Hlavní Testy

Co dělat s polyhydramniemi v pozdním těhotenství? Recenze gynekologů a žen v porodu

Jsem rád, že vás opět vítám!

Setkal se někdo z vás s porodem dítěte s takovým problémem, jako je velké množství plodové vody? Pokud ne, jsem pro vás rád, ale každý pravděpodobně slyšel, že otázka je docela komplikovaná.

A polyhydramnios během těhotenství v pozdějších stádiích je obzvláště nebezpečný, protože to může vést k nejtragičtějším následkům. Je možné zabránit patologii? Dnes jsme s vámi a budeme hledat odpovědi na tuto a další otázky..

Co to je?

Nejprve pochopme, co je plodová voda a proč je její množství tak důležité pro úspěšný vývoj dítěte a porodu. Amniotikum, jak doktoři říkají kapalina, vyplňuje lůno, ve kterém roste plod.

Má několik úkolů najednou:

 • poskytuje ochranu a svobodu pohybu dítěte;
 • pomáhá v metabolických procesech;
 • přispívá k rozvoji základních životních dovedností dítěte - polykání, pohyb.

Jak vidíte, pro dítě je to důležitá součást jeho harmonického vývoje. Je zřejmé, že s růstem plodu se také zvyšuje množství vody. V tabulce jsou uvedena data označená jako norma - jedná se o index plodové vody, podle kterého jsou lékaři vedeni, a nyní to můžete udělat.

Gestační věk,
týdny
Normální výkon AFI,
cm
Průměrné AFI,
cm
347,2-27,814.2
357,0-27,914.0
366,8-27,913.8
3766-27,513.5
386,5-26,913,2
396,4-25,512.7
406,3-24,012.3
416.3-21.611.6
426.3-19.211,0

Ve skutečnosti je pro dítě živá voda, díky které je udržována ideální teplota - 37 stupňů, hlasité zvuky světa nejsou slyšeny, všechny šokové akce nejsou vnímány jako ohrožující. Zdá se, že může být špatné, že složení překračuje normu? Ve skutečnosti polyhydramnie, jejichž norma je vždy stanovena, vedou k vážným důsledkům..

A vy musíte zaznít alarm, když ve třetím trimestru tekutiny více než jeden a půl litru. Když tento parametr dosáhne tří litrů, mluví o klinickém stavu dítěte a matky. Mírný polyhydramnios také není příliš dobrý, vyžaduje seriózní lékařský dohled. Zvláště pokud se problém projevil ve 2. trimestru.

Jak říká gynekolog Armen Poghosyan:

"Tato diagnóza obvykle předchází polyhydramniím a měla by už mámu varovat." Musí se řídit pokyny svého lékaře, aby se zabránilo vážným následkům. “.

Proč vzniká patologie

Aby se zabránilo rozvoji poruchy, je třeba pochopit, jaké příčiny přispěly k jejímu vzniku. A znovu se musíte ponořit do anatomie. Pamatujete si, že plodová voda je součástí velkého a poněkud složitého systému "maminka - placenta - plod"..

Je to od nich, že dítě dostává živiny, které potřebuje, a prostřednictvím nich se získávají produkty rozkladu. Živá voda se obnovuje každé tři hodiny. Nyní si představte, že se v těle ženy něco pokazilo a že množství přiváděné vody je větší než vypouštěné množství.

Rovnováha je narušena, vytváří se hodně tekutiny. Patologie je určena ultrazvukem, polyhydramniá se zaznamenávají právě do indexu, který jste již viděli v tabulce. Na fórech ženy sdílejí své příběhy o polyhydramiích, včetně důvodů.

Zde je to, co říká Marina Ivanchenko:

"Ve 38 týdnech jsem našel velké množství plodové vody." Doktor řekl, že můj problém je v malé postavě a velké váze dítěte. Nedělali nic zvláštního, ale jmenovali císařský řez. Porodní asistentka řekla, že je správné, že dítě polyká plodovou vodu. V důsledku toho se díky lékařům narodilo zdravé dítě. “.

Mimochodem, ze všech důvodů je nejoblíbenější možností krátká postava matky. Ale ve 30% případů nemohou lékaři přesně říci, proč žena vykazuje porušení.

Spíše existuje příliš mnoho z nich, aby bylo možné přesně určit, které z faktorů přispěly k patologii:

Tyto tři jsou nejzřetelnější, zbývající jsou podmíněné.

Co čekat?

První otázka, kterou žena položí poté, co lékař provede diagnózu, je jaké je nebezpečí? Nejprve tím, že propleteme pupeční šňůru dítěte. Faktem je, že aktivní miminka s velkým množstvím vody mají více možností pohybu, což vede k vážným důsledkům. Ale i když je to nebezpečný důsledek, zdaleka není jediný.

Mezi další patří:

 • gestóza, která se může objevit v posledních týdnech, je vyvolává polyhydramniemi, což je charakteristické zejména po 32 týdnech;
 • patologie vede k předčasnému odtoku tekutiny, což znamená předčasný porod;
 • placentární nedostatečnost, je přímou příčinou dětské hypoxie, to znamená, že může ovlivnit její vývoj.

Dalším důsledkem je komplikace při porodu. Přesně o tom mluvila maminka: je předepsán císařský řez. Ale někdy se dítě otočí před samotným narozením. Zde potřebujete dohled lékaře, takže žena je nejčastěji identifikována v nemocnici.

V každé situaci by žena měla zůstat krásná. V očekávání léta jí laserový epilátor AimanFun pomůže s tím. Skvělý pomocník v boji proti nežádoucí vegetaci. Nyní nemusíte navštěvovat drahé řemeslníky, všechny akce se mohou konat doma. Je to efektivní, bezpečné a pohodlné. Účinek trvá až 15 měsíců.

Jak se projevuje patologie?

Další otázkou, která se obává žen, je možné zjistit, že máte vysokou vodu?

Zde musíte pochopit, že existují dvě fáze:

Jejich příznaky jsou stejné, ale průběh času je jiný. První zahrnuje zvýšení množství vody několikrát během dne. Můžete ráno vstát a všimnout si, že váš žaludek je větší. A kromě toho, najít bolest v perineum nebo dolní části zad, tlak může zvýšit.

Spěchám, abych ujistil, že rychlý polyhydramnius je charakteristický pro první trimestr a v posledních týdnech stále častěji mluví o chronických projevech nemoci. Co dělat, když v těle zjistíte dušnost, těžkost a jste si jisti, že se žaludek každým dnem zvětšuje? Pospěšte si k lékaři.

Zde je doporučení lékaře porodníka-gynekologa nejvyšší kategorie Světlana Mayatskaja:

"Pokud má lékař podezření na polyhydramnie a poté je potvrdí ultrazvuk, je to teprve začátek." Dále jsou nezbytně prováděna diagnostická opatření k odstranění příčin patologie. Například screeningový test vám pomůže zjistit, jak je glukóza účinně absorbována..

Biochemický krevní test ukáže, zda existují v těle infekce, které také způsobují velké množství plodové vody. Existují i ​​jiné metody. Hlavním úkolem je identifikovat příčinu a odstranit ji, pak můžeme mluvit o možném řešení problému. “.

Co lékař předepíše

Existuje lék na polyhydramniy?

Po stanovení diagnózy je určen důvod a poté lékař předepíše terapii:

 • imunoglobuliny, pokud jde o Rh konflikt;
 • antibiotika, pokud má žena infekci;
 • strava a léky, pokud je zjištěn diabetes.

Předvídám otázku, zda jsou antibiotika přijatelná pro polyhydramnie? Zde vše rozhoduje lékař. Pokud si je jistý, že problém by měl být vyřešen výhradně lékařskými přípravky, že je to užitečné jak pro matku, tak pro dítě, pak budete muset brát antibiotika.

Recenze žen v porodu říkají, že v této situaci musíte postupovat podle rady lékaře. Pokud chcete jít do nemocnice, neodmítněte ji. Zde vám bude předepsán léčebný postup a poté s největší pravděpodobností poslán domů před porodem. Ti s polyhydramniemi často děkují lékařům za včasná opatření, která byla přijata k porodu zdravého dítěte.

Protože se patologie projevuje ve třetím trimestru, v posledních týdnech je téměř vždy, že matka je v nemocnici předem stanovena a je proveden plánovaný císařský řez. Je známo, že velké množství plodové vody často způsobuje zranění dítěte během porodu.

Co by maminka neměla s vysokými polyhydramniemi? Všechno, co způsobuje žízeň. Strava je povinná a skládá se ze zdravých produktů - zeleniny, ovoce. Žádná mastná, uzená a slaná jídla. Recenze gynekologů o patologii jsou jednoznačné v názoru, že výsledek závisí na samotné ženě, její opatrnosti a dodržování doporučení lékaře..

Dnes jsme zjistili, co je polyhydramnios takový, je možné určit příčinu a jak zacházet s tímto onemocněním. Tento článek bude užitečný pro vaše přátele na sociálních sítích, řekněte nám o tom. A pokud se přihlásíte k odběru blogu, obdržíte oznámení o nových tématech, jakmile se objeví. sbohem!

S pozdravem Tatyana Chudutová, matka tří úžasných dětí!

Polyhydramniová během těhotenství je nebezpečná?

Polyhydramniová během těhotenství je nebezpečná?

Dnes byl na recepci, G řekl, že mám vysokou vodu! zeptala se, zda je to strašidelné nebo ne, řekla, že to zjevně není vyjádřeno, takže není třeba se obávat, ale stále jsem surfoval po internetu a četl jsem, co to je! píší, že nervový systém může trpět, vývojové abnormality a že nemůžete vůbec hlásit. Jak strašidelný. Kdo o tom ví?.

Nečtěte internet! Takže se můžete zbláznit. Pokud lékař řekl, že to není děsivé, nezavíjejte se. Pokud mírný polyhydramnios není děsivý, děsivý když je vyjádřen.
Mnoho žen porodilo s mírnými a nízkými hydramniemi a byly pozorovány mírné vývojové abnormality. Kromě toho to může být situační pro vás, množství vody během těhotenství se neustále mění.

Měl jsem mírnou suchost, pak to prošlo. Nic špatného.

Měl jsem středně vysokou vodu. Infekci léčil, protože močový test potvrdil zánět. Byl mi předepsán Flemoxinový antibiotikum, artyčoky a jogurt. Nikdy neodešel, ale nezvýšil se. Z tohoto důvodu byl na ultrazvuk umístěn kapka varlat, ale diagnóza nebyla potvrzena po narození. Jedinou věcí byla silná aktivita dítěte v bříšku. Měl mnoho míst. Hlášil jsem až 39 týdnů a 4 dny. Ale měl jsem placentární narušení a nouzový policista. Pravděpodobněji kvůli vzpírání. Moje sashunya se vyvíjí normálně, za 2,5 měsíce jsme už drželi hlavy. Dokonce i trochu před některými dětmi, tady už malý zub leze. Spousta energie a pozitivní v něm. Proto nečtěte žádné nesmysly. Jediný lékař mi řekl, že může být slabá pracovní aktivita. Ale teď pomáhají se stimulací. Zdroj zde

dívky moc děkuji. uklidněné. je opravdu lepší poslouchat lékaře. Právě jsem četl, že jedna z příčin nachlazení, a právě jsem onemocněl. a analýza moči je špatná, zítra půjdu znovu. Pah pah pah. Doufám, že všechno bude normální. a řekni mi, jaké známky máš příznaky polyhydramnios.

Kromě násilí malých neexistovaly žádné další příznaky. Ale měl jsem to na 35 týdnů. Prostě moc nespal, celou dobu strčil. Také já jsem byl nemocný tehdy raspiratka.

V mém předchozím těhotenství gynekolog podezřelý z polyhydramnií, který byl poslán na ultrazvukové vyšetření, uvedli, že vše je v normálních mezích. Udělali jste ultrazvuk? Možná ne on, polyhydramniios?

Druhé promítání bylo před měsícem, pak bylo vše v pořádku, a dnes G řekl, že polyhydramnios, ale ne příliš výrazný

Polyhydramnios během pozdního těhotenství

Budoucí matky se mohou kdykoli setkat s problémem zvyšování množství plodové vody, avšak největší obavy mezi lékaři jsou způsobeny polyhydramniemi během těhotenství v pozdějších stádiích. Víte, proč?

Ukazuje se, že v současné době je patologie schopna vyprovokovat, v nejlepším případě, předčasný porod a v nejhorším případě krvácení během porodu, nebo dokonce ohrozit zdraví a život dítěte. A nakonec je možné zabránit a samostatně identifikovat, co je nejdůležitější, vědět jak.

Co to je

Dítě v lůně je obklopeno plodovou vodou. Provádí několik funkcí najednou: chrání, poskytuje volnost pohybu, účastní se metabolických procesů a je také zodpovědný za rozvoj základních dovedností plodu (polykání, motorika). Říká se, že to voní jako mléko, a to vysvětluje, jak novorozené dítě najde prsa tak rychle.

Přirozeně se předpokládá, že tato tekutina je pravidelně aktualizována. Proto se jeho objem liší pro různá období:

 • v 10 týdnech je to asi 10 ml;
 • v 14 - 100 ml;
 • v 21 - 22 - 400 ml;
 • v 30 - 32 - 700 ml;
 • v 37 - 38 - až 1500 ml (toto je maximální hodnota);
 • v 39 - 40 - asi 800 ml.

To je ideální. A pokud objem výrazně převyšuje normu, uveďte polyhydramnios. Zpravidla se jedná o lékaře, kteří se obávají významného přebytku - 1,5 - 2krát. Nejzajímavější je, že moderní medicína rozlišuje mezi několika typy polyhydramnií, někdy vytváří hraniční diagnózu, která zní jako „trend k polyhydramniím“. Jinými slovy, dosud neexistuje patologie, ale bylo zjištěno riziko jejího vývoje.

Jak podezřívat a detekovat

Pro zodpovězení této otázky je třeba připomenout, že existují dvě fáze polyhydramnií: akutní a chronická. Navíc jsou označení v obou případech stejná, rozdíl je pouze v rychlosti jejich projevu.

V prvním případě se množství plodové vody prudce a rychle zvyšuje, doslova za den nebo dokonce za několik hodin. Změny jsou viditelné pouhým okem, protože také roste bříško ženy. Situaci zhoršuje výskyt bolesti v perineu, dolní části zad, otoku břišní stěny a konečně prudký nárůst tlaku, díky kterému je srdeční rytmus plodu špatně slyšitelný..

Ale v pozdějších fázích byste se o to neměli bát: akutní polyhydramnióza je nejčastěji diagnostikována v prvním trimestru, což nelze říci o chronických. Budoucí matky trpí demolicí právě od něj. Co je charakterizováno?

 • Pomalé a postupné zvyšování objemu vody.
 • Výsledkem je postupné zvyšování velikosti břicha, kterému žena nemusí věnovat pozornost.
 • Méně často, otoky dolních končetin, nevolnost, bolest břicha.

Může také nastat:

 • slabost;
 • zhoršující se stav;
 • pocit těžkosti v žaludku;
 • dušnost.

V tuto chvíli můžete často slyšet řinčení v žaludku. S polyhydramniemi dosahuje objem 100 - 120 cm a objevuje se na něm mnoho strie..

Pokud máte doma tyto příznaky, neměli byste odkládat návštěvu u lékaře. Jen proto, že podmínka je nebezpečná nejen pro matku, ale i pro dítě. Nejdříve ale první.

Proč vzniká

Moderní medicína může pojmenovat hlavní důvody pro vývoj polyhydramnios, ale ne všechny. V asi 30% případů není možné pochopit, proč k tomu došlo. Nejčastěji nastává situace, kdy žena sama není velká (je malá a křehká) a dítě, které nosí, je hrdina.

Existují však i další faktory, mezi něž patří:

 • Rhesusův konflikt (vede k rozvoji patologie v 95% případů);
 • diabetes mellitus (je příčinou v každém třetím případě);
 • intrauterinní infekce;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • placentární poruchy;
 • nemoc ledvin
 • preeklampsie a stejná nevolnost v pozdějších stádiích;
 • vícenásobné těhotenství;
 • infekční choroby přenesené do zajímavého postavení;
 • fetální malformace (problémy s centrálním nervovým systémem, snížená vylučovací funkce, problémy s polykáním).

Málokdo ví, že téměř před porodem dítě vstřebává až 4 litry tekutin denně, a tak denně. Ale nebojte se o to, protože je aktualizováno každé tři hodiny.

Co je nebezpečné

Pokud nebudou přijata opatření, mohou mít následky vývoje polyhydramnií katastrofální následky. Za prvé, stav je nebezpečný pro samotné dítě, které je nyní aktivnější a hrozí mu „vydělávání“ zapletení kabelů..

Co jiného je nebezpečný stav?

 • Vývoj pozdní gestózy, pokud tomu tak nebylo. To se děje například, pokud množství plodové vody vzroste o 32 - 33 týdnů.
 • Předčasné narození v důsledku předčasného odtoku vody.
 • Placentární nedostatečnost, která může vyvolat chronickou hypoxii plodu a v důsledku toho hrozit jeho normálnímu vývoji.
 • Porodní komplikace.

Bylo prokázáno, že polyhydramniá brání dítěti zaujmout správnou polohu bezprostředně před porodem. Výsledkem je, že jim je diagnostikována „prezentace“, se kterou jsou zasílány do císařského řezu, samozřejmě, pokud se situace nezmění.

Další možné důsledky:

 • Slabá práce, kvůli nadměrnému rozpětí dělohy. V takových podmínkách může placenta exfolizovat zcela dopředu, což povede k rozvoji krvácení.
 • Ztráta pupeční šňůry v době porodu nebo držadla, nohy dítěte, které na jedné straně zvýší riziko vzniku zranění v něm, a na druhé straně zkomplikují práci lékařů a prodlouží proces. V tomto případě někdy dochází k zadušení, které může v budoucnu ovlivnit duševní vývoj. Ohroženy jsou ženy, kterým byla diagnostikována polyhydramnie po 36 až 37 týdnech.

Nejhorší je však to, že polyhydramnie kdykoli, včetně po 38 - 39 týdnech, mohou způsobit výskyt nitroděložních patologií, které přinejmenším ohrožují zdraví dítěte a maximálně jeho život.

Diagnostika

Polyhydramnios je detekován během dalšího ultrazvuku, kde lékař stanoví amniotický index, tj. Objem tekutiny.

Existují normy pro různé termíny. Tak:

 • po 16 - 18 týdnech by měl být indikátor v rozmezí 73 - 220 ml;
 • ve 22 - 26 týdnech - 89 - 238 ml;
 • ve 32 - 34 týdnech - 77 - 278 ml.

Polyhydramnios je zákeřná patologie, takže pokud za 34 - 35 týdnů, kdy se moje matka cítí dobře, dostane horní hranici normy a doporučí hospitalizaci, musíme souhlasit. Tato patologie musí být neustále sledována, aby se předešlo tomu nejhoršímu! Pamatuj si to!

Diagnóze polyhydramnií někdy předchází diagnóza mírných polyhydramnií. Co tím myslí? Přítomnost problému a jeho pomalý spíše než ostrý vývoj. To znamená, že množství vody roste, i když ne tak rychle, jak by mohlo, ale je čas na nápravu stavu.

Když je identifikována patologie, je čas najít její příčiny, protože léčba závisí na nich. Proto je máma předepsána:

 • Screeningový test na gestační diabetes. Na co? Zjistit, zda je glukóza dobře absorbována.
 • Krevní chemie. Jen k vyloučení mateřských problémů (infekce, viry).
 • Amniocentóza Postup odběru vzorků plodové vody pro analýzu. Její výsledky jsou velmi cenné, protože obsahují životně důležité produkty plodu, jejichž studium nám umožní vyvodit závěry o jeho stavu..
 • Karyotyping. Někdy se provádí během předchozího a umožňuje vám nastavit počet a kvalitu chromozomů ve fetálních buňkách.

K potvrzení diagnózy může být předepsána kardiotocografie..

Prevence a léčba

Ideálně je předepsána terapie v závislosti na zjištěné příčině patologie. Tak:

 • při konfliktu s rhesus se podávají imunoglobuliny;
 • intrauterinní infekce - předepisujte antibiotika, která jsou povolena pro ženy v zajímavém postavení;
 • diabetes mellitus - dieta a další terapie ke korekci hladiny cukru.

Avšak kvůli třetině neznámých příčin patologií někdy nevzniká otázka, jak zacházet s polyhydramniemi v každém případě, protože existuje „univerzální schéma“, jak se s jistotou zbavit problému..

Co to znamená? Že nastávající matka je předepsána vše najednou:

 • širokospektrální antibiotická terapie;
 • strava
 • diuretika
 • hořčíkové přípravky.

Pro zachování imunity, zlepšení celkového stavu matky a plodu jsou předepsány také vitamínové komplexy s obsahem vitamínů B, C, E.

V extrémních případech mohou po 33 - 34 týdnech udělat amniotomii v chronickém průběhu patologie. Jedná se o postup, při kterém se bublina otevře, aby vylila část vody. Lékaři se tak mohou chránit sebe i těhotnou ženu před roztržkou, při které se voda rychle vypouští, přičemž si vezme pupeční šňůru nebo končetiny drobků a ohrožuje tak jeho život a zdraví..

V pozdějších fázích, po 36 - 41 týdnech, se mohou rozhodnout stimulovat porodu.

Těmto problémům můžete zabránit plánováním těhotenství (jedná se o vyšetření před početí), pravidelným vyšetřením, poslechem doporučení lékaře.

Recenze těch, kteří ji měli

Na fórech mladých matek existuje mnoho komentářů k polyhydramniím, včetně umírněných. Ženy píšou:

"V 33. týdnu jsem měl akutní respirační infekci, kromě toho byly problémy s ledvinami, a v důsledku toho jsme dostali polyhydramniy." Předepsaná antibiotika a zatím nic jiného “.

"S touto diagnózou jsem byl v nemocnici." Byla tam antibiotika po dobu 5 dnů, CTG dvakrát denně, poté byla propuštěna a bylo jim řečeno, aby klidně čekali na doručení. “.

"Byly umírněné polyhydramnie, nebyla předepsána žádná léčba, porodilo zdravé dítě".

Skutečnost, že příznivá prognóza pro polyhydramniá je doložena také recenzemi žen při porodu. Proto, když se s vámi ztotožníte, se nezviňte. Poslouchejte lékaře a všechno bude v pořádku!

Polyhydramnie: příznaky, příčiny, léčba

Dítě tráví 9 měsíců nitroděložního života v děloze, jako by v malých lázních, obklopených ze všech stran plodovou vodou. Chrání dítě před úderem a otřesy, dovolí mu volně změnit polohu těla a „naučit“, jak správně dýchat a spolknout. Ale může být příliš mnoho plodové vody - a potom je těhotenství ohroženo a žena je diagnostikována s polyhydramniemi.

Příznaky polyhydramnios

"Pravděpodobně máte vysokou vodu, jaké obrovské břicho!" - vyslechněte těhotné ženy od příbuzných a přátel. Dojem „obrovského břicha“ může vzniknout díky postavě těhotné ženy a zvláštní poloze plodu.

„Jedním ze zjevných příznaků polyhydramnií je však zvýšení obvodu břicha v pupku na metr nebo více.

 • Navíc může mít žena potíže s dýcháním, je obtížné jíst, má těžký pálení žáhy - je to kvůli velmi vysoké poloze bránice.
 • Velké množství tekutiny spojené s obtížným dýcháním způsobuje slabost, únavu, těžkou dušnost i při mírném zatížení, zvýšenou srdeční frekvenci.
 • Existují bolesti břicha, nastávající matka to subjektivně vnímá jako „těžký“, „kámen“.
 • Kůže břicha se rychle zakryje drsnými tažnými značkami - tlak na něj roste rychleji, než se dokáže přizpůsobit.
 • Znatelné jsou otoky břicha a nohou.

„Nakonec se objeví kolísání - při pohybu se v břiše uslyší pískání.

Žádný z těchto příznaků sám o sobě nenaznačuje polyhydramnios, ale kterýkoli z nich je výmluvou pro přesnou diagnózu u lékaře..

Polyhydramniová diagnóza

Hlavní metodou pro diagnostiku polyhydramnií bylo a zůstává ultrazvukové vyšetření. Pro posouzení objemu plodové vody vypočítá ultrazvukový lékař index plodové vody. K tomu mentálně nakreslí svislou a vodorovnou čáru uprostřed dělohy a určí maximální vzdálenost od stěny dělohy k plodu v každém z těchto čtyř podmíněných sektorů. Součet čtyř měření se může pohybovat od 5 do 24 cm (někteří lékaři tento interval zužují na 8-18 cm) a liší se v závislosti na délce těhotenství.

Normální koncepce indexu plodové vody

„Obzvláště nebezpečný je akutní polyhydramnius, kdy se objem tekutiny během dne dramaticky zvyšuje doslova. Žena fyzicky pociťuje náhlé změny a tato indikace je nezbytná pro hospitalizaci, i když v době ultrazvukového vyšetření byl index plodové vody v normálním rozmezí.

Chronická polyhydramnie naopak nemusí cítit budoucí matka, která si zvykne na postupně rostoucí nepříjemné pocity. To však neznamená, že ona a dítě netrpí touto situací..

Příčiny polyhydramnios během těhotenství

Existuje mnoho důvodů pro polyhydramnios, navíc podle různých zdrojů, v 27-60% případů je stále nelze určit. Existuje však několik běžných stavů, které mohou způsobit těhotenské komplikace..

Nemoci těhotné ženy

 • Některá chronická onemocnění ženy, která se vyskytla před těhotenstvím, způsobují polyhydramnios. Největší pozornost vyžaduje kardiovaskulární onemocnění, onemocnění ledvin a diabetes..
 • Samostatně stojí za zdůraznění infekčních chorob přenášených během těhotenství - dokonce i banální ARVI ovlivňuje membrány, v důsledku čehož je narušen normální rytmus jejich fungování..
 • Vlastnosti průběhu těhotenství
 • Polyhydramnios se vyskytuje v Rhesus konfliktu u matky a dítěte, v případě vícenásobného těhotenství (často polyhydramnios u jednoho plodu je doprovázen oligohydramniosem u jiného), stejně jako pokud velikost plodu přesahuje normu.

Fetální problémy

 • Vzhledem k tomu, že v druhé polovině těhotenství je objem plodové vody z velké části regulován trávicím systémem dítěte (aktivně spolkne plodovou tekutinu a vyprázdňuje), pak jakékoli problémy, které dítě okamžitě ovlivňuje objem tekutin.
 • Polyhydramnios se někdy vyskytuje s hrubými malformacemi plodu - možná je to jakýsi přirozený mechanismus pro ukončení nezvratného těhotenství.

Jaké je nebezpečí polyhydramnií pro těhotnou ženu a dítě

Během těhotenství

 • Vysoká membrána vyvolává opakované oslabující zvracení u každé třetí ženy s takovou diagnózou. Paradoxně může žena kvůli dehydrataci trpět polyhydramniemi.
 • Polyhydramnie nutně způsobuje pozdní gestózu - každá pátá žena s touto diagnózou trpí bolestivým otokem a vysokým krevním tlakem.
 • Kvůli potížím s dýcháním trpí maminka i dítě hypoxií - nedostatkem kyslíku. V těžkých případech může dítě dokonce zemřít.
 • Velké množství plodové vody umožňuje dítěti pohybovat se nadměrně aktivně - dochází k vícenásobnému zapletení pupečníkové šňůry a 6% dětí před porodem nemůže zaujmout správnou polohu - z tohoto důvodu může porodník-gynekolog doporučit porod císařským řezem.

„Největší komplikací je nakonec částečné nebo úplné oddělení placenty v důsledku nadměrného tlaku plodové vody na stěny dělohy. To nevyhnutelně vede k úmrtí plodu - bez lékařského zásahu k tomu dochází ve 30% případů.

Polyhydramnios je pro dítě obtížné tolerovat - pokud se infekce stala příčinou tohoto stavu, může dojít k nakažení plodu, často trpí centrální nervový a trávicí systém dítěte.

Během porodu

 • Polyhydramnios způsobuje předčasný porod - močový měchýř plodu prostě nevydrží takový tlak zevnitř.
 • Stěny dělohy jsou příliš napjaté velkým množstvím vody a během porodu se nemohou normálně stahovat - dochází k slabosti práce.
 • Náhlý odtok velkého objemu plodové vody vede ke ztrátě kliky nebo nohy plodu nebo smyček pupečníkové šňůry - zkušený porodník je může rychle upravit tak, že je vrátí zpět do dělohy, bude jej však mít během několika sekund.

„Konečně mohou polyhydramniové způsobit při porodu těžké krvácení. Akutní polyhydramnios je obzvláště nebezpečný - v polovině případů je doprovázen vysokou ztrátou krve při porodu.

Jaké testy provádějí s polyhydramniemi

Hlavní diagnostickou metodou pro polyhydramnie je ultrazvuk. Abychom zjistili důvody, které vedly k polyhydramniím, jsou provedeny následující testy:

 • Obecná analýza krve a moči
 • Test na glukózu v krvi - k potvrzení nebo vyloučení cukrovky.
 • Stěr z pochvy - k detekci latentních urogenitálních infekcí.
 • Krevní test na protilátky v Rh konfliktu matky a dítěte

Dopplerometrie a kardiotocografie (CTG) se provádějí nejméně každých 5-7 dní, aby se zajistilo, že polyhydramnios nezpůsobí dítě vážnému poškození.

Ošetření polyhydramniemi

V závislosti na zjištěné příčině patologického stavu se provádí specifická terapie základního onemocnění. V každém případě (včetně případů, kdy nelze zjistit příčinu polyhydramnios), může lékař doporučit následující léčbu.

 • Multivitaminový příjem
 • Pokud existuje podezření na infekční onemocnění - použití širokospektrálních antibiotik schválených pro použití ve druhém a třetím trimestru těhotenství.
 • Užívání diuretik.
 • Léky určené ke zlepšení krevního zásobení placentou a retence placenty obecně.

„Nakonec může lékař doporučit amnioredukci - lékařskou diagnostickou amniocentézu, když se přebytečná amniotická tekutina pomalu odstraní z děložní dutiny - až 200 ml najednou.

V závislosti na tom, jak úspěšně bylo možné stabilizovat stav těhotné ženy, se rozhoduje o datu narození. Porod se zpravidla zahájí ve 37. až 38. týdnu a dítě se narodí téměř na plný úvazek a zcela životaschopné. Ve vzácných případech neustálého zvyšování příznaků polyhydramnios se provádí nouzové porodu v kterékoli fázi těhotenství.

"Naštěstí jsou skutečně nebezpečné akutní polyhydramnie dost vzácné - asi 1krát na 300 těhotenství." U každé desáté těhotné je diagnostikována mírná polyhydramnie ve fyziologické normě.

Jedná se o docela běžný stav, a pokud vám byla diagnostikována vysoká voda, nepropadejte panice ani naštvaná, ale buďte pozitivní a postupujte podle pokynů svého lékaře.!

Polyhydramnie během těhotenství: příčiny a důsledky

Polyhydramnios se nazývá patologický průběh těhotenství způsobený nadbytkem plodové vody.

Plod je obklopen bioaktivní kapalnou látkou, která mu dává možnost volného pohybu, procvičování životně důležitých dovedností (polykání a dýchání). Kromě toho je plodová voda důležitou součástí práce.

Díky této „živé vodě“ se pro dítě vytvářejí ideální podmínky: udržuje se stabilní teplota - 37 ° С, potlačují se hlasité zvuky, tlumí se jakýkoli šokový efekt. Objem plodové vody roste v závislosti na velikosti dítěte, například:

 • po 10 týdnech se rovná 30 ml;
 • 14. - 100 ml;
 • na 20 - 500 ml;
 • od 38. do narození - 1-1,5 l.

Zdá se, že zvýšení užitečného vodního prostředí nad normu nemůže být škodlivé. Lékařská praxe však dokazuje opak. Za nepříznivé se považuje to, že do konce těhotenství objem vody přesáhne jeden a půl litru (podle některých zahraničních expertů dva litry). Klinické důsledky se objevují, když objem fetální tekutiny dosáhne 3 l nebo více.

V takových případech je tato patologie nebezpečná pro dítě i samotné těhotenství. Proč se objevuje, co hrozí a jak předcházet negativním komplikacím polyhydramnios, čtěte v našem článku.

Příčiny výskytu

Chcete-li přenést tuto podmínku s minimálními důsledky nebo se jí úplně vyhnout, musíte pochopit, o co jde. Při tvorbě plodové vody jsou zapojeny všechny vazby jednoho systému „žena - placenta - plod“..

Jak dítě roste, spolkne plodovou tekutinu a přijímá z ní živiny. Po zpracování se vylučuje do amniotického močového měchýře ve formě moči. Zároveň se každé tři hodiny fetální vody zcela obnovují..

Z různých negativních důvodů může být optimální rovnováha narušena. Když produkce fetální vody převládá nad vylučováním ženského těla, její množství se neúměrně zvyšuje..

Pro kontrolu lékaři používají indikátor plodové vody, který se vypočítá během ultrazvukového vyšetření. Pokud jeho index překročí limity tabulky, je diagnostikována polyhydramnios..

Odrůdy polyhydramnios u těhotných žen

Vzhledem k různým důvodům, při čekání na dítě, k patologii dochází individuálně u žen. V závislosti na rychlosti procesu se rozlišují dvě formy. Akutní polyhydramnie v raných stádiích jsou plné nejhorších důsledků: od 16. do 20. týdne. Vyznačuje se hurikánovým zvýšením množství plodové vody. Akutní proces probíhá bleskově rychle: za několik dní, ve vzácných případech - dokonce i hodin.

Současně se stav těhotné ženy prudce zhoršuje: cítí rostoucí bolest v dolní části zad a perineu. Pravděpodobný otok břišní stěny, který je viditelný vizuálně. Zvyšující se napětí na stěnách dělohy může vést k prasknutí a předčasnému porodu. Ohrožující stav plodu vyžaduje aktivní léčbu a pohotovostní péči.

Chronické polyhydramnie jsou častější během těhotenství. Vyskytuje se hlavně v pozdním období. Od akutního se liší postupným zvyšováním množství vody, vymazávanými příznaky. Navzdory skutečnosti, že k porodu dochází včas, má to také nepříznivý dopad na blaho dítěte.

Je obtížnější diagnostikovat chronické polyhydramnie, takže žena by měla znát určité příznaky úzkosti. V případě podezření je nutné včas informovat porodníka provádějícího těhotenství.

Charakteristické rysy mnoha odii

 • pocit těžkosti a bolesti v břiše;
 • tachykardie;
 • otok;
 • zvětšení velikosti břicha na 100 nebo více centimetrů;
 • silné strie na břiše.

Nezapomeňte, že většina příznaků je relativní a je charakteristická nejen pro polyhydramnie, ale také pro jiné patologie těhotenství. Není proto nutné přijímat žádná opatření pouze na nich. Stačí oznámit příčiny obav lékaři, který předepíše potřebné testy a vyšetření.

Na ultrazvuku může diagnostik pozorovat zvýšení výšky děložního pozadí i aktivaci plodu. Při plánovaném vyšetření lékařem, při vysoké hustotě dělohy během palpace, může tupý srdeční rytmus plodu varovat.

Proč se polyhydramnie vyvíjí

Důvody nevyváženosti v objemu plodové vody nejsou zcela prokázány. V přibližně třetině případů není moderní medicína schopna určit konkrétní provokativní faktor. Ve většině situací je však stále možné sledovat vztah. V červeném seznamu jsou tyto negativní důvody:

 • diabetes;
 • infekce při porodu dítěte, zejména genitální oblasti;
 • zánětlivá urologická onemocnění;
 • Rhesusův konflikt matky a plodu;
 • fetální malformace.

Další možnou příčinou polyhydramnií je aktivní příjem dítěte plodovou vodou. To zase narušuje proces jeho aktualizace..

Nepříznivé účinky polyhydramnios

V raných stádiích může patologie způsobit toxikózu, placentární nedostatečnost. V nejhorším případě potrat.

V pozdějších stádiích, při neexistenci lékařské péče, se negativní důsledky stávají ještě početnějšími. Polyhydramnios ohrožuje dítě:

 • zapletení šňůry v důsledku aktivního pohybu;
 • hypoxie;
 • vývojové zpoždění;
 • intrauterinní infekce;
 • smrt kvůli placentárnímu narušení.

Po narození může být imunitní obrana u dětí snížena. Z tohoto důvodu rostou oslabení a bolestivost..

Důsledky pro ženu:

 • dehydratace v důsledku častého zvracení toxikózou;
 • masivní krvácení;
 • pozdní gestóza;
 • složitější poporodní rehabilitace.

Porod s polyhydramniemi

Kromě těhotenství komplikace, přebytek fetální voda nepříznivě ovlivňuje proces porodu. Prostorný nitroděložní prostor vyvolává nesprávnou prezentaci plodu, která je při porodu plná komplikací. Pokud je porod nezávislý, není vyloučen výskyt následujících negativních bodů:

 • nedostatek nebo přenos kontrakcí v důsledku sníženého tónu;
 • propletení pupeční šňůry dítěte;
 • slabost práce;
 • silné krvácení.

Léčba a diagnostika polyhydramnií

Čím dříve je tento stav detekován, tím vyšší je pravděpodobnost plného nasazení a úspěšného doručení. Diagnóza polyhydramnií se provádí po vizuálním vyšetření a po uzavření ultrazvukové diagnózy. Po potvrzení se doporučuje CTG plodu. Aby se vyloučily nepříznivé účinky těhotenství, je odebrána krev pro nitroděložní infekce.

Od objevení patologie potřebuje nastávající matka pečlivý lékařský dohled. Pokud neexistují žádné závažné příznaky poruch oběhového a dýchacího ústrojí, je cílem těhotenství dosáhnout fyziologického vymizení. S mírným stupněm polyhydramnií zůstává žena doma a je léčena ambulantně..

Mírná patologie může vyžadovat hospitalizaci, kdy je těhotná žena nepřetržitě pod lékařským dohledem. Klasický léčebný režim pro účinky polyhydramidů zahrnuje:

 • antibiotická terapie;
 • léky ke stimulaci krevního toku;
 • imunokorektor;
 • diuretika;
 • vitamíny.

Pokud bude nalezena konkrétní příčina patologie, hlavní úsilí bude směřováno k jejímu odstranění. Například u polyhydramnií způsobených infekčním nebo zánětlivým onemocněním je pro potlačení patogenu potřebná specifická terapie..

Lékaři zpravidla udržují těhotenství až do přirozeného ukončení, aniž by stimulovali porod. U komplikovaných polyhydramidů, je-li zřejmé ohrožení zdraví žen, je rozhodnutí o předčasném narození odůvodněné. Pokud to čas dovolí, provede se císařský řez.

V nouzových situacích, kdy je doba ještě dostatečně malá, se uchýlí k uvolnění plodové vody. Protože tento postup má vysoké riziko negativních důsledků, měl by být prováděn s mimořádnou opatrností.

Lékaři varují, že s polyhydramniemi je kategoricky nepřijatelné léčit lidovými léky a také se řídit radami „zkušených“ přátel. To je plné škodlivých důsledků pro plod a těhotné.

Prevence

Nastávající matky se správně ptají: „Co by se mělo udělat předem, abychom se vyhnuli polyhydramniím?“ Vzhledem k závažnosti možných důsledků je úzkost žen oprávněná. Když si pamatujeme příčiny patologie, musíme se pokusit vyloučit ty negativní faktory, jejichž vztah s polyhydramniemi byl prokázán.

Jedná se o identifikaci a léčbu infekcí ve stadiu plánování početí a prevenci infekce během těhotenství. Je nutné podstoupit diagnózu výskytu nemocí a Rh nekompatibility, což může vést k polyhydramniím. Prevence banálů pomůže během tohoto radostného období života ženy vyloučit mnoho zdravotních problémů. Nezapomeňte na jednoduché věci:

 • přísně dodržovat lékařské předpisy;
 • včasné ultrazvukové vyšetření a další povinné vyšetření během těhotenství;
 • jíst dobře a pít hodně tekutin;
 • nepřekládejte;
 • během epidemií SARS se vyhýbat veřejným místům;
 • eliminovat stres a přetížení;
 • v případě jakýchkoli alarmujících příznaků okamžitě vyhledejte lékaře.

Jak se cítíte lépe s polyhydramniemi?

Časté společníky polyhydramnií - dušnost, otoky, palpitace. Abychom snáze snášeli tyto nepříjemné příznaky, lékaři doporučují omezovat fyzickou aktivitu spojenou s přepravováním těžkých tašek a domácích prací. Vyvarujte se únavného stoupání po schodech a eskalátoru, zkuste se pohybovat pomaleji.

Zvětšená děloha komprimuje žaludek a často způsobuje pálení žáhy. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se odborníkům na výživu jíst často a po malých porcích, aby opustili uzená masa, mastné, kořeněné, rychlé občerstvení a kávu. Pro odpočinek a spánek je ideální polštář pro těhotné ženy. Léky proti bolesti může lékař doporučit noshpa, která je neškodná během těhotenství..

Pokud žena zažívá nutkavou úzkost, musí se pokusit rozptýlit: navštívit klub pro těhotné ženy, hledat nové zdroje pozitivních emocí.

Profesionalita zdravotnického personálu pomohla mnoha matkám vydržet a porodit silné dítě, navzdory takové patologii. Důležitou roli hraje pozitivní přístup a přátelská podpora životního prostředí..

Kdo měl polyhydramnios během těhotenství

svetikof.73, s polyhydramniemi jsem porodila syna ve 42 týdnech, navzdory stimulaci ve 40 týdnech.

Všechno bude v pořádku, pokud jen dítě zaujalo dobrou pozici!

Polyhydramnie jsem si nevšiml, i když jsem měl podezření na zachování hypoxie. A „voda“ opravdu LEBANULA ve 36. týdnu bez bojů

Nakonec ale všechno šlo dobře, což vám také přeji!!

Typ polyhydramnií může být způsoben nitroděložními infekcemi, i když ode mě nic nenajdou. už vše obnovili. typ k ošetření ovoce, jak tomu rozumím

Měl jsem polyhydramniy, testy byly normální, žádné infekce - nikdo koktal o antibiotikách. Dítě se narodilo zdravé.

Také mě dali do dne, odmítl jsem - pokud je vše v pořádku, proč tam ležet? Také „antibiotika jakýmkoli způsobem“

Anna_de_bra

polyhydramnios, vážné problémy.

Autor: Anna_de_bra 1. června 2009

5 833 zobrazení

Dívky, píšu v naději, že někdo napíše, že o tom někdo něco ví.

Dostal jsem polyhydramnios ve 27 týdnech..

objem vody je 28 cm (a měl by být 15 cm). 4 kapsy 91,68,78 a 42.

a protože viry jsou normální a nedochází k cukrovce. fetální malformace zůstávají.

. polyhydramnie často doprovázejí malformace plodu. Při malformacích plodů plodová voda nepropustí plodovou vodu - to je hlavní mechanismus, který reguluje množství plodové vody a tím zabraňuje polyhydramniím. Nejběžnější malformace v polyhydramniích jsou vrozené malformace centrálního nervového systému a gastrointestinálního traktu plodu.

doktor již mluví o amniocentéze.

Mám konstantní kontrakce, krk 34 mm, otvor 1 prst (před týdnem) každých 6 hodin piju salbumol (je to jako ginipral), jsem doma, nikdo mě nedal zachránit. 2 injekce kortikosteroidů.

možná to někdo měl? a pokud ano, existovaly nějaké důvody? může to být bez vad? jak dlouho se vám podařilo dosáhnout.

Co je polyhydramnios u těhotných žen a jak je pro plod nebezpečný

V článku se zabýváme polyhydramniemi během těhotenství, zvažujeme její příčiny a důsledky pro dítě a ženu, hlavní příznaky a metody léčby. Dozvíte se, jak nebezpečný je polyhydramnios v pozdějších stádiích, jak určit patologii, jaká profylaxe pomůže tomuto stavu zabránit..

Co znamená polyhydramnios během těhotenství

Nedostatek vody a polyhydramnios během těhotenství jsou dvě podmínky, které způsobují spoustu otázek a obav u nastávajících matek. Polyhydramnios je patologie plodové vody (plodové vody), ve které je přebytek nebo přebytek.

Těhotná žena drží břicho

Na konci těhotenství, tj. 37–38 týdnů, by hladina vody neměla překročit 1,5 litru. Frekvence této patologie u všech rodů je 0,3-1,2%. Klinické příznaky se zpravidla objevují s objemem tekutiny nad 3 l.

Příčiny

Následující faktory ovlivňují vývoj polyhydramnií během těhotenství:

 • Diabetes mellitus (vyskytuje se ve 12% případů).
 • Konflikt rhesus mezi plodem a těhotnou ženou a vznik hemolytického onemocnění.
 • Nejčastější příčinou je nitroděložní infekce a vývoj syndromu infekce plodové vody. Hlavní procento připadá na pohlavně přenosné infekce (cytomegalovirus, chlamydie, syfilis, virus herpes simplex, ureaplasma atd.). Jako patogen mohou také působit mykoplazmy, respirační virové infekce, infekce zánětlivými onemocněními močového ústrojí (cystitida, pyelonefritida, adnexitida atd.)..
 • Polyhydramnios je méně častý v případech těhotenství dvojčat, kdy existuje šance na vývoj fetofetálního hemotransfuzního syndromu, s fetálními abnormalitami, včetně abnormalit ve vývoji orgánů nervového systému nebo trávení, s genetickými chorobami, patologiemi placenty, krevními chorobami.

V 60% případů není možné zjistit přesnou příčinu patologie. Pokud tedy máte podezření na nadbytek plodové vody, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky

Specialisté rozlišují 3 formy patologie:

 • Mírný polyhydramnios - vyžaduje lékařský dohled, zpravidla se ošetření provádí formou dodržování zvláštní stravy a určitých preventivních opatření.
 • Akutní polyhydramnie - nejčastěji pozorované u žen v časných stádiích těhotenství a ve 2. trimestru (16–20 týdnů).
 • Chronické polyhydramnie - obvykle se vyskytují ve třetím trimestru.

Podívejme se blíže na akutní a chronickou formu.

Akutní polyhydramnios

Symptomatologie tohoto typu patologie rychle roste - 2-3 dny nebo dokonce několik hodin. Na rozdíl od chronické formy má akutní polyhydramnius nepříznivý průběh.

Nastávající matka si stěžuje na rychlý nárůst objemu břicha, výraznou těžkost v podbřišku a perineu. Méně výrazná bolest v dolní části zad, zvýšený krevní tlak. Při obecném vyšetření je oteklá a hladká s napínacími značkami přední stěna břicha, napjatá děloha. Při poslechu plodu jsou zvuky srdce hluché a těžko poslouchatelné.

Co ohrožuje akutní polyhydramnie během těhotenství? Existuje vysoká pravděpodobnost úmrtí nebo porodu plodu s malformacemi. Akutní fetoplacentální nedostatečnost a předčasné oddělení placenty může vést ke spontánnímu potratu. U ženy je tento stav nebezpečný vzhledem k intrauterinnímu krvácení, prasknutí nebo hrozbě prasknutí dělohy..

Chronické polyhydramnie

Ve 3. trimestru těhotenství je chronická polyhydramnie charakterizována postupným zvyšováním objemu břicha plodové vody a pomalým vývojem. Prognóza ve větší míře závisí na závažnosti patologie, rychlosti nárůstu objemu tekutin. V některých případech je při velmi pomalém nárůstu jejich počtu poměrně obtížné stanovit polyhydramniá bez instrumentálního vyšetření.

V chronické formě jsou příznaky patologie u těhotných žen méně živé než v akutní formě. Bolestivé pocity chybí nebo jejich stupeň je zanedbatelný. Diagnóza je založena na subjektivních stížnostech, instrumentálním vyšetření a obecném vyšetření..

Příznaky chronických polyhydramnií:

 • zvýšená fetální aktivita;
 • výskyt dušnosti i při minimální fyzické námaze;
 • bolestivost a střední závažnost v břiše;
 • vzhled pálení žáhy a říhání, a to i po jídle malého množství jídla;
 • stálost otoku nohou;
 • vytvoření strií na břiše;
 • obecná slabost;
 • bušení srdce.

Během obecné inspekce uveďte:

 • fluktuace tekutin v břiše;
 • zvýšená hustota a hypertonicita dělohy během palpace;
 • zvýšená fetální aktivita, její nadměrná pohyblivost a nestabilní poloha během palpace;
 • tupý nebo tlumený srdeční rytmus plodu;
 • výskyt obtíží při určování malých částí plodu;
 • překročení výsledků měření obvodu břicha a výšky děložního pozadí v daném gestačním věku;
 • otoky nohou, křečové žíly;
 • přítomnost napjatého močového měchýře bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost kontrakcí (s vaginálním vyšetřením).

Diagnostika

Diagnóza polyhydramnií u těhotných žen spočívá ve fyzickém vyšetření a dalších výzkumných metodách.

Fyzikální vyšetření zahrnuje měření obvodu břicha a postavení dna dělohy. Pokud jejich velikost výrazně přesáhne ukazatele, které jsou charakteristické pro daný gestační věk, pak můžeme mluvit o polyhydramnios. To je patrné zejména při systematickém pozorování nastávající matky. Palpací dělohy můžete určit její napětí a nadměrnou pohyblivost plodu.

Níže uvedená tabulka ukazuje ukazatele výšky děložního pozadí a obvodu břicha na základě gestačního věku..

Při poslechu tlukotu srdce plodu jsou detekovány hluché nebo tlumené zvuky srdce..

Při vaginálním vyšetření ženy během porodu můžete zjistit napjatý močový měchýř, a to i při kontrakcích.

Ke stanovení množství plodové vody se během ultrazvuku používají počty plodové vody (IAI)..

Polyhydramnios je diagnostikován se zvýšením IAH a velikostí největší kapsy plodové vody 8 cm nebo více. V tomto případě musí být ultrazvuk prováděn v dynamice, tj. Opakovaně.

Hodnoty indexu plodové vody jsou uvedeny v následující tabulce..

TýdenObecná norma IAH, mmPrůměrné ukazatele, mm
16 týdnů73-201 mm121 mm
17 týdnů77-211 mm127 mm
18 týdnů80 - 220 mm133 mm
19 týdnů83 - 230 mm137 mm
20 týdnů86 - 230 mm141 mm
21 týdnů88-233 mm143 mm
22 týdnů89 - 235 mm145 mm
23 týdnů90 - 237 mm146 mm
24 týdnů90 - 238 mm147 mm
25 týdnů89 - 240 mm147 mm
26 týdnů89-242 mm147 mm
27 týdnů85-245 mm156 mm
28. týden86-249 mm146 mm
29 týdnů84-254 mm145 mm
30 týdnů82-258 mm145 mm
31 týdnů79-263 mm144 mm
32 týdnů77-269 mm144 mm
33 týdnů74-274 mm143 mm
34 týdnů72-278 mm142 mm
35 týdnů70-279 mm140 mm
36 týdnů68-279 mm138 mm
37 týdnů66 - 275 mm135 mm
38 týdnů65-269 mm132 mm
39 týdnů64-255 mm127 mm
40 týdnů63 - 240 mm123 mm
41 týdnů63-216 mm116 mm
42 týdnů63-192 mm110 mm

Laboratorní testy jako:

 • krevní Rh faktor a protilátky;
 • PCR pro detekci patogenů infekcí TORCH.
 • glukóza v krvi (k vyloučení gestačního diabetu).

K posouzení stavu plodu se dále provádí kardiotocografie (CTG) a dopplerometrie.

Léčba

Léčba polyhydramnií během těhotenství by měla probíhat až po potvrzení diagnózy, zatímco léčbu by měl předepisovat pouze ošetřující lékař, samoléčení je přísně zakázáno.

Léčba přebytečné plodové vody je zaměřena na odstranění příčin, které tento stav způsobily. Při detekci hyperglykémie je léčba zaměřena na normalizaci hladiny cukru v krvi. Při senzibilizaci na rhesus je těhotná žena léčena vhodnou terapií (prevence nebo léčba hemolytického onemocnění dítěte v děloze)..

Pokud má dítě intrauterinní malformace, které vedly k rozvoji polyhydramnií a které jsou neslučitelné s životem dítěte, ukončují těhotenství ze zdravotních důvodů těhotenství.

Mírný polyhydramnios, který byl odhalen ve 3. trimestru, je známkou jeho dalšího prodlužování během léčby fetoplacentální nedostatečnosti. Mírné polyhydramnie se léčí těmito skupinami drog:

 • Vitaminy (A, skupiny B a E jako antioxidant);
 • Antispasmodika (No-Shpa, Papaverine, Magnesia);
 • Tokolytika (rozšiřuje cévy dělohy a eliminuje hypertonicitu) - Ginipral, Partusisten;
 • Protidestičkové látky (používané k prevenci adheze tvarovaných krvinek, destiček) - Curantil, Trental.

Pokud byla zjištěna nitroděložní infekce, je předepsána etiotropická terapie (léky, které neutralizují původce infekce): antibiotika makrolidové skupiny (Erytromycin, Azithromycin, Josamycin), antivirová a antikandida (Pimafucin, Clotrimazol, Terzhinan, Livarol).

V diagnóze akutních polyhydramnií nebo těžkých chronických polyhydramidů po 28 týdnech těhotenství se terapie provádí, dokud se u povrchově aktivních látek a glukokortikoidů neobjeví známky zrání plic plodu a glukokortikoidy..

Indikace ukončení těhotenství je až 28 týdnů a akutní polyhydramnios.

Během porodu je ukázáno předčasné otevření močového měchýře a úhledný (pod kontrolou ruky) pomalý odtok, aby se zabránilo ztrátě pupečních smyček. Konec druhého a třetího období porodu se provádí intravenózním podáním oxytocinu.

Jak polyhydramnios ovlivňuje těhotenství

Polyhydramnios má negativní vliv na průběh těhotenství. Mezi hlavní komplikace patří:

 • Předčasné vypouštění vody - v pozdějších fázích to může vést k předčasnému porodu nebo ukončení těhotenství.
 • Příčinou jeho vývoje je zhoršení průběhu gestózy.
 • Vývoj slabosti pracovních sil během porodu v důsledku přetížení dělohy, předčasného nebo prenatálního propuštění.
 • Hypotonické krvácení v poporodním a časném poporodním období.
 • Předčasné oddělení placenty během těhotenství nebo při porodu.
 • Nesprávná prezentace a poloha plodu kvůli jeho zvýšené motorické aktivitě.
 • Extensorová inzerce fetální hlavy při porodu.
 • Pomalé děložní kontrakce v poporodním období.
 • Ztráta pupeční šňůry a malých částí dítěte během porodu.
 • Zapletení pupeční šňůry dítěte kvůli jeho zvýšené aktivitě, která může způsobit poranění placentárního proudu, nitroděložní hypoxii plodu nebo smrt během porodu.

Efekty

Mnoho budoucích matek přemýšlí o tom, jak polyhydramnie ovlivňuje dítě. Je třeba poznamenat, že patologii nelze ignorovat, protože je to docela nebezpečné.

Důsledky této podmínky zahrnují:

 • smrt plodu během těhotenství nebo při porodu - ukončení těhotenství, uškrcení pupeční šňůry nebo nitroděložní hypoxie;
 • nedostatek tělesné hmotnosti novorozence (podvýživa) v důsledku retardace intrauterinního růstu;
 • velká hmotnost dítěte (od 4 kg) v důsledku odhalené hyperglykémie;
 • výskyt pneumopatie (nepřenosné plicní onemocnění) v důsledku aspiračního syndromu nebo intrauterinní infekce.

Prevence

Jak zabránit polyhydramniím během těhotenství? Stačí dodržovat tato pravidla:

 1. Ve fázi plánování těhotenství projděte všechny lékaře, abyste identifikovali skryté nemoci a vyléčili je.
 2. Pravidelně navštěvujte lékaře, proveďte všechny nezbytné testy a včas se s ním zacházejte.
 3. Veďte zdravý a zdravý životní styl.
 4. Nepoužívejte supercool.
 5. V chladném období zkuste být na veřejnosti méně.
 6. Vyvarujte se stresu a napětí.
 7. Jezte a pijte hodně čisté vody.

Ohroženy jsou ženy s diabetes mellitus, chronickými zánětlivými onemocněními pohlavních orgánů, mnohočetným těhotenstvím, anamnézou abnormalit ve vývoji plodu nebo RH-negativní krví.

Recenze

Ve třetím trimestru těhotenství mi byla diagnostikována polyhydramnióza. Nějakou dobu jsem ležel v nemocnici, protože kromě přebytečné plodové vody došlo k mírnému úniku. Dítě se narodilo ve 37 týdnech, nedošlo k zamotání pupeční šňůry.

V prvním trimestru jsem dostal polyhydramnios. Po dlouhých vyšetřeních a analýzách byly kromě polyhydramnií diagnostikovány problémy s vývojem plodu. Těhotenství muselo být přerušeno a poté léčeno po dlouhou dobu.

Ve 2. trimestru, nebo spíše ve 20 týdnech, jsem cítil nepříjemnou bolest břicha a zvýšenou aktivitu dítěte. Navzdory skutečnosti, že dítě v této době bylo malé, ale jeho pohyby v bříšku mi způsobovaly nepohodlí. Šel jsem k gynekologovi, byl jsem poslán na ultrazvuk, kde byly odhaleny polyhydramnie. Bála jsem se, že budu muset těhotenství ukončit, ale díky kompetentní léčbě se mi podařilo zachránit. Samotné narození proběhlo ve 36 týdnech. Museli jsme zůstat trochu v nemocnici, protože hmotnost dítěte byla malá.

Polyhydramnie během těhotenství je patologický stav, který vyžaduje povinnou léčbu. Současně je důležité pochopit, že čím dříve zahájíte terapii, tím větší je šance na zdravé dítě. Postarejte se o sebe a své narození!

Články O Neplodnosti