s pozdějším obdobím nepříznivější, protože ve druhém trimestru těhotenství dochází k tvorbě a pokládání mnoha životně důležitých vnitřních orgánů plodu. Vývoj časných oligohydramnií se nejčastěji kombinuje s vrozenými malformacemi a intrauterinní patologií plodu. Proto je výskyt oligohydramnií v období 16-20 týdnů těhotenství příležitostí pro podrobné vyšetření plodu na přítomnost deformit a chromozomálních abnormalit. Pozdní oligohydramnios je zpravidla funkční, a proto je zcela ošetřen.

V závislosti na přítomnosti membrán je oligohydramnios rozdělen do dvou typů:
1. Primární oligohydramnie, která se vyvíjí na pozadí celých membrán;
2. Sekundární nebo traumatické oligohydramnie, které se vyvíjejí v důsledku poškození membrán a úniku plodové vody.

Sekundární oligohydramniá je tedy způsobena konstantní ztrátou plodové vody, která protéká malými lézemi v močovém měchýři. Primární oligohydramnie jsou vyvolány celou řadou příčin souvisejících se zhoršeným růstem a vývojem plodu, patologií placenty nebo závažnými chronickými nemocemi, které těhotná žena má. V zásadě je v současné době ve většině případů zaznamenán nedostatek primární vody..

Diagnostika oligohydramnios u těhotných žen

Diagnóza oligohydramnií se provádí na základě údajů získaných při dynamickém sledování těhotné ženy. Příznaky nízké hladiny vody jsou tedy následující:

 • Zpoždění stojící výšky dna dělohy a obvodu břicha od normálu po dané období těhotenství;
 • Nízká pohybová aktivita plodu (žena se cítí méně než 10 pohybů denně);
 • Index plodové vody (IAI) podle ultrazvuku pod normou pro dané období těhotenství.

Pro diagnostiku oligohydramnií jsou tedy zapotřebí údaje o subjektivních pocitech těhotné ženy (pohyb plodu), objektivní vyšetření s měřením břicha a instrumentální vyšetření (ultrazvuk)..

Pro stanovení diagnózy „nízké vody“ však musí být indikované parametry stanoveny dynamicky, tj. Několikrát za sebou po dobu 1 až 3 měsíců. Na základě výsledků pouze jednoho měření uvedených parametrů není možné diagnostikovat „oligohydramniá“, protože se jedná pouze o funkční stav, který byl náhodně zaznamenán v době vyšetření. Pokud je podle výsledků tří měření provedených v intervalu dvou týdnů mezi nimi zjištěna přetrvávající odchylka od normy, je u těhotné ženy diagnostikována „nízká voda“.

V současné době je oligohydramnios vystaven na základě jediného ultrazvukového vyšetření, což ve skutečnosti není diagnóza, ale jednoduché vyjádření skutečnosti, že v době ultrazvukového vyšetření měla žena nedostatečnou plodovou vodu. Tato situace může být způsobena skutečností, že žena nedávno měla ARVI nebo angínu, byla vystavena stresovým účinkům atd..

Pokud měla žena v jedné ultrazvukové studii malé množství plodové vody, doporučuje se provést CTG plodu nebo dopplerometrii placentárních cév. Pokud jsou výsledky CTG a dopplerometrie normální, znamená to, že plod netrpí, ale obvykle roste a vyvíjí se. V tomto případě můžete vypít léčbu vitamínů a Curantyl a po měsíci opět udělat ultrazvuk. Ve více než 95% případů prochází oligohydramnios, a proto byl svou povahou funkční, neodrážející přítomnost jakékoli patologie.

Pokud je během druhého ultrazvuku detekován nedostatek vody, je to důvod k podrobnému vyšetření, aby se identifikovaly příčiny nedostatečného množství plodové vody. K identifikaci příčiny oligohydramnií je nutné provést krevní test na infekce, protilátky proti Rhesus, glukózu, identifikovat markery malformací (AFP a hCG) a zhodnotit krevní tlak. Je také nezbytné provést cílené ultrazvukové vyšetření k identifikaci možných malformací plodu nebo oddálení jeho vývoje. Pokud je to možné, provádí se amniocentéza s karyotypizací, která vám umožní stanovit genetické a chromozomální abnormality plodu. Po zjištění příčiny oligohydramnií se z lékařských důvodů provede lékařské ošetření nebo ukončení těhotenství.

IAH (index plodové vody) - normy a ukazatele nízké vody

V současné době je ultrazvuk považován za nejvíce informativní kritérium pro oligohydramniá, během nichž lékař stanoví index plodové vody (IAI) a délku svislé kapsy. Pokud je IAI nebo délka svislé kapsy menší než norma pro daný gestační věk, potom sonographer v závěru uvede „oligohydramnios“..

Svislá kapsa je nejdelší částí volné plodové vody umístěné mezi přední břišní stěnou a plodem. Navíc by v této oblasti volné tekutiny neměly být smyčky pupeční šňůry nebo končetin plodu. Normální délka svislé kapsy je 5 - 8 cm. Dříve byl ultrazvukem určen pouze tento indikátor, ale v současné době existuje přesnější pro stanovení množství plodové vody - IAH..

Pro stanovení IAP, sonographer mentálně rozdělí břicho ženy do čtyř velkých čtverců se dvěma linkami kolmými na sebe, procházejícími pupkem (viz obrázek 1). Poté se v každém čtverci změří maximální vertikální kapsa. Pro získání celkové hodnoty IAG se přidají všechny změřené hodnoty svislých kapes ve čtyřech čtvercích. A právě tento součet délek kapes volných tekutin na čtyřech čtvercích je indexem plodové vody (IAI), který je rozhodující pro diagnostiku oligohydramnií. Každé období těhotenství má svou vlastní normu IAI. Pokud byla IAI menší než dolní mez normy, pak to znamená nedostatek vody.

Standardy IAH používané v zemích SNS pro různá období těhotenství jsou následující:

 • 16 týdnů - 73 - 201 mm (průměrně 121 mm);
 • 17 týdnů - 77 - 211 mm (průměrně 127 mm);
 • 18 týdnů - 80 - 220 mm (průměrně 133 mm);
 • 19 týdnů - 83 - 230 mm (průměr 137 mm);
 • 20 týdnů - 86 - 230 mm (průměrně 141 mm);
 • 21 týdnů - 88 - 233 mm (průměr 143 mm);
 • 22 týdnů - 89 - 235 mm (průměr 145 mm);
 • 23 týdnů - 90 - 237 mm (průměr 146 mm);
 • 24 týdnů - 90 - 238 mm (průměrně 147 mm);
 • 25 týdnů - 89 - 240 mm (průměrně 147 mm);
 • 26 týdnů - 89 - 242 mm (průměrně 147 mm);
 • 27 týdnů - 85 - 245 mm (průměrně 156 mm);
 • 28 týdnů - 86 - 249 mm (průměrně 146 mm);
 • 29 týdnů - 84 - 254 mm (průměrně 145 mm);
 • 30 týdnů - 82 - 258 mm (průměrně 145 mm);
 • 31 týdnů - 79 - 263 mm (průměr 144 mm);
 • 32 týdnů - 77 - 269 mm (průměr 144 mm);
 • 33 týdnů - 74 - 274 mm (průměr 143 mm);
 • 34 týdnů - 72 - 278 mm (průměrně 142 mm);
 • 35 týdnů - 70 - 279 mm (průměrně 140 mm);
 • 36 týdnů - 68 - 279 mm (průměrně 138 mm);
 • 37 týdnů - 66 - 275 mm (průměr 135 mm);
 • 38 týdnů - 65 - 269 mm (průměrně 132 mm);
 • 39 týdnů - 64 - 255 mm (průměrně 127 mm);
 • 40 týdnů - 63 - 240 mm (průměrně 123 mm);
 • 41 týdnů - 63 - 216 mm (průměrně 116 mm);
 • 42 týdnů - 63 - 192 mm (průměr 110 mm).

Výše uvedené standardy IAJ jsou přijímány v zemích bývalého SSSR, v Evropě a USA jsou dolní a horní hranice běžných ukazatelů přibližně o 30% nižší a další. To znamená, že když lékař v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku, Moldavsku nebo v jiné zemi bývalého SSSR diagnostikuje nedostatek vody, jeho kolega ve Francii nebo Německu odkazuje na stejnou podmínku na dolní hranici normy.

Nízká voda je diagnostikována, když je IAI menší než dolní mez normy. V zemích SNS však existuje praxe „zajištění“, kdy lékař v ultrazvukové zprávě uvádí „nízkou vodu“ s hodnotou IAI v rozmezí 10-15% od dolní hranice normy. Například IAI ve 40. týdnu těhotenství je 70 mm (tj. V normálním rozmezí), ale lékař píše „nízká voda“, protože indikátor je blízko spodní hranice normální hodnoty. Navíc podle nepsaného existujícího pravidla je to právě tato hodnota indikátorů IAG, která odráží „umírněné oligohydramnie“. A pokud je IAI opravdu pod normou, pak lékaři píší „výrazný nedostatek vody“.

Proto, abyste zjistili, zda má žena skutečně nízkou hladinu vody, stačí porovnat hodnotu IAH uvedenou ve zprávě s ultrazvukem s výše uvedenými normami..

Mírné oligohydramnie během těhotenství - co to je?

Pokud lékař v důsledku měření kapes volné tekutiny vypočítá IAI, která leží v rámci výše uvedených limitů, bude v ultrazvukové zprávě zapsán „nízká voda“ nebo „mírná nízká voda“.

Ženy by se však neměly bát takového závěru, protože se jedná pouze o echografické znamení, které může být jednoduše rysem průběhu tohoto konkrétního těhotenství. Gynekolog, který vede těhotenství poté, co v ultrazvukové zprávě viděl „suchost“, odkáže ženu na CT a Dopplerometrii. Pokud jsou výsledky CTG a dopplerometrie v rámci normálních limitů a na závěr ultrazvuku jsou uvedeny normální velikosti plodu a je zaznamenána nepřítomnost malformací, není třeba se obávat - nejedná se o oligohydramnie, ale o rys těhotné ženy. V některých případech, kdy není pochyb o normálním průběhu těhotenství, nebude gynekolog ani provádět CTG a Dopplerometrii, protože to není nutné. V takových případech lékaři obvykle předepisují ženě metabolický komplex (vitamíny, Curantil, Actovegin), aby zlepšili průtok krve v děložních placentárních cévách a druhý ultrazvuk za měsíc. Mírně oligohydramnium zpravidla prochází, v důsledku čehož bude při opakovaném ultrazvukovém vyšetření provedeném za měsíc množství amniotické tekutiny odpovídat normálním hodnotám.

Vážný nedostatek vody - co to je?

Závažné oligohydramnie jsou zpravidla patologický stav a jsou příznakem závažného narušení fungování placenty nebo fetálních malformací. Pokud je délka svislé kapsy menší než 2 cm a hodnota IAI je nižší než následující hodnoty, považuje se za těžkou suchost:

 • 16 týdnů - 62 mm;
 • 17 týdnů - 65 mm;
 • 18 týdnů - 68 mm;
 • 19 týdnů - 71 mm;
 • 20 týdnů - 73 mm;
 • 21 týdnů - 75 mm;
 • 22, 23, 24, 25 a 26 týdnů - 76 mm;
 • 27 týdnů - 72 mm;
 • 28 týdnů - 73 mm;
 • 29 týdnů - 71 mm;
 • 30 týdnů - 70 mm;
 • 31 týdnů - 67 mm;
 • 32 týdnů - 65 mm;
 • 33 týdnů - 63 mm;
 • 34 týdnů - 61 mm;
 • 35 týdnů - 59 mm;
 • 36 týdnů - 58 mm;
 • 37 týdnů - 56 mm;
 • 38 týdnů - 55 mm;
 • 39, 40, 41 a 42 týdnů - 54 mm.

Závažný nedostatek vody je zpravidla známkou patologie plodu nebo placenty, a proto identifikace tohoto stavu vyžaduje další vyšetření, jehož účelem je zjistit, zda má plod malformace, chromozomální a genetické abnormality, vývojové zpoždění atd. Kromě toho vyšetření odhalí stav placenty a její možný dopad na množství plodové vody.

Pokud se ukáže, že příčinou závažných oligohydramnií je chronické onemocnění těhotné ženy (např. Hypertenze, diabetes mellitus atd.) Nebo placentární patologie, je takové těhotenství udržováno, plod je neustále sledován a je poskytována podpůrná léčba zaměřená na nápravu poruch a vytváření optimálních podmínek. pro růst dítěte. Z těchto důvodů vám lékařské metody zpravidla umožňují převzít kontrolu nad různými poruchami, které vyvolávají oligohydramnie a přinášejí těhotenství k porodu. Žena porodí dítě s hromadným deficitem, ale bez vážných odchylek. Zpravidla se takové dítě vyvíjí rychle, po několika měsících získává normální váhu a neliší se od vrstevníků narozených bez nedostatku tělesné hmotnosti.

Pokud je příčinou závažných oligohydramnií malformace, chromozomální a genetické abnormality nebo smrt plodu, lékaři doporučují ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Žena však může odmítnout ukončit těhotenství a poté ji lékaři uchová tak, že budou provádět činnosti nezbytné k udržení života plodu..

Nízká voda - co je nebezpečné a co ohrožuje plod a těhotnou ženu

Nízká voda s prodlouženou existencí může vyvolat vývoj adhezí kůže plodu a amnionu. V důsledku toho se vytvoří šňůry, které zaplňují volný prostor v děložní dutině a propletou končetiny plodu a pupeční šňůry. V důsledku stlačení různých částí těla tvarovanými šňůry se mohou vyvinout znetvořující malformace, amputace končetin mohou být amputovány, ohýbat nohy a paže atd. Všechny defekty vzniklé v důsledku oligohydramnií jsou výhradně kosmetické povahy a neodrážejí přítomnost jakýchkoli genetických nebo chromozomálních abnormalit u dítěte. Popsané komplikace oligohydramnií se však vyvíjejí velmi zřídka..

Mnohem větší nebezpečí mohou být možné příčiny oligohydramnií, které zahrnují následující patologie plodu:

 • Nedostatečný vývoj ledvin plodu (Potterovy syndromy);
 • Polycystické onemocnění ledvin;
 • Fúze nebo zúžení močových cest plodu (močová trubice nebo močovody);
 • Vnitřní retardace růstu;
 • Chromozomální abnormality plodu (např. Downův syndrom, Marfan, Edwards atd.).

Je nutné jasně rozlišovat mezi možnými komplikacemi a příčinami oligohydramnií, protože jinak není možné odpovědět na otázku: „Co ohrožuje oligohydramniy?“. Podstata problému se týká komplikací oligohydramnií, které zahrnují tvorbu fetálních malformací v důsledku tvorby šňůr mezi kůží a amnií. Mnoho lékařů odpovídá na tuto otázku tím, že dává ženám seznam příčin oligohydramnií (malformace, fetální chromozomální abnormality atd.). To je však nesprávné, protože tento výčet je odpovědí na další otázku: „Co může oligohydramnios svědčit?“ Kromě toho v naprosté většině případů těhotné ženy chtějí slyšet odpověď na druhou otázku, ale neptají se jí docela dobře.

Mělo by být zřejmé, že oligohydramnie mohou vyvolat malformace plodu, ale malformace močového systému nebo chromozomální abnormality nejsou, protože ty způsobují nedostatečné množství plodové vody. To je důležité znát a rozlišovat, protože mnoho žen věří, že oligohydramnie vyvolávají malformace plodu, což není pravda.

To znamená, že je-li žena diagnostikována „oligohydramniemi“, je nutné provést několik ultrazvuků, během kterých lékař pečlivě prozkoumá stav ledvin, močové trubice a močovodů a také věnuje pozornost dalším malformacím. Pokud tyto nejsou identifikovány, pak je stávající nízká voda nemůže vyprovokovat. V takové situaci mohou dlouhodobé oligohydramnie vést ke zpoždění vývoje plodu, nedostatku jeho hmoty nebo k deformacím v důsledku deformačního účinku adhezí mezi kůží a amnií. Je však také nutné vědět, že oligohydramniá mohou vyvolat popsané důsledky a komplikace, pouze pokud jsou přetrvávající a nepřetrvají během několika měsíců (nejméně tří). Pokud má žena nízkou hladinu vody pouze jeden měsíc, nevyvolá to žádné negativní důsledky, protože to není patologie, ale funkční rys tohoto konkrétního těhotenství..

Stupeň ohrožujících důsledků oligohydramnií je tím vyšší, čím dříve se vyvinul. To znamená, že pokud se oligohydramnium vyvine ve 20. týdnu, pak je riziko malformací a zpomalení růstu plodu mnohem vyšší, než kdyby k tomu došlo ve 30. týdnu těhotenství. Popsané zvýšení nebo snížení rizika negativních důsledků oligohydramnií však platí pouze pro případy, kdy nepřejde do jednoho měsíce.

V zásadě je oligohydramnio v pozdním těhotenství (více než 32 týdnů) nejčastěji výsledkem úniku plodové vody slzami v močovém měchýři. Pokud je těhotenství opožděno, snižuje se také množství plodové vody, ale tento jev se nepovažuje za nízkou vodu, ale je odrazem normálního fyziologického procesu stárnutí placenty..

Oligohydramnios tedy není nepopiratelným příznakem patologie a neznamená nezbytný vývoj malformací plodu. Ve skutečnosti je oligohydramnios stav, který způsobí, že lékař podrobí vyšetření těhotné ženě podrobněji, aby identifikoval skryté patologie, které ovlivňují růst a vývoj plodu, a poté předepíše nezbytnou nápravnou léčbu..

Nízká voda - obecné pokyny pro ošetření

Pokud má těhotná žena nedostatek vody, je nejprve nutné provést ultrazvuk, aby se vyloučily malformace plodu, darovala krev na screening biochemických markerů chromozomálních chorob (Downův, Edwardsův, Marfanův syndrom atd.) A provedla amniocentézu následovanou karyotypizací. Údaje z průzkumu identifikují jakékoli malformace, které má dítě, jakož i chromozomální nebo genetické abnormality, které nelze léčit..

Pokud jsou zjištěny malformace plodu, je ženě nabídnuta ukončit těhotenství. Pokud žena chce udržet těhotenství, provádí se ošetření oligohydramniemi stejným způsobem jako v případě, že u plodu nedochází k malformacím..

Takže při absenci vývojových vad plodu nebo pokud žena chce pokračovat v těhotenství se zjištěnými abnormalitami u nenarozeného dítěte, léčba oligohydramnií závisí na délce těhotenství..

Pokud jsou ve třetím trimestru (od 27 do 40 týdnů těhotenství) detekovány oligohydramnie, pak je žena hospitalizována na prenatálním oddělení, jsou podávány vitaminy (skupiny B, C atd.), Léky, které zlepšují krevní oběh v placentě (Curantil) a dodávka kyslíku do plodu (Actovegin). ) Kromě toho se léky používají k udržení normálního krevního tlaku a cukru v krvi. Pokud je to nutné, provádí se léčba infekcí a jiných nemocí, které žena má. Stav dítěte je monitorován denně pomocí CTG a placentární nedostatečnost je hodnocena na základě výsledků dopplerometrie. Pokud je to možné, těhotenství se rodí přirozeně. Pokud se stav dítěte zhorší, provede se urgentní porod císařským řezem.

Pokud se oligohydramnios vyvine před 28 týdny, lékaři doporučují ukončení těhotenství, protože ve většině případů není možné předpovědět jeho výsledek..

Recenze s nízkým obsahem vody

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Příčiny a léčba oligohydramnií během těhotenství

(Hodnocení: 1.8, celkem 8 hlasů)

Obsah:

Podle klasické lékařské definice je oligohydramniem snížení objemu plodové vody (plodové vody) - při dlouhodobém těhotenství méně než 500 ml. Jinými slovy, pokud nastávající matka v období 40-41 týdnů těhotenství má objem plodové vody 500 nebo méně mililitrů, pak se tento stav nazývá oligohydramnios. Je pravda, že taková definice může odrážet pouze jeden aspekt - že je obvyklé uvažovat o ní v předvečer porodu. Pojďme se podívat na to, co znamenají v tomto moderním porodním výkonu tímto termínem a jaký význam má tento parametr pro hodnocení průběhu těhotenství, jakož i vývoje a růstu plodu..

Co jsou těhotné ženy

Fetální podvýživa během těhotenství naznačuje určitou odchylku v průběhu těhotenství, ale kolik vody je normou? Množství plodové vody nelze nazvat statickou hodnotou, protože jak se plod vyvíjí a roste, mění se jejich objem. V 8. týdnu těhotenství začne vylučovat a pokračuje až do samotného narození. V důsledku toho by mělo být v každém gestačním věku množství plodové vody odlišné. Navíc v kterémkoli stadiu těhotenství může být jejich objem menší než normální, což bude také indikovat přítomnost oligohydramnios. Jinými slovy, rozšíření standardní definice, můžeme říci, že se jedná o stav, ve kterém je množství plodové vody menší než normální normální limit pro určité období těhotenství.

K dnešnímu dni byla na základě mnoha pozorování a výpočtů vytvořena tabulka s průměrným, minimálním a maximálním objemem plodové vody, které jsou charakteristické pro každé období těhotenství, počínaje 14. týdnem. To znamená, že možné uložení je možné pouze od 14. týdne těhotenství. Je pravda, že vám chci znovu připomenout, že koncept je dynamický, může se během těhotenství pravidelně objevovat nebo mizet. Například jedna a tatáž žena může mít ve 23. týdnu nízkou vodu a ve 33 už nemusí být. V tomto případě to lékaři nazývají funkčním, které se objevuje v reakci na různé vlivy prostředí a do měsíce přechází na vlastní pěst.

Jinými slovy, takové oligohydramnie lze považovat za přechodné, dočasné, proto se považuje za funkční poruchu, nikoli za patologii. Většina případů výskytu je pouze funkční porucha, která je neškodná pro vývoj a růst plodu a neporušuje normální průběh porodu a těhotenství. V případě, že je perzistentní, neprochází a vyskytuje se v různých stádiích těhotenství, například ve 23, 25 a 30 týdnech těhotenství, pak v tomto případě mluvíme o patologii. V tomto případě je známkou závažného porušení průběhu těhotenství a vývoje dítěte.

Mírný nedostatek vody

Mírné odchylky objemu plodové vody od normálu jsou mírné oligohydramnie během těhotenství. To lze napravit pomocí správné výživy, stravy a udržováním zdravého životního stylu. Tento stav se často po určité době vrací k normálu a není schopen mít negativní dopad na plod..

Vážný nedostatek vody

Diagnóza závažných oligohydramnií je dána v případě výrazné odchylky od normy v menším směru. V takovém případě, je-li taková diagnóza provedena, je nutná hospitalizace a léčba v nemocnici. Nedostatek léčby v tomto stavu může způsobit vážné fetální problémy, jako jsou malformace kostry, vývojové zpoždění a ukončení těhotenství..

Jak zjistit

V případě, že dojde k porušení norem oligohydramnios, těhotná žena to nemusí ani cítit. Alarmujícím příznakem může být prudká bolest v břiše během pohybu plodu, což může znamenat výskyt onemocnění. Ve většině případů však bude určeno lékařem při vyšetření příznaků zpoždění růstu dolní části dělohy a břicha. Přesná diagnóza může být provedena ultrazvukem, kde lékař může přesně určit množství plodové vody. Pokud jste na ultrazvukové vyšetření vložili mírné množství vody, nepředčasujte paniku. Lékař může také udělat chybu, projít druhým ultrazvukem na jiné klinice, je možné, že výsledky se budou lišit.

Příčiny oligohydramnios

Příčiny oligohydramnií během těhotenství mohou být zcela odlišné. Uvažujme pouze hlavní:

 • snížená sekrece vody nebo nedostatečný vývoj membrán;
 • anomálie vývoje plodu - problémy se skeletem, ledvinami;
 • vysoký krevní tlak u těhotné ženy, zejména v případě výrazného zvýšení;
 • bakteriální infekce, které mohou proniknout nejen genitálním traktem, ale také do samotné plodové vody;
 • Jedním z důvodů může být vícenásobné těhotenství. V tomto případě se může placenta vyvinout nerovnoměrně, což každému dítěti poskytne jiný průtok krve;
 • se může vyvinout během předjíždění. V tomto případě stačí zavolat při porodu;
 • metabolické poruchy v těle těhotné ženy, zejména pokud má nadváhu.

Jak zacházet s oligohydramniemi

Pokud jste zjistili nedostatek vody - co mám dělat? Nejprve musíte pochopit, že i když jste našli středně závažný typ nemoci, nemůžete sami léčit. Léčba oligohydramnií bude předepsána lékařem a teprve po absolvování předběžných testů - na CTG a ultrazvuk plodu, jakož i na infekci. To umožní posoudit závažnost onemocnění a současný stav dítěte. Nejprve je nutné určit současnou příčinu nemoci, a proto pouze předepisovat léčbu v souladu s tím.

V případě nadváhy a metabolických poruch budete muset dodržovat určitou stravu, správnou výživu, užívat drogy a vitamíny, jejichž cílem je zlepšit přísun krve do placenty..

V případě mírných oligohydramnií může být těhotná žena léčena ambulantně, avšak v případě výrazného stádia je nutné léčit pouze hospitalizací. V každém případě je při detekci v první řadě nutné omezit jakoukoli fyzickou aktivitu, snížit celkové množství fyzické aktivity a také dodržovat klid v posteli.

Během léčby bude nutné podstoupit dopplerografii a ultrazvuk častěji, než je tomu při normálním průběhu těhotenství, je to nezbytné pro včasné informování o všech změnách v těle dítěte a matky. V případě, že gestační věk je pro porod příznivý a dítě je již připraveno k narození, lékaři rozhodnou o předčasném porodu.

Jaké je nebezpečí oligohydramnií pro ženy

Jaké je nebezpečí oligohydramnií pro budoucí matku? Může mít negativní dopad na celý průběh těhotenství. Žena může mít nepříjemné nebo dokonce bolestivé pocity, zejména se projeví během období aktivního pohybu plodu. Důsledky oligohydramnií v pozdějších stádiích mohou být takové, konkrétně riziko potratu pro plod však není hrozbou, protože v takovém období se plně vytvořilo. Vysoké riziko potratů v prvním trimestru.

Důsledky oligohydramnií v pozdějších fázích mohou způsobit komplikace v průběhu porodu. K tomu může dojít v procesu slabého porodu - slabé pokusy nebo menší kontrakce. Tento jev se objevuje v důsledku velmi nízkého tlaku močového měchýře, který vzhledem ke své malé velikosti nemá schopnost ovlivnit rychlost přípravy porodního kanálu, jakož i otevření děložního hrdla. V případě, že takový nedostatek vody začne po 36, 37 týdnech těhotenství a porodu, musíte mít císařský řez. Také v tomto případě může být nutné použít speciální léky určené ke stimulaci kontrakcí. To je zvláště důležité po dobu delší než 35 týdnů. V tomto případě je pravděpodobné, že se žena může porodit sama.

Co ohrožuje oligohydramnium pro plod (dítě)

Svou dlouhou existencí může způsobit vývoj roztavené kůže plodu a také způsobovat amnion. V důsledku toho se mohou tvořit šňůry, které zaplňují volný prostor v děložní dutině a propletou pupeční šňůru a končetiny plodu. V důsledku mačkání různých částí těla mohou oligohydramnie během těhotenství po 30, 31, 32, 33 týdnech vést k rozvoji deformací, ohýbání paží a nohou, dokonce i amputaci jedné z končetin dítěte. Všechny defekty vzniklé v důsledku onemocnění jsou čistě kosmetické povahy a neodrážejí přítomnost různých druhů chromozomálních nebo genetických abnormalit u dítěte. Je pravda, že tyto popsané účinky oligohydramnií se vyvíjejí ve velmi vzácných případech. Je třeba si uvědomit, že to může způsobit pouze vývoj malformace plodu, ale nemůže způsobit malformace močového systému nebo chromozomální abnormality. Každá těhotná žena to musí vědět a rozlišit. Protože většina nastávajících matek věří, že oligohydramnie mohou vyvolat malformace plodu, ve skutečnosti tomu tak není..

Nízká voda: diagnostika, příčiny, léčba

Amniotická tekutina (plodová voda) je příjemné prostředí, ve kterém se dítě vyvíjí po dobu devíti měsíců. Slouží jak jako mechanická ochrana, tak jako živné médium a jako „tekutinový simulátor“, který pomáhá dítěti cvičit techniku ​​polykání. Otázka, zda je potřebná plodová voda, nestojí za to - bez ní se těhotenství nemůže vyvinout. Kolik je však třeba a co dělat, když plodová voda nestačí? Jak děsivé jsou oligohydramnie?

Nízká voda: první podezření

Všechny ženy se liší růstem a postavou a velikost novorozenců se liší. Proto „normální“ objem plodové vody je poněkud vágní pojem. Horní a dolní hranice normálu se více než zdvojnásobí: 600 - 1500 ml.

„Většina plodové vody po 37–38 týdnech pak jejich objem mírně klesá.

Dokonce ani zkušený gynekolog nemůže s jistotou říci, zda se jedná o mírný nedostatek / nadbytek plodové vody nebo fyziologické vlastnosti konkrétní těhotné ženy. Proto podezření na mírné oligohydramnie (objem plodové vody 500 ml nebo méně) často vzniká, když nastávající matka začne cítit nepříjemný příznak: pohyby dítěte pro ni bolestivé.

"I mírné oligohydramnie jsou poměrně vzácnou patologií; je určována u 1 z 20 těhotných žen.".

Diagnostika oligohydramnií

Potvrďte diagnózu „oligohydramnios“ zvanou ultrazvuk. Během vyšetření určí lékař tzv. „Vertikální kapsu“ - největší vzdálenost od přední břišní stěny k plodu. Normálně by tato vzdálenost měla být od 5 do 8 cm.

Při výpočtu indexu plodové vody můžete přesněji určit stav věcí: jedná se o stejnou „vertikální kapsu“, měřenou pouze ve čtyřech různých bodech (vpravo nahoře, zleva nahoře a vpravo dole a vlevo dole). Součet čtyř měření se může pohybovat od 5 do 24 cm (někteří lékaři tento interval zužují na 8-18 cm) a liší se v závislosti na délce těhotenství.

Normální koncepce indexu plodové vody

Jediná studie však může odhalit pouze to nejodpornější porušení. Hodně záleží na činnosti dítěte a na nastavení ultrazvukového přístroje. Proto, pokud máte pochybnosti, je lepší opakovat vyšetření, a možná s jiným lékařem a na jiném zařízení.

Příčiny oligohydramnios

Existuje mnoho důvodů pro výskyt oligohydramnios a v závislosti na stavu, který způsobil oligohydramnios, je stanovena těhotenská prognóza a je stanovena taktika léčby.

Genetické choroby

Oligohydramnie v druhém trimestru těhotenství jsou někdy způsobeny genetickými abnormalitami plodu. Bohužel, toto je nejvíce pesimistický scénář, protože těhotenství často mrzne.

Chronická onemocnění matky

Problémy s ledvinami, močovým traktem, hypertenzí - mnoho chorob matky může způsobit oligohydramnios. V tomto případě se gynekolog soustředí na léčbu tohoto konkrétního onemocnění a stav dítěte bude zvláště pečlivě sledován.

Anomálie vývoje membrán

Možná problém není ve zdravotním stavu matky nebo plodu, ale v děloze: dochází k nedostatečnému vývoji amniionu, stratifikaci listů membrán, nedostatečné sekreční aktivitě buněk epitelu (tvořících sliznici) zodpovědných za produkci vody.

Infekční choroby

ODS, chřipka, plané neštovice, spalničky - membrány mohou ovlivnit mnoho infekcí. Výsledkem je, že ztratí svou pružnost, objevují se stratifikace, díky nimž pro ženu samotnou dochází k nepatrnému úniku plodové vody..

Amnionický hydroid

Někdy dochází k úniku plodové vody bez zjevného důvodu - lékaři ne vždy dokážou detekovat místo mikroskopického prasknutí. V tomto případě je proveden nátěr pro detekci plodové vody. Na rozdíl od předchozího případu zde již může nastat sekundární infekce membrán..

Předjíždění těhotenství

V 42. týdnu placenta i plodová membrána postupně přestávají plnit své funkce, což znamená, že množství nově vyrobené plodové vody prudce klesá.

Jaké je nebezpečí oligohydramnios

V závislosti na stupni nedostatečnosti plodové vody vznikají různé patologie vývoje plodu. Pupeční šňůra může být uvězněna mezi stěnou dělohy a plodu, což povede k hladovění kyslíku u dítěte. S výraznými oligohydramniemi je dítě vymáčknuto stěnami dělohy, díky čemuž dochází ke zakřivení páteře, kloubu a v některých případech dokonce k fúzi kůže s amnií. V tomto případě se vytvářejí vazy simonartu - když se dítě snaží změnit polohu, mohou ho propletit a způsobit těžká zranění.

„I když se dítě vyvíjí normálně, oligohydramniá mohou výrazně komplikovat průběh samotného porodu. Nedostatek plodové vody vede k tomu, že močový měchýř netlačí na děložní čípek („plochý“ močový měchýř), jeho otevírání se zpomaluje nebo vůbec nedochází.

Proto se u oligohydramnií doporučuje otevření močového měchýře a v některých případech císařského řezu.

Jaké testy je třeba provést s nízkým obsahem vody

Pokud existuje podezření na únik fetální vody, vytvoří se vaginální nátěr, který umožní odhalit obsah plodové vody.

Podezření na infekční onemocnění je podpořeno testy na přítomnost virových a bakteriálních infekcí - nejprve musí nastávající matka absolvovat alespoň obecný krevní test.

Pokud je známo chronické onemocnění matky, které může způsobit nedostatek vody, jsou prováděny testy, které odhalí stupeň jejich exacerbace..

Nakonec je důležité monitorovat stav dítěte: za tímto účelem může lékař předepsat CTG (kardiotocografie ukazující jak srdeční kontrakce plodu, tak kontrakce dělohy), vaskulární dopplerografii a amnioskopii - posoudit kvalitu plodové vody.

Jak je léčeno oligohydramniemi

Nejprve je třeba poznamenat, že objem kapaliny dodatečně opilý matkou nijak neovlivňuje množství plodové vody. U mírných oligohydramonů je důležité pravidelné sledování: pokud se situace zhorší, bude matce pravděpodobně nabídnuta možnost jít do nemocnice. Kromě specifické léčby spojené s nemocemi nalezenými u těhotné ženy jsou obecná doporučení pro oligohydramniá následující.

 • Odpočinek na lůžku nebo snížení fyzické aktivity, aby nedošlo k vyvolání zvýšeného úniku plodové vody.
 • Zdravá a výživná výživa.
 • Užívání léků zaměřených na snížení tonusu dělohy a zlepšení mikrocirkulace krve - měly by kompenzovat nedostatek placentární výživy spojené s oligohydramniemi.
 • Prevence nitroděložních infekcí.
 • Při opožděném těhotenství - zahájení porodu.

Nízká voda není katastrofa, i když snad většinu těhotenství bude muset matka strávit v nemocnici. Pozitivní přístup, dodržování lékařských doporučení a nejpravděpodobněji těhotenství bude možné bezpečně udržet před datem splatnosti a poškození zdraví dítěte bude minimalizováno.

Články O Neplodnosti