Hlavní Bolest

Hrozba potratu v raných stádiích: příznaky, léčba, příznaky

Podle statistik vede ze 100 těhotenství k potratům 15–20. Nejčastěji se to stane, když žena o své pozici ještě neví. Ale pokud nastávající matka již ví, že početí nastalo, potrat se pro ni stává hroznou ztrátou. Proto informace o potratu budou užitečné jak pro ty, kteří jsou ve fázi plánování, tak pro ženy, které již očekávají dítě. Pokud znáte příčiny a příznaky spontánního potratu v raných stádiích, můžete zabránit hrozbě ztráty dítěte a zabránit nepříjemným následkům..

Co je to spontánní potrat?

Potrat (spontánní nebo spontánní potrat) - je odmítnutí plodu tělem matky z důvodů mimo její kontrolu po dobu až 28 týdnů.

Statistiky těhotenství žen v Rusku

Existují tři typy spontánního potratu (v závislosti na době, kdy došlo k potratu)..

 1. Ukončení biochemického těhotenství (až 3 týdny). Z neznámých důvodů se embryo odděluje od stěn dělohy a přichází s krevními sraženinami. Krvácení v těchto časech je ve většině případů vnímáno jako začátek menstruace, protože žena o jejím těhotenství dosud neví.
 2. Předčasný potrat nebo spontánní potrat. Potrat nastane před třetím trimestrem.
 3. Předčasný porod nebo potrat v pozdějších fázích. Důvody mohou být různé fetální patologie, poruchy oběhu, gestóza u matky atd. Ve většině případů, při potratu v pozdějších stádiích, může být dítě zachráněno.

V každém období těhotenství existují období, během nichž je nejpravděpodobnější riziko potratu. Nejvyšší riziko ztráty dítěte se vyskytuje v prvním měsíci po početí, zejména od 14 do 21 dnů.

Kromě toho musíte být velmi opatrní v následujících obdobích: 8–12, 16–20, 28–32 týdnů. Během těchto období by se žena měla více uvolnit, vyhnout se stresu, poslouchat její pocity a včas navštívit lékaře.

Pokud jsou zjištěny známky potratu, měla by žena okamžitě vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc. Přijatá včasná opatření zvyšují šance na udržení těhotenství a bezpečného porodu ve stanoveném čase.

Hrozba potratu - jak udržet těhotenství (video)

Potraty jsou rozděleny do několika typů:

 1. Nevyhnutelné (neúplné). Je doprovázen silnou bolestí, zakrývající dolní část zad a břicho. Doprovázeno otevřením krčku dělohy a děložního krvácení. Potrat je považován za nevyhnutelný, když se vytvoří trhlina ve formě močového měchýře a otevře se vnitřní hltan dělohy. Trvalá bolest a výtok jsou příznaky neúplného potratu..
 2. Plně spontánní potrat, při kterém je embryo nebo plod zcela vyloučeno z děložní dutiny. Po úplném očištění orgánů prochází bolest, křeče a krvácení. Chirurgie zřídka vyžadována.
 3. Neúspěšný potrat nebo zmeškané těhotenství. Mrtvý plod zůstává v děloze, zpočátku nejsou pozorovány žádné příznaky. Nejčastěji diagnostikována při plánovaném setkání s gynekologem nebo ultrazvukem. Vyžaduje se chirurgický zákrok.
 4. Opakovaný potrat. Stává se to asi u jednoho ze sta párů. Když má žena tři po sobě jdoucí těhotenství, končí v libovolném ukončení v raných stádiích.
 5. Anembryony. Hnojení a připevnění vajíčka nastává po vyšetření, je pozorováno zvýšení dělohy, je vytvořeno vajíčko plodu a jsou přítomny i další příznaky těhotenství. Ale plod se v počáteční fázi buď nevyvíjí, nebo umírá.
 6. Chorionadenom. Vyvíjí se v důsledku genetických poruch. Místo fetálního močového měchýře se vytvoří jen kousek tkáně, který se postupně zvětšuje.

V časné diagnóze těchto stavů musí žena podstoupit potrat ze zdravotních důvodů.

Prvotní funkce

Ve většině případů dochází k úplným nebo neúplným potratům v časných stádiích těhotenství..

 1. S úplným potratem děloha odmítá plod úplně, spolu s vodami a fetálním močovým měchýřem.
 2. V případě neúplného potratu je nejčastěji odmítnuto pouze embryo a amniotické membrány zůstávají v děložní dutině. Embryo může vyjít zcela nebo zčásti.

Aby se předešlo vážným následkům neúplného potratu, je žena očištěna a je mu předepsáno hemostatické, hormonální, antibakteriální, léky způsobující děložní tkáň..

Po vyčištění je nutné provést ultrazvukové vyšetření, abyste se ujistili, že neexistují krevní sraženiny a fetální tkáně a že se obnoví sliznice dělohy..

Příčiny

Nejčastějšími příčinami potratu jsou genetické abnormality a fetální malformace, které jsou neslučitelné se životem. To je důvod, proč někteří lékaři dávají přednost neudržování těhotenství do 12 týdnů, což argumentují přirozeným výběrem. V některých případech se navrhuje, aby došlo k potratu ze zdravotních důvodů.

Pokud je žena hospitalizována pro zachování, lékařům se ve většině případů podaří zabránit potratu. Současně, pokud je to možné, se provede úplné vyšetření plodu na přítomnost genetických abnormalit. A teprve poté bude učiněno rozhodnutí o další taktice řízení těhotenství nebo bude vydán směr jeho ukončení.

Hlavní příčiny potratu v raných fázích:

 1. Genetické vady:
  • anatomické (vrozené a získané malformace);
  • infekční (chronická endometritida);
  • genetická (strukturální nebo kvantitativní změna chromozomů);
  • endokrinní;
  • trombofilní;
  • imunologický (autoimunitní a aloimunní).
 2. Poškozené hormony a výkon štítné žlázy.
 3. Nemoci reprodukčního systému, pohlavně přenosné infekce.
 4. Virová a infekční onemocnění (chřipka, angína, rubeola, plané neštovice, toxoplazmóza).
 5. Zhoršený průtok krve mezi matkou a dítětem;.
 6. Těžká patologie vnitřních orgánů plodu.
 7. Špatné návyky matky (kouření, alkohol, drogy).
 8. Namáhané nervózní napětí.
 9. Cvičení, vzpírání, zranění.
 10. Historie potratů, jizvy na děloze a dutině břišní.
 11. Užívání léků kontraindikovaných během těhotenství.
 12. Rentgenové záření.

Příčiny odmítnutí plodu v časném stádiu lze přičíst pozdějšímu období, i když ve druhém a třetím trimestru vyvolává potrat nejčastěji zánětlivé procesy v děložní dutině nebo placentě..

Časné příznaky

Následující příznaky označují hrozbu potratu:

 • bolest v podbřišku;
 • vaginální krvácení (šarlatové nebo hnědé vypouštění, špinění nebo hojnost);
 • křeče.

V raných fázích těhotenství není vždy známo, takže příznaky potratu lze považovat za začátek nové menstruace. Stojí za zmínku, že existují sekundární příznaky spontánního potratu, které jej odlišují od kritických dnů, zejména:

 • zvracení a časté volné stoličky;
 • bolest ve formě křečů;
 • ztráta váhy;
 • krvácení střídavě se hlenem;
 • bolest v bederní oblasti.

Pokud víte o těhotenství a začalo dokonce i drobné krvácení, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Existuje něco jako zmrazené těhotenství nebo neúspěšný potrat. Jedná se o zastavení vývoje plodu a jeho smrt po dobu až 28 týdnů. Příznaky tohoto stavu:

 • nedostatek toxikózy;
 • snížení bazální teploty;
 • slabost.

Kromě toho se příznaky potratu mohou lišit v závislosti na stadiu jeho průběhu..

Rané fáze potratu

Příznaky v závislosti na stupni potratu (tabulka)

Tato fáze je doprovázena bolestivou bolestí v dolní části břicha a v bederní oblasti. V některých případech se objeví špinění..

Během druhé fáze potratu se bolest stísní, dochází k obecné slabosti a závratě. S každým pohybem se krvácení zesiluje a ve výboji jsou přítomny sraženiny.

Příznaky potratu na cestách - je to ostrá bolest, která se šíří po břiše a dolní části zad, významná ztráta krve a uvolňování vajíčka z dělohy. V některých případech může žena ve výtoku vidět malou šedou bublinu, nejčastěji se to stane, pokud plod zemřel několik dní před vývojem hlavních příznaků.

Krvácení se postupně stává méně intenzivním, ale špinění může trvat několik dní..

Včasná diagnostikovaná hrozba potratu a nástup spontánního potratu (první a druhá fáze) s adekvátní léčbou ponechávají šanci zachránit dítě. Následující fáze jsou nevratné a vedou k potratu.

Fáze spontánního potratu (galerie)

Spontánní potrat nebo menstruace?

Je možné určit, že došlo k potratu, a ne ještě další období, sledováním hladiny hCG v krvi a měřením bazální tělesné teploty.

Bazální teplota je nejnižší tělesná teplota, která se měří okamžitě po spánku, aniž by vstala z postele.

 1. Normální během těhotenství je považována za teplotu 37 stupňů. Její pokles naznačuje hormonální poruchy, které ohrožují potrat nebo zmrazené těhotenství. Tato diagnostická metoda je relevantní pouze v prvních 4–5 měsících..

Lékaři doporučují regulovat bazální teplotu nejen pro těhotné ženy, ale také pro dívky, které jsou ve fázi plánování

Prevence

Dokonce ani zcela zdravá žena není v bezpečí před spontánním potratem. Není vždy možné odhalit genetické mutace, dědičné nebo chronické nemoci, které se často projevují během těhotenství.

Ale můžete postupovat podle jednoduchých pravidel, která vám umožní otěhotnět zdravé dítě a zvýšit šance na úspěšné dokončení těhotenství. Mezi nimi:

 • umírněná a zdravá výživa, kontrola hmotnosti;
 • úplné odmítnutí alkoholu a cigaret;
 • multivitaminový příjem;
 • eliminace stresu a přetížení;
 • časté a dlouhé procházky na čerstvém vzduchu;
 • gymnastika nebo tělesná výchova;
 • dobrý odpočinek;
 • naplánované vyšetření lékařem.

Po časném potratu by měla žena podstoupit kompletní vyšetření, léčbu a teprve se souhlasem lékaře by měla začít plánovat nové těhotenství..

2 z 10 těhotenství podle statistik končí potratem. Během porodu dítěte je proto nutné pečlivě sledovat vaši pohodu. Pokud se vyskytnou specifické příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Včasná diagnostika a léčba šetří vaše těhotenství a minimalizuje riziko ukončení.

Ohrožující potrat

Hrozící potrat je riziko ukončení těhotenství nejpozději do 22 týdnů těhotenství. Tento stav je doprovázen bolestí nebo tažením v dolním břiše, uvolněním malého množství krve, ale děložní čípek si zachovává svoji strukturu. Diagnóza je založena na stížnostech těhotné ženy, klinických příznacích, vyšetření, ultrazvukových datech. Účelem léčby je uchování plodu a maximální prodloužení porodu dítěte. Hormonální léky, antispasmodika se používají k úlevě od myometriálního tonusu, symptomatická léčba zaměřená na zastavení krvácení.

ICD-10

Obecná informace

Klinické protokoly doporučují, abyste nepoužívali výraz „hrozící potrat“ ke snížení psychické zátěže ženy, u které hrozí, že ztratí požadované těhotenství. Místo toho se navrhuje označit tento stav za hrozící potrat. Definice zahrnuje případy, kdy dojde k oddělení vajíčka plodu v časném období - až 12 týdnů. Pozdní hrozbou potratu je výskyt děložního tónu a krvácení od 12 do 22 týdnů. Po tomto období se podobné příznaky nazývají hrozbou předčasného porodu. Je chybně věřeno, že potrat vyvolává sexuální aktivitu, tupá zranění břicha, fyzickou aktivitu. Hlavní příčiny jsou chromozomální abnormality, infekce, endokrinní poruchy.

Příčiny

Spontánní hrozba ukončení krátkodobého těhotenství u 50% pacientů je spojena s chromozomálními abnormalitami embrya. Po 16 týdnech je ohrožený potrat výsledkem genetických defektů v 10% případů. Čím kratší období těhotenství, tím vyšší je pravděpodobnost, že hrozící potrat bude mít za následek potrat. Infekce může způsobit narušení vývoje vajíčka plodu a hrozící potrat při chronické endometritidě, virové infekci během porodu dítěte. Nebezpečí je vyšší v počátečních stádiích, dokud není vytvořena placenta, která funguje jako ochranný filtr.

Jsou identifikovány faktory, které významně zvyšují riziko ohrožení potratů. Jsou spojeny s endogenními podmínkami, životními charakteristikami nastávající matky. Velmi důležité jsou akutní a chronická onemocnění, jakož i působení vnějších dráždivých látek a patogenů. Tyto faktory se berou v úvahu při registraci ženy s porodníkem-gynekologem a těhotenství:

 • Věk matky. U žen ve věku 20–30 let dochází k hrozícímu potratu u 9–15%, po 30 letech se tento ukazatel zvyšuje na 20% au 45letých až na 80%. Mladé dívky do 18 let také často čelí hrozbě přerušení těhotenství v důsledku nezralého hypotalamo-hypofyzárního systému, fyziologické dysfunkce vaječníků.
 • Endokrinní choroby matky. Patologie štítné žlázy, nekompenzovaný diabetes mellitus, syndrom polycystických vaječníků způsobují endokrinní změny, které zhoršují stav endometria, produkci ovariálních hormonů corpus luteum. Obezita vede ke změně v syntéze steroidních hormonů, což vede k jejich nerovnováze.
 • Historie ztráty těhotenství. U žen s obvyklým potratem je riziko 30%. Pokud došlo k anamnéze normálního porodu a nedocházelo k spontánním potratům, riziko přerušení těhotenství u těhotné ženy je pouze 5%..
 • Užívání léků. Užívání léků s teratogenními účinky (retinoidy, antikoagulancia), velké dávky nesteroidních protizánětlivých léků inhibují syntézu prostaglandinů a zhoršují implantaci embrya, což může později způsobit potrat.
 • Účinky toxických látek. Hrozba přerušení těhotenství může nastat u žen pracujících ve škodlivých podmínkách v nebezpečné práci. Alkohol má toxický účinek na endometrium a plod při systematickém užívání, kouření 10 cigaret denně a užívání kokainu. Káva, nealkoholické nápoje s kofeinem mají účinek závislý na dávce. Nebezpečí je použití 4-5 šálků silného nápoje nebo 100 mg kofeinu denně.
 • Autoimunitní onemocnění: Antifosfolipidový syndrom, systémový lupus erythematosus jsou spojeny s tvorbou protilátek proti fosfolipidům a jiným buněčným strukturám. Žena má sklon k mikrotrombóze. Krevní sraženiny se tvoří v cévách endometria, což narušuje výživu embrya, což vede k hrozícímu potratu nebo smrti vajíčka plodu.

Patogeneze

Mechanismus vývoje hrozícího potratu je spojen se zvýšenou kontraktilitou dělohy. V případě infekce je narušen průtok krve v cévách zásobujících embryo, dochází k jejich křečím. Embryo nedostává správné množství živin a kyslíku. V této fázi může dojít ke smrti. K jejich prasknutí vede křeč mikrovláken, ve stěně dělohy dochází k mírnému krvácení, tvoří se retrochiální hematom. Odlupuje fetální vajíčko z endometria. Pokud nelze krvácení včas zastavit, hrozí potrat na cestě za potratu. Ke ztrátě těhotenství v 1. a na začátku 2. trimestru dochází bez prasknutí membrán.

Příznaky ohroženého potratu

Nepříjemné příznaky se objevují na pozadí úplné pohody. Těhotná žena začíná pociťovat v dolním břiše pocit nepohodlí, které se postupně mění v kresbu, bolest bolesti. Bolest je lokalizována nezřetelně nad pubis, může být dána křížové kosti, dolní části zad a perineu. S hrozícím potratem se pocity nezmění na kontrakce, jinak to naznačuje postup patologie a vyvíjející se potrat.

Vypouštění z genitálního traktu v počátečním stádiu může chybět. To je charakteristické pro vznik malého hematomu za vajíčkem, který se nevyprázdňuje do děložní dutiny. Pokud dojde k jejímu oddělení podél okraje, těhotná žena si všimne krvavé špinění nebo krvavě červené špinění na povlečení, které vypadá jako pruhy tmavé krve s příměsí hlenu. Když je potrat ohrožen, nepřeměňují se v masivní krvácení šarlatovou nebo tmavou krví. Alokace se objevují několikrát denně, jejich počet se pod vlivem terapie postupně snižuje. Pokud k tomu nedojde, je navržena patologická progrese..

Porušení obecného zdraví není charakteristické. Bolest v dolním břiše nesnižuje výkon těhotné ženy, ale existuje touha si lehnout, odpočívat. Často to pomáhá snížit intenzitu nepohodlí. Intenzivnější bolest vyvolává nervózní zážitky, fyzickou aktivitu nebo nedostatek řádného odpočinku. Pohlavní styk může být také faktorem v progresi hrozícího potratu..

Komplikace

Pokud včas nekonzultujete gynekologa, může se z hrozícího potratu stát potrat, který nelze zastavit. V tomto případě se objevují silné křeče, které mohou vést k otevření děložního hrdla. Po 22 týdnech není plod životaschopný, proto porod vede k jeho smrti. Ukončení těhotenství je doprovázeno krvácením. Žena potřebuje lékařskou péči, aby snížila riziko masivní ztráty krve, přidávání infekčních komplikací. Teplota nebo známky intoxikace ukazují na septický potrat.

Neúplný potrat je neúplný proces, ve kterém dochází k oddělení plodu, ale fetální membrány zůstávají v děloze. To narušuje kontrakce dělohy, cévy dělohy, takže existuje vysoká pravděpodobnost krvácení. Hemoragický šok, DIC, endometritida se mohou stát komplikacemi tohoto stavu. Zánět sliznice v budoucnosti se stává příčinou sterility rezistentní k léčbě.

Diagnostika

Máte-li charakteristické stížnosti, musíte se s vyšetřením a diagnózou poradit s porodníkem-gynekologem. Jakmile je diagnóza potvrzena, může být vyžadována hospitalizace pro léčbu a následné sledování. Vyšetření těhotné ženy zahrnuje:

 • Prohlídka na křesle. Fyzikální vyšetření ukazuje, že je děložní hrdlo pevně uzavřeno, ale v pochvě může být malé množství hnědého výboje. Bimanální vyšetření nezpůsobuje bolest, vaginální oblouky jsou zdarma. Při hmatu zůstává děloha nevyskočená, měkká, ale je cítit mírná bolestivost. Vaječníky nejsou hmatatelné.
 • Laboratorní diagnostika. Potřebné k vyhodnocení funkce vaječníků a sledování těhotenství. Krev se odebírá pro hCG, aby se potvrdilo postupující těhotenství, analýza se provádí dynamicky s intervalem několika dnů. Stanoví se hladina progesteronu. Může být předepsán test na estrogen..
 • Pelvický ultrazvuk. „Zlatým standardem“ pro diagnostiku hrozícího potratu je ultrazvuková transvaginální sonda, přesnost techniky je vyšší než při transabdominálním vyšetření. Podle ultrazvuku se určují známky fetální životaschopnosti. Fetální vajíčko je vizualizováno v děložní dutině a srdeční rytmus je stanoven v embryu nebo plodu. V případě pochybných výsledků je studie dvakrát opakována různými odborníky v intervalu 7-10 dnů.

Léčba ohroženého potratu

Těhotná žena s krvácením a hrozbou potratu v krátké době by měla být neodkladně hospitalizována na gynekologickém oddělení. Je jí předepsán lékařský a ochranný režim, nedoporučuje se vstávat z postele. V některých institucích zvyšují nohu na konci nohy o 5 cm jako další způsob léčby.

 • Přípravky progesteronu. Použijte dydrogesteron nebo mikronizovaný progesteron. Předepisují se, aby si udržovaly funkci placenty podle individuálního schématu. U žen, které byly v minulosti na krátkou dobu přerušeny, se drogy předepisují preventivně, dokud se neobjeví známky ohrožení.
 • Estrogeny. Zahrnout do léčebného režimu od 6 týdnů těhotenství, pokud výsledky analýzy odhalí nedostatek. Je nezbytné zlepšit působení progesteronu. Dávkování se volí jednotlivě..
 • Odstranění tónu dělohy. Pro úlevu od bolesti a svalového křeče u těhotných žen je povoleno drotaverinum, papaverineum. Jsou předepisovány intramuskulárně, později přecházejí na tablety. Výrazný tokolytický účinek má roztok síranu hořečnatého. Používá se ke snížení tonusu dělohy, ke snížení krevního tlaku a ke zlepšení výživy plodu..
 • Hemostatická terapie. K zastavení krvácení se ethamylát sodný používá ve formě roztoku intramuskulárně nebo intravenózně. K použití je schválena kyselina aminokapronová a kyselina tranexamová.

Prognóza a prevence

S včasným přístupem k porodníkovi-gynekologovi a řádné léčbě je prognóza příznivá. Plod může být zachován, pokud je oblast oddělení vajíčka plodu malá, krvácení se zastavilo a hematom se postupně rozpadá. Po zbývající době těhotenství je žena pod přísným lékařským dohledem, aby si včas všimla zhoršení stavu a přijala opatření k zabránění komplikacím. Prevence ohrožení spontánního potratu je pregravidní příprava, rehabilitace ložisek infekce v těle. Ženy musí začít užívat kyselinu listovou a vitamin E 2 měsíce před početí.

Hrozba potratu - hlavní příčiny, příznaky a léčba

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Důvody hrozby potratu mohou být velmi rozmanité. Podle statistik vede až 20% těhotenství k potratu.

Existují časné potraty - až 12 týdnů a pozdě - od 12 do 22 týdnů těhotenství. V případě spontánního potratu od 23 do 37 týdnů se tento proces nazývá předčasné porod.

Příčiny ohroženého potratu

Existují následující důvody, které ohrožují potrat v raných stadiích těhotenství:

 1. Embryo genetické defekty, které nejsou kompatibilní se životem. Podle statistik je asi 70% právě tento důvod, který ohrožuje potrat. Genetické poruchy nejsou dědičné, ale vznikají v důsledku určitých mutací v zárodečných buňkách mužů a žen v důsledku působení exogenních faktorů (viry, alkohol, drogy). Není možné zabránit potratu spojenému s genetickými mutacemi, je možné pouze předem, před těhotenstvím, snížit riziko genetických defektů plodu odstraněním mutagenních faktorů.
 2. Hormonální poruchy u žen spojené s nedostatečnou produkcí hormonálního progesteronu nezbytnou pro výskyt, udržování a progresi těhotenství. Je možné zabránit potratu spojenému s nedostatkem progesteronu, pokud je příčinný faktor stanoven včas a eliminován.
  • Také vysoká hladina androgenů v těle těhotné ženy může přispět k hrozbě potratu, protože tyto hormony inhibují sekreci ženských hormonů - progesteronu a estrogenu nezbytného pro těhotenství.
  • K ohrožení potratů přispívá také nerovnováha hormonů nadledvin a štítné žlázy v těhotném těle..
 3. Konflikt Rhesus, který je výsledkem odmítnutí tělem Rh-negativní ženy, těla Rh-pozitivního plodu. U takového problému je progesteron často předepisován, aby se zabránilo potratu..
 4. Infekční choroby u žen způsobené nespecifickými a specifickými infekcemi.
  • Mezi nespecifická onemocnění patří - chřipka, hepatitida, pneumonie, pyelonefritida, apendicitida atd..
  • Mezi specifické infekce patří kapavka, chlamydie, trichomoniáza, toxoplazmóza, herpes a cytomegalovirová infekce..
 5. Vzhledem k vysokému riziku potratu způsobenému infekčními příčinami se doporučuje vyšetřit před těhotenstvím a v případě potřeby podstoupit nezbytný průběh léčby, aby následné těhotenství proběhlo bez komplikací..
 6. Předchozí potraty mohou způsobit potrat, protože potrat je manipulace, která je pro ženské tělo stresující a narušuje fungování jejích pohlavních orgánů..
 7. Užívání léků a bylin může způsobit potrat. Například brát hormony, narkotická analgetika, antibiotika atd. Z bylin může být hrozba potratu v počátečních stádiích vyvolána třezalkou tečkovanou, kopřivy, opálenou, petrželkou atd..
 8. Častý emoční stres vyvolává hrozbu potratu.
 9. Zachování špatného životního stylu, který spočívá v užívání omamných látek, alkoholických nápojů, včetně kouření a užívání nápojů obsahujících kofein.
 10. Hrozba potratu je také podporována pohlavním stykem, fyzicky těžkými břemeny, pády, údery v břiše.

Příčiny hrozby potratu v pozdním těhotenství, kromě výše uvedených, mohou zahrnovat:

 • poruchy krvácení,
 • patologie placenty - oddělení nebo prezentace,
 • přítomnost pozdní gestózy u těhotné ženy - zvýšený krevní tlak, zhoršená funkce ledvin, která je doprovázena přítomností bílkovin v moči a výskytem otoku,
 • polyhydramnios,
 • přítomnost isthmicko-cervikální nedostatečnosti, ke které dochází po předchozím traumatickém porodu nebo potratu, která je doprovázena traumatem děložního čípku nebo isthmu dělohy,
 • různé typy zranění - ve formě modřin na břiše a / nebo hlavě.

Vzhledem k velkému počtu důvodů, které přispívají k riziku potratu, a to jak v časném, tak v pozdním těhotenství, musíte se pečlivě připravit na těhotenství..

První známky potratu

Prvními příznaky hrozby potratu jsou především jakákoli změna zdravotního stavu těhotné ženy. První známky hrozby potratu mohou být:

 • Pocit těžkosti a bolesti v dolní části břicha a dolní části zad.
 • Vzhled nebo změna barvy sekretů - od šarlatové po tmavě hnědou. Na množství výboje nezáleží - špinění nebo silné špinění je důvodem naléhavé výzvy k lékaři.
 • Změna tónu dělohy, kterou žena pociťuje - napětí dělohy a křeče, zejména v pozdějších fázích, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Někdy, při absenci stížností, během rutinního vyšetření lékaře, během ultrazvuku, můžete určit riziko potratu: zvýšený tonus dělohy, srdeční rytmus plodu, nesoulad dělohy s těhotenstvím atd..

Bolest v případě potratu

Bolest s hrozbou potratu může být velmi různorodá a může být prvním a jediným příznakem. Bolest s hrozbou potratu je nejčastěji lokalizována v dolním břiše, nad ňadrem, v bederní oblasti a křížové kosti. Bolest může být konstantní nebo periodická, nezastavuje se na několik dní a zvyšuje se intenzita a trvání. Bolest může být tažná, křeče nebo akutní. Přítomnost bolestí, které se hromadí a jsou doprovázeny krvavým výtokem, jsou příznaky potratu a vyžadují neodkladnou pomoc porodníka-gynekologa..

Teplota v případě potratu

Teplota s rizikem potratu může být normální nebo zvýšená (až do 37,4 ° C), zejména v časných stádiích těhotenství, což je vysvětleno hypertermickým působením hormonu progesteronu a je variantou normy.

 • Pokud je v těle vysoká teplota a v těle jsou známky jakékoli infekce, může to vyvolat hrozbu potratu, nebo pokud již existuje, tento proces zhoršuje..
 • Také v případě nepřiměřeného nárůstu teploty na 38 ° C a více, je-li to bez dalších příznaků, je to alarmující znamení a důvod pro kontaktování lékaře.

Uvolnění v případě potratu

Přidělení s hrozbou potratu mění jejich charakter a může být jedním z jeho prvních příznaků. Alokace získávají krvavý charakter, jejich barva se mění od jasně červené až po tmavě hnědou. Krvavý výboj může být vzácný, špinavý nebo hojný. Kromě toho lze v pozdějších fázích těhotenství předpokládat nebezpečí potratu při nepřítomnosti krvavého výboje a při světelném výboji světelné barvy. Takovýto vodní výboj indikuje únik plodové vody v důsledku narušení integrity amniotických membrán. Vypouštění v případě potratu je téměř vždy doprovázeno bolestí v dolním břiše a / nebo v zádech.

Příznaky ohroženého potratu

Příznaky hrozby potratu jsou charakterizovány:

 1. Bolest v dolní části břicha a / nebo bederní oblasti. Tahající bolesti, konstantní nebo křeče, se postupně zvyšují.
 2. Vzhled krvavého výboje.
  • V časných stádiích těhotenství se barva výtoku liší od šarlatové (což může znamenat oddělení vajíčka plodu) až po tmavě hnědou (což může znamenat, že došlo k oddělení vajíčka plodu a vytvořil se hematom, který uniká)..
  • V pozdních stádiích těhotenství (ve druhém a třetím trimestru) dochází k krvavému výboji v důsledku placentárního narušení endometria dělohy, jejich barva může být také od světla do tmy. V důsledku narušení placenty plod nepřijímá kyslík a živiny, a pokud dojde k úplnému odloučení, může dítě zemřít..
 3. Skvrny mohou být mírné, špinavé nebo hojné..
 4. Projevem hrozby ukončení v pozdním těhotenství může být vodní výtok v důsledku úniku plodové vody. V důsledku narušení integrity amniotických membrán vytéká tekutina, bezbarvá barva, která obklopuje plod. Tento proces je doprovázen zvýšením napětí děložního svalstva - hypertonicity, což je také hrozba potratu.
 5. Přítomnost děložní hypertonicity, kterou je třeba rozdělit. Ty. existuje hypertonicita dělohy, která je určena ultrazvukem a děložní hypertonicitou, kterou těhotná žena cítí. Zvýšený tón dělohy může být lokální, což zachycuje jeho část a celkem, když je celá děloha napjatá. Místní tón dělohy je obvykle určen ultrazvukem, není příliš nebezpečný, ale vyžaduje značnou pozornost. Celkový tón dělohy pociťuje těhotná žena jako výrazné zhutnění a doprovází ji bolest břicha..

Hrozba potratu v prvním trimestru (od 1. do 12. týdne)

Hrozba potratu v prvním trimestru (od 1. do 12. týdne) se nejčastěji vyskytuje v prvním kritickém období, které je zaznamenáno ve 2. a 3. týdnu těhotenství. Během tohoto období nemusí žena vědět, že je těhotná, ale je velmi důležitá, protože oplodněné vajíčko proniká do děložní dutiny a je implantováno do endometria. Tento proces může narušit různé exogenní a endogenní faktory. Endogenní faktory zahrnují genetické poruchy v embryu, které jsou neslučitelné se životem.

Exogenní - ženský životní styl, zejména užívání alkoholu, drog, drog, kouření a stresu, může způsobit potrat. Patologie pohlavních orgánů ženy může také způsobit narušení pronikání vajíčka plodu do dělohy a jeho další implantaci. Mezi tyto patologie patří:

 • poruchy ve struktuře dělohy (sedlová nebo dvouvrstvá děloha, přítomnost příček v ní, genitální infantilismus),
 • traumatické poškození endometria po potratu,
 • přítomnost děložních myomů,
 • přítomnost jizev po císařském řezu.

Dalším kritickým obdobím, kdy v prvním trimestru hrozí potrat, je 8. - 12. týden těhotenství. Hlavní příčinou hrozby v tomto období jsou hormonální poruchy u ženy, například nedostatečná produkce hormonu progesteronu.

Hrozba potratu ve druhém trimestru (od 13. do 26. týdne)

Hrozba potratu ve druhém trimestru (od 13. do 26. týdne) může nastat v kritickém období, které je pozorováno od 18. do 22. týdne těhotenství, kdy dochází k intenzivnímu růstu dělohy. V tomto období jsou zvláště nebezpečné různé typy placenta previa - nízké, neúplné nebo úplné. Pokud má žena patologii vnitřních orgánů a / nebo jakoukoli infekci, je placenta citlivá a její abnormální umístění může být doprovázeno odloučením a krvácením, což je hrozba potratu..

Musíte vědět, že všechny trimestry těhotenství jsou považovány za kritické ve dnech, ve kterých by měla být menstruace, pokud došlo k těhotenství, a také v obdobích, kdy došlo k spontánnímu nebo umělému ukončení předchozích těhotenství - existuje názor, že ženské tělo si pamatuje nezbytné hormonální přizpůsobení.

Články O Neplodnosti
EtapaKlinický obrázek
Stav hrozby potratu
Začátek spontánního potratu
Probíhá potrat (nebo probíhá)
Dokončený potrat (dokončený potrat)