Hlavní Analýzy

Jak zacházet s migrénou během těhotenství

V ženském životě je období, kdy je užívání tablet nebo jiných léků proti bolesti extrémně nepřijatelné.

Co by měla žena dělat, když ji migréna v průběhu těhotenství čím dál více trápí? Jaké léky proti bolesti jsou k dispozici pro tak zásadní období jejího života? Jak se zbavit migrény, aby nedošlo k poškození správného vývoje plodu? Jak zacházet s migrénami v tak delikátním období?

Obecná charakteristika choroby

Migréna je typ bolesti hlavy, který má svůj vlastní klinický obraz a speciální vývojový mechanismus. Pokud při běžné bolesti hlavy dojde k křeči mozkových tepen, které způsobují hypoxii mozku, pak u migrény dochází k patologické expanzi mozkových cév a hyperfúzi mozkové tkáně. To vysvětluje důvod, proč není možné zmírnit záchvaty ani u účinných léků proti bolesti..

Migréna a těhotenství je obtížné kombinovat příznaky, ale bohužel stále častěji při jmenování gynekologem ženy stěžují na záchvaty silné bolesti v jedné části hlavy.

Během období porodu se žena mění v hormonálním pozadí - zvyšuje se obsah estrogenu a progesteronu, což přímo ovlivňuje fungování krevních cév. Výsledkem je, že k poruše dochází nejen v kardiovaskulárním systému, ale také v nervovém systému. Projevuje se zvýšená podrážděnost a nervozita, zhoršuje se chuť k jídlu a narušuje se spánek. Co dělat v takové situaci?

Příčiny migrény během těhotenství

Lékaři věří, že migréna během těhotenství se ve většině případů může vyvinout na pozadí emočního faktoru - deprese a stresu. Kromě toho existují další důvody, které mohou ovlivnit vývoj migrény:

 1. Výživa. Výrobky jako uzené maso, rajčata, vejce, pomeranče a mandarinky, kořenitá jídla, mléčné sýry a ořechy zvyšují riziko útoku na migrénu..
 2. Nepravidelná výživa. To je důvod, proč ošetřující lékař důrazně doporučuje dodržovat správnou stravu.
 3. Špatné pachy. Těhotná žena je velmi přecitlivělá na různé pachy třetích stran, zejména v prvním trimestru.
 4. Faktor světla a šumu. Hlasitá hudba, příliš tvrdé světlo atd. může způsobit záchvat migrény.
 5. Poruchy spánku. Podnětem pro migrénu během těhotenství může být jak nedostatek spánku, tak nadměrný spánek.

Léčba migrény u těhotných žen

Léčba migrény během těhotenství je s největší pravděpodobností omezena na vyloučení provokačních faktorů a na prevenci nemoci.

Dechová cvičení a masáže

Aby se naučil, jak ulevit od bolesti hlavy a zmírnit stav, lékař doporučí dechová cvičení, která budou užitečná v procesu porodu..

Proto, když si žena všimne prvních příznaků migrény, měla by si pohodlně pózovat v křesle nebo v posteli, zhasnout světla a hudbu, zavřít oči a provádět dechová cvičení, která, pokud nebudou odstraněna, pak výrazně usnadní stav migrény..

Kromě toho může masáž časových a čelních částí hlavy zmírnit bolest. V případě potřeby se masáže provádějí po celé hlavě a krku.

Prášky během těhotenství - klady a zápory

Mladé matky se často zajímají o otázku - co brát z migrény během těhotenství, který lék může zmírnit stav as tím, co může být nahrazeno?

Potravinářské výrobky

Léčba migrény u těhotných žen zpravidla zahrnuje užívání léků obsahujících hořčík. Současně může jídlo také tvořit tělo takovým „kovem života“. Hořčík v poměrně velkém množství se nachází v produktech:

Tabulka potravin s vysokým obsahem hořčíku (mg / 100 g)

Pokud příčinou migrény může být nízký krevní tlak, musí žena pít sladký čaj. Bylinkový čaj s vysokým krevním tlakem uvolňuje bolesti hlavy.

Alternativní metody v léčbě migrény u těhotných žen

Aby bylo možné plně studovat otázku, jak zacházet s migrénami během těhotenství, neměli bychom ztratit ze zřetele alternativní metody, z nichž mnohé pomáhají nejen zmírnit bolest, ale také se s útokem zcela vypořádat. Především je však nutné uspořádat správný režim dne a odpočinku. To je hlavní věc, kterou by měla dělat žena, která sní o zdravém dítěti..

 • Sladký a teplý nápoj. Takový nápoj dokonale zmírňuje bolest, když je příčinou útoku snížení krevního tlaku. V tomto případě je nutné pít opatrně v časných stádiích těhotenství i při cukrovce.
 • Studená voda. Mytí studenou vodou se vyrovná s migrénami.
 • Melissa Pairs. Tato metoda se používá výhradně v případech, kdy těhotná žena není alergická na étery..
 • Zelný list. Má tendenci zmírňovat bolest lépe a účinněji než tableta Citramon. Vezměte 1 list zelí, nalijte vroucí vodu a připojte k místu bolesti. Zabalte vlněnou šálu a lehněte si. Zároveň vypněte všechny dráždivé látky v místnosti: jasná světla, TV, hudba. Buďte v tichu
 • Masť "hvězdička". Tato vietnamská mast může významně zmírnit stav ženy během útoku..
 • Luk. Řez cibule a místo řez na kůži. Čerstvá cibule může zmírnit bolest jakékoli intenzity během pouhých 20 minut.

Všechny výše uvedené metody se vyrovnávají s migrénovým útokem. Žena by si však měla vždy pamatovat na její choulostivou situaci a používat je pouze po konzultaci s lékařem.

zjištění

Těhotenství a migréna jsou poměrně vážným problémem a nesprávný přístup k jejímu řešení může být signálem docela vážných komplikací. Mnozí se již naučili, jak se vypořádat s útoky a překonat obtíže, které mohou nastat v jejich pozadí..

V žádném případě byste se však nikdy neměli zabývat samoléčbou, ale včas se poraďte s lékařem, správně diagnostikujte a identifikujte skutečné důvody, které mohou vést k jeho rozvoji. Pouze on si bude moci vybrat správnou metodu léčby a poskytnout ženě odbornou radu, aby mohla správně zmírnit svůj stav, aniž by narušila vývoj plodu..

Na všechny nepříjemné pocity, které musí žena během těhotenství zažít, se brzy zapomíná a zdravé narozené dítě bude neustále přinášet mnoho pozitivních emocí.

Jak a jak zacházet s migrénou během těhotenství

Migréna během těhotenství má tendenci ustupovat. Může to však být naopak - existují případy zhoršení. Jak se vypořádat s těžkými bolestmi hlavy, zmírnit záchvaty během tohoto období, aniž byste se museli bát možného poškození dítěte?

Proč se migréna objevuje během těhotenství

U některých žen, které dříve nemocí neměly, se těhotenství může stát spouštěčem, v případě výskytu se může zhoršit. Příčiny nástupu nebo exacerbace migrény během těhotenství jsou změny hladin hormonů. Podobně by se děkovalo za hormonální změny také za ústup záchvatů migrény u těhotné ženy. Vše záleží na individuální reakci těla na takové změny..

Ačkoli těhotenství není pro ženy nejsnadnějším obdobím, většina z nich si může během 9 měsíců odpočinout od bolestivých záchvatů migrény. Tento stav úlevy může pokračovat i během kojení, kdy žena již porodila dítě, dokud se hladina hormonů nevrátí k normálu; migréna se vrací s hormony.

Příznaky

Většinou je migréna u těhotných žen spojena s aurou, tj. Příznaky, které se vyskytují hodinu před bolestí hlavy. Ve 20% případů se příznaky vyskytují v mozkové kůře. Ještě předtím, než se projeví bolest hlavy, se objeví zrakové poruchy, někdy je v zorném poli pocit blikání. Možné brnění, necitlivost, zhoršená motorická schopnost poloviny těla. Během těhotenství se vyskytují další příznaky (základní migréna):

 • nerovnováha;
 • poškození výslovnosti;
 • špatná koordinace pohybů;
 • dvojité vidění.

Pro všechny typy migrény jsou často přítomny zvracení a nevolnost..

Raná data

U žen s migrénou s aurou je větší pravděpodobnost záchvatů i během těhotenství. Kromě toho, pokud dojde k prvnímu záchvatu migrény během tohoto období, jedná se obvykle o migrénu s aurou.

Důležité! Je nutné podstoupit vyšetření, protože existuje nebezpečí výskytu další choroby, která se projevuje podobně jako migréna s aurou.

Toto onemocnění je nejvýraznější v raných stádiích těhotenství - v prvních týdnech. Po 3 měsících se větší procento žen začne zlepšovat. V ostatních případech zůstává migréna nezměněna nebo se bohužel dokonce zhoršuje..

Pozdní data

Většina studií a klinických testů potvrzuje, že v 70% případů se stav během těhotenství zlepšuje, zejména ve 2. (83%) a třetím (87%) trimestrech. Předpokládá se, že toto je spojeno s trvalými hladinami estrogenu během tohoto období. Nelze však předpokládat, že mechanismus zlepšení je tak jednoduchý. Během porodu dítěte dochází v těle k mnoha změnám, které přispívají ke zlepšení (zvýšená hladina endorfinu, změněná tolerance glukózy).

3 trimestru

V tuto chvíli mohou migrénu vyvolat různé faktory. Proto by se těhotné ženy neměly vyhýbat vnějším vlivům, jako jsou:

 • silné zvuky;
 • jasné nebo blikající světlo;
 • štiplavý zápach.

Během třetího trimestru je žena citlivá na většinu triggerů..

Je migréna nebezpečná pro nenarozené dítě?

Příznaky, symptomy a léčba samotná (správná) nemají přímý vliv na embryo a plod, ale ovlivňují kvalitu života těhotné ženy a mohou nepříznivě ovlivnit její zdravý životní styl, což je důležité pro úspěšný vývoj dítěte. V případě neustálé bolesti je předepsána léčba.

Nesprávná terapie, používání některých léků může být škodlivé.

Úleva od bolesti hlavy

Vzhledem k tomu, že těhotné ženy mají zakázáno užívat řadu léků na migrénu, můžete se obrátit na alternativní medicínu - nutriční změny, akupunktura, použití bylin atd..

K lékům patří přípravky paracetamolu, které však při migréně příliš nepomáhají..

Jednou z možností léčby tohoto onemocnění je brát hořčík, který je obsažen v řadě produktů, jako jsou:

 • vlašské ořechy;
 • lískový oříšek;
 • mandle;
 • ovesné vločky;
 • sušené meruňky;
 • celozrnný chléb.

V otázce, jak postupovat při prevenci a zmírnění záchvatů, je důležitý odpočinek a absence stresu, který je považován za spouštěč záchvatů. Studené obklady a vhodná cvičení (například jóga) pomáhají v boji proti migrénám..

Terapeutické funkce

Pro bolesti hlavy můžete použít léky, které nepoškozují plod:

 • v prvním trimestru (1-3 měsíce) - přípravky obsahující paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou;
 • ve druhém trimestru (3-6 měsíců) - léčiva obsahující paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou;
 • ve třetím trimestru (6-9 měsíců) - prostředky obsahující paracetamol; NSAID jsou během tohoto období kontraindikovány (Ibuprofen, Naproxen, Diclofenac).

Důležité! Před užitím pilulky na bolest hlavy během těhotenství se poraďte se svým lékařem o vhodné účinné látce a dávkování léku.

Léčba migrény během těhotenství

Z etických důvodů nejsou drogy testovány u těhotných a kojících žen, proto jsou údaje o užívání drog během tohoto období zanedbatelné, a proto se řada léků nedoporučuje..

Následující doporučení jsou uvedena v souladu s odbornou literaturou, slouží pouze jako vodítko při výběru jednotlivých skupin drog! Léčba migrény u těhotných žen se provádí výhradně pod dohledem lékaře!

Nespecifická antipyretika a analgetika

Kyselina acetylsalicylová. Při použití v těhotenství ve 1-2 trimestrech, podle velkého počtu žen, droga nezpůsobuje problémy. Jedna technika je považována za možnou. Nelze však vyloučit, že vystavení léku může zvýšit riziko potratu. Kyselina acetylsalicylová by neměla být používána ve 3. trimestru kvůli riziku krvácení, dlouhodobé porodu. Stejně jako jiné inhibitory prostaglandinů může léčivo vést k předčasnému uzavření fetálního arteriálního kanálu.

NSAID. O použití této skupiny neexistují žádné údaje, proto se nedoporučuje. Pouze Ibuprofen má podobné údaje o kyselině acetylsalicylové v dávce Viz také: Účinnost léčby migrény injekcemi Botox.

Paracetamol. Analgetikum 1. linie při rozhodování o tom, jak se zbavit migrén během těhotenství. Krátkodobá léčba terapeutickými dávkami je považována za bezpečnou..

Ne-shpa. Vlastnosti a doporučení podobné Paracetamolu. Kromě toho v případě předpokladu obtížného porodu pomohou tablety usnadnit proces porodu.

Specifická léčiva proti migréně

Anti-migréna přijatelné pro léčbu migrény u těhotné ženy:

 • Paracetamol + kofein + kodein;
 • Ibuprofen (ve 2. trimestru);
 • Triptans - doporučuje se pouze Sumatriptan (Imigran, Sumigra, Rosemig).

Antikonvulziva a antidepresiva

 • Gabapentin - pokud přínos pro pacienta převažuje (v 1 trimestru v kombinaci s kyselinou listovou - pro prevenci vrozených vad).
 • tricyklický (amitriptylin);
 • selektivní SSRI.

Antidepresiva se nedoporučují 1-2 týdny před porodem..

p-blokátory a BKK

β-blokátory mohou nepříznivě ovlivnit plod (snížení průtoku krve placentou, zpomalení růstu), ale při pravidelných ultrazvukových testech je toto riziko včas zjištěno. Přínos užívání léku pro matku daleko převyšuje riziko pro plod; těhotenství je důvodem k zastavení používání β-blokátorů. Atenolol a metoprolol lze bezpečně použít později (léky druhé řady).

Metoprolol (50 mg / den) a amitriptylin (až 150 mg / den) lze bezpečně použít k prevenci častých záchvatů migrény..

Blokátory vápníkových kanálů jsou považovány za bezpečné, pokud se síran hořečnatý nepoužívá současně, pokud potenciální synergie mohou vést k těžké hypotenzi..

Masáž a ruční terapie

Můžete zmírnit záchvat migrény pomocí masáže. Pokud je bolest hlavy vyvolána problémy s krční páteří, doporučuje se navštívit lékaře, zajistit rehabilitační léčbu nebo masáž.

Chiropraxe by měla být prováděna výhradně odborníkem.!

Recepty tradiční medicíny

Útoky na bolest hlavy během těhotenství, jako je migréna po porodu, lze zmírnit pomocí lidových tipů.

Chladné obaly

Použití studeného obkladu se nejlépe provádí na zádech. Je ideální být v tiché, temné místnosti..

Rehydratace

Bolest hlavy někdy varuje před nedostatkem tekutin v těle. V tomto případě je nejlepším řešením rehydratace. Ideální tekutinou je minerální nebo čistá voda, ovocné čaje.

Uspokojující hlad

"Piju dost tekutin, dodržuji preventivní opatření, ale útoky se opakují..." Pokud znáte tuto situaci, může být problémem hlad. Bolest hlavy je varování před potřebou doplnění energie. Je důležité, aby se ženy náchylné k migrénám, zejména během těhotenství, soustředily na pravidelné stravování..

Zvládání stresu

Některé ženy se nevyhýbají stresovým faktorům ani při očekávání dítěte. Pokud je příčinou bolesti hlavy dlouhodobý stres, měla by být odstraněna. Dobrým pomocníkem v těchto situacích je jóga..

Dostatek spánku

Nedostatek spánku je další příčinou záchvatů. Je nutná správná hygiena spánku..

Prevence

Dlouhodobá nebo preventivní léčba migrény během těhotenství (od samého začátku nebo dokonce před početí) by měla být přerušena. Je také důležité být opatrný při používání různých bylinných čajů nebo léků, které jsou obvykle považovány za neškodné. Jejich vliv není často zkoumán, takže mohou být namísto pomoci škodlivé. Mezi nejúčinnější preventivní opatření patří: akupunktura, jóga, masáž, relaxační metody. Strávit je s dostatečným předstihem před útokem.

Migréna

Migréna: co to je?

Migréna je onemocnění, jehož hlavním příznakem jsou silné paroxysmální bolesti hlavy. Jsou lokalizovány v polovině hlavy, a proto se v latině nazývá migréna hemicrania. Migréna se liší od obvyklé bolesti hlavy, která doprovází únavu nebo je příznakem jakéhokoli onemocnění, povahy bolesti a absence organických příčin, které ji způsobují.

Migréna: příčiny

Příčiny hemicrania se stále zkoumají, ale vědci zjistili, že predispozice k nemoci je zděděna podél ženské linie. Proto je migréna u žen zaznamenána mnohem častěji než u mužů. Zdědí se funkce fungování nervového systému, které za určitých okolností způsobují bolesti hlavy..

Mechanismus vývoje bolesti během migrény je spojen s aktivací trigeminálního jádra, které vede nejprve ke křečím, a poté k expanzi mozkových tepen, rozvoji perivaskulárního edému, který způsobuje výskyt migrény. Bylo prokázáno, že poruchy metabolismu serotoninu v centrálním nervovém systému se podílejí na tvorbě bolesti migrény..

Sama predispozice se však v žádném případě nemůže projevit bez vlivu určitých faktorů, tzv. Spouštěčů. Lze je rozdělit do 4 skupin:

 • Psychologické příčiny migrény: duševní, emoční stres, stres.
 • Fyziologické: poruchy spánku, únava, hormonální změny.
 • Jídlo: Je prokázáno, že tyramin, který se nachází v mnoha produktech (káva, čokoláda, ořechy, sýr, kakao, uzená masa, citrusové plody), může vyvolat bolest při migréně. Migréna a alkohol jsou také úzce spjaty. Víno, šampaňské a jiné nápoje s nízkým obsahem alkoholu často způsobují migrénu.
 • Vnější faktory: ostrý zápach, jasné světlo, hlasité zvuky, pokles atmosférického tlaku, bytí v dusných místnostech.
Příčiny migrény u mužů a žen mohou být spojeny s charakteristikami hormonálního původu. U žen je mnohem pravděpodobnější, že zažijí situace, které vyvolávají rozvoj bolesti, mnoho vědců vysvětluje vyšší frekvenci migrén u žen právě s touto skutečností..

Příčiny migrény u žen

 • Příčinou migrény během menstruace je změna vaskulárního tónu pod vlivem hormonů, jejichž poměr se v průběhu cyklu mění. U některých žen se bolesti hlavy objevují během ovulace, u jiných - s premenstruačním syndromem nebo samotným krvácením. V některých případech hormonální antikoncepce pomáhají zbavit se menstruační migrény..
 • Migréna a těhotenství jsou často kombinovány, což je spojeno nejen s hormonálními změnami, ale také se zvýšeným stresem na oběhový systém v důsledku začlenění plodu do krevního řečiště..
 • Migréna a menopauza jsou také často spojovány, protože s nástupem menopauzy v ženském těle se poměr hormonů opět mění.

Příčiny migrény u dětí

U dětí jsou migrény obvykle spojeny s přepracováním, ke kterému dochází během těžkých břemen ve škole. Hormonální změny, ke kterým dochází během puberty, jsou další běžnou příčinou migrény, a proto jsou migrény dospívajících tak často zaznamenávány..

Příznaky migrény u dětí je obtížnější identifikovat, zejména v raném věku, kdy dítě nemůže jasně formulovat stížnosti. Příznaky migrény u dospívajících obvykle odpovídají příznakům u dospělých, takže diagnóza onemocnění není obtížná.

Příznaky migrény

Hlavním příznakem migrény je silná pulzující bolest hlavy. Obvykle je jednostranný a lokalizovaný v frontotemporální oblasti, ale může být i jiné místo zaměření bolesti. Kromě bolesti existují i ​​další příznaky hemicrania:

 • Nevolnost nebo zvracení, snížená chuť k jídlu;
 • Přecitlivělost na světlo, zvuky, chutě, vůně;
 • Závrať
 • Ospalost;
 • Podrážděnost až do agrese.

Příznaky nemoci jsou určovány formou migrény, z nichž je jich několik. Trvání útoku je individuální: může trvat 2 až 72 hodin. Příznaky migrény u mužů a žen nemají významné rozdíly. Rozdíl je pouze ve frekvenci záchvatů - u žen jsou obvykle častější.

Existují migrény s aurou a bez ní. Aura je komplex neuropsychologických příznaků, které předpovídají nástup bolesti, stávají se prvními příznaky migrény nebo se vyvíjejí současně s bolestí. Jsou způsobeny křečemi mozkových cév, ke kterým dochází v počáteční fázi vývoje útoku.

Druhy migrény aura:

 • Vizuální - záblesky, „mlha“, oslnění, zkreslení, ztráta zorných polí;
 • Sluchové - tinnitus, sluchové halucinace;
 • Smyslové - změna chuti, vůně;
 • Afatic - porucha řeči;
 • Motor - obtížné pohyby končetin, včetně chůze;
 • Vestibulární - závratě, může dojít k poklesu v důsledku ztráty rovnováhy.

Druhy migrény

Rozlišuje se jednoduchá (klasická) forma migrény a migrény s fokálními neurologickými příznaky, které mohou být několika typů..

 • Migréna bez aury jsou epizodické bolesti hlavy, příznaky aury, neexistuje žádný neurologický deficit.
 • Migréna s aurou je doprovázena výše popsanými charakteristickými neuropsychologickými příznaky různých druhů.
 • Cervikální migréna je příznak zhoršeného průtoku krve vertebrální tepnou. V tomto stavu se vyvinou velmi silné bolesti hlavy.
 • Chronická paroxysmální hemicrania je charakterizována epizodickými krátkodobými příznaky migrény (obvykle netrvá déle než půl hodiny), které se opakují několikrát denně.
 • Basilar migréna je vzácná forma, jejíž příznaky významně zhoršují pohodu. Je charakterizována závratě, nekoordinací, dysartrií, parestézií v končetinách, tinnitem, poruchou zraku a v některých případech ztrátou vědomí. Hlavním příznakem je těžká bolest hlavy, která může trvat až několik hodin. Po útoku pacient usne. Basilar migréna se obvykle vyskytuje u dospívajících dívek, během puberty.
 • Oftalmická (oční) migréna je forma nemoci, jejíž povinným příznakem je ztráta obrazu v určitých zorných polích, blikání, oslnění. Útok netrvá déle než půl hodiny. Příčinou oční migrény jsou oběhové poruchy v týlní části mozkové kůry.
 • Oftalmoplegická migréna je charakterizována okulomotorickými poruchami (diplopie, ptóza, mydriáza) na straně bolesti. Jsou spojeny s kompresí okulomotorického nervu edematózními cévami (kavernózním sinusem, karotidovou tepnou) a křečí tepny, která tento nerv živí.
 • Retinální migréna - bolest hlavy doprovázená přechodnou slepotou spojenou se spasmem sítnice.
 • Hemiplegická migréna - je doprovázena slabostí v těle a končetinách, parestézií na straně naproti zaměření hlavy, což je spojeno s narušenou mozkovou cirkulací. Útok obvykle netrvá déle než hodinu.
 • Afatická migréna - ve výšce bolesti se objevují poruchy řeči.
 • Břišní migréna je doprovázena silnou bolestí břicha, nevolností, zvracením a průjmem. Tato forma je charakteristická pro dětství.
 • „Bezhlavá“ migréna je aura bez bolesti hlavy, nejčastěji vizuální. Je to velmi vzácné, ještě méně často diagnostikované.

Migréna diagnostika

Jak zacházet s migrénami?

Jak zmírnit bolest při záchvatu migrény?

Když se objeví první známky migrény, je nutné vyloučit, pokud je to možné, všechny vnější vlivy, které vyvolávají bolest. Obecným doporučením je umístit pacienta do tiché, temné místnosti s otevřenými okny. S neléčením můžete zmírnit bolest: akupresura aktivních bodů, za studena obklady na čele, akupunktura, masáž krční límcové zóny. Někdy chladná nebo naopak teplá sprcha, koupel a šampon pomáhají pacientům dobře..

Migréna prášky lze užít při prvních známkách aury nebo bolesti. Existuje několik skupin drog, které jsou předepsány pro migrény. Volba závisí na formě nemoci, vlastnostech jejího průběhu.

Pokud je bolestový syndrom mírný, útok trvá méně než 1 den, obvykle se doporučují nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID). Tato skupina zahrnuje paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou, analgin, ibuprofen, naproxen.

Co pít s migrénou, pokud analgetika nepomáhají nebo nemohou být použita kvůli potřebě častého přijímání? V tomto případě se triptany, které jsou deriváty serotoninu (5-hydroxytryptamin), které hrají důležitou roli v patogenezi migrény, stávají lékem volby. Mají vazokonstrikční účinek, který snižuje perivaskulární edém a kompresi mozkové tkáně. Migrénové triptany nelze kombinovat s jinými vazokonstrikčními drogami.

Triptany jsou k dispozici ve formě tablet, nosních sprejů. Druhá možnost umožňuje rychle dodávat účinnou látku do cév mozku, nastříkat ji na nosní sliznici a zabránit propadnutí aktivity léku při průchodu játry. V prodeji najdete následující názvy, pod nimiž jsou triptany vydávány: eletriptan, frovatriptan, sumatriptan, zolmitriptan, almotriptan, naratriptan, risotriptan.

Někdy lékaři doporučují střídat podávání drog různých skupin v závislosti na závažnosti útoku. Takový systém snižuje riziko komplikací a závislosti..

Ergotské alkaloidy, které mají výrazný vazokonstrikční účinek, jsou vysoce specifické pro migrénu. Ve velmi závažných případech, kdy nepomáhají všechny uvedené skupiny léčiv proti migréně, mohou být předepsány glukokortikosteroidy..

Není nutné pouze bojovat proti migréně potlačováním bolesti - její další příznaky také vyžadují pozornost. Například s nevolností a zvracením dobře prokinetika (motilium, cerucal). Zlepšují pohodu a umožňují vám užívat léky na migrénu ústy. Pokud je útok závažný a je doprovázen opakovaným zvracením, je výhodný parenterální způsob podání léčiva.

* na základě názorů odborníků:

Ali Z. a kol., Research Opinion in Medical Training Course, 2007; 23 (4): 841-851.
Renner B. a kol., Journal of Clinical Pharmacology, 2007; 47: 715-726.

Preventivní léčba migrény

Jak zacházet s migrénou doma?

V lidovém lékařství existuje mnoho receptů, se kterými můžete bojovat proti migrénám. Některé z nich jsou založeny na použití různých infuzí a roztoků uvnitř, které pomáhají vyrovnat se s bolestí a normalizovat cévní tón. Další část metod domácí léčby je založena na místní expozici. Zde jsou některé recepty, které prokázaly svou účinnost.

 • Průběh útoku můžete zmírnit pitím heřmánku, kořenů vrby, malinových listů nebo sbírky levandule, máty peprné a heřmánku.
 • Infuze oregano je vhodná pro preventivní léčbu. Pokud ji pijete v kurzech třikrát denně ve sklenici, můžete výrazně snížit frekvenci záchvatů migrény.
 • Také snižte frekvenci útoků pomáhá mumii, která ve formě roztoku musíte pít před spaním po dobu 2 týdnů.
 • Studená obklad na hlavě, který lze nahradit listy zelí, účinně uklidňuje bolest.
 • Bolest můžete zmírnit tím, že na chrámu na bolavé straně položíte plátek citronové kůry, aniž byste na kůži telat položili omítku s hořčicí. Principem těchto metod je vytvořit rušivé dráždidlo.
 • Tření éterických olejů do chrámu pomáhá při mírných záchvatech migrény.

Co nemůžete jíst s migrénou?

U migrén se doporučuje vyloučit ze stravy všechny potraviny obsahující aminy (tyramin, histamin, serotonin), protože mohou vyvolat vznik záchvatů. Těžká omezení platí pro následující produkty:

 • mastné maso (zejména vepřové);
 • uzené maso (salám, trhané maso, klobásy, ryby);
 • droby;
 • sýry, zejména zralé odrůdy (čedar, brie, švýcarský, roquefort);
 • luštěniny;
 • ořechy
 • citrus;
 • kaviár.

Doporučený limit:

 • klobásy a klobásy, šunka;
 • masové vývary, želé pokrmy;
 • smetana, zakysaná smetana;
 • pečivo a čerstvý chléb;
 • citrusové plody a různé exotické ovoce;
 • cibule, česnek, křen, ředkev.
Migréna je chronické onemocnění, které nelze zcela vyléčit, ale s výhradou určitých pravidel a preventivní léčby mohou být záchvaty velmi vzácné a mírně ovlivňují kvalitu života..

Trpíte migrénami během těhotenství? Způsoby, jak se zbavit bolesti

Syndrom chronické bolesti způsobený neurovaskulárními poruchami a schopný významně komplikovat průběh těhotenství se nazývá migréna. Migréna je jednou z příčin postižení u žen a zhoršeného vývoje plodu. Tento článek pomůže čtenáři odlišit migrény od jiných druhů bolestí hlavy, vypořádat se s příčinami patologie a zvolit efektivní a bezpečnou léčbu..

Útoky při přenášení dítěte

Migréna je těžká jednostranná bolest hlavy vaskulární povahy, doprovázená různými neurologickými poruchami.

Nemoc má dědičnou povahu a může se vyvíjet jak s nástupem těhotenství, tak mimo něj..

U řady žen je těhotenství nezávislým spouštěčem vývoje migrény..

Charakteristické příznaky nemoci - přítomnost „aury“ a jakési bolesti.

Aura - to je nepříjemný pocit, který se objevuje před bolestí hlavy: náhlé zhoršení pohody, nevolnost, zhoršený dotek, zrak a chuťové vjemy. Aura trvá od 5 minut do několika hodin, poté se nevyhnutelně změní v bolestivý útok. Ve vzácných případech chybí aura.

Útok na migrénu je syndrom silné bolesti pulzující nebo represivní povahy v jedné oblasti hlavy (čelo, šíje nebo koruna). Žena popisuje pocit jako „silné mačkání“. Místo zaměření bolesti se může lišit.

Útok bolesti probíhá ve třech fázích (zvýšení, maxima a pokles) a vede k významnému snížení pracovní kapacity, které trvá 5 minut až 3–4 dny a způsobuje nespavost, ztrátu chuti k jídlu, neschopnost provádět jednoduché hygienické postupy.

Důvody pro různé trimestry

Než přijdete na to, jak zacházet s migrénami u těhotných žen, musíte zjistit, proč k tomu dochází. Existují společné příčiny i příčiny specifické pro každý trimestr..

Časté důvody:

 • přítomnost migrény v nejbližší rodině;
 • podchlazení;
 • stres;
 • arteriální hypertenze;
 • syndrom chronické únavy;
 • přítomnost vaskulárního nebo neurologického onemocnění mozku (neuróza, epilepsie);
 • náhlé hubnutí nebo rychlý nárůst hmotnosti;
 • cukrovka.

DŮLEŽITÉ! Migréna může být předzvěstí řady nebezpečných onemocnění: glaukom, mozkové nádory, encefalitida, onemocnění gastrointestinálního traktu. U některých žen se migréna projevuje dlouho před vývojem život ohrožujících patologických stavů - preeklampsie a eklampsie, proto by se i při jediné a krátkodobé epizodě bolesti měli poradit s lékařem.

V různých fázích těhotenství mohou být příčiny migrény různé. Například v raných fázích může hlava bolet kvůli prudké změně hormonálních hladin.

V prvním trimestru:

 1. toxikóza;
 2. prudká změna hormonálního stavu (zvýšené hladiny progesteronu a estrogenu);
 3. otok nebo latentní dehydratace;
 4. riziko potratu;
 5. zvýšená produkce červených krvinek a zvýšená spotřeba železa;
 6. vývoj nedostatku vitaminu B.

Ve druhém trimestru:

 1. exacerbace chronických onemocnění (pyelonefritida);
 2. zhoršující se diabetes mellitus, hypo- a hyperglykémie;
 3. Anémie s nedostatkem železa;
 4. chronické otravy toxiny v potravinách, kosmetice a lécích.

Ve třetím trimestru:

 1. citlivost na počasí;
 2. vodnatelnost;
 3. fetoplacentální nedostatečnost;
 4. patologie placenty;
 5. nadváha;
 6. citová citlivost;
 7. tlak na páteř a pánevní cévy se zvětšenou děloží.

ODKAZ. Některé ženy, které mají migrénu spojenou s nástupem menstruace, se mohou během těhotenství zcela zbavit záchvatů.

Před narozením se záchvaty mohou zvýšit..

Symptomatologie

Útok na migrénu je charakterizován následujícími příznaky:

 • bolest je lokalizována v jednom bodě (často na čele, infraorbitální části, na zadní straně hlavy);
 • doprovázena silnou nevolností, zimnicí, zvýšenou citlivostí na světlo a hluk;
 • povaha bolesti pulzuje, praská;
 • jakákoli fyzická aktivita vede ke zvýšenému nepohodlí;
 • charakterizovaný zvýšeným tlakem a tělesnou teplotou.

Léčba

ODKAZ. Těhotná žena by neměla užívat mnoho léků, proto byste při prvním záchvatu bolesti měli vyhledat lékaře.

Co by v tomto případě měla těhotná žena udělat? Pro spontánní vymizení migrény často stačí léčit zhoršená chronická onemocnění. Vzhledem k tomu, že migréna je důsledkem vaskulární patologie, je k prevenci záchvatů často postačující léčba vazodilatačních, dekongestantních a antiemetických léků (např. Metoklopramidu)..

První nezbytná opatření:

 1. stanovit správný režim spánku a bdělosti;
 2. eliminovat vzpírání a stres;
 3. vyjměte napínací oděv ze skříně;
 4. minimalizovat použití pilulek;
 5. pokud je to nutné - neodmítněte hospitalizaci.

Po porodu migréna zpravidla ustoupí a žena se už neobtěžuje.

Jak zmírnit bolest u těhotných žen?

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s migrénami při přepravě dítěte. Vhodná může být jak léková terapie, tak použití alternativního a alternativního lékařství..

Léky

Jak zacházet s migrénou u těhotných žen? Před použitím jakéhokoli léku byste se měli poradit s lékařem.

Důležité! V raných fázích může lékař zakázat užívání léků k léčbě migrény..

Těhotným dívkám mohou být předepsány léky z následujících skupin:

 • nesteroidní protizánětlivá léčiva. Mají rychlý analgetický účinek, který trvá až 4-6 hodin. Léčiva této skupiny, která jsou povolena během těhotenství, zahrnují ibuprofen, paracetamol a diklofenak..
 • Beta-blokátory (metoprolol, bisoprolol) působí snižováním srdeční frekvence a snižováním tlaku, což nejen snižuje bolest, ale také další prevenci migrény.
 • Antidepresiva (fluoxetin) mají mírné sedativní a proti úzkostné účinky, což pomáhá zabránit depresi a únavě. Fluoxetin je indikován pro emočně nestabilní ženy, v krátkých cyklech a bez náhlého zrušení..
 • Vitamíny a minerály (vitaminy hořčíku B6, B a síran hořečnatý) působí obnovením nervového systému. Síran hořečnatý má také decongestant a antikonvulzivní účinky..

ODKAZ. Paracetamol lze užívat pouze od 13 do 14 týdnů. Běžná protizánětlivá léčiva (aspirin, nimesulid, celekoxib) jsou kdykoli absolutně kontraindikována.

Lidové léky

 • Citronová infuze: nalijte 20-30 gramů čerstvého citronu se sklenicí vroucí vody a mírně vychladněte. Dát si horký nápoj. Nápoj pomáhá snižovat tlak.
 • Éterické oleje. Oleje pomeranče, levandule, máty peprné a citronového balzamu smíchejte ve stejných koncentracích (3-5 kapek) a otřete bolestivou částí hlavy, dokud se necítí teplá..
 • Cibule. Nakrájejte čerstvou velkou cibuli na polovinu a připojte řezanou stranu k místu bolesti po dobu 20-30 minut.
  Léčivý polštář. Šitý polštář sešije z volné látky a naplní se suchými listy třešní, oregana, heřmánku, eukalyptu, maliny. Používejte 2-3 hodiny denně.
 • Tymiánová komprese. Nalijte 30-40 gramů suchého tymiánu 200 ml vroucí vody. Když se ochladíte na pohodlnou, ale vysokou teplotu, navlhčete několik vrstev gázy pomocí získané infuze a naneste na bolestivou oblast. Změna komprese každých 15 minut.
 • Levandulové koupele nohou. V pánvi s horkou vodou připravte 20-30 g levandulových listů. Žena ponoří nohy do vody na 10-15 minut. Relaxační koupele lze opakovat denně.

Masáž

Jak se zbavit bolesti hlavy při masáži? Stačí se řídit jednoduchými pravidly..

Důležité! Nedoporučuje se provádět klasickou tonickou masáž a její variace, ani všechny typy specifické masáže.

Během těhotenství můžete strávit krátkou relaci relaxační masáže, která spočívá v hladění a tření. Odposlech a hnětení se neprovádí. Masáž jakékoli části těla se provádí zdola nahoru, pomalu a ne více než 15 minut.

Těhotná žena může masírovat pokožku hlavy velkým masážním hřebenem. Chcete-li to provést, měli byste sedět v pohodlném křesle, sklopit hlavu a vlasy česat pomalými, lehce stlačujícími pohyby zdola nahoru (od zátylku na čelo). Tato masáž stimuluje krevní oběh a podporuje relaxaci..

Je to nebezpečné pro nenarozené dítě

Migréna je stav, který ohrožuje nejen zdraví ženy, ale i plodu.

Dokonce i krátkodobý jediný záchvat může vyvolat těhotenské komplikace kdykoli:

Z plodu:

 • hladovění kyslíkem;
 • deprese nervového systému a srdce;
 • placentární narušení;
 • předčasný porod nebo potrat;
 • nízká porodní váha;
 • následně - narušení fyzického vývoje, tendence k infekci, slabá imunita.

Na straně matky:

 • hypertenzní krize;
 • preeklampsie a eklampsie (nebezpečné záchvaty);
 • mozková hypoxie;
 • dehydratace.

DŮLEŽITÉ! Nejzávažnější komplikací migrény je migréna, během které je narušena integrita cévy, která živí určitou část mozku. K cévní mozkové příhodě může dojít v kterémkoli trimestru a již během prvního útoku. Důsledky tohoto stavu jsou ochrnutí, paréza, ztráta zraku a další závažné komplikace.

Jak zmírnit bolesti hlavy

K úlevě od bolesti hlavy můžete udělat následující:

 1. Zbavte se těsného oblečení;
 2. Zajistěte přístup na čerstvý vzduch;
 3. Vypijte sklenici horkého velmi sladkého čaje (často pomáhá zmírnit útok);
 4. Masírujte bolestivou část hlavy prsty;
 5. Vdechněte éterické oleje z citronu nebo levandule po dobu 10-15 minut;
 6. Připravte horké koupele na ruce a nohy;
 7. Sledujte odpočinek postele, dokud bolest nezmizí.

Doporučujeme vám sledovat užitečné video na toto téma:

Závěr

Pro minimalizaci možnosti vzniku bolestivého záchvatu během těhotenství je důležité dodržovat jednoduchá preventivní opatření: dostatek spánku, správné stravování, zahřívání, vyhýbání se stresu a přepracování.

Migréna a jiné bolesti hlavy během těhotenství

Je bolest hlavy běžná během těhotenství?

Během těhotenství, zejména v prvním trimestru, je obvyklé mít tzv. Tenzní bolesti hlavy. Ale ženy trpící migrénou často dostanou určitou úlevu, když jsou na svém místě. Ačkoli existují naopak lidé, kteří během těhotenství migrény poprvé zažívají.

Často se bolesti hlavy, které se obtěžovaly v prvním trimestru, snižují nebo dokonce mizí ve druhém, když se růst hormonů stabilizuje a vaše tělo si zvykne na jejich vysoký počet.

Co způsobuje bolesti hlavy během těhotenství?

Odborníci nevědí přesně, co způsobuje, ale hormony s tím pravděpodobně souvisí. Růst objemu krve může také hrát roli, zejména v časných stádiích těhotenství. Náhlé zastavení kofeinu může také způsobit bolest hlavy..

Mezi další možné faktory bolesti hlavy během těhotenství patří:

Může bolesti hlavy během těhotenství naznačovat něco vážného?

Ano, někdy. Ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství může být bolest hlavy známkou preeklampsie - závažného stavu způsobeného těhotenstvím, který se vyznačuje vysokým krevním tlakem a některými dalšími příznaky, jako je velké množství bílkovin v moči, zhoršené vidění, funkce jater a ledvin.

Pokud máte první migrénu nebo jiné silné bolesti hlavy a paracetamol neposkytuje úlevu, zavolejte svého lékaře. Možná budete potřebovat úplné lékařské vyšetření, abyste se ujistili, že se nic špatného neděje..

Jak zjistit, zda se jedná o migrénu nebo jiný typ bolesti hlavy?

Není vždy snadné říci, jaké bolesti hlavy trápí. Zde je, jak je rozlišit:

Stresové bolesti hlavy jsou nejčastější formou. Mohou se cítit jako tlačení nebo neustálá tupá bolest na obou stranách hlavy nebo na zadní straně krku. Pokud jste trpěli tímto problémem dříve, těhotenství to může zhoršit..

Migrény způsobují mírnou až silnou pulzující bolest, obvykle na jedné straně hlavy. Mohou být také doprovázeny dalšími příznaky, jako je nevolnost, zvracení nebo citlivost na světlo a hluk. Pokud se neléčí, mohou příznaky trvat čtyři až 72 hodin a mohou být zhoršeny fyzickou aktivitou, jakož i mnoha dalšími stejnými faktory, které způsobují typičtější bolesti hlavy..

Někteří lidé s migrénou mají stav známý jako migréna s aurou. Jsou to bolesti hlavy, kterým předcházejí příznaky, jako jsou poruchy zraku (jasná blikající světla nebo slepá místa), otupělost nebo pocit mravenčení, slabost a porucha řeči. Tyto příznaky mohou začít jednu hodinu před nástupem migrény a trvat až hodinu..

Sinusové bolesti hlavy jsou obvykle pociťovány jako tlak nebo bolest na tvářích, kolem očí a na čele. Obvykle se vyskytují po nachlazení nebo respirační infekci a nejsou tak časté, jak si myslíte..

Lidé obvykle berou migrénu na zánět vedlejších nosních dutin (zánět vedlejších nosních dutin). Ale pokud máte bolesti hlavy, ale jinak jste zdraví, může to být migréna. Ale naopak - pokud máte také příznaky nachlazení, může to být sinusová infekce, která vyžaduje léčbu.

Clusterové bolesti hlavy jsou mnohem méně časté a zdá se, že těhotenství na ně nemá vliv. Clusterové bolesti hlavy jsou poznamenány náhlou, silnou bolestí kolem jednoho oka nebo chrámu, někdy s vodnatýma očima nebo ucpaným nosem. Obvykle se vyskytují ve stejnou dobu každý den, často několik hodin po zaspání, týdny nebo měsíce.

Jak časté jsou migrény během těhotenství??

To se velmi liší od ženy k ženě. Podle odborníků má migréna v určitém období svého života přibližně 1 z 5 žen a až 16 procent z nich se s ní poprvé setkává během těhotenství (nejčastěji v prvním trimestru). Na druhé straně většina žen, které již trpí migrénami, má během těhotenství úlevu..

Kromě toho si asi dvě třetiny žen náchylných k migrénám všimnou, že se jejich stav během těhotenství zlepšuje. Toto je více pravděpodobné, pokud migréna měla tendenci se zhoršovat během menstruace nebo začala, když jste poprvé začali menstruovat. Jiní si nevšimnou žádné změny nebo věří, že jejich bolesti hlavy jsou stále častější a intenzivnější..

Mohou migrény způsobit problémy během těhotenství??

Zdá se, že migréna nezvyšuje riziko většiny těhotenských komplikací. I když jste v nešťastné menšině žen, jejichž problém se během těhotenství nezlepší nebo nezhorší.

U žen s migrénou je však vyšší pravděpodobnost preeklampsie (zejména pokud neměly migrénu před těhotenstvím), proto je důležité informovat a konzultovat se svým lékařem.

Mohu brát léky proti bolesti k léčbě bolesti hlavy během těhotenství??

Paracetamol lze bezpečně užívat podle pokynů na etiketě obalu nebo podle pokynů, ale mnoho dalších léků proti bolesti hlavy, včetně aspirinu, ibuprofenu a většiny léčivých přípravků na migrénu, se těhotným ženám nedoporučuje bez souhlasu lékaře. Pokud jste náchylní k těžkým migrénám, zeptejte se svého lékaře, jaké léky můžete užívat..

Pokud máte časté, vysilující bolesti hlavy, výhody některých léků mohou převážit nad možnými riziky pro vaše dítě (ačkoli některé léky budou přísně zakázány). Pokud přetrvává, můžete být požádáni o perinatologa nebo neurologa, aby vám pomohl s vaší migrénou..

Jak snížit bolest hlavy bez použití léků?

Zde je několik způsobů, jak se během těhotenství vyhnout bolestem hlavy:

Zjistěte spouštěče. Specialisté často doporučují uchovávat „deník bolesti hlavy“, který vám pomůže identifikovat konkrétní spouštěče. Až budete příště trpět migrénou nebo jiným typem bolesti hlavy, zapište si vše, co jste jedli 24 hodin před začátkem, a co jste udělali, když to začalo.

Některé běžné faktory migrény zahrnují jídlo, které obsahuje:

 • glutaman sodný;
 • dusitany a dusičnany (běžné u zpracovaného masa, jako jsou párky v rohlíku, salám a slanina);
 • umělá sladidla;

Mezi další potraviny, které mohou způsobit migrénu, patří:

 • některé fazole a ořechy;
 • vyzrálé sýry a mléčné výrobky (například podmáslí a zakysaná smetana);
 • některé čerstvé ovoce (včetně banánů, papája, avokáda a citrusových plodů);
 • uzená ryba;
 • čokoláda a rohovník;
 • fermentovaná nebo nakládaná jídla (např. sojová omáčka nebo zelí)

Mezi další spouštěcí faktory, kromě jídla, patří:

 • jasná nebo blikající světla;
 • hlasité zvuky;
 • nadměrné teplo nebo chlad;
 • silné pachy;
 • tabákový kouř.

Použijte komprimaci. U tažných bolestí hlavy naneste na čelo nebo dno lebky teplý nebo studený obklad. Studené obklady fungují nejlépe pro migrény.

Osprchovat se. U některých lidí trpících migrénami přináší studená sprcha rychlou, i když dočasnou úlevu. Pokud se nemůžete osprchovat, na obličej stříkejte studenou vodu. Teplá sprcha nebo vana mohou uvolnit napětí v bolesti hlavy.

Nehladovět nebo žíznit. Aby se předešlo nízké hladině cukru v krvi (běžná příčina bolesti hlavy), jezte malá jídla. Když jste na cestách, přineste si nějaké občerstvení (sušenky, ovoce, jogurt). Vyhněte se cukru, včetně sladkostí nebo sladké sody, které mohou způsobit prudký skok v hladině glukózy v krvi.
A nezapomeňte pít hodně vody, abyste se vyhnuli dehydrataci. Pomalu popíjejte vodu, pokud máte zvracení z migrény.

Vyvarujte se únavě. Získejte dostatek spánku v noci. Když máte migrénu, spejte v tiché, temné místnosti.

Proveďte cvičení. Některé důkazy naznačují, že pravidelné cvičení může snížit frekvenci a závažnost migrén a snížit stres, což může způsobit stres ze stresu. Pokud jste náchylní k migrénám, začněte postupně - náhlý nárůst aktivity může být jedním z provokativních faktorů. Neaplikujte však při migrénovém útoku, protože to prohloubí bolest hlavy.

Cvičení k udržení dobrého držení těla mohou být zvláště užitečné při bolestech hlavy ve třetím trimestru.

Vyzkoušejte relaxační techniky. Biofeedback, meditace, jóga a self-hypnóza může pomoci snížit stres a bolesti hlavy u některých lidí..

Proveďte masáž. Některé ženy trpící tenzními bolestmi hlavy věří v sílu masáže, i když není jasné, zda je skutečně účinná pro úlevu. Masáž celého těla (ideálně od specialisty specializující se na prenatální masáž) může uvolnit napětí ve svalech krku, ramen a zad.

Pokud nemůžete získat profesionální masáž, požádejte svého partnera, aby si třel záda a hlavu.

Zvažte akupunkturu. Akupunktura je s největší pravděpodobností bezpečná během těhotenství, i když to, zda je účinný proti bolesti hlavy, zůstává předmětem debaty. Pokud chcete zkusit, poraďte se se svým lékařem a průběžně jej informujte o postupech.

Kdy navštívit lékaře?

Existuje řada situací a dalších příznaků, které naznačují potřebu lékařské péče:

 • Pokud jste ve druhém nebo třetím trimestru a poprvé se u vás vyskytne těžká bolest hlavy. To může být doprovázeno vizuálními změnami, ostrými bolestmi v horní části břicha nebo nevolností, náhlým nárůstem hmotnosti nebo otokem rukou nebo obličeje. Musíte ihned zkontrolovat krevní tlak a moč, abyste se ujistili, že nemáte preeklampsii. Pokud jste v minulosti měl nějaké problémy s vysokým krevním tlakem, zavolejte svého lékaře, i když máte jen mírnou bolest hlavy, která přetrvává i po užití paracetamolu.
 • Máte náhlou „výbušnou“ bolest hlavy, která vás probudí, neodejde nebo se budete cítit jako nikdy předtím.
 • Vaše bolest hlavy je doprovázena horečkou nebo ztuhlým krkem (neschopnost naklonit hlavu kvůli bolesti).
 • Bolest se zesiluje a zažíváte další příznaky, jako je rozmazané vidění nebo jiné zhoršení zraku, nezřetelná řeč, ospalost, necitlivost nebo změna normálního pocitu.
 • Bolest hlavy kvůli zranění.
 • Máte podráždění nosu, stejně jako bolest a tlak pod očima nebo jinými obličejovými či dokonce bolestmi zubů. To může signalizovat sinusovou infekci, kterou je třeba léčit antibiotiky..
 • Všimnete si, že máte bolesti hlavy po přečtení nebo práci na počítači. V každém případě se obraťte na svého lékaře. I když jste v minulosti měli bolesti hlavy, můžete s ním mluvit, abyste se rozhodli, který screening a léčba je pro vás nejlepší během těhotenství..
Články O Neplodnosti