Hlavní Výživa

Příčiny a účinky bolesti zad během těhotenství

Těhotenství je zvláštní období v životě každé ženy, a to jak emocionálně, tak fyzicky.

I když plánujete těhotenství, často se stává, že se mohou zhoršovat nemoci různých druhů, v důsledku čehož má žena během těhotenství bolesti zad. Taková bolest zpravidla není pro vývoj dítěte nebezpečná. Takovou bolest lze pozorovat již v druhé polovině těhotenství v důsledku posunutého těžiště.

Ale protože jsou v sázce dva životy, musí být těhotná žena pečlivě vyšetřena a vyšetřena, aby nedošlo k nebezpečným komplikacím - gestóze.

Příčiny a následky


Bolest zad je jev, který je považován za docela běžný v období porodu dítěte. Důvodem je skutečnost, že během těhotenství se svaly, klouby a vazy uvolňují pod vlivem hormonů.

Dochází ke zvýšení hmotnosti, změnám držení těla, což vyvolává další zátěž na zádech, a proto záda bolí během těhotenství.

Bederní bolest je nejčastější, ale přesto ji může doprovázet pocit nepohodlí v ramenou, horní části zad, na hrudi a mezi hrudníky..

Bolest zad během těhotenství může nastat, pokud žena měla problémy s pohybovým aparátem:

 • osteochondróza;
 • rachiocampsis;
 • špatně vyvinuté svaly zodpovědné za sklon pánve.

Proč se bolest v průběhu těhotenství zesiluje?


Abychom pochopili, proč v průběhu těhotenství bolí záda, je třeba mít na paměti, že všechny příčiny vyvolávající bolest jsou rozděleny na: fyziologické a patologické.

Fyziologické příčiny - vyskytují se v důsledku samotného těhotenství. Žena cítí bolest, která nepoškodí její zdraví a dítě.

Bolesti zad v období porodu dítěte se mohou vyskytnout u každé ženy různými způsoby: s různými intenzitami a v různých časech. Někdo už má bolesti v první polovině, ale u 50-70% žen bolí záda od 20. týdne těhotenství.

Je třeba zdůraznit hlavní důvody fyziologické povahy:

  První bolest v zádech je způsobena relaxací a změkčováním meziobratlových vazů pod vlivem hormonového relaxinu (od 20. týdne těhotenství).

Přírůstek hmotnosti vyvolává zvýšené zatížení dolní části zad.

Posun těžiště vpřed, což vede ke změně polohy ženy a bolesti zad.

Dlouho stojící.

Zvýšení velikosti dělohy vede ke stlačení nervů a krevních cév obklopujících páteř. (Začíná již ve třetím trimestru).

Pozdní tlak na dětskou hlavu.

 • Při falešných kontrakcích u těhotné ženy má bolesti zad od 38 týdnů těhotenství. Bolest je bolestivá v přírodě, když děloha přijde v tónu.
 • Pankreatitida, pyelonefritida a další příčiny bolesti zad


  Kromě fyziologických důvodů se také rozlišují patologické důvody, které jsou vyvolány vývojem nemocí jiných orgánů a vyžadují povinnou léčbu.

  Mezi tyto důvody patří:

   Bolest v zádech je cítit s onemocněním ledvin, ale bolavá - se zánětem ledvin (pyelonefritida), ale v zádech se vyskytují ostré křeče. Během těhotenství záda velmi bolí a je téměř nemožné zmírnit bolest. Špinavá moč (někdy ve směsi s krví) je hlavním příznakem nemoci. S pyelonefritidou stoupá teplota.

  U těhotných žen se vzácně vyskytuje pankreatitida (zánět slinivky břišní). Nemoc může být způsobena mastnými a hojnými masnými potravinami, špatnou stravou, alkoholem, stresem, dědičností a zhoršeným odtokem žluči..

  Myositis je zánět svalů, ke kterému dochází po podchlazení nebo dlouhodobém vystavení průvanu. Bolest je velmi ostrá a pohyb není snadný.

  Urolitiáza. Když se objeví ledová kolika, cítí se v dolní části zad akutní bolest, nevolnost, časté močení nebo zpoždění v zádech.

  Neurologická onemocnění (ischias, osteochondróza, herniované disky). Pocity bolesti mají střelecký charakter a mohou dávat do nohy. Zůstaňte silnější po dlouhé procházce.

 • Hrozba potratu je doprovázena tažením křečovitých bolestí v dolní části zad a břicha, výskyt krvavého výboje je pravděpodobně.
 • Co dělat s bolestmi zad během těhotenství?


  Bolest zad můžete eliminovat nebo ji alespoň zmírnit pomocí následujících doporučení (za předpokladu, že syndrom bolesti není spojen s hrozbou potratu nebo chorobami močového ústrojí):

   Sledujte své držení těla. Jak se těžiště posune, je třeba se vyvarovat svalového napětí. Když těhotná žena potřebuje chodit nebo stát, měla by být svržena její hýždě, její ramena by měla být stažena zpět a snížena. Pozice by měla být stejná. Je zakázáno nosit boty s podpatky jakékoli výšky.

  Postavte se a sedněte správně. Židle by měla být vždy pohodlná. Kolena by měla být při sezení vyšší než dolní část zad. Polštář je umístěn na ohybu dolní části zad, aby se uvolnilo napětí. Poloha se musí měnit dostatečně často, aby se zabránilo dlouhodobému postavení. Pokud musíte stát na dlouhou dobu - pak by měla být jedna noha umístěna o něco výš než druhá.

  Spát na vaší straně. Bolest se může zvýšit, pokud spíte na zádech. Pokud je na zádech potřebný spánek, je pod záhyb umístěn polštář, který uvolňuje stres.

  Naučte se správně zvedat předměty. Je zakázáno zvedat těhotné ženy, ale i zvedání lehkých předmětů byste měli vždy ohýbat kolena a nevyklánět se zády rovně. Je lepší dřepnout nebo požádat o pomoc. Můžete požádat starší dítě o pomoc poté, co jste vysvětlili, že matka nese svého bratra nebo sestru.

  Odpočinek není. I během dne, zejména pokud trpí nespavostí - odpočinek.

  Používejte speciální korzetový opasek (opěrný). Doporučuje se, pokud jsou břišní svaly slabé nebo je žaludek velký..

  Udržovat v kondici. Za normální hmotnost se považuje na konci těhotenství nejvýše 15 kg. Každý den chodte na procházky, cvičte. Tím se posilují svaly zad a samozřejmě i nohy. A vytrvalost a vynikající tvar budou i nadále nezbytné při samotném narození.

  Cvičte denně. Cvičení pro těhotné ženy je nutností. Můžete dělat jógu pro těhotné ženy nebo si vybrat soubor cvičení sami.

  Hlavním pravidlem při výběru cvičení by mělo být: při cvičení by nemělo být těžké nepohodlí, volte pouze cvičení, které můžete provádět. Za nejúčinnější cvičení se považuje:

   v póze na všech čtyřech musíte držet hlavu v linii s páteří;

  při vdechování je třeba žaludek zatáhnout dovnitř, zatímco páteř je obloukem zakřivena vzhůru;

  na pár vteřin;

 • při výdechu je třeba uvolnit záda a žaludek a zároveň narovnat páteř do původní polohy. (udělejte to 6 až 10 krát před spaním nebo když cítíte bolest.
 • Toto video vám ukáže, co dělat s bolestmi zad během těhotenství.

  Je třeba mít na paměti, že při přepravě dítěte je vhodné vyhnout se užívání léků k anestezii a zmírnění zánětu. Takové léky mohou být použity pouze za přísného předpisu lékařů v případě nouze.

  Toto video obsahuje několik dalších tipů od lékaře, jak se zbavit bolesti zad během těhotenství.

  Kromě toho nezapomeňte, že všechna výše uvedená doporučení a cvičení se musí provádět nejen při bolesti, ale také pro preventivní účely.

  Nízké bolesti zad během těhotenství. Jak se zbavit bolesti zad?

  90% těhotných žen si stěžuje na bolesti zad a dolní části zad, zejména v posledních měsících. Můžete samozřejmě tolerovat, lhát víc, počkat, až bolest sama odezní. Je však lepší zjistit příčinu nepohodlí a pomoci tělu nést dítě bez bolesti. Podrobněji si povíme o příčinách bolesti, prevenci a léčebných metodách..

  Příčiny bolesti zad a dolní části zad během těhotenství

  Bolest se obvykle objevuje v posledních týdnech těhotenství. Plod se stává těžkým, matka dostává další zátěž na páteř. Je normální, že bolesti jsou mírné, mají periodický charakter, přecházejí při změně polohy dítěte uvnitř dělohy.

  Pokud je nepohodlí dlouhé, dolní část zad neustále bolí, měli byste tomu věnovat velkou pozornost. Příčinou bolesti zad mohou být patologické a fyziologické procesy, které se vyskytují v těle ženy.

  Patologické příčiny bolesti zad během těhotenství

  Patologické příčiny vyžadují lékařskou péči. Zvláštní nebezpečí představuje bolest v raných fázích. Bolest může být známkou vysokého tónu dělohy, hrozby potratu.

  Mezi běžné patologické příčiny bolesti ve 2. až 3. trimestru těhotenství patří:

  • Infekce a onemocnění ledvin, genitourinární systém;
  • Ženské choroby;
  • Nadváha;
  • Meziobratlová kýla;
  • Neurologie;
  • Poruchy trávicího traktu, které způsobují bolest pletence;
  • Nachlazení
  • Podchlazení;
  • Nádory.

  Bolestivá a dlouhotrvající bolest nemusí vydržet. Včasná diagnostika příčin a včasná léčba pomůže vydržet dítě, udržovat zdraví novorozence a matky.

  Nízké bolesti zad během těhotenství

  Fyziologické příčiny bolesti zad během těhotenství

  Bolest je způsobena následujícími přírodními faktory:

  • U těhotných žen se mění hormonální pozadí;
  • Před porodem se kosti oddělují. To je nezbytné pro průchod dítěte do pánevní oblasti matky;
  • Tréninkové zápasy. Děloha „zkouší ruku“ 1-2 týdny před narozením;
  • Nedostatek motorické aktivity u těhotné ženy. Svaly se uvolňují a nemohou brát zátěž..

  Fyziologické příčiny bolesti zad nejsou pro matku a plod nebezpečné. Je však nutné je nahlásit porodníkovi-gynekologovi, místnímu terapeutovi na prenatální klinice. Lékař ženu prozkoumá, aby se ujistil, že neexistují žádné patologie.

  Jak se zbavit bolesti zad a dolní části zad během těhotenství?

  Výběr metod k léčbě bolesti zad a dolní části zad závisí na celkovém zdraví nastávající matky. Pokud nejsou identifikovány patologie vývoje plodu, nemoci vnitřních orgánů ženy, použijí se následující metody léčby:

  Fyzická aktivita, gymnastika

  Nutné pro trénink zadních svalů, udržování jejich tónu. Systém cvičení volí gynekolog nebo instruktorka centra pomoci těhotných žen.

  Cvičení lze provádět doma i v tělocvičně. Je lepší koupit předplatné a zapojit se s profesionálem. To pomůže vyhnout se přetížení..

  Pravidelný odpočinek

  V posledních měsících těhotenství je pravidlem vést životní styl mateřské školy. Uspořádejte svou „tichou hodinu“ během dne. Po domácích úkolech, nakupování, dlouhých procházkách si nezapomeňte odpočívat vleže. Tím se sníží napětí na zádech..

  Spící pozice

  Těhotným ženám se nedoporučuje spát na zádech. Tato pozice způsobuje poruchy toku krve v pánevní a břišní oblasti, v důsledku toho může dojít k bolesti zad a dolní části zad..

  Lehněte si na bok a položte mezi nohy malý polštář blízko kolen. Vnitřní orgány, děloha bude umístěna pohodlně, záda přestane bolet.

  Masáž

  Přiřadit pouze ve 2. trimestru a na začátku 3. Masáž se provádí ve stoje nebo vsedě, protože ženy již nemohou ležet na břiše.

  Plavání

  Není třeba přeměňovat společné aktivity v rychlostní soutěže. Vaším úkolem je zcela uvolnit svaly a odstranit zátěž z hmotnosti dítěte ze spodní části zad. Plavejte 2-3krát týdně po dobu 30-40 minut v klidném rytmu.

  Bandáž, korzet

  Noste několik hodin denně a při lehkém nošení si zajistěte správné rozložení zátěže. Nezapomeňte použít podpěru pro slabé břišní svaly, velkou hmotnost plodu.

  Dieta

  Pokud je příčinou bolesti nadváha, měla by těhotná žena dodržovat šetrnou stravu. To dítěti neublíží, ale zastaví sběr zbytečných kilogramů. Obezita zabrání budoucím matkám v porodu, proto sledujte svou váhu během těhotenství, pokuste se nepřekročit maximální povolený práh hmotnosti - 15 kg.

  Léčba patologických stavů

  Terapii vybírá společně odborný lékař a gynekolog. Nejprve musíte projít diagnostiku, provést testy. Léky se používají pouze na doporučení lékaře. Samoléčení, nekontrolované léky mohou vyvolat nitroděložní malformace dítěte, potrat.

  Důležité! Používejte krémy proti bolesti, oteplovací gely, analgetika nemůžete užívat bez konzultace s lékařem. Prostřednictvím kůže vstupují do krevního řečiště externí agenti, což znamená placentu. Složení takových krémů může zahrnovat hadí jed, výtažek z červené papriky. Je to nebezpečné pro plod..

  Bolest v zádech a dolní části zad je u těhotných žen velmi běžná, proto je nutná včasná prevence. Každé ráno cvičte, abyste protáhli svaly zad a pánve, jedli správně, chodili a plavali. Pak těhotenství přinese pouze radost, ne bolest a nepohodlí.

  Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

  Proč bolest v zádech během těhotenství: jak pomoci ženě

  Bedra během těhotenství často slouží jako indikátor zdraví, který reaguje na různé fyziologické a patologické stavy. Hlavním příznakem je obvykle bolest, která se objevuje ve spodní části zad. Ale příčiny, důsledky a léčebné metody jsou vždy úplně odlišné, protože existuje mnoho mechanismů pro vznik tohoto příznaku. Po početí dítěte začíná proces růstu dělohy úměrně vývoji plodu. V těle ženy v reakci na zvýšení nitrobřišního tlaku způsobeného růstem dělohy dochází k četným adaptivním změnám.

  Etiologické aspekty bolesti dolní části zad

  Důvody, které vedou k výskytu bolesti během těhotenství v bederní oblasti, se mohou velmi lišit. Níže jsou uvedeny hlavní etiologické faktory ovlivňující výskyt bolesti v dolní části zad u těhotných žen.

  • Patologie ledvin. Patří k nim nefropatie, urolitiáza, těhotná pyelonefritida a autoimunitní procesy v renálním parenchymu spojené se komplikacemi těhotenství..
  • Patologie pohybového aparátu. Komprese rostoucí dělohy míchy vede k exacerbaci degenerativních-dystrofických procesů. Nejvýraznějším příkladem je osteochondróza páteře..
  • Patologie dělohy. Hypertonicita zadní stěny, která často doprovází těhotnou ženu, se projevuje přesně v bolesti v bederní oblasti.
  • Myositis. Zánět svalové tkáně bederní oblasti. Častý problém nejen u těhotných žen, ale i u obyčejných lidí obou pohlaví.
  • Patologie vaječníků. Zánětlivé změny v reprodukčním systému žen během těhotenství, protože se snižuje lokální imunologická reaktivita. Takto se objevuje adnexitida, oforhoritida a často dokonce běžná cervicitida.

  Seznam může pokračovat se vzácnými příčinami, včetně vaskulární patologie v pánvi Adamkevichovy tepny, ozáření bolesti z gastrointestinálního traktu, systémová onemocnění pojivové tkáně a mnoho dalších patologických procesů. Je mimořádně obtížné samostatně určit etiologický základ bolesti dolní části zad, proto by měly být jakékoli projevy považovány za potenciálně nebezpečné a okamžitě vyhledat lékaře..

  Klinický obraz různých typů bederní bolesti

  Protože jsou důvody, pro které je bolest zad dolní, různé, jsou příznaky vždy odlišné. Běžnou nuancí, která kombinuje všechny etiologické aspekty, je pouze skutečnost bolesti. Vzhledem ke zvláštnostem anatomické struktury močového systému v chladném období se častěji vyskytují problémy s ledvinami. Zánětlivá onemocnění - pyelonefritida u těhotných žen pokračují s následujícími charakteristickými příznaky:

  • bolest je stálá, bolavá, někdy docela silná;
  • nedochází k ozařování;
  • žádný vaginální výtok;
  • často doprovázená bolestí během močení;
  • teplota stoupá;
  • jasné spojení s podchlazením.

  Pokud je zánět ledvin hnisavý, jsou v moči viditelné nečistoty ve formě vloček a zákalu.

  Pyelonefritida - nebezpečný stav, který ohrožuje vývoj intoxikace a selhání ledvin.

  Hypertonicita dělohy, zejména v raných stádiích, se často projevuje tažením bolesti v dolní části zad. Současně může být konečník podrážděn, což mění povahu fyziologických funkcí. Bolesti nejsou trvalé, mohou se zvyšovat nebo snižovat v závislosti na vlivu okolních faktorů. Neexistuje žádná teplota a výskyt sekrecí vždy naznačuje závažnost problému. Samotný koncept „hypertonicity“ naznačuje zvýšené svalové napětí. To je jasně patrné na palpaci břicha - děloha je na dotek těžká, někdy bolestivá, když se jí dotýkají ruce.

  Charakterizace bolesti v bederní oblasti s patologií páteře

  Důležitost osteochondrózy během těhotenství nelze podceňovat. Ačkoli nemoc vážně neohrožuje život ženy, syndrom bolesti závažně omezuje pohyb a snižuje náladu. Hlavní klinické projevy onemocnění jsou uvedeny níže:

  • silná bolest, někdy nesnesitelná, s nejmenším pohybem prudce stoupá;
  • často se vyskytuje s velkou velikostí dělohy - ve druhém a třetím trimestru;
  • vyzařuje do nohy a hýždě;
  • nikdy doprovázená horečkou;
  • celkový stav ženy prakticky netrpí;
  • dolní část zad je na palpaci bolestivá a břicho je naprosto neporušené.

  Zákeřný problém v patologii muskuloskeletálního systému spočívá v tom, že bolest zad je extrémně obtížné zastavit. Obvyklá skupina drog (NSAID) užívaná pro jakoukoli osobu není k dispozici, protože je během těhotenství kontraindikována. Proto je syndrom bolesti často zpožděn a úplně zmizí až po porodu. Naštěstí osteochondróza páteře obvykle není ovlivněna plodem..

  Pokud bolí břicho i dolní část zad, pak tento stav kategoricky není charakteristický pro patologii muskuloskeletálního systému. Měla by být vyloučena hypertonicita dělohy a akutní gynekologická patologie. Adnexitida a dokonce i ovariální apoplexie se vyskytuje, i když ne často, ale spíše pravidelně v lékařské praxi. V každém případě však situace skutečně ohrožuje život ženy a nenarozeného dítěte, a proto vyžaduje okamžitou diagnostiku a léčbu.

  Jak diagnostikovat bolest

  Pokud má žena v průběhu těhotenství bolesti zad, je nutné stanovit přesnou etiologii tohoto problému. Závisí na tom nejen terapeutická opatření, ale také prognóza narození zdravého dítěte. Protože existuje mnoho příčinných faktorů, je předepsán celý komplex diagnostických postupů. Tyto zahrnují:

  • krevní test;
  • Analýza moči;
  • ultrazvukové vyšetření pánve;
  • vaginální vyšetření s vyšetřením nátěrů;
  • Ultrazvuk břicha;
  • MRI malé pánve nebo páteře ve složitých případech.

  Z obecně uznávaných vyšetřovacích metod se nepoužívá pouze radiografie, protože ozařování může plod poškodit.

  Nezapomeňte vzít v úvahu klinický obraz syndromu bolesti. Pokud bolí spodní břicho a bolest vyzařuje do dolní části zad, pak je problém pravděpodobně spojen s hypertonicitou dělohy. Diagnóza je potvrzena ultrazvukem. Ultrazvuk může být proveden v kterékoli fázi těhotenství. Při výskytu akutní bolesti v dolní části zad, zhoršené fyzickou námahou, při absenci změn v analýzách, by se měla předpokládat patologie páteře. Horečka a leukocytóza v moči, stejně jako expanze pyelocaliceal komplexu s ultrazvukem, signalizuje přítomnost pyelonefritidy.

  Jak zmírnit bolest u těhotné ženy

  Ve všech situacích, kdy bolí záda těhotné ženy, je nutná lékařská péče. Lékařská terapie není vždy nezbytná, ale je důležité si nechat ujít okamžik spojený s ohrožením života a zdraví ženy. S počátečním stupněm hypertonicity je zapotřebí psychologický mír, přátelské podpůrné vztahy v rodině a omezení fyzické aktivity. To obvykle stačí k úplnému zastavení bolesti.

  Pokud je dolní břicho zataženo a bolest se šíří do bederní oblasti, pak existuje důvod k obavám a jmenování lékové terapie. Protože existuje mnoho příčin nepříjemného stavu, provádějí se terapeutické činnosti podle výsledků diagnózy. V případě bolesti zahrnuje komplexní léčba jmenování následujících skupin léků:

  • jednoduché analgetika - paracetamol, metamizol;
  • antispasmodika - drotaverin;
  • hormony - syntetický progesteron;
  • vitaminy;
  • antibiotika v přítomnosti aktivního bakteriálního zánětu v ledvinách nebo ženském reprodukčním systému;
  • tocolytics, pokud je to nutné, dodatečně uvolňují stěny dělohy.

  Seznam schválených léků může pokračovat, protože výběr léku provádí zkušený lékař.

  Nemůžete použít ani třením, protože mohou obsahovat nesteroidní protizánětlivé léky, které jsou během těhotenství absolutně kontraindikovány. Stejně tak je nepřijatelné používat široce používaná antibiotika uvnitř..

  I jedna tableta fluorochinolonů může nenarozenému dítěti způsobit nenapravitelné poškození, ačkoli tyto léky se vždy úspěšně používají k léčbě pyelonefritidy u mužů a žen. Paracetamol můžete užívat samostatně, pokud máte spolehlivě známou diagnózu osteochondrózy.

  Co ovlivňuje prognózu bolesti

  Otázka, proč bolí dolní část zad během těhotenství, by měla být na programu ženy a jejích příbuzných od prvního okamžiku vzniku nepříjemného symptomu. Osud nenarozeného dítěte závisí na tom, jak brzy je problém identifikován. Pokud je bolestivý stav způsoben patologií muskuloskeletálního systému, zastavení negativních pocitů bude extrémně obtížné. Situace však prakticky neovlivňuje proces těhotenství a narození zdravého dítěte.

  Současně i mírné tažné pocity v dolní části břicha, doprovázené vaginálním výtokem a bolestí dolní části zad, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Tato situace přímo ohrožuje další postup těhotenství. Přítomnost horečky může také negativně ovlivnit funkci ledvin, takže pyelonefritida nutně vyžaduje komplexní léčbu. Neměli byste se bát užívání léků během těhotenství - ve většině případů je to odůvodněné a nepředstavuje pro plod závažné riziko. Nakonec je důležité, aby byla očekávání dítěte šťastná, a tohoto stavu lze snáze dosáhnout bez bolesti v bederní oblasti..

  Proč těhotné ženy mají bolesti zad a jak ji léčit

  Asi 90% těhotných žen má větší nebo menší bolesti v zádech. Bederní bolest se může objevit v jakémkoli gestačním věku a vyžaduje objasnění příčiny, která je způsobila, a přijetí nezbytných opatření. Bolest dolní části zad je nejčastěji problémem pro těhotné ženy, které vedou sedavý životní styl, trpí nadváhou nebo trpí onemocněním, ke kterému dochází před početím..

  Fyziologické příčiny bolesti

  Povaha bederní bolesti je odlišná, může být bolestivá, tažná nebo křečovitá, střílí, stříhá atd. Příčiny bederní bolesti lze podmíněně rozdělit na fyziologické a patologické, ale výskyt syndromu bolesti v každém případě vyžaduje lékařskou péči.

  Mezi fyziologické faktory, které způsobují bederní bolest, patří:

  • Změna těžiště. Během těhotenství se hmotnost ženy zvyšuje o 10 - 16 kg, což v důsledku toho zvyšuje zatížení páteře a dolních končetin a způsobuje bolest v dolní části zad. Rostoucí děloha se napíná a ztrácí také tón břišních svalů, což zvyšuje zátěž svalů zad a způsobuje posun těžiště těhotné ženy. Pro udržení rovnováhy si žena namáhá svaly na zádech, vezme jí ramena zpět, nakloní krk a vystrčí břicho dopředu. Výše uvedené ještě více zvyšuje napětí svalů dolní části zad a vyvolává syndrom bolesti.
  • Rostoucí plod. Rostoucí plod způsobuje růst dělohy, což vede ke stlačení bránice, krevních cév a nervových zakončení poblíž páteře, což způsobuje nepohodlí a bolest v dolní části zad. Tento stav je nejtypičtější pro pozdní těhotenství, a to zejména tehdy, když těhotná žena leží na zádech.
  • Hormonální změny. Od okamžiku implantace plodu se v těle nastávající matky začnou intenzivně vytvářet hormony progesteron (odpovědné za udržování těhotenství) a relaxin (způsobující změkčení vazů v kloubech kostní pánve a páteře). Produkce relaxinu připravuje ženské tělo pro plod, aby během porodu procházelo kostí pánve, aniž by jej poškodilo. Změkčení vazů a chrupavek se zvětšenou dělohu dále zvyšuje zatížení kostí pánve a páteře, což způsobuje bederní bolest.
  • Tréninkové zápasy. Nazývají se také boje Braxton Hicks. Objevují se blíže ke konci těhotenství a vyznačují se nepravidelnými a nezvyšujícími se křečemi v podbřišku a bolestmi v bederní oblasti. Tréninkové kontrakce připravují mateřské tělo k porodu, nejsou považovány za patologii, ale mohou těhotenství způsobit nepohodlí.
  • Nesprávně vybrané boty. Nosit těsné, nevhodné velikosti (příliš malé nebo naopak velké) boty, a zejména preference pro boty s vysokými a tenkými podpatky, dále zvyšují svalové napětí v zádech, zhoršují posun těžiště, což zvyšuje menší bolest v dolní části zad nebo způsobuje jejich vzhled bez bolesti.
  • Snížení předchůdce plodu. Charakteristika pro pozdní těhotenství. Hlava nebo pánevní konec se snižuje a je tlačen ke vchodu do malé pánve, rozdrtí nervové zakončení a vyvolává bolest v dolní části zad.

  Co dělat s fyziologickou bolestí

  Dodržování jednoduchých pravidel pomůže zastavit nebo alespoň zmírnit bolesti zad:

  • Anténní bandáž. Měl by se nosit od druhé poloviny těhotenství. Je důležité zvolit správnou velikost obvazu a jeho použití podpoří rostoucí žaludek, sníží zatížení páteře a upraví rovnováhu. Nosit obvaz je zvláště užitečné pro nastávající matky, které hodně pracují nebo chodí.
  • Obuv. Správně vybrané boty hrají důležitou roli v těhotenství, zejména ve druhém a třetím trimestru. Je vhodné si vybrat boty z přírodních materiálů, na malých (do 5 cm) a širokých podpatcích, volné, ale nespadající z vašich nohou, se širokými a pevnými popruhy. S patologií páteře a kloubů je efektivní nošení ortopedických vložek.
  • Pracovní činnost. Pokud je práce těhotné ženy spojena s dlouhodobým sezením, například u počítače nebo stolu, měla by se přestávka konat každých 15 minut, vstávat, chodit, provádět jednoduchá fyzická cvičení. Například zvedněte ruce, nadechněte se, pomalu vydechněte, sklopte ruce. Při delším stání během provozu je nutné pravidelně přenášet hmotnost z jedné nohy na druhou.
  • Procházky. Dlouhé procházky na čerstvém vzduchu přispívají k produkci vitamínu D v těle (i za oblačného počasí), což je nezbytné pro normální metabolismus vápníku (vápník posiluje kosterní systém a zuby).
  • Omezte fyzickou aktivitu během záchvatu bolesti. Pokud je to možné, lehněte si a relaxujte po dobu 15 - 20 minut.
  • Masáž. Lehké hladení dolní části zad a nohou sníží bolest. Pro masáž chodidel je povoleno používat masážní podložky, míče.
  • Spát. Pro těhotnou ženu je důležitý spánek. K úlevě od bolesti zad se doporučuje spát na boku se dvěma extra polštáři. Jeden je sevřen nohama, druhý je umístěn pod žaludek. Pokud je to možné, je vhodné zakoupit speciální ortopedický polštář.
  • Cvičte stres. Každému nastávajícímu matce, zejména těm, které pociťují bolest v dolní části zad, se doporučuje provádět každodenní speciální cvičení pro těhotné ženy. Je třeba se vyhnout ostrým ohybům a zatáčkám (je možné sevření hřbetního kořene), odmítat zvedat závaží. Pokud potřebujete něco zvednout z podlahy, měli byste si dřepnout, vzít předmět a postavit se narovnaným zadem.
  • Výživa Těhotná žena musí jíst racionálně, jídlo by mělo obsahovat všechny živiny, vitamíny a minerály. Obzvláště důležité je používání mléčných výrobků, ořechů, bylin, ryb (jako zdroje vápníku)..
  • Teplá sprcha / vana. Teplá sprcha nebo teplá koupel pomůže zmírnit bederní bolest. Pro úplnou relaxaci doporučujeme do vody přidat éterické oleje, soli nebo odvar uklidňující byliny..

  Patologické příčiny bolesti

  Patologické faktory, které způsobují bederní bolest u těhotných žen, zahrnují:

  • Hrozba potratu. Může se vyskytnout v každém gestačním věku. Výskyt tažení nebo bolavé bolesti v dolní části zad a břicha do 22 týdnů naznačuje hrozbu potratu. Progresivní hrozba přerušení je doprovázena krvavým nebo hnědým výtokem z genitálního traktu, bolest je nahrazena spastickou. V pozdějších stádiích může dojít k hrozbě předčasného porodu, který je také doprovázen tažnými bolestmi v dolní části zad, zvýšeným tónem dělohy, zvýšenými sekrecemi sliznic (výtok sliznice).
  • Pyelonefritida. Exacerbace chronické pyelonefritidy před těhotenstvím nebo nástup nemoci během těhotenství je doprovázen bolestí nebo tažením dolní části zad. Žena se kromě bolesti obává i horečky, poruch močení (bolest při vyprazdňování močového měchýře, časté močení), příznaků intoxikace (slabost, letargie, ztráta chuti k jídlu)..
  • Urolická kolika. To nastane, když jsou ledvinové kameny. Doprovázené jednostrannými nebo oboustrannými ostrými, spastickými bolestmi dolní části zad, dysurickými jevy.
  • Neurologická patologie. U meziobratlové kýly jsou obratle porušeny na meziobratlové ploténce, u lumbosakrální radikulitidy - dochází k porušení hřbetních kořenů. Bolesti jsou ostré, střílí v přírodě, dávají do nohy, doprovázené problémy s pohybem (ohýbání, chůze).
  • Myositis. Lokální zánět bederních svalů je doprovázen akutní bolestí, možná střelecké povahy, zhoršenou nakloněním a zatáčkami. Je také zaznamenáno zvýšení tělesné teploty, hyperémie kůže dolní části zad. Myositida kvůli podchlazení.
  • Symphysitis. Zánětlivý proces v ochlupení kloubu je způsoben pohyblivostí a drobivostí chrupavky v ochlupení kloubu a doprovodným zánětem svalů a kostí pánve. Vyznačuje se silnou bolestí v hrudi a dolní části zad, problémy s pohybem (trapné a ohromující chůze), bolestí při hmatu dolní části zad a protahováním nohou..
  • Pankreatitida Zánět slinivky břišní je způsoben poruchou odtoku žluči, chybami ve stravě (stravování mastných, kořenitých, smažených potravin), stresem a zatížením dědičností. Nemoc je charakterizována bolestí opasku v dolní části zad, rozrušenou stolicí, nevolností a zvracením, horečkou.

  Léčba patologické bolesti

  Terapie bederní bolesti během těhotenství v důsledku patologie je určována příčinou, která je způsobila:

  • Pyelonefritida. Toto onemocnění vyžaduje hospitalizaci a jmenování protizánětlivých léků, uroantiseptik a antibiotik s ohledem na citlivost přidělené mikroflóry. Pacientovi je zobrazen klid na lůžku, těžké pití, šetrná strava. Bolest je zastavena jmenováním antispasmodiků a analgetik. Při těžké intoxikaci se provádí infuzní terapie.
  • Hrozba přerušení. Všechny těhotné ženy s podezřením na hrozící potrat nebo předčasný porod jsou naléhavě hospitalizovány. Pro zmírnění hypertonicity dělohy se předepisují antispasmodika a tocolytika. V některých případech je indikováno užívání hormonálních léků s obsahem progesteronu (utrozhestan, duphaston). Předepsán je také přísný odpočinek na lůžku a sedativa rostlinného původu (mateřská, valeriánská)..
  • Útok ledvinové koliky. Léčba je netrpělivá, bolest je zastavena jmenováním antispasmodik a analgetik, v obtížných případech u omamných látek. Zachování šetrné stravy s rozvojem zánětlivého procesu uroantiseptik a antibiotik.
  • Sciatica, meziobratlová kýla. Ambulantní léčba. Těhotné ženě je předepsán přísný odpočinek v posteli, na sobě korzet nebo obvaz. Při intenzivní bolesti jsou předepisovány léky proti bolesti. Po zastavení bolesti se na bederní oblasti projeví teplo, fyzioterapeutická cvičení.
  • Myozitida svalů bederní. Léčba se provádí ambulantně. Lokálně předepsané oteplovací masti pro bederní region, přičemž se bere v úvahu kontraindikace pro jejich použití během těhotenství. Léčbu monitoruje lékař nebo neurolog.
  • Symphysitis. Léčba je ústavní. Těhotným ženám jsou předepsány přípravky na bázi vápníku a hořčíku, vitamíny, obvaz a sada speciálních cviků, které posilují svaly pánve, boků a dolní části zad. Potraviny s vysokým obsahem vápníku a hořčíku.
  • Pankreatitida Léčba je ústavní. Předepisuje se přísná šetrná strava (omezení kořenitých a slaných, vyloučení mastných a smažených potravin, odmítnutí masných výrobků). Bolest je zastavena jmenováním léků proti bolesti. Předepsány jsou také protizánětlivé a enzymatické látky. Při absenci pozitivní dynamiky je indikováno předčasné porod (až 36 týdnů) nebo lékařský potrat (až 12 týdnů).

  Prevence

  Aby se předešlo výskytu bederní bolesti během těhotenství, pomůže dodržování následujících doporučení:

  • Udržování aktivního životního stylu. Dlouhé procházky, každodenní cvičení pro těhotné ženy, sport (plavání, jóga).
  • Omezení vzpírání (ne více než 3 kg).
  • Dodržování vyvážené stravy. Měla by být přítomna jídla bohatá na vápník, hořčík a vitamíny..
  • Používejte vhodnou obuv. Vyloučte příliš těsné nebo volné boty a vysoké podpatky.
  • Vyloučení náhlých pohybů (skoky, ohyby a zatáčky).
  • Udržování správného držení těla (narovnání, záda).

  Video: Bolesti zad v průběhu těhotenství. Nízké bolesti zad během těhotenství

  Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

  Proč dolní části zad bolí během těhotenství a co dělat?

  Protože dolní část zad je také zadní část, můžete si o tom přečíst v článku „Bolest zad během těhotenství.“ Zde se však stále pokoušíme doplnit toto téma o fakta týkající se bolesti v dolní části zad.

  Proč je bolest v dolní části zad během těhotenství?

  Začněme s tím, že bolest dolní části zad je velmi častým jevem pozorovaným v dobré polovině všech žen na svém místě. Existuje mnoho faktorů, které přirozeně způsobují takovou bolest a vše logicky vysvětlují. Obecně se neliší od příčin bolesti zad..

  Je však třeba dodat, že ze seznamu nemocí, které způsobují bolest zad, by měla být zvláštní pozornost věnována chorobám močového ústrojí. V takových případech je bolest pociťována konkrétně v bederní oblasti. A exacerbace onemocnění ledvin se často objevuje právě na pozadí těhotenství. Onemocnění ledvin je indikováno bederní bolestí, doprovázenou horečkou, otokem, bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem a zvýšeným močením. V tomto případě se moč zakalí a změní barvu. Tento stav nepříznivě ovlivňuje průběh těhotenství, stav plodu a samozřejmě i zdraví ženy a vyžaduje hospitalizaci. Těhotné ženy často nacházejí pyelonefritidu. A pokud bolest zad nabývá ostré intenzivní křeče, pak mluvíme o ledvinové kolice při urolitiáze. Proto je lepší nezačínat situaci, ale konzultovat s lékařem první příznaky.

  Naštěstí však věci ne vždy získávají vážný obrat. Ještě častěji však bolí dolní část zad přesně kvůli změnám v těle během těhotenství. Bolest v dolní části zad může „dát“ noze, která se po fyzické námaze zesílí, prodloužená chůze, prodloužená postavení, sedí v nepohodlné poloze. A může to být také důsledek falešných Braxton-Hicksových kontrakcí - v tomto případě je cítit napětí dělohy a následně i bolesti zad. Tyto tréninkové kontrakce v pozdním těhotenství připravují tělo k porodu. Pokud však něco podobného pozorujete v období dříve než 37 týdnů a současně dochází k výboji z pohlavního ústrojí, bolest v dolním břiše je cítit a intervaly mezi kontrakcemi se zkracují, je třeba naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou znamenat hrozbu potratu..

  Co dělat, když bolest v průběhu těhotenství bolí dolní část zad?

  Obecně se „normální“ bolest zad objevuje zpravidla po 5. měsíci a úplně zmizí až po porodu. A ačkoli tento stav nestanoví zvláštní ošetření (s výjimkou bolesti způsobené určitými nemocemi) a lékaři doporučují, aby toto období vydrželi, můžete situaci napravit a dodržovat některá doporučení pro zmírnění bolesti zad:

  Bolest dolní části zad během těhotenství: příčiny výskytu v různých obdobích, léčebné metody, prevence

  Nejčastěji dolní část zad během těhotenství bolí z přírodních důvodů. Jedná se o neustále se zvyšující dělohu, změny hormonálního pozadí, nedostatek stopových prvků a vitamínů v těle. Ostré, řezné a pronikavé bolesti však ukazují na rozvíjející se patologii. V takových případech byste se měli okamžitě poradit s lékařem o vyšetření a v případě potřeby o léčbě.

  Možná příčina bolesti dolní části zad během těhotenství

  Je důležité to vědět! Lékaři v šoku: „Existuje účinný a cenově dostupný lék na bolest kloubů.“ Přečtěte si více.

  Během těhotenství se zvyšuje hmotnost a velikost dělohy a rozšiřuje se oběhový systém. Ke stabilizaci polohy těla při chůzi jsou svaly zad, napnuté břišní svaly, napnuté. To se stává příčinou tahání, bolavé bolesti, tlačení bolesti v dolní části zad. Následující faktory mohou vyvolat bolest v dolní části zad ve 2. a 3. trimestru těhotenství:

  • komprese pánevních orgánů děloží, porušení citlivých nervových zakončení umístěných poblíž;
  • produkci hormonového relaxinu, který zvyšuje elasticitu vazů, svalů, šlach pro přípravu porodního kanálu;
  • Braxton-Hicksovy „falešné kontrakce“, které se čas od času objevují a nejsou komplikovány žádnými dalšími příznaky;
  • rozvoj syfyzopatie - patologická změna ve tkáních veřejné ochlupení, která zmizí beze stopy několik měsíců po narození.

  Přirozené příčiny bolesti dolní části zad během těhotenství jsou indikovány jejich mírnou nebo střední závažností. Můžete se jich rychle zbavit - jen krátký odpočinek. Pokud se však bolest vyskytuje neustále, zhoršuje se nejen fyzický, ale i psychoemocionální stav ženy, je nutná lékařská péče..

  Co může naznačovat povahu a lokalizaci bolesti

  Akutní nebo chronická patologie vyskytující se v těle je signalizována výraznou bolestí dolní části zad. Mohou pálit, propichovat, pulzovat nebo tahat, vyzařovat do jiných částí těla. Během porodu dítěte se často zhoršují chronické patologie muskuloskeletálního systému i vnitřních orgánů. Změny v hormonálním pozadí mohou také vyvolat vývoj nových nemocí vyžadujících léčbu.

  Ostré řezné bolesti

  Taková bolest je přirozená, ale pouze tehdy, je-li to známka bezprostředního porodu. Ve všech ostatních případech se co nejdříve poraďte s lékařem. Akutní řezná bolest zpravidla naznačuje vývoj akutního zánětu, který je charakteristický pro mnoho patologií.

  Patologie projevující se akutní bolestí zadVlastnosti
  Akutní pyelonefritidaNespecifické bakteriální infekční onemocnění ledvin. Pokud se neléčí, vede patologie k selhání ledvin, abscesu ledvin, sepse a bakteriálnímu šoku.
  UrolitiázaUrologické onemocnění, které se vyskytuje proti tvorbě ledvinových kamenů a močového měchýře. Akutní bolest je hlavním příznakem ledvinové koliky, výtoku velkého počtu zubů, nebezpečná ruptura močovodů

  Porušení močových orgánů, kromě silné bederní bolesti, se může projevit snížením objemu moči, horečkou, zimnicí.

  Kreslení bolesti v dolní části zad, rozšíření na nohu

  Typickým příznakem lumbální nebo lumbosakrální osteochondrózy je stisknutí, tažení bolesti v dolní části zad, která se šíří na nohu. Vznikají jeho exacerbací, komprimací růstů kostí (osteofytů) nervových zakončení. Tyto bolesti jsou také charakteristické pro komplikace osteochondrózy:

  Jsou typické pro radiculitidu bez exacerbace - poškození kořenů míchy, způsobující motoriku, autonomní poruchy. Pokud se bolest šíří v jedné noze, pak to může znamenat jednostranné svírání nervového kořene nebo chronický průběh pyelonefritidy, glomerulonefritidy, hemoragické cystitidy.

  Bolesti zad a žaludku

  Kořeny páteře umístěné v bederní oblasti inervují nejen páteřní struktury, ale také vnitřní orgány. Proto se při poškození žlučníku, jater a gastrointestinálního traktu může bolest z nich šířit do dolní části zad.

  Nepříjemnost, která se projevuje současně v dolní části zad a břiše, často svědčí o přítomnosti takových patologií v těle:

  • pankreatitida - progresivní zánětlivá a destruktivní léze slinivky břišní;
  • cholecystitida - zánětlivá léze žlučníku;
  • glomerulonefritida - imunitní zánětlivé onemocnění ledvin.

  Bolest v dolním břiše je specifickým příznakem zánětlivých patologií pánevních orgánů. Doprovázejí průběh fibroidů, cystitidy, colpitis, cervicitidy, adnexitidy, záněty slepých střev, maligní a benigní nádory.

  Střelba bolesti

  K těmto bolestivým pocitům obvykle dochází při exacerbaci osteochondrózy, radikulitidy, spondylarthrosy. Jsou způsobeny zánětem páteřních kořenů nebo jejich porušením vytěsněním meziobratlových plotének, osteofytů. Akutní, střelecká bolest v dolní části zad („bolesti zad“, lumbago) se často objevuje v důsledku přepracování a svalového napětí v důsledku náhlých pohybů, zvýšené fyzické námahy, podchlazení.

  Diagnostické metody

  Rentgen je nejvíce informativní o bederní bolesti, ale během těhotenství je zakázán. Diagnóza se proto provádí na základě externího vyšetření, stížností ženy, historických dat. Lékař provádí řadu testů, aby vyhodnotil funkční aktivitu svalů, zachování reflexů a pohyblivost bederní páteře. Výsledky obecných klinických studií mohou naznačovat zánět:

  • leukocytový posun doleva;
  • zvýšená rychlost sedimentace erytrocytů.

  Prenatální screening, ultrazvuk břišní dutiny, pánevní orgány jsou prováděny, výtěr z vagíny je odebrán pro stanovení složení biocenózy. V případě akutní potřeby jsou pacientům předepsány CT nebo MRI, vpich amniotické tekutiny a (nebo) mozkomíšního moku.

  Co dělat, když bolest v průběhu těhotenství bolí dolní část zad

  Před početí bylo možné analgetikem zmírnit bolest. V období porodu dítěte je mnoho farmakologických přípravků pod přísným zákazem. Proto, pokud není patologie detekována, je přírodní bolest odstraněna pomocí relaxačních, masážních a fyzioterapeutických cvičení. V ojedinělých případech mohou být ženám předepsány protizánětlivé a oteplovací masti, které se třít v dolní části zad.

  Dokonce i „zanedbané“ společné problémy lze vyléčit doma! Jen to nezapomeňte rozmazat jednou denně..

  Použití stabilizačního obvazu a korzetu

  Obvazy pro těhotné ženy mohou zmírnit bolest nebo se jich úplně zbavit. Použití takových zařízení přispívá k optimálnímu rozložení zátěže na obratlové struktury. Svaly přestávají zbytečně napínat, protahovat se a mikrotraumy. Zlepšení držení těla, chůze - žena se zbaví sklonu, vezme jí ramena zpět, při chůzi správně postaví nohy.

  Moderní obvazy na podporu žaludku jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů, které jsou dobře prodyšné a absorbují vlhkost. Jejich nošení ve dne je užitečné nejen pro matku, ale i pro dítě. Usnadnění porodu vícenásobného těhotenství je zajištěno správné umístění plodu v děloze.

  Provádím každodenní gymnastiku

  Denní cvičení a gymnastika jsou nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit bolesti zad.

  Cvičící lékař dělá individuální soubor cvičení, s přihlédnutím k trimestru těhotenství, fyzické zdatnosti ženy a jejím páteřním patologiím. Při pravidelném tréninku se posilují svaly dolní části zad, hýždě, stehna a břišní svaly. První třídy se konají pod vedením lékaře fyzikální terapie a ukazují pacientům, jak správně dávkovat vznikající dávky.

  Použití správné matrace pro spaní

  Se silnou bederní bolestí, která se objevila v prvním trimestru těhotenství, gynekologové doporučují spát na polotuhé ortopedické matraci. Toto zařízení stabilizuje páteř během denního nebo nočního odpočinku. Spánek na polotuhé matraci pomáhá zabránit exacerbaci osteochondrózy, spondylartrózy nebo zabránit jejich rozvoji. Optimální poloha těla pro spaní je na pravé straně. Je vhodné použít speciální polštář pro těhotné ženy, který odstraní zátěž zezadu.

  Dodržování každodenní rutiny

  Do 3. trimestru těhotenství se bolest dolní části zad stává výraznější, vyskytuje se častěji. Je nutné vyloučit zvýšené zatížení páteře, odmítat chodit na velké vzdálenosti. Lékaři radí ženám, aby neustále naslouchaly pocitům, které se objevují. Pokud se objeví i mírná bolestivost, musíte si odpočinout nebo si lehnout na židli. Měkká křesla a pohovky je třeba na chvíli opustit, protože když sedí na nich, spodní část zad zaujímá nefyziologickou polohu..

  Návštěva bazénu

  Plavání, vodní aerobik nejsou v období porodu neméně užitečné než fyzioterapeutická cvičení. Ve vodním prostředí lze provádět i technicky složitá cvičení, která jsou na zemi přísně zakázána. Plavání s prsa, plazit se je povoleno, ale pouze při absenci osteochondrózy, spondylarthrosis. Během těhotenství je obzvláště žádán výrazný ústup, který pomáhá posilovat svaly, odstraňovat svalové křeče, zlepšuje držení těla.

  Jsou takové bolesti nebezpečné?

  Od prvních týdnů porodu dítěte je ženské tělo vystaveno zvýšenému stresu. Bolest zad se často objevuje v prvním trimestru těhotenství. Produkce estrogenu se zvyšuje, hladina progesteronů, hormonů, které regulují tvorbu vazebných tkání obratlovců, neustále kolísá. Všechny tyto procesy jsou zcela přirozené, proto nehrozí zdraví žen. Ale pokud je bolest silná, zhoršuje psycho-emoční stav ženy, pak jí může být předepsána bezpečná sedativa.

  Co byste neměli dělat

  Je přísně zakázáno eliminovat bolest dolních částí zad farmakologickými přípravky, které nebyly předepsány lékařem. Nemůžete použít žádné lidové léky, zejména pro orální podání. Před identifikací příčiny bolesti se nepoužívají studené obklady, které mohou vyvolat svalové křeče. Jakékoli postupy zahřívání jsou rovněž zakázány - nanášení vyhřívacích polštářků, koupelí, nanášení mastí na pokožku s lokálně dráždivým účinkem.

  Prevence a prognóza odborníků

  Pokud vyšetření neodhalí žádné patologie páteře nebo vnitřních orgánů, bolest v zádech zmizí brzy po narození dítěte. Při diagnostice jakéhokoli onemocnění je nutná jeho léčba. Může být zahájena okamžitě nebo odložena během těhotenství..

  Prevence bolestivosti dolní části zad spočívá v nošení podpůrných korzetů, každodenní fyzikální terapii, konzumaci dostatku čerstvé zeleniny, ovoce a mléčných výrobků.

  Podobné články

  Jak zapomenout na bolest kloubů?

  • Bolest kloubů omezuje váš pohyb a celý život...
  • Bojíte se nepohodlí, křupavosti a systematické bolesti...
  • Možná jste vyzkoušeli spoustu drog, krémů a mastí...
  • Ale soudě podle toho, že tyto řádky čtete, vám moc nepomohli...

  Ale ortoped Valentin Dikul tvrdí, že skutečně existuje účinný lék na bolest kloubů! Číst dál >>>

  Články O Neplodnosti