Hlavní Testy

7 důvodů pro srdeční frekvenci během těhotenství

Při přenášení dítěte fungují všechny tělesné systémy mnohem rychleji, proto případy rychlého tluku srdce během těhotenství nejsou neobvyklé. Dále se zabýváme příčinami tachykardie a způsoby jejich ovlivnění.

Proč se musíte řídit svědectvím?

Fetální srdeční rytmus je jednou z hlavních charakteristik normálního průběhu těhotenství a vývoje nenarozeného dítěte. Gynekologové neustále monitorují srdeční stahy a vývoj kardiovaskulárního systému dítěte.

Pokud nepoužíváte high-tech zařízení, první srdeční tep plodu může být slyšen stetoskopem nejdříve po 20 týdnech těhotenství. V 6. týdnu těhotenství bylo možné vyhodnotit práci srdečního svalu a poslouchat srdeční rytmus dítěte až po vynalezení ultrazvuku.

Srdce dítěte je položeno ve 4. týdnu - pak je to dutá trubice. Již v 5. týdnu těhotenství se objeví srdeční rytmus plodu. Pomocí transvaginálního ultrazvukového převodníku můžete slyšet srdeční rytmus po 6 týdnech, a pokud používáte transabdominální měnič, srdeční tep je slyšet pouze po 7 týdnech..

Trvání, týdnyNorm, bpm
6-8110-130
9-10170-190
Od 11 let140-160

Tyto změny jsou důsledkem neustálého vývoje nervového systému, který je zodpovědný za koordinovanou práci všech systémů a vnitřních orgánů.

Je zde znepokojivý pocit

Nyní zvažte srdeční frekvenci matky.

TrimestrNorm, bpm
První60-80
Druhý70-90
Třetí90-110

Podle lékařů jsou lékařské kontrakce časté srdeční kontrakce během porodu. Právě toto období se vyznačuje zvýšenou zátěží na srdci ženy: Aby se zajistilo správné fungování vitálních funkcí jejího vlastního těla a vývoje plodu, musí pumpovat o 1,5 litru více krve než dříve. Srdeční frekvence v „zajímavé poloze“ je o 10-15 tepů více než dříve.

Tato funkce nepředstavuje žádné nebezpečí pro budoucí dítě a matku. Po narození dítěte se vše vrátí do normálu. Důvodem kontaktu s odborníkem může být pouze rychlý puls, který je doprovázen nevolností a zvracením - tyto příznaky naznačují určitý druh onemocnění srdečního svalu, který je třeba okamžitě diagnostikovat.

Důvody pro vysoké sazby

Tachykardie je stav, kdy počet srdečních kontrakcí přesahuje 200 tepů / minutu.

Zvažte hlavní příčiny palpitací srdce:

 • po dobu až 9 týdnů může tato funkce naznačovat nervový kmen ženy;
 • vývoj hypoxie u dítěte;
 • hrozba vážnějších komplikací (vývojové zpoždění, malformace, placentární nebo pupeční patologie);
 • nedostatek kyslíku pro nastávající matku (dusná místnost);
 • fyzický stres;
 • nedostatek železa (anémie);
 • míchání.

V některých případech lékař pošle ženu k novému vyšetření. Pokud je s hypoxií spojen silný srdeční rytmus, bude těhotné ženě předepsáno další vyšetření a průběh léčby.

Vyšetření doktorem

Pokud se v průběhu porodu počet srdečních kontrakcí zvýšil o 15 tepů / minutu po dobu 15-20 sekund, naznačuje to normální reakci dítěte na studii vagíny, kterou provádí porodník. Někdy gynekologové používají takovou taktiku jako test ke kontrole pohody dítěte.

Abnormálně nízká srdeční frekvence dítěte během těhotenství je obvykle krátkodobá. Příznaky bradykardie jsou pokles počtu srdečních kontrakcí na 110 tepů / min a nižší, stejně jako nízká fetální aktivita, která je vidět na CTG.

Hlavní příčiny patologie jsou:

 • přijetí budoucí analgetiky, syntetických hormonů a léků budoucí matkou vstříknutou do epidurálního prostoru míchy za účelem usnadnění procesu porodu;
 • nízký krevní tlak u ženy;
 • upínání pupeční šňůry;
 • nedostatek kyslíku pro plod - v tomto případě dochází k úzkosti dítěte, což má za následek zpomalení srdeční frekvence plodu;
 • stlačení nadřazené vena cava - nastává kvůli poloze ženy na zádech, zpomaluje to proces dodávky kyslíku plodu v lůně a způsobuje bradykardii;
 • autoimunitní onemocnění nastávající matky;
 • preeklampsie;
 • Anémie s nedostatkem železa;
 • vrozené malformace plodu;
 • strukturální abnormality, které lze během EKG potvrdit nebo vyvrátit;
 • obezita budoucí ženy při porodu - vede k tlumeným srdečním stahům;
 • feto-placentární nedostatečnost;
 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • slabý srdeční rytmus v raných fázích může znamenat hrozbu potratu. Někdy je taková podmínka pouze důsledkem nesprávně stanoveného termínu „zajímavé situace“..

Léčba tachykardií

Terapie zvýšeného srdečního rytmu během těhotenství je dána formou patologického procesu, dobou těhotenství a řadou dalších funkcí ženského těla a plodu. Podmínka je přerušovaná, takže není nutné zvláštní ošetření. Lékař předepisuje pouze sledování průběhu těhotenství: pravidelně měřte frekvenci srdečních kontrakcí v nemocnici nebo doma pomocí Dopplerova monitoru. Měření se provádí 2krát denně. [1]

Pokud dojde k srdečnímu selhání s komplikací dysfunkce chlopně nebo srdečního svalu, pak se budoucímu léku předepisuje nastávající matka k vyrovnání srdečního rytmu dítěte. Je zakázáno brát takové prostředky na vlastní pěst, protože vyvíjejí nadměrné zatížení srdce dítěte a mohou způsobit jeho smrt.

Terapie tachykardie závisí na formě onemocnění. Zvažte hlavní metody léčby.

 1. Léčba komorové polymorfní tachykardie se provádí léky lidokainu, hořčíku, propranololu. Léky se podávají intravenózně nebo perorálně.
 2. Kvůli dlouhému intervalu QT lze komorovou tachykardii léčit pouze za stacionárních podmínek s extrémní opatrností. To je způsobeno skutečností, že část léků způsobuje prodloužení intervalu a následně arytmie.
 3. Pokud se rychlý srdeční tep objeví nad 220 úderů za minutu, je těhotné ženě předepsán amiodaron nebo sotalol. Flecainid by měl být používán s velkou opatrností, protože v případě komorové dysfunkce může vést k zástavě srdce a smrti dítěte..
 4. Pokud existuje podezření na myokarditidu, může lékař předepsat průběh dexamethosonu k normalizaci srdeční frekvence. Jeho trvání je zpravidla 7-10 dní.
 5. Terapie léky je účinná pro supraventrikulární patologii. Pokud je léčebný režim sestaven správně, je pozitivní účinek pozorován ve více než 90% případů.
 6. Použití beta blokátorů. Je třeba mít na paměti, že účinné látky nepronikají placentou dobře, proto tato metoda není tak účinná.

Léčba nízkého srdečního výkonu plodu zahrnuje zavedení léků přímo do těla nastávající matky. Prochází obecným krevním řečištěm a pronikají do oběhového systému plodu. V tomto případě dochází ke zlepšení toku krve ženy děložním placentem.

Měly by být sledovány funkce srdce

Terapie léky je předepsána na základě typu bradykardie, její závažnosti, celkového stavu a také délky těhotenství. Kapátka se předepisují pomocí glukonátu vápenatého, kyseliny askorbové, glukózy a hydrogenuhličitanu sodného.

Drogy jsou podávány v následujícím pořadí:

 • nejprve roztoky hydrogenuhličitanu sodného a kokarboxylázy;
 • po - roztok kyseliny askorbové s přídavkem glukózy;
 • poslední fáze - glukonát vápenatý.

Pokud zařízení zaznamenala během porodu vývoj akutní bradykardie, novorozené matce a dítěti se injikuje subkutánně atropin, pokud je taková možnost.

Negativní důsledky a rizika

Bohužel, ale ne vždy, hodnoty ukazují požadované hodnoty. Tyto případy vyžadují další studie k určení příčin, které způsobily zvýšení nebo snížení srdeční frekvence plodu. Teprve poté se použijí vhodná opatření, aby se ukazatele vrátily k normálu..

Fetální srdeční rytmus v posledních týdnech těhotenství je snadno ovlivněn zcela neškodnými faktory. Mezi ně patří: horký vzduch v místnosti, nadměrná fyzická námaha. Dozvíte se také o toxikóze během těhotenství..

Existují závažnější důsledky poruch srdečního rytmu. Tyto zahrnují:

 • vrozené srdeční vady plodu;
 • nedostatek kyslíku plodu.

Závěr

Tachykardie počínaje prvním trimestrem může těhotnou ženu pravidelně rušit. Hlavní věc je zkontrolovat se svým rodinným lékařem nebo gynekologem podle plánu, v případě dlouhodobých onemocnění byste měli kontaktovat lékaře. Ve 2. a 3. trimestru těhotenství se může vyskytovat častěji tachykardie. Není třeba si dělat starosti, pokud srdeční frekvence nepřesahuje normy.

 1. Americká vysoká škola lékařské genetiky „Co se stane ve druhém trimestru?“

O autorovi: Olga Borovikova

Rychlá srdeční frekvence plodu

Plodová tachykardie

Těhotné ženy sledují gynekologové. Mají dvojí odpovědnost: sledování stavu budoucí matky a zdraví dítěte. S vytvářením vlastních orgánů a systémů vyžaduje dítě více pozornosti. Poslech srdečních rytmů malého člověka v místě promítání jeho srdce stěnou dělohy a břicha těhotné ženy je povinným postupem při jmenování lékaře.

Pokud je u plodu detekována tachykardie (170–220 tepů za minutu), považuje se to za příčinu poplachu. Dítě vám tak dá vědět o jeho nepříjemném stavu, možné patologii. Pro zjištění příčin, někdy i hospitalizace ženy, budou nutné další testy.

Ve statistickém účetnictví jsou podle Mezinárodní klasifikace (ICD-10) takové typy tachyarytmií kódovány I49, patří do skupiny „Jiné poruchy srdečního rytmu“..

Proč dochází k tachykardii??

Během těhotenství je žena mimořádně zranitelná, pokud jde o dopad nejen na její zdraví, ale také na plod plodící. Jakékoli nepříznivé faktory jsou důležité. Příčiny tachykardie u plodu lze podmíněně rozdělit na ty, které jsou závislé na těle matky a jejich vlastních problémech..

Účinek těhotné ženy na plod:

 • nadměrná únava, nervózní zátěž, stresující situace zrychlují srdce budoucí matky, a tím posilují její práci a srdce plodu;
 • změněné hormonální složení v krvi, zvýšený obsah hormonů štítné žlázy;
 • výskyt anémie spojené s nedostatkem vitamínů nebo železa v potravě;
 • ztráta tekutin během zvracení během toxikózy mění složení elektrolytu v krvi;
 • brát léky, kávu, silný čaj;
 • kouření přispívá k intoxikaci nikotinem.

Dlouhá doba zvětšená děloha tlačí na bránici zespodu, snižuje její pohyblivost, mění polohu srdce do vodorovnější polohy, což přispívá k tachykardii

Kromě toho může nastávající matka mít chronická onemocnění v latentní formě. Začnou se objevovat během těhotenství. Mezi nemoci, které ovlivňují srdeční rytmus, patří:

 • endokrinní patologie (diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy, hypofýza);
 • onemocnění krve a krvetvorných orgánů (anémie, leukémie);
 • kardiovaskulární patologie (myokarditida, kardiopatie, hypertenze, srdeční vady);
 • revmatismus s poškozením srdce a kloubů;
 • aktivace chronických infekcí (tuberkulóza, virová hepatitida, brucelóza);
 • častá zánětlivá onemocnění dýchacího systému;
 • poranění krve.

Přímé embryonální příčiny jsou:

 • chromozomální abnormality;
 • intrauterinní infekce;
 • fetální anémie v důsledku abnormální tvorby placenty;
 • konflikt rhesus s mateřskou krví;
 • vícenásobné těhotenství.

Tachykardie je nejvýraznější v posledním trimestru těhotenství. Důvodem je zvýšená výměna plynů a zvýšená spotřeba kyslíku u plodu. Před porodem je spojen mechanismus přípravy na nezávislé dýchání.

Diagnostika

Jednoduchou metodou pro diagnostiku tachykardie u matky je studium pulsu. Na EKG můžete rozlišit formy tachykardie (sinus, paroxysmal, síňový tachysystol), určit přítomnost extrasystol a jejich lokalizaci.

Pro ženu není mírný stupeň supraventrikulární tachykardie považován za hrozbu (až 90–100 úderů za minutu). V tomto případě se komorové komplexy na zaznamenaném EKG nemění.

Komorový typ je nebezpečný pro každou osobu, která má schopnost jít do fibrilace. Proto je výskyt extrasystolů z EKG z pravé nebo levé komory na EKG hodnocen jako varování před možným narušením normálního rytmu..

K vyšetření plodu se používají ultrazvuk a dopplerografie. Tyto techniky nejen zachycují vzhled narušeného rytmu, ale také odhalují počáteční příčiny, jako jsou vrozené vady.

Počítačová tomografie plodu může vyřešit mnoho diagnostických problémů

Formy fetálních tachyarytmií

Tachyarytmie u plodu musí být rozlišena formou.
Atriální flutter je zaznamenáván až 400 úderů za minutu, kontrakce jsou pravidelné, spojené s atrioventrikulárním vodivým blokem.

Nepravidelné kontrakce s nižší frekvencí (180–250 za minutu) mohou být projevem jiného fetálního srdečního onemocnění:

 • supraventrikulární reciproční tachykardie je spojena s extrasystoly z předsíní, častěji stanovenými v období 24 až 33 týdnů, může jít do normálního sinusového rytmu nebo být doprovázena blokádou a bradykardií (tato možnost je typičtější pro přítomnost ložisek zánětu v srdeční stěně);
 • ektopická tachykardie - vzrušení pochází z oblasti nad sinusovým uzlem (síňová boční stěna, ušní oblast), zaznamenávají se chaotické extrasystoly z různých oddělení, případně v kombinaci s komorovou tachykardií.

Klinické příznaky

Tachykardii cítí žena jako silný srdeční rytmus (až 120 a více).

Po přijetí pulzů z předsíní (ložiska ektopického vzrušení jsou v předsíních nebo plicních žilách), těhotná žena cítí záchvaty nevolnosti, závratě.

 • bolest v srdci;
 • obecná slabost;
 • poruchy spánku;
 • necitlivost v různých částech těla;
 • zvýšená podrážděnost.

Jakékoli odchylky v pohody těhotné ženy vyžadují okamžité lékařské vyšetření

Léčba tachykardie u matky a plodu

Při zjištění přetrvávající tachykardie se doporučuje těhotné ženě:

 • revidujte svůj režim (organizujte procházky, méně sedět u počítače a televize);
 • zahrnují potraviny bohaté na draslík, hořčík (ovoce, zelenina, meruňky, sušené meruňky, jablka, fíky, rajčata, ořechy, cereálie z celých zrn, luštěniny, mrkev);
 • vezměte uklidňující bylinný čaj s mátou a medem.

Také si můžete přečíst: Tachykardie během těhotenství

Aby bylo možné samostatně ulehčit útoku na tachykardii, musí žena relaxovat v sedě nebo v leže a hluboce dýchat..
Jmenování antiarytmických léků nepříznivě ovlivňuje nenarozené dítě. Používají se proto pouze v případech ohrožení života matky.

Léčba plodu zpravidla nevyžaduje stálou medikaci. Normalizace výživy a mateřského režimu má uklidňující účinek na srdeční rytmus dítěte.

Pokud je detekována souvislost s tvorbou vrozené patologie chlopní nebo myokardu, jsou předepisována antiarytmika v závislosti na specifické formě tachykardie (Sotalol, Amiodaron, Flecainid). Pokud je detekována souběžná zánětlivá patologie (myokarditida), probíhá léčba steroidními hormony průběžně 7 až 10 dní. Žena bere drogy orálně nebo je podávána intravenózně.

Léčba se nejčastěji provádí ve specializovaném oddělení perinatálního centra pod dohledem gynekologa a kardiologa. Je přísně zakázáno používat je samostatně. Nadměrné dávkování může způsobit smrt plodu..

Správná kombinace režimu a léků vede k pozitivnímu výsledku v 90% případů a narození zdravého dítěte.
V přetrvávajících případech těžké fetální tachykardie se používá transplacentární podávání antiarytmik. V prvním roce života se srdeční frekvence u dítěte normalizuje.

Preventivní opatření

Lékaři obhajují plánované těhotenství po kontrole rodičů a jejich léčbě všemi chronickými chorobami. Taková příprava dává jistotu, že matka bude mít dostatek zdraví pro porod a porod dítěte, plánuje se individuální plán péče s ohledem na předběžné údaje.

Pokud se těhotenství neočekává, odpovědnost za zdraví dítěte nesou rodiče. Žena potřebuje podporu, dobrou výživu a režim. Pro včasnou diagnostiku odchylek je nutná pravidelná návštěva porodníka-gynekologa s vyšetření.

Incipientní léčba arytmií matek a plodů podle optimálně vybraných schémat dává vysokou šanci zabránit hypoxii orgánů a systémů dítěte.

Dodržování pracovních a klidových podmínek, absence přepracování a intoxikace nám umožňují doufat v dobré těhotenství a zdravé potomstvo..

Fetální srdeční frekvence po 37 týdnech

TĚHOTENSTVÍ. Úder dítěte.

Normálně by měl být plod v rozmezí 120 - 160 úderů za minutu.
Srdeční frekvence nad 160 za minutu se nazývají tachykardie, pod 120 za minutu. - bradykardie.

2. Variabilita srdeční frekvence.

Současně se rozlišuje tzv. Krátkodobá variabilita (do jaké míry se doba trvání současného kardio intervalu liší od sousedních) a dlouhodobá (jedná se o malé změny srdeční frekvence za jednu minutu). Oba tyto druhy jsou spojeny s regulačním vlivem autonomního nervového systému. Přítomnost variability srdeční frekvence je dobrým diagnostickým znakem. Snížení variability je možné jak za normálních podmínek (během období spánku dítěte), tak v případě chronické hypoxie. Při hypoxii je narušeno jemné regulační spojení nervové soustavy a srdce. V důsledku toho se srdce přepne do autonomnějšího režimu operace (méně spojeného s aktivitou autonomního nervového systému).

3. Přítomnost zrychlení.

Zrychlení se chápe jako odchylka od bazálního rytmu o 15 nebo více tepů za minutu. po dobu nejméně 15 sekund. Přítomnost jedné nebo více zrychlení během 10minutové doby záznamu je dobrým diagnostickým znakem a indikuje normální reaktivitu fetálního nervového systému. Dobrou známkou je, že po určité době motorické aktivity (žena se sama zapíše do záznamu stisknutím tlačítka nebo speciální funkce CTG přístroje) se zaznamená zrychlení..

4. Přítomnost zpomalení.

Zpomalení se chápe jako periodické zpomalení srdeční frekvence plodu o 15 nebo více tepů. za minutu po dobu 15 sekund nebo více. Zpomalení je považováno za reflex, když nastane po zrychlení nebo po epizodě motorické aktivity. Tato zpomalení se nepovažují za projev patologie. Situace je poněkud odlišná u spontánních hlubokých zpomalení, ke kterým může dojít v klidu nebo po kontrakcích dělohy. Přítomnost hlubokých zpomalení s pomalým zotavením je hodnocena jako patologie. Jejich výskyt může být spojen s přímým účinkem hypoxie na kardiostimulátor plodu..

5. Reakce na pohybovou aktivitu, stimulaci plodu nebo zvuk.

U novorozenců by normální odpověď na tyto podněty měla být zrychlení.

Rychlý srdeční rytmus plodu

Počínaje 5. týdnem těhotenství začíná fetální srdce bít. Od tohoto období bude žena muset neustále procházet řadou studií zaměřených na včasnou detekci patologií v srdečním rytmu dítěte. Normálně by srdeční tep, počínaje 11. týdnem těhotenství a až do narození, měl být 140 až 160 tepů za minutu. Pokud se tyto ukazatele odchylují od normy v menším směru, pak to znamená přítomnost bradykardie u dítěte. Existují však případy, kdy je frekvence srdečního rytmu dítěte nad normální. Co dělat v takové situaci a proč k tomu dokonce dochází?

Rychlá srdeční frekvence plodu

Je velmi špatné, když lékaři dítěte pozorují rychlý srdeční rytmus. Protože právě frekvence srdečního rytmu je nejdůležitějším indikátorem, který hovoří o vitalitě budoucího člověka, jeho správném vývoji a zdravotním stavu obecně. Proto jsou lékaři vždy velmi vážní v situacích, kdy během těhotenství zjistí rychlý srdeční rytmus plodu, a pokud si to všimne, mohou předepsat dopplerovskou, CTG proceduru nebo další ultrazvuk..

A v těchto preventivních opatřeních není nic překvapivého, protože velmi rychlý srdeční rytmus plodu může mluvit o hypoxii (stav, kdy dítě dostává nedostatečný kyslík a začíná se dusit), nebo výrazné patologii během svého vývoje..

Pokud se setkáte s takovým problémem, nejdůležitější věcí není předčasné paniky. Frekvence srdečního rytmu dítěte může ve skutečnosti přímo záviset na řadě faktorů a těhotná žena nemůže jít do nemocnice nebo zahájit léčbu, dokud nezjistí skutečnou příčinu tohoto jevu. A určitě byste se neměli bát situace, pokud byl u plodu poprvé detekován srdeční rytmus, a předtím byly všechny ukazatele vždy normální. Koneckonců, může to být z několika důvodů. Zaprvé se změnou doby činnosti dítěte a zadruhé emočním stavem těhotné ženy. Pokud se žena během těhotenství velmi bojí a obává, zejména při jmenování lékařem, může to do jisté míry ovlivnit srdeční frekvenci jejího dítěte. Ať je to jakkoli, nejdůležitější není starat se předem a zjistit skutečné důvody.

Přečtěte si také

Tachykardie během těhotenství

Stížnosti těhotných žen na záchvaty tachykardie nejsou neobvyklé. Sinusová tachykardie se může během těhotenství objevit iu velmi mladých dívek, které dříve neměly zvláštní zdravotní problémy. Většina lékařů věří, že tachykardie neohrožuje nastávající matku a dítě a útoky skončí okamžitě po porodu. U těhotné ženy začínají všechny tělesné systémy fungovat trochu jinak. Palpitace srdce rychleji destiluje krev a lépe saturuje plod cenným kyslíkem.

Příčiny tachykardie u těhotných žen

1. Exacerbace chronických onemocnění. Obzvláště často se tachykardie vyskytuje u dívek a žen trpících anémií a hypotenzí..

2. Porušení rovnováhy voda-elektrolyt. Vyskytuje se v důsledku toxikózy těhotných žen..

3. Nevyvážená výživa. Při nesprávně připravené výživě trpí tělo těhotné ženy nedostatkem cenných minerálů a vitamínů, což vede ke zvýšení srdeční frekvence.

Plodová tachykardie

1. Tachykardii lze pozorovat nejen u nastávající matky, ale také u plodu. Tato diagnóza se provádí, pokud puls dítěte překročí 160–180 úderů za minutu..

2. Výskyt tachykardie může být způsoben tím, že matka užívá určité léky nebo přítomnost onemocnění, jako je hypertyreóza. Tachykardie se často vyskytuje, pokud plod trpí intrauterinní hypoxií, chromozomálními abnormalitami, intrauterinní infekcí nebo anémií.

3. K diagnostice tachykardie se provádí fetální echokardiografie, radiografie a ultrazvuk..

4. Ve většině případů se srdeční frekvence dítěte během prvního roku života normalizuje. Pokud je vyžadována léčba, provádí se transplacentální podávání speciálních antiarytmik.

Jak se vypořádat s útoky na tachykardii

Léčba tachykardie během těhotenství se provádí pouze podle pokynů lékaře. Aby se žena vypořádala s útokem, potřebuje:

1. Jakmile se srdeční frekvence zvýší, přikrčte se nebo si lehněte. Tělo se tak uvolní a srdeční frekvence začne klesat..

2. Několik minut vdechujte z plic hluboce a pomalu výdech vzduchu.

3. Nevzdávejte se vzrušení a paniky.

S útoky tachykardie, které nejdou dlouho pryč, lze provést EKG.

1. Raději nejíst hodně sladkých a mastných potravin. Příliš rychlý přírůstek hmotnosti bude mít nepříznivý vliv na činnost srdečního svalu.

2. Každý den musíte jíst zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky, zeleninu a ovoce.

3. Alkohol, káva, cigarety během tohoto období jsou přísně kontraindikovány.

4. Doporučuje se doplnit stravu minerály a vitamíny. Vitamínový komplex by měl předepisovat pouze lékař.

Při absenci kontraindikací bude také užitečné, aby nastávající matka pravidelně cvičila jógu, dlouho chodila a navštěvovala bazén.

Přečtěte si také:

Zdroje: http://9month.ru/forum/archive/index.php/t-1158.html, http://womanroutine.ru/maternity/during-pregnancy/361/, http://serdce-help.ru /% D1% 82% D0% B0% D1% 85% D0% B8% D0% BA% D0% B0% D1% 80% D0% B4% D0% B8% D1% 8F-% D0% BF% D1% 80 % D0% B8-% D0% B1% D0% B5% D1% 80% D0% B5% D0% BC% D0% B5% D0% BD% D0% BD% D0% BE% D1% 81% D1% 82% D0% B8 /

Zatím žádné komentáře!

Fetální srdeční rytmus - normální ukazatele, kontrolní metody, patologie

Když se objeví srdeční rytmus plodu?

Indikace srdečního rytmu plodu je jednou ze základních charakteristik normálního těhotenství a životaschopnosti nenarozeného dítěte. Proto porodníci neustále monitorují srdeční kontrakce a vývoj kardiovaskulárního systému plodu..

Bez použití high-tech zařízení, první fetální srdeční rytmus může být slyšen se stetoskopem nejdříve 18-20 týdnů těhotenství. Na začátku těhotenství bylo možné vyhodnotit stav srdce a poslouchat srdeční kontrakce až po vynalezení ultrazvuku.

Srdce plodu je položeno ve 4. týdnu. V této době je to dutá trubice a již na začátku 5. týdne se objevují první kontrakce budoucího srdce dítěte. Při použití transvaginálního ultrazvukového senzoru je možné je poslouchat při zkoumání plodu po 5-6 týdnech a při použití transabdominálního senzoru - nejdříve 6–7 týdnů.

Fetální srdeční frekvence týdně

V prvním trimestru těhotenství se srdeční frekvence plodu mění v závislosti na gestačním věku:

 • za 6-8 týdnů - od 110 do 130 tepů za minutu;
 • za 9–10 týdnů - od 170 do 190 tepů za minutu;
 • od 11. týdne do doby narození - od 140 do 160 tepů za minutu.

Takové změny frekvence srdečních kontrakcí jsou vysvětleny neustálým vývojem a ustanovením fungování autonomního nervového systému, který je zodpovědný za koordinovanou práci všech vnitřních systémů a orgánů..

Metody kontroly srdeční frekvence plodu

Naslouchání

Poslech nebo auskultace srdečního rytmu plodu se provádí pomocí porodního stetoskopu (malá trubička se širokým trychtýřem). Tento způsob poslechu je možný pouze od 20 (méně často od 18) týdnů těhotenství.

Poslech srdečních rytmů plodu pomocí stetoskopu se provádí v těhotné poloze, když leží (na gauči) břišní stěnou matky při každé návštěvě porodníka-gynekologa. Úder srdce je slyšet ve formě výrazných dvojitých rytmických rytmů. V tomto případě lékař určí jejich vlastnosti:

 • frekvence;
 • rytmus;
 • charakter (jasný, výrazný, tlumený, hluchý);
 • nejlepší místo pro poslech srdečních zvuků.

Všechny tyto ukazatele odrážejí životní aktivitu a stav plodu. Z hlediska nejlepšího poslechu srdečního rytmu může lékař určit polohu dítěte:

 • u hlavy je tento bod určen pod pupkem matky (vpravo nebo vlevo);
 • s příčnou prezentací - vpravo nebo vlevo na úrovni pupku matky;
 • s pánevní prezentací - nad pupkem.

Ve 24 týdnech mnohočetného těhotenství jsou palpitace slyšet po 24 týdnech v různých částech dělohy.

Během porodu (každých 15 - 20 minut) se také provádí posluchačský srdeční rytmus porodním stetoskopem. V tomto případě lékař sleduje jejich ukazatele před a po boji nebo před každým pokusem. Takové sledování srdečních kontrakcí plodu umožňuje odborníkům vyhodnotit reakci těla dítěte na kontrakce dělohy.

Raná data
První srdeční rytmy plodu mohou být monitorovány pomocí ultrazvuku s transvaginálním senzorem již po 5 nebo 6 týdnech těhotenství a při použití transabaginálního senzoru - po 6-7 týdnech. V této době lékař stanoví počet srdečních rytmů plodu a jejich absence může naznačovat nevyvinuté těhotenství. V takových případech se těhotné ženě doporučuje podstoupit druhý ultrazvuk za 5-7 dní, aby se tato diagnóza potvrdila nebo vyvrátila..

II a III trimestr
Při provádění ultrazvuku v těchto stadiích těhotenství lékař posuzuje nejen počet srdečních kontrakcí, ale také jejich frekvenci a umístění srdce v hrudi nenarozeného dítěte. V této fázi těhotenství závisí srdeční frekvence na různých faktorech: pohyby nenarozeného dítěte, fyzická aktivita matky, různé vnější faktory (nachlazení, teplo, všechny druhy nemocí). K identifikaci možných malformací srdce plodu se používá technika, jako je čtyřkomorový „plátek“. Takový ultrazvuk fetálního srdce vám umožní „vidět“ strukturu síní a srdečních komor. Použitím této techniky ultrazvuku lze detekovat asi 75% vrozených srdečních vad.

Kardiotocografie

Ve většině případů je prováděna kardiografie nebo kardiotocografie, počínaje 28. týdnem, jednou pro všechny těhotné ženy. Existují náznaky opakovaného chování:

 • pozdní gestóza;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • nedostatek vody;
 • polyhydramnios;
 • infekční choroby matky, doprovázené horečkou;
 • chronická onemocnění matky;
 • jizva na děloze po operaci;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • předjíždění těhotenství.

Pomocí kardiotocografie nebo CTG je možné poslouchat a zaznamenávat srdeční kontrakce plodu a kontrakce dělohy. Studie se provádí v poloze těhotné ženy ležící na zádech (pokud žena nemůže být v této poloze po dlouhou dobu, provede se záznam CTG v poloze na zádech nebo vsedě). Na břišní stěnu je nainstalován speciální senzor v místě nejlepšího poslechu srdečních tónů nenarozeného dítěte. Studie se provádí po dobu 40-60 minut. Poté lékař vyhodnotí své výsledky a vyvodí závěr o srdečních rytmech plodu v reakci na kontrakce děložních stěn. Toto zohledňuje:

 • Tepová frekvence;
 • jejich variabilita (tj. změna jejich počtu za minutu);
 • přítomnost nebo nepřítomnost kontrakcí nebo zvýšená srdeční frekvence plodu v reakci na děložní kontrakce.

Echokardiografie

Echokardiografie je technika ultrazvuku, která studuje strukturální vlastnosti srdce a průtoku krve v různých odděleních. Tento diagnostický postup je nejvíce orientační v 18-28 týdnech těhotenství.

Echokardiografie je předepsána pouze tehdy, je-li zjištěno nebo existuje podezření na srdeční onemocnění..

 • přítomnost vrozených srdečních vad v matce;
 • děti se srdečními vadami z předchozích těhotenství;
 • infekční onemocnění u těhotné ženy;
 • cukrovka u matky;
 • těhotenství po 38 letech;
 • přítomnost vad plodu v jiných orgánech nebo podezření na vrozenou srdeční vadu;
 • intrauterinní zpomalení růstu.

Při provádění echokardiografie se používá nejen obvyklý dvourozměrný ultrazvuk, ale používají se i jiné režimy ultrazvukového skeneru: Dopplerův režim a jednorozměrný ultrazvuk. Tato kombinace technik umožňuje nejen studovat strukturu srdce, ale také zkoumat povahu krevního toku v něm a velkých cév.

Detektor prezenčního signálu plodu

Ultrazvukové detektory srdečního rytmu mohou být použity ke stanovení počtu a povahy srdečních rytmů plodu kdykoli: nejen k prevenci patologie, ale také k uklidnění matky, která si je při poslechu užívá srdečního rytmu nenarozeného dítěte.

Používání těchto zařízení je naprosto bezpečné a pohodlné v nemocnici i doma (se souhlasem lékaře). Účinek tohoto zařízení je založen na Dopplerově efektu (tj. Je založen na stanovení srdečních kontrakcí plodu analýzou odrazů ultrazvukových vln z orgánů dítěte). Umožňují včas detekovat poruchy srdečního rytmu a konat uklidňující psychoemotivní stav matky.

Ultrazvukové detektory srdečního rytmu mohou detekovat srdeční rytmy dítěte již v 8–12 týdnech těhotenství, ale většina porodníků doporučuje jejich použití po prvním trimestru. Doba trvání jedné studie by neměla trvat déle než 10 minut.

Patologie srdečního rytmu plodu

Kardiopalmus

Rychlý srdeční tep (nebo tachykardie) je stav, při kterém je detekováno zvýšení srdeční frekvence o více než 200 tepů za minutu.

Rychlý srdeční rytmus plodu před 9. týdnem těhotenství může naznačovat jak nestabilní stav matky, tak vývoj hypoxie plodu a hrozbu vážnějších komplikací. Ucpaná místnost, fyzické přetížení, anémie z nedostatku železa. emoce nejsou všechny vnější faktory, které mohou způsobit častější srdeční rytmy plodu. V takových případech lékař definitivně doporučí ženě podstoupit druhé vyšetření.

V některých případech je zvýšená srdeční frekvence u plodu spojena s vývojem hypoxie u něj, která je plná různých dalších komplikací (malformace, vývojová zpoždění, patologie pupečníkové šňůry nebo placenty). V takových případech lékař předepíše ženě potřebné další studie a léčbu.

Zvýšení srdeční frekvence o 15 tepů za minutu po dobu 15 až 20 sekund během porodu naznačuje normální reakci nenarozeného dítěte na vaginální vyšetření provedené porodníkem-gynekologem. V některých případech porodníci používají tuto fetální odpověď jako test na zdravý stav..

Tlumený srdeční rytmus

Někdy poslouchání tlumených srdečních zvuků plodu může být spojeno s obezitou u matky..

V jiných případech může tlumený fetální srdeční rytmus znamenat:

 • feto-placentární nedostatečnost;
 • prodloužená hypoxie plodu;
 • polyhydramnios nebo oligohydramnios;
 • pánevní prezentace plodu;
 • umístění placenty na přední stěně dělohy;
 • zvýšená motorická aktivita plodu.

Slabý tep

Slabý srdeční rytmus plodu naznačuje rostoucí chronickou hypoxii, která ohrožuje život plodu. V počátečních stádiích může slabý srdeční rytmus signalizovat hrozbu potratu, ale někdy je tento stav pouze výsledkem nesprávného těhotenství.

Slabý srdeční rytmus v trimestrech II a III může naznačovat prodlouženou hypoxii plodu. Objevuje se po období tachykardie a je charakterizován prudkým poklesem počtu srdečních kontrakcí (méně než 120 tepů za minutu). V některých případech může být tento stav známkou urgentního chirurgického porodu.

Neslyšíte srdeční rytmus plodu

Pokud při embryu o velikosti 5 mm nebo více není srdeční rytmus plodu slyšen, porodnice-gynekologové diagnostikují „nevyvíjející se těhotenství“. Většina případů nevyvinutého těhotenství je detekována přesně v období až 12 týdnů těhotenství.

V některých případech je absence srdečního rytmu plodu pozorována, když je v nepřítomnosti embrya detekován ultrazvuk fetálního vajíčka - tento stav se nazývá anembryonie. Znamená to, že k úmrtí embrya došlo dříve nebo vůbec nedošlo..

V takových případech je ženě předepsáno druhé ultrazvukové vyšetření po 5-7 dnech. Při absenci srdečního rytmu a při opakovaném vyšetření je potvrzena diagnóza „nevyvíjející se těhotenství (anembryonie)“; žena je předepsána kyretáž dělohy.

Úmrtí plodu může být indikováno absencí srdečních rytmů plodu v 18-28 týdnech těhotenství. V takových případech se porodník-gynekolog rozhodne o umělém porodu nebo o ničení ovoce..

Je možné určit pohlaví dítěte podle srdeční frekvence plodu?

Existuje několik populárních metod pro určování pohlaví dítěte pomocí tluku plodu, ale lékaři je vyvracejí.

Jedna z těchto metod navrhuje naslouchat srdeční frekvenci plodu. U chlapců, přívrženci takové techniky tvrdí, srdce bije rytmičtěji a jasněji, a u dívek je chaotičtější a rytmus srdečního rytmu se neshoduje s matkou.

Podle druhé podobné lidové techniky lze polohu srdečního tepu uvést na podlaze dítěte. Poslech tónu vlevo znamená, že se narodí dívka a napravo - chlapec.

Třetí lidová metodologie říká, že počet srdečních kontrakcí může naznačovat pohlaví dítěte, ale existuje tolik verzí této metody, že se stanou velmi matoucími. Někteří tvrdí, že dívky by měly mít srdeční tep vyšší než 150, pak méně než 140 tepů za minutu, a chlapecké srdce bije více než 160 tepů za minutu, pak přibližně 120. Přesné načasování takových testů se liší..

Přes pobavení z těchto metod nejsou ničím jiným než hádáním. Všechny tyto metody jsou zcela vyvráceny vědecky prokázanými skutečnostmi, které ukazují, že počet srdečních kontrakcí je ovlivněn:

 • gestační věk;
 • polohu těla matky při poslechu srdečního rytmu;
 • motorická a emoční aktivita matky;
 • zdravotní stav nenarozeného dítěte a matky.

Lékařské studie potvrzují, že je možné zjistit pohlaví nenarozeného dítěte se stoprocentní přesností pouze provedením speciální metody, během níž je amniotická tekutina nebo část placenty odebírána k výzkumu.

Je možné cítit srdeční rytmus plodu?

Žena nemůže cítit srdeční rytmus plodu tím, že jí položí ruku na břicho v jakékoli fázi těhotenství, protože k poslechu srdečních zvuků je zapotřebí stetoskop. V některých případech pociťuje těhotná žena pulzaci v břiše nebo dolní části zad a tyto pocity bere na srdeční rytmus plodu. Taková pulzace neodráží kontrakce srdečních plodů plodu, ale ukazuje na zvýšený tlak v aortě, ke kterému může dojít během hormonálních změn v těle během těhotenství..

Před použitím se poraďte s odborníkem.

Sdílet s přáteli

liana 20. prosince 2016 08:44

Dobrý den, mám 12 týdnů těhotenství. Dnes jsem šel na ultrazvuk. Řekli, že plod má slabý srdeční rytmus a plod se nevyvíjí. Řekněte mi, prosím, je to nebezpečné nebo se to stane? Pomozte mi, prosím. Velmi se bojím.

Anastasia 11. srpna 2016 12:24

Velice vám děkuji, velmi informativní článek.
Před 15 lety porodila svou první dceru, takže zapomněla na všechno vzrušení. Zajímalo mě téma pulsace v břiše, z nějakého důvodu jsem vzal dítě za srdeční tep a začal jsem se bát, když se pulsace zeslabila. Díky bohu, je to jen zvlnění.
Velmi vděčný za článek.

Ruslana 01.8.2015 09:19

Svetlana 31. července 2015 08:15

Článek je velmi informativní, dost informací.

Dát zpětnou vazbu

Můžete přidat své komentáře a zpětnou vazbu k tomuto článku v souladu s pravidly diskuse..

Zpět na začátek stránky

Informace zveřejněné na našich webových stránkách jsou informativní nebo populární a poskytují se širokému publiku k diskusi. Předepisování léků by měl provádět pouze kvalifikovaný odborník na základě anamnézy a výsledků diagnostiky.

Příčiny tachykardie u plodu v různých stádiích těhotenství

Tachykardie je porušením normálního srdečního rytmu. Pokud je to u dospělých poměrně častý výskyt, pak to, co může být příčinou tachykardie u plodu i v děloze. Je třeba poznamenat, že je to velmi nebezpečné, a úkolem matky v tomto případě je udělat vše pro to, aby se zabránilo výskytu této patologie.

Během rutinního vyšetření může být detekována fetální tachykardie, takže těhotné ženy by v žádném případě neměly tento proces ignorovat a jít na všechny plánované schůzky s lékařem. Při normální fetální tachykardii je zaznamenána frekvence srdečních rytmů v rozmezí od 170 do 220 jednotek za minutu. Poprvé byla podobná patologie zaznamenána ve 30. roce minulého století. Včasná diagnóza nyní pomáhá při léčbě mnoha patologií, které mohou tento jev způsobit..

Příčiny tachykardie

U člověka, dokonce i u nenarozeného dítěte, lze zaznamenat palpitace srdce z několika důvodů. Tachykardie je velmi často jedním z příznaků, někdy nejvýraznějších, pro identifikaci závažných zdravotních problémů. Patologie spojená s endokrinním systémem, kardiovaskulárními chorobami a respiračními onemocněními může vést k rozvoji srdečních bušení srdce. Vzhledem k tomu, že je velmi obtížné diagnostikovat nenarozené dítě, umožňuje uznání tachykardie lékaři pracovat správným směrem a identifikovat patologii, pokud existuje.

Je však třeba si uvědomit, že nejen onemocnění vnitřních orgánů dítěte, ale také užívání drog matkou může vést k rozvoji bušení srdce. Kromě toho je to zaznamenáno se závažnou ztrátou krve a přítomností některých patologických stavů spojených přímo se stavem dítěte. Tachykardie se vyskytuje s fetální anémií, intrauterinní hypoxií, chromozomálními abnormalitami a infekčními lézemi.

K určení toho, co přesně způsobilo rozvoj problémů se srdečním rytmem, musí lékař provést řadu postupů. Jakmile bylo zjištěno základní onemocnění, měla by být pokud možno provedena náležitá léčba. Při správném přístupu musí tachykardie projít.

Diagnostické metody

Specialista může mít podezření na fetální tachykardii i ve fázi rutinního vyšetření a poslechu. Pokud něco způsobuje podezření gynekologa, měl by poslat nastávající matku k dalšímu vyšetření.

Seznam nejúčinnějších metod pro stanovení příčin fetální tachykardie obsahuje ultrazvuk, rentgen a echokardiografii. Lékaři vysoce oceňují výsledky Dopplerova vyšetření. To umožňuje kvalitativní posouzení stavu stěn komor a síní. Dopplerovské skenování umožňuje sledovat pohyb červených krvinek, díky čemuž se problémy s kteroukoli částí orgánu stávají viditelnými.

Správná diagnóza umožňuje nejen určit tachykardii, ale také umožňuje vidět její vzhled. V přibližně 30% případů mají dosud nenarození pacienti flutter síní. Znakem tohoto typu patologie je, že zde bude srdeční frekvence trvale vysoká. Dosahuje 400 tepů za minutu a je pravidelná. U jiných forem fetální tachykardie lze zaznamenat periodické zvýšení srdeční frekvence, zpravidla více než 240 tepů za minutu, nezvyšuje se.

Reciproční supraventrikulární tachykardie je zaznamenána s extrasystologií síní dítěte. Obvykle se tento jev vyskytuje ve druhém trimestru těhotenství, takže během tohoto období musíte zvláště pečlivě kontrolovat stav plodu. V některých případech se tento stav sám o sobě vrátí k normálnímu stavu. Ale někdy lze tachykardii kombinovat s bradykardií. Kromě toho v tomto případě nejsou vyloučeny zánětlivé procesy, které vyžadují naléhavou léčbu..

Ektopická tachykardie se projevuje ve formě ektopických ložisek. Mohou se tvořit v jednom nebo několika odděleních atria. Ve vzácných případech jsou pozorovány aktivní ložiska umístěné mimo stěny atria. Ektopická tachykardie se vyznačuje chaotickou srdeční frekvencí.

Jak je léčena tachykardie u plodu

Tato patologie vždy zní budoucí matce jako hrozná diagnóza. Ve skutečnosti se však při správném přístupu k léčbě lze vyhnout závažným komplikacím. Odborníci poznamenávají, že tachykardie u plodu během těhotenství může být přerušovaná. Hlavní věc je, že plod nemá souběžné patologie.

Je důležité nejen včas odhalit tachykardii u nenarozeného dítěte, ale také překonat nemoc, která ji způsobuje. I když se zjistí, že problém je způsoben užíváním léků nebo jinou vnější příčinou, musí být odstraněn a poté pečlivě sledujte stav srdce a rytmus dítěte během těhotenství a po něm. Tepová frekvence by měla být měřena odborníkem pomocí speciálního vybavení. Budoucí matka sama to nemůže udělat bez manuálního Dopplerova monitoru. Pokud se tachykardie bude pravidelně vracet, je třeba pečlivě sledovat stav plodu. Je vhodné provádět měření srdeční frekvence dvakrát denně..

V případě, že dítě bude mít tachykardii bez závažných komplikací, postačí jednoduché pozorování plodu, což zabrání mnoha problémům. Pokud je patologie komplikovaná, je nutné použít správnou léčbu. Odborníci nejčastěji předepisují antiarytmika, ale musí být používána co nejpečlivěji a pouze podle pokynů lékaře. Léčba tachykardie obecně závisí na typu patologie a přítomnosti průvodních onemocnění.

Při komorové tachykardii plodu se nejčastěji předepisují lidokain, propranolol a hořčík. Tyto prostředky mohou být předepsány ve formě intravenózních injekcí nebo ve formě tablet, v závislosti na formě uvolňování léčiva. Pokud je k patologii přidán syndrom prodlouženého intervalu, je léčba prováděna velmi pečlivě. Zde je nutné zvolit nejvhodnější léky, které se zbaví zvýšené srdeční frekvence, ale nezpůsobí arytmii.

Při léčbě a výběru správných léků hodně záleží na frekvenci srdečních rytmů. Pokud je tachykardie zaznamenána v oblasti 220 úderů a vyšších, lze použít prostředek jako je Sotalol. V některých případech může být léčivo Flecainide také předepsáno k léčbě. Musíte s ním však být velmi opatrní, zejména pokud jde o komorové dysfunkce. Při nesprávném přístupu můžete mít vážné komplikace. V extrémních případech může užívání tohoto léku způsobit zástavu srdce a smrt plodu. To naznačuje, že léčba by měla být prováděna výhradně pod dohledem lékaře, který bude sledovat dávku a frekvenci léku.

Pokud máte podezření na některá onemocnění, obdrží žena seznam prostředků nejen pro odstranění tachykardie u nenarozeného dítěte, ale také pro léčbu základní patologie. Například, pokud existuje podezření na vývoj myokarditidy, bude použit lék Dexamethason. Jeho použití by mělo být omezeno na dva týdny..

Při správném přístupu k léčbě by diagnóza, jako je tachykardie, neměla přinést mnoho problémů. V 90% případů je problém vyřešen pomocí léků. Nastávající matka však musí vzít v úvahu, že některé léky mohou poškodit vývoj dítěte, a v první řadě mít negativní vliv na jeho nervový systém..

Důsledky fetální tachykardie a prevence

Léčba fetální tachykardie léky během těhotenství není vždy beze stopy pryč. V každém případě je však mnohem bezpečnější, než jej nechat jít s nadějí, že problém bude vyřešen sám.

K zotavení dochází v 90% případů, ale stále existuje poměrně vysoké riziko, že léky zabijí plod. Samotná tachykardie v kombinaci s dalšími patologiemi neposkytuje tak vysokou záruku, že se dítě narodí naživu a zdraví..

Nejdůležitější profylaxe, která by měla být povinná pro každou ženu, která se chce stát matkou, je udržovat správný životní styl. To platí nejen pro období těhotenství, ale také pro několik měsíců přípravy na něj. Pár měsíců před plánovaným počátkem je třeba prověřit, zda je sex po spravedlivém sexuálním vyšetřením na přítomnost chorob a infekcí. Pokud je něco takového detekováno, musíte okamžitě zahájit léčbu. Těhotenství je v tomto okamžiku lepší vyloučit.

Pro snížení rizika tachykardie u plodu neexistuje žádná zvláštní profylaxe. Zde mohou hrát roli dědičné faktory, špatná ekologie a mnoho dalších důvodů. Ale ženy, které nemají špatné návyky, správně jedí a vedou aktivní životní styl, mají s větší pravděpodobností zdravé dítě.

Články O Neplodnosti