Hlavní Zdraví

Hlavní obavy během těhotenství a jak je překonat

Těhotenství je plné mnoha obav. Ano, je to plné: konec konců, až do okamžiku, kdy test ukáže pozitivní výsledek, vidíme jen jasné okamžiky a dopřáváme si sladké sny o malých pažích a nohou, baculatých tvářích, zábavných hrách a nekonečně drahé matce. Ale postupně, ponořením se do obtížného období nošení a nakupování při hledání dětského věna, začíná žena přemáhat nejrůznější obavy a obavy. Kromě toho jsou náchylné, neklidné a rozumné dámy náchylné k tomuto..

Proč během těhotenství vznikají obavy:

- hormonální změny v těle

Od zavedení vajíčka do stěny dělohy se začíná produkovat obrovské množství hormonů. To je druh signálu, že v ženském těle začaly závažné změny a je na čase, aby tělo zdvojnásobilo své úsilí. Jeden estrogen stoupá 30krát! Progesteron pomáhá fetálnímu vajíčku získat oporu v děloze, placentární laktogen uchovává užitečné živiny pro drobky, relaxin připravuje dělohu a pánevní kosti pro samotný proces porodu, prolaktin je zodpovědný za kojení, oxytocin podporuje vylučování mléka z žláz a způsobuje, že se žena cítí připoutaná k dítěti v lůně. Toto není úplný seznam hormonů, které jsou aktivní během těhotenství. Tělo, které se vypořádá s neobvyklou zátěží, ovlivňuje emoční stav těhotné ženy, který způsobuje výkyvy nálad a mnoho obav.

- zvýšené zatížení těla

Kompenzační svalové křeče, poruchy oběhu, rostoucí břicho, stres na vnitřních orgánech, neschopnost ležet pohodlně, potíže s běžnými manipulacemi v domácnosti (odstranění obuvi, sundání předmětu z police, nástup do veřejné dopravy) - to vše se týká kategorie fyzického nepohodlí. Nemohou se od sebe vzdálit, ale vyrovnat se s nimi je docela skutečné. Řekněte svým blízkým o tom, jak se cítíte, diskutujte o tom, jak můžete v takové situaci usnadnit život. Odmítněte zvedat závaží, vyberte si pohodlnou obuv a oblečení, pijte (v případě potřeby) léky předepsané lékařem a navštivte denní nemocnici.

Mimochodem, v některých případech má snížení zátěže také negativní dopad na ženu. Například, když otěhotní, je nucena rezignovat z manažerské pozice nebo opustit své oblíbené povolání. To způsobuje těhotné ženě pocit bezmoci a podvědomý strach z budoucnosti.

- změna životního stylu

Jedna žena láskyplně kupuje bonnety, pletené ponožky a navštěvuje jógu pro nastávající matky. Ostatní pokračují v lyžování, létání na dovolené a lezení po žebříčku kariéry. Existují však určitá pravidla, která je třeba dodržovat. Užívejte léky, relaxujte více, sledujte hmotnost, vzdejte se cigaret a alkoholu. Seznam je dlouhý a děsí mnoho. Žena se bojí „vypadnutí“ života, ztráty atraktivity a zaostávání ve vývoji - a problém, jak to vidí, je v této velmi přísné rutině, která od nynějška obrátí svůj život vzhůru nohama a nutí ji opustit mnoho svých dříve milovaných maličkostí. Myslet tak je obrovská chyba. Samozřejmě, budete muset udělat určité oběti, pokud chcete zachránit dítě, nedochází k obcházení. Ale není tolik obětí. Aktivní sportovní a dálkové výlety se mohou pohybovat pouze po určitou dobu, po laktaci se můžete léčit na obvyklou léčbu a hledání nových aktivit a koníčků vám pomůže rozšířit vaše obzory, otevřít nové obzory a navázat nové přátele. Ve své oblíbené práci budete moci pracovat až do určitého období a pohlaví také nebude tabu.

Hlavní obavy během těhotenství a jak se s nimi vypořádat:

Obavy žen jsou jiné povahy: některé z nich jsou neškodné fyzickému i duševnímu vývoji sebe i jejího dítěte. Naopak, jiné naopak představují závažnou hrozbu, znamenají významné změny v osobnosti, až do frustrace, fóbie a deprese..

ODKAZ! Pečlivé pozorování si okamžitě všimne příznaků takového strachu: je bledý, rychlý srdeční rytmus, rozptýlení, časté rozhovory na znepokojující téma, chvění rukou, změny hlasu, nevolnost a zvracení, závratě, mdloby.

Jak se bát během těhotenství? Důvody pro objevující se obavy

Doba čtení 7 minut

Mnoho žen si je vědomo svého velkého přirozeného poslání dalšího života. Jsou klidní a sebevědomí, neznají nesmyslný strach během těhotenství. Mírné obavy během těhotenství vedou ženy, což naznačuje správné chování v situacích, které jsou nebezpečné nebo škodlivé pro samotnou ženu i její dítě. Zpravidla bezpečně nosí své děti, činí je silnými a zdravými vůči světu..

Existuje další kategorie žen. Jejich pocit strachu se může obejmout i při plánování těhotenství, každým týdnem se zvyšuje a nenechá se dlouho po narození dítěte. Pokud je těhotenství neplánované, pak se okamžikový strach stane úměrným pocitu nevyhnutelnosti katastrofy. Je nepravděpodobné, že takový strach přispěje ke zdravému vývoji dítěte. Jak se zbavit strachu během těhotenství?

Příčiny strachu během těhotenství

Příčiny obav během těhotenství mohou být velmi rozmanité. Lze je rozdělit na dva typy: objektivní a subjektivní.

Mezi objektivní důvody patří:

 • znalosti o přítomnosti nemoci doma nebo příbuzných, kterou lze zdědit;
 • neúspěšný průběh předchozího těhotenství, potraty.

Přítomnost takových důvodů naznačuje známý původ obav. Diskutovat o nich s lékařem výrazně sníží zážitek. Konzultace, lékařský dohled a vyšetření mohou obavy zcela eliminovat.

Subjektivní důvody jsou spojeny s takovými individuálními charakteristikami ženy jako:

 • nadměrné podezření;
 • zvýšená úzkost;
 • extrémní pochybnosti.

Obavy během těhotenství se mohou vyvinout na pozadí těchto subjektivních důvodů a mohou být podporovány bydlením nebo finančními problémy, někdy ne dobrými vztahy s otcem nenarozeného dítěte. K negativu také přispívají pochmurné příběhy porodu přátel. To vše nepříznivě ovlivňuje vývoj dítěte, protože to zvyšuje pocit úzkosti matky, může vést k nespavosti, hysterii a depresi. Proto musí být vývoj těchto obav potlačen..

Příčiny strachu během těhotenství

Po celou dobu porodu dítěte musí žena zůstat v klidném prostředí, dobré náladě, cítit se bezpečně a přátelsky. I když jsou všechny tyto podmínky splněny, některé z nich mají různé obavy:

 • Ženy nepřiměřeně straší ze ztráty dítěte během těhotenství. Abyste ji překonali, musíte se pečlivěji a odpovědněji vztahovat ke stavu vašeho zdraví. Za prvé, je nutné stanovit výživu. Za druhé, budovat každodenní rutinu takovým způsobem, aby trávil dost času na procházkách, dostatku spánku, vedení aktivního životního stylu, aniž by se vystavoval nadměrné fyzické námaze. Jak jinak se zbavit strachu? Během těhotenství je velmi důležitou součástí psychologický faktor. Čtení dobrých knih, sledování dobrých nebo komediálních filmů a dalších „upřímných“ událostí, které vyvolávají pozitivní emoce, bude mít jistě prospěšný účinek.
 • Strach ze smrti není u těhotných žen neobvyklý. Děsí se nejen jako něco nevyhnutelného. K tomu se přidává pocit hořkosti a frustrace, že v případě smrti nikdy neuvidíte, jak dítě roste a roste. Vývoj těchto myšlenek nelze dovolit. Takové obavy během těhotenství mohou mít hrozivé důsledky pro matku i její dítě. Proto nemysli na smutné události. Je lepší věnovat pozornost příběhům úžasných spasení těhotných žen. Takoví lidé jsou a je jich mnoho..
 • Strach z dítěte s patologií straší mnoho žen. Osoba je tak uspořádána, že má sklon soustředit svou pozornost na negativní informace. Koneckonců, velká většina dětí se rodí úplně zdravá. Některé těhotné ženy však tvrdohlavě nadále myslí, že se stane vzácný případ, v jehož důsledku se narodí „zvláštní“ dítě. Zde je nutné pochopit a uvědomit si, že se vše již stalo a člověk není schopen situaci nijak ovlivnit. Pokud vyvstane otázka - zda je dítě zdravé nebo ne, pak pocity a úzkosti rozhodně nepříznivě ovlivní jeho pohodu.
 • Strach z mateřství během těhotenství pramení ze sebepochybnosti, sebevědomí. Žena se chce stát nejlepší matkou na světě, ale pochybuje o tom, že má na to dostatek znalostí a dovedností. Je důležité si uvědomit, že pouhá skutečnost, že se objeví tento strach, naznačuje vysokou míru odpovědnosti budoucí matky. V důsledku toho nesmyslnost tohoto strachu.
 • Strach z bolesti a bolesti se zvyšuje s přibývajícím datem narození. Zvědavost vás vybízí k tomu, abyste položili otázky „zkušeným“ přátelům, konzultovali dobré sousedy a hledali další zdroje informací, které pouze zvyšují míru strachu. Jak se s těmito obavami vyrovnat během těhotenství? Je důležité pochopit, že každý má svůj práh bolesti. A že ne každá žena trpí během porodu strašlivými bolestmi, nesnesitelným utrpením. A příroda je tak mazaná a opatrná, že obdařila ženu jedinečnou vlastností - rychle zapomenout na pocit pracovní bolesti. Časem vzpomínka, že bolest byla - je, ale o její neuvěřitelné síle nebo stupni - je to spíš z oblasti zábavných příběhů. V opačném případě je nepravděpodobné, že by žena začala rodit druhý, třetí nebo pátýkrát..
 • Strach z lékařské chyby se rychle šíří. Samozřejmě, že ano, ale tyto případy jsou sporadické. Neměli byste se na ně zavěsit. V takovém případě pomůže návštěva speciálních kurzů pro nastávající matky matce. Tam odborně sdělí všechny podrobnosti o období porodu dítěte, nuancích porodu a vlastnostech poporodního zotavení. Tyto kurzy jsou vedeny odborníky a budou odpovídat na všechny otázky se znalostí..
 • Strach ze ztráty postavy a přitažlivosti v očích manžela obává některé ženy. Je samozřejmě obtížné překonat tyto obavy během těhotenství u ženy bez mužské podpory. Je to od jejího milovaného, ​​že musí neustále slyšet, že je stále neodolatelná a žádoucí. Kromě toho vám zdravé, nízkotučné potraviny a pravidelná cvičení pro těhotné ženy neumožní získat ošklivou nadváhu. A obavy o dítě po jeho narození přispějí k rychlému uzdravení postavy.
 • Strach ze ztráty pracovních dovedností a chybějící chvíle kariérního růstu u některých ve skutečnosti brání dokonce otěhotnění. To je velký nesmysl. Ve světě existuje mnoho příkladů docela úspěšných žen vychovávajících více než jedno dítě. A těhotenství může být použito pro další vzdělávání. Naštěstí - nyní je k dispozici internet a školení online. Je nepravděpodobné, že si kolegové v práci dovolí takový luxus.
 • Neočekávané obavy během těhotenství vznikají, jak se může zdát mnoha, od nuly, ale je to důsledek změny fyziologického stavu. Žena může zažít hodně stresu na srdci, nedostatek kyslíku. Proto se objevují závratě a slabost. To vše přispívá ke zvýšené úzkosti a ona se začíná obávat něčeho, co by za normálních okolností prostě nevšimlo.

Jak se zbavit strachu

Období těhotenství samozřejmě není snadné. Nastávající změny jsou vzrušující a alarmující. Pokud jsou tak silní, že jim ztěžují život, není hlavní věcí panikařit. Nejobtížnější je poznat problém. Situaci zhoršuje podvědomé znepokojivé vnímání situace. Jak se vypořádat se strachy během těhotenství, především by měl být podněcován porodníkem-gynekologem. Potřebné lékařské vyšetření umožní odstranit mnoho obav..

Pokud se mu nepodaří rozptýlit zbytečné zážitky, pak by měl možná konzultovat psychoterapeuta. Pomůže vám uvěřit v sebe a naučí vás klidně čekat na okamžik, kdy bude možné situaci ovlivnit..

Věří se, že obavy během těhotenství u žen vznikají v důsledku skutečnosti, že jsou téměř úplně odděleny od jiných aspektů činnosti a jsou ponořeny do hlavy do jejich „malého těhotenského života“. A stačí udělat konkrétní zajímavou věc.

Existuje několik koníčků, které mohou zlepšit pohodu těhotné ženy:

 • Čtení je mozek zaměřit na obsah, rozvíjí myšlení a zvyšuje slovní zásobu. Ukázalo se, že čtení odlehčuje stres a podporuje spánek. Hlavní věc je vybrat správnou literaturu.
 • Šachy rozvíjejí kognitivní schopnosti. Během hry, logického a abstraktního myšlení funguje, je trénována paměť.
 • Hra na klavír podporuje koordinaci. Lze jej nahradit poslechem dobré hudby. Koneckonců, pozitivní vliv na psychiku klasických hudebních děl je již dlouho znám.
 • Naše babičky a prababičky byly z nějakého důvodu zapojeny do pletení a výšivek. Ukázalo se, že vyšívání pomáhá lidem trpícím depresí. Je pravda, že toto cvičení není kategoricky vhodné pro pověrčivé ženy. To může jen přidat pochybnosti a úzkost. Ale pak je tu další možnost.
 • Meditace vás učí relaxovat, abstraktní ze všeho, co je zaneprázdněné a soustředit se na pozitivní, což zvyšuje odolnost vůči stresu..
 • Studium nového cizího jazyka velmi pomůže odvrátit pozornost od negativních myšlenek. Kromě toho je to dobrý způsob, jak zvýšit svou autoritu v očích kolegů poté, co opustíte pracovní dekret.

Otázka, jak překonat strach během těhotenství, tedy nemusí vyvstávat. Chcete-li to provést, musíte se pokusit naplnit veškerý svůj volný čas koníčky, aktivitami a činnostmi, které přinášejí potěšení, prospěch nebo mír..

Jakékoli obavy během těhotenství jsou podle odborníků bezprostřední hrozbou pro blaho dítěte. Jejich vzhled nelze považovat pouze za vrtošivou těhotnou ženu způsobenou jejím stavem nebo špatným zdravím. V žádném případě by neměla být ignorována úzkost a strach. Včasná pomoc a účast jsou klíčem k udržení zdraví nenarozeného dítěte a jeho matky.

Neuvěřitelně drahý dárek dal přírodě ženu. Schopnost cítit v sobě zrození nového života je podobná vesmírnému zázraku. Tyto týdny by se měly brát s radostí a vděčností, a pak vzpomínka na ně, dokonce i o mnoho let později, dá šťastné okamžiky.

Obavy během těhotenství. Strach z porodu. Jak překonat?

Žena, která je ve „zajímavé“ pozici, se mění nejen zvnějšku, ale i vnitřně. Dokonce i klidné a vyvážené ženy mají úzkosti, nepřiměřené obavy, pochybnosti a strach. Psychologové připisují výskyt takových pocitů nedůvěře žen k sobě. Vzhled dítěte je velkou odpovědností, kterou nelze opustit. To je okamžik, kdy se starosti trápí.

Úzkost a obavy během těhotenství

Projev strachu z něčeho je ochrannou reakcí těla na měnící se podmínky, na změnu v běžném rytmu života. Zdravý a přiměřený člověk by se měl bát. To naznačuje, že žena má instinkt pro sebezáchovu. Těhotné ženy se toho hodně bojí. Úzkost od okamžiku početí je běžnou věcí pro více než polovinu žen.

Úzkost je v jádru neurčitá očekávání něčeho špatného, ​​negativního. Jakýsi strach z vlastního života a blízkých. Úzkostné myšlenky nejsou pro tělo nebezpečné, ačkoli podle odborníků je nutné se s nimi vypořádat. Úzkostná porucha těhotné ženy podléhá povinné léčbě. Projevuje se:

 • Rušivé záchvaty paniky;
 • Bezesné noci
 • Noční můry;
 • Bušení srdce;
 • Nedostatek vzduchu;
 • Závrať;
 • Slabost;
 • Neustálé nervové napětí.

Obavy těhotných žen mohou být zcela vysvětlitelné nebo neopodstatněné. Logické vysvětlení lze najít pro obavy, které vycházejí z úzkosti pro vlastní zdraví a zdraví dítěte, diagnóz, výsledků testů a vyšetření. Mezi neopodstatněné obavy patří obavy z postavy, která se každý den mění, změny vzhledu, úzké vztahy s jejím manželem před narozením dítěte a po něm.

Příčiny strachu během těhotenství

Uvádíme hlavní obavy spojené s těhotnými ženami.

 1. Strach ze ztráty dítěte - objevuje se v raných stadiích těhotenství, trvá až do porodu. První 3 měsíce „zajímavého“ postavení ženy se bojí potratů, zmeškaných těhotenství. Druhé 3 měsíce - potrat kvůli negativním výsledkům vyšetření a testů. Poslední trimestr děsí předčasné narození, narození mrtvého dítěte. Ztráta dítěte je velká rána. V tomto ohledu od starověku existuje přesvědčení, že si nemůžete kupovat dětské věci, postýlku, kočárek a další potřebné doplňky předem.
 2. Obavy o zdraví dítěte - objevují se poté, co žena zjistí neplánované těhotenství. Jakmile výsledek testu ukáže, že v hlavě budoucí matky vzniknou 2 proužky, objeví se v hlavě budoucí myšlenky na špatný životní styl, špatné návyky, tvrdá práce, která nepříznivě ovlivní zdraví nenarozeného dítěte. Pokud je v počátečních fázích možné tyto pochybnosti zvládnout, pak další průběh těhotenství vyvolává nové obavy. Za prvé, průchod ultrazvukem, detekce patologie u dítěte, vlastní negativní výsledky testu. Všechny tyto nuance vzrušují většinu žen, bez ohledu na jejich věk a počet těhotenství..
 3. Strach o budoucnost sebe i dítěte je přítomen v průběhu těhotenství. Ženy se starají o osud dítěte - jak růst, než zajistit, aby mohla dát dítěti vše, co potřebuje. Obzvláště obavy tohoto druhu vzrušují nesezdané ženy, které se rozhodly porodit samy za sebe. Ženy začnou vidět svou budoucnost v pochmurných barvách. Představují se zcela odděleně od svých oblíbených povolání, práce, komunikace. Vzhled dítěte v rodinách navíc vyvolává konflikty, nedorozumění s manželi. Ačkoli tento strach je poněkud neopodstatněný a je založen na nadměrném psychoemocionálním stavu ženy během těhotenství.
 4. Strach o svůj vzhled - projevuje se u těch, kteří se obávají postavy, obličeje, hrudníku, vlasů. Ženy začínají být trápeny pochybnostmi o tom, zda se vrátí do své předchozí podoby, jak rychle zhubne, zda si zachová krásné prsu atd..
 5. Obava ze špatné matky je okolnost, která vzrušuje téměř všechny mladé ženy. Vznik nové osoby je spojen s obrovskou odpovědností za jeho život. Je nutné správně vychovat dítě, neustále se o něj starat, krmit ho včas, chodit, hrát si, vykoupat se. Mladí rodiče budou mít spoustu každodenních aktivit, které nelze odložit. Tyto otázky se neustále točí v hlavě, pronásledují, vyděsí a ne ustupují.
 6. Strach z nadcházejícího narození je přítomen jak u primiparů, tak u těch, kteří rodí poprvé. Neznalost toho, co leží před námi, děsí mladé ženy. Těhotné ženy se strachem očekávají narození dítěte, divoké bolesti, bezmocnost, noční můry. Ti, kteří rodí podruhé, potřetí, proces pracovní činnosti ji děsí víc. Už prošli celou noční můrou a z první ruky vědí, jaké kontrakce, pokusy, stimulace jsou..

Zde jsou hlavní obavy těhotných žen, které jim brání v pokojném životě. Úzkost v zásadě naznačuje, že žena je psychologicky připravena změnit svůj obvyklý způsob života. Musí se však překonat obavy, musí se bojovat. Hlavní věc je najít příčinu strachu, pak bude snazší a rychlejší ji překonat.

Děsivé narození

Pokud lze na začátku nebo v průběhu těhotenství čelit mnoha obavám, nastávající matka doprovází strach z porodu až do samého porodu. Je jasné, že neznámý se vždy bojí. Ale stojí za to panikařit a zbavit se možnosti užívat si průběh těhotenství, rostoucí bříško, třes nenarozeného dítěte? Správný přístup k úspěšnému výsledku porodu pomůže překonat strach z porodu. Nejdříve však zjistíme důvody strachu.

Hlavním důvodem jsou nesprávné informace, které žena čerpá od přátel, známých, televize, internetu. Ti, kteří sdílejí zážitek z porodu, se často děsí děsivými příběhy a kreslí noční můry. Neužívejte zkušenosti někoho jiného na vlastní náklady. Všichni lidé jsou různí, takže výsledek stejné akce se může lišit..

Ze zdravotních důvodů se objevuje strach z porodu. V přítomnosti chronických onemocnění si ženy myslí, že nemohou rodit a porodit dítě. Předpokládá se, že lékaři neschvalují nezávislý porod po IVF, v dospělosti, s dlouhou přestávkou mezi porodem. Všechny tyto argumenty nejsou opodstatněné a jsou mýty. Lékaři zjistí vážné kontraindikace a pomohou vyhnout se následkům. Pokud těhotenství proběhne dobře a fyziologický stav ženy je normální, nikdo nebude rušit porod.

Boj proti strachu u těhotných žen

Podpora blízkých je důležitá pro těhotnou ženu. Abychom si poradili s úzkostmi, překonali pochybnosti v „zajímavé“ situaci, existuje několik účinných metod.

Jak překonat strach z porodu? Nejprve neposlouchejte ty, kteří se snaží zastrašit strašidelnými příběhy z vlastní zkušenosti. Všechno jde pro každého jinak. Informace o nadcházejících událostech se nejlépe získávají z knih, encyklopedií, od ošetřujícího lékaře. Ženská centra provádějí kurzy a školení o přípravě na porod. Účast na takových událostech pomůže čekat na dlouho očekávaný den v uvolněnější atmosféře, bez nervů a paniky..

Nestojí za to se připravovat na něco, co nebude bolet. Porod je složitý proces, v některých případech obtížný. V každém případě je bolest. Zkušení porodníci vám řeknou, co a jak to udělat správně, pomoci překonat obtíže, poskytnout potřebné léky. Je lepší se správně postavit a na všechno.

Sledování vtipných a dobrých filmů je dobrou volbou, jak odvrátit pozornost od rušivých myšlenek. Komunikace s pozitivními lidmi, venkovní rekreace, časté procházky na čerstvém vzduchu přispívají k průběhu těhotenství bez zbytečných obav, pochybností.

Pokud tyto metody nepřinesou požadované výsledky, obraťte se na psychologa. Ženská centra zvou kvalifikované psychology, aby pracovaly s těhotnými ženami. Pomoc zkušeného specialisty pomůže vypořádat se s individuálními obavami. Pomůže komunikace s jinými ženami, obecná diskuse o podobných problémech. Nezapomeňte, že narození dítěte je radostná událost, která může otočit a obarvit starý život jasnými barvami.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

"Těhotné" a mateřské obavy: jak se přestat bát

Snižujeme úroveň úzkosti. Psychologova rada.

Anette Orlova PhD v oboru sociologie, praktický psycholog, autor psychologických knih, rozhlasový moderátor

Seznam obav a síla jejich projevu závisí na výchově, úrovni úzkosti a převládajícím obrazu „ideální matky“. Jak se s nimi vypořádat, řekne psychologka Anette Orlová.

Požadavky dívky na sebe jako na matku jsou často založeny na image její vlastní matky. Navíc, pokud se maminka dobře vyrovná se svou rolí, pak je vnímána jako tvrdá kritička a chci jí ve všem odpovídat: „Najednou se nedokážu vyrovnat, nemůžu být tak hodný jako moje máma?“ Podle formulace „být jako matka“ rozumí každý zástupce spravedlivého pohlaví něčemu svému: vychovat hodnou osobu, zajistit pohodlný život pro dítě. Sebevědomí naší hrdinky zase záleží na hodnocení jejích rodičů: „Jsi hrozná milenka, jak bude s tebou žít tvůj manžel?“ „Přineste nám děti, my je nakrmíme!“. Jak víte, v přítomnosti vysokých požadavků a nízké sebeúcty budou obavy ženy pravděpodobně vážné. Pokud matka nebyla příliš pozorná, pak dívka chce své dítě kompenzovat veškerým nepohodlím, kterému v dětství čelila. V obou případech jsou možné excesy. Dívka chce být dobrou matkou, na kterou zapomíná jako na ženu, jako manželku a milenku.

Strach ze změny života

Každá odpovědná osoba chápe, že s příchodem dítěte se život nevyhnutelně začíná měnit. Někteří se na tyto změny soustavně připravují a hledají kompromisy: „Jeho syn bude mít pět let a půjdeme s ním kempovat! Mezitím budeme sledovat rodinné filmy o dobrodružstvích.“ Ostatní až do poslední chvíle žijí naplno a pak téměř chirurgicky eliminují zbytečné: „Je čas se přesunout na jiné místo, postarat se o těhotenství a v budoucnu dítě potřebuje matku, ne obchodníka“.

Obzvláště nerozhodné ženy odkládají těhotenství na lepší časy: „Jednoho dne mě unaví cestování a lyžování, jednoho dne budu přemístěna na jiné oddělení a budu mít více volného času. Pak se stanu matkou!“. Výsledkem je, že jedna žádost je nahrazena jinou, v životě ženy se objevují nové problémy a úkoly, čím dál tím vážnější je mateřství: „Než přemýšlíte o dítěti, musíte vyřešit tolik problémů!“.

Někdy si lidé tak zvyklí na prostor, který pečlivě vytvořili (zdůrazňuji: prostor pro sebe a pro ty, kteří jim zpříjemňují život), že se bojí provádět změny svého života. Nyní je to také kvůli skutečnosti, že existuje upřímná reklama na hédonistický přístup k životu, kde úspěch přímo souvisí s množstvím spotřebovaného zboží a potěšení, kde hlavní věcí je pracovat co nejméně a obětovat vaše zájmy. Omluvy a omluvy mohou být nejzdobenější, například „Nemohu si poradit“, „náš životní styl dítěti škodí“ atd. Existuje možnost, že za takovými nepokoji skrývá neochota ženy obětovat své zájmy, nechat člověka do života, který vyžaduje navíc zvláštní pozornost.

Strach z těhotenství

"Těhotenství není nemoc," neúnavně opakují gynekologové. Je zvláštní, že po těchto slovech dávají ženě působivou složku - lékařskou kartu budoucí matky a doporučení několika úzkých specialistů. "Za týden čekáme na výsledky. A mimochodem, gratuluji!" - doktor říká mírně šokovanému pacientovi. Pak začne rozruch: vyzvedněte si vitamíny pro všechny těhotné ženy z lékárny, navštivte oftalmologa, zubařku, endokrinologa, darujte krev, počkejte na testy a vraťte se do vytříbené kanceláře s načmáranými listy. Ukazuje se, že těhotenství, i když nejde o nemoc, vyžaduje seriózní sledování. Pochopení této skutečnosti zase vede ženy k obavám: „Najednou se něco pokazí?“. Obvykle je možné diskutovat o všech druzích vývoje přímo v kanceláři gynekologa a čekat v souladu se ženami se stejnými problémy (tj. S neuvěřitelným štěstím v bříšku). Bojí se, hádají, sdílejí své zážitky a příběhy z televize. Pokud se naše hrdinka vyznačuje úzkostí, pak spěchá, aby vyzkoušela všechno, co sama slyšela, a přijde na recepci s celou řadou obav. Gynekologka mi řekla: „Jednou se těhotná žena zeptala, jestli by se mohla vykoupat ve vaně, řekněme, řeklo by to dítě, sytič?.

Obavy ze spravedlivého sexu jsou přirozené a pochopitelné, přesto se nemůžete podívat do bříšku. Musíte se spoléhat na intuici a u úzkostných žen je to někdy tak aktivní, že může dojít k popraskání předků.

Je důležité pochopit, že žena dokáže jen stěží spočítat vše a předejít problémům. Dává tedy smysl starat se pouze o to, co můžeme ovládat, ne o přírodu. Ve fázi přípravy na těhotenství je lepší složit všechny nezbytné testy a v případě potřeby je léčit. Pijte potřebné vitamíny nebo si užívejte správnou výživu, aby od prvního dne budoucí dítě dostalo všechny potřebné látky. A během těhotenství by naše hrdinka měla dodržovat denní rutinu a doporučení lékaře, chodit na čerstvý vzduch a jíst zdravá jídla. Naštěstí v naprosté většině případů ve druhém trimestru přecházejí obavy spojené s průběhem těhotenství. Když bříško začne růst, cítí se pohyby dítěte, pro ženu je snazší vyhnat zlé myšlenky. Navíc se nahrazují další obavy.

Strach z porodu

Zkušenosti o porodu v životě průměrné ženy se objevují dlouho před posvátným dnem a možná dokonce před těhotenstvím. Faktem je, že dívčí myšlenka na tento záhadný proces je vytvořena z příběhů zkušenějších přátel nebo vzpomínek její vlastní matky, z živých scén filmů a příběhů čtených na internetu.

"Ještě nejsem těhotná, ale v budoucnu chci dítě. Obávám se, že se rodím. Slyšela jsem, že můžeš zemřít v procesu porodu! Kromě toho jsem velmi citlivá: když si vezmu krev z prstu, můžu omdlet. Nedokážu si představit, Porodím, kromě fyzické bolesti mě děsí “.

„Před porodem jsem přesvědčila doktora, aby mě učinil císařským řezem, bylo to strašidelně děsivé. Ale naštěstí nepodlehla přesvědčování. Ne všechno je tak strašidelné, jak mi řekli! Pokud se rozhodnu dát sestře sestru, porodím sama..

Rád bych vás upozornil na komentáře k dobrovolné císařské sekci. Faktem je, že za posledních 20 let se počet volitelných operací zvýšil z 3,6% na 5,5%, zatímco bohatší ženy začaly častěji procházet císařským řezem (statistiky západních sociologů). Změna životního stylu moderních žen samozřejmě způsobuje určité zdravotní problémy a v důsledku toho i nárůst prováděných operací. Ženy však často odmítají porodit samy, protože je to bolestivé, obtížné, nebezpečné.

Ženy, které takové zkušenosti zažívají, by měly hledat pomoc psychologů nebo se zapsat do školení pro budoucí rodiče. Znalost procesu porodu a rysů poporodní periody, školení v různých technikách k překonání bolesti při porodu, jakož i pozitivní komunikace se „spolužáky“ pomohou uklidnit strach z tajemných a neznámých.

Stojí za zmínku, že strach z porodu někdy pomáhá ženě chránit se, pokud není připravena na mateřství v určité fázi svého života. Často si sama myslí, že o těhotenství nerozhoduje pouze kvůli nevyhnutelné bolesti. Psychologové provádějí zajímavé testy, aby identifikovali skutečné příčiny tohoto strachu. Žádají své klienty, aby nakreslili dva obrázky: sebe během porodu a sebe s malým dítětem v náručí. Někdy ženy, které deklarovaly strach z přirozeného porodu, nakreslí první obrázek v teplých duhových barvách, jasně nakreslí všechny řádky a druhý s tmavými, matnými barvami, špatně nakreslí dítě v náručí matky. Takové výtvory informují odborníka, že klient se nebojí porodu, ale odpovědnosti, napětí, mateřství.

Strach z toho, že si nezvládneme roli matky

Dlouho před narozením dítěte se žena začíná připravovat na novou roli. Výsledkem je, že naše hrdinka formuluje jasný seznam požadavků na sebe, existuje plán rozvoje dítěte na příštích 100 let, stejně jako přísné pokyny pro rodinný život. Ale v praxi, jak víte, je vše trochu složitější než teoreticky. Některé matky však nadále usilují o ideální image, aniž by se přizpůsobily realitě: každý nový den vnímají jako další zkoušku splnění požadavků a velmi se bojí, že jej neuspějí..

Nejdříve je hlavním kritériem pro hodnocení mateřské výkonnosti délka a frekvence pláče. Představte si, že naše máma vypočítala průměrný výkon nálad, sledovala děti svých přátel a nastavila bar - dvě hodiny plakat denně. Ale na rozdíl od jejích očekávání, její milované dítě snadno překročilo normu, navíc se stal šampiónem mezi známými dětmi. Výsledkem je, že žena prohlašuje: „Jsem špatná matka.“ Ve skutečnosti není pláč novorozence vždy signálem jeho dysfunkce nebo důsledkem chyby jeho matky. Dítě se vyvíjí, učí se tento svět, pokouší se s ním komunikovat, volá po pozornosti a ani nenarušuje jeho matku. Je tedy lepší nevinit sebe za nedokonalost, ale studovat nádherný svět mateřství bez srovnání. Pamatujte - šťastné děti mají jen šťastní rodiče.

Jak dítě roste, má naše hrdinka nová kritéria pro hodnocení, a proto nové zkušenosti. Pokud dítě později než ostatní začne držet hlavu, plazí se, chodí, mluví - je to špatná matka. Pokud dítě dělá horší než ostatní s hádankami pro děti, s řemeslnými výrobky a později se čtením a psaním - je to špatná matka. Zde je jen několik příběhů:

"Jsem špatná matka. Nelíbí se mi a někdy i nenávidím svého syna. Je mu 8 let. Opravdu se o něj bojím, líbat, obejmout, ale každý den dělá chyby, které mě rozzlobí. Pointa je, že je to všechno Dělá to tak, jak to není nutné, jak bych nechtěl. Nemá žádné sny, je uklizený, nedbalý, bezohledný. Nevím, co dělat..

"Je těžké přiznat si své chyby, ale já jsem zřejmě špatná matka. Když mě dítě sere, nemůžu si pomoci - křičím, i když vím, že je to nemožné. Nemám trpělivost, vina se stala mým neustálým společníkem.".

Jak vidíte, zkušenosti žen jsou spojeny především s tím, že se cítí provinile vůči dítěti, a zde je nejpravděpodobnějším problémem jen příliš vysoká náročnost na sebe a na roli matky jako celku. Je důležité pochopit, že perfekcionismus matky vede k podráždění a způsobuje neustálý pocit viny, který dítě sotva potřebuje..

Strach o zdraví dítěte

Zkušenosti o zdraví dítěte pocházejí z těhotenství a procházejí celým životem milující matky. Zdá se, že určitá fáze projde a všechny obavy s nimi zmizí, ale jak dítě roste, objevují se nová nebezpečí, a proto jsou důvody vzrušení. Zpočátku je matčina úzkost způsobena častým pláčem novorozeného dítěte: „Najednou ho něco bolí, ale nemůže to říct?“ Je zajímavé, že klidný, dlouhodobý spánek v tomto případě mladé matce neuspokojuje, ale naopak ji způsobuje další dávku emocí. "Něco není v pořádku," myslí si žena a spěchá, aby šla do ložnice. Když se dítě osamostatní, úzkostlivá matka se začne bát, když fidget zasáhne roh stolu, polkne tablety nebo vloží prsty do zásuvky. V tuto chvíli dítě stále více vidí vyděšený pohled své matky a neustále od ní slyší slovo „pečlivě“, v důsledku toho v duši malého muže také vzniká úzkost. Další obtížnou fází je mateřská škola, protože ve zdech této instituce se o dítě stará cizinec, a pak - škola a přechodný věk, kdy je dítě ponecháno bez dozoru dospělými v nebezpečné ulici. Stojí za zmínku, že strach ze spáchání trestného činu proti dítěti nebo úrazu, který se ho týká, se stává stále aktivnějším, protože to média sdělují záviděníhodnou frekvencí.

Beru na vědomí, že rodiče trpící přílišnou úzkostí často vychovávají slabé, nejisté děti. Jak víte, nepomůže to dítěti v životě, který nezmění jeho požadavky a podmínky. Mimochodem, nedávno britští odborníci provedli testy pro děti - museli zavěsit na švédskou zeď, přikrčit se a držet břemeno na natažených pažích. Je zajímavé, že stejné experimenty byly provedeny před 10 lety. Při porovnání výsledků dospěli odborníci k závěru, že moderní děti jsou slabší než jejich starší kamarádi: „Děti přestaly lezat na stromy a lana, neradi si podmanily vrcholky nádvoří, místo toho kluci seděli doma u svých počítačů.“ Nadměrná vazba přirozeně ovlivňuje nejen fyzické schopnosti dítěte, ale všechny oblasti jeho života jsou naplněny vnitřními omezeními a strach se stává skutečným diktátorem. Moje klientka tedy odmítla vyhrát letenku na Bali, protože se bála létat. „Nikdy jsem neletěla s letadly, moje matka vždy kupovala jízdenky na vlak, říkají, že na obloze se může stát cokoli,“ vzpomíná.

Je tedy nejlepší, když úzkostlivá maminka ovládá své děsivé myšlenky kvůli dítěti. Musíte přemýšlet o tom, jak diverzifikovat svůj život, aby nedošlo k 100% koncentraci na dítě. Například věnujte pozornost vztahům se svým partnerem, stanovte si v práci ambiciózní cíle, jógu a zkuste se poznat. V případě, že se nemůžete přepnout, má smysl kontaktovat psychologa, odborník vybere potřebné techniky a pomůže v boji proti strachu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Strach během těhotenství

Panické útoky, zvýšená úzkost a úzkost - projevy potlačeného strachu mění myšlení a chování člověka. Obavy během těhotenství jsou nebezpečné pro ženu, která se chystá stát matkou.

Těhotenství může být doprovázeno různými obavami.

Změny, bezpečnost dítěte a její nová role děsí ženu při porodu: z jakéhokoli důvodu strachu je třeba bojovat. Iracionální chování může poškodit matku a dítě.

Odkud pocházejí obavy těhotné ženy

Strach během těhotenství je ochranná reakce psychiky na vnější podnět nebo myšlenky, které pronásledují nastávající matku. Lidé s nízkou tolerancí ke stresu jsou vystaveni neustálému vnitřnímu stresu. Je pro ně těžké vyrovnat se s emocemi a čelit obtížím. Během těhotenství se zvyšuje zátěž na psychiku: žena si je vědoma změn, které se jí vyskytnou, brání jim nebo se bojí odpovědnosti.

Změny vlastního těla je obtížné akceptovat: sebeúcta žen přímo závisí na jejich vzhledu. Proto změny v těle způsobují akutní reakci - žena necítí ochotu obětovat formu, ve které vložila svůj čas a energii. Podstata strachu během těhotenství je založena na očekáváních společnosti: prostředí vyvíjí tlak na nastávající matku, naznačuje, jak žije, jak se chovat v rodině as dítětem. Ztráta kontroly nad životem je základem zvýšené úzkosti.

Psychologicky je těhotenství pro svobodné ženy obtížnější - na jejich ramenou visí nesnesitelná zátěž. Zároveň musí být žena živitelkou i matkou. Strach je normální v nepohodlných podmínkách. Žena se během těhotenství bojí prostředí, ve kterém dítě vede. Strach z nebezpečí je pro nastávající matku jedním z nejsilnějších a nejobtížnějších.

Povaha strachu

Úzkost je počáteční fáze strachu. Navenek se nic neděje: harmonický vztah se vyvíjí v rodině i v práci. Úzkost je vyjádřena nepřiměřeným příznakem. Těhotná žena je prostě vyděšená, je napjatá a depresivní. Zažívá neštěstí, které se dosud nestalo, hledá cestu ven - postupně se strach utváří.

V některých obavách existuje strach: jejich rozmanitost závisí na individuálních charakteristikách psychiky budoucí matky. Dětská zranění, nepříjemné zážitky nebo hluboce zakořeněná víra ovlivňují obavy a formují je.

Pokud žena zažila násilí v dětství, bojí se porodit dítě v krutém světě a dospělý sirotek se bojí, že dítě přežije své strašlivé dětství.

Obavy se mohou vyvinout, i když v práci nebo v rodině nejsou žádné stresové situace

Důvod strachu

Strach narozený během těhotenství nepřestává v průběhu času. Po narození dítěte se fobie pouze zvýší. Despotismus matky je vysvětlen její touhou dostat se ze strachu. Strach ze změny a napětí jsou hlavními příčinami psychického stresu, který žena denně prožívá.

Příčiny strachu u těhotné ženy:

 • nekontrolované změny;
 • chronická onemocnění nebo možnost projevu genetických patologií;
 • špatné zkušenosti s předchozími těhotenstvími;
 • obtížná sociální a materiální situace;
 • strach z bolesti.

Strach matky se přenáší na dítě: na instinktivní úrovni se dítě cítí úzkost, cítí nebezpečí a jeho chování se mění. Narození nemocného dítěte - rozumné nebo neopodstatněné obavy, které vedou k celému komplexu fóbie.

Hypochondrové v poloze musí přesunout část fóbie na dítě: taková žena hledá patologie plodu, hledá příznaky problémového těhotenství. Psychologické a fyziologické změny přispívají k rozvoji strachu.

Úzkost

Úzkost nastává v reakci na nebezpečí. Blesková reakce - ochrana, jejímž cílem je pomáhat jednotlivci. Těhotná žena může cítit strach kvůli změnám, na které se připravila.

Je obzvláště obtížné přijmout nevyhnutelnost situace u lidí, kteří jsou zvyklí na plánování důležitých událostí v dostatečném předstihu. Očekávání dítěte se změní v trápení, pokud těhotenství narušuje realizaci cílů nebo kariérní postup. Na podvědomé úrovni je dítě vnímáno jako hrozba.

Tělesné změny

Strach ze ztuhnutí ve většině případů vede k poporodní depresi. Ideály moderní společnosti odsuzují plnost ženského těla: úplná žena je spojena s osobou, která se neřídí.

Tlak společnosti a blízkého kruhu neumožňuje užít si okamžik, kdy se v žaludku narodí nový život. Pocit viny umocňuje strach, stydí se za vlastní myšlenky a potlačuje potřebu vyjádřit nespokojenost. Pro dítě je zvýšený stres matky velkým stresem.

Strach z bolesti ochromuje ženu: myšlenka na to, co ji musí snášet, trápí ji po dobu 9 měsíců. Budoucí matka představuje mučení, reviduje video o narození dětí a pomocí získaných informací zvyšuje strach.

Strach z bolesti vyvolává souběžné obavy - žena se bojí podstoupit nezvratné změny, stane se pro svého manžela neatraktivní nebo nechutnou.

Změna životního stylu

Narození dítěte znamená pro rodinu začátek nové fáze. Těhotenství a bezpečnost dítěte odvádějí nastávající matku od ostatních zájmů. Zaměření na budoucnost zničí vztahy s kolegy a dokonce i s partnerem. Smyčka neumožňuje rozvoji osobnosti. Žena se začíná bát života, který sama vytvořila, izolace a nedostatek kontaktu s okolním světem ji nutí k depresi.

 • materiální potíže;
 • nedostatek stability (bez bydlení a trvalé práce);
 • platební neschopnost manžela;
 • absence manžela.

Děsivě je skutečnost, že mateřství je také restrukturalizace života kolem starostí o dítě. Žena cítí, že v jejím životě už nezbývá více času na koníčky nebo obvyklou relaxaci.

Úroveň úzkosti se zvyšuje, pokud nastávající matka nevidí podporu svého manžela. Je těžké se dostat z deprese těhotné ženy bez pomoci.

Podpora manžela je důležitá při kontrole obav

Vznik jistého strachu

Úzkost v průběhu času se stává obsedantním stavem. Všude, kde žena vidí nebezpečí. Vytváří stabilní vztah, že porod a těhotenství jsou spojeny s rizikem, důsledky a komplikacemi. Tento postoj poškozuje matku i dítě.

Během těhotenství se fyziologické příznaky projevují potlačeným strachem. V závislosti na typu strachu trpí žena obsedantními stavy, projevuje agresivní chování a zvyšuje podrážděnost. Skutečnost mateřství a všeho, co souvisí s poskytováním dítěte v budoucnosti, je děsivá.

Strach z neplánovaného těhotenství

Existuje strach, který vzniká v důsledku náhlých změn, když rodina dítě neplánuje a žena není připravena porodit dítě. Pro porodnou matku je porod rovnocenné převzít zátěž, o kterou nepožádala.

Reakce ostatních zhoršuje vliv strachu: pokud žena není šťastná s těhotenstvím, je jí připsána titulek nedbalé, nedůvěryhodné matky. Zbavena výběru, zobrazuje klid a radost, která potlačuje strach. Vyživuje úzkost vinu.

Žena se hodnotí jako budoucí matka a snaží se potvrdit, že na takovou roli není připravena. Na pozadí komplikovaného stavu se těhotná žena skrývá za závislostmi (kouření, alkoholismus, užívání psychotropních látek).

Na podvědomé úrovni každá závislost potvrzuje obavy a narození zdravého dítěte je ohroženo. Žena nemůže přestat kouřit nebo pít, protože příčina závislosti spočívá v psychické neochotě převzít odpovědnost.

Neplánované těhotenství je zdrojem vážného stresu.

Strach z komplikací

Mají těhotné ženy legitimní strach? Obavy z pozice ženy vycházejí z logických argumentů. Strach z porodu přímo závisí na tom, jak žena vnímá skutečnost těhotenství. Strach z porodu nemocného dítěte je obzvláště silný u matky, která zažila potrat. Riziko patologií (dědičnost otce nebo matky) se stává příležitostí pro neustálý vnitřní stres. Důvody strachu:

 • genetická onemocnění, pokud v rodině byli vážní pacienti;
 • obavy a zranění z dětství;
 • mateřské nemoci;
 • negativní zkušenost.

Je těžké vyrovnat se strachem u žen, které zažily porod nemocného dítěte. Strach z opakování traumatické situace zcela absorbuje těhotnou ženu. Žije v očekávání strašné události.

Moderní medicína nabízí diagnostiku onemocnění u dítěte v děloze: výsledky studie slouží jako výživný faktor strachu.

Strach z porodu

Bolest při porodu děsí mladé matky a ženy, které poprvé čekají na doplnění v rodině. Strach z bolesti paralyzuje ženu. Pocit bezmoci posiluje strach - nikdo a nic nemůže snížit úroveň bolesti. Morální příprava je neúčinná, protože zvyšuje stabilitu ženy, ale neničí strach sám o sobě.

Ženy v porodu s patologií těla - s problémy páteře, končetin a pánevních kostí - zažívají obtížné období těhotenství. Pokud je pro ženu nebezpečné rodit přirozeně, je předepsán císařský řez. To děsí ženu ne méně než bolest. Obává se, že v bezvědomí nebude moci dítě chránit, chránit ho před nebezpečím.

Strach z budoucnosti

Základní strach, který se vyskytuje u budoucích otců - strach z budoucnosti, nepomine po porodu. Žena v práci mění svůj život navždy. Všechno, co věděla tolik let, se stává bezvýznamným. Strach pramení z uvědomování si potřeby obnovy života, vztahů v rodině a ve společnosti. Změny jsou pro těhotnou ženu obtížné: neví, jakou matkou se stane. Strašidelné odpovědnosti a péče o dítě. Důvod vnitřního stresu:

 • nedostatek stability;
 • obtížné vztahy s partnerem;
 • obtížná situace v zemi nebo regionu, kde budoucí rodiče žijí;
 • stísněné podmínky bydlení.

Zkušenosti jsou nebezpečné pro ženu s poporodní depresí. S novým vzhledem není spokojená a je zmatená. Žena v bezvědomí opouští dítě. Dítě je dráždivé, což je faktor, který způsobil negativní změny..

Čím děsivější změny, tím více žena v práci skrývá své skutečné pocity. Nedokáže uznat problém ze strachu z přesvědčení. Potlačení negativních emocí vede ke zvýšené depresi.

Spory s manželkou zhoršují stav těhotné ženy

Boj Strach

Panické útoky jsou důsledkem neschopnosti ovládat skryté pocity. Nahromaděná agresivita a strach se promění v narušení, stávají se důvodem dlouhodobé deprese. Těhotná žena v obtížné situaci potřebuje podporu a péči. Boj se strachem znamená uznat problém.

Nadměrné požadavky vyvolávají falešná očekávání: žena v práci se může cítit špatně a za tento stav se nemusí stydět. Příprava těhotné psychiky začíná od prvního trimestru. Žena si na nový stav zvykne, její život, způsob myšlení a zvyky se postupně mění bez stresu. Žádné změny by neměly narušit pohodlí budoucí ženy při porodu: sama žena rozhodne, jak a kdy dojde ke změnám.

Lékařské vyšetření

Zvládání problému je snazší, pokud předpokládáte jeho výskyt. Důvěryhodné povahy během plánování těhotenství jsou podrobeny komplexnímu vyšetření: tento postup identifikuje nemoci v počátečních stadiích a vyléčí možné patologie. Pokud žena ví o problému a jak jej vyřešit, nebude panikařit.

Diagnóza nastávající matky pomáhá:

 1. Najděte skryté problémy. V počátečním stádiu vyšetření žena odhaluje chronická onemocnění. Pokud problém včas zastavíte, nebude to dítě ohrožovat. Pokud žena nemá všechna nezbytná očkování, podstoupí opakované očkování - tento postup je předepsán při plánování těhotenství.
 2. Zbavte se nemocí, které jsou asymptomatické. Skryté infekce představují pro dítě velké nebezpečí - viry a infekce musí být vyléčeny dříve, než ovlivní nitroděložní vývoj dítěte. Budoucí matce je přidělen podrobný krevní test na nejčastější infekční choroby.
 3. Identifikujte genetické abnormality. Pro klid rodičů se provádějí genetické testy, které vylučují vývoj genetických chorob. Další vyšetření rozptýlí obavy z přítomnosti vrozených abnormalit u dítěte.
 4. Jděte na správný způsob porodu ženy. Pokud je těhotenství ženy spontánní, provede se vyšetření k posouzení stavu jejího těla. Špatné lékařské postupy jsou předepsány pro nastávající matku, v případě potřeby je podepsána nová strava.

Čím více rodičů ví o stavu těla matky, rodí se méně nepodložené obavy.

Podpora manžela ve fázi diagnózy je klíčem k uklidnění matky s jakoukoli diagnózou.

Pokud byly během vyšetření nalezeny patologie nebo genetická predispozice k nemocem, úkolem lékaře je poskytnout všem budoucím rodičům všechny možné léčebné možnosti.

Problém, který lze vyřešit, nevytváří strach.

Genetická analýza určí možné abnormality

Mateřské školicí kurzy

Zbavení vnitřního stresu spojeného s porodem pomůže matce připravit. Vyvinutá tréninková technika vytváří správné chování ženy při porodu: je mentálně i fyzicky připravena na všechny obtíže při porodu. Příprava zahrnuje:

 • psychologický výcvik;
 • studium mechanismu porodu;
 • skupinové třídy (skupina budoucích rodičů);
 • studium fyziologie vlastního těla.

Přednášky a individuální rozhovory s lékařem jsou zaměřeny na vytváření správných očekávání týkajících se porodu a poporodní periody. Mýty a předsudky bičující lidi by měly zůstat v minulosti. Vědomý přístup k těhotenství, jako přirozený a normální proces v ženském těle, pomůže zbavit se negativních myšlenek. Čím jednodušší bude žena při porodu vnímat obtíže při porodu, tím snáze se bude moci připravit.

Přednášky porodnicko-gynekologů vám umožní studovat anatomii vlastního těla. Pochopení povahy bolesti při porodu a změny, které se vyskytují v těle ženy, způsobí pochybnosti a zbytečné obavy. Ve skupinových třídách rodiče sdílejí zkušenosti, rady a hlasové záležitosti. Upřímný rozhovor s lidmi, kteří zažívají podobné události, pomáhá v boji proti obsedantním myšlenkám.

Pomoc psychoterapeuta

Práce s psychoanalytikem pomůže zbavit se posedlého stavu. Chcete-li pracovat s odborníkem, musíte problém uznat. Obzvláště nebezpečné jsou obavy, které ovlivňují zdraví dítěte - žena se omezuje v jídle, chůzi nebo v aktivním životním stylu kvůli strachu z poškození plodu..

Práce s psychoanalytikem se provádí společně s příbuznými ženy při porodu. Podpora milovaných je nejlepší lék, který pomůže zbavit nastávající matku strachu. Neměli byste zanedbávat posedlé myšlenky. Pokud ignorujete strach, nezmizí, ale najde cestu ven skrz úzkostný stav nebo záchvaty paniky.

Články O Neplodnosti