Hlavní Testy

Stehy po porodu

Švy po porodu jsou častým a velmi nepříjemným jevem. Každá třetí žena čelí tomuto problému a po vyslechnutí zkušených přátel o nebezpečí švů v panice hledá informace o tom, jak se chránit před takovou situací..

Existuje několik povinných pravidel v péči o poporodní jizvy, ale nejdřív musíte pochopit, jaké jsou stehy a v jakých případech jsou aplikovány ženou v práci.

 • Švy po císařském řezu. Zde je vše jasné. Jsou vyžadovány stehy. Velikost chirurgického řezu je asi 12 cm a provádí se v oblasti spodního segmentu dělohy..
 • Stehy na děložním čípku. Překrývá se při prasknutí děložní tkáně při přirozeném porodu a k prasknutí dochází v důsledku nedostatečného odhalení děložního čípku a předčasného vyloučení plodu, při kterém hlava vyvíjí tlak na děložní čípek, což způsobuje jeho prasknutí.
 • Stehy v pochvě. Stěny pochvy praskají ve stejných případech jako děložní čípek.
 • Stehy na perineu. Roztržky v rozkroku jsou nejčastější, existuje několik typů a vyskytují se v různých situacích: rychlý porod, předčasný porod, pánevní prezentace plodu atd. Zadní vaginální adheze (1 stupeň prasknutí), kůže a svaly pánevního dna (2 stupně) a kůže, svaly a stěny konečníku (3 stupně) mohou prasknout. Rozkrokové slzy jsou také umělé: rozkrok je rozříznut speciálním nástrojem ve střední linii od zadního komisaře pochvy po konečník..

Existuje několik technik šití. V poslední době stále častěji používají stehy, půjčené z kosmetologie. Po uzdravení jsou zcela neviditelné. Avšak bez ohledu na způsob šití vyžadují švy stejnou kvalitu péče. Švy rozlišuje pouze materiál, s nímž jsou vyrobeny. Pokud jsou stehy pokládány neabsorbovatelnými nitěmi, měly by být odstraněny po 2-5 dnech. Samoabsorpční materiál však takový postup nevyžaduje. Nejčastěji se používají katgut, vicryl a maxson. Tato vlákna jsou zcela absorbována bez opakovaného lékařského zákroku, to znamená, že takové švy neodstraňují.

Jak zpracovat stehy po porodu?

Švy v pochvě a na děložním čípku nejsou zpravidla ženy rušeny a nevyžadují zvláštní péči. Je nutné pouze dodržovat pravidla osobní hygieny a nezvedat závaží. Takové stehy jsou aplikovány pomocí nití, které se samy vyřeší během několika týdnů. Jizvy se hojí bezbolestně a poměrně rychle.

Švy po císařském řezu vyžadují zvláštní pozornost. V prvních dnech po operaci se o ně stará sestra. Pooperační šití se denně ošetřuje antiseptickými roztoky a aplikuje se sterilní obvaz. Po týdnu jsou neabsorbovatelné stehy odstraněny, ale zpracování pokračuje.

Ženy si často stěžují, že bolest stehů v perineu dlouho nezmizí a stehy se špatně zahojí. Tady je třeba trochu vydržet, ale zpracování je nesmírně důležité. Různé ženy na to mají různé drogy. Porodníci v porodnicích zpracovávají stehy na perineu, obvykle zeleně. Doma se doporučuje vyzkoušet Levomekolovou mast, Bepanten, Malavit gel, Solcoseryl, Chlorhexidin, olej z rakytníku, Chlorofyllipt. Je třeba poznamenat, že ne všechny léky jsou stejně dobré: mnoho žen si například všimne zvýšení bolesti při používání Levomekolu, a proto musíte vyzkoušet, vybrat a vydržet - v tomto případě se léčí také čas. Mezitím nezapomeňte na hygienu.

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Některé okolnosti mohou zastínit první týdny po narození dítěte. To platí zejména pro stehy po porodu, kterým se často nelze vyhnout. Pokud se bez nich neobejdete, musíte po porodu dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k žádným komplikacím a hojení proběhlo co nejrychleji.

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Jednou z nejčastějších komplikací při porodu jsou slzy během porodu měkkých tkání porodního kanálu, které zahrnují děložní hrdlo, vagínu, perineum a vnější genitálie. Proč se to děje a je možné se vyhnout stehu? Ve skutečnosti je nemožné určit jediný důvod pro přestávky. Ale některé z nich mohou být ovlivněny..

Nejprve je třeba si uvědomit, že pouze zdravé tkáně mají dostatečnou pružnost a roztažitelnost. Zanícená tkáň je křehká a oteklá, proto se při jakémkoli mechanickém působení neprotahuje, naruší. Takže jakýkoli zánět genitálií v předvečer může vést k prasknutí během porodu. Asi měsíc před narozením by tedy každá žena měla podstoupit vyšetření a na mikroflóru projít skvrnou. Pokud je zjištěn zánět, je léčba rozhodně předepsána s následným sledováním její účinnosti. Dalším důvodem snížení pružnosti tkáně jsou předchozí zranění (jizvová tkáň neobsahuje elastická vlákna, a proto je prakticky neroztažitelná). Takže, pokud byl perineální řez proveden u předchozích narození, zpravidla se u následných narození může obejít i bez něj.

Dalším důvodem pro přerušení porodu je rychlý porod, nedostatek koordinované práce ženy a porodní asistentky, velká velikost dítěte nebo nesprávné vložení již existující části plodu. V ideálních porodech se plod pohybuje po porodním kanálu postupně a tkáně budoucího těla matky mají čas se přizpůsobit rostoucímu tlaku, stále více se protahují. Pokud tělo nemá čas se přizpůsobit, pak to vede k narušení krevního zásobení a výskytu otoku tkání porodního kanálu, což nevyhnutelně končí prasknutím.

Stehy po porodu: oprava slz a řezů

Všechna poranění porodního kanálu podléhají povinnému léčení. Začíná se zkoumáním porodního kanálu ihned po oddělení placenty. Pro šití malých prasklin děložního čípku není nutná analgezie, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Pokud je nalezena velmi hluboká mezera (což je vzácné), je žena ponořena do celkové anestezie, aby vyšetřila hloubku mezery v dutině dělohy. Krční slzy se sešívají absorbovatelným materiálem.

Po prozkoumání děložního čípku jsou vyšetřeny stěny pochvy. Pokud během porodu dojde k několika přestávkám a nejsou hluboké, bude stačit lokální anestézie - okraje rány jsou odříznuty léky proti bolesti. Při hlubokých a vícenásobných prasklinách se používá celková anestézie. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, pak anesteziolog při šití přiřadí k existujícímu katétru analgetikum. Slzy ve stěnách vagíny jsou šity absorbovatelnými stehy, které není třeba odstraňovat.

Malé praskliny vnějších genitálií často nevyžadují šití, protože se hojí rychle, ale tato část porodního kanálu je velmi dobře zásobena krví, takže pokud jsou trhliny doprovázeny krvácením, musí být po porodu šity. Poškození vnějších genitálií je velmi bolestivé, takže lékařské manipulace v této oblasti často vyžadují celkovou anestézii. Stehy jsou navrstveny velmi tenkými absorbovatelnými nitěmi, které není třeba odstraňovat.

Na konci poporodního vyšetření se obnoví integrita perinea. V současné době jsou stehy po porodu častěji šity absorbovatelným šicím materiálem a nevyžadují odstranění, méně běžné nodulární neabsorbovatelné švy.

Samostatným případem přišití při porodu jsou stehy za císařským řezem. Dříve, s císařským řezem, bylo břicho vyříznuto uprostřed „od pupku po pubis“ a byly aplikovány přerušované stehy. Nyní dělají malý řez podél ochlupení. Nejčastěji se používá speciální kontinuální kosmetický šev, méně často - uzlové švy nebo kovové svorky. Stehy po řezu císařským řezem jsou odstraněny 7. až 9. den. Po řádné péči zůstává rok po operaci bílá jizva tenká jako nit, kterou snadno zakryjí i spodní část bikin..

Poporodní léčení sutury

Samozřejmě, že všechny mladé matky se zajímají o otázku, kolik sutur se uzdraví po porodu? Tento proces tedy závisí na velikosti poškození, řádné péči, obecném stavu těla, metodách a materiálech použitých při šití. Při použití přírodních nebo syntetických vstřebatelných materiálů dochází k hojení ran během 10-14 dnů, švy se rozpadnou přibližně za měsíc. Při použití kovových držáků a neabsorbovatelného materiálu se tyto materiály po porodu odstraní v průměru 5. den v nemocnici před propuštěním. V tomto případě bude hojení ran delší - od 2 týdnů do 1 měsíce.

Stehy v pochvě a na děložním čípku

Self-vstřebatelné stehy v pochvě a na děložním čípku nepotřebují zvláštní péči. Nemusíte je zpracovávat a odstraňovat, stačí zajistit úplný klid a čistotu. Poporodní exkrece je ideálním substrátem pro růst patogenních bakterií. Proto je třeba během prvních tří týdnů po narození pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se infekce nedostala do genitálního traktu. Před každou návštěvou toalety a výměnou podložky si důkladně umyjte ruce mýdlem. Po záchodu odstraňte staré těsnění zepředu dozadu. Umyjte rozkrok teplou vodou a mýdlem. Směr pohybu a proud vody by měl být vždy z genitálií do konečníku. Po umytí genitálií je nutné je vysušit ubrouskem nebo dobře absorbujícím ručníkem. Takový ručník, jako spodní prádlo, musí být vyměněn, když je kontaminován sekretem okamžitě a denně - pokud to všechno zůstává v čistém vzhledu. I když nemáte pocit nutkání k močení, ujistěte se, že jít na záchod každé 3-4 hodiny. V prvním měsíci po porodu však nebude možné se vykoupat.

Rozkrokové stehy

Přítomnost stehů na perineu bude vyžadovat ještě důkladnější hygienu. V prvních dvou týdnech to bolelo docela špatně, je těžké chodit a je zakázáno sedět, matky se krmit, zatímco ležely, také musely jíst, když ležely nebo ležely. To se nevztahuje na toaletu, protože na toaletu můžete sedět již první den po narození dítěte. Při mytí rukou a rozkroku použijte mýdlo s antiseptikem. Nedotýkejte se švů rukama. Těsnění v prvních dnech musí být často měněna, někdy každé 2 hodiny, protože pro nejrychlejší hojení rány musí být udržována v suchu. Používejte speciální jednorázové poporodní kalhotky nebo volné bavlněné prádlo.

Když jste v nemocnici, léčí stehy dvakrát denně porodní asistentka, za použití řešení „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Odstranění závitu je bezbolestný postup, který významně eliminuje nepříjemné pocity.

V prvních dnech po porodu musíte stolici odložit, proto je lepší nejíst obiloviny, ovoce, zeleninu a další produkty, které stimulují pohyby střev. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože před porodem se provádí klystýr. Po 3 dnech, projímadlo pomůže obnovit stolici, pokud je to nutné. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít polévkovou lžíci rostlinného oleje, poté stolice změkne a neovlivní hojení švů..

Po odstranění stehů a propuštění z nemocnice, pokud se léze léčí dobře, není potřeba léčení. Posezení na pevné látce je povoleno pouze po 2 týdnech a pouze na zdravé hýždě, naproti boku řezu.

Během dne několikrát proveďte následující cvičení: zatáhněte za svaly vagíny, perineum a konečníku. Jste v tomto stavu na několik sekund a poté uvolněte svaly. Potom vše opakujte. Cvičení lze provést během 5-10 minut. Stimuluje průtok krve do orgánů a přispívá k jejich lepšímu uzdravení. Uzly absorbovatelných stehů spadnou kolem třetího týdne. Od bolesti a svědění v oblasti švu pomůže infuze heřmánku. Takovou infuzi lze omýt, nebo ji můžete navlhčit gázovým polštářkem a připojit ji k ráně na 1-2 hodiny. Některé ženy používají studené obklady. Za tímto účelem se drcený led vloží do sterilní gumové rukavice. Rukavice se aplikuje na ránu po dobu 20-30 minut. Během prvního měsíce se pokuste dlouho nesedět a stát. Je lepší ležet na vaší straně a sedět na polštáři nebo kruhu. Na konci prvního měsíce po narození musíte navštívit gynekologa na prenatální klinice. Prohlédne švy, v případě potřeby odstraní zbývající absorbovatelná vlákna.

Švy po císařském řezu

Švy po císařském řezu. Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že bolest v oblasti pooperační rány bude narušena po dobu 2-3 týdnů. V prvních dnech musíte používat léky proti bolesti. V tuto chvíli, když chodíte, musíte nosit pooperační obvaz nebo si svázat žaludek s plenkou.

Spát v posteli nestojí za to, protože včasné vstávání a mírná aktivita (péče o dítě, chůze po chodbě) nejen zlepšuje pohyblivost střeva, ale také přispívá k lepší kontrakci dělohy a rychlejšímu hojení pooperační rány. Když jste v nemocnici, ošetřující sestra ošetřuje stehy antiseptickým roztokem denně a mění obvaz. Je důležité chránit tento obvaz před vodou, proto jej při mytí zakryjte ručníkem. Musíte zajistit, aby oděv přiléhající k ráně byl vždy čistý. Spodní prádlo, včetně noční košile, se mění každý den a jak se špiní, ještě častěji.

Po odstranění stehů můžete být propuštěni domů a osprchovat se. Další zpracování švu již zpravidla není nutné. První 2 týdny po propuštění by měla být pokožka dvakrát denně omyta mýdlem a vodou. Po umytí kloubů je jemně poklepejte do sucha jednorázovým nebo čerstvě umytým ručníkem..

Dokud se rána úplně nezhojí, doporučujeme nosit lehké prodyšné spodní prádlo. Silné spodní prádlo může po císařském řezu poškodit šev. Nejlepší volbou jsou volné bavlněné kalhoty s vysokým pasem. V prvním měsíci po narození se novorozené matce nedoporučuje zvedat závaží více než hmotnost dítěte. Je také nutné nosit speciální poporodní obvaz. Zpočátku může být jizva velmi svěděná, je spojena s léčebným procesem, stačí ji tolerovat. Na konci druhého týdne po porodu můžete začít mazat jizvu krémy a masti, které zlepšují regeneraci kůže.

Poporodní komplikace

Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění krve (vytváření hematomu) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu i v nemocnici, takže byste měli okamžitě informovat svého lékaře o tomto pocitu..

K divergenci švů dochází nejčastěji v prvních dnech nebo bezprostředně po odstranění, zřídka později. Důvodem může být předčasné sezení, náhlé pohyby, porušení sterility a špatné přizpůsobení tkání při šití, jakož i nedodržování hygienických pravidel po porodu. Jedná se o vzácnou komplikaci, ke které dochází při vážných hlubokých perineálních slzách. Pokud po propuštění domů začne oblast stehu krvácet, bolí, zčervená, objeví se hnisavý výtok, je naléhavě nutné se poradit s gynekologem, protože infekce se s největší pravděpodobností spojila a objevil se zánět. Pro léčbu bude třeba ránu ošetřit různými antiseptiky a někdy může být vyžadována speciální chirurgická léčba..

Komplikace po porodu vyžadují okamžitou léčbu, protože mohou vést k velmi závažným následkům - poporodní peritonitida (zánět břišní dutiny) nebo sepse (běžná infekční léze celého těla, která se šíří krví). Pokud se tedy ve vašem stavu něco vadí, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Sutury po porodu: typy, léčba, jak se vypořádat s komplikacemi

Porod je přirozený proces, ale bolestný a traumatický pro ženu. Během průchodu porodním kanálem dítě napíná mateřskou tkáň, což vede k malým ranám a vážným prasklinám. Pokud existuje riziko ruptury, předčasného porodu, příliš velkého plodu a jiných problémů, provede lékař řez (epiziotomii). Řezy a slzy jsou šity pro rychlé uzdravení. Jak se chovat, jak dlouho bude trvat, než se zotaví, jaké komplikace mohou nastat při stehu na perineu - podívejte se na tento materiál.

Stehy při přestávkách po porodu

Rychlý porod, nedostatečná pružnost tkání, nesprávné chování ženy při porodu (začíná tlačit příliš brzy) vede k mezerám. Epiziotomie prováděná správně a včas je mnohem lepší než prasknutí: lékař provede úhledný řez ostrým skalpelem, který je snadno stehovat. Roztržené rány vznikající při porodu vyžadují více švů, mohou zanechat ošklivou jizvu a vyléčit až 5 měsíců (vnitřní švy).

Druhy poporodních stehů:

 1. Vnitřní - nachází se na stěnách pochvy, děložního čípku. Obvykle jsou vyrobeny z neabsorbovatelných vláken.
 2. Vnější - nachází se na hrázi. Provádí se pomocí neabsorbovatelných i běžných vláken.

Vnější švy rozkroku

Nejdelším a nejbolestivějším procesem při porodu je otevření děložního hrdla. Musí jít dlouhou cestu od asi 1 cm odhalení (obvykle se ženy dostanou do nemocnice) na 8-10 cm. Tento proces je doprovázen silnými kontrakcemi a může trvat několik hodin až několik dní.

Ve srovnání s otevřením krku trvá samotné narození dítěte několik minut. Na signál porodní asistentky se žena začne tlačit a pomáhá dítěti projít porodním kanálem a brzy se narodí. Pokusy trvají v průměru 20–30 minut až 1–2 hodiny. Tento proces nelze odložit, může to vést k udušení u novorozence. Proto, když lékař zjistí, že nezávislé narození je nemožné nebo obtížné, provede řez.

Řez (epiziotomie) je chirurgická pitva perineum a zadní stěny vagíny. Existuje perineotomie (řez z pochvy do konečníku) a střední laterální epiziotomie (řez z pochvy do pravého sedacího tuberkulózy).

Typy epiziotomie: 1 - dětská hlava, 2 - střední laterální epiziotomie, 3 - perineotomie

Z nějakého důvodu se ženy v práci snaží, aby se vyvarovaly roztržení, a zejména škrty. Na ženských fórech lze často najít hrdého „nerozbít“, což obecně znamená dobrou přípravu matky, normální průběh porodu, normální velikost plodu a vysokou elasticitu tkání. Ale když doktor mluví o potřebě řezu a žena v práci aktivně protestuje, nesnáší a dokonce i křičí, je to plné negativních důsledků, především pro dítě.

Možné důsledky pro dítě:

 • Poškození krční páteře.
 • Poškození nervového systému v důsledku nedostatku kyslíku.
 • Hematomy na hlavě, zlomeniny a praskliny, oční krvácení způsobené nadměrným tlakem na měkké kosti lebky.

Rovnoměrný a přesný řez 2–5 cm dlouhý pomůže matce a dítěti rychleji se poznat. Po porodu ji lékař omezí kontinuálním kosmetickým stehem, který se při správném ošetření velmi rychle uzdraví asi za měsíc. Po uzdravení vypadá tenká „nit“ o něco světlejší než kůže.

Pokud mluvíme o mezerách, je to úplně jiná záležitost. Zaprvé je nemožné předvídat, kterým směrem se tkanina roztrhne a do jaké hloubky. Za druhé, má nepravidelný tvar, roztrhané, dokonce vyhlazené hrany se obtížně spojují tak, jak byly. V tomto případě je vyžadováno několik stehů, v některých případech (se slzami třetího stupně, které sahají a přecházejí ke stěnám pochvy), může být vyžadována celková anestézie.

Co je šité

Řezy během epiziotomie a drobného roztržení perineu se sešívají samo-vstřebatelnými stehy. Jsou mnohem pohodlnější, nemusí být odstraněny, během 2-3 týdnů se vlákna rozpustí beze stopy (v závislosti na materiálu!). Malé zbytky a uzlíky mohou vyjít se sekrecemi a zůstat na těsnění nebo spodním prádle.

Hluboká poranění a řezy jsou sešívány pomocí kapronových, vikrilovymových nebo hedvábných nití. Lékař je odstraní za 5-7 dní. Pevně ​​dotáhnou ránu a zajistí dobré uzdravení..

V některých případech (se silnými slzami) dejte kovové svorky. Odstraňují se podobně jako vlákna z hedvábí nebo hedvábí, ale mohou zanechat malé jizvy..

Příklad švu po odstranění kovových sponek - jsou viditelné díry na kůži

Péče o švy

Když jste v nemocnici, pod dohledem odborníků se o šití stará sestra. Obvykle se denně ošetřuje brilantním zeleným roztokem. Po propuštění byste se měli i nadále starat o stehy podle doporučení lékaře. Pokud se vše dobře uzdravuje, stačí dodržovat hygienická pravidla, po každé návštěvě toalety se umyjte, nenoste pevné spodní prádlo, používejte těsnění přirozeně, zajistěte přístup vzduchu. Při zánětu a hnisání lékař předepisuje léčbu (levomekol, solcoseryl, ve zvláště závažných případech, antibiotika).

Vnitřní švy na pochvě, na děložním čípku, na klitorisu

Vnitřní stehy jsou umístěny na děložním čípku, vaginální stěně během prasknutí během porodu. Hlavní příčinou zranění lékaři označují špatné chování ženy při porodu První pokusy, když se děložní čípek ještě neotevřel, vedou k jeho prasknutí. „Přitěžující“ okolnosti - operace na děložním čípku, věk související s elasticitou tkáně. Roztržky stěn vagíny vyvolávají, kromě výše uvedených důvodů, přítomnost starých jizev, nouzových porodů, vysokou polohu vagíny vzhledem k konečníku. Samozřejmě nelze vyloučit možnou chybu porodníka - nesprávná taktika také vede ke zranění.

V některých případech si matky po vnitřním šití na vagíně stěžují na bolest v klitorisu. Klitoris sám o sobě není přišitý, ale švy a konce nití mohou být vedle ní, protahování a poranění měkké oblasti. Obecně platí, že pokud je nepohodlí příliš silné, je lepší se poradit s lékařem. Vlákna se pomalu rozpustí a bolest zmizí.

Co je šité

Vnitřní švy jsou vyráběny pouze pomocí absorpčních stehů. Důvodem je obtížný přístup k úrazům. Nejčastěji se k tomu používá katgut nebo vicryl, někdy lavsan. Konečná doba rozpouštění pro všechny typy samo-absorbovatelných materiálů je 30-60 dní.

Péče o švy

Vnitřní švy nepotřebují zvláštní péči. Postačuje, aby se matka řídila doporučeními lékaře, nezvedala závaží, nezdržovala se sexuální aktivity po dobu 1-2 měsíců, aby si udržela osobní hygienu. Nezapomeňte navštívit gynekologa ve stanovenou dobu, i když vám nic nebrání, pouze lékař může posoudit stav tkání, rychlost hojení a další faktory.

Jak dlouho se stehy léčí?

Buďte připraveni na nepohodlí a nepohodlí v oblasti řezů a slz po dobu asi 2-3 měsíců. Proces zotavení je pro každou ženu individuální, v závislosti na jejím blahu, zdravotním stavu, prahu bolesti, věku. Po dvou týdnech se někteří cítí, jako by byli před těhotenstvím, zatímco jiní potřebují rok nebo více, než se zotaví..

Udělejte si čas na návrat do aktivního sexuálního života! Omezení - ne rozmar lékaře a ne jeho zajištění, ale především péče o vaše zdraví. Během 2-3 měsíců po narození bude pohlavní styk bolestivý, dokud zraněná oblast s čerstvou jizvou neobnoví citlivost.

Něco se pokazilo, pokud:

 1. Šev krvácí po vybití.
 2. I v klidu cítíte uvnitř bolest, pocit plnosti (může být příznakem hematomu).
 3. Šev se zapálí, dojde k výboji s nepříjemným zápachem, může dojít ke zvýšení teploty.

Všechny tyto příznaky, stejně jako další změny ve vašem stavu, které se vám zdají podezřelé, jsou 100% důvodem k okamžitému návštěvě lékaře.

Vlastní absorpční vnitřní švy

Doba zotavení závisí na materiálu a závažnosti mezery. Catgut zmizí do 30–120 dnů, lavsan - 20–50 dní, vicryl - 50–80 dní. Pokud se cítíte dobře, není uvnitř bolest a nepohodlí, jste plná síly a energie - vše je v pořádku. Dávejte pozor na svůj jídelníček, musíte se vyhnout zácpě. V případě potřeby vezměte projímadlo podle dohody s lékařem.

Vnější švy

Se správnou péčí a nepřítomností komplikací se stehy na perineu úplně zahojí během 1-2 měsíců. Z tohoto důvodu by maminka měla odpočívat více, pokud je to možné, doporučuje se, aby se dodržovala hygiena. Jednou z příčin častého zánětu vnějších stehů je poporodní výtok z dělohy. Vyměňte oblečení co nejčastěji, zajistěte přístup k vzduchu (pokud je to možné, odevy můžete odmítnout alespoň doma), použijte speciální podložky s antibakteriální impregnací.

Vnější šev během epiziotomie (normální) přestane obtěžovat asi po 2 měsících

Když jsou vlákna odstraněna z vnějších švů

Konzoly a nitě se odstraňují 3. až 7. den po porodu, nejčastěji pátý. Lékař vyhodnotí stav ženy v porodu, rychlost hojení a na základě obdržených informací rozhodne o propuštění.

Bolí to, když vezmete vlákno

Vše záleží na vašem prahu bolesti. Postup je nepříjemný, ale rychlý. Pokud se bojíte bolesti, požádejte svého lékaře, aby posypal šev lokálním anestetikem.

Když můžete po porodu vstát a sedět si s stehy

Na dva týdny můžete jen ležet nebo stát. Posezení je přísně zakázáno! Sklopná poloha je povolena a opírá se o zadní část postele. To platí také pro výpisy, upozorněte příbuzné předem, že celé zadní sedadlo automobilu bude obsazeno vy a dítě.

Proč tak přísné? Pokud se pokusíte posadit předčasně, je možné, že se švy budou lišit. A to nejen bolí, ale také vyžaduje opětovné šití, což zdvojnásobí dobu hojení ran.

Jak dlouho to bolí?

Bolest, tažné pocity a nepohodlí z vnějších a vnitřních stehů by měly projít do dvou týdnů po porodu. Pokud uběhly tři týdny a stále cítíte velmi bolest v místě šití, informujte o tom svého gynekologa. Nepřiměřujte se, v tomto případě je lepší přehánět, aby se předešlo možným následkům.

Příznaky komplikací při stehu po porodu:

 1. Bolest (pro vnější klouby), pocit pulzace a záškuby uvnitř (pro vnitřní klouby).
 2. Otok šití, hnisání, často doprovázené prudkým zvýšením tělesné teploty.
 3. Švy.
 4. Neustálé krvácení.
 5. Svědění.

Pokud se u Vás vyskytne některý z příznaků nebo všechny z nich, poraďte se s lékařem. Nečekejte, nepoužívejte rady ze sítě, nedůvěřujte doporučením přátel a známých. Šílenství je zde nepřijatelné.!

Šev byl otevřen - důvody:

 • Máma se pokusila posadit před termínem..
 • Zvedaná závaží (nad 3 kg).
 • Zpět na sex.
 • Náhodně přinesl infekci do rány.
 • Nedodržel jsem hygienická pravidla.
 • Trpěl zácpou.
 • Měl na sobě úzké syntetické prádlo.
 • Nesprávně pečoval o švy.

Tento problém poznáte podle pálivého pocitu nebo svědění v místě stehu, otoku (perineum), bolesti a brnění, krvácení, horečky, celkové slabosti. Co dělat? Okamžitě vyhledejte schůzku se svým lékařem, ve zvláště závažných případech volejte sanitku.

"Mikrolax" po porodu s stehy

Bydlíme zvlášť v problému zácpy. Silné pokusy o defekaci mohou vést k rozporu mezi vnějšími a vnitřními klouby. Pomáhá vám projímadlo, ale pokud kojíte, pediatr by měl tento lék předepsat. Mikroklystry „MicroLax“ jsou vhodné jako nouzový lék, jsou bezpečné pro kojící matky a rychle a bezbolestně vyřeší choulostivý problém. Mají mírný účinek, výsledek nastane během 10-15 minut po použití.

Stehy bolí

Pokud je vše v pořádku, proces hojení pokračuje normálně, gynekolog nenajde problémy, ale klouby bolí - jaký je důvod? Možná máte nízký práh bolesti, vaše tkáně potřebují více času na zotavení, nebo váš rytmus života je v tuto chvíli příliš aktivní. V každém případě, pokud jste si jisti svým ošetřujícím lékařem (možná se vyplatí získat radu od jiného specialisty), nechte tělo trochu odpočinout. Neměli byste se vracet k aktivnímu tréninku, zvedat závaží, sedět na tvrdé židli na dlouhou dobu a zajišťovat každodenní všeobecné úklid. To vše bude čekat.

Vyskytuje se bolest pouze pohlavním stykem? Jedná se o dočasný jev, zkuste změnit polohu, použijte maziva. Vaše tělo se postupně vrátí do předchozí podoby a přizpůsobí se změnám..

Stehy, příčiny, léčba se zanícily a shnilé

Když se infekce dostane do rány, objeví se zánět a hnisavý výboj. Může pronikat jak z ženského těla (poporodní výboj, nevyléčený před narozením infekce), tak z vnějšku, pokud nejsou dodržována hygienická pravidla. Režim konečné léčby by měl předepsat lékař.

 1. Protizánětlivé a hojivé masti: levomekol, syntetomycin, Vishnevsky mast a další. Zmírní otoky, mají antiseptické a antibakteriální účinky, zastaví zánětlivý proces..
 2. Čípky, zejména „Depantol“, „Betadin“ - urychlují hojení sliznic, léčí infekční a zánětlivá onemocnění v oblasti genitálií.
 3. Průběh antibiotik, antipyretik a protizánětlivých léčiv - lékař zvolí terapii tak, aby bylo možné zachovat kojení.

Granulace švu, co to je, ošetření

Granulace je nová tkáň, která roste, když se zhojí rány (zdravé buňky, krevní cévy atd.). Normálně je to přirozený proces, ale někdy, v místě stehů po porodu, rostou granulace, mohou způsobovat nepříjemné pocity, cítí se jako malé výrůstky. Léčba - podle volby gynekologa. Granulace je nejčastěji odstraňována lokálně nebo v nemocnici..

Polypy ve švu, co to je, ošetření

Polyp se obvykle chápe jako granulace nebo patologie již zmíněné výše během tvorby jizev. Pod nimi mohou být maskovány také condylomy, papilomy. Vypadají a cítí se jako nepochopitelné výrůstky (jedna nebo několik formací) v místě švu a kolem něj. Léčba je obvykle chirurgická.

Těsnění (rána) na švu

Pokud je na švu cítit poměrně velká pečeť, první věc, kterou byste měli udělat, je navštívit gynekologa. Nejčastěji je uzel ze samodávatelného švu, který brzy zmizí, za kus. Mohou však existovat i jiné možnosti. Kromě výše uvedených granulací a papilomů se může na místě švu vytvořit absces s hnisavým obsahem. To je nebezpečný příznak, který signalizuje nesprávné šití, infekci rány a odmítnutí nitě v těle. Naléhavě vyhledejte pomoc.

Jak urychlit hojení stehů

V první řadě: žádnou z metod nelze použít před konzultací s lékařem!

Doma se doporučuje pokračovat v antiseptickém ošetření švu brilantní zelenou, peroxidem vodíku, roztokem manganistanu draselného nebo furatsilinou, levomekolem a dalšími prostředky.

Vyvarujte se spodního prádla, zejména při spánku. Díky hojným poporodním sekretům můžete spát na speciální absorpční pleně.

Postarej se o svůj jídelníček. Potřebujete zvýšenou výživu, na chvíli zapomeňte na další kalorií. Tělo přežilo stres a potřebuje zdravé, kvalitní potraviny..

Možná můžete pomoci recepty tradiční medicíny. Olej na čajovníky, rakytníkový olej přispívají k hojení zranění.

Když se můžete po porodu umýt stehem

Sprchový kout je povolen a zobrazuje se po každém použití toalety. A s vanou, a ještě více s návštěvou vany a sauny, musíte počkat. Lékaři mají v průměru možnost koupat se dva měsíce po porodu, pokud byl proces hojení úspěšný, bez problémů. Můžete se soustředit na své tělo, pokud se poporodní výboj nezastavil, neměli byste spěchat z koupelny. Faktem je, že dlouho po narození děložního hrdla zůstává pootevřený, krvácí a voda z vodovodu nemůže být nazývána sterilní. Bakterie, které se dostávají do příznivého prostředí, se začnou aktivně množit a začínají zánětlivé procesy v oslabeném těle.

Kosmetické stehy po porodu

Kosmetický šev po hojení je na pokožce téměř neviditelný. Přišel k gynekologii z plastické chirurgie. Hlavní rysy: prochází uvnitř tkání, nemá žádné viditelné stopy po vstupu a výstupu jehly.

Pro kosmetický šev se obvykle používají samo-vstřebatelné stehy (lavsan, vicryl). Provádí se na rovných, úhledných řezech a prochází klikatým způsobem v tloušťce kůže, zvané kontinuální.

Normální a kosmetické šití po porodu během popravy a po uzdravení

Šicí péče - připomínka pro ženy v porodu

 1. Výměnu hygienické vložky každé dvě hodiny, bez ohledu na přítomnost sekretů. Pokud je to možné, zlikvidujte spodní prádlo.
 2. Nezapomeňte na léčbu antiseptiky, pokud ji předepsal gynekolog.
 3. Po návštěvě koupelny se osprchujte, a pokud to není možné, otřete perineum sterilním hadříkem s jemnými namáčecími pohyby.
 4. Nesedejte si dva týdny.
 5. Sledujte stravu, vylučujte plynotvorné a fixační výrobky (pečivo, cereálie atd.). Je-li to nutné, vezměte projímadlo a připravte mikroklystry podle dohody s lékařem.

Při správné péči se vnější a vnitřní švy, bez ohledu na materiál, ze kterého jsou vyrobeny, rychle uzdraví a nezanechávají velké jizvy a jizvy. Postarejte se o sebe, řiďte se doporučeními gynekologa a brzy se můžete vrátit do normálu.

Jak dlouho se sutura uzdraví po porodu a na čem závisí? Jak a jak s nimi zacházet?

Ne všechna narození plynou hladce. Někdy se to neobejde bez přestávek a často se pro narození dítěte vyžaduje chirurgický zákrok. Je zřejmé, že narušení integrity tkání - spontánních nebo chirurgických - vyžaduje šití. Švy po porodu vyvolávají mnoho otázek o péči, možných problémech a jejich řešení. V tomto materiálu řekneme o tom, jak se poporodní sutury léčí, co ovlivňuje tento proces a jak se o ně starat.

Kdy a jak uložit?

Potřeba šicího materiálu vzniká, když je narušena integrita tkáně. Při přirozeném porodu se může při narození dítěte vyskytnout nesoulad ve velikosti hlavy a genitálního traktu - v perineu pak bude vyžadován umělý řez. Chyby v období přepracování mohou vést k prasklinám děložního čípku, vagíny. Rozkrokové slzy se mohou objevit spontánně. Aby jim předešli, doktoři mohou vyříznout perineum. Tento postup se nazývá epiziotomie..

Poté, co se dítě narodí a placenta (placenta), musí lékaři provést audit - vyšetřit děložní čípek na možné ruptury, vyhodnotit stav vagíny a vnějších pohlavních orgánů. Pokud existují vnitřní slzy, přišijte krční děložní šití, zašijte poškozené stěny pochvy. Použití fixačních stehů po epiziotomii se nazývá episiorografie. Stehy se vždy používají anestézií - lokální nebo obecné (pokud mluvíme o rozsáhlých prasklinách vnitřního místa).

Vnitřní stehy se používají se samo-vstřebatelnými stehy několika technikami akceptovanými v chirurgii, které zajišťují spolehlivý a přesný kontakt okrajů rány. Takový chirurgický materiál nevyžaduje péči, není odstraněn na konci hojení. To se časem vyřeší, na vnitřních tkáních zůstává jen malá jizva.

Vnější trhliny na perineu a stydkých pyskách se obvykle sešívají nodulární technikou za použití silných neabsorbovatelných stehů, které musí být po chvíli, kdy jsou okraje rány roztaveny, odstraněny. Potřebují náležitou a důkladnou péči..

Při provádění řezu na císařském řezu má žena také dva typy stehů - vnitřní, fixující disekční hrany na stěně dělohy a vnější - na kůži břišní stěny. Jako v případě fyziologických porodů, vnitřní jizvy nepotřebují péči, uzdravují se a rozhodují se, ale vnější jizvy vyžadují pozornost a péči.

Lékaři se v poslední době pokoušejí udělat chirurgické zákroky po chirurgickém porodu a chirurgické zákroky po ruptuře nebo epiziotomii - speciální technika šití urychluje proces hojení a jizvy, které v každém případě zůstávají méně patrné.

Proč to bolí?

Bez ohledu na způsob dodání jsou v rozporu s integritou tkání poškozeny nervové zakončení a hlubší vrstvy tkání. S touto skutečností je spojena jakákoli bolest v stehu po porodu, stejně jako celá řada dalších pocitů..

Za prvé, švy bolí, zejména při pohybu. Ženy po chirurgickém výkonu zažívají silnější bolest, protože oblast chirurgického zákroku je širší - řez s císařským řezem na břiše je asi 10 centimetrů. Pokud se vyskytne epiziotomie, v perineální oblasti řez nepřesahuje 3 centimetry. V případě spontánního prasknutí se může jeho délka a tvar lišit.

Švy, které se aplikují v prvních několika dnech, se při pohybu natáhnou a způsobí nepohodlí. Po týdnu však prakticky přestávají bolet, protože když se obnoví integrita poškozených tkání, dojde k primární obnově nervových zakončení. Objevují se však další pocity - zdá se, že žena svědění, tahání, štípnutí, svědění.

Intenzita bolesti v mnoha ohledech závisí na tom, jak vysoká je vnímavost ženy na bolest obecně. Někteří již po dvou týdnech nemají bolesti v stehu, zatímco jiné nepříjemné pocity přetrvávají šest měsíců po narození dítěte.

Je to bolestivé odstranit stehy - otázka, která vzrušuje každou ženu v práci, která je má. Vnější stehy po přirozeném porodu se odstraňují v závislosti na rychlosti hojení, obvykle po 8-10 dnech. Stehy po císařském řezu se odstraní 7. až 8. den po operaci. Neexistuje žádná akutní bolest, v oblasti, ze které je odstraněn steh chirurgické nitě, dochází pouze k mírnému „brnění“. Obvykle do 2-3 dnů po odstranění drobné nepohodlí zmizí.

Samostatně je třeba říci o obnovení citlivosti. Mírná necitlivost v oblasti poporodního šití je pozorována jak po přirozeném porodu, tak po řezu císařským řezem. Tato necitlivost je spojena s porušením integrity nervových zakončení. Obvykle během šesti měsíců až roku znecitlivění zmizí.

Po přirozeném porodu

Potřeba šití často vyvstává, protože samotné narození je nepředvídatelný proces. Švy po fyziologickém porodu přirozenými cestami mají své vlastní vlastnosti a vyžadují zvláštní ošetření.

Jaké jsou?

Ve skutečnosti žena nemůže cítit vnitřní švy (na děložním čípku, na stěně vagíny). Stehy na sliznici neobtěžují nově razenou matku, kterou nelze říci o vnějších očkách. Pokud byl perineum disekován, může být šev buď vertikální, nebo s odchylkou doprava nebo doleva. První disekční metoda se nazývá střední laterální a druhá - parineotomie.

V závislosti na tom, jaký materiál byl vybrán pro sešívání řezu nebo ruptury, závisí, jak a jak moc se takový šev uzdraví, v mnoha ohledech závisí. Samotná disekční metoda nemá na léčivé problémy žádný významný vliv. Technika šití je však velmi důležitá - metoda Shute (hedvábné nitě ve všech vrstvách ve formě čísla „8“) často vede ke komplikacím než vrstvení, delší, ale důkladnější šití poškozených tkání různými druhy šicích materiálů s konečným kosmetickým „dotykem“.. Tyto švy vypadají esteticky příjemněji a rychleji se hojí..

Kolik léčí?

Stehy po fyziologickém porodu se hojí rychleji, pokud jsou správně a pečlivě zpracovány. Při absenci komplikací se okraje rány roztaví za 5-7 dní. Za další den - dva mohou být odstraněny.

Je zřejmé, že touha nově razené matky rychle se zbavit nití na tak pikantním místě, které vážně komplikuje její život. Aby se podpořila rychlejší obnova poškozených tkání, měla by žena věnovat zvláštní pozornost problematice intimní hygieny. Od genitálií po porodu se odlišuje lochie. Poporodní propouštění je obzvláště hojné během prvních 3 až 5 dnů po narození dítěte. Krevní prostředí lochie je optimální pro reprodukci bakterií a oblast sešívání v perineu bude s lochií neustále v kontaktu. Kromě toho je rána obtížnější vyschnout, protože žena nemá možnost ji nechat otevřenou pro kontakt se vzduchem - musíte nosit těsnění.

Budou se hojit rychleji, pokud puerperan často změní obložení a použije výhradně sterilní polštářky v prvních několika dnech po narození. Po návštěvě toalety se musíte umýt, osušit švy čistým ručníkem nebo suchým ručníkem a okamžitě vyměnit těsnění.

Sedání se nedoporučuje, pokud byla provedena střední epiziotomie (řez je nasměrován kolmo k řiti), při střední laterální disekci (nejběžnější možnost) nesmí žena sedět, ale lehce sedět na stehně, což je opakem linie řezu. Péče o dítě bude muset dočasně stát a ležet. Dodržování tohoto doporučení po dobu minimálně 2–3 týdnů pomůže zabránit roztržení a poškození. Můžete sedět v normální poloze nejdříve 3-4 týdny.

Stav krve ženy v puerperě ovlivňuje rychlost hojení. Pokud není problém s hemostázou, rány se obvykle hojí rychleji a jsou méně často komplikované. Pro zvýšení hustoty krve je důležité přidat do pohanky kaši, vařit červené maso a vyhnout se smaženým a slaným, pekařským a moukovým výrobkům.

Utáhnout rozkrok (tlačení na záchod, chůze rychlým tempem) je nemožné, dokud se švy zcela nezhojí a nebudou odstraněny. Nedodržení těchto doporučení bude nevyhnutelně vést ke komplikacím..

Možné komplikace a důsledky

Bohužel, bez nepříjemných následků a komplikací, sešívací weby ne vždy léčí. Ruptura i chirurgická disekce jsou formy traumatického účinku, a proto existuje pravděpodobnost komplikací.

Abychom pochopili, že léčení přichází s abnormalitami a odchylkami, může žena, pokud je doba hojení narušena směrem nahoru. Vytváření hustého kuželu v oblasti stehu je velmi nepříjemným znakem, který může naznačovat, že okraje rány při šití byly nedopatřením, nesprávně ve spěchu ukotveny. Pokud došlo k vrstvenému šití, pak těsnění na švu může být známkou zánětu určitých vnitřních vrstev, tvorby hematomů na sliznici..

Pokud se rána po porodu léčí po dlouhou dobu, pak s vysokou pravděpodobností existuje jedna nebo druhá komplikace. Žena by měla věnovat zvláštní pozornost příznakům, jako je hnisání stehu, propuštění z něj. Infikovaná rána slaví, a proto musí žena určitě podstoupit léčbu, aby se s infekcí vypořádala. Pokud výtok z genitálií získá extrémně nepříjemný zápach spolu se špatným hojením stehů v perineu, měli byste se také poradit s lékařem.

Pokud stydké pysky vypadají asymetricky, není vyloučena překryvná chyba, která se nyní projevuje nadměrným napětím na jedné straně. Pokud šev najednou začne bolet více, nemůžete jej nechat bez dozoru.

Může se vyskytnout otok, otok a mírné zarudnutí, ale pouze v prvních dnech po narození. Pokud tyto jevy přetrvávají i po týdnu nebo dvou, nelze to považovat za normu. Povinná návštěva gynekologa je také vyžadována horečkou, bolestivostí a obtížemi při močení, jakož i rozdílností nití.

Tento nesoulad může naznačovat obnovení krvavého nebo serózního výboje ze stehu. Pokud jsou takové smáčecí oblasti detekovány po odstranění chirurgických stehů, jsou nejčastěji ponechány samotné, rány mají tendenci se hojit později metodou sekundárního napětí. Pokud je šev zcela otevřený, jsou stehy rozlomeny na větší ploše, mohou se znovu spojit.

Stehy v perineu jsou v těsné blízkosti řiti a močové trubice, a proto je pravděpodobnost zánětu způsobená infekcí střevními bakteriemi vždy vyšší. Pokud bolest přetrvává dlouho, švy krvácí, jizva se chvěje a zanícená - to vše jsou bezpodmínečné důvody pro návštěvu u lékaře. Sám doma, takové problémy se nevyléčí.

Nejčastěji se ženy s stehy po porodu zajímají o otázku, jak mít sex, jaké problémy s tím mohou souviset. Mnoho lidí si všimne, že pohlavní styk a po 2 měsících po narození přinášejí určité bolestivé pocity. Tento jev v medicíně se nazývá „dyspareunie“. S tímto důsledkem se budeme muset dočasně vyrovnat, protože ani intimní maziva, ani jiné metody nepřinesou výraznou úlevu. Švy postupně zjemňují a stávají se pružnějšími a nepříjemné bolestivé pocity procházejí. Dyspareunie obvykle nezanechává stopy, až šest měsíců po narození.

Péče a manipulace

Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, proč jsou kladeny zvláštní požadavky na léčbu stehů po fyziologickém porodu, a proč to do značné míry ovlivňuje míru zotavení. V nemocnici jsou stehy v perineu ošetřovány zdravotnickým personálem. Jednou denně se ženám doporučuje ležet s otevřeným rozkrokem pod baktericidní lampou. K většině problémů nedochází v nemocnici, ale doma, když se péče stává osobní prací ženy po porodu.

Doma se můžete umýt slabým roztokem manganistanu draselného. Pomůže vyschnout ránu. Tento postup by neměl být prováděn více než 1krát denně, nadměrné používání manganistanu draselného může vyvolat nadměrnou suchost vnějších pohlavních orgánů..

Otírání rozkroku je zakázáno. Můžete jej lehce poklepat měkkým hadříkem nebo plenkou. Švy jsou každý den ošetřovány brilantní zelenou, protože toto antiseptikum působí proti nejnebezpečnějším bakteriálním patogenům - stafylokokům..

Plavání v prvním měsíci po porodu se doporučuje ve sprše a mytí v bidetu. V koupelně bude možné se vyhřívat později, když se všechny stehy uzdraví a pravděpodobnost infekce rány mikroby z vody zmizí.

Doma, aby se vyloučily slzy, stehy, trhliny, nesrovnalosti, je důležité vyhnout se zácpě, pro kterou by žena měla jíst správně, a pokud je to nutné, používat povolené projímadla. Pro estetičtější tvorbu jizev asi 4 týdny po narození, když jsou stehy již odstraněny, můžete začít používat „Contractubex“. Důležitá podmínka - neměly by existovat žádné komplikace.

Po císařském řezu

Vnitřní šev po císařském řezu, jak již bylo zmíněno, nevyžaduje péči. Ale žena by si měla pamatovat pravděpodobnost narušení jeho integrity, pokud nebudou dodrženy požadavky lékaře. Ale vnější bude vyžadovat péči i pozorování.

Šití na břiše může být vodorovné nebo svislé. V prvním případě je řez proveden v dolním břiše, téměř nad linií ochlupení. Tato metoda se nazývá sekce Pfannenstiel a takto se provádí až 90% všech operací cisařského řezu. Vertikální steh vyčnívající z pupku dolů nebo dokonce pokrývající oblast pupku se nazývá desátník. Používá se pouze ze zdravotních důvodů, kdy chirurg potřebuje rychlejší a rozsáhlejší přístup do břišní dutiny, aby zachránil život dítěte. V zásadě taková disekce probíhá v nouzovém císařském řezu, ale to zdaleka není vždy.

Šev podle Pfannenstila vypadá přesněji, hojí se rychleji, méně komplikovaně, nezkazí vzhled břicha. Vertikální vypadá drsně a vzhledem k nepříjemnostem umístění, napětí a svalového napětí se často stává komplikovanější a bolí déle, potřeba anestetizovat trvá déle.

Vnitřní stehy na děloze se obvykle zahojí během 8 týdnů, úplná tvorba plnohodnotné a bohaté jizvy je dokončena do konce druhého roku po chirurgickém porodu. Externí léčení rychlostí úměrnou technice šití, vybraným materiálům, přesnosti chirurga, jakož i přítomnosti nebo nepřítomnosti komplikací. V tomto případě hraje důležitou roli také řádná péče..

Vertikální tělesná šva se uzdraví asi za dva měsíce, někdy i déle. Horizontální v dolní části břicha - až 20 dní. Při řezu podél Pfannenstielu jsou vlákna odstraněna již 7. až 8. den, a poté pokračuje tvorba vnější jizvy po dobu dalších dvou týdnů.

Možné problémy

Komplikace mohou být časné a pozdní, lze je nalézt i v nemocnici a mohou se projevit až po propuštění.

Mezi první patří infekční procesy. Šev se zapálí, zčervená, je z něj možný krvavý nebo hnisavý výboj. Současně se tělesná teplota téměř vždy zvyšuje, jizva se stává tvrdou a velmi bolestivou, bobtná.

Zvýšené krvácení z jizvy může nastat v důsledku chirurgického poškození krevních cév v důsledku tvorby hematomů v oblasti zjizvení..

Divergence švu v raném stádiu je vzácná. V zásadě může být stanovena v důsledku dlouhého a bolestivého hojení infikované rány. V některých případech se u ženy vyvíjí imunitní reakce na šicí materiál, který se projevuje odmítnutím nitě.

Pozdní problémy s chirurgickým zákrokem po chirurgickém výkonu zahrnují tvorbu vnitřní jizvy v těle nesolventní, ligaturální píštěle, tvorbu kýly v stehu.

Péče a manipulace

Pro usnadnění procesu hojení pomůže správné zpracování vnějších kloubů. Vnitřní se vstřebávání obvykle zmizí do týdne po porodu a pozorování již nevyžaduje.

V porodnici je obvyklé zpracovávat vnější šev jednou denně zelenou barvou. Po propuštění musíte dodržovat stejný režim doma. Za tímto účelem by se zelená měla nanášet lehkými pohyby bavlněným tamponem kolem švu. Před odstraněním stehu musíte pokračovat v každodenním střídání chirurgického obvazu na břiše a nechat šicí stroj po dobu 30 minut denně otevřený. Pomůže to rychleji vyschnout ránu..

Stehy se hojí rychleji, pokud je rána ošetřena peroxidem vodíku před použitím brilantní zelené. Stačí jen trochu kapat na švy, na chvíli „syčí“ a to je zcela normální, a teprve potom se rozmazává zelenou barvou.

Po odstranění stehů, pokud neexistují žádné komplikace, může žena také použít gel Kontraktubeks, aby podpořila rovnoměrnější tvorbu jizev (jak samy ženy říkají „uzdravte jizvu“). Vnější jizva z toho samozřejmě nevyřeší, ale existuje šance, že bude méně znatelná.

Péče o švy také zahrnuje doporučení, aby se koupat po dobu 2-3 měsíců, omezené na koupání ve sprše. Před odstraněním švů je lepší je navlhčit..

Po dobu šesti měsíců by se žena měla vyvarovat nošení modelů spodního prádla, které stlačí oblast jizvy elastickým pásem. Šev se nesmí otírat, poškrábat ani prát hrubou žínkou.

Užitečné tipy

A při stehu po přirozeném porodu a při stehu po císařském řezu by si nově razená matka měla pamatovat, že skutečnost, že jsou přítomny stehy, vyžaduje její přísné dodržování všech lékařských doporučení, jejichž seznam obdrží po propuštění v dětském domově.

Je důležité správně a správně sestavit režim vaší fyzické aktivity, abyste zabránili zvedání závaží a náhlým pohybům. Klidné procházky na čerstvém vzduchu však budou tou správnou cestou - pomohou tělu rychleji se zotavit, procesy regenerace tkání začnou také rychleji.

Přípravky, které by měly být uchovávány ve skříňce pro domácí léky a které mohou být užitečné při řešení některých problémů s poporodními stehy, jsou poměrně jednoduché a dostupné. Že je lepší se předem bát. Potřebujete tedy lékárničku, kde by takové drogy byly:

„Levomekol“ je antibakteriální a protizánětlivá mast, kterou lze v případě zánětu kloubů v perineu aplikovat na hygienickou vložku.

 • "Bepanten" - nástroj, který by se neměl používat na stehy po císařském řezu, ale po fyziologickém porodu může velmi dobře odstranit nepříjemné pocity napětí po odstranění chirurgických stehů.
 • Miramistin je univerzální antiseptikum.
 • Zelenka a peroxid vodíku, sterilní chirurgické obvazy a baktericidní náplast.

Jakékoli léky, kromě zelenky a peroxidu, by se měly používat se souhlasem lékaře. „Miramistin“ lze použít beze strachu k prevenci mnoha zánětlivých procesů místního významu, protože nevyvolává v těle žádné reakce.

Lidové léky a recepty v hojení šicích materiálů po porodu se obvykle nepoužívají - je to nebezpečné a často neúčinné.

Informace o tom, jak zpracovat šití po císařském řezu, naleznete v následujícím videu..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti