Hlavní Neplodnost

Jak pomoci kojící matce, pokud začne kašel

Novorozené dítě pečující o rodiče se stává celým vesmírem. Matky někdy zapomínají sledovat své vlastní zdraví. Běžné záchvaty nachlazení snadno, protože tělo je po porodu stále oslabené. Proto je důležité pochopit, jak zacházet s kašlem během kojení, aby nedošlo k poškození dítěte a zahájení nemoci..

Laktační kašel: odkud to pochází

Jak zacházet s kašlem, když žena kojí dítě? Tuto otázku položilo mnoho matek, jednou v terapeutické kanceláři. Kojení - je považováno za kontraindikaci mnoha známých léků. Lékaři proto doporučují, aby byla přijata preventivní opatření, aby se zabránilo onemocněním spojeným se zánětem dýchacího systému..

U kojících matek není jasné, odkud pochází infekce. Může existovat několik zdrojů:

 1. Kontakt s nemocnou osobou. Návštěva veřejných míst nebo příjezd opomíjených hostů, kteří nepřemýšleli o tom, že jsou zdrojem šíření virů a bakterií, jsou nejoblíbenější příčinou nachlazení u nově razené matky.
 2. Hypotermie při procházkách. Zvyk chodit bez klobouku nebo s otevřenou bundou je plný nachlazení. Imunita je oslabena po devíti měsících těhotenství.
 3. Návrh v domě nebo bytě - nemoc se z tohoto důvodu častěji vyvíjí v létě, kdy se rodičům zdá, že je v místnosti dusná. Větrací otvory a otevřené dveře jsou nebezpečné pro zdraví drobků. Samozřejmě se musíte větrat v místnostech, ale to se děje při chůzi na ulici. Malé děti nemají přirozený teploměr, tělo se nemůže přizpůsobit okolní teplotě.

Kašel při kojení je častým problémem. Pokud má máma pocit, že se v těle usadila infekce, měla by být naléhavě konzultována odbornice. Terapie se provádí až po stanovení typu bronchospasmu:

 • neproduktivní - suchý kašel během kojení naznačuje zánět horních cest dýchacích;
 • produktivní - při kašli se sputem můžete mít podezření na přechod nemoci do další fáze - došlo k porážce dolních dýchacích orgánů. Objevuje se po několika dnech infekce viry nebo bakteriemi..

Kašel pro kojení by měl předepisovat pouze lékař. Je nemožné, aby se z této choroby vyvinul závažnější zánět.

Kojící matka má bronchospasmus: co mám dělat

Při kojení je třeba komplexně řešit příznaky kašle. Křeč průdušek je příznakem onemocnění, takže tělo reaguje na vniknutí bakterií nebo virů. Léky proti kašlu lze podat pouze po konzultaci s lékařem. Existuje však řada doporučení, která musí každá dáma v tak nepříjemném stavu dodržovat:

 1. Kojící matky nemusí vylučovat dítě z prsu. Protilátky se tvoří v mléce pátý den vývoje nemoci. Posilují imunitní systém novorozence.
 2. Není třeba spěchat k užívání silných drog. Antibiotika jsou nežádoucí, jsou předepisována pouze jako poslední možnost.
 3. Infekce je přenášena vzdušnými kapičkami. Aby nedošlo k infikování dítěte, musíte nosit lékařský obvaz, musí se měnit každé 3-4 hodiny. Ruce by se měly před každým krmením umýt, aby se novorozenec uchránil před kontaktem se škodlivými mikroorganismy.
 4. Můžete pít různé dušené ovoce a čaj. Nemůžete porušit pitný režim, protože lakostáza se může tvořit kvůli vysoké teplotě. Během suchého kašle musíte pít hodně tekutin, abyste mohli zahájit produkci sputa.

Od kašle po kojící matky mohou lékárnické léky pomoci, ale měly by se koupit pouze návštěvou terapeuta. Nemůžete sami medikovat a pokračovat v kojení. Rovněž není nutné terapii ignorovat, jinak se může vyvinout pneumonie nebo pneumonie. Obecně se musíte v nemocnici zotavit.

Jak zacházet s kašlem s kojící matkou: radu terapeuta

Léky proti kašlu v lékárnách jsou nabízeny v různých variantách, ale nejsou všechny vhodné pro terapii během kojení. U HB (kojení) lze matkám předepsat následující léky:

 • kolekce prsou - je chybou se domnívat, že alternativní metody jsou zcela bezpečné. Složení takových produktů zahrnuje rostliny, které mohou u dítěte vyvolat alergickou reakci. Pokud mají drobky po krmení skvrny, je lepší okamžitě odmítnout odvar;
 • pilulky - s jejich pomocí se doporučuje léčit suchý kašel. Pokyny by měly být pečlivě přečteny, aby se zajistilo, že složení neobsahuje komponenty, které by mohly novorozence poškodit;
 • sirupy - kašel během kojení s takovou drogou je možný, ale pokud se objeví pouze nachlazení;
 • lízátka a talíře - mají lokální efekt, jsou více používány k odlehčení záchvatů, které narušují odpočinek;
 • sprej - předepsaný, pokud žena stále stěžuje na bolest v krku;
 • inhalace je nejbezpečnější způsob, jak se během laktace zbavit kašle;
 • antibiotika - jsou předepisována během závažné formy bronchospasmu. Během terapie je lepší odmítnout krmení novorozence.

Léčíme kašel při kojení, chápeme, co mohou matky vzít

Ženy během kojení mají zájem o to, jak správně a bezpečně léčit kašel během kojení (HB). Nepříjemný symptom přináší spoustu nepohodlí, ale jeho odstranění pomocí vysoce účinných prostředků může nepříznivě ovlivnit stav dítěte. Výběr správného léčebného postupu zajišťuje jemné odstranění problému bez následků pro dítě.

Jak a jak léčit kašel během kojení SPRÁVNĚ

Kašel s hepatitidou B - v 95% případů, příznak onemocnění dýchacího systému. Tradiční léčba zaměřená na eliminaci symptomu zahrnuje užívání drog z různých skupin. Více než polovina populárních léků je kontraindikována u kojících matek v důsledku pronikání bioaktivních látek do mateřského mléka. Výsledkem je negativní vliv na tělo dítěte.

Chcete-li léčit onemocnění dýchacích cest s minimálním rizikem pro dítě, musíte vědět, co můžete vzít od kašle kojící matce.

Kritéria pro výběr bezpečného a účinného léku proti kašli:

 • Absence kontraindikací pro použití během kojení. Před použitím jakéhokoli léku na kašel by maminka měla přečíst pokyny;
 • Přirozenost složení. Během kojení se vyplatí upřednostnit přírodní léčivé přípravky proti kašli. Navzdory této skutečnosti výrobci přírodních léčivých přípravků 90% neprovádějí specifické klinické studie, aby posoudily účinek léků na matku a dítě;
 • Přítomnost důkazní základny potvrzující účinnost odpovídajícího léku proti kašlu používaného během kojení. Informace o nejběžnějších a nejbezpečnějších lécích k odstranění nepříjemných příznaků jsou volně k dispozici;
 • Mechanismus účinku. Před užitím léku je nutné objasnit povahu kašle (suchý nebo mokrý s výtokem ze sputa) a vybrat optimální lék.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Lechenie-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii.jpg "alt =" Léčba kojící kašel "width =" 630 "height =" 397 "srcset =" "data-srcset =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Lechenie-kashlya-pri-grudnom- vskarmlivanii.jpg 630w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Lechenie-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-300x189.jpg 300w, https://mykashel.ru/wp-content/ nahrání / 2018/02 / Lechenie-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-24x15.jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Lechenie-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Lechenie-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-48x30.jpg 48w "size =" (max-width: 630px) 100vw, 630px "/>

Důležité! Máma musí brát léky ihned po krmení. V tomto případě bude další dávka dítěte do prsu v ženské krvi minimální dávka bioaktivních látek, což snižuje riziko negativních následků.

Níže budou představeny léky, které se v praxi používají k potírání respiračních onemocnění během kojení.

Sirupy

Sirupy - dávková forma, která se vytváří přidáním bioaktivních látek do roztoku sacharózy. Přítomnost sacharidů poskytuje sladkou chuť pro vhodný lék proti kašli.

Výhodou sirupů je jeho rychlá absorpce v těle, její přirozené složení a snadné použití.

Kašel můžete léčit při kojení následujícími léky:

 • Herbion je sirup založený na výtažku z jitrocelu a slézu. Tento léčivý přípravek jemně ovlivňuje sliznici dýchacích cest a stabilizuje funkci sekrečních žláz. Kromě toho je snížena závažnost lokálního zánětu;
 • Gedelix je lék na bázi břečťanu. Rostlina stimuluje vykašlávání a vylučování hlenu z průdušek. Lék se používá hlavně u mokrého kašle;
 • Prospan - analog předchozího léku s podobným mechanismem účinku;

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ispolzovanie-siropov-pri-laktatsii.jpg "alt =" pomocí sirupů, když laktace "width =" 630 "výška =" 397 "srcset =" "data-srcset =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ispolzovanie-siropov-pri-laktatsii.jpg 630w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ispolzovanie-siropov-pri-laktatsii-300x189.jpg 300w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ispolzovanie -siropov-pri-laktatsii-24x15.jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ispolzovanie-siropov-pri-laktatsii-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru /wp-content/uploads/2018/02/ispolzovanie-siropov-pri-laktatsii-48x30.jpg 48w "size =" (max-width: 630px) 100vw, 630px "/>

 • Marshmallow - sirup založený na kořenech marshmallow. Eliminace kašle je dosaženo zvýšením sekrece bronchiálních žláz a stimulací pohybu řasinek řasnatého epitelu;
 • Stodal je homeopatický sirup proti kašli (lék) vytvořený na základě 10 léčivých rostlin (brionium, malta, pulsatilla a další). Lék ovlivňuje sliznici dýchacích cest a stimuluje imunitní systém. Produkt obsahuje ethanol..

Negativním bodem všech výše popsaných sirupů je nedostatek specializovaných klinických studií o užívání drog u kojících matek. Před pitím příslušných léků se musíte poradit se svým lékařem.

Hodnocení potenciálního rizika nebo přínosu pro matku a dítě pomáhá při výběru správného sirupu proti kašli pro kojení.

Tablety

Pilulky - nejoblíbenější a nejdostupnější léková forma.

Léčba kašle během kojení se provádí pomocí následujících léků:

 • Mukaltin je lék založený na výtažku z marshmallow, který pomáhá ředit a odstraňovat sputum z dýchacích cest. Díky svému přirozenému složení je droga bezpečná pro matku a dítě;
 • Ambrohexal, Lazolvan, Ambrobene - skupina léků proti kašlu na bázi hydrochloridu Ambroxol. Specifikovaná látka odkazuje na nejúčinnější prostředky k odstranění odpovídajícího symptomu. Ambroxol může být odebrán z kašle během kojení kvůli špatnému proniknutí léku do mléka;
 • ATST - tablety založené na přirozené aminokyselině (acetylcysteinu). Produkt ředí sputum a ničí vazby mezi molekulami hlenu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/tabletki-ot-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii.jpg "alt = "tablety proti kašli na kojení" width = "630" height = "397" srcset = " data-srcset = "https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/tabletki-ot-kashlya -pri-grudnom-vskarmlivanii.jpg 630w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/tabletki-ot-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-300x189.jpg 300w, https: // mykashel.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / tabletki-ot-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-24x15.jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/tabletki- ot-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/tabletki-ot-kashlya-pri-grudnom-vskarmlivanii-48x30.jpg 48w " velikostí = "(maximální šířka: 630 pixelů) 100 VW, 630 pixelů" />

Během kojení je snadné ošetřovat tablety proti kašli. Dávkování se volí individuálně v závislosti na vlastnostech každého klinického případu..

Spreje

Spreje - skupina léčivých přípravků, které se používají k eliminaci suchého neproduktivního kašle způsobeného lokálním zánětem horních cest dýchacích nebo podrážděním receptorů sliznice mechanickými a chemickými faktory.

Léky ovlivňují pouze oblast postřiku, což omezuje seznam indikací. Při kojení jsou předepsány spreje k potírání laryngitidy, faryngitidy, tracheitidy.

V praxi se používají následující aerosoly:

 • Hexoral je místní antiseptikum. Mechanismus eliminace kašle je založen na inhibici vitální aktivity patogenních mikroorganismů se snížením podráždění sliznice;
 • Tantum Verde je sprej, který pomůže ošetřit suchý kašel u kojící matky. Nástroj snižuje závažnost zánětu a normalizuje mikrocirkulaci v postižené oblasti;
 • Chlorofyllipt je populární sprej proti kašli mezi ORL. Eukalyptový olej ve složení léčiva inhibuje aktivitu mikrobů a zvlhčuje sliznici.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/aerozoli-ot-kashlya-kogda-kormish-grudyu.jpg "alt = "kašel při kojení" width = "630" výška = "397" srcset = " data-srcset = "https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/aerozoli-ot-kashlya -kogda-kormish-grudyu.jpg 630w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/aerozoli-ot-kashlya-kogda-kormish-grudyu-300x189.jpg 300w, https: // mykashel.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / aerozoli-ot-kashlya-kogda-kormish-grudyu-24x15.jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/aerozoli- ot-kashlya-kogda-kormish-grudyu-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/aerozoli-ot-kashlya-kogda-kormish-grudyu-48x30.jpg 48w " velikostí = "(maximální šířka: 630 pixelů) 100 VW, 630 pixelů" />

Je těžké vyléčit pomocí těchto fondů. Ke stabilizaci stavu pacienta je někdy nutné předepsat další léky od jiných skupin.

Inhalace

Účinné léčení kašle pro kojící matku pomůže inhalaci. K provedení vhodné obnovy je třeba specializované vybavení - rozprašovač. Zařízení dělí roztok léčiva na mikročástice (mlha). Směs proniká do dolních a horních cest dýchacích a zajišťuje lokální účinky na patologické zaměření.

V praxi zůstávají populární inhalace ambroxolem (Ambrobene, Ambrohexal), minerální vodou Borjomi, fyziologickým roztokem. Zvlhčení sliznice nastává s minimalizací podráždění receptoru. Navíc je stimulována sekrece průdušek..

Byliny

Můžete léčit kašel s bylinkami, ale doufat v rychlé zotavení. Většina odvarů rostlin působí pomalu - první výsledky se objevují po 7 až 8 dnech.

Pro snížení závažnosti kašle lékaři doporučují pít infuze následujících bylin:

V lékárnách se prodávají hotové bylinné směsi (sběr prsou a podobně).

dopady. Před léčbou musí lékař umožnit použití bylin.

Pastilky, bonbóny

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ledentsi-pri-kormlenii-ot-kashlya.jpg "alt =" candy při krmení od kašle, "width =" 630 "výška =" 397 "srcset =" "data-srcset =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ledentsi-pri-kormlenii-ot- kashlya.jpg 630w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ledentsi-pri-kormlenii-ot-kashlya-300x189.jpg 300w, https://mykashel.ru/wp-content/ uploady / 2018/02 / ledentsi-pri-kormlenii-ot-kashlya-24x15.jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ledentsi-pri-kormlenii-ot-kashlya-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ledentsi-pri-kormlenii-ot-kashlya-48x30.jpg 48w "size =" (max-width: 630px) 100vw, 630px "/>

Symptomatická léčba suchým kašlem pomocí kosočtverců nebo pastilek je běžnou praxí u pacientů trpících bolestmi v krku. Kojení není absolutní kontraindikací použití vhodných lékových forem.

Populární mezi pacienty zůstávají:

Tyto prostředky se vztahují k symptomatickým lékům, které neovlivňují základní příčinu nemoci. Mechanismus účinku je založen na inhibici patogenní mikroflóry a snížení podráždění.

Ve videu je krátká instrukce o používání cukrovinek Dr. Mom

Antibiotika

Kašel je příznakem onemocnění dýchacího systému. Někdy je odpovídající patologie doprovázena závažným zhoršením stavu pacienta se zvýšením tělesné teploty, expektorací nazelenalého nebo hnisavého sputa..

Popsané příznaky v kombinaci s lidskou slabostí a dušností naznačují přilnutí bakteriální infekce. V tomto případě je nutné léčit kašel nemocné kojící matky dalším použitím antibakteriálních látek.

Následující skupiny antimikrobiálních látek jsou bezpečné pro tělo ženy a dítěte:

 1. peniciliny (ampicilin);
 2. ceftriaxony (cefepim, ceftriaxon);
 3. makrolidy (erytromycin).

Použití antibiotik s nachlazením je neopodstatněné. Postup vážných komplikací onemocnění dýchacího systému s přidáním infekce přenáší antimikrobiální látky do skupiny povolených a nezbytných.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Prichiny-kashlya-pri-laktatsii.jpg "alt =" Příčiny kašle s laktace "width =" 630 "výška =" 397 "srcset =" "data-srcset =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Prichiny-kashlya-pri-laktatsii.jpg 630w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Prichiny-kashlya-pri-laktatsii-300x189.jpg 300w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Prichiny -kashlya-pri-laktatsii-24x15.jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/Prichiny-kashlya-pri-laktatsii-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru /wp-content/uploads/2018/02/Prichiny-kashlya-pri-laktatsii-48x30.jpg 48w "size =" (max-width: 630px) 100vw, 630px "/>

Antibakteriální látky pro kašel během kojení jsou předepsány individuálně po posouzení stavu pacienta. Někdy je matka požádána, aby dočasně zastavila kojení, aby se zabránilo negativním důsledkům. Délka odpovídající pauzy závisí na závažnosti onemocnění..

Alternativní způsoby, jak zmírnit kašel s kojením

Tradiční medicína nabízí pacientům širokou škálu přírodních léčivých přípravků pro léčbu nemocí dýchacího systému. Než si žena vybere konkrétní odvar nebo tinkturu, měla by věnovat pozornost povaze symptomu a podmínkám, ve kterých žije s dítětem..

Pro usnadnění suchého kašle lékaři doporučují následující denní činnosti v domě:

 • Pití hodně nápojů. Kapalina zlepšuje funkci sekrečních žláz průdušek a zvlhčuje sliznici;
 • Pravidelné větrání areálu. Cirkulace čerstvého vzduchu eliminuje mikroorganismy;
 • Další zvlhčování. Používejte specializované spotřebiče nebo domácí prostředky (hrnec horké vody). V důsledku suchosti vdechovaného vzduchu jsou podrážděny receptory hrtanu, průdušnice a průdušek, což způsobuje, že člověk kašle reflexivně.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/neobhodimo-obilnoe- Despite.jpg "alt =" potřebujete dostatek nápoje "šířka = "630" výška = "397" srcset = " data-srcset = "https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/neobhodimo-obilnoe-uds.jpg 630w, https: // mykashel.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / neobhodimo-obilnoe-pite-300x189.jpg 300w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/neobhodimo-obilnoe- i přes-24x15. jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/neobhodimo-obilnoe-uds-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/ neobhodimo-obilnoe-pite-48x30.jpg 48w "size =" (max-width: 630px) 100vw, 630px "/>

Výše popsané body nezaručují odstranění nepříjemného symptomu. V boji proti základní příčině nemoci můžete pro kojení použít alternativní léky proti kašli:

 • Teplé mléko s medem a máslem přes noc. Předepsaný nástroj účinně snižuje podráždění krku a horních cest dýchacích, zahřívá hrdlo. S opatrností se metoda používá u pacientů s rizikem vzniku alergické reakce na med;
 • Kloktání sodovou a jódovou tinkturou. Roztok inhibuje životně důležitou aktivitu patogenní mikroflóry;
 • Mléko s teplou minerální vodou. Nápoj stimuluje sekreci hlenu bronchiálními žlázami, pomáhá při suchém a mokrém kašli. Najednou musíte vypít 200 ml roztoku;
 • Mléko s nastrouhanými fíky;

Preventivní opatření

Léčba kašle během kojení vyžaduje zvýšenou pozornost lékaře a pacienta z důvodu potřeby chránit dítě. Abyste předešli rozvoji nežádoucích účinků před užíváním drog, musíte mít na paměti následující aspekty:

 1. přečtěte si pokyny k danému léku a zkontrolujte, zda během laktace není lék zakázán;
 2. dodržujte dávkování předepsané lékařem;
 3. minimalizovat přetížení, stres;
 4. Před použitím přípravku se poraďte s lékařem.

Vyplatí se to zastavit nebo ne?

Otázka ukončení kojení na pozadí nemoci dýchacího systému u matky je vždy relevantní.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/nelzya-pri-beremennosti-vo-vremya-pokashlivaniya.jpg "alt = "není povoleno během těhotenství během kašle" width = "630" výška = "397" srcset = " data-srcset = "https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/nelzya-pri-beremennosti -vo-vremya-pokashlivaniya.jpg 630w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/nelzya-pri-beremennosti-vo-vremya-pokashlivaniya-300x189.jpg 300w, https: // mykashel.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / nelzya-pri-beremennosti-vo-vremya-pokashlivaniya-24x15.jpg 24w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/nelzya- pri-beremennosti-vo-vremya-pokashlivaniya-36x23.jpg 36w, https://mykashel.ru/wp-content/uploads/2018/02/nelzya-pri-beremennosti-vo-vremya-pokashlivaniya-48x30.jpg 48w " velikostí = "(maximální šířka: 630 pixelů) 100 VW, 630 pixelů" />

Odpověď závisí na následujících faktorech:

 • Věk dítěte. Pokud je dítě starší než jeden rok, může se odstavit bezpečně. Starší věk vyžaduje maximální úsilí k udržení laktace;
 • Závažnost nemoci. Rýma nebo nachlazení by neměly vyvolávat touhu opustit přirozené krmení. Postup závažného respiračního selhání s potřebou použití agresivních léků - indikace přechodu na umělé směsi;
 • Individuální charakteristika těla. Některé ženy mohou pozastavit krmení na 1 týden a klidně pokračovat v procesu v budoucnu. Jiní ztratili mléko již při zastavení laktace na 2-3 dny.

Skutečnost! Pediatrové a neonatologové doporučují zachování, pokud je to možné, přirozeného krmení po dobu nejméně 6 měsíců, nejlépe však do 1 roku. Další kojení nepřináší dětem velkou výhodu. Zůstává to jen reflex a relaxace dítěte v blízkosti matčiny hrudi.

Závěr

Léčba kašle během kojení je odpovědný proces, který vyžaduje pozornost a výběr vhodného léku. U menších projevů onemocnění jsou pacienti omezeni na lidové léky, ale u závažných patologií dýchacího systému se používají specializované léky, které někdy vyžadují kojení, aby se zachovalo zdraví matek.

Kašel na kojící matce: příčiny, léčba a prevence

Tělo matky věnuje produkci mléka hodně energie a může být náchylné k napadení viry nebo bakteriemi v důsledku poklesu přirozené imunity. Kašel při kojení je zvláštní případ, kdy je třeba zvolit léčbu s minimálním negativním dopadem na zdraví dítěte. V tomto případě můžete použít léky i lidové léky.

Proč se objevuje kašel a jak k tomu dochází

Nejčastější příčinou kašle je nachlazení. V tomto případě je kašel pouze jedním z příznaků nemoci. Možná jste chodili s dítětem v chladném počasí nebo jste byli dlouho v průvanu. Kromě kašle může být respirační onemocnění doprovázeno:

 • rýma;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest krku;
 • slabost
 • obecná nevolnost.

Kašel může být také virová nebo bakteriální infekce, alergie a ve vzácných případech srdeční problémy nebo plicní selhání. Kašel může být příznakem mnoha nemocí.

Druhy kašle

Kašel je ve skutečnosti křeč dýchacích cest - horní (hrtan) nebo dolní (průdušky). Tento jev je ochrannou reakcí organismu, který se pokouší zbavit bakterie pomocí reflexní svalové kontrakce..

Rozlišují se následující typy kašle:

 • suché (neproduktivní, štěkající nebo paroxysmální, bez vypouštění sputa);
 • mokrý (produktivní, s výtokem ze sputa, může být doprovázen sípáním, těžkostí a bolestí na hrudi).

V prvních dnech nemoci je zpravidla kašel suchý. To znamená, že podráždění krku a horních cest dýchacích. Po několika dnech suchý kašel zvlhne. To znamená, že se choroba přesunula do jiné fáze. Může ale existovat další nepříznivý děj - suchý kašel „klesá“ do průdušek, zanícují se a bobtnají. Zároveň je problematické vykašlat sputum, kašel způsobuje úzkost, stává se těžkým, hrudník. Při nedostatečné léčbě je pravděpodobný rozvoj komplikací: bronchitida, pneumonie a další. Je třeba brát kašel velmi vážně a začít s léčbou co nejdříve, bez naděje, že to projde samo. Kašel může být velmi nepříjemný, a proto by léčba měla být zahájena co nejdříve.

Máma kašel: mohu kojit

Když se objeví kašel, pečující matky zažijí přiměřené obavy o dítě. Kašel však není důvodem k zastavení kojení, naopak, pokud je dítě během komunikace stále nakažené, mateřské mléko mu pomůže rychleji se s nemocí vyrovnat. Interferony - protilátky proti viru vylučovanému v těle během nemoci - se dostávají do mléka a přecházejí na dítě.

Následující opatření pomohou minimalizovat riziko infekce dítěte:

 1. Doporučuje se nosit lékařskou masku a každé dvě hodiny ji vyměnit za novou.
 2. Místnost je nutné několikrát denně ventilovat, pravidelně si umýt ruce mýdlem, zejména před krmením.
 3. Je nutné zvýšit množství spotřebované tekutiny: voda, kompoty, čaj. Tím se zabrání lakostáze v důsledku zvýšení viskozity mléka při zvýšené tělesné teplotě. Voda také pomáhá odstraňovat toxiny, usnadňuje průběh nemoci. Extra tekutina pomáhá zvlhčit suchý kašel, pomáhá rychleji se zbavit sputa.

Při kojení je matka zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za blaho dítěte. Je nutné poradit se s lékařem, který vám pomůže vybrat komplexní léčbu kašle, což je příznak onemocnění. Specialista stanoví diagnózu a dá potřebná doporučení..

Jak zacházet s kašlem při kojení

V prvních dnech výskytu kašle je nutné zajistit dostatek pití a vyhnout se dlouhým procházkám v chladném počasí. Inhalace léčivých bylin horních cest dýchacích jsou povoleny při nepřítomnosti teploty. Relevantní jsou i lidová léčiva, která zmírňují stav při prvních známkách nemoci. Lékař však vzhledem k kontraindikacím kojení vybere optimální léčbu pro kojící matku. Léky povolené kojení jsou k dispozici v různých formách, mezi nimiž jsou nejčastěji sirupy, tablety a spreje..

Chcete-li minimalizovat podíl léku, který vstupuje do těla dítěte mlékem, měli byste ho vzít ihned po jídle. Poté bude při další aplikaci na prsu koncentrace účinné látky nižší.

Suché léky proti kašli

Taktika léčby suchého kašle spočívá ve zmírnění stavu, zvlhčení sliznice. Je nutné sledovat vlhkost v místnosti, aby bylo zajištěno dostatečné pití. Můžete si také vzít následující léky.

Sirupy s výtažky z léčivých rostlin

Suché sirupy proti kašli s výtažky z léčivých rostlin (tymián, břečťan, tymián, anýz a další) přispívají k tvorbě sputa. Patří mezi ně Herbion, Gedelix, Prospan. Taková léčiva nemají žádné kontraindikace pro kojení, klinické studie na kojících ženách však nebyly provedeny. Náklady na tyto sirupy jsou asi 300 až 400 rublů na 100 ml lahvičku. Sirupy z kořene lékořice, marshmallow, známé od sovětských dob, jsou o něco levnější. Náklady na láhev jsou 80-150 rublů. Lhůta pro přijetí takového léku je 5-7 dní, 2-3krát denně.

Fotogalerie: Společné sirupy s výtažky z léčivých rostlin

Léčivé rostliny

Kromě sirupů jsou léčivé rostliny k dispozici také ve formě kašle, ale ne všechny jsou vhodné pro kojící matky..

Poplatky mají složitý účinek na tělo a mohou negativně ovlivnit pohodu dítěte. Navíc, mnoho rostlin jsou silné alergeny. Mezi nejvíce neškodné byliny, které jsou přijatelné pro léčbu kašle s kojením: heřmánek, šípky, máta peprná.

Fotogalerie: léčivé rostliny, které lze bezpečně jíst při kašli na kojící matku

U léčivých rostlin můžete také vdechovat páru a ovlivnit horní cesty dýchací. Pro tyto účely jsou vhodné eukalyptus, mentol a éterické oleje..

Pozornost! Olejové roztoky pro inhalaci lze použít pouze v parních inhalátorech. V rozprašovačích jsou povoleny pouze speciální čištěné roztoky.

Nástroj kombinující výtažky několika léčivých rostlin - Brusniver. Složení léku zahrnuje lístky brusinky, třezalku tečkovanou, šípky, sérii. Filtrační sáčky se vaří vroucí vodou (2 ks. Na 200 ml vody) a 3-4krát denně se odebírají na čtvrt šálku. Infuze má antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

Brusniver je distribuován ve vhodných filtračních sáčcích

Oplach a pastilky

Pokud je kašel způsoben podrážděním krku a je doprovázen potem, je relevantní výplach Furacilinem zředěným ve vodě nebo alkoholovým roztokem chlorofyliptu. Lysobact tablety také pomohou zmírnit zánět..

Fotogalerie: opláchněte léky a pastilky

Spreje

Spreje jsou relevantní, pokud je kašel vyvolán patogenní mikroflóru, která ovlivňuje sliznici krku. V tomto případě kašel dochází v důsledku podráždění tkáně během dýchání.

Hexorální sprej je vysoce účinný, vydrží až 12 hodin. Cena léku je 350-400 rublů za láhev. Chlorofylliptový antibakteriální sprej (250 - 300 rublů) má tlumivý účinek na infekci streptokokovým krkem, léčivou látkou je extrakt z listů eukalyptu. Šestihranný sprej je vysoce účinný

Mezi dříve populární spreje doporučené pro kašel během kojení patří Tantum Verde. V současné době se jeho použití při kojení nedoporučuje..

Vdechování nebulizéru

Nebulizér mění léčivo na aerosol sestávající z nejmenších částic suspendovaných ve vzduchu, které pronikají dokonce do spodních částí dýchacího systému. V tomto případě se lék téměř neabsorbuje do krve, což je zvláště důležité při kojení, ale přímo do ohniska infekce. Při použití rozprašovače vstupuje lék do ohniska infekce

Při suchém kašlu lze inhalovat slanou nebo minerální vodou, aby se zvlhčily sliznice. Pomocí inhalačního přípravku Miramistin můžete ošetřovat nosohltanu dezinfekčním prostředkem a potlačit aktivitu patogenních mikroorganismů. Při alergickém suchém kašli a astmatu - inhalace bronchodilatačními léky rychle zmírní křeče a zmírní stav, ale jsou předepsány lékařem, protože tyto léky mohou mít negativní vliv na laktaci.

Mokrý kašel: průvodce po akci

Nemoc postupovala do dalšího stádia, pokud se kašel zvlhnul, s výtokem viskózního sputa. Díky snadnému odstranění a produktivnímu kašli není zotavení daleko. Hlavním úkolem je pomoci tělu rychleji se zbavit sputa. Pokud je obtížné si vyčistit hrdlo, je nutné přispět k jeho zkapalnění.

Za tímto účelem byste měli užívat mukolytika - léky, které nejen vedou k produkci sputa s suchým kašlem, ale také usnadňují jeho odstranění, když je kašel již vlhký. Známým a neškodným lékem jsou tablety mukaltinu. Jejich cena je nízká - asi 30 p. za 10 ks, ale mnoho terapeutů dnes považuje tento lék za zastaralý a neúčinný. Tablety mukaltinu jsou považovány za neškodné, ale nejsou dostatečně účinné.

Sirupy a tablety obsahující ambroxol

Tato účinná látka prakticky nepronikne do mateřského mléka a je pro dítě relativně bezpečná. Mukolytika na bázi ambroxolu mají kombinovaný účinek - ředí a zvyšují objem sputa, přispívají k jeho odstranění z dýchacích cest, stimulují reflex kašle a mají expektorační účinek. Populární medicína německého původu - Lazolvanový sirup (cena asi 200 p.) Je dražší než jeho analogy Ambroxol, Ambrobene (asi 100 p.), Tyto léky však obsahují stejnou účinnou látku, lišící se pouze pomocnými složkami. Při mokrém kašlu se užívají perorálně 10 ml 3krát denně po dobu 5-7 dnů. Tyto léky jsou také dostupné ve formě inhalačních roztoků pod stejným obchodním názvem. Během kojení je povoleno mnoho sirupů proti kašli, ale měly by být používány s opatrností, jak doporučuje lékař.

Vykašlávání, jako je Ambroxol (aka Lazolvan), pomůže snížit kašel. Velmi účinné jsou také bylinné přípravky na bázi anýzu, kořene lékořice, jitrocele, tymiánu atd. Například Bronchicum, Elixír prsu, Gedelix, Doctor IOM. Tyto léky obsahující bromhexin jsou absolutně kontraindikovány kojícím matkám..

Molly

https://www.u-mama.ru/forum/kids/0–1/520652/

Jen bych dýchal solným roztokem nebo lasolvanem, ambrobenem. Záleží na tom, jaký kašel.

Madame

https://www.nn.ru/community/my_baby/my_baby/?do=read&thread=2684757&topic_id=62437124

Acetylcysteinové přípravky

Na základě acetylcysteinu se vyrábějí fluimucil a ACC. Účinná látka ničí molekuly, které tvoří sputum, snižuje její hustotu a usnadňuje vypouštění. Drogy jsou považovány za docela efektivní..

ACC je k dispozici v různých formách: tablety, sáčky a granule. Nejoblíbenější droga je ve formě šumivých tablet, jejichž náklady na balení jsou přibližně 400 r. Vezměte 2 tablety dvakrát denně. Stojí za zmínku, že lék je povolen kojit, ale s výhradou: pokud zdravotní přínosy matky převáží potenciální riziko pro dítě, protože tento lék může způsobit alergie, zažívací problémy, tachykardii. V těchto případech je příjem zastaven.

Fotogalerie: běžné léky s acetylcysteinem

Antibiotika

Pokud je kašel způsoben bakteriemi, a nikoli virem, pak baktericidní léky, které potlačují růst patogenů, nemusí být často vyloučeny, ale pouze lékař to dokáže. Antibiotika byste se měli uchýlit pouze jako poslední možnost.

Léky této skupiny, které jsou předepsány pro respirační infekce a jsou vhodné pro kojící matky:

 • peniciliny (např. Ampicilin, Amoxiclav);
 • cefalosporiny (např. ceftriaxon);
 • makrolidy (např. erytromycin, klaritromycin).

Fotogalerie: příklady antibiotik předepsaných pro kašel během kojení

Video: Dr. Komarovsky o užívání drog během těhotenství a kojení

Lidové léky na zmírnění nemoci

Alternativní metody léčby jsou zvláště relevantní a účinné v prvních dnech kašle. Je možné, že se nebudete muset uchýlit k lékům, pokud zahájíte terapii, která je bezpečná pro dítě a byla známa již dlouhou dobu.

Kloktání

Pro oplachování jsou vhodné heřmánkové infuze:

 1. Je nutné naplnit vroucí vodou (500 ml) 1-2 filtrační balíček bylin.
 2. Nechte to vařit půl hodiny.
 3. Kloktat můžete 3krát denně nebo častěji (každé 2 hodiny).
Měsíček měsíčku se může kloktat každé 2 hodiny

Oplachování sodou a jódem má pozitivní vliv na stav bolesti v krku:

 1. Vezměte sklenici teplé vařené vody.
 2. Přidejte kapku roztoku jodu.
 3. Přidejte ½ čajové lžičky jedlé sody.
 4. Směs.

Opláchnutí by mělo být připraveno těsně před použitím. Je také důležité, aby byla soda čerstvá - produkt vydechne a ztratí své vlastnosti do jednoho měsíce po otevření balení.

Napít se

Horké čaje s malinami, lípou, rakytníkem, citronem pomohou tělu vyrovnat se s nedostatkem vitamínu C, zahřátí bolest v krku a dodávat tolik potřebnou tekutinu. V tomto případě se nemusíte nutit pít příliš horký čaj - hlavní věc je, že jeho teplota není nižší než tělesná teplota. To je nezbytné, aby se tekutina tělem absorbovala rychleji..

Teplota čaje by neměla být nižší než tělesná teplota

Stojí za zvážení, že citrusové plody mohou u dítěte vyvolat alergie, takže je musíte používat opatrně.

Komprimuje

Pokud se tělesná teplota nezvýší, doporučuje se použít teplé obklady. Vhodné jsou hořčičné omítky nebo vařené brambory, šťouchané vidličkou a zabalené do bavlněné tkaniny. Zdroj tepla se aplikuje na horní hrudník nebo záda v oblasti plic. Pamatujte, že obklady by se měly vyvarovat oblasti srdce a páteře.

Můžete si také zahřát nohy spuštěním v horké vodě po dobu 10-15 minut nebo nalitím suché hořčice do vlněných ponožek, které byste měli nosit před spaním.

Houby mohou být stimulovány plechovkami. Musíte je však dát opatrně, zde budete potřebovat pomoc osoby se zkušenostmi.

Při jednání s bankami se doporučuje využít služeb profesionála

Mléko

K léčbě kašle by mělo být mléko vypito horkým a doplněno máslem. Pokud dítě nemá alergie, můžete nápoj doplnit medem.

Mléko, máslo a med - klasický recept na tradiční medicínu na kašel

Mléko lze také konzumovat s nakrájeným česnekem nebo špetkou jedlé sody.

Masáž

S mokrým kašlem vám poklepáním na lopatky usnadní uvolnění sputa. Měli byste ležet na břiše na rovném povrchu. Asistent okraje dlaně „odfoukne“ hlen klepnutím na zadní stranu. Je důležité to přehánět - masáž by neměla způsobit fyzické nepohodlí nebo bolest.

Prevence: praktická doporučení

Máma se musí starat o své zdraví, aby se zabránilo jejímu zhoršování v tak zásadní době - ​​během kojení. Bohužel jsou patogenní viry a bakterie přítomny všude a oslabená imunita a podchlazení přispívají k infekci. Pravděpodobnost sezónních onemocnění je možné snížit, pokud správně přizpůsobíte svůj životní styl, výživu, fyzickou aktivitu.

Kalení

Kojící matka by se samozřejmě neměla uchýlit k extrémním opatřením, například k tomu, že se dopila studenou vodou nebo se koupala v ledové díře. Stačí použít následující techniky:

 • chodit naboso po dobu 15–20 minut (nebo na ulici za teplého letního počasí);
 • procvičte si kontrastní sprchu a vytvořte mírný teplotní rozdíl;
 • s dítětem pravidelně chodit na čerstvý vzduch, postupně zvyšovat čas strávený při výběru pohodlného oblečení pro počasí.

Popouštěcí postupy se provádějí pouze při nepřítomnosti nachlazení a jiných zdravotních problémů..

Sport

Během kojení je nadměrná fyzická aktivita kontraindikována, protože to může vést ke snížení produkce mléka. Ale chůze, krátké ranní jogging, plavání, cvičení pomůže tělu posílit imunitu přirozeným způsobem.

Výživa

Tělo ženy dalo během těhotenství hodně energie a nadále utrácí živiny a produkuje mateřské mléko. Doporučuje se brát vitamíny pro kojící matky, doplnit stravu potravinami s vysokou výživnou hodnotou, které jsou bohaté na základní stopové prvky.

Pokud se objeví kašel, kojící žena by neměla spěchat, aby brala obvyklé léky, a samoléčila. Použití nesprávného léku může poškodit nejen matku, ale i kojené dítě. Kromě toho má mnoho léků nežádoucí účinky a kontraindikace, které je třeba pečlivě prostudovat, zvážit výhody a nevýhody. Specialista vám pomůže vybrat nejlepší lék s ohledem na stávající rizika..

Ošetřovatelské léky

Prostřednictvím mateřského mléka dítě dostává velké množství vitamínů a minerálů nezbytných pro jeho růst, fyzický a duševní vývoj. Kojení pomáhá utvářet imunitu dítěte a chrání jeho tělo před infekcí. Ale co když máma onemocní? Je v tomto případě lék přijatelný? Jaké léky mohu pít kojící matce, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte?

Schválená antivirová léčiva pro kojící ženy:

Homeopatické antivirové látky:

Alergie se mohou objevit s rýmou, zarudnutím očí, slzením. Jaké alergické léky může kojící matka mít? V takových případech může lékař předepsat pro kojení následující antihistaminika:

1. Deriváty piperazinu s minimální sedací:

2. Léky, které prakticky nepřecházejí do mateřského mléka:

3. Přípravky na bázi fexofenadinu:

4. Prostředky založené na levocyirizinu:

Léky na otravu

Jaké léky může kojící matka vzít v případě otravy? Procedura léčby bude následující:

1. Přijetí sorbentu:

Aktivovaný nebo bílý uhlík,

2. Doplňte zásoby tekutin a minerálů pomocí Rehydronu.

3. Pro obnovení funkce střeva můžete:

Jakékoli přípravky obsahující bifidobakterie.

Drozd - častý společník žen během hormonálních změn. Léky proti drozdu pro kojící matky:

Léky proti bolesti

Léky proti bolesti pro kojení:

Studené přípravky

Rýma - hlavní příznak SARS, první příznaky nachlazení. V tomto případě lze pro kojící ženu použít následující léky:

1. Solné roztoky pro mytí nosních cest jsou naprosto bezpečné pro ženy a děti, dokonale zvlhčují sliznici, podporují uvolňování nosních cest z hlenu:

2. Kapky na bázi oleje zjemňují, zvlhčují podrážděnou sliznici:

Olivový, eukalyptus, broskev, borový olej.

3. Kapky vazokonstriktoru zmírňují otoky, usnadňují dýchání. Použijte je ihned po krmení. Kojící ženy mohou používat:

4. Rýmu způsobenou alergií lze léčit následujícími prostředky:

5. Homeopatické léky:

6. Lokální antibiotika lze použít podle pokynů lékaře pouze v případě, že jiné prostředky nepomáhají:

Lék proti kašli

Jaký lék proti kašli pro kojící matky předepisují lékaři? V takových případech jsou předepisovány hlavně bezpečné léky, které jsou povoleny dětem:

Ambroxol ve formě sirupu nebo tablet,

ACC během kojení je přijatelný pro použití, stačí si koupit tablety bez příchutí a barviv,

Coldrex Broncho (sirup) neobsahuje škodlivé přísady a barviva,

Lazolvan (tablety, sirup) podporuje uvolňování sputa z dýchacích cest,

Mukaltin - tablety na přirozené bázi, které účinně ředí sputum,

Horečka

Při zvýšených kojících teplotách je povoleno užívat přípravky paracetamolu a ibuprofenu podle pokynů. Nejlepší je pít pravidelný paracetamol a ibuprofen ve formě tablet, protože všechny druhy sirupů obsahují barviva a příchutě, které mohou u dítěte vyvolat alergie.

Léčba bolesti v krku

Pro bolest v krku můžete použít následující léky:

Kojící léky proti kašlu

Jak zacházet se suchým kašlem během kojení

Nebojte se, nemusíte dítě odstavit z hrudi. Protilátky v mateřském mléce pomáhají tělu dítěte vyrovnat se s infekcí.

A abyste měli co nejméně starostí, věnujte pozornost našemu kurzu Zdravé dítě: dílně pro mámu

Existuje mnoho nástrojů, které vám mohou pomoci vyléčit kašel v co nejkratší době. V tomto případě budete pokračovat v kojení a nemějte obavy, že tento lék nějak ovlivní jeho dětinské tělo.

Nejdůležitější pomocníci při suchém kašli:

 • hojný teplý nápoj, protože tělo ztrácí hodně tekutin;
 • zvlhčení vzduchu tak, že hlen v nosohltanu a plicích nevyschne;
 • časté větrání čistým patogenům.

Z léků určených k léčbě kašle během kojení lze rozlišit: sirupy, tablety, spreje a byliny.

Důležité! Pro snížení množství léčivých látek vstupujících do mateřského mléka je lepší užívat tento lék ihned po jídle. Potom dítě při příštím příjmu mateřského mléka dostane minimum složek

Sirupy

Kojící sirup proti kašli může obsahovat přírodní složky jitrocelu, anýzu, tymiánu, břečťanu, tymiánu

Vezměte prosím na vědomí, že následující sirupy nemají klinická hodnocení pro použití u kojících žen. O tom výrobci píší pokyny

Navíc ve složení sirupů, zejména výtažků z léčivých rostlin.

 • Bylinkový sirup. Hlavní účinnou látkou je rostlinný a slézový extrakt. Účinně zachází s kašlem;
 • Gedelix je také založen na bylinných přísadách a obsahuje výtažek z břečťanu;
 • Alternativou k Gedelixu může být Prospan, obsahuje také výtažek z břečťanu.

Pozornost! Bromhexin by se neměl používat pro kojení

Tablety

Co mohu udělat pro kašel během kojení? To, co neškodí dítěti a je podle odkazu WHO povoleno s kojením.

 1. Přípravky "Ambroxol", "Ambrobene", "Lazolvan", "Ambrohexal" obsahují stejnou účinnou látku - Ambroxol. Podle posledních mezinárodních studií tato složka prakticky nepronikne do mateřského mléka, proto je bezpečná pro kojení. Tyto léky jsou také dostupné jako sirup nebo roztok;
 2. Lék „Fluimucil“ nebo „ACC“ v mezinárodní praxi je rovněž schválen pro použití při kojení. Hlavní látkou je aminokyselina acetylcystein. V lékárně najdete prášek nebo prášky;
 3. Můžete bezpečně použít starý osvědčený nástroj „Mukaltin“;
 4. K vypláchnutí můžete použít tablety Furacilinu a tablety Lizobactu pro vstřebávání pomohou zmírnit pocit bolesti v krku..

Spreje

 • Vynikající hexexální sprej obsahuje hexetidin. Tato látka má schopnost inhibovat patogenní mikroflóru v našem hrtanu až 12 hodin po aplikaci. Můžete si také koupit řešení pro oplachování „Hexoral“;
 • Dalším skvělým řešením je sprej Tantum Verde. Má protizánětlivý účinek a nepoškozuje kojení ani dítě. Lze jej používat každých 1,5–3 hodiny;
 • Antibakteriální sprej chlorofyllipt je založen na eukalyptových listech a pomůže vám co nejdříve se zotavit. K mazání nosu se také používá olejový roztok;

Pokud však máte možnost upřednostnit jiný lék, je lepší nepoužívat kojení antibiotika, zejména pokud má vaše dítě jen několik měsíců..

Inhalace

Co jiného vám může pomoci? Vynikajícím nástrojem je inhalace pomocí rozprašovače. S tímto zařízením vstupují léčivé roztoky do nejhlubších koutů vašich plic..

 1. Řešení pro rozprašovače s ambroxolem vám pomohou, místní léčivé přípravky, které inhibují mikroby, například Miramistin;
 2. Chcete-li hrtan zvlhčit, můžete provést inhalaci běžnou sterilní solankou nebo borjomi vodou.

Byliny

Při kojení jsou užitečné přírodní léčivé přípravky: odvar z růžových boků, květů heřmánku a měsíčku, listy rozmarýnu, hotové lékárenské poplatky za léky.

Důležité! S bylinkami však musíte být obzvláště opatrní, protože vždy mají složitý účinek na tělo a mohou mít negativní dopad na vaše dítě

Kašel během kojení.

Jak mohu omezit kašel? Každý si pravděpodobně bude pamatovat, jak v dětství museli dýchat přes čajník s bylinkami nebo přes hrnec brambor. Je čas obrátit se ke staré osvědčené metodě k překonání kašle.

Brambory se slupkou, můžete použít pouze loupání brambor, které se vaří do měkka. Ochlaďte na teplotu páry, kterou lze ohnout bez rizika tepelného popálení. Pokud si nepřejete sedět na pánvi, existuje humánnější způsob. Z tlustého papíru složte vak, vložte ostrý konec do hubice konvice a vdechujte páru skrz základnu výsledného kužele.

Léčba by měla být zahájena okamžitě a při prvních příznakech onemocnění přiletět k lékaři

Pro normální psychický stav dítěte je důležité, aby jeho matka byla zdravá

Léčba: léky proti kašli na hepatitidu B

Všechny protilátky potřebné pro boj s touto chorobou přicházejí do mateřského mléka, takže se nedoporučuje přirozeně zastavit krmení dítěte touto nepříjemnou symptomatologií. Před lékařským ošetřením kojící matky je nutné podstoupit vyšetření u specialisty, aby se zjistila příčina onemocnění. Po stanovení diagnózy terapeut předepíše pacientovi dávku a časový rozvrh užívání léků, jakož i další opatření k léčbě kašle u matky, která zahrnují:

 • těžké pití;
 • zvlhčování vzduchu;
 • větrání místnosti, kde leží pacient.

O léčivých přípravcích by mělo být řečeno samostatně a podrobněji..

Kašelové sirupy

Léky proti kašli pro kojení by se měly vyrábět na základě léčivých bylin a rostlin. Sirupy nejsou výjimkou. Jejich použití při kašli odstraňuje zarudnutí, změkčuje sputum a ničí patogenní mikroorganismy. V sirupu by neměly být žádné agresivní složky.

Je důležité, aby byl produkt tak neškodný, že mu může být dáno dítě

Kašelové tablety

Podle studie obsahuje mnoho tekutých kašelů a chladných produktů alkohol. Navíc, mnoho z kombinačních produktů je směsí antihistaminik a dekongestantů a může také obsahovat aspirin, acetaminofen, ibuprofen nebo kofein. Pro kojící matky je lepší užívat pouze ty léky, které jsou nezbytné, a vyhnout se takovým kombinačním lékům. Americká akademie pediatrů (AAP) se domnívá, že alkohol, acetaminofen, ibuprofen a kofein jsou kompatibilní s kojením

Aspirin byl u některých kojenců spojen s významnými nepříznivými účinky a AAP doporučuje dávat aspirin kojícím matkám opatrně.

Časem testované tablety Mukaltinu lze vypít, aby vyléčily kašel. A ve vodě rozpustný furatsilin lze použít jako oplach.

Kašel spreje

Jak léčit kašel pro kojící matku, pokud je doprovázen dalšími patologickými příznaky? V tomto případě spreje, aerosoly dokonale pomáhají. Vzhledem k tomu, že jsou aplikovány lokálně, je pravděpodobnost, že se jejich složky dostanou do mléka, sklon k nule.

Inhalace

Větrání plic lze provádět jak lidovými metodami, tak pomocí moderních zařízení - rozprašovačů. Řešení pro tyto metody by však měla předepisovat pouze lékařka.

Vlastnosti léčby suchého kašle

Léčba má odstranit příčiny suchého kašle. Pokud se příznak objeví v důsledku alergie, je žena předepsána antihistaminika, inhalace a dostatek tekutin. Pokud cizí těleso vstoupí do dýchacího traktu, stačí, aby pacient vzal prostředky, které zlepšují separaci sputa.

Pokud je suchý kašel v kojící matce příznakem nachlazení, pak bude nejprve muset brát léky, které zjemňují sputum. Poté, co se kašel z mokrého znovu vyvinul v sucho, pacientovi jsou předepsány léky, které tento reflex potlačují. Někdy musí kojící matka pít antibiotika předepsaná lékařem od kašle, ale toto opatření lze považovat za extrémní. Lékaři předepisují tyto léky, pouze pokud důsledky jejich nedostatečné léčby převyšují riziko infekce u dítěte.

Laktační kašel: odkud to pochází

Opomíjená nemoc je obtížnější léčit. Infekce se šíří do plic a způsobuje pneumonii, kardiovaskulární onemocnění. Vyskytují se strukturální změny, zhutňování tkání průdušek. Vyskytuje se respirační selhání.

Jaká je nebezpečí bronchitidy během kojení:

 • mléko zmizí;
 • dítě se může nakazit;
 • Matka ho může vyděsit. Dítě bude během krmení neklidné, odmítá jíst.

Nedostatek mléka přinutí přejít na umělé směsi. Dítě ztrácí svůj přirozený zdroj vitamínů a protilátek. Z toho se imunita zhoršuje, zvyšuje se riziko nákazy matkou.

U kojících matek není jasné, odkud pochází infekce. Může existovat několik zdrojů:

 1. Kontakt s nemocnou osobou. Návštěva veřejných míst nebo příjezd opomíjených hostů, kteří nepřemýšleli o tom, že jsou zdrojem šíření virů a bakterií, jsou nejoblíbenější příčinou nachlazení u nově razené matky.
 2. Hypotermie při procházkách. Zvyk chodit bez klobouku nebo s otevřenou bundou je plný nachlazení. Imunita je oslabena po devíti měsících těhotenství.
 3. Návrh v domě nebo bytě - nemoc se z tohoto důvodu častěji vyvíjí v létě, kdy se rodičům zdá, že je v místnosti dusná. Větrací otvory a otevřené dveře jsou nebezpečné pro zdraví drobků. Samozřejmě se musíte větrat v místnostech, ale to se děje při chůzi na ulici. Malé děti nemají přirozený teploměr, tělo se nemůže přizpůsobit okolní teplotě.

Kašel při kojení je častým problémem. Pokud má máma pocit, že se v těle usadila infekce, měla by být naléhavě konzultována odbornice. Terapie se provádí až po stanovení typu bronchospasmu:

 • neproduktivní - suchý kašel během kojení naznačuje zánět horních cest dýchacích;
 • produktivní - při kašli se sputem můžete mít podezření na přechod nemoci do další fáze - došlo k porážce dolních dýchacích orgánů. Objevuje se po několika dnech infekce viry nebo bakteriemi..

Kašel pro kojení by měl předepisovat pouze lékař. Je nemožné, aby se z této choroby vyvinul závažnější zánět.

Tradiční lék na kašel během kojení, výhody a poškození

Léky, které mohou být léčeny pro ženy během období silného kašle, mají stále řadu kontraindikací. Počínaje negativním vnímáním, které tvoří součásti, až po jejich možný dopad na dítě. Mnoho žen proto upřednostňuje léčbu výhradně tradiční medicínou a vůbec nepřemýšlí o možných negativních důsledcích po vnitřním příjmu některých rostlin.

Bylinky, bobule a kořeny mohou kromě uzdravení vyvolat u dítěte i silnou alergickou reakci. Jak zjistit, co můžete vzít k léčbě?

Zvláštní pozornost by měla být věnována plodům jasně červené barvy: brusinky, kalina, maliny, černý rybíz. Do stravy je nutné zavést několik kusů, pokud je to marmeláda, pak ne více než 1 čajová lžička a pečlivě sledovat reakci dítěte

Pokud v bříšku nejsou žádné vyrážky, zarudnutí, kolika, je tato léčba pro vás vhodná, jinak si musíte vybrat něco jiného. Nemusíte používat všechno najednou, abyste mohli určit, na co přesně dítě má alergickou reakci.

Ředkvička s medem.

Ředkvička se dobře umývá štětcem pod tekoucí vodou. V tomto případě není vyžadováno loupání. Ostrým nožem se vyřízne kuželová drážka ve středu plodu a naplní se medem. Z ředkvičky med postupně vytáhne šťávu a rozpustí se v ní. Kvůli stabilitě je lepší ji umístit na sklenici nebo šálek, takové jednoduché zařízení neumožňuje rozstříknutí šťávy. Výsledná kapalina se používá jako prostředek ke snížení kašle kojící ženy. Stejnou ředkvičku můžete naplnit medem několikrát. Bude možné pochopit, že ovoce již neobsahuje vlhkost: ředkvičky se zmenšují a zmenšují.

V případě alergických reakcí na med u matek a dětí by se tento způsob léčby neměl opouštět. Stačí jen nahradit med běžným cukrem.

Malinový čaj při kašli.

Čaj s malinami je jedním z nejoblíbenějších léků, které jsou všem známé od dětství. Maliny se používají čerstvé, zmrazené nebo ve formě džemu. Má antiseptický účinek, snižuje horečku, odstraňuje toxiny z těla a dokáže vyléčit kašel za několik dní..

Stačí uvařit slabý čaj a přidat k němu několik polévkových lžic malin.

Odvar listů a výhonků malin a černého rybízu má účinný terapeutický účinek při nachlazení.

Černý rybíz pro kašel.

Černý rybíz obsahuje ve svém složení obrovské množství vitamínu C, doplňuje tělo železem, snižuje otoky, a proto účinně odstraňuje toxiny z těla. Po vystavení negativním a vysokým teplotám si zachovává užitečné vlastnosti. Zmrazené nebo vařené, je stejně zdravé, jako je vytrhnuto z keře..

Do horkého čaje přidejte několik polévkových lžic džemu nebo hrst bobule černého rybízu.

Cibule a česnek jako lék na nachlazení.

Česnek a cibule jsou nejlepšími pomocníky v boji proti nachlazení. Konzumují se čerstvé nebo vařené v mléce a výsledná infuze se vypije..

Kašelové mléko.

Teplé mléko pomůže zbavit se kašle. Sklenici mléka před spaním usnadní dýchání.

Do teplého mléka se přidává med, pokud není alergický. Okamžitě je třeba poznamenat, že mléko by mělo být teplé, ne horké. Příliš vysoké teploty ničí prospěšné vlastnosti medu a ztrácí většinu vitamínů. Při zahřátí nad 40 ° C bude to určitě chutné, ale stěží užitečné.

Mléko zředěné alkalickou minerální vodou způsobuje produktivní kašel. Po požití takového nápoje je mnohem snazší dýchat. Minerální voda by v tomto případě neměla obsahovat oxid uhličitý.

Mléko s malinami nebo černý rybíz má při léčbě kašle dvojí účinek.

Léky na kašel

V současné době moderní medicína nabízí mnoho vysoce kvalitních a bezpečných léků proti kašlu pro kojení. To však neznamená, že je povolena samoléčení. Žena si musí pamatovat, že je zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za zdraví dítěte.

Výrobci nabízejí kojící mateřské léky ve formě sirupů, inhalací, ve vážnějších případech pilulky a antibiotika. Nejoblíbenější z nich:

Popis léků proti kašli pro kojící matky

Docela mnoho léků proti kašli je založeno na mukolytických látkách. Jejich hlavní akce je zaměřena na zvýšení množství sputa, stimuluje rychlý průchod hlenu. Hlavní účinnou látkou je ambroxol. Je součástí mnoha drog. Specialisté z celého světa doporučují, aby se při kašli během kojení používaly následující léky:

 1. Lazolvan.
 2. Ambrohexal.
 3. Ambrobene.
 4. Halixol.

Další skupina léků je založena na aminokyselině acetylcysteinu - jedná se o ACC, Fluimucil.

Používá se ve formě tablet a prášku pro suspenzi. Tyto léky mohou být schváleny i pro kojence..

Pokud je stav kojící matky stabilní, nedochází k silnému oslabujícímu kašli, může být doporučeno pít infuze léčivých bylin, které zvlhčují hrdlo a urychlují výtok sputa:

 1. Elixír prsu.
 2. Gerbion.
 3. Bronchipret.
 4. Gedelix.
 5. Bronchicum.

Jsou založeny na tymiánu, anýzu, jitroceli, tymiánu.

Odděleně můžeme říci o takové drogě, jako je Dr. Mom. Zahrnuje kořen lékořice. Doporučuje se kojícím matkám ve formě suché směsi pro nezávislé domácí vaření speciálních terapeutických nálevů. Pomůže standardní pastilka.

Během kojení jsou inhalace naprosto bezpečné. Všechny typy mukolytických léků působí lokálně a lokálně, takže nepronikají do obecné systémové cirkulace. Hotová řešení pro rozprašovač lze zakoupit v jakékoli lékárně. Může to být Lazolvan a Ambrobene. Tyto léky jsou bezpečné, ale pouze odborník je může doporučit. Nejčastěji se používají ne více než dvakrát denně jako inhalace přes lékařskou masku. Hotový produkt může být použit v čisté formě nebo smíchán s farmaceutickým solným roztokem v doporučených poměrech.

Lidové léky

Pokud se žena bojí o zdraví novorozence a nechce brát léky, pak se ošetření provádí inhalací. Účinným alternativním lékem proti kašli pro kojící matku je inhalace s rozprašovačem. Díky modernímu přístroji je lékařské řešení přeměněno na aerosol a proniká do nejhlubších koutů dýchacích cest. Vdechování je povoleno provádět mnohokrát denně, zatímco nejsou efektivnější než tradiční prostředky.

Nebulizér může být naplněn normálním roztokem chloridu sodného (solný roztok) nebo minerální vody Borjomi. Roztok zahřeje dýchací cesty, učiní sputum více tekutým a zrychlí jejich výtok. Pro odstranění suchého typu kašle se používá ambroben ve formě sirupu nebo antimikrobiálních látek, například Miramistin. Hlavní věc, kterou je třeba mít na paměti, je to, že k inhalaci se používá nižší dávka léku než u standardní dávky.

K odstranění kašle suchého typu se používají nejen interní, ale také externí látky. K tomuto účelu použijte masti pro terapeutické oteplování. Pokud je povoleno laktaci, použijte Dr. Mom, Vicks Asset a další

Masť ošetřuje krk z vnějšku, zatímco je důležité, aby se nedostal do oblasti hrudníku

Některé ženy odmítají léky ve prospěch lidových prostředků. Chtějí tedy chránit dítě před negativními účinky chemických látek. Alternativní metody eliminace křečí jsou velmi populární mezi nastávajícími a nově raženými matkami. Bylinné přípravky používané k léčbě kojenců.

Kojící ženy používají alternativní léky, když se objeví první příznaky nachlazení. To je správné, protože kašel, rýma a další příznaky běžného nachlazení se snadněji eliminují včasnou léčbou.

Lékaři připomínají, že lidové léky musí být používány opatrně, protože někdy vyvolávají alergie.

Následující prostředky se používají k odstranění kašle suchého typu u kojících matek:

 • Čaj s malinami. Nejoblíbenějším lidovým lékem na kašel je malinová odvar. K přípravě se používají mladé listy. Některé ženy dávají přednost přípravě čaje s malinovým džemem, který musí být opilý, když je ještě horký. Malina je přírodní lék, který ničí patogeny, snižuje horečku.
 • Mléko s medem. Tento zdravý nápoj posiluje obranyschopnost těla a urychluje zotavení. Kromě toho má hydratační účinek, eliminuje zánětlivý proces na sliznici krku. K tomu se vaří mléko, přidává se do něj med a máslo.
 • Mléko s fíky. K přípravě nápoje se používá 220 ml mléka a 2 až 3 fíky ovoce. Zralé bobule jsou drcené, vařené v mléce. Když směs vychladne, porazte ji mixérem a vytvořte homogenní hmotu. Užívejte lék třikrát za 24 hodin.
 • Ředkvička šťáva a med. Ředkvička je z ní vyčištěná, drcená, vymačkaná šťáva. Poté se med smíchá se šťávou ve stejných poměrech, vloží se do vodní lázně, aby tekutina vrla. Chlazený lék se užívá třikrát denně po dobu 5 ml.
 • Mléko a minerální voda. Při silném oslabujícím kašli během úlevy se doporučuje pít mléko-minerální nápoj. Pro jeho přípravu se mléko vaří a zředí se ve stejném poměru s alkalickou minerální vodou.

Suchý kašel u kojící ženy tak může být vyléčen pomocí léků a lidových prostředků. Před použitím jakékoli metody musíte získat souhlas lékaře, který bude identifikovat příčinu onemocnění, vybrat nejvhodnější prostředky. Self-treatment je nebezpečný pro novorozence.

Terapeutická inhalace

Vdechování páry je bezpečný způsob zvlhčení nosohltanu. Můžete vyléčit suchý kašel dýchacích cest pomocí konvice, inhalátoru nebo rozprašovače. Při kojení naplňte nádrže na nástroje fyziologickým roztokem, minerální vodou, slabým vývarem heřmánku.

Vlhký kašel lze léčit pouze rozprašovačem s tryskou ve formě náústku. Toto zařízení převádí kapalinu na aerosolovou formu. Při hlubokém dýchání spadají nejmenší částice do nejvzdálenějších částí průdušek a plic. Výsledkem je, že sputum zkapalňuje a snadno se vylučuje z těla..

Druhy kašle - jak je rozlišovat?

Kašel je jednou z možností ochrany těla před vystavením virům a mikrobům, alergenům a zbytkům potravin. To je metoda vnitřního čištění dýchacího systému od všech negativních faktorů, se kterými se může člověk setkat. Pokud má pacient kašel, musíte hledat jeho příčinu, která se nejčastěji skrývá u nemocí, jako je chřipka, SARS a některé další typy virových infekcí.

Lze rozlišit několik typů tohoto příznaku - mokrý nebo suchý. Suchý je tedy charakterizován skutečností, že při vykašlávání sputa není uvolněno, ale v hrudi pacienta je velmi silná a ostrá bolest. Jsou možné komplikace v podobě bolesti na hrudi a špinění. Vlhký kašel se vyznačuje přítomností sekrecí. Během kašle se uvolňuje sputum, díky kterému tělo odstraňuje škodlivé mikroorganismy. Pokud došlo k suchému kašli, který se promění v mokrý, je to známka toho, že se pacient zotavuje.

V mnoha ohledech to vše závisí na trvání symptomu. Existuje akutní kašel, jehož trvání není delší než tři týdny, obvykle mohou být příčinou viry a infekce, reakce na pachy. Nebo druhý typ je chronický (přetrvávající), když kašel trvá déle než 21 dnů. V tomto případě je to známka toho, že pacient může mít problémy s gastrointestinálním traktem, plícemi nebo kardiovaskulárním systémem. Chronický kašel je známkou kuřáků nebo alergií..

Při kašlání během kojení se nejlépe používá Amoxilav.

Co může kašel pro kojící matku

Léčba kašle kojení se nejčastěji provádí pomocí léků, inhalací nebo bylinných přípravků.

Léky

Během kojení je zakázáno mnoho léků: jejich složky mohou být pro dítě nebezpečné. Lékaři nejčastěji předepisují sirupy proti kašli pro kojení na základě přírodních ingrediencí - břečťan, tymián, anýz, tymián.

 • sirupy Gedelix a Prospan. Obsahují extrakt z břečťanu, dokonale eliminují suchý kašel;
 • Herbion pro kojení se používá podle pokynů odborníka. Struktura zahrnuje jitrocel a sléz;
 • ACC a Fluimucil jsou expektoranty na bázi acetylcysteinu. Jsou vyráběny v prášku pro výrobu suspenzí a také v tabletách;
 • Ambroxol je bezpečná látka, která téměř není schopna přecházet do mateřského mléka a má malý počet vedlejších účinků. K dispozici ve formě sirupu a tablet. Je součástí mnoha léků (Lazolvan, Ambrobene, Ambrohexal a další);
 • Pro kojící matky jsou povoleny tablety absorbující Lizobact: zmírní bolest v krku a zmírní bolest;
 • Mukaltin - známé tablety proti kašli, které zmírňují zánět a podporují ztenčení sputa.

Mezi účinné léky pro lokální léčbu krku patří:

 • Hexoral je léčivo na bázi hexetidinu. Schopen potlačit patogenní mikroflóru až 12 hodin;
 • Tantum Verde je sprej s protizánětlivými vlastnostmi, který lze aplikovat každé 2-3 hodiny;
 • Chlorofylipt je antiseptikum proti kašli na bázi eukalyptového oleje;
 • Furatsilin - antimikrobiální kloktadlo.

Pokud kojivý reflex během kojení nastane na pozadí bakteriálního onemocnění, jsou předepisována antibakteriální léčiva:

 • léky ze skupiny penicilinů - Amoxiclav, Ampicilin;
 • injekce ceftriaxonu, cefazolinu (třída cefalosporinů);
 • makrolidy - Erythromycin, Clarithromycin.

Při kašlání alergické povahy je nutné užívat antihistaminika. Mnoho antialergických léků je však pro kojící matky kontraindikováno, protože mohou poškodit zdraví dítěte. Proto alergie vyžadují konzultaci s lékařem. Nejběžněji předepsaným přípravkem je sirup Fenistil, který je bezpečný nejen během kojení, ale i pro kojence.

etnoscience

Ne všechny ženy souhlasí s užíváním léků během kojení. V tomto případě na záchranu přijdou lidové prostředky:

 • Inhalační postupy. Inhalace pomocí rozprašovače je účinnou metodou eliminace suchého kašle u kojící matky. U HB je povoleno provádět proceduru jednou denně. Minerální voda, chlorid sodný, stejně jako léky - Ambrobene, Miramistin a další jsou jako roztok dokonale vhodné. Všechny výrobky se používají v minimálních dávkách..
 • Pro lepší vypouštění sputa se používá masti pro oteplování Dr. Mom, která se vtírá do oblasti hrudníku.
 • Navlhčte bolest v krku, odstranění potu pomůže pít mléko s medem. Tento nápoj se používá pouze v případě, že neexistuje alergie na med..
 • Malinový čaj - známý nástroj, který pomáhá potlačovat patogenní bakterie, zmírňuje horečku a zánět.
 • Mléko s minerální vodou. Alkalický nápoj vhodný k eliminaci oslabujících záchvatů kašle.
 • Kromě toho, odvar z růžových boků, infuze heřmánku, měsíčku, rozmarýnu a lékárny kolekce prsou usnadní stav.

Léčba kašle během kojení bylinkami se provádí velmi pečlivě po konzultaci s lékařem. V jejich kombinaci mohou rostliny nepříznivě ovlivnit tělo dítěte

Kromě toho některé bylinky mohou snížit produkci mléka, zhoršit jeho chuť, což povede k odmítnutí prsu dítěte.

Kašel: mechanismus, příčiny a typy

Kašel je ochranná reakce těla na účinky nadměrného hlenu, hnisu, krve, prachových částic a jídla uvězněného v dýchacích cestách. Faktem je, že sliznice průdušek vylučuje určité množství sputa, aby plnilo ochranné funkce proti bakteriím, virům a cizím tělesům. Přebytečný hlen je odstraněn z dýchacích cest nuceným výdechem. Kašel je nepodmíněný reflex, ale může být způsoben i samotnou osobou.

Mechanismus kašle začíná v mozku a vede k ostrému nekontrolovanému uvolňování vzduchu z plic

Jaká onemocnění způsobuje kašel?

Tento příznak doprovází následující nemoci:

 • ARI, bronchitida, pneumonie, faryngitida, tuberkulóza;
 • alergie na pyl rostlin, domácí zvířata, chemické dráždivé látky;
 • nádory v dýchacím systému.

Kromě toho může být kašel způsoben jakýmkoli patologickým procesem nesouvisejícím s dýchacími orgány:

 • závažná srdeční onemocnění, která způsobují krevní stázi v plicích;
 • poruchy nervového systému, kvůli kterým dochází k narušení fungování centra kašle v mozku;
 • selhání trávicího systému (reflux), které se projevuje opačným pohybem obsahu žaludku do jícnu.

Kašel je často způsoben nachlazením. Uzel teče na zadní straně nosohltanu a dráždí jej.

Druhy a diagnostika kašle

V praxi lékaři používají následující klasifikaci tohoto příznaku:

 • podle povahy projevu: suchý, mokrý;
 • podle závažnosti: mírné kašel, silné trhání;
 • podle délky záchvatů: krátkodobé, trvalé;
 • podle času: akutní (méně než tři týdny), subakutní (tři až osm), chronické (více než osm).

Diagnóza kašle se obvykle provádí podle ukazatelů vnějšího dýchání. Kromě toho lze použít rentgenové vyšetření a laboratorní analýzu krve a sputa

Velká pozornost je věnována povaze kašle. Protože u suchého a mokrého kašle se při léčbě používají různé přístupy

První z nich se také nazývá neproduktivní a druhý - produktivní. Při suchém kašlu vzniká příliš málo hlenu a neplní jeho ochranné funkce. Proto všechny pokusy vykašlat jsou zbytečné. V tomto případě pacient nemá po každém kašle pocit úlevy a zvyšuje se podráždění dýchacích cest. Je-li sputum vylučováno v dostatečném množství, pak jej eliminuje ochranný reflex. S produktivním kašlem dochází k úlevě po jednom nebo více kašlech. Odnímatelný hlen se liší barvou a konzistencí, která závisí na typu základního onemocnění. U akutních infekcí dýchacích cest a chřipky se obvykle nejprve objeví suchý kašel, který se po několika dnech změní v mokrý.

Přechod akutního kašle na chronický naznačuje vývoj závažných onemocnění v lidském těle

Nebezpečí kašle během kojení

Výskyt kašle během kojení vyžaduje včasnou diagnózu, aby se předešlo komplikacím, které mohou poškodit zdraví kojící matky a způsobit nucené ukončení přirozeného krmení. Dlouhodobý kašel významně zhoršuje kvalitu života, vede k narušení spánku a snižuje fyzickou a duševní aktivitu. To přímo ovlivňuje kvalitu a množství mléka produkovaného matkou. Rozzlobený kašel může způsobit zvracení, močovou inkontinenci, hemoptýzu a břišní kýlu.

Vlastnosti použití, dávkování, kontraindikace

Kašel během kojení je závažným důvodem k odmítnutí samoléčení a nezapomeňte se poradit s lékařem, který určí příčinu a předepíše účinnou léčbu. Na recepci by měl lékař určitě sdělit, že kojíte, aby zvedl bezpečné výrobky pro mámu a dítě.

Čas na užívání léků by měl být vypočítán tak, aby v době krmení ženské krve bylo nejméně složení látek ze složení léků. Nemocná matka by si měla umývat ruce častěji, používat oddělené nádobí a ručník, při každém kontaktu s dítětem nosit gázovou masku.

Mnoho mladých matek, které objevily první známky nachlazení, začalo používat lidová léčiva. To je pravda: nemoci a kašel můžete zastavit v počáteční fázi jeho vývoje. Při použití lidových prostředků však nezapomeňte, že se mohou stát silnými alergeny..

K eliminaci kašle vám pomohou takové lidové metody a nástroje, jako například:

 • Malinový čaj. Připravuje se z mladých malinových výhonků. Můžete si také připravit čaj s malinovým džemem. Musíte pít pouze v horké formě. Maliny - přírodní antiseptikum s antipyretickým účinkem.
 • Mléko s medem. Nápoj, známý od dětství, posiluje imunitní systém, urychluje hojení, zvlhčuje suchou sliznici dýchacích cest a zmírňuje zánět. Můžete přidat lžičku másla do mléka s medem, léčba bude účinnější.
 • Fíky s mlékem. Ve sklenici mléka uvařte několik zralých rozdrcených fíkových plodů a pak celou hmotu promíchejte do mísiče do jednotné konzistence. Vezměte směs 1 sklenici 3krát denně.
 • Zlato s ředkvičkovou šťávou. Nastrouhejte ředkvičky, vytlačte z nich šťávu. Smíchejte s medem, ve stejném poměru, držte ve vodní lázni. Připravený lék vezměte 3krát denně, 1 čajovou lžičku.
 • Teplé mléko s minerální vodou. Doporučuje se se silným, vysilujícím kašlem, po kterém není úleva. Pijte horké mléko zředěné alkalickou minerální vodou v poměru 1: 1.

Léčba alergií

Dráždivý kašel je často doprovázen hojnou rýmou, bolestmi v krku a otoky. K vyléčení takového kašle během kojení musíte nejprve zjistit příčinu reakce a vyloučit vniknutí alergenu do sliznic. Pod podezření jsou nová jídla v potravě, domácí chemikálie, kosmetika, deodoranty. Během období květu může u kojící ženy dojít k podráždění v krku, například bříza. V létě dochází k nepříjemným pocitům v důsledku hojnosti chmýří topolů. Mezi běžné alergeny patří také houba, domácí prach, zvířecí chlupy.

Absorbenty se užívají odděleně od jiných léků, bez ohledu na krmení dítěte. Nejsou absorbovány do krve. Enterosorbenty spolu s alergeny absorbují prospěšné látky, takže netrvají déle než 3-5 dnů.

Alergický kašel je léčen antihistaminiky. Během laktace je povoleno:

Lidové léky na kašel pro kojící matku

Domácí léky jsou kombinovány s léky předepsanými lékařem. Alternativní metody léčby kašle:

 • Vdechování páry. Pokud doma nebulizátor neexistuje, můžete nadechovat páru. Byliny se vaří v pánvi. Nejlepší je léčit kašel pomocí měsíčku, šalvěje. Částice páry zvlhčují dýchací systém, čistí bakterie, zmírňují zánět. Vdechnutí by nemělo být prováděno, pokud má kojící žena horečku.
 • Suchý kašel je ošetřen teplým mlékem s přídavkem lžičky másla a špetkou sodovky. Droga je opilá před spaním. Mléko může u dětí do 6 měsíců způsobit zvýšenou tvorbu plynu, kolika.
 • Infuze jitrocelu. Listy rostliny jsou účinné pro jakýkoli typ kašle. Sklenici vroucí vody bude vyžadovat 2 polévkové lžíce nasekané jitroce. Pijte infuzi mezi jídly 3krát denně.
Články O Neplodnosti