Hlavní Zdraví

Jaké jsou vývojové poměry plodu v týdnech těhotenství a proč se může objevit IUMS?

Devět měsíců se dítě vyvíjí v matčině bříšku. Během této doby se změní z malého embrya na embryo a poté na plod a každým týdnem přibírá na váze. Současně lékaři v určitých časech kontrolují, zda vývoj dítěte splňuje normu.

Norma je průměrný ukazatel a malé odchylky od ní nejsou hrozné, ale nemůžete ignorovat vážný rozdíl v hodnotách.

V tomto článku vám řekneme, jaká je norma vývoje dítěte po týdnech těhotenství, proč může být plod menší než normální velikosti a zda se vyplatí starat o to.

Jak by se mělo dítě vyvíjet??

Výška a hmotnost dítěte jsou prakticky nejdůležitějšími ukazateli jeho vývoje, podle kterých může lékař posoudit úspěšný průběh těhotenství.

Aktivní růst dítěte začíná od 8. týdne těhotenství - předtím je považován za embryo a teprve začíná nabývat lidskou podobu.

Intenzivní růst indikuje správný vývoj dítěte, zatímco jeho zpoždění může naznačovat přítomnost patologií nebo dokonce zmrazené těhotenství.

Norma vývoje je téměř přesně v souladu s ukazateli uvedenými v následující tabulce. Přijatelná nesrovnalost je považována za ukazatel, který se neliší o více než 2 týdny od vašeho gestačního věku v jednom nebo jiném směru..

Jak se určují indikátory??

Ukazatele vývoje plodu jsou stanoveny metodou fetometrie, kterou lze poprvé použít v 11. týdnu těhotenství. Umožňuje přesněji určit gestační věk a diagnostikovat vývojové patologie..

Pomocí ultrazvuku lékař určí potřebné indikátory a porovná je s tabulkou.
Metoda spočívá v měření následujících parametrů:

 • KTR - coccygeal-parietal size - vzdálenost od holenní kosti dítěte k jeho kostrči;
 • BDP - dvoustranná vzdálenost mezi pravými a levými časovými kostmi;
 • DHA - průměr hrudníku;
 • Chladivo - obvod břicha;
 • DB - délka stehna.

Vnitřní retardace růstu - proč k tomu dochází a je to špatné?

Při každém vyšetření lékař změří obvod břicha budoucí matky, a pokud je tento ukazatel menší, než je nutné, určí ultrazvuk. Ultrazvuk může ukázat, že velikost plodu není normální. Poté se stanoví diagnóza IUGR - intrauterinní růstová retardace.

Proč může dojít ke zpomalení růstu plodu? Mezi hlavní příčiny IUGR patří nedostatek kyslíku a živin, jakož i genetické defekty..

Mateřské nemoci

Některé nemoci, které nastávající matka trpí, mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu.

Tyto zahrnují:

 • preeklampsie;
 • kardiovaskulární choroby;
 • nemoc ledvin
 • diabetes;
 • poruchy krvácení atd..

Těhotenství v přítomnosti některého z těchto onemocnění u matky vyžaduje zvláštní lékařskou podporu po celou dobu jeho trvání.

Poruchy placenty

Placenta je důležitým orgánem nezbytným pouze během těhotenství. Je zodpovědný za přepravu živin a kyslíku z matky na dítě. Jakákoli porucha tohoto těla může vést ke zpoždění vývoje..

Nejčastějším problémem je placentární nedostatečnost. Je snadné jej opravit, hlavní věcí je včasné odhalení patologie.

Chromozomální defekty

Jedná se o velmi závažné patologie, které se vyvíjejí ve velmi raných stadiích těhotenství. Patří mezi ně Downův syndrom. Různé genové mutace mohou ovlivnit retardaci růstu plodu.

Vícečetné těhotenství

Samotné mnohočetné těhotenství není rizikovým faktorem, ale procento patologií je v tomto případě vyšší než u těhotenství stejného pohlaví..

Jednoduše řečeno, jedno dítě „kradne“ druhého, a proto ve vývoji zaostává.

Feto-fetální transfuzní syndrom je závažná patologie, která způsobuje porušení proporcí průtoku krve u plodu.

Infekce

Důvodem zpoždění vývoje plodu mohou být infekce přenášené matkou na dítě. Mezi tyto infekční choroby patří:

Léky

Léky, zejména antikonvulziva, mohou ovlivnit vývoj dítěte. Jakékoli léky, stejně jako tradiční medicína, lze užívat pouze po konzultaci s lékařem.

Alkohol, kouření, drogy

Tyto látky nejen nepříznivě ovlivňují vývoj plodu, ale také vážně ohrožují zdraví a život dítěte..

Ve většině případů mají účinky závislostí na matce vliv na zdraví dítěte.

Podvýživa

Samozřejmě, mnoho faktorů může ovlivnit vývojové zpoždění dítěte. Ve většině případů mohou včasná opatření vrátit ukazatele rozvoje zpět do normálu, takže pokud si všimnete malých odchylek od běžných ukazatelů, neměli byste se obávat.

Je nutné umožnit lékařům „vykonávat svou práci“ - určit příčinu vývojových zpoždění a předepsat léčbu.

Vývoj plodu za týden

Snadné těhotenství a šťastné narození se obvykle vyskytují u žen, které přistupovaly k plánování a pojetí dítěte s veškerou odpovědností. Specialisté webu My Mama.info připravili pro dívky popis vývoje plodu během těhotenství, který pomůže získat odpovědi na jejich otázky. Některé články a materiály zmiňují různé nemoci a komplikace, které se vyskytují během těhotenství, ale nebojte se. Zpravidla se objevují ve velmi vzácných případech. Naším cílem není vyděsit, ale pomoci vyhnout se chybám.!

Délka těhotenství závisí na ženě. Průměrně to trvá 266 dní od početí, což odpovídá 9 měsícům nebo 38 týdnům..

I trimestru těhotenství

Po oplodnění a implantaci proběhne početí, během kterého se vajíčko plodu stává zárodkem. Vytvoří se tři zárodečné vrstvy, ze kterých se orgány a části těla budou vyvíjet po celou dobu těhotenství. Nenarozené dítě roste rychle a neustále v pohybu. Srdce a střeva se začínají tvořit. Na konci prvního trimestru se začnou postupně vyvíjet uši, víčka, ústa a nos..

Vývojový diagram plodu týdně

Schopnost plodit a porodit plod je skutečným zázrakem, který žena provádí. Ve skutečnosti v tuto chvíli je to magická nádoba, ve které je mikroskopická buňka přeměněna na plnohodnotné lidské tělo.

Průměrná délka těhotenství je 280 dní, tj. 10 porodnic (28 dní) nebo 9 kalendářních měsíců, odpočítávání je od prvního dne do posledního menstruačního cyklu. Během tohoto období bude mít malé vajíčko v děloze čas se vyvinout do stadia zralého plodu - malého muže připraveného na vnější existenci dělohy. Máte zájem sledovat vývoj dítěte z měsíce na měsíc? Pak použijte náš těhotenský kalendář.

Měsíční fáze těhotenství

1 měsíc (1-4 týdny těhotenství)
Po oplodnění vajíčka začíná vejcovod proces dělení buněk. Všechny procesy jsou prováděny tak rychlou rychlostí, že je správné říci, že „dítě neroste den, ale hodinu“.

 • Tři dny po početí se v plodu začíná tvořit hormon hCG, díky kterému se ženské tělo mění.
 • V prvních třech týdnech se oplodněná buňka stává embryem.
 • Dítě pokládá všechny orgány.
 • Na konci 4. týdne začíná krevní oběh v embryu, pupeční šňůra se tvoří jako spojení s placentou.
 • Embryo je implantováno do dělohy..
 • První měsíc těhotenství končí tvorbou očních zásuvek, primordií nohou a paží.
 • Na konci 4 týdnů je vzhled embrya srovnatelný s ušním boltcem a má zrno písku - asi 1 mm.

2 měsíce (5-8 týdnů)
Plod přestává přijímat potravu z vajíčka plodu a ihned poté, co je připojen k vnitřním stěnám dělohy, dostává od ženy jídlo. Od tohoto okamžiku je jeho vývoj výrazně zrychlen.

 • V prvním měsíci se u plodu rozlišují dvě vrstvy - endoderm a mesoderm, v pátém týdnu je třetí - ektoderm, ze kterého se staví nervový systém, kůže, vlasy a zubní sklovina. Kromě toho je u embrya pozorována tvorba drážky, která se postupně přehýbá. Transformuje se na neurální trubici - dále - na akord, centrální a periferní systém. V hrudníku se tvoří primitivní srdeční trubice.
 • V 6. týdnu podstoupí vaše dítě aktivní organogenezi - proces tvorby nejdůležitějších systémů v těle: paží, nohou, hlavy.
 • 7. týden se vyznačuje rychlým růstem hlavy, protože se mozek aktivně vyvíjí. V zaoblené hlavě lze již rozlišit oční patice. Začne se tvořit nos a ústa. V oblasti budoucího dýchacího systému jsou již přítomny dvě průduškové větve. Srdce se dělí na kamery a tepny. Vzhled žil je také doprovázen koncepcí orgánů, jako jsou játra, slezina a žlučník..
 • V 8. týdnu ultrazvuk ukáže obrázek prvních nevědomých pohybů dítěte. Bude možné sledovat obrysy per a prstů, horní ret, nos a ušnice. Ve 2 měsících vývoje má dítě výšku 13 mm.

3 měsíce vývoje (9-12 týdnů)
Třetí měsíc se vaše dítě bude muset přestěhovat ze stavu „embrya“ do takzvaného „stavu“ porodníka plodu..

 • 9. týden je pozoruhodný změnami spojenými s kostrou dítěte. Transformace chrupavky rukou na kosti začíná, ohýbání paží a nohou, konečná tvorba krku. V této fázi vývoje budou oční víčka, i když jsou spolu svařena.
 • 10 týdnů - plod dokončí fázi nazývanou embryonální vývoj. Na rukou a nohou jsou prsty odpojeny. Dosud není možné identifikovat vnější genitálie, ale chlapec již začne produkovat testosteron.
 • V 11 je úplné zmizení ocasu. Dítě už může být srovnáváno s malým člověkem, ale jeho tělo ještě nepřijalo proporce charakteristické pro novorozence. V této fázi je 10% jeho hmotnosti obsazeno játry. Ledviny již v těle pracují - plodová voda je doplňována močí.
 • 12. týden - kompletní dokončení organogeneze. Úplná tvorba všech systémů končí a v dalších fázích vývoje dítěte jednoduše pokračují ve svém vývoji.

Do konce 3 měsíců dosáhne plod výšky 61 mm a hmotnosti 14 g.

4 měsíce (13 - 16 týdnů)

 • 14. týden - Celý systém chrupavky, ze kterého byla postavena kostra plodu, se stává kostmi. Genitálie již lze připsat určitému pohlaví, ale ultrazvuk je stále nemůže ukázat.
 • 15. týden - vzhled vlasů na hlavě, tvorba obočí. V této fázi začíná tvorba žlučníku..
 • 16. týden - oči a uši mají konečnou podobu. Pevné prodloužení nohou - ve vztahu k tělu se stanou proporcionální. V této fázi dítě vyvíjí plně vytvořené nehty.

Váha dítěte ve 4 měsících je 130 g, výška - 12 cm.

5 měsíců (17-20 týdnů)

 • Konečné vytvoření drážek na dlaních a patách, které tvoří základ pro otisky prstů v budoucnosti.
 • Velikost dítěte se rovná velikosti placenty.
 • 18. týden - začátek dětského vnímání vnějších zvuků a reakcí na ně.
 • 19. týden - zpomalení rychlého růstu dítěte, od této chvíle se začne tvořit podkožní tuk. V plicích se tvoří bronchioly. Je zaznamenána reakce dítěte na světlo.
 • Do 20. týdne bude mít dívka plně tvarovanou dělohu, ale pochva stále chybí.

Do konce 5 měsíců dosáhne dítě výšky 16 cm a hmotnosti 320 g.

6 měsíců (21–24 týdnů)

 • Pozoruhodným příkladem skoku ve vývoji nervového systému je schopnost dítěte polykat plodovou vodu.
 • Mléko a trvalé zuby v kojeneckém věku lze vidět na ultrazvuku.
 • Růst vlasů na hlavě pokračuje, ale jejich barvu zatím nelze určit, protože čas na vzhled pigmentu ještě nenastal.
 • 23. týden - na ultrazvuku můžete sledovat rychlé pohyby očí během spánku dítěte, což potvrzuje vysokou mozkovou aktivitu.
 • 24. týden - právě v tuto chvíli začíná vitalita dítěte na kvalitativně odlišné úrovni. V plicích je zaznamenána tvorba koncových vaků na koncích kapilár, oddělených alveoly pomocí tenkého filmu. Plíce začnou vytvářet povrchově aktivní látku - povrchovou látku, která zabraňuje uzavírání kapilárních vaků během dýchání.

Do konce 6 měsíců plod roste na 21 cm na délku a na 630 g na hmotnost.

7 měsíců (25 - 28 týdnů)

 • Podkožní tuk se aktivně tvoří, ale dítě je stále hubené, má červenou a vrásčitou pokožku.
 • Vzhled chuťových pohárků na jazyku.
 • Je zaznamenáno normální fungování všech orgánů, ale jejich vývoj stále pokračuje..
 • V posledních třech měsících byl růst mozku zvláště zvýšen..
 • 28. týden - dítě otevře oči. Chlapec v tuto chvíli, varlata spadnou do šourku.

Do 6. měsíce těhotenství dítě doroste na 35 cm a váží přibližně 1 kg.

8 měsíců (29 - 32 týdnů)

 • Bílý podkožní tuk se nadále tvoří - důležitý zdroj energie pro dítě..
 • Počátek imunitního systému, ale krev dítěte je také doplněna mateřskými protilátkami.
 • Smaltované zuby.
 • Již v děložní dutině se dítě připravuje na nezávislou existenci: vdechuje plodovou vodu (analog respiračního náboje, který umožňuje zvýšení plic), můžete pozorovat sání pěsti nebo prstu (vývoj sacího reflexu).
 • Buclatý kluk, subkutánní cévy již přestaly být viditelné.

Na konci tohoto gestačního věku dosáhne plod výšky 40-41 cm a hmotnosti 1600 g.

9 měsíců (33 - 36 týdnů)

 • Aktivita dítěte roste, jeho vodní místnost se pro něj stává přeplněnou.
 • Poměr bílého podkožního tuku - 8% jeho hmotnosti.
 • Dětská plíce vylučují mnohem pohodlnější.

O 10 měsíců roste ovoce na 45 cm a váží přibližně 2500 g.

10 měsíců (37 - 40 týdnů)

 • Ztráta lanugo - vlasy pokrývající povrch hlavy a těla dítěte.
 • Objem primárního tuku je snížen.
 • Dítě zaujme pozici, ve které se narodilo (kolena pevně uzavřená bradou).
 • Jeho příprava na samostatný život je plně dokončena.

Běžně narozené děti mají zpravidla 51 cm a váží 3400 g.
Poslední fáze nitroděložního vývoje dítěte je pozadu a musíte se vypořádat s vážným testem - porodem, po kterém konečně poznáte svůj dlouho očekávaný poklad..

Podívejte se, jak růst plodu vypadá od začátku do konce.

I když jste v raných stádiích, velmi brzy budete potřebovat speciální spodní prádlo pro nastávající maminky, kosmetika od strie a pigmentace na kůži bude také užitečná.

Blíže k očekávanému datu narození matky začínají připravovat veno pro dítě. V internetovém obchodě s dětským zbožím Lapsi můžete koupit vše, co potřebujete pro kojence: kočárky pro novorozence, dětské postýlky pro novorozence, kočárky a autosedačky, výbojky, hračky a další výrobky pro kojence.

Týdenní těhotenství

Zrození nového života je úžasný a vzrušující čas. Každý den těhotenství dává nastávající matce nové pocity. Cítí, jak se mění její tělo, jak se vyvíjí plod, jak dítě roste a jak se jeho pohyby cítí. Odborníci doporučují uchovávat těhotenský deník s popisem vývoje dítěte před jeho narozením, týdně. Tyto poznámky pomáhají nastávajícím matkám a pozorujícímu specialistovi sledovat zdraví dítěte. Vedení deníku vám navíc umožní zaznamenat ty nejpamátnější okamžiky vývoje embrya. V článku najdete podrobné informace o příznacích početí a stadiích porodu dítěte. A také se dozvíte vše o těhotenství týdně: vývoj dítěte a pocity budoucí matky.

Vnitřní vývoj plodu týdně

Obsah:

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v děloze vyvíjí nový organismus, který je výsledkem oplodnění. Těhotenství trvá v průměru 40 týdnů (10 porodních měsíců).

Při intrauterinním vývoji dítěte se rozlišují dvě období:

 1. Fetál (až 8 týdnů těhotenství včetně). V této době se embryo nazývá embryo a získává charakteristické rysy člověka;
 2. Fetal (od 9 týdnů do narození). V této době se plod nazývá plod..

Růst dítěte, utváření jeho orgánů a systémů nastává přirozeně v různých obdobích nitroděložního vývoje, který je podřízen genetickému kódu zabudovanému do zárodečných buněk a fixován v procesu evoluce člověka.

Embryo vývoj v prvním porodním měsíci (1-4 týdny)

První týden (1-7 dní)

Těhotenství začíná okamžikem oplodnění - splynutí zralé mužské buňky (spermie) a ženského vajíčka. K tomuto procesu obvykle dochází v ampulární části vejcovodu. Po několika hodinách se oplodněné vajíčko exponenciálně dělí a sestupuje vejcovodem do děložní dutiny (tato cesta trvá až pět dní).

V důsledku dělení se získá mnohobuněčný organismus, který je podobný ostružině (latina „Morus“), díky níž se v této fázi embryo nazývá morula. Přibližně v 7. den je morula zavedena do děložní stěny (implantace). Villi z vnějších buněk embrya se připojují k krevním cévám dělohy, následně z nich vzniká placenta. Další vnější buňky moruly vedou k vývoji pupeční šňůry a membrán. Po nějaké době se z vnitřních buněk vyvinou různé tkáně a orgány plodu..

Informace V době implantace může mít žena drobné skvrny z genitálního traktu. Takové sekrece jsou fyziologické a nevyžadují léčbu.

Druhý týden (8-14 dní)

Vnější buňky moruly pevně rostou do děložní sliznice. U embrya začíná tvorba pupeční šňůry, placenty a také nervové trubice, z níž se následně vyvíjí fetální nervový systém.

Třetí týden (15–21 dní)

Třetí týden těhotenství je obtížné a důležité období. V této době se začínají tvořit důležité orgány a systémy plodu: objevují se počátky dýchacího, trávicího, oběhového, nervového a vylučovacího systému. V místě, kde se brzy objeví hlava plodu, se vytvoří široká destička, která dá mozku vznik. 21. den začíná srdce dítěte bít.

Čtvrtý týden (22–28 dní)

Tento týden pokračuje pokládání fetálních orgánů. Základy střev, jater, ledvin a plic jsou již přítomny. Srdce začíná pracovat intenzivněji a pumpuje více krve oběhovým systémem.

Od začátku čtvrtého týdne se embryo vyvíjí záhyby těla a objevuje se páteř (akord).

Do 25. dne je tvorba nervové trubice kompletní.

Na konci týdne (přibližně 27–28 dnů) se vytvoří svalová soustava, páteř, která dělí embryo na dvě symetrické poloviny, a horní a dolní končetiny..

Během tohoto období začíná tvorba jám na hlavě, které se následně stávají očima plodu.

Embryo vývoj ve druhém porodním měsíci (5-8 týdnů)

Pátý týden (29-35 dní)

Během této doby embryo váží asi 0,4 gramu, délka od špičky k kostrči je 1,5 - 2,5 mm.

Začíná vznik následujících orgánů a systémů:

 1. Trávicí systém: játra a slinivka;
 2. Dýchací systém: hrtan, průdušnice, plíce;
 3. Oběhový systém;
 4. Reprodukční systém: vytvářejí se prekurzory zárodečných buněk;
 5. Smyslové orgány: formování očí a vnitřního ucha pokračuje;
 6. Nervový systém: začíná se formovat části mozku.

V tuto chvíli se objeví jemná pupeční šňůra. Tvorba končetin pokračuje, objevují se první základy nehtů.

Horní líc a nosní dutiny jsou vytvořeny na obličeji.

Šestý týden (36–42 dní)

Délka embrya během tohoto období je asi 4-5 mm.

Šestý týden začíná formace placenty. V tuto chvíli teprve začíná fungovat, krevní oběh mezi ní a embryem dosud nebyl vytvořen..

Formování mozku a jeho oddělení pokračuje. Šestý týden, při provádění encefalogramu, je již možné opravit signály z mozku plodu.

Začne se tvořit obličejové svaly. Oči plodu jsou již po staletí výraznější a nazí, která se teprve začínají tvořit.

V tomto období se začínají měnit horní končetiny: prodlužují se a objevují se začátky rukou a prstů. Dolní končetiny stále v plenkách.

Důležité orgány se mění:

 1. Srdce. Rozdělení na komory končí: komory a síně;
 2. Močový systém. Vytvořily se primární ledviny, začíná se vyvíjet močovod;
 3. Zažívací ústrojí. Vytváří se části gastrointestinálního traktu: žaludek, tenké a tlusté střevo. Játra a pankreas v tomto období téměř dokončili svůj vývoj;

Sedmý týden (43–49 dní)

Sedmý týden je významný v tom, že konečně je dokončena tvorba pupeční šňůry a je zavedena uteroplacentální cirkulace. Nyní bude plod dýchán a vyživován cirkulací krve přes cévy pupeční šňůry a placenty.

Embryo je stále obloukovitě ohnuté, na pánevní části těla je malý ocas. Velikost hlavy není menší než celá polovina embrya. Délka od špičky až ke křížové kosti do konce týdne narůstá na 13–15 mm.

Vývoj horních končetin pokračuje. Prsty jsou viditelné docela jasně, ale jejich oddělení mezi sebou dosud nedošlo. Dítě začne provádět spontánní pohyby rukou na účinky podnětů.

Dobře tvarované oči, již po staletí zakryté, které je chrání před vysycháním. Dítě může otevřít ústa.

Klade se nosní záhyby a nos, na stranách hlavy se tvoří dvě párová vyvýšeniny, ze kterých se začnou vyvíjet ušnice..

Intenzivní rozvoj mozku a jeho oddělení pokračuje.

Osmý týden (50–56 dní)

Tělo embrya se začíná narovnat, délka od špičky k kostrči je na začátku týdne 15 mm a v den 56 20–21 mm.

Vytváření důležitých orgánů a systémů pokračuje: zažívací systém, srdce, plíce, mozek, močový systém, reprodukční systém (u chlapců se vyvíjejí varlata). Naslouchající orgány se vyvíjejí.

Na konci osmého týdne se tvář dítěte osobně seznámí: oči, pokryté očními víčky, nosem, ušima jsou dobře definovány, tvorba rtů končí.

Je zaznamenán intenzivní růst hlavy, horních a dolních končetin, rozvíjí se osifikace dlouhých kostí paží a nohou a lebky. Prsty jsou jasně viditelné, mezi nimi není žádná kožní membrána.

Osmý týden navíc končí embryonální období vývoje a začíná plodu. Embryo od této chvíle se nazývá plod..

Vývoj plodu ve třetím porodním měsíci (9–12 týdnů)

Devátý týden (57–63 dní)

Na začátku devátého týdne je velikost plodu plodového plodu přibližně 22 mm, do konce týdne - 31 mm.

Došlo ke zlepšení cév placenty, což zlepšuje tok krve z dělohy.

Vývoj muskuloskeletálního systému pokračuje. Zahájí se proces osifikace, formují se klouby prstů a prstů. Plod se začne aktivně pohybovat, může stisknout prsty. Hlava je snížená, brada je pevně přitisknuta k hrudi.

Dochází ke změnám v kardiovaskulárním systému. Srdce tvoří až 150 tepů za minutu a pumpuje krev skrz své krevní cévy. Složení krve se stále velmi liší od krve dospělého: skládá se pouze z červených krvinek.

Pokračuje další růst a vývoj mozku, tvoří se struktury mozečku.

Orgány endokrinního systému se vyvíjejí intenzivně, zejména nadledviny, které produkují důležité hormony.

Tkáň chrupavky se zlepšuje: ušnice, chrupavka hrtanu, tvorba hlasivek.

Desátý týden (64–70 dní)

Na konci desátého týdne je délka plodu od kostrče po korunu 35-40 mm.

Hýždě se začínají vyvíjet, dříve existující ocas zmizí. Plod je v děloze dostatečně ve volné poloze v ohnutém stavu.

Vývoj nervového systému pokračuje. Nyní plod provádí nejen chaotické pohyby, ale také odráží reakci na podnět. Když se dítě náhodou dotkne stěn dělohy, reaguje na pohyby: otáčí hlavou, ohýbá nebo natahuje ruce a nohy, tlačí na stranu. Velikost plodu je stále velmi malá a žena stále tyto pohyby necítí.

Je vytvořen sací reflex, dítě začne se svými rty reflexní pohyby.

Vývoj membrány, která se bude aktivně podílet na dýchání, se blíží ke konci.

Jedenáctý týden (71–77 dní)

Na konci tohoto týdne se velikost plodu-parietální části plodu zvětší na 4 až 5 cm.

Tělo plodu zůstává nepřiměřené: malé tělo, velké velikosti hlavy, dlouhé paže a krátké nohy, ohnuté ve všech kloubech a přitlačené k žaludku.

Placenta již dosáhla dostatečného vývoje a vyrovnává se s jejími funkcemi: dodává plodu kyslík a živiny a odstraňuje oxid uhličitý a metabolické produkty.

Dochází k další tvorbě fetálních očí: v této době se rozvíjí duhovka, která v budoucnu určí barvu očí. Oči dobře vyvinuté, napůl uzavřené po staletí nebo dokořán..

Dvanáctý týden (78–84 dní)

Velikost plodu-parietální velikost plodu je 50-60 mm.

Existuje jasný vývoj genitálií u ženského nebo mužského typu.

Trávicí systém se dále zlepšuje. Střevo je protáhlé a uložené ve smyčkách, jako u dospělých. Jeho periodické kontrakce začínají - peristaltika. Plod začne dělat polykání, polykání plodové vody.

Vývoj a zlepšování fetálního nervového systému pokračuje. Mozek je malý, ale přesně opakuje všechny struktury mozku dospělého. Polokoule a další oddělení jsou dobře vyvinutá. Reflexní pohyby jsou zlepšeny: plod může vytlačit a uvolnit prsty do pěst, popadne palec a aktivně saje.

V krvi plodu jsou již přítomny nejen červené krvinky, ale také začíná produkce bílých krvinek - leukocytů -.

V tuto chvíli dítě začne zaznamenávat jednotlivé respirační pohyby. Před narozením plod nemůže dýchat, jeho plíce nefungují, provádí však rytmické pohyby hrudníku, simuluje dýchání.

Na konci týdne má plod obočí a řasy, krk je jasně viditelný.

Vývoj plodu ve čtvrtém porodním měsíci (13-16 týdnů)

13 týdnů (85–91 dní)

Velikost coccygeal-parietal do konce týdne je 70-75 mm. Poměr těla se začíná měnit: horní a dolní končetiny a trup se prodlužují, velikost hlavy již není ve vztahu k trupu tak velká.

Zlepšování trávicího a nervového systému pokračuje. Začnou se objevovat embrya mléčných zubů pod horní a dolní čelistí.

Tvář je plně tvarovaná, ušnice, nos a oči jsou jasně viditelné (celá staletí zcela uzavřená).

14 týdnů (92–98 dní)

Na konci čtrnáctého týdne se velikost kocyceal-parietalu zvětšuje na 8-9 cm. Poměr těla se nadále mění na známější. Čelo, nos jsou na obličeji dobře definované, objevují se tváře a brada. První vlasy se objevují na hlavě (velmi tenké a bezbarvé). Povrch těla je pokryt dělovými chloupky, které drží mazivo pokožky a tím plní ochranné funkce.

Muskuloskeletální systém plodu je zlepšen. Kosti zesilují. Zvýšená pohybová aktivita: plod se může převrátit, ohnout, plavat.

Vývoj ledvin, močového měchýře a močovodů se blíží ke konci. Ledviny začnou vylučovat moč, která se mísí s plodovou vodou.

Endokrinní systém se zlepšuje: pankreatické buňky začínají fungovat, produkují inzulín a hypofýzy.

Objeví se genitální změny. U chlapců se tvoří prostata, u dívek se vaječníky stěhují do pánevní dutiny. Čtrnáctý týden, s dobrým citlivým ultrazvukovým přístrojem, je již možné určit pohlaví dítěte.

Patnáctý týden (99-105 dní)

Velikost plodu v parcytální tkáni je asi 10 cm, hmotnost plodu je 70 až 75 gramů. Hlava je stále dostatečně velká, ale růst paží, nohou a trupu se jí začíná dostávat dopředu.

Oběhový systém se zlepšuje. U dítěte ve čtvrtém měsíci je již možné určit krevní skupinu a faktor Rh. Krevní cévy (žíly, tepny, kapiláry) rostou na délku, jejich stěny se zesilují.

Zahájí se výroba prvotních výkalů (meconium). To je způsobeno požitím plodové vody, která vstupuje do žaludku, poté do střev a plní ji..

Prsty a prsty jsou plně tvarované, objevuje se na nich individuální vzor.

Šestnáctý týden (106 - 112 dní)

Hmotnost plodu se zvyšuje na 100 gramů, coccygeal-parietal velikost - až 12 cm.

Na konci šestnáctého týdne je plod již plně formován, má všechny orgány a systémy. Ledviny aktivně pracují, každou hodinu se do plodové vody každou hodinu uvolňuje malé množství moči.

Kůže plodu je velmi tenká, podkožní tuková tkáň prakticky chybí, proto jsou přes kůži vidět krevní cévy. Kůže vypadá jasně červená, pokrytá dělovými chloupky a mastnotou. Obočí a řasy jsou dobře definované. Tvoří nehty, ale pokrývají pouze okraj nehtu.

Tvoří se obličejové svaly a plod začíná „grimasovat“: zamračené obočí, jakýsi úsměv.

Vývoj plodu v pátém porodním měsíci (17-20 týdnů)

Sedmnáctý týden (113–119 dní)

Hmotnost plodu je 120–150 gramů, velikost kocycea-parietální - 14-15 cm.

Kůže zůstává velmi tenká, ale pod ní se začíná vyvíjet podkožní tuková tkáň. Vývoj mléčných zubů pokrytých dentinem pokračuje. Pod nimi se začínají tvořit embrya trvalých zubů.

Objeví se reakce na zvukové podněty. Od tohoto týdne můžeme s jistotou říci, co dítě začalo slyšet. Když se objeví silné a ostré zvuky, zárodek se začne pohybovat aktivně.

Pozice plodu se mění. Hlava je zvednutá a je téměř ve svislé poloze. Paže jsou ohnuté na loketních kloubech, prsty jsou téměř po celou dobu zaťaté. Dítě pravidelně začne cucat palec.

Úder srdce se vyjasní. Od nynějška ho doktor může poslouchat stetoskopem..

Osmnáctý týden (120–126 dní)

Hmotnost dítěte je asi 200 gramů, délka - až 20 cm.

Začne se tvořit spánek a bdělost. Po většinu času plod spí, pohyby pro tento čas se zastaví.

Nyní může žena začít cítit, jak se dítě pohybuje, zejména při opakovaném těhotenství. První pohyby se cítí jako jemné třes. Žena může cítit aktivnější pohyby vzrušením, stresem, který ovlivňuje emoční stav dítěte. V této době je normou asi deset epizod pohybu plodu denně..

Devatenáctý týden (127–133 dní)

Hmotnost dítěte se zvětšuje na 250-300 gramů, délka těla - až 22-23 cm. Poměry těla se mění: hlava zaostává za tělem v růstu, paže a nohy se začínají prodlužovat..

Míchání je stále častější a hmatatelnější. Cítí je nejen samotná žena, ale i další lidé, kteří jí položili ruku na břicho. Pre-těhotná v této době může jen začít cítit pohyby.

Endokrinní systém se zlepšuje: pankreas, hypofýza, nadledvinky, sexuální žlázy, štítná žláza a příštítná tělíska jsou aktivní.

Složení krve se změnilo: kromě červených krvinek a bílých krvinek jsou v krvi také monocyty a lymfocyty. Slezina se začíná podílet na tvorbě krve.

Dvacátý týden (134–140 dní)

Délka těla se zvyšuje na 23-25 ​​cm, hmotnost - až 340 gramů.

Kůže plodu je stále tenká, pokrytá ochranným tukem a chlupatými chlupy, které mohou zůstat až do narození. Podkožní tuková tkáň se vyvíjí intenzivně.

Dobře tvarované oči, po dvaceti týdnech, se objeví blikající reflex.

Koordinace pohybu je zlepšena: dítě sebevědomě položí prst na ústa a začne sát. Výraz obličeje je vyjádřen: plod může mžourat, usmívat se, mračit se.

V tomto týdnu se již všechny ženy pohybují, bez ohledu na počet těhotenství. Aktivita aktivity se mění po celý den. Když se objeví dráždivé účinky (hlasité zvuky, dusná místnost), dítě se začne pohybovat velmi rychle a aktivně.

Vývoj plodu v šestém porodním měsíci (21-24 týdnů)

Dvacet-první týden (141-147 dní)

Tělesná hmotnost roste na 380 gramů, délka plodu - až 27 cm.

Vrstva podkožní tkáně se zvětšuje. Vrásčitá kůže s mnoha záhyby.

Fetální pohyby jsou stále aktivnější a hmatatelnější. Plod se volně pohybuje v děložní dutině: lehne si hlavou nebo hýždí přes dělohu. Může vytáhnout pupeční šňůru, vytlačit rukama a nohama ze stěn dělohy.

Režim spánku a bdělosti se mění. Nyní plod tráví ve snu méně času (16–20 hodin).

Dvaadvacátý druhý týden (148–154 dní)

Ve 22. týdnu se velikost plodu zvětší na 28 cm, hmotnost - až 450 - 500 gramů. Velikost hlavy je úměrná trupu a končetinám. Nohy jsou téměř vždy ohnuté..

Páteř plodu je plně vytvořena: má všechny obratle, vazy a klouby. Proces posilování kostí pokračuje.

Zlepšuje se fetální nervový systém: mozek již obsahuje všechny nervové buňky (neurony) a má hmotnost asi 100 gramů. Dítě se začne zajímat o své tělo: cítí obličej, paže, nohy, nakloní hlavu, přitiskne prsty k ústům.

Velikost srdce se výrazně zvyšuje, zlepšují se funkční schopnosti kardiovaskulárního systému.

Dvacátý třetí týden (155–161 dní)

Délka těla plodu je 28-30 cm, hmotnost - asi 500 gramů. Pigment se začíná syntetizovat v kůži, v důsledku čehož pokožka získává jasně červenou barvu. Podkožní tuková tkáň je stále dostatečně tenká, v důsledku toho dítě vypadá velmi tenké a scvrklé. Tuk pokrývá celou pokožku, hojněji se nachází v záhybech těla (ulnární, axilární, tříselný a další záhyby).

Vývoj vnitřních pohlavních orgánů pokračuje: u chlapců - šourek, u dívek - vaječníků.

Frekvence respiračních pohybů se zvyšuje až 50-60krát za minutu.

Reflex polykání je stále dobře vyvinutý: dítě neustále spolkne plodovou vodu s částicemi ochranného mazání kůže. Kapalná část plodové vody je absorbována do krve, ve střevech zůstává silná látka zeleno-černé barvy (meconium). Normálně by střeva neměla být prázdná před narozením dítěte. Někdy polykání vody způsobuje škytnutí plodu, žena to může cítit ve formě rytmických pohybů po dobu několika minut.

Dvacet-čtvrtý týden (162-168 dní)

Na konci tohoto týdne se hmotnost plodu zvýší na 600 gramů, délka těla - až 30-32 cm.

Míchání se stává silnějším a jasnějším. Plod zabírá téměř celý prostor v děloze, ale stále může změnit polohu a převrátit se. Svalový růst.

Na konci šestého měsíce má dítě dobře vyvinuté smyslové orgány. Vize začíná fungovat. Pokud do ženského žaludku vnikne jasné světlo, zárodek se začne odvracet a pevně uzavře víčka. Dobře vyvinutý sluch. Plod určuje pro sebe příjemné a nepříjemné zvuky a reaguje na ně odlišně. Díky příjemným zvukům se dítě chová klidně, jeho pohyby se zklidňují a měří. S nepříjemnými zvuky začíná mrznout nebo naopak velmi aktivně.

Mezi matkou a dítětem je navázáno emocionální spojení. Pokud žena zažije negativní emoce (strach, úzkost, touha), dítě začne pociťovat podobné pocity.

Vývoj plodu v sedmém porodním měsíci (25-28 týdnů)

Dvacet-pátý týden (169-175 dní)

Délka plodu je 30-34 cm, tělesná hmotnost se zvyšuje na 650-700 gramů. Kůže se stává elastickou, počet a závažnost záhybů klesá v důsledku hromadění podkožního tuku. Kůže zůstává tenká s velkým počtem kapilár, což jí dává červenou barvu.

Tvář má pro člověka obvyklý vzhled: oči, víčka, obočí, řasy, tváře, ušnice jsou dobře definované. Chrupavka uší zůstává tenká a měkká, jejich ohyby a kadeře nejsou úplně vytvořeny.

Kostní dřeň se rychle vyvíjí, což hraje hlavní roli v hematopoéze. Posílení kostí plodu pokračuje.

Při zrání plic dochází k důležitým procesům: vytvářejí se malé prvky plicní tkáně (alveoly). Před narozením dítěte jsou bezvzduchové a připomínají ploché koule, které jsou narovnány až po prvním křiku novorozence. Od 25. týdne začnou alveoly produkovat speciální látku (povrchově aktivní látku), která je nezbytná k udržení jejich tvaru.

Dvacátý šestý týden (176-182 dní)

Délka plodu je asi 35 cm, hmotnost se zvyšuje na 750 až 760 gramů. Pokračuje růst svalové tkáně a podkožního tuku. Kosti jsou posíleny a vývoj trvalých zubů pokračuje.

Genitální formace pokračuje. U chlapců varlata začínají klesat do šourku (proces trvá 3–4 týdny). U dívek je dokončena tvorba vnějších genitálií a pochvy.

Senzorické orgány jsou vylepšeny. Dítě má čich (zápach).

Dvacet sedmý týden (183–189 dní)

Hmotnost se zvyšuje na 850 gramů, délka těla - až 37 cm.

Aktivně fungující orgány endokrinního systému, zejména pankreas, hypofýza a štítná žláza.

Plod je docela aktivní, volně dělá různé pohyby uvnitř dělohy.

Od dvacátého sedmého týdne začíná dítě tvořit individuální metabolismus.

Dvacátý osmý týden (190-196 dní)

Hmotnost dítěte se zvyšuje na 950 gramů, délka těla - 38 cm.

V tomto věku se plod stává prakticky životaschopným. Bez patologie orgánů může dítě s dobrou péčí a léčbou přežít.

Podkožní tuk se nadále hromadí. Kůže je stále červená, načechrané vlasy postupně začínají vypadávat a zůstávají pouze na zádech a ramenech. Obočí, řasy, vlasy na hlavě ztmavnou. Dítě často začíná otevírat oči. Chrupavka nosu a uší zůstává měkká. Nehty nedosahují okraje nehtu.

Jedna z mozkových hemisfér začíná tento týden fungovat aktivněji. Pokud se pravá hemisféra stane aktivní, pak se dítě stane levicovým, pokud se vlevo - pak se objeví pravostrannost.

Vývoj plodu v osmém měsíci (29-32 týdnů)

Dvacátý devátý týden (197–203 dní)

Hmotnost plodu je asi 1200 gramů, růst se zvyšuje na 39 cm.

Dítě už dostatečně vyrostlo a zabírá téměř celý prostor v děloze. Pohyby nejsou tak chaotické. Míchání se projevuje formou periodických šoků nohama a pažemi. Plod začíná zaujímat určitou pozici v děloze: hlava nebo hýždě dolů.

Všechny orgánové systémy se neustále zlepšují. Ledviny již emitují až 500 ml moči denně. Zatížení kardiovaskulárního systému se zvyšuje. Krevní oběh plodu se stále výrazně liší od krevního oběhu novorozence.

Třicátý týden (204-210 dní)

Tělesná hmotnost se zvyšuje na 1300-1350 gramů, růst zůstává přibližně stejný - asi 38-39 cm.

Podkožní tuková tkáň se neustále hromadí, kožní záhyby jsou narovnány. Dítě se přizpůsobí nedostatku místa a zaujme určitou pozici: záhyby, paže a nohy se zkříží. Kůže má stále jasnou barvu, snižuje se množství mastnoty a chlupů.

Vývoj alveolů a produkce povrchově aktivních látek pokračují. Plíce se připravují na porod a začínají dýchat.

Vývoj mozku pokračuje, zvyšuje se počet křivin a oblast kůry.

Třicátý první týden (211 - 217 dní)

Hmotnost dítěte je asi 1500-1700 gramů, výška se zvyšuje na 40 cm.

Spánek a bdělost dítěte se mění. Spánek stále trvá dlouho, v této době neexistuje žádná pohybová aktivita plodu. Během bdělosti se dítě aktivně pohybuje a tlačí.

Oči jsou plně tvarované. Během spánku dítě zavře oči, zatímco je vzhůru, oči jsou otevřené, pravidelně bliká. Barva duhovky je stejná pro všechny děti (modrá), poté se po narození začne měnit. Plod reaguje na jasné světlo zúžením nebo dilatací zornice.

Velikost mozku se zvyšuje. Nyní je jeho objem asi 25% objemu mozku dospělého.

Třicátý druhý týden (218-224 dní)

Výška dítěte je asi 42 cm, hmotnost - 1700 - 1800 gramů.

Hromadění podkožního tuku pokračuje, a proto se pokožka stává světlejší, prakticky na ní nejsou žádné vrásky.

Zlepšují se vnitřní orgány: orgány endokrinního systému intenzivně vylučují hormony, povrchově aktivní látka se hromadí v plicích.

Plod produkuje zvláštní hormon, který podporuje tvorbu estrogenu v matčině těle, v důsledku toho se mléčné žlázy začínají připravovat na produkci mléka.

Vývoj plodu v devátém měsíci (33–36 týdnů)

Třicátý třetí týden (225-231 dní)

Hmotnost plodu se zvyšuje na 1900-2000 gramů, růst je asi 43-44 cm.

Kůže se stává lehčí a hladší, zvyšuje se hladina tukové tkáně. Nadýchané vlasy se stále více otírají, naopak se zvyšuje vrstva ochranného maziva. Hřebíky dorůstají na okraj nehtu.

Dítě je stále více zaplněno v děložní dutině, takže jeho pohyby jsou vzácnější, ale silné. Poloha plodu je pevná (hlava nebo hýždě dolů), pravděpodobnost, že se dítě po této době převrátí, je velmi malá.

Práce vnitřních orgánů se stále více zlepšuje: hromadění srdce se zvyšuje, tvorba alveol je téměř dokončena, tón krevních cév se zvyšuje, mozek je plně formován.

Třicátý čtvrtý týden (232 - 238 dní)

Hmotnost dítěte se pohybuje od 2000 do 2500 gramů, výška je asi 44-45 cm.

Dítě nyní zaujímá stabilní polohu v děloze. Kosti lebky jsou díky fontanelám měkké a pohyblivé, které se mohou uzavřít pouze několik měsíců po porodu.

Vlasy na hlavě intenzivně rostou a získávají určitou barvu. Barva vlasů po porodu se však může změnit..

V souvislosti s tím je zaznamenáno intenzivní posílení kostí, plod začíná brát vápník z těla matky (žena si v tomto okamžiku může všimnout vzniku záchvatů).

Dítě neustále polyká plodovou vodu, čímž stimuluje gastrointestinální trakt a funkci ledvin, které vylučují alespoň 600 ml čisté moči denně.

Třicátý pátý týden (239–245 dní)

Každý den dítě přidává 25-35 gramů. Hmotnost v tomto období se může velmi lišit a do konce týdne je 2200 - 2700 gramů. Výška se zvyšuje na 46 cm.

Všechny vnitřní orgány dítěte se neustále zlepšují a připravují tělo na nadcházející mimozemskou existenci.

Tuková vláknina je deponována intenzivně, dítě je více krmeno. Množství vlasů z pistole je velmi sníženo. Hřebíky již dosáhly špiček nehtů.

Ve střevech plodu se již nahromadilo dostatečné množství meconia, které by se mělo normálně odchýlit 6-7 hodin po narození.

Třicátý šestý týden (246-252 dní)

Hmotnost dítěte se velmi liší a může se pohybovat od 2000 do 3000 gramů, výška - v rozmezí 46-48 cm

Plod již má dobře vyvinutou podkožní tukovou tkáň, barva kůže se stává světlou, vrásky a záhyby úplně vymizí.

Dítě zaujímá určitou pozici v děloze: častěji leží vzhůru nohama (méně často, nohy nebo hýždě, v některých případech příčně), hlava je ohnutá, brada je přitlačena k hrudníku, ruce a nohy jsou přitlačeny k tělu.

Kosti lebky, na rozdíl od jiných kostí, zůstávají měkké, s prasklinami (fontanely), které umožní, aby hlava dítěte byla pružnější, když prochází porodním kanálem..

Všechny orgány a systémy jsou plně vyvinuty pro existenci dítěte mimo děloze.

Vývoj plodu v desátém porodním měsíci

Třicátý sedmý týden (254–259 dní)

Růst dítěte se zvyšuje na 48-49 cm, hmota se může výrazně měnit. Kůže byla světlejší a silnější, tuková vrstva se každý den zvyšuje o 14-15 gramů.

Chrupavky nosu a uší se stávají hustšími a pružnějšími.

Plíce jsou plně tvarované a zralé, alveoly obsahují potřebné množství povrchově aktivní látky pro dýchání novorozence.

Maturace trávicího systému skončila: v žaludku a ve střevech jsou kontrakce nutné k tlačení potravy (peristaltika).

Třicátý osmý týden (260–266 dní)

Váha a výška dítěte se velmi liší.

Plod je plně zralý a připraven k narození. Navenek dítě vypadá jako novorozenec na plný úvazek. Kůže je lehká, tuková tkáň je docela vyvinutá, vellus vlasy prakticky chybí.

Třicátý devátý týden (267–273 dní)

Zpravidla se dva týdny před narozením plod začne potopit a drží se na kostech pánve. Dítě již dosáhlo plné zralosti. Placenta začíná postupně stárnout a tím se zhoršují metabolické procesy.

Hmotnost plodu se významně zvyšuje (30-35 gramů denně). Poměr těla se zcela mění: hrudník a ramenní opasek, zaoblené břicho, dlouhé končetiny jsou dobře vyvinuté.

Smyslové orgány jsou dobře vyvinuté: dítě zachytí všechny zvuky, uvidí jasné barvy, může zaměřit zrak a vyvíjí chuťové pupeny.

Čtyřicet týdnů (274–280 dní)

Všechny ukazatele vývoje plodu odpovídají novorozenci. Dítě je zcela připraveno k porodu. Hmotnost se může výrazně lišit: od 250 do 4000 a vyšší gramy.

Děloha se periodicky stahuje (tónuje), což se projevuje bolestmi v podbřišku. Krk je pootevřený a hlava plodu je přitlačena blíže k pánevní dutině.

Kosti lebky jsou stále měkké a pružné, což umožňuje hlavě dítěte měnit tvar a snáze procházet porodním kanálkem..

Plodová hmotnost v týdnu těhotenství

Lékaři velmi pečlivě sledují zdravotní stav nastávajících matek a normální vývoj drobků v jejich děloze. Za tímto účelem musí ženy s dítětem podstoupit různé zkoušky a absolvovat mnoho testů. Spolu se všemi diagnostickými metodami hraje velmi důležitou roli i hmotnost plodu po týdnech těhotenství, která umožňuje lékařům určit, zda dítě nese normálně nebo zda existuje riziko rozvoje různých patologií..

Vývoj plodu v týdnu těhotenství

Hmotnost dítěte v lůně je jedním z nejdůležitějších kritérií při vyšetřování žen nesoucích dítě. Jeho indikátory umožňují lékařům určit, jak jde vývoj drobků. Naměřená hmotnost plodu v týdnech těhotenství může také ukazovat na výskyt různých druhů problémů s ložiskem, proti kterým lze bojovat v raných stádiích..

Stojí za zmínku, že vývoj a nárůst hmotnosti dítěte v matčině lůně je poměrně rychlý. To je možné díky jedinečné schopnosti ženského reprodukčního orgánu významně se zvětšit. V normálním stavu má děloha velikost nejvýše 8 cm a do konce těhotenství může dosáhnout až 40 cm. Před počátkem těhotenství je tělesná hmotnost 60 gramů a v posledních stádiích těhotenství se toto číslo zvyšuje na 1,2 kg. Díky těmto jedinečným schopnostem ženské dělohy je dítěti poskytováno nezbytné podmínky pro normální růst a plný vývoj.

Jak se určuje hmotnost plodu??

Dítě v lůně během těhotenství se intenzivně vyvíjí a rychle přibírá na váze. Několik týdnů po početí je jeho hmotnost 1,5 g a po 9 měsících se toto číslo zvyšuje na 3-4 kg. Lékaři pečlivě sledují, jak se váha plodu zvyšuje během týdnů těhotenství, a určují váhu drobků pomocí různých metod.

Získání absolutně přesných ukazatelů hmotnosti dítěte v děloze je nemožné. Nejpřesnější údaje lékaře jsou stanoveny pomocí ultrazvuku. První ultrazvuk během těhotenství je předepsán na 7-8 týdnů, při použití speciálních přípravků mohou lékaři získat přibližné ukazatele hmotnosti plodu. Radiologové dokázali odvodit takové vzorce na základě studií mnoha tisíců pacientů. Pro získání údajů o hmotnosti dítěte používají odborníci následující ukazatele:

 1. biparietální velikost;
 2. délka stehenní kosti;
 3. Obvod hlavy;
 4. obvod břicha;
 5. doba březosti.

V pozdějších stádiích těhotenství mohou zkušení lékaři určit hmotnost dítěte v děloze, aniž by provedli ultrazvukové vyšetření. K tomu stačí znát výšku děložního pozadí a obvod těhotné ženy.

Plodová hmotnostní graf podle týdne těhotenství

Pokud se žena během těhotenství podrobí ultrazvuku, lékaři určí hmotnost ložiska a porovná jej s údaji v tabulce. To vám umožní zjistit přítomnost odchylek v indikátorech hmotnosti a přiřadit ženě odpovídající vyšetření k určení jejich příčiny..

V počátečních stádiích těhotenství zůstává hmotnost kojenců téměř vždy v dobře definovaném rozmezí, takže lékaři, i když s nepatrnou odchylkou údajů od tabulky, začínají hledat příčinu této situace. Je mnohem obtížnější určit přítomnost problémů v pozdějším těhotenství. V každém jednotlivém případě se hmotnost dítěte může výrazně lišit od údajů uvedených v tabulce, a to není vždy důsledkem vývoje nemocí..

Pro lékaře je dynamika zvyšování hmotnosti dítěte velmi důležitá. Ukazatele hmotnosti v každém případě zřídka mohou jasně indikovat přítomnost nemocí nebo patologií. Každá klinika má navíc vlastní týdenní graf těhotenství, což ukazuje na nespolehlivost ukazatelů pro diagnostiku jakéhokoli problému spojeného s vývojem ložiska dítěte..

Normy hmotnosti dítěte v týdnu těhotenství

Od 8. týdne mohou lékaři sledovat hmotnost přepravovaného dítěte. Během příštích týdnů se hmotnost dítěte zpočátku zvyšuje o několik gramů a blíží se ke konci těhotenství o stovky gramů. Až do 14. týdne se drobky vyvíjejí orgány a končetiny, takže se váha plodu během tohoto období významně zvyšuje.

Po 14. týdnu se dítě začne učit, jak pracovat s končetinami, pohybovat prsty, takže růst hmotnosti v této fázi se trochu zpomalí.

Od 28. týdne se opět výrazně zvyšuje hmotnost přenášeného dítěte. V této době vyvíjí plod imunitní a další systém, pokožka je vyhlazená, končetiny jsou posíleny.

V každé z těchto fází normální hmotnost a výška dítěte v týdnech těhotenství ukazuje na plný vývoj. Pokud dojde ke změnám ve formě odchylek ve směru snižování nebo zvyšování hmotnosti, může to signalizovat problém stavu dítěte nebo může být důsledkem nemoci budoucí matky..

Jaké faktory mohou ovlivnit hmotnost plodu?

Jaké jsou odchylky hmotnosti plodu od normálních hodnot??

Jsou chvíle, kdy se hmotnost dítěte výrazně odchyluje od normy. To může naznačovat výskyt různých nemocí jak nastávající matky, tak její drobky. Někdy dokážou lékaři odhalit přítomnost problémů i při ultrazvukové prohlídce. Pokud má váha dítěte odchylky a ultrazvuk neodhalí žádné problémy, jsou ženě předepsány další vyšetření, aby přesně diagnostikovala.

Malá váha

Příliš malá hmotnost plodu do týdnů těhotenství může naznačovat přítomnost patologií. Pokud má žena s dítětem předčasné stárnutí nebo oddělení placenty, může to vést k opožděnému vývoji drobků v důsledku nedostatečného průtoku krve. Nedostane-li se správné množství kyslíku nebo jiných živin, plod se pomalu přidá do hmoty.

Přítomnost nemocí kardiovaskulárního, neuroendokrinního, respiračního, genitourinárního systému nastávající matky může vést k placentární nedostatečnosti, u které se plod také nemůže normálně vyvinout. Stejné důsledky mohou vést k infekci placenty různými viry nebo bakteriemi..

Špatné návyky nastávající matky také nepřispívají k normálnímu vývoji dítěte. Pokud těhotná žena kouří nebo pije alkohol, její dítě nedostává potřebné živiny nezbytné pro jeho vývoj, což mu nedovoluje přibrat na váze. Stejně tak jsou důsledky systematické podvýživy.

Těžká váha

Nadměrná hmotnost dítěte do značné míry závisí na matce, která ho nosí. Přejídání nebo konzumace nezdravých a nezdravých potravin může vést k významnému zvýšení hmotnosti plodu.

Nadbytek inzulínu může stimulovat tvorbu mastných tkání u dítěte. Hyperinsunilismus také vede k narušení metabolismu bílkovin ve strouhankách, což přispívá k tvorbě nových buněk. Tento problém je pozorován u těhotných žen s diabetem.

Co dělat, když se zjistí odchylky?

Pokud se získané ukazatele hmotnosti plodu odchylují od normy, lékaři musí okamžitě zjistit příčinu tohoto stavu. Pokud jsou zjištěny patologické stavy těhotenství, jako je placentární nedostatečnost nebo jiné, je pacientovi předepsána hospitalizace a vhodná léčba, která pomáhá zlepšit uteroplacentální průtok krve. Díky tomu bude dítěti poskytováno množství kyslíku a dalších užitečných látek nezbytných pro normální vývoj.

V případech, kdy v časných stádiích těhotenství po léčbě těhotné ženy její plod nezískává na váze, mohou lékaři diagnostikovat zmeškané těhotenství. Pokud k této situaci dojde později, mohou lékaři způsobit předčasný porod.

Pokud jsou odchylky malé a jsou způsobeny nesprávným životním stylem budoucí matky, lékař poskytne podrobná doporučení k nápravě situace. Podrobně vysvětlí, jaká by měla být norma hmotnosti plodu po týdnech těhotenství a jakou roli hraje při plném vývoji dítěte.

Hmotnost plodu po týdnech těhotenství je velmi důležitým ukazatelem, který může odhalit přítomnost různých problémů v normálním vývoji nosného dítěte. Zvýšení nebo snížení hmotnosti dítěte do značné míry závisí na zdravotním stavu matky a na životním stylu, který vede. Aby se dítě mohlo normálně vyvíjet, musí těhotná žena věnovat dostatečnou pozornost své stravě a chodit na čerstvý vzduch. Je také nutné opustit špatné návyky a pokusit se vyhnout stresovým situacím, které nepříznivě ovlivňují vývoj dítěte.

Články O Neplodnosti