Hlavní Zdraví

Péče o předčasně narozené dítě po propuštění

Které děti jsou považovány za předčasné?

Předčasně narozené děti jsou děti narozené mezi 28. a 37. týdnem těhotenství, s tělesnou hmotností 1 000 až 2 500 ga výškou 35–46 cm. V některých případech mají novorozenci s tělesnou hmotností nižší než 2 500 g. Toto je pozorováno u dětí dvojčat. s mnoha intrauterinními chorobami, malformacemi, u matek narozených od kuřáků a alkoholických nápojů. V takových případech se jedná o vrozenou podvýživu nebo retardaci intrauterinního růstu (děti jsou v době těhotenství malé). Za nezralé se považují děti narozené s hmotností nižší než 2500 ga výškou menší než 46 cm, bez ohledu na gestační věk.

Jaké jsou morfologické znaky předčasnosti?

1. Snížená výživa. U hluboce předčasně narozených dětí je subkutánní tuková vrstva zcela nepřítomná, koeficient růstu hmotnosti je 30–50, zatímco u dlouhodobých je to 60–80.

2. proporce těla: předčasně krátké nohy, výška hlavy ve vztahu k růstu je 1 / 3-1 / 4, střed těla je vyšší než pupek (zatímco v dlouhodobém horizontu na úrovni pupku).

3. Auricles jsou měkké, snadno zastrčené dovnitř, přiléhavě přiléhají k lebce.

4. U děvčat není minie stydkých pysků pokryta velkými částmi, mezera genitálií je mezera, klitoris je jasně viditelný; u chlapců nejsou varlata snížena do šourku.

5. Bohatý růst chlupů vellus je zaznamenán nejen na zádech a ramenech, ale také na jiných částech těla (na tvářích, na čele, na bocích).

6. Prevalence mozkové lebky nad obličejovou tváří, široké otevřené stehy, velké rozměry přední fontanely, často malý fontanel.

7. Exophthalmos, často kombinovaný se zvýšením čelních a parietálních tuberkulóz, což se nejzřetelněji projevuje ve 2-3 měsících života.

Jaké jsou funkční znaky předčasnosti?

Morphofunkční nezralost všech orgánů a systémů, zejména centrálního nervového systému, je charakteristická pro předčasně narozené děti; závažnost této nezralosti závisí na gestačním věku. Je pozorována předčasná respirační arytmie, mohou se vyskytnout období apnoe (zástava dýchání), hypoxické léze centrálního nervového systému. Pokud záchvat apnoe trvá déle než 16 sekund a je doprovázen bradykardií, může se rozvinout asfyxie a náhlá smrt. Dyskineze gastrointestinálního traktu u předčasně narozených dětí se projevuje regurgitací, zvracením, nadýmáním, bolestmi břicha, retencí plynu a stolice a jsou spojeny s nezralostí inervace a nedokonalostí centrální autonomní regulace..

Nedokonalost termoregulace je charakteristická pro předčasně narozené děti, takže se rychle rychle ochladí a přehřívají stejně rychle.

Jaká je první toaleta předčasně narozeného dítěte?

První toaleta pro předčasně narozené děti se koná v dětském pokoji na topném stole 6 hodin po narození. Odstraní se sterilní vatový tampon navlhčený sterilním rostlinným olejem nebo rybím olejem, odstraní se vlhké mazivo a pokožka se ošetří 1% roztokem alkoholu v jodu nebo čistým 55 až 70% alkoholu. Předčasně narozené děti by měly být v krabicích s centrálním přívodem kyslíku a namontovanými baktericidními lampami.

Jaké jsou vlastnosti péče a péče o předčasně narozené dítě?

Ihned po narození by se takové dítě mělo zahřát proudem teplého vzduchu nebo topných lamp. Primární ošetření (sání hlenu, obvaz pupečníkové šňůry, prevence blennorrhea) se provádí na speciálním topném stole. Potom je dítě zabaleno do teplé sterilní pleny, přikrývky s topnou podložkou nebo umístěno do teplého přenosného kufříku a doručeno na oddělení pro předčasně narozené děti..

Nejúčinnější je inkubátor (kuvezny) s individuální mikroklimatickou ošetřovatelskou metodou. Je charakterizováno vytvořením fyziologických podmínek od prvních minut mimozemské existence. Couvez udržuje optimální teplotu a vlhkost. To vám umožní snížit energetické náklady dítěte na udržování tělesné teploty, ztráty tekutin kůží a během dýchání.

Délka pobytu v couveuse závisí na tělesné hmotnosti při narození, zralosti a obecném stavu dítěte. Děti s malým stupněm předčasnosti jsou v couve 2–4 dny nebo několik hodin, hluboce předčasně narozené děti s tělesnou hmotností až 1500 g - 8-14. a vážení až 1750 g - 7-8 dní. Poté jsou děti přeneseny do druhé fáze ošetřovatelství.

Jaké jsou rysy sponzorství předčasně narozeného dítěte?

Primární sponzorství pro předčasně narozené dítě provádí okresní pediatr a zdravotní sestra v den, kdy je dítě propuštěno z nemocnice.

Předčasně narozené děti by měly být vybaveny váhami a snížením laktace nebo nedostatkem mléka u matky - dárcovským mlékem.

Frekvence pozorování místním pediatrem a sestrou je stanovena individuálně v závislosti na konkrétních podmínkách.

Při hodnocení fyzického a psychomotorického vývoje předčasně narozených dětí musí sestra vzít v úvahu tělesnou hmotnost při narození, gestační věk, povahu nitroděložního vývoje a průběh časného novorozeneckého období..

Sestra sleduje fyzický a psychomotorický vývoj dítěte a vysvětluje rodičům, že aby se dítě mohlo normálně rozvíjet, je třeba s ním pečlivě a systematicky jednat (masáž, gymnastika, hračky, mluvení atd.)..

Jaké jsou rysy fyzického vývoje předčasně narozených dětí?

Zdravá předčasně narozená děti se vyznačují vysokou mírou fyzického vývoje. K nejmenšímu přírůstku na váze dochází v 1. měsíci, největší - ve 3-4. Hluboko předčasně narozené děti zdvojnásobily svou počáteční hmotnost ve 2. - 3. měsíci a do 1. roku ji zvýšily 6–8krát. Děti narozené s hmotností 1500 - 2 000 g jej zdvojnásobily o 3 měsíce a o 4 až 6krát vyšší o rok.

Růst předčasně narozených dětí v prvním roce se zvyšuje o 27-38 cm; ve druhém roce života - 2-3 cm měsíčně. Průměrný růst předčasně narozeného dítěte o 1 rok dosahuje 70–77 cm. Měsíční nárůst obvodu hlavy v první polovině roku je 1–4 cm, ve druhé 0,5–1,0 cm. Obvod hlavy v prvním roce se zvyšuje o 15–19 cm u předčasně narozených dětí a za 1 rok je 44,5–46,5 cm.

Jaké jsou charakteristiky psychomotorického vývoje předčasně narozených dětí?

Psychomotorický vývoj u předčasně narozených kojenců s porodní hmotností do 2 000 zaostává ve srovnání s těmi, které mají nejbližší období, a přibližně neodpovídá kalendáři, ale gestačnímu věku. Je třeba mít na paměti, že dlouhodobě nemocní, stejně jako ty předčasně narozené děti, které jsou kvůli různým okolnostem zbaveny individuální péče, ve větší míře zaostávají v psychomotorickém vývoji..

Jaké jsou speciální metody fyzického vývoje předčasného vývoje?

Ležení na břiše předčasně narozeného dítěte pomáhá posílit svaly krku, končetin a břicha. Ležící na žaludek se doporučuje začít od 3 týdnů věku v uspokojivém stavu - před krmením 2-3 minuty, nejprve 1-2krát, pak 3-4krát denně.

Hladká masáž pomáhá uvolnit svaly. Začínají od 1-1,5 měsíce života. Dokud si dítě udržuje svalovou hypertenzi, je povoleno pouze hladení a pohyb reflexní povahy. Po zmizení svalové hypertenze se používají i jiné masážní techniky: lehké tření, hnětení, stávkující a pasivní cvičení s jejich postupnou komplikací. Tyto metody masáže a gymnastiky u dětí s tělesnou hmotností při narození do 1500 g lze použít pouze od 6 měsíců au dětí narozených s hmotností vyšší než 2000 g od 2–3 měsíců. Po 7–9 měsících se s dítětem provádějí složitější cvičení: otáčení od břicha dozadu, plazení, vstávání na všech čtyřech, sednutí, postavení na nohou.

Matka se učí technikám masáže a gymnastiky v kanceláři pro výchovu zdravého dítěte na dětských klinikách pomocí speciálně vyškolené zdravotní sestry, a pokud taková není, sponzorská sestra.

Předčasné děti: Správná péče

Rodiče dětí narozených předčasně čelí mnoha problémům, protože takové děti potřebují zvýšenou pozornost a zvláště pečlivou péči.

Jaký je rozdíl mezi předčasně narozeným dítětem a ostatními dětmi a jak mu pomoci „dohnat“ jeho vrstevníky?

Předčasně narozené děti

Co je to „předčasně narozené dítě“? Toto není jen dítě, které se narodilo s podváhou.

Předčasnost znamená především „nezralost“ všech orgánů a systémů, neschopnost dítěte oddělit existenci od své matky.

Podle kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) je dítě narozené dříve než 37–38 týdnů těhotenství s tělesnou hmotností nižší než 2,5 kg považováno za předčasné. Nastávající matky by měly znát některé anatomické a fyziologické vlastnosti těchto dětí, což pomůže pochopit některé mechanismy přizpůsobení a chování dítěte..

Předčasně narozené děti: vzhled

Předčasně narozené dítě se výrazně navenek liší od dítěte narozeného včas. Jeho kůže je tenká, tmavě červená a podkožní tuk je velmi slabý nebo zcela chybí. To vede k vysokému riziku traumatu na kůži, takže veškeré postupy a manipulace s takovýmto dítětem by měly být prováděny co možná nejpečlivěji..

Hlava dítěte je velká vzhledem k velikosti těla, švy mezi kostmi lebky a malým fontanelem jsou otevřené, tj. Mezi kostmi lebky a v oblasti malého fontanelu jsou oblasti, které nejsou pokryty kostní tkání. Velký fontanel je malý kvůli posunutí kostí lebky. Zvonky jsou velmi měkké. Hřebíky jsou tenké, nedosahují k okrajům hřebíků. U dívek labia majora nepokrývají labia minoru, takže můžete vidět široce otevřenou mezeru v sexu fialově červené barvy. U chlapců nejsou varlata dosud snížena do šourku, šourek sám je jasně červený. Pupeční šňůra u těchto dětí zmizí později, přibližně o 10 dní, a v dlouhodobém horizontu se to stane do 5. dne života.

Fungování všech orgánů a systémů předčasně narozeného dítěte je také spojeno s neexistencí určitého období vývoje plodu a zvláštnostmi zrání a vývoje těla v novém prostředí. Vzhledem k nezralosti všech orgánů a systémů: centrální nervové, kardiovaskulární, respirační, trávicí a nepříznivé účinky přenášejí předčasně děti zvláště ostře. Proto mohou být nemoci, které nejsou nebezpečné pro ostatní děti u předčasně narozených dětí, obtížnější.

Dýchací systém

U předčasně narozených dětí rychlost dýchání obvykle překračuje normu a závisí na stupni předčasnosti: čím nižší je tělesná hmotnost dítěte, tím častěji dýchá.

Po propuštění dítěte z nemocnice nebo dětské nemocnice, abyste snížili pravděpodobnost zánětlivých onemocnění dýchacího systému, byste se měli pokusit chránit ho před velkým počtem kontaktů s potenciálně infikovanými příbuznými a známými a omezit okruh kontaktů pouze na členy rodiny. Pro udržení normální mikroklima by však měla být místnost, ve které se dítě nachází, větraná, aniž by však zapomněla na příznivou teplotu.

Kardiovaskulární systém

Plod má specifický oběhový systém, který se v době narození plně formuje kojenců. Předčasně narozené děti, protože se narodily v předstihu, mohou mít různé srdeční abnormality, které způsobují změny srdeční frekvence a zhoršují celkový stav dítěte. Protože kardiovaskulární systém předčasně narozených dětí je citlivý na vnější podněty, musíte se pokusit chránit dítě před ostrými a hlasitými zvuky, například před křikem, hlasitou hudbou.

Nervový systém

K položení mozkových struktur dochází v rané fázi nitroděložního vývoje. Proto se rodí i hluboce předčasně narozené dítě s utvořenými částmi nervového systému, ale proces zrání cest není dosud ukončen, proto je narušeno vedení nervových impulsů do různých orgánů a tkání..

U dětí s lézememi nervového systému, sníženou pohybovou aktivitou a svalovým tonem, reflexy slabými nebo chybějícími, může dojít k nestabilnímu malému záškuhu končetin a brady.

Navíc u předčasně narozených dětí nejsou termoregulační mechanismy nedokonalé: snadno vydávají teplo, ale těžko ho produkují. U dětí narozených předčasně nefungují potní žlázy, pocení chybí, v důsledku čehož se tyto děti snadno přehřívají. Proto by měly být v nejpohodlnějších teplotních podmínkách, aby se zabránilo podchlazení i přehřátí. Po propuštění z kliniky musí být udržován teplotní režim, aby nedošlo k podchlazení a přehřátí dítěte.

Vzhledem k výše uvedeným charakteristikám nervového systému jsou předčasně narozené děti pečlivě sledovány dětskými neuropatology a na klinice jsou těmto dětem předepsány několik preventivních nebo terapeutických masáží. Sama matka však může dělat předčasně narozené dítě gymnastiku a masírovat pomocí jednoduchých technik, které ji pediatr naučí; to pomůže dítěti nejen fyzicky správně rozvíjet, ale také navázat psychický kontakt s matkou, což bude mít pozitivní vliv na utváření nervového systému.

Zažívací ústrojí

Trávicí systém nezralých dětí má řadu funkcí. To je primárně vyjádřeno v nezralosti enzymatického systému. Žlázy gastrointestinálního traktu nevytvářejí správné množství žaludeční šťávy a enzymů. Když mikroorganismy kolonizují gastrointestinální trakt, i malé množství patogenních bakterií u předčasně narozených dětí způsobuje dysbiózu - nesprávný poměr určitých mikroorganismů v gastrointestinálním traktu. Také z důvodu nezralosti nervového systému a přenosu nervových impulzů trpí motor nebo motor funkce gastrointestinálního traktu a zpomaluje se vývoj potravy. Výsledkem jsou problémy s příjmem potravy v různých částech žaludku a střev a jejich vylučování..

Je třeba si uvědomit, že nejlepší a nezbytnou výživou pro nedonošené dítě je mateřské mléko. Proto v případech, kdy je dítě bezprostředně po narození na jednotce intenzivní péče a dostává jídlo skrz kapátko nebo je tak slabé, že nemůže sát, musí její matka přijmout veškerá možná opatření k zachování mateřského mléka.

Kostní systém

I u hluboce předčasně narozených dětí může být kosterní systém vytvořen v době narození, ale mineralizace kostí ještě není úplná, v souvislosti s nimž jsou navíc předepsány vápník a, aby se zabránilo křivici, je navíc podáván vodný roztok vitamínu D..

Předčasně narozené děti se často rodí s netvarovanými kyčelními klouby - dysplázií. Nedostatečný rozvoj kloubů v budoucnu ohrožuje různá narušení motorické funkce, až do zbavení schopnosti samostatně se pohybovat. Proto je nutné tuto patologii diagnostikovat včas a předepsat léčbu. Pro detekci dysplazie je provedeno ultrazvukové vyšetření kloubů, které vám umožní správně diagnostikovat. Pro léčbu v závislosti na stupni zralosti kloubů je předepsáno buď široké zavinování, nebo na sobě vzpěry, nebo - v těžkých případech - imobilizace sádrovými obvazy.

Možná vás bude zajímat článek "Zákeřný virus" na webu mamaexpert.ru

Zdravotní péče

Ne všechna děti narozené dříve než v „oficiálním“ termínu jistě skončí na odděleních specializujících se na kojení předčasně narozených dětí. Při rozhodování o nutnosti umístit dítě narozené dříve než do termínu na jednotce intenzivní péče nebo na intenzivní péči o novorozence berou lékaři v úvahu nejen jeho gestační věk, tj. Gestační věk, ve kterém se dítě narodilo, ale také zdravotní stav. Pokud podle lékařů stav novorozence nepředstavuje ohrožení jeho života a zdraví, je dítě propuštěno domů a matce poskytne veškerá nezbytná doporučení pro péči o něj..

Pokud předčasně narozené dítě vyžaduje lékařský dohled, projde různými fázemi péče a ošetřovatelství.

První fází je resuscitace dětí. V případě významné nezralosti vitálních systémů vstoupí dítě bezprostředně po narození na jednotku intenzivní péče. Pro každé dítě je k dispozici umělé plicní ventilační zařízení, které lze v případě potřeby použít. Na jednotce intenzivní péče jsou děti ve speciálních polích, ve kterých je udržován optimální teplotní režim pro daný gestační věk. Všechny děti jsou připojeny k monitorům, které zobrazují základní parametry života. Pokud se indikátor změní, například srdeční frekvence, pod přípustnou normu, monitor začne vydávat poplachy. Zdravotnický personál je okamžitě opraví a poskytne dítěti nezbytnou pomoc.

Děti, které nemají žádný nebo špatně vyjádřený sací reflex, dostávají během prvních týdnů potravu nasogastrickou trubicí, která se do žaludku zavádí nosními cestami. Poté se do sondy nalije mateřské mléko nebo mléčná směs.

Dítě dostává nezbytnou léčbu - antibiotika, antivirová léčiva, léky, které brání rozvoji dysbiózy atd. Současně se provádí diagnostika a léčba doprovodné patologie, dítě je vyšetřováno různými odborníky - oftalmologem, neurologem, kardiologem atd., Kteří ho jmenují preventivní léčba, která brání rozvoji impozantních komplikací předčasného věku.

Druhou fází je intenzivní péče o novorozence. Dítě je na jednotce intenzivní péče, dokud jeho plíce nejsou schopné nezávislého dýchání. Jakmile dítě začne dýchat úplně sám nebo pokud potřebuje další přísun kyslíku, je převeden do další fáze - na jednotku intenzivní péče o novorozence. Zde je předčasně narozené dítě také umístěno v couvez, ve kterém zůstává, dokud si nedokáže samostatně udržovat tělesnou teplotu a neobejde se bez dodatečného přísunu kyslíku..

Dnes se považuje za prokázané, že během pobytu v nemocnici musí předčasné dítě komunikovat se svou matkou. Dítě by mělo slyšet hlas matky, cítit její teplo, čehož se dosahuje pomocí takzvané klokanové metody. Její podstata spočívá v tom, že dítě je ošetřeno, je v přímém kontaktu s pokožkou matky - na hrudi a žaludku. Maminka si oblékne volné, neotevřené přední oblečení, na dítě si položí plenku a někdy i klobouk. Dítě je umístěno mezi ňadry matky, její šaty jsou upevněny, aby nedošlo ke ztrátám tepla. Teplota dítěte je řízena zdravotní sestrou nebo monitorem. Studie ukázaly, že mateřské teplo dokonale zahřívá dítě a jeho tělesná teplota je udržována na správné úrovni. Dýchání se také stává pravidelnějším a stabilnějším, stejně jako saturace srdce a kyslíku krví. Kromě toho je pokožka dítěte kolonizovaná mikroflórou matky, což přispívá k procesu hojení. S touto ošetřovatelskou metodou můžete postupovat, když dítě v relativně uspokojivém stavu potřebuje umělou termoregulaci a sledování srdečního rytmu a dýchání.

Třetí fází je následné sledování. V mnoha ruských městech se nyní otevírají místnosti pro sledování dětí narozených s extrémně nízkou tělesnou hmotností. Sledování v medicíně je informace o pacientovi shromážděném po ukončení počátečního pozorování, v tomto případě po propuštění z jednotky intenzivní péče nebo ošetření předčasně narozených dětí. Na některých klinikách s velkými regionálními nebo regionálními nemocnicemi jsou katamnézy. Lékař, který pracuje v této kanceláři, má informace o každém předčasně narozeném dítěti, které bylo léčeno na jednotce intenzivní péče, o patologii předčasně narozených dětí. To vše je nezbytné pro sledování zdravotního stavu dítěte, určení potřeby jeho doporučení specialistovi v závislosti na zjištěné patologii, zlepšení kvality života předčasně narozeného dítěte.

Co čeká dítě, které je „spěcháno“, aby se narodilo? Prognóza závisí na stupni předčasnosti. Hluboko předčasně narozené děti jsou léčeny a nadále „ošetřují“ na jednotce intenzivní péče nebo na jednotce intenzivní péče. Pokud se dítě narodilo po 33 týdnech a netrpělo porodem, může být po 7-10 dnech propuštěn domů pod dohledem místního pediatra.

Nezapomeňte, že vaše dítě je stále trochu odlišné od všech, ale časem as vaší pomocí bude schopen dohnat své vrstevníky ve vývoji.

Kojení

Nejlepší výživa pro předčasně narozené dítě je mateřské mléko. Pokud z nějakého důvodu matka nemůže kojit, musí si udržovat laktaci co nejdéle, protože mateřské mléko obsahuje řadu ochranných faktorů, včetně imunoglobulinů, vitamínů, imunologicky účinných látek, bifidus faktoru, laktoferinu, prostaglandiny atd. Je důležité, aby sekreční imunoglobuliny třídy A přítomné v mateřském mléce zajišťovaly lokální ochranu střevních sliznic a inhibovaly vliv patogenních bakterií a virů, jakož i potravinových alergenů. To vše v kombinaci s vyváženým obsahem vitamínů a minerálů vysvětluje jedinečné vlastnosti mateřského mléka, čímž je zřejmý jeho přínos..

Načasování prvního krmení předčasně narozeného novorozence je určeno jeho stavem po narození. Zpožděné první krmení přispívá ke zvýšení počátečního úbytku hmotnosti a může také vést k řadě nežádoucích patologických stavů. Předčasně narozené dítě, které se narodilo v relativně uspokojivém stavu, může dostat první krmení jen několik minut po narození (v tomto případě dítě vysaje několik kapek kolostra) nebo po 4-6 hodinách. Maximální doba „hladového“ období po narození by v žádném případě neměla přesáhnout 24 hodin. Někdy je nutné takové velké zpoždění při jídle, pokud dítě mělo těžkou prenatální asfyxi nebo nitroděložní hypoxii, stejně jako pokud existuje podezření na intrakraniální krvácení, s častým vyplivnutím po pokusu o první krmení..

Předčasné dítě hodně spí a necítí hlad. Krmivo by se mělo krmit každé 2 hodiny nebo podle pokynů lékaře. Krmení takového dítěte je obtížné, někdy to zabere hodně času, protože to saje špatně a pomalu. Matka musí být trpělivá a pozorný, ale neměla by kojit své dítě příliš dlouho, pokud je slabě sající: to dítě unavuje. Je nutné mléko exprivovat a dítě krmit exprimovaným mateřským mlékem. Nezapomeňte na malou kapacitu žaludku u předčasně narozených dětí. Proto v prvních dnech života může být objem jednoho krmiva od 5 ml za den do 15–20 ml ve 3. den života.

Předčasně narozené děti, které dostávají mateřské mléko, zpravidla nepotřebují doplňkové vitamíny, nicméně mateřské mléko obsahuje málo vitaminu D, proto by se měla racionální výživě kojících matek věnovat dostatečná pozornost. V současné době se doporučuje, aby byl vitamin D podáván jako vodný roztok na počátku 10 až 14 dnů života..

Hygienické normy

Školka by měla být udržována v dokonalé čistotě, pleny a ostatní prádlo by měly být pečlivě vařeny. I s malými na první pohled změnami stavu dítěte byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Nejprve byste měli omezit počet lidí, kteří chtějí dítě navštívit, protože předčasně narozené děti se snadno infikují.

Koupání dítěte

  • Koupání by mělo být provedeno pouze po povolení lékaře..
  • Koupání předčasně narozeného dítěte v prvních měsících je možné pouze ve vroucí vodě. Nejprve se do lázně vlije horká voda a poté se postupně zředí studenou vodou na teplotu 37–38 ° C, ale ne méně než 37 ° C.
  • Při plavání by měla být nad vodou pouze hlava dítěte. Mytí dítěte mýdlem by nemělo být více než 1-2krát týdně.
  • Po zákroku je dítěti nadávkována teplou vodou a okamžitě zabalena do vyhřívané plenky nebo ručníku. Otřete dítě velmi opatrně, jemně, aniž byste usrkali pokožku. Podpaží, třísla a záhyby krku jsou mazány rostlinným olejem.

Teplotní režim

Teplotní režim by měl brát v úvahu nedokonalost termoregulace a zvláštní nebezpečí ochlazení dítěte. Teplota vzduchu v porodním sále by měla být nejméně 22–23 ° С. Přemístění předčasně narozeného dítěte z porodnice do nemocnice pro následné kojení může být provedeno již v prvních hodinách života bez zjevných kontraindikací k transportu, jako je intrakraniální krvácení, hemolytická nemoc.

Ve specializovaných odděleních předčasně narozených dětí jsou do boxů umístěny 2-3 děti v boxu. Děti narozené s tělesnou hmotností nižší než 1500 g, jakož i dospělejší, ale vážně nemocná předčasně narozená děti, jsou ošetřovány v inkubátorech - inkubátorech, ve kterých udržují v závislosti na stupni nezralosti a věku dítěte teplotu 32–36 ° С. Relativní vlhkost v inkubátorech během prvního týdne života dítěte se postupně snižuje z 90% na 60–70%. Délka pobytu dítěte v couvezu závisí na jeho individuálních vlastnostech. Všechny lékařské manipulace se provádějí, pokud je to možné, v couveuse. Poloha těla dítěte se periodicky mění a otáčí na druhé straně nebo na břiše.

Teplota vzduchu v komorách se pohybuje od 24 do 26 ° C, místnosti jsou větrány 3–6krát denně. V oddělení 2 etap je nutné dodržovat přísný lékařský a ochranný a hygienicko-epidemiologický režim - provádět mokré čištění, křemění vzduchu a cyklické plnění komor. Je třeba jasně sledovat zdravotní stav kojících matek; nošení zaměstnanci a matkami masky s gázou se změnou každé 4 hodiny; hygienické koupele pro děti, které předepisují individuálně.

Doma je třeba dodržovat také nezbytný teplotní režim. Aby nedocházelo k podchlazení dítěte, měla by být pokojová teplota nejméně 25 ° C, protože když tělesná teplota předčasně narozeného dítěte klesne pod 36 ° C, existuje riziko připojení nebo aktivace latentní infekce..

Do postýlky, kde bude vaše dítě spát, byste měli dát topné podložky nebo lahve s horkou vodou a zabalit je několika vrstvami látky, aby dítě nespálilo. Voda musí být měněna, jak se ochladí. Je nutné rychle změřit teplotu a vyměnit oblečení pro předčasně narozené dítě, aby tepelné ztráty byly minimální.

Ponechat dítě svléknuté na dlouhou dobu není dosud možné. Nosit předčasně narozené dítě by mělo být teplé. Pokud se dítě narodilo několik měsíců před plánem, musí si připravit speciální oblečení: teplá halenka nebo kombinéza s kapucí se dobře hodí. Rukávy musí být našity tak, aby kliky dítěte nezmrzly.

V místnosti, kde se nachází předčasně narozené dítě, je nutné udržovat vysokou vlhkost, aby sliznice očí, úst a nosu nevyschly. Vlhkost můžete zvýšit umístěním několika nádob s vodou v místnosti nebo zavěšením mokrých ručníků. Je lepší použít speciální zvlhčovač, který udržuje konstantní nastavenou vlhkost.

Speciální masáž

Svalová slabost je charakteristická pro předčasně narozené děti a provádění masážních kurzů kompetentním specialistou může zlepšit stav svalového systému dítěte. Rodiče mohou provádět jednoduché masážní techniky po konzultaci s lékařem..

Chůze

Chůze s předčasně narozeným dítětem by se měla provádět pouze za teplého počasí se souhlasem lékaře. Pokud se dítě narodilo v létě, mělo by se jít projít, pouze pokud teplota na ulici není nižší než 24 ° C a počasí je klidné. Chůze s dítětem by neměla být dříve, než se otočí ve věku 2 týdnů. Pro předčasně narozené děti narozené na podzim nebo na jaře jsou procházky povoleny nejdříve 1,5 měsíce po narození. Tělesná hmotnost dítěte by měla být nejméně 2,5 kg a teplota vzduchu by neměla být nižší než 10 ° C. V zimních měsících by předčasné dítě na ulici nemělo být, protože ještě nedokáže tolerovat takový prudký pokles teploty.

Kontakt s matkou

Za posledních 15 let západní neonatologové aktivně využívají a propagují metodu klokanů. Jak již bylo zmíněno, tato metoda zahrnuje úzkou komunikaci mezi matkou a dítětem na principu „kůže na kůži“. Nahé dítě je položeno na holé ňadro matky a obě jsou pokryty plenkami a teplou přikrývkou. Tento postup se provádí hodinu až několikrát denně. Po zbytek času je dítě v kuchyni nebo udržuje teplotu pomocí jiných topných zařízení.

Pokud je to možné, matka by měla s dítětem trávit co nejvíce času. Dítě musí slyšet hlas matky, cítit ji, dotýkat se. Mluvte se svým dítětem tak často, jak je to možné - při jeho krmení, výměně plenky nebo plenky, při masáži, mytí a nemoci z pohybu. Zpívejte uspávanky nebo jen písničky, které znáte. Když dítě slyší hlas mé matky, cítí ji, dítě pochopí, že její matka je poblíž, je v bezpečí a není důvod k obavám. To mu pomůže nahromadit veškerou svou sílu pro rychlou opravu..

Jak ukazují dlouhodobá pozorování, navzdory všem popsaným rysům, s dobrou péčí a náležitou pozorností rodičů a lékařů, se předčasně narozené děti úspěšně rozvíjejí a po 1 roce dohánějí své vrstevníky.

Péče o předčasné dítě v nemocnici a po propuštění

Péče o předčasné dítě v nemocnici a po propuštění

3 metody péče o předčasně narozené dítě

Po narození předčasně narozeného dítěte lékaři vyhodnotí jeho zdravotní stav a rozhodnou o postupu při ošetřování.

Péče o dítě na jednotce intenzivní péče o novorozence

Pokud se dítě narodilo za podmínek od 22. do 32. týdne těhotenství, je umístěno na jednotku intenzivní péče. Dítě leží ve speciálním inkubátoru, kde se udržuje teplota známá v děloze. Monitor připojený k dítěti informuje lékaře o základních vitálních funkcích. Informuje o všech alarmujících změnách zvukovým signálem..

Při resuscitaci posuzuje zdravotní stav dítěte pediatr, optometrista, neurolog, kardiolog a další lékaři. Integrovaný přístup k diagnostice pomáhá předcházet rozvoji komplikací způsobených předčasným porodem.

V intenzivní péči dítě dostává výživu podávanou intravenózně nebo pomocí sondy.

Péče o dítě na jednotce intenzivní péče o novorozence

Děti narozené od 32. do 37. týdne těhotenství schopné samostatně dýchat jsou umístěny na jednotce intenzivní péče novorozenců. Tam položí drobky v couveuse a poskytují nezbytnou zdravotní péči, pokud je to možné, pravidelně ji přinášejí do matčina pokoje.

Péče o dítě pomocí metody „klokan“

V naší zemi byla na Západě úspěšně zavedena zavedená metoda kojení novorozence, známá jako „metoda klokanů“. Doporučuje se pro předčasně narozené děti, které mohou dýchat samy o sobě..

Dítě, které je v nemocnici navráceno, je přivedeno na oddělení své matce. Dítě leží na břiše a upevňuje si šaty, aby se zabránilo ztrátám tepla. V této poloze dítě spí na své matce a s rozvinutými sací-polykajícími reflexy také pije mateřské mléko.

„Metoda klokanů“ pomáhá zajistit pravidelnější a stabilnější dýchání dítěte, tlukot srdce a pokožku dítěte naplňuje mikroflóra matky, což také pomáhá regenerovat.

Výhody kojení pro předčasně narozené děti

Kojení přispívá k rychlému uzdravení předčasně narozeného dítěte. Mateřské mléko obsahuje imunoglobuliny, vitamíny, imunologicky účinné látky, faktor bifidus, laktoferrin, prostaglandiny a další látky nezbytné pro vývoj drobků.

Pokud dítě stále neví, jak sát samo, doporučuje se matce mléko, aby krmilo dítě sondou, pipetou nebo stříkačkou bez jehly.

Ale předčasně narozené děti, i když mají rozvinutý sací a polykající reflex, nemohou prokázat pocit hladu. Necítí ho a hodně spí. Proto se kojencům, kteří se předčasně narodili, doporučuje, aby se krmili každé 2 hodiny, nebo podle pokynů lékaře.

Péče o předčasně narozené dítě po propuštění z nemocnice

Organizace života předčasně narozeného dítěte

Ložní prádlo, oblečení nebo plenky nedonošeného dítěte se musí vařit. Místnost, kde se dítě nachází, by měla být vždy v perfektním pořádku. V místnosti je pravidelně vyžadováno mokré čištění. Rodičům se doporučuje omezit návštěvy hostů, protože se u dítěte dosud nevyvinula imunita a nejsou chráněny před infekcemi.

Koupání předčasně narozeného dítěte

Vodní procedury by měly být zahájeny až po souhlasu lékaře. V prvních měsících je nutné vykoupat předčasně narozené dítě ve vroucí vodě. Jeho teplota by měla být nejméně 37 stupňů tepla (ale ne příliš horká, což je plné přehřátí). Po koupání by mělo být dítě zabaleno do vyhřívané plenky nebo ručníku.

Dodržování teplotního režimu předčasně narozeného dítěte

Předčasně narozené děti mrznou, takže musí být vřele oblečeny a rychle vyměněny. Doporučuje se vložit do postýlky topnou podložku s horkou vodou, která ji předtím zabalila plenkou, aby nedošlo k popálení.

Ve snaze zabránit podchlazení je však důležité v dětském pokoji udržovat nezbytnou vlhkost, jinak se nosní a sliznice očí začnou vysychat. Můžete použít mokré ručníky nebo speciální zvlhčovače.

Přehřátí dítěte také nestojí za to. U předčasně narozených dětí je termoregulační systém ještě méně vyvinut. V důsledku přehřátí může mozek trpět a na kůži se objeví vyrážka a pocení plenky.

Chůze s předčasně narozenými dětmi

Chůze s předčasně narozeným dítětem je možná pouze se souhlasem pediatra. Pokud se dítě narodilo v létě a teplota vzduchu není nižší než 24 stupňů Celsia, můžete chodit s drobky z 2 týdnů života. U předčasně narozených dětí narozených na jaře a na podzim - od věku 1,5 měsíce a za předpokladu, že teplota vzduchu není nižší než 10 stupňů pod nulou a hmotnost dítěte je nad 2,5 kg.

Dítě narozené předčasně v zimě se nedoporučuje brát po určitou dobu venku, protože to může vést k prudkému poklesu teploty jeho těla. Zimní procházky začínají, pouze když je dosaženo malé hmotnosti 3 kg, a procházky při teplotě vzduchu –15 stupňů Celsia po dobu 10–20 minut, postupné zvyšování času.

Předčasné dítě - žádný důvod k obavám

Péče rodičů a lékařů o předčasně narozené děti vždy vede k jejich včasnému uzdravení. Skutečnost, že se děti narodily dříve, než se původně plánovalo, se už po chvíli podobá, kromě vzpomínek. A děti rostou, plně se rozvíjejí a potěší své blízké.

Kojení dítěte, které se narodilo předčasně, trvá dlouho, protože saje špatně a pomalu. Pokud je dítě unavené, ale stále hladové, musí matka mléko vyjádřit a krmit drobky.


Olesya Butuzova, dětská lékařka: „Podle některých nedávných studií se opět ukázalo, že matka její dítě akutně cítí. Proto se v těle ženy, která porodila předčasně narozené dítě, vyrábí kolostrum déle, několik dní. Maminka se tedy snaží pomoci svému dítěti přibrat na váze a brzy zesílí. Proto je velmi důležité plně podporovat kojení v prvních dnech po narození. To je nezbytné, i když je dítě na jednotce intenzivní péče. “.

Odborníci: Olesya Butuzova, pediatr; Irina Isaeva, porodnice-gynekologka

Autor: Elena Nersesyan-Brytkova

Funkce péče o předčasně narozené děti doma

Předčasnost dnes není pro dítě kritickou diagnózou. Moderní vybavení a kvalifikovaní odborníci jsou schopni zorganizovat efektivní proces péče o předčasně narozené děti v prvních dnech života. V budoucnu péče o dítě zcela závisí na bedrech rodičů a jeho stav závisí na dodržování pravidel pro péči o předčasně narozené děti..

V první řadě to vytváří příznivé prostředí pro dítě, je také nutné ho chránit před vnějšími rizikovými faktory, jako jsou infekce a stres.

Nyní pojďme na to podrobněji..

První dny předčasně narozeného dítěte

Těhotenství je téměř vždy radost. A šťastní rodiče začnou počítat podmínky porodu, aby měli čas na přípravu. Často se však stává, že se dítě, narozdíl od očekávání rodičů a lékařů, narodí v předstihu. Takové děti, které se narodily před 37 týdny, se nazývají předčasné.

U těchto dětí je jejich hmotnost a výška zpravidla mnohem menší než stanovené normy. Moderní vybavení, které je dnes k dispozici ve výzbroji lékařů a které se používá při péči o předčasně narozené děti, jim dává větší šanci na přežití. Ale již před 15–20 lety takové děti prakticky nemohly zůstat na tomto světě..

První dny jsou nejkritičtější a rozhodující. Koneckonců, jeho plíce se ještě plně nerozvinula a je obtížné samostatně dýchat. V tuto chvíli dítě potřebuje specializovanou péči, kterou musí lékaři v nemocnici poskytnout. Vložili ho do speciální krabice - couvez, kde je pro něj uspořádána zvláštní mikroklima..

Mikroklima v couvezu je srovnatelná s klimatem v matčině lůně, ve kterém bylo dítě v posledních měsících. Zde dodávaná směs vzduchu má velké procento obsahu kyslíku. Tak, proces "pěstování" dítěte. Vzhledem k tomu, že orgány dítěte nejsou úplně vytvořeny, je jeho výživa vyráběna také pomocí zkumavek.

Některé nemocnice používají tzv. „Klokanovou metodu“. Jeho podstatou je, že mezi matkou a dítětem zajišťuje neustálý tělesný kontakt. Jediným požadavkem je, aby dítě nemělo vážné zdravotní komplikace.

Dítě zasáhne, jak to bylo, zpět do lůna. Rychle přibírá málo váhy. Předpokladem je matka vyjadřující mateřské mléko.

Nyní však nastal čas na propuštění, po kterém je dítě zcela převedeno do péče rodičů. A pokud neexistují žádné zvláštní problémy s poskytováním nezbytných podmínek v nemocnici, pak se rodiče musí naučit pravidlům péče o předčasně narozené děti, protože doma je docela obtížné je chránit před různými infekcemi..

Funkce péče o předčasně narozené dítě doma

Péče o předčasné dítě doma vyžaduje rodičovskou péči a trpělivost, stejně jako řadu znalostí a dovedností. Hlavním problémem je podváha novorozence. V posledních týdnech těhotenství se zvyšuje hmotnost dítěte a vytváří se tuková vrstva, která zajišťuje dostatečnou výživu pokožky. V tomto ohledu musí rodiče věnovat velkou pozornost okamžikům péče o novorozence, boji proti vyrážce a podráždění pleny..

  1. Podívejte se na tenkou pokožku dítěte, která je nutná při každém zavěšení. Při výběru plen je třeba věnovat pozornost. Přednost by měla být dána měkkým přírodním látkám a také pečlivě vybírejte detergenty a prášky pro praní dětských oděvů.
    Elastické zabalení dítěte je přísně kontraindikováno. Tím se zabrání oděrům na kůži. Hlavním důvodem je však to, že kosti a dýchací orgány dítěte jsou stále slabé, je pro něj těžké jen dýchat a kromě toho krevní oběh stále nefunguje správně.
  2. Dalším důležitým bodem je zajištění optimálních a pohodlných teplotních podmínek v domě a zejména v dětském pokoji. Absence podkožního tuku způsobuje, že dítě je zranitelné vůči okolnímu klimatu, což zvyšuje riziko infekčních chorob mnohokrát. Z tohoto důvodu by měla být teplota sledována pomocí teploměru..

Výměna dítěte by měla být provedena co nejrychleji pomocí zahřátého prádla a plen. Mělo by být také uloženo v uzavřených prostorách, kde je nejjednodušší zajistit požadovanou teplotu: kočárky, kolébky. Přehřátí dítěte je také nebezpečné, z tohoto důvodu je důležité pravidelně kontrolovat teplotu kolem dítěte.

Krmení předčasně narozeného dítěte: funkce a režim doma

Péče o předčasně narozené dítě doma má během krmení řadu pravidel. To platí nejen pro frekvenci krmení, ale také pro vlastnosti procesu. Především je důležité vzít v úvahu, že proces sání pro předčasně narozené dítě je velká a tvrdá práce. Plíce jsou stále slabá a proces sání mléka vyžaduje zadržení dechu. Nejprve musíte dostat mléko, a pak je důležité se dusit v okamžiku, kdy se silně nalije.

Při krmení byste měli mít dítě v pohodlném postavení. Pokud se dítě během krmení dusilo, začal bledě a namodralě těsně před očima. V tuto chvíli je důležité jej rychle převrátit na bříško a udržet ho téměř vzhůru nohama. V této poloze se dítě rychle odrazí.

Jako alternativu kojení lékaři často doporučují mléko exprimovat. Pak jim dejte dítě bradavkou. Nemělo by se však opomíjet ani význam a význam kojení a v situaci s předčasným novorozencem se význam procesu zdvojnásobuje..

Po krmení dejte dítě okamžitě do kolébky nebo postýlky. Skutečnost je taková, že předčasně narozené děti bijí častěji a hojněji než zdravé děti. Navíc k tomu dochází náhle a téměř ve fontáně, abyste se vyhnuli udušení během regurgitace, měli byste dítě držet v náručí téměř svisle nebo spočívat na rameni. Dítě může prasknout dvakrát nebo třikrát. Je to proto, že jeho žaludek ještě není připraven k jídlu.

Procedury koupání by měly být denně. Pokud jsou zaznamenány známky infekce, mohou být nahrazeny otřením teplou vodou a jemným mýdlovým roztokem. Teplota vody by měla být nejméně 37 stupňů, blíže k šesti měsícům, a také, jakmile dítě zesílí, můžete jej snížit na 35 stupňů, abyste ztvrdli.

Při chůzi buďte opatrní. V létě mohou začít třetí den po propuštění a v zimě - nejdříve po 7, nebo dokonce 10 dnech. Délka procházky je až 15 minut. První výjezd může být omezen na 5 minut chůze, a pak postupně zvyšovat čas chůze s dítětem na ulici.

Mnoho nezkušených rodičů má mnoho otázek o péči o novorozence v jejich prvním měsíci života. Pokyny pro správnou péči naleznete v našem článku..
Vše, co potřebujete vědět o kojení, je zde. Tato informace je důležitá pro rodiče - stoupence přírodní péče.

Uzavíráme to

Obecně platí, že péče o předčasně narozené děti, s výhradou všech pravidel, péče o rodiče a podpory, umožní dítěti rychle se zotavit a vrátit se do normálu ve všech ohledech. Mimochodem, předčasně narozené děti s trvale sníženou tělesnou teplotou jsou zobrazeny dřívější výsadba. Co se týče mentálního vývoje dítěte, tento předčasný vývoj málokdy ovlivňuje předčasnost.

Další informace, které pomohou rodičům řádně pečovat o předčasně narozené dítě a snížit jejich obavy v tomto videu:

jak se starat o předčasně narozené dítě

Nedonošené dítě

Za předčasně narozené dítě se považuje dítě narozené před 38. týdnem těhotenství, které má tělesnou hmotnost menší než 2500 gramů, délku těla menší než 45 centimetrů.

Životaschopnost předčasně narozeného dítěte závisí nejen na tělesné hmotnosti a termínu narození, ale také na tom, jak pokračovalo těhotenství matky..

Předčasně narozené dítě se rodí oslabené, pokud matka trpí kardiovaskulárními, gynekologickými, endokrinními, ledvinovými chorobami, během těhotenství utrpěla infekce, uzená, pila alkohol.

Míra předčasného porodu u kuřáků je dvakrát vyšší než u kuřáků. Kouření způsobuje hladovění plodu kyslíkem, zpomaluje jeho růst u takových žen, může se narodit předčasně narozené dítě.

První dny života jsou kritickým obdobím pro předčasně narozené dítě. Pro předčasně narozené dítě se zpravidla vyžadují zvláštní podmínky a budou převezeny do nemocnice z porodnice. Nyní však dítě dospělo a může ho vzít domů. Teď to všechno záleží na jeho péči!

Je jasné, že předčasně narozené dítě je náchylnější k jakémukoli onemocnění než děti narozené včas. Proto je nutné okamžitě chránit dítě před kontaktem s dospělými nebo dětmi, které mají alespoň náznak kašle, výtok z nosu, bolest v krku..

Nejvyšší požadavky jsou kladeny na čistotu místnosti - čistěte ji mokrou metodou, protože prach je často nosičem stafylokoka, který se na něm usadil; častěji používejte vysavač, zkuste odstranit přebytečný nábytek, závěsy, závěsy, které pohlcují prach z místnosti.

Chlazení nebo přehřátí!

Jedním z rysů předčasně narozeného dítěte je nedokonalost termoregulačních mechanismů, tyto děti jsou velmi citlivé na chlazení i přehřátí. Proto jsou v nemocnicích nejslabších a nejčasnějších dětí kojeny ve speciálních polích, kde se udržuje konstantní teplota a vlhkost..

V době vybití se termoregulace obvykle zlepšuje, ale stále je nedokonalá. Nejvhodnější pokojová teplota pro dítě je plus 20 - 22 °. Nebojte se větrání - je to nutné! V létě můžete nechat okno otevřené téměř po celou dobu, v zimě větrejte místnost nejméně třikrát denně po dobu 10 - 15 minut. Dítě musí být v tuto chvíli vyvedeno z místnosti..

Postupně si dítě zvykejte na změnu teploty. Koupejte své dítě každý den, nejlépe ve stejnou dobu - to je také temperovací postup. Zpočátku by měla být voda dostatečně teplá (37 °); do konce první poloviny roku by měla být jeho teplota snížena na 36 °, a když má dítě šest měsíců - na 35 °. Vyžaduje se také procházky. Pokud byl předčasně narozený dítě propuštěn z nemocnice v květnu - srpnu, může být vytažen další den po dobu 15 až 20 minut a každý den prodlužující dobu chůze, přineste ho během týdne a půl do dvou hodin 3-4 krát den.

V zimě můžete v klidu chodit při teplotě ne nižší než -10 °, ale za předpokladu, že tělesná hmotnost dítěte dosáhla 2800 - 3000 gramů. Opatrně prodlužujte délku procházky v zimě: od 15 minut pěšky každý den po dobu 5 až 10 minut déle, ale ne více než hodinu, 2 až 3krát denně.

Na jaře a na podzim, když je venkovní teplota nad 0 ° a není tam vítr, mohou se procházky začít, pokud je tělesná hmotnost dítěte vyšší než 2500 gramů..

Nejlepším jídlem pro předčasně narozené dítě je samozřejmě mateřské mléko, které poskytuje rostoucímu tělu nejen dobrou výživu, ale také ochranné látky, enzymy, hormony, které jsou v této situaci naléhavě nutné. Potíž je v tom, že po předčasném porodu mají některé ženy hypogalaktii - nedostatečnou produkci mléka. Musíme se to pokusit posílit. Pokud však mléko stále není dost, musíte přenést dítě na smíšené nebo umělé krmení.

Předčasnému dítěti můžete dát směs "Robolactu", speciálně určeného pro oslabené a předčasně narozené děti. Acidofilní směs „Baby“ je docela plná suchá mléčná směs stejného jména, směs „Baby“. Detolact, Linolak.

K doplnění stravy předčasně narozeného dítěte vitamíny a minerální soli, od tří týdnů - měsíc mu začnou dávat ovocné a zeleninové šťávy (jablko, citron, mrkev, černý rybíz), první porce šťávy - 3-4 kapky. Přidejte několik kapek každý den a postupně přidávejte množství šťávy na 30 - 50 mililitrů.

Od 2 do 3 měsíců by se také mělo podávat ovocné pyré - od čtvrtiny lžičky po jednu nebo dvě lžičky 3 až 5krát denně.

Krmení nedonošeného dítěte se doporučuje od 4 měsíců a jako první krmení se dává přednost zeleninovému pyré. Pokud nedonošené dítě nemá sklon k alergické diatéze, přidejte žloutek z vařeného vejce, rozmačkaného malým množstvím mléka, do bramborové kaše. Nejprve položte žloutek úplně na drobky, pak na 1/8, pak na 1/4 a postupně snižujte na polovinu. Ve věku 5 - 5,5 měsíců přidejte druhé doplňkové jídlo - ovesnou kaši, pohanka nebo ovesné vločky. Složení těchto cereálií je složitější než krupice.

Od 7 měsíců se předčasnému dítěti podává pyré z zeleninové polévky. Do menu můžete zahrnout mleté ​​a poté rozdrcené mleté ​​maso (1 čajová lžička denně), do 8 měsíců by dítě mělo dostat až 2 polévkové lžíce mletého masa se zeleninovým pyré při obědě. Do 10 měsíců je mleté ​​maso nahrazeno masovými kuličkami, začněte dítěti dávat suché sušenky, sušenky.

Gymnastika, masáže, režim.

Předčasně narozené dítě se rodí slabší, horší než u běžných dětí. K překonání tohoto zpoždění se musíme konkrétně vypořádat s jeho fyzickým vývojem.

Na dětské klinice budou předepsány komplexy gymnastiky a masáže pro předčasně narozené dítě. Jejich implementace je nutná! A kromě toho je nutné rozložit dítě před krmením na žaludek 2 - 3 minuty, nejprve - 1 - 2krát denně, a poté 3-4 - Tato poloha posiluje svaly krku, břicha a končetin, pomáhá také zmírňovat bolest v žaludku kvůli hromadění plynů, které často trpí děti z prvních měsíců života.

Předčasně narozené děti jsou obzvláště náchylné k anémii a křivici. Místní pediatr, vzhledem k této hrozbě, obvykle předepisuje profylaktické látky - vitamín 0, přípravky železa. Jeho doporučení musí být pečlivě dodržována..

O preventivním očkování rozhoduje také lékař. Děti, které se narodily s tělesnou hmotností nižší než 1500. Zpravidla nedostávají preventivní očkování v prvním roce, jsou převedeny do druhého roku.

Díky dobře organizované péči a výchově, správnému režimu dne se předčasné dítě vyvíjí ještě rychleji než jeho vrstevníci, jako by ho doháněli. Studie odborníků prováděné v posledních letech prokázaly, že více než polovina hluboce předčasně narozených dětí, jejichž tělesná hmotnost při narození byla v rozmezí 1 000 gramů, zcela srovnávala své ukazatele tělesného a duševního vývoje s dlouhodobými vrstevníky o 3 až 5 let. Děti s vyšší tělesnou hmotností při narození dosáhnou normální úrovně do roku nebo i dříve, pokud během novorozeneckého období nebo později neutrpěly žádné závažné onemocnění..

Opakování tohoto opakování je však dosaženo opakováním rodičovské pozornosti, pečlivým, přiměřeně šetrným, ale také přiměřeným temperováním a tréninkovým režimem..

G.V. Yatsyk, doktor lékařských věd. S.G. Gribakin, kandidát lékařských věd.

Články O Neplodnosti