Hlavní Zdraví

Příznaky falešných kontrakcí během těhotenství v posledních týdnech

Pracovní doba se blíží a na nastávající matku vyvstává stále více otázek. Mezi mnoha vzrušujícími těhotnými tématy jsou následující zvuky: jaké jsou falešné kontrakce během těhotenství? Bohužel ne každý porodník považuje za nutné vysvětlit podstatu falešných kontrakcí, jak se liší od skutečných a zda je to normální. Většina těhotných žen čelí falešným kontrakcím a zpravidla krátce před porodem. Kromě těchto kontrakcí svědčí o blížícím se narození řada dalších prekurzorů, které je obtížné minout.

Harbingers při porodu

Období těhotenství u žen trvá v průměru 280 dní nebo 40 porodnických týdnů. Na konci tohoto období, asi za 2 týdny, se objeví prekurzory práce, které informují o jejich bezprostředním nástupu. Díky předchůdcům žena chápe, že dlouho očekávané setkání s dítětem brzy přijde. Tyto příznaky se objevují u všech žen, pro některé jsou dobře vyjádřené a někdo si jich vůbec nevšimne. Porod však zřídka začíná náhle, „bez varování“, a doba předchůdců je stanovena přírodou, aby se žena mohla připravit a naladit na porod. Vzhled všech předchůdců porodu je považován za zcela volitelný, výskyt jednoho nebo dvou by již měl ženu varovat.

Falešné kontrakce

Koncept falešných kontrakcí zavedl anglický lékař Braxton-Hicks na konci 19. století, takže jejich další jméno je Braxton-Hicks nebo výcvik. Falešné kontrakce se nazývají periodické spontánní svalové kontrakce dělohy. Jejich vzhled je zaznamenán již od 6 týdnů těhotenství, ale ve většině těhotných žen jsou pociťovány až po 20 týdnech. Na konci těhotenství asi 38 týdnů pociťují mumie nebo tréninkové kontrakce nastávající matky v 70% případů. Takové kontrakce se nazývají nepravdivé, protože nevedou k zahájení práce a nezastaví se samy..

Prolaps břicha

Břicho spadá do nastávajících matek pár týdnů před narozením do primiparous a několik hodin do multiparous. Důvodem je skutečnost, že předchůdce dítěte je zpravidla hlava tlačena ke vchodu do malé pánve a táhne dělohu za sebe. Současně také klesá její horní část (spodní), což odstraňuje tlak dělohy na hrudní a břišní dutiny. Od okamžiku prolapsu dělohy si žena všimne úlevy při dýchání, dušnost s trochou fyzické námahy zmizí, ale je v sedu nebo je obtížnější chodit. Protože děloha již nezvyšuje žaludek, pálení žáhy a říhání zmizí. Ale pohyb dělohy dolů zvyšuje tlak na močový měchýř, což se projevuje zvýšeným močením.

S opomenutím dělohy je možný pocit těžkosti v podbřišku a nepohodlí v oblasti tříslovných vazů. Rovněž není vyloučeno brnění v nohou a dolní části zad. Tyto příznaky jsou spojeny s podrážděním nervových zakončení lokalizovaných v pánvi při zasunutí hlavy do jejího vstupu.

Sliznice

Tento příznak je považován za nejcharakterističtější, je obtížné si ho nevšimnout. Od počátečních stadií těhotenství začínají děložní žlázy vytvářet silné tajemství, které vyplňuje děložní hrdlo a zabraňuje pronikání patogenních mikroorganismů do děložní dutiny, čímž chrání plod a plodovou vodu před infekcí. V předvečer porodu se zvyšuje produkce estrogenu v ženském těle, díky čemuž se krk začne zjemňovat a mírně otevírat, což přispívá k průchodu sliznice. Charakteristickými znaky jeho výboje jsou želé podobné sliznice, které jsou vidět na povlečení. Barva sliznice se liší: od bílé nebo průhledné po nažloutlé nebo narůžovělé. V korku jsou často vidět krevní pruhy, což je považováno za normu a naznačuje bezprostřední nástup porodu (do 24 hodin). Sliznice se uvolňuje zcela a okamžitě nebo po částech po celý den. Odchod korku je bezbolestný, ale jsou možné bolesti v dolním břiše. Data dopravních zácp se liší. Může odletět jak 2 týdny před narozením, tak okamžitě s nástupem porodu.

Ztráta váhy

Jeden až dva týdny před nástupem porodu se snižuje hmotnost těhotné ženy (asi o 500 g - 2 kg). Účinek progesteronu, který zadržuje tekutinu v těle, se snižuje a estrogeny jsou součástí práce. Výsledkem je, že přebytečná tekutina je z těla odstraněna, otok je snížen, je mnohem snazší boty a tahat za rukavice prsteny.

Změna močení a defekace

Většina těhotných žen hlásí zácpu před porodem, což je spojeno s kompresí konečníku současné části dítěte. Je však možná i opačná situace - výskyt průjmu. Močení se také zvyšuje, když fetální hlava tlačí na močový měchýř, což způsobuje častou touhu po močení. Močová inkontinence možná, zejména při cvičení.

Změna pohybu plodu

Na konci těhotenství nastávající matka zaznamená pokles motorické aktivity dítěte. To je způsobeno rychlým růstem a nárůstem hmotnosti plodu. Dítě je stísněné v děloze, což se odráží v jeho pohybech, zmenšují se.

Časté změny nálad

V předvečer porodu se těhotná žena vyznačuje častou změnou nálady. Činnost a účinnost jsou náhle nahrazeny slzami, což je způsobeno neuroendokrinními procesy a únavou ženy. Nastávající maminky často upadnou do apatie, ospalosti a hledají samotu. Všechny tyto známky naznačují akumulaci energie před nadcházejícím rodným listem.

Příčiny a vlastnosti falešných kontrakcí

Proč potřebujeme falešné kontrakce? Nejprve podporují dělohu v tónu, „trénují“ ji před porodem a vytvářejí podmínky pro „zrání“ děložního čípku. Za druhé, díky tréninkovým záhybům se zvyšuje průtok krve do dítěte, což přispívá k jeho lepší nasycení kyslíkem a živinami. Je zřejmé, že falešné kontrakce jsou naprosto normální projevy, kterých byste se neměli bát. Existuje mnoho faktorů, které mohou vyvolat výskyt falešných kontrakcí..

Provokativní faktory

Tréninkové zápasy se objevují za následujících podmínek:

 • nadměrná fyzická námaha (domácí práce, sportování, dlouhodobé postavení na nohou atd.);
 • horkou sprchu / koupel;
 • zvýšená motorická aktivita plodu;
 • použití kávy a často silné (vzrušuje nervový systém a zvyšuje tón dělohy);
 • emoční stres; stres;
 • aktivní sex a orgasmus (uvolňování oxytocinu, který přispívá k kontrakcím dělohy);
 • kouření a pití alkoholu;
 • únava, poruchy spánku;
 • plný močový měchýř (tlačí na dělohu, nutí ji ke kontraktu);
 • dehydratace těla (objem cirkulující krve se snižuje, krevní zásobení dělohy se zhoršuje, což vyvolává jeho kontrakci);
 • podvýživa nebo podvýživa;
 • vícenásobné těhotenství nebo velký plod (příliš malý prostor pro dítě / děti, jakýkoli jejich pohyb dráždí stěny dělohy);
 • přejídání nebo hlad, konzumace „sody“ (způsobuje žaludeční kontrakci, jejíž podráždění je přenášeno na dělohu);
 • dotýkat se žaludku cizí osobou.

Charakteristika falešných kontrakcí

Jak je uvedeno, k falešné kontrakci dochází ve druhé polovině porodu plodu, ale obvykle v předvečer porodu (ve 38 - 39 týdnech těhotenství). Tréninkové kontrakce se zpravidla objevují večer, když žena odpočívá. Tyto kontrakce nezpůsobují bolest, vyskytují se nepravidelně a občas. Kromě toho falešné kontrakce připravují děložní hrdlo pouze k erekci, ale nezpůsobují jej. Některé nastávající matky nemusí cítit falešné kontrakce, ale to neznamená odchylky.

Příznaky a pocity

Protože je každý organismus individuální, mohou se příznaky falešných kontrakcí lišit. Někdo je cítí dobře díky značné intenzitě a závažnosti nepříjemných pocitů, zatímco u někoho míjí téměř nepostřehnutelně. Mezi charakteristické rysy výcvikových bojů patří:

 • kontrakce jsou nepravidelné, je nemožné zachytit rytmus jejich výskytu (mohou se vyskytovat každých 5 až 6 hodin (ale méně než 6krát za hodinu) a po 1 až 2 dnech;
 • trvání falešných kontrakcí je krátké, několik sekund, ne více než minuta;
 • napětí (komprese) dělohy;
 • živé pocity během kontrakcí, bolesti nepřináší, ale přinášejí nepohodlí;
 • obvykle se vyskytují večer nebo v noci, když žena odpočívá (během dne se na ně nastávající matky často nezaměřují);
 • intenzita kontrakcí rychle klesá se změnou polohy těla.

Jaké jsou pocity falešných kontrakcí? V mnoha případech jsou tréninkové zápasy bezbolestné a nastávající matky je nesou docela snadno. Ale v případě nízkého prahu citlivosti na bolest jsou falešné kontrakce velmi nepříjemné a dokonce vyžadují pomoc. Pocity během falešných kontrakcí se podobají menstruačním bolestem: tažení a objevují se v dolním břiše. Žena se také může cítit ztuhnutí dělohy a položila jí ruku na břicho.

Rozdíly mezi skutečnými a falešnými

Jak rozlišit falešné kontrakce od skutečných? Známky tréninku a skutečné boje jsou uvedeny v tabulce:

Podepsatvýcvikskutečný
Výrazná bolest, po chvíli horší-+
Délka zápasu se zvyšuje-+
Vypouštění plodové vody-+
Neexistuje jasný rytmus děložních kontrakcí, nepravidelných kontrakcí+-
Zvyšuje se intenzita boje, kontrakce dělohy trvají minutu nebo déle-+
Zmizení kontrakcí během změny polohy těla nebo fyzické aktivity+-
Krk se postupně otevírá a vyhlazuje.-+
V pochvě nebo v pánvi je tlak-+
Trvá méně než 2 hodiny a za hodinu se objeví méně než 4 děložní kontrakce.+-

Jak se vypořádat s falešnými kontrakcemi

Abychom se vyhnuli nepříjemným pocitům způsobeným výcvikovými souboji, pomůže dodržování některých doporučení:

procházka

Klidná procházka v parku nebo parku pomůže nejen odstranit nepohodlí, ale také obohatí krev matky o kyslík, což je užitečné pro dítě.

Změňte polohu těla

Někdy stačí změnit polohu těla a zaujmout nejpohodlnější polohu. Pokud těhotná žena leží, můžete vstát a podniknout několik kroků, nebo si sednout s prodlouženým postavením.

Dát si pauzu

Sledování oblíbeného filmu, poslech tiché hudby nebo čtení knihy vám pomůže dostat se pryč a relaxovat..

Teplá voda

Braxton-Hicks vám usnadní boj s teplou sprchou nebo vanou s aromatickým olejem.

Správné dýchání

Výskyt falešných kontrakcí je vynikajícím okamžikem pro nácvik správného dýchání při porodu, který se vyučoval ve třídě mateřské školy. Zhluboka se nadechněte nosem, snažte se pomalu a hladce vydechovat ústy a rty se zkumavkou složenou. Můžete zkusit dýchání psa - občasné a časté, ale nechte se unést, jinak se vám hlava točí.

Napijte se vody nebo občerstvení

Pokud jsou dehydratací způsobeny falešné kontrakce, stačí vypít sklenici čisté vody, aby se jim usnadnilo. V případě hladu by měly být snědeny i plíce, které vyvolaly kontrakce dělohy, ale stravitelné a výživné (například banán).

Kdy zavolat sanitku

Někdy nastanou situace, kdy je třeba naléhavě zavolat sanitku nebo kontaktovat lékaře:

 • gestační věk, během kterého se objevily kontrakce dělohy, je kratší než 36 týdnů (je možná hrozba předčasného porodu);
 • výskyt mírného nebo těžkého výtoku krve (podezření na přerušení placenty);
 • výskyt vodního výboje (možná odtok plodové vody);
 • výtok sliznice před 36 týdny;
 • tlakové bolesti v sakrálních a bederních oblastech;
 • pocit tlaku v perineu;
 • nadměrná motorická aktivita dítěte nebo jeho prudký pokles;
 • frekvence kontrakcí je 3 nebo více za 10 minut (nástup porodu).

Patologické předběžné období

Předběžné období - co to znamená? Předběžné období je období, během kterého se ženské tělo připravuje na porod. To znamená, že předběžné období lze nazvat přípravným obdobím, během kterého se objevují předchůdci porodu. Normální předběžné období je zaznamenáno u 30 - 33% žen na konci těhotenství (38 - 40 týdnů). Fyziologické předběžné období je charakterizováno:

 • kontrakce, ke kterým dochází při různých frekvencích, trvání a intenzitách, ale netrvá déle než 6-8 hodin;
 • je možné zmizení kontrakcí a jejich opětovné objevení po 24 hodinách;
 • spánek a celkové zdraví těhotné ženy jsou uspokojivé;
 • existuje budoucí připravenost budoucí matky na porod („zralý“ krční, mléčný a oxytocinový test, pozitivní atd.);
 • děloha je v normotonu, plod netrpí in utero;
 • v 70% normálního předběžného období se vyvinula v přiměřenou práci.

Patologické předběžné období

Patologické předběžné období se uvádí, když je přípravné období prodlouženo, charakterizované nepravidelnými, ale bolestivými kontrakcemi, které nepřispívají ke strukturálním změnám v krku. Je diagnostikována u 10 - 17% těhotných žen a zpravidla jde o pracovní abnormality (slabost kontrakcí nebo diskoordinace kontrakcí). V zahraniční literatuře se taková patologie nazývá „falešné zrození“..

Příčiny

Patologický charakter předběžného období může být vyvolán:

 • emoční labilita a neuróza;
 • endokrinní patologie (obezita nebo podváha, menstruační nepravidelnosti, genitální infantilismus a další);
 • somatická patologie (srdeční vady, arytmie, hypertenze, onemocnění ledvin a jater);
 • chronické zánětlivé procesy dělohy a děložního čípku;
 • preeklampsie;
 • velké ovoce;
 • četné potraty (dystrofické procesy);
 • strach z porodu, nežádoucí těhotenství;
 • první narození u žen mladších 17 let a starších 30 let;
 • nízká a vysoká voda;
 • nesprávná poloha plodu a placenty;
 • úzké umyvadlo a další.

Jak se to projevuje

Klinický obraz patologického předběžného období je charakterizován bolestivými kontrakcemi, ke kterým dochází nejen v noci, ale také během dne. Bojy jsou nepravidelné a po dlouhou dobu se z nich nestávají skutečné. Patologické předběžné období může trvat jeden až deset dní, což narušuje spánek těhotné ženy a přispívá k její únavě..

Cervix nepodléhá strukturálním změnám, to znamená, že „nedozrává“. Je dlouhý, je umístěn přední nebo zadní, hustý a vnější a vnitřní hltan jsou uzavřeny. Také spodní část dělohy se neodvíjí a děloha samotná je snadno vzrušitelná a má zvýšený tón.

Dříve existující část dítěte netlačí po dlouhou dobu ke vchodu do malé pánve, a to i přes absenci jakéhokoli rozporu mezi velikostí dítěte a matkou pánve. Přítomnost děložní hypertonicity ztěžuje hmat na hlavě a malých částech dítěte.

Děložní kontrakce jsou po dlouhou dobu monotónní, mezery mezi nimi se nezkracují a intenzita kontrakcí se nezvyšuje. Psycho-emoční stav budoucí matky trpí. Je podrážděná a slzná, agresivní a má strach z porodu, pochybuje o jejich úspěšném dokončení.

Dlouhý průběh patologického předběžného období je často komplikován předčasným odtokem vody a hypoxií plodu. V důsledku spotřeby energie se tato patologie často stává slabostí práce.

Často se vyskytují vegetativní poruchy (neurocirkulační dystonie, nadměrné pocení), žena si stěžuje na bolest v bederní a sakrální oblasti, bušení srdce a dušnost, bolestivý pohyb dítěte.

Otázka odpověď

Mnoho primiparous žen se bojí chybět skutečné boje, zaměňovat je za falešné. Lékaři doporučují: v případě pochybností o falešných kontrakcích, zejména pokud jsou bolestivé a trvají minutu nebo déle, byste měli jít do nemocnice. Porodník provede vnitřní vaginální vyšetření a vyhodnotí zralost a cervikální dilataci. Pokud je poplach nepravdivý, bude ženě umožněno jít domů s doporučením, aby se za 2 až 3 dny vrátilo na prenatální kliniku.

Při prvním narození jste měli patologické předběžné období. Pravděpodobnost rozvoje u druhého porodu závisí na mnoha důvodech, ale především na náladě pro úspěšné dokončení porodu. Navštivte školu matek, provádějte autohypnózy a dechová cvičení, pokuste se zbavit strachu z porodu a řiďte se doporučeními lékaře. Kompetentní psycho preventivní příprava při porodu významně sníží šance na patologický průběh přípravného období.

Můžete mít těhotenství přezrálé. Ke stimulaci práce používejte přírodní metody (dlouhé procházky, sex, určitá strava atd.).

Taktika vedení ženy závisí na délce patologického přípravného období, stavu krku, intenzitě bolesti, stavu matky a dítěte. U „zralého“ krku a trvání této patologie kratší než 6 hodin se provádí stimulace močového měchýře, aby se stimulovaly kontrakce. Pokud je krk „nezralý“, ale tato doba trvá 6 hodin nebo méně, předepisují se sedativa (relanium) a provádí se příprava krku (prepidyl gel intracervikálně). Při delším průběhu (více než 10 hodin) patologické přípravné periody je předepsán klidový spánek, po kterém se těhotná žena probudí v aktivní fázi porodu.

Tréninkové zápasy

Téměř každá žena, která porodila, čelila výcvikovým bojům. Ale pokud se rodí poprvé, většina nastávajících matek se zajímá o otázku: „Jak odlišit tréninkové kontrakce od skutečných?“ I když porod není první, může být pro ženu obtížné pochopit, co se s ní děje: začátek porodu nebo trénink těla před nimi? A ne vždy příběhy přátel a příbuzných vám pomohou odpovědět na tuto otázku - konec konců, tréninkové zápasy každé ženy se projevují svým vlastním způsobem. V tomto článku se dozvíte, jak se cítí tréninkové boje, kdy začínají a jak v těchto okamžicích jednat.

Co jsou to tréninkové zápasy

Několik týdnů před porodem začíná ženské tělo předběžnou přípravu. Děložní kontrakce bez otevření děložního čípku nevedou k porodu, a proto se nazývají prekurzory kontrakcí nebo falešných kontrakcí. Mnoho žen si jich ani nevšimne, zejména pokud je doba krátká. Naopak v jiných jsou všechny projevy tak intenzivní, že je ženy zaměňují s prací, která začala a chodí do nemocnice. Stává se, že CTG aparát zachycuje pravidelné a silné kontrakce. A pouze pomocí vaginálního vyšetření podle stavu děložního čípku může lékař určit, zda porod začal, nebo zatím jen trénink kontrakce. Musíte vědět, že po takovém vyšetření nesmí žena jít domů a nechat těhotné ženy v porodnici na patologickém oddělení až do porodu..

Věří se, že tréninkové boje jsou pro tělo nezbytné, protože je připravují na nadcházející těžkou práci. Ano, a žena sama může cvičit, najít způsob, jak zmírnit bolest během boje, „dýchat“. Správné chování a dýchání zmírňují stav během porodu..

Musíte také vědět o nepříjemných důsledcích falešných kontrakcí, ke kterým dochází, i když ne často:

během kontrakcí se může okraj placenty odloupnout a způsobit krvácení. I když jsou vzácné špinění, je nutné jít do nemocnice;

pokud se dítě po kontrakcích začalo pohybovat méně nebo úplně ustoupilo, je také nutná cesta do nemocnice;

pokud se po kontrakcích prádlo začalo zvlhčit, je to signál praskliny v amniotické membráně. I v tomto případě musíte gynekologa rychle objevit;

Pokud sliznice, která chrání plod před různými infekcemi, začne odcházet před 40 týdny, měli byste o tom co nejdříve informovat svého lékaře..

Kolik před zahájením pracovního tréninku

Neviditelné pro ženy, falešné kontrakce začínají v druhé polovině těhotenství. A po 37, 38 a 39 týdnech mohou být tak silní, že jsou často zaměňováni s nástupem porodu. Navzdory skutečnosti, že děložní kontrakce se vyskytují u jakékoli těhotné ženy, ne každá žena si je může všimnout. Závisí to na mnoha důvodech: jak pozorná je žena k jakýmkoli změnám v jejím těle, jaký životní styl vede, jaký práh bolesti má. S vysokou aktivitou mohou tréninkové boje začít kdykoli. Častěji se objevují v primiparous. Jejich tělo není připraveno k porodu a vyžaduje výcvik. A ve druhém a třetím těhotenství to není nutné. V praxi se vše může stát různými způsoby. Během prvního těhotenství žena nemusí cítit falešné kontrakce a během druhého těhotenství je cítit pravidelně. Samozřejmě, že takový stav děsí ženu, i když není důvod k vzrušení. Přítomnost nebo absence silných tréninkových soubojů neovlivňuje průběh těhotenství.

Nejčastěji tento výcvik začíná ve třetím trimestru, po 34 týdnech. Ale to je, pokud mluvíme o hmatatelných a nepříjemných symptomech. Mírné a stěží patrné napětí ve svalech dělohy se objevuje mnohem dříve - po 20 týdnech.

Jak se cítí tréninkové boje?

Při takových kontrakcích dochází k náhlému a intenzivnímu napětí, což žaludek velmi ztěžuje. Děloha, která se stala „kamenem“, neumožňuje cítit dítě. Někdy se svaly postupně napínají a zvyšují. Ale ve většině případů je žaludek prudce a spontánně tvrdý. Po několika sekundách napětí ustoupí. Tréninkové zápasy obvykle netrvají dlouho - od několika sekund do dvou minut. Mohou být jednoduché nebo časté - až 4 až 5 kontrakcí za hodinu. Ale po hodině nebo dvou křečích zmizí. V posledních týdnech těhotenství dochází k častým stahům dělohy a doba mezi těmito kontrakcemi se snižuje a bolest se zvyšuje. Některé ženy porovnávají své pocity se střevním nepohodlí se zácpou. Přes silné napětí a tíže v břiše se bolest při tréninkových kontrakcích téměř neobjeví. I když existují výjimky, kdy je bolest v dolní části zad a břiše tažná. V tomto okamžiku začnou ženy panikařit a věřit, že porod začíná. Abyste nebyli zbytečně nervózní, musíte si lehnout a poslouchat své pocity. Pokud tréninkové souboje trvají do dvou minut, jsou nepravidelné, nedojde ke zkrácení času mezi souboji a není bolest, pak není důvod k nepokojům.

Jak odlišit tréninkové zápasy od skutečných

Tréninkové zápasy ve 38, 39 a 40 týdnech jsou velmi podobné skutečným, protože tělo se aktivně připravuje na porod. Velmi často může těhotná žena, když se zeptá na falešné a skutečné boje, slyšet: „Až začnou skutečné boje, okamžitě to pochopíte.“ A ve skutečnosti je lze zaměnit pouze v počáteční fázi. Při opravdových bojích se stane:

pravidelná svalová kontrakce, zatímco interval mezi kontrakcemi se postupně snižuje;

bolest se objevuje od samého začátku a zvětšuje se s expanzí děložního čípku;

bolest se stává opasku, dává slabinám, stává se nesnesitelnou.

Skutečné kontrakce nemusí být tak bolestivé, pokud plodová voda zůstává neporušená. Po otevření močového měchýře a odtoku plodové vody se rychle zvyšuje bolest v kontrakcích a interval mezi nimi.

Co dělat během tréninkových bojů

Pokud si žena v posledních týdnech těhotenství zaměnila tréninkové kontrakce se skutečnými a dorazila do nemocnice, doktoři zastaví nepohodlí kapátkem a ginipralem. Při falešných kontrakcích uvolní lék tón, uvolní svaly dělohy.

Doma může žena snížit nepohodlí pomocí jednoduchých triků:

osprchujte se nebo si zahřejte koupel. Voda pomáhá uvolňovat svalové napětí;

Jednou z příčin zvýšeného tonusu je dehydratace. V tomto případě stačí vypít trochu vody;

lehněte si k odpočinku, nejlépe na levé straně. V této poloze je děloha lépe zásobena krví.

Musíte také vědět, že děloha reaguje na dotek, na aktivitu ženy, na prudké pohyby plodu. Svalové kontrakce během orgasmu mohou vyvolat falešné kontrakce, zejména v posledních týdnech těhotenství. Negativní emoční stav ženy může být také jedním z faktorů spontánních kontrakcí dělohy. Proto je třeba více odpočívat, chodit na čerstvý vzduch, vyhýbat se nepokojům a stresovým situacím.

Kontrakce před porodem: jak odlišit od falešných pocitů během kontrakcí

Poslední týdny třetího trimestru těhotenství - vzrušující čas pro nastávající matku.

Jednou z otázek, o které se žena nejvíce zajímá, je, jak dojde ke kontrakcím před porodem..

Kontrakce jsou nejjistějšími příznaky, že dítě je připraveno k narození.

Prenatální kontrakce nejsou vůbec jako tréninkové kontrakce (Brexton Higgsovy kontrakce, kterým těhotná žena pravděpodobně již čelila).

U skutečných bojů musíte jednat okamžitě. Jak přesně - budeme uvažovat dále.

Kontrakce: jak pochopit, že začaly?

Začátek porodu nastává u každé ženy různými způsoby. Bolest a intenzita kontrakcí bude záviset na zdravotním stavu těhotné ženy a prezentaci dítěte.

Odpověď na otázku „Jaké jsou kontrakce?“, Některé ženy porovnávají své pocity s nepohodlím, které zažilo v prvních dnech menstruace..

A další matky poznamenávají, že na začátku kontrakcí pocítily mírnou bolestivou bolest v bederní oblasti, přičemž čas se šířil do podbřišku..

Při kontrakcích vždy existuje pocit, že je žaludek kamenný - před porodem se může stát tvrdým, napjatým.

Tyto pocity se však někdy objevují během tréninkových bojů. Následující znaky pomohou přesněji odlišit skutečné kontrakce od falešných:

1 Pravidelnost. Tréninkové zápasy netrvají déle než 8-10 minut. Jejich žena se může zastavit teplou koupelí nebo procházkou po místnosti.

Skutečné kontrakce se objevují rytmicky, když změníte polohu těla, nezastaví se.

2 Zvýšení frekvence. Mezera mezi falešnými kontrakcemi může dosáhnout několika hodin. Před narozením se interval mezi kontrakcemi zkracuje.

3 Progresivní bolest. Kontrakce Brexton Higgs jsou nejčastěji bezbolestné a na začátku porodu má bolest rostoucí charakter.

Prenatální proces má tři fáze:

 • počáteční;
 • aktivní;
 • přechodný (období zpomalení).

Latentní (počáteční) fáze je nejdelší. Od začátku kontrakcí do jejich přechodu do aktivní fáze trvá obvykle 6-8 hodin. Během této doby by měl být děložní čípek otevřen 3-3,5 cm.

Navíc redukce nebudou trvat déle než půl minuty a interval mezi nimi je až 5 minut.

Trvání kontrakcí v aktivní fázi dosahuje 1 minutu. Mezera mezi nimi se zmenší na 2-3 minuty. Při správném průběhu kontrakcí se děložní čípek během tohoto období odhalí až do 7 cm.

V aktivní fázi zažívá žena zpravidla silnou bolest v děloze. Na žádost ženy v porodu lze použít antispasmodiku..

V aktivní fázi dochází k disekci močového měchýře a zvyšuje se výtok plodové vody. K úniku vody může dojít dříve. Pokud nebyly zjištěny těhotenské komplikace, nebude pozdější odjezd považován za patologii.

Poslední fáze je rychlejší než ostatní. Cervix dosáhne svého maximálního otevření (až 10 cm) za přibližně jednu hodinu. Trvání kontrakcí v tomto období přesahuje mezeru mezi nimi.

Zkratky trvají od 70 do 90 sekund. Aby žena získala sílu a obnovila dýchání, má pouze 0,5-1 minuty.

Pocity, jak začíná práce u primiparousů, se liší od počátku porodu u „zkušených“ matek. Ženy porodící druhý nebo vícekrát nemusí mít fázi zpomalení (nebo může být velmi krátká).

Boj začal: co dělat?

První věc, kterou musíte udělat, když se objeví první bolestivé kontrakce, je, jak se uvolnit a uklidnit se..

Zaujměte nejpohodlnější polohu: v této době je někdo pohodlnější v poloze na sezení, zatímco někdo snáze snáší nástup porodu při stání nebo chůzi.

Zaměření na bolest nestojí za to. Nemysli na to, co leží před námi a jaké bude narození..

Těhotná žena si může vzít stopky a list papíru, aby zaznamenala trvání kontrakcí a pocity, které je doprovázejí.

Na začátku bojů musíte zavolat sanitku.

Je-li délka intervalů mezi kontrakcemi přibližně 7 minut, musí být žena již na porodnici.

V době, kdy je interval stále dostatečně velký (až 30 minut), začněte sbírat potřebné věci. Pokud si přejete, můžete si dát teplou sprchu. Nechte někoho blízko se osprchovat - takže budete mnohem klidnější.

V žádném případě byste se neměli osprchovat nebo vykoupat, pokud voda již prošla. Amniotická tekutina hraje pro dítě ochrannou roli. Proto je nyní riziko nakažení dítěte příliš velké.

Jak dýchat během kontrakcí a porodu?

Pomocí lékových metod se můžete vyhnout bolesti během porodu a procesu porodu. Nejoblíbenější je epidurální (epidurální) anestézie, při které se do epidurálního prostoru páteře vstříkne lék proti bolesti..

Anestezie má své výhody, ale ne všechny ženy ji používají bezpečně..

Správně dýchací systém může výrazně zmírnit bolest při kontrakcích a při porodu. Jeho principem je soustředit se na dýchání dovnitř a ven..

Těhotná žena může začít provádět respirační gymnastiku při porodu předem. Správné dýchání by mělo být na konci druhého trimestru. Musíte se naučit budovat ten pravý dechový rytmus po dlouhou dobu, je nutný pravidelný výcvik.

Princip dýchání by se měl naučit tak, aby byl snadno zapamatovatelný ve stresující situaci..

Když žena cítí, že se boj začíná (v pánvové oblasti je pocit tonusu), měla by být inhalace a výdech hluboká.

S rostoucí bolestí se rytmus mění, stává se častým a povrchním.

V době největší bolesti musíte několikrát častěji a rychle dýchat a teprve poté pomalu vydechovat vzduch.

V intervalu mezi kontrakcemi je obnoven respirační rytmus a stává se normální. V této době musí žena v porodu odpočinout a získat sílu pro nový cyklus kontrakcí.

Kromě dýchání může bederní masáž zad snižovat bolest během kontrakcí..

Žena může být ve stoje a položit ruce na záda postele nebo židle. Masážní pohyby v bederní oblasti blokují průchod bolestivých impulzů ze sakrálního nervu do míchy.

Jak způsobovat pracovní kontrakce?

Optimální doba pro ukončení porodu dítěte je 37-40 porodnických týdnů. Stává se, že předchůdci porodu nepřicházejí ve 41-43 týdnech. Tato odchylka od normy je nežádoucí a lékař pravděpodobně sdílí vaši úzkost.

Negativní účinky příliš dlouhého těhotenství někdy nabývají velmi tragického charakteru. Za 42–43 týdnů začíná stárnutí placenty - přirozený proces, při kterém stěny placenty přestávají plnit své funkce.

Dítě přestává být dostatečně chráněno, kyslík a živiny k němu mohou být mnohem méně.

Pokud existuje podezření na stárnutí placenty, může lékař navrhnout stimulaci porodu. Stimulace odmítnutí nestojí za to. Včasná opatření pomohou udržet zdraví dítěte.

Ne vždy je třeba porodit. Pokud nejsou pozorovány prekurzory porodu v pozdním těhotenství a analýza plodové vody neodhalí žádné nečistoty, pak se stimulací porodu můžete počkat.

Když gestační věk skončí, můžete zkusit urychlit výskyt kontrakcí sami. Tyto faktory mohou vyvolat pracovní aktivitu:

1 Pohyb. Trávit poslední týden těhotenství lhát.

Udělejte si čas na své obvyklé domácí práce: připravte si prostor pro novorozence, sbírejte potřebné věci v nemocnici.

Jděte na procházky, ale prostě se příliš nepřibližujte od domu a zkuste chodit s někým blízkým.

Přepracování také nestojí za to, je nepravděpodobné, že by k ničemu..

2 Sex. Pokud máte sexuální touhu, neměli byste ji omezovat. Složení spermií má příznivý účinek na děložní čípek: změkčuje a je to dobrá příprava na porod.

Žena také potřebuje orgasmus a psychologické uspokojení z intimity. Tyto faktory pomáhají odvrátit pozornost od úzkostných myšlenek..

3 Masáž prsou. Lékaři doporučují pravidelnou masáž bradavek od 37 týdnů. Během masáže se uvolňuje hormon oxytocin. Tato látka stimuluje stahy dělohy a práce může začít rychleji..

Hlavní věc, kterou si budoucí matka musí během kontrakcí pamatovat, je, že tato fáze je povinná pro dlouho očekávané setkání s dítětem.

Pokud náhle zapomenete, jak správně dýchat během kontrakcí a porodu, zdravotnický personál vám to určitě řekne. Jakmile budete mít v náručí tak malé a bezbranné dítě, zapomeneme na všechny nepříjemné pocity.

Kontrakce před porodem. Trénink a skutečné boje

Po těhotenství se každá žena snaží postarat se a dodržovat všechna doporučení lékaře. Čím delší je období těhotenství, tím jsou zážitky nervóznější a emotivnější. To platí zejména během prvního těhotenství. Neměli byste se mučit spekulacemi o bojích, pokusit se pochopit, zda přišli a jak odlišit skutečné boje od tréninků. Pokusíme se vás ujistit a všechno vám řekneme v pořádku.

Když jsou pokusy porodit?

Ve 37. až 40. týdnu se žena často cítí sama o sobě. To může být:

 • Citlivost pokožky. Jste nepříjemní na dotek, nebo jsou dokonce trochu bolestivé.
 • Krátké bolesti v podbřišku, které vznikají a mizí.
 • Malý výtok sliznice bez krve. Toto je normální jev, který ukazuje na zralou dělohu..
 • Přetrvávající bolest v dolní části zad. Dítě klesá a spočívá na genitálním traktu, zvyšuje se zátěž na pánvi, a proto je zde nepohodlí. Snížit to pomáhá cvičení "Cat." Stát na všech čtyřech trvá několik minut. Tím se uvolní dolní část zad a ledviny, které také stlačí placentu.
 • Ostrý otok prsu a sekrece kolostra - průsvitná tekutina, která se uvolňuje na konci těhotenství. Pokud jste dříve chodili do nemocnice, dostanete několik kapek kolostra k analýze za účelem stanovení nutriční hodnoty. První a druhý den, než dorazí mléko, budete ho krmit.

To vše jsou normální projevy prokazující, že čas se blíží, když se stanete matkou.

Kontrakce před porodem

Když si těhotná žena najde informace na internetu, nedokáže si představit, jak začíná porod. Koneckonců, boje, které začaly, mohou být tréninkem, ne způsobit pokusy. Jak je rozlišujete??

Děložní kontrakce

Nejdůležitějším znakem je pravidelnost kontrakcí. Kontrakce jsou ostré bolesti v podbřišku, vůbec ne jako bolest při menstruaci - jsou silnější. Hlavním příznakem falešných kontrakcí je to, že bolest nezvyšuje. Ke kontrakcím dochází v různých intervalech a trvá několik sekund. Měli byste sledovat čas výskytu a trvání kontrakcí pomocí stopek. Pro zmírnění bolesti leží na vaší straně, pro snadnou anestézii si můžete dlaněmi otřít spodní část zad. Pokud vidíte, že kontrakce jsou nepravidelné, mezery mezi nimi se nesnižují, zkuste spát. Pokud panika přetrvává, zavolejte sanitku, abyste objasnili diagnózu..

Hlenová zástrčka

Mnoho žen se bojí vidění velkého množství propouštění a rozhodování, že korek ustoupil. Korek však neodezní během několika minut, ale postupně odlupuje, takže pokud ve výboji není krev, nebojte se. Ale s krvavými podpatky naléhavě jít do nemocnice.

Těžká bolest v dolní části zad

Předpokládá se, že bolest v dolní části zad v pozdním těhotenství nastává, když se pánevní kosti liší. Ve skutečnosti se kosti během porodu mírně liší. Bolest v kostrči se vyskytuje, protože dítě sestupuje do porodního kanálu, opírá hlavu o pánevní kost, a proto se zvyšuje zatížení celé páteře..

Jak zvýšit náladu před porodem?

Podle statistik má mnoho lidí nedostatek nálady, chuti k jídlu, všechno je nepříjemné. Zkuste se radovat v očekávání narození dítěte a nebuďte nervózní. Pokuste se ovinout co nejméně. Představte si, že brzy uvidíte dlouho očekávané štěstí, zůstává to trochu trpělivosti.

Začátek porodu

Skutečné kontrakce začínají malou bolestí, která se postupem času zvyšuje. Pokud se mezera mezi kontrakcemi zkrátí - po cca 15-20 minutách a doba trvání boje se prodlouží, můžete vám poblahopřát - brzy se stanete matkou. Pokud jste v porodnici, musíte navštívit lékaře. Pokud jste doma, nebojte se: nedonosíte se za hodinu, takže je čas se osprchovat a zabalit věci do porodnice. Na výlet zavolejte sanitku. V žádném případě nejezděte sami! Na porodnici sestra vytvoří klystýr, který vyčistí střeva a při pokusu sníží riziko hemoroidů. Na oddělení vás lékař prozkoumá a bude sledovat otevření děložního hrdla. Jakmile dosáhne 8–12 cm, vítejte u mateřského stolu.

Vypouštění vody

Stává se to takto: Nejsou žádné kontrakce, ale na prádle vidíte kapky kapaliny, průhledné nebo nažloutlé. Toto je plodová voda. V tomto případě bude porodník-gynekolog nucen propíchnout vás bublinou, aby dítě netrpělo dehydratací. Po zákroku začnete stahy, které již nemusíte brát v úvahu - vaše narození začalo.

Nakonec bych rád všem popřál dobré zdraví a trpělivost. Nyní máte představu a můžete snadno rozlišit předchůdce porodu od falešného signálu. Neboj se, všechno bude v pořádku!

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Tréninkové zápasy

Tréninkové kontrakce během těhotenství

Tréninkové kontrakce během těhotenství je běžným jevem, ale může být docela vyčerpávající, protože někdy nepříjemné pocity trvají několik hodin nebo dokonce dní. Mnoho lékařů se však domnívá, že oslabující, časté tréninkové zápasy mohou vést k utrpení plodu v důsledku nedostatku kyslíku. Z tohoto důvodu budou v případě hospitalizace ženy v nemocnici pravidelně dostávat CTG a sledovat dopplerografický průtok krve dítěte. Pokud jsou příznaky tréninkových kontrakcí výrazné, může žena zmírnit křeče léky. To není vůbec nebezpečné, na rozdíl od všeobecného přesvědčení. A nepovede k slabosti práce. Lékaři tedy nebrání nástupu porodu, ale naopak přispívají k jejich budoucímu normálnímu průběhu. Vědí, jak dlouho tréninkové boje vydrží, a přesněji řečeno, až 240 hodin, jsou tyto akce zcela logické.

Známky a rozdíly od nich

1. Objevují se kdykoli během dne, mají nepravidelnou povahu, bolestivost nezvyšuje. Může být častý nebo vzácný.

2. Hlava plodu (s prezentací hlavy) zůstává mobilní, nevstoupí úplně do pánve matky.

3. Strukturální změny cvičných kontrakcí děložního čípku před porodem nevyvolávají. Pokud lékař provede vyšetření, uvidí nepřipravený krk, pevně, bez nebo s minimálním otevřením.

4. Existuje hypertonicita dělohy. Je pravda, že je ve většině případů snadno odstraněn antispasmodikem. Někdy se také vyskytují bolestivé tréninkové zápasy, ale v tomto případě je lepší lékařům důvěřovat. Pomohou odstranit tón účinnějšími prostředky a řeknou vám přesně, co tréninkové kontrakce způsobují pocity a co můžete cítit, když se blížící se narození. Jak si nechat ujít tuto chvíli, nebýt pozdě v nemocnici, pokud je v tuto chvíli žena doma.

5. Žena je velmi nadšená. A toto vzrušení není dobré. Proto jsou všechny ankety v nemocnicích předepisovány lehkými sedativy a někdy těžším dělostřelectvem ve formě „Relanium“..

6. Ačkoli trénink ze skutečných kontrakcí je slabý, někdy vede k vypouštění plodové vody. A pak už nemůžete čekat. Lékaři vyvolávají cervikální zrání a lékařsky zahájí porod, pokud je nástup zpožděn. Mohou tréninkové boje jít samy o sobě, bez pomoci lékařů. Ano, je to možné, zejména pokud je těhotenství již na plný úvazek, ale v případě existující amniotické ruptury nebudou lékaři čekat na nezávislý nástup porodu. Koneckonců, žena v tomto období má velmi vysoké riziko pronikání různých infekčních patogenů do dělohy k dítěti.

Tréninkové zápasy začínají asi 30 týdnů. Často vznikají, když poloha těla není příliš pohodlná, vzrušení, během pohybu. Tón je často vyvolán vodorovnou polohou těla, protože při tom se vymačkává spodní vena cava. Existují nápadné tréninkové kontrakce Brexton Hicks, někdy bolest. Pro dítě je toto postavení těla matky nebezpečné hypoxií. Neměli byste spát a ležet na zádech, když je bříško již hmatatelné velikosti. Chcete-li zabránit spánku v noci na zádech, můžete jít spát se speciálním polštářem pro těhotné ženy. Žena leží na boku, položí tento polštář pod záda a druhý konec položí mezi nohy. Polštář pro těhotné ženy má podlouhlý tvar a umožňuje takové manipulace.

Když začnou tréninkové zápasy, lékaři nedoporučují paniku. Můžete jen zkusit spát nebo se vykoupat. Koupel není zakázán, pokud jsou na sliznici a plodové vodě. Můžete si vzít antispasmodikum. Dalším velmi jednoduchým a efektivním nástrojem je močení. Často močový měchýř komprimuje dělohu a tím vede k jejímu tónu.

Předem si pamatujte, jak rozlišit falešné kontrakce od skutečných, aby nedošlo k záměně v rozhodujícím okamžiku. Ale i když jsou kontrakce nepravidelné, ale prostě se cítíte špatně, bolí vás hlava, váš krevní tlak stoupá, bliká před očima - musíte naléhavě zavolat sanitku.

Tréninkové kontrakce: kolik před začátkem porodu, pocity, příznaky

Přečtěte si také:

Jaký den přichází mléko po porodu a jak stimulovat laktaci

Poporodní obvaz - co potřebujete, jak se nosí a jak si vybrat

Buscopan - svíčky během těhotenství před porodem

Dobrý den, moji čtenáři. Dnes chci mluvit o nadcházejícím narození. Přesněji řečeno, jak udělat chybu v tom, že jste skutečně měli pracovní činnost. Určitě už mnozí slyšeli, že existují tréninkové souboje - kolik před narozením začnou, ale ne všichni to vědí.

Opravdu existuje něco jako falešné kontrakce (v medicíně tento termín zní mnohem vážněji: kontrakce Breston Hicks). Z nevědomosti je velmi snadné zaměnit je za skutečné boje. Myslím, že si četl různé vtipy ve směru nastávajících matek o tom, že obtěžují svého manžela 5krát týdně, sebejistě ujišťuji: „Porodím!“.

Budeme shromažďovat informace, abychom nepropadli panice v předstihu (vůbec nemusíme panikařit), a tak, že nemusíte probudit svého manžela v noci (pokud samozřejmě nejde o to jít do obchodu s jahodami v zimě - dělám si srandu).

1. Co jsou tréninkové boje?

Kontrakce Breston Hicks je druh kontrakce dělohy, který však nevede k jeho otevření.

Takové kontrakce mohou, jak se projevuje, neruší ženu vůbec během těhotenství. Ale pokud k tomu dojde, pak až po 20 týdnech těhotenství.

Obvykle nezpůsobují budoucí matce žádné nepohodlí, ale jsou charakterizovány nedostatkem systematičnosti. Děloha se může stahovat v intervalech několikrát denně až čtyřikrát za hodinu.

Tréninkové zápasy se časem nestávají intenzivnějšími.

2. Jak rozpoznat falešné kontrakce

Často slyšíte, že skutečná matka okamžitě pocítí, že začala rodit a kontrakce jsou opravdu skutečné. Vlastně je to tak. Spíše tomu tak je v případě, že žena má například druhé narození, což znamená, že nastávající matka se naučila z minulých zkušeností rozlišit falešné kontrakce od skutečných kontrakcí (i když ne každá žena může takovou zkušenost získat během prvního těhotenství).

Kontrakce Breston Hicks mají následující vlastnosti (příznaky):

 1. nejsou pravidelní (až 6 záchvatů za hodinu);
 2. projít bezbolestně, ale způsobit nepohodlí ženě;
 3. ke koncentraci dochází na konkrétním místě;
 4. projevují se chaoticky (vypadají neviditelně a také zmizí).

Existují i ​​další náznaky, že kontrakce jsou falešné a nejsou předzvěstí nástupu porodu. Ale velmi často jsou individuální povahy a nelze je aplikovat na všechny ženy.

3. Proč tréninkové boje začínají

Proč? Připravit ženské tělo na budoucí narození! Je to skvělá škola pro ty, kteří potřebují přežít první narození.!

Falešné kontrakce mohou tedy vyvolat různé faktory:

 • emoční stres (ne za nic, co říkají: "těhotná, neměli byste se bát");
 • fyzický stres (dehydratace nebo vyčerpání);
 • nadměrná aktivita budoucí matky (příliš vyčerpávající sport nebo nadměrná pohyblivost: úklid, mytí, zahrada atd.);
 • nadměrná aktivita dítěte (ano, přesně to, co je v lůně);
 • orgasmy (mimochodem, pokud je načasování již správné, pak sex může způsobit nejen tréninkové zápasy, ale také sloužit jako stimulace skutečného porodu);
 • přeplněný močový měchýř (to je přinejmenším nepohodlné, musíte se vyprázdnit tak často, jak je to možné, abyste se necítili nepohodlně a nevyvolávali falešné kontrakce).

4. Jak se Breston Hicks bojuje

No, samozřejmě, za skutečné boje! A vtipy jako vtipy, ale ve své podstatě jsou velmi podobné těm, kdo se narodí při porodu, ale dostávali své jméno přesně proto, že navzdory své podobnosti se skutečnými souboji trénují.

Otázka je jiná, ale jaké jsou skutečné boje? Pro trénink?

Ve skutečnosti je počátek kontrakcí často srovnáván s menstruací. V břišní části těla je také druh fosílie, spodní břicho se nepříjemně usrkává. Proto je důležité přesně znát příznaky falešných kontrakcí..

5. Co dělat během falešných kontrakcí

Je lepší nevyprovokovat tělo, aby nedošlo ke kontrakcím Breston Hicks.

Pokud k nim však dojde, můžete je odstranit několika způsoby:

 • chůze pomalým tempem (ideální pokud je venku);
 • teplá koupel (mimochodem, teplá koupel během tréninku zmírní křeče, ale pokud vaše práce začne, bolest se zhorší);
 • změna polohy (možná jste jen nepohodlně sedí nebo lháte, změňte polohu);
 • žízeň uspokojení (pít zelený čaj, vodu nebo ovocný nápoj);
 • odpočinek (jen odpočinek);
 • dechová cvičení (v zásadě jsou velmi užitečná, protože zvyšují průtok kyslíku k plodu).

6. Měl bych zavolat lékaře

Pokud neexistují žádné zvláštní známky, není třeba zavolat lékaře. Tréninkové zápasy neohrožují život matky a dítěte. Pokud jsou však falešné kontrakce doprovázeny řadou dalších příznaků, může být pomoc lékaře nutná okamžitě.

Někdy je velmi obtížné stanovit tenkou hranici mezi tréninkem a skutečnými souboji, těhotenství je zde velmi důležité. Pokud je termín delší než 38 týdnů - je pravděpodobné, že porod je prenatální.

Věnujte pozornost následujícím znakům, které by vás měly upozornit a uvést důvod, proč zavolat lékaře:

 • dítě se začalo pohybovat méně často;
 • krvácení se otevřelo (a jakékoli);
 • dochází k vaginálnímu výtoku (zejména při špinění nebo špinění);
 • vody odešly;
 • bolest v dolní části zad a páteře.

Máma musí být vždy opatrná, ale zůstat v klidu.

V každém případě je porod nevyhnutelný (mluvím o matkách, které již nosí své děti). A i když ambulanci opakovaně rušíte, není s tím nic špatného. Alespoň, když začne skutečné narození, budete je určitě odlišovat od všech falešných předchůdců..

Z videozáznamu se můžete dozvědět více o rozdílech mezi tréninkovými a skutečnými zápasy:

A řeknu vám sbohem. Přihlaste se k odběru mého blogu. Stále mám mnoho nápadů o psaní článků, které vás budou zajímat. Ahoj!

Články O Neplodnosti