Hlavní Výživa

Jak si vybrat kvašenou mléčnou směs pro novorozence

Pseudo-specialisté z Internetu často děsí mladé rodiče s mýtem, že děti v prvním roce života mají pravděpodobně vyprázdňovat svá střeva denně a téměř každou hodinu. Na druhé straně, děti často trpí zácpou, a pak jim musí pomoci. Jak odlišit skutečnou zácpu u novorozence od imaginární, co je třeba věnovat pozornost při umělém krmení dítěte, a co dělat, pokud to opravdu nefunguje?

Léčit nebo neléčit? Definice a příčiny nemoci

Ne pokaždé, když jste si všimli, že váš butuus po dlouhou dobu nezašpinil plenu, můžete mluvit o zácpě. Na rozdíl od dospělých, novorozenci mohou hovno několikrát denně nebo jednou za 7-10 dní, zatímco jejich stoličky mají jiný vzhled - od žluté tekutiny se sraženými vměstky do silnějšího kaše.

Pokud dítě spí normálně, dobře jí a přibírá na váze, uklidněte se - nemá zácpu a nevyžaduje žádné ošetření. Kromě toho máte právo být na sebe hrdí, protože nedostatek židle s dobrým zdravotním stavem dítěte znamená, že jídlo pro něj je zcela vhodné a je 100% absorbováno. To platí jak pro kojení, tak pro umělé krmení..

Pokud máte stále podezření, že novorozenec je zácpa, věnujte pozornost jeho chování během spánku a bdělosti:

 • zda chutné mléko vaší matky nebo mléčná směs jí s chutí k jídlu;
 • Stává se to, že dítě pláče, zasténá, začervenává a stlačuje nohy;
 • zda je jeho břicho nafouknuté a jak reaguje na dotyk;
 • Zaostává novorozenec ve vývoji atd..

Po pečlivém zaznamenání všech změn je třeba o nich diskutovat s pediatrem. Faktem je, že zbavení se zácpy je celkem jednoduché, ale její výskyt signalizuje možné nebo skutečné porušení:

 • nedostatečné laktace nebo nedostatečné krmení směsí;
 • narušená strava matky-sestry, nesprávné složení umělé směsi;
 • používání neupravených produktů na bázi kravského nebo kozího mléka;
 • předčasné krmení, nesprávná volba prvního jídla;
 • nedostatek přijatelných podmínek v místnosti novorozence (příliš suchý, horký);
 • nedostatek laktázy a křeč tlustého střeva, které způsobuje;
 • nezralost funkcí a vrozené střevní choroby.

Obecně platí, že nepropadejte panice ani relaxujte - a co je nejdůležitější, určete hlavní příčinu zácpy u novorozence a pochopíte, jak se s tím vypořádat.

Když nejsou všechna nápravná opatření dobrá: O civilizovaném zacházení

Se vší úctou k zkušenosti prarodičů jsou některé doporučené metody pro odstranění zácpy mírně záhadné. Je však obtížné je obviňovat - v té době nebyl takový přístup k informacím a v lékárnách byl nedostatek. Vy, jako rozumní rodiče, byste však měli být opatrní při výběru prostředků a důvěřovat pouze nejbezpečnějším možnostem..

Společné taktiky protidrogové terapie

Takže jste si všimli některých příznaků, které mohou naznačovat, že novorozenec má skutečně zácpu. Nejlepší odpověď na otázku, co dělat, už víte - jděte k lékaři. Nejprve vyloučí jednu z nejnebezpečnějších patologií střevního traktu v tomto věku - Hirschsprungovu chorobu, která vyžaduje pečlivou diagnózu a hospitalizaci v dětské chirurgii (děti s touto diagnózou nemohou přežít bez včasné chirurgické intervence).

Za druhé, kompetentní specialista se s vámi pokusí určit příčinu onemocnění, takže buďte připraveni odpovědět mu na počet dní, kdy nedošlo k nezávislému vyprázdnění zažívacího traktu, a vezměte s sebou výsledky předchozích vyšetření, pokud již byla provedena. Poté bude novorozence předepsána komplexní léčba, která se skládá z několika fází:

 • změkčení stolice díky použití projímadel;
 • obnovení narušené průchodnosti obsahu gastrointestinálního traktu dietou, výběr vhodných směsí;
 • normalizace funkce evakuace motorů pomocí enzymů, antispasmodik nebo normotonik;
 • stimulace aktivace defekace čistícími mikrolytry a eliminace zánětlivého procesu v tlustém střevě.

Můžete tedy jít domů s působivým seznamem léků a postupů, které odpovídají každému kroku léčby zácpy:

 • sirup s laktulózou (Dufalac, Normase, Lizalak, Normolact), svíčky s glycerinem (pro novorozence) nebo s olejem rakytníku (pro starší děti);
 • „Forlax“ (od 6 měsíců) a „Transipeg“ (od 1 roku);
 • „Microlax“ (tekutý gel pro klystýry pro děti, včetně novorozenců);
 • svíčky s heřmánkovým extraktem, měsíček, probiotika v kapkách atd..

Tento seznam není určen k praktickému použití jako náhrada za lékařskou pomoc. Potřeba konkrétního léčiva je stanovena pediatrem nebo pediatrickým gastroenterologem, měli by také vyjasnit dávku a trvání kurzu. Vy sami můžete dát novorozenému dítěti pouze lék s laktulózou nebo dát glycerinový čípek (svíčka) - to jsou dostupné a zcela neškodné způsoby, jak se vypořádat se zácpou.

Špatná rada: jak se vypořádat se zpožděním stolice

Vzhledem k vysokým nákladům na lékové léky a rostoucí nedůvěře v klinické lékařství se lidé stále více obracejí ke starým, zdánlivě prokázaným metodám léčby zácpy u dětí. Musíme si však uvědomit, že mnozí z nich se dříve uchýlili k beznadějnosti, nepochopení vlastností malého organismu a dnes jsou považováni za neúčinné a často jednoduše škodlivé.

Zde je několik „expertních“ tipů, které byste raději nekontaktovali:

 • vložte kousek mýdla do řiti - můžete dítěti vydělat alkalické popálení sliznice;
 • vložit tam špičku stříkačky, teploměr, vatový tampon - nebude možné pomoci poopingu a je docela pravděpodobné, že by zevnitř poškodilo střevo;
 • dávejte novorozencům jakékoli šťávy - mrkev, zelí, meruňka, okurka, protože i malé množství z nich může vyvolat násilnou reakci v těle dítěte.

Nicméně v lidovém lékařství existuje několik bezpečných receptů, které můžete použít, pokud jste náhle neměli v lékárničce ty správné drogy.

Alternativní pomoc dítěti doma

Pomozte novorozenému zbavit se zácpy, učinte z něj slabý koprový čaj. Pro tohle:

 1. Smíchejte květy lékárny heřmánku, semínka stolního kopru a plodů kmínu v poměru 1: 1: 2.
 2. Vařte polévkovou lžíci směsi se 2 šálky vroucí vody a trvat na 2 hodiny v termoskách.
 3. Pijte dítě po dobu 15-20 minut. před každým krmením, zředění 2 lžíce. l infuze ve 100 ml vody.

Mají právo na existenci a různá řešení pro klystýr. To může být vařená voda při pokojové teplotě (teplo bude absorbováno stěnami tlustého střeva), rostlinný nebo vazelínový olej zahřátý na 36 °, heřmánkový vývar (6 lžic bylin na šálek vroucí vody, ponechat ve vodní lázni po dobu 20 minut, nechat vychladnout a napnout) ).

Pro postup čištění existuje následující algoritmus:

 1. Připravte si veškeré potřebné příslušenství: stříkačku typu A (s měkkou špičkou) 30-60 ml, olejovou utěrku, roztok, dětský krém (vazelína).
 2. Stříkačku vařte půl hodiny a zkontrolujte teplotu roztoku pro podání (měla by být mezi 28–35 °).
 3. Umyjte si ruce mýdlem a protřepejte stříkačku, přičemž z ní úplně odstraňte horkou vodu..
 4. Stiskněte gumovou žárovku, uvolněte vzduch a sbírejte roztok. 30 ml stačí k léčbě zácpy u novorozence.
 5. Položte dítě na hadřík tak, aby ležel na zádech. Přitiskněte nohy k bříšku.
 6. Mluvte laskavě k dítěti a dejte mu vědět, že je v bezpečí. Můžete zapnout hudbu nebo dát hračku.
 7. Nejprve namažte špičku injekční stříkačky krémem a poté řitem dítěte.
 8. Uvolněte znovu vzduch z klystýru a stiskněte jej, dokud se neobjeví tekutina.
 9. Rozložte hýždě novorozence a stříkačku opatrně zasuňte do hloubky 2 cm.
 10. Pomalu vytlačte roztok a vymáčkněte hýždě malého pacienta po dobu 30–40 sekund.

Poté můžete na ni nasadit plenky nebo hodit na hrnec a čekat na pohyb střev.

Regulace výživy a životního stylu obecně

Bez tohoto kroku nelze doufat v dlouhodobý účinek jakýchkoli postupů a drog. Nezapomeňte proto zkontrolovat svůj vlastní i novorozený režim a zjistit, kam se vydat. Začněte dietou. Pokud jste kojící matka, pamatujte, jaké produkty se doporučuje zcela nebo výrazně omezit jejich podíl v nabídce:

 • čerstvě upečené pekárenské výrobky;
 • silný čaj (zelený, černý) a káva;
 • příliš mastná jídla - domácí zakysaná smetana, vepřové maso, olejové krémy;
 • rýže, luštěniny, hrušky, bílé zelí.

Neexistují jediná doporučení - vždy sledujte reakci novorozence. Pokud máte pochybnosti, zda můžete jíst konkrétní jídlo, jezte, ale trochu.

Pokud jde o děti ve smíšeném nebo umělém krmení, měly by být s pravidelnou zácpou převedeny na léčbu kojenecké výživy, speciální nebo s dodatečnou adaptací. V jejich složení jsou, nebo naopak, neexistují žádné určité látky. Například existují bezlaktózové a nízk laktózové směsi, sloučeniny s laktulózou a žvýkačkou (stimuluje vnitřní peristaltiku), s pre- a probiotiky.

Není pochyb o nahrazení hotových skladových směsí kravským mlékem, protože vysoce kvalitní dětská výživa je přizpůsobena lidskému mléku a ve všech ohledech se liší od krav. Pokud tedy není možné zachovat přirozenou výživu, upřednostňujte vysoce kvalitní mléčné směsi.

V obydlích, kde se objevilo novorozeně, často vládne suché a horké mikroklima. V takových podmínkách dítě, které od přírody nepotřebuje jinou tekutinu než mateřské mléko, začíná postrádat vodu a vyvíjí zácpu. Nezapomeňte mu proto nabídnout běžnou pitnou vodu, ale pokud dítě odmítne, netrvejte na tom. A nezapomeňte se postarat o mikroklima v dětském pokoji - nemělo by mít teplotu nad 20 ° C a vlhkost pod 50%.

Gymnastika je velmi užitečná pro novorozence. Jen to nepřekračujte - je příliš brzy na to, aby se zapojil do seriózního sportovního tréninku. Pravidelně položte dítě na bříško (dobře, je-li fitball), rytmicky se ohýbejte a skloňte paže nohama, masírujte a zvedejte horní část těla. Takže pomocí vlastního zdravého rozumu a uchýlením se k pomoci profesionálních lékařů pomůžete svému milovanému dítěti zbavit se zácpy.

Similak z koliky a zácpy - indikace pro použití směsi

Co dělat, když má dítě zápchu ze směsi

Před výměnou jedné směsi za jinou musíte znovu pečlivě přečíst pokyny na nádobě a analyzovat správnost přípravy směsi. Možná není pozorován poměr mezi práškem směsi a přidanou vodou, což vede k nedostatku vody v těle dítěte a vytváří zvýšené zatížení vylučovacího systému. Další příčinou zácpy může být nadměrné krmení dítěte směsí. Tento článek vám pomůže vypočítat objem směsi v závislosti na individuálních charakteristikách dítěte (hmotnost, věk, zdravotní stav).

Pokud je vše v pořádku, můžete zkusit dát dítěti dalších 100–150 ml tekutiny denně. Nemusí to být vařená voda. Místo toho je to dobré pro dětský čaj na bázi léčivých bylin nebo jejich výtažků, koprové vody, Plantexu, které normalizují rovnováhu vody v těle a mají mírný projímavý účinek.

Důležité! Před jakýmkoli zásahem se u lékaře poraďte a vyloučte výskyt zácpy způsobené vrozenými poruchami gastrointestinálního traktu dítěte.

Specifika dětské nemoci

Zácpa dítěte je onemocnění, které se vyznačuje střevní obstrukcí. Měli by se rodiče bát, pokud mají novorozenci střevní obstrukci, nebo není důvod k panice?

Ve skutečnosti může tento stav představovat potenciální ohrožení zdraví i života dítěte.

Střevní obstrukce není normou, proto by rodiče dítěte měli přijmout terapeutická opatření, aby se zotavili.

Když novorozenec má zácpu

 • Přítomnost pevných výkalů ve střevech.
 • Nedostatek nutkání k defekaci na více než jeden den.
 • Silné pokusy během pohybu střev.
 • Nedostatek pocitu prázdného střeva po pohybu střeva.

Nezkušení rodiče, kteří čelí zácpě svých novorozených dětí, si začínají myslet, že faktor vyvolávající toto onemocnění je porucha ve střevech.

V tomto případě podle jejich názoru není důvod k panice. Rodiče se nijak neponáhlí ukázat dítěti pediatrovi, protože věří, že střevní obstrukce bude časem procházet.

Ve skutečnosti je to nesprávný názor, protože k nefunkčnosti funkce střeva nemůže dojít bez udání důvodu. Je vysoce pravděpodobné, že dítě dostane špatnou směs.

Pokud jde o výkaly kojenců, můžeme říci toto:

 1. Když je dítě kojeno, nemůžete říci, kolikrát denně potřebuje vyprázdnit střeva. Toto je individuální ukazatel..
 2. Pro posouzení stavu dítěte, které je mateřským mlékem, by jeho rodiče neměli vyhodnotit počet pokusů o defekaci, které bude mít během dne. Zde je nutné zaměřit se na růst svého těla v průběhu měsíce.
 3. Kojené děti by měly vyprázdnit svá střeva jednou denně. Pokud k tomu dojde méně často, můžeme mluvit o zácpě.

Kterou směs je lepší vybrat se zácpou

Pokud však byly všechny pokusy o vytvoření normální stoličky dítěte marné, je třeba vyřešit problém výměny směsi. K tomu musí splňovat většinu nebo všechna níže uvedená kritéria.

 1. Vhodný pro věk dítěte k uspokojení všech potřeb živin a energie. Nadměrná bílkovina a tuk inhibují střevní motilitu.
 2. Složení směsi by mělo být obohaceno dietní vlákninou - prebiotiky, jejichž typ je vybrán s ohledem na toleranci dítěte. Prebiotika jsou polysacharidy (fruktooligosacharidy (FOS), galaktooligosacharidy (GOS), inulin a laktulóza), které nemohou být tráveny tenkým střevem. Jakmile jsou v tlustém střevě, slouží jako zdroj energie pro prospěšné bifidobakterie a laktobacily, stimulující jejich růst. Laktóza, nevložená v tenkém střevě, má také podobné vlastnosti. Prebiotické vlastnosti směsi závisí na rozmanitosti oligosacharidů a jejich množství (přibližně 1 g na 100 ml mateřského mléka). Nejlepší je, když směs obsahuje okamžitě GOS a FOS v poměru 9: 1 - takže mají nejvýraznější prebiotický účinek.
 3. Je dobré, pokud směs přispívá k normalizaci střevní mikroflóry v důsledku probiotik (lakto- a bifidobakterií). Snižují pravděpodobnost střevních infekcí, potlačují patogenní mikroflóru, přispívají ke správnému průběhu všech mikrobiologických procesů. Probiotika se vyskytují jak ve fermentovaných mléčných směsích, tak i v běžných směsích, za tímto účelem se osvědčené upravené fermentované mléčné směsi osvědčily jako velmi dobré, které zajišťují normalizaci střeva a přispívají k jeho kolonizaci prospěšnými bakteriemi. Seznam fermentovaných mléčných směsí a jejich použití je uveden v tomto článku..
 4. Bylo zjištěno, že tvrdé stoličky se často vyskytují u dětí, které dostávají směsi obsahující palmový olej, takže pokud je to možné, měli byste si vybrat směsi bez palmového oleje nebo s ß-palmitátem. Přečtěte si více o výhodách a nebezpečích palmového oleje v kojenecké výživě přečtěte si článek.

V případě, že z nějakého důvodu je výměna směsi nežádoucí, jsou kromě stávající směsi podávány pre- nebo probiotické přípravky..

Seznam směsí od narození do 6 měsíců s probiotiky a prebiotiky

TitulVzhledProtein, g / 100 mlTuk, g / 100 mlPrebiotika g / 100 mlProbiotika
Similaku1,333.3 bez palmového olejeGOS, 0,4+
Nutrilak Immuno Bifi1,53.4GOS a FOS, 0,4+
Agusha Gold1,423.6GOS a FOS, 0,4+
Bellact immunis1.43,5GOS a FOS, 0,5+
Hipp kombi1.43.6GOS, 0,3+

Seznam směsí od narození do 6 měsíců s prebiotiky

TitulVzhledProtein, g / 100 mlTuk, g / 100 mlPrebiotika, g / 100 mlProbiotika
Dítě1.33.3GOS, FOS, 0,8-
Babiččina koš1,53,5GOS, FOS, 0,37-
Prémie na dítě1,553.6GOS, FOS, 0,6-
Nechráněné prebio1.413,48GOS, FOS, 0,4-
Bellact Optimum1.43,5GOS, FOS, 0,5-
Samper ND Baby1.33,5GOS, 0,29-
Frisolac zlato1.43,5GOS, 0,25-
Nutrilac Premium1.43.6GOS, 0,4-
Humana1.43.2GOS, 0,5-

Terapeutické směsi pro zácpu

Pokud konvenční směsi nepomáhají, je možné dítěti předepsat jednu ze specializovaných (terapeutických) směsí. Jedná se o směsi obsahující laktulózu a svatojánskou gumu..

Směsi obsahující laktulózu

Laktulóza je izomer laktózy, který se ve střevě nerozkládá laktázou a nezmění se do dolního střeva, kde je spotřebován svou prospěšnou mikroflórou. V důsledku toho se uvolňuje řada kyselin s nízkou molekulovou hmotností (octová, mléčná, propionová), které přispívají k vyprázdnění střeva zvýšením jeho peristaltiky a zvýšením množství vody nadměrným osmotickým tlakem. Ve jménu takových směsí lze často najít předponu "bifidus", ačkoli neobsahují bifidobakterie jako takové. Je to způsobeno schopností laktulózy ovlivňovat jejich růst a vývoj. V závislosti na situaci lze směsi obsahující laktulózu použít jako jedinou spotřebovanou směs nebo v množství 1/2 - 1/3 požadovaného objemu při každém krmení pravidelnou směsí. Délka léčby závisí na dosažení trvalého terapeutického účinku..

Seznam směsí laktózy

TitulVzhledProtein, g / 100 mlTuk, g / 100 mlLaktulóza g / 100 ml
Samper Bifidus1.33,50,9
Humana Bifidus1.43,50,9

Směsi obsahující svatojánskou gumu

Toto je jedna z odrůd antirefluxních směsí. Karobová guma sestává hlavně z nestravitelného polysacharidu, který stimuluje střevní motilitu a změkčuje stolici. Směs se zavádí vždy v množství 1/2 - 1/3 požadovaného objemu při krmení obvyklou směsí. Délka kurzu je individuální..

Absence nebo slabý účinek terapeutických směsí vyžaduje použití léků (antispasmodika a laktulózové přípravky). Jako nouzové opatření k odstranění zácpy můžete použít glycerinové čípky..

Směsi pro zácpu s nedostatkem laktázy a potravinové alergie

Odděleně je třeba hovořit o zácpě, která není důsledkem nezralosti trávicího systému dítěte, ale je způsobena jinými důvody, které vyžadují použití nejen přizpůsobených směsí, ale směsí, které mohou vykazovat profylaktický, terapeutický nebo jiný účinek vzhledem k charakteristice jejich složení..

 1. "Zácpa" forma deficience laktázy je absence samostatné stolice v přítomnosti tekutých výkalů a dalších charakteristických symptomů. V závislosti na typu krmení dítěte (přírodního nebo umělého) se doporučuje použití terapeutických směsí s nízkým obsahem laktózy nebo bez laktózy;
 2. Alergie způsobené potravou, zejména nesnášenlivost bílkovin kravského mléka, u nichž se v závislosti na situaci používají hypoalergenní směsi, sójové směsi a směsi kozího mléka.

Kritéria pro výběr dětské výživy

Složení kojenecké výživy je nejdůležitějším, ale nikoli jediným výběrovým kritériem. Kromě složení dětské výživy lze rozlišovat i tato kritéria:

 1. Věk dítěte. Děti ze zácpy můžete léčit pouze pomocí směsi, která je vhodná pro jejich věk. Proč je to důležité? Je to všechno o stupni tvorby žaludku. Dětská výživa obsahuje různé množství živin, které lze vstřebat pouze v určitém věku. Abychom rodičům dítěte pomohli při výběru správné výživy pro děti, uvádí výrobce na obalu doporučený věk..
 2. Cena. Vysoká cena směsi není vždy zárukou její kvality. Předtím, než se rozhodne pro tuto nebo tu dětskou výživu, by se měl rodič řídit doporučeními pediatra, studovat v médiích hodnocení různých značek a hodnotit jejich finanční možnosti. Díky tomu si bude rodič dítěte moci vybrat správný výběr a koupit směs vhodnou pro kvalitu a cenu.
 3. Skladovatelnost. Pokud se rodiče rozhodli pro značku dětské výživy a jsou připraveni na nákup, musíte věnovat pozornost datu výroby obilovin uvedenému na obalu. Datum exspirace dětské výživy by nemělo vypršet v době nákupu.

Pokud není na obalu uvedeno datum exspirace, musí být kromě data výroby věnována pozornost i době použitelnosti produktu. Pokud směs nevyprší, lze ji zakoupit.

Směsi pro koliku

Kolika se často obává kojenců ve věku 2-5 měsíců a může být způsobena různými důvody:

 • fyziologická nezralost zažívacího systému;
 • poruchy střevní motility;
 • nadměrná tvorba plynu;
 • nesnášenlivost laktózy a alergie na bílkoviny kravského mléka.

Používají se různé směsi v závislosti na příčinách koliky. Pokud je kolika způsobena nedostatkem laktázy nebo intolerancí na bílkovinu kravského mléka, je nutné předepsat terapeutické směsi, stejné jako ty, které se používají pro zácpu způsobenou těmito chorobami.

Důležité! Pokud je kolika a zácpa způsobena nedostatkem laktázy nebo potravinovou alergií na bílkoviny kravského mléka, pak se k jejich léčbě používají speciální směsi..

V jiných případech je pro usnadnění a eliminaci nejlepší použít fermentované mléčné směsi. Při absenci účinku přecházejí na směsi pro pohodlné trávení, které také přispívají k odstranění zácpy. Charakteristickým rysem těchto směsí je částečně hydrolyzovaný protein obsažený v jejich složení, který umožňuje, aby směs byla snadno a rychle absorbována, a snížený obsah laktózy snižuje tvorbu plynu. Přítomnost škrobu v některých z nich také snižuje intenzitu regurgitace. Všechny tyto směsi jsou zpravidla obohaceny probiotiky a prebiotiky. Výjimkou jsou Nan antikolika, Celia anticolik a Nutrilon comfort imunofortis. Jako další opatření můžete použít koprovou vodu. Pokud je dietní terapie neúčinná pomocí směsí, lékař předepíše přípravky obsahující simethikon.

O produktu

Suchá kojenecká výživa založená na částečně hydrolyzované syrovátkové bílkovině, speciálně navržená pro pohodlné trávení dětí s kolikou, zácpou a zvýšeným plynem.

 • Částečně hydrolyzovaná syrovátková bílkovina - snadno stravitelná
 • Probiotika - živé bifidobakterie B. lactis (BL) podporují zdravou střevní mikroflóru, bojují proti škodlivým bakteriím
 • Prebiotika - galaktooligosacharidy (GOS) - jsou potravou pro prospěšnou mikroflóru, přispívají k tvorbě měkkých stolic
 • Snížená laktóza pomáhá snižovat produkci plynu
 • BEZ palmového oleje - přispívá k tvorbě měkkých stolic, lepší vstřebávání vápníku, vyšší mineralizaci kostí

Všechny směsi Similac neobsahují palmový olej, GMO, barviva, konzervační látky ani lepek..

Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem.

Léčivé: s laktulózou nebo svatojánskou gumou

 • Humana Bifidus. Výživa s laktulózou a svatojánskou gumou je vhodná pro kojence s častou zácpou, dysbiózou. Laktulóza, která je součástí, změkčuje stolici, umožňuje dítěti snadno vyprázdnit střeva. Při neustálém používání se tělo dítěte „učí“ samostatně pěstovat lakto- a bifidobakterie, což výrazně zlepšuje kvalitu trávení, vylučování potravin.
 • Samper Bifidus. Pomáhá bojovat proti zácpě, normalizuje rovnováhu mikroflóry ve střevech novorozence. Neobsahuje žádné škodlivé lepky, příchutě, barviva.
 • Nutrilon Comfort. Kromě laktulózy lze najít prebiotika, která pomáhají prospěšným bakteriím aktivně se vyvíjet, a škodlivých bakterií, které opouštějí tělo novorozence, a nukleotidů, jejichž účelem je umožnit růst užitečných bifidobakterií.

Palmový olej je často příčinou zácpy u novorozence. Při výběru jídla věnujte pozornost složení jídla, které kupujete.

Nejlepší kombinace zácpy a koliky pro novorozence podle recenzí. Jak dávat terapeutické, preventivní směsi?

Zápcha a kolika jsou u novorozenců běžné. Příznaky se mohou objevit od prvních dnů života v důsledku nezralosti zažívacích orgánů novorozence. Dítě je neklidné, pláče a odmítá jíst. V tomto případě dítě nemá horečku, zvracení, kašel.

K problému dochází méně často a lze jej snadno vyřešit úpravou výživy matky, pokud je dítě kojeno. Pokud dítě jí náhražku mateřského mléka, jediným správným rozhodnutím rodičů bude změna jídla na jinou, po konzultaci s dětským lékařem. Pediatr poradí, jakou směs zvolit pro zácpu.

Důležité složky ve složení směsí pro zácpu, kolika

Při výběru správné výživy, která vám pomůže problém vyřešit, byste měli věnovat pozornost přítomnosti složek důležitých pro správné trávení.

 • Probiotika Normalizujte funkci střev, zejména po léčbě antibiotiky.
 • Prebiotika. Odstranit problém zácpy, stimulovat střeva, dát mu prospěšné bifidobakterie, laktobacily. Díky nim mizí patogenní bakterie, což snižuje riziko alergií u dítěte.
 • Žvýkačka z karobových bobů. Změkčuje stolici dítěte, drží vodu potřebnou k odstranění zácpy ve střevech, zabraňuje plivání.

Speciální případy

Pokud zácpa u novorozence není dána věkem souvisejícími charakteristikami trávicího systému (stále se tvoří pouze v prvním roce života), jsou pro léčbu onemocnění vybírány speciální směsi..

S nedostatkem laktázy

 1. Similac nízká laktóza.
 2. Bellact NL.
 3. Nestogen nízká laktóza.
 4. Humana LP.
 5. Humana LP SCT.
 1. Nan laktóza zdarma.
 2. Bezlaktózový bellact.
 3. Nutrilak bez laktózy.
 4. Nutrilon Premium bez laktózy.
 5. Babiččina koš bez laktózy.
 6. Celia lf.

S alergiemi na potraviny

 1. Alfare.
 2. Friso Pep AC.
 3. Frisolac GA.
 4. HiPP Combiotic HA.
 5. Humana GA.
 6. Kabrita.
 7. Nan ha.
 8. Nestogen.
 9. Nutramigen.
 10. Nutrilak GA.
 11. Nutrilon GA, Pepti Allergy, Pepti TSC.
 12. Pregestimil.
 13. Similac Alimentum, hypoalergenní.
 14. Chůva.

S nedostatkem laktázy a sklonem k potravním alergiím

 1. Aminokyseliny z Nutrilonu.
 2. Alfare amino.
 3. Nutrilak peptidy STC.
 4. Nutrilak Soy.

Přečtěte si více o směsích s potravinovými alergiemi v článku: „Hypoalergenní směsi pro novorozence“.

Jak vidíte, vývojáři dětské výživy nepřecházeli nad těmi, kteří mají problém diktovaný vrozenými chorobami. Je na výběr - a to by mělo uklidnit a potěšit rodiče, kteří mohou v tak obtížných případech pomoci svému dítěti.

Pokud jsou problémy s výběrem, pouze odborník může zjistit, která směs je lepší pro zácpu u novorozenců z výše uvedených seznamů. Zohlední průběh patologie a individuální vlastnosti těla. A protože se jedná o terapeutickou potravu, bude nutné ji podávat podle zvláštních pokynů.

Hodnocení nejlepších směsí proti zácpě, kolika

Všechna dětská výživa z těchto odchylek v práci střeva jsou rozdělena na:

Preventivní, s prebiotiky

 • Mil Kozochka. Holandské výrobky s kozím mlékem, které obsahují 0,2% prebiotik na 100 gramů. Je vhodný pro děti s alergiemi na bílkoviny kravského mléka a pomáhá léčit mikroflóru díky prebiotikům, které tvoří její složení. Obsahuje komplex rostlinných olejů: slunečnice, kokos, palma.
 • Friso Luck Gold. Má maximální podobnost s mateřským mlékem, vytvořené na základě krávy. Neobsahuje GMO. Vyhýbá se zácpě, kolice u dítěte, podle recenzí rodičů na fórech.
 • Humana. Jako součást užitečných prebiotik, laktózy. Má velký sortiment, který umožňuje rodičům vybrat si jídlo, které jim dobře vyhovuje. Některé typy těchto potravin lze doporučit novorozencům s alergií na bílkoviny kravského mléka..

Profylaktické, s probiotiky

 • NAS Optipro. Restartuje práci přirozené střevní mikroflóry, zmírňuje bolest při trávení, vylučování potravy. Nedávno neobsahuje žádný škodlivý palmový olej.
 • Celia je odborník. Nezpůsobuje střevní problémy ve formě regurgitace, koliky, zácpy způsobené bifidobakteriemi, probiotiky. Obsahuje palmový olej. Vhodný pro umělé a smíšené krmení novorozenců.
 • Nutrilak Premium kyselé mléko. To se etablovalo jako mléčná receptura, která nezpůsobuje zácpu, kolika v menstruaci, obsahuje komplex jedinečných laktobacilů, což je definitivní plus. Může být použit od okamžiku narození dítěte. Palm zdarma.

Plantex

Pro děti od narození do dvou měsíců.

Srdcem této drogy, stejně jako v koprové vodě, je fenyklový extrakt.

Jeden vak, který je k dispozici v sáčcích, lze rozdělit do tří dávek a stačí celý den.

Jak vařit "Plantex"?

Stačí rozpustit obsah jednoho sáčku ve 100 ml vody.

Upozornění: není vhodné pro děti, které mají malabsorpci galaktózy.

Léčivé: s laktulózou nebo svatojánskou gumou

 • Humana Bifidus. Výživa s laktulózou a svatojánskou gumou je vhodná pro kojence s častou zácpou, dysbiózou. Laktulóza, která je součástí, změkčuje stolici, umožňuje dítěti snadno vyprázdnit střeva. Při neustálém používání se tělo dítěte „učí“ samostatně pěstovat lakto- a bifidobakterie, což výrazně zlepšuje kvalitu trávení, vylučování potravin.
 • Samper Bifidus. Pomáhá bojovat proti zácpě, normalizuje rovnováhu mikroflóry ve střevech novorozence. Neobsahuje žádné škodlivé lepky, příchutě, barviva.
 • Nutrilon Comfort. Kromě laktulózy lze najít prebiotika, která pomáhají prospěšným bakteriím aktivně se vyvíjet, a škodlivých bakterií, které opouštějí tělo novorozence, a nukleotidů, jejichž účelem je umožnit růst užitečných bifidobakterií.

Palmový olej je často příčinou zácpy u novorozence. Při výběru jídla věnujte pozornost složení jídla, které kupujete.

Indikace pro použití

Opožděná stolice u novorozenců je problémem, který je třeba řešit, protože kromě nedostatku pohybu střev jsou také znepokojivé koliky a nadýmání. Častá stagnace stolice vyžaduje okamžité ošetření. Směsi pro novorozence určené speciálně pro odstranění tohoto onemocnění, mají terapeutické a profylaktické vlastnosti a jsou předepisovány zdravotnickými odborníky.

Důvody pro jmenování těchto potravin:

 • Časté zpoždění stolice.
 • Pevná stolice.
 • Kojenecká kolika.
 • Plivání, zvracení.

Speciální výživa ovlivňuje nejen střeva, pomáhá uvolňovat se z mas, ale také normalizuje celý trávicí systém dítěte. Když užijete správné jídlo, dítě se už nedotkne koliky a plynu.

Protože zácpa u novorozenců je vážným problémem, který může negativně ovlivnit jeho pohodu a zdravotní stav, vykonávají směsi proti tomuto onemocnění hlavně terapeutické a preventivní funkce. Takže - vyžadují speciální označení pro použití.

Je nemožné dát je dítěti samostatně, bez rady lékaře. To může vést k selhání trávicího systému bez pomoci..

Jsou předepisovány v následujících případech:

 • zácpa
 • velmi tvrdé a vzácné stoličky;
 • kolika
 • porucha trávení;
 • těžká regurgitace až do roubového reflexu.

Směsi určené k léčbě zácpy u novorozenců nejen normalizují stolici, ale také zlepšují fungování trávení jako celku. Výsledkem je, že tento problém zmizí i řada dalších: kolika a hojná regurgitace přestávají obtěžovat. Terapeutický účinek takové výživy je tedy obtížné přeceňovat. Stačí si vybrat správný produkt, a proto musíte pochopit rozmanitost jeho typů.

Jak dát směs zácpy a koliky?

Při rozhodování o podávání speciálních vzorců vašemu dítěti poslouchejte následující pokyny..

 • Pokud pediatr předepsal dětský výživový lék, v žádném případě na něj dítě nepřevádějte úplně. Je možné pouze částečné nahrazení kompletních jídel za speciální směsi..
 • Léčba mícháním a pravidelné míchání může být zdraví dítěte škodlivé..
 • Průběh léčby se specializovanou výživou - ne více než 21 dní.
 • Chcete-li zabránit kolice po jídle, položte ji na bříško před krmením dítěte. To umožní nahromaděný vzduch jít ven..
 • Nezanedbávejte „pózu vojáka“ po krmení. Tím se novorozenec zachrání před regurgitací.
 • Ve specializovaných obchodech si můžete koupit láhev koliky. Mimochodem, nedávno jsme udělali hodnocení takových lahví.
 • Při užívání lékařské výživy byste neměli očekávat výsledky dříve než po 1 týdnu.

Všechny typy potravin pro dítě jsou vybírány s ohledem na názory pediatra, věku dítěte.

Pokud má dítě potravinovou alergii

Kromě koliky a zácpy může mít dítě i jiné příčiny břišních potíží. Pokud dojde k potravinové alergii, doporučuje se vybrat směsi, které mají terapeutický a profylaktický účinek na trávicí trakt dítěte. To zahrnuje nedostatek laktázy, který se často objevuje u novorozenců.

Pediatrové proto doporučují nákup následujících produktů:

 • nízká laktóza;
 • bez laktózy;
 • hypoalergenní;
 • sója;
 • na bázi kozího mléka.

Po prostudování kritérií pro výběr jídla byste měli dodržovat doporučení pediatra. Vybraná směs nemusí vyhovovat dítěti. Proto si rodiče budou muset vyzkoušet různé možnosti normalizace stolice dítěte, aby bříško dobře reagovalo na jídlo.

Informace na našem webu jsou poskytovány kvalifikovanými lékaři a slouží pouze pro informační účely. Neléčte sami! Nezapomeňte kontaktovat odborníka!

Autor: Rumyantsev V. G. Zkušenost 34 let.

Gastroenterolog, profesor, doktor lékařských věd. Předepisuje diagnostiku a provádí léčbu. Expert skupiny pro studium zánětlivých onemocnění. Autor více než 300 vědeckých prací.

U kojených dětí je větší pravděpodobnost zácpy než u kojených dětí. Matky se obvykle domnívají, že je to kvůli složení směsi, a zkuste ji nahradit jiným. U řemeslníků se však může vyskytnout zácpa ze stejných důvodů jako u přirozeně krmených dětí. V souladu s tím bude postup zácpy podobný. Jediným rozdílem je, že při analýze situace není zvažována dieta matky, ale produkt spotřebovaný dítětem.

Jaká antikoliková výživa si vybrat pro kojence na IV?

Pokud je možnou příčinou koliky a zácpy funkční poruchy a vrozená onemocnění, pak jste se dostali na adresu. Speciální směsi se liší od běžných směsí ve složení.

V závislosti na klasifikaci mají další složky, které zlepšují trávení, normalizují práci stále nezralého střeva. Některé z nich jsou terapeutické. Proto je tak důležité, aby při výběru směsi pro kojence konzultoval pediatr. Zvažte jejich typy podrobněji.

S prebiotiky

To znamená, s vlákniny. Jsou to oni, kteří pomáhají tvořit výkaly dítěte. Bypass tenkého střeva, kolonizovat tlusté střevo, kolonizovat to s prospěšnou mikroflórou, a změkčit výkaly.

S probiotiky

Žijí zde živá laktóza a bifidobakterie. Jejich projímavé vlastnosti jsou mnohem nižší než vlastnosti prebiotik. Takové směsi přinesou nepochybné výhody po střevní infekci nebo antibiotikách.

S kombiotiky nebo synbiotiky

Je to probiotikum a prebiotikum v jedné lahvi. Jejich společná přítomnost má příznivý účinek na trávení, normalizaci střevní mikroflóry a posílení imunity.

Lékařský

Mají vysoký obsah laktulózy, škrobu nebo svatojánské gumy. Ošetřovací směs se do stravy přidává opatrně, v malých dávkách, jako lék. Kombinuje se pouze s hlavním vzorcem pro krmení (lepší než stejná značka). Jakmile bude váš problém vyřešen, měli byste přestat brát směs.

Kyselé mléko

Mají terapeutické i profylaktické vlastnosti. Jejich složení je co nejblíže mateřskému mléku, plus všechny výhody produktů z kyselého mléka. Od chemického složení mají pouze zásadní rozdíly.

Mléko je fermentováno prospěšnými mikroorganismy a poté je jemně vysušeno. Takové bakterie žijí dostatečně dlouho. Negativní projevy, jako například z mléčných výrobků, nelze očekávat. U fermentovaných mléčných směsí bylo upraveno kvalitativní a kvantitativní složení proteinu a tukové složky.

Antireflux

Mají léčivé vlastnosti, což pomáhá eliminovat časté regurgitace. Zahušťovadla vytvářejí v žaludku hustou proteinovou hmotu a zabraňují rozkladu potravin. Neměli byste se bát zácpy současně, protože střeva „milují“ tuto mši a dokonale vykonávají svou práci. Kompozice je co nejblíže mateřskému mléku. Existuje více syrovátkových bílkovin než kaseinů. Výsledkem je lepší trávení a vstřebávání produktu..

Není zde ani otázka prevence. Jedná se o lék, který je na kurzu opilý. Pomáhá nejen vyrovnat se s častou regurgitací, ale také eliminuje samotnou příčinu poruchy.

Výrobci zahrnují kasein, gumu nebo škrob v anti-refluxních formulacích. Léčba obvykle začíná směsí kaseinu. Nepomohlo to - spojujeme těžké dělostřelectvo, jako je svatojánská guma. Nezapomeňte pečlivě sledovat možné projevy alergických reakcí.!

Pravidla krmení

Důležitým bodem při výběru směsi je její složení. Při výběru správného produktu je třeba věnovat pozornost i dalším faktorům:

 • Pro jaký věk je směs vhodná?
 • cena (ne vždy vysoká cena označuje kvalitu produktu);
 • skladovatelnost.

Výběr směsi pro dítě není tak jednoduchý, protože existuje mnoho jejich odrůd. V této věci je lepší se spolehnout na odborníka. Pediatr posoudí stav dítěte a určí, zda existují náznaky pro jmenování léku na zácpu..

Pokud je třeba dát novorozence směs proti zácpě, je třeba dodržovat zvláštní pravidla krmení. V opačném případě můžete nejen vytvořit židli, ale dokonce i poškodit své zdraví.

 1. Uveďte pouze na doporučení nebo jmenování pediatrem.
 2. Preventivní směsi k zácpě se podávají po dobu 2–3 týdnů, a pak pokračujte v běžných, aby malý žaludek fungoval samostatně.
 3. Podávání pokračuje, dokud se stolice nevrátí do normálu. Pak budete muset přejít na normální výživu.
 4. V případě onemocnění, kvůli kterému má dítě zácpu (nedostatek laktázy nebo potravinová alergie), se směsi vhodného účelu mohou stát stálou potravou po dobu až 1,5–2 let.
 5. Přechod by měl být postupný. Obvyklou směs nemůžete úplně nahradit lékařskou. 30 ml nového produktu se podává před obvyklým krmením. V případě potřeby se dávka postupně zvyšuje, dokud nedosáhne doporučených hodnot. Obvykle je to 50/50.
 6. Nemusíte míchat v jedné lahvi obvyklou směs s tou, kterou předepsal lékař proti zácpě.
 7. Protože přechod je prováděn postupně (pravidla a schémata přechodu), výsledky léčby se nemusí projevit okamžitě, ale pouze po 5-7 dnech.

Podle těchto pravidel začne směs ze zácpy rychle fungovat a stav novorozence se zlepší. Hlavní věc není zapojit se do amatérských představení a konzultovat s lékařem vše. Koneckonců, je to lékařská výživa, která pomůže vyhnout se čípkům a klystýrům, které nejsou v tak mladém věku vždy užitečné..

Minimální hodnocení nejlepších produktů z různých zemí a široká škála cen vám pomohou orientovat se v cenách..

Abyste dosáhli co nejpozitivnějšího terapeutického účinku, musíte při aplikaci léčivých směsí dodržovat následující jednoduchá pravidla:

Články O Neplodnosti