Hlavní Testy

Je možné krmit dítě při mateřské teplotě mateřským mlékem

Nikdo není z této choroby v bezpečí. Kojící matky nejsou výjimkou. Organismus oslabený porodem může infekci snadno chytit. Co dělat v tomto případě s kojením? Je možné krmit dítě mateřskou teplotou mateřským mlékem? Co dělat v takové situaci, pokud je pro dítě jediným zdrojem výživy?

Kojení a vysoká horečka

Teplota matky během kojení

Vysoká teplota kojící ženy je vážným důvodem k obavám. Zaprvé, špatné zdraví matky velmi komplikuje péči o dítě. V takové situaci se často nelze obejít bez pomoci blízkých - je nutné provádět hygienické postupy, chodit a hrát si s dítětem a dělat domácí práce. Tyto každodenní činnosti v přítomnosti vysoké teploty se proměňují v tvrdou práci. Za druhé, a co je nejdůležitější, vyvstává otázka bezpečnosti mateřského mléka pro dítě. Situace je obzvláště kritická, když dítě ještě nemá jeden rok a mateřské mléko pro něj je jedinou nebo hlavní složkou výživy. Je tedy možné krmit dítě teplotou, nebo je to příležitost k zastavení laktace?

Příčiny horečky

Před rozhodnutím o ukončení kojení je třeba pochopit příčinu nástupu horečky. Není to nemoc sama o sobě, je to jen jeden z příznaků. V zásadě nemedikujte, ale pokud je aplikována na kojící matku, je to prostě nebezpečné. Teplota může stoupat z několika důvodů:

 • virová infekce nebo nachlazení jsou nejčastější příčinou, zejména pokud existuje skutečný nosič virů (táta, přicházející babička nebo starší dítě přivezené z mateřské školy nebo školy);
 • poporodní zánětlivá onemocnění, pokud uběhlo méně než měsíc od narození dítěte - zánět nebo divergence stehu;
 • exacerbace chronických infekcí (pyelonefritida, herpes);
 • mastitida - bakteriální zánět mléčné žlázy;
 • bakteriální choroby nosohltanu a mandlí - tonzilitida, angína, sinusitida;
 • otrava jídlem;
 • patologie vnitřních orgánů.

O možnosti laktace během léčby onemocnění by měl rozhodnout lékař po vyšetření a vyšetření.

Nejčastější příčinou horečky jsou virové infekce.

Proč pokračovat v kojení?

Dítě je odstaveno z prsou v nejextrémnějších případech, kdy jsou léky nekompatibilní s kojením nebo existuje-li riziko přenosu infekce do mateřského mléka. Často existují situace, kdy přínosy kojení pro dítě převyšují možná rizika, takže lékaři doporučují pokračování a udržování laktace během léčby a dokonce i hospitalizace. Aby bylo možné krmit dítě z láhve, je nutné pokračovat v krmení nebo pravidelně vylučovat mléko.

Důležitá informace! Pokud je léčba prováděna antibiotiky, můžete na chvíli přestat krmit, přenést dítě do směsi, ale je důležité exprimovat mléko až 6krát denně (podle počtu krmení). Tím se zabrání stagnaci mléka a obnoví se krmení po ošetření.

Vliv teploty na laktaci

Z nějakého důvodu se věřilo, že se zvýšením tělesné teploty se mateřské mléko koaguluje, stává se kyselým nebo hořkým, a také mění strukturu a barvu a nemůžete se tímto mlékem krmit. To jsou předsudky.

Jediným rizikem této choroby je požití léků, které jsou zakázány pro použití u kojenců, jakož i otrava těla dítěte toxiny, které jsou produkovány při některých nemocech. Při zvýšených teplotách způsobených akutními respiračními virovými infekcemi nebo akutními respiračními infekcemi se v mléce produkují ochranné protilátky. Pravidelným přijímáním mléka zlepšuje dítě imunitu. Během tohoto období je důležité pít více tekutin. Tělu se doplní úbytek tekutin a sníží se riziko stagnace mléka v žlázách.

Musím snížit teplotu

Je-li teplota vyšší než 38 stupňů, je nutné teplotu snížit. Až do tohoto bodu, při normálním zdravotním stavu kojící matky, může být tělu umožněno vyvinout protilátky, které se s touto chorobou vyrovnají. Měli byste také přijmout opatření ke snížení teploty, i když i mírné zvýšení způsobuje extrémně špatné zdraví. Vzhledem k tomu, že péči a krmení dítěte vyžaduje sílu, je to odůvodněné.

I při nepřítomnosti nemoci může být teplota kojící matky vyšší než akceptovaná norma 36,6 stupňů a dosáhnout 37 nebo dokonce 37,5 stupňů.

Důležitá informace! Během laktace by měla být teplota v podpaží měřena 30-40 minut po krmení nebo vyjádření. Před měřením otřete pot.

Správné měření teploty

Jaké tepelné léky jsou bezpečné pro laktaci

Pokud se teplota nekriticky zvýšila a celkový stav je uspokojivý, stabilní, bez zhoršení, můžete pozorovat tělo po dobu 1-2 dnů. Příčinou zvýšení teploty může být chronická únava způsobená nedostatkem spánku. Je nutné revidovat denní režim, vyčlenit dostatek času na odpočinek a spánek. Je možné, že tato opatření normalizují stát.

Pokud se objeví souběžné příznaky charakteristické pro akutní respirační virové infekce, jako je výtok z nosu a kašel, měla by se jako léčba užívat hojný nápoj. Pro tyto účely jsou ideální ovocné nápoje z brusinek a brusinek. Nejlepší lidový lék na teplotu je malinový džem, který pomáhá potit se. Před jídlem musíte pít hodně teplé tekutiny. Kromě toho by se v podmínkách kojení neměli dostat uneseni, aby dítě nemělo alergii.

Pravidelné vypláchnutí nosu solným roztokem, inhalace páry a kloktání pomáhají dobře. Je také nutné dodržovat teplotu a vlhkost v místnosti, kde se nachází dítě a matka. Chladný vlhký vzduch neumožňuje zhuštění hlenu v nosohltanu.

Lidové domácí opravné prostředky

Důležitá informace! Pokud je mastitida, silné pití kontraindikováno, způsobí prudký příliv mléka, což zhorší stav.

Pokud je dynamika negativní a nedochází ke zlepšení 3 dny po nástupu příznaků nemoci, je nutné vzít antipyretikum. Za předpokladu, že laktace pokračuje, lze léky povolit pouze léčiva založená na dvou účinných látkách:

Přestože pronikají do mateřského mléka, jejich účinek je pro dítě bezpečný. Jsou to tyto léky ve formě sirupů a čípků, které jsou pro přímé podávání dětmi povoleny. Dávka pro dospělého musí být vypočtena na základě hmotnosti. Je nutné brát lék ihned po krmení, takže při další koncentraci účinné látky je již minimální. Ve dne, kdy je naléhavě nutné snížit teplotu, je doporučenou formou léků tablety a sirup, v noci použijte svíčku. Délka čípku je delší a léčivo v této formě minimálně proniká do mateřského mléka.

Schválené léčivé přípravky pro kojení

Během laktace je přísně zakázáno užívat léky na bázi aspirinu a také šumivé tablety. Riziko negativních důsledků pro dítě po užití těchto léků kojící matkou je velmi vysoké. Mozek a játra jsou ohroženy. Nejsou-li doma povoleny žádné léky, je lepší používat domácí metody: jedná se o studené obklady a utírání než o užívání látek, které ohrožují život dítěte.

Když by mělo být kojení přerušeno

Rozhodněte se o pokračování u morčat nebo o dočasné přestávce po lékařském vyšetření. Je nutné posoudit a zvážit rizika, která jsou možná pro dítě s matkou nemocí a užívající léky.

Pokud je kojení povoleno

U následujících onemocnění doprovázených horečkou (zvýšená v přiměřené míře až na 38 °) může a měla by být laktace zachována:

 • U akutních respiračních infekcí a akutních respiračních virových infekcí se někdy nazývají „nachlazení“, kojící matka v těsném kontaktu s dítětem mu v každém případě předala virus. Jak teplota stoupá, ženské tělo již začíná produkovat interferon pro boj s virem. Protilátky pronikají do mléka, takže dítě buď onemocní, nebo nemoc snadno přenese a vyvine ochrannou imunitu pro budoucnost;
 • Laktostáza, mastitida v časném stádiu (není hnisavá) nejsou důvodem k přerušení hepatitidy B, naopak pro úspěšnou léčbu je nutná pravidelná léčba vyprazdňování prsou; v opačném případě hrudník přeteče a způsobí ještě vyšší teplotu;
 • Střevní infekce v mírné formě prochází po úplném očištění zažívacího traktu od toxinů. Stává se to denně po jídle. Krmení by mělo pokračovat v produkci protilátek v mléce pro infekci..

Když je třeba kojení zastavit

Většina nemocí nepředstavuje pro dítě žádné riziko a laktace může pokračovat. Existuje však řada chorob, u kterých bude nutné dočasně přerušit krmení. Tyto zahrnují:

 • zápal plic;
 • purulentní angína;
 • hnisavá mastitida;
 • cystitida;
 • těžká střevní infekce;
 • úplavice.

Vzhledem k vážnému stavu matky s takovými chorobami se produkce mléka může snížit, přesto je pro ni nezbytné dostatečné množství energie. Proto je v první řadě nutné ošetření. Významné zvýšení teploty je způsobeno bakteriálními infekcemi, které jsou léčeny antibiotiky. Samy o sobě jsou zřídka kompatibilní s kojením, mohou způsobit alergie a dysbiózu. Nemoci jsou také nebezpečné pro dítě v důsledku toxinů pronikajících do mléka. U novorozence to bude mít nepříznivý vliv na stav.

Jak udržet laktaci během léčebného období

Pokud vám nemoc umožňuje udržovat laktaci, musíte pokračovat v krmení jako obvykle, což bylo před onemocněním. V situaci, kdy lékař předepsal dočasné přerušení laktace na dobu terapie, by se mělo pravidelně vyjadřovat. Takže mléko nezmizí, protože to nesnižuje potřebu. Po zotavení můžete pokračovat v úspěšném podávání.

Není to tak dávno, kdy bylo v době nemoci doporučeno matce vařit exprimované mléko a po tepelném zpracování dát dítěti lahvičku. Moderní pediatrové kategoricky trvají na tom, že to nedělají, protože po varu zmizí všechny užitečné stopové prvky z mléka a nemá biologickou hodnotu.

Pokud matka užívá léky, které nejsou kompatibilní s krmením, nebo je infekce závažné bakteriální povahy, mělo by se nalít mléko. Po tuto dobu musí být dítě převedeno na umělou výživu a krmeno kojeneckou výživou. Po zotavení a konzultaci s ošetřujícím lékařem ohledně termínu úplného stažení léků z těla může kojení pokračovat..

Kmen na laktaci

Zvýšení teploty v kojící matce není vždy příležitost přerušit nebo dokonce zastavit kojení. Někdy dítě může a mělo by být nadále krmeno vysokou teplotou. To mu usnadňuje přenos infekce a rozvoj ochranné imunity. Do diagnostiky onemocnění, jehož příznakem je hypertermie, by měl být zapojen kvalifikovaný lékař..

Co dělat, když má kojící matka horečku?

Po narození by měla žena pečlivě sledovat své zdraví, protože je neustále v těsném kontaktu s novorozencem. Patologický proces doprovázený zvýšením tělesné teploty může vyžadovat izolaci dítěte od matky a ukončení přirozeného krmení.

Ne ve všech situacích by mělo být kojení opuštěno a dítě by mělo být zbaveno imunologických účinných látek, které jsou přítomny v mléce. Proto musíte vědět, jak správně změřit teplotu a zjistit příčiny jejího výskytu.

Jak změřit teplotu během kojení?

Tvorba mléka v ženské hrudi vede v této oblasti ke zvýšení tělesné teploty. Z tohoto důvodu, pokud do podpaží vložíte teploměr, indikátor přesáhne přípustnou normu. Při kojení bude teplota měřená v této oblasti asi + 37... + 37,6 ° C. Ukazatel tepelného stavu těla v podpaží klesá 20-30 minut po krmení nebo vyjádření, ale může také překročit přípustnou normu.

Pro sledování zdravotního stavu ženy se doporučuje měřit teplotu během laktace v lokti nebo ve třísle. Pokud se k odběru indikátoru použije infračervený teploměr, odešle se na čelo nebo ušnici.

Kojící žena může měřit teplotu v ústní dutině nebo konečníku. Vezměte prosím na vědomí, že po obdržení těchto údajů je norma pod jazykem + 37,3 ° C a v konečníku - + 37,9 ° C. Tepelný ukazatel stavu těla můžete také zjistit, pokud měříte čerstvě odebranou moč (normální - + 37,9 ° C).

Příčiny horečky

Teplota během laktace může vedle fyziologického procesu tvorby mléka vyvolat tyto důvody:

 • rotovirové infekce;
 • ARI a ARVI;
 • exacerbace chronických chorob;
 • otrava jídlem;
 • endometritida;
 • nemoc štítné žlázy;
 • patologie nadledvin;
 • hormonální nerovnováha;
 • nedostatek vitamínu C;
 • komplikace po těžké práci;
 • infekce kloubů (po císařském řezu);
 • mastitida.

Nadměrná aktivita ženy může vyvolat zvýšení ukazatele tepla. Z tohoto důvodu by měl být teploměr nastaven po 20-30 minutách klidu (odpočinek), aby se ověřila spolehlivost údajů.

U mnoha žen je příčinou zdravotních problémů stagnace mléka v potrubí. Patologický proces se nejčastěji vyvíjí v prvních týdnech po porodu. S lakostázou je horečka doprovázena zhutněním a něhou hrudníku.

Vliv zvýšené teploty na kvalitu mléka a to, zda je možné pokračovat v kojení

S nachlazením, exacerbací chronického onemocnění, endometritidou a dalšími zdravotními problémy není vysoká teplota důvodem k odmítnutí kojení. Mléko lze dekantovat a podávat z láhve nebo krmit dítě aplikací na prsa. Pokud je nemoc bakteriální nebo infekční, měla by matka nosit lékařskou masku. Mléko není pro dítě nebezpečné. Obsahuje protilátky, které pomáhají tělu dítěte odolávat běžnému nachlazení nebo skupině, se kterou je matka nemocná..

Aby nedošlo k infikování dítěte kontaktem, je nutné přísně dodržovat pravidla osobní hygieny.

Při diagnostice laktostázy ženy se mění chuť mléka. Získá slanou chuť, ale to nesnižuje jeho nutriční hodnotu a nezpůsobuje to pro dítě nebezpečné. Při blokování kanálů se doporučuje nevyjadřovat pomocí odsávačky, ale dát nemocnému prsu dítě. Tímto způsobem je možné rychle řešit stagnaci. Pro usnadnění procesu sání se doporučuje nanést teplou sprchu, natáhnout hrudník a sami vyjádřit několik kapek mléka.

S mírnou formou intoxikace HB pokračuje. Při diagnostice závažné formy otravy by mělo být přirozené krmení zlikvidováno. U takových zdravotních problémů je nutná hospitalizace. Aby mléko během léčby nezmizelo, je nutné se pravidelně vyjadřovat.

Kojení by mělo být zlikvidováno, pokud žena během nemoci bere léky, které mohou pronikat do mléka. Dalším důvodem, proč je dítě přeměněno na umělé směsi, je uvolnění hnisu z bradavek. Pokud mléko získává zelený nebo jiný odstín, který je odlišný od normy, mělo by se také zlikvidovat přirozené krmení..

Způsoby, jak snížit teplotu

Když se u kojící matky objeví teplota, lékař by měl doporučit, co by v této situaci měla žena dělat. Zjistí příčinu patologického procesu a předepíše odpovídající léčbu. Z teploty bude kojící matce předepsána antipyretika, která jsou povolena pro HB. Samoléčení je nebezpečné nejen pro zdraví ženy, ale také pro dítě.

I když se žena během horečky cítí chladně, nedoporučuje se nosit teplé oblečení nebo se zabalit do přikrývky. Místnost by také neměla být horká. Pokud necháte tělo vychladnout venku, bude obtížné snížit vnitřní teplotu těla.

Povolené drogy

Ke snížení teploty se nejčastěji doporučuje ženám Paracetamol nebo Ibuprofen. Tyto léky mohou v malém množství projít do mateřského mléka (až 1%), ale nepředstavují nebezpečí pro dítě. Denní dávka paracetamolu by neměla překročit 650 mg a ibuprofenu - 1200 mg. Pokud má žena po ukončení působení opilé pilulky normální teplotu, neměla by si vzít druhou (pro prevenci).

Tyto léky pomáhají pouze odstranit příznaky, ale neléčí patologii, která vyvolává horečku..

Pokud tepelný index chřipky těla nebo nachlazení nepřesáhne + 38,5 ° C, nedoporučuje se užívat antipyretickou ženu. Pijte lék pouze v případě, že teplota přesáhne tuto značku. Když teploměr ukazuje méně, imunitní systém těla samostatně bojuje proti patogenní mikroflóře.

Tablety se vypijí ihned po krmení. Tento rozvrh vám umožňuje snížit koncentraci léku až do další aplikace dítěte na hrudník.

Pokud je horečka způsobena otravou, může kojící žena pít sorbent, jako je aktivní uhlí nebo Polysorb. Pro odstranění toxinů ze střev a snížení jejich škodlivých účinků na tělo můžete použít klystýr. Je vyroben z 1,5-2 litrů teplé vody.

Bez ohledu na příčinu horečky by žena měla pít více tekutin. Tím se zabrání dehydrataci a sníží se produkce mléka..

Tradiční medicína a pitný režim

Tradiční medicína se často doporučuje ženám během laktace jako alternativa k lékům. Alternativní terapie pomáhá snižovat teplotu, ale používání těchto ošetření horečky může být také nebezpečné. Z tohoto důvodu byste se před použitím lidového léčiva měli poradit s lékařem.

Chcete-li snížit teplotu během kojení, můžete si připravit čaj vyrobený z listů maliny. Kapalina normalizuje rovnováhu vody a odstraní toxiny z těla. Maliny mají také antipyretické vlastnosti. Obsahuje přírodní kyselinu salicylovou, která pomáhá snižovat tělesnou teplotu. Z malin můžete kompot vařit nebo použít v čerstvém stavu. Nevýhodou této metody je, že při kojení může bobule u dítěte vyvolat alergickou reakci.

Dekorace mají také dekorace:

Léčivé byliny nejen snižují teplotu těla, ale mají také protizánětlivé vlastnosti.

Svoji pohodu můžete zlepšit otíráním těla studenou vodou a octem. Můžete použít obklad na čelo. Tato technika snižuje tepelný index pouze povrchu kůže.

Vitamín C má antipyretické vlastnosti. Kojící žena může pít z vody a citronové šťávy. Mějte na paměti, že nadbytek vitamínu C může vést k alergické reakci u matky a dítěte..

Teplotu můžete snížit bramborovou kompresí. Zelenina jemně nasekaná nebo nastrouhaná a aplikovaná na chodidla. Zabalte se do přilnavé fólie a oblékněte si ponožky. Cibuli můžete používat stejným způsobem..

Vysoká horečka může pomoci ženě snížit její zábal. K tomu budete muset připravit řebříček vývar (2 lžíce L. byliny ve 1 sklenici vody). Mokrý ručník nebo povlak v tekutině (materiál tkaniny by měl být jednoduchý) a tělo zabalte.

S klystýrem můžete bezpečně snížit teplotu. V 1 sklenici teplé vařené vody (nemůžete použít studenou vodu) by měla být 1 lžička rozpuštěna. sůl. Zadejte maximálně 2 šálky kapaliny. Solný roztok snižuje teplotu a zabraňuje vstřebávání vody a toxických látek, které jsou v konečníku.

Vysoká horečka při kojení, co dělat ?

Zvýšení teploty je překvapením během kojení pro mladou matku, s níž mnoho žen začíná panikařit. Pro tento jev může být mnoho vysvětlení a kterou z příčin způsobených hypertermií lze pochopit kontaktováním lékaře. Tělo matky je během kojení zranitelné a teplota se může zvýšit v důsledku laktostázy, zánětlivých procesů, nachlazení nebo exacerbace chronických onemocnění. Je nutné určit příčinu tohoto jevu, rozhodnout o dalším krmení a užívání léků (ošetřující lékař by měl rozhodovat o lécích).

Příčiny horečky

Teplota během laktace může stoupnout z mnoha důvodů, přičemž hlavní je bakteriální infekce. Během chřipkové epidemie, jejíž vrchol je období jaro-podzim, můžete chytit nachlazení. Pokud žena během krmení zachytila ​​infekci, riskuje to, že nakazí své dítě, takže byste měli okamžitě vyhledat lékaře a zahájit léčbu.

Odmítnutí kojení kvůli ARVI se nedoporučuje, protože mateřské mléko začíná produkovat imunitní sloučeniny, které vstupují do těla dítěte a zvyšují jeho odolnost vůči infekcím. Díky těmto protilátkám, pokud je dítě infikováno matkou, bude patologie probíhat v mírné formě.

Seznam faktorů, které ovlivňují zvýšení teploty během kojení:

 • jevy stagnace v mléčných žlázách a vývoj zánětlivě purulentní mastitidy;
 • bakteriální infekce krku a nosu (angína, faryngitida, sinusitida);
 • exacerbace patologií v chronické formě, z nichž žena trpí;
 • komplikace po císařském řezu (zánět nebo divergence stehů);
 • otravy a střevní infekce;
 • zánět endometriální vrstvy dělohy;
 • nemoci vnitřních orgánů.

Pozornost! Samoléčení se zvýšením teploty je škodlivé pro zdraví matky a dítěte, o otázce potřeby drog a vhodnosti ukončení kojení rozhoduje lékař po diagnostických postupech.

Laktostáza a mastitida

V mnoha případech je při kojení pozorováno zvýšení teploty v důsledku mastitidy a lakostázy. Mnoho matek nezná techniku ​​kojení, díky čemuž je prasklá kůže bradavek, do kůže se dostávají patogenní bakterie, například Staphylococcus aureus, vyvíjí se hnisavá mastitida. K léčbě tohoto onemocnění je nutná antibiotická terapie a někdy i chirurgický zákrok. Aby se zabránilo rozvoji mastitidy, měli bychom se naučit správnou techniku ​​krmení, dodržovat hygienu prsu, vyhýbat se trhlinám bradavek a podprsenkám železa.

Laktostáza je méně nebezpečná patologie, ve které dochází ke stagnaci mléka v žláze. K tomu dochází, když dítě během krmení mírně saje kojení, zatímco produkuje více mléka, než dítě potřebuje. V žláze se objevují těsnění, teplota stoupá, bolest je cítit.

Zánětlivé procesy po porodu

Pokud má matka během kojení teplotu 39 ° C, má lékař podezření na vývoj zánětlivého procesu. Vyvolává divergenci a hnisání stehů na břiše po císařském řezu nebo stehy umístěné na děložním čípku nebo perineu (během přirozeného porodu a epiziotomie). Aby se předešlo komplikacím, lékaři doporučují pečlivě pečovat o stehy, a když teplota stoupne, vyhledejte pomoc a neléčte se sami. Pokud jsou zánětlivé procesy v období po porodu doprovázeny prudkým skokem teploty, může být zapotřebí antibiotická terapie, lékař a žena se společně rozhodnou pokračovat v krmení..

Poporodní endometritida je zánětlivý proces, který ovlivňuje epiteliální vrstvu dělohy, která se vyvíjí, když infekce vstoupí do děložní dutiny. Manuální kyretáž a oddělení placenty během porodu vyvolávají rozvoj endometritidy. Při závažných symptomech zánětu je nutná okamžitá pomoc - ultrazvuk, antibiotika, čištění a mytí děložní dutiny antiseptiky v nemocnici.

Pokud během kojení teplota matky vzroste, může být příčinou virová infekce. Tělo ženy po porodu je slabé a zranitelné, takže snadno zachytí infekce, zejména při jejich šíření. Infekce ARVI není důvodem k přerušení krmení, naopak mléko v tuto chvíli obsahuje zvýšené množství protilátek, které přispívají k rozvoji imunity u dítěte. Při virové infekci, chřipce, nachlazení a zvýšení teploty nad 38,5 ° C budete muset užívat antipyretika, která vám lékař předepíše..

Nemoci vnitřních orgánů

Dalším důvodem prudkých teplotních skoků u kojících matek jsou střevní infekce, které vznikají v důsledku podvýživy, požití patogenních bakterií a chronických onemocnění gastrointestinálního traktu. Příznaky otravy jídlem:

 • nevolnost a zvracení;
 • volné stoličky;
 • slabost, ztráta síly;
 • bolesti hlavy a břišní křeče;
 • zvýšení teploty až o 38-40 о С.

Je důležité to vědět! Kojící matka by měla okamžitě navštívit lékaře s infekčním onemocněním, aby vybral sorbenty, obaly léků a, pokud je to uvedeno, antibiotika, a také předepsat stravu, aby nepoškozovala zdraví dítěte..

Doporučení pro kojící matky

Kojení a horečka nejsou vždy důvodem paniky. Měli byste sledovat signály těla a chovat se klidně, možná se nic špatného neděje, panika zhorší stav ženy a pouze ublíží. Algoritmus pro zvýšení teploty během podávání je následující:

 1. Stanovení příčiny hypertermie. Je nutná kvalifikovaná lékařská pomoc, i když kojící matka zná příznaky nemoci, kvůli níž teplota vyskočila, odborník si všimne změn, které unikly ženskému pohledu, a dá nezbytná doporučení.
 2. Pokračující krmení. Nemůžete přerušit krmení sami bez dobrého důvodu, a to ani při skoku v teplotě, protože mléko je nejlepší imunomodulátor pro děti.
 3. Skutečné měření teploty. Důvodem paniky může být nesprávný proces měření teploty, protože během krmení ukazuje teploměr v podpaží vyšší hodnoty v důsledku produkce mléka žlázami.
 4. Užívání antipyretik. Lékař vám pomůže vybrat nejbezpečnější.
 5. Dodržování pitného režimu. Při zvyšování teploty během krmení by měla žena vypít každou hodinu 250 ml vody, aby se snížilo riziko laktostázy a odstranily z těla toxiny a škodlivé látky.

Rada! Ne každou teplotu je třeba srazit, stojí za to okamžitě navštívit lékaře a užívání léků proti teplu by mělo být užíváno pouze s teploměrem nad 38,5 ° C. Tělu by mělo být umožněno vyrovnat se s problémem.

Jak správně měřit teplotu

Aby bylo možné správně měřit teplotu během kojení, musí mladá matka umístit teploměr do oblasti mimo podpaží, například do ohybu lokte. Tato skutečnost je vysvětlena skutečností, že příval mléka do žláz přispívá ke zkreslení indikátorů v oblasti podpaží, v důsledku toho se značky zvyšují a měření je považováno za nespolehlivé. Limity 36,4 ° C až 37,3 ° C jsou považovány za normální ukazatele pro kojící ženu, neměli byste panikařit a považovat taková čísla za patologii.

Vliv teploty na mléko - krmivo nebo ne

Co mám dělat, když teplota mé matky během kojení stoupne - je vhodné připravit dítě o mléko? Tento problém je velmi důležitý pro ženy, protože mateřské mléko je zdrojem živin a vitamínů pro drobky a nechcete mu připravovat cennou výživu. Seznam patologických stavů, u nichž je lepší kojení ukončit:

 • onemocnění ledvin a urogenitálního systému;
 • tetanus;
 • pokročilá mastitida;
 • otevřená tuberkulóza;
 • syfilis;
 • těžká krevní onemocnění;
 • antrax.

Toxiny z těla se mohou dostat do mléka a poškodit dítě. Infekční onemocnění jsou považována za relativní kontraindikace, pro tyto případy existuje řada doporučení:

 1. Během léčby antibiotiky předepsanými pro chřipku, angínu a pneumonii by mělo být krmení prováděno v obvazovém gázu a zbytek času by matka neměla být vedle dítěte.
 2. S spalničkami, planými neštovicemi a šarlatovou horečkou v matce je dítě očkováno a krmení není přerušeno.
 3. U úplavice, tyfu a paratyfu by mělo být krmení přerušeno, pokud se vyskytnou patologie v mírné formě, může se mléko vyjádřit a vařit před krmením.

Na poznámku! I při otravách a infekčních chorobách dítě potřebuje mateřské mléko, slouží jako zdroj protilátek a antitoxinů, které posilují imunitní systém a pomáhají dítěti onemocnět.

Jak snížit teplotu

Jak můžete snížit teplotu během kojení? Tradiční způsob, jak zlepšit stav, zbavit se bolesti, zánětu a horečky, je vzít lék ze seznamu antipyretik a nesteroidních léků, které budou popsány později. Lékař může doporučit další léky v závislosti na příčině horečky. Jedná se o antibiotika různých skupin (tetracykliny, peniciliny, cefalosporiny, makrolidy) - jsou předepisována pro bakteriální infekce a zánětlivá onemocnění, jako je endometritida a mastitida.

V případě otravy střevem jsou indikovány sorbenty, komplexy laktobacilů a bifidobakterií, antidiaroika a obaly. Terapie je vybrána s ohledem na závažnost patologie a závažné příznaky. Léčba akutních respiračních virových infekcí a chřipky zahrnuje současné antivirové a imunomodulační účinky s antipyretiky.

Léky

Zvýšenou teplotu je nutné během kojení snížit až po dosažení teploměru značky 38,5 ° C a před tím, než se tělo dokáže vypořádat s touto chorobou samo. Během tohoto boje se vytvářejí protilátky a toxické látky, které jsou prospěšné pro matku a dítě.

Co můžete pít z teploty během kojení:

Seznam se skládá pouze ze dvou položek, zbývající léčiva včetně antibiotik jsou předepisována v extrémních případech a pouze na doporučení lékaře. Je třeba podrobněji říct o těchto dvou lécích, které jsou schváleny pro použití během krmení..

Paracetamol je jedním ze základních léků, které můžete pít od teploty kojícím ženám. Byly provedeny testy léku, během nichž bylo možné prokázat bezpečnost účinné látky pro tělo dítěte - Paracetamol nepoškozuje dítě ani během vývoje plodu, ani během laktace u matky.

Ibuprofen je léčivo ze skupiny protizánětlivých nesteroidů, které snižuje teplotu, zmírňuje zánět a zmírňuje bolest a febrilní syndrom. Výrobek je považován za kompatibilní s kojením, nepoškozuje tělo dítěte a trvání protizánětlivého účinku je 8 hodin.

Během kojení byste měli užívat antipyretika v dávkách doporučených lékařem. Závisí na typu onemocnění a klinických příznacích, ale průměrná dávka Paracetamolu je 300 - 350 mg najednou, pro Ibuprofen - 200 mg. Pijte léky 3-4krát denně, dokud nedosáhnete pozitivních výsledků..

Tradiční medicína

Při teplotě matky během kojení mohou být použity recepty z prasete alternativní medicíny, jsou bezpečné a účinné:

 • použití odvarů bylin s protizánětlivým účinkem - heřmánek, šalvěj, měsíček, máta;
 • pít šípkovou infúzi - zvyšuje odolnost těla vůči infekcím a nasycuje vitamínem C;
 • připravit ovocné nápoje z čerstvých bobulí (brusinky, červený rybíz, brusinky);
 • chladit obklady na čele;
 • třete tělo směsí připravenou z vody a stolního 9% octa.

Užitečné informace! Chcete-li zvýšit pot, můžete pít čaj s plátkem citronu a lžičkou medu, pouze pokud u dítěte neexistují alergické reakce. Léčba lidovými prostředky by měla být prováděna ve spojení s přijetím finančních prostředků předepsaných lékařem.

Jaké léky nelze s HB užívat

Seznam léků na teplotu během kojení není tak rozsáhlý, ale existují i ​​fondy, které nelze kategoricky použít. Patří sem aspirin, který je založen na kyselině acetylsalicylové. Užívání aspirinu během kojení vyvolává srdeční problémy, zhoršuje funkci trávicího systému u matky. Tělo dítěte je vystaveno toxickým lézemím - trpí játra a mozek. V případě nuceného používání kyseliny acetylsalicylové by mělo být mléko dekantováno a kojení dočasně pozastaveno..

Také byste neměli užívat kombinované léky, jako jsou Teraflu, Coldrex, Antigrippin, Rinza. Obsahují nejen paracetamol, schválený k použití během krmení, ale také další látky, které nebyly zkoumány v souvislosti s účinkem na tělo dítěte a mohou vyvolat nebezpečné vedlejší účinky..

Zvýšená teplota během kojení je alarmujícím příznakem, který je třeba brát vážně. Neměli byste předepisovat léky nebo ignorovat špatné zdraví. Jak se ukázalo, horečka může být způsobena nejen běžným nachlazením, ale také řadou nebezpečných chorob, jako je endometritida, hnisavá mastitida, zánět vnitřních stehů. V období po porodu by měla kojící matka dbát na to, aby její zdraví a zdraví jejího dítěte bylo konzultováno s lékařem bez čekání na nebezpečné komplikace..

Teplota kojící matky s kojením: co může a nemůže být

Datum zveřejnění: 11/08/2018 | Zobrazení: 15611

Zvýšení tělesné teploty je příznak, který vás upozorní na fyziologické abnormality v těle. Častěji označuje virové, bakteriální infekce nebo exacerbaci chronických onemocnění. Kojící matka není výjimkou a příčiny horečky jsou obvykle standardní, ale existují pouze provokativní faktory, které jsou vlastní pouze ženám po porodu. Taktika chování je stanovena po diagnostice porušení.

Normální teplota pro kojení

S prvním přílivem přechodného mléka (ve 3. až 3. dni) se endokrinní systém reorganizuje na nový režim. Nyní jsou zdroje těla zaměřeny na růst, vývoj dítěte a zotavení po porodu. V důsledku zvýšené zátěže imunitní systém reaguje s podfebrilními podmínkami - teploměr ukazuje 1-2 stupně nad individuální normou (37–37,5 ° C).

Teplota zdravého člověka (bez laktace) se během dne mění od 36,5 ° C do 37 ° C. Ukazatel se liší v závislosti na denní době, fyzickém a psychickém stresu. Subfebrilní stav po porodu je normální stav těla, který je ovlivněn dvěma faktory: poporodní stres a hormonální změny.

Teplota kojící matky může být normální až do 37,5 ° C.

Čím větší je nahromadění mateřského mléka v žlázách, tím silnější je lokální imunita, zvyšuje se teplota. Pokud je u ženy diagnostikována mastitida (komplikace obstrukcí kanálů), rychlost stoupne na 39 ° C.

Doporučujeme změřit teplotu o hodinu později nebo 30 minut před krmením. Jak mléko proudí, teploměr stoupá, po zastavení sání se vrátí do normálu..

Prvních 1-1,5 měsíců po narození je kojící žena doprovázena horečkou nízké úrovně. Pokud v žlázách nejsou těsnění a uzlíky, není důvod k obavám. Tento jev je normální a při každodenním odtoku hrudníku teploměr klesne na 36,6 do konce druhého měsíce.

Výsledky výzkumu

Teplota kůže prsu byla měřena během HBV u 11 matek celkem 47krát za použití Coretemp CM-210 (Terumo Corporation, Tokio, Japonsko) ke studiu změn teploty kůže prsu během kojení. V obou mléčných žlázách byla teplota kůže prsu významně vyšší než základní teplota kůže od začátku sání do 5 minut po ukončení sání a průměrná teplota kůže prsu před kojením od 4 dnů do 8 týdnů po porodu byla výrazně vyšší než v prvních 1-2 dnech po narození. Tyto výsledky ukazují, že teplota kůže prsu stoupá během prvních 1 až 2 dnů a 4 až 5 dnů po narození a že teplota kůže prsu zůstává vysoká během sání a až 5 minut po dokončení sání.

Jak může kojící matka správně měřit její teplotu?

U každé třetí ženy se během krmení teplota zvýší na 37,5 - 37,6 ° C. Indikátor je přirozený a obvykle klesá po 30-60 minutách. Proto je lepší měřit teplotu po odstranění hyperémie z žláz a v souladu s pravidly.

Doporučení

 • Čas měření - 30-60 minut po krmení, hodinu po spánku.
 • Kůže podpaží se umývá a setře se do sucha.
 • Pevně ​​stiskněte rukou teploměr.
 • Během procedury se nehýbejte, nejezte, nepijte.
 • Trvání - 5 minut.
 • Pokud existuje podezření na přetížení potrubí, změřte teplotu v obou dutinách..

Švédští vědci dospěli k závěru, že nejpřesnější způsob, jak zjistit t těla, je rektální, protože pot a oblečení ovlivňují axilární koryto. Studie byla provedena v letech 2007-2008 za účasti 323 pacientů (Zdroj: Místní švédský časopis, bohužel publikované výsledky výzkumu bohužel nebyly nalezeny). Tato metoda není pro kojící matku vyloučena a používá se podle potřeby..

Normálně se teploměr udržuje na 37-37,4 ° C, ale pokud je ukazatel nad 37,7 ° C, je patologický proces v těle jednoznačný. Vyžaduje se diagnostika a léčba symptomů.

Mohu kojit dítě při teplotě

Schopnost virů a bakterií proniknout do mléka není důvodem k odmítnutí kojení. Ještě předtím, než se v těle matky objeví první příznaky nemoci, vznikají ochranné protilátky, které bojují s infekcí. Tyto imunoglobuliny přecházejí do mateřského mléka a přecházejí na dítě. Tělo dítěte je tak připraveno na boj proti mikrobům.

Indikace exkomunikace z hepatitidy B při teplotě jsou závažná onemocnění, jejichž léčba vyžaduje použití antibakteriálních léků. Krmení se také zastaví, pokud je předepsán lék proti bolesti nebo chemoterapie..

Kontraindikace

 • Těžké komplikace ledvin a urogenitálních chorob.
 • Otrava krve.
 • Tuberkulóza.
 • Hnisavá mastitida.
 • Akutní infekce - angína, zánět vedlejších nosních dutin, pneumonie, úplavice, tyfus, cholera.

Při akutním průběhu patologie se vytvářejí rozkladné produkty škodlivých mikrobů, které pronikají do mléka. Toxiny se dostávají k dítěti, narušuje se mikroflóra gastrointestinálního traktu, mění se plazmatická struktura. Dítě zažívá otravu. V takových situacích se doporučuje exprimovat, aby nedošlo k inhibici laktace.

Krmení pokračuje

 • Se SARS, ARI, chřipkou.
 • Překážka mléčných kanálků (mastitida bez hnisu).
 • Při infekci stafylokokem.
 • V případě exacerbace chronických patologií (užívání bezpečných léků).

Přerušení krmení by mělo být pouze v mimořádných situacích, kdy pravděpodobnost poškození složení převyšuje přínos mateřského mléka. I při antibiotické terapii se předepisují léky kompatibilní s HB - cefalosporiny a peniciliny (Ceftriaxon, Amoxicillin).

Co dělat při vysoké teplotě

Takže s ukazatelem do 37,4 ° C není důvod k panice. V tomto případě se doporučuje sledovat teplotu 3-4 dny. Zvýšení může vyvolat banální stres nebo nedostatek spánku. Normálně se teplota během dne normalizuje. Pokud je zaznamenáno zvýšení, je čas jednat.

Obecný algoritmus akcí

 1. Nepřestávejte kojit (rozhodnutí je učiněno po zjištění důvodu).
 2. Diagnostikujte příčinu symptomu (zavolejte lékaře).
 3. Zahajte léčbu alternativními metodami.
 4. Pokud je domácí léčba neúčinná, použijte léky.

Pokud teplota není kritická, doporučuje se monitorovat stav 1-2 dny. Nemoci, při kterých se zastavení krmení projevuje ostře a akutně, doprovázené horečkou a horečkou. Naléhavá hospitalizace je nutná pouze pro takové příznaky..

Pro odstranění rizika komplikací je lepší zavolat lékaře do 24 hodin od zjištění příznaku. Kojící matka a dítě jsou náchylné k výskytu nachlazení a chřipky. Díky oslabenému imunitnímu systému viry bez léčby „klesnou“ po dobu 3 dnů. Výsledek - pneumonie, těžká laryngitida, meningitida, zastavení hepatitidy B.

Pokud teplota nepřesáhne 38 ° C, doporučení se zvaří na silné pití a na polopenzi. Je důležité pokračovat v kojení, protože nejlepším imunomodulačním činidlem pro dítě je mateřské mléko.

Je-li teplota 38-39 ° C

Ukazatel je považován za kritický a varuje, že tělo se nedokáže vypořádat s porušením samo o sobě. Doporučují se antipyretika a cílená léčba. K léčbě virových infekcí může kojící matka začít s alternativními způsoby léčby:

 • Dodržujte pitný režim 1,5 až 2 litry tekutiny denně - abyste vyloučili dehydrataci. Voda zkapalňuje mléko, zabraňuje laktostáze.
 • 3krát denně vypít šálek čaje s citronem nebo medem (0,5 lžičky). Metoda je platná v případě, že dítě nemá alergii.
 • Vypijte odvar z divoké růže nebo maliny (1 polévková lžíce. Lžíce ovoce ve sklenici vroucí vody, nechte 30 minut). Doporučená dávka - 2krát denně: ráno a večer.
 • Naneste na čelo chladné obklady.
 • Otřete slabým roztokem octa (ve sklenici vody - 1 ml 70% kyseliny octové).

Použití alternativních metod neutralizuje běžné nachlazení za 5 dní. Pokud ale teplota kojící matky neklesne déle než 3 dny, jsou vyžadována antipyretika.

Antipyretika pro kojení

Pokud teplota neklesá s lidovými prostředky, terapeuti doporučují produkty na bázi paracetamolu a ibuprofenu. Léky procházejí laktační bariérou, ale jsou bezpečné pro tělo dítěte.

Povolené léky

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Ibuprofen (ibufen).

Léky působí proti teplu, bolesti a zánětu. K dispozici v tabletách, suspenzích a čípcích. Rozdíly ve formě uvolňování - doba expozice. Sirupy působí za 15-20 minut, tableta za 30-40 minut, rektální suspenze během jedné hodiny. Pokud je nutné teplotu rychle snížit, je lepší vypít suspenzi nebo tobolku, v noci se doporučují rektální čípky.

Zakázané léčivé přípravky

Účinek léčiv na mléko nebyl studován, ale seznam vedlejších účinků je příčinou selhání hepatitidy B. Složité prášky obsahují látky, které inhibují centrální nervový systém a vyvolávají poruchy vývoje dítěte.

Může mléko zmizet při teplotě: příčiny stagnace

Podle recenzí kojících matek, se zvýšením tělesné hmotnosti t nad 38,0 ° C, méně mléka přichází na sací reflex. Pediatrové však tvrdí, že pokud příčina tepla není spojena s laktostázou nebo mastitidou, nedojde ke změně objemu potravy. Je důležité dodržovat režim pití a aplikovat dítě podle obvyklého plánu nebo častěji.

Teplota u kojící ženy je normální jev, způsobený slabou imunitou po porodu. Pokud příčinu diagnostikujete do 48 hodin a okamžitě zahájíte léčbu, příznak ustoupí do 3 dnů. Kromě toho je odmítnutí kojení odůvodněno pouze v 9–14% případů - se závažnými patologiemi. V jiných situacích je třeba zvýšit počet příloh, aby se chránilo tělo dítěte před viry a infekcemi.

Dezert pro dnešek - video o 5 způsobech, jak snížit teplotu.

Antipyretika při kojení: jak snížit teplotu bez poškození dítěte

Co může způsobit zvýšení teploty a teploty

Febrilní stav se zvýšením tělesné teploty na vysoké hodnoty je charakteristický pro řadu nemocí, které zahrnují:

 • poškození dýchacích cest - SARS, sinusitida, angína, angína, zánět středního ucha, sinusitida;
 • laktostáza - stagnace mléka v žlázách mléčných žláz;
 • mastitida - zánět mléčných žláz;
 • cystitida, pyelonefritida;
 • otrava jídlem.

V některých případech je příčinou náhlého zvýšení teploty autoimunitní onemocnění - artritida, systémový lupus erythematodes, spalničky, zarděnky nebo hepatitida. Všechny vyžadují zvláštní ošetření a povinný lékařský dohled..

Antipyretika začínají působit za 15 až 20 minut a teplota postupně klesá

Pokud se teplota zvýší kvůli chladu, můžete se s ní vypořádat bez léků. Je možné, že vlhké ubrousky s octem a bohatým nápojem pomohou. V octovém roztoku připraveném v množství 2 - 3 lžíce. l ½ litru teplé vody, navlhčí se ubrousek, který se nejprve otře loktem a popliteálními záhyby, pak podpažemi a tělem.

Pokud teplota překročila 38,5 ° a neklesla, je lepší užívat lék.

Jaká antipyretika jsou povolena

Během kojení jsou povoleny paracetamol a ibuprofen, jakož i většina jejich derivátů. Paracetamol je přijatelný lék pro kojení, protože nemá nepříznivý účinek na dítě. Proniká do mateřského mléka v nepatrném množství, podle doporučených dávek, může být použit do 3 až 4 dnů.

Analogy paracetamolu obsahujícího stejnou účinnou látku jsou Panadol, Milistan, Grippostad, Rapidol, Efferalgan a Cefecon. Existují také kombinované přípravky na bázi paracetamolu - Teraflu, Coldrex, Fervex, Coldact Plus, AnviMax, Flucoldex.

Paracetamol a výrobky na něm založené pomáhají nejen snižovat tělesnou teplotu, ale také rychle zmírňují bolesti hlavy, bolesti zubů a poúrazovou bolest.

Nejlepší je zvolit originální paracetamol, ve kterém nejsou žádné přísady a pomocné látky. Tím se navíc ochrání jak máma, tak dítě snížením rizika alergií a vedlejších účinků..

Na rozdíl od paracetamolu má ibuprofen nejen antipyretický a analgetický, ale také protizánětlivý účinek. Je také na seznamu léčivých přípravků, které lze užívat bez obav o zdraví dítěte..

Ibuprofen má několik analogů: Nurofen, Ibuprom, Ibufen. Jsou k dispozici ve formě tablet, sirupu, rektálních čípků a mohou být použity u kojících žen po dobu tří dnů..

Vybavení recepce

Pro minimalizaci možného poškození dítěte je nejlepší užít pilulky a jiné formy léků ihned po krmení.

Paracetamol a ibuprofen jsou dobře snášeny a zřídka vyvolávají nežádoucí účinky. Proto je mohou používat i těhotné ženy a kojenci. Léky jsou středně silné.

Paracetamol lze kombinovat s jinými nesteroidními protizánětlivými léky, protože neovlivňuje systém krvetvorby a nezvyšuje riziko krvácení.

Matky, které kojí, by měly být při výběru léků opatrné.

Ibuklin má silný protizánětlivý, antipyretický a analgetický účinek. Obsahuje ibuprofen a paracetamol.

Je však důležité vědět, že paracetamol je součástí přímé skupiny hepatotoxinů. Pokud překročíte přípustnou dávku nebo užijete lék po dlouhou dobu, trpí jaterní buňky. Čím více tablet se tedy užívá, tím vyšší je riziko poškození jater a závažnější komplikace..

Jak ukazuje praxe, jediná dávka antipyretika není nebezpečná pro matku ani dítě. Pokud horečka přetrvává nebo trápí přetrvávající bolest, je nutné se poradit s lékařem.

Teplota pro kojení: je možné srazit a jak zvolit bezpečný lék

Během kojení může žena z různých důvodů zaznamenat zvýšení tělesné teploty. Někdy je tato reakce spojena se zánětlivým procesem v mléčné žláze (mastitida) nebo stagnací mléka (lakostáza). Jak ovlivňuje teplota během kojení režim výživy dítěte a jak je možné jej lékařsky snížit??

Co dělat, když během kojení teplota stoupne? Mohu vzít antipyretikum nebo je lepší tolerovat? Hodí se obvyklý „acetyl“? Kromě obav o vlastní zdraví roste i strach o zdraví dítěte. Jak ovlivňuje teplota mateřské mléko? Je nutné dítě dočasně přestat krmit? Takové poplachy samozřejmě nejsou neopodstatněné a vyžadují vysvětlení každého bodu. Musíte však začít od jiného.

Teplota během kojení není nemoc, ale příznak. A pokud se teploměr „převalí“, může to znamenat nejméně tři nepříjemné procesy v těle kojící ženy:

 • akutní respirační infekce;
 • zánět prsu (mastitida) nebo sekrece sekrece (laktostáza);
 • otrava, střevní infekce.

Léky na teplotu během kojení: možné nebo ne

Je důležité nejen zjistit, jak snížit teplotu během kojení, ale odstranit příčinu jejího vzhledu. Proto se bez léků neobejdete, možná budete dokonce potřebovat celou řadu léků. Lze ji však přizpůsobit kojení..

Matka by měla okamžitě informovat ošetřujícího specialistu, že během léčby chce dítě i nadále krmit. Pak vám lékař pomůže vybrat antipyretika a další léky, které jsou schváleny pro použití při kojení. To znamená, že jsou bezpečné pro drobky a není nutné přerušovat přirozené krmení..

Kompatibilita laktace

Mnoho nemocných matek se bojí brát drogy během kojení. V pokynech můžete často najít varování, že během léčebného období musíte dítě přestat krmit. Ale předepsaný lék lze vždy zkontrolovat. Existuje několik renomovaných odborných zdrojů, které vám umožní vyhodnotit, jak lépe snížit teplotu kojící matky. Níže je jejich seznam..

 • Odkaz WHO. Počínaje rokem 2002. Věnováno laktaci a kompatibilitě s léky.
 • Adresář „E-laktace“. Vytvořeno s pomocí Španělské organizace pro podporu kojení.
 • Příručky. Můžete využít díla zahraničního i domácího autorství. Například díla T. Hale nebo A. Zaitsev a O. Karpov.

Co je obvykle předepsáno

Podle výše uvedených zdrojů lze tělesnou teplotu kojící matky normalizovat pomocí paracetamolu nebo ibuprofenu. Možná to oni doporučí váš lékař s uvedením dávky a přípustného časového intervalu pro medové metody.

Tyto drogy však musí být v čisté formě. Jejich kombinace, například v práškových verzích typu Coldrex, jsou v období krmení dítěte nebezpečné. A také lékař poradí, jak je lze střídat, pokud teplota neklesne okamžitě.

První lék je nedílnou součástí i dětských antipyretik. A ačkoli proniká do mateřského mléka, ale v malém množství, pro dítě tato dávka není nebezpečná. Druhý lék také nepoškozuje dítě a prakticky se nedostává do mléka.

Ale tradiční kyselina acetylsalicylová nehořlavá není zcela bezpečná. V referenční knize „E-laktace“ má první stupeň rizika. Významné dávky léku mohou být pro dítě škodlivé. Proto má smysl nahradit obvyklý „aspirin“ podobnými, ale absolutně neškodnými prostředky.

Mohu pokračovat v krmení

Pokud má kojící matka horečku, ale cítí sílu pokračovat v kojení, může tak učinit. Samotná teplota neovlivňuje laktační proces. Naopak, dítě spolu s mlékem dostává protilátky proti původci nemoci matky. Trénuje a posiluje jeho imunitu..

Ovlivňuje teplo kvalitu mléka?

Zvýšení teploty během kojení nemá vliv na chuť ani kvalitu mléka. Pokud matka pozoruje předchozí rytmy krmení, obvykle se objem mléka také nemění. Koneckonců, jeho vývoj závisí na frekvenci aplikace.

Někdy můžete najít recenze matek, které během jejich malátnosti zhoršují odtok mléka kvůli jeho vymizení. Koneckonců, pokud dříve byla tekutina aktivně vypouštěna a zasažena několika tryskami, pak se může s nemocí tok snížit. Tento efekt nesouvisí s teplotou samotnou, ale se stavem matky. V podmínkách nemoci, stresu a špatného zdraví je pro ženu obtížné relaxovat a užívat si krmení..

Za těchto okolností je hormon oxytocin produkován horší. Je zodpovědný za aktivní únik sekrece z mléčných žláz. Matky mezi sebou nazývají svou akci „přílivem“. Čím větší je stres, tím horší se mléko může oddělit. Z vnější strany se může zdát, že mléko je pryč. Ale to není.

Některé matky si však během kojení všimnou nepříjemných následků malátnosti a teploty. Objem produkovaného mléka se může skutečně snížit, pokud během období špatného zdraví žena méně pravděpodobně přivede dítě na prsa. Nebo se na nějakou dobu přestala krmit.

Jak nakrmit dítě během léčby „těžkými“ drogami

Pokud lékař navrhne snížit teplotu během kojení léky, které vyvolávají obavy, můžete vždy hledat analogy s bezpečnějším stavem. Ale někdy musíte opravdu vzít prostředky, které jsou zcela nebo částečně nekompatibilní s přirozeným krmením. V takové situaci čelí žena a její ošetřující lékař několika alternativám při organizaci dalšího režimu krmení.

 • Po dobu léčby dítě odstavte. Krmení bude pokračovat až po úplném přerušení léku. V takovém případě je důležité dodržet období odběru látky z těla ženy.
 • Vyměňte několik krmení. Je vhodné dočasně odstranit přílohy, které jdou po užití drogy. Ve skutečnosti je v tuto chvíli jeho obsah v krvi nejvyšší. Kojení můžete nahradit například vyjádřeným mlékem nebo upraveným mléčným přípravkem.
 • Minimalizujte laktaci. Máma konečně dokončí krmení svého dítěte.

Při předepisování antipyretika během kojení nezapomeňte uspořádat pohodlný denní režim. Účinek léků bude mít znatelnější účinek, pokud matka netoleruje nemoc „na nohy“. Žena má dobrý odpočinek, dostatek teplého nápoje, čerstvý vzduch a nejlehčí jídlo.

Články O Neplodnosti