Hlavní Bolest

Organizace smíšeného krmení

Smíšené krmení je krmení dítěte mateřským mlékem (ne více než 0,15 - 0,2 l / den) v kombinaci s umělým produktem. Výběr kojenecké výživy musí být dohodnut s pediatrem, s přihlédnutím k věku a individuálním vlastnostem těla dítěte. Při výběru doplňku je třeba věnovat pozornost složení, trvanlivosti.

Co je směsné krmení??

Smíšené krmení je pro dítě způsob, jak získat mateřské mléko ve spojení se speciální kojeneckou výživou. Množství dalšího jídla by nemělo přesáhnout 50% denního příspěvku. Převaha kojenecké výživy v mléce se nazývá umělé krmení..

Správně organizované smíšené krmení dítěte pomůže kojící ženě udržet laktaci a zlepšit produkci mateřského mléka. Kojenecká výživa není schopna zcela nahradit mateřský produkt, který obsahuje stopové prvky nezbytné pro plný růst a vývoj dítěte. Kromě toho mateřské mléko vytváří a zvyšuje ochranné vlastnosti těla dítěte. Psychologický a hmatový kontakt mezi matkou a dítětem, který vznikl při kojení, nemá malý význam. Proces získání mateřského produktu uklidňuje dítě, dává pocit bezpečí a pohodlí.

Pediatrové doporučují zavádění mléčných přípravků do nabídky drobků pouze v odůvodněných případech. Smíšená výživa je předepisována těm dětem, které nedostaly mateřské mléko bezprostředně po narození, na základě vlastního zdraví nebo stavu matky. Jakmile je možné kojit, dítě se postupně převádí do mateřského mléka.

Ženy, které trpí hypogalaktií, obvykle musí krmit své dítě. Tento stav je charakterizován vývojem selhání prsu, zatímco dochází k významnému snížení produkce sekretů prsu. Když dítě nedostane potřebné množství jídla, hladoví. Také dítě může být podvyživeno v případě nedostatečné výživy mateřského mléka, i když je produkováno ve správném množství. Smíšené krmení může zahrnovat děti, které ze zdravotních důvodů byly pediatrem předepsány speciální léčebné směsi.

Důležité! Na základě vlastních preferencí nemůžete dítě přenést na smíšené krmení.

Pokud se kojící žena domnívá, že se produkce mateřského mléka zhoršila, neznamená to vždy, že je dítě podvyživené. Rozhodnutí zavést další krmení by měl učinit pediatr.

Nepřiměřený přenos do smíšeného krmení dítěte může způsobit přejídání, což povede k problémům s trávením potravy, nadváhou, obezitou. Kromě toho může dítě při nesprávném uspořádání smíšeného nebo umělého krmení matce odmítnout prsa.

Známky novorozené podvýživy

Aby bylo možné zjistit, zda dítě dostává dostatečné množství jídla, je třeba ho sledovat a hodnotit dynamiku jeho vývoje. Vzácné nutkání k močení (méně než 6 - 8krát denně) je známkou nedostatku mateřského mléka. To lze snadno sledovat, když používáte plenky nebo garanční plenky. Rovněž nebude špatné hodnotit stín a vůni moči dítěte. Pokud je malována v tmavé barvě a voní špatně, potom dítě trpí dehydratací. Tento nepříjemný jev se vyskytuje v důsledku častého zvracení, průjmu, prodloužené podvýživy.

Kojenecká tělesná hmotnost je důležitým ukazatelem správné výživy. Každý měsíc po dobu šesti měsíců by mělo dítě přibývat nejméně ½ kg hmotnosti. Není nutné vážit dítě denně, stačí zhodnotit jeho tělesnou hmotnost několikrát za měsíc.

Pokud se máma obává, že dítě není po aplikaci na prsu dostatečně nakrmeno, lze před a bezprostředně po krmení provést kontrolní vážení. Tyto akce vám umožní zjistit o části opilého mléka najednou. Zdravé měsíční dítě zpravidla spotřebuje až 90 - 100 g mateřského produktu. Po dosažení věku tří, čtyř měsíců se požadované množství jídla zvýší na 0,15 litru. Šestiměsíční dítě vypije 0,18 litru - 0,21 litru.

Denní množství potravy by mělo být 1/5 z celkové hmotnosti dítěte. Mírná změna tělesné hmotnosti dítěte po kontrolním vážení naznačuje, že dítě je podvyživené. Hladové dítě není schopné odolat půlhodinové, dvouhodinové přestávce mezi krmením. Po hodině po posledním jídle začne jednat, žádá o prsa a dychtivě saje mléko. Také známka hladovění prsu je považována za změnu v povaze pohybů střev. Fekální masa dítěte získávají tmavou (nahnědlou nebo nazelenalou) nádech, hustou texturu.

Jak organizovat smíšené krmení?

Pro správnou organizaci zavádění doplňkové výživy pro dítě by maminka měla dodržovat některá pravidla smíšeného krmení:

 1. Musíte začít s krmením mateřským mlékem. Kojící žena by měla umožnit dítěti vyprázdnit obě mléčné žlázy a teprve potom dát kojenecké výžive. Maminka tak bude schopna dosáhnout zlepšené produkce sekretů prsu. Výjimkou je použití terapeutických směsí předepsaných pediatrem. V tomto případě musí být umělý produkt podán před aplikací drobků na hrudník.
 2. Nenabízejte dětskou výživu v lahvi s dudlíkem. Dítě si na to může zvyknout a opustit matčino prsa. Čím větší je otvor v bradavce, tím snazší je pro dítě sát produkt. Pediatrům se proto doporučuje krmit dítě lžičkou. Tato metoda je považována za nejméně vhodnou pro dítě, v důsledku toho bude mít tendenci sát matčino ňadro..
 3. Krmte dítě v noci, což ušetří laktaci a zvýší množství produkovaného mléka. To lze vysvětlit skutečností, že v noci se produkuje maximální množství hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za laktaci..
 4. Pro mumie, které jsou několik dní od dítěte na několik hodin, je vhodné krmit dítě pomocí kojenecké výživy v jednom z jídel.
 5. Nakrmit dítě na jeho žádost. Je povoleno připoutat se k hrudi s náladou, úzkostí, špatným zdravotním stavem dítěte. Rychlé sání sekretů prsu pomůže posílit jejich produkci.

Dodržováním doporučení se dosáhne postupného zvyšování laktace. Jak se objem produkovaného mateřského mléka zvyšuje, je třeba snížit podíl kojenecké výživy. Tyto akce vám umožní přenést dítě na plné kojení.

Nezapomeňte, že umělý produkt je v trávicím traktu dítěte ve srovnání s mateřským mlékem déle tráven, takže při přechodu na SV musí být intervaly mezi krmivy zvýšeny. Do šesti měsíců věku by dítě mělo jíst 6krát denně. Pokud denní objem kojenecké výživy přesáhne 1/3 dětské výživy, měli byste dítěti dodat dodatečně vyčištěnou vodu.

Jak vypočítat požadované množství kojenecké výživy?

Při výpočtu požadovaného množství doplňkové výživy je třeba vzít v úvahu tělesnou hmotnost dítěte. U novorozenců, jejichž věk je 1 - 1,5 týdnů, lze vypočítat objem směsi pomocí vzorce Zaitseva: denní objem umělého produktu = 2% porodní hmotnosti (g) x n, kde n je počet dnů života dítěte. Pro výpočet požadovaného objemu směsi pro jedno jídlo by denní objem měl být dělen počtem krmení.

Níže je uvedeno denní množství umělého produktu (bez další tekutiny) pro děti různého věku.

Dětský věk

Denní velikost podávání
10 - 60 dní½ tělesné hmotnosti dítěte
2 - 4 měsíce1/6 hmotnost
4 - 6 měsíců1/7 hmotnost
6 - 8 měsíců1/8 hmotnost
8 - 12 měsíců1/9 hmotnost

Požadované množství potravin by mělo být vyděleno počtem krmení. Množství jídla denně by nemělo přesáhnout 1 litr.

Jaké směsi lze použít pro krmení?

Výběr kojenecké výživy by měl být dohodnut s pediatrem. Pro zcela zdravé dítě, které netrpí poruchami trávicího systému, je upravená mléčná výživa Nutrilon, Nan, Humana, Hipp perfektní. Pokud dojde ke zpoždění stolice, koliky, regurgitaci, je vhodné přidat do dětského menu směs kyselého mléka, například Agusha, Nan, Nutrilak, Nutrilon. Tyto produkty obsahují prospěšné bakterie, které pomáhají obnovit zdravou střevní mikroflóru..

Pro děti trpící nesnášenlivostí na kravské mléko se prášky vyrábějí na základě kozího mléka (Nanny, Cabrita) nebo sóji (Similak Izomil, Nan-sója, Enfamil-sója, Friosoy), které se snáze vstřebávají tělem dítěte. S proteinovou intolerancí byste se měli rozhodnout pro produkty s rozdělenými proteiny. Takové směsi nevyvolávají nežádoucí reakci na těle dítěte, mají však nepříjemnou specifickou chuť a nízkou nutriční hodnotu. Lze je použít pouze po konzultaci s dětským specialistou..

Upravené směsi jsou co nejblíže složení mateřského mléka. Při výběru sušeného mléka dávejte pozor na obal. Pro malé děti je vhodný produkt, na kterém je jednotka zobrazena. Pediatrové důrazně odrazují kravské mléko jako doplněk, protože obsahuje 6krát více fosforu a vápníku než původní produkt. To vytváří nadměrné zatížení těla dítěte. Kromě toho by se takové jídlo nemělo podávat dětem trpícím intolerancí kravských bílkovin..

Je třeba začít zavádět další výživu malou dávkou (asi 30 ml na jedno jídlo). Pokud dítě nemá nežádoucí reakci, můžete zvýšit gramatiku na základě jeho věku.

Přizpůsobené směsi používané jako doplňková výživa pro kojence nezpůsobují poškození těla dítěte. Nelze však samostatně provádět přechod dítěte na smíšené krmení, zejména pokud má matka příležitost kojit své dítě úplně..

Smíšené krmení

Nejlepší výživa pro dítě je mateřské mléko. Všechny jeho složky (proteiny, tuky, uhlohydráty, vitamíny a stopové prvky) jsou optimálně vyvážené, mají prospěšné bakterie a ochranné imunoglobuliny a mateřské mléko je také dokonale absorbováno v gastrointestinálním traktu dítěte. Ale někdy, z nějakého důvodu, matka nemůže neustále kojit své dítě - v této situaci je dítě převedeno na smíšené krmení.

Smíšené krmení je krmení, při kterém dítě dostává kojení spolu s mateřským mlékem (umělá mléčná směs). Po 6 měsících se do výživy dítěte zavádějí nová jídla, díky čemuž vytlačují směs ze stravy, ale mateřské mléko je lepší ponechat v obvyklém množství.

Počet doplňků by neměl být více než polovina veškerého jídla, jinak to nebude smíšené krmení, ale umělé.

Důvody vedoucí ke smíšenému krmení:

 • Hypogalaktie - nedostatek mateřského mléka u mámy;
 • Sociální faktory - například máma pracuje a není dostatek vyjádřeného mléka.


Ihned musíme říci, že i když bylo dítě převedeno na smíšené krmení, měli byste ho stále aplikovat na prsa - to stimuluje laktaci u matky a prodlužuje kojení..

Pravidla krmení

Při kombinovaném krmení je dítě krmeno upravenou mléčnou směsí vhodnou pro dítě podle věku. K tomu jsou vhodné stejné směsi jako při umělém krmení. Ale pouze pediatr si může vybrat směs, pomůže také mámě spočítat množství doplňkového jídla.

Protože směs bude novým jídlem, měli byste ji nejprve trochu krmit, můžete začít s 20 ml. Pokud dítě dobře zná nové jídlo, je nutné postupně zvyšovat jeho objem při každém krmení (asi o 10 ml), aby byl správný.

Neměli byste krmit dítě z láhve, protože je mnohem snazší ho sát než prs, a poté, co to cítíte, může dítě odmítnout kojení. Je lepší dávat doplňky z lžíce nebo používat bradavky, které napodobují matku bradavku. Stejně jako u kojení se prsa nejlépe podávají na vyžádání..

Existují dvě možnosti kombinovaného krmení:

1. Dítě je nejprve kojeno a teprve potom je nabízena směs. Tato možnost je výhodnější, protože prsa budou dávat každé krmení, což znamená, že kojení bude častěji stimulováno. Tento způsob smíšeného krmení pomůže udržovat kojení..

2. Dítě je krmeno, střídavě kojí a doplňuje. Ukazuje se, že v jednom krmení dítě dostává pouze prsa, v jiném - pouze směs mléka. Tato možnost je méně výhodná, protože laktace bude stimulována méně často a může dokonce ustupovat..

Příprava mléka

Před přípravou mléčné směsi musíte pečlivě prostudovat způsob přípravy a dávkování uvedený na etiketě obalu. Směs se zředí v chlazené vařené vodě nebo ve speciální dětské vodě. Někteří děti pijí mléko při pokojové teplotě a jiné jako teplé mléko (pro ohřátí směsi použijte speciální ohřívač). Není třeba zahřívat směs v mikrovlnné troubě - teplota v ní se šíří nerovnoměrně a existuje nebezpečí spálení dítěte.

Můžete zkontrolovat teplotu směsi rozlitím několika kapek na vnitřní straně zápěstí: nemělo by být ani horké, ani velmi chladné.

Přechod na smíšené krmení může být dočasným opatřením a jakmile budou odstraněny důvody, které k němu vedly, můžete se znovu vrátit kojení..

Jak organizovat smíšené krmení novorozenců?

Moderní matky jsou rozděleny do dvou hlavních táborů - sebevědomí příznivci kojení a ti, kteří nemají nic proti umělým. Existují však situace, kdy je nejlepší možností smíšené krmení. Hlavní věcí je vybrat dobrou směs a pečlivě sledovat stav dítěte.

Zásady doplňování směsí

Doporučuje se procvičovat smíšenou výživu pod dohledem pediatra a podle jeho rady. Kojení nebo kojení dítěte je nepřijatelné. Aby zjistil, kolik směsi potřebuje, nejprve analyzuje množství mateřského mléka, které vypije. To se provádí pomocí kontrolního vážení nebo v případě, že dítě konzumuje mléko.

Pokud je prokázáno, že dítě jí mnohem méně, než by mělo být založeno na jeho věku, je přípustné začít doplňovat krmení.

Kdy injektovat směs

Od čtvrtého dne života dítěte můžete začít ovládat jeho hmotnost. Za normální nárůst se považuje 120 až 250 gramů týdně. Pokud je takový intenzivní přírůstek hmotnosti, není nutné další krmení..

Počet kojení by měl být 8 až 12krát (na vyžádání). Současně je dítě blízko hrudníku, dokud ho sám neuvolní, uslyšíte hlasité polykající zvuky.

Pokud všechny tyto příznaky hovoří ve prospěch nedostatku mateřského mléka nebo dítě odmítá kojit, pak je možná čas vybrat si směs pro dítě.

Mnoho matek se zajímá o otázku - co je lepší, smíšené krmení nebo umělé? Na jedné straně dítě při smíšeném krmení dostává mateřské mléko. Na druhé straně, míchání různých druhů potravin může zbytečně zatěžovat nezralý žaludek a střeva dítěte..

Zde můžete jednoznačně odpovědět - při použití upravené směsi je prioritou smíšené krmení. V tomto případě dítě nezažívá stres kvůli ostré a úplné změně typu jídla.

Jak vybrat směs

Proces výběru nezávisí na tom, zda máte v plánu přejít na smíšené nebo umělé krmení. Je nutné stavět na charakteristikách zdraví dítěte a na jeho věku. Dnes je na regálech obchodů široký výběr směsí, jejichž cena a složení se mohou výrazně lišit.

Přizpůsobeno

Přizpůsobená směs je obvykle založena na kravském mléce a jeho složení je ve všech ohledech blízké složení mateřského mléka - bílkoviny, tuky, uhlohydráty, jakož i minerály a vitamíny..

Hlavní věcí při výrobě takového produktu je snížení hladiny bílkovin, a tím i zatížení trávicího traktu dítěte. Pomocí níže uvedeného hodnocení vybíráme produkty, které jsou mezi matkami nejžádanější.

Agusha

Výrobce nabízí čerstvé i kyselé mléčné směsi v suchém stavu nebo připravené ke konzumaci. RAMS se podílela na vývoji.

Výhody hotových směsí - mohou být skladovány bez ledničky, před zahříváním jen trochu zahřát, komponenty jsou přesně spočteny (jedna krabice - jedno plné jídlo).

Suchá směs „Agusha“ je rozdělena na produkt pro novorozence a pro děti od 6 měsíců do roku. Složení zahrnuje probiotika a prebiotika, která přispívají k pohodlnému trávení dítěte, jakož i všechny potřebné vitamíny a minerály pro správný vývoj.

Směs kyselého mléka "Bifilin"

Poměrně nový produkt od ruských výrobců. Obsahuje bifidobakterie a je vhodný nejen pro děti, ale také pro dospělé, kteří chtějí zlepšit funkci střev. Cena za „bifilin“ je velmi cenově dostupná, ale bohužel zatím tuto směs nelze nalézt ve všech městech Ruska.

Suchá směs Nutrilak-1

Tato směs je k dispozici také ve formátu „Premium“, kde není k dispozici palmový a řepkový olej. Směs je hypoalergenní, protože obsahuje hydrolyzovaný protein, který usnadňuje závislost těla na nových potravinách..

„Nan“, „fermentované mléko Nan“

Nestle vyvinul řadu směsí, které zahrnují několik různých variací. „Nan-1“ zahrnuje ideální poměr kaseinu a syrovátkové bílkoviny (30 až 70). Je pozoruhodné, že tato kombinace je velmi blízko kojení, takže „Nan“ je dobrou volbou pro kterou směs zvolit pro novorozence se smíšeným krmením.

Kysané mléko „Nan“ zlepšuje nejen stolici u novorozence při smíšeném krmení, ale také posiluje tělo jako celek. Rozklad proteinů způsobený fermentací uvolňuje obrovské množství vitamínů a baktericidních látek.

Enfamil-1

Výrobce vyrábí pro děti několik typů směsí - proti regurgitaci, hypoalergenní, pro předčasně narozené nebo malé děti, k potírání poruch příjmu potravy.

Tato směs není na ruském trhu příliš populární, přestože má mnoho pozitivních vlastností. Hlavním sortimentem je sortiment, který vám umožní vybrat si perfektní produkt pro smíšené krmení novorozence.

Nutrilon-1

Jedna z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších směsí dosud. Vyniká úplnou a dokonale vyváženou skladbou. Prémiová směs pro novorozence obsahuje odstředěné kravské mléko, syrovátkový koncentrát, laktózu a další látky pro plnou výživu dítěte. Pediatrové nejčastěji doporučují Nutrilon..

Tato mléčná směs je velmi snadno stravitelná - obsahuje lipopolypeptidy a polynenasycené mastné kyseliny. Současně jeho složení nezahrnuje bisfenol-A toxický pro dítě. Výrobek je k dispozici ve dvou formách - hotový nebo suchý.

Tuttels

Produkt Nutritsia prodávaný ve Finsku a v obchodech dodávajících zboží z této země. S ruskou směsí „Baby“ existuje podobnost. Rodiče zaznamenávají sladkou chuť, vysokou sytost, hypoalergenitu a dobrou reakci trávicího traktu dítěte na tuto směs..

Frisolak

Dobře se hodí pro děti trpící alergiemi, protože zde je mléčná bílkovina nahrazena syrovátkovým produktem. Polynenasycené mastné kyseliny ve složení mají pozitivní vliv na vývoj mozkové aktivity dítěte. „Frisolak“ nasycuje po dlouhou dobu, což zabraňuje nadměrnému krmení.

Heinzi

Relativně nový produkt, který má dobré složení a velmi jemnou strukturu, díky které se rychle a důkladně rozpustí. Za zmínku také stojí příjemná krémová chuť mléka, připomínající zmrzlinu - a to je v naprosté nepřítomnosti cukru nebo jiných nepotřebných složek..

Humana 1

Tento produkt je zcela založen na laktóze, díky čemuž je co nejblíže mateřskému mléku. Obohatený prebiotiky a nukleotidy a lepek nebo škrob chybí. „Humana-1“ přispívá ke zlepšení stolice ak harmonickému vývoji dítěte jako celku.

Gallia 1

Francouzská směs, která v současné době není dodávána v Ruské federaci. Jedná se o kompletní náhradu za mateřské mléko vyvinuté v laboratoři. Obsahuje všechny chemické prvky nezbytné pro růst dítěte.

HiPP 1

Výrobky této společnosti obsahují kompletní ochranný komplex podobný mateřskému mléku. Výživa obohacená probiotiky podporujícími zdravé trávení.

Z nedostatků lze zaznamenat spíše specifickou vůni a neslazenou chuť. Přestože to děti jedí s radostí.

Mamex

Vyrábí se v Dánsku a má bohaté složení, které obsahuje naprosto vše potřebné pro výživu novorozence. Pomáhá při zácpě, je účinný v boji proti střevním infekcím s těžkou dysbiózou.

Upravené směsi na bázi kaseinu

Děti s alergií na bílkoviny krav by měly dostávat hypoalergenní stravu, jako je například směs kaseinu. Kasein je protein, který se vylučuje v procesu srážení kravského mléka. Tato látka se přidává do směsi místo běžného syrovátkového proteinu. Kromě snížení alergických reakcí je pozorováno snížení regurgitace.

"Nehodný"

Mléčné komponenty tohoto jídla jsou vyráběny ve Švýcarsku a jsou sledovány specialisty Nestlé. Mnoho matek proto této směsi důvěřuje. Prebiotika a fruktooligosacharidy přispívají k úplnému trávení a rozvoji správné mikroflóry střev dítěte..

Similaku

Výrobci reklamy se zaměřují na nedostatek palmového oleje ve výrobcích. Tato látka může způsobit zácpu a také vyluhuje vápník z těla. Přestože tento problém nebyl dosud zcela vyřešen - mnozí se odvolávají na skutečnost, že v mateřském mléce je dostatek kyseliny palmové.

"Lactofidus"

Směs Lactofidus se vyrábí ve Francii a obsahuje v podstatě odstředěné kravské mléko, rostlinné tuky, vitamíny, sójový lecitin a emulgátory. K dnešnímu dni není produkt dodáván do Ruské federace.

"Zapůsobit"

Kojenecká výživa na bázi částečně kaseinového proteinu. Vyrábí se v Německu.

Přechodný (pro děti od 6 měsíců)

Liší se od směsí pro novorozence v množství upraveného proteinu. V produktu přechodu je to méně a není přizpůsobeno - více. Taková směs by neměla být podána novorozenému dítěti, protože ještě není připraveno ho asimilovat.

Nutrilak-2

Směs je obohacena o vitamíny a minerály, podrobné informace o nich jsou uvedeny na obalu, jakož i podrobné pokyny pro přípravu a krmení. Ve složení nejsou žádné GMO, takže přechod na Nutrilak-2 je bezpečný pro zdraví dítěte.

Nutrilon-2

Obsahuje nukleotidy, které pomáhají dítěti získat sílu, včetně zotavení z nemoci. Také jídlo je obohaceno o vitamin D, který zabraňuje rozvoji křivice. Jedna z nejlepších směsí pro smíšené krmení..

Heinz pro děti od 6 měsíců

Vyrábí se v Itálii, ale v Rusku to není možné najít všude. Směs má plné složení a příjemnou nasládlou chuť, ve které nedochází k hořkosti ani nadměrnému krystalizaci.

Gallia 2

Čerstvé jídlo, velmi vhodné pro dítě ve věku 6-12 měsíců. Má zvýšený obsah kalorií a množství bílkovin a je také obohacen o všechny vitamíny potřebné pro dítě.

HiPP 2

Německá směs obsahující laktobacily a palmový olej. Pozitivní účinek na imunitní systém. Rozpouští se velmi snadno a rychle, bez tvorby hrudek. Vzhledem ke své maximální přirozenosti způsobuje alergie zřídka. V tomto produktu je však přítomen cukr..

Frisomel

Vyznačuje se zvýšeným množstvím železa, které zabraňuje snížení hemoglobinu u dítěte. Tento přizpůsobený produkt je také vhodný pro krmení malých dětí a pro zotavení z nemoci..

Dítě 2

Je třeba poznamenat, že chuť tohoto produktu je podobná chuti mateřského mléka, takže ho děti obvykle pijí s radostí. Dobře se rozpustí a dlouho nasycuje. Zároveň je cena za balení poměrně nízká.

„Humana-2“, „Humana Folgemilch“

Složení přípravku Humana-2 zahrnuje prebiotika, vitamín-minerální komplex, škrob, glukózový sirup a samozřejmě mléko. Produkt vyhovuje, chutná dobře. Humana Folgemilch se od ní liší svým zlepšeným rozkladem proteinů.

Považuje se za dietní a je obohacen o jód a železo..

Enfamil 2

Směs obsahuje Lipil - jsou to speciální mastné složky, které se nacházejí v mateřském mléce. Mají vliv na správný vývoj zraku a kůry dítěte.

Nan 6-12

Chutný produkt, ze kterého dítě zůstane plné déle. Složení obsahuje bifidobakterie, které účinně normalizují stolici, takže touto výživou můžete eliminovat zácpu u kojenců při smíšeném krmení.

Kysané mléko a čerstvé směsi

Pediatričtí lékaři s kvašeným mlékem obvykle doporučují následující porušení:

 • akutní střevní infekce nebo riziko jejich nakažení;
 • křivice;
 • průjem a zácpa;
 • nedostatek laktázy;
 • špatná chuť k jídlu a nízký hmotnost.

Mohou existovat i jiné důvody, z nichž každý (nebo několik společně) vede ke jmenování kysaného mléka pro dítě.

Co je lepší nedávat při smíšeném krmení

Smíšené krmení novorozenců vyžaduje doplnění směsí.

V žádném případě byste neměli dítěti kefír, plněné nebo zředěné mléko, tekutou krupici nebo jinou kaši.

Navzdory skutečnosti, že před 20–30 lety bylo normální, že žena míchá mléko například s bylinkami. Pak prostě nebyla žádná přizpůsobená síla.

Dnes jsou na regálech prezentovány desítky druhů, a poté, co se dítě rozhodlo nakrmit nebo přejít na jinou směs, můžete směs snadno smíchat pomocí smíšeného krmení.

Technika smíšeného krmení

Během vaření je velmi důležitá hygiena - používejte pouze čisté nádobí, před jídlem si umyjte ruce. Směs nemůžete připravit předem - je uložena nejdéle hodinu a je nejlepší dát ji čerstvě připravenou.

Doporučuje se používat převařenou vodu. Během krmení se ujistěte, že v strukových lahvích je vždy kapalina, nikoli vzduch. A po jídle se doporučuje držet dítě ve vzpřímené poloze, aby se následně nedrhlo.

Množství směsi

Po provedení testu „mokré plenky“ můžete určit, kolik močení denně u dítěte nastane. Poté je určeno, zda je potřeba doplňkové krmení a v jakém množství, s přihlédnutím k tomu, že by dítě mělo psát v průměru 12krát denně. 3 měsíční dítě bude potřebovat 30 ml tekutiny na jedno močení, 4 měsíce - 40 ml a tak dále.

Příklad: Pokud 3 měsíční dítě pees 10krát denně, je nutné do jeho stravy přidat 60 ml denně.

Co nakrmit

Není-li v budoucnu plánováno úplné opuštění HB, není nutné ihned nabízet dítěti lahvičku. Můžete zkusit dát lžíci, pipetu nebo šálek (po šesti měsících).

Jak krmit novorozence pomocí pipety? Je důležité kapat směs na tvář tak, aby se dítě neudusilo. Pokud jde o lžíci, měla by být měkká, vyrobena ze silikonu.

pravidla

Existuje několik důležitých pravidel, jak zavést dítě do směsi a úspěšně ji nakrmit bez poškození zdraví:

 1. doplňkové krmení se podává po narození dítěte v maximálním možném množství mateřského mléka;
 2. v noci je vhodné pokračovat v kojení, aby nedocházelo k laktaci;
 3. doplňková jídla se zavádějí v obvyklém věku - po 4,5–5 měsících.

Samozřejmě před přechodem na smíšené krmení se důrazně doporučuje vyhledat radu u pediatra. Jak pochopit, že směs není vhodná? Obvykle je to signalizováno problémy se stolicí nebo alergickými reakcemi. Pokud tomu tak není, a také dobrý přírůstek na váze, pak přišla směs.

Jak v tomto případě změnit směs na novorozence, řekne lékař. Společně si vyberete jinou ideální variantu.

Smíšená výživa novorozence 1-2-3 měsíce. Jak nakrmit, klady a zápory, recepty

Smíšená výživa pro novorozence je často kritizována. Mateřské mléko poskytuje nově narozené osobě bílkoviny, uhlohydráty, mikroelementy, tuky, vitamíny, chrání gastrointestinální trakt pomocí prospěšných bakterií a podporuje imunitní systém pomocí imunoglobulinů.

Není však vždy možné používat mateřské mléko jako hlavní formu výživy kojenců..

Kvůli tomu, co přecházejí na smíšenou výživu?

Smíšené krmení se mluví, pokud doplňkové krmení nepřesahuje polovinu denní stravy. Vyšší procento označuje přechod na umělé krmení.

Smíšená výživa novorozence může být úspěšnou alternativou kojení z několika důvodů:

 • Nízké mateřské mléko.

Existuje možnost opravit chybu:

 • pít laktogenní čaje, potravinové doplňky a vitamíny;
 • aktivně navrhují obě prsa ke stimulaci laktogenických procesů;
 • vyjádřit;
 • vybrat si jídlo, které normalizuje laktaci;
 • minimalizovat stres;
 • vzdát se figuríny.
 • Pokračující absence matky (práce, studium), nedostatek jídla.

Možnou korekční metodou je použití přenosných chladicích sáčků pro skladování sáčků obsahujících mléko. Balíčky vám umožňují přenést je do stacionární ledničky a skladovat až 8 dní, nebo zmrazit a skladovat až 12 měsíců. Automatické a manuální odsávačky zkracují čas čerpání několikrát, můžete si vyrobit polotovary bez přerušení práce.

 • Opakované přemístění a nepříjemnosti při přirozeném krmení.
 • Užívání léků kontraindikovaných pro kojení.
 • Hospitalizace.
 • Zažívá organický úbytek laktace. Tyto krize jsou charakteristické pro první, třetí a šestý měsíc novorozence.

Pro přechod na smíšené krmení novorozence existují individuální motivy:

 • Rhesus - konflikt matky a dítěte.
 • Dlouhé zotavení po porodu: následkem císařského řezu, jiného chirurgického zákroku při porodu, velké ztráty krve, problémů s tlakem.
 • Předčasný porod, pobyt syna nebo dcery v nemocnici.
 • Zrození dvojčat nebo trojčat.

Výhody a nevýhody smíšeného krmení

Smíšená výživa novorozence má následující výhody:

 • Více bezplatného rozvrhu. S umělým krmením můžete bezpečně odejít na dlouhou dobu během dne.
 • Více stravy zdarma. Pokud plánujete přirozenou kojení v noci, pozdě večer a ráno a máte vyjádřené rezervy, můžete jednorázové úpravy stravy.
 • Uklidněte matku a dítě, když je přirozené krmení obtížné.
 • Cílem moderních směsí je zabránit kolice. Jejich acidofilní, hypoalergenní variace mohou snížit výskyt nepohodlí. Kolika postihuje 70% dětí mladších tří měsíců při jakékoli stravě.
 • Rychlá korekce výkonu. Dítě bylo na směs alergické - prostě to změňte. Při kojení je obtížnější určit alergický produkt..
 • Pohodlí krmení. Směs vyžaduje více času na trávení, frekvence krmení je snížena.

Nevýhody smíšeného krmení přiměřeně zahrnují:

 • Riziko časných alergických reakcí a střevních problémů u špatně vybrané první směsi.
 • Porušení rovnováhy mikroflóry. Normálně je ve střevech dítěte dostatek bifidobakterií, laktobacilů, prebiotik (hlavně oligosacharidů), množství hnilobné flóry je sníženo. Kojící mléko v případě potřeby změní složení. Složení umělých analogů je stabilní, proto může být pro udržení rovnováhy mikroflóry nezbytné další podávání probiotik..
 • Nedostatečný kontakt mezi matkou a dítětem. Psychologové se domnívají, že při narození je dítě do konce druhého měsíce po narození úspěšně prožíváno. Do té chvíle je nutný neustálý fyzický kontakt s matkou „na hrudi“..
 • Potřeba neustále udržovat sterilitu jídel.
 • Náklady na umělé analogy.

Jak přejít na smíšené krmení?

Žena může kojit dítě, ale stále pláče a žádá o jídlo. V tomto případě se stolice odchyluje od standardního 1-5 p./den, a to není způsobeno zácpou a frekvence močení je menší než 7 p./den. Pravidelnost těchto jevů naznačuje nutnost zavádění doplňkového krmení..

Výpočet denního objemu veškerého mléka se provádí na základě tělesné hmotnosti:

Dětský věkDenní objem mléka
1-10 dní2% tělesné hmotnosti (g) se vynásobí počtem dní života dítěte
10 dní - 2 měsíce1/5 z celkové hmotnosti
2 měsíce - 6 měsíců1/7 celková hmotnost
6 měsíců - 12 měsíců1/8 celková hmotnost

K určení hodnoty jednoho zdroje je nutné:

 • určit počet krmení denně;
 • zjistit objem tekutiny pro jedno krmení podle výpočtové tabulky;
 • zvážit dítě před kojením;
 • provádět kontrolní vážení po kojení;
 • určit hmotnost porce jídla a připravit nápoj na základě takové porce.

Výsledky kontrolního vážení by měly být sledovány dynamicky od několika dnů do dvou týdnů..

Zásady krmení dítěte

Pokud existuje důvod k pokračování v přirozené kojení, ale suplementaci nelze zabránit, je lepší dodržovat několik zásad:

 • Směs se nepodává místo prsu, ale kromě ní.
 • Výživa pro začátečníky: prsa + směs pokaždé. Pak, pro větší pohodlí, můžete přerozdělit: během dne dávejte více směsi, v noci jen prsa.
 • Měl by být doplněn lžičkami / pipetami / stříkačkami / zkumavkami nebo anatomickou lahví.

Mléčná náhrada musí být vybrána podle individuálních charakteristik..

Směs může být:

 • normální, nekolické;
 • acidofilní, nezpůsobující zácpu;
 • hypoalergenní s proteinem přizpůsobeným pro alergie;
 • bez laktózy pro lidi s intolerancí mléčných bílkovin.

Problémy se smíšeným krmením novorozence

Smíšená výživa může u novorozence a jeho matky způsobit řadu problémů.

Dítě má

 • Kolika. Jak se vyhnout: krmte se z anatomické bradavky tak, aby nápoj pomalu vstoupil do těla a nezpůsobil zažívací potíže; udržet dítě po jídle ve sloupci, aby vypustil přebytečný vzduch;
 • Zácpa Jak se vyhnout: pájet s vodou, je-li taková metoda přijatelná; zkuste změnit směs; při přípravě nápoje zkontrolujte dávkování.

Jak masírovat, v případě, že se dítě objeví zácpu:

Jak bojovat:

 • provádět relaxační masáž břicha;
 • dejte mikrolytry nebo svíčky;
 • po 4. měsíci zavést doplňková jídla - zeleninové pyré z projímadel (např. švestky);
 • opakovaně aplikován na hrudník, protože sání způsobuje uvolnění střev střeva a svěrače.

Trávicí systém u novorozenců je nezralý, zácpa může sama zmizet během několika týdnů.

 • Průjem. Ukazatelem průjmu bude úzkost, pláč, tekuté znovu použitelné zelené stoličky, přitlačování nohou k žaludku. Jak se vyhnout: zkuste změnit směs.

Zdroje výše uvedených problémů jsou v doplňkových potravinách, pokud:

 • je dodržována dieta a nepohodlí nevyvolává mateřské mléko;
 • mléčný nápoj se připravuje vždy bezprostředně před jídlem, až do příštího dne se v rozporu s pokyny neuchovává;
 • zředěná voda se používá čištěná, bez škodlivých nečistot.

Maminka

Prázdná prsa. Již jsme dali doporučení, jak se těmto obtížím vyhnout a jak udržet laktaci. Neúspěšný režim podávání. V hodinových hodinách nejsou tabulky na výpočet doplňkové výživy vždy po ruce.

Při volném střídání prsu a směsi mohou nastat poruchy ve formě laktační krize nebo mastitidy.

Kombinované krmení

Když je dítě původně na krmení smíšeným, pak se doplňkové potraviny zavádějí obvyklým způsobem od čtyř, pěti nebo šesti měsíců. Pokud je po čtyřech měsících věku potřeba další výživy, měli byste se rozhodnout, kterou z nich si vybrat: doplňkové krmení mléka nebo již plnohodnotné doplňkové potraviny.

Jak vidět připravenost na jídlo pro dospělé:

 • poezie reflexu poezie vytlačující jazyk;
 • dítě sedí;
 • první zub se objevil, je potřebný pro obrábění dospělých potravin;
 • dítě má zájem o jídlo pro dospělé;
 • dítě neustále vyžaduje prsa - možná mléčný stůl přestal být dostatečně kalorický.

Dětský denní požadavek na základní ingredience

Denní potřeba kojenců od narození do 3 měsíců v základních látkách je vyjádřena v následujících ukazatelích:

LátkaPotřeba
Veverky2,2 g / kg
Tuky6,5 g / kg
Sacharidy13 g / kg
Vápník400 mg
Žehlička4 mg
Hořčík55 mg
Fosfor300 mg
Zinek3 mg

Denní požadavek na základní látky u dětí od 3 do 6 měsíců je vyjádřen v následujících ukazatelích:

LátkaPotřeba
Veverky2,6 g / kg
Tuky6 g / kg
Sacharidy13 g / kg
Vápník500 mg
Žehlička7 mg
Hořčík60 mg
Fosfor300 mg
Zinek3 mg

Jak zjistit potřebu krmení

Mnoho žen zažívá nepohodlí během přirozené kojení a okamžitě přechází na smíšenou výživu..

Dítě je zlobivé, odvrací se

Příčiny obav mohou zahrnovat:

 • Dítě nezachytí areolu a sání nefunguje. Jak pracovat: experimentujte s typy připevnění k hrudníku.
 • Příliš tvrdá dvorce, přesycená tekutinou. Jak pracovat: preexpresní mléko, změkčte areolu.
 • Potrubí v hrudníku je úzké, tekutina proudí obtížně. Jak pracovat: masáž, teplá sprcha prsu, „převislá“ poloha pro laktaci - dítě leží na posteli a matka nabízí prsa shora, takže mléko samo teče dolů.
 • Špatné nebo tukové mléko. Nahromaděné mléko vpředu je tekutější a ředěné a zadní mléko, které se produkuje při jídle, je více tuku. Pokud je jeho obsah tuku příliš vysoký nebo bez chuti, je obtížné pít. Jak pracovat: zkontrolujte svůj jídelníček.
 • K nepoznání vůně na pozadí parfémů nebo parfémovaného deodorantu. Jak pracovat: Vzdejte se parfémů a deodorantů poprvé po narození dítěte.
 • Těhotenství nebo menstruace. Obě tyto podmínky mění složení mléka. Může to být neobvyklé nebo bez chuti. Jak pracovat: očekávejte konec menstruace nebo konec těhotenství; okamžitě přepněte na smíšené krmení.
 • Dieta po celý den. Stravovací čas už přišel, ale dítě ještě nemá hlad. Jak pracovat: zkontrolujte plán výživy a přizpůsobte jej individuálním charakteristikám.

Bolí ho krmit a hodí mu hruď

Bolest nastává, když dítě dásně „žvýká“ bradavky, praskají, objevují se rány a je nemožné používat odsávačku. Zranění může zabránit vzniku vakua při sání, kdy dítě odmítne jíst.

Jak pracovat:

 • Vyzkoušejte léčbu lanolinovými masti bez přerušení denního laktace.
 • Poraďte se se sestrou, vyberte jinou metodu aplikace na hrudník.
 • Přestaňte kojit, pokud byly korekční metody neúčinné. To znamená přechod na smíšenou výživu. Jinak bude jídlo rozptýleno mateřskou krví z ran na bradavkách. Kromě toho silná bolest způsobuje stres u žen..

To se přenáší na dítě, začne se ptát častěji, aby se uklidnil. Vznikne patologický začarovaný kruh.

Nepřímé značky

Nepřímými ukazateli toho, že je zapotřebí doplňkové krmení, jsou podváha, problémy se stolicí a alergie. To vše bylo diskutováno výše..

Nádobí pro další krmení

Když tekutina proudí do úst dítěte z pravidelné bradavky, jídlo je snadné. Nemá smysl pracovat blízko hrudníku, je zajímavější požadovat láhev. Lékaři doporučují na začátku krmení, aby se naučili několik dalších nástrojů pro výživu.

Láhev anatomické bradavky

Taková bradavka je těsná, má několik otvorů pro tekutinu, vyžaduje úsilí při sání a umožňuje nápoji vstoupit postupně do žaludku (podobné přirozeným procesům).

Lžíce

Jeho odrůdy:

 • klasická pevná látka (cín, stříbro, plast);
 • měkký;
 • měkké s dávkovačem. Jeho princip: Když kapalina v lžíci skončí, nová část se vytlačí z pouzdra jednoduchým lisem.

Aby se zabránilo dítěti v udusení, nalije se po líce nápoj z lžíce.

Pipeta

Nejlepší volba pro novorozence, protože nepotřebují velké porce.

Habermanův Poilnik

Ve skutečnosti je to alternativa k klasické láhvi, na jejímž konci není bradavka, ale pipeta. Piják se používá také ze zdravotních důvodů, když dítě nemůže nezávisle vytvořit vakuum pro sání. To může být vyvoláno fyziologickými (např. Rozštěpem mezi rty a patra) nebo neurologickými problémy..

Pohár

Musíte se na pohár předem přizpůsobit.

Lékařům se doporučuje dodržovat řadu pravidel:

 • krmte dítě ve svislé poloze;
 • objem šálku by měl být malý;
 • Je zakázáno aktivně nalévat tekutinu do úst, abyste se mohli dusit. Je nutné dosáhnout situace, kdy malé děti budou pít nápoj svým jazykem ze šikmého šálku a ty starší si vezmou malé doušky.

Kojící systém trubek

Systém je reprezentován nádobou na pití a zkumavkou pro transfuzi (dětský lékařský katétr pro výživu CH05). Trubice je připevněna k hrudníku vedle bradavky, takže nápoj vytéká z nádoby přímo do úst dítěte.

Tak, dítě a saje prsa, a ve skutečnosti dostává doplňkové krmení.

Stříkačka bez hrotu

Hlavní výhodou této metody je to, že se můžete krmit rohem úst, když dítě saje figurínu nebo prst matky.

Výpočet množství doplňkových potravin

Výpočet pro jakýkoli druh krmení je stejný. Část doplňkových potravin začíná 5-10 g nového produktu, během týdne se zvyšuje na 150 g. V tomto případě je druhý produkt zaveden do stravy nejdříve 2–4 týdny po zavedení prvního.

Současně úměrně klesá množství mateřského mléka a směsi, protože doplňkové krmení nahrazuje jedno kompletní krmení.

Co se změní, když je dítě smíšené?

Smíšená výživa novorozence jistě ovlivní:

 • Mikroflóra střev dítěte - stolice se změní.
 • Hormonální pozadí ženy. Dále v důsledku toho na plnost hrudníku. Možná laktostáza, mastitida.
 • Plán. Máma začne odcházet více, noční spánkové cykly se budou měnit v závislosti na výběru stravy.
 • Samotný proces kojení. Dítě může začít odmítat jídlo, být líný, neberte si vybranou směs.
 • Načasování zavedení doplňkových potravin. Při smíšeném krmení mohou být odložena na šestiměsíční známku bez lékařského svědectví..

Fyziologické změny ve stolici během krmení

Při pozorování stoličky dítěte musíte znát vlastnosti normy a typy odchylek, protože nová strava způsobí řadu změn.

Norma:

 • V mateřském mléce je vůně stolice dítěte neostrá, se zavedením náhrady se stává výraznou „mléčnou“. Čím větší je směs ve stravě, tím ostřejší zápach.
 • Na mléčné náhražce se tekutá stolice stává hustší a hustší.
 • Frekvence stolice je normalizována na 3 až 10 p / den v prvních dvou měsících života a 1 až 2 p / den od třetího měsíce. Čím více umělé náhrady ve stravě, tím častěji židle.
 • Jako náhrada je přípustný výskyt bílých hrudek ve výkalech.
Smíšená výživa novorozence může způsobit znatelné porušení stolice, pokud je směs vybrána nesprávně

Odchylky:

 • Tmavá stolička s krví. Jednou z běžných příčin jsou mikrotrhliny pro zácpu.
 • Průjem (příliš tenká stolice) se hlenem nebo krví v kombinaci s vysokou horečkou. To nesouvisí s doplňkovým krmením, s největší pravděpodobností střevní infekce.
 • Fluidní křeslo s pěnou. Původ porušení spočívá v nesnášenlivosti laktózy nebo v infekci.
 • Alergií na směs mohou být pouze zelené stoličky obvyklé konzistence pro dítě..

Většina odchylek není spojena s použitím směsi, povahu porušení může stanovit lékař.

Pověsti a spekulace

Zastánci přirozené laktace často připisují různým poruchám dítěte vliv mléčných náhrad.

Mezi hlavní mýty:

 • Časté plivání. Vyskytuje se s jakoukoli potravou. Když dítě spolkne přebytečný vzduch nebo přejídá, potřebuje obnovit rovnováhu.
 • Zácpa a průjem. Smíšená výživa novorozence znamená porušení stolice, pouze pokud je směs vybrána nesprávně. V jiných případech jsou příčinou problémů strava, infekce nebo fyziologická nezralost gastrointestinálního traktu..
 • Kontakt mezi matkou a dítětem je přerušený. Plnohodnotný kontakt se rozvine, pokud při každém kojení matka věnuje pozornost pouze dítěti, mluví s ním a pohladí ho. Jakmile je maminka rozptýlena, je kontakt přerušen.

Mimořádné záležitosti během přirozené kojení nebo pozorný přístup při krmení směsí - každá žena rozhoduje, co je ohroženo.

Nabídka pro děti 1-3, 4-6 měsíců

Prsa v prvních 3 měsících života jsou zobrazeny pouze mateřským mlékem, upravenými náhradami a převařenou vodou (lékaři se liší problémem pití). Čisté kravské mléko se nesmí používat. Až do věku 9 měsíců se nerozkládá, ale v žaludku vytváří nestrávenou sraženinu.

mléko vyvolává zažívací potíže, zácpu i závažnější problémy, jako je obstrukce.

Od 4 do 6 měsíců života je povoleno postupně zavádět doplňková jídla. Názory lékařů na toto téma se liší:

 • Podle indikací (například u střevních problémů) by se doplňkové potraviny měly organizovat od 4 měsíců věku. Prvním dospělým jídlem v tomto případě budou homogenní šťouchané brambory z vařené šťouchané zeleniny bez soli, úprava konzistence nebo frekvence stolice (brokolice, švestky, dýně).
 • Bez indikací, a zejména na pozadí smíšeného krmení, můžete začít zavádět dospělé jídlo od šesti měsíců výběrem kefíru, homogenních bramborových brambor ze strouhaného ovoce, ovocných šťáv, obilovin bez mléka. Typ produktu, který každá maminka souhlasí se svým pediatrem.

Uspořádejte smíšená jídla pro novorozence nebo bojujte za kojení - výběr každé konkrétní matky. Pokud doporučení lékaře nejsou srovnatelná se životním stylem rodiny, trpí matka i dítě. Smíšené krmení je navrženo tak, aby přidalo zdraví, emoční stabilitu, pohodlí všem členům rodiny..

Pokud toho všeho lze dosáhnout kojením, je doplňková výživa volitelná..

Autor: Natalya Anisimova

Design článku: E. Chaykina

Užitečné video pro smíšenou výživu pro novorozence

Jak provést smíšené krmení dítěte najdete zde:

Články O Neplodnosti