Hlavní Výživa

Kolik měsíců mohu dát dívkám: důležité nuance a 4 důležité tipy pro pediatry

Mnoho rodičů, s příchodem svých dětí, chce tuto dobu současně prodloužit, aby si užilo dětskou vůni a chodilo déle, ale zároveň chce, aby se jejich dítě rychle otočilo, posadilo se, plazilo se, začalo chodit a mluvilo. Proto někteří z nich začínají zasadit děti rychleji, v naději, že tento proces půjde rychleji. Ale je to tak? Kolik měsíců mohou být vysazeny dívky? Je vývoj dívek a chlapců odlišný? Jak pomoci tuto dovednost formovat? Existují komplikace, pokud stimulujete tento proces u dítěte v předstihu?

Kdy začnou děti sedět? Existuje rozdíl mezi dívkami a chlapci?

Fyziologická připravenost zvládnout tuto dovednost se objeví za šest až osm měsíců. Dítě se posadí, když je na to připraven jeho kosterní a svalový systém. Například jedno dítě se může naučit sedět ve věku pěti měsíců a další - ve věku osmi měsíců. Není na rodičích, aby rozhodly, kolik měsíců mohou být vysazeny dívky. Připravenost na tento proces určuje tělo dítěte sama o sobě.

Přestože je otázka fyzického vývoje dětí mužů a žen mezi rodiči poměrně kontroverzní, protože někteří se například domnívají, že se chlapci učí sedět rychleji než dívky, je třeba poznamenat, že tomu tak není. Podle mnoha studií nebyla tato teorie potvrzena.

Pokud tedy například porovnáme novorozence a jednoho roku, bude jejich postavení úplně jiné (první - určitě potřebují podporu, protože neví, jak držet záda a hlavu, a druhý - bez jakékoli pomoci se s ním vyrovná). Právě v této sekvenci dochází k fyziologickému vývoji ohybů páteře.

V jakém věku by měl běžně se rozvíjející dítě sedět??

Průměrný začátek budování této dovednosti je šest měsíců. Nejprve si děti nejistě sedí, klesají na stranu nebo na záda a poté, jak se svaly na zádech a páteři posilují, mohou tuto akci provádět samy. Trvání tohoto procesu může trvat až dva měsíce. To znamená, že s jistotou bez vnější pomoci dítě sedí někde za osm až devět měsíců.

Existují nějaké rozdíly ve vývoji dívek?

Podle vědeckých údajů neexistuje žádné potvrzení teorie, že fyzický vývoj dívek nebo chlapců je poněkud odlišný nebo má své vlastní vlastnosti. Vše záleží na vývoji svalové soustavy a na tom, jak posílil páteř drobků. Další formace dovedností bude záviset na těchto parametrech: sedět, plazit se, stát a chodit.

Jak pomoci při tvorbě pěstitelských dovedností u dívek?

Často se vyskytují případy - dítě dosáhlo věku, kdy si musí tuto dovednost osvojit, ale stále nesedí a ani se o to nepokouší. V tomto případě musí existovat povinná konzultace s lékaři, jako jsou: pediatr, neurolog, ortoped. A pokud tito odborníci vyloučí patologii, měli by rodiče začít s fyzickým vývojem jejich drobků a pomáhat jí získat tuto dovednost..

To se provádí pomocí:

 • regenerační masáž. Doporučuje se, aby dítě kromě rodičů provádělo tuto manipulaci profesionálem;
 • plavání. Je lepší začít praktikovat tento sport v prvním měsíci života dítěte, a pak se tyto problémy pravděpodobně neobjeví ve vaší dívce. Ale pokud existuje místo, kde se má být, můžete se naučit plavat jak ve vaně, tak v bazénu;
 • gymnastika. Díky ní jsou svaly dobře posíleny a rozvíjí se koordinace..

Chyby rodičů ohledně předčasného výsadby

Někteří rodiče věří, že pokud:

 • dítě je šest měsíců staré, pak může být zasazeno. Není tomu tak, protože umělým sezením dítěte to může v budoucnu poškodit jeho zdraví. V tomto případě tedy může dojít ke zpoždění ve fyzickém vývoji, porušení držení těla atd.;
 • brzy si sedněte dívky - může se tvořit zadní strana dělohy. Tato teorie je lékařsky vyvrácena, protože tento faktor má buď genetickou predispozici, nebo je důsledkem infekčního a zánětlivého procesu.
 • dítě je v mikinách, je bezpečné pro dítě a nepředstavuje žádné ohrožení zdraví drobků. Tento názor je nesprávný, protože páteř dítěte zažívá obrovskou zátěž, protože je ve svislé poloze se špatně tvarovaným svalovým rámem a křehkým páteřem;
 • dítě začne stát a chodit v chodci, pak to půjde rychleji. Tato teorie je chybná, protože zaprvé, když se chodí nezávisle, používá se jiná skupina svalů, a proto se po nich tyto děti často pohybují na nohou. Za druhé - v tomto zařízení je záda posílena nepřirozeným způsobem (nejlepším způsobem je tento proces během procházení). Za třetí, dítě netvoří vědomí, že bez nich padne. A když se snaží vstát bez podpory, může být zraněn nebo se začít bát samostatně se pohybovat.

Možné komplikace u dívek z počátku výsadby

Podle lékařských údajů může dítě při pozdním výsadbě zažívat nejen poruchy páteře ve formě lordózy, skoliózy, osteochondrózy, ale také deformace pánvových kostí. A tento faktor může hrát důležitou roli při porodu, protože v důsledku těchto změn může dojít k deformaci porodního kanálu a tento proces bude ještě delší a bolestivý.

Navíc, s tím, že dívka brzy přijme takovou pózu, může být narušena ve svém psychoemocionálním stavu a může přijmout pocit strachu..

Obecné posilovací cvičení pro svaly na zádech dítěte

Aby se dítěti pomohlo naučit se tuto dovednost, může matka:

 • uchopte dětské ruce (musí chytit váš prst), zatímco ležel na tvrdém povrchu na zádech a začněte ho popíjet. Tento postup lze zahájit od věku tří měsíců poté, co se dítě naučilo držet hlavu. Postupně musíte zvětšovat úhel, pod kterým zvedáte jeho tělo, a trvání tohoto postupu. Díky tomuto cvičení se rozvíjejí břišní svaly;
 • houpejte dítě na fitball a současně se ohněte a uvolněte jeho nohy;
 • udělejte z něj tahy: položte dítě na břicho - začne zvedat hlavu, pak se postupně naučí převrátit se od břicha k zádům;
 • umístit do něj jasnou a zajímavou hračku, aby ji měl v úmyslu dosáhnout. Díky těmto postupům je svalový systém posílen;
 • každodenně provádějte masáže. V důsledku otření kůže se zlepší průtok krve do svalového systému dítěte, což pomůže uvolnit jeho svaly a zlepšit hmatové vnímání;
 • položte dítě na všechny čtyři a houpejte ho tam a zpět;
 • položte si to na břicho a zatlačte nohy dovnitř. Potom začněte postupně zvedat dítě, zatímco držíte nohy a hrudník dítěte. Musíte ji držet v této poloze po dobu několika sekund, a pak ji můžete spustit.

Všechna tato a řada dalších cvičení pomáhají posilovat břišní svaly a páteř a získávají sezení..

Tipy pro rodiče

Aby dítě mohlo tuto dovednost rychle získat, je cílem rodičů co nejvíce pomoci jí a neubližovat jí. Proto:

 • nemůžete se donutit zasadit děti;
 • ujistěte se, že se na klinice každý měsíc podrobujete preventivním prohlídkám;
 • pokud lékař předepíše jakékoli obecné posilovací cvičení, proveďte je;
 • Nedoporučuje se používat různé propojky, chodítka atd. alespoň do doby, než se dítě naučí sedět.

Závěr

Získání dovedností v sezení je docela obtížné, ale překonatelná překážka v životě téměř každého dítěte. Účelem rodičů proto není v žádném případě mu v tom ublížit.

Kolik měsíců mohou být vysazeny dívky? Tato otázka je běžná jak u pediatrů, tak při rozhovoru mezi matkami na fórech. Odpověď na to je jednoznačná - nemůžete to udělat brzy a násilím, dítě to musí udělat samo a v budoucnu se k vám „nevrátí“. Pokud k tomu nedojde - nezapomeňte se poradit s pediatrem, neurologem, ortopedem a přísně dodržujte jejich doporučení.

Být zdravý! Nejezděte „příležitostně“ se svými prarodiči a trvejte na tom, že tak učinili a nic strašného se nestalo. Protože dříve, za prvé, neexistovala žádná taková příležitost zkoumat dítě a hodnotit podstatu komplikací, a za druhé, pouze vy jste zodpovědní za své děti. Proto se o ně postarejte!

Kdy a kde začít první návnadu, jak představit nové produkty: základy, tipy a pravidla

Správná výživa je základem zdraví dítěte, které je stanoveno od raného dětství. O 4-6 měsíců se u dítěte zvyšuje potřeba další energie, vitamínů a minerálů. Jídlo by mělo poskytnout dítěti všechny užitečné látky, které jsou nezbytné pro růst a tvorbu jeho těla. První kurzy dítěte by se měly skládat ze zeleniny (šťouchaná zelenina), mléčných výrobků pro děti a obilovin. První doplňková výživa podporuje vývoj žvýkacího aparátu, stimuluje enzymatické systémy gastrointestinálního traktu a připravuje dítě k odstavení.

Začátek krmení dítěte (od kolika měsíců)

Podle doporučení WHO je první doplňkové krmení dítěti zavedeno při kojení 6 měsíců, při umělém krmení 4–5.

Děti na GV

Nejlepší jídlo pro dítě v prvních měsících života je mateřské mléko. Kojení zdravého kojeného dítěte by nemělo začít dříve než ve věku 6 měsíců. V tomto věku již mateřské mléko není schopno poskytnout dítěti nezbytné látky. Zvýšený růst svalů, trávicího, nervového, ledvinového a ochranného systému vyžaduje další výživu. Podrobnosti o krmení dítěte během kojení

Děti na IV

Dítě, které používá umělou směs od narození, je připraveno do 4 měsíců na nové jídlo. V tomto věku dozrává trávicí systém dítěte, tvoří se střevní imunita a normalizuje se zvýšená propustnost jeho sliznice. Jsou vytvářeny mechanismy, které jsou zodpovědné za spolknutí a trávení pevnějších potravin. Pokud nezačnete krmit dítě řemeslníka ve věku 4 - 4,5 měsíce, může se v jeho těle rozvinout nedostatek vitamínů a minerálů, což povede ke vzniku různých patologií. V detailu o krmení umělým krmením

Připravenost dětí na první krmení může být určena zaměřením na jejich věk a zohledněním následujících příznaků:

 • dítě častěji než obvykle žádá matčina prsa nebo směs v lahvi (nejezdí se);
 • váha, s jakou se dítě narodilo, se zdvojnásobila;
 • dítě je schopné sedět s podporou dospělého, přičemž sebejistě drží hlavu a otáčí ji ve všech směrech;
 • když pevné jídlo vstoupí do úst dítěte, chybí reflex vyhoštění jazykem;
 • dítě nebylo nemocné několik týdnů, nebylo a nebude v blízké budoucnosti očkováno;
 • dítě se zajímá o jídlo svých rodičů, dívá se na talíře a v ústech žvýkání.

Podrobněji jsme si přečetli, jak zjistit, zda je dítě připraveno ke krmení - 10 znaků

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

 1. Nabídněte dítěti jakýkoli nový produkt, i když jen on je absolutně zdravý. Kontraindikací při zavádění nových doplňkových potravin je také příprava na očkování, období po nich a zotavení z nemocí gastrointestinálního traktu.
 2. Před kojením dávejte doplňková jídla (šťávy po krmení). Začínáme s 5 g a postupně (více než dva týdny - měsíc) přivedeme množství doplňkových potravin na 150 g. Po celou dobu pečlivě sledujte dítě.
 3. Při přípravě džusů a bramborové kaše doma proveďte nezbytná opatření: důkladně si umyjte ruce, kuchyňské náčiní, ovoce.
 4. Krmivo pro kojence by mělo být připravováno pouze čerstvě. I krátkodobé skladování hotového produktu v lednici rychle vede ke zhoršení jeho kvality..
 5. Krmení se podává v teplé formě se lžičkou v poloze sedícího dítěte. Je nepraktické dávat 2 husté nebo 2 tekuté pokrmy krmení v jednom krmení.
 6. Nedoporučuje se podávat stejný druh jídla 2krát denně.
 7. Přepnout na jiný druh doplňkových potravin až poté, co si dítě zvykne na první - po 10-15 dnech.
 8. Základním pravidlem doplňkových potravin je postupné a důsledné zavádění nových produktů. Po úplném přizpůsobení se předchozímu je zaveden nový typ doplňkových potravin.
 9. Při podávání doplňkových potravin sledujte stoličku svého dítěte. Pokud zůstane stolice normální, lze další den zvýšit množství doplňkových potravin.
 10. V každé nové fázi zavádění doplňkových potravin se vždy poraďte s pediatrem.

Užitečné tipy pro maminky

Video hovoří o tom, jak vyvážit stravu dítěte a poskytnout mu všechny potřebné živiny.

Kde začít první návnadu

Bývalo to, že prvním produktem, který mělo dítě vyzkoušet, byla šťáva (může být podávána za 4 až 5 měsíců). (Mimochodem, čteme na téma: Učíme dítě pít z hrnečku), ale není tomu tak.

Kaše a zelenina - to jsou vlastně hlavní produkty pro vstup do prvního krmení. Pokud má dítě podváhu nebo nestabilitu, je nejlepší začít s obilovinami. Naopak, v případě nadváhy, normální váhy nebo náchylnosti k zácpě se doporučuje zavést doplňková jídla s rostlinným pyré.

Pár slov o ovocném pyré a zeleninovém pyré.

Ovocné pyré (obvykle zelené jablko a hruška) je takové tradiční doplňkové jídlo, které bylo dítěti zavedeno po desetiletí jako jedna z prvních od té doby obsahuje vlákninu, která má dobrý účinek na střeva a děti ji rádi jedí. Někteří odborníci na výživu a matky si však všimnou, že když si nejdříve vyzkouší sladké ovoce, děti později nechtějí jíst bramborovou kaši a cereálie.

Zavedení zeleninového pyré je poměrně obtížné. Pro dítě není snadné přejít ze sladké chuti mateřského mléka nebo náhražky na zcela neslazenou zeleninu. Měl byste být trpělivý. Je nutné nabídnout nové jídlo více než jednou, ale nejméně 10-12, a až poté, co dítě tvrdohlavě odmítne, jděte na jiný druh zeleniny.

Chyba. Poté, co dítě tohle nebo tu zeleninu nepřijalo, rodiče obvykle chodí do obilovin, což je velká chyba! Existuje vysoká pravděpodobnost, že dítě po zavedení sladké cereálie nebude chtít jíst zeleninu vůbec. Maminky udělají další chybu, když navíc osladí obiloviny průmyslové produkce.

 • Zelenina (šťouchaná zelenina). Ideální pro krmení: cuketa, brokolice, brambory, květák. Je důležité nejprve nabídnout 1 druh zeleniny a během 5-7 dnů sledovat reakci dítěte. Pokud v období adaptace nedochází k alergii nebo zažívacím potížím, můžete zavést nový druh zeleniny a poté připravit smíšené pyré. Sůl v bramborové kaši se nemusí přidávat, dokud si dítě nezvykne na různé chutě, bude se mu líbit vše. (Četli jsme podrobný článek o pravidlech zavádění zeleninových potravin + 3 populární recepty na zeleninové pyré)
 • Ovesná kaše. Je důležité zvolit jednosložkové nízkoalergenní obiloviny, které neobsahují cukr, laktózu, lepek (bezlepkové obiloviny): jsou to pohanka, kukuřice, rýže a oves. Je lepší, když se jedná o produkt průmyslové výroby, protože kaše z nejvíce nasekaných obilovin, nasycená všemi prvky a vitamíny nezbytnými pro dítě, je obtížné vařit samo o sobě. Neoslazujte kaši! Opakujeme - zavedení kaše, protože první krmení se doporučuje pro děti, které nezískají na váze. (Čteme o prvních kaších)
 • Mléčné produkty. Pokud dítě netrpí intolerancí na bílkovinu kravského mléka, lze do jeho stravy v 6-7 měsících zavést tvarohový sýr (O tvarohu). Je lepší vařit si ho ohříváním kefíru ve vodní lázni.
  • Podívejte se na kravské mléko pro kojence;
  • Viz Kozí mléko pro novorozence.
 • Masové pyré. Po 7 měsících je dítě připraveno k jídlu šťouchané maso. Nejlepší je nabízet konzervované brambory na začátku průmyslové výroby, počínaje krůty, králíkem, hovězím masem nebo kuřecím masem (Více informací o pyré z masa a v článku - kdy zavést maso do dětské stravy).
 • Je lepší nabídnout dítěti šťávy a ovoce později: v 7-8 měsících. Nejméně alergenní jsou hrušky a zelené nebo žluté jablko, poté by měly být zavedeny meruňky, třešně, banány, švestky. Po 8 měsících můžete nabídnout drobky kiwi a jahod. Pokud dítě jí tvaroh, přidejte do něj ovoce, které toleruje - dostanete hotové občerstvení.
 • Ryba. Až po 9 měsících věku by mělo být dítěti podáváno rybí nádobí. Takové krmení by mělo být podáváno velmi opatrně, protože ryby jsou silným alergenem. Pro začátek krmení ryb jsou vhodné platýs, štikozubec, hejno. Ve stejném věku můžete dát svému dítěti kefír nebo bifidoc přes noc.

(Připravte článek s jasnou nabídkou krmení dítěte měsíce až rok. Brzy se objeví odkaz)

(Tabulka zavedení doplňkových potravin. Clickable)

Lákadlo (klikněte pro zvětšení)

5 chyb při zavádění doplňkových potravin

Správné zavedení doplňkových potravin do dětské výživy je klíčem k jeho dobrému zdraví. Ale často rodiče sami vyvolávají alergie a další problémy a chtějí, aby dítě krmili něco užitečného.

Anna Gapchenko radí a odpovídá na otázky: v jakém věku as čím začít doplňovat potraviny, kolik zavádět nové produkty

Od kolik měsíců může novorozeně létat v letadle

Dříve narození dítěte vyvolalo významná omezení, změnil se životní styl rodičů. Zřídka šli na výlet s malými dětmi. Nyní se všechno změnilo. Rodiče mohou cestovat s dítětem jakéhokoli věku. Nejčastěji se to provádí letadlem. Let trvá málo času a probíhá v pohodlných podmínkách. Proto vyvstává přiměřená otázka, zda je možné letět s letadlem a v jakém věku.

S novorozenci mohou být uskutečněny lety. Před cestou se musíte seznámit s požadavky leteckých společností a postarat se o dostupnost potřebných věcí pro cestování.

Věková omezení

Většina leteckých společností zavedla omezení pro přepravu kojenců v prvních dnech života. Minimální věk je 7 dní. Existují výjimky. Pokud potřebujete vyrazit na výlet s mladším dítětem, musíte si nejprve s dopravcem ověřit, za jakých podmínek je služba poskytována. Ve většině případů budete muset vystavit potvrzení, v němž rodiče přebírají odpovědnost. Pokud se dítě během letu zhorší, letecká společnost nepřijme nároky. Je vyžadováno lékařské potvrzení, které ukazuje, že budoucí malý cestující je zdravý a nemá žádné kontraindikace k letu.

Rodiče zajímají, kolik měsíců je dítě bez problémů. Optimální věk pro cestování je od 7 dnů do 6 měsíců. Během této doby života potřebuje dítě jen pohodlí, minimálně reaguje na hlukové podněty a většinu času spí. Pokud let není příliš dlouhý, jednoduše si toho nevšimne.

Starší děti, od 6 měsíců do roku, aktivnější. Potřebují pozornost a zábavu. Proto je třeba se předem postarat o dostupnost vašich oblíbených hraček. Pokud je dítě hyperaktivní, stojí za to si koupit několik nových těsně před cestou, ale rozdávat je již v letadle, v procesu chůze. To ho okamžitě rozptýlí a pomůže se vyhnout rozmarům. Tento věk je nejtěžší.

Dítě od roku už má smysluplnější a zábavnější ho pobavit. Budete potřebovat své oblíbené hračky a také tablet s karikaturami, dětskými písněmi nebo zvukovými pohádkami.

Co musíte vzít s sebou

Pro dlouhou cestu musíte vzít standardní soupravu. To zahrnuje:

 1. Vyměnitelné oblečení pro dítě ve výši 2-3 sad. Děti mají tendenci plivat jídlo a zašpinit se, takže pokud si nepřejete, aby dítě vypadalo neuspořádaně, musíte si vzít náhradní oblečení, zvláště proto, že nezabírá mnoho místa.
 2. Vyměnitelné oblečení pro sebe. Dítě bude po ruce, takže je možné, že se na oblečení rodičů dostanou sliny nebo zbytky jídla. Můžete si vzít s sebou malý ručník, abyste takovým problémům předešli, a pokud k tomu dojde, náhradní sadu oblečení.
 3. Plastové sáčky, které se pevně uzavírají. Jsou užitečné pro obarvené oděvy nebo použité pleny..
 4. Dostatečné vlhké ubrousky.
 5. Potřebné množství jídla pro dítě, pokud matka kojí. Pokud krmíte, stojí za to vzít si speciální polštář na krmení, což proces značně zjednoduší.
 6. Pár teplých plenek. Může to být chladné ve vzduchu a zabalení dítěte do běžného pléd není vždy vhodné.
 7. Pleny. Částka se vypočítá na základě věku dítěte. Stojí za zvážení, že kojenci se po každém jídle vyprázdní, to je asi 1krát za 2-3 hodiny. Ale někdy se to stává častěji, takže plenky je třeba brát s rezervou.
 8. Láhev na vodu, figurína a další podobné doplňky.
 9. Potřebná sada léků pro novorozence.

Jak přepravovat dítě - potřebujete samostatné sedadlo

Po vyřešení jedné otázky, je možné letět s letadlem s novorozenci, rodiče se ptají sami sebe, zda potřebují samostatné sedadlo. Tento bod musíme zvážit podrobněji..

Pokud let netrvá příliš dlouho, je dítě přepravováno v náručí. V tomto případě je při vzletu a přistání upevněn speciálním bezpečnostním pásem k bezpečnostnímu pásu rodiče. V žádném případě nemůžete použít k upevnění dítěte popruh pro dospělé, je to plné vážných zranění.

Při vzletu musíte postavit dětskou tvář pryč od vás. Toto je povinný požadavek, protože při náhlém brzdění se tělo dospělého ohýbá dopředu a ohýbá tělo dítěte proti přirozené fyziologické poloze, což je velmi nebezpečné.

Pro dlouhý let s dítětem bude nejvhodnější volbou kolébka nebo autosedačka.

Ne všechny letecké společnosti poskytují možnost opravit kolébku, poskytují ji pouze některé typy letadel, takže tento problém je předem určen při rezervaci letenek. Zohledněna je také hmotnost. Kolébky jsou určeny pro děti do 11 kg.

Pokud není možné použít kolébku, dojde k záchraně autosedačka. Modely označené jako „Schválené použití pro letadlo“ nebo „Schváleno pro použití v letadle“ jsou vhodné pro použití v letadle. Na sedadle by mělo být dítě připevněno během vzletu a přistání i během letu.

Potřebuji kočárek v letadle

Vzhledem k omezenému prostoru v letadle nemůžete kočárku použít. Je to nutné pouze při přistání a při vykládce z vozidla. Bezpochyby jsou zkontrolovány všechny kočárky, načež je k nim připevněna odpovídající nálepka..

Dimenzionální modely bude nutné zkontrolovat. Je-li to nutné, musíte se předem zeptat na vrácení kočárku. Může se objevit jak v blízkosti žebříku, tak na obecné transportní páse.

Malé skládací kočárky lze složit na palubu jako příruční zavazadlo. Celý let jsou na nosiči zavazadel. Rozloženo až po opuštění letadla.

Kdy odložit výlet

Pokud se dítě necítí dobře, musí být cesta bez selhání odložena. Jakékoli zdravotní problémy během letu se mohou výrazně zhoršit..

Následující nepříjemné jevy mohou být důvodem přenosu cesty do jiné doby:

 1. Rýma a dokonce i mírný kašel. Tyto příznaky naznačují nástup respiračního onemocnění. Během letu se stav dítěte může výrazně zhoršit v důsledku poklesu tlaku a teplotních podmínek, které jsou plné horečky a rozmarů. Přestože letušky absolvují speciální kurzy první pomoci, nejedná se o kvalifikované lékaře pro děti, a proto mohou pomoci co nejméně..
 2. Když je naštvaný žaludek. Takový problém je zjevně dobrým důvodem k odložení cesty do jiné doby. Rodiče budou muset neustále provádět hygienické postupy, takže budete potřebovat velkou zásobu plen a ubrousků, ale ne skutečnost, že jsou dost na dlouhý let. Ano, a kolika nepřispívá k klidnému stavu dítěte a jakékoli vnější vlivy je mohou jen zhoršovat.
 3. Horečka. Zvýšení tělesné teploty u dětí naznačuje onemocnění. Pokud je taková zátěž zaznamenána před cestou, je lepší neriskovat, ale okamžitě se poraďte s lékařem. Let může výrazně urychlit průběh nemoci a budete se muset okamžitě obrátit na místní zdravotní středisko. Je lepší se zotavit doma, za obvyklých podmínek, a pak letět na dovolenou.

Ceny vstupenek pro děti

Většina leteckých společností poskytuje bezplatné cestování pro děti od narození do dvou let. Ale je zde podmínka - nejsou opatřeny samostatným místem. To znamená, že celý let, dítě by mělo být v rukou rodičů. Tento bod stojí za zvážení, zejména pokud je let plánován na dlouhou dobu. Stát na rukou může být nepohodlné nejen pro matku, ale i pro dítě.

Taková jízdenka se nazývá „nula“ a může být vydána pouze pro jedno dítě. Pokud jsou zde dvě nebo více dětí, budete si muset zbytek koupit za standardní jízdné.

Ceny dětských jízdenek je třeba zkontrolovat u dopravce. Mohou se lišit v závislosti na pracovní zátěži, ročním období, typu letu a podobných nuancích..

Před odjezdem musíte zkontrolovat všechny dokumenty. Pro dítě musíte mít rodný list nebo cizí cestovní pas, který se vyhotovuje od narození.

Užitečné tipy

Obecně platí pravidla, která je třeba dodržovat na letišti při nástupu a výstupu z letadla i na palubě letadla. Nejsou regulovány zákonem, ale určitě by neměli být porušováni:

 1. Jak se vyhnout rozmarům. Při vzletu si děti položily uši. Dospělí spolknou, aby tento jev eliminovali, zatímco kojenec nebo hrudník pomůže dětem. V tomto případě je lepší nepodávat láhev nápoje.
 2. Je možné projít registraci bez fronty. Mnozí rodiče s dětmi mladšími 2 let jsou všude zvyklí na to, že jsou vynecháni. Naznačují, že tato podmínka platí také na letištích. Ale není tomu tak vždy. Pokud tento požadavek není v pravidlech společnosti upřesněn, musíte se zaregistrovat do obecné fronty pro registraci. Je zbytečné něco požadovat, přitahuje pouze pozornost stráže. Můžete zdvořile požádat o službu ostatním cestujícím a oni neodmítnou. Ale při registraci na charterový let, kde je mnoho takových rodin s dětmi, bude to nesprávné.
 3. Povinné přidělení sedadla v přední řadě. Toto je volitelná podmínka pro rodiny s dětmi, není-li v pravidlech stanoveno jinak. Přistání na taková místa je často zpoplatněno, takže nikdo jim nezakazuje rezervaci předem a užije si dostatek místa. Pokud tak neučiní, letušky nepřevedou cestující z předních sedadel, aby mohli pojmout rodinu s malým dítětem. Skandální a zbytečné.
 4. Zůstaňte v odpočívárně pro rodiny s dětmi. Taková zařízení jsou k dispozici téměř na každém letišti. Pokud má být čekání dlouhé, je lepší trávit tento čas v odpočívárně. Za tímto účelem musí personál zjistit, kde se nachází. Stojí za zmínku, že tyto služby nejsou zdaleka vždy poskytovány zdarma. Nejčastěji je za pobyt v relaxační místnosti poskytována hodinová sazba. Doplňkové služby jsou hrazeny samostatnou sazbou.
 5. Zahřívání dětské výživy. To je možné pouze tehdy, je-li na palubě hotové jídlo. Ale ne všechny letecké společnosti nabízejí teplé jídlo. Mnoho dopravců poskytuje cestujícím pouze studené občerstvení, takže prostě neexistuje zařízení pro zahřívání v letadle. Tento bod je třeba předem objasnit. Pokud není horké jídlo, musíte si vzít k přípravě dětské výživy termo hrnek s dostatečným množstvím vody.
 6. Množství dětské výživy. Standardní pravidla zakazují přepravovat na palubu letadla více než 100 gramů kapaliny. Výjimky jsou stanoveny pro děti, ale množství vody, bramborová kaše a další dětské výrobky jsou přísně regulovány. Pokud celkové množství jídla nepřesahuje 1 litr, nevznikají žádné otázky. Pokud si rodiče přejí přinést na palubu vícelitrové kontejnery, vyvolá tato skutečnost zájem o bezpečnostní službu. Jak již bylo zmíněno, objem dětské výživy je regulován a na palubě nebude fungovat více, než je uvedeno v pravidlech. Při nástupu na palubu může bezpečnostní služba trvat na screeningu, aby zjistila, zda je to pro dítě opravdu jídlo.
 7. Poloha velmi blízko k nouzovému východu. Někteří rodiče trvají na takovém ubytování, protože v případě nouze budou první, kdo opustí dopravu. Odmítají to a existují pro to dobré důvody. Tato místa jsou poskytována lidem, kteří v případě potřeby mohou otevřít nouzový poklop a přispět k příslušné organizaci evakuačního procesu. Rodiny s dětmi jsou pro tento úkol zcela nevhodné..
 8. Opravená místa. Pro lety s dětmi v náručí jsou k dispozici speciálně vybavená sedadla. Jejich funkcí je přítomnost další kyslíkové masky. Pokud není žádná další maska, je zakázáno přepravovat děti na těchto místech s bezpečnostními pravidly.

Při létání je nezbytné dodržovat všechna zavedená pravidla. V žádném případě byste neměli porušovat požadavky na přepravu dětí, jejich zdraví a bezpečnost přímo na tom závisí.

Přihlaste se k odběru našeho kanálu Yandex Zen a položte palce!

V jakém věku můžete začít sedět dítě?

Rozvoj fyzických dovedností u kojenců je pro rodiče jedním z nejvíce akutních, zejména včasnost výskytu této nebo té dovednosti. Matky kojenců často začínají vydávat poplach kvůli skutečnosti, že jejich dítě nesedí ve věku šesti měsíců, zatímco dítě souseda se s tím už docela dobře vyrovná. Stojí za to si dělat starosti a v jakém věku si můžete začít sednout malé děti, řekneme to v tomto materiálu.

Kdy a jak dítě začne sedět?

Otázka, kdy by dítě mělo začít sedět na vlastní zvuky, je poněkud nesprávně, protože všechny děti jsou různé, a vývojové období každého dítěte jsou tedy čistě individuální. Průměrné normy však existují, ale mělo by se s nimi zacházet pouze jako s přibližnými pokyny, nikoli s konečnou pravdou.

Předpokládá se, že zdravé dítě by mělo začít sedět ve věku šesti měsíců, o 7 měsíců by měl mistr sedět s podporou a bez něj by dítě mělo volně sedět ve věku 9–10 měsíců.

Sebevědomému posezení obvykle předchází dlouhá přípravná fáze, která začíná již od novorozeneckého období. Aby si dítě mohlo sednout, musí mít dostatečně dobře vyvinuté svaly krku, zad, paží a břicha. Pomohou páteři vydržet nový typ zátěže ve formě vlastní váhy dítěte v sedě. Kromě toho se dítě stále musí naučit, jak se vyrovnat.

Pokud si všimnete, že se dítě naučilo převrátit se a dělá to docela často a aktivně, můžete být v klidu - brzy se posadí. Děti se začínají sedět různými způsoby. Ale pro každého je první etapa krátkodobá, to znamená, že dítě zaujímá sedací pozici u kněze, ale nemůže brát zátěž, takže znovu padá na záda nebo na bok.

Asi měsíc po začátku prvních pokusů se dítě učí sedět s podporou a po dalším půl a půl bez něj. Asi za 8 měsíců může dítě strávit docela chvilku sezením, hraním, někteří se dokonce snaží dostat na všechny čtyři a začít se plazit.

Pro rodiče může být velmi těžké být v pohotovostním režimu a vždy se snaží zasahovat do přirozených procesů a pomáhají dítěti rychleji se posadit.

Není třeba spěchat na dítě, vyvíjí se podle vlastního programu, který může narušit jeho tělesný vývoj a zdraví..

Ovlivňující faktory

Pokud příroda diktuje své vlastní podmínky, proč se tyto podmínky liší pro různé děti: jedno dítě začíná sedět samo o sobě až po 9 měsících a druhé se snaží sedět v pět? Jde o ovlivňující faktory, které zanechávají své stopy na rychlosti zvládnutí nových dovedností..

Podívejme se na ně podrobněji..

 • Zdravotní stav. Děti, které se objevily včas, bez anamnézy poranění, hypoxie, ischemie, dysplazie kyčle a vrozených nemocí, sedí tradičně dříve. Oslabené a často nemocné děti ve fyzickém vývoji mohou zaostávat za svými silnějšími vrstevníky. Neurologické poruchy, i malé, také snižují rychlost učení nových dovedností. Nejsilnějším z těchto faktorů je předčasnost. To neznamená, že oslabené nebo předčasně narozené děti zaostávají ve vývoji, potřebují jen trochu více času, aby se přizpůsobily vnějšímu světu a rozvíjely svůj pohybový aparát..
 • Hmotnost dítěte. Baculaté děti vypadají dojímavě, ale nadváha nikomu nepomohla lépe odolat fyzické námaze. To platí pro kojence. Batole s normální hmotností a tenkými dětmi (na plný úvazek) se obvykle posadí a začnou se plazit před svými baculatými vrstevníky.
 • Temperament. Vlastní charakterové rysy plodu se objevují i ​​během těhotenství a po narození můžete snadno určit, kdo je kdo. Flegmatické a melancholicky smýšlející děti si později sednou kvůli nějaké lenivosti a pomalosti, která je s nimi spojena. Ale choleričtí a sanguinští lidé mají tendenci se více pohybovat a v důsledku toho si osvojují nové dovednosti.
 • Prostředí a motivace. Tento faktor je jediný, který závisí na rodičích, a pak jen částečně. Takže dítě, které má svobodu, aniž by ji neustále omezovalo na ohrádku nebo postýlku, začne sedět dříve. Pokud dítě nemá naléhavou potřebu a touhu se posadit, nespěchá. Proto je docela možné, aby rodiče vytvořili takovou motivaci, například pozastavením hračky, aby ji bylo možné získat pouze v sedu..
 • Ovlivňuje a dědičnost. Pokud byla maminka a táta v jejich dětství také „pozdními“ dětmi, pak je přinejmenším špatné počítat se Stakhanovským pokrokem všech možných a nepředstavitelných pojmů u jejich vlastního dítěte.

O sexuálních funkcích

Předpokládá se, že dívky se dříve vyvíjejí, jsou méně líné a rychleji se učí novým pohybům. Současně se předpokládá, že chlapci mohou sedět dříve, protože dívky mají reprodukční systém, takže sedání do 7 měsíců může vést k následné neplodnosti v dospělosti. Oba výroky jsou nepravdivé.

Kostní a svalové systémy, jakož i kloubní a chrupavková tkáň se vyvíjejí bez ohledu na pohlaví osoby. A otázka pomalosti chlapců je docela kontroverzní. Medicína nemá důkaz, že se dívky rozvíjejí rychleji. V období před pubertou a během puberty je opravdu rozdíl, ale je to způsobeno různými pohlavními hormony. Děti prvního roku života se vyvíjejí stejně.

Posezení chlapců i dívek se nedoporučuje do šesti měsíců. Mnoho dětských lékařů nedoporučuje děti, které nevyřazují, dokud nebudou sedět samostatně..

Pokud to dítě dělá brzy - například po 5 měsících, není nutné mu zabránit. Ale donutit dítě k sezení, pokud nemůže, nemůže.

O sedě

Když už mluvíme o sezení, musíte jasně pochopit, o co jde. Lidé mylně nazývají sezením a přistáním dítěte mezi polštáři a vertikalizací na rukou mámy.

Je správné volat relativní vertikalizaci sezení, kdy páteř dítěte není umístěna v pravém úhlu k pánvi. Jinými slovy, držet dítě svisle v náručí, držet ji zády proti sobě, je možnost správného sezení. Správné je také vložení dítěte do kočárku a zvednutí spodní části kočárku o 45 stupňů.

Doporučuje se však obojí udělat dříve, než samotné dítě začne projevovat touhu sedět, tj. V přípravné fázi zvládnutí dovednosti (v průměru od 4 do 6 měsíců).

Pochopení toho, že dítě je „zralé“ k sezení, není obtížné: ten malý se začne točit a nafouknout, když leží v postýlce nebo kočárku a snaží se zvednout na loktech. Máma si musí pamatovat, že zatímco dítě není připraveno sedět, musíte se držet ve vzpřímené poloze s povinnou podporou pod zadkem.

Pokud dají dítě na kolena, dospělý by neměl sedět rovně, ale sklopit. A pak se výrazně sníží zatížení páteře.

Matky bohužel často nechodí do nuancí slovotvorby a termín „sednout“ znamená nucenou vertikalizaci dítěte, přistání. Lékaři nedoporučují dělat to vůbec. Na křehkou páteř, klouby, svaly na ně dopadá nepřiměřená zátěž. Následky mohou být zhoršené držení těla, skolióza, dislokace, subluxace a fraktury kyčelních kloubů, poranění pánevní kosti (zvláště nebezpečné pro reprodukční funkci a celkové zdraví dívek), deformace končetin, nesprávné staging nohou v budoucnu, výskyt kompresních změn obratlů, meziobratlová kýla.

Sedět ve smyslu „výsadby dítěte“ je proto možné nejdříve poté, co se naučí sedět.

Zakázané akce

K ochraně dítěte mnoho lékařů, včetně slavného lékaře Jevgenije Komarovského, doporučuje, aby rodiče nechali dítě na pokoji. Bude sedět, až bude sám na to připraven, kdy bude moci.

Pokud si přejete, můžete provádět gymnastiku, včetně cvičení na rozvoj zádů, krku, paží a břicha. Užitečná masáž a chůze, koupání a temperování, nedostatek nátlaku při jídle.

Ti, kteří doporučují dítě, i přes jeho ochotu, by měli být posláni na kliniku k experimentům, i když je to certifikovaný lékař, váš místní pediatr, “říká Dr. Komarovsky.

Rodiče by měli vědět, že je velmi nebezpečné začít s vertikalizací pomocí propojek nebo chodců. Tato zařízení nutí dítě, aby bylo v poloze, kterou nelze pro jeho věk považovat za přirozenou, a proto bude vertikální zatížení velmi významné. Bez ohledu na to, jak světlé a lákavé jsou propojky v dětském obchodě, pamatujte, že nejsou škodlivé, jsou potenciálně nebezpečné pro zdraví vašeho dítěte.

Pokud se dítě začne posadit, mělo by být ve fázi krátkodobého sezení chráněno před nárazem při pádu. Dítě bude muset padat, a proto je nutné jej přikrýt polštáři nebo uštomany, a také být neustále blízko, aby se zabránilo nouzovým situacím, například mechanické zadušení, k čemuž může dojít, pokud padlé dítě uvízne mezi polštáři..

Co hledat

 • Poloha dítěte při pokusu o sednutí může být libovolná. Některé děti leží na dlani, jiné na dvou rukou, jiné na loktech a čtvrté se posadí až poté, co se na všech čtyřech postaví. Nesnažte se dětem napravit způsob, jak dosáhnout cíle - dělá to tak, jak má rád.
 • Když dítě začne sedět, věnujte pozornost jeho poloze. Kulatá záda s rameny dolů znamená, že dítě má slabé svaly krku a zad. Pokud dítě spadne, musíte začít posilovat břišní svaly, abs. Pokud spadne na stranu, je nutné posílit břišní svaly a šikmé boční svaly. Cvičební komplexy pro každou jednotlivou svalovou skupinu pomohou rodičům. Nedovolte, aby vaše dítě sedělo na kolenou s evolucí. Poranění kyčelních kloubů způsobuje poranění ve tvaru písmene W.
 • Pokud se dítě ani nesnaží posadit se ve věku 9 měsíců, ujistěte se, že to ukáže neurologovi, ortopedovi a pediatrovi..

O tom, jak staré je dítě, si můžete prohlédnout následující video.

Od jakého měsíce můžete začít pěstovat chlapce

Mít dítě je v rodině vždy velkou radostí. Je obklopen péčí, láskou a pozorností. Zpočátku byl zcela závislý na svých rodičích. Tělo dítěte však roste a vyvíjí se velmi rychle. Jeho svaly zesilují a již začíná projevovat nezávislost v některých maličkostech, například se začíná pokoušet posadit na vlastní pěst.

A v tuto chvíli se rodiče dítěte začnou ptát, jak by mělo dítě sedět správně, kdy by k tomu mělo dojít a jak je možné mu pomoci, aby nedošlo k poškození?

Dříve se věřilo, že tento proces je další fází přirozeného vývoje kojenců, ale v poslední době je mnoho lékařů přesvědčeno, že rodiče mohou pomoci a pomoci svému dítěti takovým způsobem, že mu to prospěje pouze..

Vývojové fáze dítěte během prvních 12 měsíců

V prvních měsících života není lidská páteř dostatečně silná a začíná se formovat. Každý den se mění, začínají se objevovat potřebné ohyby a svaly, které by měly posílit obratle dítěte.

 1. První tři měsíce je dítě stále příliš slabé, takže neustále leží a ani se nesnaží převrátit, natož se posadit. V tuto chvíli není třeba se o to nějak pokoušet.
 2. Po třetím měsíci jsou krční svaly dostatečně silné, aby se dítě mohlo pokusit udržet hlavu samy..
 3. Již v šestém měsíci se dítě pokouší sedět nezávisle. Oddělení hrudníku se tentokrát již dokáže utvářet a posilovat.
 4. V devátém měsíci může být tělo dítěte dostatečně silné, aby mohl začít podnikat první nezávislé kroky.
 5. Tyto fáze však shrnují statistiku, vývoj každého dítěte individuálně, takže byste měli pečlivě sledovat všechny pohyby dítěte.
Každý chlapec sedí individuálně

Mnoho rodičů se ptá, od kterého měsíce by měli začít pěstovat chlapce, ale neexistuje žádná konkrétní odpověď. Samotné dítě dá první znamení, až bude na to připraveno, a vy pochopíte, z jakého období to potřebuje.

Nebezpečí, že chlapce uvedete příliš brzy?

Mnoho lidí během hry se snaží dát dítě nebo si sednout, když na to ještě není připraveno. Lékaři však naléhavě žádají rodiče, aby tak neučinili, a žádají je, aby v této záležitosti byli pozornější a přesnější, bez ohledu na to, kolik úsilí jim to stojí.

Dokud dítě nezačne ukazovat první známky toho, že se jen nudí lháním, a chce se začít dívat na svět kolem sebe z jiného úhlu a ve zcela odlišné poloze, v žádném případě by neměl být nucen zasadit. Mnoho matek uzavřelo pojistku ve formě polštářů, které dali pod chlapcovu záda, ale to by nemělo být provedeno. Zatímco taková pozice pro dítě je nepřirozená a může dobře vést k nesprávnému vývoji svalů a kostí chlapce. Jeho obratle jsou stále příliš křehké na to, aby udržely tělo v sedě. A kvůli nedostatečnému vývoji hrudníku dochází k dýchacím potížím a vzduch neprotéká dostatečně, když se začnou příliš brzy posadit..

Chlapci by měli být vysazeni v chodcích po 6 měsících

Během prvních 5-6 měsíců také neumisťujte dítě na vysoké židle, autosedačky nebo jezdce.

Znamená to, že chlapec je připraven si sednout

Každé dítě se vyvíjí jinak, takže není možné přesně předpovědět, kolik měsíců stojí za pokus zasadit dítě. To do značné míry závisí na hmotnosti dítěte. Děti s vyšší hmotností mohou být vysazeny později než s nižší hmotností. Důvodem je skutečnost, že velká hmota bude vyvíjet příliš velký tlak na obratle dítěte, což znamená, že to může vést k dalšímu nesprávnému vývoji..

Zpočátku dítě potřebuje podporu

Existuje několik faktorů, díky nimž můžete pochopit, že chlapec je již připraven sedět nezávisle a že si již může sednout:

 • Snadno a bez pomoci se otočí z břicha dozadu a obráceně.
 • Docela aktivně pohybuje rukama a nohama a dokonce natahuje ruce, snaží se něco získat.
 • Už bez problémů drží hlavu na váze a pokouší se pomoci, aby se stal stabilnějším.

Co hledat, když se chlapec začne posadit

Když rodiče uvidí, že je dítě připraveno sedět, musí zvážit několik důležitých faktorů.

Prudká změna polohy z vertikální na horizontální je velkou zátěží na těle dítěte, které má jen několik měsíců. Proto byste neměli dítě sedět příliš dlouho. Přechod musí být postupný..

Kruh pro sezení neumožňuje převrácení dítěte

Nejlepší je posadit se na chlapce, můžete začít na klíně matky. V tomto případě bude záda pevná. Maminka bude schopna na několik sekund opravit polohu dítěte a poté ji opatrně vrátit do náchylné polohy. Jak dlouho to trvá? Nejprve je to jen sekunda, ale pokaždé ji lze mírně zvýšit.

Na samém začátku se musíte ujistit, že nohy dítěte nejsou příliš ohnuté a dítě samo by mělo, jak to bylo, ležet.

Pro pomoc dítěti by mělo být dítě masírováno prvních několik měsíců. Tím se posílí jeho svalová opora a pomůže mu později poměrně snadno a včas se posadit..

Mnoho dětí nejprve prolezlo a posadilo se

Někteří chlapci se nejprve začnou plazit a teprve potom sedět sami. Nechte ho procházet, jak chce, což posílí jeho svaly pro další rozvoj. To je také normální, takže se nemusíte bát.

Kdy byste se měli začít obávat, pokud se dítě nechce posadit

Mnoho dětí se nechce posadit ani po 5 a 6 měsících, začne se chovat a plakat a pokoušet se znovu lehnout. Neměli byste se snažit to změnit a násilně zasadit dítě, bez ohledu na to, jak je starý.

Případy, kdy se dítě nesnaží posadit, i když je nejvyšší čas, není tak vzácné. Pokud se to však stalo, musíte kontaktovat pediatra. Prozkoumá a zjistí, zda existuje nějaké onemocnění, které narušuje normální vývoj..

Pokud lékařská prohlídka zjistí, že je dítě zdravé, může to být způsobeno tím, že mu je věnována příliš malá pozornost. V prvních několika měsících života by rodiče měli zvláště sledovat dítě. Téměř všechno hraje v této záležitosti obrovskou roli. Dítě potřebuje správnou a pravidelnou výživu. Je samozřejmě žádoucí, aby to bylo mateřské mléko.

Chlapec potřebuje speciální gymnastiku, masáže. Lepší, když se to všechno děje hravým způsobem..

Chcete-li udělat vše v pořádku, měli byste se poradit s lékařem, který vám ukáže všechny potřebné sady cvičení a kolik potřebují k cvičení. A potom bude dítě samo připraveno, aby se začalo postupně posadit.

Od kolik měsíců můžete dát chlapce do klokanů nebo chodců

Každý rodič sní o pár minutách relaxace. Ano, a neustále chodit s dítětem v náručí je docela obtížné a její ruce bolí a jsou neustále zaneprázdněni, nemůžete jít do obchodu a neexistuje způsob, jak dělat cokoli. V takových případech se uchylují k ukládání věcí pro sebe.

Klokan pro kojence by se měl používat po 4 měsících

Jedním z těchto úžasných nástrojů jsou chodci. Pro dítě, zábavu a rodiče pár minut odpočinku. Obvykle jsou děti potěšeny, když je vloží do tohoto podivného designu, a s velkou radostí se kolem nich kolem domu rozběhnou, jak to dovolí. Ale sedět v chodci stojí za to, pouze když chlapec již s jistotou začíná sedět.

Kromě toho není nutné nejprve nechat dítě běžet v chodci příliš dlouho. Prvních několikrát lze omezit na 10-15 minut, postupně se čas mírně zvyšuje. Nezapomeňte také, že chodci mohou rozdrtit perineum u chlapců, což může vést k porušování ve vývoji reprodukčního systému..

Klokan se pro rodiče stal druhem plavčíků. To jim umožňuje volný pohyb a dítě je s nimi neustále a dokonce bezpečně upevněno.

Ale po dlouhou dobu je stále lepší v nich nechat chlapce a pokud plánujete dostatečně dlouhou procházku, je lepší použít kočárku.

Kojenci mohou být vysazeni od 3-4 měsíců, ale ne dříve. Do té doby by už měl být schopen samostatně držet hlavu. Musíte si vybrat takový batoh na základě hmotnosti a výšky. Měl by tam být pohodlný a nikde se ani tlačit.

Články O Neplodnosti