Hlavní Výživa

Nohy během těhotenství

Křeče jsou nedobrovolné a spíše bolestivé svalové kontrakce způsobené oběhovými poruchami v této části těla..

Poměrně často se u žen poprvé vyskytují křeče v průběhu těhotenství. „Houpací nohy“, jak říkají obyčejní lidé, mohou z různých důvodů, z nichž hlavní jsou popsány níže.

Proč se těhotné ženy křečí?

Křeče nejsou nejčastěji nezávislou chorobou. Křeče dolních končetin jsou s větší pravděpodobností příznakem určitého onemocnění, příznakem poruchy oběhu nebo nadměrného svalového stresu..

Udržujte nohy pohromadě díky:

 • predispozice nebo přítomnost křečových žil (protože toto onemocnění vede k poruchám oběhu v končetinách);
 • přepracování svalů;
 • nesprávně vybrané boty nebo vysoké podpatky;
 • nepohodlné držení těla nebo prodloužený pobyt bez pohybu během spánku (zatímco nohy jsou znecitlivěné a křeče);
 • otoky nohou různého původu;
 • syndrom studených nohou;
 • metabolické poruchy (nedostatek draslíku, vápníku a hořčíku), které vedou ke svalové slabosti a křečím;
 • přítomnost zánětlivých procesů ve svalech nebo vazech;
 • diabetes mellitus (protože toto onemocnění narušuje periferní oběh nohou);
 • neurologické problémy, zejména onemocnění dolní části páteře;
 • hormonální selhání (ale u těhotné ženy je diagnostikována hrozba „potratu“ a podstoupí hormonální terapii), pokud nic neohrožuje těhotenství, pak mohou nastat změny křečí v důsledku změn hormonálního stavu (když tělo ještě nemělo čas se přizpůsobit).

Ale zpravidla jsou křeče končetin pozorovány ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Důvodem je zvýšené zatížení svalů a vazů nohou, protože těhotné břicho neustále zvyšuje velikost a hmotnost. Kromě toho často dochází k vymáčknutí zvětšené dělohy velkých krevních cév pánev, díky čemuž je narušen venózní výtok a křeče nohou..

Rovněž stojí za to říci, že v průběhu těhotenství se zvyšuje potřeba stopových prvků, protože dítě z jejich matky odebírá určitou část. Při nedostatku takových důležitých užitečných látek, jako je draslík, vápník, hořčík, železo, lze pozorovat křeče lýtek a prstů na nohou. Proto, pokud žena ještě nezačala brát speciální komplex vitamínů pro těhotné ženy, stojí za to zvážit.

Proč nohy v noci klesají častěji?

Může to být způsobeno:

 • nepříjemná poloha těla nebo prodloužená nehybnost během spánku. V tomto případě je narušena krevní oběh v nohou a křeče nohou.
 • zvýšení svalové dráždivosti díky nadměrnému množství kávy nebo čaje během dne. Tyto nápoje jsou stimulanty svalů v důsledku přítomnosti kofeinu v nich, takže nadměrný příjem kávy nebo čaje nedovoluje nohám relaxovat ani během nočního odpočinku..
 • u většiny žen se otok nohou večer zvyšuje kvůli přenášenému zatížení během dne. Vzhled otoků způsobuje křeče na nohou.

Noční křeče mohou být delší a bolestivé než denní křeče. Musíte vědět, jak uvolnit svaly a zastavit rozvoj bolesti.

Co dělat během záchvatu křeče?

Je třeba si pamatovat sled akcí pro křeče různých svalových skupin nohou a před tréninkem je rychle a jasně provést. To pomůže zmírnit křeče bez přílišného rozruchu v minimálním množství času..

Obecný postup:

 1. Narovnejte nohu.
 2. Zapojte antagonistické svaly (viz vysvětlení níže).
 3. Aktivujte krevní oběh otíráním bolestivé oblasti.

Podrobný postup pro různé svaly

1. V případě křečových svalů chodidel a telat je první věcí, kterou musíte udělat, tažení ponožky směrem k sobě s námahou (viz obrázek 1)..

Obrázek 1 - Způsob, jak se zbavit křečí v nohou a telatách

Tímto způsobem budou zapojeny antagonistické svaly, které provádějí opačnou práci. A pokud jsou napjaté, svaly stažené svaly by se měly dobrovolně uvolnit. Je zajištěno tělesnou strukturou každé osoby..

Druhou rukou je třeba důkladně a rychle třít, hnětit a svírat svaly stísněné.

Takové akce zmírní křeč a zvýší průtok krve ve spasmodickém svalu..

Také bolestivé kontrakce v lýtkových svalech mohou být zastaveny kliknutím na určité body. Ostře, rychle a s námahou zatlačte palcem do středu hrudní kosti zkrácené nohy. Dále musíte kliknout na bod nad patou o 5-6 cm a zvednout ruku nahoru, třikrát kliknout na tele v intervalech několika centimetrů.

2. Pokud jsou přední plochy stehenních křečí, ohněte nohu na koleno a přitáhněte ji rukama k hrudi (viz obrázek 2). Pokud to doba již neumožňuje, je nutné přitáhnout nohu co nejblíže ke žaludku, ale nemačkat.

Namočte vyrovnaný sval a opakujte znovu.

Obrázek 2 - Způsob, jak se zbavit záchvatů předního povrchu stehna

3. V případě křečí na zadní straně stehna a / nebo hýždí, zvedněte nohu stísněnou a vyrovnejte ji v koleně (viz obrázek 3). Rukama si dobře otřete zadní stranu stehna. V případě potřeby to vše znovu..

Obrázek 3 - Odstranění křečí v zadní části stehna

Je užitečné studovat tuto instrukci pro všechny těhotné ženy, bez ohledu na to, zda trpí křečemi nohou nebo ne, protože nikdo není v bezpečí před jejím vzhledem..

Prevence útoků

Co dělat, aby se zabránilo záchvaty nebo aby se snížil jejich výskyt? Prvním krokem je identifikace a pokus o odstranění příčiny jejich výskytu..

Pokud žena netrpí žádnou z chorob uvedených na začátku článku, je třeba dodržovat obecná doporučení.

1. Jezte více zeleně, zeleniny, ovoce (v zimním období sušené ovoce, například sušené meruňky, data, sušené švestky) a sezamová semínka (zdroj vápníku). Zvyšte množství mléčných výrobků ve stravě. Vyvarujte se nadměrné konzumace čaje a kávy, slaných, kořenitých a nakládaných. Zkuste pít více čisté vody a pouze 30% z celkového množství spotřebované tekutiny by mělo být šťávy, ovocné nápoje, kompoty.

Pokud užíváte diuretika, upozorněte svého lékaře na potřebu komplexu vitamínů a minerálů. Nepijte jednotlivé vitamíny bez lékařského předpisu.

2. Měli byste se také vyhnout přepracování a dlouhodobému pobytu v jedné poloze, zejména stát nebo sedět nohou nohou.

3. Je nutné být častěji na čerstvém vzduchu, provádět posilovací gymnastická cvičení pro těhotné ženy. Užitečná bude pravidelná masáž chodidel a kontrastní sprcha..

4. Výběr obuvi a oděvů by měl být prováděn se zvláštní pozorností, měly by být upřednostňovány přírodní materiály a modely, které nezpůsobují mačkání nohou pod kolenními dutinami v sedu..

Ve zvláštních případech lze zakoupit punčocháče, generické punčochy nebo punčochy..

5. V pozdním těhotenství se doporučuje spát na vaší straně a někdy ležet s polštářem pod nohama..

Tyto pokyny vám pomohou vyhnout se bolestivým svalovým kontrakcím na nohou..

Vede nohy během těhotenství: jak se vypořádat s problémem?

Mnozí jsou s tímto nepříjemným pocitem obeznámeni: nohy jsou přitahovány, krouceny, někdy se svalové křeče nečekaně valí a způsobují silnou bolest. Obzvláště nepříjemné, když k těmto křečím dochází v noci. Proč se zvyšuje pravděpodobnost takových problémů během těhotenství? Jak rychle zastavit křečovité křeče? Co dělat, jak se zbavit této metly? Na všechny tyto odpovědi jsou velmi jasné odpovědi..

Proč dochází ke křečím?

Pokud se nejedná o projev nějaké závažné somatické choroby (kterou lze zjistit pouze lékařským vyšetřením), pak jsou nejčastěji křečové projevy výsledkem nerovnováhy v obsahu stopových prvků. Toxikóza se zvracením, nedostatek chuti k jídlu v prvních týdnech a měsících těhotenství někdy vede k takovému snížení koncentrace řady důležitých látek v krvi. Později, rostoucí dítě potřebuje stejné vitamíny, stopové prvky, další složky nezbytné pro jeho vývoj.

Praxe ukazuje, že častým zdrojem křečí lýtkových svalů je nedostatek draslíku, hořčíku, vápníku a sodíku v těle a také přebytek fosfátu a sodíku v krvi..

Další pravděpodobná příčina: nedostatek vitaminu B ve výživě budoucí matky. Nebo se jídlo jedí v záchvatech a začíná, zřídka, respektive se velké dávky absorbují najednou. A to je plné ostrých skoků v koncentraci glukózy v krvi. Bezprostředně po vydatném jídle se tato hladina „převalí“ a v noci a ráno po dlouhé přestávce je cítit její prudký pokles, což je nepříjemný příznak: přináší nohy během těhotenství v noci a ráno.

K problémům přidávají křečové žíly, které se zhoršují růstem plodu a jeho tlakem na žíly malé pánve. Nemohou se vypořádat s oběhem žilní krve, dochází ke stagnaci, objevuje se otok, který společně vyvolává nové křeče. A výživa svalů v případě poruchy oběhu se zhoršuje, zanechávají svůj otisk. Kouření také přispívá, stejně jako závislost na silném čaji a kávě. Není to snadný test pro organismus v „sekulárním“ životě a během těhotenství se prostě stává faktorem nebezpečným pro plod. A ke snížení počtu telat tyto škodlivé faktory také „pomáhají“.

Snižuje tele během těhotenství: první pomoc

Útok je někdy překvapen a bolest je extrémně ostrá a bolestivá. Během těhotenství se také přidává nebezpečí pádů a zranění. Co udělat první pro zmírnění křečí?

Existuje jeden jednoduchý trik, který se často používá ve sportovní praxi: zploštělý sval by měl být píchnut špendlíkem a je to vždy čisté, bylo by hezké mít ho vždy s sebou nebo někde na nápadném místě v domě..

Pokud je bolest tolerovatelná, zkuste chodit po místnosti, dokonce lehce skočte na problémovou nohu (je lepší držet se stolu nebo jiných stabilních předmětů). To aktivuje krevní oběh a telat se brzy uvolní..

Možnost: sedět, ležet, přitáhnout prsty k sobě, pak je uvolnit, několikrát to udělat. Pak můžete snadno masírovat svaly, zdvihnout telata ve směru od nohou ke kyčlím (takže venózní krev proudí zdola nahoru), a pak si trochu odpočinout, lehnout si a položit váleček pod nohy. Krev vytéká z nohou, svaly se uklidní.

Způsoby, jak léčit a zmírnit příznaky

Když je útok odstraněn, je stále lepší poradit se s lékařem, aby zjistil základní příčiny záchvatů a zahájil léčbu. Pokud je problémem právě nedostatek, řekněme, vápníku, pak to budou jeho přípravy, které předepíše odborník. Pokud je hlavním důvodem křečové žíly, bude jí třeba věnovat velkou pozornost. Kromě léčivých přípravků (přesně podle doporučení lékaře!) Mají speciální punčochy a punčocháče (proti varixům) dobrý účinek.

Když však zjistíme, proč během těhotenství snižuje nohy, bylo by dobré se zabývat symptomatickou léčbou, která je užitečná pro jakýkoli zdroj nepohodlí. Například provádějte masáž chodidel pomocí koulí s „pupínky“, masážními podložkami nebo improvizovanými prostředky. Například házejte knoflíky na malý koberec a procházejte se těmito „oblázky“, jako v létě podél oblázkové pláže. Stačí dvě nebo tři krátké procházky za 5-10 minut denně.

Vany s mořskou solí (teplé, ne horké) jsou také velmi užitečné, a pokud je také budete dělat večer, přispějí k tichému spánku. Bylo by hezké spát s mírně zvednutými nohama a pod paty dát malý polštář nebo povlečení. Nebo alespoň během dne lehněte v tomto stavu po dobu deseti minut a plusem je také pečlivé masáže lýtkových svalů.

Preventivní opatření

V tomto případě toho lze hodně udělat pomocí prevence. Vyvážená strava se „účastí“ různých stopových prvků je nesmírně důležitá. V mléčných výrobcích a brokolici je hodně vápníku; brambory jsou bohaté na řepu a pečené brambory (vařené v plášti také vyhovuje), rozinky a sušené meruňky; vynikajícími dodavateli hořčíku jsou luštěniny, ořechy, pohanka.

Aby cukr v krvi zůstal na optimální úrovni, měli byste jíst frakčně: v malých porcích 5-6krát denně. Preferovány by měly být komplexní uhlohydráty, které se vstřebávají postupně. Nacházejí se v ovesném a pohankovém systému, zelenině a ovoci, celozrnném chlebu a řadě dalších produktů. Nemělo by se však vyhýbat „rychlým“ (jednoduchým) uhlohydrátům nebo je třeba minimalizovat jejich spotřebu, protože po sladkostí, kolácích a jiných dobrotách hladina glukózy prudce stoupá, což je zhoršeno záchvaty.

Multivitaminové komplexy a přípravky obsahující hlavní stopové prvky: Sandoz, Calcium D3, Panangin, Magne B6 a další nebudou interferovat, ale pouze na doporučení lékaře.

Cvičení nohou, masáže, pohodlné boty, optimální úroveň fyzické aktivity - to vše je také na seznamu preventivních opatření.

Vede nohy během těhotenství

Během těhotenství tělo ženy mění průběh mnoha fyziologických procesů, hladinu hormonů a některých látek. To může vést k rozvoji nepříjemných pocitů, zejména u těhotných žen často snižuje nohy. Správný účinný boj proti nepohodlí je nemožný, aniž bychom zjistili důvody jeho rozvoje..

Mechanismus vývoje

Mechanismus pro rozvoj stavu, ve kterém redukuje nohy během těhotenství, je výrazné zvýšení tónu pruhovaných kosterních svalů, které má název místní tonické křeče. Na nohou se tón lýtkových svalů nejčastěji zvyšuje.

Mechanismus vývoje patologického stavu je porušením inervace, doprovázený zvýšením počtu impulsů přicházejících z motorických vláken nervů do svalů. Zřídka mohou být tonické křeče výsledkem změny funkční aktivity přímo pruhovaných svalových vláken..

Příčiny

U žen v různých stádiích těhotenství mohou být nohy sníženy kvůli různým příčinám, z nichž nejčastější jsou:

 1. Snížení koncentrace iontů minerálních solí draslíku, sodíku, vápníku, nezbytné pro normální funkční aktivitu motorických center mozku a míchy, jakož i nervů. Snížení koncentrace iontů minerálních solí v těle ženy je spojeno se zvýšenou spotřebou sloučenin v těle vyvíjejícího se plodu.
 2. Nedostatek ve vodě rozpustných vitamínů B v ženském těle souvisí s jejich konzumací vyvíjejícím se plodem. Vitaminy B jsou nezbytné pro normální fungování struktur periferního nervového systému.
 3. Latentní (skrytá) patologie štítné žlázy se zvýšením funkční aktivity orgánu a hladiny hormonů. Projev změn je obvykle vyvolán těhotenstvím.
 4. Vývoj křečových žil dolních končetin, ke kterému obvykle dochází v pozdějším těhotenství. Vývojový mechanismus (patogeneze) křečových žil je spojen se zhoršením odtoku krve z dolních končetin, vyvolaného stlačením hlavních žil malé pánve, zvětšující se velikostí dělohy..
 5. Přítomnost plochých nohou u ženy. Během těhotenství se zvyšuje zatížení nohou, což vyvolává následný vývoj tonických křečí lýtkových svalů.

Provokujícím faktorem vzniku záchvatů je nošení nepohodlných těsných bot těhotnou ženou, což vede ke zhoršení průtoku krve ve tkáních svalů dolních končetin..

Během diagnostického procesu jsou nutně vyjasněny všechny provokující faktory, které vedou k tomu, že těhotná žena pravidelně snižuje nohy. To je nezbytné k předepsání odpovídajících terapeutických opatření..

Diagnostika příčin

Objasnění příčiny vedoucí ke zvýšení tónu pruhovaných svalů dolních končetin provádí gynekolog. Je důležité, aby žena pečlivě sledovala svůj stav po celou dobu těhotenství a pokud dojde ke změně, poraďte se s lékařem. Systematické tonické křeče dolních končetin, které se obvykle zesílí v noci během spánku, jsou základem pro kontaktování lékařského specialisty, který předepíše další studii, včetně takových metod:

 • Biochemický krevní test s povinným stanovením koncentrace iontů minerální soli.
 • Konzultace s cévním chirurgem, který potvrzuje nebo vylučuje vývoj křečových žil dolních končetin.
 • Pelvický ultrazvuk.
 • Ultrazvuk štítné žlázy se stanovením hladiny jejích hormonů (tyroxin, trijodtyronin) v krvi.
 • Konzultace s ortopedickým chirurgem nezbytným k identifikaci možného vývoje plochých nohou.

Po odstranění patologických příčin rozvoje lokálních tonických křečí svalů dolních končetin, gynekolog také zjistí další faktory, jmenovitě nošení pevné, nepohodlné boty, včetně vysoké podpatky.

Léčba

Terapeutická opatření předepsaná gynekologem po diagnostickém vyšetření ženy mohou zahrnovat několik oblastí, mezi něž patří:

 1. Předepisování léků nebo diet se zvýšeným příjmem iontů minerální soli. Mezi dietní doporučení bez použití léčiv patří příjem potravin bohatých na minerální soli (zelenina, ovoce, sušené ovoce). Káva a čaj jsou ze stravy vyloučeny, protože vážou vápenaté ionty, pomáhají snižovat jejich koncentraci v těle a zvyšují svalový tonus.
 2. Použití vitaminových přípravků, které umožňují zajistit zvýšenou potřebu těla těhotné ženy a vyvíjejícího se plodu s vitamíny.
 3. Snížení funkční aktivity štítné žlázy, které se provádí pomocí tyreostatických léků (léků, které potlačují aktivitu hormonů tyroxinu a trijodtyroninu). Před předepisováním léčivých přípravků se lékař musí ujistit, že na tělo vyvíjejícího se plodu neexistují žádné negativní účinky léků.
 4. Boj proti křečovým žilám nohou, který se provádí pomocí konzervativních technik, včetně zvýšené polohy nohou během spánku, nošení speciálního kompresního prádla, provádění určitých gymnastických cvičení. V případě potřeby jsou přípravky předepsány pro lokální vnější použití, které mají protizánětlivé a antitrombotické účinky.

Nedostatek včasné léčby některých nemocí, které způsobily místní zvýšení svalového tonusu nohou, může následně vést ke komplikovanému průběhu těhotenství a porodu. Pokud začnete snižovat nohy, abyste spolehlivě zjistili příčinu tohoto stavu, je důležité nezdržovat návštěvu gynekologa..

Nohy během těhotenství, křeče a otoky

Co dělat, když "přináší nohy"?

Není přehnané říkat, že být těhotná je věda. Od budoucnosti se matce často vyžadují takové praktické znalosti a dovednosti, o kterých předtím netušila. Náš rubrika „Workshop pro nastávající matku“ vám však pomůže snadno a rychle zvládnout..

Daria Ursulyak
Lékařský porodník-gynekolog, Ph.D. Miláček. Science, Moskva

Někdy u nastávajících matek v noci během spánku, častěji ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství, dochází k náhlým nedobrovolným bolestivým kontrakcím svalů nohou. V tomto případě je noha nezaujatá, natažená, lýtkový sval je napjatý a po nějakou dobu je jednoduše nemožné relaxovat a vrátit nohu do její normální polohy (pacienti obvykle říkají, že se „otelují“). Takové bolestivé svalové křeče se nazývají křeče. Jaký je jejich důvod a jak si pomoci s výskytem křečí lýtkových svalů?

Proč dochází ke křečím??

Svalové křeče jsou obvykle způsobeny narušením metabolismu minerálů v těle (draslík, vápník a hořčík se podílejí na mechanismu kontrakce svalů). Záchvaty v cévách nohou mohou také vyvolat křeče: podmínky pro toto jsou plně vytvořeny během těhotenství.

Během porodu dítěte se ženské potřeby minerálů zvyšují, protože nyní musí poskytnout dva. Příštítné tělísky mají významný vliv na metabolismus minerálů (především metabolismus vápníku a udržování konstantní hladiny vápníku v krvi). Během těhotenství dochází ke snížení jejich funkce, což vede ke snížení hladiny vápníku v krvi. Výměna jednoho minerálu úzce souvisí s výměnou jiného, ​​a proto, když se mění množství vápníku v těle, je narušen poměr draslíku, hořčíku a dalších látek. Ve stravě mnoha lidí je možné identifikovat preference určitých potravin, a pokud nastávající matka jí malé mléčné výrobky, které obsahují hodně vápníku, stane se jeden další negativní účinek na metabolismus.

Zvětšená těhotná děloha vyvíjí významný tlak na cévy pánve. V poloze na zádech, zejména na pravé straně, se zvyšuje tlak, děloha může vytlačit dolní dutou venu cava, která se nachází na pravé straně páteře, což způsobuje narušení odtoku žilní krve z končetin. Proto ve snu mohou těhotné ženy v pozdějších fázích zažít křeče lýtkových svalů. A pokud žena měla křečové žíly, u kterých trpí žilní výtok, situace se zhoršuje.

Na druhé straně, výskyt křečů svalů dolních končetin může znamenat začátek vývoje křečových žil v kombinaci se zvýšenou únavou, pocit těžkosti v nohou, zejména ve večerních hodinách. Snížení hladiny hemoglobinu v krvi (a to je častý výskyt u těhotných žen) také vede k podvýživě svalů..

Pokud má těhotná žena otoky nohou, jsou ženám často předepisovány diuretika, což může také zhoršit křeče lýtkových svalů, protože minerály se vylučují spolu s přebytečnou tekutinou..

Obrazně řečeno, mnoho faktorů se sblíží v jednom bodě a je zevně projeveno výskytem křečí svalu nohou během těhotenství. O této skutečnosti je samozřejmě nutné informovat porodníka-gynekologa a pokusit se porozumět příčinám situace, abychom společně s lékařem vypracovali další taktiku zaměřenou na odstranění příčin záchvatů. Informace získané od pacienta pomohou lékaři zvolit nejlepší a nejjemnější léčbu..

Jak si můžete pomoci?

Křeč lýtkového svalu můžete ulevit, pokud během útoku pomalu překonáte bolest, přitáhnete prsty k sobě, zkuste třením ztuhlý sval, sevřete jej (někdy se doporučuje mírně porazit holeninu ostrým předmětem: špendlíkem, jehlou). Teplo zpravidla pomáhá eliminovat křeče, to znamená, že hořčice musí být kladena na zadní povrch dolní končetiny nebo ji voda ze sprchy teplou vodou (při teplotě asi 40 °)..

Dalším způsobem, jak se zbavit křeče, je šlápnout na patu a přenést na ni váhu..

Během těhotenství zkuste vést aktivní životní styl, pravidelně cvičit gymnastiku pro těhotné ženy, navštěvovat bazén, doma si protínat spodní sprchu na dolních končetinách, častěji masírovat nohy (k tomu přivést svého manžela).

Sledujte svůj jídelníček: měl by obsahovat potřebné množství minerálů. Sušené meruňky a banány, luštěniny a brambory jsou bohaté na draslík. Výrobky z kyselého mléka obsahují až 55% vápníku. Mrkev, pažitka, špenát, zelenina obsahují hořčík. Ale s pomocí výživy nelze problém nedostatku minerálů vyřešit, takže užívejte vitamínové minerální přípravky určené pro těhotné a kojící ženy..

Pokuste se spát na levé straně nebo umístěte malý polštář pod pravou hýždě, abyste rozložili hmotnost zvětšené dělohy na levou polovinu těla a snížili tak její tlak na dolní dutou žílu. Pokud máte křečové žíly, noste speciální antikvarikové punčocháče nebo podkolenky, které by si měl nejlépe zvolit flebolog. Během spánku se snažte udržet nohy zdvižené. Nenoste těsné, nepohodlné boty, vysoké podpatky, nestůjte ani nesedejte po dlouhou dobu ve stejné poloze.

Masáž proti křečím

Křeče v lýtkových svalech lze zastavit akupresurou. Chcete-li to provést, musíte:

1. Oběma rukama uchopte dolní nohu doprostřed tak, aby palce byly na zadní straně dolní končetiny. Palce masírují chodidlo na minutu a postupně zvyšují tlak.

2. Umístěte ukazováček na bod umístěný uprostřed mezi nosem a horním pyskem a na něj na minutu silně zatlačte.

Pokud se noha často křeče během dne, pak je užitečné provádět akupresuru pravidelně 2-3krát denně po dobu 7-10 dní.

Proč těhotné ženy přinášejí nohy v noci

U žen v poloze dochází k nedobrovolné kontrakci svalů končetin, dochází k ostré bolesti, neschopnosti pohybovat nohama, zatímco telata jsou kamenitá. Stížnosti, které v noci přináší nohy během těhotenství, vznikají v různých dobách. Nemůžete to ignorovat - měli byste pečlivě pochopit důvody, a to musí být provedeno pomocí lékařů.

Proč během těhotenství snižuje nohy

Nosit dítě je spojeno s řadou problémů s tělem, ke kterým může dojít z různých důvodů:

 • nedostatek určitých stopových prvků;
 • snížení hladiny hemoglobinu a glukózy;
 • porušení vodní bilance;
 • křečové žíly (kvůli zatížení nohou);
 • žilní komprese.

Ženy si stěžují na nepohodlí a bolest, které je provázejí, když se otěhotní během těhotenství v noci. Zasahuje do klidného odpočinku a normálního spánku..

V prvním trimestru

V počátečních stadiích těhotenství dochází u mnoha nastávajících matek k toxikóze. Zároveň se cítí nemocní, dochází k slabosti, někdy zvrací, během které tělo ztrácí tekutinu a živiny. Nedostatek hořčíku, vápníku a draslíku vyvolává konvulzivní svalovou kontrakci, když se nohy v noci nesnesitelně krouží. Gynekolog, kterého by žena určitě měla navštívit, může doporučit užívání komplexu vitamínů a minerálů.

Křeč snižuje nohy s nedostatkem glukózy a hemoglobinu, ke kterému také dochází v důsledku toxikózy u těhotné ženy. Množství cukru závisí na tom, jak pacient jí a kolikrát denně. Kvůli malátnosti a nevolnosti se stává, že kus neprochází do krku, a to je plné nástupu svalových křečí..

Ve druhém trimestru

Anémie může pokračovat ve druhém trimestru, který způsobuje křeče telat, doprovázené závratě, únavou, vypadávání vlasů a mdloby.

Během aktivního vývoje plodu bere plod z těla matky nejcennější. Žena by měla jíst dobře, aby zajistila její normální růst. Pokud si během těhotenství v noci přinesete nohy, signalizuje to nevyváženou stravu nastávající matky, zejména nedostatek vápníku v těle.

Dáma, která má rádi diuretika, je také náchylná ke křečím v lýtkových svalech, protože tyto léky odstraňují z těla užitečné látky..

Ve třetím trimestru

Poslední měsíce těhotenství se vyznačují silným nárůstem tělesné hmotnosti, který vyvíjí tlak na nohy, a nastávající matka již bojuje s každodenními úkoly, nemůže chodit dlouho. Unavené nohy bobtnají a telat v noci během těhotenství. Po křečových útocích končetiny další den bolí..

Může to být způsobeno onemocněním ledvin, které zažívá další stres. Pokud je narušena rovnováha vody a elektrolytů v krvi, dochází k dehydrataci, ztrácí se voda a sodík, což vyvolává křeče.

Děloha tlačí na dolní dutou venu, která narušuje normální krevní oběh, a svaly se začnou horečně stahovat.

Křeče mohou vyvolat také velké plody nebo vícečetné těhotenství. V tomto případě lékaři doporučují, aby dáma, která jde do postele, ležela na levé straně..

Nouzová pomoc

Lékař by si měl být vědom záchvatů, které pacienta obtěžují, i když jsou vzácné. Po prostudování příčin je předepsána adekvátní léčba..

Pokud však lýtkové křeče vzaly dívku překvapením, potřebuje pomoc, aby se s touto podmínkou vypořádala. První pomoc při křečích bude masáž. Je nutné protáhnout svaly zdola nahoru nezávisle nebo s vnější podporou, dokud útok nepřestane.

Bolest ustoupí, pokud ostře popadne všechny prsty a přitáhne nohu k sobě. Můžete vstát z postele a chodit naboso na chladnou podlahu a také k telatům připojit horkou topnou podložku nebo láhev vody..

Netradiční způsob zmírnění záchvatů je sevření kůže přes horní ret a několikrát ji přitáhnout na stranu, sevřít ji indexem a palcem. To způsobí podráždění bodů odpovědných za uvolnění svalů..

Někteří tvrdí, že několik doušků okurkové okurky pomáhá při relaxaci svalů, zatímco jiní mají po ruce mýdlo nebo glycerin k namazání nohou..

Léčba drogy

Podle lékařských indikací mohou být použity léky, které zmírňují stav: gely, masti, krémy. Nejúčinnější jsou:

 • Troxevasin;
 • Fastum gel;
 • Venitan
 • Heparinová mast.

Posilují buněčné stěny, odstraňují otoky, anestetizují postižené oblasti, stimulují krevní oběh, zahřívají, když v noci redukují telata nohou.

Lidová léčiva nemají nižší sílu než účinky farmakologických přípravků. Infuze lékořice a hloh, drcená skořápka - zdroje hořčíku, draslíku a vápníku.

Křeče lýtkového svalu ustoupí, pokud s ním budete bojovat masáží (můžete použít určené prostředky), gymnastická cvičení zaměřená na zlepšení krevního oběhu.

Lékař může předepsat komplex vitamínů a minerálů, aby nahradil nedostatek stopových prvků.

Chcete-li zabránit svalovým kontrakcím, noste pohodlnou obuv, chodíte hodně, používejte kompresní punčochy (pro křečové žíly) a teplé koupele nohou s mořskou solí.

Přikrývka by měla být velká a prostorná, nohy lze položit na malý váleček, aby se zvýšil odtok krve. Černý čaj a káva nahrazují bylinné a zelené čaje, ovocné nápoje, ovocné nápoje, domácí nápoje. Vyloučit kouření a alkohol. Každý den je třeba provádět speciální gymnastiku, chodit si na nohou gumovou kouli, chodit naboso, masírovat vaše telata.

Správná výživa a dodržování lékařských doporučení pomůže nejen vyrovnat se s nemocí, ale také se jí navždy zbavit.

Jak zmírnit křeče telat, břicha nebo rukou během těhotenství v raných nebo pozdních fázích: tipy, triky, odpovědi

Křeče v těhotenství mohou být způsobeny nedostatkem vápníku, hořčíku nebo vitamínů. Užívání vitamínových minerálních přípravků a jednoduchá cvičení pomohou vyrovnat se s křečemi a zabránit jejich výskytu v budoucnosti..

Křeče v těhotenství

V těle nastávající matky dochází k významným změnám. Již ve velmi raných stádiích ovlivňují hormonální změny všechny orgány a tkáně..

S vývojem plodu se zvyšuje zátěž na srdce, játra, ledviny, pohybový aparát. Častým společníkem změn v těle budoucí matky jsou svalové křeče - křeče. Proč vznikají a lze jim zabránit? Jak nebezpečné jsou křeče pro mámu a její dítě, jak se s nimi vypořádat - všechny těhotné ženy znají odpovědi na tyto otázky..

Proč vzniká

Křeče jsou náhlé a nedobrovolné kontrakce kosterních svalů. Mezi nejpravděpodobnější příčiny vývoje takové patologie u těhotných žen je třeba poznamenat:

 1. Porušení metabolismu minerálů. To je způsobeno nedostatkem vápníku a hořčíku v těle, stejně jako spolu-závislými látkami - vitamín B6, draslík, sodík, vitamin D, parathormony.
 2. Anémie s nedostatkem železa. Do jisté míry je deficit železa charakteristický pro všechny těhotné ženy a je doprovázen snížením hemoglobinu v krvi. Z tohoto důvodu se zásobování svalové tkáně kyslíkem zhoršuje, což vede ke křečím.
 3. Cukrovka. Porušení metabolismu uhlohydrátů u nastávajících matek (gestační diabetes) se může vyvinout na pozadí nadváhy, polyhydramnií, velkého plodu, historie potratů. Pokud byla diagnóza diabetu diagnostikována ještě před těhotenstvím, může se toto onemocnění během přenášení dítěte zhoršovat.
 4. Toxikóza těhotných žen. Časté zvracení způsobuje narušení metabolismu a dehydratace elektrolytů. Kromě toho je pro nastávající matku obtížné plně jíst. V pozdějších stádiích se může objevit nebezpečný typ toxikózy - gestóza, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Poruchy krevního oběhu v nohou mohou být spojeny s křečovými žilami nebo syndromem vena cava, když zvětšená děloha tlačí spodní dutou venu na páteř.

Ke křečím může dojít během těhotenství, bez ohledu na gestační věk. Více než polovina těhotných žen si stěžuje na svalové křeče v nohou. V každém případě by měla být tato skutečnost nahlášena vašemu lékaři. Předepíše nezbytné testy, určí příčinu patologie..

První pomoc a ošetření

Často se stává, že nedochází k viditelným odchylkám v krevních a močových testech a nastávající matka je pronásledována křečemi lýtkových svalů, méně často svaly paže nebo břicha. V tomto případě lékař pravděpodobně vydá následující doporučení.

 • Vezměte vitamín-minerální komplexy (vápník, vitamín D, hořčíkové přípravky).
 • Diverzifikovat jídlo. Užitečné jsou mléčné výrobky, mořské ryby, pohanka, ovesné vločky, ořechy, byliny, čerstvé ovoce a zelenina. Místo sladkostí se doporučuje přejít na sušené ovoce.
 • V pozdním těhotenství spát na boku, aby se zajistil normální krevní oběh v pánvi a nohou. Je užitečné několikrát denně po dobu 10-15 minut stát v poloze koleno-loket (na všech čtyřech).
 • Vyberte si pohodlnou obuv ve velikosti as patou ve výši 4-5 cm.
 • Pro křečové žíly používejte kompresní punčochy nebo punčocháče..
 • Pro svalové křeče v žaludku použijte obvaz.
 • Pravidelně provádějte lehkou masáž a relaxační koupele nohou.
 • Dávejte fyzickou aktivitu. Těhotné ženy vykazují mírnou fyzickou aktivitu. Je škodlivé být velmi unavený, stát po dlouhou dobu, zvedat závaží. Ale nedostatek pohybu je pro nastávající matku a dítě špatný. Je užitečné dělat plavání, chůzi, dechová cvičení, dělat lehké cvičení.

Tyto obecné pokyny mohou pomoci předcházet záchvatům u těhotných žen. A jak si pomoci, pokud již došlo ke křeči?

Jak rychle zmírnit křeče telat

Se křečí lýtkového svalu vám následující akce pomohou.

 • Jemně napněte sval. Za tímto účelem narovnejte nohu a přitáhněte ponožku směrem k sobě. Můžete si vytáhnout ruku a držet prsty na nohou. Další možnost: postavte se ke zdi, opřete se o ni rukama, položte nohu a zkuste položit patu na zem a napněte lýtkový sval..
 • Pokuste se odvrátit bolest a uvolnit tele.
 • Rozdrťte svaly teplými rukama.
 • Poté, co křeč pominula, opatrně pěšky několik minut obnovte krevní oběh.
 • Na svaly položte teplou topnou podložku, vložte hořčičnou omítku nebo si zahřejte koupel.

Když protahování svalů a masáž nepomáhají zmírnit křeče, můžete jehlou vpíchnout kůži přes sval. Někdy přepnutí mozku na bolest zastaví křeče.

Pomoc při svalových křečích

Při křečích břišních svalů musíte několikrát inhalovat a vydechovat, masírovat svaly rukama.

Jak pomáhat při svalových křečích

Pokud se v paži objeví svalové křeče, je uvolněno rotací dlaně, masáží, ohnutím a prodloužením odpovídajícího kloubu. Můžete použít proud teplé vody.

Noční křeče

Těhotné křeče se obvykle vyskytují v noci během spánku. To je způsobeno tím, že během dne se zlepšuje prokrvení svalů díky chůzi. Během spánku můžete také „vystopovat“ paži nebo nohu. V poloze na zádech dochází ke kompresi dolní duté veny a dochází k zhoršování odtoku krve z dolní části těla.

Při problémech s metabolismem uhlohydrátů byste před jídlem neměli jíst jídla obsahující hodně cukru. Zvýšení a poté snížení inzulínu během spánku může vyvolat noční křeče.

Křeče nohou po procházce: proč vznikají?

Mírná fyzická aktivita příznivě ovlivňuje pohodu budoucí matky a jejího dítěte. Ale v některých případech si ženy stěžují na křeče lýtkových svalů nebo svalů chodidla přesně po chůzi na čerstvém vzduchu. Proč se toto děje? Mohou to být dva důvody:

 1. neobvykle vysoké zatížení nebo zatížení po dlouhé přestávce;
 2. nepohodlné boty.

A v tom a v jiném případě nepřestávejte cvičit. Ale musíte poslouchat sebe a své tělo, vyhnout se únavě nebo nepohodlí.

Křeče

Speciální cvičení pro těhotné ženy pomohou zlepšit krevní oběh ve svalech a zabránit vzniku křečí. Jsou vybíráni s ohledem na dobu nošení dítěte.

Gymnastika v raných fázích

V prvním trimestru je nejvyšší pravděpodobnost spontánního potratu. Proto je lepší se omezit na jednoduchá cvičení, která vylučují skoky a stres na břišní svaly. Těmito pohyby můžete napnout nohy..

 1. Ve stoje zvedněte nohu nízko a nohu 10krát vytáhněte: nahoru, dolů, dovnitř, ven. Poté proveďte 10 rotačních pohybů chodidla v jednom a druhém směru..
 2. Postavte se ke zdi nebo s důrazem na zadní stranu židle, zvedněte se a padejte na prsty, aniž byste se dotýkali paty podlahy.

Gymnastika v pozdních fázích

Ve třetím trimestru je povaha cvicení určována pohodou těhotné ženy a přibýváním na váze. Pro většinu žen je obtížné provádět obvyklá cvičení pouze v posledním měsíci těhotenství. V této fázi těhotenství můžete doporučit „cvičení pro líné“.

 1. Rolovat skleněnou láhev nebo gumovou kouli s hroty na podlaze.
 2. Přesouvání z nohy na nohu na speciální masážní gumové podložce.
 3. Prsty s bosými nohami zvedly tužku z podlahy.

Tato cvičení posílí svaly a normalizují žilní krevní tok v dolních končetinách..

Křeče u těhotných žen se vyskytují poměrně často. Nelze je ignorovat, protože mohou být příznakem vážných poruch v těle. Pokud vyšetření neodhalí žádné odchylky od normy, racionální strava, dobrý odpočinek a jednoduchá fyzická cvičení pomohou budoucí matce vyrovnat se s křečemi.

Proč svádí nohy dolů během těhotenství a co dělat?

Lékařské odborné články

Vede nohy během těhotenství - to je stejně běžný problém těhotných žen, jako jsou projevy toxikózy. Tato patologie se často trápí ve třetím trimestru těhotenství, což je spojeno s narušením metabolismu vitamínů. Mohou však existovat i jiné příčiny tohoto jevu, takže musíte vědět o hlavních a provádět adekvátní terapii, protože závažnost příznaků někdy narušuje normální spánek těhotné ženy a každodenní činnosti..

ICD-10 kód

Epidemiologie

Epidemiologie tohoto problému ukazuje na rozšířený výskyt tohoto problému u těhotných žen, což představuje více než 85% těhotných žen. Vzhledem k etiologickému faktoru se tento problém vyskytuje u 96% žen, které během těhotenství nedostávaly žádné další vitaminy, a příčinou těchto žen je nedostatek vápníku a hořčíku. Sekundární příčiny křečí nohou během těhotenství jsou méně než 5%. Tyto údaje umožňují posoudit nejen možné příčiny, ale také zdůvodnit provedení primární prevence této patologie.

Příčiny křečí nohou během těhotenství

Těhotenství je období, kdy žena kvůli malému štěstí musí snášet mnoho nepříjemných okamžiků, které narušují její celkový stav. Jednou z těchto podmínek je pocit parestézie a svalových křečí..

Za normálních podmínek má lidské tělo normální poměr různých elektrolytů, které zajišťují nervové vedení a dobré vzrušení svalů. Tento proces je řízen obsahem vápníku, hořčíku a draslíku v těle. Během těhotenství se tyto stopové prvky rozdělují tak, aby zajistily vývoj dítěte, takže pro jejich matku nemusí stačit. Nedostatek vitamínů a minerálních látek během těhotenství je běžným jevem, ale ne všichni se obávají křečí nohou. Proto je třeba vzít v úvahu i další faktory..

Abyste pochopili patogenezi vzniku záchvatů ve svalové tkáni, musíte vědět o úloze různých elektrolytů v lidském těle.

Vápník je mikroelement, který zajišťuje srdeční činnost, práci svalových a nervových vláken a strukturu kostní tkáně. Vápník se také podílí na normální vodivosti pulsu a kontrakci svalových vláken. Je hlavním iniciátorem svalové kontrakce v okamžiku, kdy vstoupí přes vápníkové kanály do buňky. Během těhotenství je pro strukturu kostní tkáně dítěte nezbytné obrovské množství vápníku, a proto je nutný zvýšený příjem tohoto prvku z vnějšího prostředí. Za podmínek nedostatku vápníku je fungování kanálů narušeno a otevřené vápníkové kanály jsou nahrazeny sodíkem, což způsobuje zvýšení hladiny sodíku ve svalové buňce. Zvýšený obsah vápníku uvnitř buňky způsobuje obrovský příliv vody, což zase přispívá k intracelulární hyperhydrataci. Edém svalových vláken způsobuje kompresi nervových ganglií a nervových zakončení - to ovlivňuje vodivost nervového impulsu ze svalů do center mozku. To je vnímáno jako pocit necitlivosti nohou nebo jejich křečí.

Hořčík je prvek, který poskytuje nervovým buňkám impuls. Práce nervu, která zajišťuje inervaci konkrétní svalové vlákniny, v tomto případě závisí na množství hořčíku. Za normálních podmínek je rovnováha mezi hořčíkem a vápníkem a procesy vedení nervového impulsu jsou regulovány. Vápník vstupuje do buňky prostřednictvím pomalých kanálů a dochází ke svalové kontrakci, a pak hořčík poskytuje relaxaci svalového vlákna nervovým impulsem z nervového vlákna. Pokud není dostatek hořčíku, proces vedení impulsu nervového ganglionu ze svalových vláken neprobíhá správně, což může vést ke znecitlivění nebo nadměrnému svalové kontrakci ve formě záchvatů jednotlivých svalových skupin. Kombinovaný nedostatek hořčíku a vápníku je tedy důvodem, který spojuje nohy.

Vzhledem k nedostatku stopových prvků, jako hlavního důvodu rozvoje problému necitlivosti nohou během těhotenství, bychom neměli zapomenout na možné další příčiny takové patologie. Ženy v druhé polovině těhotenství se velmi často obávají problému zadržování tekutin a výskytu otoků v nohou. To je způsobeno skutečností, že zvýšení hmotnosti plodu narušuje odtok žilní krve systémem dolního vena cava, jakož i lymfatický odtok. Proto může být problém otoku končetin velmi výrazný. V tomto případě nejsou narušeny pouze procesy inervace, ale závažnost otoků může také způsobit kompresi nervových kanálů, což způsobuje narušení inervace. To může být jedním z důvodů, které snižují nohy během těhotenství, zejména večer, po dlouhých procházkách nebo zatížení končetin..

Je třeba také poznamenat, že u žen s křečovými žilami dolních končetin je příčinou znecitlivění nohou velmi často skutečnost, že je odtok venózní krve narušen a dilatační žíly přinášejí značné nepohodlí.

Těhotenství je rizikovým faktorem pro vývoj gestačního diabetu, i když žena předtím neměla diabetes. Proto může být cukrovka také důvodem pro snížení nohou během těhotenství. Patogeneze vývoje takových příznaků je taková, že při nedostatku inzulinu glukóza neprochází celou cestou metabolismu a vytváří se velké množství intermediárního metabolitu - sorbitolu. Sorbitol je látka, která se může akumulovat v cévách, které zásobují nervová vlákna, vasa vasorum. To narušuje trofismus nervových vláken a dochází k parestézii, tj. Pocit necitlivosti v rukou. Proto je s touto patologií velmi důležité vyloučit cukrovku jako možnou příčinu parestezie.

Dalším možným důvodem vzniku záchvatů nebo necitlivosti nohou během těhotenství může být považováno za neurologické onemocnění ve formě osteochondrózy nebo artrózy bederní páteře. V tomto případě dochází ke kompresi nervových zakončení, což způsobuje narušení normálního vedení nervového impulsu pocitem znecitlivění. Tato patologie je závažnější a vyžaduje korekci, ale je častější u starších žen.

Pokud jsou vaše nohy během těhotenství sníženy, neměli byste také zapomenout na syndrom dolní duté žíly - komprese plodu této struktury způsobuje narušení výtoku z dolních končetin. To může vést k oběhovým poruchám pánevních orgánů a inervace orgánů a dolních končetin je zajištěna nervovými plexy pánve, proto se tyto příznaky objevují.

Rizikové faktory

Vzhledem ke všem výše uvedeným důvodům pro rozvoj patologie je nutné zdůraznit hlavní rizikové faktory, které mohou vést k tomu, že nohy přináší:

 1. těhotné ženy s nedostatečnou stravou a příjemem stopových prvků s jídlem;
 2. křečové žíly dolních končetin u žen;
 3. pozdní gestóza těhotných žen s vývojem otoků dolních končetin;
 4. cukrovka u těhotné ženy;
 5. nadváha před těhotenstvím.

Vzhledem k těmto příčinám a rizikovým faktorům je nutné tento problém pečlivě diagnostikovat, aby se vyloučily nejzávažnější příčiny a provedla se odpovídající náprava stavu.

Příznaky křečí nohou během těhotenství

Křeče dolních končetin během těhotenství častěji po dlouhém pracovním dni, kdy žena jde spát. To je způsobeno tím, že vedení nervového impulsu po intenzivním zatížení končetin se zhoršuje, protože se projevují otoky a svalová únava, jejich kontraktilita se snižuje. Pokud jde o období, znecitlivění se častěji vyskytuje ve třetím trimestru těhotenství, kdy se výrazně zvyšuje tělesná hmotnost ženy a dochází k narušení metabolických produktů. V tomto případě je také narušen odtok krve z dolních končetin.

Velmi často přináší nohy během těhotenství v noci, což je ve většině případů spojeno s nedostatkem stopových prvků - draslíku, vápníku a hořčíku. Charakteristickým rysem takové necitlivosti je jejich jednotná povaha, to znamená, že nedochází k žádné silné bolesti nebo zesílení symptomů s různými pohyby. V tomto případě může být závažnost příznaků taková, že jsou pociťovány křeče končetin, což vede ke skutečnosti, že žena se probudí a nemůže spát dlouho. Často redukuje lýtka na nohou, protože tyto svaly jsou nejvíce vyvinuté a lokalizované nejvíce distálně, což narušuje jejich inervaci a krevní oběh ve snu.

Necitlivost nohou může být často kombinována s dalšími příznaky. Pokud během těhotenství spojuje ruce a nohy a je také doprovázena bolestí, je třeba věnovat pozornost těmto příznakům, protože to může být projev osteochondrózy. Může se také objevit otok a necitlivost. V tomto případě mluvíme o zhoršené funkci ledvin nebo o možnosti hypertenze. Pokud je otupělost dolních končetin doprovázena jejich otokem a je pozorován generalizovaný otok, měl by být analyzován, možná je to jen přebytek tekutiny v těle a je třeba ho pouze odstranit. Pokud dojde k souběžné bolesti hlavy, je nutné vyloučit pozdní gestózu - preeklampsii, takže musíte kontrolovat krevní tlak.

Pokud během těhotenství snižuje prsty na nohou, je nutné analyzovat a vyloučit porušení periferní cirkulace. Poté mohou být tyto příznaky doprovázeny ochlazením končetin a jejich bílou barvou - to je třeba vzít v úvahu při předepisování léčby.

Pokud v pozdějších stádiích přinese nohy během těhotenství a toto je doprovázeno edémem, musíte tomuto příznaku věnovat zvláštní pozornost a vyloučit pozdní gestózu. Pokud to sníží nohy během těhotenství v časných stádiích, pak to může znamenat nedostatek stopových prvků. To lze pozorovat při těžké časné toxikóze, která je doprovázena závažným zvracením. Jak víte, během zvracení se z těla vylučuje spousta vody a užitečných elektrolytů, což narušuje stav homeostázy. A jedním z projevů toho mohou být křeče ve svalech dolních končetin, zejména na pozadí hypochlorémie. To je třeba vzít v úvahu při diagnostice příčin a možných způsobů léčby. Při analýze celkového stavu těhotné ženy je třeba vzít v úvahu další příznaky, aby se předešlo možným komplikacím.

Komplikace a důsledky

Komplikace, které se mohou vyvinout na pozadí záchvatů dolních končetin, se redukují na narušení celkového stavu ženy. Pokud se deficit mikroelementů zvyšuje, může to narušit fungování srdce a krevního oběhu. V budoucnu to může způsobit porušení uteroplacentální cirkulace a způsobit chronickou fetální hypoxii. Důsledkem předčasné diagnózy osteochondrózy může být výrazný kompresní syndrom s porušením inervace pánevních orgánů. Pak dochází k narušení funkce močového měchýře.

Diagnóza křečí nohou během těhotenství

Vzhledem k tomu, že více než 95% případů křečí nohou během těhotenství je způsobeno nedostatkem vápníku a hořčíku, je pro stanovení diagnózy nejprve nezbytné stanovit hladinu těchto stopových prvků a sledovat je během těhotenství. Je velmi důležité vzít v úvahu veškeré podrobnosti se specifikací všech stížností a dalších příznaků. Je nutné zjistit, jak pokračovala jiná těhotenství, zda podobné příznaky byly dříve. Je nutné zjistit dynamiku tělesné hmotnosti těhotné ženy a podrobně popsat problematiku výskytu otoků a únavy nohou, bolestivosti. Anamnestická data umožňují vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetu mellitu, křečových žil dolních končetin a osteochondrózy, což může být také příčinou takového znecitlivění nohou. Je třeba věnovat pozornost přítomnosti plochých nohou u ženy, protože takový neškodný důvod se na první pohled může stát vážným problémem. Ve skutečnosti se vzrůstající tělesnou hmotností dítěte zvyšuje zatížení nohou a nohou, i když se před tím žádné projevy plochých nohou neobjevily, může se to během těhotenství projevit jako znecitlivění nohou..

Analýzy jsou důležitým ukazatelem pro diagnostiku změn hladiny základních elektrolytů a pro sledování hlavních ukazatelů stavu těhotné ženy. Provádíme obecné analýzy a speciální - obecný krevní test, obecnou analýzu moči, stolici, biochemický krevní test s diagnostikou základních elektrolytů. Zpravidla v případě normálního těhotenství neexistují žádné specifické změny, které by naznačovaly patologii. Při stanovení elektrolytů může dojít ke snížení množství vápníku, hořčíku a draslíku, ale mohou být také normální, protože jejich hladina klesá pouze v buňce a v krvi zůstává normální. Normální hladina vápníku v krvi je 2,25 - 2,75 mmol / L. Pokud je tento ukazatel mnohem nižší, než je obvyklé, musíte přemýšlet o závažném nedostatku tohoto mikroelementu, protože v tomto případě mohou být křeče v nohou zhoršeny příznaky osteoporózy a může se objevit silná bolest kloubů a kostí..

V biochemickém krevním testu musíte také stanovit hladinu celkového proteinu.

Aby se vyloučila patologie žilního systému, je rovněž nutné provést krevní test s určením hlavních ukazatelů koagulogramu. Pokud indikátory indikují zahušťování krve, pak je třeba uvažovat o patologii žil dolních končetin, která může také způsobit bolest a křeče v nohou.

Pro vyloučení gestačního diabetes mellitus je nezbytné provést analýzu, aby se stanovila hladina glukózy v krvi, jakož i test tolerance glukózy. To pomůže v diferenciální diagnostice patologie..

Obecná analýza moči by měla zahrnovat povinnou diagnózu denní proteinurie, která eliminuje pozdní gestózu a přítomnost latentního edému končetin, jako jednu z možných příčin znecitlivění nohou..

Instrumentální diagnostika je prováděna s cílem eliminovat neurologickou patologii, patologii pánevních orgánů a sledovat stav plodu. K tomu je nutné ultrazvukové vyšetření k určení stavu plodu a v pozdním těhotenství kardiotocografie, která vám umožní určit stav srdečního rytmu plodu a děložního tónu. Pomocí ultrazvuku pánevních orgánů je také možné stanovit přítomnost poruch oběhu v malé pánvi a možné zdroje komprese.

Zvláštní instrumentální studie mohou být také použity za účelem diferenciální diagnostiky k vyloučení osteochondrózy nebo jiných neurologických příznaků. Je také nutné konzultovat specialisty - terapeuta, neurologa, chirurga (s křečovými žilami).

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika křečí nohou během těhotenství by měla především vyloučit takové vážné problémy, které by mohly ublížit dítěti - jedná se o diabetickou neuropatii, osteochondrózu, preeklampsii, arteriální hypertenzi.

Odstranění cukrovky umožňuje analýzu hladiny glukózy v krvi a test s glukózovou zátěží. Neurologické problémy ve formě osteochondrózy lze rozlišit během vyšetření a odborného poradenství. V tomto případě bude pozorována bolest a narušení jiných typů citlivosti a necitlivost bude nejen lokální, ale budou zde také další somatické bolesti nebo narušení funkce pánevních orgánů..

Pokud spojuje nohy a je doprovázeno závažným otokem, je nutné změřit krevní tlak za účelem diferenciální diagnostiky s pozdní gestózou. Můžete to potvrdit nebo vyvrátit stanovením hladiny proteinu a denní proteinurie.

V každém případě by diagnóza měla být co nejširší, aby se vyloučily patologické stavy, které mohou narušovat normální stav a vývoj plodu..

Na koho se obrátit?

Léčení křečí nohou během těhotenství

Léčba tohoto problému by neměla spočívat pouze v ovlivnění příčiny, ale také by měla zohlednit zásadu minimálního poškození dítěte. Vzhledem k tomu, že křeče dolních končetin jsou ve většině případů způsobeny nedostatkem stopových prvků, je nutné tento deficit doplnit nejen na úkor léků, ale také na úkor vyvážené stravy. Za prvé je nutné dodržovat dostatečný příjem kalorií a pitný režim. Pokud kromě křečí dochází také k otoku nohou, musíte omezit množství použité tekutiny. To může snížit závažnost příznaků. Je také nutné odstranit nadměrné statické zatížení nohou a prodloužit dobu odpočinku a spánku..

Pokud jde o potraviny, je nutné použít ty složky, které jsou bohaté na hořčík a vápník. Proto je třeba zvýšit množství mléčných výrobků ve stravě a upřednostňovat tvaroh, který je dobře tráven a nezanechává pocit těžkosti, protože to může být s plným mlékem během těhotenství.

Množství exogenního hořčíku můžete zvýšit pomocí potravin bohatých na tento stopový prvek. Patří sem hnědý chléb, celozrnný chléb, pohanka, proso, ovesné vločky, ořechy, čočka a hrášek, cizrna a také sušené ovoce. Velmi užitečné čaje ze sušeného ovoce, které také obsahují hodně draslíku..

Je dobré zvýšit množství dalších vitamínů, takže těhotným ženám se doporučuje jíst sezónní ovoce a zeleninu.

Pokud jde o léčbu nedostatku hořčíku a vápníku, je to nezbytné pro rychlou korekci nedostatku a regresi symptomů. Proto je nutné do léčby zahrnout hořčíkové a vápenaté přípravky ve formě vitaminových přípravků.

 1. Kerkavit - Jedná se o komplexní vitaminový přípravek, jehož složení vám umožňuje obnovit nedostatek vápníku a dalších vitamínů. S ohledem na bohaté složení lék doplňuje nejen vitamíny a minerály, ale také aminokyseliny, což umožňuje jeho použití jako vitaminový přípravek k léčbě necitlivosti a záchvatů, jakož i ke zlepšení trofické tkáně a svalového tonusu. Složení přípravku Kerkavit obsahuje vitamín B1, který zlepšuje průtok krve v narušených svalových oblastech a zmírňuje křeče a necitlivost a zvyšuje tón těchto svalů. Složení léčiva také zahrnuje vápník, cystin a keratin, které poskytují trofická nervová vlákna. Kvůli komplexnímu působení vápníku a vitamínu B1 prochází necitlivost a křeče velmi rychle a obnovují se normální hladiny elektrolytů v tkáních. Kerkavit je dostupný ve farmakologické formě želatinových tobolek. Způsob aplikace - jedna tobolka jednou denně, rozpuštění v malém množství vody. Nežádoucí účinky při pozorování dávky nejsou detekovány, je možná změna barvy moči v důsledku složení léčiva. Kontraindikace při užívání léku jsou zvýšené hladiny jakýchkoli hormonů, závažné poškození funkce ledvin a jater. Opatření - nekombinujte s jinými vápníkovými přípravky a nepoužívejte déle než třicet dní.
 2. Magvit B6 - Jedná se o vitamínový lék, který zahrnuje hořčík a vitamin B6, které doplňují vzájemné působení a účinky. Hořčík je hlavním stopovým prvkem, který přispívá ke zlepšení nervové excitace a impulsního vedení ke svalům. Lék je k dispozici v tabletách. Dávkování - jedna tableta dvakrát denně, je lepší užít hodinu po jídle, což zlepšuje metabolismus léku. Průběh léčby je jeden měsíc. Vedlejší účinky mohou být ve formě alergických projevů, jakož i dyspeptických symptomů. Kontraindikace při použití tohoto léčiva pro léčbu jsou zvýšené množství hořčíku v těle, malabsorpční syndrom a vrozený deficit laktázy. Lék je schválen pro použití během těhotenství. Opatření v případě užívání této drogy - musíte brát drogu opatrně v případě nadcházejícího řízení automobilu.
 3. Berocca Plus Jedná se o komplexní vitaminový přípravek, který lze použít jako léčebný lék na vitamíny. S ohledem na bohaté složení lék doplňuje nejen vitamíny, ale také stopové prvky. Složení léčiva zahrnuje vitaminy - A, B1, B2, B6, B12, C, D, E a také stopové prvky hořčík a vápník. Kvůli komplexnímu působení vápníku a hořčíku prochází necitlivost a křeče velmi rychle a obnovují se normální hladiny elektrolytů v tkáních. Droga je dostupná ve formě tablet s dávkou jedné tablety jednou denně, je lepší ji užít patnáct minut po jídle, což zlepšuje metabolismus léčiva. Vedlejší účinky jsou možné ve formě alergických projevů, jakož i dyspeptických symptomů ve formě zácpy. Kontraindikace užívání drog jsou anamnéza gastritidy a vředů, urolitiázy, žlučových kamenů. Opatření v případě užívání této drogy - neužívejte ji v kombinaci s jinými multivitaminovými komplexy.
 4. Vitrum - Jedná se o multivitaminový komplex, který se doporučuje těhotným ženám jako preventivní a terapeutický vitamin. Složení léčiva zahrnuje vitaminy A, B1, B2, B6, B12, C, D, E a také stopové prvky - hořčík, vápník, měď, mangan, zinek, fosfor, biotin, nikotinamid a kyselina listová. Hořčík, který je obsažen v přípravku, se podílí na metabolismu elektronů respiračního řetězce v buňkách, což přispívá k syntéze energie potřebné pro buňku. To obnovuje nervosvalové vedení a snižuje křeče v jednotlivých svalech..

Tento produkt je dostupný ve formě tablet v množství 30, 60 kusů. Dávkování - jedna tableta jednou denně. Opatření v případě užívání tohoto léku - neužívejte v kombinaci s jinými multivitaminovými komplexy, zejména s vitamíny A, D.

Fyzioterapeutická léčba této patologie pravděpodobně a příznivě ovlivňuje stav nervových vláken. Použijte magnetoterapii, elektroforézu s ionty i terapeutickou masáž. Můžete použít vlastní masáž postižených svalů a při záchvatu záchvatů, které zmírňují příznaky.

Alternativní léčba křečí nohou během těhotenství

Léky a alternativní metody, které se používají, jsou zaměřeny především na nápravu nedostatku stopových prvků a zlepšení nervového vedení. Tyto metody mohou být použity ve spojení s medikačními vitamíny. Může být použit jako léčivé infuze a čaje, stejně jako otírání bylin a biologicky aktivních látek.

 1. Kořen lékořice má tropismus pro kostní tkáň a svalový systém, takže pomáhá při křečích končetin. Pro léčebnou infuzi lékořice je třeba vzít sto gramů listů lékořice a zalévat půl litru vařené vody. Způsob aplikace - jedna čajová lžička infuze třikrát denně. Tento nástroj pomáhá normalizovat zvýšenou vzrušivost svalových struktur a má také tonický účinek na nervová vlákna..
 2. Vaječné skořápky jsou považovány za největší zdroj vápníku. Za účelem získání léku je třeba si umýt skořápku syrového vejce, pak jemně jemný prášek v třecí misce, přidat tam pět kapek citronové šťávy, a poté, když reakce prochází, vezměte si ji alespoň jednou denně.
 3. Velmi dobře otíráte svaly dolních končetin, což pomáhá zmírnit únavu nohou. K tomu použijte alkoholovou tinkturu galangalu. V takové tinktuře je třeba přidat několik kapek olivového oleje a třením přes noc.

Hlavní byliny, které se používají k léčbě této patologie, jsou následující:

 1. Hawthorn je rostlina, která pomáhá normalizovat funkci svalových buněk a obnovit normální strukturu nervových vláken. Pro léčebnou infuzi je třeba vzít tři lžíce trávy, nalijte vroucí vodu a dusit po dobu dalších pěti minut, taková infuze by měla být zakryta a naléhá na tři hodiny. Musíte si ji zahřát pětkrát denně, dvě polévkové lžíce. Průběh léčby po dobu nejméně tří týdnů.
 2. Listy kořenů kopřivy a kopřivy snižují nervovou excitabilitu a zlepšují vedení nervového impulsu podél vláken do svalů a vnitřních orgánů. K přípravě léčivého čaje je třeba vzít kopřivy a kopřivy, naplnit je vodou a nechat 10 minut. Takové řešení by se mělo vypít ve sklenici dvakrát denně.
 3. V tomto případě se také používají kořeny lopuchu a rostliny zlatých knírek. K tomu použijte infuzi těchto bylin a používejte je půl sklenice dvakrát denně. Je důležité kontrolovat množství tekutiny v případě otoku.

Homeopatické léky jsou založeny na obnově úrovně stopových prvků a na tonickém účinku na vedení impulsu podél vláken. Dlouhodobý majetek:

 1. Magnicumjodatum - jednosložkový homeopatický přípravek, jehož hlavní účinnou látkou je anorganická látka hořčík. Lék se doporučuje k léčbě svalových křečí jako léčiva substitučního mechanismu účinku. Lék je dostupný ve formě standardních homeopatických granulí a jeho dávka je deset granulí třikrát denně. Způsob aplikace - pod jazyk po jídle po půl hodině. Opatření - nepoužívejte pro alergie na jód. Vedlejší účinky jsou ve formě zarudnutí obličeje a pocitu tepla.
 2. Calcohel - komplexní homeopatický lék, který je hlavním zdrojem vápníku. Tento nástroj se používá v dávce tří homeopatických zrn. Průběh léčby je tři měsíce s denním užíváním drogy dvakrát denně. Vedlejšími účinky mohou být potíže s polykáním, ale toto je vzácné.
 3. Stramonium - homeopatický lék přírodního původu. Lék je k dispozici ve farmakologické formě homeopatického roztoku v ampulích a je podáván do třetí části ampule jednou týdně s možným orálním podáním. Vedlejší účinky jsou možné ve formě zrudnutí obličeje a pocitu těžkosti v nohou, mohou se také projevovat alergické projevy různé závažnosti.
 4. Grafity - je to homeopatický lék anorganického původu. Lék se používá ve formě homeopatických granulí a kapek. Dávkování - šest granulí třikrát denně nebo dvě kapky pod jazyk. Granule je nutné rozpustit, dokud se úplně nerozpustí, a neberte jídlo po dobu jedné hodiny. Vedlejší účinky jsou vzácné, ale může dojít k průjmovému syndromu. Opatření - u žen s astenickou postavou a depresivní náladou nemůžete užívat lék.

Prevence

Preventivní opatření pro vývoj této patologie jsou nespecifická a mají zabránit vývoji nedostatku nezbytných vitamínů a minerálů. To je správná výživa těhotné ženy, její rovnováha, dostatečné množství zeleniny a ovoce, vitamíny. Doporučuje se zahájit profylaktický příjem vitamínů před těhotenstvím a brát komplexy vitamínů během těhotenství. Aby se předešlo komplikacím patologie s výskytem dalších příznaků - bolesti hlavy, otoky rukou, zhoršená citlivost - je třeba vyšetřit. Musíte sledovat své zdraví, zejména během těhotenství.

Články O Neplodnosti